REGEERINGSVERKLARING OVER INDIË Minister Jonkman zet uiteen waarom C.-G. tot ond teekening gemachtigd is PA USELIJKE ENCYCLIEK Conflict in de Comm.-Gen. Schermerhom beveelt het leger Amerikaansche koopvaardij dreigt met boycot Represaille tegen Nederlandsche „gewelddaden Brazilië niet het beloofde land WONINGNOOD MAAKT KRACHTIG INGRIJPEN NOODZAKELIJK Voorzichtigheid bij emigratie Lentedag vóór twee jaar Voorzichtigheid bij de voedselvoorziening Tot hoofd en hart Bij het eeuwfeest van St. Benedictus Slechts pioniers kunnen slagen Geen gas, geen electriciteit, moeilijke sociale voorzieningen, slecht vervoer en gebrek aan woningen J I D' VRIJDAG 21 MAART 1947 o 69ste JAARGANG No. 23803 Spoedige teekening verwacht Ofschoon van overheidswege nog geen bekendmaking is gepubliceerd, bestaat de verwachting, dat voor het komende Paaschfeest een bon voor eenige eieren zal worden aangewezen. In de eierpakhuizen op de Veluwe is het vrij druk. Een kijkje bij de sorteermachine. welke de eieren weegt, stempelt en sorteert- Grieksch ex-minister vermoord Onderhandelingen Samenwerkng te Modjokerto 7 Het weer GEEN GROENTE NAAR DUITSCHLAND Noodlanding bij Schiphol Tijdelijk geen gort en havermout ONDERWIJZERSSALARISSEN Wetsontwerp bij Raad van State De kleine tegenslagen in het leven helpen ons vaak om over de groote heen te komen. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21545 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigt'er. Wnd- hoofdredacteur: Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelir-gen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer nrun. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor sdvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. tot onderteeke- De minister van Overzeesche Gebieds. deelen, mr. J. A. Jonkman, heeft in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten.Generaal hedenmiddag de vol gende verklaring afgelegd: 1. Hoewel de regeering er in vollen ernst de voorkeur aan zou hebben ge geven de verzochte inlichtingen na de onderteekening van de ontwerp-over- eenkomst van Linggadjati te geven en de afgevaardigden die inlichtingen dan ook niet uitdrukkelijk vóór de ondertee kening verlangden, heeft zij toch gaar ne aan den, in deze Kamer geuiten, wensch gevolg gegeven, omdat zij geenszins den indruk zou willen doen ontstaan, als zou zij haar plicht de Ka mers zoo goed en zoo snel mogelijk in te lichten niet ernstig opvatten- 2. Bij haar schets van de verdere ont wikkeling van deze politieke onderhan delingen moge de regeering teruggaan tot haar in deze Kamer op 10 Decem ber 1.1. afgelegde regeeringsverklaring, de daarop gevolgde gedachtenwisseling en de aan het slot daarvan op 20 December aangenomen motie van orde van de heeren Romme en Van der Goes van Katers. De regeering heeft toen verklaard, dat het haar voornemen was de Commissie- Generaal te machtigen de overeenkomst te onderteekenen, met dien verstande, dat die onderteekening haar tot niets meer of anders verbindt dan wat vol gens de door de Commissie-Generaal op gestelde toelichting is overeengekomen met onverkorte inachtneming van wat de regeering terzake in de vergadering dezer Kamer verklaren zou. Zij had daaraan al doen voorafgaan, dat de Com missie-Generaal in die toelichting uit puttend had verwerkt al wat zij ter ver duidelijking, aanvulling of uitbreiding dezer overeenkomst met de Indonesische delegatie had afgesproken, en eindigde haar verklaring in dezen zin, dat zij in dezen geest bereid was de door de Com missie-Generaal medegebrachte ont- werp.basis-overeenkomst te doen on derteekenen. Door de aanneming van de fnotie- RocnmeVan der Goes van Naters heeft de Kamer zich vereenigd met het ten deze door de regeering voorgeno men beleid, van oordeel, dat de weder- zijdsche verbintenis, welke de regeering dienstig achtte met vertegenwoor digers van de Republiek Indonesië aan te gaan, bij juiste uitvoering daarvan inderdaad de mogelijkheid opent om het noodzakelijke duurzame samengaan tusschen Nederland en Indonesië op den grondslag van de beginselen der koninklijke .rede van 'i Deo. 1942 te ver wezenlijken. 