Wankele politiek Twee adviseurs verlaten de Commissie-Generaal Arbitrage-commissie voor Indië Ik heb eerlijk gereden japon VJCfOX ee*t kataótxofe f Minister Spaak geslaagd Prof. S. Posthama en prof. J. Verzijl tegen beslissing der regeering Vermiste Dakota terecht Regeering heeft reeds reglement uitgewerkt houdt Jan Bosman vol D Fransche Kamer keurt beleid in Indo-China goed w* Katholieken en socialisten zijn het eens Tot hoofd en hart Modjokerto thans bezet Inzittenden ongedeerd Groot-industrïeelen drijven naar bankroet Sabotage en inflatie GEEN AANDACHT VOOR OVEREENKOMST Geen fusie van N.V.V. met E.V.C. MOOYMAN GEGREPEN ZONDAG WEER VOETBAL Extra rantsoen tabak Amerikaansch eskader naar Dardanellen Revolutie in Paraguay WOENSDAG 19 MAART 1947 69ste JAARGANG No. 23801 Sjahrir deelt mede: Opperbevel aan Soedirman Weer in vrijheid 99 99 ONTTROONDE WINNAAR HOOPT OP NIEUW ONDERZOEK In Ter Aar Het weer. Bon voor zuidvruchten twee weken uitgesteld Overstrooming bij Almelo Kardinaal-Protector Vasthouden aan motie- Romme gevraagd BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21545 Postgiro 145480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 5.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd- hoofdredacteur: VJ Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 50 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeellr-gen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der nun. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Toen minister Jonkman 28 Februari j.l. in de Eerste Kamer bij de dis cussies over de interpretatie van het basis-accoord terloops opmerkte, dat, indien de Indonesische interpretatie slechts weinig zou verschillen van die der Staten-Generaal, hij er geen aan leiding in zou zien een nieuwe uitspraak van de Kamer te vragen, begrepen wij onmiddellijk, dat onder deze woorden een gevaarlijk addertje school. Het be- teekende toen reeds, dat Jonkman be reid was desnoods het oorspronkelijk basis-accoord te onderteekenen. De mi nister kon zich er immers altijd op be roepen, dat hij, of de regeering, het ver. schil in interpretatie van gering belang achtte. Het eenige risico, dat de minister üep, bestond alleen hierin, dat hij ach teraf een eventueel onwelwillende reactie op zijn beleid van de zijde der volksver tegenwoordiging had op te vangen. Intusschen heeft de Nederlandsche re geering gisteren, zooals bekend, de Com missie-Generaal gemachtigd tot onder- teekening van de overeenkomst over te gaan. Op denzelfden dag, dat de zooge. naamde „diehards" een brok kregen toe geworpen bestaande uit de militaire be zetting van Modjokerto, kregen de an deren het politieke brok, waarop zij zoo lang gevlast hadden. De motiveering der Nederlandsche regeering is bijna aan doenlijk. „Blijkens een brief van de In donesische delegatie van 15 Maart is een mate van overeenstemming bereikt, die de regeering doet vertrouwen, dat thans de onderlinge samenwerking kan worden aangevat." Het is weer dat vage begrip „vertrouwen", waarop men weer verder wil gaan bouwen en dat reeds zoo veel teleurstelling heeft gebracht. Bo vendien zouden wij willen vragen: Is dit het „vertrouwen" waarop Romme in De cember 1.1. zijn standpunt baseerde, of is het 't „vertrouwen" van minister Jonk- ma en zijn partij genooten van de P. v. d. A.? Het politieke spel met Linggadjati wordt overigens niet onhandig gespeeld, al is het wat erg doorzichtig. Een voor beeld hiervoor is wel het communiqué, waarin wordt medegedeeld, dat de regee ring meende de