STAD EN OMGEVING VOLK, KUNST EN OVERHEID Epiloog TIM TUIMEL EN HET SPOOK Afscheid van den burgemeester Haarlem werkt aan het caltureele peil van zijn bevolking EX-BURGEMEESTER VAN BEVERWIJK VOOR HET TRIBUNAAL Kabinetscrisis in Frankrijk? Wij luisteren naar Historische vereeniging opgericht Duitschers lieten hem houtjes hakken Buitenlandsche Zaken voortgezet Pater van het verzet in het zilver AGENDA Vorst bracht den wegen veel schade toe Grieksch schip zinkend bij Terschelling Cor Wals veroordeeld tot 15 jaar r J DONDERDAG 20 MAART 1947 PAGINA 2 HEEMSTEDE Zestigjarig jubileum dr. A. F, Holleman Uitspraken Rechtbank Bonkaarten Burgerlijke Stand KAMERMUZIEKAVOND Bartlet'tRobertson CEBUTO-BIJKANTOOR GEOPEND Hondententoonstelling Looddief stallen Distributienieuws Heemstede- Bennebroek Schoenenbonnen GEZINSWEEK Tentoonstelling Katholieke gezinsgebruiken SANTPOORT Bonkaarten HILLEGOM Bonkaarten Kunstadviescomnmsie Ook voor de smalle beurs EERSTE KAMER LAATSTE NIEUWS Wereldtitel poursuite ook voor Ned. amateurs SpoTtsnippers i Raadsoverzicht PRIJSHOUDENDE MARKT (Vervolg van vagina 1) Als nestor van den raad sprak de heer H. J. L. Klein Schiphorst, die zijn waardeering uitte voor het vele. dat de burgemeester in samenwerking met den raad heeft tot stand gebracht, en den heer Reinalda dankte voor zijn be kwame en eerlijke leiding in de raads vergaderingen. Namens het gemeente- personeel voerde het woord de gemeente- scretaris, mr. Th. Wesstra. die den ver- trekkenden burgemeester vooral dank bracht voor de zorg, die hij steeds ge had heeft voor de algemeene perso neelsbelangen. Tot slot hield de heer Reinalda een rede, waarin hij allereerst zijn eerbie digen dank betuigde aan de Koningin en aan den minister van Binnenland- sche Zaken voor zijn benoeming. „Nu ik afscheid moet nemen van deze stad en haar bevolking, overheerschen in mij weemoedige gedachten. Maar ik breng het offer, omdat niemand zich om persoonlijke redenen mag onttrek ken aan den plicht, alles te doen voor het vaderland." SpT. uitte woorden van dank tot de wethouders, den raad. de gemeente-ambtenaren en de politie voor de toewijding en trouw, waarmede zij het werk voor de gemeenschap vervul den. „De burgemeester van vandaag en de oud-burgemeester van morgen zal Haarlem en de Haarlemmers niet ver geten." aldus eindigde de heer Reinalda zijn toespraak. Hierna was er een officieele receptie in de Statenzaal van het stadhuis, waar behalve de echtgenoote van den Com missaris van Noord-Holland, mevr: J M. Baronesse de Vos van Steenwijkvan Roven, Mgr. N. L. A. Ammerlaan, vi caris van den Bisschop en waarnemend deken, de burgemeester van Amster dam. mr. d'Ailly en burgemeesters uit de omliggende plaatsen, de hooge gees telijkheid en vele deputaties van ver- eeniginmn en organisaties den heer Reinalda en zijn echtgenoote de hand tot afscheid reikten. Onder de schriftelijke afscheidsgroe ten was een schrijven van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers. Woensdag 26 Maart a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat dr. A. F. Holle man, oud-hoogleeraar aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam, wo nende te Bloemendaal. aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde. De Haarlemsche Rechtbank heeft den colporteur-oplichter van „De Prinsen- stad.'W. A., veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek. De inbre kende bankwerker H v d. A. werd tot dezelfde straf veroordeeld. Verdachte V., die wegens dood door schuld en het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel terecht had gestaan, is vrijgesproken, M. S.. wien eveneens lichamelijk letsel door schuld was ten laste gelegd, is veroordeeld tot zes we ken gevangenisstraf met intrekking van zijn rijvergunning. Morgen, Vrijdag, is Ke-Kon aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bon kaarten Voorts kunnen de letters J, K en L schoenenbonnen afhalen Te Heemstede van 9—12 30 Ree-Roo en van 2—4 het restant van de latter R. Gisteren meldden wij, dat bij het af scheid van den burgemeester ook een vertegenwoordiger van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond heeft gespro ken. Men verzoekt ons te berichten, dat de heer C. van Rijswijk gesproken heeft namens de Centrale Politie Organisatie, afdeeling Haarlem. Geboren: A. A. M. L. Zwart—'Treff- ner, d; H. RietmeijerHoll, d; M. S. H. S. v Ci. Leeuw—Herweijer, z; A. Roo- versSchreinders, z; C. J. Verhejjdt— Rij