Partijraad beleid der steunt Indisch K.V.P.-fractie UNO bij partisanen op bezoek Het kwade weer is voorbij En een dorp ademt weer i M0DJ0KERT0. ONDER BESTUUR DER REPUBLIKEINEN Generaal De Gaulle houdt een herdenkingsrede Bemanning van Dakota in leven LAATSTE TWEE EENHEDEN KOLEN EERST IN MEI? Actie-Weiter ontoelaatbaar geacht EP Moeilijkheden voor brandstoffenhandel Tot hoofd en hart SPOORVERBINDING NOORD-ZUID Na staakt het vuren" Overeenstemming inzake demilitarisatie Moeilijke tocht voor reddingsploeg Commissie wacht tever geefs in de herberg van Kastanofiton MAANDAG 31 MAART 1947 69ste JAARGANG No. 23811 Nog drie of vier dagen TIEN DOODEN PER DAG.... Prof. Posthuma en Verziji terug NOORSCH SCHIP BIJ TEXEL OP MIJN Hekla op IJsland in actie WEER LUIERS Het weer. Eén eenheid per maand Buiten de Kamer om /n de bergen van Macedonië en Thracië, waar Grieksche gueril la's groote gebieden beheerschen en uit Athene gezonden regeerings- troepen hun invloed trachten te her winnen, liggen twee werelden tegen over elkaar. Dit is niet het eenige stukje Europeesche grond, waar dit het geval is. in het Westelijke Maag denburg, het centrale Trïést en het Oostelijke Grieksche bergland vormen de.- grenzen even groote scheidings lijnen als bij Fiorina en Siderokas- tron, waar de Grieksche partisanen samen met hun broeders van over de grenzen zich schuil houden en dorpen en steden in hun macht zijn. Samen met hun broeders van over de gren zen, dat wil zeggen: samen met Tito's soldaten en Dimitrovs aanhan gers en d,e manschappen van den Albanees Hodsja. Nog steeds heeft de UN O-commissie, die ten getale van elf man, door deze gebieden trekt, niet het tegendeel van de Grieksche beschuldigingen van buitenlandsche inmenging kunnen bewijzen. Wel kunnen de guerilla's zich op het oogenblik stil houden en wel kunnen de Serven en Albanen zich hebben teruggetrokken naar hun eigen land, daarmede is allerminst bewezen, dat Griekenland niet werkelijk werd be laagd, in den tijd, voordat de UNO het besluit nam een commissie naar Macedonië te zenden. Eenige dagen geleden trok deze commissie op muilezels over de Griek sche bergwegen op zoek Tiaar een van de hoofden van het partisanen- leger, generaal Marcos. Vanuit Salo- nïki gingen de gedelegeerden, die in hun dagelijksche leven zonder twijfel auto's en taxi's gewend zijn, over de- rotsige paden naar het Noorden, waar in Kastanofiton een ontmoeting plaats zou hebben. Ondanks de ver moeienissen van de reis was de com missie op den afgesproken tijd in het van zware steenen gebouwde berg dorpje. Maar zij wachtten tevetgeefs, want geen generaal en geen adju danten verschenen om gehoord te worden en hun meening te uiten over het Grieksche grensprobleem. De commissie werd het wachten moe, ten minste een deel van de commis sie, zoodat generaal Marcos' verstek aanleiding werd tot strubbelingen. De ruzie eindigde eerst, toen negen leden het besluit namen niet langer te wachten. De Russische en Joego slavische gedelegeerden hadden ech ter zoo belangrijke zaken met Marcos te bespreken, dat hun geduld geen einde kende. De verdere geschiedenis is niet bekend. Misschien wachten zij nog in de koele herberg van Kas tanofiton. Over generaal Marcos is niets be kend geworden, evenals men van de andere titel- en sterrendragende par- tisanenleiders niet veel meer weet dan hun namen en vroegere beroe pen. Zoo is leider van het „democra tische legerin het gebied van de Pindusbergen de in Moskou getrainde communist Marcus Vafiades. Een andere grootheid is generaal Armin- das, die de commissie wel wil ontvan gen en haar een brief schreef, waar in hij de hoop van een spoedig be zoek uitsprak. „Ik heb mijn eenheden opdracht