l Nogmaals het vervoer in de Eerste Kamer GEBOORTECIJFER MET BIJNA 50 PCT. TOEGENOMEN DUITSCHE PARTIJPOLITIEK ROND HET CENTRALISME I Betere voorlichting in den vreemde Jr Tweede Kamer wenscht spoedig ingelicht te worden Geen troepen naar Indië dan ter aflossing NIEUWE BONNEN Sterftecijfer heeft het peil van vóór den oorlog bereikt De 91/2 millioen gepasseerd (M>0'OAcl Schumacher in de contramine DRIEJARIG KIND UIT WRAAK VERMOORD Tegen dader zes jaar geëischt m KJ w WÈSÈm MGR. N. VERHOEVEN Bevolking in 1946 op de heide DONDERDAG 20 MAART 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Nederlandsche kustvaarder heeft averij I £9 SABOTAGE IN DUITSCHLAND ZEIL EN TOUW IN BROOD GEBAKKEN Om smokkelaars te doen ontsnappen Vicaris van Menado Zevende regiment infanterie «Sr .J tWordt vervolgd). f-ti Moskou confereeren de Groote Vier over Duitschlands toekomst. In Ber lijn confereerden enkele dagen geleden een aantal leiders van politieke partijen over diezelfde toekomst, die de hunne is. Wij bedoelen een samenkomst van de voorlieden der Christelijk-democratische Unie, de opvolgster van de vroegere Cen trumpartij, voorzoover het de herkomst van zijn leden (voornamelijk uit Katho lieke en Protestantsche kringen) betreft, en de sterkste Duitsche partij van het oogenblik. Voorgesteld werd de oprich ting van een comité, bestaande uit ver tegenwoordigers der vier groote partijen, n.l. de Christen-democraten zelf, de So ciaal-Democraten, de Liberaal-democra ten en de Socialistisch-Communistische Eenheidspartij, die tot nog toe alleen in de Russische zone bestond, maar juist eergisteren besloot haar actie voortaan ook in de Amerikaansche zone te voe ren. De vergadering werd bijgewoond door de voorzitters van de S.E.D. (Eenheids partij), Pieck, en van de Liberalen. Külz. En hun partijen gaven al spoedig na publicatie hun goedkeuring. Het plan voorziet in de vorming van een lichaam, dat verkiezingen voor een nationale ver gadering zou kunnen voorbereiden en organiseeren. Op grond van den uitslag deir verkiezingen zou dan wellicht een centrale regeering worden samengesteld. Tegen deze voornemens hebben de socia listen, bij monde van hun feilen, een- armigen leider, Kurt Schumacher, pro test aangeteekend. in een bittere rede, waarin hij de S.E.D. uitmaakte voor de ..partij van het nationaal-communisme" en voor de „nieuwe nazi's", verklaarde hij dat het heele voorstel uit Russischen koker kwam en daarom verwornen werd door de Socialisten, die in heftige on min met de Sovjet-autoriteiten leven en dan ook in de Oostelijke zone geen toe gang hebben. Zij oriënteeren zich meer op Engeland, zooals wel voor iedereen duidelijk is geworden bij het bezoek dat Schumacher enkele maanden geleden aan de geestverwante Labour in Enge land bracht. „Wij zijn voor de eenheid van Duitschland," zeide Schumacher, „maar wij zijn tegen Russificatie." Daarmee is het probleem, waarmee de plaatsvervangende ministers te Londen al hebben kennis gemaakt en waarvoor het viertal te Moskou een oplossing moet vinden, in het hart der Duitsche partijpolitiek geplaatst. Alle partijen zijn voorstanders van eenheid, doch zij zien die eenheid verschillend- Moet het één onverdeeld nieuw Rijk zijn, of moet het, in „Lander" verdeeld, een bondsstaat of een statenbond worden? Degenen die, in den korten tijd. van hun bestaan, op dit gebied de grootste ont wikkeling hebben doorgemaakt, zijn de Christen-Democraten. Zij waren eerst voor een zoo groot mogelijke gewestelijke zelfstandigheid onder een vrij zwak een. traal bestuur. Geleidelijk aan hebben zij zich evenwel van dit decentralisatie-be ginsel verwijderd, ofschoon er onder hen nog groote groepjen het oorspronkelijke standpunt innemen. Volgens Schumacher hebben zij, en ook de Liberalen, zich nu door de Russen op sleeptouw laten ne mén. Door den socialistischen tegenstand zal er van het plan wel niet veel terecht ko men. En als dat zoo is, missen de par tijen voorloopig een kans op werkelijk ge. zag in de aangelegenheden van hun eigen land. Zij laten zich dan de gelegenheid ontglippen zelf de organisatoren van verkiezingen te zijn. En zulke verkiezin. gen zullen toch vermoedelijk gehouden moeten worden, want in eenigerlei vorm zal er een Duitsche regeering tot stand moeten komen, die het vredesverdrag, eenmaal voltooid, zal kunnen