Commissie-Generaal te kunnen machtigen, „daar is komen vast te staan, dat zij door deze onderteekening tot niets meer of anders gebonden zal zijn dan tot wat zij volgens de regeerings. verklaring van 10 December 1946 bereid was zich te verbinden." De Indonesische delegatie heeft geen behoefte aan een eigen interpretatie en zal zichzelve dus ook niet aan de Neder landsche interpretatie binden; wèl aan vaardt zij, dat de Nederlandsche regee ring zich harerzijds alleen hierdoor ge bonden acht- Het moet den indruk wekken dat als nog is voldaan aan de eischen in de mo- tie-Romme destijds gesteld, hetgeen overduidelijk niet het geval is. Van betrouwbare zijde ie Batavia verneemt A. P., dat twee hooge adviseurs de Commissie-Generaal zullen ver laten als gevolg van de Nederlandsche beslissing om on middellijk de ontwerp-overeenkomsi van Linggadjati ie onderieekenen. Hei zijn prof. S. Posthuma, financieel en economisch adviseur, wiens benoeming tot lid van de Com missie-Generaal werd verwacht, en prof. J. H. W. Verzijl, politiek en juridisch adviseur. Van gezaghebbende zijde werd vernomen, dat beide heeren de Commissie-Generaal Dinsdag tijdens een besloten zitting in kennis hebben ge steld van hun besluit. Misschien is het goed nog eens met een enkel woord aan het verloop der Kamerdebatten van December 1946 te herinneren, vooral omdat de Tweede-Kamerfractie der Kath. Volks partij er een belangrijke rol in speelde. Prof. Romme formuleerde tijdens deze debatten het Linggadjati, zooals hij dit in werkelijkheid zag. Hij ontzenuwde de beroering in het Nederlandsche volk, ontstaan, naar hij zeide, over wat achteraf een phantoom bleek te zijn. 20 December werd met een groote meerder heid de befaamde motie-Romme aange nomen, waarvan, naar men mocht aan nemen, niet door de Regeering zou worden afgeweken. Reeds spoedig tracht te de P. v. d- A. zich echter van de mede door haar onderteekende motie te distan- cieeren. Het heette weldra, dat zij slechts voor binnenlandsch gebruik was. De lei. ding van de Kath. Volkspartij is echter herhaaldelijk blijven betoogen, juist in verband met de actie-Weiter, dat het werkelijke Linggadjati, zooals dit door Romme was geïnterpreteerd, aanzienlijk verschilde van het oorspronkelijke Ling gadjati, dat Sjahrir bereid was te teeke nen. Wordt het basis-accoord thans onder teekend zoover is het echter nog niet dan hebben wij een overeenkomst aan gegaan, waarbij de partijen zich niet door hetzelfde gebonden achten- Het be hoeft geen betoog, dat zulk een accoord wel een uiterst wankele basis vormt om daarop een nieuwe verhouding tot Indo nesië te bouwen. Sjahrir heeft zich im mers niet door de Nederlandsche inter pretaties laten binden. Trouwens, nog slechts zeer kort geleden had het Indo nesische voorloopige partijbestuur, het K.N.I.P-, met 284 tegen 2 stemmen een motie aangenomen, waarin vertrouwen Werd uitgesproken inzake het Indone sisch regeeringsbeleid inclusief Lingga djati, zonder de Nederlandsche inter pretatie. Het zal niemand verwonderen, dat wij over den heelen gang van zaken weinig enthousiast kunnen zijn. De bevreemding, die dit soort compromis bij een groot deel van het Nederlandsche volk zal ver- Wekken, bevestigt den indruk van velen, die meenen, dat deze regeering geen vas ten koers weet te varen. Hoe de Kath. Volkspartij, meer bijzonder de fractie voorzitter in de Tweede Kamer, de heer Romme, de steeds laveerende houding der regeering tegenover de duizenden katho lieke kiezers zal weten te verdedigen, is voorloopig nog in duisternis