„Bij niet-teekening militaire actie het alternatief" Romme betreurt onderteekening buiten de Kamer om Ronde-tafelconferentie in Mei? Russen zeer dicht bij de atoombom Duitsch geleerde vertelt zijn ervaringen Het vuur nog steeds niet meester ■HUI Vermoedelijk in 's-Graoenhage EDWARD STARTZ VERTELT OVER „HAPPY STATION" Twintig jaar via den P C J -zender in den aether Motie-Schouten verworpen Tot hoofd en hart Minister Jonkman over Linggadjati „Sloterdijk" naar Indië Uitbreiding der K.L.M.- vloot Het weer Betere vooruitzichten in Engelsche zone Vijftien tanks om een dijk te dichten Ned. marine-vliegtuig vermist Geruststellende verklaring van ir. Wijffels WOENSDAG 26 MAART 1947 69ste JAARGANG No. 23807 Gebrek aan fierheid „Een andere verbintenis" In Oost-Java: BURGERS MOGEN NIET NAAR NEDERLANDSCH GEBIED Suikerfabriek bezet Telegram aan minister Jonkman Met ruim 1000 militairen 11 zware Constellations besteld Eerste stappen van Sjahri» Zeven inzittenden DE SCHEEPSRAMPEN BIJ TERSCHELLING Eeredoctoraten DE MIJNRAMP TE HEERLEN BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich net recht voot advertentiën eventueel zonder opgave redenen te weigeren. In het vervolg van zijn Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer gehouden rede zeide de heer SCHOUTEN (A.R.) nog, dat er ambtelijke lekken zijn. Batavia is zoo lek als een mandje. Heeft de C. G. aange. drongen op beslissingen? Spr. meent, dat de C- G. moet wor den opgeheven en dat de regeering op andere wijze moet voorzien in de middelen, die zij noodig heeft voor de volvoering van haar taak. De verdeeldheid tusschen het kabinet en ons, zegt spr., is een uitvloeisel van het zeer wezenlijk verschil van inzicht ten aanzien van de handhaving en de uitoefening van het gezag, ten aanzien van de eischen, die een constitutioneel beleid stelt, ten aanzien van de Neder- landsche verantwoordelijkheid voor de Indische bevolking en de appreciatie van de republiek en haar leider. Spr. kan niet met de regeering mee-gaan; ook het beleid der laatste weken acht hij niet juist. De heer TILANUS (C.H.) verklaart, dat deze dag der onderteekening voor hem zeer smartelijk is. Hij constateert een steeds verder afglijden, omdat men nu eenmaal op den verkeerden weg was. De moeilijkheden zullen eerst goed beginnen bij de uitwerking der punten. In dit ver band betoogt spr. mede, dat de partijen geenszins hetzelfde willen; het is slechts een overeenkomst in schijn. Er is gebon denheid aan Nederlandsche zijde en on gebondenheid aan Indonesischen kant. Dat zal aanleiding geven tot allerlei con flicten. Naar sprekers inzicht geldt het hier wel de grootst denkbare afwijking. De regeering had „neen" behooren te zeggen en eerst overleg moeten plegen met de Kamer. Spr. vraagt, of het bestaan van de C.G. verder nog noodig is. In de wet ligt het tijdelijke karakter; het lijkt hem, dat de C.G. haar taak nu vervuld heeft. Met pijnlijke smart concludeert spr. dat het beleid van regeering en C. G- getuigt van een gebrek aan fierheid en eigenwaarde als maar zelden in onze vaderlandsche historie is gezien. De heer VONK (P. v. d. V.) geeft te kennen, dat het regeeringsbeleid geba seerd is geweest op den inhoud van de motie-Romme. Zij, die hun stem daaraan niet heb ben gegeven, dragen geen verantwoorde lijkheid. Thans is weer een afwijking van dit beleid noodig gevonden. Daarvoor draagt de regeering alleen en niet de Kamer de verantwoo-ding. Slechts de controle achteraf blijft voor de Kamer over en die moet zoo goed mogelijk ge schieden. Waarom moest nu onverwijld tot teekening worden overgegaan? Spr. zegt gaarne er over te worden ingelicht, of er sprake is geweest van buitenlandschen invloed. De heer ROMME (K.V.P.) meent, dat !r in verband met de onherroepelijkheid der onderteekening drie vragen gesteld cunnen worden. 