Nieuwe republikeinsche stellingen bij Semarang Kardinaal spreekt de Tweede Divisie toe Afscheid in de Kathedraal van Utrecht Soepele regeling achterstallige inkomstenbelasting PROTESTSTAKING IN DUSSELDORF Katholieke actie beheerd door centrale kas? Brandende vraagstukken in Frankrijk Besteden van vrijen tijd 6 Groote hongerdemonstraties in het Ruhrgebied Slachtoffers van de mijnramp ten grave gedragen Droeve plechtigheden Tot hoofd en hart Indonesische delegatie te New Delhi eischt terugtrekking der Ned. troepen Vermiste marine-Dakota gevonden m „Sloterdijk" naar Indië Politiek de drijfveer? Parochie in discrediet? Bezorgdheid over Mgr. Stepinac ZATERDAG 29 MAART 1947 e 69ste JAARGANG No. 23810 Inzittenden behouden? NIEUWE STAP VAN JAMES RYAN Post voor militair en burger personeel in Indië Vijfling geboren Dr. Michael Keller bisschop van Munster Het weer Materieele steun voor de Kath. Actie Woningnood en Huisvesting Tentoonstelling over onderwijs Overgebracht naar beruchte gevangenis In alles eenvoudig te zijn is in 't geheel niet zoo eenvoudig, j DOODVONNIS VOLTROKKEN BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wna. hoofdredacteur: 'JV Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der mm. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave redenen te weigeren. De Nederlandsche militaire woord voerder te Batavia heeft o.m. het vol gende medegedeeld: Nederlandsche troepen bij Soerabaja hebben Dinsdag en Woensdag 't complex Patjet-Trawas onder hun controle gesteld om de drink, watervoorziening veilig te stellen. Na dat de buisleidingen hersteld waren, was de drinkwatervoorziening weer verze kerd. De inundaties zijn overal opgehe ven en het gebied rondom Soerabaja is overal vrij van water. In den sector-Semarang gaan re publikeinsche troepen niet alleen voort met het bouwen van reeds be gonnen stellingen, doch zij zijn zelfs begonnen met het bouwen van nieuwe stellingen in de twee-kilo- meterzone in strijd met de overeen komst. Uit Medan wordt infiltratie gemeld van gewapende rampokbenden, die in verschillende kampongs hun slag sloe gen, waarbij een Chinees vermoord werd Vrijwel alle sectoren melden de gebrui kelijke dagelijksche berichten over klei ne incidenten. De Dakoto van de Nederlandsche Marine, die sinds Dinsdag j.l. als vermist was gemeld, is door ver kenners in open veld in de buurt bij Pinecreek (ongeveer 200 kilometer ten Zuid-Oosten van Darwin) ge vonden. Men neemt aan, dat de gedaanten, die men bij het vlieg tuig heeft zien Ioopen, de overle venden zijn. Het vliegtuig heeft blijkbaar een geslaagde buiklanding gemaakt. James Ryan heeft hij het Landgerecht Wederom een verzoek ingediend om de „Martin Behrman" met haar oorspronkelijke lading naar de Vereenigde Staten te laten terugkeeren. In het begin van deze week beweerden Ryan en zijn advocaat, dat de uitspraak van den landrechter, volgens welke de Ne derlandsche autoriteiten gerechtigd waren de lading in beslag te nemen, ongeldig is. Het andere schip van de Isbrandtsenlijn, de „Plying Cloud" zal morgen te Batavia «.r,Met, dit schip aai. naar verwacht wordt, de bemanning van de „Martin" re- patrieeren. Naar leden van de Indonesische dele gatie op de Aziatische conferentie te New Delhi in een verklaring mede deelden, beteekent de onderteekening van de Nederlandsch-Indonesische over eenkomst, dat de Nederlandsche strijd krachten in Indonesië in geen enkei opzicht meer een taak te vervullen heb ben en onverwijld moeten worden te ruggetrokken. In een te New Delhi gehouden pers conferentie verklaarde Salim, de Indone sische vice-minister van Buitenlandsche Zaken, dat, indien de Nederlanders tegen den wil van het Indonesische volk in de troepen handhaven, er geen copra en geen rubber meer beschikbaar zal komen. Met de „Willem Barendsz" ter walvischvangst. Een kijkje op het „vleeschdek" van „Barendsz", waar