Ook De Boer uit Comm.-Gen. Motie-Romme in het geding Overeenkomst geteekend inzake Modjokerto Fransche religieuzen gearresteerd Vrijwillige brandweer komt terug Prof. Verzijl en Posthama bevestigen hun ontslagaanvragen Morgen verklaring der regeering I r Grootste gebeurtenis sinds Monroe D AANHOUDING BRITSCHE SCHEPEN WAS GERECHTVAARDIGD Gewilde vaagheid van anti-clericalen Raad neemt afscheid van den burgemeester Nieuw protest van Ryan Tot hoofd en hart Verliezen in Indië in anderhalf jaar Man van den dag Het weer Onderteekening van Linggadjati eerst na terugtrekking der troepen? Totaal 453 militairen DONDERDAG 20 MAART 1947 o 69ste JAARGANG No. 23802 BATAVIA, 20 Maart (A.N.P. - Aneia) Van officieele zijde is bevesiigd, da± de heer De Boer een verzoek om oni- slag als lid van de Commissie-Generaal naar Nederland verzonden heefi. Welingelichte Nederlandsche kringen te Batavia leggen er den nadruk op, dat hei ontslag vragen van den heer De Boer niet zoozeer beschouwd moei wor den als een uiting van criiiek op de ontwikkeling der on derhandelingen mei de Indonesiërs, als wel als een protest tegen de houding, welke door zekere politieke kringen in Nederland is aangenomen ten aanzien van de door de Commissie-Generaal gevoerde politiek. Prof. J. H. W. Verzijl en prof. S. Posthuma hebben aan een correspondent van Aneta bevestigd, dat zij ontslag hebben gevraagd. Zij verklaarden, dat zij onder de huidige omstandigheden niet bereid waren deel uit ie maken van de Commissie-Generaal. Wat betreft hun positie als advi seurs van de Commissie-Generaal wilden zij zich niet uit laten. Verklaringen van Sjahrir i; ANTWOORD AAN ENGELAND COMPETITIEWEDSTRIJDEN OP WOENSDAGAVOND HAARLEMSCHE GEMEENTERAAD „KOTA INTEN" WORDT HOSPITAALSCHIP GOUVERNEUR BRONS NAAR ONS LAND Woorden van afscheid PRINS PHILIP BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. "W. Boerrigter. Vind- hoofdredacteur: W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE PRIJS VAN DE ADVERTENTI6N bedraagt 20 cents per millimeterregel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Rubriek ..Kleine Advertentiën" 10 cents Der millimeter. De administratie behoudt zich net recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Verwachting 1ot Vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk nog eenigen regen of mot regen en hier en daar nevel of mist. Vrij koude Westelijke wind. Morgen tijdelijk brekende bewolking, overwe gend droog weer, naar Zuid-West of Zuid terugloopcnd en geleidelijk toe nemende wind, opnieuw aanzienlijke stijging van temperatuur. Zon 6.43—18.53. Maan 6.13—16.42. Naar wij vernemen, zal de regeering morgen, Vrijdag, des middags 13 uur, in de Tweede Kamer een verkla ring afleggen over hei ver dere verloop der politieke onderhandelingen met de In donesiërs. BATAVIA, 20 Maart. (A.N.P.-Aneta). Het officieele communiqué omtrent de ontslagaanvrage van den heer F. de Boer luidt als volgt: „Officieel wordt medegedeeld, dat de heer F. de Boer, lid der Commis sie-Generaal, in den onbevredigen- den gang van zaken sinds November 1946, zoowel in Nederland als hier te lande, aanleiding heeft gevonden om zijn mandaat ter beschikking te stel len." Aneta verneemt uit welingelichte bron het volgende over de motiveering van de ontslagaanvrage van de heeren Posthuma en Verzijl: Voornamelijk speelt de opvatting een rol, dat door de machtiging van de Ne derlandsche regeering om Linggadjati te onderteekenen, niet wordt voldaan aan de motie-RommeVan der Goes van Naters. Toen de heeren Posthuma en Verzijl zich naar Ned.