Truman's voorstel in Huis van afgevaardigden N TWil POLEN Dolle middag voor juristen Geen overeenstemming over de kleine naties ft, EINDE VAN EEN GROOTEN OORLOG, BEGIN VAN EEN NIEUWE GUERILLA IÉ Tweede Kamer over bijzondere rechtspleging NIEUWE BONNEN ijUtoiul 30 Tweede geheime protocol-Yalta Vice-admiraal Pinke onderscheiden Elf verzoeken om gratie afgewezen op de heide VRIJDAG 21 MAART 1947 RAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Chineesche regeering bereikt het hart van den communistischen weerstand ZWARE WINDHOOS BOVEN SEMARANG Drie vrouwen gedood en tien gewond DOODELIJK ONGEVAL TE DEN HAAG Heldhaftig optreden in 1940 van de „Van Galen Mgr. Cobben op doortocht naar Helsinki Nederlandsche ontdekkings reizigers in den Congo Hulp-aalmoezeniers bij het K.N.I.L. Herplaatsing wegens misstelling Opkomst dienstplichtigen Nicht van de Koningin overleden (Wordt vervolgd) Met den val van Jenan, sinds 12 jaar de communistische hoofdstad in Noord-China, vangt een nieuwe faze in den Chineeschen burgeroorlog aan. Hier toch was het centrum van de communistische macht, in militair zoo wel als in burgerlijk opzicht. De partij leider, Mao Tse Toeng, woonde er, om ring door zijn raadgevers, van wie het naar Russische voorbeeld gevormde, uit 13 leden bestaande, Politbureau het voornaamste was en eigenlijk de lakens uitdeelde. Hier werden de officieren van het groote communistische leger opgeleid. Van hier gingen de bevelen uit naar de millioenenbevolking van Sjensi, Sjantoeng en Mandsjoerije, voorzoover deze' aan het communistisch bewind gehoorzaamde. Toen na den vorigen wereldoorlog de communistische partij in China gevormd werd, stond zij onder directen invloed van Moskou, hetgeen tot uiting kwam in het groote aandeel dat de Russen Borodin en Blücher hadden in de vorming der partij. Onder het regiem van Mao Tse Toeng kwam men terug van het radicale leninisme, maar er bleef toch van over: een strak gecentraliseerde partij-organi satie, verlangen naar nationalisatie van verkeer, bankwezen, industrie en onder wijs en naar coöperatie-onder-staats toezicht van den handel: terwijl eerst het privaatbezit uit den booze was, werd dit echter langzamerhand hersteld en op het oogenblik is de bescherming van het privaatbezit zelfs een der program mapunten der partij. De communisten verspreidden zich vooral in het Noorden van China, onder gestadigen steun van Rus land. Machtig werden zü er evenwel nog niet, en hun positie verslechterde, toen in 1939 het Japansch—Chineesche con flict de Japansche troepen in Noord- China bracht. Zij werden teruggedrongen van de economisch belangrijke punten (steden, spoorlijnen), maar herwonnen deze ee'nigszins tijdens den tweeden we reldoorlog, toen strijd op andere fronten de Japanners dwong tot terugtrekking van een aantal soldaten. Na den wapen stilstand waren zij, met hun uitstekend gedisciplineerd leger, degenen die groote deelen van Noord-China aanstonds kon den bezetten, in samenwerking met de Sovjet-Unie. Internationale interventie noopte de Russen de betrokken streken te verlaten: hun plaats werd echter inge nomen door de Chineesche communisten, die, naar toentertijd te Tsjoenking werd verklaard, de Russische uitrusting over namen. Tsjang Kai Tsjek, de leider der Kwo Min Tang, die met de communisten niet van meening verschilt ten aanzien van het te bereiken doel: een goed geordend en welvarend China, doch een geheel anderen weg naar dit doel wil bewande len, eischte zeggenschap voor de natio nale regeering te Tsjoenking (later te Nanking) op over de communisten be- heerschte landstreken. Dezen plaatsten hier hun eisch tegenover, om dan ook deel te hebben aan de nationale regee ring. Het punt waarop echter de onder handelingen steeds afstuitten was, dat de communisten, een minderheid van het Chineesche volk, dus ook een min derheid in de gewenschte regeering. door opname in die regeering hun macht zou den kwütraken in hun „eigen" gebieden. Voortdurende Amerikaansche bemidde ling heeft dit obstakel niet uit den weg kunnen ruimen, hetgeen overigens voor een deel