STAD EN OMGEVING SPAAK LEGT REGEERINGS- VERKLARING AF Tanger onder Spaansche bescherming Legenden en feiten over de neutraliteit van Franco Gezinstoelage en verhooging van het ouderdomspensioen r LBNGGADJATI IN DE TWEEDE KAMER AGENDA ZWARTE HANDEL TE UITHOORN WOENSDAG 26 MAART 1947 PAGINA 2 Reclasseering in Haarlem over 1946 MACHINE-FABRIKANT VOOR HET TRIBUNAAL Ontvluchte geïnterneerde gearresteerd Achtervolging door Haarlems straten Afhalen bonkaarten Faillissementen Burgerlijke Stand Tramnieuws HEEMSTEDE De boekenplank in het gezin Jubileum ZANDVOORT K.V.P. Patronaatsgebouw REDDINGSBRIGADE 25 JAAR Wit-Geïe Kruis VELSEN Aanbesteding sportvelden Concert Boschbrand BEVERWIJK Na Paschen: woningbouw Let op uw huisnummer Jubileum-concert vastgesteld ER WORDT WEER GEWANDELD Activiteit van de tennisspelers Wielrenners in actie Vier jaar voor Mussert's secretaresse Eerste kievitsei Bonnen voor serviesgoed en metalen keukengerei Wapenarsenaal ontdekt Ten huize van „Tante Berthcf' Prijsvraag uitzending P.C.J. Aardappel- en fruithandelaren te Utrecht bijeen i Naspel voor politierechter STAATSLOTERIJ VASTE MARKT Onder leiding van mr. Th. P. Raeat is Dinsdagmiddag de jaarlijksche leden vergadering van de afdeeling Haarlem van het Nederiandsch Genootschap tot Reciasseermg gehouden. De secretaris, mr. C. Blankevoort, deelde in zijn ver slag over 1946 mee, dat de gevangenis overvol is; de cellen worden bewoond door twee of drie gedetineerden, het geen voor de reclasseering niet gunstig is. Aan werk heeft het evenwel niet ontbroken. De aard van de begane straf bare feiten is anders geworden, want zwarte handelaren, clandestiene slagers, bonnenzwendelaars e. d. kwamen vroe ger niet voor. Ook een verandering van den leeftijd was waar te nemen. Bij een bezoek aan de gevangenis valt het groote aantal jongelieden tusschen 20 en 30 jaar sterk op. Hierin schuilt eern groot gevaar. Heeft men eenmaal ken nis gemaakt met de gevangenis, dan is afschrikking voer de schande afge stompt. Daarom wordt de taak der re classeering belangrijker. De secretaris merkte op, dat in 1946 88 personen uit de Haarlemsche gevangenis ontslagen zijn, wier belangen de 'bestuursleden be hartigd hebben. In totaal werden 224 voorlichtingsrapporten uitgebracht. Er kwamen 119 personen onder toezicht, waardoor het aantal steeg tct 189, waar van 16, die met voorwaardelijke invrij heidstelling werden begunstigd. De penningmeester, de heer S. Rijkes zeide, dat de financieele toestand der afdeeling niet ongunstig is. als sloot de rekening met een nadeelig slot van f 473. Met dankbaarheid gewaagde het verslag van het feit, dat inwoners en industrieeien uit de Zaanstreek blijk gaven van sociaal meeleven doorhet doen van giften. De wensch werd uit gesproken dat velen, ook uit Haarlem en omgeving, het voorbeeld zullen vol gen. De voorzitter mr. Th. F. Raedt die periodiek aftrad, werd herkezen. In eenige vacatures werden gekozen tot leden van het bestuur de heereL. W. Dyserinck uit Aerdenhcut, mr. B. van den Burg, E. H. Tenckinck en A. J. Lcppersum, allen uit Haar.em. Wie de tenlastelegging van den vroe- geren Haarlemschen machine-fabri kant, B. J. Paasman zou lezen, zou al spoedig bemerken, dat beschuldigde een collaborateur van de eerste soort was. Eerst als vennoot en later als eigenaar van de fabriek leverde verd. vrijwillig materiaal aan de Duitschers, of aan personen, die er verder voor zouden zorgen, dat de gcederen bij de Weer macht terecht zouden komen. Aan een bijna niet eindigende reeks Weermachts instanties in Nederland en Duitschland, België en Frankrijk leverde verd. tij dens de bezetting zijn producten, welke hem totaal f 83.000 winst oplevsrden. Op last van de Duitschelt moest hij in 1942 koelkasten fabriceeren, die naar Spanje zouden worden geëxporteerd. Daar P. vond. dat hij te weinig werk krachten had, deed hij bij het Haarlem sche GAS. moeite om meer arbeiders in zijn fabriek te krijgen. Zelfs vroeg hij aan het G.A.B. vergunning om een 55- urige werkweek in te vceren. Naarmate de Duitsche orders toenamen, breidde het personeel van deze fabriek zich uit. De tenlastelegging van P., die heden voor de Achtste Kamer van het Haar- lemsch Tribunaal terecht stond, ver meldde voorts, dat hij op zijn privé- kantoor in zijn fabriek een Duitschen sergeant had entvangen en een gezellig uurtje methem doorbracht onder het genot van een glaasje Jenever. Ver. antwoordde herop, dat hij in zijn heeie leven maar één keer een halven liter jenever in zijn bezit had gehad; ten stelligste ontkende hij met een Duit schen scldaat geborreld te hebben. Uit spraak 9 April. Dinsdagavond ongeveer half tien heb ben twee rechercheurs van de P.R.A. in de Van Marumstraat den voormaligen agent van politie te Haarlem, C- A. v. d. K., die uit het interneeringskamp te Vught ontsnapt is, gearresteerd. Bij zijn overbrenging naar het bureau van politie wist hij op de Gedempte Oudegracht nog maals te ontkomen. Zijn vrijheid was slechts van korten duur. want toen de rechercheurs een