neveld, z; E. Simons—Barthen, z; M. A. P. VoorsluisCastricum, z; C. Koe- korst—Bloem, z. Ondertrouwd: '.9 Maart: J. M. Pel en M. S. Hermus; C. d. Elois en M. d. Graaf: T. S. Vmk an A. G. Logmans; F. F. L. Vos en M. A. D. v. Lunenburg; F. J. Jantz en C. J. d. Groot; D. Schou ten en M. T. v. Tongeren; N. Joris en W. H. v. <A Huure; P. H. M. v. d. Steen en S. A J. M. v. Eeden; J. M. Smeets en E. A. M. Roosemalen; F. G. v. Zalen en E V. Brink; T. B. Eergman en J. W. Ba«tsten;.L. d. Boer en G. J. Hirs: H. Bouman en G. C, v. Musscher; M. Wolff en R Bonnewit; A. H. Heinsber- gen en A. J. D. Slot; G. Jongens en H. M. Kreuger; A. A. Nieuwenhuijs en B. M. Beijer; J. Vf Jansen Hendriks en A. H. Barends; H. J. Gart en M. J. J Goddijn; J. B. Kok en M. M. v. Amstel; G. J. Verheul en E. Schnitzer. Getrouwd: 19 Maart: J. P. Wouterse en A. M. C. Lengers; G. Overbeek en A. S. d. Kruif; C. O. v. Meel en J. G. v. Slooten; G. Burgman en G. Meijer; C. Bruijn en J. N. Ras; N. J. Rijs en M. M. Rutte; J. C. P Hogeboom v. Buggeniun en W. F. Jacobs; W. A, v. Es en J. E. J. Knoop; J. M. Bonfrer en M. A. v. Kipshagen; B. Meijer en E C. Habich; W. L. Koch en M. Castien; C. L. Franken en C. S. Diehi; T J. Post en W. Kleinhout; K. Bezooijen en J. G. Smit; T. C. Geermans en L. M. Ren- sink; B Entzinger en P. A. v. d. Plas; M. J. Swiezerijn en H. M. Philippo Thijs- se; W. J. A. Kessels en A. M. T. Castri cum. Overleden: G. v. Huis, 85 j., M v. Heemskerkstr. W. LukeTiggeloven. 52 J. Kamperlaan; H. A. Healey, 37 j„ Ha- zepaterslaan; H. Landaal, 43 j., Gibral- tarstraat; H. Adelgeest, 82 j„ Kamper laan; G. DoevenWuite. 66 j., Mamix- plein; H. KranendonkWoudstra, 39 j„ Gasthuisvest; A. Pot, 80 J„ Rozenhagen- plein; J. W. Polderman, 72 Oranje plein; A A. Jansen, 75 j.. Ripperdapark; A Schr-uder—Fijn van Draat, 80 j., v. Eedenstraat. Burgemeester M. A. Reinalda heeft rij gelegenheid van zijn vertrek uit Haarlem een afscheidsreceptie ge houden. welke zeer druk bezocht werd. Mevr. J. M. Baronesse de Vos van SteenwijkVan Royen in gesprek met mevrouw en den heer Reinalda. De laatste ,,Toonkunst"-avond van dit seizoen bracht nog een stijging. Het En- gelsche pianistenpaar: Ethel Bartlett en Rap Robertson, datal gedurende 20 jaren triomphen viert in geheel Europa en Amerika, trad voor de derde maal in Haarlem op. Wederom kon men genieten van een samenspel, waaraan niets hapert inzake homogeniteit. Het spel is één van kïank. kleur, aanslag, fraseering, dynamiek en voordracht. Het is bovendien, en dit valt juist bij deze beide artisten zoo sterk op, steeds voornaam, gracieus en char mant. En ondanks hun delicaat spel imponeert toch hun forte-spel en wordt de juiste karakteriseering bereikt. Dit alles heeft men wederom duidelijk kunnen consiateeren, want, al is het re pertoire voor twee piano's beknopt, Bart lett en Robertson hadden een program ma van wijduiteenloopend karakter Het eerste deel bevatte oud-EngeIsche en oud-Fransche muziek, benevens een Mo- zart-Sonate en de Fantasie van Schu bert; het tweede deel grootendeels mo dern werk: o.a. een Sonate van den Amerikaan Paul Bowles, een Suite van Miihaud en „The Poisoned Fountain" van Bax. De oude muziek klonk behaaglijk, Mo zart verfijnd en elegant en Schubert warm-gevoelvol. Daartegenover moest 't meer moderne het eenigszins afleggen hoe pittig rhythmisch Bowler ook klonk het Andante stond het hoogst, de Finale, op negerrhythme geïnspireerd, was niet diepgaand van gedachte hoe transparant het Debussy-achtige werk van Bax en hoe sierlijk de Noorweegsehe Volksdans werden vertolkt, de inhoud weegt niet op tegen een Schubert- Fantasie. Alleen de Suite van Miihaud voldeed in haar geheel, was behalve een prachtig een modern klankstuk. Bij het slot terug naar den romanti cus Chopin: een sprankelende verklan king van diens Rondo. Langdurige toejuichingen met als ge volg vier toegiften. De groote concertzaal was bijna ge heel bezet; het bezoek en de sfeer ge leken op een „Bach"-avond van weleer! Ol. Koop Woensdagmiddag is in de Groote Houtstraat een bijkantoor van het reis bureau „Cebuto N V." officieel geopend. De heer J. Schipper, tweede voorzitter van de vereeniging „Haarlems bloei", verving wethouder D. J. A. Geluk, die wegens ambtsbezigheden verhinderd was, er. sprak de openingsrede uit. De direc teur van „Cebuto", de heer N. J. M. Brugman richtte zich vervolgens met een toespraak tot de aanwezigen en constateerde, dat