HET DOMEIN DEIR. VROUW Over EN O VER HOEDEN Belangstelling van Tweede Kamer lag in de wandelgangen AMERIKA TRACHT IN HONGAARSCHE TOESTANDEN IN TE GRIJPEN DE GULDEN MIDDENWEG BESCHUITEN BRENGEN UITKOMST Officieele publicatie Willem Pijper overleden Debat over uitzending van militairen naar Indië op de heide WOENSDAG 19 MAART 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Prins Philip van Griekenland Britsch staatsburger Naar herstel der monarchie in Spanje? Bloembollencontingent voor Engeland verhoogd Pater dr. J. Rietra S.J, V- (Wordt vervolgd) Dn woorden die Harry Truman in zijn jongste groote rede, waarvan de echo nog naklinkt in de inter nationale pers, wijdde aan Amerika's bedoeling, op te komen voor de wer kelijke vrijheid der volkeren en de aanmatiging van kleine minderheden, die in sommige landen de regeering in handen hebben, te bestrijden die woorden zijn wei van toepassing op Hongarije. Uit een betrekkelijk onbedui dend voorval is weer eens gebleken hoe Rusland door een handjevol communis ten zijn invloed op dat land doet gel den. En Amerika „neemt dat niet". Bij de verkiezingen van het vorig jaar kon men alleen stemmen op enkele toe gelaten partijen, waarvan de Communis ten, de Sociaal-Democraten en de Kleine Boeren de voornaamste waren, de eersten door hun macht, de beide anderen door hun aantal. De uitslag was zeer ongun stig voor de Communisten, zeer gunstig voor de Kleine Boeren, wier aanhang verre den boerenstand te buiten ging en bestond uit alle elementen die den Rus sen vijandig waren. In het Parlement verkregen de Boeren de absolute meer derheid, een van hun leiders werd mi nister-president. De sleutelstellingen in het kabinet vielen evenwel toe aan Com munisten of aan die Sociaal-Democraten die zich niet verzetten tegen den Sov jet-invloed, welke werd uitgeoefend door middel van het Roode Leger, dat ver moedelijk eenige honderdduizenden sol daten sterk, namens de Geallieerden de bezetting verrichtten en dus, 't bestaan van een Geallieerde Controlecommissie ten spijt, alle macht bezat. O.a. verwier ven de Communisten zich Binnenland- sche Zaken. Wat dat zeggen wil begrijpt men, wanneer men weet, dat vrijwel alje uitgaven (5/6 van het geheele budget) var Binnenlandsche Zaken worden ten laste gelegd aan een politleleger, dat met de Gestapo te vergelijken ls. Met dit politiecorps en met den Russischen steun zijn de Communisten heer en meester in Hongarije. Zij streven er naar behalve de feitelijke ook de formeele zeggen schap in handen te krijgen. Eer ste stap in die richting is de parlemen taire meerderheid der Boerenpartij te niet te doen. Zjj hebben dan ook de lei ders der partij onder druk gezet en hen er toe gekregen, den meest rechtschen vleugel uit de partij te stooten, als zijn de reactionnair en vijandig jegens de de mocratie. Be bannelingen leiden nu een eenzaam politiek bestaan en nemen geen deel aan de regeering. Aan het begin van dit jaar werd een nieuwe stap gezet door de „ontdekking van een complot" tegen de regeering en tegen de bezettingsmacht; het „com plot" zou ten doel hebben een andere „fascistische" regeering in het zadel te helpen. Of er werkelijk een samenwer- king is geweest, is niet zeker en wordt door velen in binnen- en buitenland be twijfeld of tegengesproken. Vast staat, dat er een groot aantal arrestaties wer den verricht onder de Kleine Boeren. Be schuldigd van medeplichtigheid aan den beraamden staatsgreep werd ook de se cretaris van de Kleine Boeren Béla Kovacs; maar omdat deze lid van het Parlement is en dus onschendbaar is, kon hij slechts na toestemming van de partij, die hem) afvaardigde, gegrepen worden. Zulke toestemming is nooit ge geven. Desondanks hebben de Russen hem echter gevangen genomen. Tegen de Russische inmenging in Hon- gaarsche binnenlandsche aangelegenhe den in het algemeen en tegen de onwet tige gevangenneming van Kovacs in het bijzonder protesteerden nu de Vereenigde Staten door een nota, waarin ook werd aangedrongen op het stichten van een intergeallieerde commissie van onder zoek voor Kovacs en het gansche