-Indië begaven, stond de regeering op het standpunt, dat overeenkomstig den wensch van de Twee de Kamer, het „aangekleede" Linggadjati zou worden onderteekend. Naar hun meening heeft de Nederlandsche regee ring dit standpunt thans losgelaten en daarmede is wijziging gekomen in de ba sis, op welke zü zich tot deelneming aan den arbeid der Commissie-Generaal be reid hadden verklaard. Ook indien bij de onderteekening van het basis-accoord van de zijde der Indo nesische delegatie in een verklaring wordt vastgelegd, dat de Indonesische delegatie zich rekenschap geeft van den inhoud en de strekking der in de Tweede Kamer in verband met het accoord ge passeerde regeeringsverklaringen, dan zullen de heeren Posthuma en Verzijl zich op het standpunt stellen, dat niet in den geest van de motie-Romme wordt gehandeld, indien de Nederlandsche re geering hiermede genoegen neemt. Aneta verneemt verder, dat de heer De Boer beschouwd wordt als een derge- nen, die op het standpunt stonden, dat een zoo spoedig mogelijke onderteekening van Linggadjati in het belang was van beide partijen. Het is zeker, dat de heer De Boer zich volledig vereenzelvigde met de politiek van de Commissie-Generaal en dat in het resultaat, te Linggadjati bereikt, niets was, waartegenover hij zich met voorbehoud meende te moeten stellen. De scherpe en veelal onoverzich telijke critiek in Nederland en de wijze, waarop de tegenstanders hun actie meen den te moeten voeren, waarbij men te gen persoonlijke verdachtmaking en ver onderstellingen van kwade trouw niet op zag, hebben op den heer De Boer een pijnlijken indruk gemaakt. Volgens welingelichte Nederlandsche kringen te Batavia is het standpunt van den heer De Boer altijd geweest, dat na de parafeering van het basis- accoord op 15 November 1946 de offi cieele onderteekening zoo spoedig mo gelijk had moeten volgern De heer De Boer betreurde de vertraging, die door de motie-Romme-Van der Goes van Naters is veroorzaakt. Kringen uit de omgeving van de Indonesische delega tie betreuren het heengaan van den Commissaris-Generaal De Boer zeer. Republikeinsche kringen, die weinig contact met prof. Verzijl en prof. post huma gehad hebben, waren van mee ning, dat hun vertrek niet van grooten invloed zou kunnen zijn. BATAVIA, 20 Maart (A.N.P.- Aneta) Officieel is medegedeeld, dat gisteren een overeenkomst tus- schen de Nederlanders en de Indo nesiërs, betreffende Modjokerto, ge teekend is. Blijkens de laatste berichten uit Mod jokerto hadden de Nederlanders slechts een deel der stad bezet en waren de verliezen gering. Waarnemers hadden goede verwachting, dat Sjahrir tegen het einde van de week te Batavia zal terugkeeren om de ontwerpovereen komst te onderteekenen, indien de Ne derlanders er in toe zouden stemmen htm troepen terug te trekken. Van officieele zijde te Den Haag wordt het volgende vernomen: De actie ten Zuiden van Soerabaja, ter bescherming van de bevolking en haar rijstvelden tegen de overstroomin gen, welke veroorzaakt zijn door de ver nielingen aangebracht aan het bevloei- ingssysteem, houdt, naar vanzelf spreekt, geen enkel verband met de jongste ontwikkeling in de politieke verhoudingen tusschen Nederland en de republiek. Deze actie was op zeker oogen- blik noodzakelijk om ten snelste een einde te maken aan den noodtoe stand, welke, afgezien van de an dere ernstige gevolgen voor de be volking ter plaatse, den oogst dreigde te vernietigen. Dat dit optreden min of meer samen viel met de machtiging tot het onder teekenen van het politieke accoord, wel ke de Nederlandsche regeering aan de Commissie-Generaal verstrekte, blijkt in sommige kringen ten onrechte eeni- ge verwondering te hebben verwekt. De machtiging ter onderteekening is im mers onverwijld uitgegaan, nadat de brief van Sjahrir van 15 Maart ter kennis van de regeering was gekomen. Eenerzijds zien wij dus een locale en incidenteele, noodgedwongen actie op economisch gebied, anderzijds een zoo spoedig mogelijk genomen besluit op politiek terrein. Eenige militaire beteekenis kan aan ae op humanitaire gronden genomen maatregelen nabij Soerabaja niet wor den toegekend. De onderteekening van het accoord zal, naar mag worden verwacht, eenzij dig Nederlandsch optreden van dezen aard in de toekomst overbodig maken. Het Fransche persbureau AFP deelt mede, dat Sjahrir in een bijeenkomst van bestuursambtenaren te Djombang. 