Molotov wil fusie der Westelijke zones annuleeren Duitschers herhaaldelijk bij den neus genomen Uitvoer van agrarische en industrieele producten l OE ACTIVITEIT DER REBELLEN IN NOORD-GRIEKENLAND HERLEEFT Rumoerige debatten in het Lagerhuis C. J. van Ledden Hulsebosch 70 jaar Handelsovereenkomst met Engeland Frankrijk kent atoom geheim Tien milliard dollar herstelbetalingen aan Rusland Clandestiene uitvoer van deviezen Oorlogswerk van een speurder Dreigende situaties op de heide .J Katholiek Onderwijzers Verbond Program van actie DINSDAG 18 MAART 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Vorming van wapenvoorraden het doel? Overbruggingsuitkeeringen aan werkloozen ,,Br<>®iende wol" Om dertig menschenlevsns (Wordt vervolgd) Valsch Na den oorlog Truman's plannen voor hulp aan Griekenland en Turkije hebben opnieuw de activiteit der rebellen in Noord-Griekenland in het centrum der algemeene belangstelling geplaatst. Er was in deze activiteit een inzinking merkbaar geworden, toen enkele weken geleden de onderzoek-commissie van de U.N.O., ingesteld naar aanleiding van de aanklacht der Grieksche regeering bij den Veiligheidsraad, haar taak aan ving. Men schreef dit toe aan de vrees der partisanen, dat het oordeel van de commissie over hen ongunstig zou zijn als zij zonder meer zouden voort gaan met vechten. Misschien is even wel slechts de weersgesteldheid de reden voor de genoemde inzinking ge weest. In ieder geval leeft sinds het begin van Maart de strijd weer op: de rebel len zijn uit hun schuilhoeken te voor schijn gekomen; de regeeringstroepen, die intusschen zooveel mogelijk hun posities verbeterd hadden, voeren vrij uitgebreide tegenoperaties uit. In legerkringen te Athene ziet men de hervatting der guerilla aan voor een poging, om de commissie er van te overtuigen dat men hier te doen heeft met een hardnekkige en zeer uitgebreide volksbeweging, welke men toch door geen papieren of gewelddadige maat regelen den kop kan indrukken, en die slechts docr toegevendheid ten einde kan worden gebracht. Bovendien is het opvallend, dat de gevechten nu niet meer vlak aan de grenzen plaats vin den. En het vermoeden is gerezen, dat dit met opzet gedaan wordt. De regee ringstroepen zouden op deze wijze van de grenzen worden weggelokt en dit zou dan de gelegenheid openen voor het binnensmokkelen van groote hoeveel heden wapenen. Inderdaad heeft het zin, de partisanen op het oogenblik ruim van wapenen te voorzien. Binnenkort zal er wel licht, als uitslag van het onderzoek der commissie, een internationale grens- contróle worden ingesteld, die moet zorgen dat er geen contact tusschen de rebellen en Albanië, Bulgarije en Joegoslavië meer kan bestaan. Geen beter „bewijs" nu, dat zulk contact ook voorheen niet bestond, dan dat de guerilla onverminderd voortgang vindt, zonder gebrek aan uitrusting. Men meent te Athene dat momenteel reeds wapens gesmokkeld worden en doet her haaldelijk mededeeling van „droppings", verricht door vliegtuigen van onbekende nationaliteit. In dit verband dient men ook het zeer recente bericht te ver staan, dat een Bulgaarsche parachutist in Noord-Griekenland werd gegrepen en dat belangrijke documenten van zijn regeering aan de communistische rebel len werden gevonden. Door de lucht moeten dan wellicht ook de versterkingen uit West-Europa worden aangevoerd, waarvan een maand geleden het Grieksche communistische blad Rizopastis melding maakt. Gezegd werd in het betreffende bericht, dat in Frankrijk vrijwilligers werden ge worven om in de gelederen van het „Grieksche democratische leger" mee te strijden, en dat men probeert ook in Engeland. België en Nederland een „internationale brigade" te vormen. Pogingen, die blijkbaar ten doel heb ben, van Griekenland een tweede Spanje te maken, die echter door de Ameri kaansche tusschenkomst wel eens voor goed verijdeld zouden kunnen worden. De Fransche atoom-desikundige dr. Frédéric Joliot-Ourie heeft medege deeld van meening te zijn, dat hij weet hoe een atoombom vervaardigd moet, worden. De formule van Curie is vermoede lijk niet dezelfde als die voor de Amerikaansche atoombom, maar