een borststuk van een walvisch omhoog geheschen wordt. Waarschijnlijk voor het eerst tijdens zijn kardinalaat is Z. Em. Joh. Kard. de jong gisteravond toen hij, omhangen met de cappa magna, de kathedrale kerk te Utrecht binnenging, ontvangen met klaroengeschal. Het waren de kla roenen van de mannen van de Tweede Divisie uit het garnizoen Utrecht, die binnen korten tijd naax Indië vertrek ken en van wie de Kardinaal gisteren tijdens een pontificaal Lof heeft af scheid genomen. Ben afscheid, dat, naar de woorden van majoor-aalmoezenier Veldhuis, die de plechtigheid inleidde, mag worden gezien als een rehabilitatie aan de Tweede Divisie voor wat aan de Eerste Divisie vorig jaar door de vele dissonanten, die haar afscheid uit Am sterdam begeleidden, werd tekort ge daan. Van het priesterkoor, waar in de koorbanken, ongewone figuur in de kathedraal, de ministers Beel, piévez en Van Maarseveen plaats hadden ge vonden, heeft de Kardinaal de vertrek kende militairen toegesproken. „Mannen van de Tweede Divisie", al dus zeide hij, „zorgt er voor, dat gij in het vaderland nooit minder terug keert, dan gij zijt gegaan. Het is geen angstige bezorgdheid, die mij deze woorden doet spreken, maar het is die zelfde zorg, die uw ouders inspireert De onderteekening van de overeenkomst van Linggadjati. Een kijkje in de troonzaal van het paleis Rijswijk tijdens de rede van Soetan Sjahrir. (Per vliegtuig en radio overgebrachte foto) Van bevoegde zyde deelt men ons' het volgende mede.- ,,Tcn gevolge van den achterstand, in den laatsten oorlogswinter en daarna, bij den belastingdienst ontstaan, zijn de inspecties met het opleggen van de definitieve aan slag in de inkomstenbelasting 1944 en 1945 nog niet ver gevorderd. De minister van' Financiën heeft een regeling getroffen, waardoor aan moeilijkheden, die uit dezen achterstand voor belastingbetalers voort vloeien, zooveel mogelijk wordt tegemoet gekomen. In deze regeling is ook de In komstenbelasting over 1946 betrokken. De regeling die hier niet volledig kan worden weergegeven houdt in de eerste plaats in, dat over 1944, 1945 cn 1946 ge noten ziekengelden, kinderbijslagen en der gelijke uitkeeringen ingevolge de sociale verzekeringswetten, waarop geen belasting wordt ingehouden, geen aanslagen meer zullen worden opgelegd. Definitieve aan slagen over 1944 en/of 1945, die reeds zijn opgelegd, zullen op verzoek van den be lastingplichtige worden herzien; wat reeds mocht zijn betaald zal eventueel worden teruggegeven. Werknemers (en gepensionneerden)die In 1944, 1945 of 1946 naast hun loon (pen sioen) nog een bedrag aan rente, huur of dergelijke neveninkomsten hpbben genoten, van niet meer dan f 500 per jaar, worden, indien het geheele inkomen per jaar niet meer dan f 4500 beliep, in het algemeen een oedrag van f 100 of f 200 inkomen huiten aanmerking gelaten, ook hier is herziening van reeds opgelegde definitieve aanslagen over 1944 en 1945 mogelijk. Belastingplichtigen, die niet werknemer of gepensionneerdenzijn, b.v. kleine ren teniers, worden op de gebruikelijke wijze aangeslagen Indien het voor hen buiten gewoon bezwaar oplevert een (definitieve) aanslag te voldoen, kunnen zij zich met een verzoek om afschrijving (kwijtschelding) wenden tot den directeur van 's rijks belas tingen en domeinen, onder wien zij ressor teeren. De directeur zal bij de behandeling van het verzoek in het oog houden, dat de rechtvaardigheid gebiedt, dat anderen in soortgelijke positie als werknemers en gepensionneerden, ook eenigszins worden tegemoet gekomen. Over voorloopige aan slagen over 1946 dient men zich eventueel voor uitstel met den ontvanger te verstaan. De minister heeft nog oepaald, dat de aanslagen over 1944. 