REGEERINGSVERKLARING OVER INDIE Dreigend onheil boven Bloemendaal Weg producent-consument te lang" Men wil veilingen uitschakelen Velser affaire in een ander licht Kwaadwilligheid bij ontploffing in bunker bij Westerveld? Hoe spelen onze clubs? I Gevaarlijk spel van jeugdige N.S.B.-ers in de duinen Vijftig jaar geleden AGENDA Stoker wilde Joden naar Engeland brengen met eenfantasie-schip Zelfontbranding is practisch uitgesloten Nieuwe „rebellie" in Labourpartij? Weer stagnatie in voetbalprogramma OOK VAN DEN HOORN IN OVERTREDING VRIJDAG 21 MAART 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING DLSTRIBÜTIENIEUWS Voor a.s. en jonge moeders Bonkaarten WIT-GELE KRUIS Laatste ledenconcert H.O.V. Ned. Verband van gerepatrieerden Opheffing sluiting gemeentebureaux 50-jarig jubileum ZANDVOORT INDEELING VAN STRAND TE ZANDVOORT Stille Omgang Burgerlijke Sltand SANTPOORT Goede verkeersoplossing VELSEN Maart 1897 Burgerlijke Stand HAARLEMS TRIBUNAAL Hans Kaart bij Laseur Biljartkamp. van Haarlem eerste lijlasse B Geen visa meer Voor reizen naar Engeland en Zweden Brand op George Washington Albanië wist van de mijnen bij Korfoe Scheepvaartberich'ten Ned. bataljob te Palembang Met aflossing der troepen kan begonnen warden PRIJSHOUDENDE MARK? In de gisteren gehouden vergade ring van den Bloemendaalschen raad, waarin slechts enkele administratieve voorstellen werden aangenomen, heeft de heer Pinxter (K.V.P.) bij de rond vraag naar aanleiding van de explo sie, welke Zondag j4. te Velsen ge schied is, zijn ernstige bezorgdheid uit gedrukt over den toestand in de dui nen, waar in de verschillende bunkers nog zoovele en gevaarlijke ontplof bare stoffen liggen opgeslagen. Het raadslid vroeg zich af, wanneer Bloemendaal aan de beurt zou zijn, om opgeschrikt te worden door een explosie, en drong bij B. en W. aan op zoo snel mogelijke verwijdering van den onge- wenschten inhoud dezer bunkers. Dat er wel degelijk reden tot vrees is, kwam vast te staan uit het antwoord van den voorzitter, burgemeester Jhr. C. J. A. den Tex. Denzelfden dag namelijk dat de ontploffing in Velsen gebeurde, werd op den Zeeweg in de gemeente Bloetnendaai een aantal jongens aange houden, die kruit bij zich droegen. Bij onderzoek bleek, dat bet jeugdige N.S. B.-ers waren, die in Zandvoorther opgevoed werden. Den volgenden dag heeft een inspecteur een bezoek gebracht aan de terreinen, waar de bunkers staan. Hij zag tot zijn groote verbazing dat Verscheidene bunkers aangestoken waren geweest en constateerde na nauwkeurige controle, dat ton kruit in de lucht gegaan was en daarmede een waarde- bedrag van 10.000.—. Gelukkigerwijs waren het in dit geval geen gevaarlijke springstoffen maar dat spelletje van de jongens had ook ernstige gevolgen kun nen hebben. De bewaking van het duinterrein be- Van 24 Maart tot en met 12 April zul len aan a.s. en jonge moeders controle- kaarten CM 703, toeslagkaarten MD 705/6 benevens toewijzingen voor textiel enz. worden uitgereikt. Op de controle- kaarten bevinden zich 12 inwisselings- oonnen, geldig voor in totaal 48 weken, waarop de extra rantsoenen zullen wor- len verstrekt. Is voor de thans loopende gevallen reeds een extra schoenenbon voor a.s. moeders verstrekt, dan zal de bon CM 703 links boven op de „contrölekaarc" worden ingenomen. Bij deze uitreiking dienen te worden overgelegd: Het van den Distributie- dienst ontvangen afschrift van het dok tersattest MD 133-02, T. D. van de a.s. of jonge moeder en eventueel T. D. van het kind. De uitreiking is voor het rayon Noord in het Agentschap „Noord", Steenbok straat 1519 en voor het overige ge deelte der stad in het uitreiklokaal ,,De Vleeschhal", Groote Markt alhier, af- deeling „Kas", loket 4. De letterindeeling (op naam van den man) luidt als volgt: 24 Maart A en C, 25 Maart Ba t/m Boen, 26 Maart restant B, 27 Maart D en E, 28 Maart F en G, 29 Maart Ha t/m Heen, 31 Maart restant K, 1 April I, J, K t/m Ke, 2 April rest. K, 3 April L, M, 4 April N O, 5 April P, Q, 8 April R, S t/m Sch, 9 April rest. S, T t/m He, 10 April rest. T, U, V, 11 April W, X, IJ, Z, 12 April na-uitreiking. Nieuwe aanvragen kunnen a.s. moe ders dsgelijks eveneens op boven staande kantoren indienen. Met ingang van 22 Maart zullen de kantoren van den dienst des Zaterdags wederom geopend zijn. Ingaande 24 Maart a.s. geopend voor