Linggadjati Morgen onderteekening van het basis-accoord Zes Nederlandsche missionarissen aan den dood ontsnapt Ongeregeldheden in kamp te Laren Père Riquet protesteert Plannen van de Sovjet-Unie Schermerhom en Van Poll half April naar ons land TWEEDE STILLE OMGANG Molotov pleit voor decentralisatie in Duitschland Adhaesie-betuiging van 60.000 ex-geïntemeerden Zenuwen-oorlog tegen Turkije, Polen een vazal LADING AAN NEDERL. BEHEERSINSTITUUT De Indische Göbbels WIE MUSSOLINI DOODDE Tot hoofd en hart Mgr. Huibers in den stoet Zware jongens wilden met han kornuiten ontsnappen MAANDAG 24 MAART 1947 o 69ste JAARGANG No. 23805 MARTIN BEHRMAN' BERUCHT MISDADIGER GEARRESTEERD MOUNTBATTEH ONDERKONING VAN INDIA Nieuwe arrestaties in Duitschland MARKEN WEER PER BOOT BEREIKBAAR Einde Australische boycot-actio „Tegen verbreking van het Koninkrijk" Het weer. „Boissevain" Dinsdag in ons land V.f PUBLICEEREN GEHEIMEN BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severlft NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer prut». hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het doel- <3at de regeering en de fractieleiders, die haar steunen, met het uitstel tot Dinsdag der debatten over Jonkman's verklaring in de Tweede Kamer gehad hebben, is be reikt: nog vóórdat de Kamer haar oor deel heeft kunnen uitspreken over het beleid der regeering, wordt 't zoogenaam de basis-accoord van Linggadjati onder teekend. De discussies, die morgen in de Kamer gevoerd zullen worden, of zij nu een uiting zijn van de begrijpelijke ver ontwaardiging der oppositie of van de rouwstemming die wellicht ook onder een aantal Kath. fractieleden zal heerschen, zij doen aan de onderteekening niets meer af of aan. Alleen hebben zij dit voordeel, dat voor de historie zal worden vastgelegd, wie verantwoordelijk zijn ge weest voor de aftakeling van wat Neder- landsche pioniers in eeuwen hebben op gebouwd. Wie gemeend heeft, dat de motie- Romme, in Dec. 1.1. in de Kamer aangeno men, een rem zou beteekenen voor deze aftakeling, zal met teleurstelling moe ten constateeren, dat het althans den schijn heeft, dat' de initiatiefnemer van deze motie door zijn beleid de socia listen en communisten in hun onheilvol streven steunt. Destijds was deze motie zoogenaamd het ei van Columbus, dat iedereen tevreden moest stellen. Wij heb ben op dienzelfden dag, dat "de motie werd aangenomen en prof. Romme des avonds in een groote vergadering te Amsterdam de leden der K.V.P. trachtte gerust te stellen, geschreven, dat wij het vertrouwen, dat do Kath. fractieleider demonstreerde, niet konden deelen. Maar al te zeer blijkt onze zienswijze juist ge weest te zijn. Wat wij echter niet ver wacht hadden is, dat de fractie-leider desnoods bereid is, ook al zal hij dit niet willen toegeven en onder een stroom van woorden trachten te ont kennen, zijn eigen, drie maanden geleden ingenomen standpunt te desavoueeren. Het is zelfs niet onmogelijk, dat hij al dengenen, vriend of vijand, die hem aan zijn motie herinneren, zal tegenwerpen, dat zij zijn motie destijds niet hebben begrepen of minstens dat zij niet met de thans gevoerde politiek in strijd is. Dat de Comm.-Gen. De Boer en de prof. Verzijl en Posthuma zijn afgetre den, omdat zij wél hun politiek op die in de motie-Romme tot uitdrukking ge bracht willen baseeren, spreekt voor leder met gezond werkende hersenen boekdeelen. Dat de voorzitter der K.V.P., de heer Andriessen, in woord en ge schrift herhaaldelijk op de beteekenis van de motie-Romme heeft gewezen, juist omdat zij een wezenlijk verschil inhield met de opvatting van Schermer hom en Sjahrir c.s., dat alles is toch niet, al gebruikt men nog zooveel woor- den, weg te redeneeren. Misschien zijn wij momenteel te pessimistisch en zal morgen de kath. fractieleider in de Tweede Kamer toch nog, daartoe mogelijk ge dwongen door zijn eigen fractiegenoo- ten, een krachtige houding aannemen, den politieken leider der grootste partij van Nederland waardig. De artikelen, welke hij in de „Volkskrant'' de laatste dagen naar aanleiding van deze kapi tale kwestie schreef, voorspellen even wel weinig opwekkends. Trouwens 1 s prof. Romme gewild had, had de re geering een andere houding moeten aannemen. De beslissing, om het basis- accoord te laten teekenen, is zeker niet door minister Jonkman alléén genomen. Hiertoe moeten ook de min.