STAD EN OMGEVING m Optimisme over bedrijfs- en zakenleven VODDENRAPER WIST VERMOGEN VANMILUOENEN TE VERWERVEN Overheids voorlichting Wetsontwerp voor hulp aan Griekenland en Turkije Berucht W.A.-man staat terecht Voor Noorderbuitenspaa rne-industrieën is goede toekomst weggelegd AGENDA WOENSDAG 19 MAART 1947 PAGINA 2 Afscheid van burgemeester Reinalda EX-BRANDWEERCOMMANDANT KRIJGT VIJF JAAR Treindienst eenigen tijd gestremd Liederenavond Annie Woud Volksconcert H.O.V. Onderlinge wedstrijden „De Waterratten" Zilveren jubilarissen K.v.K. Klein Schiphorst en Deddens HALVE HOLLANDER WAS GEHEEL FOUT EEN ONDERDUIKER GEARRESTEERD Kajotters en Stille Omgang Bonkaarten Uitspraak Tribunaal Burgerlijke Stand HEEMSTEDE Stille Omgang ZANDVOORT GEMEENTERAAD Bouw van achttien woningen R.K. Vrouwenbond Stille Omgang BEVERWIJK Declamatie van Henk Schaer Voordracht leeraren C.G. KOMT OVERLEG PLEGEN In Mei terug naar ons land De geheime notulen Rond de arrestaties in Frankrijk Wapendepots over geheel Frankrijk verspreid Voortdurende /propaganda voor de Duitschers Indische spaargelden naar Nederland I VASTE MARKT Hedenmorgen heeft burgemeester M. A. Reinalda ais hoofd van de politie van zijn korps afscheid genomen. In de klei ne raadzaal hadden zich velen opge steld om te luisteren naar de waardee- rende woorden van den wnd. hoofdcom missaris J. Fonteyne, die den burgerva der schetste als een goed democraat dien hij noode zag vertrekken. Hij sprak de hoop uit, dat de burgemeester in zijn nieuwe functie als Commissaris der Ko ningin van de Provincie Utrecht de be langen van de politie zou weten te be hartigen. Deze hartelijke woorden gingen vergezeld van een achttal teekeningen in één lijst geëncadreerd van den Haar- lemschen kunstenaar Herman Moerkerk. Nadat de heer Van Rijswijk namens den Algemeenen Nederl. Politiebond gespro ken had, dankte de heer Reinalda voor de vriendelijke woorden en het geschenk. Hedenmorgen heeft het Haarlems Tri bunaal uitspraak gedaan in de zaak te gen M. W. Huysse. den N.S.B.-comman- dant van de Haarlemsche brandweer In Mei 1940 vocht hij als kapitein van de Genie in het Nederlandsche leger. Na de capitulatie achtte hy den tijd gekomen zich vrijwillig te melden voor het Vrij willigerslegioen Nederland. Huysse is veroordeeld tot intemeering van vijf jaar. Voorts werd hij ontzet uit de beide kiesrechten en werd hem het recht ont nomen een ambt in overheidsdienst te bekleeden. Dinsdagavond omstreeks 18.30 uur is bij Haarlem de automatische koppeling van een Dieseltrein gebroken, waardoor een wissel zoodanig beschadigd Is, dat de treindienst tusschen Haarlem en Over- veen en tusschen Haarlem en Bloemen- daal eenigen tijd werd gestremd. Na een succesvolle tournée door zuld- Afrika en het lange zwijgen der bezet tingsjaren hoorden wij de vermaarde Haarlemsche zangeres weer voor de eer ste maai op een zeldzaam schoonen lie derenavond. Boeiend was het met smaak en distinctie progressief gekozen pro gramma, dat werd voorgedragen met het bekende, stralende, maar, in het mezza di voce, ook op een voor een alt zangeres vry aanzienlijke hoogte, warm getimbreerd en prachtig bsheerscht ge luid. Daarbij troffen ons opnieuw haar Innige, levendige muzikaliteit, haar temperamentvolle en uiterst intelligen te voordracht, haar welhaast volmaakte dictie en uitspraak. Erven zooveel kwa liteiten waardoor Annie Woud haar niet overtalrijke gehoor telkens weer opnieuw imponeerde en tot verrukking bracht. Met fraaie, bijna modern aandoende composities van Purcell en Durante werd het programma ingezet: volgden liede ren van Schumann en Schubert. Na de pauze hoorde men vijf ernstige en twee geestige liederen van Hugo Wolf. Beslo ten werd met twee liederen van Rach- manlnof en een oud Russisch volkslied je, dat Annie Woud bisseerde en waar na zij, op het niet bedarend applaus, nog een toegift gaf. Johan Otten begeleidde aan den in deze ruimte wat stug klinkenden vleugel, de zangeres met veel smaak en aanpassingsvermogen. Gaaraa hadden wij hem, vooral in de zich daartoe lee- nende Wolf-liederen, wat expansiever gehoord. Zooals gezegd: een dankbaar gestemd gehoor, terwijl bloemen de zan geres gui en overvloedig werden aange boden. J. Scheepens. Dit niet al te druk bezochte volks concert stond wederom onder leiding van Marinus Adam. Met Debussy's Prélude k l'éprès-mldi d'un faune werd geopend De broeierige, stille namidddagsfeer heb ben we, ook onder Adam, al eens transpa ranter hooren verklanken. In eerste uit voering ging