met de opening van dit districtsbureau een stap verdeT is afgelegd op den weg naar de vrijwillige coördinatie van de verschillende auto- dienst- en touringcar-bedrijven. Spr. 3telde zich teweer tegen de meening, dat „Cebuto" streeft naar een monopo listische positie en stelde vast, dat voor elk bonafide bedrijf de mogelijkheid bo s'aat tot toetreding. Met bedrijven, die zelfstandig wenschen te blijven, zoo zeide spr., kan overleg gepleegd wor den over het bepalen van een belangen- Vele belangstellenden uit de knngen van het touringcar- en transportbedrijf deden van him belangstelling blijken. Voor de bewoners van Haarlem en om geving opent de ingebruikneming van dit „Cebuto"-bnreau nieuwe mogelijkhe den ten opzichte van hun vacantieplan- nen in dezen zomer. En dat ban nie» anders dan' tot verheugenis stemmen. Zaterdag en Zondag zal de Ned. Ken- nelvereeniging „Phinophilia" in het R.A.I -gebouw te Amsterdam een inter nationale hondententoonsteUing hou den, waarby de meeste Europeesche lan den vertegenwoordigd zullen zijn. De ambassadeurs van Engeland en België hebben in het gevormde comité zitting. Voor de Nederlandsche honden zijn acht keurmeesters aangesteld voor de bui- tenlandsche 19. De hoofdprijzen hebben H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana ter beschikking gesteld. In den nacht van 17 op 18 Maart is uit een loodgieterswerkplaats aan den Zijiweg ongeveer 350 kg lood gestolen. Bij den eigenaar was in den nacht van 20 op 21 Februari reeds ingebroken en een partij lood ontvreemd. Woensdag middag is de dader, de 17-jarige Haar lemmer B. v. M.. gearresreerd. De politie is erin geslaagd het gestolen lood op te sporen. Bij een loodgieter in de Witte Heeren straat is ook ingebroken De daders zijn met hun looden buit verdwenen. Naar aaruc-u.u»g van een initiatie! van nen Dui'gemtester van Heemstede, is in een bueensomst, beiega ten raad- huize van Heemstede, de „Veieenigmg uud HeemstedeBennebioea" cpger.cn., uie zich ten doel stelt: 1. Het b.jeenorengen en conserveeren van alles wat betrekking heeft op de historie van Heemstede en lenneoroek of daarmede in verband staat; 2. de studie van de plaatselijke ge schiedenis aan te moedigen; 3. de historische schoonheid van Heemstede en Bennebroek te bescher men en te bewaren vcor het nageslacht, welk doel zij tracht te hereiken door o.a. het in eigendom of in bruikleen verwer ven en beheeren van de yoor dit doel ge schikte goederen, zoowei roerende als onroerende; het houden van vergaderin gen, lezingen, tentoonstellingen, excur sies; het bevorderen en steunen van pu blicaties en het aanknoopen en onder houden van betrekkingen met genoot schappen en vereenigingen, die eenzelfde doel hebben en tot samenwerking bereid zijn. Het bestuur werd gevormd uit de hee- ren H. J. W. B. Disselkoen, wethouder van Heemstede, voorzitter; C L. Veen, secre taris; J. Waldkötter, J. B. H. M. Roozen, H. Korringa. C. Bregman en H. Visser, leden. Zij, die met de instelling van deze ver eeniging sympathiseeren, kunnen zich als lid opgeven bij den secretaris, den heer J. L. Veen, Heerenweg 106, Heem stede. Personen wier stamkaartnummer ein digt op 1, 8. 4 of 0 komen thans in aan merking voor een bon. Inlegvellen 614 en 612 zullen worden ingenomen. Aan kin deren, die in Maart geboren zijn in 1932 of later wordt, tegen inname van inleg velbon 604 een schoenenbon uitgereikt. Kinderen geboren in Mei 1946 komen eveneens in aanmerking. De bonnen kun nen worden afgehaald Binnenweg 160: 24 Maart 9—12.30 A—H, 2—4 I—L; 25 Maart 9—12.30 M—S, 2—4 T—Z. De Katholieke Actie in de beide pa rochies luidt Zaterdag as. een groote gezinsweek in. Wij wijzen hier speciaal op de groote tentoonstelling voor katholieke gezins gebruiken in het R. K. Vereenigingsge- bouw aan den Heerenweg, tegenover de St. Bavo-kerk. Van groot belang voor het vestigen van de katholieke gezins gedachte is het planten van een katho lieken levensstijl in de gezinnen. In overleg met den religieuzen kunsthan del „De Eikel" en boekhandel Coebergh te Haarlem, met „Ons Leekenspel'' te Bussum en „Katholiek Thuisfront" in Den Haag, ontwierp de heer Herman Divendal een uitvoerige en interessante tentoonstelling. De opening geschiedt Zaterdagmiddag a.s. te 3 uur. Verder is de tentoonstelling geopend van 23 tot 30 Maart, eiken avond van 8 tot 10 uur en de beide Zondagen van 11.30 tot 1' van 3 tot 6 en van 8 tot 10 uur. Ook de Haarlemsche katholieke