Linggadjati thans geteekend Wilkes' kansen voor Continentaal Elftal gestegen VROUWEN IN RUSSISCHE SLAVERNIJ Dertien dooden bij mijnbrand te Heerlen Amerika zendt geen troepen naar Griekenland en Turkije k Bij eerste selectie Bril uitverkoren TWEE MEISJES VERTELLEN VAN HAAR BEVINDINGEN Minder vleesch Rookontwikkeling had funeste gevolgen GEVANGENEN POGEN IV' REPUBLIEK TE COMPROMITTEEREN Tot hoofd en hart Redevoeringen van Schermerhorn, Sjahrir en Van Mook Scherp nog is de haaf Tusschen hoop en vrees Nieuwe besprekingen f Te Onmenschelijke arbeids voorwaarden Het weer Na Paschen geen extra bon meer Süreté betracht groote zwijgzaamheid Buitenlandsche pers overdrijft Noorsch schip op mijn geioopen Be vin brengt bezoek aan Stalin DEAN ACHESON WILLIAM BULLITT DINSDAG 25 MAART 1947 69ste JAARGANG No. 23806 „Diep wantrouwen" Met ingang van Donderdag NA 99 DAGEN: Het koninklijke re sidentiestadje Windsor, het Soest- dijk van Engeland, wordt geteisterd door de buiten haar oevers getreden Theems. De lijf- ivacht van den ko ning is te hulp ge sneld om den ge- isoleerden bewoners hun maaltijd thuis te bezorgen. Ge lukkig trekt het water alweer terug. AMELANDS ISOLEMENT TEN EINDE NEKKRAMP IN HET KAMP PRINSENBOSCH 19 Wat Wilkes betreft beteekent het een aanzienlijke verbetering van zijn kansen, dat hij deze eerste selectie heeft overleefd. De kans lijkt ons overigens groot, dat hij niet zal wor den opgesteld in het Elftal zooals dat op 6 Mei te Rotterdam tegen het Nederlandsche Bondsteam oefent Daarbij kan vooreerst als overweging gelden dat hij na den wedstrijd te Antwerpen, twee dagen tevoren, niet óók nog eens te Rotterdam èn in Schotland een inspannende partij kan spelen. Geldt die overweging niet, dan lijkt de mogelijkheid groot, dat Wil kes in de Bondsploeg wordt opge steld, omdat men dan alle voorhoede spelers in één wedstrijd op hun waar de kan testen. In Maart 1945 werd het meisje met Velen moeten een groot deel van I hun leven doorbrengen met wie den wat men in zijn jeugd heeft i laten opgroeien j PRINSESJES SKIËN Tocht van zes kilometer Derde binnen zes dagen De watersnood in Engeland „Troepen zijn niet noodig" In een zitting van het Amerikaan- Se he Congres heeft de plaatsvervan gende minister van Buitenlandsche Zaken, Dean Acheson, verklaard, dat de V. S. niet van plan zijn troepen naar Griekenland en Turkije te zen den, om deze landen tegen het com munisme te beschermen. „Men heeft ons hier niet om gevraagd en wjj ge- looven ook niet, dat het noodig sal zijn," zeide Acheson. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21545 Postgiro 145480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: «f. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. In de troonzaal van het paleis Rijs wijk te Batavia is vanochtend 11,15 uur (Ned. tijd) de overeenkomst van Ling gadjati geteekend door plaatsing van de handteekeningen onder de volgende ver klaring: „Heden, den 25sten Maart 1947, is deze overeenkomst, met inachtne ming door beide partijen van de daarop betrekking hebbende tu«- schen de delegaties gewisselde en als bijlagen aan deze overeenkomst toe gevoegde brieven en nota's, laatste lijk van 15 en 24 Maart, door de daartoe gemachtigde delegaties na mens de regeeringen van het Ko ninkrijk der Nederlanden en de Republiek Indonesia onderteekend, Van deze overeenkomst zijn vier exemplaren in de Nederlandsche taal en vier exemplaren in de Indo nesische taal onderteekend." De bedoelde brieven en bescheiden zijn o. m.: De aanbiedingsbrief van de Nederlandsche regeering, welken de In donesiërs niet hebben aanvaard, het antwoord hierop van de Indonesiërs, de brief van de Commissie-Generaal aan Sjahrir, waarin de laatste wordt uitge- noodigd tot het opstellen van een eigen interpretatie, Sjahrir's brief van 15 Maart, waarvan de hoofdpunten reeds zijn gepubliceerd en de twee brieven van 2 en 10 Februari betreffende den buitenlandschen dienst. Schermerhom, Van Mook en Van Poll teekenden voor Nederland; Sjahrir, Roem, Soesanto en Gani voor Indo nesië. Na de onderteekening begaven Ue ge- noodigden zich naar het paleis aan het Koningsplein, waar de lt.