-president en kath. kabinetsleden hun toestem ming hebben gegeven. De politieke ver houdingen toch liggen zóó, dat de min.-president zeker niet in dezen ge handeld zal hebben zonder den kath. fractievoorzitter hierin te kennen. Im mers het is bekend, en ook herhaaldelijk gebleken, dat deze uiteindelijk, zij het vooralsnog achter de coulissen van het kabinet, domineerenden invloed uitoefent. Intusschen hebben de gebeurtenissen Van den laatsten tijd overduidelijk be wezen, dat de waarde van Linggadjati zeer miniem is. In een vorig artikel zetten wij reeds uiteen, dat een ver drag, dat door elk der partijen anders geïnterpreteerd wordt en dat, wat nog belangrijker is, de Indonesische partij zal gebruiken om de positie van den ander steeds meer te verzwakken, geen stand kan houden. Wij betreuren daar om het sluiten van dit verdrag, omdat er niets in is te vinden, dat ons doet vertrouwen, dat het èn ons hier in Ne derland èn de Indonesiërs nader tot elkander zal brengen en tot voordeel strekken. De Indonesiërs zullen dit basis-accoord gebruiken om met den steun van het buitenland het in den oorlog verzwakte Nederland steeds ver der terug te dringen. In het tragisch verloop dezer dingen valt vooral te be treuren, dat er vele Nederlanders zijn, die met hartstocht er aan medewerken dit proces, waarvan onze arbeiders de eerste slagen zullen hebben te verduren, te verhaasten. Laten wij God bidden, dat Hij onze Politieke leiders in deze moeilijke en zoo beslissende uren voorlichte, opdat zij de landsbelangen, en deze alléén, zoowel hier als in Indonesië, zoo goed mogelijk behartigen. En mogen wy ons, noch als Nederlander, noch als katholiek ooit hebben te schamen over hetgeen geschied is op een moment, dat wij helaas nauwelijks ergens een lichtenden horizon konden zien. *s GRAVENHAGE, 24 Maart. Naar van officleeie zijde wordt vernomen, zal de onderteekening van Ling gadjati niet vandaag, zooals Aneta aanvankelijk meldde, doch morgen geschieden. De onderteekening ge schiedt te Batavia om 11 uur 30 (Indische tjjd). De leden van de Indonesische delega tie, Soesanto en Roem, hebben heden ochtend ten paleize te Batavia bespre kingen gevoerd met de Commissie-Ge neraal over het protocol in verband met de onderteekening. Minister Jonkman heeft naar A. N. P. verneemt de Commissie-Gene raal gelukgewenscbt met het resultaat en haar verzocht Sjahrir te willen me- dedeelen, dat „wij met hem vertrouwen in het welslagen onzer samenwerking tot oplossing van de nijpende problemen van herstel en opbouw." In de omgeving van de Commissie Generaal acht men het practisch zeker dat Schermerhom en Van Poll om streeks half April voor korten tijd naar Nederland zullen komen teneinde met de Nederlandsche^*-regeering over de Tüdens het laatste bezettingsjaar werden in de gemeente Ede ver schillende roofovervallen gepleegd op boerderijen, waarbij brutaal ge opereerd werd in Duitsche unifor men, terwijl de bewoners met de revolver op de borst gedwongen werden groote hoeveelheden le vensmiddelen en andere waarde volle artikelen af te staan. Een van de hoofdpersonen dezer ben de was zekere J. H. v. G„ die na de be- ^ijding als politiek delinquent werd Gearresteerd. Hij wist te ontsnappen en *fird bij verstek veroordeeld tot zes Jaar gevangenisstraf. Na uitmuntend 6Dturderswerk is hij thans gearresteerd 1? de hoofdstad. Hy is in Ede inge- «lotea Het Nederlandsch Landgerecht te Batavia heeft zich