ondertee kenen. Blijft Schumacher bij zijn weige ring en hij heeft beloofd dat te zul len doen zoolang zijn partij niet in de Russische zone wordt erkend en met rust gelaten dan is samenwerking der par tijen bij het organiseeren van verkiezin gen uitgesloten en zullen de bezetters zelf de organisatie ter hand moeten ne men. Terwijl de Socialisten evenzeer als de anderen verlangen naar Duitsch gezag over Duitschland, zetten zij dus niet een van de stappen die het vestigen van dit gezag zouden kunnen bespoedigen. En misschien is dit wel een feit dat wijstop een afwezigheid van werkelijkheidsgevoel, die hen scherp van den grooten broer in Engeland doet verschillen. De 19-jarige landbouwknecht H. P. p. uit Ambt-Delden (O.) heeft 28 Juli van het vorig jaar het driejarig zoontje van de familie S„ bij wie hij werkzaam was, weggelokt naar een bosch. Daar heeft hij het knaapje met een mes in hoofd en rug gestoken, waarna hij het lichaampje in 'n kuil, dien hij tevoren had gegraven, heeft geworpen en met zand toegedekt! Het kind is door verbloeding overleden. Voor de Almelosche rechtbank gaf de dader Woensdag het tenlastegelegde toe en zei, dat hij dezen moord begaan heeft om zich te wreken op de vrouw van S„ daar deze hem niet goed behandelde. Uit verdere verklaringen bleek, dat hij reeds eerder een poging gedaan had de vrouw van het leven te berooven. Getui gen vertelden, dat verdachte altijd een vreemde, stilzwijgende persoon is geweest, die tengevolge van zijn opvoeding een wrok koesterde tegenover het leven. Een duidelijk motief voor den moord werd echter niet gevonden. De Officier van Justitie mr. J. F. Camphuys was van meening, dat hier zeker niet blindelings, maar wel degelijk met voorbedachten rade gehandeld is. Hij wilde echter rekening houden met ver- dachte's geestesgesteldheid en eischte een gevangenisstraf van zes jaar met terbe schikkingstelling van de regeering. Mr. Atema, die als verdediger optrad, vond gevangenisstraf rtiet de juiste straf. Directe terbeschikkingstelling was hier z.i. beter op haar plaats. Uitspraak 2 April. Volgens een telegram, dat Woensdag bij het directoraat van de scheepvaart binnenkwam, heeft de convooileider der zes Nederlandsche kustvaarders, die be gin van dezie maand naar Indië ver trokken, averij in de Golf van Biscaje opgeloopen. Het schip heeft een lek. Het wordt door een der schepen uit het convooi naar St. Nazaire begeleid. De vier andere schepen hebben de reis voortgezet. ,.:T Troepen, uitgerust met alle soorten voertuigen, van booten tot zware tanks, zijn gerequireerd, om hulp te verleenen in de overstroomde gebieden van Zuid-Engeland. Een legertank vervoert de bewoners van ondergeloopen huizen. (Van onzen parlementairen redacteur) In de Woensdagmiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter voorlezing gedaan van een brief, afkomstig van den minister-presi dent, waarin deze mededeelt, dat de regeering bereid is zoodra mogelijk en w^l vermoedelijk in de eerste helft Van de volgende week aan de Kamer inlich tingen te verstrekken aangaande Ling- gadjati. Mr. Romme beklom daarna het spreek gestoelte om eenige uiterst ingewikkelde zinnen uit te spreken, die hier niet zijn weer te geven, doch waarvan de eenvou dige strekking was de ernstige voorkeur van de katholieke fractie te kennen te geven voor het verstrekken van de in lichtingen nog deze week. Prof. Romme maakte hierbij ook een toespeling op de voorlichting, waaraan ter gelegenheid van de publicatie van de machtiging aan de Commissie-Generaal om het accoord te onderteekenen, weer eens van alles en nog wat gehaperd heeft. De heer Schouten sloot zich aan bij den wensch, dien prof. Romme had ge uit. Hij wilde het liefst Donderdag reeds inlichtingen hebben en ln ieder geval hoopte hij Donderdag bij den aanvang van de vergadering van den voorzitter te mogen vernemen, wat de regeering op dezen aandrang had laten weten. De heer Wagenaar kwam daarna namens de communisten vertellen, dat zij in het geheel geen behoefte hebben aan een verklaring nog deze week. De voorzitter beloofde een en ander aan den minister president te zullen overbrengen, ook, dat de communisten deze week de verkla ring niet noodig vinden. De Tweede Kamer heeft Woensdagmid dag allereerst het wetsontwerp uitzending dienstplichtigen afgehandeld. Minister Fiévez