ou ders, jonggehuwden en verloofden wek ken wij gaarne op, deze belangrijke ten toonstelling te gaan bezichtigen. Dit bezoek is een uitstapje naar Heemstede stellig- waard. Deskundige leiding is steeds aanwezig. Het programma der Gezinsweek ver meldt verder: Donderdag 27 Maart een propaganda-avond voor het goede boek, over „De Boekenplank in het gezin". En tenslotte houdt de Katholieke Ar beidersbeweging te Heemstede Vrijdag 23 Maart haar jaarvergadering, waar op dr. Jos de Boer spreekt over „Een huis voor eeuwen'» en Thomasvaer en Pietemei tezamen met de onderafdee- lingen den avond zullen opluisteren. Morgen, Vrijdag, kunnen de letters A t.m. K. in het Badhuis aan de Wüstelaan nieuwe bon- en textielkaarten afhalen. Morgen, Vrijdag, zijn de letters V t.m. Z aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bon- en textielkaarten. De verhouding tusschen kunst en overheid is er langen tijd een geweest van water en vuur, en de aanleiding hiertoe was het woord van Thorbecke: Kunst is geen regee- ringszaak. Of men bij deze gedurfde uitspraak allerwegen plotseling tot het heldere inzicht kwam öf, dat de overheid dit woord dankbaar als een spaarpot heel't aanvaard, zullen wij in het midden laten. Een feit is ech ter dat Thorbecke's stem sindsdien als een echo langs vele wanden door de jaren heen werd weergalmd en geen wet is zoo stipt nagekomen ais dit losse doch zeer concrete gevleu gelde woord. Overigens was die tijd van liberalisme voor deze opvatting rijp. Met het verloo- Pen van het liberalisme zijn echter ook twijfel en ontkenning ontstaan betref fende de juistheid van de door een ieder gekende uitspraak en het eerst gerijpt voor het verwerkelijken van het tegen deel waren de Duitschers, die echter té bemoederend met de kunst omsprongen en in een ware apenliefde hun genegen heid voor de kunst te eigen bate bot vierden. Na de bevrijding uit hun sata nische omstrengeling is echter de be hoefte aan genegenheid gebleven en wordt er naarstig gezocht naar middelen om op verantwoorde wijze een brug te slaan tusschen overheid en kunst tot heil van publiek en kunstenaar. In Haarlem is men tot het concrete feit in dezen gekomen door over te gaan tot oprichting van een commissie die het stadsbestuur uit eigen beweging dan wel cp verzoek van de stedelijke overheid adviseert in aangelegenheden de kunst betreffende. Over deze nieuwe aanwinst mochten wij een onderhoud hebben met wethouder Geluk. Drie kunstuitingen, te weten tooneel, muziek en beeldende kunst, vallen onder de zeer speciale zorg van de commissie, de overige vormen waarin de kunstenaar zijn gedachten kan uiten behooren even eens tot het te bewerken terrein, doch rechtvaardigt in deze stad niet de vor ming van een apart comité. Elk der commissies omvat twee vaklieden en twee raadsleden; voorzitter is steeds de wethouder. Voor tooneel zijn de deskun digen: mr. J. Hoogh en J. B. Schuyl: voor muziek: Albert de Klerk en J. L. Tadema; voor beeldende kunsten: Her man Moerkerk en Jhr. Teding v. Berk hout; de algemeene secretaris is mr. Taconis. De taak van de commissie is zeer ruim opgevat, want bij een uitein delijk doel: het cultureele peil der bevol king via de kunst te verhoogen, moet ook de kunst in haar practische elementen worden bezien en onderling met elkaar in evenwicht gebracht en gehouden wor den. Hierom onderscheidt men: de kun stenaar en zijn bestaansmogelijkheid, het leeren waardeeren door het publiek en de jeugd der diverse kunstuitingen, op dat kunst worde erkend als een levens behoefte en niet tenger als luxe. Toegepast op het tooneel, zal vooreerst de acteur naar behooren betaald moe ten worden ook moet het mogelijk zijn uitvoeringen te geven van stukken die hoewel commercieel niet te verantwoor den van een zoo hooge cultureele waarde zijn, dat opvoering niet achter wege mag blijven uit commercieele over wegingen. Wij noemen als voorbeeld „Iphigenia" en de „Gysbreght". Voorts streeft men er naar den schouwburg slechts te laten gebruiken voor het bren gen van artistiek verantwoord tooneei, benevens voor opera's en ballet. Zoolang er nog geen evenwicht is bereikt is voor elk der genoemde punten subsidie nood zakelijk. De wethouder is ervan overtuigd dat door onbekendheid met het tooneel vele menschen thans bioscopen bevolken die enthousiaste tooneelliefhebbers zouden kunnen zijn, en om dit laatste te bereiken zal in samenwerking met bedrijf en vakorganisatie aan