HONDERD ARRESTATIES IN NOORD-BRABANT Laatste groet aan de dooden Melkhandel vraagt opheffing der distributie Inbreuken op „rechten van den mensch" Brandende vraagstukken in Frankrijk Fransche Kardinalen en Aarts bisschoppen bijeen Joego-Slavië vraagt om voedsel Grootste veesmokkelaffaire, die ons land ooit gekend heeft Ontroerend schouwspel op de Staatsmijn Hendrik Nuchtere cijfers m Toi hoofd en hart Hoofddader gegrepen Hongerdemonstraties in Ruhrgebied Moordenaar van Lidice staat terecht Minister Lieftinck zal verklaring afleggen Minimumprijzen voor veilingen Prof. Verzijl en Posthuma naar ons land Er is voldoende en afschaffing van de melkbonnen zal het verbruik doen afnemen Het weer ENGELAND MOET NOG ZUINIG ZIJN Probleem der priester roepingen VRIJDAG 28 MAART 1947 o 69ste JAARGANG No. 23809 Is er een politieke achtergrond? BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. VERHOEVEN Ter opheldering van de deviezenpositie Manifesteeren communisten voor Mgr. Stepinac? Met geldboeten wordt anders gedreigd Melk in tanks Vraagstuk der priesterroepingen (Vervolg op pagina 34. ARTSEN MAKEN ONDERSCHEID Naar betere verzorging van ziekenfondsverzekerden IAls gij u tot groote hoogte wilt opwerken, moet gij ook de kracht bezitten de eenzaamheid te kun- nen verdragen. JI „Empire Mayrover" opnieuw aangehouden BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd- hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent» par millimeter hoogte. Ingezonden mededeelinger, dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer nrun hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueek zonder opgave van redenen te weigeren. De Hilvarenbeeksche veesmokkelaffaire, die ruim één maand geleden aan het licht kwam, heeft geleid tot de ontdekking van een smokkelbende, waarop een stroom van arrestaties is gevolgd. Zoo werd in Diessen een complot ontdekt, ten gevolge waarvan verschillende pérsonen konden worden gearresteerd. Voorts liepen sporen naar Goirle en Chaam, welke laatste plaats vooral bekend staat als een oord van veesmokkelaars. Een der hoofdfiguren uit het complot benevens een tiental anderen werden daar gearresteerd. Onafhankelijk van dit complot werden nog vier personen aangehouden, die in opdracht werkten van Belgen. Talrijke aanhoudingen werden ook verricht in Gilze-Rijen, Alphen, Kiel en Tilburg. In totaal werden 100 arrestaties verricht, terwijl er vermoedelijk zoowel in het Zuiden als in andere deelen van het land nog minstens 100 zullen volgen. Een goede vangst werd gedaan in Baarle-Hertog en Baarle-Nassau, waar twee hoofddaders bij de veesmokkel affaire betrokken, Van C. en Van der P., gepakt konden worden, alsmede een aantal medeplichtigen. Eenige veesmok kelaars konden evenwel naar België ontkomen. Bij het smokkelen werd op de volgende wijze te werk gegaan. Ne derlanders brengen het vee naar België, ofwel de Belgen komen naar de vee markten te Rotterdam en Den Bosch. Stroomannen sluiten aldaar den koop en vervoeren de verkochte beesten naar depots, meestal kleine boerderijen, ge legen langs een groot deel der Neder- landsch-Belgische grens. Doch even bui ten de grensstrook, waar voor de boe ren, die buiten deze strook wonen, de veeboekjes zijn afgeschaft, kan men, zonder in overtreding te zijn, het vee laten staan tot het tijdstip gunstig is het over de grens te smokkelen. De ambtenaren, die wel kunnen constatee- ren dat dergelijke boeren een abnor male hoeveelheid beesten op stal heb ben of in de wei, kunnen niet optreden tegen dit opslaar. van vee. Iedere week verdwijnt voor ongeveer Een hooge Britsche functionaris-heeft Donderdagavond bekend gemaakt, dat de Britsche autoriteiten bewijzen heb ben, dat de demonstraties en stakingen, welke in verband met de tot nu toe erg ste voedselcrisis in het geheele Ruhr