daarna het Concerto mol- dave (van 1934) van den Tsjechischen componist Stan Golestan (geb. 1875) voor cello en orkest, waarbij Regina Wijnalda de solo-party vervulde. De ken nismaking met werk is ons niet mee gevallen: er ontbraken lijn en sfeer, en de opbouw van het geheel was te frag mentarisch om te kunnen boeien. De celliste vervulde haar party zelfbewust en met overgave; maar ook tn het lang zame middendeel, waar het orkest zich overigens 'at te sterk op den voorgrond drong, slaagde zy er niet in den toe hoorder waariyk onder den ban van het werk te brengen. Het succes gold onge- twyteld meer de toewyding en de tech nische vaardigheid, waarmee ze zich van haar, naar onzen smaak althans, vry ondankbare taak kweet, dan de com positie zelf. Een veel gelukkiger indruk vermochten Marinus Adam en zyn musici te maken met de vertolking van Brahms' heroïsche derde Symphonie in F-dur, met haar kleurige orkestratie in alle deelen, haar gevarieerde rhythmiek, haar rykdom aan melodieën en thematische verwerking. Ofschoon de rhythmiek hier en daar nog wat scherper van üjn had kunnen zijn, en enkele onderlinge contrasten wat meer afgewogen, voldeed het geheel toch in hooge mate en was de ovatie, aan Mari nus Adam en de zynen aan het slot ge bracht, wel verdiend. J. SCHEEPENS Dinsdagavond organiseerde de H. Z. en P. C. „De Waterratten" onderlinge wedstryden in het Sportfondsenbad De poging tot verbetering van het clubre cord op de 3 x lbo M. wisselslag esta fette werd, zoowel bij de dames als by de heeren, met succes bekroond. De da mes J. Wlsker, A. van Wük en J- van Waard brachten het record .van 4,19,2 op 4,12,4 en de heeren D. van Vlersen H. Haanraadts en A. v. d. Bogaerde het record van 3,55,4 op 3,53,3. t Ook door de jeugd werd enthousiast om de prijzen gestreden. Zaterdag 22 Maart organiseert de R. K. Zwemver. „De Watertrappers" de derde ontmoeting van een „beerenvier- kamp" in het Sportfondsenbad. Tot be sluit van den zwem middag, welke te vyf uur begint, volgen enkele polowedstry- den. Op de bijeenkomst van den Raad van Arbeid der K. v. K. heeft de voorzitter de heeren G. Deddens en H. J. Klein Schiphorst gehuldigd, die 25 jaar lid zyn van de Kamer, respectievelijk van het kantoer Haarlem. „Uw verknocht heid aan de afdeeling kleinbedrijf", aldus spr. tot den heer Schiphorst, „loopt als een rooden draad dcor uw geheele optreden. Hoewel gij vocr het grootbedrijf had kunnen zitting n-men hebt ce daartoe nocit kunnen besluiten. In 1935 koos men u tot voorzitter van de afdeeling kleinbedrijf." Spr. memoreer de de grondige kennis van het bouwbe- dryf den jubilaris eigen, zijn werk voor de stichting Borgstellin™sfonds Kennè- merland. vocr de beoordeeling van can- didaat-makelaars en de ves'g'ngswct. De voorzitter wees tenslotte op de pret tige samenwerking in het bureau on danks de meeninersverschi'Ien, die nu eenmaal niet uit konden blijven. Ook de heer Deddens bleef trouw aan het kleinbedrijf en het is een bijzonder heid, dat hij in de kwarteeuw, slechts een of twee keer op het appèl ontbrak. Sinds 1937 heeft hij zitting in de com missie vestigingswet. Beide hee~en ont vingen een oorkonde, welke de firma Enschedé op aesthetlsche wijze heeft uitgevoerd. Voor het grootbedrijf werd ln de plaats van den heer Kruimels de heer Visser aangewezen. Dinsdag behandelde de Tweede Kamer van het Haarlems Tribunaal de zaak tegen K. W. A. Stenvers, die in Duitsch- land was geboren, Zyn vader was Neder lander en zyn moeder kwam uit Oost- Pruisen. Verdachte heeft tijdens zyn jeugd in Berlijn gewoond. Daar zyn va der Nederlander was, moest verdachte op 19-Jarigen leeftyd ln het Ned. Leger dienen. Toen de diensttyd van S. voor- by was, bleef hy toch in Holland en werd bankbedlende. By den Inval van de Russen in Oost-Pruisen, de geboorte streek van zyn moeder in den eersten wereldoorlog, wilde verdachte ook iets voor Duitschland doen. Daar hy niet in zag dat zün halve vaderland het bij het verkeerde eind had. besloot hy zich op te geven als sympathiseerend lid van de N.S3 Intusschen huwde hy met een Nederlandsche vrouw. Tydens de Dultsche bezetting deed beschuldigde moeite om de Dultsche nationaliteit te krygen. Als antwoord op zyn verzoek hoorde S„ dat bij zich eerst by de N.S. D.A.P. Dienstgruppe moest aansluiten, hetgeen hy ook deed. Later werd deze Dienstgruppe Schutzgruppe, waardoor verdachte bij den wachtdienst kwam Zoc moest hy b.v. by het Haarlemsche Postkantoor op wacht staan. Zijn beide zoons stuurde S. naar een Duitsche