beantwoordde met engelengeduld de tallooze overbodige betoogen, dieer gehouden waren, en de weinige opmerkin gen, die men hier en daar terecht had ge maakt. zoo vernamen we, dat de minister er met alle kracht naar streeft te geraken tot opvoering van het aantal legerpredi- kanten voor den troep, doch de moeilijk heid is, dat er te weinig geschikte krach ten hiér te lande aanwezig zijn. De cijfers voor de aalmoezeniers zijn veel gunstiger. De minister wilde van de gelegenheid, dat Naar hef einde van een heerschappij fer zee? - Een heuvel verhuist Doe niets op Vrijdag Helgolands laatste dagen. Wij moeten voor de toekomst afzien van onze hoop de grootste vloot eer wereld te bezitten", verklaar de de Engelsche financieele secretaris van het Ministerie van Marine in het Lagerhuis. „Maar wij kunnen wei ho pen op de best uitgeruste vloot, daar wij zeker zijn de best bemande vloot te bezitten". Met deze woorden werd En geland kond gedaan, dat het niet meer de grootste vloot ter wereld zal hebben. De bouw van oorlogsschepen wordt on dergeschikt gemaakt aan atoom- en andere onderzoekingen op het gebied van de exacte wetenschappen. Nieuwe schepen zullen voorloopig niet worden gebouwd, behalve twee torpedojagers, waarbij wijzigingen in den scheeps- en machinebouw zullen worden toegepast De secretaris legde echter den nadruk op het belang van onderzoekingen, waar het den invloed van de atoombom op oorlogsschepen betreft. In 1946 is het werd er en passant hog even aan toegevoegd de belang rijkste taak van de Britsche marine het verhinderen van de onwettige emigratie naar Palestina geweest, welke door de Britsche matrozen „ferm, tactvol en doeltreffend" werd uitgevoerd. En ter wijl in Engeland in bedekte termen te verstaan wordt gegeven, dat Engeland de zeeën niet meer zal beheerschen, zoo. als dat tot dusverre het geval was, werd in Amerika de nieuwe zware kruiser „New Port News" te water gelaten, wel ke werd toegewijd aan „den eeuwigen vrede". De bewapening van 't schip is echter dusdanig verbeterd, dat hei de drievoudige vuurkracht heeft van ande re kruisers van zijn tonnage. Wanneer de bemanning van het Amerikaansche vrachtschip „Em pire State" den wijzen raad van Velen had gevolgd o.a. van Signo Togiiatti, den Italiaanschen communis- tenleider dat alles wat men op een Vrijdag doet, slechts ongeluk kan bren gen, dan zou 't niet door zoovele ram pen zijn achtervolgd als thans het geval is. Want het schip verliet Savannah op een Vrijdag. En het ongeluk begon nog Op den dag van het vertrek, toen de la ding vlam vatte. Nauwelijks was de brand gebluscht en de volle zee bereikt of eerst zware stormen en later dikke mist vertraagden de overtocht. De aan komst in Liverpool bracht een doodelijk ongeluk, toen een dokwerker in het ruim viel en vervolgens een nieuwe brand, waarbij het grootste deel van de katoenlading verbrandde. Zes pom pen vochten acht uur lang 0m het schip te redden en zes leden van de beman ning namen zich heilig voor niet op nieuw op een Vrijdag zee te kiezen. Bij alle vriendelijkheden van de na tuur, die de wereld den laatsten tijd heeft te verduren gehad, heeft zich nu in Portugal een andere gevoegd, die voor de bewoners van het betreffen de gebied niet minder ernstig is dan voor ons een té strenge winter of een overstrooming. Want in Vila-Novade- Paiva is een heuvel met boomen, huizen en alles wat hij draagt, aan het ver huizen. Reeds eenige honderden meters heeft hij aldus afgelegd, het gebied waarover zijn weg gaat achterlatend als na een zware orkaan en een wolkbreuk De boeren zijn dag en nacht in een alarmtoestand, maar kunnen weinig an ders doen dan hun have en goed naar veiliger plaatsen overbrengen. Want de heuvel kruipt verder en de geologen staan voor een raadsel, dat zij nog niet hebben kunnen oplossen. Op het Noordzee-eiland Sylt wordt hard getimmerd en gewerkt om oude legerbarakken klaar te ma ken voor de bewoners van Helgoland, die hun woonplaats zullen moeten ver laten nu Helgolands laatste dag met rasse schreden nadert. Gelukkig voorde visschers biedt Sylt ongeveer dezelfde mogelijkheden als Helgoland. Zij kunnen dus hun bedrijf voortzetten. Wanneer het stormt op zee, zullen de overblijf selen van de eenmaal sterke vesting nog een schuilplaats voor de van hun huis, maar niet van de zee verjaagde Helgolandsche