com plot. Sviridov, de Russische bevelvoeren de generaal in Hongarije, wees het pro test echter van de hand. verklarend dat de Russen inderdaad bevoegd waren Kovacs te arresteeren, omdat hij samen spande tegen de bezetters, en dat een commissie van onderzoek eerst recht in menging in binnenlandsche aangelegen- heden zou beteekenen. De Amerikanen lieten niet af en zon den Maandag andermaal een nota, o. a. zeggend, dat een commissie van onder zoek juist op haar plaats zou zijn, om dat het onderzoek tot op heden in han den van Communisten, van partijdigen dus, berust had, terwijl deze Commu nisten verhinderden dat het Parlement, de aangewezen instantie voor een on derzoek, er zich mee bemoeien zou. „Het komt de regeering der V. S. dui delijk voor," aldus besluit de nieuwe nota, „dat een minderheid, geleid door de Hongaarsche Communistische Party, de macht tracht te grijpen langs on- grondwetteiyken weg. Naar de meening der V. S., bedreigt dit openlijk het voortbestaan der democratie in Hon garije". Onverbloemd wordt er dus stelling genomen tegen de wijze, waarop de Com munisten hun positie misbruiken. En het feit, dat hun houidng aan de S o v j e t-U n i e verweten wordt, spreekt boekdeelen. Intusschen begrijpt men te Washing ton ook wel, dat er van een werke lijke verdwijning van den Russischen invloed pas sprake kan zijn, als Hon- garye niet alleen van de communisti sche overh"ersching, doch ook van de Oostwaartsche richting der economie, verlost wordt. De helft van den Hon- gaarschen export, voornamelijk kolen, ertsen en petroleum, plus nog vermoe delijk een zoo groot deel van den graanoogst, dat er in het land een jam merlijke hongersnood dreigt en op vele plaatsen reeds heerscht, gaat naar Rus land; en dat, terwijl het totale export cijfer in vergelijking met dat van voor den oorlog aanzienlijk gedaald is en de- export naar Rusland vroeger nihil was. Ook de import komt voor cngeveer de helft uit de Sovjet-Unie- De jongste Amerikaansche maatregel op dit gebied nu, enkele weken geleden afgekondigd, geeft den uitvoer van alle overschot artikelen vrij. Ongetwijfeld onderdeel van een economisch trommelvuur, dat aan het politieke bombardement kracht moet bijzetten, en dat minstens by de Hongaren zelf een gunstige uitwerking zal hebben. En zulke uitwerking is be langrijk voor het oogenblik, cmdat zij den anti-communistische elementen moed- geeft, en voor de toekomst, om dat zij het pad voor Amerika effent tegen den tijd dat de Russische bezet ting zal zijn heengegaan. In de officieele „London Gazette" van Dinsdagavond is de naturalisatie van prins Philip van Griekenland en Dene marken als Britsch staatsburger onder den naam luitenant Philip Mountbatten aangekondigd. De vorm, waarin de aan kondiging is vervat, duidt aan, dat in het onderhavige geval de normale natio nalisatieprocedure is gevolgd, waarbij buitenlanders, die de Britsche nationali teit aannemen, afstand doen van alle titels, welke zü mochten hebben. Naar uit welingelichte Spaansche krin gen wordt vernomen, heeft een subcom missie van vier ministers een voorstel ontworpen, volgens hetwelk Spanje een monarchistische staat zal worden onder toezicht van een rijksraad, waarvan Franco president zal zijn. Dit voorstel zal, aldus de berichten, door het Spaan- sche kabinet in overweging worden ge nomen. De Britsche autoriteiten hebben het Nederlandsche bloembollencontingent voor 1947 vastgesteld op 11 millioen K.G., tegen 7 millioen K.G. voor 1946. Dit be- teekent derhalve een aanzienlijke uitbrei ding van de exportmogelijkheid voor onze bloembollen. Sloot aanvankelijk de in- voertermijn voor het contingent-1946 op 31 Maart a s., deze is nu vastgesteld op 30 April 1947. Zondag a.s. 16.30 uur wordt de com mandant van de tweede divisie, generaal- majoor W. J. K. Baay op Schiphol ver wacht. Hij komt terug in Nederland van een dienstreis in Nederlandsch Indië, welke geruimen tijd heeft geduurd. Een verloren weddenschap Op zoek naar „Mein Kampf Pharao in Cairo, Boeddha's leerlingen in Colombo Nadat tientallen pogingen om een huis te