gegeven de vertegenwoor digers der UNO alle hulp te geven." Armindasstond er onder de brief. Een van de grootste zorgen van de rebellen is de bewapening. Vele man schappen dragen de nieuwste Brit- schè wapens, die zij van het officieele Grieksche leger hebben buitgemaakt, in recruteeringsacties en overvallen op Grieksche soldaten. Voor dit doel bestaat er een aparte communistische organisatie, Kossa genaamd. Niet alle partisanen-groepen staan onder communistische leiding, hoewel het zij er nadrukkelijk bij gezegd de linksche ELAS-beweging een overwegenden invloed heeft. De parti sanen van Kastanofiton mogen dan politiek achter generaal Marcos staan, van den anderen kant staan zij op even goeden voet met den- pope van het dorp. Deze foto kan er eer bewijs van zijn. Een andere foto toont, hoe ook de vrouwen zoo niet aan den strijd, dan toch zeker aan de wapenoefeningen deelnemen. U ziet een partisane, die met 'n stengun in de vallei van Kastanofiton aan een oefening deelneemt. I Het zijn Britsche geweren en sten- guns, het zijn Britsche kogels en uniform-stukken, die de rebellen van Noord-Griekenland gebruiken. Door overval en corruptie hebben zij ze in handen gekregen. Maar de liede ren, die zij bij het verlaten van het dorp zingen, klinken anders zij zijn anti-Britsch. I Beter armoede met eere gedragen, l dan rijkdom in oneer. 18 APRIL A.S. MGR. HUIBERS NAAR ROME PRINSES JULIANA NAAR ZERMATT BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 5.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelir-gen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonde* opgave van redenen te weigeren. „De Commissie-Generaal en de republiek Indonesië zijn tot overeen stemming; gekomen ten aanzien van de demilitarisatie van het gebied van Modjokerto, met als gevolg, dat het hoogste gezag in dit gebied bij de republikeinsche autoriteiten zal berusten", aldus een gemeenschap pelijk communiqué van de Commis sie-Generaal en de Indonesische de legatie. „De Nederlandsch-Indische regeering en de regeering der repu bliek hebben in gemeen overleg stap pen gedaan om dit te bereiken en de veiligheid van personen en goe deren in dit gebied te verzekeren." Een ander gemeenschappelijk com muniqué van de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie, Zaterdag uit gegeven, luidt als volgt: „Niemand zal worden vervolgd of aan gerechtelijke vervolging worden bloot gesteld voor het feit, dat hij zich bij een van beide partijen heeft gevoegd of zich onder de bescherming van een van beide partijen heeft gesteld. De Nederlandsch-Indische regeering en de regeering van de republiek Indonesië zullen de uitvoering van deze verklaring met alle kracht bevorderen en met de meeste standvastigheid optreden tegen elke overtreding er van. Bovendien zul len beide partijen al het mogelijke doen om hen, die het slachtoffer zijn gewor den als gevolg van het feit, dat zij hebben deelgenomen aan den politie- ken strijd, los te laten en hen op te sporen, die weggevoerd en gevangen gezet zijn door onverantwoordelijke elementen." Sjahrir is Zondagnacht in een speciaal „diplomatiek vliegtuig" van de Voor-Indische regeering naar Voor-Indië vertrokken. Hij zal, naar hij meedeelde, de slotzitting bij wonen van de Pan-Aziatische con ferentie. Voor zijn vertrek uit Batavia heeft Sjahrir aangekondigd, dat hij een spe- cialen Indonesischen zaakgelastigde in Australië zou benoemen, zoodra Canberra daarvoor toestemming verleent. In een interview met den United Press- correspondent, heeft Sjahrir verklaard, dat er na de onderteekening van Linggadjati geen enkele directe verandering geweest is in de houding der Nederlanders. „Ik heb gemeend, dat de toestand dusdanig