zal er in principe vermoedelijk niet veel van afwijken. De Fransche regeering heeft zich er toe verplicht, dat de Fransche experi menten met de atoomenergie tot vre desdoeleinden beperkt zullen blijven. Dit gebeurde na de instelling van een Fransche atoom-commissie, waarvan Curie voorzitter is. Tot dusver zijn, als gevolg hiervan, de experimenten tot het gebied van de biologie en de chemie beperkt gebleven. De atoomcommissie is nu bezig een stuk land fodj Parijs te koopen om grootere proeven te kunnen doen. De minister van Sociale Zaken heeft het maximum der overbruggingsuitkee ringen verhoogd. Met ingang van 10 Maart bedraagt dit voor kostwinners in gemeenten, gerangscvhikt in steunklasse I en II f 32, in klasse III, IV en V f 30.50 en in de overige klassen f 29. Voor kost gangers en alleenwonenden zijn deze be dragen gesteld op respectievelijk f 27, f 26 en f 25. De Nederlandsche cameraman heeft enter gebrek, aan belangstelling van de zijde der Indonesische jeugd niet te klagen. De economische en herstelbetalings- problemen zijn Maandag het onder werp v»n de tot nu toe langste con ferentie der ministers van Buitenland- sche Zaken te Moskou geweest. Ach tereenvolgens zetten daarbij Bevin, Molotov en Marshall hun meening uiteen. Bevin diende een uit vier punten be staande resolutie betreffende herstel betalingen waarin hij aandrong op herziening van condities voor herstel betalingen uit de loopende Duitsche pro ductie, opvoering van het toegestane peil der Duitsche industrie; nieuwe adviezen van den geallieerden bestuursraad in- „Beziet gij de Amerikaansche in vasie met gelijkmoedigheid?" „Zal de Britsche regeering alles in het werk stellen om den invloed en de autoriteit van de Uno te herstel len, die door het Amerikaansche op treden zijn geschaad?" Deze en dergelijke vragen werden op den Britschen onder-minister van Bui- tenlandsche Zaken, McNeil, afge vuurd door de leiders van de z.g. Labour-rebellen bij het gisteren in het Lagerhuis gehouden debat. Sommige woorden van deze sprekers gingen verloren onder het geschreeuw van de zijde van de banken der oppo sitie en onder den luiden bijval van dc andere Labour-rebellen. McNeil had te voren het Huis inge licht, dat Engeland niet over Truman's verklaringen was geconsulteerd en dat zijn regeering niet wist of er poli tieke voorwaarden waren verbonden aan de Amerikaansche hulp aan Tur kije en Griekenland. McNeil antwoordde kortaf „neen", toen een Labour-rebel vroeg of de Britsche regeering niet In verband met de „geprikkelde situatie" de V. S. zou verzoeken zich nog eens over de hulp aan Griekenland te beraden. De conservatieve afgevaardigde Lloyd vertegenwoordigde de andere meening met de luid toegejuichte rhetorische vraag: „Bent u rich bewust van de in tense voldoening en opluchting, waar mee het prachtige gebaar der V. S., om de democratie en de beschaving te red den, ontvangen is?" De discusie werd gestaakt, toen een Labourlid, maar geen aanhanger van de rebellen, gezegd had, dat de meer derheid van het Engelsche volk met het Amerikaansche initiatief instemt. De „Chicago Tribune" laai haar fantasie gaan De man met den langsfen naam Over ambtenarij gesproken Als een sneeuwbal rollen de berich ten door de wereld over Enge land s moeilijkheden vaat vandaag. Het begon met een in kracht afnemende politiek en wordt voortgezet door een maandenlang in kracht toenemende vorst. De „Chicago Tribune" gaat op nieuw verder en heeft nu gepubliceerd, dat er plannen worden ontworpen om de Britsche regeering en industrieën in geval van een nieuwen oorlog naar Zuid- Afrika over te plaatsen. Men zou o.a. tot deze plannen zijn gekomen door de na-oorlogsche ontwikkeling van de zgn. V-wapenen. Volgens senator Vandenberg, voorzitter van den Amerikaanschen se naat. zou zelfs het bezoek van de En gelsche koninklijke familie aan Zuid- Afrika onder meer ook het zoeken naar een onderkomen in geval van oorlog ten doel hebben. Zuid-Afrika zou boven Canada zijn uitgekozen wegens het klimaat en het feit, .dat het verder van Sovjet-bases gelegen is. Intusschen zijn deze al of niet op waarheid berustende berichten voor de