gehuld. -Wel licht vindt prof. Romme weer een han dige formule, waarin de opvatting over den toestand, zooals de nuchtere Neder lander dien in werkelijkheid ziet, naar het rijk der phantomen verwezen wordt. Sjahrir heeft Schermerhorn tele- graphisch van Djokjakarta uit mede gedeeld, dat hij ,,zeer voldaan" was over het Nederlandsche beshljt de overeenkomst van Linggadjati on middellijk te onderteekenen. Hij voeg de hier echter aan toe, dat hij niet in staat was aandacht te schenken aan de basis-overeenkomst, totdat de si tuatie in Modjokerto geregeld was. Sjahrir heeft zich thans naar Modjo kerto begeven teneinde bepaalde zaken te regelen in verband met de militaire actie. Naar Antara uit Djokjakarta ver neemt, zal het republikeinsche kabinet spoedig bijeen komen, in verband met de bereidverklaring van de Comm.-Ge neraal tot onderteekening van de ont- werp-overeenkomst om de positie te bespreken. Soekarno heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarbij hij Soedirman, op perbevelhebber van het republikeinsche leger, machtigt het opperbevel over alle strijdkrachten op zich te nemen en wel van het leger, de marine en de lucht macht, zoomede van alle strijdorgani saties en ongeregelde eenheden. tófen woordvoerder van het Neder landsche leger heeft vandaag te Ba tavia medegedeeld; dat.de bezetting van Modjokerto Dinsdag is voltooid. Dinsdag zijn nog twee Nederlanders bij de operaties gewond. De stuwdam van Lengkong is prac- tisch intact en de sluis is prompt in werking gesteld, zoodat een verlaging van het waterpeil kon worden gecon stateerd. Van de spuisluis van Kepadja- ran is slechts een der vijf deuren be schadigd, zoodat door opening van de overige deuren de waterstand achter de inlaatsluizen ruim een meter is gedaald. De bruggen bij Djetis zijn onbeschadigd aangetroffen. Zware tropenregens be moeilijkten de werkzaamheden. De staf van deskundigen en technici heeft me dicijnen voor de bevolking meegebracht Bij Semarang dient een belangrij ke infiltratie van rustverstorende elementen te worden gemeld. Ver scheidene arrestaties zijn verricht. Ondanks de overeenstemming om trent de demarcatielijn te Padang hebben de troepen van de T. R. L zich nog niet op twee K.M. van de ze lijn teruggetrokken. Sluipschut ters schieten herhaaldelijk. Bij een treffen op Zuid-Celebes met een bende van vijftien man vielen aan Nederlandsche zijde één doode en twee gewonden; de tegenpartij leed zware verliezen. De op aanklachten van de bevolking gearresteerde republikeinsche autoritei ten te Siantar zijn thans op bevel van gouverneur Hassan weer vrijgelaten, aangezien het rapport met de beschul digingen niet binnen den gestelden ter mijn ontvangen is In de gisteren te Amsterdam ge houden vergadering van het N.V.V. is besloten niet over te gaan tot fusie met de E. V. C. Naar het Fransche persbureau Agence France Presse verneemt, heeft het sedert eenige dagen vermiste Dakota- vliegtuig van den dienst BataviaBan doeng een landing gemaakt op het re publikeinsche vliegveld Kalidjati nabij Poerwakarta. De 24 passagiers en de twee leden der bemanning zouden zich in welstand en veiligheid bevinden en onder het toezicht van de republikein sche autoriteiten geplaatst zijn. Het vliegtuig zou door de republikeinen in beslag zijn genomen. De „ridderkruisdrager" G. Mooyman die onlangs wist te ontvluchten, is, naar wij vernemen, weer gearresteerd en thans ingesloten in het kamp te Laren. Naar wij vernemen, zal Zondag de voetbalcompetitie weer hervat worden. Wel zal er in de