gebied worden gehouden, georganiseerd zijn en een politiek karakter hebben. Donderdagmorgen zijn in verschillende wtjlreh van Oüsseldorr affiches aange bracht, waarin de bevolking wordt op geroepen tot het deelnemen aan een massa-demonstratie, welke vandaag zou worden gehouden. Tevens is een protest staking afgekondigd met het doel onder de aandacht te brengen dat „de arbei ders aan het eind van hun krachten zijn". In Essen zal een staking van 3 uur worden gehouden, terwijl in Keulen door arbeiders van verschillende groote fa brieken voor het stadhuis werd gede monstreerd. Reeds zijn maatregelen genomen om de voedselpositie te verbeteren en dage lijks komen voorrangstreinen met 6000 ton graan in het Ruhrgebied aan. Voor de volksrechtbank te Praag is Donderdag Harold Wiesmann versche nen, die met 15 andere personen ver antwoordelijk wordt geacht voor het uit moorden en verwoesten van Lidice in 1942 na den moord op Reinhold Hey- drich, plaatsvervangend rijkscommissa ris van Bohemen. Den beschuldigde wordt de dood van 772 menschen ten laste gelegd van wie 145 geëxecuteerd werden en 627 door pijniging en mishan deling in concentratiekampen stierven, en de vrijheidsberooving van 2.240 per sonen, van wie de meesten naar con centratiekampen werden gebonden. De a.s. Bisschopswijding van Z. H. Exc. Mgr. Nic. Verhoeven M.S.C. zal verricht worden door Z. H. Exc. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts In de parochiekerk van Sint Petrus Banden te Oisterwijk, in /Welke kerk de nieuwe Bisschop gedoopt werd en zijn eerste plechtige H. Mis op droeg. De wijding zal vermoedelijk in Mei geschieden. een half miUioen gulden aan vee op ongeoorloofde wijze uit ons land, het geen neerkomt op een millioen rant soenen aan vleesch. De aangekondigde strenge berechting heeft tot gevolg ge had dat voor het over de grens brengen van vee de premies van f 10 tot f 60 zijn opgeloopen, voor het overvaren over de groote rivieren zelfs tot f 100. Nog is het onderzoek in vollen gang in de grootste veesmokkelaffaire, die ons land ooit gekend heeft. Met de be rechting van de bij dezen smokkelhandel betrokkenen zal, indien mogelijk, me dio April begonnen worden. Naar wij vernemen overweegt de re geering op korten termijn naar ver luidt een der eerste dagen der volgende week door den Minister van Finan ciën aan de Kamer een verklaring te doen afleggen over onze financieele en economische situatie. In het bijzonder betreffende onze deviezenpositie zaj deze verklaring opheldering verschaffen. In de plaats van den heer M. A. Rei- nalda, is gekozen tot voorzitter van de fractie van de Partij van den Arbeid in de Eerste Kamer de heer J. van de Kieft. Op 19 Maart j.l. is te Glasgow een openbare bijeenkomst be legd, om te manifesteeren voor de vrijlating van Mgr. Stepinac. Be halve de afgevaardigden en voor aanstaande politieke figuren van Glasgow en omgeving werden ook alle leden van de communis tische partij uitgenoodigd. Op de bijeenkomst sprak een vroegere adviseur der Joego-Slavische re geering. Er werd een nota gezon den aan de Groote Vier te Mos kou.''j Een tweetal voor de tuinbouwwereld uitermate belangrijke besluiten is gis teren genomen op de jaarlijksche alge- meene vergadering van den Centralen Bond van Tuinbouwveilingen in Neder land in het N. V.