-Gouvemeur- Generaal recipieerde. De gasten, onder wie de Indonesische delegatie, aan schouwden vervolgens een vuurwerk, afgestoken op het Koningsplein. Woensdagmorgen zal Mgr. Willekens S. J. te Batavia een plechtige Hoogmis celebreeren. In de Willemskerk wordt voorts een protestantsche dankdienst gehouden. Schermerhom, Sjahrir en Van Mook hebben ter gelegenheid van de onderteekening redevoeringen gehouden. Schermerhom wees er op, dat de de finitieve keuze van den weg, welken bei den wenschen te gaan, thans gedaan is, n.l. den weg van vreedzame samen werking op grond van vrijwilligheid. De sprong, dien Indonesië thans ge maakt heeft, is zóó groot, dat eenige voorzichtigheid aan de zijde van de nieuwe staatkundige organisatie, die haar intrede zal doen op de wilzeals in de overeenkomst bepaald wel raad zaam mag worden geacht. Het bewust zijn van een grooten sprong, op de juiste wijze tot uiting gebracht in de samenwerking met Nederland en in haar houding in de wereld, kan aan de ontwikkeling van Indonesië slechts ten goede komen. Thans staan wij gezamenlijk, aldus Schermerhorn, voor de taak den weg te banen, waarlangs de kinderen van Nederland en ook het Nederlandsche volk iets in bet gewone leven kunnen ervaren van datgene, waarnaar de bes ten onzer streven. Het zal er om gaan, of wij met inspanning van alle krach ten zullen slagen en niet alleen de lei dende laag tot gelding brengen, maar bovenal of wij te zamen aan de groote massa geleidelijk iets kunnen geven van een grootere welvaart en een klein beetje menschelijk geluk. Groot nog is de onzekerheid, scherp nog zijn de twijfel en het wantrouwen ten opzichte van deze belangrijke ge beurtenis, aldus Sjahrir. Nog altijd staan onze strijders tegenover de zonen van Nederland met geweren en ander moordtuig in de hand, elkaar beschou wend als bedreiging voor zichzelf, als levens, die verdwijnen moeten, als' vij anden, die vernietigd moeten worden. Veel leed is er nog en vele zijn de won den, die geslagen worden. Groot is de onzekerheid, de twijfel, diep is het wan trouwen, scherp nog is de haat, duister en bewolkt is de lucht in dit eens zoo schoone land, maar reeds is ook een ontspanning hoorbaar en voelbaar is de opluchting van de beklemming, die ons hart omspant. Er zijn ook teekenen, die Wijzen op een innerlijke verheldering en zuivering van de atmosfeer. De overeenkomst, die wij nu teekenen, zoo besloot Sjahrir, wil een eerste stap zijn om ons te bevrijden uit deze benauwe nis, een eerste stap in ons streven, de duisternis te verdrijven en licht en zuiverheid te doen terugkeeren, om terug te brengen de sfeer van objectiviteit. Nu is het zoo ver, dat niet alleen twee regeeringen, maar inderdaad twee yol- keren den eersten grondslag hebben ge legd voor een gezamenlijk verder gaan als gelijken die voor elkander meer kunnen beteekenen, naarmate zij die per van de mogelijkheid van dit samen gaan overtuigd geraken, aldus Van Mook. Er is haast bij de verwerkelijking van dit verdrag. Immers, het land is arm, het snakt naar herstel van de rust en hernieuwing van de werkzaamheid. Er U.P. seinde uit Batavia, dat de stad er Vandaag eenigszins feestelijk uitzag. De zWarte nandel deed goede zaken, want