zou verbeteren, dat de meeste van onze moei lijkheden thans opgelost zouden zijn, maar tot nu toe is geen enkele moeilijkheid verdwenen". „De Nederlanders schijnen niet te willen «amen werken; zij vertellen ons alleen maar wat wij te doen hebben en wat zij y-aaamdüm-(wftTwn kqmRt. „yr- langen, maar zij hebben deze overeen komst al van nul en geener waarde ge maakt, omdat zij weigeren haar te doen functionneeren, zooals blijkt uit de mili taire en maritieme actie tegen ons. Wij doen ons best op de vriendschappelijkst mo- De burgemeester van Batavia, drs. Bo- gaardt, heeft medegedeeld, dat per dag gemiddeld tien Indonesiërs wegens on. dervoeding dood op den weg worden aan getroffen. gelijke wijze samen te werken, maar de Nederlanders maken het ons uiterst moei lijk. Wij zullen nog drie of vier dagen voortgaan om te zien of hun houding zich wijzigt". Van Mook heeft aan U.P. medege deeld, dat het onmogelijk te voorspel len was, wanneer het land tot normale omstandigheden zal zijn teruggekeerd. Hij hoopte echter, dat het gebeurd Is* vóór 1 Januari 1949, wanneer Ja va, Sumatra en Madoera aan de Indo nesiërs zouden worden overgedragen. Twee maanden na hun vertrek naar Ba tavia zijn Zondagmiddag 5 uur prof. S. Posthuma en prof. mr. dr. J. H. W. Ver zijl in Nederland teruggekeerd. Prof Post huma zeide bij zijn aankomst op Schip hol: „Toen ik wegging had ik weinig te zeggen, nu ik terugkeer nog minder. Het is mij niet mogelijk eenige verklaring af te leggen vóór ik den minister rapport heb uitgebracht". Voor zoover prof. Verzijl bekend was, heeft de heer De Boer het voornemen Dins dag a.s. naar Nederland te vertrekken. Over de oorspronkelijk verspreide motivee ring ten aanzien van de ontslagaanvrage van -den heer De Boer. n.l.,dat deze zou zijn een protest tegen de houding van ze kere politieke kringen in Nederland tegen de politiek van de Commissie-Generaal, zeide prof. Verzijl:: „Dat heeft de heer De Boer zeker niet gezegd". Het Noorsche stoomschip „Titanian", 9000 ton groot, is Zondagmorgen 40 mijl ten Westen van Texel op een mijn ge- loopen. De bemanning, bestaande uit 30 man, is aan boord gegaan van een Kat- wijker logger. Het schip is voor anker gelegd. De sleepboot „Volharding" van Terschelling is ter assistentie uitgeva ren. De sleepbooten „Maas" en „Blan kenburg'" uit Maassluis zijn eveneens uitgevaren. Het schip is geheel verlaten. Binnenga. ïcll ecu aanhang loorden gemaakt met den bouw van een nieuwe brug over de Zuid.Willemsvaart te Nederioeert. De oude brug werd in September 1944 door de Duitschers opgeblazen, waarna de Geallieerdenmet gebruikmaking van restanten een Baileybrug bouwden. Generaal Charles de Gaulle heeft Zon dag den eersten steen gelegd voor een monument ter herinnering aan de stout moedige raid van Britschc parachutis ten op het Duitsche radar-station te Bruneval en bij deze gelegenheid voor een menigte van 40.000 personen een korte rede gehouden, waarin hij critici heeft uitgeoefend op „degenen die het symbool van het verzet ten eigen bate uitbuiten." De communisten heeit hij in zijn rede niet genoemd. Toen hy het spreekgestoelte besteeg werd hij begroet met geroep van: „De Gaulle aan de macht!" en „Leve De Gaulle!" Hij voorspelde, dat Frankrijk ophieuw tot eenheid zou komen. De Dakota van <le Nederlandsche marine ,die vermist werd, is inderdaad in een open veld 200 km. van Darwin gevonden. Alle zeven leden der be manning zjjn in leven. De reddings- afdeeling zal misschien drie da gen nodig hebben om het vliegtuig te bereiken. De bijzondere correspondent van Aneta. die gisteren boven het wrak gevlogen beeft, seint, dat alle zeven leden van de bemanning veilig on ongedeerd zijn. Drie bivakkeerden