school in Limburg om ze op Germaan- sche wijze te laten opvoeden. Zelf trad hy later ln dienst by de firma Rosen thal, die zich er vooral op toelegde om in beslaggenomen Joodsche goederen te verkoopen. Uitspraak 1 April. Tydens de bezetting controleerde N. Walbrecht, wachtmeester van politie te Haarlem, op straat of men een persoons- 'oewhs by zich had. Op zekeren dag be trapte hij een jongeman, die dit bewijs niet bij zich droeg. Het slachtoffer be ging de onvoorzichtigheid om te zeggen- „BeKeur mij a.u.b. niet, want ik ben een onderduiker." W. nam den Jongeman mee naar het bureau, niet omdat hy geen persoonsbewys by zich had. maar omdat hij een onderduiker was, hetgeen tot gevolg had, dat de jongen twee Jaar ■n een concentratiekamp is geweest. Dinsdag kwam de zaak var den wacht meester voor het Tribunaal. De getuigen verklaringen bewezen dat verdachte fel orc-Duitsch was. Uitspraak 1 April. In het bericht betreffende den Stil len Omgang van de Kajotters van gis teren staat als telefoonnummer van den districtleider vermeld 18003; men leze hiervoor 18008. Morgen, Donderdag, zijn het restant van de letter J en K t/m Ka aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bon kaarten. Tevens kunnen de letters G, H en I schoenenbonnen afhalen. Te Heemstede van 91230 restant P en van 24 QRaa bonkaarten; de letters U t/m Z zijn in Overveen aan de beurt. Het Haarlemsch Tribunaal heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den N.B.B -er K. A. Wentink Hij is veroordeeld tot een in temeering van twee jaar. Ingaande 23 Juni 1945 en eindigende 23 Juni 1947. Tevens is W. ontzet uit de beide kiesrechten. W had Mussert altijd als ongeschikt beschouwd om leider van de N.S B. te zijn. De vriendschappelyke bridgewedstryd, dien de bridgeclub „Boekenroode" uit Heemstede en de bridgeclub „H.B.C. uit Haarlem hebben gespeeld, eindigde in een overwinning van eerstgenoemde club, die een zilveren medaille won. Zaterdag 22 Maart zal de Haagsche Kunstkring „Het Residentietooneel" in den Haarlemschen Stadsschouwburg de 125ste opvoering geven van „Arsenicum en oude kant." Zondag 23 Maart des middags 2 en des avonds 8 uur, zal het gezelschap ter gelegenheid van de Mul- tatuli-herdenking „Vorstenschool" op voeren. Beide opvoeringen staan onder regie van Bets RanucciBeekman. Gehuwd: H. J. Franken en H. C. Bar- tels. Geboren: J. Snijderv. Leijen, e., S. Huizinga—Ederveen, z„ I. A. J. Philip- sev. d. Meer, z., P. A. Nieuwendijk— v. Hemert, z., A. M. Veenv. d. Linden d., E. TiemensEldermans, d„ C- J Besteman—v. Rijn, d., C. L. Cornelisse— Brocx, d„ E. MauritsHellewaard, d Overleden: P. HendriksHersman, 56 j., Zuidpolderstraat, J. J. Doorn, 75 j„ Jelgersmastraat, H. A. K. Hillerström, 52 j., M. v. Heemskerkstraat, G de VriesLinthout, 66 j., Jansstraat, C. Ne- derkoorn, 70 j., Rustenburgerlaan, M. E. Pieters, 58 j„ Mamixstraat, S. de KlerkSchoute, 87 j., Rozenhagenstiaat A. BoschmaZuiderhof, 38 j., Berken rodestraat, M. A. Hermeling—Peperzak, 80 j., Emostraat, D. Dammiaans, 49 J., Merovingenstraat. Dinsdagavond vergaderde in het R. K. Vereenigingsgebouw de afdeeling Heemstede van het Gezelschap van den Stillen Omgang, onder voorzitterschap van den heer J. Elsenburg. Ter opluis tering werkten eenige leden van het knapenkoor van St. Bavo en een dub- bel-mannenkwartet mede. Als spreker trad op Anton van Duinkerken, die in een boeiende rede wees op den invloed, die het wonder van de H. Stede op de ontwikkeling van Amsterdam heeft uit geoefend. De moderator van de afdee ling, kapelaan J. Plaat, spoorde vervol gens de bedevaartgangers aan vooral in het Lof te komen, dat den Zaterdag vóór den Stillen Omgang gehouden zal worden in de St. Bavokerk aan den Keerenweg. Tenslotte werd de aandacht er op ge vestigd, dat zij, die te voet naar Am sterdam gaan. Zaterdag as. te half tien aan de Amsterdamsche Poort te Haar lem moeten zijn. Aan de Westermarkt gekomen, wachten zy op de anderen, die per tram naar Amsterdam gaan. Voor deze laatsten wordt ln de kerk van de H. Bavo aan den Heerenweg des avonds te half elf een Lof gehouden, waarna de reis per tram wordt ge maakt. Te Amsterdam zal de H. Mis in de O. L. Vrouwekerk worden opgedra gen. Te kwart voor vijf gaat de eerste tram voor de Heemstedenaren uit Am sterdam, daarna te tien voor vijf, vyf minuten voor vyf en vyf uur. De raad kwam Dinsdagavond bijeen onder voorzitterschap van burgemeester van Alphen. De benoeming van een onderwijzeres aan school werd aangehouden, omdat no. 1 van de