visschers kunnen bieden. De Britsche autoriteiten in Duitsch land hebben enkele gevallen van sabo tage bekend gemaakt, waardoor het drukken van nieuwe leerboeken voor de scholen in de Britsche zone vertraagd is. In een leesboekje voor de lagere school waren bijv. 10 bladzijden in het midden bedrukt met allerlei nazi-pro- paganda. Het werd echter ontdekt, voordat de boekjes uitgedeeld werden. In een geschiedenisboek waren door Duit- schers veranderingen aangebracht er toch over de geestelijke verzorgers ge sproken werd, gaarne gebruik maken om zijn groote bewondering voor het werk dér geestelijke verzorgers te kennen te geven. Voorts deelde de minister mee, dat het wetsontwerp tot steunverleening aan de oorlogsslachtoffers zjfn departement op weg naar de Kamer verlaten heeft. Het wetsontwerp voorziet in steunverleening met terugwerkende kracht tot April 1939. In de moeilijke kwestie van het ver werken der geweldige hoeveelheden post van de militairen in Indië hoopt de mi nister te voorzien door het invoeren van uniforme postbladen, waardoor de omvang eenigszins beperkt zal worden. Op een vraag van den heer van Vliet, of het niet mogelijk is de groote gezinnen eenigszins te ontlasten aocfr het maximum-aantal dienstplichtigen te beperken tot twee per gezin, deelde de minister mede, dat dit tot zijn spijt totaal uitgesloten is. Hij De- vestigde voorts nogmaals, dat er geen troepen meer naar Indië gaan om onze legermacht daar te lande uit te breiden, doch uitsluitend ter aflossing. Onze le germacht in. Indië wordt door den bevol- hebber voor alle taken voldoende genoemd. Met nadruk gewaagde de minister van de goede verstandhouding, welke er tus- schen de militairen en de Indische bevol king pestaat. Niet zonder eenige heftigheid zeide hij niet te begrijpen, dat de commu nisten telkens weer het leger kleineeren met totale negatie van het feit> dat zij daarmede telkens weer de nagedachtenis der gesneuvelden een slag toebrengen en groot leed berokkenen aan hen, wier vaders en zoons bij het leger in Indië dienen. Hij las een brief voor, ondertcekend door verschei dene militairen in Indië, die zlcb in termen, die er niet om liegen, uitlieten over het waarheidsgehalte van de berichten, die „De Waarheid" verspreidt. De communisten poogden het onder die bedrijven natuurlijk op een schreeuwen te zetten, doch zij werden door den voorzitter scherp van den bok gereden. Daarna kwa men de communisten bij de replieken nog maar eens opnieuw schetteren en toen zij ten laatste bulten adem waren, werd het wetsontwerp op hun verlangen in stemming gebracht en aanvaard met 66 tegen 9 stem men. Vervolgens heeft de Kamer zich gezet aan de behandeling van het wetsontwerp tot instelling van een ziekenfondsraad, waar mede iedereen het in hooge mate eens was, zij het dan dat de meeste sprekers niet veel moesten hebben van de naar hun meening te groote macht, die aan den voorzitter van den Baad wordt toegekend. Ook dr. Mol dacht er zoo over. Zijn voornaamste be zwaar gold trouwens wat hij als een alge- heele centralistische opze^ van den Baad ziet, die een bovenbouw geeft, waaraan de on derbouw nog ontbreekt. Doch ook dr. Mol gaf toch de voorkeur aan deze nieuwe re geling hoven de oude aan den Duitschen tijd herinnerende autoritaire. Minister Drees bestreed uitvoerig, dat be voorzitter een zoo abnormaal groote macht zal krijgen. Een aantal amendementen, waarmede de Ka merleden hadden getracht hun bezorgdheid te ondervangen, wilde de minister overigens wel overnemen; op een ander detail kon hij een geruststellende verzekering geven, waar op het betreffende amendement werd in getrokken en zoo werd het wetsontwerp ten laatste zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Op instructie der Britsche autoriteiten nemen thans ook de Duitsche kommie zen strengere maatregelen tegen Neder landsche smokkelaars, in een korte spanne tijds werden 40 personen ge arresteerd, die op het oogenblik in de gevangenis te Gronau verblijven. Dezer dagen heeft een aantal hunner gepro beerd te ontvluchten met medewerking van een Duitsche vrouw, <jie een zeil en een stuk touw in een brood had gebak ken. Een aantal smokkelaars was er al in geslaagd buiten de cel te komen, doch toen brak het touw en de vijfde smokkelaar kwam zoo leelijk terecht, dat hij naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd. De bewakers grepen on middellijk in en wisten alle smokke laars te arresteeren. Later ook de vrouw, die het brood had gebakken. (Van onzen parlementairen redacteur a.i.) Voor de Eerste Kamer gisteren de debat ten begon, verhieven de leden zich van hun zetels om hun voorzitter, professor Kranenburg, die na een vrij langdurige ziekte voor het eerst weer hét presidium waarnam, van harte welkom te heeten. Prof. Kranenburg sprak woorden van waardeering tot den heer Anema, die tij- I dens zijn afwezigheid het voorzitterschap heeft waargenomen en deze laatste maakte zich tot tolk van de leden door prof. Kra nenburg hartelijk in hun midden wel kom te heeten.Minister Vos sloot zich hierbij namens de Regeering aan en stapte direct daarop over naar de Begrooting van Verkeer. Naar zijn oordeel hebben de Zuidelijke provincies niet te klagen over de wijze, waarop hun vervoersbelangen zijn en worden behartigd. De electrische verbin ding met Eindhoven komt nog dit jaar tot stand, voor een betere behartiging van de belangen van de Langstraat ziet de minister op korten termijn echter geen kans. Bij Kerkra.de zal hij zelf een kijkje gaan nemen en de Betuwe houdt hij in zijn gedachten. Bij de toewijzing van auto's mag Brabant niet vergeten, dat het autovervoer in het geheele land nog beneden de helft ligt van voor den oorlog. Wat de geuite critiek betreft op de com- missre-Breen, die in de oorlogsjaren de concentratie in het vervoerswezen heeft ter hand genomen, minister Vos wilde er de aandacht op vestigen, dat reeds voor den oorlog 25 pCt. van deze concentratie zich voltrokken had en het gehekelde werk is slechts geschied in de jaren 1940- '42, daarbij aijn de sociale en economische belangen 'met groote voorzichtigheid ge hanteerd. Overleg met den minister van Financiën aangaande de Vermogensaan- wasbelasting, waarvan de heer Kraayvanger (K.V.P.) verzocht had, dat zij niet gehe ven zou worden in gevallen, waar gedwon gen schadeloosstelling geaccepteerd was voor de goodwill van geliquideerde bedrij ven. zegde de bewindsman toe. Bij de verdediging van de wijze, waarop de motie-Serrarens ten uitvoer is gelegd, stelde ir. Vos de Kamer in kennis van een onderonsje, dat hij na het aannemen van deae motie met dengene, die haar in diende, gehad heeft en waarin werd over eengekomen, dat slechts de bestaande ver gunningen voor vervoersondernemingen verlengd zouden worden. De schriftelijke vragen die dezer dagen door het Tweede- Kamerlid, den heer Serrarens, over deze materie werden gesteld, schijnen er toch ook wel op te wijzen, dat deze uiterst ge compliceerde zaken nog niet zoo goed kloppen, als de minister de Kamer wilde doen gelooven. Over de prioriteit van de N. S. en A. T. O. hebben de senatoren weinig nieuws vernomen. Wel heeft de minister recht gezet de bewering, als zouden hij en de tegenwoordige directie der Neder landsche Spoorwegen zich stellen achter de uitlating, die ooit in besloten kring door ir. Goudriaan gedaan werd, name lijk dat het autobusvervoer eigenlijk geen recht van spreken heeft. Met deze discussie keurde de Kamer de Begrooting van Verkeer z. h. st. goed. In de middagzitting kwam Financiën aan de orde, waarbij minister Lieftinck geen feilen strijd te voeren kreeg'. Met den heer Van Santen voerde hij een vreedzame gedachtenwisseling over een onderwerp, dat nu ook niet zoozeer geëigend is om de gemoederen te verhitten: het conver- teeren van gemeenteleeningen naar een rentepeil van drie procent. Met voldoe ning constateerde de minister, dat ook zonder verdere pressie op de lagere or ganen geconverteerd wordt. Het overleg met de Bank voor Nederlandsche Ge meenten om een uitweg te vinden voor de consolidatie van leeningen op korten termijn is nog gaande. Na deze, bij een onderwerp als Financiën ongebruikelijk korte uiteenzetting kreeg ook minister Lieftinck het fiat van de Eerste Kamer. Nadat jhr. Van Boetzelaer van Ooster hout zijn plaats had ingenomen, zette de heer Algra (A.R.) de debatten in over de Buitenlandsche politiek. Hij bepleitte betere voorlichting over Nederland in den vreemde het binnenland kan wel met wat minder en kwam daarna te spreken over de grenscorrecties, speciaaJ in verband met de liquidatie van het DollarEems-probleem. Schumacher heeft volgens dezen spreker, ook al is de