in het karkas, dat nog in tact is gebleven, en de andere vier zijn er op uitgetrokken, den loop van de Kathe- rine-rlvier volgend. Het eerste bericht, dat allen in veilig heid waren, werd meegebracht door den it-viicger Van Waart uit Soerabaja, die met zijn Catalina-vliegboot voedsel en verbandmiddelen had uitgeworpen. Door middel van pamfletten beduidde hij de verongelukte bemanning: „Indien ge on gedeerd zijt. steekt dan de armen omhoog, indien er gewonden zijn, geeft dan teekens met de armen neer". Toen hij daarop laag overvloog, zag de piloot, dat er teekens met de armen omhoog gegeven werden en herkende hij zijn vriend lt.-vlieger Eyzen doorn. De gezagvoerder van de Dakota, de lt.-vlieger Van Nifterik, had met zijn machina een perfecte buiklanding gemaakt en daarvoor de eenig bruik bare plaats binnen een omtrek van honderden mijlen uitgezocht. Voor de landing is de Dakota over een groep boomen neergestreken. Bij het vliegtuig zijn achtergebleven: de lt.-vlieger Eyzendoorn, de sergt-vlieger Houniet en de sergt.-vlieger Brard. Het is niet waarschijnlijk, dat de anderen, die or op uit zijn getrokken, veel zulen vorderen, daar het terrein bergachtig is en er wegen, noch paden zijn. 1 Aneta meldde vanmorgen uit Brisbane, dat aldaar een dringende radiomededee- ling van het reddingsvliegtuig ontvangen is, dat men bij het wrak zeven leden van de bemanning heftig met d« armen heeft zien zwaaien, toen het toestel laag boven de plek van de noodlanding cirkelde. Dit bericht wijst er op, dat de vier mannen, die langs de rivier er op uit waren gegaan, naar de Dakota zijn teruggekeerd. l>e reddingsploeg van Katherine heeft in de eerste 24 .uur slechts 32 km afgelegd. Het terrein wordt nu zeer moeilijk en naar thans wordt verwacht, zal men zes dagen nooclig- hebben om de verongelukle vliegers te bereiken. Intusschen zullen de laatsten uit de lucht van voedsel worden voorzien. I In zijn rede waarschuwde De Gaulle zijn landslieden, zich in acht te nemen tegen de stemmen der tweedracht, de stemmen van het verval, die. naar hij zeide, „langen tijd er in gesiaagd zijn die van het landsbelang te overstemmen." De tijden zqn te moeilijk, het leven is te onzeker, de wereld is te hard jegens ons, dan dat wij dit nog langen tijd kun nen laten voortgaan zonder het doode- lijk gevaar te loopfen te bezwijken, zoo zeide hy. De generaal verklaarde, dat de re geering in ballingschap, waarvan hy de leider is geweest, de bevrijding van Frankrijk heeft kunnen bewerken door te weerstaan aan alle pogingen om haar energie af te leiden. De Hekla, een vulkaan op IJsland, die sedert 102 jaren niet actief is ge weest, is Zaterdag begonnen te wer ken. Schepen, die uit de IJslandsche kust voeren, werden met asch bedekt, die door den Hekla 9000 meter hoog de lucht in gestooten wordt. Waarnemingsvlieg tuigen melden, dat lavastroomen van de Oostelijke en Noordoostelijke helling vloeien. Het land is daar echter onbe woond, zoodat niet voor menschenlevens behoeft te worden gevreesd. Het C.D.K. deelt mede, dat aanstaan de en jonge moeders, die tusschen 1 Oc tober 1946 en 1 Februari 1947 een bon hebben ontvangen voor 6 of 9 luiers, als nog twee, resp. één bon voor drie luiers zullen ontvangen. De distributiediensten zullen voor dit doel rantsoenbonnen „een-rantsoen artikel AC" uitreiken, welke recht geven op drie luiers per bon, zonder dat textielpunten behoeven te worden afgestaan. De tijdstippen, waarop deze bonnen kunnen worden afgehaald zullen plaatselijk nader «worden bekend gemaakt. Zonder een enkele tegenstem heeft de Partijraad van de K.V.P. Zaterdag in Utrecht een tweetal moties aan genomen, welker beteekenis voor de toekomstige politieke