voordracht zich had terug getrokken. De heer Siegers (K.V.P.) was het daarmee niet eens. Aan de adviezen van het betrokken schoolhoofd werd naar spr. meent dooi scmmlge raadsle den te veel waarde gehecht. Die advie zen blyken niet altyd juist te zijn. By de vaststelling van de vergoedingen voor het bijzonder onderwijs merkte de heer Lindeman (K.V.P.) op, dat het ge middeld aantal leerlingen zoodanig wordt berekend, dat dit hooger is dan het maximum. Weth. v. d. Moolen gaf toe, dat dit ongerijmd is, maar de wet schrijft die wyze van berekening voor. Bij de rondvraag deelde weth. v. d. Moolen mede, dat B. en W. besloten hebben de Paaschvacantie der openbare scholen met een week te bekorten, om dat de scholen door de brandsteffen- schaarschte zoo lang gesloten moesten blijven. Weth. Groos deelde mede, dat B. en W. plannen beramen om voor den volgenden winter een groote hoeveelheid turf aan te koopen Nadat de raad in besloten zitting was geweest werd, naar aanleiding van een I u# Nu de winter eindelijk geweken is en een vleugje lente over het land waait denken de watersportliefhebbers weer aan hun booten. Ze worden op geknapt en in de verf gezet, zoodat men straks ten volle kan genieten van de zon en den zomer. opmerking van Ged. Staten, besloten de opbouwtoelage voor het gemeente-perso neel te verlagen van 10 tot 5 pet. De voorstellen van B. en W. o.a. tot verbetering van de verlichting der Zand- voortschelaan, 't verleenen van 'n crediet van f 13.000 voor de aanschaffing van 3000 vuilnisemmers en het verleenen van voorschotten tot een bedrag van rond f263.000 voor den bouw van 18 woningen werden aangenomen. De pas opgerichte R. K. Vrouwenbond afd. Zandvoort houdt Donderdagavond 8 uur in het Patronaatsgebouw de eer ste gewone ledenvergadering. Het Zandvoortsche genootschap van den Stillen Omgang houdt a.s. Vrijdag des avonds 8.15 uur in het Patronaats gebouw een algemeene ledenvergadering waarin tevens besproken wordt de rege ling van de bedevaart ln den nacht van 22 op 23 Maart a.s. Op wel aser ontroerende en artistie ke wyze heeft de begaafde declamator Henk Schaer gisteravond op uitnoodi- ging van „Katholiek Beverwyk" in de K. S. A. het Passieverhaal van Cyrlel Verschaeve voorgedragen. Dit werk maakte door de sublieme vertolking grooten indruk en vormde voor de talryke aanwezigen een goede inleiding tol den Passietijd en de Goe de Week. Zij, die midden in het bedrijfs- en zakenleven staan, weten zeer wel, dat in de laatste jaren gmote veranderin gen in de samenleving hebben plaats gegrepen en dat deze tyd andere, noodzakelijkerwijs zwaardere eischen stelt dan voorheen. De toestand is beter dan verleden jaar, maar steeds wordt het langzame herstel door kruist door tegenwerkende krachten. Zwaar zyn de lasten, die op de be- drUven drukken en voor zeer eenvou dige transacties zijn een aantal papie ren noodig, waaronder men schier be dolven dreigt te worden. Toch kon de heer J. J. Swens, voorzitter van den Raad van Bystand van de Kamer van Koophandel in de vergadering van Dinsdagavond, met optimisme de toe komst tegemoet zien. Voor den wederopbouw van Zandvoort, aldus spr., ontwierp lr. Frledhoff een zeer modern plan, dat aan de economie van een badplaats volkomen beant woordt. Voor Velsen is de stichting van een „Industrieflat'' van groote beteeke- nis. Kennemerland heeft als Industrie gebied een niet onbelangryke uitbrei ding ondergaan door de vestiging van twee nieuwe takken van industrie, n.l. de diepvries- en koelkastenindustrie. Hoe wel de koelkasten alleen voor den export bestemd zijn, worden er thans plannen uitgewerkt om ook voor eigen markt koelkasten te fabriceeren. De machine- en scheepsbouwindustrie hebben een groot aantal binnen- en buitenlandsche orders te verwerken. Veel werk wordt verricht aan het herstel van het wagenpark van de spoorwegen, tram- en busondernemingen, naast levering van schepen aan Zwitserland, Portugal en Zweden. Spr. was van oordeel, dat de genoemde industrieën in het buitenland een goede reputatie genieten en dat door het in verhouding met andere landen betrek- kelyk laag levenspeil ln ons land ln verband waarmede de loonen niet zoo hoog zyn als ln het buitenland den Noorderbuitenspaarne-industrieën een goede toekomst weggelegd ls. Een moeiiykheld. die over het alge meen in de metaalindustrie ernstig ge voeld wordt geiyk overal elders is het tekort aan geschoolde arbeidskrach ten. Wellicht ligt hier voor de Overheid de taak om door het organiseeren van vak- en