3. De Commissie-Generaal heeft bij brief van 3 Februari de Indonesische delegatie op de hoogte gebracht van den gang van zaken jn 'Nederland, heeft haar bevoegdheid en bereidheid overgebracht de reed5 geparafeerde ont werpovereenkomst nu ook te ondertee kenen en heeft de Indonesische delega tie gevraagd of ook deze hiermede haar instemming kon betuigen. In haar brieven van 14 en 21 Februa ri d.a.v. heeft de Indonesische delegatie in hoofdzaak geantwoord ten eerste, dat zij slechts gemachtigd was de ont- werp-overeenkomst te onderteekenen, zooals die luidde op grond van de ze ventien artikelen alsmede van de schriftelijke correspondentie ^e weten de drie brieven dd. 20 en 25 November over den buitenlandschen dienst) en van de gedeelten uit de notulen, welke ingevolge die notulen bindend blijken te zijn voor een of beide partijen, terwijl deze notulen overigehs beschouwd kun nen worden als een bijdrage tot den uitleg van den tekst der overeenkomst. Ten tweede, dat zij geen gevolg kon ge ven aan de uitnoodiging in te stemmen met de verklaring der Nederlandsche regeering, vooral aangezien dan de overeenkomst zou worden achtergesteld bij die unilaterale verklaring. In de door de Indonesische delegatie geopperde bezwaren zal men het misver stand hebben terug gevonden, dat ten gevolge van de behandeling der ontwerp overeenkomst hier te lande was ontstaan, als zouden er twee Linggadjati's zijn en als zou de Nederlandsche regeering het tweede Linggadjati aan de Indonesische regeering hebben willen opleggen. 4. De Commissie-Generaal heeft In haar brief van 2 Maart j.l. misverstan den uit den weg pogen te ruimen en heeft, vertrouwend daarin te zijn ge slaagd, vervolgens Voorgesteld, dat de Indonesische delegatie eventueel haar bijdrage tot de interpretatie der ontwerp overeenkomst zou leveren en mogelijke bezwaren tegen den zakelijken inhoud van de toelichting der Commissie-Generaal en van de regeeringsverklaringen van 10 en 19 December kenbaar zou maken. De Indonesische delegatie heeft ge antwoord, dat zij op het voorstel der Commissie-Generaal, om tot een gemeenschappelijke interpretatie te komen, meende niet te moeten in gaan, omdat dat tot uitvoerige be sprekingen zou leiden, welke in vele opzichten een herhaling van vroegere besprekingen zou opleveren en waar door men niet binnen den gestelden termijn tot een resultaat zou komen. De Indonesische delegatie eindigde haar brief met de uitnoodiging on verwijld tot onderteekening over te gaan, opdat begonnen kan worden aan de oplossing van de nijpende problemen van herstel en opbouw. Zondagavond 16 Maart is het tele gram, behelzende dit ani woord van de Indonesische delegatie, hier ontvangen. Maandagmiddag 17 Maart heeft de ministerraad daarover vergaderd en is de Commissie-Generaal ning gemachtigd. De regeering verwacht binnenkort de onderteekening van de gepaua. f eerde overeenkomst van Lingga djati. Waarom haastige onder teekening? De regeering heeft onmiddellijk na ontvangst van het antwoord van de In donesische delegatie van 15 Maart be sloten de Commissie-Generaal tot on" verwijlde onderteekening te machtigen, ten eerste, omdat zij dat antwoord be vond te getuigen van het oprechte ver langen tot vernieuwe samenwerking; ten tweede, omdat dat antwoord aanvaardt, wat de regeeringsverklaring van 10 De cember uitdrukkelijk verlangde, dat on derteekening de