STAD EN OMGEVING r De stinkbom PALMPASCHEN IN DEN HUISKRING Onze ministers naar Sintel- en ijsbaan aan Kleverlaan Viering van Passietijd en Paschen iiliiip Explosie in lichter te Rotterdam op de heide i België AGENDA Kloosterbroeders als pilotenhelpers Productie-tragedie in Engeland MAANDAG 31 MAART 1947 RAGINA 2 BLOEMBOLLENCULTUUR Alg. vergadering 21 April Recept voor een comedie „Claudia" in den Stads schouwburg PALMPAASCHOPTOCHT Prachtig, kleurrijk geheel Passie-avond Koor „Katholiek Haarlem" Nieuw sportcomplex met zweminrichting T00NKAMER IN GROOTE HOUTSTRAAT Electriciteitsbedrijf in Droste CONTROLE IN METAAL INDUSTRIE DISTRIBUTIENIEUWS Clubs voor katholieke tennisspelers 'Haarlemsche 'Damclub 40 jaar Etalage-wedstrijd Krelagehuis in gebruik ÊÊÉmm'i DOODELIJK ONGELUK Norrköping in Haarlem ZANDVOORT Mariaschool Landmijnen Paaschvacantie Kiosk weer geopend VELSEN K.V.P Wandeltocht Paaschei voor het zwakke kind Eén doode, vijf zwaar gewonden (Y/ordt vervolgd) Weer twee slachtoffers van de mijnramp geborgen Poppen voor de Prinsesjes Geschenk van Albany UT ILtTY-DEKENS Binnenkort in den verkoop Dank van Amerika De zaak-Rauter Bij Haagsche P.R.A. in behandeling GEBED OM REGEN IN SURINAME Burgerlijke Stand De Alg. Vereeniging voer Bloembollen- niltuur houdt haar algemeene jaarver gadering Maandag 21 April half elf in net gebouw van den HK.B. te Haarlem Aan de orde komt de verkiezing van een voorzitter. Verder bevat de agenda een voorstel van de afd. Voorhout tot wijzi ging van de bepalingen inzake tijdelijke overdracht van teeltrecht. Ncordwijker- hout roept alle afdeelingen op. door een gezamenlijk verzet aan het enjuiste be leid en de onrechtvaardigheid van het drijfschap een einde te maken. Het hoofdbestuur ontraadt het aannemen van deze motie, omdat er een oproep tot sabotage in voorkomt. Het hoofdbe stuur stelt voor, er op aan te drin gen, de gelden, benoodigd voor over name van een eventueel surplus-1947 weder in plaats van door een areaal heffing door een heffing cp leverbaar (surplusheffing) te doen innen. Verder vermeldt de agenda nog eenige andere voorstellen van de afdeelingen. Wil men een comedie bereiden dan neir.e men een jong vrouwtje met een moeder-complex, een buurman met losse sexueele opvattingen.- een geheimzinnige huisknecht met dito echtgenöote een opera-zangeres met zeer vrije theorieën, een schoonmoeder die niet lang meer le ven zal en een man, die temidden van deze figuren het hoofd koel moet hou den. Dit alles klutse men door elkaar, voege er het zout van den humor bij en waar dit nog niet voldoende is wat pi kante kruiden en een paar druppeltjes zeer lichte tranen. Het recept is van Rose Franken, die „Claudia" schreef, waarvan „Comedia" in den Stadsschouw burg de première gaf. Sommige kruiden hebben een bitter bijsmaakje, in de hors d'oeuvre zitten wat lange draden, de pudding is wat ingezakt en als het eten goed smaakt, wordt er teveel azijn over gegoten. Ellen Vogel en Joan Remmelts dienen den maaltijd op. zij als het na- ieve jonge vrouwtje, hij als haar echt genoot. Mimi Boesnach draagt ditmaal grijze haren en is dus de moeder met de geheime kwaalKo van Dijk, Bob de Lange, Riek Schagen, Emmy van Swoll, mitsgaders Elisabeth Andersen geven en kele spijzen door. Lucas Wensing zorgde voor een artistieke tafelversiering. Vol wassenen zullen van dit diner zonder champagne geen indigestie krijgen. v. W. Leek het in den vroegen morgen dat de Palmpaaschoptocht in het water zou vallen, tegen den vastgestelden tijd klaarde het weer op en liet het zonnetje zich zelfs zien. De vereeniging ..Voor het gezin", afdeeling speeltuinwerk, heeft eer van haar werk en de heer J. Felix met zijn medehelpers kunnen met trots op dezen geslaagden Palmpaaschoptocht terug zien. Ret was een bonte kleurrijke schakeering. Voor de keuringscommissie was het een moeilijke taak de prijzen vast te stellen, want er waren vele keu rige Palmpaschen bij Hulde ook aan de hoofden van scholen voor hun voorbe* reidingswerk. Tegen het vastgestelde