krijgen aan den Engelsch- man Ronald Maw waren mislukt, plaatste deze oud-soldaat de volgende advertentie: „Ik durf te wedden, dat er geen brieven op deze advertentie zullen komen, waarin ik vraag om een redelijk al of niet gemeubileerde étage voor een oud-militair, die wil gaan trouwen. Heb ik ge lijk?" Hy had ongelyk, want er kwamen natuurlijk juist wel brieven, o.a. van een officiers vrouw, die hem haar flat aanbood. Omdat hij zijn weddenschap heeft verloren is Maw nu een gelukkig man. Zyn meisje zegt nu tegen ieder een: „Wedden dat niemand mij een witte bruidsjapon wil leenen?" Zy heeft echter nog steeds gelijk. Nadat de Amerikanen reeds gierul- men tyd geleden een bevel hadden uitgevaardigd, dat Hitler's boek „Mein Kampf" in een millioenen- oplaag in Duitsehland verspreid moest worden ingeleverd, hebben zij nu veel moeite gehad er een 150 by elkaar te brengen. Een Amerikaansche missie namelijk, welke probeert van ieder verboden Duitsch boek 150 exemplaren te verzamelen voor Amerikaansche uni versiteiten en scholen, heeft heel wat werk moeten verzetten om er 150 te krijgen. Mogen wij een verhaal in de „Star" gelooven, dan hebben de Zuid- Afrikanen hun eigen ideeën over het doen blijken van in_ of ontstem ming tegenover zangers, acteurs en tooneelgezelschappen, die in de Unie op treden. Wie in den smaak valt by het publiek mag op een ovatie rekenen, zoo als in Europa niet gauw gebeuren zal, maar wie te licht bevonden wordt, be leeft oogenblikken, die niet snel verge ten zullen worden. De correspondent vin de „Star" schrijft vervolgens zijn belevenissen bij een concert in Johan nesburg. „Wat mij het meest interes seerde was het publiekschrijft hij. „Bij een goed programma-nummer gin gen de vrouwen op de stoelen staan dan sen, terwijl de mannen hun hoeden de lucht in gooiden. Een oorverdoovend enthousiasme klonk ieder oogenblik in de zaal en geld werd met handenvo. op het tooneel gegooid. Na ieder nummer Werd de kunstenaar tot een herhaling gedwongen. Maar wee hem, wiens prestaties niet in den smaak vie len. Dan gingen de vrouwen niet op de stoelen staan, maar praatten zoo hard mo gelijk onder elkander De mannen schuifelden met de voeten; sommigen liepen de Zaal in en uit. Anderen stormden naar den foyer. Zy, die in de zaal bleven, hielden zich bezig met het getrouw na bootsen van dierengeluiden". Zeer ver wonderlijk is het verhaal overigens niet. Men hoeft er bovendien niet voor naar Afrika te gaan. Zoowel in Colombo als In Cairo is onlangs het verleden gedurende eenige uren herleefd. In Cairo, toen de hofstoeten van vroegere Pha- rao's, met de krygslieden gewapend met den pijl en boog door de moder ne straten van de stad trokken. Ook zonder den achtergrond van pyramiden en sphinxen kon den de streng kykende Egyptena- ren, die hun voorvaderen van dui zenden jaren geleden moesten voor stellen, het verleden terugroepen. De kleeding was, zooals oude inscripties deze ons laten zien, hoewel de afwerking van de hemden wel iets te veel weg heeft van wat men by ons „Cweka" zou noe men. In Colombo was de aanleiding van een groote historischen optocht den te rugkeer van de overblyfselen van Sari- putta en Moogalana, die eens leerlingen van Boeddha waren en wier overblyfse len een eeuw lang in het Engelsche Vic toria-museum hebben gerust. Colombo ontving deze grooten van zijn aarde met de noodige praal en luis ter. Vijftig volledig ge tuigde olifanten, vooraf gegaan door Singalee- schen met toortsen, ba nieren en tapyten en om stuwd door rijk uitgedoste tempeldansers, trokken door de stad in een stoet van meer dan twee kilo meter. De heilige overblijfselen rustten op den rug van een olifant in een (elec- trisch) verlichte en met 94 juweelen be zette sarcophaag. Langzaam trokken de olifanten door de straten. Zij lieten zich noch door de zweepzwaaiers noch door de grimassende tempeldansers van den wijs brengen of tot méér haast aanzet ten, dan hen zelf goed toescheen. De Pharao reed met zijn krijgslieden dooi- Cairo, toen bij het gouden jubileum van de politieschool van de stadeen historische optocht