drietal waarschuwings. schoten in de lucht losten en de vluchte ling cp onverklaarbare wijze aan zijn arm gewond werd, kon men de hand op hem leggen. Na behandeling door den O-D. werd hij naar het Groote Gasthuis overgebracht. Morgen, Donderdag 27 Maart, bon kaarten afhalen. HAARLEM: restant letter M. bon kaarten; schoenenbonnen V en W; oon- trölekaarten jonge en a.s. moeders D en E. OVER VEENschoenenbonnen alle letters van 912 en 23 uur. h khiivtri 'KTffi- 912.30 uur Sif—Spo, 24 uur restant S bonkaarten. BENNEBROEK: alle letters schoenen bonnen van 9.3012 uur. De Haarlemsche Rechtbank heeft Dins dag het navolgende faillissement uitge sproken: F. van Yperen, handelende onder den naam handelsonderneming „YFHO", wonende te Haarlem, Lorentzkade no. 08. Curator Mr. S. C. van der Wall te Haar lem. Rech ter-Commissaris in bovenge noemd faillissement Mr. H. J. Ferwerda te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van G. de Graaf, koopman, wonende te Haarlem. Adriaan de Jongestraat 19. Curator Mr Sllvain Groen te Haarlem. Ondertrouwd: P. J. Ligtvoet en W. D. Brinkman. Gehuwd: J. Kremer en A. A. v. Dode- weerd. Geboren; A. M. PetersGeutskens z., J. Luijer—v. d. Laan, z., M. C. L. Eich- homKrom, d- M. G C. Put—v. d. Eern, d., P. C. ReindersOud, d., A. de VriesHollander, d. Overleden: C. D. de Nobel, 2 d., Kre- lagestraat, C. Schuhman, 83 j., Coorn- hertstraat, E. de VriesEksteen, 62 j.. Pijnboomstraat, D. Evers, 58 j., Hazepa- terslaan, J. F. A. v. Mens. 73 j., Kam perlaan, J- G. van Bakel, 15 j., Sper werstraat, M. T. Geels—Toeset, 33 j., Planetenplein. Tot nader order wordt de autobus route LeidenVoorhout wegens brug- en wegherstelling niet gereden over de Zandslootkade en Engelschelaan, maar door de v. Teylingenlaan en langs het Soldaatje naar en van Voorhout (R. K. kerk). Met vertraging moet worden re kening gehouden. Ingaande 1 April wordt de dienstrege ling van autoburiijn B (Haarlem Sta tionOverveen Ramplaankwartier) van een 20 minuten-dienst gebracht op een 15 minuten.dienst. De dienstregeling luidt als volgt: Werkdagen: Station v- 7.27 t.m. 22.50. Overveen v. 7.05 t.m. 22 30. Zon. en feestdagen: Station v. 8-42. (Overigens als op werkdagen). Overveen v. 8.50. (Overigens als op werkdagen). De R.K. Athlertiekvereeniging „Hol land" heeft naast de afdeeling heeren, thans ook een dames-afdeeling opge richt. De eerste oefenavond voor deze dames-afdeeling is vastgesteld Donder dag 27 Maart van 8 3010 uur in de gymn-zaal van de school gelegen aan de Tetterodes traat. In de R. K. Industrie- en Huishoud school aan de Ged. Voldersgracht wordt Zondag 30 Maart van 11 tot 1 en van 3 tot 9 uur een tentoonstelling gehouden, welke in het teeken staat van Palm- Paschen, Passie-tijd en Paschen. Ir. J. J. Fuijckschot is bevorderd tot hoofdingenieur Openbare Werken te Haarlem. Zondag 30 Maart, 8.30 uur. houdt de K.J.M V- „St. Augustinus" In de kroon zalen van Brinkmann een Passie.avond. Niet de heer Theo Baylé zal op de uitvoeringen van de door de Christelijke Oratoriumvereeniging te geven Matthaus Passion de bas-aria's zingen, doch de volgende solisten: Ernst Bjelke 26 Maart, Guus Hoekman 27 Maart en Luc. Louman 3 en 4 April. In het kader van d» tentoonstelling „De Katholieke Gezinsgebruiken", wel ke tot en met Zondag 30 Maart zal du ren, spreekt in het R. K. Vereenigmgs- gebouw Donderdag a.s. te 8 uur de heer H. Divendal over het onderwerp- „De boekenplank in het gezin". De heer A. W. Klaver, commies aan de gemeente gas-, duinwater- en electri- citeitsbedrijven, viert 27 Maart zijn 25- jarig ambstjubileum. De K.V-P., afdeeling Zandvoort, hield in het Patronaatsgebouw een druk be zochte ledenvergadering. De voorzitter, de heer Nooij, hield een openingsrede, waarin hij de noodzakelijkheid aantoon de dat alle katholieken in de K.V.P. zijn vereenigd. Van den heer Van Deur sen uit Bentveld was bericht ontvangen dat hij als bestuurslid bedankt in ver band met de, houding der K.V.P- in zake Linggadjaü. Besloten werd het bestuur van 7 tot 9 leden uit te breiden. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren Van As, D. Vader en W. Versteege Jr. De voorzitter gaf hierna een uiteenzet ting van den financieelen toestand van de afdeeling. Door de uitgaven der drie verkiezingen behoeft deze dringend ver betering. Het bestuur zal zich persoonlijk tot de leden wenden om een bijzondere bijdrage. Een tijdens de vergadering ge houden inzameling leverde reeds een goed resultaat op. De brandweer heeft het patronaats gebouw afgekeurd voor tóoneel- en andere voorstellingen. Met spoed worden maatregelen genomen om het gebouw aan de gestelde eischen te laten voldoen. Binnenkort zal het weer voor het geven van voorstellingen e.d. worden beschik baar gesteld. Donderdag a.s. zal het 26 jaar geleden zijn, dat de Zandvoortsche Reddings brigade werd opgericht. Gedurende deze kwart eeuw werd geheel belangeloos en vrijwillig voor de grootst mogelijke vei ligheid aan het strand zorggedragen: roekelooze baders uit zee gehaald, hulp verleend aan schipbreukelingen en aan gewonden de eerste hulp verleend. Za terdag 29 Maart an., van 35 uur, zal een receptie worden gehouden in „Ons Huis", Dorpsplein. Ongetwijfeld zullen velen, kampeerders, badgasten en ver- eenigingen, van deze gelegenheid ge bruik maken om de actieve Z.R.B.