ook te wijten is aan de voor keur die de Amerikanen volgens de com munisten aan den dag legden voor de Kwo Min Tang. De burgeroorlog, die met herhaalde onderbrekingen tus'chen regee ring en communisten sinds het einde van den wereldoorlog heeft ge woed, is met kracht opgelaaid sinds de Amerikanen in het begin van dit jaar hun bemiddeling staakten. Er bleef toen geen ander middel tot overeenstemming over dan geweld. In het eerst scheen het alsof de rooden succes zouden hebben. Dit was evenwel van korten duur, de re geering is aan de winnende hand: de verovering van Jenan, dat door 100.000 soldaten verdedigd werd, bewijst het- Verdediging van één stad door 100.000 man, het sneuvelen (volgens regeerings- opgave) van 10.000 dier verdedigers, dat wijst er wel op, dat hier een werke lijk groote oorlog aan den gang is. De communisten hebben in het ver leden altijd hun heil gezocht in een guerilla, in het vermijden van veldsla gen, van frontale aanvallen en ontmoe tingen tusschen groote legermassa's. Den laatsten tijd schijnen zij zich echter zoo sterk gewaand te hebben, dat zij het tot een fronten-oorlog durfden laten komen. De uitslag bewijst, dat deze taktiek niet goed geweest is. De regeeringstroepen, uitgerust met Amevikaansch materiaal, gedrild door Amerikaansche officieren, talrijker ook, zijn hun verre de baas gebleven. De soldaten van de Kwo Min Tang, aangevoerd door generaal Hoet Soeng Nan, hebben thans het hart van den communistischen weerstand bereikt. Voortaan zijn de tegenstanders der re geering weer gedwongen tot „Klein- krieg", tot het bestoken van flanken, verbindingen, tot plotselinge overvallen enz. De val van Jenan maakt een eind aan den „grooten oorlog". Hier komt bij dat het communistisch bewind het sterkst en het best ingericht was in de omgeving van Jenan, de provincie Sjensi. Docr de overgave van het cen trum, vervalt Sjensi als communistisch geregeerd gebied en de tegenstand meet nu gevoerd worden van de minder hecht georganiseerde Noordelijke pro vincies. Het ziet er derhalve naar uit, dat Tsjang Kai Tsjek inderdaad de si tuatie meester zal worden. Een andere vraag is, if dit ook een einde zal maken aan de innerlijke verdeeldheid van het gigantische rijk. Internationale waarnemers meenen van niet. Volgens hen zal dit einde pas komen, als de geweldige sociale mis standen door een verstandig beleid van hervorming, door orde en sterk gezag worden verbeterd. Daarvoor heeft Tsjang nu kans. De toekomst zal uit wijzen, hoe hij haar heeft weten te be nutten. Tijdens het bezoek der Engelsche koninklijke familie aan Maseroe, de hoofdstad van Basoetoland, reikt koning George een onderscheiding uit aan Matsébo Seeiso. Dean Acheson, de plaatsvervangend minister van Buitenlandsche Zaken der V.S., heeft Donderdag voor de commis sie voor buitenlandsche aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden het regeeringsstandpunt ten opzichte van de hulp aan Griekenland en Turkije uit eengezet. Hij begon met er met nadruk op te wijzen dat de V.S. het opwerpen van Griekenland en Turkije als een bar ricade tegen de expansie van het com munisme niet aan de UNO konden over laten. Acheson zei, dat spoed geboden was. Als de V.S. niet spoedig hulp brach ten, zou Griekenland ineenstorten. Dan zouden de integriteit en de onafhanke- lykheid van Griekenland verloren zijn of in gevaar komen en de uitwerking daar van op Turkye kon dan niet uitblyven. Toen hem gevraagd werd of de situatie in Griekenland tot oorlog zou kunnen leiden, aarzelde liü een oogen blik alvorens te antwoorden en ver klaarde toen: „Ik wilde eerst zeggen: Er is geen mogeiykheid, dat het tot oorlog zal leiden." Hy wachtte op nieuw, voegde er toen aan toe: „Ik denk niet, dal het tot oorlog zal lei den. Door de krachten van de demo cratie en de vryheid te versterken, zal men de wrijving tusschen de groote machten voor een groot deel elimi- neeren.