de prijzen liepen snel op. Er heerschte scepticisme ten aanzien van de resul taten van de zoo juist geteekende over eenkomst. Van beide zijden Neder landsche en Indonesische hoopt men, dat de vrede eindelijk moge wederkee- Ten in den heelen Archipel en dat een einde moge komen aan de schermutse lingen, die met tusschenpoozen volgden °P iedere vroegere afsluiting van een ^apenstistand of een „staakt het vu- *en"-bevel. Hoe zal deze belangrijke Overeenkomst uitwerken?, zoo vraagt •hen zich tusschen hoop en vrees ai. kan nu een einde komen aan alle locale twisten en plaatselijken strijd, die tot dusver de reconstructie hebben ver traagd en verhinderd. Van vandaag af kunnen en moeten openbare uitingen aan beide kanten den toon van wan trouwen, verdachtmaking en vijand schap laten varen en dienen publicaties zich te richten op het constructieve, zoo meende de luit.-G.-G. De tijd van twist en onderhande ling is voorbij, de tijd van vriend schap en samenwerking is aange broken. Wij zullen nog moeite heb ben in de eerste dagen onze plaats in den nieuwen toestand en onze gedragslijn te bepalen. Laat ons echter den moed hebben het werk stevig aan te vatten, met opge wektheid en zonder vooropgezet wantrouwen of geestelijk voorbe houd. Een hooggeplaatst zegsman heeft aan Associated Press medegedeeld, dat het niet in de bedoeling ligt, voor de Ver. Staten van Indonesië onmiddellijk een inlandsche interimregeering, zooals bijv. in Birma of Voor-Indië, in te stellen. Het plan is, dat de Republiek-Indonesië voorloopig haar eigen gebied zal blijven besturen, ofschoon volgens den Neder- landschen zegsman, in overeenstemming met een ingediend verzoek, adviseurster beschikking zullen worden gesteld. De woordvoerder zeide, dat republikeinsche autoriteiten aan het Nederlandsch-Indi- sche bestuursapparaat zouden worden toegevoegd op dezelfde wijze als de Oost- Indonesische autoriteiten daarin reeds waren opgenomen. Inmiddels hoopten de Nederlanders op een bespoediging van de reeds zoo lang uitgestelde oprichting van den voorloopigen Staat Borneo, wel ke in federaal verband de gelijkgerech tigde van Oost-Indonesië en de republiek zal zijn. Na de oprichting van den Staat-Bomeo zou begonnen worden^ met de organisatie der Ver. Staten van In donesië. De regeeringsstructuur zou worden op gebouwd op het bestaande bestuursappa raat van Nederl.-Indië, teneinde conti nuïteit te waarborgen. Tegen 1 Januari 1949 zouden de Ver. Staten van Indonesië volledig georganiseerd moeten zijn, voeg de hij er aan toe. „De Nederlanders zou den dan de jure souvereiniteit verlee- nen aan de Ver. Staten en deze als lid voordragen aan de Ver. Naties". Naar Aneta verneemt, zullen de be sprekingen tusschen de Nederlandsche en Indonesische delegaties over de ten uitvoerlegging van de overeenkomst van Linggadjati beginnen op Donder dag 27 Maart. 99 dagen resideerde Koning Winter op het eiland Ameland, maar tijdens het afgeloopen weekend is hij met de Noor derzon vertrokken. Met ingang van gis teren heeft de hulpveerboot den gewo nen dienst NesHolwerd hervat en vandaag kwam de postboot weer in de vaart. Te Gilze-Rijen is in het militaire kamp Prinsenbosch bij twee militairen nekkramp geconstateerd. De beide gebouwen, waar de twee militairen verblijven, zijn geïsoleerd. Van heden af zullen wij, zooals ook vroeger regelmatig het geval was de volledige trekkingslijsten van de Staatsloterij weer publiceeren. s Het elftal van „De Rest van Europa", dat Zaterdag 10 Mei a.s. in Hampden Park te Glasgow uitkomt tegen de ploeg van Gr.