Britten geen aanlei ding om tiet voort te gaan met de mo- demiseering van hun leger. Eenige wa penfabrieken zijn tenminste met de fabri cage van een nieuwe tank begonnen, welke door Montgomery werd aanbevo len. Verschillende ministers maakten vele tegenkantingen, daar zij het benoo- digde staal liever aan andere industrieën Wilden toewijzen dan aan corlogs-mate- Haal. Duitsche technici zouden hulp verleenen btj de fabricage. Vermeldden wij eenige dagen geleden het langste woord, dat ter wereld zou bestaan, nu schijnt ook de bangste eigennaam zich aan de onbe kendheid te hebben ontworsteld. Een be ticht uit Kaapstad meldt tenminste, dat Prins Syprian Bhekoezoeloe Nyangaye- tize Salomon ka Dinoezoeloe, afstamme- Üng van Sjaka en toekomstige koning *an het Zoeloerijk, onlangs met zijn ad- visours naar Johannesburg is gereisd om zich een uniform te laten aanmeten. Tilt natuurlijk naar aanleiding van het bezoek van een anderen koning. Prins Syprian deed tenslotte de volgende keus: ten kastanje-bruine tuniek met gouden tressen op de borst en rond de manchet- ton, oen zwarte rijbroek met gouden bies on een kastanje-bruine pet met gouden bornpen. Uit een brief uit de „Daily Tele graph": „In den oorlog werd één been bij •bi] geamputeerd. Als invalide krijg ik een extra-rantsoen zeep. Na overleg ging van een certificaat van een arts, ik inderdaad één been mis, kreeg ik de bonnen toegewezen. Deze waren on langs op. Ik ging dus nieuwe aanvragen op het distributiekantoor, om daar te hooren, dat ik een nieuw certificaat moest overleggen, ten bewijze, dat ik in derdaad nog' steeds één been mis." Nx vele jaren zonder tanden „val- sche tanden" te hebben laten zien, kunnen de Berlijners thans weer tanden laten zien. De politie heeft namelijk 300.000 uit den zwar ten handel afkomstige gebitten in beslag genomenGaat het er op dit gebied dus iets gunstiger uitzien, de Ame rikanen en Engelsehen doen intusschen hun best, dat er ook nog iets voor de tanden te doen valt volgens een mede deeling van het Amerikaansche Depar tement van Oorlog worden thans naar schatting 3.500.000 kinderen en 1.000.000 ouden van dagen in Britsche en Ameri kaansche gaarkeukens in Duitschland gevoed. Pootaardappelen liggen in groote hoeveelheden voor Duitschland klaar en er is sprake van, dat het Congres toe stemming zal geven opgelegde Llberty- schepen met Duitsche bemanningen in deze en andere voedselverschepingen in te schakelen. Een levenden spaarpot had de zeven tien-jarige Elene Schmidt in Chicago. Toen zij namelijk eens met haar hond, die reeds lang zeer lusteloos was, naar den dierenarts ging, bleek, dat het beest drie munten van een halven dollar, twee kwartjes en een dollarcent in zijn maag had opgespaard. Bij alle zonderlinge instellingen, bu reaux etc, die Amerika telt, behoort ook het „L0bbyisten"-bureau. Ter verklaring moge eerst gezegd worden, dat „Lobbyis ten" menschen zijn, die zich in de lob bies, de wandelgangen van het parle mentsgebouw der V.S. ophouden om con gres-leden te bewerken ten gunste van bepaalde belangen, organisaties etc'. Van de ingeschrevenen vertegenwoordigen 239 belangen van de industrie, 121 werken rechtstreeks voor arbeidersorganisaties. Twintig treden er voor de boeren en oud-strijders op. Elf godsdienstige groe pen hebben er hun vertegenwoordigers onder, die vooral tegen den alcohol op komen. Tenslotte meldt Radio-Berlijn, dat on bekenden zonder twijfel nazi's, zei de omroeper ter verduidelijking het ge- denkteeken bij Hannover ter nagedach tenis aan de Russische krijgs- en poli tieke gevangenen hebben vernield. zake de verwijdering van industrieën en installaties, niet later dan Juli a.s. te verstrekken, en het opvoeren van het tempo der herstelleveranties, zoodra de nieuwe lijst van te verwijderen in dustrieën zou zijn opgemaakt, hetgeen niet later dan 15 Augustus moest ge schieden. Bevin verdedigde de economiscne fu sie van de Britsche en Amerikaansche zones, die, naar hij zeide, geen'afbreuk wilde'doen aan de economische eenheid van de vier zones, doch tot stand ge komen was omdat een dergelijke eenheid niet kon worden verwezenlijkt. Bevin en