plaats had. Het schijnt, dat vele man nen zich voelen aange trokken tot „Het domein van de Vrouw". Van verschil lende kanten bereikten ons ten minste betuigingen van instem ming en verzoeken, nog eens een artikeltje te wijden aan die eeuwig poetsende huisvrouwen. En deze gaan dan vergezeld van allerlei vreeselijke voorbeel den. Er schijnen nog steeds ge zinnen te bestaan, waar het een drama is als manlief een sigaar opsteekt in den salon of als een van de kinderen tegen de tafelpooten stoot. Nu zijn wy heelemaal niet van Plan ons door de mannen te laten vertellen, waarover wij moeten schrijven. Deze rubriek is voor de vrouwen bestemd en de mannen, die haar lezen wil len, moeten dus maar genoegen nemen met wat zy er in vinden, maar toch is het onderwerp op zichzelf best nog eens een praatje waard. Dit te meer nu het voorjaar nadert en veel vrouwen bij zichzelf de neiging voelen opkomen, aan de groote schoonmaak te begin nen. Dit is in veel huishoudens een jaarlyks terugkeerend twistpunt. De vrouw zucht, ziet tegen de schoonmaak op, maar beschouwt haar ais onafwend baar. De man ziet er ook tegen op en denkt, dat het een soort vrouwelijke hartstocht is. „Maak dan niet schoon," advi seert hij en de vrouw wordt geprikkeld door zoo'n gebrek aan inzicht en medeleven. Voor een vrouw is het huis en het meubilair nu eenmaal iets anders dan voor een man. Voor den man is het een woon plaats, waar hij na zyn werk wil verblijven en uitrusten. Voor een vrouw is het daar naast ook een deel van haar werkkring. En naarmate de plaats, die dit deel in haar le- leven inneemt, grooter of kleiner is, zal ook haar zorg er voor toe- of afne men. De boven gesignaleerde, overdreven zorg zullen we dan ook meestal aantreffen bij huis vrouwen met kleine gezinnen. Een enkele maal treffen we ze aan in groote huishoudens en dan is het des te erger. Want dan wordt het leven voor man en kinderen ondraaglijk. We moeten probeeren ons huis te zien als een tehuis voor ons zelf en voor ons gezin. Een eerste vereischte voor een tehuis is, dat het gezellig is. Gezellig is een huis niet als het er uitziet als een toonkamer van een meubelzaak, waar men er steeds op bedacht moet zijn, dat men nergens tegen aan stoot Maar het is evenmin gezellig als de tafel bezwijkt onder allerlei rommel, als de krantenbak overloopt van de oude bladen en tijdschriften en als de meu bels onder het stof zitten. Er moet in een huis gewerkt wor den en steeds weer gewerkt wor den, wil het er gezellig kunnen zijn. Maar dan is het ook de taak van de mannen, hier een beetje mee te helpen. Als er aschbakjes zijn, waarom gebrui ken de mannen ze dan niet, maar gooien hun asch op het schoteltje van hun theekop of op den grond? Als de mannen wisten, hoe irriteerend asch in het omwaschwater is, zouden ze het beslist wel laten. Waarom leggen ze hun boeken en kran ten na gebruik niet weg, maar laten ze rondslingeren? Waar om, och, we kunnen doorgaan, maar wat heeft het voor zin? Het komt tenslotte hier op neer, dat de man moet trachten geen extra werk bij te brengen en dat de vrouw haar werklust in de juiste banen moet weten te leiden. Houd den boel schoon, maar maak de huiskamer niet tot een reliekschrijn. Zoek geen werk uit hoeken en gaten, maar hanteer op tyd stoffer en blik. Ook hier geldt weer, dat de gulden middenweg de ware weg is. De Geraniums, die tijdens den winter in een koele, vorst- vrije ruimte werden over ge. houden, zijn weer tot groei ge komen. Nieuwe scheuten gaan zich ontwikkelen. Lange of spichtige planten worden met een mes iets ingekort. Aldus verkrijgt men beter vertakte en bossige exemplaren. De aarde wordt ververscht en de planten in het volle licht op de vensterbank gehouden. Er wordt thans nog matig gego ten. Tijdens hun vollen groei verlangen de Geraniums na derhand wat meer water. Dit geldt ook voor de Fuchsia's, die thans eveneens van ver- sche aarde kunnen worden voorzien. Wanneer we visite hebben, wil de huisvrouw veelal wat meer aandacht besteden aan het eten, terwijl aan het nage recht bijzondere aandacht wordt geschonken. Wanneer we plotseling bezoek krijgen, is het moeiiyk om in korten tijd een smakelyk toetje te berei den. In dat geval kunnen be schuiten ons zeer goede dien sten bewijzen, daar ze vlug op verschillende manieren ver werkt kunnen worden. Beschuiten met vanillesaus. 