uur trok dan de Palmpaaschoptocht uit Voorop eeni ge vlaggen, dan het muziekcorps „De Spaarnebazuin", vervolgens de 425 kin deren met hun Palmpa&sch, daar tus- schen de groote Palmpaasch op een wagen van de vereeniging. Deze Palmpaaschoptocht trok de ge heels parochie door en had hee- wat be langstelling. Op het Teylerplein werd de groote Palmpaasch geplaatst. De meisjes van de Jonge Vrouwen Gemeenschap voerden hier een aantal volksdansen uit. Ook in Bloemendaal werd gisteren een Palmpaaschoptocht gehouden. Hier was het de Katholieke Jeugdbeweging, die een aantrekkelijken en fleurigen stoet organiseerde. Er bestond van de zijde van het publiek veel belangstelling voor de Palmpaschendragers- In het kader van de Goede Week her denkt de K.A.B. Dinsdagavond as. in het K A.J.-gebouw, Lingestraat in een bijzondere bijeenkomst de Passie van Onzen Heer. Medewerking verieenen dezen avond de geest, adviseur, die een lichtbeeldenstrook vertoont over de Pas siespelen in Oberammergau. mej. Annie Loots draagt fragmenten voor uit Pa- nipi's meesterwerk „De Christus" en de heer Meegdes zorgt met zijn koor voor het muzikale gedeelte. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de repetitie voor heeren hedenavond zal z«n in een der zalen van restaurant Brinkmann, Groote Markt. De repetitie voor de dames is als gewoonlijk in ge bouw Cultura. Het Haarlemsch Tribunaal heeft de uitspraak tegen den 54-jarigen dr. ir. M. D. Dijt voor onbepaalden tijd aange houden. B. en W. stellen den raad voor het terrein van de vereeniging „IJsclub voor Haarlem en Omstreken" aan de Klever laan te koopen voor de som van f 42.185,—. Tevens dient de gemeente den herbouwplicht van de vereeniging we gens de plaats gehad hebbende slooping van de opstallen op haar terrein over te nemen, waarvoor f 4800,moet wor den betaald Ter plaatse zal een sintel- baan worden aangelegd, welke in de vorstperiode door besproeiing als ijsbaan dienst zal doen. Bovendien blijft er dan nog voldoende plaatsruimte over, om twee ijshcckeyvelden aan te legggen. Het gemeentebestuur is van oordeel, dat het bezit van het ijsclubterrein waardevol is, temeer, daar door samen trekking daarvan met het ten noorden liggende terrein bestemd voor een zweminrichting, een fraai geheel kan ontstaan. Het gemeentebestuur kan het aan Drcste's cacaofabrieken in eigendom toebehoorend perceel aan de Groote Houtstraat 75 voor den tijd van vijf jaar tegen 8000 per jaar huren als toonkamer voor de Energiebedrijven. Het Gasbedrijf heeft thans een toon kamer, waarvoor ƒ2000 huur per jaar betaald moet worden, welke huur dan kan worden beëindigd. Bovendien krij gen de bedrijven een kantoorruimte in het centrum der stad, waaraan groote behoefte bestaat. Het perceel Kruis straat 45 met de etalageruimte komt, als dit voorstel wordt aangenomen, vrij. Er zal een commissie voor toezicht op de exploitatie in het leven worden ge roepen, bestaande uit een lid van B. en W. als voorzitter, een lid van den raad, van de Middenstandscentrale, de Ned. Ver. voor Huisvrouwen en de Vrouwen - Electriciteitsvereeniging. Ambtenaren van den Centralen Dienst voor de economische controle hebben in de week van 17 tot 22 Maart een alge meene controle gehouden op de na leving van de distributie- en loonvoor- schiiften bjj de metaalindustrie en me- taalhandel te Haarlem. Bjj de 672 gecontroleerde groot- en kleinbedrijven en handelaren werd een groot qantal overtredingen der distri butie- en loon voorschriften geconsta teerd. Tegen 42 overtreders werd proces verbaal opgemaakt. O.m. kwam vast te staan, dat in totaal 417 ton diverse non- ferro metalen dit is een hoeveelheid voor het vervoer waarvan een goederen trein van 21 twintigtons wagons noodig is zonder de vereische vergunningen verhandeld en/of verwerkt waren. Tot de ergste overtreders behoorden een firma, welke circa 45 ton oude non- ferro metalen zonder vergunning had verkocht en een andere firma die ruim 50 ton non-ferro metalen had verkocht en ruim 160 ton had gekocht. Voorts werd een clandestiene gieterij ontdekt. Het bedrijf werd gesloten en de aan wezige voorraad in beslag genomen. DINSDAG 1 APRIL: HAARLEM bonkaarten restant P. Q en Ra t/m Re. Contrölekaarten jonge en a.s. moeders I, J, K t/m Ke. ZANDVOORT bonkaarten C t/m F. HEEMSTEDE 9—12.30 u. W—Wef, 2— 4 u. Weg—Wez bonkaarten. Burgemeester en Wethouders der ge meente Bloemendaal zullen deze week geen spreekuur houden. 