-huis te Utrecht. Het eerste betrof de instelling van een zoo genaamd afzetfonds, dat zal worden ge vormd doordat ieder, die tusschen 1 April 1947 en 1 April 1948 op een vei ling, waar dan ook in Nederland, iets aanvoert, 1 pet. van het brutobedrag, dat hij daarvoor ontvangt, aan dit fonds zal moeten afstaan. De gelden, die daar door beschikbaar komen, zullen wor den aangewend ter bevordering van den afzet van groente en fruit in het bui tenland, het sluiten van handelsverdra gen, de overname van de onder beheer staande diepvriesbedrijven en de propa ganda van het Nederlandsche fruit in het buitenland. Het tweede betreft de machtiging aan het bestuur om voor de veilin gen minimumprijzen vast te stellen en degenen, die zich daaraan niet mochten houden, met geldboeten te straffen. De adviseurs van de Commissie-Ge neraal, prof. mr. dr. J. H. W. Verzijl en prof. S. Posthuma zijn hedenochtend per Skymaster naar Nederland vertrokken. Mijnwerkers defileeren in de chapelle ardente, waar het stoffelijk oversciiot omgekomenen bij de mijnramp te Brunssum stond opgebaard der Grijsgrauw was de lucht en een sterke wind rukte den rook weg van de monden der hooge schoorsteenen, toen gistermiddag vele honderden mijnwerkers van den dagdienst op de Staatsmijn Hendrik langs het stoffe lijk overschot van vijf ran hun ge vallen kameraden trokken. Van de schacht begaven zij zich naar de chapelle-ardente om eerbiedig nog enkele oogenblikken in stilte te ver toeven bij hen, die zoo wreed en on- (Van onzen specialen verslaggever) Vóór den oorlog dronk het Westen van ons land tien millioen liter melk per week, maar daarin was dan ook alles inbegrepen, „bakkersmelk", „schooimelk" en zelfs room. Twee jaar na de bevrijding drinkt het Westen op den bon elf millioen liter per week, room niet meegerekend. In Den Haag kost een liter zwarte melk 30 cent en in sommige deelen van Amsterdam is de zwarte melk nog duurder. Hoeveel melk er buiten den bon omgaat, kan geen sterveling be rekenen. Maar de kenners van het melkbedrijf zeggen: „Als de melk van den bon gaat, zal er voldoende zijn, vooral als het voorjaar even doorzet. Niemand behoeft zwart bij te koopen, er is meer dan genoeg!" Een uit spraak waarvan menig maagpatiënt, die een week of wat reikhalzend heeft uitgekeken naar zijn extra-melk-toe- wijzing, vreemd zal opkijken. De melkhandel is echter bereid zijn stel ling met nuchtere cijfers toe te lichten. Toen de oorlog allerlei beperkingen noodig maakte, daalde in het Westen het melkverbruik tot negen millioen liter, een hoeveelheid die echter tot 1942 regelmatig werd opgevoerd en ten slotte elf millioen liter werd. In 1941 kwamen kaas en boter op den bon. maar van de melkdistributie was toén nog geen sprake, Die begon pas later. De omstandigheden zijn echter anders dan in bezettingstijd. Toen ging de vee stapel achteruit, terwijl deze op het oogenblik, al is er nog te weinig kracht voer, weer nagenoeg even groot is als in 1939. De melkproductie zal binnenkort belangrijk stijgen, zuivelkenners durven zelfs bij benadering niet op te geven in welke mate. Maar wel verzekeren zij met na druk, dat het melkverbruik zal dalen, als de melk van den bon gaat. Zij schatten de vermindering op circa 15 procent. En daarom condudeeren zij: Als de melkproductie aanzienlijk stijgt en de huisvrouwen minder melk gaan koopen, omdat zij zich niet langer verplicht voelen de melk- bonnen te gebruiken, kan de melk distributie eindigen. Een aanzienlijk deel van de zwarte melk wordt geleverd op bonnen, waar aan men in de melkwinningsgebieden geen behoefte heeft. Nederland heeft nu eenmaal streken, waar niemand kans heeft voor een litertje melk één cent meer te ontvangen dan de normale prijs. Bonnen zijn daar eigenlijk niet noodig. Dus zendt m^n de bonnen naar kennis sen in het Westen of ze worden voor een cent of wat van de hand gedaan aan den bonnenhandelaar, die er in het Westen van het land nog een markt voor heeft. Bovendien zijn er natuurlijk nog wel boeren, die room naar de steden we ten te brengen buiten de daartoe aan gewezen instanties om. De bonafide han del wil van dezen clandestienen handel af en betoogt, dat het heel wel moge lijk is. Wanneer de consumptiemelk-afzetcen- trale, dié de melk levert aan de stan- daardiseermrichtingen, over te