praktijk zoo hier en daar nog wel eens een onbespeelbaar terrein voorkomen vooral in de lagere afdeelingen maar in de hoogere regio nen zullen zonder twijfel heel wat ont moetingen kunnen doorgaan. Het pro gramma zal worden verwerkt dat oor spronkelijk was vastgesteld voor Zondag 26 Januari! fSSSSï Een Katwijksche visscher Amsterdam onderweg was, die met een klein zeiljacht uit Engeland naar geraakte tengevolge van den storm uit den koers. Volkomen uitgeput, gooide de visscher het anker overboord en viel in slaap. Het zeiljacht werd tusschen Castricum en Wijk aan Zee door de Urker trawler U. K- 4 aangetroffen en op sleeptouw genomen naar IJmuiden. Hier werd door de douane een onderzoek aan boord ingesteld. De lading bleek uit fiets- en motorbanden, cigarettenvloei, garens, elastiek enz. te bestaan en werd in beslag genomen. Wanneer het accoord van Ling gadjati geteekend zal zijn. aldus verneemt A.P. uit Den Haag van gezaghebbende zijde, zullen zeer waarschijnlijk zoo spoedig mogelijk gemeenschappeiyke Nederlandsch- Indonesische besprekingen worden gevoerd over de opstelling van een arbitrage-reglement De Neder landsche regeering heeft intusschen reeds een ontwerp-reglement uitge werkt en aan de Commissie-Gene raal gezonden. Volgens het accoord van Linggadjati zal de arbitrage-commissie, uit beide partijen samengesteld, onder leiding staan van een onpartijdigen buiten- In nder, die een bindende stem heeft. Wordt geen eenstemmigheid over de keuze van dien arbiter bereikt, dan zal den president van het Internationale „Ik weet, dat ik mijn wedstrijd eerlijk heb gereden," klinkt door de telefoon de ontgoochelde stem van Jan Bosman uit Breukelen. „Ik heb de voldoening, dat ik als eerste den wedstrijd heb be ëindigd en voor mijn gevoel blijf ik de winnaar van den elfstedentocht. „Wanneer u mijn eerlijke meening weten wilt", zoo zeide hij, „dan kan ik u zeggen, dat ik naar mijn vaste over tuiging met opeet valschelijk ben be schuldigd van opleggen met Schipper. Ik kan u op mijn woord van eer ver klaren, dat daar geen woord van waar is." Bosman vertelt dan hoe hij op 23. Fe bruari naar Leeuwarden is geroepen, na dat hij een oproepkaart van de elfsteden- commissie had ontvangen. In ue Frie- sche hoofdstad is hij door de voltallige commissie gehoord. Men deelde hem daar mede, dat hij bij Oudkerk met Schipper bou hebben opgelegd, waarbij Schipper zijn handen op den rug van Bosman had gelegd en later bij het wisselen Bosman de zijne op ^en rug van Schipper. De commissie heeft n.l. van een Fries, die zegt onder Oudkerk een eindweegs met de twee rijders te zijn opgereden, in dezen zin een zeer positieve klacht ontvangen. Bosman heeft dit o°k tegenover de com missie ten stelligste ontkend. „Enkele dagen later ontving ik in Breu kelen van de. cgmmissie een verklaring, waarin vervaj- was, dat ik niet had opge legd," zoo vervolgt Bosman, „met het ver zoek deze te teekenen. Ik heb dat gedaan en heb de verklaring naar Leeuwarden ge retourneerd". Al met al is het slechte nieuws voor Bosman als een donderslag by helderen hemel gekomenSchipper is even eens gehoord, maar Bosman heeft hem na den tocht niet meer gesproken en weet dus niet wat zijn mederijder heeft verklaard. Toen het onderzoek echter was geopend, bleek, dat Nauta zich tusschen Franeker en Barthlehiem dus op het zwaarste ge deelte van het traject heeft laten trekken door zijn broer, een feit, dat door honderden toeschouwers is geconstateerd en dat Nauta dan ook volmondig heeft toe gegeven. Nummer vier, J. Wijnia