Maandagmorgen ten gunste van den eisch van het Nederlandsch-Indisch Beheersinsti tuut ten aanzien van de lading van de „Martin Behrman" uitgesproken. De uitspraak werd bij verstek gedaan, daar nóch kapitein Gray, noch Ryan aanwezig waren. Mjeer dan één uur, nadat de eisch van het Nederlandsch-Indische Beheersinsti tuut betreffende de lading van de „Mar tin Behrman" was toegewezen, is Ryan de rechtszaal binnengestapt en overhan digde hy aan den president een commu niqué, waarin kapitein Gray als gedaag de verklaart, dat het Landgerecht te Batavia geen jurisdictie bezit, gezien het officieele protest, dat naar de Amen- kaansche regeering is gezonden. Voorts verklaarde hij, dat de gevoerde proce dure foutief, frauduleus en geheel on gemotiveerd was en dat kapitein Gray van geen enkele ovrtreding was beschul digd. Van Mook heeft verklaard, dat binnen zeer korten tijd aanzienlyke hoeveelhe den exportgoederen, welke op de wereld markten van noode zijn, beschikbaar zullen komen. Een millioen ton suiker, groote hoeveelheden rubber en sisal zijn In Indië opgeslagen en zyn de laatste 19 maanden aan de wereldmarkt onttrokken. In nauwe samenwerking met verte genwoordigers van de republiek en Oost- Indonesië zal de Ned.-Indische regeering trachten, den vereischten import te ver krijgen in ruil voor onzen export. Het Amerikaarische volk, welks industrie zulk een belangrijke bijdrage kan verschaffen voor den wederopbouw van de vernielde en beschadigde fabrieken, zal natuurlijk In ruime mate in dezen export deelen, terwijl de Amerikaansche vlag een bil lijk aandeel zal krijgen In de versche ping naar de Ver. Staten. Viscount Mountbatten misschien de laatste Britsche heerscher over de groo te Indische bezitting arriveerde Za terdag om zijn functie als onderkoning van India te aanvaarden. Berichten uit Karatsji, waar zijn vliegtuig de eerste landing maakte, zei den, dat hy tegenover de plaatselijke Indische leiders opnieuw kond deed, dat het Engeland ernst is om India in Juni 1948 te verlaten. Mountbatten werd ver welkomd door Lord Wavell, den aftre denden onderkoning, die Zondag naar Ehgeland is vertrokken. De met Amerikaansche toestemming verschynende „Der Abend" meldde Za terdag, dat er in de voornaamste steden van de Russische zone een nieuwe golf van massa-arrestaties is geweest. Ook eenige Berlijnsche studenten zouden zijn gearresteerd. De arrestaties werden ver richt In Dresden, Halle, Leipzig en Wei mar. De reden voor de beweerde arres taties was niet bekend. Het bericht werd aan geen enkele bron toegeschreven (en uiteraard biy'ft het geheel voor re kening van Der Abend). (United Press) Zaterdagmiddag is de 20 P.K. sleep boot „De Levantkade" van de fa. De Zwart uit Amsterdam er. na een tocht door het ijs van de Gouwzee van twee en ee half uur, in geslaagd Marken te be reiken. Met uitzondering van 'n periode van twee en een halven dag in Januari, is het thans ruim drie maanden gele den (van 15 December j.l. af), dat Mar ken per boot bereikbaar was. Het ys op de Gouwzee is overal nog een vaste massa. De Noord-Zuidhollandsóhe Tram- wegmaatschappij, die den veerdienst op Marken onderhoudt, heeft Zondagmor gen den dienst hervat. Vice-admiraal A. S. Pinke is per Sky- master te Batavia: aangekomen. vervanging van Commissaris-Generaal De Boer en andere aspecten van tic si tuatie in overleg te treden. Dr. H. N. Boon, politiek adviseur van dr. Van Mook, hoopt, naar hij verklaar - öe, dat met de onderteekening van Linggadjati de boycotactie van Austra lische havenarbeiders tegen Nederiand- sche schepen zou worden beëindigd. Dr. Boon zeide dat de overeenkomst een basis voor Nederlandsch-Indone- sische samenwerking zou zijn en dat er dan geen redenen voor boycot meer zou den zijn. Op een vergadering van het Na tionale Comité «Handhaving Ilijks- eenheid", te Utrecht gehouden, is een resolutie aangenomen welke o.m. In houdt, dat het Comité