man persoonlijk „zuiver", geen recht van praten. Met klem waarschuwde deze af gevaardigde tegen blocvorming en de heer Stikker (P. v. d. A.) gaf na hem als zijn meening, dat Nederland verkeerd zou doen zich bij de EngelschFransche alliantie aan te sluiten: men weet noch van Engeland, noch van Frankrijk in welke richting hun politiek zal gaan. De heer Reyers (C.H.) gaf als laatste spre ker van dezen middag uiting aan een ge voel van onbehagen over de wijze, waar op Nederland deelgenomen heeft aan de actie tegen Franco. Het bleef bij deze hors d'oeuvre: de hoofdschotel komt Donderdag, want de andere fracties hadden na zooveel ge praat over Verkeer en Financiën er blijkbaar genoeg van en stelden hun redevoeringen uit tot den volgenden dag. i In het moederhuis der Missionarissen van bet H. Hart te Tilburg werd be richt ontvangen, dat tot opvolger van Z. H. Exc. Mgr. W. Panis tot Vicaris van het Apostolisch Vicariaat van Me nado benoemd is pater Nic. Verhoeven. De nieuw benoemde Apostolische Vi caris werd 2 Juni 1896 te Oisterwijk ge boren en 15 Aug. 1922 te Utrecht pries ter gewijd. In October 1923 vertrok hij naar de missie van Ned. Nieuw-Guinea, waar hij tot Me* 1935 werkzaam was, het laatste jaar als Superior religiosus der missie. Bij zijn terugkeer in Neder land werd hij gekozen tot Provinciaal der Ned. provincie der missionarissen van het H. Hart. Gedurende zijn be stuur maakte hij o.m. visitatiereizen naar Brazilië, Indië en de Finlippijnen. Na den oorlog was hij belast met de uitzending van nieuwe missionarissen naar'de verschillende missiegebieden en m«t de missieprocuur. Voor het tijdvak van 23 Maart t/m 5 April. BONKAARTEN KA, KB, KC 703 (str.3) 66-2, 66-3 alg. 250 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. chocolade of suikerwerk BONKAARTEN KD, KE 703 (strook 3) 66-2 algemeen 250 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 500 gr. jam. stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk BONKAARTEN MA, MD 704, bijzonde re arbeid en a,s. moeders (strook 3) 65-4 suiker 250 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk TABAKSKAARTEN ENZ. QA, QB, QC 703. 65-1 tabak 3 rants, tabaksartikelen. 65-2, 65-3 tabak 2 rants, tabaksartikelen 65-1 versnaperingen 200 gr. chocolade en/of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 65-3 versnaperingen 100 gr. chocolade en/of suikerwerk of 100 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. De dienstplichtigen bestemd voor het zevende regiment infanterie te Oior- scho, die Maart j.l. hadden moeten op komen en wier opkomst was uitgesteld, moeten nu Vrijdag 21 Maart opkomen. Zij moeten dien dag per eerste reisge legenheid na zeven uur naar Eindhoven vertrekken. ln verband met het naderende Paaschfeest zijn de patissiers ijverig in de weer. Vele pronkstukken komen uit hun handen. Hoe vindt u het hierbij afgebeelde kunststuk? U be hoeft er slechts.... 100 rantsoenbon nen voor af te staan. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dezer dagen de voorloopige cijfers over den loop van de bevolking van Nederland gedurende 1946 gepubliceerd. Er werden in 1946 283 802 kinderen geboren, tegen gemiddeld 174.910 per jaar in de periode 1936/1939. Het geboortecijfer per 1000 inwoners bedroeg in 1936/1939 20,3 en in 1946 30,2. In vergelijking met de vooroorlog! «- periode is het geboortecijfer dus met bijna 50 pet. toegenomen. Een nadere anaiyse van de cijfers doet zien, dat dit hooge geboortecijfer niet een gevolg is van het groote aantal huwelijken, dat na de bevrijding gesloten is, want het aantal tweede en latere kinderen nam nog sterker ioe, dan dat der eerstgeborenen. Merkwaardig is de verspreiding van de geboorten over het land. De verhoo ging is n.l. niet in alle streken even sterk geweest. Vóór den oorlog hadden Lim burg en Noord-Brabant een veel hooger geboortecijfer dan het overige Neder land. In 1946 echter vindt men het hoogste geboortecijfer in Zuid-Holland en Utrecht (resp. 31.5 en 31,1 per mille) terwijl Limburg en Noord-Brabant een geboortecijfer van 29,4 en 30,8 per mille hebben. Ook is in 1946 niets te bespeu ren van lage geboortecijfers in de groote steden. Het gemiddelde van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag ligt met 30,3 per mille even boven 't rijksgemiddelde. Er zijn circa 75.000 meer kinderen in 