menschen met smalle beurs de gelegenheid worden geboden goed tooneel van onze groote acteurs voor weinig geld te zien. De rijpere jeugd aan de tooneelzaal te doen gewennen beteekent vorming van het publiek der toekomst. Ook bij muziek gaat de belangstelling uit naar de jongelingschap. Heeft minis ter Gielen het lesuur „muziek" aange kondigd, in Haarlem zal men dit com- pleteeren door jonge solisten op de scholen te laten optreden. Als de jeugd- concerten in den vroegeren vorm reeds Woensdag verscheen de oud-burge meester van Beverwijk, J. B. v. Gruns- ven, voor. het Haarlemsch Tribunaal. Voordat verdachte de burgemeestersbe noeming van den Rijkscommissaris ont ving oefende hij in Utrecht het ambt van loco-burgemeester uit. Hü volgde een burgemeesterscursus en liet al spoe dig in het raadhuis de portretten van Musser„t en Hitier ophangen. Toen de president van het Tribunaal had ge vraagd, waarom hij niet alleen de foto van Mussert, maar ook die van Hitier had opgehangen, antwoordde v. G.: „Als je alleen Mussert ophing, waren de Duitschers kwaad, hing je enkel Hitier op, dan waren de N.S.B.-ers weer niet te spreken." Onder de brieven, die ver dachte aan Duitschers schreef, plaatste h\j altijd: „Heil Hitier". Zoo richtte hij ook een schrijven aan Rauter, waarin o.m. stond te lezen, dat hij de handel wijze van den S.D. inzake de razzia's vol komen goedkeurde. De maatregelen van den S.D. zouden er voor zorgen, dat de orde en de rust in zijn gemeente be waard bleven. En de bevolking, welke den schrik op het UJf was gejaagd, zou nu wel begrijpen, dat onderduiken zeer ge vaarlijk was. Na 't voorlezen van den brief antwoordde de ex-burgemeester, dat hij dezen had geschreven om den Duitschers stroop om der, mond te smeren. Door dit schrijven had hij Rauter willen laten zien. dat zijn maatregelen doel hadden getroffen. Hij had zün gemeente voor andere gevaren willen behoeden. De tenlastelegging van beschuldigde vermeldde voorts, dat v. G. een onder duiker had laten oppakken, waardoor deze naar Duitschland werd gestuurd. Verdachte wees er echter op, dat dit niet heelemaal juist was. Van G. deed voorts moeite om talrijke zwarthandelaren, zooals hij zeide, naar het Oosten te laten brengen. In 1944 kwam er op het Beverwijksche raadhuis het bericht, dat een aantal in woners van deze gemeente voor de Duit schers aan de versterkingen langs de kust moesten werken. Daar de burge meester toevallig op reis was, maakten enkele gemeente-ambtenaren een lijst op van menschen, die daarvoor in aanmer king zouden komen. Toen de S.D. ech ter bij deze personen aan huis kwam, bleek, dat het zieke of oude menschen waren. De Duitschers voelden, dat zü er tusschengenomen werden en heten den burgemeester, die er overigens geen schuld aan had. op Wijk aan Zee houtjes bakken. In December van het jaar 1944 had verdachte voorts een brief geschreven aan de Ortskommandantur van Velsen. Hij deelde hierin den Ortskommandant mede,, dat. wanneer deze fietsen wilde vorderen, hij zijn ondergeschikten bij de Velserpont op post moest zetten, daar men op die plaats altijd veel kans had fietsers zonder vergunning aan te treffen. Ook gaf hij nog enkele adressen voor handkarren op. De raadsman van verdachte wees er op, dat zijn cliënt een groot idealist was en dat hij zich altijd meer door zijn ge voel dan door zijn verstand had laten lelden. Uitspraak 2 April. zooveel jonge menschen tot regelmatige concertbezoekers hebben gevormd hoeveel meer resultaat kunnen wij in de toekomst van de talrijke jeugdconcerten verwach ten, vooral wanneer ook de jeugdbewe ging haar medewerking verleent. De beeldende kunst, de meest nood lijdende van het drietal, omdat zij de kostbaarste is, krijgt in tentoonstellingen, vergroote werkzaamheid van het Frans Hals Museum onder de nieuwe leiding, en hopelijk door inrichting van een museum voor moderne kunsten, een steun in den rug en zal het grooten deels zoekgeraakte contact tusschen schil der en publiek moeten opnemen. Een inleiding hiertoe zal kunnen zijn dat de goede ambachtskunst en de kunstnijver heid in onze stad meer onder de aan dacht gebracht zullen worden, ter vervan ging van de stijllooze fabrieksuitbraak- sels. De gemeente zal, waar mogelijk, goed werk aankooopen en opdrachten verstrekken ter opluistering van open bare gebouwen. Het initiatief van de oudercommissie van een der openbare lagere scholen, die een kunstenaar heeft aangezocht hun kinderen