Marshall legden er den nadruk op, dat een onbeperkte bewegingsvrijheid voor geallieerden en Duitschers in alle vier zones een van de eerste voorwaarden voor economische eenheid was. Molotov verzocht de economische fusie van de Britsche en Amerikaansche zones van Duitschland te annuleeren, daar zij een inbreuk was op de overeenkomst van Potsdam, en diende de volgende voorstel len in voor de economische eenheid van Duitschland en de herstelbetalingen: Onmiddellijke vorming van een cen traal bestuur in Duitschland voor indus trie, landbouw, financiën, vervoer, ver keer en buitenlandschen handel; Opvoering van het industrieele peil tot 10 a 12 millioen ton staal in de naaste toekomst; Het Ruhrgebied onder gemeenschap pelijk toezicht van de Groote Vier. Herstelbetalingen aan de Sovjet-Unie moeten In ieder geval 10 milliard dollar bedragen en hoofdzakelijk bestaan uit industrieele installaties, de loopende pro ductie en buitenlandsche valuta. De Duitsche herstelbetalingen moeten binnen 20 jaar na de onderteekening van de overeenkomst van Potsdam verricht zijn. Volgens Marshall is de sleutel voor de oplossing van het Duitsche economische vraagstuk gelegen in de behandeling van Duitschland als economische eenheid. Naar de meening der Amerikanen moeten volgens de overeenkomst van Potsdam de grenzen der zones niet als economische grenzen worden beschouwd, daar slechts dan essentieele importen tot een minimum beperkt kunnen blij ven. Industrieele ondernemingen in buiten- landsch bezit worden thans gelijkelijk met de Duitsche getroffen door beper kende bepalingen ten aanzien van toe wijzingen en distributie. Dit geldt ech ter niet voor een aanzienlijke groep in dustrieën in de Sovjet-zone, de „Sovjet- aktlengesellschaft", aldus Marshall, die zelfs exterritoriale rechten bezit. Ook was nog niet opgehelderd op welke wijze men zich in het bezit heeft gesteld van deze ondernemingen. Het opstellen van een export-importplan volgens de over eenkomst van Potsdam is steeds mis lukt, en Marshall wees er op, dat de Ver- eenigde Staten geen vereenigd Duitsch land kunnen aanvaarden met een werk wijze, die zou beteekenen dat Amerika herstelbetalingen aan een geallieerd land doet. 22 Februari j.l. zijn bij het scheepgaan aan boord van het s.s. „Tabinta" van de ongeveer 1000 passagiers, bestaande uit de bemanningen, wellce op de in Amerika gekochte schepen zullen gaan varen, 300 personen of ongeveer een derde van het aantal reizigers door de douaneambtena ren te Rotterdam aan den lijve gevisiteerd. Dit onderzoek naar den clandestlenen uit voer van deviezen leverde een belangrijk resultaat op. Er werden 33 bekeuringen opgemaakt, waarbij ln totaal voor f 18.461 in beslag werd genomen. (Van onzen specialen verslaggever) ~r\ mderdag wordt de heer C. J. van Ledden Hulsebosch, de speurder die J in zijn laboratorium tientallen misdadigers ontmaskerde, zeventig jaar, maar hij wil het niet weten en is dus niet thuis dien dag. En drukte wil hij er heelemaal niet van zien, zoodat het eenige moeite kostte hem iets te laten vertellen. Wanteerlijk gezegd, hij houdt niet van journalisten, nog minder van fotografen en de microfoon, die tijdens een schroefd, want voor een omroepgesprek voelt hij nog veel minder. over deze sabotage. Het zag er slecht uit die eerste oogenblikken. Toch heeft deze zeventigjarige Iets verteld over zijn bezigheden van de laatste jaren. „Ja," begint hij zijn verhaal, „ik heb tijdens den oorlog voor de Duitschers gewerkt. Toen ze me riepen, heb ik ge zegd, dat het mijn plicht was, omdat iedere Nederlander, die in hun handen was gevallen, een behoorlijke Nederlan der moest zijn. Het begon met twee jon gens, die in de petroleumhaven moesten schilderen en daar benzine hadden ge stolen. Niet om zich te bevoordeelen, maar om er de camouflageverf mee te mengen, omdat dit na elke regenbui weer verdwenen was." „Of dat mogelijk was," vroeg de president van het ge recht mij als getuige-deskundige. „Weet u dat dan niet?" vroeg ik hem. „En we ten de andere heeren dat ook niet? Ik kan me dat niet indenken, want een des kundige moet allerlei proeven nemen om te zoeken, waarmede