-ers te huldigen. Met ingang van 16 April is tot wijkver pleegster van het Wit-Gele Kruis be noemd zuster J. B- Hoogenbosch uit Alk maar. Zij bezit de diploma's voor zieken verpleging, wijkverpleging, kraamverple- ging en t.b.c-bestrijding. In de bloembollenstreek is mennu de winter voorbij ismet volle energie begonnen. Ten kantore van het bedrijf reiniging en plantsoenen, Velserduinweg te IJmui- den-Oost, zal Maandag 14 April, des morgens 11 uur, worden aanbesteed het maken van sportvelden met bijkomende werken op het landgoed Schoonenberg te Driehuis-Velsen Met medewerking van de zangver- eeniging „Polyhymnia" concerteert de IJmuider Harmonie in het patronaats gebouw 26 April a.s. Dinsdagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een boschbrand bij den spoorwegovergang in het Neten- boseh te Santpoort. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse en kon door krachtig optreden uitbreiding verhinde ren. Na een half uur was men den brand meester. Wij vernemen, dat na Paschen een begin zal worden gemaakt met den bouw van de 25 in December j.l. aanbesteede woningen aan de Munnikenweide. Van 1 Januari tot heden hebben de bevolklngsagenten tegen 35 personen proces-verbaal opgemaak' wegens on voldoende huisnummering, zoowel voor woonhuizen als pakhuizen. Tientallen staan nog op de nominatie. Nummer- plaatjes kan men bij Openbare Werken bestellen. Het wegens kolennood uitgestelde con cert van het mannenkoor „Zanglust" is thans vastgesteld op Donderdag 24 April in het Luxor-theater. De D.E.M.-wandelaars gaan, nu het mooie weer vele beloften inhoudt, de traming hervatten. Dinsdag 1 April des avonds 7 uur worden alle dames- en heerenleden bij de Kegelbaan verwacht. Het is geen Aprilmop! Tweeden Paaschdag is de eerste wan deltocht. Het gaat ditmaal op Zandvoort aan, waar een wedstrijd gehouden wordt. Opgaven zoo spoedig mogelijk. D. E. M.-tennis houdt Donderdag avond een ledenvergadering in de K8.A Op de agenda staat o m. een benoeming penningmeesteresse, daar mej Slotema- ker aftreedt en zich niet herkiesbaar stelt. De Beverwijksche rennersclub „Ken- nemerland" houdt Zondag een record- rit over 50 K.M. Ook Arie Vooren neemt eraan deel. (Telefonisch van onzen Brusselschen correspondent) Gezond en zonder eenig zichtbaar letsel na het auto-ongeval, waar van hij deze week het slachtoffer ge weest is, kwam de heer Spaak, minis ter-president, Dinsdagmiddag per soonlijk de regeeringsverklaring van het nieuwe kabinet voorlezen- In zijn redevoering had hij dezer dagen beweerd, dat het programma van de nieuwe regeering meer linksch zou zijn dan van een der voorgaande zoogenaamde linksche ministeries. De heer Spaak houdt van oratorische wendingen, waarvan hij trouwens als geen ander gebruik weet te maken; in werkelijkheid echter loopt het dan ook niet zoo'n vaart. Zeer beknopt en deswege onvolledig komt het programma ongeveer hierop neer. Omtrent de koningskwestie kon geen fundamenteele overeenkomst be reikt worden; elk der-twee partijen blijft dus bij haar standpunt, doch de regee ring is er zich van bewust, dat zij als plicht heeft een overeenkomst tusschen de partijen te bevorderen om tct een op lossing te komen, die slechts binnen de eerbiediging der nationale instellingen denkbaar is. Het vrouwenkiesrecht le vert geen moeilijkheden meer op. Voor het technisch onderwijs, de derde poli tieke kwestie zal een commissie worden aangesteld, die dadelijk een aanvang zal makèn met de bestudeering van het probleem. De financieele saneering wordt voort gezet, en het belastingstelsel herzien. Zonder dat men wil overgaan tot natio nalisatie van de Nationale Bank en zon der van den gouverneur een van den mi tt ster afhankelijken ambtenaar te maken, schijnt het de regeering onontbeerlijk de alge'heele onafhankelijkheid van de Natio nale Bank tegenover de particuliere ne- langen en haar medewerking met de al- gemeene politiek der regeering in ruimere mate te verzekeren. Wat de economische politiek betreft, beheerscht de prijzen- en loonenkwestie nog steeds den toestand. Et- Is geen sprake van de teugels los te iaten. De vrijheid zal echter teruggeschonken worden daar waar de productie nu reeds normaal is. De regeering zal zich verzet ten tegen elke algemeene loonsverhoo- ging. Er kan ook nog geen sprake zijn van een terugkeer tot de economische vrijheid, zooals deze vroeger werd opgevat. De eco nomie moet nog steeds geleid worden. Inzake het kolenvraagstuk heeft de re geering besloten de beslissing, die door het vorige kabinet getroffen werd, te handhaven, dus den gemiddelden prijs per ton steenkolen op 629 francs vast te stellen. Er zal verder worden overgegaan tot structuur-hervorming van de mijnen Het sociale programma der