1945 en 1946 in het algemeen In vijf gelijke maandelijksche ter mijnen kunnen worden voldaan. Over de belastingheffing van kinderbij slagen heeft de minister medegedeeld: Nu de regeling van den kinderbijslag on langs belangrijk verruimd is, zouden vol gens de bestaande wettelijke voorschriften voor 1947 en volgende jaren aan zeer vele werknemers (o.a. aan allen met bijslag voor twee of meer kinderen) aanslagen in inkomstenbelasting moeten worden opge legd. Het is beter, dat belasting over de kinderbijslagen door middel Van inhouding wordt geheven. Met ingang van 1 Juli a.s. zullen de werkgevers de In te houden belasting moe ten berekenen over het loon, vermeerderd met de over het loontijdvak nog te ont vangen kinderbijslag. Op dien datum zal ook, indien het thans bij de Tweede Ka mer aanhangige ontwerp-belastingherzle- ning 1947 wet wordt, voor de lagere loonen tevens een verlaging van het belastingtarief ingaan; wat in dé meeste gevallen tot ge volg zal hebben, dat van de lagere loonen ook per saldo na 1 Juli vrij wat minder zal worden ingehouden dan op het oogen- blik het geval is, terwijl aanslagen in de inkomstenbelasting ter zake niet behoeven te worden opgelegd. Bij het ministerie van Financiën is nog in overweging om in het vervolg ook op ziekengelden e.d. zooveel mogelijk de be lasting te doen inhouden, zulks eveneens ter voorkoming van latere aanslagen. De werkgevers zullen omtrent een en ander t. z. t- uiteraard nog worden ingelicht." Poststukken voor in Ned.-Indië ver blijvende leden van Roode-Kruisteams. het Vrouwelijk Vrijwilligers Korps en het NICA-personeel, moeten volgens de normale zeepost- of luchtposttarieven worden gefrankeerd. Op deze stukken is het voor militairen in Indië geldende verlaagde binnenlandsche port niet van toepassing. Daarentegen vallen stukken bestemd koor leden van het V. H. K. (Vrouwen *Huln Korps) de Marva (Ma rine Vrouwenafdeeling) en het -V. K. K. N. I. L. (Vrouwenkorps van het Kon. Ned.-Ind. Leger) onder de bepalingen betreffende het verlaagde port voor stuk- ,ken yoor. militairen, tot een oprecht gemeende vermaning. Met Sint Paulus mag ik tot u zeggen: sta pal in uw geloof. Dan is er niets te vreezen, dan zult gij integendeel ge traind en gesterkt in het vaderland te rugkeeren. Wat van u gevraagd wordt is een groot offer en het is dan ook alleen om een zwaarwichtige reden,- dat het vaderland zulk een offer vergt. Want wij leven in een tijd, waarin over vele en groote dingen een beslissing zal vallen, die ten nauwste samenhangt met het algemeen welzijn van ons volk en dat van Nederlandsch-Indië. Doch naast die taak voor het vader land is er nog een andere taak, de zprg voor uw ziel. Weest mannen van gebed- Wie God niet vergeet, zal nooit dttor God vergeten worden. Hij zal bij n blijven onder de felheid van de Indi sche zon en de donkerte van den tro pennacht." En zich over de hoofden van de sol daten heen richtend tot hun ouders, vrouwen en verioofden, zei de Kardi naal: „Maar ook zij hebben plichten ten opzichte van u, zij mogen u niet vergeten, ja geheel Nederland kan en mag u niet vergeten, omdat gij op de bres staat van het vaderland, dat het vaderland van alle Nederlanders is." Briefcontact en lectuur, maar bovenal gebed gaf de Kardinaal aan als mid delen, die den band tusschen thuisfront en de mannen in Indië moeten leggen en bevestigen. „Mannen van de Tweede Divisie", zoo besloot hij, „ik reken op n, want het blijft waar, dat Nederland zal beoor deeld worden door de volken van Indië In het Grieksche plaatsje; Erasmia Zavitsanon is een vijfling geboren, be staande uit vier jongens en een meisje. De gezondheid van de kinderen is goed. naar het christelijk gedrag en leven van het Nederlandsche leger." En daarop gaf Zijne Eminentie aan de knielende soldaten, die de kerk tot in de uiterste hoeken vulden, den pau selijken zegen. Vanavond om kwart over zeven zal de K.R.O. de geheele plechtigheid in de kathedraal, waarbij Zijne Eminentie werd geassisteerd door plebaan J. v. d. Burg