7 Herhaalde malen is de vraag gesteld of er clubs bestaan voor katholieken, die in de zomermaanden het tennisspel wil len beoefenen Een afzonderlijk katholieke vereeniging opdit gebied bestaat er niet; bij deze uitgesproken seizoensport is dit vrijwel onmogelijk. Het is echter wel mogelijk, dat een klein comité zich belast met de zorg om voor de komende maanden en kele banen te huren en dat vervolgens afzonderlijke clubs worden samengesteld van katholieke jongeren dames en heeren om deze tennissport te be oefenen. De voorbereidende werkzaamheden in deze zijn thans zoover gevorderd, dat een comité is gevormd, onder leiding van den distriets-sportadviseur kap. F. Heemskerk en dat tot vorming van de clubs kan worden overgegaan. Alle katholieke dames en heeren, die in de komende maanden willen tennis sen, worden verzcc'ht zich in verbinding te stellen met A. Hoes, Gaalstraat 14 of H. v. Gastel, Gen. Cronjéstraat 101, tel. 17757. Er worden afzonderlijke clubs samen gesteld voor geoefenden en niet-geoefen- den; voor deze laatste groep zal een trai ner worden benoemd De opgave dient zoo spoedig mogelijk te geschieden. Voor den goeden gang van zaken heeft het nut, dat ook andere katholieke clubs, welke reeds zijn samengesteld, van hun bestaan kennis geven aan een van de genoemde adressen of aan 't secretariaat van onze katholieke sportcentrale: Ccomhertstraat 20 Haarlem. De Haarlemsche Damclub zal 1 Juli het 40-jarig bestaansfeest vieren. Onder de ruim 400 bij den Ned. Dambond aan gesloten vereenigingen neemt de jubi- leerende club een vooraanstaande plaats in. Reeds viermaal bracht de H.D.G. het hoofdklasse-kampioenschap binnen Haarlems veste. De H.D.C. heeft een jubileumprogram ma opgesteld, dat o.a. belangrijke inter nationale tournooien en interessante wedstrijden vermeldt. Om deze plannen echter te doen slagen is geld noodig en daarom zal een verloting georgani seerd worden, teneinde het welslagen van het feest te verzekeren. De Kleine Houtstraatvereeniging or ganiseert tijdens een groote Paaschrecla- me tot en met 12 April een étalage-wed strijd, waaraan fraaie prijzen zijn verbon den, die de winkeliers van genoemde ver eeniging beschikbaar hebben gesteld. Van Maandag 14 April af zal de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur het Krelagehuis, dat nu weer zoover ge reed is, voor beurs, keuringen en verga deringen in gebruik nemen. ln Haarlem-Oost is weer een Palmpaaschoptocht gehouden waaraan vele honderden kinderen hebben deelgenomen Vrijdag hebben directie en personeel van Droste's Cacao- en Chocoladefa brieken N.V. afscheid genomen van mej. A. de Jong, chef der verpakafdeeling. De directeur, de heer C. de Visser, sprak mej. de Jong, die 48 jaar trou wen dienst achter den rug heeft, op hartelijke wijze toe en deelde mede, dat H. M. de Koningin haar de zilveren medaille, behoorende bij de Orde van Oranje Nassau, verleend heeft. Mej. dr. C, Doppler voerde tenslotte nog het woord resp. namens het kantoorperso neel en namens de in het bedrijf werk zaam zijnde meisjes. In verband met de abnormaal lage temperatuur tijdens dé afgeloopen winter maanden, welke een ongunstigen invloed heeft uitgeoefend op verschillende ou- derdeelen van het speelapparaat van het orgel in de Groote of St. Bavokerk, zul len de kosteloos toegankelijke orgelbespe lingen eerst hervat kunnen worden Don derdag 17 April a.s. van 34 uur. In de zalen van kunsthandel Leffe- laar aan de Groote Markt is Zaterdag middag een tentoonstelling geopend van schilderijen van Albert Loots. Tevens is daar te zien een grafiek van prof. Kuno Brinks en W. G. Hofker, alsmede