uit Edens, heeft het nog bonter gemaakt en is volledig gedisqualificeerd, zoodat Van den Hoorn, die als vijfde de finish passeerde, thans tot winnaar is uitgeroepen. Wat tenslotte Bos man verbaasde, is dat men hem als winnaar heeft gedisqualificeerd, maar hem niettemin een elfstedenkruisje zal uitreiken. „Jan v. d. Hoorn?", zegt de bruggewach- ter, die de groote vraagbaak is in de con treien van Ter Aar. „De schaatsenrijder? Rijdt u maar door tot 11 aan een huis kom* met roode blinden. Daar zal nu trouwens de vlag wel uithangen De vlag hing niet uit. Ik begreep wel dat er iets aan de hand was, zegt de nieuwbakken winnaar, toen ik al die vragen van de Elfstedencommissie moest beantwoorden. Maar dat ze me winnaar maakten was toch wel een verrassing. Had je tijdens den wedstrijd niets ge zien dat volgens jou niet door den beugel kon? Nou, je hebt eigenlijk te veel met je zelf te stellen om op anderen te letten. Maar het is een feit, dat ik wel eens een enkelen keer dingen zag, die ik me nie.t kon verklaren. En zelf niet-, zou gedaan heb ben Van de zijde van het bestuur der ver- eeniging „De Friesche Elf Steden" verne men wij nog, dat de overtredingen van Bos- Verwachting tot Donderdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele regenbuien. Matige wind tus schen Zuid en West. Iets minder zacht. Zon 6.45—18.51. Maan 5.55—15.25. De Fransche Kamer heeft, na een verga dering van een geheelen nacht, hedenmor gen een motie van vertrouwen uitgebracht °P den premier Ramadier met betrekking to, diens politiek in Indo-China. De com munisten onthielden zich van stemming. De communistische weigering om de po- Utlek van den Premier in Indo-China te bteunen is geen reden voor de partij om uit Uet kabinet te treden, doch waarnemers wa- ten het er over eens. dat tengevolge hier van een nieuwe, ernstige spanning was te weeg gebracht in de toch al zbo moeilijke dbtnblnatle der vier partijen. Oc wetgevende vergadering ging vervol gens uiteen en zal Donderdag het voor gestelde militaire crediet van drie milliard francs voor de campagne in Indo-China behandelen. In zijn antwoord aan Duclos, verklaarde Ramadier, da,, twee factoren zeker waren: Frankrijk moet in Indo-China hlijven en de vooroorlogsche koloniale methoden waren verouderd. De premier deed vervolgens een beroep op de leden van de assemblée om de sol daten aan de Indo-Chineesche fronten te eeren. Hieraan werd door hef, geheele huis gehoor gegeven, behalve door de commu nisten. De communistische minister van Defensie Billoux, die volgens de wet aan het hoofd staat van de strijdenden, bleef zwijgend en onbeweeglijk zitten. e toestand in Duitschland, waar over men in Europa vanzelfspre kend veel beter is ingelicht dan over dien van het Verre Oosten, is troos teloos en bijna zonder uitzicht. De toe stand in Japan is echter politiek zoowel als wetenschappelijk oneindig veel ern stiger, aldus schryft een medewerker van de Schweizerische Allgemeine. Eeni- gen tijd zag ht er naar uit dat de Ja panners er in zouden berusten een soort Amerikaansche kolonie te worden en de optimisten en oppervlakkige waarnemers hadden zich al in de handen gewreven over de door MacArthur snel doorgevoer de „democratiseering" van Japan. Thans echter is het duidelijk dat de sceptici gelijk hadden en dat de slaafsche bereidwilligheid., waarme de de Japanners alle Europeesche vernieuwingen slikten, van het vrou wenkiesrecht tot de burgerlijke echt- Scheiding en de afschaffing van de goddelijke voorrechten van den kei zer, niets anders