1. Was het noodzakelijk de Kamer poor dit voldongen feit te stellen? 2. Werd deze regeeringsdaad gevorderd ioor het belang van het koninkrijk? S. In welke situatie plaatst de onher roepelijke onderteekening het konink- 'ijk? Spr. betoogt, dat de beide partijen gebonden zijn. Wat de regeering op het oog heeft, is een andere weder- zjjdsche verbintenis dan Kamer en regeéring eerder voo,- oogen stond. Thans staat voor oogen, dat de republiek alleen het duidelijke Linggadjati heeft aanvaard. Het doel der Kamer van 1® December is niet bereikt. En wat bereikt werd. is buiten de Kamer om tot stand gekomen. Het buiten de Kamer om tot stand komen van een overeen komst verdraagt zich kwalijk met een juiste verhouding van regeering cn parlement, tenzij het voorbijgaan van het parlement noodzakelijk was in het nationale belang. In de re- geeringsverklaring heeft hij geen punt tot aanknooping gevonden. Niet blijkt, dat de onderteekening zóó onverwijld moest geschieden, dat De Nederlandsche militaire woord voerder te Batavia heeft o. m. het vol gende medegedeeld; In Oost-Jave wordt burgers door de T.R.I. met geweld belet de Kali-Porong over te steken, in dien zij naar Nederlandsch gebied wil len. Het Roode Kruis heeft te Modjo- sari een gaarkeuken gevestigd ter ver zorging van de terugkeerende bevolking. Nederlandsche troepen hebben zonder tegenstand de suikerfabriek Dempol- kerep bezet, waardoor men tijdig ver nieling van rampokkers heeft kunnen voorkomen. Uit verschillende andere sectoren worden berichten gemeld over sluipschutters en het in strijd met de overeenkomst bouwen van stellingen in de nabijheid van de demarcatielijn. Ern stige incidenten hebben zich echter niet voorgedaan. De „Kota Baroe" is te Tandjong Priok aangekomen met het bewakingsbataljon 3-4 R. I. aan boord, onder commando Van majoor Van de Horst. Het bataljon Wordt te Soerabaja gestajtionneerd. De onderteekening van Linggadjati. Ook buiten de Kamer hield men zich met de kwestie bezig en menig hejtig debat ontspon zich. het parlement gepasseerd moest worden. De eerste vraag, welke spr. stelde, kan hij dus thans niet bevestigend beant woorden. De tweede vraag behandelend, zegt spr., dat het hem voorkomt, dat het feit, dat de republiek tot de over eenkomst wil toetreden, een blijk is van een overweging in de republiek van rus tige krachten op onrustiger krachten, die daar ook werkzaam zijn. Z. i. ligt er een afwijking tusschen de regeerings- verklaring van 10 December en het Ka mervotum van 20 December. Voor de onderteekening moest vaststaan, dat de wederpartij de toelichting aanvaardt. De derde tot en met tiende overwe ging pleiten voor de overgroote wen- schelykheid, tot overeenstemming en samenwerking te geraken. Met die over wegingen is spr. het eens, maar deze brengen nog weinig bij ter ondersteu ning van de stelling, dat nu deze over eenstemming moest worden geaccep teerd in 's lands belang. De regeering heeft er aan vastgehouden, dat wij ons alleen binden aan het duidelijke Ling gadjati. Zij heeft losgelaten, dat de republiek van haar kant dat duidelijke Linggadjati zou aanvaarden. Wat heeft haar er toe genoopt, aldus te handelen? Een novum zou te -vinden zijn in de tiende overweging. Er moeten toch wel dwingende nova zijn, die de regeering geleid hebben. Hij ziet die maar moeilijk naar voren tre den en vraagt indien de regeering nader materiaal kan bijbrengen, daarvan me- dedeeling te doen. Komende tot zijn derde vraag, zegt hij, dat deze al het andere in belang rijke mate overtreft. De huidige situa tie kan nieuwe en ernstige moeilijkheden toevoegen aan de reeds bestaande. Naar zijn overtuiging is onwaar, dat het doel van 20 December voor jaren afgesneden is. Het zou, volgens spr., misdadig zijn, nu eens bloot te gaan leggen, welke moeilijkheden er kunnen komen. Het staatkundige doel van het vo tum van 20 December blijft z.i. be reikbaar, geheel onafhankelijk van den afloop van dit debat, dat aan het voldongen feit niets veranderen kan. Dat staatkundige doel blijft z.i. bereikbaar, omdat de republiek aan het duidelijke Linggadjati materieel wel gebonden is. Verklaringen en toelichting hebben geen inhoudswijziging gebracht, maar slechts verduidelijking. Het zou spr. een lief ding waard zfjn, indien hij op 90 pet. van het volk kon overgieten, dat wij niet op grond van het stadium van vandaag behoeven te verzaken aan het hooge doel, dat 90 pet. van het Nederland sche volk gemeen heeft. De heer JOEKES (P. v. d. A.) merkt op, dat 15 November wilsovereenstem ming aan beide zijden verkregen was. De Ned. regeering heeft later haar ver klaring van 10 December gegeven en de minister heeft 19 en 20 December ge sproken. De Kamer heeft Instemming betuigd met den gang van zaken door de motie-RommeVan der Goes van Naters. Nu is er beklag, dat de regee ring niet doet wat er bij de interpreta tie afgesproken was; het ging slechts om de interpretatie. Als die interpretatie nog niet twee-zijdig is vastgelegd, be- teekent dat niet, dat ae wordt afgewe zen, meent spr. De motie-Romme nader besprekend, zegt spr. van oordeel te zijn, dat een verantwoordelijke regeering haar taak niet kan vervullen, als zij niet van een motie zou kunnen afwijken, als dat ge- wenscht en noodzakelijk geacht wordt (Vervolg op pagina 3) V Mgr. Alexandre Va- chon, de aartsbisschop van Ottawa, beschouwt het model van een enorm openluchtaltaar, dat gebouwd wordt voor het eerste inter, nationale Mariacon- gres na den oorlog, dat van 18 tot 22 Juni te Ottawa in Canada zal worden gehouden. Het 165 meter lange bouw. werk met een bijna 50 meter hoogen toren zal plaats bieden aan 75.000 geloovigen Aneta verneemt van gezaghebbende zijde te Batavia, dat men kan ver wachten, dat in Mei een voorloopige ronde-tafelconferentie zal worden gehouden. De plaats van samen komst zaj vermoedelijk Den Haag zijn. Regeeringskringen in Indië verklaarden voorts aan Aneta, dat in het begin van de volgende maand waarschijnlijk meer officieele con tacten tusschen den staat Oost-In- doncsië en de republiek zullen ge houden worden. Te bevoegder plaatse deelde men aan het A. N. P. mede dat omtrent een voorloopige ronde-tafelconferentie niets bekend is. Een zegsman van het Britsche minis terie van Buitenlandsche Zaken heeft gezegd, dat Groot-Brittannië de onder teekening van de Nederlandsch-Indone- sische overeenkomst toejuicht, Hij ver klaarde, dat hii hoopt, dat de over eenkomst een eind zal maken aan de oude grieven en tegenstellingen, en dat thans de normale handel met Indië zal kunnen worden hervat „tot wederzjjdsch voordeel van Oost en West". De legercommandant, luit.