60 K.M. ten Zuid-Oosten van Modjo kerto, verklaard heeft, dat de Neder landsche acties in het gebied van Modjo kerto uit militair oogpunt misschien als een succes, doch uit politiek oog punt als een domheid beschouwd kun nen worden. Sjahrir wees er op, dat tegelijk met de verbetering van de po litieke situatie in Indonesië de politieke toestand in Nederland ongunstiger wordt en zeide voorts: „De Nederland sche militaire actie is slechts een uit vlucht, waarmede men het afnemen van het politieke prestige wil ontken nen. De Nederlanders bevinden zich in een verwarde situatie. Omdat zij nog een sterke militaire macht hebben, probeeren zij deze te gebruiken om hun prestige te redden alvorens deze leger macht aile waarde verliest." e grootste gebeurtenis sinds Monroe's verklaring van 1823 en Roosevelts Lend-and-Lease- wet van 1942 heeft men genoemd iaat president Harry Truman in zijn rede van vorige week Woensdag aan het Amerikaansche volk en de we reld bekend maakte: den vasten wil van de Vereenigde Staten om die volkeren te steunen, die door druk van binnen of buiten bedreigd wor den door totalitaire agressie. Met een vastbesloten, bijna grimmig gezicht deed de meestal lachende Truman deze verklaring aan de vereenigde zitting van het Amerikaansche Con gres, waar hij 400.000-000 dollar ter denberg. Aan den anderen kant zit de spreker van 't Huis, Joseph Mar tin, de man, die altijd dezelfde das als op deze foto draagt en er een speciale liefhebberij in heeft urèn- lang in den regen te loopen. Des ondanks heeft hij sinds zijn benoe ming tot spreker van het Huis na de republikeinsche overwinning reeds vijf verzoeken van onbekende vrou wen gehad tot een huwelijk. Terwijl in Amerika over het al of niet ver- leenen van steun aan Griekenland en Turkije gedelibereerd wordt, sleept het leven in Griekenland reeds hopeloos sinds &e nazi-bezet ting zich voort. De toestanden zijn ondersteuning van Griekenland en nog weinig verbeterd. Verdeeld door Turkije vroeg. „Wij moeten deze twee landen sterken tegen de drei ging, die over hen hangt van de zijde van het Russische imperialisme en militairisme. Griekenland moet hulp hebben tegen de duizenden van bui ten af gesteunde guerilla's, die in de noordelijke berggebieden van 't land het leven onmogelijk maken", zeide Truman. De Amerikaansche grens, die tien jaar geleden nog aan den Rijn lag de wereld stond toen verbaasd over president Roosevelt's woorden ligt nu overal, waar ae democratie in gevaar wordt gebracht. Want al lesbehalve is de vrees ongegrond, dat een communistisch Griekenland een communistisch Turkije zou ver oorzaken, waardoor de democratieën in het Nabije Oosten zeer ernstig door het totalitaire Russische sys teem bedreigd zouden worden. Achter Truman zit links de voor zitter van den Senaat, Arthur Van- de politiek, communistische aanval len, een tekort op alle gebieden, is het land een catastrophe nabij. Be grijpelijk is dus de vreugde, die Trumans voorstel in Athene heeft gebracht. Er komt weer hoop. Het dorpje, dat U op deze foto ziet, is een van die vele kleine Griek- sche plaatsen, waar de krotten ge bouwd zijn op de plaats, waar vóór den oorlog althans nog steenen hui zen stonden. Het vee loopt door de straten en de hooibergen liggen daar, waar bij ons een trottoir zou zijn. Nadat Italiaansche on Duitsche tanks dit stadje Kilkis aan de You- go-Slavische grens veroverden, kwa men later Engelscheneen tank van de British Army rijdt nog door de straat, waar zelfs de „boomen" ge tuig enis afleggen van de armoede van het land, dat nu weer door de guerilla's wordt bedreigd. Aan dit alles zal nu, men hoopt het tenmin ste in Kilkis, in Athene en op alle Grieksche eilanden een einde komen. Naar wij vernemen zal genenraal-ma- joor W. J. K. Baay, commandant der tweede divisie, niet Zondag a.s. doch Dinsdag a.s. op Schiphol arriveeren. Vassily Andrejevitsch Rambovski werd in