publiek: Maandag t/m Vrijdag 8.30— 12.15, 24 uur. Zaterdags 83011.30 uur. Uitreiking bonkaarten voedingsmidde len en schoenenbonnen „Vleeschhal", Groote Markt: Maandag t/m Vrijdag 8.3012.15, 24.45 uur, Zaterdags 8.30 12.15 uur. Morgen, Zaterdag, is het restant van de letter K aan de beurt voor het afha len van nieuwe bonkaarten. Omstreeks half April begint vanwege het Wit-Gele Kruis te Haarlem een cursus Kraamverzorging voor dames, die den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt. Aspiranten moeten eerst een moeder cursus gevolgd hebben. Voor dezen laat- sten cursus worden tevens opgeroepen alle verloofde meisjes, jonggehuwden of aanstaande moeders. Hij begint Maan dag 14 April des avonds of Dinsdag 15 April des middags en duurt 12 weken. De lessen worden gegeven in het Wit- Gele Kruis-huis, Parklaan 75, Haarlem, alwaar opgaven van deelname zoo vlug mogelijk dienen te geschieden. Voor den sluitingsavond van dit mu- ziekseizoen. dat voor de leden der A- groep reeds vroeg eindigt, had Marinus Adam een groot en interessant program ma opgesteld, waarvan hij de uitvoering met veel geestdrift leidde, daarbij gese condeerd door een volgzaam en met over gave spelend ensemble. Allereerst memoreerde de voorzitter der vereeniging met enkele sobere woor den het overlijden van Willem Pijper en werd diens nagedachtenis geëerd met het spelen van de Marcia funebre uit Beethoven's Derde Symphonie, waarna de aanwezigen enkele oogenblikken staande deze belangwekkende figuur uit de Nederlandsche muziekwereld her dachten- Dan begon het- concert met de verklanking van Moussorgsky's „Ta bleaux d'une exposition", in de bewer king voor orkest van Marinus Adam. Het orkest speelde deze impressionistische muziek met veel toewijding en zorg. Onze oud-stadgenoot Willerp Andries- sen heeft met twee fraaie pianowerken, het innig romantische en gevoelvolle Pianoconcert in a kl. van R. Schumann en het niet minder fantasierijke werk van César Franck „Variations Sympho- niques", weer eens alle toehoorders in verrukking gebracht. Met drie fragmenten uit „La damna. tion" de Faust" van Hector Berlioz, door Adam sterk en realistisch op effect ge leid, werd dit uitgebreide concert beslo ten. J. SCHEEPENS rust, zoo zeide de burgemeester, bij den commandant van het district Amster dam, die echter niet voldoende man schappen heeft, om doorloopend een in tensieve wacht in te stellen. Van 1 Apri, af gaat de bewaking echter over naar den commandant in Haarlem en het is te hopen, dat dan een goed toezicht ge waarborgd is. Het is intusscchen gewenscht, dat de voorraad explosieve stoffen zoo spoedig mogelijk wordt opgeruimd. Op 't oogen- blik is men daarmee bezig, doqh wegens een tekort aan daarvoor beschikbare mi litairen, vordert het werk slechts lang zaam. Het Nederlandsch Verbond van Ge- repatrieerden (ex-gedeporteerden), afd. Haarlem, deelt mede, dat Nederlands Volksherstel heeft toegezegd de ex-ge deporteerden te helpen, zij, die in eeni- gen vorm hulp behoeven van N.V.H. (ook textiel e d.) dienen zich schrifte lijk te wenden, met opgaaf van reden en bijzonderheden, tot het afdeelings- secretariaatDamiatestraat 4 Haarlem. Opgaaf echter vóór 30 Maart a.s. Alle deportatieslachtoffers, t.w. we duwen, weezen, invaliden, enz., welke financieel hulp behoeven, gelieven zich eveneens in verbinding te stellen met bovengenoemd afdeelingssecretariaat.' De consul-generaal der Nederlanden te Parijs heeft den hoofdbestuurders van het N.V.V.G. bij hun bezoek aan hem verzekerd, dat de aan de Fransehe grens ingeleverde marken zullen worden terugbetaald. Men dient echter nog wat geduld te oefenen. De sluiting op Zaterdag van: de Ge meentesecretarie, het kantoor van den Gemeente-Ontvanger, den Distributie- dienst, het bureau van de Nazorg, het bureau van Openbare Werken en het bu reau van den gemeentelijken dienst der Werkloosheidsbestrijding zal ingaande 22 Maart a.s. worden opgeheven. Zaterdag 22 dezer Is het 50 jaar geleden dat de heer E. Smette, wonende Bomeo- straat 25, Haarlem Noord, in dienst trad van de firma Rhodius, wol-import, des tijds nog te Antwerpen, thans te Am sterdam. Ter gelegenheid daarvan zal hij ten kantore gehuldigd worden. De lessen van de R. K. Gymnastiek- vereeniging „Hercules" zullen hervat worden. De oefenuren voor de meisjes zijn Woensdag 26 Maart, die voor de