*' De ineenstorting van Griekenland en Turkye zou volgens Acheson een ket tingreactie kunnen veroorzaken onder andere landen in het Oosten en Westen, die onder denzelfden druk zitten en wor stelen om er onderuit te komen. Op een vraag of de Amerikaansche veiljgheid bedreigd zou worden, als Grie kenland en Turkye ineen zouden storten Een pessimistische Canadees Pas op gekruiste beenen Mafsebo Seeiso, gekleurd, kleurig en welgedaan. Eeen zeer pessimistisch, niet met na me genoemd man uit Montreal, die graag lid van het Canadeesche parlement wil worden, tracht nu kiezers te verkrijgen met de beloftein Montreal een enorme schuilplaats tegen atoombommen te zullen laten bouwen. Hij plaatst nu reeds adver tenties in de dagbladen, waarin gegadigden worden opgeroepen voor het pach ten van standplaatsen voor den verkoop van „hot dogs", een product dat wij met het woord „warme worstjes" zouden aanduiden. De schuilplaats zal een ge weldig bouwwerk worden en in den tijd, dat er nog geen atoombommen uit den hemel vallen, een groote attractie voor touristen zijn. En mocht eens de A(torn) day komen (de bewuste mijnheer uit Montreal is ervan overtuigd) dan zal deze Canadeesche stad tenminste op al les voorbereid zyn. Tot nu toe hebben zich echter noch aanhangers, noch gegadigden voor den verkoop van „hot dogs en andere eet waren" aangeboden, zoodat zoowel het parlement als Montreal een belangryk man en een belangryk gebouw zullen misloopen. In een geleerd artikel in een Ameri- kaansch medisch tydschrift hebben twee Amrikaansche doktoren na bestudeering van acht voorgekomen gevallen gepubli ceerd, dat lange mannen, die de gewoonte hebben met gekruiste beenen te zitten, voorbeschikt z'in tot gedeeltelijke verlamming daar het kruisen der bee nen een na'deeligen invloed zou hebben op de centrale zenuw van de kuitspieren. v De Zuid-Afrikaansche koningen en koninginnen, stamhoofden en re genten hebben in deze dagen van het bezoek van een koning van overzee een publiciteit, die zij nooit hebben ge had en vermoedelyk nooit meer zullen krijgen. Met vele va^ deze Afrikaansche grooten hebben wy reeds kennis ge maakt, maar 't meest van allen is toch Wel bekend geworden Matsebo Seeiso, regentesse, volgens veien zelfs koningin Van Basutoland. By het bezoek, dat zij onlangs van den koning en de koningin Van overzee mocht genieten, had zij het beste en fijnste uit haar kleerenkast te voorschyn gehaald. De foto toont U het resultaat: de hoed is van een mode die wy niet onmiddellijk thuis kunnen bren gen en de japon is behalve met vele en kleurrijke bloemen en krullen in rood, groen, geel en wit nu ook gesierd met gebonden man oogen en mond van doodsangst opengesperd met hamer en beitel wordt bewerkt. De eigenaresse van het theater doet rare ondervindingen op. De minst vreemde is nog, dat de eenige manier om het na-oorlogsche Fransche publiek schrik aan te jagen, bestaat uit martelingen en wreedheden van het erg ste soort. In werkelijkheid gaat het niet altyd zóóver als het lijkt. Dat bleek wel onlangs, toen in een bloedige scène de eerste rijen van de zaal een stem van achter de coulissen hoorden zeggen: „Vlug Edmond, vlug, warm het bloed eens even op." de teekenen van de orde van het „Brit- sche Empire", die Koning George haar persoonlijk omhing. Met de gestreng heid een Afrikaansche staatsvrouwe waardig, nam Matsebo Seeiso na afloop van de plechtigheid samen met de in het wit gekleede koning van Engeland de parade af van Basuto-soldaten en bur gers, die eveneens onderscheidingen ont vingen. De dag van het bezoek viel sa men met de herdenking van het feit, dat 79 jaar geleden het eerste stamhoofd van Basuto-land zich onder protectoraat van Koningin Victoria stelde. Onder de befaamde theaters, die Pa rijs kent, heeft er één een bijzon dere vermaardheid. Het is een gebouwde gothische kapel in de rue Chaptal: Le théatre du Grand-Guignol. De bezoeker, die onwetend de deur van dit theater binnengaat en zonder iets van zijn aard te weten een voorstelling bywoont, moet sterke ze nuwen hebben. Want het „Groote Poppen-theater" is een gebouw van duizend griezels. Er worden vrou wen vermoord en mannen gemarteld, een liefhebberij, die door gebeurtenissen in den oorlog stof te over heeft. De' directie stelt het