1946 geboren dan in 1945, Dit beteekent dat men over 6 a 7 jaren er op moet rekenen, dat de lagere scholen ten min ste 65.000 leerlingen meer moeten op nemen dan het vorige jaar. Het aantal geborenen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag bedroeg in 1946 57.886 tegen 30.708 in 1945, een vermeerdering dus met 27.178. Men zal voor deze kinderen, als zij den leerplichtigen leeftijd bereikt hebben, over de noodige schoollokalen en leerkrachten moeten beschikken. Een tiental jaren later zal een extra aan bod van ten minste 30.000 nieuwe man nelijke werkers moeten worden opge nomen. De sterfte over 1946 bereikte wederom het vooroorlogsche peil. Er waren 79.784 sterfgevallen, dat is 8,5 per 1000 inwo ners, tegen gemiddeld 8,7 per duizend inwoners 'n 1936/1939. Hierbij mag ech ter niet uit het °og verloren worden, dat de cijfers voor 1946 en die van de voor oorlogsche periode niet direct vergelijk baar zijn, daar tijdens cn na den oorlog ile leeftijdsopbouw sterk veranderd is en wel speciaal in de leeftijdsgroepen waar onder de sterfte het hoogst is. Eenerzijdg zijn speciaal in den „hongerwinter" 1944-1945 vele oude menschen omgekomen, waardoor het sterftecijfer in 1946 lager ligt dan anders het geval geweest ware. Anderzijds is door het zeer hooge geboortecijfer het absolute aantal sterfgevallen van kinderen beneden het jaar zeer hoog, hoewel procen tueel de kindersterfte in 1946 (38.6 per 1000 levendgeborenen) reeds bijna weer het lage vooroorlogsche peil van 37.1 per 1000 levendgeborenen be reikt heeft. Het cijfer werd nog ongunstig beïnvloed door de hooge kindersterfte in Januari en Februari (resp. 69.1 en 52.8 per mille). Ter vergelijking diene, dat in Enge land de kindersterfte in 1939 51 en in 1946 43 per 1000 levendgeborenen was. Behalve de algemeene sterfte en de kindersterfte is ook de sterfte aan tu berculose van de ademhalingsorganen, die in den oorlog sterk opgeloopen was, vrijwel tot het niveau van 1936/1939 ge daald. In 1946 zijn aan deze ziekte per 10 000 inwoners 3.3 overleden tegen gemiddeld 3.2 per jaar in 1936/1939. Men mag uit dit cijfer echter niet de conclusie trek ken, dat ook de ziektefrequentie van tuberculose tot het vooroorlogsche peil is gedaald. Hier blijft groote waakzaam heid geboden. De stijging in het aantal huwelijken, die na de bevrijding was waar te ne men, heeft zich in 1946 voortgezet. Er werden 107.074 huwelijken gesloten, dat is 11.4 per 1000 inwoners, tegen gemid deld 69.179, dat is 8.0 per 1000 inwoners in 1936/1939. Speciaal de Meimaand met 17.6 huwelijken per 1000 inwoners viel op. Berekent men met behulp van de voorgaande cijfers en die van vesti ging in en vertrek uit Nederland (het vestigingsoverschot bedraagt 34.000 personen) de grootte van het inwonertal van ons land, dan blijkt, dat wij de 9% millioen ruim gepas seerd zijn. 1 Januari bedroeg het aantal inwoners 9.534.000, een bevol kingstoeneming van 239.000 sedert 1 Januari 1946 en van 700.003 sedert 1 Januari 1940. door HANS VERHOEVEN 17) Met een kalm gangetje reden Lank- man en Ruigeflesch naar de stad terug. De maan stond nu laag aan den hemel zoodat groote gedeelten van den met dennen omzoomden weg volkomen in 't duister lagen. In den feilen straal van de koplamp, die bij elke kromming van den weg door het donkere geboomte speelde, werd af en toe een konijntje gevangen. De dieren schenen door het licht te worden gehypnotiseerd en scho ten eerst vlak voor de wielen naar den kant. Zij spraken weinig. Lankmans herse nen waren onophoudelijk bezig met het probleem van Barkhofs dood, zochten, vonden en verwierpen veronderstellin gen; Ruigeflesch daarentegen had niets beters te doen dan lui achterover te lig gen en zijn oogen te sluiten. Hij was, gemakkelijker dan zijn chef, in staat een moeilijk vraagstuk uit zijn hoofd te zetten. Was er een moord gepleegd? Ac coord, zij zouden den moordenaar vin den, maar vannacht stellig niet meer, dus wat had het voor zin er lang over te piekeren? Over enkele uren zou een vermoeiende dagtaak beginnen; het eenige, wat hij thans verlangde, was een verkwikkende slaap. Slechts tien minuten na den normalen aanvang van zijn dienst zat Lankman achter zijn bureau. De ontbrekende helft van zijn normale slaaprantsoen had hij gecompenseerd door een verfrisschend bad, waardoor hij zich in staat