alle krachten in liet Nederlandsche volk mobiel zal maken, „om een einde te maken aan de ongrondwettige politiek der regee ring, die bU|k geeft van gebrek aan kracht en zedelijken moed." De heer Welter deed hierna een harts tochtelijk beroep op de Katholieke Volks partij om daden te stellen in plaats van lyrische ontboezemingen te uiten over de Rijkseenheid, en om, vóór het te laat ls> zich af te wenden van de politiek der communisten en socialisten, die gericht is op de verbreking van het koninkrijk De vergadering besloot een telegram te zenden aan H. M. de Koningin van den volgenden inhoud: „Vertegenwoordigers van het Nationaal Comité en van de plaatselijke comité's „Handhaving Rijkseënheid", uit alle dee len van het land te Utrecht samenge stroomd, betuigen eerbiedig hun diepe aanhankelijkheid:. Zij smeeken Uwe Ma jesteit Haar hooge tusschenkomst te wil len verleenen, opdat de overeenkomst van Linggadjati niet worde geteekend en de volkeren van Indië en van Nederland worden behoeq voor den chaos en den ondergang." Naar bet Fransche persbureau Agence Prance Presse bericht, heeft de opper bevelhebber van het republikeinsche le ger, Soedirman, verklaard, dat de Ne derlanders het bestand openlyk hebben geschonden. Aan het republikeinsch- Indonesisehe persbureau „Antara" heeft hij medegedeeld, dat de Nederlanders in republikeinsche uniform en onder rood witte vlag Modjokerto zyn binnenge trokken. De Nederlandsche militaire woordvoerder heeft deze verklaringen catagoriseh tegengesproken. De Engelsche koninklijke familie tijdens hun bezoek aan het „Natal Na tional Park" in gezelschap van Gen. Smuts, die bezig is zijn camera klaar te maken om een photo te nemen. Op den achtergrond de Drakenberg. In den avond van 20 Maart arri veerden in het Moederhuis van de Nederlandsche Minderbroeders te Weert zes missionarissen. De paters Paulus Steltenpool, Hubertinus Backes, Artemius Huls, Abdias van der Sande, Stanislaus Mulder en broeder Agnellus van der Weide wa ren 19 Februari van Antwerpen uit vertrokken met het Amerikaansche vrachtschip Edmund Fanning met bestemming Shanghai. 14 Maart be reikte het Provincialaat te Weert het ontstellende bericht, dat de boot geëxplodeerd was. De missionaris sen waren nog in leven. Enkel kleine berichten kwamen door doch hoe de situatie was, kon moeilijk uitgemaakt worden. Ziehier het relaas van een der paters. Niemand kan precies zeggen hoe de Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk tijdelijk krachtige, la ter wat afnemende wind tusschen West en Noordwest. Zwaar bewolkt, later met tijdelijke opklaringen, vooral aanvankelijk nog enkele buien van re gen, hagel of natte sneeuw. Verdere da ling van temperatuur, doch in den ko menden nacht nog geen nachtvorst. Zon 6.34—19, Maan 7.14—22.02. „Dat de Stille Omgang weer op de ge wone wüze gehouden kan worden is een glorie voor Amsterdam," zoo zeide Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers tijdens zijn pre- dicatie, die hy Zondagmorgen hield in een door hem in de kapel van het Be- Zaterdagmiddag zijn in het bewa- ringskamp te Laren (N.-H.) ongere geldheden voorgekomen, welke ech ter door energiek ingrijpen van de kampleiding met behulp van een de tachement van de Hilversumsche po litie onder leiding van commissaris van der Veen spoedig zijn onder drukt. Het was de kampleiding eenige dagen geleden ter oore gekomen, dat een vier tal z.g. „zware jongens", die met 54 kor nuiten in dezelfde barak waren gelegerd, het plan had opgevat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te ontvluchten. Omwonenden van het kamp zagen in dezen nacht politie-agenten uit Hil versum en een viertal wagens in de om geving van het kamp patrouilleeren. In hoeverre aan het ontvluchtings plan gevolg is gegeven, is slechts aan de kampleiding bekend, die hierover geen nadere inlichtingen wenscht te ge- Molotov, de Sovjet-minister van Buitenlandsche