programma met zorg sa men en niemand hoeft bang te zijn nog griezelend raar huis te gaan. Want het slot Is een blijspel. Op het oogenblik wordt „Le „Laboratoire" opgevoerd, waarin (onder andere) een Naar Aneta eerst thans meldt, trok 12 Maart een zware windhoos over Se- marang, die een boom uit den grond rukte, welke neer kwam op een loods waarin vrouwen steenen tot steenslag kloppen, gelegen aan Pasar Djohar. Het gevolg was, dat drie vrouwen op slag werden gedood en minstens tien vrou wen ernstig en minder ens tig werden gewond. en Rusland een Middellandsche Zee mogendheid zou worden, zei Acheson, dat hij er de voorkeur aan gaf hierop niet te antwoorden. Over de verdeeling van het door Tru man voorgestelde bedrag van 400 mill, dollar deelde Acheson mede, dat hiervan waarschijnlijk 275 millioen aan Grieken land en 125 millioen aan Turkije ten goede zouden komen. Acheson stelde voor gelden voor Grie kenland en Turkye, die niet bestemd waren voor het vergrooten van den rijk dom, niet in den vorm van leeningen te verschaffen. Gelden voor andere doel einden zouden eventueel wel in den vorm van leeningen kunnen worden verstrekt. De Amerikaansche militaire steun aan Griekenland zou bestaan uit leveranties voor het Grieksche leger. Amerika was niet van plan troepen naar Griekenland te sturen. Naar aanleiding van beschuldigingen, dat de V.S. de plaats van het Britsche rijk wilden innemen, zeide Acheson: „Wij willen in niemands schoenen stap. pen." Acheson was het er mede eens, dat er andere landen waren behalve Grieken land en Turkije, die door de V.S. zou den kunnen worden geholpen. Het Ame rikaansche protest in verband met de gebeurtenissen in Hongarije, had het zelfde doel als de steun aan Griekenland en Turkije. „Wij zijn van meening, dat men het Hongaarsche volk een regee ring wil opdringen, waar het o.i. niet van gediend is," aldus Acheson. Toen hem gevraagd werd, waarom de Amerikaansche regeering de communis ten in China blijkbaar wilde steunen, antwoordde hy, dat Amerika met meer dan 1.5 milliard dollar aan goederen en leeningen de Chineesche nationale re geering had gesteund. Het had nimmer aangedrongen op deelneming van de communisten aan die regeering, maar slechts een representatievere en meer capabele regeering gewenscht. Amerika zou volgens Acheson ook in Zuid-Korea, ter handhaving van het evenwicht, financieel moeten bijspringen. Donderdagmiddag even over twaalf uur heeft een personenauto op den Rijswijk- scheweg te 's-Gravenhage een meisje van 12 jaar en een meisje van drie jaar aangereden. Het driejarige meisje werd op slag gedood, het andere bekwam een hersenschudding en brak haar linkerpols. Aangezien de auto met vrij groote snel heid reed en de remmen niet goed func- tionneerden, heeft de politie deze in be slag genomen. (Van onzen parlementairen redacteur) De Tweede Kamer heeft den geheelen middag volgepraat over het wetsontwerp „Nadere voorziening met betrekking tot de Bijzondere Rechtspleging" en nog staan er eenige sprekers op de lijst. Een dolle middag voor juristen en allen, die in deze zaken zoo gaarne stokpaarden berijden zooals oud-minister Burger, die er een heele stoetery op na houdt maar buiten dit kleine clubje voor nie mand bijster interessant en veel van deze beschouwingen, deels van histori- schen aard, waren voor het practisch beleid ook niet van groote waarde. De meeste sprekers waren van oordeel, in den geest van een aanhangig gemaakt amendement, dat er op alle veroordeelin gen recht van cassatie het amende ment beperkt zich tot sententies van meer dan 6 jaar moet openstaan. Terwijl ook de aandrang op snelle beslissingen by gratieverzoeken vry algemeen was. Mr. grassen uitte in het bijzonder zijn twijfel ten aanzien van de vraag of de Bijzondere Rechtspleging vóór 1948 inder daad wel gereed kan zyn. Hij vreesde een groot overschot van zaken. Intusschen bleek hij een warm voorstander van een zoo spoedig mogelijken terugkeer naar grondwettelijke toestanden. Hij hoopte, dat de minister zal erkennen, dat een uit stel daarvan alleen verdedigbaar kan zijn wanneer