Ned. regeering tot niets meer of anders verbindt dan tot wat ZÜ toen zich bereid verklaard zich te ver binden; ten derde, omdat de regeering er van overtuid is, dat het voor het wel slagen der politiek van de regeering: den grondslag te legen voor een vernieuwde duurzame samenwerking tusschen de vol keren van Nederland en Indonesië, nood zakelijk is de overeenkomst van Lingga djati zoo spoedig mogelijk op voor beide partijen aannemelijke voorwaarden te sluiten; ten vierde, omdat op de basis van het politiek accoord de bevrijding der overige geïnteerden zal kunnen Wor den bespoedidg en voltooid. Ten vijfde en ten zesde omdat alleen die samenwerking de militaire en finan- cieele spanningen en lasten van Ne derland en Indonesië kan verlichten en dragelijk maken kan- Ten zevende, ten achtste en ten negende, omdat die samenwerking onontbeerlijk is om de voedselvoor ziening weer veilig te stellen, den re- gelmatigen uitvoer te herstellen, de economische reconstructie volledig aan te pakken en om het bij een tiende overweging te laten, om ver dere verwarring, die onze betrekkin gen met andere landen zou kunnen vertroebelen, te voorkomen. De motie.Romme 7. En dan is er nog één punt, dat de regeering ernstig heeft overwogen. Hoe verhoudt zich deze oplossing tot de uitspraak, welke deze Kamer in de motie-RommeVan der Goes van Na ters heeft neergelegd? En in het bij zonder: komt dan de wederzijdsche ver bintenis tot stand, welke, naar zij aan nam, door het door de regeering voorge nomen beleid werd nagestreefd? De regeering beantwoordt deze vraag aldus: Tijdens de beraadslaging over de ont werp-overeenkomst van Linggadjati stond ook de regeering voor oogen, dat partijen in verder overleg zouden komen tot een gemeenschappelijke interpreta tie van de overeenkomst en daarop zich wederzijds zouden verbinden. Ook hier echtr bleek de weg ongebaand en het te zoken pad op begaanbaarheid te moeten worden beproefd. Vier richingen kondien worden ingeslagen. Ongecorrigeerd) (Vervolg op pagina 2) In de benedenstad van Batavia heerscht een levendige zwarte handel. Vooral het wisselen van geld wordt hier door Chineezen openlijk bedreven. (Eigen telegram uit Rome) Ter gelegenheid van het veertiende eeuwfeest van den sterfdag van den H. Benedictus heeft Z. H. de Paus de en cycliek „Fulgens radiatur" uitgevaar digd. In de inleiding van de Encycliek noemt de Paus den H. Benedictus een fonke lende ster in duistere nacht, de glorie van Italië in de H. Kerk, temidden der beroeringen, die volgden op den val van het Romeinsche rijk. Het eerste deel van de Encycliek geeft vervolgens een levens schets van den H. Benedictus, met uit gelezen citaten van Gregorius den Groo- ten en de Annalen der Benedictijner Orde. Na een vrome, ingetogen jeugd ontvlucht de rijpende jongeling het ouderlijk huis en leeft gedurende 3 jaar afgezonderd in een kluizenaarsspelonk in de bergen van Subiaco, in gebed en zelf kastijding. In de tijd hierna sticht hij De bijzondere correspondent van Reu ter te Batavia, Graham Jenkins, seint het volgende: „Het ontslag van luit.-gouv.-gen. dr. Van Mook, den voorzitter der Com missie-Generaal, prof. schermerhorn. en het lid der Katholieke Volkspartij Max van Poll wordt thans in welinge lichte Nederlandsche kringen te Bata via beschouwd als het eenige alterna tief op de ontslag-aanvragen van drie tot de Nederlandsche conservatieve groep behoorende leden van de Com missie-Generaal. Deze drie leden. de heeren De Boer. prof. Verzijl en prof. Posthuma, verklaarden, dat zij hun ontslag hadden ingediend „in verband met den loop der gebeurtenissen van den laatsten tijd". Gezaghebbende kringen zijn van meening, dat de Commissie-Ge neraal zelf in verband met de interpre tatie van