potterij van Frits Staal. De expositie duurt tot 19 April. Zaterdagavond is het personeel van de Haarlemsche Brockway Maatschappij op eenigszins officieele wijze bij de N. Z. H ingelijfd. De directeur der N. Z. H.. ir. Jurrissen, sprak in het bijzijn van eeni ge hoofdambtenaren de mannen toe en deelde hun de voorschriften van het be drijf mede. De raad der gemeente Haarlem zal Woensdag 2 April om 2 uur bijeenkomen ter behandeling van 'n agenda, waarvan wij de interessante punten reeds belicht hebben. De gezinssfeer wordt niet op de allereerste plaats bepaald door een buitengewone kook kunst van de vrouw des huizes, ge zellige tea's, bitteruurtjes of hoe plezierig dit op gezette tijden ook moge wezen denderende fuiven. Wanneer echter in het katholiek gezin het gezinsleven gedragen wordt door de kerkelijke feestdagen, dan eerst is er ware, echte vreugde in het gezin. Een en ander werd nog eens over duidelijk bewezen op den Zondag in de R. K. Industrie- en huishoudschool ge houden tentoonstelling over de viering van Palm-Paschen, Passietijd en Pa schen. In een der v lokalen 6tond in di verse soorten en grootte de Palmpaasch Perspectie/teekening van het ontwerp voor de nieuwe Gravensteenenbrug te Haarlem opgesteld, een stokje gesierd met lintjes en goudpapier, bestoken met koek, tof fees, fondantjes, sinaasappelen en eieren, star bovenop Staat haantje-pik, ver vaardigd uit brooddeeg, die met zijn bruine-boonoog droefgeestig de wereld instaart. Voorwaar een vreemdsoortige combi natie, waaruit de niet-ingewijde wellicht tevergeefs een kerstboom tracht te dis- tilleeren. Natuurlijk is het geen kerst boom, het is de palmpaasch, een een voudig doch rijk aan symbolen product van volkskunst. De fondantjes, toffees e. d. symboliseeren de verster ving gedurende den vastentijd. Het groen van de palmtakken ontrolt voor ons geestesoog den intocht van Christus in Jeruzalem, terwijl het volk Hem met palmen toewuifde. Haantje-pik toont ons de zwakheden van den mensch; verloochende Petrus zijn meester niet? Keeren wij de smaakvol ingerichte Palmzondag-koffietafel den rug toe, dan trekken we door de gang als het ware de Goede Week binnen; want in een ander lokaal is het H. Lijden in boek, lectuur en plaatwerk weergegeven. He- derlandsche letterkundigen en teeke naars hebben hun innerlijke gevoelens en gedachten over het lijdensverhaal aan het papier toevertrouwd. Het hou ten kruis, met den Verlosser daaraan genageld, beheerscht het beeld. Uit het eene gedeelte van het lokaal kunnen we blikken in de toekomst, want in het andere gedeelte zien we de vroo- lijk met geel versierde tafel; op het smetteloos damast-wit in bonte kleuren Paascheieren, in de eierdoppen eieren, welke door eenige penseelstreken een koddig aanzien verkregen, vroolijk kij kend, want het is Paschen, het feest van ontluikend, bottend groen, het feest van de wederopstanding. Onder de talrijke aanwezigen er waren meer dan 700 bezoekers zagen wij deken J. J. A. Kuilman, wnd. burge meester-wethouder D. Geluk en de oud directrice mej. M. M. Veeger. Hedenmorgen is op de Dreef een per sonenauto, waarvan de bestuurder plot seling naar links uitweek, met de be doeling de Paviljoenslaan in te siaan, door een uit de richting Haarlem ko mende tram van de N. Z. H. aangereden. Tengevolge van de botsing sprong het rechterportier open, waardoor een naast den bestuurder zittende dame uit den wagen viel. De tram nam in haar vaart den auto nog twintig meter mee. Met een schedelbasisfractuur en andere zeer ernstige verwondingen is de dame naar de Mariastichting overgebracht, waar zij na tien minuten overleed. Op Zaterdag 5 April a.s. (Paasch-Za- terdag) is het Zweeasche voetbal-elf ial Norrköping de gast van het Haarlemsche elftal. De wedstrijd wordt gespeeld op het Heemsteedsche Sportpark. Met ingang van 16 April a.s. is be noemd tot onderwijzeres aan de Maria school te Zandvoort mej. A. M. Raven te Utrecht. Bij de werkzaamheden ter plaatse van het voormalige „Zuiderbad" te Zandvoort is een