als diaken en majoor-aalmoeze nier De Boer als subdiaken, en waar aan ook het kathedrale koor zooveel bijdroeg, uitzenden. De „Sloterdijk" die reeds menig maal troepen Indië-waarts vervoerde, vertrok Vrijdagmiddag vijf uur van Rotterdam uit wederom, nu met 1500 militairen aan boord, naar Indië. Het geheele derde regiment infanterie, afdeelingen van de Indische vorming, het K. N. I. L. en de mariniers scheepten zich gedurende den morgen en een deel van den middag in, terwijl de marine-kapel en een geluids wagen voor vroolijke muziek zorgden. Generaal P. L. G. Doorman, luit.-kolonel De Bruin en kapitein-luitenant ter zee H. Tichelman spraken de verschillende legeronderdeelen toe. Z. H. Pius XII heeft den President van het Seminarie van Osnabrück, dr. Michael Keller, benoemd tot opvolger van kardinaal Graaf von Galen als Bisschop van Münster. Mgr. Keller werd geboren in 1896, priester gewijd in 1921 en is sedert 1939 President vaA het Seminarie van Osnabrück. Voor het eerst sinds de Duitsche nederlaag is het Vrijdag in Düsseldorf, nadat de vakvereenigingen een staking van een dag bevolen hadden en het vervoer en alle fabrieken hadden stilgelegd, tot demonstraties op groote - schaal gekomen, waarbij meer dan 100.000 mannen, vrouwen en kinderen protesteerden tegen de catastrophale voedselsituatie, welke op het oogenblik in het Ruhrgebied heerscht. Reeds in den vroegen morgen trokken lange rijen arbeiders, vrouwen en kinderen door de straten, spandoeken en borden meedragend met opschriften als: „Geen voedsel, geen werk", „Laat onze kinderen niet verhongeren" of „Wij hebben honger. Wij willen brood." De weinige Britsche militairen, die zich op straat bevonden, werden met schimpscheuten bejegend. Militaire auto's werden met steenen bekogeld en omvergegooid. In een der buitenwijken haalden woedende demonstranten de in zittenden uit een auto van het Britsche militaire bestuur en reden den wagen daarop te water. Tegen elf uur nam de demonstratie nog steeds in omvang toe. De menigte begon toen het stads park binnen te trekken, waarvan de ingangen geblokkeerd waren om Brit- schen militairen auto's den toegang te beletten. In het park sprak de voor zitter van de vakvereenigingscommissie Fritz Stahl de menigte via luidsprekers toe. Hij deelde den demonstranten mede, dat de vakvereenigingen niet zouden rusten, alvorens de „huidige catastrophe" zou zijn afgewend en het geweten van de wereld zou zijn wakker geschud. Na de demonstratie heeft een dele gatie van arbeiders den commandant van de stad een resolutie overhandigd, waarin wordt gezegd, dat men door den voedselnood spoedig aan het einde van zijn krachten zou komen. De reso lutie omvat voorts de volgefide punten: Alle in 1946 ontbonden burgerlijke co- mité's dienen onmiddellijk weer te wor den ingesteld. De zuivering moet be spoedigd worden. Er moeten commis sies worden ingesteld met tot taak de vrijmaking en ter beschikking stelling voor de algemeene consumptie van alle resteerende voedselvoorraden, daarbij inbegrepen aardappelen en groente. De resolutie wil voorts verwijdering van alle ongeschikte ambtenaren op het gebied van de voedselvoorziening. Deze moeten worden vervangen door „wer kelijk democratische strijders". Er moe ten stappen worden genomen om voed sel uit andere gebieden naar Düsseldorf te brengen. Door middel van agrarische hervormingen moet van het beschikbare land een zoo intensief mogelijk gebruik worden gemaakt. De Britsche militaire Verwachting tot Zaterdagavond: Weer wat toenemende wind, voor namelijk uit Oostelijke richtingen. Zwaar bewolkt met opklaringen. Plaatselijk regen of regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. Zondag Zon 6.2219.08, Maan 10.25 —3.11. Maandag Zon 6.2019.10, Maan 11.42—3.59. In de vergadering van de Fransche Kardinalen en Aartsbisschoppen, welke begin Maart gehouden werd en