de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati op het doode punt is geko men en in haar laatste besluiten bijna geheel op aanwijzingen van de Neder landsche regeering heeft gehandeld. De crisis is op het einde van de vorige week ontstaan ten gevolge van den brief van Sjahrir, waarin deze zijn voldoening er over uitdrukte, „dat het niet in de be doeling van de Nederlandsche regeering lag haar interpretatie eenzijdig aan de republiek op te leggen". Graham Jenkins vervolgt dan: „De heden ingediende ontslagaanvragen van De Boer, posthuma en Verzijl volgden op het telefoongesprek tus schen Schermerhom en Jonkman, waarbij goedkeuring werd verleend om Sjahrir's voorwaarden te accep teeren. indien deze goedkeuring niet Kaar Agence France Presse meldt, dreigt de vakvereeniging van Amerikaansche koopvaardij-officieren een algemeenen boycot voor alle schepen, die afkomstig zijn nit of bestemd zijn voor Nederland, uit te vaardigen. Men wil bij deze actie de loodsen en havenarbeiders uit alle Amerikaansche havens betrekken. Deze beslis sing, die vandaag te New York werd bekend gemaakt, zou genomen zijn als represaille tegen de „gewelddaden" waaraan Nederlandsche haven-autoriteiten te Batavia zich ten aanzien van de officieren van hel vrachtschip „Martin Behrman" zouden hebben schuldig gemaakt. Volgens de verklaringen van een bestuurslid der vakvereeniging, aldus Agence France Presse, zal de vakvereeniging in alle Amerikaansche havens een algeomeene en gelijktijdige actie inzetten tegen Neder landsche schepen en ladingen, als het aan officieren van de „Martin Behrman" aangedane „onrecht" niet is hersteld vóór de vergadering der vakvereenigingen Woensdag a.s. Officieele kringen te Den Haag deel den het A. N. P. mede, dat de eenige bedoeling van de Nederlandsch-lndische regeering was de goederen te behouden voor hun rechtmatige eigenaars en de Indonesische economie te beschermen, terwijl de reederij Isbrandtsen er blijk baar op uit is te handelen in producten, Welke niet op rechtmatige wijze zijn verkregen. Zooals bekend, gaat het hier niet om bevolkingsproducten, maar om ondernemingsproducten, die als zooda nig zijn herkend en waarbij het dus mogelijk is deze aan de rechtmatige eigenaars terug te geven. Bovendien kan het gebeurde nooit worden uitgelegd als een aanval op de Amerikaansche han delsbelangen, daar van Nederlandsch- lndische zijde de bedoeling bestaat goe deren van dezelfde soort ter beschikking te doen komen van het Amerikaansche economische leven. Maandag 24 Maart zal te Batavia een Zitting van het Landgerecht worden ge houden, waarop de van waarde verkla ring van de vordering door het Neder- landsch-Inöisch Beheersinstituut, op de lading van de „Martin Behrman" ge daan, zal behandeld worden. U. P. meldt nog, dat de '„Martin Behr man" verhaald zal worden naar een an dere kade. De faciliteiten van de hui dige ligplaats maken het slechts mogelijk 150 ton pér dag te lossen en de Neder landsche autoriteiten hopen het schip °P de nieuwe ligplaats met 450 ton per dag te lossen. Zavgos, de communistische minister van landbouw in het bevrijdingskabinet Tan Papandreou, is Donderdagmiddag *h Saloniki doodgeschoten. De politie heeft medegedeeld, dat een Wekere Christos Panoe onmiddellijk js Gearresteerd en verhoord Panoe zou ge- ^g'd hebben dat hij lid was van de Opia v°lgens de politie het „executiepeloton communistische party." Wat de emigratiekansen voor Ne derlanders naar Brazilië betreft, kan ik Seen optimistisch geluid laten hooren. Na grondig onderzoek beti ik tot de couclusie gekomen, dat vele moeilijkheden overwonnen moeter. worden, tal van risico's moeten wor den uitgeschakeld, alvorens de be staande plannen practisch ten uit voer kunnen worden gelegd. Op grond van het