-Brittannië, zal gekozen worden uit de volgende vijftien spelers: Doelverdedigers: O. Jensen (Dene marken) en J. da Rui (Frankrijk). Achterspelers: W. Steffen (Zwitser land), H. Nilison (Zweden) en P. Petersen (Denemarken). Middenspelers: J. Carey (Eire), Parola (Italië), Ludl (Tsjechosiowakije) en S. Joksch (Oostenrijk). Voorwaartsen: C. A. Prest (Denemar ken), K. A. Hansen (Denemarken), G. Nordahl (Zweden), G. Gren (Zweden), E. Melchior (Oostenrijk) en S. Wilkes (N e derland). Hierbij valt nog het volgende op te merken: Hoewel het elftal van de Rest van Europa nog niet definitief is vastge steld, kan toch het volgende beeld worden gegeven van de eventueele op stelling: Doel: Jensen of Da Rui. Achter: Nili son en Steffen. Midden: Joksch, Parola en Ludl. Voor: Melchior, Wilkes, Nor dahl, Hansen of Gren, Prest. Voor de achterhoede is ook de opstel ling, links of rechts, van Petersen mogelijk. In de middenlinie is de Ier Carey voor alle plaatsen te gebruiken, terwijl in de voorhoede de plaats van de binnenspelers Wilkes, Hansen en Gren nader moet worden bezien. De keuzecommissie van de F. I. F. A„ bestaande uit den heer R. W. Seeldraijers (België), K. J J. J. Lotsy (Nederland) en R Fredericksen (Denemarken) had niet de beschikking over de spelers uit Sovjet-Rusland, daar van dat land be richt was binnengekomen, dat men geen spelers voor het Continentale Elf tal ter beschikking wilde stellen. Van Zuid-SIavië was totaal geen antwoord binnengekomen De keuze van de spelers is gebaseerd op twee beginselen, n.l. op de uitste kende technische kwaliteiten en op het feit, dat deze spelers in de termen vallen het zelfde systeem te spelen. De Zwitser Rappan, die vele talen spreekt en een uitstekend spelkenner is, werd tot trainer benoemd. De heer Lotsy werd belast met de algemeene leiding van de Continentale ploeg. De spelers komen 5 Mei te Amsterdam bijeen en ontmoeten den volgenden dag te Rot terdam het Bondselftal, welke wed strijd bedoeld is als training. Wcensdag Kg Jr. vertrekt de ploeg per vliegtuig naar Schotland. Na de ontmoeting te Glasgow op 10 Mei gaan de spelers Zondag 11 Mei per vliegtuig naar Amsterdam terug. De spelers zullen voor dezen wedstrijd een vergoeding krijgen, welke zij in hun land voor een dergelijke ontmoeting gewend zijn te ontvangen. De amateurs onder hen krijgen geen vergoeding, doch het bedrag wordt aan hun voetbalbond gegeven, opdat men voor ieder een pas send souvenir kan koopen. Nog werd met nadruk verklaard, dat Groot-Brit- tannië in den wedstrijd te Glasgow geen kwestie van suprematie ziet, doch slechts een ontmoeting ter eere van het feit. dat de bonden van Groot-Brittan- nië zich weer bij de F. I. F. A. hebben aangesloten. Tienduizenden Duitsche vrouwen zijn sinds het einde van den oorlog naar de Sovjet-Unie gedeporteerd om er slavenwerk te verrichten in de kolenmijnen, steengroeven en fabrie ken van Rusland. Onafhankelijk van elkaar zijn on langs twee verslagen binnengekomen van twee meisjes uit Oost-Pruisen, die wellicht eenigen indruk geven van de toestanden waaronder deze vrouwen moeten werken. Beiden zijn lid geweest van de vrouwelijke Hit- lerjeugd, van welke organisatie ge durende het Nazi-regiem alle meisjes van tien tot één en twintig jaar ge dwongen waren lid te zijn. Geen van beiden heeft er een hoogere functie bekleed. Het eerste, een één-en-twintigjarig meisje, is afkomstig uit Roessel, een stad die in 1945, toen de Russen oprukten, ontruimd werd. Met een groote groep vluchtelingen, welke de Westelijke gebie den trachtte te bereiken, werd zij door Russische soldaten gevangen genomen. Allen werden terstond aan het werk ge zet bij het puin ruimen. In April 1945 werden alle "rouwen tus schen de veertien en de zestig jaar met vfjftig tegelijk in beestenwagens op trans por: gesteld