Zaken, heeft Zaterdag de conferentie van ministers van Bui tenlandsche Zaken zijn voorstellen voor gelegd voor de tijdelijke politieke orga nisatie van Duitschland. Ten aanzien van de organisatie van den Duitschen staat stelde Molotov voor: Duitschland moet worden hersteld als een enkele vredelievende staat, een democratische republiek met een al-Duitsch parlement, bestaande uit twee kamers, en met een al-Duitsche regeering. De constitutioneele rechten van de staten, die samen den Duit schen staat vormen, moeten worden gewaarborgd. De president van de Duitsche repu bliek moet worden gekozen door het parlement. De al-Duitsche constitutie zal gel den voor het geheele Duitsche gebied, terwijl daarnaast de constituties van de staten, goedgekeurd door de land dagen, zullen gelden in de staten. Het voorstel van Molotov, dat het nieuwe Duitschland opgebouwd zal wor den langs de lijnen van de republiek van Weimar, stuitte onmiddellijk op tegenstand van Frankrijk en Groot- Brittannië. De geest van de republiek van Weimar zal geen genade vinden in de oogen van het Fransche volk, zei minister Bidault. De meeste waarnemers zijn van mee ting, dat er groote verschillen bestaan tusschen het plan van Molotov en die van de Westelijke mogendheden. Over eenige dagen zal het lichtschip „Texel" zijn plaats innemen in het Molengat, 12 mijl van den Helder. Het is het vroegere lichtschip fNoord hinder" dat door de Duitschers voor gebruik op de Oostzee was wegge sleept. Op de Rijkswerf te Den Hel der is het schip, dat in deerniswek- kenden toestand na de bevrijding in ons land terugkioam, zoo goed als geheel vernieuwd. De Texel werd te Rotterdam gedemagnetiseerd. Molotov liet nog uitkomen, dat de Russen misschien accoord zouden gaan met een volksstemming in Duitschland, door te zeggen, dat, als het Duitsche volk zich uitspreekt voor federalisatie, de bezettende mogendheden dit moeten accepteeren. Gedurende het tweedaagsche Midden standscongres op „Drakenburgh" bij Hil versum werd de heer J. A. Koops uit Venlo herkozen tot algemeen voorzitter van den Ned. R.K. Middenstandsbond. Tot hoofdbestuurslid werd gekozen de heer J. Derksen uit Venray. ven. Zaterdagmiddag echter werden den 60 gedetineerden uit de bewuste barak strafoefeningen opgelegd. Bovendien werd dezen „zwaren jongens" medege deeld, dat zij in gevangenis-kleedij zou den worden gestoken en dat hun hoof den kaalgeknipt zouden worden, ten einde hun het ontvluchten onmogelijk te maken. De gevangenen waren nier- over uiterst verontwaardigd en toon den dit duidelijk. Zij begonnen een dreigende hou ding tegen den 20 mannen der bin nenbewaking aan te nemen en wer den op een rij tegen een muur ge plaatst. Een van hen simuleerde daarby een flauwte en kreeg als straf het bevel, dat hij moest blij ven liggen. Zijn „kameraden" kwa men daarop in opstand en de com mandant, De Kroo, riep de buiten het kamp gestationneerde buitenbe waking, alsmede de 60 man van de Hilversumsche politie te hulp, ten einde te verhinderen, dat ook de bewoners der andere barakken op roerig zonden worden. Gewapend met stenguns kwamen deze troepen het kamp in. Zij waren den toestand onmiddellijk meester. Achttien van de „zware jongens" werden gearresteerd enoverge bracht naar Hilversum, Bussum. Amersfoort en Naarden, waar zij in politiecellen; gevangen worden ge houden. Enkelen dezer 18, die het actiefst aan de wanordelökheden hadden deelgenomen, zijn thans op gesloten in den Blaskowitz-bunker te Hilversum. Eenige weken geleden heeft een 25- tal zware jongens eveneens een poging tot ontvluchting ondernomen. De be waking bemerkte bijtyds, dat reeds de sloten van de deuren verbroken waren, zoodat tydig ingegrepen kon worden. (Van onzen Paryschen correspondent) Zooals wy reeds meldden heeft de Pa- rijsche pers over het algemeen groo te soberheid betracht met haar re laas van wat de „affaire der kloosters" heet; van