de omstandigheden een snellen te rugkeer naar die grondwettelijke basis on mogelijk maken. Zijn aandrang om de dossiers voor de verdediging vlot toeganke lijk te stellen kwam natuurlijk voort uit bittere persoonlijke ervaringen. Ook de kwestie van gratie en amnestie heeft mr. Sassen aangeroerd, waarbij hij 't standpunt van den minister, dat hier gratie om rede nen van staatsbelang moet worden beoe fend en niet, amnestie, omdat men bij gratie indivldueele gevallen kan beoordeelen, bijviel. De doodstraf wil hij alleen in hoogst ernstige gevallen zien toegepast. Voorts merkte hij op, dat beveiliging van den staat een onvoldoende motief is voor de doodstraf. Molotov heeft op de Dinsdag ge houden vergadering der ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier getracht zijn Maandag gedanen herstel, betalingseischen van 10 milliard Dollar- kracht bij te zetten door te wijzen op de besluiten van Yalta. Hij maakte daarbij den inhoud van een tweede geheim protocol bekend, waarin de voorloopige besluiten der Groote Drie inzake de herstelbetalin gen waren neergelegd. Het eerste ge. heime protocol betrof de voorwaarden voor Ruslands deelname aan den oor log tegen Japan. De tekst van het door Molotov aan geduide protocol luidt: 1Duitschland moet in natura be talen voor schade toegebracht aan geallieerde landen tijdens den oorlog. 2.) Duitschland moet bovendien nog de volgende herstelbetalingen ver. richten: a. In den vorm van goederen als in stallaties, machinerieën, schepen, rol lend materieel, beleggingen in het buitenland en aandeelen van Duitsche ondernemingen. b.) Jaarlijksche leveranties van goe. deren uit de loopende productie gedu rende een vastgestelde periode na den oorlog. 3.) Een geallieerde herstelbetalings commissie zal in Moskou worden ge vormd en bestaan uit afgevaardigden van de V.S., de Sovjet.Vnie en het Vereenigd Koninkrijk. 4.) De basis voor de besprekingen der commissie moet zijn een voorstel der Sovjet-Russische regeering, dat het totaal bedrag voor herstelbetalingen 20 milliard dollar moet bedragen, waar van 50 voor de Soviet-Vnie is. „De Britsche delegatie was van mee ning, dat, hangende de besprekingen over de kwestie-herstelbetalingen door de Moskousche commissie, geen cijfers moesten worden genoemd. De boven vermelde Russisch.Amerikaansche voor. stellen zijn aan de Moskousche her stelbetalingscommissie voorgelegd." w.g. Churchill, Roosevelt, Stalin. De plaatsvervangende ministers van Buitenlandsche Zaken te Moskou heb ben Donderdag aan de Groote Vier rapport uitgebracht over de vrijwel vol komen mislukking van hun besprekin gen over de wijze waarop de kleine ge allieerden hun stem in de voorberei ding van het Duitsche vredesverdrag kenbaar zouden kunnen maken. De plaatsvervangers zij„ het er wel over eens geworden dat een soort raad gevende commissie van achttien of negentien landen gevormd moest wor den, die zou werken in vier sub-com missies. Ook meenden zij allen dat de vroegere satellietstaten, die later aan geallieerde zijde gevochten hebben, hun meening kenbaar moeten kunnen maken. Bidault heeft Donderdag in verhoo ging van het Duitsche industrieele po tentieel toegestemd op voorwaarden, dat hierdoor Frankrijk niet de kolen ont houden worden die noodig zijn voor het goed functionneeren van haar in dustrie en dat verhooging van het Duit sche industrieeie potentieel geen ge vaar van herbe apening oplevert. Wat betreft den wensch der overige drie groote mogendheden om de staal- productie in Duitschland te verhoogen, zeide Bidault, dat deze productie om veiligheidsredenen niet de 7.5 millioen ton per jaar te boven moet gaan. Hij stelde voor Duitschlands naburen de extra quantiteit staat, die Duitschland noodig heeft, te laten leveren, waardoor tevens de staalproductle der vredelie vende naties gehandhaafd kan blyven. Ook het vergeldingselement speelt hier naar zijn meening een rol. Van de werking van het wetsontwerp in zijn geheel maakte hij zich geen overdreven voorstellingen, doch hij erkende wel, dat het een effi ciëntere spreiding van de beschikbare krachten