gevoel de alles aan te pakken, wat er dien dag van hem zou worden verlangd. Hij had zich zijn dagtaak al ruwweg uitgestippeld: de voornaamste en drin gendste bezigheden waren bezoeken aan Den Droogen, Barkhof Jr. en diens ver loofde. Ook stelde hij zich voor een kijkje te nemen op het kantoor van den vermoorde; mogelijk zou daar uit cor respondentie of aanteekeningen nog een spoor kunnen worden gevonden. Ten slotte wilde hij naar de plaats van de misdaad terugkeeren voor een nader on derzoek in de papieren van Barkhof en een onderhoud met Winnink en de an- dere bewoners van Heiderust. Kort na zijn aankomst op het politie bureau was ook Ruigeflesch gearriveerd Hij had zijn hoofd even om de deur ge stoken, doch was, toen hij bemerkte, dat de inspecteur nog geen belangstelling voor zijn aanwezigheid aan den dag legde, naar de recherchekamer gegaan Daar trof hij niets bijzonders aan, al thans geen kwesties, die niet even goed door zijn collega's konden worden be handeld, zoodat hij besloot een bezoek te brengen aan het fotografisch atelier. Het opschrift „Verboden voor onbe voegden" negeerend, trad hjj Molenaars sanctum binnen en vond dezen deskun dige bezig met het ontwikkelen van de foto's, die hij den vorigen avond had genomen. Het roode waarschuwings lichtje op de deur van de donkere ka mer was aan, zoodat hij even geduld moest oefenen. Op zijn kloppen ant woordde Molenaar met een geschreeuw „Deur is op slot! Wat mot je?" „Hoofdagent Ruigeflesch meldt zich, mijnheer Molenaar," zei de kleine re chercheur quasi-onderdanig. „O, ben -jij het maarJe zult even motten wachten, vrind!" Berustend ging Ruigeflesch er bij zitten- Na een kwartiertje kwam de fo tograaf te voorschijn. „Gelukt?" vroeg Ruigeflesch. „Natuurlijk," antwoordde Molenaar, Hij scheen beleedigd door de lichte ver onderstelling van een andere mogelijk heid, die de vraag van den rechercheur inhield. „Ik heb ook niet te veel slaap gehad, nog minder dan jij," zei Ruigeflesch treurig. lrAls je denkt, dat je lollig bent, heb je het mis," bromde Molenaar. „En ik wou, dat je me niet zoo in den weg stond. Over een uur kun je de foto's krijgen, als je me tenminste ongehinderd laat werken." Ruigeflesch haalde de schouders op en vertrok gedwee. Hij wist precies wat hij fan het gesprek moest denken: deze toon behoorde nu eenmaal bij hun vriend, schappelijken omgang. Toen hij weer in de recherchekamer terugkwam, bleek er juist een telefoontje voor hem te zijn doorgekomen. Inspecteur Lankman stelde prijs op zijn tegenwoor digheid. Hij vond zijn chef met diepe rimpels in zijn voorhoofd over zijn aanteekeningen gebogen. Met een handgebaar noodigde Lankman zijn assistent uit er bij te gaan zitten; hun verhouding behoefde geen hakkengeklap en stram gesalueer om zuiver te blijven. ,,'t Is altijd hetzelfde. Ruig," mopper de Lankman hoofdschuddend. „Ik had het programma voor vandaag aardig voor elkaar en nou belt de baas me op, dat ie om half elf de zaak met me wil bespre ken. Dat maakt het natuurlijk onmogelijk vanmorgen ver uit de buurt te gaan, dus jij zult wat van me moeten overnemen." Ruigeflesch knikte. „Zegt u maar wat de bedoeling is." Hij haalde zijn aanteekenboekje te voorschijn en diepte uit zijn borstzak een onmogelijk klein potloodje op. Met deze attributen zette hij zich in postuur. „Je weet hoe ik er tegenover sta," be gon Lankman. „Als mijn redeneering juist is en daarvan raak ik hoe langer hoe meer overtuigd dan is dit een buiten, gewoon geraffineerde moord. We hebben dan te doen met een man, die, afgezien van enkele fouten, niet alleen zijn be wegingen gedurende de kritieke oogen- blikken terdege heeft overwogen, maar die bovendien van nu af aan elke kans zal aangrijpen ons zand in de oogen te strooien. Hij kan dat doen door ons be paalde hindernissen in den weg te leggen of heel eenvoudig door kalm zijn gang te gaan, alles na te laten wat de aandacht op hem kan vestigen en ons te laten modderen. Het laatste geval eischt de sterkste zenuwen en is voor ons het on plezierigst; in het eerste geval kunnen wij trachten te profiteeren van zijn mis leidingspogingen. Ik wil met alles maar zeggen, dat het meer dan ooit zaak is oogen en ooren wijd open te houden en geen kleinigheid te onbelangrijk achten om er nota van te nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3