een zoo principieel anti-cleri- caal blad als de „Ordre" van Emile Buré deed de uiterste zeïfbeheersching zelfs sympathiek aan. Wij hebben ook reeds gemeld, dat de communistische pers hier op een grove uitzondering vormt; het geen niet in het minst verwonderlijk is. Maar juist deze pers echter wordt gelezen door de groote massa der arbeiders, die reeds niet aan een overmatig préjugé fa vorable jegens de Kerk en haar geeste lijkheid lijdt. Den bekenden Jezuïetenpater Riquet, den vastenprediker in de Notre Dame. die, opgesloten In het concentratiekamp van Dachau, er ternauwernood het leven had afgebracht, heeft dit geïnspireerd tot een verontwaardigden open brief aan mi nister-president Ramadier. Hij schrijft Herin het volgende: „Dat alvorens het bewijs van het verraad dier priesters te hebben geleverd een minister op zichzelf staande feiten aan de openbare meening als voedsel toewerpt, welke feiten, uitge buit door een op schandalen beluste pers, alle soutanes van Frankrijk met hun spat ten bezoedelen, dat moet men eerroof noemen". „Onmiddellijk vergeet men hen, die ge durende vier jaren het toevluchtsoord te- weest zijn van de verzetsmannen, Israëlie ten, communisten en maquis en vindt het geestig groote koppen te plaatsen als: „Welaan, de Santé zal geen gebrek hebben aan aalmoezeniers". De schrijver herinnert dan aan de talrijke priesters, die met andere gedeporteerden opgesloten zijn geweest in de Duitsche concentratie kampen en daar h«n leven gaven „voor de Kerk en de arbeidersklasse". „Arme soutane!" roept Père Riquet uit. „Ondanks al het bloed, dat haar adelt, het bloed der gefusilleerden, houdt gij haar voor als een vogelver schrikker. Wat ook zijn titel zij, iedere priester ziet zich door de menigte en door de politie als een verdachte be handeld. Waarom? Om andere schan dalen en andere samenzweringen te verbergen? Het is natuurlijk gemakke lijker huiszoeking te doen in een convent dan het licht te doen schijnen over zekere wapendepots en zeker ge konkel van buitenlandsche agenten in Frankrijk. Deze onedele campagne zal van mij geen cagoulard maken, ik heb een afschrik van het belachelijke; het zal van mij ook geen slaafschen medewerker maken van een buitenlandsche mogendheid. Ik behoor niet tot hen, die tot 22 Juni 1941 gewacht hebben de wapens op te nemen tegen Duitschland, maar uit al mijn krachten zal ik hen aanklagen, die gedurende twee jaren zich verbeten inspannen om het Fransche volk te doen leven in een at mosfeer van haat, van laaghartige wraak, van aanbrenger!) en inquisiteurs, droevige nalatenschap van de Nazi-bezetting." Bij het vurig protest tegen de aan tasting van den goeden naam der Fransche geesteiykheid, dat de vasten prediker der Notre Dame, pater Riquet S.J., per open brief aan den minister president Ramadier ter kennis bracht, heeft zich net „Verbond van Politieke Geïnterneerden en Gedeporteerden en van de Geïnterneerden en Gedeporteer den van het Verzet" aangesloten. Het heeft zulks gedaan in een communiqué, dat als volgt luidt: „Het Verbond van .Politieke Geïnter neerden enz. stelt er priis op te doen weten, dat het, na kennis te hebben genomen van den brief, welken de wtl- eerw. pater Riquet aan den voorzitter van den ministerraad heeft gezonden, uit naam van zijn 60.000 leden zich bij dit protest zal aansluiten. Het hoopt, dat alle maatregelen ge nomen zullen worden ter opsporing en bestraffing van de schuldigen, zonder daarom ter paaiing van de openbare mee ning de priesters der Kerk ln hun ge heel, van wie er velen met gevaar van hun leven hebber: bijgedragen, Is- reaelietische of politiek achtervolgden en patriottische verzetslieden te redden, in discrediet te brengen. Het zou der Vierde Republiek, die voortgekomen is uit den gemeenschap- pelijken strijd van alle patriotten zon der onderscheid van geloof of politieke opinie, onwaardig zijn, dat zulke prac- tyken zich