waarvan wij Vrijdag het eerste ge deelte publiceerden, is ook de restaura tie en herwaardeering der parochie ter sprake gekomen. Men verwijt aan de parochie haar ar chaïstische apostolaatsmethoden. Men beweert, dat ZÜ een verouderde instel ling is, een anachronisme, een overblijf sel van vergane Christelijke eeuwen, dat niet meer op zijn plaats is in onze mo derne wereld. De parochie leeft in dis crediet; zij heeft geen goede pers; de ouders wier kinderen zich tot het H. Priesterschap geroepen voelen, stellen haar voor als een al te discreten bijna minderwaardigen vorm van apostolaat, enz. De parochie zal dus opnieuw een levende gemeenschap moeten wor den, een centrum van Katholiek le ven. Den geloovigen moet opnieuw het bewustzijn worden bijgebracht, dat zij in wezen en volgens het ca noniek recht in en door de parochie verbonden zijn met hun Bisschop en via dezen met den Paus, den Plaats- bekleeder van Christus. De parochie moet opnieuw worden wat zij was in vroegere tijden: een levensgemeen schap, waar eenieder zich solidair weet met het geheel; waar eenieder bidt voor zijn evennaaste; waar ie dere arme geholpen wordt door zijn eigen mede-parochianen; waar elke zieke bezocht wordt door zijn mede broeders; waar een intense liefde rayonneert. Alleen door een restau ratie en herwaardeering zal de pa rochie aan Frankrijk méér priesters kunnen schenken voor de seculiere geestelijkheid. Het tweede punt van bespreking was: welke materieele, hulp men aan de Kath. Actie--groepen bieden kon. De oorlog heeft Frankrijk straatarm gemaakt. De levenskosten zijn schrikba- .rend gestegen (ongeveer 1000 procent), en de behoeften der K.A. zijn grooter gewor den naarmate zij sterker gespecialiseerd is. De gespecialiseerde jeugdbewegingen der J.O.C., J.A.C. enz. hebben dan ook met financieele moeilijkheden te kam pen. Verscheidene voorstellen om de K.A. te steunen kwamen ter sprake. Sommige Kardinalen en Aartsbis schoppen waren voorstanders van één centrale kas voor alle groepen van geheel Frankrijk, zoodat het „teveel" van den een het „tekort' van den ander zou kunnen aanvullen. Dit voorstel schijnt evenwel de autono mie der diverse jeugdbewegingen en K.A.-groepen in gevaar te brengen. Bovendien vreesden sommigen, dat de beheerders van deze centrale kas wel eens pressie zouden kunnen uit oefenen op een "bepaald diocees, een zepaalde groep, of niet voldoende de behoeften zouden kennen van een bepaalde groep in een diocees. Ten slotte was het nog niet zeker, of een dergelijke centrale kas alléén door een betere verdeeling der gelden, zonder „verhooging" der inkomsten, in staat zou zijn die hulp en ver lichting te brengen, die gewenscht werd. Enkele leden der Assemblée waren voorstanders van leening op langen termijn, terwijl weer anderen de voorkeur gaven aan een centrale kas per bisdom of per metropool, samen met een jaarlijksche collecte in het geheele bisdom voor alle Katholieke organisaties. Tenslotte kreeg Mgr. Chapoullie de opdracht bij jeugdleiders, aalmoezeniers en propagandisten alle gewenschte ge gevens te verzamelen, die tot een be tere beoordeeling van het vraagstuk kunnen leiden. Het derde punt van bespreking vorm. de de kwestie der huisvesting. Zonder de duizenden woningen mee te tellen, die door den oorlog vernield werden, heeft het land reeds een tekort aan wo ningen door het verouderen en vervallen van de gewoonlijk uit zandsteen ge bouwde huizen, die niet gerestaureerd kunnen worden, omdat de kosten twaalf maal hooger zijn dan voor den oorlog, terwijl de huren slechts drie keer hoo ger zijn. Aan nieuwbouw durft men niet te denken. In toeristencentra komt de bouw van een hotelkamer op één mil- lioen (per kamer wel te verstaan). Is er dus noch nieuwbouw noch herstel, de kwaal is verergerd door de verwoestingen van den oorlog en door de nationalisatie van alle mo gelijke en onmogelijke