-gen. S. H. Spoor, heeft gisteren ter gelegenheid van de onderteekening een dagorder tot de troepen gericht. In zijn dagorder zegt generaal Spoor o.m. dat alle rangen zullen moeten leeren zich aan de nieuwe verhoudingen aan te passen. „Ik verwacht, dat gij allen den nieuwen tijd zult begrijpen." Ook vice-admiraal Pinke heeft een dagorder uitgevaardigd. Het republikeinsche persbureau Antara meldt, dat men aan Indone sische zijde geen deel heeft genomen aan de feestelijkheden ter gelegen heid van de onderteekening van Linggadjati in verband met het ge beurde te Modjokerto. De Australische minister-president, Chifley heeft in het Australische Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de Australische regeering vriendschappe lijke betrekkingen zou trachten te ves tigen en te handhaven mei welke regee ring in Ned.-Indië ook. De Commissie-Generaal heeft gisteren het volgende telegram naar minister Jonk man gezonden: „Na de in alle opzichten geslaagde plechtige onderteekening gevoelen wij de behoefte uwer excellentie te verzoeken aan Hare Majesteit onze eerbiedige over tuiging mede te deelen. dat hierdoor, in aansluiting op de omstandigheden van dit tijdsgewricht, op de meest doeltreffende en veelbelovende wijze gevolg, gegeven is aan de algemeene richtlijnen, "vervat in de Koninklijke Rede van 7 December 1942. De dag van heden heeft ons bevestigd in het vertrouwen, dat langs dezen we'o, een duurzaam samengaan van Nederland en Indonesië onder het Huis van oranje te verwezenlijken is en wij zouden dit gevoel willen opdragen aan Hare Majesteit" wier De Engelsche koninklijke familie bezoekt Pietermaritzburg, de hoofdstad van den Zuid-Afrikaansclien staat Natal. Kinderen met vlaggetjes wuiven naar den auto. De koning sprak allen toe van het balcon voor het raadhuis en bezocht daarna drie kinderpartijtjes. Vrijdag a.s. zal de „Sloterdijk" op nieuw naar Indië vertrekken. Aan boord zullen zich bevinden ruim 1000 militai ren, waaronder een afdeeling marine, bestaande uit ongeveer 400 mariniers en 180 man personeel van de zeemacht. De 400 mariniers vormen twee detachemen ten, waarvan er een 200 beroepsmari niers omvat, opgeleid in Doorn, en het andere 200 dienstplichtigen en oorlogs vrijwilligers, opgeleid in Bergen op Zoom. De directeur der K. L. M., dr. Plesman, heeft te New York medegedeeld, dat de K. L. M. 11 nieuwe zware Constellations beeft besteld, terwijl 6 lichte Constella tions, 32 Dakota's, 18 Skymasters en 6 D.C. 4 toestellen thans op de routes van de K. L. M. in dienst zijn. Hij voorspelde, dat er een tijd zal komen waarin men een brief binnen 36 uur naar elk willekeurig deel der wereld kan verzenden. Vier coasters, „Taboelan", „Tapatoean", „Betana" er» „B'entenan", zijn gisteren uit de Schiehaven te Rotterdam naar Indië vertrokken, om aldaar in dienst van <ie K.P.M. te gaan varen. Een Dcitsche atoomgeleerde, die te Moskou in een regeeringslabora- torium werkzaam is geweest en naar hij zei aan de Russen ontsnapt is, heeft aan A.P. verklaard, dat de Sovjet-Unie „zeer dicht" aan de vervaardiging van een atoombom toe is. „Na hetgeen ik gezien heb, geloof ik, dat Rusland binnen drie a vijf jaar eenzelfde bom als de Ver. Sta ten zal bezitten", verklaarde hij. De Duitsche natuurkundige is de eerste Duitsche geleerde, die, naar hij zegt, zijn werk in Rusland bij de ontwik keling van de atoomenergie heeft verlaten cn „met gevaar voor zijn leven" naar Duitschland is terug gekeerd. Hij hoopt spoedig naar de Ver. Staten te vertrekken. Hij gaf de volgende opsomming van de „geheimen" dier Russische atoom- onderzoekingen 1. Minstens 200 Duitsche geleerden en technici, onder wie zich eenige van Duitschlands meest vooraanstaande experts in atoomsplitsing bevinden, zijn voor de Russische regeering aan het werk onder ideale omstandigheden. 