regeering is hoogst belangrijk. Zij wil den leertijd voor jonge arbeiders hervormen en de ziekte- en ongevallenverzekering uitbrei den tot de studenten. Zij zal het ouder domspensioen verhoogen tot op 165.000 francs en aan de gepensionneerden een premie van 1500 francs toekennen bij wijze van huishoudelijke wederuitrusting. Ook de gezinstoelagen worden verhoogd. Een stelsel van leeningen aan jonge ge zinnen wordt ingevoerd. Er zal bijzon- Moet het Internationale statuut, waaronder Tanger door de in 1928 gewijzigde overeenkomst van 18 December 1923, gesloten tusschen Enge land, Frankrijk en Spanje, werd gesteld, opnieuw van kracht worden of dient de toestand, zooals hij zich sinds Juni 1940 heeft ontwikkeld, toen Spanje Tanger alleen onder zijn hoede nam en het land liet bezetten door de troepen van den Kalief in de Spaansche zone van Ma rokko, bestendigd te worden? Dat is de vraag, die ongetwijfeld in de naaste toe komst een van de twistpunten zal worden van de Internationale politiek. Om het belang er van te begrijpen, dient men zich bewust te zijn van de belang rijke strategische positie, die Tanger recht tegenover Gibraltar aan den in gang van de Middellandsche Zee in neemt. Door dit gebied onder internatio naal bestuur te stellen heeft men de neutraliteit er van in geval van oorlog willen verzekeren. De lezing nu, die de Spaansche regeering geeft van haar in den zomer van 1940 genomen besluit om van Tanger practisch een Spaansch protectoraat te maken, is, dat alleen op die wijze de neutraliteit van Tanger ge handhaafd kon blijven, omdat Spanje zelf ook neutraal is gebleven. Men vindt deze zienswijze uitvoerig ver dedigd in een boekje, dat het Spaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken het licht heeft doen zien en waarin voorts voor een bestendiging van den status quo wordt gepleit op grond van de overweging dat het Spaansche bewind sinds 1940 zeer veel zegenrijk werk in Tanger heeft ver richt en dat de weivaart van dit gebied alleen dan gehandhaafd kan blijven wan neer bet niet opnieuw wordt los gemaakt van Spaansch Marokko. Voor het laatste motief is op zichzelf de strategische lig ging en beteekenis van Tanger een oogen- biik buiten beschouwing gelaten, veel te zeggen. Men kan trouwens niet beweren dat het internationale statuut, dat tot Juni 1940 werd toegepast, zjjn deugdelijk heid overtuigend heeft bewezen Maar dat Spanje's eenzijdige verbreking van dit statuut ingegeven zou zijn door bezorgd heid voor de handhaving der neutraliteit enkel opzicht klopt met de feiten. Een dergelijke bewering is niets anders dan een deel van de legende die het Franco bewind tegen het einde van den oorlog, toen het begon te beseffen dat de as- mogendheden verslagen waren naarstig is gaan kweeken een legende die hierop neer komt dat Spanje tijdens den oorlog krachtens de overtuiging van zjjn regee ring strikt neutraal is gebleven en steeds een welwillende houding tegenov.er de Geallieerden heeft ingenomen. De waar heid is, dat Spanje aan de zijde van de as den oorlog zou zijn ingegaan, wan neer de Franco-regeering met Serrano Suner als minister van Buitenlandsche Zaken kans had gezien haar wil door te drijven hetgeen zij niet kon omdat Spanje uitgeput was door drie jaar bur geroorlog en dat het alleen van niet door de Spaansche regeering beheerschte omstandigheden heeft afgehangen, dat Spanje buiten den oorlog is gebleven wat in het geheel niet zeggen wil dat de Spaansche regeering ook slechts moeite heeft gedaan om werkelijk neutraal te zijn. Het moge waar zijn dat Spanje in een dwangpositie verkeerde doordat de Duitschers aan zijn grens stonden dat de Spaansche regeering met haar sympa thieën geheel en al aan de zijde der as- mogendneden stond wordt bewezen door het feit. dat zij met het doen blijken van deze sympathieën is voortgegaan ook toen het verloop van den oorlog naar in staat stelde een veel zelfbewuster houding aan te nemen tegenover de Duitschers. De Spaansche regeering beroept zich in haar publicatie over het Tanger- vraagstuk op een uitspraak van Sir Sa muel Hoare, viscount Templewood, in zijn boek „Ambassador on special mis sion," waarin deze zegt, dat er in Juni 1940 reden bestond te vreezen, dat Mus solini zou trachten zich meester te ma ken van Tanger. Jammer genoeg, heeft de Spaansche regeering verzuimd iets meer te citeeren uit het boek van Sir Samuel, wiens boek, waarin hij zijn er varingen als Engelsch gezant in Madrid tijdens den oorlog heeft opgeteekend, een wel heel schril licht werpt op de be weerde Spaansche neutraliteit, die in werkelijkheid alleen maar gediend heeft als dekmantel voor de meest directe hulpverleening in allerlei vormen aan de as-mogendheden. Maar zeifs het eene ia een gratuite bewering, die in geen 1 citaat, dat de Spaansche regeering geeft, is onvolledig en dus onjuist. Want Sir Samuel Hoare toont in zijn boek juist aan, dat Mussolini weliswaar begeerige blikken wierp op Tanger, maar dat Hitier van plan was den geheelen Noord-Afri- kaanschen buit voor