omscholingscursussen het tekort aan geschoolde arbeiders tot een mini mum te reduceeren. Er zyn overigens nog meer wenschen: de Velsensche In dustrie heeft ruimtegebrek, het vraag stuk van de arbeidersvoorziening wordt buitendien nog veTgroot door gebrek aan woonruimte. De azynindustrie kon door het regel matig toenemen van de grondstoffen- toewyzing reeds in het begin van 1946 op volle capaciteit produceeren, zelfs kon worden geëxporteerd naar Amerika, En geland, West-Indië en Zuid-Afrika. Hoewel in de zeepindustrie eenige ver betering viel te bespeuren, was de grond- stoffenpo6itie voor de zeepfabrieken be- trekkeiyk slecht, zoodat van de meeste soorten een kiein percentage van de voor-oorlogsche productie kon worden afgeleverd. Het blyft dus mondjesmaat. Deze moeiiykheden zullen overwonnen worden, aldus spr„ maar daarvoor is noodig, dat allen hard werken en zui nig zyn. Aan het eind van het jaar waren in het rayon Haarlem ln het handelsre gister ingeschreven 9090 zaken toename 699). Aan derden werden 7723 dossiers ter inzage aangeboden. De handelsvoor lichtingsdienst gaf 6789 adviezen en 4037 uittreksels werden afgeleverd. De afdee ling certificaten verwerkte 508 aanvra gen. In 1946 kwamen 274 nieuwe aan vragen tot vestiging binnen, terwijl nog 24 op behandeling wachten; 281 werden verleend, 7 geweigerd, 5 ingetrokken, 6 aangehouden. Het hoogste aantal ver gunningen ging naar de kruideniers branche, namelijk 33. B. en W. stellen den raad voor de vol gende leeraren te benoemen aan de ge meentelijke nijverheidsschool voor am bachtslieden: J. J. M. de Reeper te Haarlem in stelkunde, meetkunde, ma terialen en gereedschappen en calori sche werktuigen; A. J, Mantel te Heiloo in electriciteitsleerJ. L. Hakemulder te Wijk aan Zee in vakteekenen; KI. Groot te IJmuiden in electriciteitsleer, mate rialen en gereedschappen; A. J. Bach alhier, in natuur- en werktuigkunde; J. O. Hellekamp te Haarlem, in "materialen en gereedschappen, electriciteitsleer en vakteekenen; J. de Rouville te Velsen- Noord, in natuur- en werktuigkunde; R. J. v. d. Wurff te IJmuiden-Oost, hl vakteekenen, materialen en gereedschap pen; C. J. Mul te Uitgeest, in handtee- kenen en technisch schetsen; d. Th. A. Schaap, alhier, in Nederlandsche taal, stel- en meetkunde; P. Hogeland te IJmuiden-Oost, in teekening lezen; H. G, Linterman, alhier, in de natuur- en werktuigkunde en vakteekenen; L. M. J. de Bie, alhier, ln natuur- en werktuig kunde, materialen en gereedschappen en constructieleer; J. F. ten Pierlck te IJ- muiden-Oost in materialen en gereed schappen en teekening \jezen; D, de Wilde te Velsen in Nederlandsche taal er. rekenen; J. van de Graaff te Velsen, in Nederlandsche taai en rekenen; Ph. J. Bel, alhier, in gas- en watertechniek, natuur- en scheikunde, materialen en gereedschappen; A. Hartkoorn te Haar lint, in materialen en gereedschappen, electriciteitsleer en vakteekenen. De groote sensatie van Maand.-.g was niet de verrassing, die Moskou ter conferentie iederen dag geeft, niet het dalende tekort op de gemeentebegrooting, maar liet ontluikende sneeuwklokje. Weken- 1 lang hebben we in ons voortuintje een dik sneeuwdek gezien, eerst diep be- wonderd door alle huisgenooten, daarna als vanzelfsprekend beschouwd en ten- 1 slotte verwenseht. De sneeuw was niet blank meer, maar groezelig door stof en gruis, de sporen van de pootjes der vogeltjes interesseerden ons niet meer en we hadden maar één verlangen; lenteweer! En nog plotseling is het ge komen. In één nacht, toen de storm zijn overmacht liet gelden, zakte de sneeuw weg, niet betreurd, maar wel onaan gename herinneringen achterlatend. Daar lag ons tuintje, met verarmd geel gras, modder-kiezel .en het restant van een molshoop. Maar onder de struiken zagen we de sneeuwklokjes en de groe ne sprieten van de eerste crocussen. Het huis liep uit om te kijken naar dat vonder, die groote sensatie. "Is 't niet snoezig", zei er een. En de kleinste vroeg of dat witte knopje door de sneeiuw geverfd was. De lente is cr! Eiken dag zal de ontdooide grond verder opensplyten en nieuw leven la ten zien. De mooiste tijd van het jaar is aangebroken. Laat hem niet achte loos voorbij gaan! Ass. Press heeft te Batavia ver nomen, dat de CommissieGeneraal verwacht in Mei naar Nederland te kunnen terugkeeren voor het plegen van overleg. Nader wordt medegedeeld, dat de Ne derlandsche regeering de Commissie- Generaal tot onderteekenlng van de over eenkomst van Linggadjatl heeft ge machtigd, daar is komen vast te