2. In alle zones van Duitschland, voor al de Russische, wordt naar nog meer geleerden en technici gezocht door Russische officieren en door Duitschers, die naar Duitschland teruggezonden zijn om hun vroegere collega's er van te overtuigen, dat een paradijs hun wacht. 3. De Duitsche geleerden hebben alles wat zij noodig hebben voor hun onder zoek, en zij worden niet slechter, eerder beter behandeld dan de Russische na tuurkundigen. Zij werken in Moskou, in de vlakten van Zuid-Rusland en Siberië. 4. Duitsche cyclotronen en andere in stallaties met hooge voltage zijn uit de Russische zone naar de Sovjet-Unie ge transporteerd. 5. Ongeveer 12.000 Russische cn Duit sche ingenieurs en mijnwerkers zijn in de Russische zone op zoek naar uraniet, waaruit uranium gemaakt wordt. Indien zij ontsnappen en gevangen genomen worden, warden zij op Russische wijze gestraft. De Russische werkzaamheden op atoomgebied gaan onafgebroken door. De geleerden werken dag en nacht door. In Maart 1945. dus vóór het eind van den oorlog, was alreeds kostbaar Duitsch materiaal, dat voor atoomon derzoek gebruikt werd, door Duitsche geleerden ingepakt. Deze geleerden had den besloten naar Rusland te gaan. Direct na de Russische bezetting ver trokken zij naar Moskou. Deze mannen, zoo vervolgde hij, zijn op het oogenhlik aan het werk aan de belangrijkste atoomsplitsingsproblemen van dezen tijd, en zij zullen stellig Rusland hei- pen bij de vervaardiging van een atoom bom. verziend staatsmanschap tot ueze ontwik keling den stoot gaf." Stappen om de betrekkingen metj Malakka en Australië te verstevigen zullen de eerste zijn, welke de republikeinsche regeering na de onderteekening van Linggadjati zal on dernemen. Sjahrir heeft heden medegedeeld, dat hij voornemens is spoedig den heer C. H. Campbell, den Indonesischen handels commissaris in Australië, te ontbieden om plannen uit te werken voor een nauwere economische samenwerking en om na te gaan, wanneer hij zijn eigen vertegenwoor digers naar Australische steden' kan uitzen den. Mr. Oetoyo, secretaris van het republi keinsche departement van Buitenlandsche Zaken, is reeds naar Singapore vertrokken om de Indonesische aangelegenheden aldaar opnieuw te regelen. Men neemt de vestiging van permanente commercieele en diplo matieke vertegenwoordigingen te Singapore en te Cairo thans in overweging. Sjahrir is voornemens de Nederlanders te raadple gen, alvorens eenige regeling te treffen. De eerste aangelegenheden, welke naar men verwacht na de onderteekening tus schen de Commissie-Generaal en de Indo nesiërs zullen worden besproken, zijn de in stelling van een gemeenschappelijk secre tariaat als in de overeenkomst is geregeld, de Nederlandsche militaire bezetting van Modjokerto en de beperkingen, welke de Nederlanders tot nog toe aan de scheepvaart op Indonesische havens hebben opgelegd. Verwachting tot Donderdagavond: Matige, tijdelijk krachtige wind tus schen Zuid-Oost en Zuid-West. Meer bewolking, vooral in het Westen van het land. Hier en daar wat lichte regen of motregen, weinig verande ring van temperatuut. Zon 6.2919.03. Maan op 7.59. Sir Sholto Douglas, maarschalk van de Royal Air Force en opperbevelheb ber van de Engelsche bezettingszone van Duitschland, heeft Dinsdag tijdens