hij verf kan aanmengen, nu er geen olie meer is. Maar ik kan het jongens als deze twee niet kwalijk nemen, dat zij het gaan probeeren, als zij eiken morgen hun werk van den vorigen dag door den regen zien weggewasschen. Want dat lijkt me ook niet prettig." „De Duitschers trapten er in," zegt de heer Van Ledden Hulsebosch, „en de knapen werden vrijgesproken." De enor mebrand, bij het station Weesp, in een voddenpakhuis, wekte de razernij van den bezetter. Zij spraken direct van sabotage en hun eerste drei gement was, dat half Weesp maar moest worden platgebrand. Mr. H. A. Wassen- bergh van de Amsterdamsche recht bank waarschuwde mij direct, dat er een deskundig rapport moest worden ge maakt om repressailles te voorkomen en in zijn gezelschap trok ik er heen. Het brandde als een hel en ledereen was doodsbang voor hetgeen zou volgen. Lages zelf was aanwezig en hij tierde Pratend met het publiek hoorde ik, dat een loodgieter dien dag op het dak had gewerkt. Ik liet hem halen en begon met hem te verzekeren, dat hij geen gevaar liep, omdat de brand beneden was begonnen, maar hij moest me ver tellen waar het lek precies had gezeten en dat teekenden wij precies aan op een plattegrond. Een uur later hoorde ik, dat er nog een getuige was. een stok- doove, oude baas, die een „broeilucht" had geroken. Hem haalden wjj midden in den nacht uit zijn bed voor een ver hoor. Hy had inderdaad gevonden, dat het zoo broeierig rook. Toen maakte ik mijn rapport. Lek wa ter was door het dak gedropen en te recht gekomen op een betonnen vloer, waar het niet weg kon. Zoo waren de balen wol nat geworden en gaan broeien. Dat was de oorzaak van den brand, con stateerde ik en Lages nam er genoegen mee. „Maar wat zou je nou gerapporteerd hebben als je wist, dat er al twee keer in een week brand is geweest?" vroeg mr. Wassenbergh. En de heer Van Led den Hulsebosch antwoordde lachend: „Wat moet je in zoo'n geval rapportee ren, als je weet, dat wol niet broeit?" Bepaald dreigend was de situatie in Hilversum, toen de Dultscher Schützendorf een kogel in den arm had gekregen op het terrein van het herstellingsoord „Heideheuvel". Der tig gijzelaars, onder wie de meeste artsen waren, werden gearresteerd en vijftien zouden er worden afge maakt. als niet binnen een week de dader bekend was. Toen hebben mr. Wassenbergh en ik onze hulp aan geboden by het onderzoek. Er was nl. verdenking gerezen tegen Schüt zendorf, dat deze zichzelf had ge wond om aan verder dienst doen te ontkomen. Ik kreeg beschikking Het resultaat van de te Londen ge voerde besprekingen over de handels betrekkingen tusschen Groot-Brittannië en Nederland is o.m„ dat Nederland later in het jaar zoodanige hoeveelheden als kunnen worden gemist van de be trekkelijk kleine overschotten aan kaas, gecondenseerde melk, eieren en bacon, naar Engeland zal exporteeren. De vast gestelde prijzen der Nederlandsche uit voerartikelen zullen niet boven de kost prijzen vallen. De prijzen moesten ver laagd worden om ze in overeenstemming te brengen met het Engelsche prijspeil. Verdere artikelen welke Nederland zal exporteeren zijn: groenten, fruitpulp, aardappelmeelproducten, sierplanten bol len heesters, zaden, visch meubelen kar ton, grafische producten, schoenen en lederwaren sigaren, pharmaceutlsche ar. tikelen essences, zout, verfstoffen, che mische producten glaszand. aardewerk, bouwmaterialen, textiel landbouwmachi nes, electrische artikelen, stroohoezen, manden, hoepels etc. Nederland zal invoeren: textielgoederen, garens ijzer- en staalwaren. boeken en tijdschriften schoenen chemische produc ten sisal. De overeenkomst met de Britten, aldus verklaarde de leider van de Nederland sche delegatie, de heer Speekenbrink, is van losseren aard. dan bijv. met België en Frankrijk. In Londen werden geen lijsten gemaakt van in en uit te voeren artikelen; de bovengenoemde producten zijn tijdens de besprekingen echter ge noemd. Men heeft een schatting gemaakt van de mogelijkheden, waarbij rekening gehouden moest worden met ae ponden- Ïiositie. Tegenover den verkoop naar Enge- and tot een geraamd bedrag van 21 mill, staat een aankoop