staan, dat zy door deze onderteekening tot niets meer of anders gebonden zal zijn dan tot wat zij volgens de regeeringsverklaring van 10 December 1946 bereid was zich te verbinden. Aan de beide Kamers der Staten- Generaal ls thans ter vertrouwelijk.) kennisneming overgelegd een afschrift van de notulen van de politieke bespre kingen tusschen de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie gehouden. tot en met de paraleering van de over eenkomst van Linggadjati. Hieraan kan worden toegevoegd, dat de beide delegaties zich met dit vertrouwe lijk nederleggen ter griffie hebben /er- eenigd doch dat zoowel de Commissie- Generaal als de Indonesische delegatie pe- zwaren had tegen publicatie van de notulen. Bioscopen Rembrandt: Rebecca, (18 jr.) 2, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Cinema-Palace: La Ba- taille du Rail, (volw.). I.nxor: Katharina de Groote, (18 jr.) 2., 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: The North Star, (18 jr.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: Geef 'm de sporen (14 jr.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne- Theater: De Geveltoerist (14 jr.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zond.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken De avonddiensten worden tot 22 Maart waargenomen door: O- G. Loo- meijer Zn., Bartelj.str. 11, tel. 10175. Park-Apotheek: Kleverparkweg 13, tel. 11793. Teyler-Apotheek, Teylerplein 79. tel. 17946. Ziekenvervoer Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel. 11990 en Margriet, Turfmarkt 10 rd, tel. 21400 (dag en nacht). Donderdag 20 Maart: Stadsschouwburg: Comcdia met ,,De roep van de tortel", 8 uur. Concertgebouw: dr. A. Hulsbosch OESA over: De aard' der Kath. levensbeschou wing, 8 uur; H. O. V.-ledenconcert, 8 u. (Telefonisch van onzen Parijschen correspondent) Parys, 18 Maart. Prachtig zomerweer, een teruggekeerde pers en een stel groote affaires houden thans ln hoge mate de belangstelling van de Parijzenaars wakker. Volgens den minister van Binnenlandsche Zaken zou den de affaires alle dit gemeen heb ben, dat zij de vrijheid, waarvoor het land gevochten heeft, op het spel zetten en de republiek belagen. Dat er in het Parysche politiecorps iets van beteekenis aan de hand was kon men in het midden van de vorige week reeds opmaken uit het bericht, dat de prefect van politie en algemeen politie- directeur by wijze van disciplinaire sanc tie was geschorst. Men weet nu, waarvoor deze functionaris mede verantwoordelyk gesteld is: Voor de mislukte poging tot arrestatie van Joanovici, een Bessarabl- sche jood, die in 1936 naar Parijs kwam, daar begon als voddenraper en sinds de bei rij ding wegens collaboratie door de Parijsche politie gezocht werd. Door eco nomische collaboratie wist hij zich een vermogen van millioenen te verwerven. Dat hy niet slechts uit de handen van de politie wist te blijven, maar na de be vrijding er zelfs in slaagde zich ln te schakelen by de liquidatie van de Amerl- kaansche legervoorraden, had hy be reikt met omkooperij van hooge politie ambtenaren, van wie er eenige thans ge arresteerd zyn. Het schijnt, dat er een verband is tus schen de affaire-Joanovici en de affaire van de ontdekte geheime wapendepots. Volgens den minister zijn de geheime wapendepots ongetwijfeld verspreid over het geheele land. De gearresteerden ver klaren afwisselend, dat de wapens be stemd waren voor de Spaansche republi keinen en voor de Joden in Palestina. De uitlating van den minister, dat niet alle gearresteerden in deze affaire beschouwd kunnen worden als wapenhandelaars, be- teekent ongetwijfeld, dat deze depots, al thans ten deele, voor blnnenlandsch ge bruik bestemd waren. Van de derde affaire, die de gemoede ren bezig houdt, kan men in ieder geval zeggen, dat zy van de twee voorgaande geheel los staat) al zou zij wel vertak kingen naar elders kunnen blijken te hebben. Het is een affaire van hulp an door de regeering gezochte collabo- ateurs, die bescherming hebben gevon den in retraitehuizen in Parijs en om geving. Tijdens het weekeinde zyn een vyftal van deze religieuze instellingen door de Süreté Nationale doorzocht. DaarbU zijn eenige bij verstek ter dood veroordeelden betrapt. De persbureaux maken melding van een zestigtal arrestaties. Ook val- sche persoonsbewijzen zyn achterhaald. In totaal zyn vier oversten gearres teerd, benevens de president van de katholieke jeugdbeweging te Parys. De bekende Dominicaner-pater Abril, die de katholieke