was dan een fagade, een politiek van afwachten, als wilde men alles weer veranderen zoodra men maar sterk genoeg is. En dit „afwachten" duurt niet eens zoo lang. Thans heerscht er in Japan een toestand die getuigt van openlijke sabo tage tegen de politiek van MacArthur. De groot-industrieelen en hun ver trouwensmannen in de regeering stu ren opzettelyk aan op een volledig bankroet van Japan, honderden millioenen dollars worden daarmede in den afgrond geworpen en het ein de zal een volledig fiasco zyn. Als zij dit doel bereikt hebben zullen zij zeggen: „Wij zijn te arm om herstel betalingen te doen. U moet ons integen deel aan grondstoffen, levensmiddelen en credieten helpen, waarmede wij ons economisch leven kunnen opbouwen." En zij vermoeden dat de nieuw-gescha- pen Japansche vakverenigingen dezen „val in den afgrond" niet zullen over leven, m.a.w. dat zij hun industrie weer op de hongerloonen kunnen opbouwen, die vroeger aan de Japansche arbeiders betaald werden, waardoor zy op de groo te markten in Azië en den Pacific iederen buitenlandschen concurrent konden slaan. De bewering, dat er zulk een plan bij de industrieele aristocratie bestaat, moet bewezen worden, vooral daar Mac Arthur nog voor kort in zijn opti misme heeft laten verklaren, dat de mcachtigste financieele dynastieën In Ja pan verdwenen zijn en hun concerns ontbonden en verdeeld zijn. Dit is wel iswaar een feit, doch daar naast zijn er nog duizenden andere concerns, die niet veel kleiner zijn en waar aan het hoofd de familie staat van Baron Nahcchima, den tegenwoordigen president van het Japansche industrieele verbond, de Morvi-trust, die in de cement-indus- trie en het bouwbedrijf het overwicht De nieuwe vakvereenigingen mogen volgens de Japansche leiders dan geen blijvende bases zijn voor het industrieele leven in Japan, zij roeren zich niettemin danig. Vijf maanden na den Japanschen ondergang waren er reeds 200 stakingen voor loonsverhooging. Japansche posters voor een fabriek. Gen. MacArthur heeft, evenals de beide geld-koningen Schibusawa en Oginara, de heeren van de twee grootste bankconsortia. Deze heeren zijn de eigenlijke heer- schers van Japan. De leiders van de beide conservatieve partijen in de nieu we nationale vergadering zijn hun ver trouwensmannen. De Engelsche en Amerikaansche cri- tiek wijst op, dat de Japansche staat thans tweemaal zooveel uitgeeft als hij ontvangt, zoodat men met het huidige beleid onafwendbaar naar de inflatie gaat. Den laatsien tijd rijn er ontstellen de feiten bekend geworden. De zui veringscommissie voor het onderwijs had 80.000 leeraren te testen die als nationalistisch en onbetrouwbaar bekend stonde". Daarvan heeft zij zegge en schrijve 96 uit hun ambt ontheven en al de anderen zonder vervolging gelaten. De landsdrukke rijen maken dag en nacht nieuwe bankbiljetten die al gedevalueerd zijn als zij de drukpersen verlaten. De dollar is op de zwarte beurs sinds Kerstmis tweemaal zoo duur geworden en de prijzen voor rijst, brood en groente is ongeveer tachtig procent toegenomen. Onder de ambtenaren bloeit een inge wortelde corruptie, in kleine fabrieken en werkplaatsen ondenkbare woeker. Een Amerikaansch officier vertelde on langs aan een Engelsch journalist, dat hij een ruit in zijn woning had laten zetten, waarop een Japansche schilder hem een rekening presenteerde ter waarde van honderd pond sterling. MacArthur en de desbetreffende auto riteiten te Washington hebben thans openlijk het gevaar erkent. Zij zullen trachten op het laatste oogenblik