ontwikkeling, speciaal in katholieken kring, nauwe- ïyks kan worden overschat. In de eerste sprak de Partijraad zich unaniem uit voor het dcor de katholieke Kamerfractie terzake Indonesië gevoerde beleid. En ter voorkoming van ieder misverstand werd in die motie nog eens uitdrukkelijk gestipuleerd, dat dit be leid, overeenkomstig het urgentie-pro gram, waarop het katholieke volksdeel zijn vertegenwoordigers koos, onverkort biyft' beoogen: een staatkundige hervor ming in duurzame samenwerking op voet van gelijkwaardigheid en gecoördi neerd verband in een souvereine Ned.- Indonesische Unie onder reëel Konink lijk gezag. In de tweede werd het oordeel uit gesproken, dat in overeenstemming met het door het dageluksch bestuur in deze kwestie gevoerde beleid, de actie van het „Voorloopig Katholiek comité van Ac tie" onder leiding van de heeren Weiter en Bajetto een ernstige overtreding is van de reglementen van de K.V.P. en derhalve organisatorisch ontoelaatbaar. De Partijraad keurt de actie af, spreekt de hoop uit, dat ze zal worden stopge zet en draagt het dagelijksch bestuur op alle noodige en passende maatregelen te nemen ter uitvoering van de resolutie. De bases voor beide resoluties werd ge legd door prof. Romme in een rede, waarin hij even fel en overtuigd het door de fractie ingenomen standpunt verde digde als het optreden van de reactie in ons land laakte. „Wan neer men dan niet posiief mee wil werken, aldus prof. Romme, laat men dan met gekruiste armen gaan zitten en niet hinderen." Nogmaals zette prof. Rorome daarop in den breede de ontwikkelingsgeschiedenis van Linggadjati phase voor phase uiteen. Ook besprak hy de motie-Rommev. d. Goes v. Naters, welke de oorzaak is ge worden van zoovetel misverstand. Uit drukkelijk stelde hij daarbij het drieledig karakter van de motie, die op de eerste plaats duidelijk wilde vastleggen, waartoe de Ned. regeering zich ten opzichte van de republiek verhond. die ten tweede eischte dat de republiek zou erkennen, te weten dat de Ned. regeering zich tot dat en tot niets anders bond en die ten derde betoog, dat ook de republiek dit verduidelijkte Linggadjati zou ondertee kenen. Sjahrir nam het verliespunt, dat Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met later nog eenige kans op wat regen. Zwakke tot matigen wind tusschen Zuid- Oost en Zuid-West. Weinig verande ring van temperatuur. Zon: 6.18—19.12. Maan: 13.46—5.14 Voor dit winterseizoen is de vorstperiode ten einde. Velen ech ter moesten het, juist in de lang durige koude- en vorstperioden, tij delijk zonder kolen stellen, terwijl zij nog beschikten over geldige bon nen. Had dit door een snellere be voorrading niet voorkomen kunnen worden? Een redacteur van het A.N.P. heeft zich met deze vraag gewend tot het ministerie van Eco nomische Zaken. Het antwoord komt in het kort hierop neer: Dat deze vraag bij het publiek leeft, is begrijpelijk. Immers, de berichten over extra-werk-zondagen. record-pro ducties, verwekten bij menigeen een optimistische stemming. Zeer dikwijls resulteerde deze stemming dan ook in een bezoek bij den kolenhandelaar met de vraag: „Wanneer worden nu eens eindelyk de kolen op den laatsten bon bezorgd?" Men zag daarby over het hoofd, dat ten hoogste 1/3 gedeelte van de totale productie der Limburgsche mijnen uit soorten bestaat, die voor huisbrand ge schikt zijn. Daarenboven waren dfe extra-werk-Zondagen en de record- producties hard noodig, om den uitge vallen import van huisbrandkolen en bruinkool-briketten uit Duitschland te vervangen. Dikwijls ook werd uit het oog ver loren, dat er een 6teenkooltekort is on danks het feit, dat de productie der Limburgsche mynen zich langzaam her stelt en de invoer