bij de Bijzondere Rechtspraak tengevolge zou hebben. In tegenstelling tot den heer Sassen oordeelde mr. Burger, dat de Bijzondere Hoven nog zwaarder belast zullen wor den dan zij reeds zijn. Ook hij betwij felde of de Bijzondere Rechtspraak in 1948 gereed zou zijn met haar taak. Hij betwijfelde zelfs of dit'de bedoeling van 's ministers adviseurs werkelijk is. Naar zijn meening bestaat er een afdoender middel om de zaken te bespoedigen: op dracht van den minister om binnen 14 da gen alle dossiers te distritueeren over de Tribunalen. Overigens was de heer Burger volstrekt niet uitsluitend pessi mistisch gestemd over de resultaten van het beleid van minister Van Maarseveen. Hij gaf toe, dat hy op eenige punten heeft gezegevierd, doch op het punt van de decentralisatie heeft hij naar zyn meening gefaald. De minister van Marine heeft vice- admiraal A.S. Pinke den Bronzen Leeuw overhandigd. Aan vice-admiraal Pinke is deze hooge onderscheiding toegekend wegens zijn optreden als commandant van H. MS. torpedobootjager „Van Ga len" in den rang van kapitein-luitenant ter zee by de actie op 10 Mei 1940 te Rotterdam. Men zal zich herinneren, dat H. Ms. „Van Galen" op dien vroegen morgen met spoed van Den Helder naar Hoek van Holland is opgestoomd en den Nieuwen Waterweg is opgevaren om een beschieting te kunnen uitvoeren op het vliegveld Waalhaven, dat Duitsche luchtlandingstroepen hadden bezet. Het schip wist te ontkomen aan 36 aanval len van Duitsche stuka's, doch werd tenslotte zóó ernstig beschadigd, dat het, na in de Merwedehaven gemeerd te zyn, kapseisde en zonk. De beman ning heeft toen aan de Waal den strijd voortgezet, tezamen met de mariniers. Donderdagmorgen vertrok per K.L.M.- vliegtuig naar Stockholm Monseigneur G. Cobben S.C.J., de Nederlandsche bis schop in Finland (Helsinki"!. Mgr. Cobben heeft te Parijs het con gres der noodlijdende landen bijgewoond, dat aldaar onder auspiciën van de „Se- cours Catholique" werd gehouden. 27 landen, waaronder ook Nederland, heb ben aan dit congres deelgenomen. De hoofdpunten, die op dit congres ter sprake zijn gekomen, zijn: materieele hulpverleening; intellectueele hulpverlee ning; hulp aan „displaced persons." Te vens is op het congres de mogelijkheid ■besproken tot een „secours internatio nale" te komen. ifgr. Cobben, die zich op doortocht van Parys via Amsterdam en Stockholm naar Helsinki bevond, werd uitgeleide gedaan door rector H. Finke uit Den Haag. De Nederlandsche cineast en geograaf Regout is Zaterdag vergezeld van zijn vrouw te Elisabethstad (Belgische Con go) aangekomen. Beiden zijn daarop vol genden Maandag naar Leopoldville ver trokken, dat zy over 14 dagen hopen te bereiken. Vervolgens zullen zij van Ma- tadi per boot naar Lagos in Nigeria rei zen. Zooals bekend is de heer Regout in October van verleden jaar naar Afrika vertrokken. Hij verbleef vier maanden in Fransch West.Afrika, waar hy den oorsprong der rivieren onderzocht De heer Regout heeft een aantal kleu renfilms opgenomen en zal aan de hand hiervan na zijn terugkomst in Europa lezingen houden. By besluit van den Luitenant-Gouver neur-Generaal zyn tydelyk benoemd tot hulpaalmoezenier by het K.N.I.L. (ge lijkgesteld met den rang van kapitein) pastoor P. H. Timmermans, pastoor I. G. J. M. Driessen en pastoor C. P. G. Willems. Voor het tijdvak van 23 Maart t/m 5 April. BONKAARTEN KA, KB, KC 703 (str.3) 65-2 algemeen 750 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. chocolade of suikerwerk BONKAARTEN KD, KE 703 (strook 3) 66-2, 66-3 alg. 250 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk BONKAARTEN MA, MD 704, bijzonde re arbeid en a-s. moeders (strook 3) 65-4 suiker 250 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk TABAKSKAARTEN ENZ. QA, QB, QC 703. 65-1 tabak 3 rants, tabaksartikelen. 