uit Engeland tot een geraamd bedrag van 28 mill,, zoodat de betalingsbalans tot een bedrag van 7 mill, ongunstig voor Nederland zou blij ven. Bij den uitvoer nemen de agrarische producten een eerste plaats in met 16 mill, waarvan de zuivelproducten dit jaar een bedrag van 2,5 mill, zullen vertegen, woordigen. De uitvoer van industrieele producten zal 5 mill, bedragen. In verband met de onzekere vooruit zichten van de voorziening van voedings middelen was men wederzijds van mee. ning. dat het biet dienstig zou zijn. reeds thans den aankoop daarvan voor 1948 en 1949 in definitieve overeenkomsten vast te leggen. Dit zal eerst bij een volgende be spreking in September a.s. aan de orde komen. Aan de Nederlandsche delegatie werd echter de verzekering gegeven, dat Engeland in leder geval genegen is. alle hoeveelheden kaas gecondenseerde melk eieren en bacon af te nemen tot eind 1949 en dat er in het Ver. Koninkrijk on getwijfeld een markt zal zijn voor belang rijke hoeveelheden van deze artikelen In de jaren daarna. Het Hongaarsche stoomschip „Aristi- des" vraagt sleepboothulp in de nabij heid van Vlissingen. Op een boerderij in den Grooten IJpolder werden in een week tijd zeven kalveren geboren, n.l. twee tweelingen en een drieling. De moe der van de drieling met haar kroost, profiteerend van het heerlijke voor jaarszonnetje. door HANS VERHOEVEN 15) Het mocht dan al niet gemakkelijk zijn geweest de huishoudster deze gege vens te ontfutselen, toen Lankman ze eenmaal op papier had, was zijn voldoe ning evenredig aan de bestede in spanning. zy bevestigden de meening van dr. Masselink omtrent het tijdstip van overlijden, zij het dan, dat de spe ling iets ruimer werd dan uit zijn woor den mocht worden opgemaakt. Kwart over acht leefde Barkhof nog, om negen uur werd hij dood aangetroffen. De des kundige achtte het waarschijnlijk, dat hij tusschen kwart voor negen en kwart voor tien was gestorven; nu de ontdek king van het ïyk definitief op negen uur was vastgesteld, zou er dus, in Mas- selinks veronderstelling, tusschen kwart voor negen en negen uur een tragedie in de werkkamer hebben plaats gevon den. Lankman wist uit ervaring dr. Mas selink had er trouwens ook reeds OP gewezen dat het tijdstip van overlü- den niet achteraf met zekerheid kan worden bepaald. Hy besloot dus een open oog te houden voor alle mogeiykheden en voorloopig aan te nemen, dat Bark hof was gestorven in de drie kwartier, die aan het vinden van zyn lijk voorat waren gegaan. Tot zoover liep alles op rolletjes. Nu het motief tot de daad. Uit den brief van Winnink kon worden opgemaakt, dat de financieele positie van Barkhof niet rooskleurig was. De moeilijkheden zouden hem dus boven het hoofd kun nen zijn gegroeid, waarna het schrijven van zijn vriend de vernietigende slag kon zijn geweest, die hem van eiken uitweg had beroofd. Zelfmoord dus. Lankman was echter huiverig om deze oplossing als de eenig zaligmakende te aanvaarden. Zijn ondervraging van de huishoudster had hem geleerd, dat Barkhof na half acht zyn kamer niet had verlaten, Zy kon zich niet herinne ren, dat hij tusschen zyn thuiskomst van kantoor en half acht de brievenbus had gelicht; dat was haar werk trou wens. 's Morgens had zy er een envelop van de giro en twee briefkaarten in aan getroffen. Het kon dus niet anders of de brief van Winnink moest reeds den vorigen dag zijn gearriveerd. Toen was er meer post geweest en hoewel zij niet de gewoonte had zijn correspondentie na te kijken, kwam het haar alleszins mo gelijk voor, dat zij het epistel in kwestie met het stapeltje uit de bus had ge nomen. Die mogelijkheid werd zelfs een waarschynlijkheid, daar zy meende, dat er'een brief zonder postzegel bij was ge weest. Hij noemde zichzelf 'n ezel, omdat hij er niet aan had gedacht Winnink te vragen wanneer en op welke wijze de brief was bezorgd. De datum was Inder daad die van den dag teyoren. In ge dachte maakte hy de aanteekening dit verzuim zoo spoedig mogelijk goed te maken. „Zelfmoord...." Lankman herhaalde het gruweiyke woord, nadat hij met Rui- geflesch in de fauteuils van het stu deervertrek had plaats genomen, om nog