aantal landmijnen te voorschijn gekomen. De mijnopruimings- dienst heeft veiligheidsmaatregelen ge troffen. De openbare scholen hebben Paasch vacantie van 3 tot 8 April. Ook de Paaschvacantie van de Mariaschool zal aanmerkelijk worden bekort om den achterstand, ontstaan door de slui ting tengevolge van de brandstoffen- sehaarschte, zooveel mogelijk in te halen. De kiosk van de Zandvoortsche Ver eeniging voor Vreemdelingen Verkeer op het Stationsplein zal met ingang van 1 April weer geopend zijn voor het ver strekken van ijllichtingen. Ih het schoolgebouw aan de Dr. Schaepmanlaan te Driehuis heeft de K. V. P., kring Velsen, de jaarvergade ring gehouden. Men ging allereerst, na een uiteenzetting van den voorzitter accoord met de verhoogde contributie regeling. Van de gelegenheid om vragen te stel len over de gemeente-politiek werd ruim gebruik gemaakt. De kern der vragen behelsde het woningvraagstuk. De heer C. Maas, voorzitter van de gemeente- raadsfractie, beantwoordde de vragen stellers. De heer van Beemster was niet geheel voldaan over de beantwoording betreffende het inwonen. Uitvoerig ging hij op het vraagstuk ih en met klem betoogde hij, dat spoedig afdoende maat regelen dienen getroffen te worden in verband met de zedelijke gevaren nier- aan verbonden. In het bijzonder wees hij op de groote woningen welke ge schikt gemaakt kunnen worden voor dubbele bewoning, doch welke veelal on gemoeid worden gelaten; daarentegen zijn kleine woningen te vol. De voorzitter van de raadsfractie zeg de toe, deze aangelegenheid ter bevoeg- der plaatse nogmaals onder den aan dacht te brengen. De R.K.S.V. „Velsen" houdt tweeden Paaschdag haar eersten wandeltocht, uitgeschreven door „Veribus Unitas" te Santpoort. Deelnemers en deelneemsters kunnen zich tot Woensdagavond bij het bestuur: W. Druker, Tuindersstraat 98, IJmuiden-Oost, A. A. Opdam, Zomer- zorgerlaan 46, Bloemendaal en C. Witte brood, Hagelingerweg 192, Santpoort, opgeven. Herinnert u zich het liedje: „Wie heeft er suiker in de erwtensoep ge daan?" Daaraan dachten we, toen Joan Remmelts bij ae première van „Claudia" in den Stadsschouwburg plotseling in een rookwolk oploste. Hij kwam op, verspreidde rook en een weinig aangenamen geur, ging af en kwam zonder de stinkbom, die een of ander bij wijze van grap in zijn col bert gestoken had, weer terug alsof er niets gebeurd was. Wij in de zaal snoven nog geruimen tijd daarna geu ren op, die minder aangenaam waren dan die van schmink. „Wie heeft die stinkbom in Joan Remmelts' zak ge daan?" Als hij jubileert en zich laat interviewen zal dit incident wel ter sprake komen. In de pauze waren er bezoekers, die zich afvroegen of die stinkbom bij het stuk behoorde of niet. De regisseur weet er het ant woord op, de onbekende dader niet ^minder. Onder dezen slagzin deed voor den oor- Ibg het Ned. R.K. Huisvestings Comité een beroep op alle katholieken om het werk der kinderuitzending financieel krachtig te steunen. Dat beroep richtte zich allereerst tot de moeders, die zich verheugden in de ge zondheid ep den welstand van haar kin deren. Onder den oorlog heeft de roep: Een Paaschei voor het zwakke kind! niet geklonken. Nu heeft het Ned. R.K. Huisvestings Comité het werk der Katholieke kinder uitzending op den ouden voet hervat. Maar het heeft meer dan ooit den steun der Katholieken noodig; niet alleen, om dat het gedurende enkele jaren niet ln het openbaar kon werken en dus zijn in komsten moest missen, maar ook omdat de kosten van de verpleging der uit te zenden kinderen aanmerkelijk zijn geste gen. Daarom klinkt met nog meer aan drang dan vroeger de roep: Een Paaschei voor het zwakke kind! Katholieken van Nederland, en vooral gij moeders, laat dien roep niet onbeant woord, als u een der volgende dagen het bekende envelopje aan huis wordt be zorgd. U kunt uw bijdrage ook overmaken aan het Centraal Bureau van het Ned. R.K. Huisvestings Comité, Hekellaan 6 te 's-Hertogenbosch (Gironr. 