uit de hoogste klassen iets mee te geven voor hun latere leven is voor uitwerking vatbaar en is een erkenning der bestaande be hoefte. De kunstadvies-commissies hebben elk op hun terrein aandacht te schenken aan de hier zeer in 't kort aangestipte pro blemen, en wij gelooven zeker, dat, als de leden van deze nieuwe Haarlemsche figuur hun taak serieus opnemen, zoowel kunstenaar als de bevolking daarmede ten zeerste gediend is. Wij geven hun onzen zegenwensch mee bij hun werk en zullen hun activiteit met belangstelling en waardeering gadeslaan. L. ,T. Door de weigering van de communis ten om het beleid van de regeering in zake Indo-China goed te keuren, heeft de regeering de vertrouwenskwestie ge steld. Deze zal echter, ingevolge de grondwet, pas Zaterdag in stemming ge nomen worden. De Eerste Kamer is vandaag voort gegaan met de behandeling van de be grooting van Buitenlandsche Zaken. De heer SCHNEIDER (K.V.P.) vraagt of het landoorlogreglement nog naar het inzicht der regeering geldt. Spr. meent, dat de geldigheid boven twijfel staat, al is het ook verouderd. Wjj zijn volkenrechtelijk reeds hard achteruit ge gaan en de regeering zette daarom alles op alles, dat er een nieuw landoorlog reglement komt. Wat de U.N.O. met Spanje heeft gedaan is gesol geweekt. Spanje is geen lid der V.N. Waar halen de V.N. dan het recht vandaan zich met Spanje te bemoeien? De Veiligheids raad verklaarde immers uitdrukke lijk, dat Spanje geen gevaar vormt voor den internationalen vrede en veiligheid. Bovendien heeft de heer Van Kleffens betoogd, dat het terug roepen der gezanten in strijd was met het Handvest. Wij hadden dus daaraan niet mogen meedoen. Pater Nivardus Pas O.C.R., gas- tenpater van het Trappistenklooster „De Achelsche Kluis", vierde giste ren zijn zilveren kloosterfeest. Pater Nivardus behoorde tot de felste lei ders en bezielers van het verzet tij dens de Duitsche overheersching. Hij vormde o.m. een centrum voor den geallieerden informatiedienst, huisvestte en verzorgde soms tiental len onderduikers en piloten. Pater Nivardus Pas luisterde giste ren naar de sympathieke woorden van den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, maj.-aalmoezenier Monohen O.S.B., die er van gewaagde hoe Hare Majesteit in Londen vroeg: „Wie zijn toch die Trappisten, over wie de En gelandvaarders zoo dikwijls sprekbn?" „Ik geloof', zoo ongeveer ging de Landsvrouwe voort „dat deze monni ken veel goed werk verrichten!" De Koningin nu had den majoor-aal moezenier opgebeld en verzocht haar felicitaties aan den jubileerenden pater Nivardus te gaan brengen. De pater in de illegaliteit bekend als „Oome Faan" aanvaardde deze felicitatie als een onderscheiding. Later op den dag kreeg pater Nivar dus nog een telegram van Prins Bern- hard. De- N.W.V. heeft, volgens haar officieel orgaan, besloten dit jaar in te schrijven voor het wereldkampioenschap achter volging voor amateurs. Er zal een keuze worden gedaan uit de amateurs, die den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt. De Europeesche tafeltennisploeg, waar ook onze landgenoot Du Buy In meespeels, won van bet Amerlkaansche team met 5—4. Na de aesde ronde van het schaaktour- nool te Mar del Plata heeft Euwe de leiding met 4% punt plus 1 afgebroken party, gevolgd door Najdorf en Stahl- berg, belden met 4 punten plus 1 afge broken partij. De eerste groote wegwedstrijd van het seizoen MilaanSan Remo over 285 km werd gewonnen é'oor Bartali in den tijd van 8 u. 37 min. Wat kunnen er soms toeh aardige vergelijkingen gemaakt worden, van die vindingen die pagina's theorie kunnen vervangen en een een voudig gehoor onmiddellijk zeggen waar het om gaat. Daar zei pater Hutjens op den gezins avond in het Concertgebouw b.v.: men schen' die volgens den laatsten snit gekleed gaan, maar geestelijk in een jutezak gestoken zijn. Wat zouden we een interessante wandeling maken, als op een drukken Maandag ieder, die in geestelijke opvatting van den pater een jutezak zou moeten dragen, de straat bevolkte. De eerste vraag is natuurlijk of we zelf een uitzondering maken, als op het afgesproken uur, aan te geven door de klok in den toren, van de Groo te Kerk, de laatste snit een jutezak wordt. Laten we eerlijk zijn, zoolang we de gestelde normen voor de transfor matie niet kennen, is gevaar niet denk beeldig. „Beslist verontrustend" mag er in het aan den pater uit te brengen rapport staan, wanneer alleen nog de