naar Tsjeljabinsk in het Oer alge berg te. Er was nauwelijks voedsel en de reis duurde drie weken, zoodat tweederden van de duizend vrouwen on derweg stierven. Naar hun lichamelijke gesteldheid werden de overlevenden in drie groepen verdeeld: de eerste twee groepen moesten ondergrondsch mijn werk verrichten, de derde groep kreeg mijnwerk boven den grond. Het kamp te Kopesk, waar zjj wer den ondergebracht, was geheel van de buitenwereld afgesloten en als een concentratiekamp met prikkeldraad, wachttorens en zoeklichten omringd. Haar werktijd was tien tot twaalf uur. Na een half jaar werd het meisje in een „werkbataljon" geplaatst, waar de arbeidsvoorwaarden nog harder waren. Toen zij daarop malaria en een ern stige hartkwaal kreeg, werd zij als on geschikt voor den arbeid op 9 Septem ber 1946 naar Duitschland teruggezon den Haar moeder en zuster bleken in middels naar Rusland te zijn gedepor teerd, waar zjj wegens te zwaren arbeid stierven. Het tweede meisje woonde bij de komst der Russen in een dorp bij Allenstein. Kort na hun komst werden de vrouwen en meisjes aangaande hun politieke hou ding in kruisverhoor genomen. Dit ge beurde 's nachts. Zij moeste?! zich geheel ontkleeden en werden geslagen als zij niet toegaven, lid van Nazi-vereenigin- gen te zijn geweest, zoodat allen terecht of ten onrechte bekenden. 4000 mannen en vrouwen ingescheept voor Bakoe in den Kaukasus. Zij werd te Krasnowsk in een steengroeve te werk gestld. In Augustus 1945 werden ook hier de overlevenden in drie groepen verdeeld, al naargelang hun veronder stelde politieke gezindheid. De eerste groep, die zoogenaamd uit Nazi's be stond, werd in een kamp opgesloten. De tweede groep, waartoe het meisje be hoorde, werd voor „vrijwilligen arbeid" naar Stalingrad gestuurd. De derde groep, bestaande uit lieden, die onge schikt waren om te werken, werd weer naar Duitschland verscheept. Volgens het meisje stierven 500 van de 4000 gevan genen wegens het onbarmhartige werk en de slechte behandeling. In Stalingrad moesten de Duitsche vrouwen puin rui men. Zij waren er in een kamp, maar mochten soms met speciaal verlof de stad in. Vanaf 1 Januari 1946 kregen zij 35 roebel per maand uitbetaald. Daar zij echter per dag 5 roebel voor haar voeding noodig hadden, verkochten de gevangenen eerst alles wat haar nog restte aan kleeding en ander bezit, waar na haar niets anders overbleef dan bede len. Einde 1946 werd het meisje ernstig ziek, waarop men haar vrij liet en naar Duitschland transporteerde. Beide meisjes verklaren, dat zij slechts éénmaal naar huis mochten schrijven; of de briefkaarten, die naar Oost-Pruisen gestuurd werden, ooit haar verwanten bereikten, weten zij niet. De ondervindingen van deze jonge vrouwen, die typeerend zijn voor die van vele andere duizenden, belichten een zij de van het probleem der Russische ar- beids-deportaties. Het is bekend dat be halve Duitschers vele Polen, Litauers, Letlanders, Estlanders en Roemenen en Russen eveneens gebruikt worden om onder onmenschelijke condities slaven- wetit .in de Souet-Gnie te verrichten. Verwachting tot Woensdagavond: Geleidelijk toenemende wind tus schen West en Zuid en toenemende bewolking met later plaatselijk eenigen lichten regen. Vannacht vrij koud met voornamelijk in het Noorden en Oos ten van het land nachtvorst. Morgen overdag weer hoogere temperaturen dan vandaag. Zon 6.32—19.02. Maan 7.53—23.07. Van bevoegde zijde deelt men ons het volgende mede: De vleeschvoorziening van Nederland op den tegenwoordigen voet steunt slechts ten deele op binnenlandsche productie, daarnaast moet een belangrijke hoeveel heid vleesch uit invoer verkregen wor den. Uit een vermindering