zich alleen op te eischen en zijn Italiaanschen wapenmak ker daarom bewoog van eiken aanval op Tanger af te zien. Ter rechtvaardiging van haar ingrijpen beroept de Spaansche regeering zich verder alleen op een zin snede uit den brief, dien Roosevelt op 8 November 1942 aan Franco deed toe komen en waarin hij schreef: „Volgens betrouwbare informaties zijn Duitschland en Italië voornemens zich gewapender hand meester te maken van Fransch Noord-Afrika". Wat de Spaansche regee ring er niet bij zegt, is dat deze brief aan Franco werd overhandigd op het oogenblik, waarop de Geallieerde strijd krachten in Noord-Afrika voet aan wal zetten en het gevaar voor een Duitschen aanval op Fransch Noord-Afrika dus reeds was bezworen. Bovendien wordt in den brief van Roosevelt niet over Tanger gesproken. En tenslotte is het duidelijk, dat de Spaansche regeering haar op treden in Tanger in Juni 1940 niet kon rechtvaardigen met een beroep op een mogelijk gevaar, dat wordt aangeduid in een brief, die ruim twee jaar later is geschreven. De vraag, die thans alleen nog beant woord moet worden, luidt: op welke wijze heeft de Spaansche regeering tijdens den oorlog de neutraliteit in Tanger gehand haafd? Op die vraag geeft het boek van Sir Samuel Hoare een zeer uitvoerig en fedocumenteerd antwoord. Evenmin als in panje zelf heeft het Franco-bewind in dq oorlogsjaren in Tanger de neutraliteit in acht genomen waarop het zich thans met zooveel klem beroept. Terwijl de regeering aan de Geallieerden had mede gedeeld dat de bezetting van Tanger slechts een voorzorgsmaatregel was die in geen enkel opzicht prejudicierde op de voortzetting van het internationaal sta tuut deed zij het in Spanje zelf voorkomen alsof de bezetting^ van Tanger het begin was van een verovering van Marokko en een poging tot herstel van het Afrikaan- sche rijk van Karei V. Slechts met de grootste moeite en schier eindelooze on derhandelingen die voortdurend door Serrano Sunér werden gesaboteerd ge lukte het de minimale rechten der Engel- schen in Tanger althans formeel te doen erkennen. Maar op dit oogenblik beweert de Spaansche regeering dat zjj Enge- lands rechten vlot erkend heeft en dat zij, door Tanger onder haar bescherming te nemen, den Geallieerden 'n grooten dienst he.eft bewezen pp een tijdstip, waarop dere aandacht worden Ijesteed aan den woningnood en voorts zal een nationale economische raad worden opgericht. In den loop van dit jaar wil de regee ring de oplossing geven aan het pro bleem yan het herstel der materieele- en moreele oorlogsschade. De sommen, welke daarvoor dienen uitgegeven te worden, zijn ontzaglijk. Een op gemak zucht afgestemde politiek kan dus de grondslagen der sinds de bevrijding ge vormde muntpolitiek in gevaar brengen. Dit moet ten koste van alles vermeden worden. De ongewoon lange regeeringsverklaring, die nog tal van andere punten aanroerde, geeft stellig geen overzicht van alle pro blemen, die aan de orde zijn, maar zooals minister Spaak het formuleerde, zij heeft in elk geval de verdienste duidelijk den weg aan te geven, dien de nieuwe re geering denkt in te slaan. De regeering beschikt over een stabiele meerderheid. Men kan dat ongeacht den uitslag van de stemming, die nog moet plaats vinden, wel reeds aannemen.. De parlementaire voorwaarden om haar program te verwerkelijken zijn dus aan wezig. Hoe zij dat zal doen en wat zij precies zal doen blijft nog de vraag, maar den dag waarop een nieuw kabinet voor de Kamer komt, kan men haar nog alleen op haar plannen.en niet naar haar daden beoordeelen. Zooals zij daar liggen heb ben deze plannen grosso modo de goed keuring van de meerderheidspartijen. De bezwaren der liberalen zijn vrij duister en slechts te herleiden tot den angst voor een te ver doorgevoerd diri gisme. De communisten hebhen nog niets anders te bërde gebracht, dan hun oude bezwaar tegen de prijsverhooging van de steenkool, waarin zij een symbool zien van den invloed der geldmachten en van de trusts, maar naar deze argumenten luis tert niemand meer. Heftig is de discussie tot nu toe dan ook niet geweest en zij zal dat ook wel niet worden. Het land wacht af, hoe deze lang verbeide coalitie nu verwezenlijken' zal wat de linksche re geering niet kon doen. De debatten wor den Woensdag in de Kamer en Donderdag in den Senaat voortgezet! Hedenmorgen veroordeelde 't Utrechts Tribunaal de privé-secretaresse van Mus- sert, de 60-jarige mej. Chr. W. van Bil- derdijk, die tijdens den oorlog haar pa troon als een fanatiek kameraadske had gediend, tot een interneering voor den tijd van 4 jaar, verkeurdverklaring van een bedrag van f 2900— en f 5000.