heeren en dames in de etalages van de modehuizen hun fantasie-colbert of bloemen-japonnetje blijven dragen. Nu is echter het onaangename, dat de ont werpers van de mode voor niets staan en al heel gauw met die jutezakken iets speciaals willen bereiken, waardoor pater Hutjens met een geestelijk gespro ken laatsten snit zou moeten dreigen. Intusschen heeft de gevierde spreker ons in een onderhoud toevertrouwd dat de beste oplossing is: menschen vol gens den laatsten snit gekleed en gees telijk voorzien van een gedegen borstrok. Dit kleedingstuk dragen ze dan tot aan hun laatsten snik. Bioscopen Rembrandt: Rebecca, (18 jr.) 2, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. cinema-Palace: La Ba- taille du Rail, (volw.). Luxor: Katharina de Groote, (18 jr.) 2., 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: The North Star, (18 jr.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: Geef 'm de sporen (14 jr.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarnc- Thcater: De Geveltoerist (14> jr.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zond.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken De avonddiensten worden tot 22 Mlaart waargenomen door: O. G. Doo- me-yer Zn., Bartelj.str. 11, tel. 10175. Park-ApotheekKleverparkweg 13, tel 11793. Teyler-Apotheek, Teylerpleln 79. tel. 17946. Ziekcnvervoer Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel. 11990 en Margriet, Turfmarkt 10 rd, tel. 21400 (dag en nacht). Vrijdag 21 Maart: Stadsschouwburg: START met Gys- brecht van Aemstel", 7,30 u. BrinkmaanNed. Hist. Vereeniging met lezing, 8 u. Uit een onderzoek, dat de KNAC heeft ingesteld naar de gevolgen van de vorstperiode voor de verkeerswe gen, is gebleken, dat deze buitenge woon ernstig zijn. Tengevolge van den opdooi is het wegdek van ver schillende wegen zoo slecht geworden, dat ze groote moeilijkheden en zelfs gevaren voor het verkeer opleveren. Rijkswaterstaat heeft zich genood zaakt gezien sommige wegen geheel voor het verkeer af te sluiten en o.a. door middel van waarschuwingsborden, welke bij avond en nacht verlicht zijn, het verkeer te waarschuwen voor de groote gevaren, welke het berijden van deze we gen medebrengt. Ook de politie maakt zich door middel van waarschuwings- posten zeer Verdienstelijk voor de veilig heid van het wegverkeer. Men zal goed doen rekening te houden met snelheids beperkingen en de mogelijkheid van af sluiting van bepaalde gehee-l stukgevro- ren weggedeelten. De argelooze stedelijke politicus had zich voorgesteld, dat de uit drie punten bestaande agenda van de gemeenteraadsvergadering niet meer dan een klein half uurtje zou vragen, ten einde het volle licht te laten stralen op het afscheid van den burgemeester, die over enkele uren, zooals de gemeente secretaris opmerkte, commissaris der Ko ningin zou zijn. Er is een spreekwoord, dat zegt: „Bij het scheiden van de markt, leert men de kooplieden kennen" en het begon daar waarlijk cp te lijken, toen een paar leden van de Partij van den Arbeid den degen trokken tegen hun burgemeester. Sinds de bevrijding heeft de heer Reinalda geijverd vcor het herstel der vrijwillige brandweer. Een chef van het Militair Gezag verbood de opheffing van de dcor de Duitschers in het leven geroepen Staatsbrandweer te Haarlem, maar de burgemeester hield vol en hij was zeer in zijn nopjes, dat hij juist voor zijn vertrek het vrijwilli gerscorps op de publieke tribune een applaus ken ontlokken. De burgemeester verzette zich tegen staatsambtenarij on der omstandigheden als hier aanwezig en hij wenschte, dat de raad als eerste in den lande baanbrekend werk zou ver richten tegen een Kon. Besluit, afkom stig uit Londen, dat die vrijwillivers- kwestie tegen hield. De communisten waren er mordicus tegen, de heer Bak ker Schut (P. v. d. A.) niet minder en de heer Noordhoff (eveneens P. v. d. A.) eigenlijk ook, maar toen de heer Rei nalda wat wit weg trok men zal daar in het Utrechtsche ook spoedig conclu sies uit kunnen trekken stemde hij toch maar met 27 anderen vóór het voorstel van B en W. Er was eenige verwarring in de partij van den burge meester, de klok had het begin van het receptie-uur al overschreden en men beraadslaagde van stoel tct stoel, met het bekende resultaat. Heelemaal niet erg. de K.V.P. heeft ook wel van die moeilijkheden, maar het was merkwaar dig, dat dit nu juist op dezen middag, in het bijzijn van verschillende gasten, mosst