een persconferentie verklaard, dat de Duit schers ten gevolge van de slechte om standigheden, die dezen winter in de zone geheerscht hebben, over het alge meen blijk gegeven hebben van weinig geloof in de weldaden der democratie. Hij verwachtte, dat er meer nationaal- sccialislisch getinte bewegingen zouden komen. Wat de toekomst betreft was de maar schalk optimistisch. Van den winteT hebben wij het laagste punt bereikt, zei hij, we kunnen niet verwachten, dat het nogmaals zoo erg word. Hij vertrouwde er op, dat de bestaande rantsoenen in de toekomst verstrekt zullen kunnen worden en dat de kolen- crisis zal verdwijnen. Een meevaller bij de wintercrisis is het feit geweest, dat de mijnen groote voor raden steenkolen hebben kunnen vor men. De boeren hebben enkele weken gele den geen begin kunnen maken met den voorjaarsuitzaai. De winteroogst is wel iswaar niet geheel verloren gegaan, maar de schade zal evenals in de rest van Europa, aanzienlijk zijn. De lichtzijde van het rapport vormt de steenkolenproductie. Ondanks vele moeilijkheden hebben de mijnwerkers de dagelijksche productie kunnen verhoo. gen van 196.000 tot 237.000 ton. In de laatste twaalf maanden is het aantal mijnwerkers gestegen van 306.000 tot 355.500. Er worden thans meer mijn werkers aangenomen dan er afvloeien, hetgeen een geheel ander beeld is dan een half jaar geleden. In Engeland heeft men 15 groote Neptunus-tanks, welke ieder 12.000 pond gekost hebben, in een bres gere den van den dijk der Ouse-rivier om een overstrooming te voorkomen. Nadat zij hun tanks in het water gereden hadden, klommen de chauffeurs, die een zwemvest aan hadden, er uit en zwom men naar den kant. De Neptunus-tanks waren de laatste troef van de „engineers" tegen de overstrooming. Laat in den nacht scheen hun werk beloond en de bres gestopt. De tanks die uit Zuid-Wales kwamen wa ren leeggehaald ën hadden juist genoeg benzine om ze onder Farmer Oxford neer te zetten. De soldaten hadden ze volgekalkt met slagzinnen als ..Dag lieve" en „Tot weerziens" en zoo reden de tanks naar hun laatste opdracht. Toen de laatste tank geplaatst was en alle mannen behouden aan den wal ston den werden de tanks met koperdraad ver bonden, waarna de gaten met zandzakken en steenen werden opgevuld. Donderdagochtend zal met het IndiS- vliegtuig eer» hoeveelheid hloed vervoerd worden voor den bloedtransfusiedienst te Batavia. De K.L.M. besteedt bijzondere zorg aan het transport, aangezien het bloed op ijs bewaard dient te blijven. Hiermede is de steward belast. Dr. Ver- hoeff van den medischen dienst der K.L.M. zal tot Karachi en wellicht zelfs tot Batavia meevliegen. Edward startz, de populaire „aether- ambassadeur", zooals hij ook wel ge noemd wordt, is ongetwijfeld één der meest bekende iiguren uit de wereld van den Nederlandsehen omroep.. Hij geniet nog zeker een grooter bekendheid buiten onze landsgrenzen, waar duizenden iw te- maal in de week luisteren naar liet Happy-Station-programma van stariz, of, zooals hij het zelf noemt »,The friend ly station from a friendly nation". Startz maakt binnenkort een reis naar Zuid-Amerika en voor zSjn vertrek lieeft h(i het een en ander verteld over de ge schiedenis van het ontstaan van het FCJ-programma en over zijn persoonlijke ervaringen gedurende de twintig jaren, dat hij de wereld via tien aether toe spreekt en „onderhoudt" met zijn korte schetsjes en gewilde programma's. Edward startz is slank en beweeglijk; een buitengewoon vlot causeur, die over een