geringe Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk weinig wind. later iets toenemend, voornamelijk uit Oos telijke richtingen. Zwaar bewolkt met opklaringen. Plaatselijk regen of re genbuien. Weinig verandering van temperatuur. Zon 6.24—19.07. Maan 19.22—2.07. hoeveelheid beschikt, wordt uit andere deelen van het land melk in tanks aan gevoerd. En onder buitengewone om standigheden, zooals bijvoorbeeld het geval was in den winter van '40 op '41, toen de wagens tengevolge var. sneeuw en gebrek aan banden en benzine onvol doende konden aanvoeren, ging de toen malige A.V.M., de Algemeene Vereeni- ging Melkvoorziening, er toe over tijde lijk de aflevering te contingenteeren. In enkele weken was de stagnatie verhol pen. Het zou nu niet minder vlot ver- ioopen. Bovendien is het niet noodig de eon- sumptiemelk te koppelen aan de distri butie van boter en kaas. Dat is reeds bewezen. En bij een melkproductie van 5 '/.j milliard liter in 1939 blijft er nog al wat over voor kaas, caseïne en export.. Of de distributie dezen belangrijken stap nu reeds zal aandurven, kan de handel niet zeggen. Maar verheugend is in eik geval dat kenners van het bedrijf het herstel van de zuivelindustrie zoo gunstig beoordeelen, dat zij meenen er voor te moeten pleiten. 18 Maart arriveerde dr. W. J. Zieck uit Oegstgeest op Corsica voor een ver blijf van veertien dagen op het eiland. Sedert 21 Maart wordt hij echter ver mist. Naar het AN.P. nader verneemt is de vermiste 32 jaar oud en ongehuwd. Niet minder dan 1000 klachten over schending van menschenrechten zijn ontvangen door de UNO-commissie voor de menschenrechten en het meerendeel van deze klachten is afkomstig van per sonen en organisaties inde Ver- eenigde Staten. Een groot gedeelte betreft achteruit zetting wegens rasverschil, sexe, taal of godsdienst en de klachten gaan vergezeld De nieuw benoemde onderkoning van lndië, Viscount Mountbattcn (links), in gesprek met den scheidenden onderkoning, Vis count Wavell, na zijn aankomst in New Delhi Attlee heeft Donderdag Sir Edwin Plowden, die tijdens den oorlog hoofd ambtenaar van het ministerie van Vlieg tuigproductie was, benoemd tot leider van de plan-economie. De benoeming werd door Attlee in het Lagerhuis bekend gemaakt, tegelijk met een onthulling, dat de regeering besloten heeft over te gaatn tot een brandstofbesparingsplan, waarbij het gebruik van gas en electriciteit voor ver warming van woonhuizen gedurende de zomermaanden verboden wordt. Attlee, die zich tot doel stelde ge durende den zomer 2 '/2 millioen ton kolen op het gebruik door niet-indus- trieele afnemers te besparen, waar schuwde er voor, dat nog strengere be zuiniging noodzakelijk zal kunnen zijn. Te Batavia is een industrie gevestigd, welke voor een belangrijk deel voor den export werkt en daardoor voor de deviezenpositie van Indonesië van veel belang is. In dit bedrijf, waar 240 arbeidskrachten werk vindenworden op eenvoudige wijze tapijten vervaardigd, welke o.m. naar de Vereenigde Staten worden geëxporteerd. De produc tiemethode is in principe dezelfde als die, welke 300 jaar geleden door Chineesche tapijtenwevers werd toegepast. Naast de tapijtenproductie, waarbij als grondstof wol en vezel gebruikt wordenhoudt men zich ook bezig met de productie van geheel uit vezel vervaardigde artikelen als boodschappentasschen, theemutsenmatten enz. Het bedrijf is nu rumi een half jaar aan den ganp Op 4, 5 en 6 Maart j.l. is te Parijs de half jaarlijksche vergadering van Fransche Kardinalen en Aartsbis schoppen gehouden onder voorzitter schap van Z- Em. Kardinaal Suhard, Aartsbisschop van Parijs. Aan de vergadering namen twee per sonen deel, die noch kardinaal noch aartsbisschop zijn. Vooreerst Mgr. Cour- be, de secretaris-generaal der K. A. en voorts Mgr. Chapoullie, sinds Januari secretaris van