jongens 21 Maart, op de gewone uren. De Haarlemsche wandelsportvereeni- ging „O. D." houdt Vrijdag 28 Maart, 8 uur, in een der zalen van café-restau rant „De Leeuwerik" een vergadering. De wethouder van Onderwijs zal voor- loopfg Maandag geen spreekuur houden. In plaats daarvan zal de wethouder Woensdag van 11—1 spreekuur houden. Het bestuur van het Strandschap Zand voort heeft een verordening vastgesteld regelende de indeeling van het strand, waarover in de vorige vergadering in be ginsel overeenstemming werd bereikt. Deze verordening wijst aan de zoogenaam de „vrije" strandgedeelten; het haden van het stoelenstrand werd verboden, behalve in de badinrichtingen „Termes" en „Bad- Zuid". De derde badinrichting is „Bad- Noord". Het Noordelijk vrije strand werd aan gewezen voor kampeeren o.a. met uitzon dering van het terrein van Bad-Noord. Het nacht-kampeeren werd verboden over een afstand van 200 M. van de grens van Bloemendaal. Het aantal Zandvoortsche deelnemers aan den Stillen Omgang bedraagt 225. De pelgrims komen a.s. Zaterdag des avonds 10 uur in de parochiekerk van St. Agatha voor het bijwonen van het Lof. Degenen die van de Amsterdamsche Poort te Haarlem te voet naar Amster dam gaan, vertrekken met de tram van 11 uur uit Zandvoort. De overige deel nemers vertrekken 's nacht 2 uur met extra.trams. Geboren: K. P. Bastian en G. C. van der Mije, z., J. A. de Jong en H. Th. Seders, z. Ondertrouwd: L. J. H. Bijnen en E. Klaassen, J. H. Voigt en A. C. Frangois, P. Bloemen en C- M. van der Valk A Struve en M. L. Ruijsenaars. Gehuwd: W. A. Th. de Jong en D. Bish. Overleden: W. Loos, 58 j., E. I. Platje 1 jaar. De direc de van de Autobusonderneming N.A.C.O. deelt mede, dat het verkeer in de Hoofdstraat te Santpoort groote moei lijkheden gaf met de in gebruik genomen groote autobussen. Een oplossing is ge vonden door de route om te leggen van het snijpunt HoofdstraatHagelingerweg door de Broekbergerlaan naar den Rijks weg. De bestaande halten blijven ge handhaafd. Zondag a.s. wordt op het Velser terrein aan de Kweekerslaan, des voormiddags 2.30 uur, de competitiewedstrijd Velsen ID.W.V. gespeeld. Het bestuur van de Mariascholen heeft een groot pand in de Jacobijne- straat gekocht, teneinde de bestaande scholen belangrijk uit te breiden. 24 Maart. Een telegram uit Wei- mar deel» mede, dat Hare Kon. Hoog heid Prinses Sophie der Nederlanden, groot-hertogin van Saksen-Weimar- Eisenach, om half negen plotseling aan een hartkwaal is bezweken. Men neemt hier ter stede een loop je met de toepassing van de Zondags wet, zooals die is afgekondigd. Veel winkels meer dan anders hadden hun gordijnen opvallend omhoog gehaaid. In hotel „Lion d' Or" komt eiken middag de z.g.n. dokter Windelingkes uit Brussel, om met behulp van een medicus patiënten te behandelen. De bierhuishouder Buiters in de Barrevoetstraat werd van rechtsver volging ontslagen, hoewel hij tegen geld duiven verdobbeld had, hetgeen de officier als hazardspel betichtte. Naar wij vernemen zullen aan het Harmenjansveld binnenkort een strafgevangenis en een Huis van Be waring worden gebouwd, nu het Rijk en de gemeente het over het afstaan van terrein eens zijn geworden. In de gemeente Heemstede bestaat het voornemen een bijzondere Kath. school voor jongens op te richten, waartoe de noodige gelden reeds bijeen zijn. Te Heemstede is bij het omspitten van een stuk land een gaaf geraamte gevonden van een man, die daar ver moedelijk reeds eenige eeuwen moet gelegen hebben. Ir. Kuinders uit Amsterdam mag van B. en W. een spoorweg maken tusschen Haarlem en Zandvoort, mits deze aansluit aan den door den heer Sanders ontworpen spoorweg tusschen Amsterdam en Haarlem. Op andere aanvragen voor stoomtramverbindin gen door eenige heereu uit Brussel werd afwijzend beschikt. Onder voorzitterschap van den heer J. Baltus is gisteravond de afdeeling van de R. K. Kleinhandelarenvereem- ging „St. Petrus" in de KSA. in ver gadering bijeen geweest. De afdeeling blükt bloeiend te zijn en telt 84 leden. Er was een totaal bezit van ƒ716.22, waarvan ƒ373.77 in kas. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. Hoogland herkozen. By de bespreking van de congres- voorstellen deelde de heer Baltus mede, dat wat betreft de diepvries producten de toekomst er goed uit ziet. Voor September 1948 zal 80 pet. van de koelconservatoren in handen zijn van den kleinhandel, zoodat de afzet van de bevroren producten dan in goede banen zal zijn geleld. ES- wordt gestreefd naar gemakkelijker betalingsvoorwaarden voor het lidmaat schap van de „Vema". Tevens is het gewenscht dat deze Vema van N. V. wordt omgezet in een Coöperatieve Ver eeniging. Een groot deel van het hoofd bestuur, waarvan voorzitter Baltus lid is, wenscht deze omzetting. Het belang van de kleinhandelaren is daarmee ge diend. Omtrent het belangrijke vraag- Ondertrouwd: D. Wallenburg en J. E- v. Eek; J. A. G. Steffens en E. G. Groen. Getrouwd: J. J. v. Mourik en H. van Berkel; T. C. v. d. Putten en W. de Jong; W. P. W. v. d. Hoef en C. H. Korthout; H. G. v. d. Wolk en J, P Henzen; J. S. B. v. d. Ban en M. v. d. Dool; S. v. d. Ben en H, Harmsen. Geboren: M. G. Valent-Flipsen, z; J. M Bowles-v. Walsem, z.; G. C. Alles-v. Meurs, z; M. C. E. Keulemans-v. Gemert z; M. Kreuger-Bogaart. z; J. Holdorp- de Wolff, z; C. M. v. Wees-de Goede, z; G. K. v. d. Mteij-Oelmann, z; B. C. Woud -v. Dinter. z; M. M, Kelderman-v. Dijk, z; T, E. A. Viets-Allart, z; T. Croes- Buysman. d; J. Gruijters-Deen, d; M. E. Lammers-Cappelhoff, d; M. E. Vrolyk- v. d. Hoeven, d; W. de Blaey-v. d. Burg, d. Overleden: c, den Hollander, 77 j. stuk van den coöperatieven afzet van de producten door de tuinders zelf, heeft voorzitter Baltus betoogd, dat dit geen nieuwe kwestie is. Reeds in 1933 is een en ander ter sprake gekomen. Bij de tuinders leefde de vrees voor een teveel aan producten, die naar de mestvaalt moesten. Daarom hebben zij de gedach te uitgewerkt met de grootbedrijven tn contact te komen, en eigen verkoophal len te stichten. Op deze wijze wilden zij de producten rechtstreeks van produ cent naar consument brengen, om daar door grootere verdiensten te hebben. Andere tuinders wilden dit doen ln samenwerking met den kleinhandel met passeeren van de veilingen. Voor deze laatste idee leeft in Noord-Holland veel belangstelling. Duizenden tuinders zijn er voor. Dit systeem is niet te keeren. De weg via de veilingen is te lang. Vice-admiraal D. S. Pinke is, na een kort verblijf in Nederland, "per Skymaster weer naar Indië vertrokken. De vice-admiraal neemt afscheid van kolonel W. J. van Gulik, die namens den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen ter uitgeleide aanwezig was. Bioscopen Rembrandt; Rebecca (18 j.) 2, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Cinema-Palace: De beul van Londen (18 j.). Luxor: Laura (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Fra»s Hals: Roeping (18 1.), 2, 4.30, 7 en 9.15. City: Geef 'm de sporen (14 j.), 2.15, 4.30 7 en 9.15 u. Sï»aarne-theaterDe vijfde piloot (14 j. 2.30, 7 en 9.15. Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken De avonddiensten worden tot 22 Maart waargenomen door: C. G. Loo- meijer Zn., Bartelj.str. 11, tel. 10175. Park-Apotheek: Kleverparkweg 13, tel. I 11793. Teyler-Apotheek, Teylerplein 79. tel 17946. Ziekcnvervoer Pa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel. 11990 en Margriet, Turfmarkt 10 rd, tel. 21400 (dag en nacht). Zaterdag 22 Maart; Stadsschouwburg: Residentie Tooneel met .Arsenicum en oude kant", 8 u. Zij, die verwacht hadden dat de zaak tegen H. van A., stoker te Am sterdam, die Donderdag voor de Haar lemsche Arr. Rechtbank diende, een steentje zou bijdragen om de deining, die reeds door al dan niet sensa- tioneele publicaties rondom de Vel ser affaire ontstaan is, te vergrooten zijn in hun verwachtingen teleurge steld. De officier qualificeerde dezen onruststoker als een ziekelijk fantast, die de schuld van zich af trachtte te werpen en zich daarbij niet ontzag rechercheurs in hun goeden vnaam te bekladden. Een door de rechtbank minutieus ingesteld onderzoek wees uit, dat verdachte's naam in een adem genoemd kon worden met oplichterij van het ergste soort, een Jodenhyena aldus de officier, die in zijn requisi toir een psychiatrisch rapport vroeg De oplichtingen begonnen toen ver dachte met bewonderenswaardige elo quentie van een onderwijzeres geld wist te krijgen voor een politieke delinquente, die geen kleeren had. Wanneer die onderwijzeres nu f 150 betaalde, dan zou de „Bond van Honderd", een volkomen in zijn fantasie berustende organisatie, ook f 150 bijleggen voor dat doel. Later wist hij nog eens f 100 te bemachtigen, welke