formidabele talenkennis beschikt. Daarnaast heeft hij nog een aantal talen ten, die hem bijzónder „geknipt" doen zijn om als radio-commentator in den meest omvattenden zin op te treden. Hij kwam in November 1928 in dienst van de PHOHI, na in de voorafgaande jaren een groot aantal reizen te hebben gemaakt, o.a. naar Amerika om „het terrein te ver kennen". Ons land komt de eer toe het initiatief te hebben genomen om een wereldpro gramma te verzorgen. Zoo kon men in 1929 via de PCJ de tonen van de Big Ben in Australië beluisteren. Al deze experimen- teele uitzendingen verzorgde Philips in Eindhoven. Koningin Wilhelmina sprak in 1927 van Eindhoven uit de rijksgenooten in Indië toe. Al naar gelang deze proeven in Eindhoven slaagden, rijpte langzamer hand het plan tot de oprichting van de PHOHI - de afkorting van Philips Om roep HollandIndië. In Amsterdam wer den eveneens proef uitzendingen verzorgd. Startz maakte van het begin af deze ontwikkeling mee en bad er een belangrijk aandeel in. Ergens in een huisje op de hei in de buurt van Hilversum werkte hij zijn idee uit, de verzorging van een z.g. Happy- Station-programma. waarin een „prettige radio-indruk" tot uiting moest komen. Weldra bleek, dat deze vondst het deed. Men toonde belangstelling in Spanje, om dat daar het uitzenden op korte golven algemeen gebruik was, aangezien de geo grafische gesteldheid van Spanje zich bij uitstek voor deze uitzendingen leent. Startz hield in Spanje een 20-tal lezingen over de korte golf-experimenten en deed de noodige ervaring op en wist relaties te kweeken. PCJ was het eerste station, waar bij in de uitzendingen van de Spaansche taal werd gebruik gemaakt. In 1934 hield Startz 4o lezingen in Indië. waarvan 25 op Java. Drie jaar later was het 10-jarig bestaan. Er werd een uitgebreid en gevarieerd programma uitgezonden; de ontvangers waren enthousiast, hetgeen bleek uit een 7000 brieven, waarin met lof en bewondering over het „Happy-Station- programma" werd geschreven. De crisisjaren, met de daarmede gepaard gaande bezuinigingsmaatregelen, waren ook van invloed op dit werk. Toen kwam in 1940 de oorlog over ons land. De uit zendingen waren in de eerste oorlogsdagen speciaal voor Indië bestemd en tot op den tweeden Pinksterdag van dat rampjaar werd een indruk gegeven van de Mei-ge beurtenissen in Nederland. Vier dagen na de Duitsche invasie in ons land werd PCJ opgeblazen. Een triest moment voor alien, die sedert l937 hun beste krachten hadden gewijd aan de werelduitzending van Huizen uit. De 60 meter hooge zendmasten werden ver nield, evenals het PHOHI-zendergebouw. Er was geen springstof voldoende om ook het PCJ-gebouw te vernietigen en van daar dat he toestellen met gebruik van een hamer werden kapot gemaakt. De Duischers herstelden het een en ander, met als gevolg, dat he Deutsche Rundfunk op de Nederlandsche zenders overschakelde. Edward Startz bleef vijf jaren lang uit den aether en gebruikte zijn tijd met het schrijven van enkele publicaties over zijn werkzaamheden en wederwaardigheden der laatste twintig jaren. Met de grootste moeite wist Startz zijn magnifieke platen collectie te bewaren, maar in het laatst van den oorlog stalen de Duitschers zijn kostbaar bezit. Enkele weken geleden nog schreven wij over Edward Startz en vestigden de aan dacht op zijn speciale wijze van werken, rijn stijl. „Je moet zorgen, dat je een vlot ten beschaafden indruk maakt en op ori- gineele wijze en in een cosmopolitischea geest de uitzendingen verzorger. Daarin