het „Episcopaat". In Januari 1946 was de assemblée tot de conclusie gekomen, dat voor een goe de coördinatie der verschillende acties een permanent secretariaat voor het ge heele Fransche Episcopaat ten zeerste gewenscht zou zijn. Het Nederlandsche voorbeeld tijdens de Duitsche bezetting met zijn eensluidende herderlijke brieven en de gezamenlijke actie der bisschop pen heeft hierop zeker zijn invloed uit geoefend! Er werd derhalve besloten, dat de se cretaris der Assemblée, de aartsbisschop van Kamerijk, zijn volmachten zou de- legeeren aan een persoonlijkheid die al le bisdommen van Frankrijk door en door kent, die met de plaatselijke toe standen in de diocesen op de hoogte is en zich permanent kan wijden aan deze taak van coördinatie. Zulk een persoonlijkheid was Mgr. Chapoullie, de directeur van de Union Missionnaire du clergé de France. Het Is opmerkelijk, dat in Canada, waar op hetzelfde tijdstip eveneens tot de stichting van een permanent „Secre tariat de l'Episcopat" werd overgegaan, ook de Canadeesche directeur van de Union Missionnaire in de functie van permanent secretaris benoemd werd. Mgr. Chapoullie wordt bijgestaan door een adjunct, abbé Vieilliard. Deze bei den zullen in Mei een bezoek brengen aan kardinaal De Jong. Na afloop van de jongste assemblee werd, uitzonderingsgewijze, een kort, com muniqué verstrekt aan de pers. Het is wel duidelijk, dat de vergadering geheim is. Eerst nu de deelnemende aartsbis schoppen de aan hun jurisdictie onder worpen bisschoppen over het verloop en de aanbevelingen hebben ingelicht, be gint er iets van het besprokene bekend te worden, hetzij door de practische maatregelen die de bisschoppen nemen, hetzij in herderlijke brieven of door de publicatie van zekere besluiten. De speciale autorisatie van kardi naal Suhard was dus wei noodig, opdat Mgr. Chapoullie aan den cor respondent van het K. N. R. enkele bijzonderheden mocht vertellen, nog vóór dat alle Fransche bisschoppen het verslag, dat in voorbereiding is, ontvangen hebben. Deze uitzonder lijke gunst moet- waarschijnlijk min der als een persoonlijke kwestie ge zien worden dan als een waardeering van het Fransche Episcopaat voor het prachtige verzet van de Neder landsche Katholieken onder leiding van Z. Em. kardinaal de Jong en de Nederlandsche bisschoppen! Deze week nog citeerde een Fransch pre laat ons het woord van Pius XII, uitgesproken tijdens een particuliere audiëntie: „Ik wensch verzet-kardi nalen gesneden uit het hout van een De Jong." Wat is er besproken? Vooreerst het brandend vraagstuk der priesterroepingen. Het vraaagstuk is reeds oud, maar kwam door den oorlog meer dan ooit tot uiting. De kardinalen en aartsbisschoppen constateerden dat de priesterroepingen niet ontbreken voor den régulieren clerus. De kloosters der Bene dictijnen zitten propvol; de paters van den H. Geest moeten candidaten weige ren wegens plaatsgebrek; de Witte Paters hebben geen klein- en groot seminaries genoeg om de talloozen seminaristen te onderrichten. De stroom van Fransche missionarissen naar het buitenland neemt nog steeds toe. Hiertegenover staat een sterke terug- Z. Em. Kardinaal Suhard gang van priesterroepingen bij den sécu- lieren clerus, die voor het Fransche Epis copaat grooter zorgen en ongerustheid verwekt, naarmate de gemiddelde leef tijd van den priester steeds hooger wordt. Er zijn bisdommen waar sinds tien jaar slechts 1 of 2 priesters per jaar gewijd worden, terwijl er tien of vijftien ster ven. In midden Frankrijk is een bisdom, waar de benjamin der priesters 40 jaar is, de oudste 102 en waar grijsaards van 65 jaar belast zijn met de geestelijke ver zorging van twee parochies zonder assis tentie. Men stelle zich deze priesters voor in de bergen, bij een meter sneeuw of meer! Er zijn in Frankrijk 12.000 paro chies, die