ten eigen bate aangewend wer den. Om aan zijn woorden meer geloof waardigheid te doen schenken, scherm de hij met een brief, die de betreflent de politieke delinquente, een kennis van de onderwijzeres, geschreven had en die een verzoek om hulp bevatte. Dezen brief had verdachte zelf geschreven, terwijl de delinquente nimmer die f 150 ont vangen had. Toen deze voorgeschiedenis voor de Haarlemsche rechtbank behandeld werd. moest de zaak worden aangehouden, om dat verdachte bij monde van zijn ver dediger geheel andere verklaringen af legde. Volgens deze verklaringen zou hij zich in de illegaliteit buitengewoon ver dienstelijk gedragen hebben en voorts zou hij door een rechercheur te Velsen gearresteerd en naar een concentratie kamp geholpen zijn, omdat hij in den bezettingstijd getracht had Joden naar Engeland te vervoeren met zijn motor schip „Corrie". Diezelfde rechercheur zou hem na de bevrijding het voorstel aan de hand hebben gedaan over deze „affaire" te zwijgen, als compen satie zou de rechercheur hem aan een baan helpen bij den P. O. D. Natuurlijk weigerde verdachte en als resultaat van die weigering werd hij gearresteerd, om dat hy Joden opgelicht zou hebben. Een en ander maakte op de rechtbank een dusdanigen indruk, dat het Hof besloot eerst den bewusten rechercheur te hoo_ ren. Rechercheur A. Kuntkes van de P.R.A. te Velsen droeg met zijn duidelijke ver klaringen en glashelder betoog aanmer kelijk ertoe by de zaak tot haar nor male proporties terug te brengen. Getui ge schetste verdachte als een hoogst on betrouwbaar persoon. Zijn eerste kennis making dateerde van het begin van 1942, toen v. A. zich schuldig maakte aan dief stal van een fiets. Om verdachte niet aan Duitsche strafmaatregelen bloot te stellen, werd slechts volstaan met een proces-verbaal. Later dook hij weer op in Santpoort en Velsen, maar in heel goeden doen. Chique gekleed, rijdend op een splinternieuwe motorfiats zonder nummerbord n.b., trok hij sterk de aan dacht. Toen de treinpolitie rapporteer de, dat onbekende daders kans hadden gezien koffers met goederen te ont vreemden, werd bij v. A. een onderzoek ingesteld. De buit, die daar op zolder gevonden werd, aldus vervolgde getuige zijn relaas, was even kostbaar als fan tastisch. De uitvlucht die beschuldigde echter verzon was nog fantastischer, want hij durfde het te bestaan te be weren, dat al deze goederen toebehoor den aan Joden, die door hem met zijn motorboot „Corrie" naar Engeland zou den worden getransporteerd; het wach- Volgens verklaringen van een officier van den Mijnenopruimdienst is de ontploffing van den bunker in de duinen by Westerveld, welke Zondag het dorp op zijn grondvesten deed schudden, bijna zeker te wijten ge weest aan kwaadwilligheid of verre gaande onverantwoordelijkheid. De bunker, die in de lucht vloog be vatte niet, zooals eerder van andere zijde verklaard werd, enkel springstoffen, doch was gevuld met z.g. „Riegel"-mynen (Duitsche anti-tankmijnen). De bunker was bovendien niet afgesloten, daar de houten deur eenigen tijd geleden dcor in-kolennood-verkeerende burgers was gestolen. De reden waarom de M.O.D. kwaadwilligheid als de waarschijnlijke oorzaak aanneemt, ligt in het feit, dat zelfontbranding bij dit soort mijnen prac tisch uitgesloten is. Daar er geen slacht offers gevallen zijn, moet dus de bunker op een afstand tot ontploffing zijn ge bracht. Dit laatste is niet zoo moeilijk, aangezien in de omgeving van Wester veld na de vorige ontploffing overal z.g. vuurkoord verspreid heeft gelegen. Dit materiaal gaf den eventueelen dader of daders volop gelegenheid na het aanste ken van het koord te verdwijnen. De officier voegde hieraan nog toe, dat de gevolgen van deze ontploffing dit maal slechts daarom tamelijk licht zijn geweest, omdat de eventueele kwaad willigen toevallig een bunker hebben uit gezocht, waarin een geringe hoeveelheid projectielen was opgeslagen- Wanneer hun keus was gevallen op een der andere in de omgeving staande bun kers had de ontploffing een ramp als die van Muiden kunnen veroorzaken. De M.O.D vestigt er de aandacht op, dat het duinterrein achter Westerveld, dat ondanks alle waarschuwinen soms als ongevaarlijk gebied wordt beschouwd, nog vol zit met onontplofte granaten. ten was nog slechts op een teeken via den verboden zender uit Londen. Hoewel deze