34348). Uw gave komt het zwakke kind uit uw eigen woon plaats ten goede! Eén doode, vjjf zwaar gewonden en zeven licht gewonden waren er te betreuren, toen te Rotterdam een explosie was geschied in het ruim van den lichter „Vitalis", die gela den was met balen cacaoboonen- afval. De havenarbeiders, die in het ruim waren, konden door hulp van den schipper het ruim verlaten, doch de 48- jarige L. Broere was zoo ernstig gewond, dat hij, in het ziekenhuis Coolsingel aangekomen, overleed. In het havenzie kenhuis werden opgenomen de 51-jarige C Fabry, de 32-jarige L. M. van Aker en de 42-jarige A. van Hasselt. De 62- jarige T. Jaspers werd in het Zuider ziekenhuis opgenomen, terwijl de 51- jarige J. den Ouden naar het Coolsingel- ziekenhuis werd vervoerd. De óverige arbeiders konden, na verbonden te zijn, naar huis gaan. i., (HjliHIl De ontploffing is waarschijnlijk te wijten aan de gasontwikkeling in de la ding. Na de explosie, die met een flinke steekvlam gepaard ging, ontstond er brand in het ruim, welke echter niet van zeer emstigen aard bleek te zijn. Na eenige uren was deze bedwongen. V B Stad aansl. Tentoonstelling D 2 i 26) door HANS VERHOEVEN Nu zat hij alleen en keek zonder veel belangstelling de kranten door- Daar hij zelf het communiqué over de gebeurte nissen op Berkenrode had afgegeven, was hij niet benieuwd naar het bericht om trent den moord geheimzinnige dooa. vermeldden de meeste koppen wél echter naar het commentaar. De pers heeft er immers een handje van op de meest onverwachte en soms ongelegen momenten met berichten te komen, soms ontstaan in het fantasie-rijk brein van den schrijver, soms op onnaspeurlijke wijze op den lassenaar van den redacteur gewaaid, waarin een aspect van een zaak op bijzondere wijze wordt belicht. De po litie geeft niet gaarne toe nu en dan waardevolle^tnlichtingen uit de kranten te putten, doch het feit is onweerlegbaar Ditmaal echter bleek hem al spoedig, dat hij uit de perscommentaren mets wijzor v era De overledene was een braaf men.cn in deze simpele conclusie culmi neerden de necrologieën, die van den heer Barkhof werden afgedrukt. Hij werd geroemd om zijn activiteit in het plaat selijk muziekleven, kreeg een paar regels als steunpilaar van de weinig beteekenen. de industrie in de gemeente en kwam er in het algemeen even goed af als ieder ander, die in het licht van de openbaar heid is getreden en op een kwaden dag inslaapt om niet meer te ontwaken. Verveeld legde Lankman de bladen ter zijde, stak een sigaret op en liet de ge beurtenissen van den dag de revue pas- seeren. Hij had een menigte indrukken opge daan en ontelbare vragen gesteld aan iedereen, waarvan hij vermoedde, dat zij ook maar zijdelings met Barkhof in rela tie hadden gestaan, doch een' vastom lijnd idee, een verdenking in een be paalde richting, had hij zich nog niet gevormd. Na het bezoek aan het kantoor van het slachtoffer was hij met Ruigeflesch naar het bureau teruggekeerd en had er zich van overtuigd, dat dr. Masselink in het bezit was gekomen van het vergiffleschje Vervolgens waren zij bij den i ontslagen boekhouder op bezoek gegaan- Als hij aan het onderhoud met Schut ter dacht, kon hij een gevoel van wrevel niet van zich afzetten; nochtans was er geen aanleiding geweest den man te ar resteeren. Vreemd, dat de mannelijke personen, die in deze zaak figureeren, voor het meerendeel zulke onsympathieke lieden zijn, dacht hij. Den Droogen kon hij zich uit de beschrijving van Ruigeflesch ten voeten uit voorstellen. Barkhof Jr., hij was het met zyn assistent eens, was „een misselijk ventje" en SchutterGe woonweg een degeneratie-verschijnsel. De gewezen boekhouder, die weduw naar was, woonde met een dochter yam een jaar of achttien in een bovenhuis van een behoorlijke arbeiderswijk. Hoe wel hij zonder inkomsten was, had de speurder hem niet brandschoon aange troffen: een glaasje, achter de theemuts op het dressoir weggemoffeld, was de stomme getuige van Schutter's ondeugd. Het was goed te zien, dat de vrouwen hand, die hier regeerde, verre van krach tig was- De boel zag er verwaarloosd