het stuur om te gooien, doch het is moei- lük vechten tegen de geheime actie der regeering, vooral daar sommige Japan sche groot-industrieelen gedekt worden door Amerikaansche bankiers die van een totaal bankroet niets dan goeds te verwachten hebben. t 4 i \V-lk i «sL s Jan van den Hoorn man en Schipper, resp. nummer een en twee in den laatsten elf steden wedstrijd, door getuigen zijn bevestigd, weshalve bei den, hoewel zij ontkend hebben de over tredingen te hebben begaan, niet in de prij zen konden vallen. De derde aankomende, Nauta, werd door het. bestuur eveneens uit gesloten, maar deze Friesche rijder heeft zijn fout toegegeven. Morgen worden twee bonnen voor ta- taksartikelen aangewezen, resp. voor twee en drie rantsoenen. De aanwijzing van een bon voor 100 gram zuidvruchten voor de houders van een B-, C- of D-kaart, welke, zooals aanvankelijk is aangekondigd, in de week van 23 tot 29 Maart zou geschieden, is twee weken uitgesteld. Verschillende beekjes in Almelo, de stad, die vorig jaar door een groote overstrooming werd geteisterd, zijn op het oogenblik ware rivieren geworden. Tot heden heeft men het water echter steeds kunnen afvoeren. Alleen de Weezebeek ten Westen van Almelo is buiten haar oevers getreden. De sterke was deed het water Zondag over de kaden vloeien. Eenige personen uit den omtrek moesten voor het wassende water vluchten. De Algemeene Overste der Zusters van O L. Vrouw te Amersfoort heeft van de Pauselijke Staatssecretarie de mededeeling ontvangen, dat de H. Vader Z. Em. Kar dinaal de Jong heeft benoemd tot Pro tector van de Zusters van O. L. Vrouw te Amersfoort. Hof van Justitie verzocht worden, auHc een arbiter aan te wijzen. Over de vraag, of Lord Killearn zal worden uitgenoodigd tegenwoordig te zijn bij de onderteekening, moet in overleg met de beide delegaties nog worden be slist. Het voorloopig Katholiek Comité van Actte heeft het volgende celegram gezon den aan professor C. P. M. Romme, voor zitter van de Katholieke Tweede Kamer fractie: „Kennis genomen hebbend van de be slissing der regeering om, in afwijking van de door haar aanvaarde motie, welke uw naam draagt, los te laten het daarin tot tweemaal toe vermeld, uiteraard prin cipieel beginsel, volgens hetwelk de Ne derlandsche regeermg gemachtigd wordt, met de regeering van de Repoebliek In donesia een wederzijdsche overeenkomst aan te gaan. met in acht neming van de in die motie gestelde voorwaarden, spreekt het voorloopig Katholiek Comité van Ac tie, hoewel handhavende zijn u bekende bezwaren tegen die motie het ver trouwen uit, dat de fractie onder uw leiding althans ten minste on verkort zal vasthouden aan de meerge noemde motie". Het Nationaal Comité Handhaving Rijks eenheid heeft een schrijven gericht tot oen minis ter-president, waarin het comité nog eens de meening te kermen geeft, dat het beleid van de Nederlandsche regeering on grondwettig is en het fundament van onze volksvrijheden aantast; het beleid immoreel is, omdat het aanvaardt een wederparty, waarvan ook voor de regeering vaststaat, dat deze haar toezeggingen niet kan na komen; dit beleid beteekent de doodsteek voor het Koninkrijk door de internationale gevolgen, welke thans reeds zyn gebleken; het beleid getuigenis aflegt van een gebrek aan fierheid en eigenwaarde, welke zeld zaam zijn in onze vaderlandsche historie. Het comité is voorts van oordeel, dat het besluit van de Nederlandsche regeering be langrijk afwijkt van het standpunt, neer gelegd i" de motie-Romme-Van der Goes van Naters. Het