klimaat is het vinden van een geschikte streek waar zich Nederlanders zouden kunnen vestigen uiterst moeilijk, Verfict Is het vervoersvraagstuk een zeer lastig probleem, aldus ir. G. J. Hey- meijer van de Stichting van den Landbouw, die zoo juist uit Brazilië is teruggekeerd. De wegen naar het hinneniand zijn moeilijk begaanbaar, zoo verv Jgcle hij terwijl de spoorwegen nogal ouderwetsch zijn. Een afstand van 450 K.M. kan in de meeste gevallen niet binnen de twee dagen worden afgelegd. Een vestiging van boeren in Eiazilë staat of valt met de oplossing van het transportprobleem. Tot dusverre overheerschten in Brazilë de monoculturen. Men wil nu van het systeem om uitsluitend koffie of katoen te verbouwen, afstappen, ofschoon thans de koffieprijzen weer ongeveer het tien voudige van voor den oorlog bedragen Brazilië heeft een tekort aan levens middelen. -zooals zuivelproducten, groen ten, aardappelen en vruchten. In prin cipe zou dus voor Nederlandsche boeren en tuinders een vruchtbaar terrein aan wezig zyn. maar in de praktijk valt dit erg tegen. De heer Heymeijer vertelde, dat men reeds het oog op een bepaald terrein heeft laten vallen Het is echter de vraag of de moeilijkheden van kolonisatie kunnen worden opge lost. Ook in Brazilë bestaat een ge weldige woningnood. Men zal eerst woningen moeten bouwen, alvorens vestiging kan worden overwogen. Het ligt in de bedoeling, indien alle be lemmeringen uit den weg zijn geruimd, met een 25-tal Nederlandsche gezinnen te begüinen. Indien deze „kernvorming" lukt. dan is men van plan nog een 250 gezinnen te 'aten volgen, zoodat men een gemeenschap van een 1000 zielen kan vormen. Men zal zich echter in hooge mate moeten aanpassen, aangezien de levensverhoudingen in Brazilië geweldig verschillen met de levenswijze en de le vensstandaard in ons land. Vooral de Nederlandsche vrouwen zullen moeite hebben te acclimatiseeren, aldus de heer Heymeijer. Geer. gae, geen electriciteit, moeilijke sociale voorzieningen, zijn din gen die men dubbel mist, wanneer men deze eens heeft bezeten. Met vertegenwoordigers van de Brazi- liaansche regeering zijn alle moeilijkhe den en problemen besproken. Met waar deering maakte de heer Heymeijer ge wag van de groote medewerking, welke van deze zijde werd ondervonden. Ten einde Nederlandsche nederzettingen mo gelijk te maken, zullen faciliteiten, bijv. wat het onderwijs aangaat, worden ver leend, zelfs als zou dit niet in overeen stemming met Braziliaansche wetten zijn. Mogelijkheden tot verkrijging van credieten in Brazilië zijn principieel aanwezig. De rentevoet is evenwel zeer hoog, en loopt gauw tegen de 8 en 10 procent. De heer Heymeijer besloot met er op te wijzen, dat slechts pioniers zullen kunnen slagen Een groot aanpassings vermogen zal daarbij vereischt zijn. Op den duur acht hij een redelijk bestaan beslist aanwezig. Men zal evenwel flink moeten aanpakken, mede waar inheem- sche arbeidskrachten schaarsch zijn. In dien men echter met moderne methoden (onder gebruikmak,ng van landbouwma chines) te werk gaat, bestaat een goede kans tot slagen. was verleend, dan zouden, naar ir.en aanneemt, de ontslagaanvragen van Van Mook, Schermerhorn en Van Poll zoo goed als zeker geweest zijn. De Nederlandsche regeering, naar men verder aanneemt, was zich van deze waarschijnlijkheid bewust, toen zij de definitieve beslissing overwoog. Ook de Nederlandsche legerautoritei- ten, aldus volgens dezelfde betrouwbare kringen, waren waarschijnlijk bekend met de moeilijkheden van de Commissie- Generaal en met het feit, dat waar schijnlijk de eene of de andere groep ontslagaanvrage overwoog, toen op het einde van de week de order werd gege ven tot den opmarsch uit het Soera- bajasche naar Modjokerto. De conclusie van