uit, er was stellig ln geen dagen stof afgeno men en een paar vuile theekopjes op de tafel waren een welkom jachtterrein voor zwermen vliegen. Lankman werd er zich pijnlijk van bewust, dat een omgeving als deze een slechte plaats is voor een jong meisje om tot een fatsoenlijke vrouw op te groeien. De dochter was niet thuis, zoodat hij die gedachte niet aan de prac- tijk kon toetsen. De man, die Lankman ontving, paste precies in deze omgeving. Dezelfde ver- waarloozing in uiterlijk, dezelfde ongast. vrijheid. Een stoppelbaard van een paar dagen bedekte zijn kwabbige wangen, zijn oogen waren fletsblauw en levenloos, hij was nagenoeg kaal en had kleurlooze wenkbrauwen, zijn mond geleek een slecht onderhouden kerkhof. Zijn heesche stem verhoogde den afkeer, dien hij in boezemde en hij gedroeg zich gedurende het gesprek als iemand, die door iedereen en alles wordt verongelijkt. Zijn onsamenhangend verhaal kwam hier op neer: Vroeg in den avond was hjj te voet naar Berkenrode getrokken. Hij had slechts een vaag besef van den tijd; het kon zes uur, doch ook een uur later zijn geweest, toen hij uit de kroeg vertrok, waarin hij den middag had doorgebracht. Zijn doel was geweest den heer Barkhof een bezoek te brengen, teneinde hem nogmaals te vragen hem weer in dienst te nemen. Aan dat voornemen had hij evenwei geen gevolg gegeven, daar hij had ingezien, dat een hernieuwd verzoek hem toch niet zou baten. Daarom was hij maar weer naar de stad teruggegaan. Te omstreeks half elf had hij aan de toonbank van de Sportbar een borrel ge dronken en was vervolgens naar huis ge sukkeld. Vreemd als het mag schijnen, was juist het ontbreken van een alibi naar Lankmans oordeel, een sterk punt ln zijn voordeel. Dr. Masselink had terecht gewezen op het feit, dat moord door vergiftiging voorbedachten rade inhoudt. Iemand, die een dergelijke daad en sceneert en uitvoert, zal er stellig voor zorgen een alibi te hebben, vooral als 't motief zoo spreekt als bij Schutter het geval was. Althans zal hij trachten een betere verklaring te geven van zijn doen en laten. Bovendien weet een politie- inspecteur uit ervaring, dat de meeste menschen, die a bout portant rekenschap moeten afleggen van hun gedragingen gedurende een bepaalde periode, zich merkwaardig weinig kunnen herinneren van détails. En het zijn doorgaans niet de intellectueel laagst staanden, die in dit opzicht in verlegenheid komen; hoe meer de geest op ernstig gebied werk zaam is, hoe slechter schijnbaar onbe langrijke bijzonderheden worden waar genomen dat is op zichzelf volkomen duidelijk. De inspecteur was daarom geneigd geen al te groote beteekenis toe te ken nen aan de omstandigheid, dat Schut ter s verantwoording van zijn bewegingen op den bewusten avond een hiaat ver" toonde. Toch hield hij open oog voor de mogelijkheid in hem den dader te heb ben gevonden, doch, zooals gezegd, ver der ging hij niet en hij vertrok, zonder den man den indruk te hebben gegeven, dat hij onder verdenking stond. Het bezoek van Nederlandsche minis ters aan België, dat onlangs is uitgesteld wegens de crisis in de Belgische regee ring, is thans vastgesteld op 15 en 16 April. Reddingsploegen in de Staatsmijn „Hendrik" zijn er in geslaagd de stoffe lijke overschotten te bergen van den hulphouwer N. J. Quaedvlieg en den houwer W. H. Heugen, beiden te Bruns- sum. Vier slachtoffers heeft men nog niet kunnen bergen. H.M. de Koningin heeft ten paleize de leden van het Albany-Nijmegen- Comité ontvarigen. De Koningin toonde groote interesse voor de 82ste luchtlan dingsdivisie, welke een groote rol heelt gespeeld in den slag bij Nijmegen. Voor de vier'Prinsesjes bad het comité een viertal poppen meegebracht, een geschenk van de inwoners van Albany. Prinses Margriet nam de poppen in ont vangst en ze toonde zich zeer enthousi ast. Ze bleek haar Engelsch, dat ze in Canada heeft opgedaan, nog niet ver leerd te zijn, want ze bedankte de Ame rikanen op spontane wijze in hun eigen taal. Binnenkort zullen de dekenfabrikan ten 60 pet. van de door hen vervaardig de dekens als Utility-goed moeten af leveren, aldus deelt men ons van be voegde zijde mede. Dit gedeelte zal dan moeten voldoen aan bepaalde eischen van kwaliteit en samenstelling en zal een zekeren maximumprijs niet te bo ven mogen gaan. De kwaliteit is zooda nig, dat een ruime levensduur gewaar borgd is, terwijl de verscheidenheid van kleur voorkomt, dat een al tfe groote uniformiteit zou optreden. De Utility- deken is te herkennen aan een kleur- draad aan den zelfkant, welke door ter zijde schuiven van het ruwdek zichtbaar wordt. 