4 a 6 beschuiten, een paar lepels jam, 1. melk, 30 gr. custardpoeder, 25 a 30 gr. sui ker. Besmeer de beschuiten rhet de jam en schik ze op èen plat ten schotel, breng daarna de melk aan de kook, vermeng het custardpoeder met de suiker en maak dit mengsel roerende met een scheutje achtergehouden melk aan tot een glad papje. Giet dit steeds roerende bij de kokende melk en laat de saus doorkoken en binden Laat ze onder af en toe roeren, om te Eindelijk is de lente dan gekomen! En al zal het nog wel even duren voor de kinderen weer in het gras kunnen rollen, zooals dit tweetal hier, toch wekt deze foto ook op dit punt goede verwach tingen. Nog slechts even geduld en het is weer zoo ver. voorkomen, dat er een vel op komt, byna koud worden. Giet ze dan over de beschuiten en laat het gerecht ongeveer een half uur staan om de beschui ten te laten weeken en het na gerecht geheel koud te laten worden. Garneer het daarna met wat jam. Gebakken beschuiten, 8 beschuiten, 1 ei, Vs 1. melk, 2 a 3 theelepels suiker, een paar eetlepels jam, een .stukje boter. Welk seizoen het ook is, de mode herleeft vanzelf en iedere periode wekt ons op, ons aan te passen aan de elegance, welke haar eigen is. En als wij hier het meest frappeerende ken merk van de voorjaarsmode 1947 zouden moeten noemen, dan zouden wij willen wijzen op het feit, dat de nieuwe mode vóór alles echt vrouwelijk is en dat het „mannelijke", dat zoo lang in de mode opgeld heeft gedaan, totaal verdwenen is. Dit brengt met zich mede, dat er een groo te verscheidenheid is: alles is mogelijk, alles wat smaakvol is, is geoorloofd, mits het maar vrouwelijk is. Weliswaar zyn er eenige overheerschende kenmer ken: de slanke, nauwsluitende lijnen, de drapeeringen aan de heupen; de veelvuldig toegepaste versieringen van borduursel en pailletten enz. Maar men ziet ook om een voorbeeld te noe men regenjasjes van soepele, gekleurde gabardine, welke strak om de heupen sluiten, terwyl andere zeer wijd zyn in den vorm van een open parapluie. Zeer interessant is het ook, Photo I Photo II dat het tydperk waarin men in een elegant toiiet zonder hoed of met een sjaaltje kon loopen, thans voorbij is. De vrouwelijke mode eischt het dragen van een hoed en ook hierin ziet men de vrouw met de meest uiteenloo- pende creaties. Naast een een voudig matelotje ziet men een hoed, welke nagenoeg het gehee le kapsel omsluit naast zeer groote, kleine modellen, naast Photo III hoeden met een hoogen bol hoeden met een lagen of platten bol. Ook wordt er druk gebruik gemaakt van alles wat tot ver- siering van ons hoofddeksel kan dienen, voiles, veeren, bloemgar- nituren enz. Onze photo I toont ons een witten vilthoed, waarvan de rand een vorm heeft, welke dit mo del in Amerika tot „de" hoed van het voorjaar 1947 maakt. Photo II toont ons een alleraar digst groen Fransch hoedje met gekruiste fazantenveeren, ter wijl photo III ons een combina tie van geel met zwarte strepen vertoont. Men ziet hier dus drie verschillende modellen, welke echter geheel overeenstemmen ten aanzien van den eisch tot echt-vrouwelijke elegance. TRUUS Scheid den eierdooier van het eiwit en roer hem vervolgens met de suiker schuimig. Giet er daarna de melk by en roer het geheel tot een dunne vloeistof. Laat hierin de beschuiten een voor een weeken en leg ze op een plat bord of platten scho tel om het vocht goed te laten intrekken. Giet de rest van het eierpapje over de beschuiten. Smelt in een koekenpan de bo ter, laat deze goed heet worden en bak de beschuiten vlug aan beide zyden lichtbruin. Leg de helft van het aantal beschuiten op een verwarmden schotel en besmeer ze met jam. Leg de andere helft er boven op en garneer dit gerecht met het eiwit, dat zoo styf mogelyk tot schuim geslagen is en waar tot slot wat jam doorgeklopt is. Ge bruik by voorkeur een jam van roode kleur, omdat deze het aardigste garneert. Geef dit toetje als warm nagerecht. Beschuitentaart. 