ligt het geheim van Eddie's suc ces. Hij is vlot en doet het origineel. Hij tracht met zijn werk de kennis van Neder land te verbreiden en vooral de verbroe dering en de vriendschapsbanden overal in de wereld te bevorderen en te verstevigen. Een Dakota van de Nederlandsche Marine, met zeven man Nederlandsch marinepersoneel' aan boord, wordt op een vlucht van Longreach (Midden- Queensland) naar Darwin vermist. Het vliegtuig is gisteren uit Longreach naar Darwin vertrokken en men vreest, dat het verongelukt is. Uit het gebied van Longreach worden in de laatste dagen hevige stormen ge meld. Vliegtuigen van de Koninktijke Australische Luchtmacht zoeken thans van Darwin uit naar het ver miste vliegtuig. Naar aanleiding van de drie recente scheepsongevallen in de huurt van Ter schelling hebben wjj ons gewend tot overste B. C. M. Schouten van den Mij- nenveegdienst in Umuiden. Deze deelde mede, dat uit de positieopgaven, die hty heeft ontvangen, blijkt, dat al deze bchepen zich buiten de aangegeven mijn- vrije kanalen bevonden. Hij voegde er echter aan toe, dat het bij slecht zicht vaak moeilijk is binnen de kanalen te blijven, vooral ook omdat in verband met de vorstperiode verschillende boeien van hun plaats zijn geslagen. ,De Senaat der Universiteit van Amsterdam heeft besloten het eere-dcctoraat in de faculteit der letteren en wijsbegeerte te verlee- nen aan prof. mr. P. N. van E y c k te Wassenaar, Herman Teirlinck te Beersel-Loi. bij Brussel, Henriëtte Roland Holst te Bentveld, K a m 1 e 1 Huysmans 1e Antwerpen en Frits Lugt te 's Gravenhage. Gisteren heeft de commissaris der Koningin van Limburg, mr. dr. F. J. Houben, in gezelschap van den burge meester van Brunssum, mr. A. P. J. M. Lempers, welke laatste in den loop van Maandag reeds tweemaal op de ge troffen mijn was geweest, een bezoek gebracht aan de Staatsmijn-Hendrik, waar mr. Houben door den inspecteur- generaal van het Staatstoezicht op de mijnen, ir. F. Wijffels, die de algemeene leiding heeft over het reddings- en blus- sehingswerk, op de hoogte werd gesteld van den stand van zaken. In het middaguur kwam de minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans, met een speciaal vliegtuig naar Limburg, om eveneens een bezoek te brengen aan de Staatsmijn-Hendrik. Hoewel het zeer menschelijk is, dat men, voor wat men doet, er kend wil worden, moet men er toch aan denken, dat erkenning een zeldzame plant is, die dan nog meestal op graven groeitj De vlammenzee en het gas maakten het den reddingsploegen van de mijn Hendrik" onmogelijk, hulp te verleenen. Na onafgebroken zwaren arbeid op 636 meter diepte komt de reddingsploeg van de ,jtfendrik" boven. De minister vertoefde ge ruimen tijd op de mijn, in gezelschap van den presi dent-directeur der Staatsmijnen, dr. ir. Th. Ch. Grootnoff. Ook de minis ter ontving van ir. Wijffels een uitvoe rige uiteenzetting betreffende de situatie. In de mijnstreek en ook elders in het land is groote ongerustheid on staan over het werken in de andere gedeelten van de Staatsmijn-Hendrik. Wij hebben dienaangaande inlichtingen ingewonnen en kregen van het hoofd van het Staats toezicht op de mijnen, den inspecteur- generaal der mijnen, ir. F. Wijffels, de volgende verzekering: „De ondergrond, sche werkplaatsen, waarin op Staats mijn-Hendrik .gewerkt wordt, zijn volko men veilig". In den loop van gistermiddag zijn weer twee lijken geborgen. Het vuur is max nog steseds niet meeatCT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1