bedrijven, in stellingen, en door den uitwas der bureaucratie en den administratieven rompslomp van het moderne leven, welke steeds meer woongelegenheid transformeert in bureaux. De materieele, maar vooral de mo- reele ellende, die hier uit voortvloeit, is al te duidelijk. Er is geen sprake meer van hygiëne; jonge menschen kunnen niet trouwen of komen tot practijken, die de publieke opinie helaas begrijpe lijk begint te vinden, maar die de mo raal niettemin veroordeelt. De Fran sche burgerlijke autoriteiten hebben reeds bepaalde maatregelen geno men, o.a. door telling van niet- of on voldoende bewoonde hulzen, om in deze kwaal een weinig verlichting te bren gen. Maar er zijn nog vele egoïsten, die liever over 7 a 8 kamers de beschik king wenschen te behouden, dan er enkele af te staan aan een jong paar of aan een groot gezin. De Kardinalen en Aartsbisschop pen hebben dit probleem van alle kanten grondig bezien en de Bis schoppen zullen dan ook opdracht ontvangen om den clerus er nog eens op te wijzen, dat hij tot samenwer king met het burgerlijk bestuur van land, stad of dorp gehouden is. De priesters zullen eenerzijds in hun preeken het goede woord verkondi gen, anderzijds bij het huisbezoek hün oogen den kost geven om over tollige woongelegenheid in den geest van Christelijke naastenliefde en van burgerlijke plichtsbetrachting aan minder gesitueerden te doen toekomen. Tenslotte hebben de Kardinalen en Aartsbisschoppen van Frankrijk beslo ten, dat in October te Parijs een groote tentoonstelling gehouden zal worden over het Katholiek onderwijs. Na Parijs zal deze „reizende" tentoonstelling alle departementen van het land bezoeken om met foto en filmmateriaal, docu mentatie, statistieken, voorbeelden enz. te bewijzen, dat de Katholieke school niet alleen recht van bestaan heeft, maar inderdaad aan een behoefte beant woordt; om te bewijzen ook, dat een staatsmonopolie van het onderwijs katastrophaal zou zijn voor den Fran- schen geest en om de weifelaars niet slechts sympathie voor de Katholieke school bij te brengen, maar ook de overtuiging, dat deze school, beter dan elke andere, in staat is uitstekende Fran- schen te kweeken. Instructies zullen ge geven worden aan de onderwijsautori- teiten. autoriteiten te Düsseldorf moeten den bestuursraad verzoeken de economische grenzen tusschen de zones op te heffen. De resolutie zegt tenslotte, dat de vakvereenigingen wekenlang hebben ge tracht het nemen van uiterste maat regelen te voorkomen, doch dat zij nu aan het einde van haar krachten waren gekomen. Na 12 uur verscheen Britsche militaire politie in de stad en in de buitenwijken zag men lichte pantserwagens verschij nen. Nadat de demonstranten uiteenge. dreven waren, bleven de winkels en fa brieken in Düsseldorf gesloten. Het ver keer stond volkomen stil. Ook in andere steden in het Ruhrge bied en het Rijnland is het tot demon straties gekomen. In Keulen en Aken, waar het Donderdag reeds rumoerig was, hebben Vrijdag opnieuw kleinere demonstraties plaats gehad. In Keulen marcheerden vijftienhonderd vrouwen langs het raadhuis, luidkeels protesteerend tegen de verlaging van het boter_rantsoen. Te Aken legde een korte staking de stad lam en demonstreerde een menigte van eenige duizenden voor het gebouw van het militaire bestuur. Een delegatie van twaalf Duitschers, die bij den stadseommandant en den Oberbür- germeister werd toegelaten, protesteerde tegen het voedselgebrek. In Hagen, ten Zuiden van Dortmund, hebben 20.000 personen gedemonstreerd. Er deden zich geen ernstige incidenten voor, doch de industrie en het zakenleven lagen goeddeels stil. Een hooge Britsche functionaris ver klaarde, dat de stakingen en demonstra ties in het Ruhrgebied door politieke agi tators worden georganiseerd om op de conferentie te Moskou invloed uit te oefenen. De woordvoerder gaf echter toe, dat de