8 beschuiten, 1. melk, 55 gr. custardpoeder, pl.m. 60 gr. sui ker, 1 eiwit, wat jam. Kruimel de beschuiten fyn. Breng de melk aan de kook, vermeng intusschen het cus tardpoeder met de suiker, giet hierbij roerende wat achterge houden koude melk tot het een glad papje vormt. Doe dit papje onder voortdurend roeren bij de kokende melk en laat den pudding gaar worden en bin den. Neem de pan van het vuur en laat de massa gedeel- telyk afkoelen. Doe vervolgens in een springvorm of platten vuurvasten schotel, welke met een klein beetje boter is inge wreven, een laagje pudding. Leg daarop een laag beschuitkruim en enkele lepeltjes jam. Vul den springvorm of schotel op deze wyze laag om laag en zorg, dat de laatste laag uit pudding be staat. Laat de massa door en door koud en styf worden. Neem de taart daarna uit den schotel en leg haar voorzichtig op een glazen schaal. Klop na dien het eiwit zoo styf mogelijk en vermeng het tot slot met wat jam van roode kleur, schep deze er gelijkmatig door. Gar neer de taart vlak voor het pre- senteeren met het eiwit, om zakken te voorkomen. Uitbetaling uitkeering ineens 1916 (extra-kwartaal) aan gepensionneekden De pensioenraad deelt mede, dat deze uitkeering voor wat betreft de ten laste van het algemeen burgerlijk pensioenfonds gepensionneerden, zal plaats vinden: a. bij de postinrichtingen, op de nier onder aangegeven data, afhankelijk van het laatste cijfer van het registratienummer, vermeld op het registratiebewijs: op 24 Maart voor hen. wier registratie nummers eindigen op het cijfer 1 of 6, op 25 Maart voor hen, wier registratie nummers eindigen op het cijfer 2 of 7; op 26 Maart voor hen, wier registratie nummers eindigen op het cijfer 3 of 8; op 27 Maart voor hen, wier registratie nummers eindigen op het cijfer 4 of 9; op 28 Maart voor hen, wier registratie nummers eindigen op het cijfer 5 of 0; b. door overschrijving op de postrekening (die van banken e.d. inbegrepen) in de maand April. Aan hen, wien in den loop van het jaar 1946 een pensioen is toegekend, of wier pensioen m den loop van dat jaar is ge- wiizigd zal de betaling op een later tijd stip plaats hebben, waaromtrent nog nader bericht zal worden gezonden. Er dient rekening mede te worden ge houden dat de verschuldigde loonbelasting wordt berekend met toepassing van artikel 10 van het loonbelastingbesluit 1940, zoo dat die belasting kan afwijken van die. welke over een normaal pensioenkwartaal wordt geheven De secretaris van den Pensioenraad, VAN HOUTE. In den afgeloopen nacht is in zijn woning te Leidschendam overleden de bekende Nederlandsche componist Willem Pijper. Pijper werd 8 Sept. 1894 te Zeist ge boren. Hij werd weldra een der belang rijkste verschijningen van de nieuwe Europeesche muziek. De invloed van De bussy en Ravel laat zich sterk by hem onderkennen. Hy schiep een eigen stijl van uiterste geserreerdheid, doorzichtige muziek, speelsch van structuur. Hij sti muleerde den ontwikkelingsgang van de Nederlandsche muziek. Zijn overlijden beteekent een gevoelig verlies voor de school onzer toch al niet talrijke com ponisten. Naar wy vernemen is pater dr. j. Rie tra S.J. te 's-Gravenhage benoemd tot waarnemend provinciaal van de paters Jezuïeten tydens afwezigheid van den tegenwoordigen provinciaal, pater C. Kerremans, die bij het. auto-ongeluk op de Mooksche baan bij Nymegen ernstig gewond werd en inmiddels weer genezen de is. (Van onzen parlementairen redacteur) De opkomst van de Tweede Kamer leden was Dinsdagmiddag tamelijk groot, doch hun belangstelling gold niet wat er in de vergadering behandeld werd. Het zwaartepunt van de politiek speelde zich af in de wandelgangen en in de vergaderkamers. Welingelichte Heden beweerden, dat de naam Lingga- djati daar nogal eens by viel. Hoe dan ook, liet Is onze taak onze aandacht te besteden aan de verrichtingen van het handjevol Kamerleden, dat zich met den voorzitter bekommerde om de afwerking der agenda, een onder deze