van de vleeschaankoopen in het buitenland vloeien dan ook gevolgen voort voor het vleeschrantsoen. De extra verstrekking van 100 gram per veertien dagen aan ver bruikers van vijf jaar en ouder zal na Paschen dus bij de bonaanwij zing voor de periode van 14 tot 26 April as. komen te vervallen, zoodat het vleeschrantsoen dan weer 200 gram per week zal zijn. Getracht zal worden uit een met be hulp van import van vee gevormden voorraad vleesch en nog eenigen loopen den import van vee uit Denemarken het basisrantsoen van 200 gram per week voorloopig te handhaven. Wanneer echter in den zomer het aanbod van slachtvee in het binnenland terugloopt een jaarlijks terugkeerend normaal verschijnsel zal in dien tijd met verlaging van het rantsoen tot 150 gram per week rekening moeten worden gehouden. Gisterenmorgen elf uur is door onbekende oorzaak brand uitge- broken in een oude galerij op de 36-Meter verdieping van de Staats mijn Hendrik te Heerlen. De brand breidde zich snej uit over een leng te van ongeveer honderd meter. Er ontstond een geweldige rookont- wikkeüngj tengevolge waarvan twaalf mijnwerkers en één opzichter bedwelmd raakten. Zij kwamen allen om het leven. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn reeds vijf lijken gèborgen. Dit is de tweede maal, dat de Staats mijn Hendrik een ernstig mijnongeluk overkomt. De eerste maal geschiedde dit Vrijdag 13 Juli 1928. Ook toen vonden dertien mijnwerkers den dood. Zooals bekend, werden verleden jaar in den vroegen morgen van 6 Juli op de Staatsmijn Wilhelmina tengevolge van een explosie acht mijnwerkers in het ondergrondsche bedrijf gedood. De namen der slachtoffers zijn: J. A. Kremers uit Schinveld; W. H. Heugen uit Brunssum; J. Janssen uit Brunssum; J. H. Keulers uit Brunssum; J. J. Keymel uit Schinveld; N. J. Quaed- vlieg uit Brunssum; C. van Roosmalen uit Brunssum; J. J. Schmets uit Wit ten; A. G. J. Teunissen uit gedetineer denkamp te Hoensbroek; J. H. Valken berg uit Schinveld; A. Snijders van het gedetineerdenkamp Hoensbroek, J- A. Jacobs uit Brunssum en R- Kremers uit Heerlerheide. Hedenmorgen woedde de brand in de (Van onzen Parijschen corresponded Tot hetgeen het Parijsohe kranten- publiek door de schuld van de staking heeft moeten missen, behoort ook hec „Complot in de gevangenis te Fresnes," zoo althans stellen wij ons voor, dat de gebeurtenissen, waar het hier om gaat, zouden opgediend zijn. Van regee- nngswege is het krantengemis niet be treurd. Wel was men algemeen van oordeel, dat de buitenlandsche pers de aangelegenheid zeer onjuist en over dreven heeft behandeld, en men schreef het, merkwaardig genoeg, toe aan het ontbreken der Panjsche kranten. De gevangenis van Fresnes is zooveel als Huis van Bewaring, waar van collaboratie, landverraad of oorlogsmisdaden beschul digden op de afdoening van liun proces wachten, onder de bewoners zijn voorma lige Vic'hy-minlsters, vloot-officieren, S.8.- aanvoerders, gestapo-individuen; behalve Franschen zitten er ook Duitschers opgeslo ten. De woorden gevangenis en huis zijn hier in ruimen zin gebruikt: voor een groot barakkenkamp, gelegen op den uiter sten stadsrand, in een omgeving, die in het groene jaargetijde riant mag lieeten. Tot voor kort moeten de gedetineerden er ge noten hebben van aanzienlijke faciliteiten voor liet onderhouden van contacten zoo wel onder elkaar als met de buitenwereld. Bewaarders gedroegen zich als dienaren, wanneer de persoonlijkheid der bewaarden hen te sterk was. En behalve de invloed, die uitgaat van een persoonlijkheid, schijnt zich ook die van geld en toekomstbeloften te hebben doen gelden op de zwakke men- scheliike natuur. Dit heet nu veranderd sinds