geen of geen vasten herder meer hebben. Voor dit vitale vraagstuk moet een op lossing gevonden. Maar om een oplossing te vinden moet men allereerst de oorza ken van de kwaal kennen en tevens de oorzaken van het verschijnsel, dat de re guliere congregaties en orden niet over priesterroepingen te klagen hebben, verre van daar. Derhalve was aan Mgr. Chapouüie In de vergadering van October 1946 opge dragen, alle provinciaals en oversten van orden en congregaties bijeen te roe pen om het vraagstuk van geestelijk standpunt te bestudeeren en tevens een onderzoek te doen instellen door een commissie van leeken, die hetzelfde vraagstuk van wereldlijk standpunt zou den bestudeeren. De rapporten van beide commissies zouden in de vergadering van Maart besproken worden; hetgeen dan ■ook is geschied. van verzoeken om bescherming. De inhoud der klachten wordt door de autoriteiten van de UNO zorgvuldig geheim gehouden teneinde vergeldings maatregelen tegen de aanklagers te voorkomen. Sommige klagers zijn klaarblijkelijk maniakken, maar vele honderden heb ben welberedeneerde klachten ingediend over schending van de menschenrechten en de fundamenteele vrijheden, die In het handvest der UNO worden genoemd. Voorts zijn allerlei brieven ontvangen van duizenden bewoners van kampen voor uitgeweken en verplaatste perso nen. Zij bevatten verzoeken om her plaatsing in de gewone maatschappij, om voedsel en kleeding, hulp tot het opspo ren van Overleden of vermiste verwanten. De commissie, die in Februari te New York is bijeen geweest, moest zich op het standpunt stellen, dat zij niet be voegd was tot het nemen van maatre gelen, doch haar leden waren optimis tisch gestemd ten aanzien ran de mo gelijkheid, dat een internationale code van menschenrechten, welken de UNO voornemens is tot stand te brengen, de noodige middelen aan de hand zal doen om de menschenrechten te handhaven en het inbreuk maken daarop door le den van de UNO te verhinderen. Het formuleeren van zulk een code is opgedragen aan mevrouw Franklin D. Roosevelt, voorzitster der commissie, den Chineeschen vertegenwoordiger dr. P. C. Tsjang, vice-voorzitler en den Libanee- schen vertegenwoordiger, dr. Charles Malik, rapporteur. verwacht uit hun gezinnen en uit de groote mijnwerkersfamilie waren weggerukt. De mannen ran den nachtdienst hadden dit 's-morgens reeds gedaan, terwijl de middag- dienst des avonds den gevallenen een laatsten groet bracht. Bij de rouwkapel, waar de kisten, waarin het stoffelijk overschot rustte van opzichter J. H. Keulers, houwer J. H. Valkenberg, houwer J. J. Keymes, pest- sleeper J. H. Janssen en bankwerker J. A. Jacobs, naast elkaar stonden, bedekt met witte bloemen, en kransen van het mijnbestuur var. Brunssum en Heerlen, hielden twee houwers in mijnwerkers- kleeding, die om het uur werden afge lost, met de brandende mijnlamp in de hand, de wacht. Het was een ontroerend schouwspel, de mannen, bedekt met hét stof uit de donkere mijngangen, te zien trekken langs hen, die gevallen zijn aan het front, dat zij zelf enkele minuten te voren verlaten hadden. Eerbiedig, met ontbloot hoofd, schoven zij binnen, ter wijl de kopnagels van hun zware schoe nen over den harden steenen vloer der rouwkapel krasten, waar aan de achter zijde van de middelste kist het Kruis beeld tusschen brandende kaarsen stond. Eén oogenblik stonden zij stil. in ge dachten verzonken en spraken een kort gebed. Wie kunnen dit ongeluk en dit leed beter ^begrijpen dan zij? Even vóór drie uur kwamen de nabe staanden der slachtoffers en begaven zich naar de rouwkapel, waar hun dier baren rustten, die Maandagmorgen thuis waren weggegaan, zooals zij reeds rr>o vaak naar hun werk waren gegaan, dezen keer echter om niet meer terug te kpe ren. Een tafereel, om nooit te vergeten. De beide mijnwerkers, die