onlnsten niet zonder de voedselcrisis had. den kunnen ontstaan, en hij verklaarde voorts, dat er achter de troebelen in geen geval nazi-invloeden zitten. Zooals reeds gemeld, heeft Mgr. Ste pinac, ondanks het dringend verzoek van den Kroatischen eersten minister Ba-" karitsj, geweigerd een gratieverzoek in te dienen en bleef hij bij zijn eisch tot een nieuwe openbare behandeling van zijn zaak door een onpartijdige recht bank. Nu de pogingen om op deze ge makkelijke wijze zoowel Mgr. Stepinac ongezien uit het land te verwijderen, als ook de protesten uit de geheele wereld tot zwijgen te brengen, hebben gefaald, trachten de communisten van Tito hem volledig van alle contact met de buiten wereld af te sluiten. Daarom heeft men den Aartsbis schop uit de Lepoglava-gevangenis te Zagreb overgebracht, niet naar een sanatorium, zooals de commu nistische propaganda het wil doen voorkomen, doch naar de beruchte Trakoscan-gevangenis. Deze bevindt zich in het voormalige slot van de familie Draskovic, in het Noorden van Kroatië, en ligt volledig afge zonderd van de bewoonde wereld. In Trakoscan werden reeds die vijan den van Tito opgesloten, die wegens hun vooraanstaande positie of hun aanzien als bijzonder gevaarlijk gelden. Aldaar zal Mgr. Stepinac niet meer, zooals in de Lepoglava-gevangenis, met andere priesters contact kunnen hebben. Ook zal hij geen voedselpakketten meer mo gen ontvangen van de in den omtrek wonende boeren. In geheel Kroatië meent men, dat wie eens in Trakoscan is, er niet meer uit komt. Derhalve is mer. in kerkelijke kringen zeer bezorgd over het lot van den Aartsbisschop. CVan een bijzonderen medewerker) Dat de besteding van den vrijen tijd van arbeiders nog eens tot een pro bleem. ja tot een twistpunt aou worden, hebben de pioniers in de arbei dersbeweging zeker nooit kunnen ver moeden. Misschien had het Kamerlid, dat bij de behandeling van den 8-urendag in de Tweede Kamer waarschuwend den vinger hief: wanneer de arbeiders zoo veel vrijen tijd krijgen, zullen het kroeg- looners worden, er eenig voorgevoel van. Inmiddels heeft zoowel de werkdag met redelijke rustpoozen als de Jaarlijk sche vacantie, varieerende van enkele dagen tot verscheidene weken, burger recht verkregen in ons maatschappelijk beeld. In hun vrije avonduren werden de ar beiders geen kroegloopers, maar duizen den werkten avond na avond aan hun verstandelijke vorming door het volgen van allerlei cursussen; anderen vonden hun liefhebberijen in een eigen tuintje, postzegelverzameling, huisnijverheid of sport. Natuurlijk: er zal ook wel mis bruik zijn gemaakt van dien vrijen tijd. En voor zoover de betrokkenen dat zelf niet deden, speculeerde een na 1920 sterk opkomende genotsindustrie wel zoo ge raffineerd op de bevochten vrijheid en het verhoogde welvaartspeil, dat de vrije tijd inderdaad in sommige opzich ten tot een gevaar dreigde te groeien. Zegenrijk werk hiertegen heeft speciaal ook de Katholieke Arbeidersbeweging gedaan. Juist uit die eerste jaren na den vorigen oorlog dateeren het stimuleeren van de oprichting; van allerlei ontwïk- kelings- en ontspanningsclubs in die beweging als: muziek-, tooneel-, zang en sportvereenigingen; kaart-, biljart en wandelclubs verschenen bü tiental len. Hiermede werd aan een dubbele be hoefte voldaan: er werd een aangename én een vormende oplossing gevonden voor het vullen van den vrijgekomen tijd. Van een probleem was toen zeker nog geen sprake. De eerste bouwvakvacantie van drie dagen was voor de arbeiders heelemaal geen probleem. Vele jeugdvereenigingen hadden maanden vooraf haar plan netjes gemaakt. Fietstochten voor klei ne gezelschappen van 400 a 500 K.M. wa ren heelemaal niet ongewoon, vischwed- strijden, excursies, natuurlijk een be zoek aan Artis in ons onvolprezen Am sterdam, ze bezorgden organisatoren en deelnemers veel voldoening. Er was practisch