bij wijze van sanctie de directeur der gevangenis is overgeplaatst naar Montpellier om daar als inspecteur van het gevangeniswezen op te treden. Dezen directeur hadden de communisten bovendien altijd al zeer anti communistisch gevonden en deswege na tuurlijk verdacht. Ziehier nu waartoe het gevangenisregiem van Fresnes, waarvoor de directeur zijn naar het ons voorkomt zeer draaglijke sanctie heeft opgeloopen, de mogelijkheid heeft geschapen. De „Süreté" sprak in eerste lezing over de oprichting van een net van Duitsche agenten. Dat er iets gaande was, werd reeds maanden vermoed: zeventig inspec teurs waren aan het werk. Tegen het einde van de maand Februari, na een „zeer vruchtbaar" onderzoek in de cellen van een aantal verdachten, kwam een eerste onthulling, die eenige dagen geleden ge volgd werd door een verdere openbaring. Een Fransch officier, agent van wijlen admiraal Darlan, in Fresnes gedetineerd wegens heulen met den vijand, had zich in vereeniging met enkele medegedetineer den gezet tot de vervaardiging van valsche documenten, waarvan sommigen beoogden hem te doen doorgaan voor een „agent double" van Vichy. Eenige andere van die documenten moesten dienen om eenige personages te compromitteeren, van wie de aanstichter blijkbaar bijzonder bezwarende getuigenissen verwachtte. Deze personages waren Felix Gouin, Georges Bidault, en naar wij nog vernemen, een dochter van generaal De Gaulle. Het leek aanvankelijk op een poging om zoowel de verzetsbewe ging als de IVe Republiek in discrediet te brengen. In het buitenland zou men naar aanleiding hiervan al geschreven hebben, dat een in de gevangenis van F"resnes ont dekt complot er op uit was de Republiek in gevaar te brengen. Dy valschc bescheiden waren naboot singen van zekere stereotiepe stukken, die men in de dossiers van de Gestapo placht aan te treffen, bijv.: „Hiermede bevestig ik de goede ontvangst van Uw schrijven betreffende...." Zij werden opgesteld in de gevangenis door den ex-chef van de Gestapo, Klein, buiten de gevangenis getypt op Duitsche schrijfmachines, en, weer terug in de gevangenis, voorzien van de Gestapo- stempel, die een graveur, die tijdens de bezetting voor de Gestapo heeft ge- werkt, had vervaardigd. Daarna verlie ten zij weer opnieuw de gevangenis. Een aantal exemplaren is terecht ge komen op de ambassades van de Ver. Staten en het Vereenigd Koninkrijk, alsmede op eenige consulaten te Parijs. Ongetwijfeld heeft dit bijgedragen tot de opvatting, ais zou het complot be doeld zijn als een aanslag op het hui- tenlandsch prestige der IVe Republiek. De valsdhe bescheiden zijn echter ook gevonden in de dossiers der advocaten va.n de samenzweerders. Drie hunnen zijn onlangs voorgeleid voor de „juge d'instruction". Behooren zij tot de 14 Franschen, die naaast de 5 Duitschers in het complot betrokken zijn, volgens de laatste opgave van de „Süreté"? De Süreté betracht groote zwijgzaamheid. Misschien zal zij mededeelzamer wor den, wanneer bij het einde der kran tenstaking de niet langer op non-actief gestelde Parijsche gerechts-journalisten haar onder deskundigen druk gaan zetten. Staatsmijn Hendrik nog voort. De werk zaamheden van de reddingsploegen die geregeld worden afgelost, worden zéér bemoeilijkt. De ploegen moeten de plaats in de brandende gang benaderen van den kant van de intrekkende Jucht. Personeel van de mijn „Emma" is de reddingsploegen van de „Hendrik" te hulp gekomen. Ondanks het voorjaarsachtige warme weer kan er in de omstreken van Zer- matt nog heerlijk worden geskied, en zoowel Prins Bemhard als de beide Prinsesjes maken ruimschoots van deze gelegenheid gebruik. De skitochten wor den iederen dag langer