enkele oogenblikken in een rustige sfeer over hei probleem na te denken, zyn assistent knikte zwijgend en keek met half gesloten oogen naar den inspec teur. Iets in den toon van diens stem had hem getroffen, de mededeeling hield een vraag, een twijfel in. Hy snapte dat niet goed: spraken dan de omstandig heden geen genoegzaam duideiyke taal? „Kun jy je in de gemoedsstemming denken van een man, die van plan is een einde aan zijn leven te maken?" vroe^. Lankman droomerlg. Hij trok afwezig aan zyn sigaret en volgde de rookkringetjes naar de zolde ring, trachtend zelf een antwoord op zijn vraag te vinden. Ruigeflesch kon dat al thans niet. Hy had nog nooit eenige neiging in die richting gehad, verzekerde hy droog. „Nee, nou geen gekheid, ik meen wat ik zeg. Vind jij het waarschynlijk, dat zoo iemand zich vlak voor zyn dood nog bezig houdt met aardsche kleinigheden? Ik bedoel: Barkhof vroeg om half acht aan zijn huishoudster zyn zwarte cos- tuum af te borstelen. Een uur later be sluit hij zich van kant te maken. Dat klopt niet met elkaar, daarin zit voor mij iets onverklaarbaars Ruigeflesch haalde de schouders op. „Toch is het gebeurd", meende hy on verschillig, „dus wat komt het er op aan?" „Ik weet het niet „Die brief van Winnink", begon Ruige flesch, „misschien...." „Niks misschien", sneed Lankman hem den pas af. „Die had hij al vier en rwin- tig uur in zyn zak. Zou hy dus na ver loop van dien tijd eerst tot de conclusie zyn gekomen, dat hem niets anders te doen overbleef dan zelfmoord te plegen?" „Misschien is het onderhoud met Den Droogen van dien aard geweest, dat hij zyn financieelen toestand zoo wanhopig inzag, dat hy de hand aan zichzelf sloeg?" opperde Ruigeflesch, Aan een plotseling invallende gedachte gehoor gevende, liep Lankman naar het bureau en begon in het papiermandje te zoeken, dat er naast stond. Er lagen slechts enkele propjes papier in; hy vouwde ze zorgvuldig open en streek ze glad, waarna hy ze voor later onderzoek in z'yn portefeuille stak. Het was niet moeilijk de envelop te vinden, waarin de brief van Winnink gesloten was geweest. Het was weliswaar een gewoon onbe drukt, couvert zooals men die ln een luxe doos postpapier pleegt aan te tref fen, doch het karakteristieke handschrift liet'geen enkelen twijfel. Voordat Ruigeflesch begreep wat er ging gebeuren, was Lankman met de en velop de kamer uit gegaan. Hij liep naar boven en moest op twee deuren kloppen, alvorens hij het slaapvertrek vt>i juf frouw Klassen had gevonden. Hij had haar naar bed laten gaan, doch hij ver moedde terecht, dat de emotie van den avond''t haar onmogelijk zou maken di rect den slaap te vatten. Zy gaf op zyn kloppen onmiddellijk antwoord. „Nog één vraag, juffrouw Klassen", schreeuwde hij, terwijl hij de deur op een kier opende. „Wanneer is de papiermand voor het laatst geledigd?" over twee patroonhulzen, en kon aan- toonen, dat deze afkomstig waren van twee verschillende geweren en zeker tien dagen geleden waren af geschoten, dus lang voor deze „aan slag" werd gepleegd. Breng me de kleeren van den schildwacht, zei ik, dan schieten we op- En ze kwamen! Toen heb ik in mijn laboratorium naar stille getuigen gezocht en ze gevonden ook. Mijn conclusie was. dat Schützendorf inderdaad op zich zelf had geschoten, terwyi de arm rustte op den loop van het geweer, 's Maandagsmorgens negen uur was mijn rapport bij mr. Wassenbergh, om tien uur ln Den Haag op het de partement en 'n uur later bij Seyss ïnquart. Om kwart over zes waren de gijzelaars vrij. Maar ook op andere manieren konden wfj wat doen. Er moesten menschen ,,ge- arisewd" worden met behulp van in schrijvingen in kerkelijke doopregisters. Die inkt was te maken, de namen konden worden ingeschreven maar dan... Dan bevalen de Duitschers, dat Van Ledden Hulsebosch een verklaring van echtheid moest afgeven. „Nou", zegt de vergrijsde speurder, „dat kon. Want ik had zelf voor alles gezorgd. En dan is het echt!" Nog glunderend van de napret, vertelt hy hoe hij een Joodsche vrouw, die een ouden zwerver bereid had gevonden te zwerén dat hy haar vader was, verdere bewijzen verschafte Hy nam vingeraf drukken