het voorjaar van 1942 bij de gevechten in Zuid Polen krijgsge vangen gemaakt. In 1944 wist hij uit het krijgsgevangenkamp in Westelijk Noorwegen, waarheen hij vervoerd was, te ontsnappen. Sindsdien hield hij zich verborgen. Dezer dagen werd hij ontdekt door een boer, die hem slapende vond in een koeienstal. Ver schrikt stak hij de handen omhoog en het kostte heel wat moeite den armen 'terel ervan te overtuigen, dat de oorlog ten einde was en hij niets te vreezen had. Op de foto zien wij hem met een nummer van de „Prawda" op het politiebureau te Drontheim. De aanhouding van Britsche schepen in de Ned—Indische wate ren geschiedde geheel in overeen stemming met het internationale recht, aldus antwoordde de Neder landsche regeering op de Britsche nota, waarin geprotesteerd werd te gen. het opbrengen van Britsche schepen. Er wordt de nadruk op ge legd, dat de vermelding van een „blokkade" in de Britsche nota on getwijfeld op een misverstand moet berusten. De Nederlandsche regeering stelt vast, dat de Britsche schepen (Empire May- rover, Hal Sing en Kita Kami) niet. in het bezit waren van de vereischte scheepspapieren en bovendien geladen waren met ondernemingsrubber. In al le gevallen geschiedde de aanhouding binnen de territoriale wateren. Ryan, de directeur van de Is- brandtsen-Line, heeft een beroep gedaan op zijn principalen te New York om den Amerikaanschen depar tementen te verzoeken over te gaan tot „onmiddellijke krachtige actie" tot ondersteuning van „de volkomen wettige rechten van de „Martin Behrman" en de gekwelde beman ning van het schip". U. P. meldt, dat er nog minstens 36 uur noodig zijn om de geheele lading van de „Martin Behrman" te lossen. (Telefonisch van onzen Parijschen correspondent) Volgens de laatste mededeelingen be vinden zich thans metterdaad in arrest, beschuldigd van het verbergen van mis dadigers en de vervaardiging van valsche persoonsbewijzen, drie religieuzen. Het zijn Dom Olphe Galliard, overste der Parijsche Benedictijner Abdij van de Rue de la Source, Dom Salomon Nathan, eveneens monnik van deze abdij, en de Jezuïetenpater Tenneson, overste van bet retraitehuis te Clamart. De beschuldigden hebben reeds een ad vocaat g'ekozen: Maitre Aguer de Souza. Drie andere religieuzen, die eveneens ge arresteerd werden, zijn na hun verhoor weer op vrije voeten gesteld Het ondersoek wordt nog voortgezet, maar indien in lichtingen, waarvan de „Populaire" ge waagt, juist zijn, zou de politie er niet veel verder resultaat van verwachtende zaak, zoo heet het namelijk, zou te overijld zijn aangepakt, het alarm te vroeg gege ven, waardoor de uitgebreide organisatie van kloosterhulp aan collaborateurs, die zeker zou bestaan, tijd heeft gehad om de sporen van haar activiteit uit te wis- schen. Men kan hieruit natuurlijk evengoed de erkenning afleiden, dat men begon nen is met van de zaak overdreven veel ophef te maken. Een complot, dat men niet ontdekken kan, blijft tenslotte een onbewezen iets, iets, dat slechts min of meer aannemelijke of onaannemelijke verbeelding is. Wat de abdij in de Rue de la Source betreft, die vooral in het geding schijnt te zijn, deze staat in ka tholieke journalistieke milieux vanouds bekend om de royalistische geöriënteerd- heid harer bewoners. Het schandaal rond de figuur van joano- vlci en de ontdekking van geheime wa pendepots ztjn ontegenzeggelijk zaken van veel grooter omvang en de niet door anti- clericale koorts aangegrepenen stellen de vraag, of minister Depreux er wel ver standig en heelemaal eerlijk aan heeft ge daan de affaire der kloosters daarmede in één adem te behandelen. Het verluidt, dat de M.R.P.