en Maandag hebben de Prinsesjes een tocht van zes kilometer gemaakt van de Goemergrat naar Zermatt, een hoogteverschil van 1500 meter. Maandagmiddag is binnen zes dagen het derde stoomschip in successie b(j Terschelling op een mijn geioopen. Dit maal was het het ongeveer 3000 ton metende Noorsche stoomschip „Games", dat hier zijn ongeluk tegemoet ging. In den afgeloopen nacht is het sctiip ge zonken. De bemanning had zich tijdig in veiligheid weten te brengen via de sleepboot „Stortemdk". De Britse he minister van Buitenland sche Zaken, Bevin, heeft Maandag, verge zeld van den Brischen ambassadeur te Moskou, Sir Maurice paterson, en zijn par ticulieren secretaris, een bezoek aan gene ralissimus Stalin op het Kremlin gebracht» Dit bezoek, dat officieel „een beleefdheids bezoek" wordt genoemd, Is Zondag gear rangeerd. Tom Williams, minister van Landbouw in Engeland, heeft Maandag in het La gerhuis de overstroomingen in het Fen- district aan de Wash-baai (Oostkust van Engeland) „een ramp van de eerste grootte, die ongetwijfeld dit jaar een zeer ernstigen invloed op de voedselpro ductie in Engeland zal hebben" genoemd. Duizenden acres wintertarwe en duizen den tonnen aardappels zijn onder water geioopen. Nederlandsche deskundigen, ongeëvenaard in kennis aangaande het stuiten van watervloeden, aldus WiL liams, geven advies en leiding. Senator Claude Pepper vroeg of de Amerikaansche Marine oorlogsschepen naar de Middellandsche Zee stuurde voor „politieke demonstraties". James Forrestal, de Minister van Ma rine, antwoordde: „Eenigen tijd geleden heb ik gezegd dat de Amerikaansche vlag overal waait dat dit overal in de wereld zoo gewoon wordt, dat niemand hier meer bijzondere aandacht aan schenkt. Wij zullen onze oorlogsschepen in alle wateren dienst laten doen." De voormalige Amerikaansche ambas sadeur in Moskou, William Bullitt, heeft de situatie, waarin de V. S. thans Ver- keeren, vergeleken met die van Frankrijk in 1936, toen Frankrijk het grootste le ger en de grootste luchtmacht ter wereld had en een vloot die sterker was dan de Duitsche. Hitier „verkoos echter zijn ver overingstocht te beginnen en marcheer de het Ruhrgebied binnen." meende Bullitt. „Frankrijk had hem kunnen te genhouden, maar wilde aim begrootiag. „Rusland: geen atoombom" in evenwicht houden. De gevolgen hebben wjj gezien." Builitt verklaarde ook, dat, indien Frankrijk communistisch wordt, dit land „een omwenteling in Europa teweeg zal brengen. Italië zou volgen en vervolgens ook Spanje, Portugal en het Middellandsche- Zeegebied in het algemeen. In dien Frankrijk zich door Stalin zou laten bevelen, zouden Sovjet-vlieg tuigen hun bases in Afrika recht te genover Brazilië en in de Fransche koloniën dicht bij het Panama-kanaal krijgen." voegde hij er aan toe. Bullitt schreef het succes der commu nisten in Amerika toe aan „brillant op gezette en gevoerde propaganda". Bul ten de Sovjet-Unie gelooven veel meer menschen in een communistisch paradijs dan in de Sovjet-Unie zelf. omdat men daar de bittere werkelijkheid onder het oog moet zien. President Roosevelt heeft zich in den oorlog met Stalin verbonden, omdat hij hoopte dat Stalin tenslotte een den vrede minnend democratisch gentleman zou blijken te zijn Maar hjj heeft ongelijk gekregen," aldus Bullitt. William C. Bullitt zeide bovendien nog, dat hij geloofde, dat indien Rusland de atoombom had, deze reeds op de Ver. Staten geworpen zou zijn. Hij zei. dat Rusland de V. S. niet eerder zal aan vallen voordat de Sovjet-Unie atoom bommen bij massa's heeft vervaardigd en voordat Rusland voelt dat het een ster- KflTf dea de 5» heeft."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1