— aan Duitsche effecten en ontzetting uit alle rechten vpor den tijd van 10 jaar. In verband met een publicatie der Spaansche regeering over het statuut van Tanger, waardoor het Tanger- vraagstuk weer op den voorgrond wordt geschovenworden in nevenstaand ar tikel de beweringen van het Franco bewind over zijn neutraliteit getoetst aan het onlangs verschenen boek van Sir Samuel Hoare, die tijdens den oor log Engelsch gezant in Spanje was en- als zoodanig een harden diplomatieken strijd heeft gevoerd voor het behoud van Gibraltar. Igi tegenstelling tot de algemeen verbreide opvatting is Sir Samuel Hoare tijdens den oorlog niet katholiek geworden. Het bericht oner zijn bekeering werd om politieke rede nen door de Duitschers verspreid. Zij wilden n.l. suggereeren, dat Sir Samuel alleen om politiek-opportunistische redenen tot de Katholieke Kerk was toegetreden. De geallieerde pert- en nieuwsbureaux vlogen er in en maakten het nieuws wereldkundig. Het bericht is afkomstig geweest van Hitler's pro paganda-manager in Spanje, Lazar, dieeen Jood was. Sir Samuel Hoare vertelt over hem o.m., dat hij sliep in een kamer vol heiligenbeelden en zelf op een soort altaar placht te rusten. Engeland alleen tegenover zijn vijanden stond en Gibraltar ernstig bedreigd werd. Zij voegt er niet aan toe. dat deze be dreiging voor een groot deel door haar zelf veroorzaakt werd en dat het zware Duitsche kanonnen waren, die op de heuvels tegenover Gibraltar in stelling werden gebracht. Uit een geheim memorandum van den Duitschen gezant te Madrid van 8 Augus tus 1940 is trouwens gebleken dat de Spaansche regeering zich bereid verklaar de aan de zijde van de as den oorlog in te gaan wanneer zij als belooning kon rekenen op Gibraltar. Fransch Marokko, Oran en uitbreiding van het gebied aan de Rio de Oro en aan de Golf van Guinea. Het zelfde voornemen blijkt uit brieven van Franco aan Mussolini en aan Hitler, waarin het o.m. luidt: „Na wat Spanje reeds voor de vestiging van de nieuwe orde heeft verricht in jaren van harden strijd is het bereid voorbereidingen te treffen zijn plaats in te nemen in den strijd tegen de gemeenschappelijke vijan den" en „Ik ben het met u eens dat de verdrijving van de Engelschenuit de Middellandsche Zee onze transportmoge lijkheden zal verbeteren." Er zijn tevens door de Amerikanen in Duitschland documenten gevonden, die bewijzen, dat Duitsche en Italiaansche moederschepen voor onderzeebooten per manent ligplaats hadden in Spaansche wateren. Wat Tanger betreft, uit de publicaties van Sir Samuel Hoare is ge bleken, dat dit tijdens den oorlog een broeinest van Duitsche en Italiaansche spionnage- en sabotage-groepen is ge weest, die zich daar met goedvinden van de Spaansche regeering hadden geves tigd. Nog in October 1944 heeft de Brit- sche regeering in een nota aan Franco vastgesteld, dat de Spaansche regeering niets heeft gedaan om 'n einde te maken aan de flagrante schendingen der neu traliteit, waaraan Italianen en Duitschers zich aan weerszijden van de Straat van Gibraltar hebben schuldig gemaakt. Het zijn deze feiten, die zwaar zullen meewegen, wanneer de kwestie-Tanger opnieuw aan de orde komt en die de vervulling van een overigens misschien zeer wel verdedigbaren wensch der Spaansche regeering zullen belemmeren. Hedenmorgen is op De Haart on der de gemeente Aalten (Geld.) hel eerste kievitsei gevonden. De geluk kige vinders, twee jongens van om streeks 17 jaar, deden van deze vondst aangifte bq het gemeente bestuur van Aalten. Men heeft het ei inmiddels aan H. M. de Koningin aangeboden. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 1 Mei a.s. de volgende bonnen voor serviesgoed en metalen keukengerei niet meer geldig zijn: 1. Groene bonnen met zwarten op druk „serviesgoed een punt". 2. Rose bonnen met zwarten opdruk „serviesgoed vijf punten." 3. Blauwe bonnen met zwarten opdruk „Keukengerei een punt." 4. Oranje bonnen met groenen opdruk „keukengerei tien punten." Na 1 Mei a.s. zijn uitsluitend geldig voor serviesgoed: 1. Bruine bonnen met zwarten opdruk „serviesgoed een punt." 2. Bruine bonnen met vooden opdruk „serviesgoed vijf punten." 3. Rose bon nen met zwarten opdruk „serviesgoed een punt." 4. Rose bonnen met rooden opdruk „serviesgoed vijf punten." 5. Bon nen B, C, D en E 33 reserve van de bonkaarten 604 (waarde 1 punt per bon) 6. Bonnen B, C, D en E 57 reserve van de bonkaarten 606 (waarde 2 punten per bon). Voor metalen keukengerei: 1. Lila bonnen met zwarten opdruk „keukenge rei een punt,'" 2. Lila bonnen met roo den opdruk „keukengerei tien punten." 3. Bonnen 506 en 006 algemeen van de bonkaarten 608 (waarde 2 punten per bon) De Tweede Kamer is Dinsdagmiddag begonnen met de beraadslaging over de verklaring van den minister van Over- zeesche Gebiedsdeelen, omtrent de ver dere ontwikkeling van de politieke on derhandelingen met de vertegenwoordi gers der Republiek-Indonesië. Tien mi nisters waren aanwezig. In verband met de motie-Romme- v. d. Goes van Naters betoogt de heer SCHOUTEN (A.R.) dat de regee ring niet tot een ingrijpende wijzi ging mocht overgaan, zonder zich vrij te maken van haar eigen woord en zonder nader overleg met de Staten- Generaal. Zij was niet bevoegd te doen wat zij, blijkens haar verkla ring van Vrijdag, heeft gedaan. Er is niets gebleken, waaruit zou vol gen, dat zjj gedisculpeerd is. De re geering had aanvankelijk de Kamer niet willen