-mlnlsters zich met een vertoog in dien geest tot hun socialistischen collega hebben gewend. In de onthullin gen van Minister Depreux is het ook sterk opgevallen, dat, waar het zoogenaamde kloosterschandaal comipleet met beschul digden, rechter van instructie en alles wat er bij behoort, werd opgediend, de mi nister in de affaire der clandestiene wa pendepots over den aard der schuldigen een kennelijk gewilde vaagheid betrachtte. Den vaagheid, die vrij algemeen slechts verklaarbaar wordt geacht, indien de ont dekkingen werkelijk van zoo groot belang zijn als te verstaan werd gegeven en de schuldigen vooral bi( de communisten zijn te zoeken die men in de regeering wenscht te houden. Indien dan ook slechts de communisti sche pers naar aanleiding van de gevan genzetting der drie geestelijken blijft spre ken van een klooster-samenzwering, die de Republiek belaagt, is hier waarschijnlijk nog iets anders aan het woord dan anti- clericale koorts: namelijk een ongerust geweten. Het doet ronduit belachelijk aan wanneer men hun „Franc Tireur" ziet schrijven: „De eerrig zuiveren zijn tenslotte wij." Scherpe waarnemers verliezen inmid dels niet uit het oog, dat de gelijktijdige onthulling van al deze zaken, die volgens de woorden van den minister gemeen zouden hebben, dat zij de republikeinsche instellingen bedreigen, gekomen is op een tijdstip, waarin men deze instellin gen zelf aan het werk ziet op een wijze, dit hen niet bepaald flatteert. Eerder rijst het vermoeden, dat deze instellin gen in gevaar verkeeren door eigen in wendige zwakte. De prior van de Benedictijnerabdij uit de Rue de la Source en directe assistent van den gearresteerden abt van dit klooster, heeft tegenover een redacteur van de Monde de volgende verklaring afgelegd: „Wü zijn gehouden om jegens leder een de naastenliefde te beoefenen, wan neer iemand tot ons komt, vragen wij niet naar zijn politieke opinie. Tegen over de menschebjke misère, waar zij zich ook bevindt, kunnen wij ons hart en onze deur niet sluiten. Indien enkele religieuzen de grenzen van het asylrecht overschreden zouden hebben, moet men dit toeschrijven aan ondoordachten ijver van hun kant, waarvoor de abdij als ge heel niet verantwoordelijk kan worden gesteld. Men moet niet gelooven, dat de religieuze staat ieder van zijn leden ver plicht om afstand te doen van iedere politieke voorkeur en om een conformis me aan te nemen, dat onvereenigbaar is met de vrijheid van denken, welke de adel van den mensch uitmaakt. Wat betreft pater Salomon, schijnt het mij niet toe, dat hij verder gegaan is dan wat de naastenliefde hem in het desbetreffende geval voorschrijft te doen. Evenwel indien de Christelijke naastenliefde ons verplicht geen onder scheid te maken, in de ideeën van hen die tot ons komen, dan wil dit toch niet zeggen, dat zij de schaal in evenwicht moeten houden tusschen den goeden en den slechten kant. Onze persoonlijke va derlandsliefde mag niet in twijfel wor den getrokken. Als bewijs wil ik slechts aanvoeren de hulp. die wij tijdens de be zetting hebben geboden aan hen, die door de Gestapo werden achtervolgd, en op de onderpanden, welke zoovelen van ons aan het verzet hebben gegeven. Het kost ons moeite de strenge maat regelen te begrijpen, die tegen onzen vader-abt Dom Olphe Galliard zijn ge nomen. Hij beschouwt zich als verant woordelijk voor de feiten, welke pater Salomon ten laste worden gelegd, maar de onverschrokkenheid van het eigen gedrag zou meer égards hebben verdiend De Sportkroniek deelt mede, dat het in de bedoeling ligt, zoodra dit mogelijk is, ook competitiewedstrijden vast te stellen op de Woensdagavonden. loe meer gij van uzelf houdt en I uzelf ontziet., des te meer zijt gij uw eigen vijand. J Woensdagmiddag is de gemeente raad van Haarlem in openbare ver gadering bijeengekomen, voor de laat ste maal onder voorzitterschap van burgemeester M. A. Reinalda. Met algemeene stemmen werd aan genomen het voorstel tot het aangaan van tien geldleeningen voor een totaal bedrag van 1.100.000. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel tot het herstel van de vrijwil lige brandweer in de gemeente Haar lem. Het raadslid Bakker Schut (P. v. d. A.) maakte eenige opmerkingen en meende, dat de raad geen bevoegdheid bezit, de organisatie van de brandweer vast te stellen en dat slechts de bur gemeester hiertoe competentie hee4". Hij wilde in overweging geven, de voor dracht terug te nemen, daar het onge- wenscht is, den nieuwen burgemeester te binden aan een raadsbesluit, waar aan hij niet heeft kunnen meewerken. Voorts vond spr. dat de tijd van voor bereiding voor den raad te kort ge weest was en dat er enkele punten waren, die wijziging behoefden. De raadsleden v. d. Pas (CP.N.) en Noordhof (P. v. d. A.) sloten zich bij den spreker aan. De burgemees ter ontzenuwde echter alle bezwa ren, waarna tot hoofdelijke stem ming werd overgegaan. Met 27 tegen De minister van Oorlog, de heer Fiévez, heeft in de Tweede Kamer mededeeling gedaan van het aantal gesneuvelden of aan bekomen ver wondingen overleden militairen op Java, Sumatra en Buitengewesten. De verliescijfers waren tot 1 Aug. 1946: van de Kon. Landmacht 9 officieren en 78 minderen; van het K.N.I.L. 8 officie ren en 105 minderen (51 Nederlanders en 54 Indonesiërs); van de Kon. Marine 4 officieren en 44 minderen. Van 1 Aug. 1946 tot 15 Maart 1947 wa ren de verliescijfers: Kon. Landmacht 4 officieren en 105 minderen; K.N.I.L. 4 officieren en 72 minderen (45 Neder landers en 27 Indonesiërs)Kon. Ma rine 3 officieren en 17 minderen. In totaal rijn over een periode van anderhalf jaar op een totaal-sterkte van rond 100.000 man gesneuveld of aan hun wonden overleden: Kon. Landmacht 13 officieren en 183 minderen; K.N.I.L.12 officiëren en 177 minderen (96 Neder landers en 81 Indonesiërs)Kon. Ma rine: 7 officieren en 61 minderen. De minister van Overzeesche Gebieds- deelen heeft in antwoar<j op vragen van den heer Meijerink betreffende het tekort aan transportgelegenheden voor het ver voer van zieke en gewonde militairen o.m 't volgende geantwoord: Het is mij bekend, dat gewonden van de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en het Kon. Ned.-In dische Leger soms langer dan wenschelijk is op transportgelegenheid naar Neder land moeten wachten. De afvoer van zie ken en gewonden uit Indië naar Neder land is tot dusverre steeds geschied en vindt, indien noodig. ook thans nog ge regeld plaats met mailschepen en troepen transportschepen, waarop een afdeeling voor het vervoer vap patiënten is inge richt. De minister erkent, dat de trans portgelegenheid naar Nederland voor ver betering vatbaar is. Er wordt dan ook naar gestreefd deze uit te.breiden door te trach ten de beschikking te verkrijgen over één of meer schepen met een voor dit doel geschikte permanente hospitaalaccommo datie. Voor de naaste toekomst is dan ook t? motorschip „Kota Inten" dat daar voor door den M.G.D. te Batavia geschikt geacht wordt voor dit vervoer aange wezen. Mr. J. C. Brons, gouverneur van Suri name, zal morgen op Schiphol arrivee ren. Hij zal besprekingen met den minis ter van Overzeesche Gebiedsdeelen voe ren inzake bestuursaangelegenheden. Waarschijnlijk staat zijn komst in verband met de wijziging van de staats regeling, welke 19 Februari voor advies aan de Staten van Suriname en Cura sao is toegezonden. Het A. N. P. verneemt, dat in tegen stelling met de geruchten, als zou de gouverneur van Curacao, dr. P. Kasteel, Vrijdag naar Nederland komen, hiervan geen sprake is. De K.L.M. heeft zich bereid verklaard om bii voldoende deelname ter gele genheid van het bezoek aan het interna tionaal Maria-congres, dat begin Septem ber te Maastricht wordt gehouden, te zor gen voor directe verbindingen van 11 e Nederlandsche vliegvelden met het vlieg veld Zuid-Limburg (Beek). Het kleinste paardje ter wereld? Eenige weken geleden werd op de boerderij van den heer Vissers te Tiel een paardje geboren. Het diertje is 70 cM. hoog. De moeder is 96 c.M. hoog. 7 stemmen heeft de raad zich voor terugkeer van dè vrijwillige brand weer, zij het dan met een kern van beroeps personeel, uitgesproken. Na de behandeling van de agenda sprak wethouder D. Geluk, als waar