omstandigheden al bijzonder weinig vér- heugend bedrijf, aangezien tot overmaat van verveling de agenda op dezen middag bijster weinig aantrekkelijk was. Het ging eerst wat over het wetsontwerp Pact.t- voorzlerring, waarbij enkele sprekers op- door HANS VERHOEVEN 16) „Vanmorgen natuurlyk". Het klonk wat verongelykt; had hij dan nog niet be grepen, dat in dit huis een onverbeter- lyke orde en regelmaat heerschten? „Weet u het absoluut zeker?" „Beslist! Het is myn gewoonte eiken morgen te controleeren of het meisje den boel goed aan kant heeft." „Dank u. Probeert u nu maar te gaan slapen", zei hij vriendelyk. Zyn gezicht stond bezorgd, toen hij langzaam de trap afdaalde en terug kwam in de studeerkamer. Hy ging ech ter met Ruigeflesch niet verder op het onderwerp in, doch hervatte zyn medi taties. Na een poosje verbrak hij de stilte. „Heb je gezien waar ik het vergif- fleschje heb gevonden?" „Zeker, antwoordde Ruigeflesch, die niet begreep wat hij met die vraag be doelde. „Is je daarbij niets opgevallen?" De rechercheur dacht een oogenblik na, spande zich zichtbaar in om een be- hoorlyk antwoord te geven, doch schud de eindelijk mismoedig zyn hoofd. „Neeeezei hy aarzelend, „ik kan me niet voorstellen „Mogelijk ook niet dat is zoo. Maar als je weet, dat blau'wzuür in een frac tie van een seconde doodelijk werkt, wat zeg je dan?" De oogen van Ruigeflesch vernauwden zich tot spleetjes, maar ook dat hielp niet. Hij bleef even wys als tevoren. Als hij vond, dat het „kras" was, kon dat de situatie niet erg ophelderen, meende hij terecht. „Snap je me niet? Stel je nu eens goed voor hoe zoo iets in zyn werk gaat. De man zet het fleschje aan zyn mond en is practisch onmiddellijk daarna dood. Hy zakt opzy, zijn rechterhand valt naast hem neer.en het fleschje?" Ruigeflesch keek hem stom verbaasd aan. Hij sprak geen woord, maar zyn ge laatsuitdrukking bewees voldoende, dat hy de redeneering van zyn chef kon volgen. „Begrijp je nu waar ik heen wil? Dat fleschje had vlak bij, beter gezegd, vlak onder zijn rechterhand moeten liggen!" „Ja, maarDe rechercheur slikte iets weg en deed 'n nerveuzen haal aan zijn sigaret. „Is het niet mogeiyk, dat hy zoo snel dood was, dat het fleschje van zijn mond op zijn knieën viel en op die manier onder het bureau?" „En daar nog 'n halven meter over een ruige cocosmat rolde en achter die mat tegen de plint terechtkwam?", was Lank- mans wedervraag. „Nee, dat gaat niet op. Ik zie hier maar één mogelijkheid: het fleschje is niet onder het bureau ge rold, maar er onder gegooid!" Ruigeflesch luisterde zoo Intens naar de woorden van den inspecteur, dat hij zyn vingers brandde aan het stompje sigaret. Hij z»3i een heel onwelvoeglijk woord, dat deels ook betrekking had op de laatste gevolgtrekking van Lankman. Toen hy weer normaal kon praten, gaf hy uiting aan zijn groote verwondering: „Er onder gegooidmaar dat be teekent „Precies!", voltooide Lankman beslist, ,,dat beteekent moord!" VIJFDE HOOFDSTUK Duisternis „Zoo zoozei rechercheur Ruige flesch. Meer niet. Elk onbevooroordeeld beoordeelaar zal het met my eens zijn, dat het voor iemand, die zich juist de noodige moei te heeft getroost een hoofdstuk met een daverende slot-apotheose te beëin digen, buitengewoon onbevredigend is om zijn opzienbarende mededeeling met een verfoeiiyk-nuchter „zoo zoo" te hooren ontvangen. Ik zou echter de waarheid in belangrijke mate geweld moeten doen, als ik de reactie van Rui geflesch als spontaner, hartelijker of uitvoeriger voorstelde en daar ik mij heb voorgenomen mij aan de regels van het spel te houden, in casu precies weer te geven hoe het onderzoek in deze affaire zich ontwikkelde, moet ik vol staan met het vermelden van dit.korte antwoord door Lankmans assistent. Zoo de lezer evenwel zijn teleurstel ling al moeilijk moge wegslikken, Lank man deed dat niet. Hij was blijkbaar het giezoozoo van Ruigeflesch gewoon geraakt en ging onbewogen voort van het punt af waar hij was gebleven. „Ja, ik ben er van overtuigd, dat Barkhof is vermoord en ik geloof even zeer, dat' de moordenaar een handige