inlichten, dan nadat de onderteekening was geschied, nadat het gewijzigde beleid geleid had tot een voldongen feit. Dat acht spr. meer vrijmoedig dan overtuigend. Den gang van zaken betreurt spr. in hooge mate; het vertrcuwen in de uit spraken van het kabinet wordt er door verzwakt, om niet te zeggen geschokt. Er moet klaarheid komen. Maandagavond en gisternacht heeft de fiscale recherche in samenwerking met de rechercheurs, die met het onderzoek inzake de affaire „Tante Bertha" be last zijn, een huiszoeking gedaan in de woning van mevr. B. M.van der H. K. aan de Mecklenburglaan te Rotterdam. Zij ontdekten in een geheime berg plaats een compleet wapenarsenaal, bevattende explosieve stoffen sten- guns en zelfs karabijnen, een loop graafmortier en een instrument om gebouwen op te blazen. Zooals gemeld, is de ln de illegale wereld als „Tante Bertha" bekend staan de mevr. B. M.van der H. K. medio Maart gearresteerd. Vele personen zou den baar medeplichtigen zijn. In het Happy Station-programma, dat Edward Startz iedere week tweemaal ver zorgt, zal Zondag 30 Maart a.s. een bij zonder programma worden verzorgd, waar o.m. aan meewerken Dolf van der Linden met zijn Metropole orkest. Aan deze uitzending is een prijsvraag ver bonden in dien zin, dat zij, die binnen eer bestek van 200 woorden het beste antwoord kunnen geven op dë vraag: „Can international broadcasting promise world-peace?" voor een aantal prijzen in aanmerking zullen komen. De eerste prijs bestaat uit een gratis vliegtocht van den buitenlandschen luis teraar naar Nederland; de tweede prijs is een Philips radiotoestel, de derde prijs een gramofoonversterker. Tevens is het plan opgevat, honderd kinderklompjes beschikbaar te stellen als souvenir met de inscriptie P.C.J. en den datum van uitzending. De uitzending wordt verzorgd van 4.20 tot 5.30 uur n.m. over de korte golf op de 19 en 49 m. band. Des nachts is er een heruitzending om 22 uur voor Zuid-Afrika. Deze uitzendingen worden herhaald op Woensdag d.a.v. Men ver wacht, dat eenige duizenden brieven uit alle oorden van de wereld als reactie op deze uitzending zullen binnenkomen. Zoowel gisteren ais vandaag kwamen afgevaardigden van den Ned. R, K. Bond van kleinhandelaren in aardappelen en fruit St- Walfridus in Hotel Noord-Bra bant te Utrecht voor hun jaarlijksche congres bijeen. Ditmaal was het congres bijzonder belangrijk, omdat de vergade ring zich moest uitspreken over de al of niet aansluiting van den bond bij den Ned. R. K. Middenstand. Het mag wel licht als een bijzondere verdienste van den afgevaardigde van den N.R.K.M., dr. Vlek, worden aangemerkt, dat deze aansluiting, waartegen aanvankelijk bij tal van afgevaardigden overwegende be zwaren bestonden, deels van financieelen aard, deels omdat de N.R.K.M. de jong ste acties van den groentenhandel niet heeft ondersteund, met 107 tegen 32 stemmen werd aangenomen. Met ingang van 1 Juli zal St. Walfridus dus deel uitmake van de N.R.K.M. Vóór den oorlog was Bergen (N.-H-) in het bezit van een klein militair vlieg veld, dat echter de Duitschers volkomen hebben verwoest. Gezien de hooge kos ten, die aan een eventueel herstel ver bonden zijn, heeft men thans besloten het vliegveld op te heffen. Mijnheer de redacteur, hier heb ik een primeur voor U", schrijft een vriendelijke mijnheer. Wij waren dood nieuwsgierig. Het bleek een ver slag te zijn over een vergadering van lampekappenfabrikanten, die heele. maal niet tevreden zijn over de gedra gingen van hun sectie in de vakgroep en een organisatie „Vereenigde verlichtings industrie" gesticht hebben. Wij fronsten het voorhoofd en vroegen ons af, of dat zoo maar gaat, want vakgroepen zijn er juist om het vak te groepeeren en als een groote groep er uit gaat om vakjes te gaan maken, wat blijft er dan over? Ter verlichting van ons brein deelt de secretaris van de nieuwe vereeniging echter mede, dat er een motie van wan trouwen tegen het bestuur zal worden in gediend. Tegen het bestuur van de vak groep natuurlijk. Malversaties vertrouwt hij ons toe, met de toewijzingen, de hu ren, de onkostenrekeningen. de be kwaamheden. Wij rillen er v&n, want dat kan straks een gevecht worden op leven en dood. Het is geen licht geval in deze verlichtingsindustrie. Dus ziet het er donker uit, waaraan deze fabrikanten juist een einde willen maken. Nu loopen we de kans, dat de primeurgever ons niet au serieux neemt en dat moet hij wél, want als zijn feiten kloppen met de werkelijkheid, is kortsluiting met zoo'n vakgroep het eenige middel en is het maar gelukkig, dat ontrouwe bestuurders tegen de lamp zijn geloopen. Bioscopen. Rembrandt: Rebecca (18 j.), 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15. Cinema palace; De beul van Londen (18 j.). Luxor: Laura (18 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Roeping (volw.