niet onbelangrijk is. Vóór den oorlog produceerde en ver bruikte Nederland rond 14 millioen ton per jaar. Tegenover een export van soorten, die niet in eigen land konden worden verbruikt, stond een import van de hier te lande gewenschte soorten. Onder meer door een bevolkingsaanwas sedert 1938 van ca. 10 pCt. is evenwel de behoefte thans hooger te stellen. Tegenover deze vergroote behoefte was in 1946 een kwantum beschikbaar van 8.3 millioen ton uit eigen productie en 214 millioen ton uit invoer, tezamen dus 10.8 millioen ton. Hieruit blijkt, dat het tekort nog aanzienlijk is. Bepalen wy ons by de huisbrand- rantsoeneering van het loopende stook - seizoen. Afgaande op de totale hoeveel heden, die voor industrie en huisbrand beschikbaar stonden, kon voor de ge zinnen ten hoogste een rantsoen van 12 eenheden uitgetrokken worden. Hier- bü dient men te bedenken, dat deze 12 eenheden beschikbaar moesten ko men uit de *lagelijksche productie, resp. invoer, en wel van 1 Mei 1946 tot en met 30 April 1947. Gemiddeld kan per maand dan ook in totaal niet meer dan één eenheid worden afgeleverd. Bij een normaal verloop van den winter had dit tempo van aflevering het verbruik kunnen bijhouden. Het tegenoverge stelde gebeurde. De hevige vorst ver snelde het verbruik, terwijl juist de aanvoer van huisbrand, althians van Duitschland uit, stagneerde. Het is dui delijk, dat voor dezen samenloop van omstandigheden geen oplossing was te vinden. Het was vooral de brandstoffenhandel die de daaruit- voortvloeiende moeilijk heden moest opvangen. Naast den mijnwerker en den spoorwegarbeider verdient dan ook zeker de brandstof fenhandelaar onzen dank voor de wyze, waarop hij in de afgeloopen maanden heeft getracht met halve mudden veel gezinnen te helpen. Dikwijls ging dit ten koste van een efficiente werkwyze in zijn bedrijf. Voor de laatste twee eenheden op i>«n 65 geldt, dat deze over het alge meen afgeleverd kunnen worden in de maanden Maart en April. In verband met toevallige omstandigheden moet er evenwel rekening mee worden gehouden, dat aflevering in de eerste helft van Mei niet geheel is uitgesloten. hij beide eerste punten inwilligde, de regeering narft het verliespunt, dat Sjahrir op het laatste punt van de motie niet inging. De regeering gaf opdracht tot onder teekening buiten de Kamer en ook buiten mü en de geheele fractie om, aldus verklaarde prof. Romme twee maal met nadruk. Wij betreuren dit en hebben dit kenbaar gemaakt. Wij hadden geen behoefte dit. zooals de heer t$ leggen. Schouten voorstelde in een motie vast Booze tongen hebben opgemerkt, dat bij de stemming over die motie opvallend veel katholieken afwezig wfaren. Prof. Romme gaf gedetailleerd van ieder van de zes afwezigen op, waarom hij afwezig was en verklaarde ten overvloede, dat hij wist, dat allen zouden hebben tegengestemd. Ik ontken niet dat de moeilijkheden door deze onderteekening niet grooter. niet ern stig grooter zijn geworden, aldus prof. Romme, maar het is in 's lands belang niet geoorloofd de dingen zwarter te ma ken dan zij zijn. Het doel, zooals wij dat In ons programma hebben neergelegd, kan nog worden bereikt. Het eischt goede uitvoering en daarover heeft de fractie zich bereids beraden, geen tegenwerking maar wel positieve medewerking uit het volk. Laat leder, die hierover schrijft of spreekt, toch beseffen, dat het ook wordt gelezen en gehoord in Indonesië, in het buitenland en op de Ambassades in Den Haag. Dit Linggadjati. waarvoor geen der Kamerleden, ook de heer Schouten niet, het in 's lands belang achtte, de regeering naar huis te zenden, is nu voor het bui tenland het bewijs, dat Nederland het ge geven woord wil inlossen, zooals men van Nederland verwacht, dat het zijn woord zal inlossen. f Op een bepaald oogenblik Zater?