vent is, die ons nog last genoeg zal be zorgen! Maar het onder het bureau gooien van het vergiffleschje is een groote fout van hem geweest, nog afge zien van het feit, dat hij het tevoren zorgvuldig had afgesloten. Ook een on mogelijkheid, als we de snelle reactie van blauwzuur in aanmerking nemen en dus nog een argument voor myn con clusie!" Ruigeflesch, een vasthoudende speur hond, doch geen snelle denker, had inmiddels het probleem volledig ver werkt en knikte instemmend. Het was niet voor het eerst, dat hij zich met zijn chef in een positie bevond, van waaruit de te volgen weg nog onduidelijk lag af- geteekend. Nochtans waren zij er altyd in geslaagd elkander op voortreffely- ke wijze aanvullend uit de duisternis naar het licht te worstelen, zoodat nij vol vertrouwen den afloop tegemoet zag. Lankman had geen verder commen taar van den rechercheur afgewacht doch was in het bureau aan het snuf felen gegaan. Zoo op het eerste gezicht leek dit niets belangrijks te bevatten en toen een blik op zyn polshorloge hem leerde, dat het ai over drieën was ge worden, besloot hij het er voor het oogenblik by te laten en te probeeren de weinige uren, die nog van den nacht restten, zoo goed mogelijk ten nutte te maken. Hy instrueerde de achterbiy- vende agenten goed op te letten en er voor te zorgen, dat niemand de kamer 7,ou betreden, waarin de moord was ge pleegd in zyn gedachten stond het sterfgeval definitief als moord geregis treerd en hy beloofde, dat zy om zes uur door personeel van den ochtend dienst zouden worden afgelost. merkingen maakten en er hun teleurstelling aver uitspraken, dat de regeering het wel drie Jaren wil later» duren voor er een nieuwe definitieve pachtregeling komt. Minister van Maarseveen vond dit In het geheel niet zoo bezwaarlijk. Hij sprak van de noodzaak om de nieuwe pachtregeling rustig voor te bereiden in een tyd. dia hopenlijk wat minder troebel zal zijn dan de huidige. En het wetsontwerp kwam er zonder hoofdeiyke stemming door. Nadat minister van Maarseveen het veld had geruimd, kwam minister Piévc-z naar voren om het wetsontwerp „Uitzen ding dienstplichtigen" te verdedigen, de wet, die na de onlangs tot stand ge brachte grondwetsherziening vereischt wordt om dienstplichtigen naar de Over- aeesche gebiedsdeelen te mogen uitzen den. Ook dit was een zeer eenvoudige zaak, doch de Kamer moest er de heele lest van den middag over vol praten. Dit wilden de communisten zoo, die er groote politiek voor de lezers van „De Waarheid" in vonden Zij zonden niet minder dan drie sprekers de tribune op, die allen spraken met een vuur en een hartstocht alsof Linggadjatl zelf aan de orde was. Zij willen natuurlijk geen soldaten naar Indië meer zenden; zij vinden het heelemaal niet meer noodig. Omdat de communisten dan zoo bezig waren, kon de Partij van den Afbeid zich niet geheel en al onbetuigd laten. Zij vaardigde dus ook een paar sprekers af en zoo werd de voornaamste aardigheid van het debat een onderling partijpolitiek krakeel, soms openhjk, soms in ietwat bedekten vorm, zoo'n soort van debat waarvan alleen de politieke partyen zich nog verbeelden, dat het iemand interes seert. Iedereen begrijpt evenwel, dat do regeering ook op grond van Linggadjati verplicht is troepen naar Indië te zenden en dat het daarbij heelemaal niet gaat cm vijandige daden te verrichten of om koloniale oorlogen te voeren, doch om orde en rust te handhaven. Dat alles is eenvoudig en duideiyk en het had m weinig woorden Dogmaals vastgesteld kunnen worden. De Katholieken beperk ten zich gelukkig tot het maken, bij monde van den heer Van Vliet, van en kele opmerkingen. Zij hadden overigens ook wel belangrijker dingen aan het hoofd on dezen dag. Minister Fiévez liet, geleund in zijn stoel, den woordenstroom maar rustig aan zich voorbij gaan. Vandaag zal hy ant woorden. Aan de R.K. Universiteit te Nymegen zyn geslaagd voor candidaatsexamen Engelsch de heer J- A. Mulders uit Waalwijk en voor het candidaatsexamen wysbegeerte pater E. van der Reit O.C„ Nymegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3