radio-uitzendingen leidt, is als getuige gehoord, terwijl andere kloos terlingen nog gehoord zullen worden. Zonder de voorzichtigheid uit het °°g te verhezen mag men veronderstellen, dat zekere sterk royalistische sympathieën althans voör een deel debet zullen zyn geweest aan deze inderdaad al te ruime asylverleening. Op enkele uitzonderingen na leggen de Parysche bladen een pryzenswaardige reserve aan den dag in het weergeven der feiten. Tot de uitzonderingen be- hooren natuuriyk de communistische bladen als de Humanité en de Francti- reur. Aldus luidden de koppen, welke de redacties dezer bladen hadden uitge dacht; „En hier hebben wy dan het complot der samenzweerders''. .Doorzoeking van talryke kloosters, waar de verraders zich schuil hielden, leidt tot de ontdekking van een uitge breid complot, waarvan de draden tot in het Vaticaan loopen." „De kloosters, laatste schuilplaats der moordenaars en der verraders." Voor het BijzonUer Gerechtshof te Maastricht stond Dinsdag terecht de 40-jarige J. P. G. Stams uit Kerkrade, die in de bezettingsjaren in de mijnstreek de leiding heeft ge had van de W.A. Hij was reeds in 1934 lid van de N.S.B., later van de W.A. In het begin van den oorlog droeg Zondervan aan verdachte ae heroprichting van de W.A. op. Wel dra oefende hij in de heele mijn streek terreur uit, onder de leuze „de W.A. meester van de straat, desnoods met geweld". Tallooze malen raakte hij slaags met politie en bevolking. Hij stond herhaal delijk voor de rechtbank terecht. Hy verklaarde thans in een dier zaken op aanwijzing van mr. Van Vessem uit Utrecht bewust een meineedige verkla ring te hebben afgelegd, om de schuld van den verdachte af te wentelen. Vaak kwam hii in conflict met de geestelijkheid, omdat deze zich hield aan hef voorschrift, dat N.S.B.-ers niet op gewijden grond mochten worden be graven. In dergelijke gevallen kwam verdachte Stams met zyn W.A. -an. rukken, liet de kerkhofpoort openma ken, desnoods openbreken, en werd door de W.A.-leden zelf een graf gedolven in den gewijden grond. Verdachte heeft gedurende de geheele bezetting onafgebroken propaganda ge voerd voor dienstneming van Nederlan ders by de Duitsche militaire diensten en in 1944 dwong hij zijn eigen partij- genooten als 1 andwachters diensten te gaan verrichten. Op deze wijze ver dachte gaf dit toe heeft hij zeker tweehonderd van zijn landgenooten in Dudtschen krygsdienst gebracht, terwij) anderen by Landwacht, Landstorm of andere voor den vijand werkende in stanties werden ingelijfd. Stams was een vriend van Mussert. De advocaat-fis caal, mr. F. Baron van Voorst tot Voorst, noemde dezen verdachte een van de meest gevaarlijke en actieve N.S. B.-ers ln Zuid-Limburg, die honderden van zyn mensohen ln het ongeluk heeft gestort. De eisch was twintig jaar gevangenisstraf. Het hof zal 31 Maart a.s. uitspraak doen. (Van een by zonderen medewerker) Zijn wy goed ingelicht, dan zal de Regeering zich thans spoedig gaan bezig houden met het vraagstuk van de Overheidsvoorlichting. Men weet, dat in October van het vorig jaar de „Adviescommissie over heidsbeleid inzake voorlichting", meer bekend onder den naam Commissie- Van Heuven Goedhart, een rapport over dit onderwerp heeft uitgebracht. Helaas is dit rapport slechts weinig ter sprake gekomen; na een korte samenvatting van den inhoud in de pers, is het, sa mengevat ia een boekwerk van 130 pa gina's, rondgezonden aan belanghebben den. Daarbij is het vry wel gebleven. De adviescommissie werd geruischloos bedankt voor de aan den lande bewezen diensten; nochtans werd haar omvang rijke arbeid als nieuwe uitgave van de Algemeene Landsdrukkery begraven in de archieven van het Rijk. Sindsdien heeft de minister-president in ambtenaarskring opdracht gegeven tot het samenstellen van een nieuw rapport, dat, naar verluidt, meer in het bijzonder een advies aan den Minister raad zou moeten Inhouden. Uiteraard is dit een zaak, die nog niet rijp is voor de openbaarheid, zoolang het kabinet zich nog niet in het onderwerp van de overheidsvoorlichting heeft verdiept. Wanneer wy desondanks dit onder werp aanroeren, is het, om te trachten teekening te brengen in een aange legenheid, waaromtrent langen tyd ge heimzinnigheid heeft geheerscht, die nu eindelyk wel eens tot klaarheid mag worden gebracht. Voorlichting vanwege de Overheid geniet in het algemeen geen on verdeeld goede reputatie. Dat is wel zeer sterk gebleken na de bevrij ding, toen eerst de voorlichting van wege het Militair Gezag, daarna die van