deze kringen is, dat Nederland op het punt van oorlog met de republiek zou hebben gestaan, indien het besluit van de Nederlandsche regeering niet op dat beslissende oogenblik was gekomen, om dat, indien de groep-Van Mook haar ontslag had ingediend, het leger waar schijnlijk zijn operaties in Oost-Java zou hebben voortgezet. Zij wijzen op het bevel van Schermerhorn, dat gisteren nog het Nederlandsche leger gegeven werd om iedere verdere actie in het Modjokertosche te voorkomen, om hun geloof aan het onmiddellijke dreigen van deze mogelijkheid te staven. De gebeur tenissen in de eerste helft van deze week zijn waarschijnlijk de meest critieke ge weest van de 19 maanden van Indone sische revolutie en onderhandelingen, en zij zijn niet beïnvloed door het feit, dat Verzijl en Posthuma technisch niet volledig benoemde leden van de Com missie-Generaal waren. Beiden waren steeds aanwezig bij haar zittingen en de bekendmaking van heden beteekent in werkelijkheid, dat zij hun ontslag als leden der Commissie-Generaal hebben aangeboden," aldus besluit Jenkins. De Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia heeft medegedeeld, dat er tusschen Nederlanders en Indone siërs, die thans het tijdelijk bestuur van Verwachting tot Zaterdagavond: Tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid en West. Zwaa- bewolkt met tijdelijke opklaringen. Enkele regen buien. Aanhoudend vrjj zacht weer. Zon 6.4118.55; maan 6.2817.59. de stad Moójokerto hebben gevormd, reeds belangrijke besprekingen zijn ge houden, waarbij een tendenz tot samen werking waarneembaar was, hetgeen de autoriteiten als een hoopvol aspect be schouwen. In de korte gezagslooze pe riode waren de rampokpartijen slechts zéér gering. Het groote huis, waarin het hoofdkwartier van de T.R.I. gevestigd was, is uitgebrand. Een gebouw, gelegen in het midden van de Chineesche wijk, werd door de T.R.I. zelf in brand gesto ken. Onder het oorlogsmaterieel, dat in de omgeving van de stad en in de stad zelf werd aangetroffen, was veel van Britsche origine. Bij de sluizen werden twee Britsch-Indiërs, die destijds waren gedeserterd, aangehouden. Gisteren is d„- tweede zitting van den West-Borneo-raad te Pontianak begon nen. Met 33 stemmen vóór en 3 blanco werd een motie aangenomen, waarin West-Borneo zich achter Linggadjati schaart. In de te Apeldoorn gehouden jaarver gadering van den Gelderschen Bond voor Groothandelaren in Groenten en Fruit is medegedeeld, dat in het komende seizoen geen export van sla, komkom mer, tomaten en bloemkool naar Duitschland mogelijk zal zijn. Een particulier vliegtuig, tot behoo rende aan den heer John Mtahieu uit Brussel, heeft Donderdagmiddag na een vlucht van Croydon in Engeland een ongelukkige landing gemaakt vlak buiten het vliegveld Schiphol, waarbij de propellers werden afgebroken, het landingsgestel werd afgerukt en de romp beschadigd. De heer Mahieu, die zich met een metgezel in het toestel bevond, kwam er zonder lichamelijk letsel af. ~T~\at de Duitschers goed waren, J voor zichzelf wel te ver- staan moge blijken uit 'n „Speiseplan für die Zeit vom 21 bis 31-3-1945", dat dezer dagen te Wassenaar werd gevonden. Dit „document humairi", opgesteld in een tijd, toen Westelijk Nederland een ongekenden hongersnood meemaakte, is een officieel docu ment voor een Duitsch leger onderdeel, onderteekend door een verplegingsonderofficier en als geziendoor een „Oberleute- nant und Einheitsführer". Het papier kwam. uit stapels rommel, door de Duitschers in een villa te Wassenaar achtergelaten, voor den dag. Twee jaar geleden kregen tij dens deze elf dagen onze be schermers driemaal „Eintopf' van groenten of erwten voor middageten, doch de andere da gen bestond het menu uit vleesch. aardappelen en