van den man en zijn dochter en zond die naar een vingerafdruk-des kundige met het verzoek de bloedver wantschap tusschen de afdrukken vast te stellen. En ik kreeg een rapport zoo overtui gend, dat ik het zelf haast zou hebbeD geloofd. Gevaren waren er natuurlijk ook. Eens ben ik door rechercheur Beek man van huis gehaald voor een on derzoek, maar bij mijn komst in de Euterpestraat bulderde Lages mij toe, dat ik gearresteerd was, omdat ik onzichtbare inkt had geleverd aan een student, die correspondeer de met Zwitserland. Ik heb Lages bij die gelegenheid uitgelachen om zijn naïef optreden. Als privaat-do cent behandelde ik met myn studen ten juist de vervalschingen van do cumenten en ik maakte Lages wijs, dat ik den man, dien hij bedoelde, een beetje bijgewerkt had. omdat hü wegens ziekte wat achter was. Mocht dat soms niet? Lages trok by en het slot was, dat we een si garet rookten en hij me met zijn eigen wagen Het thuis brengen. Maar die student ls helaas niet terug ge komen. Na den oorlog heeft de heer Van Ledden Hulsebosch op verzoek van mevrouw Van Overeem medegewerkt aan de identificatie van slachtoffers uit het kamp Amersfoort. In het eerste massagraf, dat gevonden werd, trof men 49 dooden aan op wier borst lin nen strookjes zaten met een bijna ver gaan nummer er op. Die nummers kon den op het laboratorium bijna geheel worden gereconstrueerd en de lijst van gefusilleerden, door mevrouw Van Over eem tydens de bezetting van de Duit schers „gegapt", leverde verder uitsluit sel. Doch bovendien bleek de heer Van Ledden Hulsebosch in staat de papperige papiermassa uit de zakken van slacht offers zoodanig te bewerken, dat het vergane closetpapier weer een leesbaar briefje werd. Harden, splitsen, drogen, ontsmetten, opbleken, ontcijferen, foto grafeeren. Dat alles was noodig, maar week in week uit leverde hij briefjes en identificatie-materiaal. Nog ontroert hem de dankbaarheid van familieleden, wien hy de laatste briefjes van hun ver wanten kon bezorgen. In een vergadering van het Verbonds- bestuur van het K.O.V. deelde de voor zitter, de heer Wiltschut, mede, dat reeds hier en daar onrust tot uiting komt over de salarisverbetering der on derwijzers. Hoewel er volgens hem geen enkele reden is te twyfelen aan de vol ledige inlossing van de door de Com- missie-Wesselings voorgestelde verbete ring, betreurde hy ten zeerste het lange uitblijven van de beslissing. Hy hoopte voor de rust ln het onderwijzerscorps, dat de gunstige beslissing nu ten spoe digste zal bekend worden. Het jaarverslag en financieel verslag liepen over het 2e halfjaar 1945 en over 1946. De balans per 31 Dec. 1946 sloot met een winstsaldo van f20788,66. Het ingekomen rapport van de Commissie voor herziening van de ziekteverlofrege ling werd besproken en zal ter verdere afwikkeling gezonden worden aan de Algemeene Ned. Onderwyzers Federatie (A.N.OF.). Het rapport van de Commissie voor toetreding van de religieuzen tot de or ganisatie werd angewyzigd aangenomen. De religieuzen zullen gewoon lid worden onder nader vastgestelde voorwaarden. Omstreeks de Pinksterweek zal een congres over onderwijsvernieuwing ge houden worden op Drakenburgh. Het ligt ln de bedoeling de Commissie voor de Onderwijsvernieuwing te maken tot een permanent paedagogisch instituut. Op voorstel van het dag. bestuur wer den de volgende punten geplaatst op het program van actie van het K.O.V.: Ver nieuwing van het onderwys, Verbetering van dl opleiding. Opheffing van het te kort aan leerkrachten by het L.O. Hand having en verbetering van het V.G.L.O. Herziening en betere handhaving van de Leerplichtwet. Herziening van de Lager Onderwyswet. Verbetering van de pen sioenen en herziening van de Pensioen wet. Afschaffing van de classificatie. Vertegenwoordiging van de onderwijzers in de overleginstanties. Versterking van de R.K. Onderwijzersorganisatie door uitbreiding van het ledental. Erkenning van het K.O.V. in het maatschappelijk en cultureel leven. De verbondsvergadering wordt gehou den Woensdag 9 April ln het Concert gebouw ,45e Vereeniglng" te Nijmegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3