verklaringen ongeloof waardig voorkwamen, moest de Vel- sensche politie rekening houden met de mogelijkheid dat verdachte in de zen de waarheid sprak. Getuige heeft in overleg met de Velsensche illegali teit de zaak 48 uur kunnen ophouden, waarna eerst de desbetreffende Joden, die inderdaad verklaarden geld en goederen afgegeven te hebben aan den Engelandvaarder, naar veiliger plaatsen werden overgebracht. Een onderzoek had uitgewezen, dat het m.s. „Corrie" nimmer bestaan heeft en dat verdachte met deze manipula ties een slordige f30.000 in de wacht heeft kunnen sleepen. De verdediger betreurde het, dat bij de eerste behandeling deze zaak door enkele bladen uitgebuit was om stem ming te kweeken tegen een reehereneur, maar in de afgelegde verklaringen van verdachte werden zoovele namen ge noemd, dat het wel de moeite loont een en ander te verifleeren. De rechtbank deed na raadkamer uit spraak en beval een psychiatrisch rap port. Naar wij vernemen, zal de acteur Hans Kaart voor het komende seizoen deel uitmaken van het gezelschap van Cees Laseur. Dezer dagen zijn de wedstrijden be gonnen om het kampioenschap 1 B van den Haarlemschen Biljart kring. Tien deelnemers bonden den strijd aan die samen 45 partijen van 225 caramboles moeten spelen. De stand op de helft van het toumooi luidt: Baart (BCH) 5 4 8 Groenendijk (BCH) 6 4 8 v. Rongen (Vriendenkr. H) 5 3 6 De Corver (DBS) 5 3 6 v. d. Broek (TOP) 5 3 6 v. d. Hoek (DES) 4 2 4 Noordman (Excelsior) 4 2 4 Willemse OW) 5 2 4 v. Nooit (Scheiwijck) 4 1 2 Peruikel (SW) 5 0 0 Tot en met Zondag 23 Maart wordt dagelijks gespeeld. De laatste partijen vinden plaats 29 en 30 Maart. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat tusschen de Nederlandsche en Engelsche regee ring een overeenkomst is gesloten, waarbij bepaald is, dat van 15 April af Nederlandsche onderdanen, waar zy zich ook bevinden, zonder visum kunnen reizen naar het Vereenigd Koninkrijk en omgekeerd Britsche onderdanen geen visum meer behoe ven voor reizen naar Nederland. In aansluiting hierop deelt het mi nisterie voorts mede, dat met ingang van genoemden datum hetzelfde is over eengekomen voor reizen van Nederlan ders naar Zweden en van Zweedsche onderdanen naar Nederland; met Dene marken en Noorwegen wordt aangaande wederkeerige afschaffing van visa over leg gepleegd. Dat is me toch ook wat met die 64- jarige Jette in een Zwolsche ach terbuurt. Zij is erfgename vaneen bedrag, dat tusschen de 30 en 50 mil- lioen moet liggen, haar nagelaten door een familielid in Philadelphia. Een Zwol sche advocaat vertrekt straks naar Ame rika om voor haar rechten op te komen, want er zijn vele kapers op de kust. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft ook de fiscus groote belangstelling voor dit geval. Er moeten natuurlijk al lereerst successierechten betaald wor den en geen klein beetje als de zooveel- ste graad bereikt is. Is de erflater na 10 Mei 1940 gestorven dan zou hier spra ke kunnen zijn van vermogensaanwas- belasting, want dan was Jette eigenlijk reeds erfgename, al heeft ze nu nog geen cent gezien. Stellen we dus de helft aan successie-rechten en de andere 50 pet. voor den aanwas, dan komt er her rie met de ambtenaren, die voor het innen van de inkomsten- en vermogens belasting verplicht zijn in het geweer te treden. Zoo bekeken is Jette millioe- nen-erfgraname ten voordeele van den Staat. Maar dit lijkt ons onmogelijk, want de advocaat, die naar Amerika gaat, zal wel uitkijken; hij zou reis- en verblijfkosten zelf moeten betalen en geen honorarium kunnen eischen, om dat zijn zaak Pro Deo wordt, want Jet te in de Zwolsche achterbuurt bezit geen cent. Durft u het wel aan voor één millioentje de erfenis over te nemen? Dan wordt een onderzoek ingesteld naar uw financieele gedragingen in den oor log, want hoe komt u aan dat millioen? Dat heeft u nog niet, maar dat komt- Uit Philadelphia. Maar dan wordt dit vermogen op staanden voet belast, want de fiscus kan niet wachten. Laat mij maar m'n loonbelasting betalen en Jet te zij haar erfenis gegund. N.B. Het deviezeninstituut is slaags geraakt met den fiscus. De doode is uit zijn graf opgestaan, het is hem te bar! Zondag 23 Maart SDWVolendam KFCHBC Velsen—DWV Kinheim—DEM DSS—DCO BSMVTC NASWilh. Vooruit HFCTYBB VVSBTeijlingen LisseLDWs Inzendingen van deze reeds op 21 Jan. geplaatste prijsvraag moeten uiterlijk Zaterdag bij ons binnen zijn en wel op open briefkaart (dus niet in enveloppe) aan de Sportredactie van De Nieuwe Haarlemsche Courant, N.Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam. (Vervolg van pagina 1) Sommigen meenden, dat de Indone sische delegatie de Nederlandsche in terpretatie eenvoudig zonder meer be hoord te aanvaarden. Dit heeft de Ne derlandsche regeering nooit gewild. De regeering, stelde zich voor, naar viel te beluisteren ln mijn eerste rede op 19 December, dat ook de Indonesische delega tie zou willen bijdragen tot het jui&t. be grip van wat overeengekomen was, en dezen weg bewandelde de Commissie-Gene raal in baar brief van 2 Maart. Al spoedig echter bleek, dat deze weg niet dan uiterst moeilijk tot bet doel zou voeren. De Indo nesische deiegatie achtte de Nederlandsche interpretatie weinig overzichtelijk, daar uitlegging van dep tekst, gedachte uitwer king en verwachtingen van de toekomst daarin daareen zijn geweven en aan vol ledige overeenstemming dus wellicht uit voerige besprekingen vooraf zouden moe ten gaan Om aan dat bezwaar tegemoet te komen heeft de regeering aan haar me morie van antwoord op het voorloopig ver- siag der Eerste Kamer een artikelsgewijze toelichting toegevoegd. En in dezelfde me morie van antwoord heeft de regeering nog eens aangegeven wat voor haar de hoofdzaak was namelijk dat de Indo nesische delegatie zich er mede zou ver eenigen, dat onderteekening van de ont- werp-overeenkomst haar tot niets meer of anders bindt dan tot wat volgens de door de Commissie-Generaal opgestelde tijelichting is overeengekomen met onver kort inachtneming van wat zij zelve dien aangaande verklaarde. Dit leidde tot een derde oplossing. De Nederlandsche regeering heeft baar inter pretatie van de overeenkomst in de toe lichting van de Commissie-G'eneraal be schreven en in de regeeringsverklaring en de ministerieele redevoeringen Uitgesproken en de Indonesische delegatie verwijst voor haar interpretatie naar dezelfde bronnen; cle 17 atikelen de officieele corresponden tie, de notulen zonder zich aan de door ons daaruit ai geputte interpretatie te binden. Deze weg is thans gevolgd. RegeeringsopïflssSng Deze gekozen oP'osisng voldoet niet alleen a"»i de regeeringsverklaring van 10 December, maar levert, naar het oordeel der regeering, ook in dezen zin een wederzijdsche ver. Evenals in hét begin van het jaar, toen meer dan 70 parlementsleden van de Britsche Labourpartij zich oneens ver klaarden met de buitenlandsche politiek van de regeering, dreigt thans opnieuw een „rebellie", ditmaal van ongeveer 100 leden, tegen het wetsontwerp betreffende den militairen dienst, dat in Engeland den dienstplicht in vredestijd wil invoe ren. In sommige kringen te Londen meent men, dat uitstel van het debat over het wetsontwerp tot na Pinksteren een ze kere ontspanning te weeg kan brengen, daar met Pinksteren de geheele Labour partij in conferentie bijeen zal komen. De regeering zou dan kunnen trachten van de conferentie een mandaat te verkrijgen voor haar afwijken van de vroegere La- bourpolitiek, welke tegen den dienstplicht was. Naar in politieke kringen verluidt, heeft de regeering de eischen van de „dissidente" leden verworpen. Met 119 tegen 30 stemmen keurde het Britsche Hoogerhuis Donderdag een motie van afkeuring tegen de La bour-regeering goed. Het resultaat van de stemming beteekent niet dat de regeering valt. De motie was ingediend door Lord Rennell en zij luidde: „Dit Huis betreurd de ontoereikendheid van de maatregelen die tot dusverre door de regeering genomen en voorgesteld zyn tot verbetering van de economische situatie van het land." bintenis op, dat beide partijen aan vaarden, dat de Nederlandsche re geering haar interpretatie heeft vastgelegd en de Indoneische re geering voor de hare naar de no-' tulen deed verwijzen, terwijl boven dien wordt afgesproken, dat na de onderteekening bij de uitwerking, waar de uitleg zou kunnen blijken te verschillen, dor gezamenlijke be spreking nader naar overeenstem ming zal worden gestreefd. Zoo zal ook de uitwerking der arbitrage bepaling van een gezamenlijk opge steld reglement afhankelijk zijn. Een vierde mogelijkheid ware ge weest, dat de Nederlandsche regeering van haar interpretatieafstand zou heb ben gedaan en beide partijen den uit leg der