gebeuren. Een communist maakte nog een leuke opmerking. Moeten we brand blusschen uit burgerzin? vroeg hij. Moet je eens kijken naar dien burgerzin, als de trot toirs van sneeuw bevrijd moeten worden. Niks waard! Maar dan heeft hij den vrijwilliger van voor- den oorlog niet gekend! Altijd paraat, altijd een paar glaasjes bier na afloop om het water te verdrijven en eens in het jaar een knalfuif Typisch Haar lemsch! Traditie en burgerzin, ver mengd met liefhebberij tot in de per fectie. f Het 4.355 brt. metende Grieksche s.s. „Alexandra", dat vannacht 2 uur op ongeveer 8 mijl ten Noorden van Terschelling o-p een magnetische mijn liep, verkeert in zinkenden toestand. Tot vanmorgen 8 uur gelukte het de bemanning met behulp van de pom pen het schip nog drijvende té hou den. De „Alexandra" maakt echter zwaar slagzij en er hangt een zware mist zoodat het zeer moeilijk Is hot H schip te vinden. Nader wordt gemeld, dat de sleepboot „Volharding" contact heeft met de „Alexandra". Ook de sleepboot „Storte- melk" is in de onmiddellijke nabijheid. De „Alexandra" heeft de ankers uitge worpen en ligt ongeveer twaalf mijl uit de kust van Terschelling. Men zal trachten, indien de „Alexandra" blijft drijven, het schip in Amsterdam binnen te sleepen. Het Bijzonder Gerechtshof te 's Herto genbosch heeft Woensdag Cor Wals, den bekenden wielrenner uit Tilburg, tegen wien 14 dagen geleden 15 jaar gevange nisstraf was geëiScht, veroordeeld tot 15 jaar met aftrek en recht op beroep to cassatie. Amsterdam, 19 Maart 1947. Oogenschijnlijk was de affaire vandaag iets kleiner, hoewel de stemming toch al gemeen vast genoemd kon worden. D® meeste hoofdkoersen, vooral van suiker en rubberfondsen, werden weer enkele procenten hoöger vastgesteld. De handel in de vrije markt viel op ver schillende punten wat tegen en wegens gebrek aan voldoende belangstelling trad hier en daar een lichte reactie in. Cultuuraandeelen bleven goed op peil en konden hier en daar in koers nog iets aantrekken. Donderdag HILVERSUM I, 301 M 15,45 Gram. 16,00 Lez. 16,45 Orkest. 17,30 Disco klanken. 18,00 Jan Weelden. 18,30 Ned. Strljdkr. 19,00 Nieuws. 19,15 Engelsche les. 19,45 Lez. 20,05 K.N.M 1. 20,08 Zang. 21,30 Gram. 22,00 Nieuws. 22,15 Actueel geluid. 22,30 Kamer-ork. 22,45 Avond- overd. 23,00 Gram. HILVERSUM II, 415 M. 14,00 Vrouw. 14.20 Trio Cesare. 15,00 zieken. 15,20 Reprises. 16,25 Lez. 16,30 Gram. 17,00 Kaleidoscoop. 17,20 Lez. 17,30 Pia noduo. 17,50 Jeugd. 18,00 Nieuws. 18,15 Skymasters. 18,45 Sport. 19,00 ....En nu naar bed. 19,05 Gram. 19,15 Indië spreekt. 20,00 Nieuws. 20,05 Echo. 20,10 Rad. Philh. Ork. 21,15 Klankbeeld. 21,45 Con fetti. 22,45 Nederland in de wereld, lez. 23.00 Nieuws. Vrijdag HILVERSUM I, 301 M. 9,45 Nieuws. 10,00 boeken. 10,25 Composities. 11.00 Zonnebloem. 11,35 Lez. 11,45 Familieber. 12,03 Kwartet. 12,30 Lunchconcert. 13,00 Nieuws. 13,50 Van man tot man. 14.00 Gram. 14,30 Het eeuwige masker (biy- spei). 15,10 Symphonle. 16,00 Gerard Meyer, viool. 16,30 Jeugd. 16,45 Gram. 17.15 Liederen. 17,45 Lez. 18,00 Dinermuz. 18,30 Ned. Strydkr. 19,00 Nieuws. 19,15 Jeugd. 19,30 Lente in de lucht. 19,50 Lez. 20,00 Nieuws. 20,05 K.N.M.I. 20,08 Gewone man. 20,15 Joannes Passion, gram. 21,15 Lez. 22,30 Nieuws. 22,50 So nate, gram. 23,00 Fantasie. HILVERSUM n, 415 M. 9,45 Nieuws, 10,00 Morgenw. 10,20 Regenboog. 11,05 Gram. 11.15 Vrouw. 11,30 Attentia met Eddy Walis, 12,00 Lente (gram.). 12,35 Pierre Palla. 13,00 Nieuws. 13,15 Tango-ork. 14,00 Vrouw. 14,20 Gram. 16,00 Prettige melodieën. 16,30 Lez. 17,00 Helena Ludolph, sopraan. 17,30 Gram. 18,00 Nieuws. 18,15 V.A.R.A. feliciteert. 18.20 Jan Corduwener. 18,40 Johan Jong. 19,00 Denk om de Bocht. 19,15 Lez. 20,00 Nieuws. 20,05 Muziek. 20,30 Lez. 21,00 Gram. 21,30 Lez. 21,45 Lente-Fantasie. 22,40 Avondw. 23,00 Nieuws. 24. Een eindje verder het bos in zat de man, wien. gezicht we al ken nen. Hij maakte eigenaardige be wegingen met zijn armen, en daai kwam waremvei het spook tussen de bomen van daan. De man pakte het aan en het plofte uit elkaar, alleen weet het zelfde gazige spul achterla tend. Daar stond hij, het pakje in de handI Doch plotseling veranderde zijn vrolijke gelaatsuitdrukking. Er scheen iets niet in de haak met het pakje: er rommelde en eiste iets binnenin.' Met een zwaai wierp hij het ver tan zich af fnJ£nl met een paar geweldige sprongen tussen de bomen veraw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2