65-2, 65-3 tabak 2 rants, tabaksartikelen 65-1 versnaperingen 200 gr. chocolade en/of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam. stroop enz. 65-3 versnaperingen 100 gr. chocolade en/of suikerwerk of 100 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. T Een bruidspaar uit Urk liet zich te Bussurn in den echt verbinden. Bruidspaar en familieleden in Urker kleederdracht, hadden groote belang stelling. De Eerste Kamer heeft Donderdag de begrooting van Buitenlandsche Zaken goedgekeurd. Tot dusverre is op 26 gevallen een be slissing gegeven in zaken van gratie ten aanzien van ter dood veroordeelden. In 15 gevallen is de gratie wel, in 11 niet verleend, aldus antwoordt de minister van Justitie op vragen van het Tweede Kamerlid Donker. Tusschen het tijdstip, waarop de ge vallen het departement bereikten en dat, waarop de beslissing werd genomen, ver liepen binnen de ambtsperiode van dezen minister éénmaal 17 dagen, tweemaal 28 dagen, eenmaal 30 dagen, tweemaal 48 dagen, vijfmaal 84 dagen, eenmaal 111 dagen en vyfmaal 115 dagen. Tusschen binnenkomst by den Raad van State en verzending van het advies verliepen eenmaal 7 dagen, eenmaal 30 dagen, viermaal 33 dagen, eenmaal 36 dagen, tweemaal 45 dagen, eenmaal 47 dagen, eenmaal 49 dagen, eenmaal 53 dagen, eenmaal 58 dagen, eenmaal 62 dagen, eenmaal 65 dagen, eenmaal 77 dagen en eenmaal 148 dagen. De minister verheelt niet, dat sommige termynen, die verliepen tusschen bin nenkomst op zyn departement en het nemen van een beslissing, overmatig lang zyn, maar de bezwaren die daar oorzaak van waren, zullen binnenkort zyn weggenomen. De richtlijnen voor het gratiebeleid t.a.v. doodvonnissen, reeds vastgesteld o"der het kabinet Schermerhom-Drees, zijn niet voor publicatie vatbaar. De dienstplichtigen, bestemd voor het 3e regiment Infanterie te Bergen op Zoom, die 3 Maart j.l. hadden moeten opkomen en wier opkomst was uitgesteld, moeten nu Woensdag 2 April opkpmen. Zy moeten dien dag per eerste reisgele genheid na 7.00 uur naar Bergen op Zoom vertrekken. De dienstplichtigen, bestemd voor het eerste verkenningsre giment te Amersfoort, die 27 Februari hadden moeten opkomen, en wier op komst was uitgesteld, moeten nu Dins, dag 25 Maart opkomen. Zij moeten dien dag per eerste reisgelegenheid na 7.00 u. naar Amersfoort vertrekken. In Wilton by Londen geschiedde Dins dag de begrafenis van mevr. Neil Mcea- chem, een nicht van Koningin Wïlhel- mina. Zy was de dochter van Prinses Elizabeth van Waldeck Pyrmont, Prin ses Elizabeth was een zuster van Ko ningin Emma. door HANS VERHOEVEN Iedereen, die Je in verband met deze zaak ontmoet, moet je nauwkeurig we gen, testen op zijn intelligentie. Het gaat er dan om te beoordeelen of die persoon of personen geestelijk in staat mogen worden geacht op zoodanige wyze een moord te plegen, dat men den indruk krijgt met een zelfmoord te doen te heb. ben. Houdt die grondgedachte bij je be oordeeling vast! En nu ga je in myn plaats naar Den Droogen en je pompt hem volledig leeg. Hier is het adresof nee, laat mij die aanteekening liever behouden; noteer maar: Bakkerstraat 312". Op hetzelfde moment klingelde de te lefoon: of hy even bij den hoofdinspec teur van administratie kwam: de plaat- selyke pers moest een communiqué heb ben. Hy had er al op gerekend, een kladje voor een persbericht lag klaar. Samen j gingen zy de deur uit, by de trap op naar boven om de wachtende journalis ten met een paar nietszeggende volzinnen tevreden te stellen af te poeieren, noemden zy het Ruigeflesch door den stralenden zomermorgen naar het on. aanzienlyke winkeltje in de Bakkerstraat, waar hy den eigenaar achter de toonbank vond. Den Droogen was bezig een paar klan ten te bedienen, zoodat Ruigeflesch enke le minuten gelegenheid had den man in zijn gewone doen gade te slaan. Deze ob servatie maakte hem niet veel wyzer, hoewel hy bereid was op het eerste ge zicht een hartgrondigen hekel aan Den Droogen te krygen. De drogist was van de luidruchtige soort, gewild joviaal en blijkbaar overtuigd van zyn populariteit in de volksbuurt, waarin hij woonde. Hij was bijna voortdurend aan het woord en doorspekte de conversatie hier en daar met de twijfelachtige grapjes, waarvan een marktkoopman zich soms bedient om publiek te trekken. Ontegenzeggelijk had hij daarmede succes: de twee jonge vrou wen, die