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: Geef hem de sporen (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-Theafer; De vijfde piloot (14 j.), 2.30, 7 en 9.15. APotheken: De avonddiensten wor den tot 30 Maart waargenomen door: Apotheek Van Rijn, Kl. Houtweg 15, tel. 10539; fa. C. G. Loomeijer, Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's apotheek, Kruisstr. 26, telef. 11174; Schoterbosch apotheek, Rijksstraat weg 19, tel. 12711. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel. 11990 en Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 (dag en nacht). DONDERDAG 27 MAART Groote Kerk: Matthaus Passion. Chr. Oratoriumver. met H.O.V., 8 u. Rest.. Bolwerk: Vergadering R.K. Technici „St. Bernulfus", 8 u. Rest. Brinkmann: Afrika-avond van de R.K. Rëisver., 8 u. Tentoonstelling: „Katholieke Gezinsge bruiken" t.m. 30 Maart iederen avond van 810 uur, Zond. van 11.301, 36 en. 810 uur in R.K. Vereenigingsgebouw te Heemstede. Een grooter aantal Nederlanders dan men zoo oppervlakkig meenen zou, heeft in de oorlogsjaren een gouden tijd beleefd. Evengoed als trouwe vaderlanders, landverraad of collaboratie en scheldende op de Duitschers, hebben zij het best ge had en vaak zijn zij er beter van geworden. Zij hadden het oorlogje niet graag gemist. Velen van hen deden illegaal, zij steunden de goede zaak toen daaromtrent geen twij fel meer bestond. Zij waren royaal, het kon er immers af en het schaadde niet voor later. Geen Tribunaal of Bijzonder Gerechtshof, dat hen bedreigt, alleen de fiscus tracht de misère te wreken, waar zij van hebben geprofiteerd. Maar gemakkelijk is dit niet, verklaarde een belasting-expert voor den politierechter. Wat redelijkerwijs over moest blijven, wordt nog wel aange geven, maar wat verteerd werd, wegge maakt of zoek is, daar komt men nooit meer adhter. Gebrek aan tijd verhindert ook de meeste gevallen na te speuren, een enkele maal loopt een zware jongen in de val en dan grijpt men toe. Zoo stond wegens valsche belastingaan gifte een koopman uit Uithoorn voor het hekje. Smal gelaat, snorretje, keurig in de kleeren. Om hem heen begon een dans van getallen, waar de muren van het zaaltje, gewend aan kruimeldieverij, schier van wankelden. Ten deele met vervalschte be stelbonnen had hij in de barre jaren een stroom van goudgele tarwe uit de Meer doen verkeeren in zwarte winst. En zelfs na de bevrijding was hij met zijn knoeie rijen voortgegaan; wegens graanzwendel zat hij nu in voorarrest. Een boekhouding ontbrak die was in den oorlog gestolen zij had trouwens toch geen waarde, ver klaarde de belasting-expert, wanneer niet alle posten worden geboekt. Maar een be drag aan verzwegen inkomsten over een enkel jaar van f 59.000 kon toch worden gereconstrueerd en ook een te lage vermo gensaangifte tot ongeveer eenzelfde bedrag was geconstateerd. Dit alles, meende de belasting-expert, was dan nog slechts een deel van de werkelijkheid. De koopman had niet veel woorden tot zijn verdediging. Het liefst had hij heele- maal niets gezegd, in afwachting van zijn verdediger, maar daar moet men bij den politierechter niet mee aankomen. Het ver weer kwam tenslotte neer op groote giften, o.a. aan de illegaliteit, dubieuze vorderin gen en groote schulden, waar geen reke ning mee zou zijn gehouden. De officier noemde dezen belastingover treder beslist onsympathiek en eischte zes maanden gevangenisstraf. De verdediger legde den nadruk op het illegale werk van verdachte, die o.m. piloten had geholpen, en daarvoor een Amerlkaansche erkenning had ontvangen. Z.l was de verdachte tevens een berooid man, slachtoffer van zijn goed heid; wat hij dan al gewonnen had. stond op naam van zijn vrouw, met wie by tij dens den oorlog op huwelijksvoorwaarden getrouwd was. De politierechter zag het anders. Hij noemde den koopman een troebele figuur, een op hol geslagen avonturier, die alle begrippen van eerlijkheid en redelijkheid had verloren en overal geloopen waar hij niet behoorde te loopen. Dat hij te gelege ner tUd °°k wat aan illegaliteit was gaan doen, kon niet verhelpen, dat hy zijn legale verplichtingen met voeten had getreden. Het vonnis luidde: vijf maanden. ƒ20.000 4874; ƒ5000 21384; ƒ2000 7955: ƒ1500 12173; ƒ1000 8454, 1954, 7096; ƒ400 11104; ƒ200 6810, 21351, 2771, 17652; 100 1888, 3421, 15573, 11323, 11545, 3524. Voor de nagelaten betrekkingen van de leden van het gezelschap van Hans Snel, dat in Indië tijdens een plezler- vlucht is verongelukt, is in Nederland een bedrag van f 27.000 bijeengebracht. In Batavia werd ruim f 4000 verzameld. Amsterdam, 25 Maart 1947. De stemming ter beurze was heden aeer vast tot willig onder leiding der Indische waarden, waar de onderteekening van he1 accoord van Linggadjati kennelijk van ih- vloed was. De handel ln aandeelen b&a ook vandaag een vrij levendig karakter. Voor Cultuurwaarden bestond een z?®; goede belangstelling, zoodat H.V.A. 9 hooger opende op 219 Binnenlandsche aandeelen en Scheep vaartwaarden sloten algemeen vaster, ho« wel de hoofdkoersen in de vrije f11®17 meerendeels niet gehandhaafd bleven. Op de obligatiemarkt was de con versie leening 1947 wat zwakker.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2