\ dag tijdens de Partijraadsvergade ring van de K. V. P. te Utrecht deel- de jprof. Romme mede, dat hij op zijn reis, die hij maakte ter infor. matie en om contacten te leggen en welke reeds een half jaar 'tevoren was bepaald, in Soerabaja had ont dekt, dat men daar eev distributie systeem heeft ontwikkeld, dat hoog. stens voedsel verstrekt aan vader, moeder en twee kinderen, leder kind meer moet maar zien, dat het aan den kost komtJ Bij de beantwoording van de vragen, die in den middag uit den partijraad werden gesteld, is Prof. Romme nog zeer concreet op enkele punten ingegaan. Ten aanzien van de hooge kosten, die het militaire apparaat met zich brengt, zeide hij, dat het noodig kan zijn zoo'n appa raat te handhaven, zelfs langer dan men theoretisch financieel denkt te kunnen dragen. De vele opmerkingen, dat van de zijde van de Partij van den Arbeid zoo vaak de suggestie wordt gemaakt als zou de K.V.P. netjes aan den leiband ioopen, be. antwoordde hij met de laconieke opmer king: „Acht u een dergeiyit suggestie een bewys van innerlijke kracht?" Al even scherp weerlegde hij suggesties, dat hier partij-politieke belangen boven algemeene belangen waren gesteld met de bemerking, dat de fractie, gezien b.v. de actie-Weiter, dan toch slecht wist wat partybelangen waren. Op de vraag ten slotte waarom Sjahrir. wanneer dan het onduidelijke Linggadjati (de 17 punten) en het duidelijke Linggadjati (met uitleg) hetzelfde behelsden, geweigerd heeft te onderteekenen. antwoordde hij dat hier twee mogelijkheden bestaan; of wel Sjahrir heeft, zooals hij zelf suggereerde, uitsluitend formeele bezwaren of wel hy heeft materieele bezwaren op onderdee- len. De doodsche stilte van een bar ren winter hangt niet meer achter de dijken van het IJselmeer. Het plezierige rumoer is weergekeerd, gelijk met de hongerige roep van de zeemeeuw, die breeduit hangt op den frisschen lentewind boven 't gol vende water. Ze hebben een zwaren tijd gehad, de zeemeeuwen. Uitge hongerd kon men ze aantreffen bij de vuilnishoopen aan den rand van dorp en steden, en we hebben ze zien vangen midden in straten tusschen sleetje-glijdende kinderen. Nu ru moeren ze weer in hun element op de winden boven het meer afxi de kust, ze pijlen weer naar het water, gritse» de kost en klepperen er mee naar boven, waar ze het verwerken met kleine, gulzige hapjes van den gekromden, gelen snavel, om dan weer stil te hangen in 8e lucht, loerend met de ronde oogjes naar nieuwe buit. De kwade tijden zijn voorby. Ook voor de visschers in Volendam, het dorp, dat dezen winter overvallen werd door bergen stuifsneeuw, aange waaid van het meer. De visschers heb ben geducht de schop moeten hantee- ren om hun dorp uit zijn isolement te verlossen, en ze deden dit als welkome afleiding in het voor hen zoo tergend stille winterseizoen. Maandenlang lagen hun schuiten verankerd in het ijs van de haven. Het gekrijs van de zeemeeuw kondigde hen den terugkeer Van de open zee, en het dorp is een en al be drijvigheid geworden. De roep van de zee heeft weer geklonken, het verlan gen om te staan breeduit op de dan sende plecht van hun botters, om de zeewind te laten waaien rond him uit gedroogde, wintersche koppen, heeft hen de handen uit de mouwen doen steken. De beurzen zijn plat geworden als een schol, door een te langen win ter. Moeder de vrouw heeft de schoon maak in haar hoofd en dan moeten er nieuwe spullen komen. De groote ge zinnen konden heel wat. aan in den winter van '47. waarin moest worden geteerd op de verdiensten van het laat ste lang niet rooskleurige vischseizoen. Ahoi dus, vader, het zeegat uit! De