herhalen. Onverdraagzaam heid is evenals rassenwaan de verachte- lykste van alle plagen." gijnhof opgedragen H. Mis. En zoo moe ten het ook de duizenden Amsterdam mers en pelgrims uit geheel Nederland, o.a. Limburg en Brabant, gevoeld heb ben, die in den nacht van Zaterdag op Zondag mèt den Bisschop den stillen tocht rondom de H. Stede maakten. Van alle parochies in Amsterdam trokken reeds vroeg in den nacht groote groepen naar het hart van de stad om er zwijgend en met groote devotie hun beevaart te hou den; na afloop waarvan zij ln hun diverse kerken gezamenlijk een plechtige H. Mis bijwoonden. Maar ook de Haarlemmers wa ren in rijken getale gekomen, sommigen traditiegetrouw te voet, anderen met de N.Z.H.-tram, die al in 't begin van den nacht begon te rijden. Meer nog dan den vorlgen Zondag troffen de deelnemers het met het weer. De stra ten waren beter begaanbaar en het was de zen keer niet noodig; dat Verkenners werden geposteerd om de bedevaartgangers te waarschuwen voor gevaarlijk gladde plaatsen. In de kapel van het Begijnhof, vanzelf sprekend het centrum van de devotie, werd om 6 uur de eerste H. Mis opgedragen, ter wijl zeer vele geloovigen het kerkje vulden, toen Mgr. Huibers om 8 uur een stille H. Mis opdroeg. In zijn reeds geciteerde pre dicate ging Mgr. nader in op de Intentie waaronder de Stille Omgang dit Jaar ge houden werd n.l.dat de leer en de wetten van God de grondslag mogen zijn voor ons volksbestaan. Zaterdagavond had Mgr. een pontificaal lof gecelebreerd met processie. Om half elf volgde ln de kapel een plech tige Hoogmis, opgedragen door dr. M. J. Wenners, professor aan het Philo6ophicum in Warmond, die ook de predicate hield. Assistentie verleenden Rector H. Berkhout en kapelaan Th. J. Steenland. De Hoogeerwaarde Deken van Amsterdam, Mgr. G: P. v. d. Burg, die na het ongeval van de vorige week nog steeds het bed moet houden, volgde door middel van een speciaal voor deze gelegenheid aangelegde microfooninstallatie, op zijn kamer de plechtigheden. In de vroege morgenuren begon het zacht te regenen en men zag velen een goed heenkomen zoeken ln de restaurants en cafetaria's, waarvan er zeer vele geopend waren. Groote groepen kinderen en ook vrouwen kon men toen echter ondanks al les den Stillen Omgang zien houden. In de St. Nicolaaskerk werd Zondagmid dag ook dit Jaar op initiatief van den RK. Vrouwenbond een zeer druk bezocht Vrou wenlof gehouden, waar rector C. Klaver de predicatie hield. ramp is ontstaan. Er werd vuur gezien en even later volgde er een explosie, die het schip van 10.000 ton doormidden spleet en de aanwezige lading meters ver uiteen deed spatten. Twee locomotieven, die aan boord waren, werden opgetild en een werd opzij geworpen. Brandend ijzer vloog rond en stukken hout dreven op het water. Pater Steltenpool was naar de reeling gesneld en probeerde naar beneden springend een kabel te pakken te krij- gen. Het mislukte; hij viel in het water. De andere paters trachtten met de op varenden het schip te verlaten. Binnen tien minuten waren er ver schillende explosies. Het vuur greep steeds sneller om zich heen. „Ik was wonderlijk kalm", zegt pater Stelten pool, „en voelde me zeker, omdat ik zwemmen kon." Hy probeerde een af hangend kabeltouw te pakken te krij gen, maar dit lukte niet. Een stuk band werd hem toegereikt, maar het brak doormidden, toen hij werd opgetrokken. Met een zakmes werd een decimeter dik kabeltouw afgesneden en den pater toe geworpen. Hij kon het te pakken krij gen, maar was niet in staat het vast te knoopen. Hij draaide het om zijn lichaam en hield het met zijn lialfver- lamde handen en polsen vast. Zoo kon hy gered worden. Aan het redden van de bagage kon niet gedacht worden. De paters moes ten eerst nog een paar Spanjaarden uit het water halen, die anders omge komen zouden zijn. Er heerschte een geweldige verwarring, waarvan dieven gebruik maakten om alles wat zij