de regeering rechtstreeks (daarbij Inbe grepen de voorlichting van den Regee- ringsdienst „Oog en Oor'') het amb telijk apparaat kwam aanvullen. Het pu bliek heeft al deze onderdeden van Overheidsvoorlichting gezien als een overbodigheid, die maar geld kostte, en waarin men bovendien meende terug te vinden ee:i soort propaganda, die her innerde aan de pas afgesloten Duitsche methode. Wanneer nu aan bijna alle ministeries het insluipsel van den perschef wordt gehandhaafd, wanneer de Regeerings- voorlichtingsdienst blijft doorgaan an dere werkzaamheden te verrichten, dan waartoe hij aanvankelyk was geroepen, dan wordt het toch wel tijd, dat de regeering eindelijk eens op het punt van overheidsvoorlichting gaat reorga- niseeren en coördineeren. Maar hopelijk dan niet volgens de methode van den vorigen minister-president, door name lijk zijn eigen schepping te verdrinken, maar door het bestaande apparaat in beteren, dat wil zeggen; productiever en tevens in minder kostbaren vorm te gieten. Welke overheidsvoorlichting er ten slotte uit de staatsbus moge komen, hopelijk is het er niet een met een afzonderlijke politieke ver antwoordelijkheid. Want dit zijn wij eens met de Advtescönrmlesic-Vnn n«*,- ven Goedhart: dat iedere minister jegens het parlement een eigen voor- lichtings-aansprakelykheid draagt, het geen echter niet insluit, dat versplinte ring van politieke verantwoordelijkheid tevens zou leiden tot versplintering van de technische apparatuur. De uitvoering van de voorlichting evenwel moet zoo straf mogelijk worden geconcentreerd en gesteld onder de be scherming van den minister-president en het departement van Algemeene Za ken, waaronder dan de R.V.D zou kun nen vallen. Deze Regeeringsvoorlich- tingsdienst zal onder zyn hoede moeten nemen het instituut van perschefs der departementen, welk instituut verschil lende departementshoofden blijkbaar niet kunnen missen. Maar die R.V.D. distancieere zich in elk geval van de Pers, waarmede hy nooit eerder op al te goeden voet heeft gestaan. Wat de Pers noodig heeft aan voorlichting van de Rijksoverheid, kan zy zelf bekijken, al geven wy toe, dat zekere toeschietelijkheid van den kant der Regeering niet onwelkom zou zyn. Wij denken bijv. aan Brussel, Londen en andere centra in het buitenland, waar overheidsvoorlichters den weg kennen naar het nieuwscentrum, dat de Pers zelf wist te scheppen. De Algemeene Volkscredietbank in Ir.~ dië heeft haar werkzaamheden hervat en kan dus ook tot uitbetaling van spaar gelden overgaan. Overmaking raar Ne derland van by de Volkscredietbank be legde spaargelden is binnen het raam van het bestaande transfer-schema even eens mogelijk. Belanghebbenden dienen zich daartoe rechtstreeks te wenden tot het agent schap van het Nederl.-Indische Deviezen- Instituut, Amsterdam, Heerengracht 182. De voorzitter van de commissie van Buitenlandsche Zaken van het Ameri kaansche Huis van Afgevaardigden, Charles Eaton, heeft Dinsdag het wets ontwerp voor de uitvoering van Tru man's program inzake hulp aan Turkije en Griekenland aan de leden der com missie voorgelegd. Volgens het ontwerp is de president gemachtigd, „wanneer hij dit in het belang van de V. S. acht, aan Griekenland en Turky'e op verzoek van hun regeeringen op door hem ge stelde voorwaarden hulp te verleenen." Deze hulp wordt door het wetsontwerp als volgt omschreven: 1. Het verleenen van financieele hulp in den vorm van leeningen, credleten, schenkingen en anderszins. 2. Het detacbeeren van personen, die in dienst» zyn van de Amerikaansche re geering, om deze landen bij te staan. 3. Het detacheeren van een beperkt aantal Amerikaansche militairen om deze landen van advies te dienen. 4. Het voorzien in a. overbrenging van diensten, artikelen en inlichtingen naar die landen en b. instructie en opleiding van troepen dier landen. Verder beoogt het wetsontwerp een bespoediging van de hulpverleening door de Herstelbank te machtigen tot het ge ven van voorschotten ten bedrage van 100.000.000 dollar om de hulpverleening aan Griekenland en Turkye uit te voe ren tot het Congres de gevraagd 400.000.000 dollar toewijst. Amsterdam 18 Maart 1947- De stemming ter beurze was heden uhj" gesproken vast na het bekend worden de a.s. onderteekening van Linggadj» De hoofdkoersen voor de tapefondsen IJ" den enkele procenten hooger, terwy' de vrije markt onder levendlgen nog enkele verbeteringen gebracht w De beleggingsmarkt toonde weiui* verandering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2