benoodigdheden voor de wasch kwamen inslaan, lachten af en toe met gierende uithalen en lieten duidelijk bly. ken, dat zy Den Droogen een verre van toepasselijken naam vonden voor den groven charmeur, die hun toon zoo goed wist te treffen. Wat vrouwen overigens in den man aantrok, was Ruigeflesch een raadsel. De politieman was anders dan juffrouw Klassen gewooniyk niet ontvankelyk voor eerste indrukken; hij had geleerd zyn gezond verstand boven zijn intuïtie te stellen, maar dat nam in dit geval het feit niet weg, dat hij een instinctieven afkeer kreeg van den winkelier. Gluiperig, had de huishoudster van Barkhof het gezicht van den gepomma- deerden haarlok genoemd en dat was ook het eerste oordeel, dat zich aan Ruige flesch opdrong. Juist daarom maande hij zichzelf echter tot voorzichtigheid aan; hij had in zijn loopbaan meer dan eens menschen met engelengezichten ont moet, wier innerlijk Beëlzebub bleek te herbergen. In het tegenovergestelde ge val paste hij daarom altijd op een on. gunstig uiterlyk niet als den spiegel van een verdorven gemoed te zien- De fijne kneepjes van de criminologische theorie waren hem vreemd, doch onbewust was hij een felle tegenstander van Lombroso. Vandaar, dat hij geen vergaande con clusie trok uit zijn zwygende taxatie van Den Droogen's manier van doen en uiterlijke verschijning. Hij wachtte ge duldig tot de klanten waren geholpen, negeerde enkele knipoogjes van ver standhouding. die de drogist hem toe wierp en toen de winkelier zich met een beleefd: „Wat is er van uw dienst?" tot hem wendde, had hy juist de gevolgtrek king gemaakt, dat hy hem het best bot weg kon attaqueeren. „Vertelt u my eens wat er gisteravond tusschen u en den heer Barkhof is voor. gevallen?" vroeg hij plotseling. Mocht de rechercheur al een oogenblik de illusie hebten gekoesterd, dat zijn abrupt begin bijzonder effect zou teweeg brengen, dan moest de reactie van Den Droogen hem wel hevig teleurstellen, want het viel niet moeilijk te constatee- ren, dat er van eenig uiterlijk schuldbe sef geen sprake was. Integendeel. Hy reageerde niet anders dan van elk on schuldig mensch in die omstandigheden mocht worden verwacht. Hij was ver baasd, zeker, hij keek, alsof hy niet wist, of hij zyn eigen ooren mocht gelooven, accoord, doch daarbij bleef het. „Ik begrijp niet met welk recht u zich met mijn zaken bemoeit," antwoordde hij koeltjes. Ruigeflesch, die inzag er niets bij te zullen winnen, als hij den drogist tegen zich innam, verzette snel zijn bakens en probeerde het met een verzoenend lachje- „Ik heb altijd in de veronderstelling verkeerd," zei hij losjes, „dat ons beroep ons zoozeer van het gezicht kon worden gelezen, dat het niet noodig zou zijn my voor te stellen. Ik ben rechercheur van politie, myn naam is Ruigeflesch." „Allemaal goed en wel." beweerde Den Droogen, doch hy zag niet in, dat de po. litie iets te maken had met een zuivere privé aangelegenheid tusschen hem en een leverancier. „Dat geldt inderdaad in normale ge vallen," corrigeerde Ruigeflesch vriende- lyk. „Anders wordt het, als de leverancier plotseling en onder verdachte Omstan digheden sterft." Den Droogen staarde hem een paar seconden met vorschende oogen aan. als was hy er niet zeker van of zyn bezoeker in ernst sprak of niet, dan wendde hU zich om en opende een schuifdeur achter zich. „Let even op de zaak, vrouw!" com mandeerde hy. Dat scheen voldoende te zyn, want hij wachtte geen commentaar uit het on welriekende interieur van het huis af. Met een lichte hoofdbeweging noodigde hy vervolgens Ruigeflesch uit hem te volgen in zijn kantoortje, een van den winkel afgeschoten hokje, gevuld met een aan den wand getimmerd tafelblad, twee oude stoelen, bergen stof en een ver warden hoop papieren. Ruigeflesch genoot in het corps de reputatie zich door niets uit het veld te laten slaan- Ditmaal had hij echter moeite zyn bevreemding te verbergen; nochtans ging hy met een onverstoor baar gezicht op de uitnoodiging van den winkelier in en nam op den stevigsten der beide zetels plaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3