te pakken konden krijgen mee te sleepen. We moesten op de dingen, dié we nog gered hadden, gaan zitten om ze niet kwqt te raken, vertellen de missiona rissen. De Italiaanscbe Communistische Partij heeft bekend gemaakt, dat Benitc Mussolini uit den weg is ge ruimd door Walter Audisio, een 37- jarigen boekhouder. Zy heeft gead viseerd, dat Italië hem de hoogste militaire eer zal toekennen. Audisio, die in de ondergrondsche be weging bekend stond, als „kolonel Vale- rio", ruimde Mussolini uit den weg „in opdracht van zijn meerderen". In het communiqué van de communistische partij wordt gezegd, dat Audisio 30 Maart a.s. de terechtstelling, op 28 April 1945 in Don go, op een nader te bepalen plaats zal beschrijven. Verder staat erin, dat Audisio zyn opdracht „vastberaden en met verme telheid" heeft uitgevoerd. Hem wordt lof toegezwaaid, omdat hij tot op heden „op advies van zijn partij" zyn identi teit geheim heeft gehouden. Het motorschip „Boissevain" met 1152 repatrieerenden aan boord wordt Dins dagmorgen 8 uur in Umuiden ver wacht. Het debarkeeren is vastgesteld op Woensdagmorgen 9 uur. Na de bezetting van Modjokerto door de Nederlandsche troepen. Het Roode Kruis en de Dienst van Volksgezondheid trachtten den nood der be volking, welke ontstaan was door de inundaties, te lenigen. Geduldig wacht men in de rij op de uitdeeling van voedsel In Amerikaansche documenten waarvan het opschrift „geheim" onder druk van het Congres verwijderd is, is Zondag de beschuldiging geuit, dat Rusland een zenuwen-oorlog tegen Turkije voert. Verder staat in de documenten, dat er een grootscheepsch plan bestaat om Griekenland onder communistische overheersching te brengen en wordt Polen onverbloemd een vazal van Rus land genoemd. De documenten werden aan de com missie voor buitenlandsche aangelegen heden van het Huis van Afgevaardigden voorgelegd als dossier by het regeerings- prograir.ma tot hulp aan Griekenland en Turkije, om paal en perk te stellen aan de penetratie van het communisme. Het deel der verklaring dat over de Grieksche communisten gaat bevat een schatting, dat tijdens Februari in totaal 13.000 personen gewapende communis ten of onder communistische leiding I Lekker vinden wat men eet. is van meer beteekenis voor het leven dan kunnen eten wat men lekker vindt J staande groepen bij operaties langs de Grieksche grens betrokken zijn geweest Het optreden van gewapende benden, geleid en geholpen van buiten af, maakt dee uit van een uitgebreid plan, om Macedonië van Griekenland af te schei den en het bestaan van alle Grieksche regeeringen, die zich niet voegen naar den wil der Russen, onhoudbaar te maken. Het document, dat den nadruk legt op de noodzakelijkheid van steunverleer.ing aan Turkije, zegt. dat Turkije van mce- ning Is, dat het zich ln een moeilijke po sitie ten aanzien van de Sovjet-Unie be vindt. Volgens het document is er geen. verlichting van den gespannen toestand tusschen Turkije en Rusland waar te ne men. De onderhandelingen over een her ziening van het verdrag van Montreux zijn doodgeloopen. daar de Sovjets speciale voorrechten in verband met de verdediging der Dardanellen wenschen. Ofschoon de Turken tot normale politieke toestanden wenschen terug te keeren en hun buiten gewoon groote legermacht willen beginnen te demoblliseeren, houdt de vrees voor de Sotjet-Unte hen hiervan terug. In een rapport over den oorsprong oer Grieksche troebelen wordt verklaard, dat het Russische lid van de UNO-commisste, geholpen door zjjn Poolschen satelliet, al les gedaan heeft, wat in ztjn vermogen ls, om Griekenland ln een ongunstig daglicht te stellen en de Grieksche regeering de scliuld te geven van de botsingen aan de grens. Men is hier van meening. dat dit de eerste maal is, dat in een document van dezen aard gewag wordt gemaakt van Po len ais van een satelliet van Rusland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1