groenten. Aan groenten werden roode kool, erwten, witte kool, bieten en worteltjes verstrekt. Rundvleesch in gebraden of gekookten toe stand was aan de orde van den dag. Ook de goulasch ontbrak niet. De heeren genoten voor het avondeten 700 gram brood moes ten wij, als het er was, daarmee niet bijna veertien dagen doen?) voorts 35 gram margarine en 95 gram worst, 100 gram jam of 90 gram kaas. Indien pap in den vorm van „Milchsuppe" werd ver strekt kregen die arme soldaten 100 gram brood minder. Trou wens, uit het „Speiseplan" blijkt duidelijk, dat toch werkelijk van eenige schaarschte sprake was- Over deze periode immers werd slechts één ons suiker verstrekt en maar één rolletje zuurtjes- Rookmateriaal bleek ook niet al te overvloedig voorhanden. Per dag iverden slechts acht sigaret ten of vijf tot zes cigarillos ver strekt. Dat was toch eigenlijk, niet voldoende voor heeren. Het is zeer goed te begrijpen, dat de ..Kü- chen-Unteroffizier" met dikke letters „veranderingen voorbehou den" (in het Duitsch) op dit do cument plaatste. De Hollanders sleepten immers met eten en iede re in beslagname kon toch ver betering van deze voedselcrisis beteekenenof dreigde het capitulatie-spook bij die „Vorbe- halten Anderungen" reeds. twaalf kloosters. Na door de eerzucht en afgunst van enkele zijner gezellen te zijn tegengewerkt verlaat hij Subiaco, verge zeld van eenige weinige monniken. Dan sticht hij de abdij van Monte Cassino, na het heidensehe Apollo-altaar ter plaatse verwoest en enkele afgodsbeelden in de bosschen verbrand te hebben. Dan geeft de Encycliek eenige hoofd trekken van de Benedictijner klooster orde in haar uiteindelijken vorm, nam. het beschouwend leven gepaard aan het apostolaat. Het kluizenaarsleven is com muniteitsleven geworden; de strenge tucht is omgezet in Godsliefde en broe dermin. De kloostergemeenschap is op gebouwd als een Christelijke familie De abt of cenobiarch is de vader, die zijn zonen consciëntieus leidt op den weg naar volmaaktheid. In deze gemeenschap wordt door ieder het gebed, de liturgie en de arbeid beoefend: de laatste bestaat uit studie, akkerarbeid. ambachtswerk, apostolaat. Maar alles geschiedt tot meerdere lof van God. Deze regel, door drongen van de liefde tot God, leidt tot werkelijke liefde voor de evenmenschen. Benedictus sterft omringd van zijn gees telijke zonen, in den voorsmaak van het eeuwig geluk. Het tweede deel van de Encycliek be handelt de Benedictijner Orde. Zooals gedurende de drie eerste Christeneeuwen de Kerk gegroeid is door het bloed der martelaren en in de drie daarop volgen de eeuwen voor dwalingen behoed werd door het werk van de Kerkvaders, zoo heeft na hen val van het Romeinsche rijk en de volksverhuizingen de Orde van Benedictus de christelijke beschaving gegrondvest en de volkeren in een broe derlijken band vereenigd. Engeland, Frankrijk, Holland en Friesland, Dene marken, Duitschland, Scandinavië heb ben Benedictijnen als geloofsverkondi gers gehad, uit wier midden tevens bis schoppen en pausen zijn voortgekomen. Het veertiende eeuwfeest geeft ons gelegenheid tot bestudeering van het voorbeeld van den hoogheiligen levens wandel van Benedictus, dat ook geschikt is voor onze dagen. Immers, niet alleen Benedictijnen moeten ijveren voor het eigen heij en het welzijn van het Chris tenvolk, maar de regel van Benedictus leert aan alle burgers dat le de grond beginselen van het geloof de heehtste grondslagen voor de maatschappij zijn, 2e. dat men God niet alleen moet eeren en aanbidden, maar ook beminnen; de verflauwing van de liefde tot God is de oorzaak van de jacht naar were'dsche goederen, met zijn gevolg van strijd en haat; 3e. dat de liefde tot God broeder liefde kweekt, welke alle volkeren en klassen bindt