hoofdkwartier van de Amerikaan- sche marine heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat een eskader onder aanvoe- I ring van het vliegdekschip Leyte zich de volgende maand naar de Turksche ha vens en de Dardanellen zal begeven. Dit speciale commando zal drie lichte kruisers en zes torpedojagers omvatten. In de aankondiging van de marine werd geen gewag gemaakt van de mo gelijkheid of het eskader een bezoek zal brengen aan Piraeus, maar wel werd meegedeeld, dat het de Soeda-baai op Kreta zal aandoen. De Leyte zal eveneens bezoeken bren gen aan Gibraltar, Napels, Istanboel en Alexandrië. De Paragueesche regeering heeft Dinsdagavond den staat van beleg voor het geheele Paragueesche ge bied afgekondigd, nadat het niet ge lukt was de opstandige beweging te onderdrukken. Tot hoofd van de afdeeling verkoop van documenten en publicaties in net permanente secretariaat van de Vereenig- de Naties te Lake Success, New York, is benoemd mr. c. Binnerts, tevoren verte genwoordiger voor Nederlandsch-Indié van de Groningsche uitgeversfirma J. B. Wolters. VENEZUEl COLUMBIA GUYAN PERU BOIM m RUGUAY ARGENrriNÜiA0L-5 PARAG Carto 4730 De radio van de Paragueesche op standelingen heeft de vorming van een „junta-regeering" door de opstandelin gen te Concepcion aangekondigd, waar aan de oppositiepartij „Febrerista", de communisten en de liberalen zouden deelnemen. In persberichten uit Ponta Pora wordt gezegd, dat de opstandelingen meester zijn van het gebied langs de Braziliaan- sche grens, doordat zij o.a. de steden Bella Vista en Perdo Juan Caballero veroverd hebben. (Telefonisch van onzen Brusselschen correspondent) Brussel, 18 Maart Na nog een telefonisch en abrupt on derhoud gehad te hebben met den libe ralen staatsminister Dierckx, kon de heer Spaak Dinsdagmiddag aan de pers meedeelen, dat er nog een paar han gende kwesties geregeld waren en dat oe socialisten en de C.V.P. het over zijn programma eens waren geworden. Het eenige nog overblijvende probleem was de nieuwe verdeeling der portefeuilles di» uiteraard neerkomt op een doseering der politieke invloeden. Aan deze pro blemen heeft Spaak den namiddag be steed. Zijn verwachting, dat hij mis schien vanavond nog het nieuwe kabi net gereed zou hebben, heeft zich niet vervuld, maar toen hij te half acht lachend de journalistenzaal binnen- Met de eerzucht is het als met zout water. Hoe meer men er van drinkt, des te dorstiger wordt memj kwam, was het duideiy'k, dat hy in elk geval weer een stap vooruit was. In derdaad bleken socialisten en katholie ken tot een overeenstemming geraakt te zijn over de verdeeling der porte feuilles, alleen nog niet over de namen. Practisch blijven er geen discussiepun ten meer over, terwijl het verschil van meening omtrent de namen volgens Spaak onbeduidend is. Verder wilde hij nog slechts mededee- len, dat, wat het aantel zetels betreft» hij zou trachten dit Te verminderen. Er bestaan daaromtrent overigens twee formules, een met 17 en een met 18 ministeries, waarvan de C.V.P. er 8 of 9 en de socialisten er 7 of 8 zullen heb ben, terwijl de overige 1 of 2 voor tech nici bestemd zijn. Vanavond nog zal Spaak verslag aan den Prins-regent uit brengen en indien eenigszins mogehjk hoopt hij nog deze week voor het par lement zajn regeeringsverklaring af te leggen. Camiel Huysmans is minister van On derwijs. De ministeries van Voedselvoor ziening en Export zijn vervallen. Het kabinet telt 8 socialisten, 9 katholieken en 2 partyioozen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1