overeenkomst volkomen aan later overleg of arbitrage zouden heb ben overgelaten. Dan zou de regeering haar verklaring van 10 December heb ben verlaten, waartoe zij uiteraard niet bereid is. Ongecorrigeerd) De bovenbouw van het te Yersey ge meerd liggende legertransportschip „George Washington'', is Donderdag door brand ernstig beschadigd. Soldaten waren er niet aan boord en er worden geen slachtoffers gemeld. De „George Washington" is 'n vroeger oceaanschip, waarmede president Wil son zich in 1919 naar de conferentie van Parijs begaf. Na twee uur was men den brand meester, doch het schip maakt tenge volge van het binnengepompte water zware slagzij en men acht het onwaar schijnlijk dat het weer opgebouwd zal worden. De Columbiaansche afgevaardigde en voorzitter van de commissie van onder zoek naar het leggen van mijnen in de Straat van Korfoe, Zuleta Angel, heeft in den Veiligheidsraad verklaard, dat er voldoende bewijs was om aan te ne men, dat de mynen in de Straat van Korfoe, die vorigen winter twee Brit sche torpedojagers beschadigden, niet gelegd konden zijn zonder medeweten van de Albaneesche regeering. Dit be wees echter nog niet, dat de Albaneezen de mijnen gelegd hadden. Angel bestreed de bewering van den Poo'schen afgevaardigde, dat Groot- Brittannië de mijnen zelf zou kunnen hebben gelegd. Het is belachelijk te ge- looven, dat Groot-Brittannië mijnen zou leggen om schadevergoeding van Albanië te eischen, zeide hij. Hij verwierp even eens suggesties van Poolsche en Alba neesche afgevaardigden, dat de mijnen, die na het incident waren geveegd, niet van dezelfde soort zouden zijn als die welke de beschadiging van de Britsche oorlogsschepen hadden veroorzaakt. AALSUM 19/3 v. Karachi n. Rotterdam ABBEKERK 19/3 v. Genua n. Sydney. ADINDA 17/3 v. Poel. Samb n. Saigon AGATHA 13/3 y. Poro n. Jolo. ARDENNES p 18/3 Dungen. n. Midd v ARNHEM 19/3 v. Newport n. Trinidad ASPEN 19/3 v. Jaffa te Haifa. ATLANTIC wind 19/3 te Fremantle. CLAVELLA 17/3 v. Singap. n. Bahr. CORILLA 17/3 te Poeloe Samboe. COTTICA W.-Ind.-A'dam 18/3 te Antw. Met de „Kota Baroe" is een bataljon bewakingstroepen uit Nederland te Pa. lembang gearriveerd, waardoor met de aflossing van de troepen van het K.NI.L. op Zuid-Sumatra spoedig kan worden begonnen. Alle wedstrijden, vastgesteld door den K.N.V.B. voor Zondag 23 Maart in dis trict V, zijn afgelast. Het programma is verschoven naar 30 Maart. Alle wedstrijden, vastgesteld voor de Zaterdagmiddag-competitie van den K.N.V.B., zijn in alle districten afgelast. Het programma daarvan is verschoven naar 29 Maart. (Van onzen Utrecht, correspondent) Ais men aan de verklaringen van Bos man en den heer A. J. Jansen, hoofd bestuurslid van de Vereeniging tot Be vordering van het Hardrijden op de Schaats, zooals die gisteravond in Royal te Utrecht op een bijeenkomst van de Utrechtsche Sportpers werden afgelegd, beteekenis mag hechten, dreigt het geheele vraagstuk, wie nu eigenlijk den Elfstedentocht heeft ge wonnen, een onverkwikkelijke historie te worden. Een Breukelensch jurist zou namelijk op het oogenblik reeds in het bezit zijn van een geteekende getuigeverklarïn,?, dat ook J. v.d. Hoorn, de man, die plot seling tot winnaar werd geproclameerd, zich aan opleggen heeft schuldig gemaakt. Bovendien verklaarde bovenbedoeld hoofdbestuurslid, die zelf heeft meege reden, categorisch, dat de contróle ab soluut onvoldoende was, dat hij de ver klaring van Bosman, op grond van eigen waarnemingen, juist achtte en hij eischte, dat het rapport, op grond waar van deze plotselinge beslissing werd ge nomen, spoedig zal worden gepubli ceerd. (In hoeverre deze mededeelingen van werkelijke waarde zullen zijn; kan a1" leen door een nieuw onderzoek worden uitgemaakt. Red.) Amsterdam, 20 Maart 19^' De beurs opende vandaag algemeen in een opgewekte stemming en de hoofdkoer sen ln de meeste tapefondsen kwam goed uit boven de slotnoteeringen van teren. Een uitzondering vormde Unnev welk fonds y2 pCt. lager Inzette. Olies iets vaster geopend op 370, S"'t den later 369. H.V.A. liep van 2061/a t 205>/2 terug." terwijl Senembah bUB® J5jg. geheele koersavans op 127 moest geven. „0t. De jongste aanwinsten, de 3'/z v- Noury v. der Lande en Thomsens venbe drijf waren wat zwakker en reas den tot 'resp. 102% en 101% pGt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2