tot één groote familie, die Eiet verdeeld wordt door individualistisch egoïsme, maar verbonden is door Onder ling hulpbetoon. De levensrege, van Be nedictus heeft, eens de maatschappij uit het stof verheven en kan nu helpen tof den wederopbouw en de genezing van onze beschaving. Benedictu^ leert den adel van den ar beid, een grondgedachte die men boven matig verheerlijkt, maar niet steeds juist wordt toegepast. Geheiligde arbeid dient tot eigen voordeel zoowel als het gemeen schapsvoordeel, niet door dwang maar uit liefde, niet in strijd en afgunst, maar in rust en orde. Het slot van de Ency cliek herinnert aan de vergeefsche pogin gen van den Paus om Monte Cassino te sparen voor het oorlogsgeweld. Monte Cassino, dat de levensschenker was aan de beschaving, is nu zelf een puinhoop, behalve juist het graf van Benedictus. De Paus spreekt tenslotte den wensch uit dat de geheele menschheid, die zoon groot deel van haar beschaving aan de Benedictijnen verschuldigd is, zich be ijveren zal om ter gelegenheid van het veertiende eeuwfeest aan het heiligdom zijn vroegere glorie te*ug te geven. De voedselsituatie over de geheele we reld vereischt in de maanden, die aan den nieuwen oogst voorafgaan, steeds veel overleg en voorzichtigheid. De af- geloopen strenge winter in Europa heeft in dit opzicht tot nog grootere waak zaamheid gemaand, temeer, omdat de gevolgen van de winterperiode nog niet geheel zijn te overzien Men deelt ons bevoegde zijde mede, dat daarom jn ons land als voorzorgsmaatregel eenige voorzie ningen zijn getroffen, welke o.m. beoogen van enkele producten peni gen voorraad te vormen. Deze voor raad kan dienst doen. voor het ge- vaj de algemeene voedselsituatie zich ongunstig zou ontwikkelen. Het is in dit verband, dat dezer dagen de aflevering van gort en havermout tijdelijk is stopgezet, zoodat, mochten op eenig terrein moeilijkheden op treden, de mogelijkheid tot het ne men van nadere distributiemaatre gelen voor deze producten aanwezig is. (Van onzen Haagschen redacteur) Het zal wellicht voor de onderwijzers, die blijkens recente uitlatingen van him organisatieleiders zich zeer ongerust maken over het uitblijven van de de finitieve herziening hunner salarissen, een geruststelling zijn te vernemen, dat het wetsontwerp ondertusschen den Raad van State heeft bereikt en daar in behandeling is. Dit beteekent. dat de kwestie op één oor na is gevild. Men verwacht in deskundige kringen, dat de zaak begin April in orde zal za[jn. ht In verband met den heerschenden woningnood in een groot aantal ge meenten in ons land, is een krach tig ingrijpen noodzakelijk om chao tische toestanden op het gebied van de volkshuisvesting te voorkomen, waarvan vooral de economisch zwakkeren het slachtoffer zouden worden, aldus de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer be treffende het wetsontwerp „Bevor dering doelmatige verdeeling woon gelegenheid". De burgemeester behoudt de bevoegd heid woonruimte te vorderen, maar by elke vordering zal hij advies moeten inwinnen van (ie gemeentelijke advies commissie, die in dit wetsontwerp wordt voorgeschreven. Wijkt de burgemeester van dit advies af, dan is hooger beroep mogelijk. De wetgever wil verder de bevoegdheid tot vorderen van woonruimte ook nog tijdelijk oekennen aan den provincialen directeur van het C.B V O., ten behoeve van de revacuatie. In dit .ontwerp worat verder nog bepaald, dat een eenmaal verleende vergunning slechts kan worden inge trokken, zoolang er nog geen gebruik van is gemaakt. Eveneens blijft het mogelijk den eige naar-verhuurder in overweging te geven de woning aan een bepaalden gegadigde te verhuren onder mededeeling dat an ders zal worden gevorderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1