nemend burgemeester, namens het col lege en de geheele Haarlemsche bevol king eenige vriendelijke woorden van afscheid tot den heer Reinalda 'n ver band met rijn vertrek n&ar Utrecht, waar hij den hoogen post van Commis saris der Koningin za] aanvaarden. „Het bericht van Uw benoeming," al dus de wethouder, „is in Haarlem met gemengde gevoelens ontvangen. Het verwekte teleurstelling en spijt, dat u ons als burgervader gaat verlaten, want gij hebt u in de twee jaren van uw bur gemeesterschap bemind weten te maken in alle kringen der Haarlemsche be volking." Spr. schetste hierna de loop baan van den heer Reinalda en zijn grooten en snellen vooruitgang op de maatschappelijke ladder. „Het is niet alleen door uw energie en helder ver stand, maar ook door uw persoonlijk heid," aldus spr., „dat gij op bewonde renswaardige wijze geslaagd zijt in uw leven. Behalve een gevoel van teleurstel ling", zoo zeide de wethouder, „is er 'n ge voel van verheugenis, dat u als Haar lems burgemeester werd geroepen op deze hooge plaats. Wij weten, dat het voor u een offer is. Haarlem, waaraan u verknocht is, waar u geleefd en ge werkt heeft, te moeten verlaten en dat het u moeite gekost heeft een besluit in deze te nemen. Wij zijn u dankbaar en erkentelijk voor alles, wat u in het belang van de Haarlemsche gemeenschap hebt gedaan en daar wy het op prijs stel len, dat uw naam in onze stad zal blijven voortleven, is het college voor nemens het nieuwe park aan de Fuik vaart in Haarlem-Oost Burgemeester Reinalda-park te doopen. Namens de gemeente,'' aldus besloot wethouder Geluk, „willen wij u tevens als her innering en blijk van waardeering te zijner tijd een wandbord aanbieden, dat speciaal ontworpen wordt en dat ,.De Porceleyne Flesch" te Delft zal vervaardigen." (Vervolg op pagina 2) Op ons kantoor, Smedsatraat 5, ligt de passagierslijst van net m.s. „Coisse- vain", welk schip waarschijniyk 25 Maart in Amsterdam aan zal nomen. Men kan deze lijst ter inzage krijgen. Prins Philip van Griekenland is Britsch staatsburger geworden. De .London Gazette" berichtte dat hij afstand gedaan heeft van zijn titel. Zijn naam is nu Luitenant Philip Mountbatten R. N. en hij stond op de kadasterlijst tusschen 817 andere namen. Men kan er lezen: Mount battenPhilip; Grieksche: actief of ficier in het leger van Z. Majesteit 16 Chester-street, Londen, S. W. 1, 28 Februari 1947". De datum is die waarop de Prins den eed van trouio aflegde. Door deze daad zag hij tegelijkertijd af van de Grieksche troonopvolging, waarvan hij de zesde was. Luitenant Philip Mountbatten is de achter-achterkleinzoon van Ko ningin Victoria en een achterneef van den koning. Hij werd. 10 Juni 1921 geboren als zoon van prins An dreas van Griekenland en Denemar ken. Zijn moeder was prinses Alice van Battenberg, oudste dochter van Prins Louis van Battenberg. Prins Louis werd Britsch onderdaan en trad in 1868 in dienst van de Engel- Koninklijke Marine als admiraal van de vloot en was van 19121914 „First Sea Lord". In 1917 verving hij zijn Duitschen naam door die van Mountbatten met de titels van Mil ford Haven, graat van Medina en Burggraaf Alderney. Toen prins Philip in 1939 bij de Navy dienst nam, volgde hij een fa milie-traditie. Admiraal Lord, Mountbatten is zijn oom. de jongste broer van zijn moeder. Zijn neef, markies van Mil- ford Haven is eveneens marine-offi cier. Dit is het tweede verzoek om na turalisatie dat de Prins indiende. Zijn eerste verzoek in 1939 is op gehouden door het uitbreken van den 'oorlog. Men ontkent, dat zijn naturalisa tie eenig verband houdt met de hardnekkige geruchten van het a.s engagement met Prinses Elisabeth. Prins Philip leefde grootendeels in Engeland, waar hij zijn opvoeding ontving op de Gordon stown School bij Elgin en op het Marine-college Dartmouth. Hij werd onderscheiden voor zijn werk op het slagschip „Valiant" in den slag van Matapan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1