geen werkgever, die er aan dacht, dat alles nu eens voor zijn per soneel te gaan verzorgen. En de arbei ders verlangden dat ook niet. In dien tijd ontstonden ook de eerste bedrijfssportvereenigingen. Niemand vond dat vreemd, niemand ergerde zich daar aan. Was het niet toe te juichen, da* in het schaftuur van een groote fa briek de jongens, in plaats van hn in de zon te liggen, wat gingen voetballen of aan sport doen? Het getuigde van goed inzicht, wanneer werkgevers dat aanmoedigden en een beetje organiseer den. Excuseert de gemeenplaats: er is ge- durenden den laatsten oorlog ontzaglijk veel veranderd. Het denken van de menschen op welhaast elk gebied van het leven heeft zich revolutionnair ge wijzigd, vooral t.a.v. de sociale verhou dingen. Dit gewijzigd denken nu neemt bij sommige werkgevers merkwaardige yormen aan. Het gaat er den arbeiders natuurlijk om en Goddank ook velen weidenkenden werkgevers de sociale verhoudingen te doen groeien in de sinds jaar en dag gepropageerde rich ting, n.l. die van medezeggenschap en rechtvaardige bezitsspreiding. En hun wordt geboden: prettige werkkring, ge zellige personeelsvereniging, verzorg de vacantie. Dit alles biedt het bedrijf. Vakopleiding, vorming van het gezin met medewerking van de sociale werk ster, huisvesting in bedrijfswoningen, vacantiekampen voor de jeugd, kinder crèches ten behoeve van werkende moe ders: het bedrijf van de wieg tot het graf. Het is niet wel voor betwisting vat baar, dat hier naast veel goeds ook veel onaanvaardbaars wordt gebo den. We hoorden van een bedrijf, dat een dominee aanzocht, godsdienstige verhandelingen voor het personeel ta komen houden. Een ander sticht een gemengde zwemclub. Enkele grootbe drijven stelden vele duizenden guldens beschikbaar voor een buitenlandsche vacantie van personeelsleden en orga niseerden vacantiekampen voor jongens en meisjes, waarvan een vormende in vloed moest uitgaan. (Vervolg op pagina 3) Onder geweldige belangstelling van de geheele bevolking had Vrij dagmorgen In de mijnstreek de uit vaartdienst en begrafenis plaats der slachtoffers van de mijnramp in de Staatsmijn Hendrik. Om half tien vertrok de droeve stoet van de rouwkapel op de mijnen. Het stoffelijk overschot van den hou wer J. J. Keijmes en den houwer J. H. Valkenberg werd overgebracht naar hun woonplaats Schinveld. Het stoffe lijk overschot van den postsleeper J. H. Janssen werd naar Heerlerheide ge bracht. In de kerk te Brunssum-Rum- pen werd een plechtige Requiemmis op gedragen voor opzichter J. H. Kenlers en bankwerker A. J. A. Jacobs. Op het priesterkoor hadden plaats genomen mej. Geldens, vertegenwoordigster va» H. .M. de Koningin, dr. ir. C. Th. Groot hof f, president-directeur der Staatsmij- nen, als vertegenwoordiger van den mi nister van Economische Zaken, de com missaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. F. J. Houben «1 ka nunnik Van Odijk als vertegenwoordiger van Z. H. Exc. Mgr. Lemmens, Bisschop van Roermond. Na de kerkelijke plech tigheid volgde de teraardebestelling op het R. K. kerkhof. Aan de geopende groeve werd niet gesproken. In Schinveld geschiedde de begrafe- jjiS van de houwers J. J. Keijmes en J. H. Valkenberg. In de R. K. kerk droeg pastoor Lankohr met assistentie de Re quiemmis op. De heeren J. Mouw, di recteur der Staatsmijnen, ir. Berdlng, mr. Linthorst en mr. Janssen vertegen woordigden de Staatsmijnen. Te Heerlerheide geschiedde om half 12 de begrafenis van den postsleeper J. H. Janssen. Dr. ir. Ros van Lennep en ir. De Zee vertegenwoordigden de di rectie der Staatsmijnen. Als vertegen woordiger van den burgemeester van Heerlen was aanwezig wethouder Schiks. Namens den minister van Justitie wordt bekend gemaakt, dat het dood vonnis tegen F. H. Meyer, wiens gratie verzoek werd afgewezen, gisteren is vol trokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1