de wacht hielden, hadden den grooten krans van roode amaryllis, witte aronsKel- ken en blauwe irissen, waartusschen 'n breed lint in de nationale kleuren was bevestigd, aangebracht, toen mej. Geldens, de secretaresse van H. M. de Koningin, de rouwkapel betrad, om namens H. M. de Konin gin dezen krans neer te leggen bij hen, die bij het verrichten van nun voor het vaderland zoo belangrijk werk het leven hadden verloren. Onder de autoriteiten, die bij deze plechtigheid aanwezig waren, merkten wij op dr. ir. Ch. Th. Groothoff, presi dent-directeur der Staatsmijnen en di recteur der Ned. Steenkolenmijnen, den Commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg, mr. dr. F. J. Houben. den burgemeester van Brunssum, mr. A. P. J. M. Lempers en den inspecteur-gene raal van het Staatstoezicht op de mij nen, ir. F. Wijffels. In de kamer van den ring (organisatie van mijnwerkers) der Staatsmijn Hen drik werden later de familieleden van de slachtoffers aan mej. Geldens voor gesteld, die de gevoelens van deelneming van H. M. de Koningin overbracht en zich korten tijd met de nabestaanden onderhield. Na uitvoerige discussies is gistermid dag op de buitengewone algemeene ver gadering van den Centralen Bond van Ziekenfondsen en den Bond van R.K. Ziekenfondsen te Utrecht een motie aangenomen, waarin werd gezegd, dat er naar het oordeel van de vergadering voor de artsen geen aanleiding be staat medische hulp aan ziekenfonds patiënten te kwalificeeren als philan thropic. Ernstig keuren zü daarin boven dien af, dat in een groot aantal ge vallen onderscheid wordt gemaakt tnsschen de behandeling ran parti- cnlieren en fondspatiënten. Zij doet 'n beroep op den steun van de besturen van arbeidersbewegingen, om dat naar haar inzichten een versterking van de onderling beheerde ziekenfondsen dringend noodzakelijk is. Zij spreekt zich uit voor een honoreering van de i artsen, waarbij wordt rekening gehou den met de bijzondere plaatselijke om standigheden en draagt ten slotte den besturen der organisaties op met alle geoorloofde middelen te ijveren voor een betere geneeskundige verzorging van ziekenfondsverzekerden en er naar te streven, dat de noodige waarborgen daarvoor in een ziekenfondswet worden opgenomen. Het is niet waarschijnlijk, dat Enge land Joego-Slavië's verzoek om hulp van de UNRRA, ten einde het in den zomer te verwachten voedseltekort aan te vullen, zal steunen. Naar verluidt, heeft de Britsche re geering onlangs twee aides mémoires van de Joego-Slavische regeering ontvangen. In een ervan werd om Britschen steun gevraagd voor een verzoek om onmid dellijke verscheping van 200.000 ton graan en in de tweede werd verklaard, dat Joego-Slavië voedsel en andere goe deren ter waarde van 60.800.000 dollar moet importeeren en gevraagd werd welke stappen Engeland kan onder nemen om Joego-Slavië in deze behoefte tegemoet te komen. Het standpunt van het Britsche mi- nisterie van Buitenlandsche Zaken is, dat de ontwikkelingen in Joego-Slavië den indruk hebben gegeven, dat er tot voor kort voldoende voorraad was en. zeer onlangs de broodrantsoenen er be slist hooger waren dan in Engeland, Tevens wordt er op gewezen, dat Joego- Slavië zeer kort geleden nog voedsel van hooge calorische waarde, zooals boter en varkens, op de wereldmarkt aanbood. Voor de derde maal heeft de Neder landsche marine, naar Reuter meldt, de 394-tens metende „Empire Mayrover", toen dit schip Dinsdag j.l. met herstel goederen van Singapore de haven van Cheribon binnenliep, aangehouden. Deze maal kreeg het schip bevel voor onder zoek van de lading naar Batavia op te stoomen. Het schip heeft geen escorte en evenmin een gewapende macht aan boord meegekregen. Het bevel werd kort voor de enderteekening van Linggadjati gegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1