hoekwantvisscherij gaat beginnen; het voorbereidende werk van het spleten maken is thuis geschied. De spleten met de vischhaken aan de spleethouten liggen opgerold en klaar om te worden geaasd met spiering of worm. Van diep in de Meer klinkt het geratel der kar ren naar den dijk en de haven; er wordt „klarigheid" gemaakt. De zeilen moeten worden aangeslagen en alles wordt in gereedheid gebracht voor het eerste schot, want de aal „piept den grond uit'', nu de zon weer schijnt. Hoe zal de eerste vangst zijn? Wie zal het zeggen. De oude visschers, die in -het zachte voorjaarszonnetje- hun „praathoek" aan het Draaipad op den dijk weer hebben opgezocht, vanwaar ze uitzien op de haven en het wyde water, beweren dat zware winters goede vischseizoenen brengen. Dan zijn ze op dreef, s-.aren in een ver verleden en onderstrepen hun gezegden kernachtig met venijnige straaltjes pruimsap naar de keien op den dük. Het dorp ademt weer en leeft op. Binnenkort weerklinkt de roep van de venters in stad en dorp: versche aal! Dan glinsteren weer de zilveren, glad de palingen op de karren; en ze zullen te verkrijgen zijn, de goudglanzende, gerookte in boschjes verpakt in het vetvrije papier, want: de roep van de zee heeft weerklonken, het kwade weer is voorhij. Naar wij vernemen zullen de oeide spoorbruggen bij Hedel en Zaltbommel 18 April a.s. voor het eerst in gebruik worden genomen. De eerste trein, die de pas herstelde bruggen zal passee- ren, is een extra Jaarbeurstrein uit Zeeland en West-Brabant, die op dien dag naar Utrecht gaat. De tweede is de trein, die 22 April uit Oost-Brabant en Limburg eveneens naar Utrecht gaat. Nadien blijven de bruggen echter weer ongebruikt tot de nieuwe dienstregeling van 4 Mei a.s., waarbij zij worden in geschakeld. in het diesel-electrische ver keer tusschen Utrecht, Den Bosch en Eindhoven. Naar wij officieus vernemen, ligt het In de bedoeling van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers in de tweede helft van April een reis te ondernemen naar Rome, waar hy Z. H. den Paus zal bezoeken. Hedenmorgen is Prinses Juliana met Prinses Margriet van het vliegveld Soesterberg naar Zermatt vertrokken- Om 11.45 uur landde het vliegtuig te Chateauneuf. Ter verwelkoming waren aanwezig Prins Bemhard, de Nederland sche gezant te Bern J. J. B. Bosch Rid der van Rosenthal, staatsraad Pitteloud. namens het kanton Wallis en de bur gemeester van de stad Sitten. Bacher. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Marine: korp. der mari niers C. L. Geerts uit Riel (N.B Over leden tengevolge van bekomen verwon dingen bij een mynontploffing in de om geving van Soerabaia op 22-3-1947. Serg. der mariniers A. G- Dekker uit Beverwijk. Gesneuveld ten gevolge van vijandeiyke actie in de omgeving van Soerabaia op 18-3-1947. Marinier 2de klas OVW J. van der Holst uit Blyham (Fr.). Gesneuveld ten gevolge van vijandelijke actie in de om. geving van Soerabaia op 26-3-1947. Marinier 2de klas OVW J. L. van Oor. schot uit Den Haag. Gesneuveld ten ge volge van vijandelijke actie in de omge ving van Soerabaia op 26-3.1947. Koninklijk Nederl.-Indisch leger: Sol daat 1ste kl. C- J. Mulder, uit Ned.-Indie. Gesneuveld ten gevolge van extremisti sche actie op 3-1.47. Fuselier Siram uit Ned.-Indië. Gesneu veld ten gevolge van extremistische actie op 15-3-1947. In de verliesiyst van 21 Maart J.l. werd door het ministerie van Overzeesche Ge- biedsdeelen abusievelijk gemeld de res. It. 2de kl. /der cavalerie C- H. Kranenburg van de Kon. Marine. Dit moet. naar het ministerie thans bericht, ten rechte zyn: de res. 2de lt. der huzaren, gedetacheerd by het corps mariniers

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1