21 Mei zal het driehonderd jaar gele den zijn, dat een der groote figuren uit de gouden eeuw, P. C. Hooft, werd gebo ren. Medio Mei staan er talrijke her denkingsbijeenkomsten te wachten. Voor de schoolgaande jeugd zal een kroniek verschijnen onder auspiciën van het na tionale P. C. Hooft-comité, met een be schrijving van Hooft's leven en werken en een bloemlezing uit zijn oeuvre. Mevr. dr. A. RomeinVerschoor verzorgt den tekst,#drs. M. v. d. Bijll het Illustratieve gedeelte en J. van Krimpen de typogra fie. Bioscopen: Rembrandt: Seven Sinners (18 J.); Luxor: Elephant Boy (14 j.); Cine ma-Palace: Zondagskind (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: V is Victorie (14 j.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Tarzan's ge vaarlijkste avontuur (14 J.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-Theater: Circus Bux (14 j.), 2.30, 7 en 9.15, Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken: De avonddiensten warden tot 5 April a.s. waargenomen door: Bosch- en Vaartapotheek, Bosch en Vaarf- straat 26, tel. 13290. Apotheek Florijn, Gr. Houtstraat 78, tel. 10500. H. Rem mers, Kruisstr. 6, tel. 10354. Noorder- Apotheek, Jan Gijzenkade 181, telef. 23821. Ziekenvervoer; Fa. Mathot, Gr. Houtötr. 39, tel. 11990 en Margriet, Turfmarkt 10 d, tel. 21400 (dag en nacht). Dinsdag 1 April: Stadsschouwburg: Geloof en Weten schap, lezing, 8 u. In de Drunensche duinen kwam in den herfst van 1944 een geallieerd zweefvliegtuig terecht en terwijl de Duitschers overal nog de grootste activiteit aan den dag legden, moes ten veertig geallieerde soldaten, die uit dit vliegtuig stapten, voor de Duitschers worden verborgen gehou den. Na eenige moeite gelukte dit. De Duitschers vonden wel spoedig het zweefvliegtuig, maar noeit heb ben zij de inzittenden kunnen op sporen terwijl ze onder een en hetzelfde dak met hen huisden. Het St. Norbertusklooster te Elshout verleende n.l. oogenblikkelijk huisvesting aan de veertig zweefvliegers, die zorg vuldig en heimelijk verstopt moesten worden, want in hetzelfde klooster wa ren de Duitschers heer en meester. Broe der-overste heeft voor beide partijen de grootste zorg gekoesterd, in zooverre hij zijn best deed beide groepen van elkaar verwijderd te houden, waarin hij won derwel geslaagd is. Broeder-kok heeft steeds de maaltijden verzorgd. Ruim vier weken verbleven de geallieerden in het st. Norbertusklooster. Hoe gevaar lijk die toestand eigenlijk wel was, be grijpt men eenigszins als men weet, dat in de eetzaal der broeders de Duitschers woonden, terwijl vlak boven hun hoofd op de eerste verdieping 40 Amerikanen moesten eten, slapen en werken. Broe der-kok is zelfs zoo brutaal geweest Duitsche proviand voor de Amerikanen te gebruiken en de Duitschers zij het onwetend werkzaamheden te laten verrichten voor de geallieerden. Dezer dagen hebben broeder-overste en broeder-kok te Elshout van gene raal Eisenhower een prachtig uitgewerk te oorkonde ontvangen namens president Truman en het Amerikaansche volk ais groote dgnk voor bewezen diensten. In opdracht van den procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft de Haagsche P.R.A. in behandeling genomen de zaak contra Hans Rauter, tijdens de Duitsche be zetting van Nederland „generaal der Waffen-SS" en „Höhere SS- und Poli- zei-Führer". Het hoofd van de recher che "van genoemde P.R.A. verzoekt die genen in Nederland, bij wie tijdens de bezetting meubilair werd weggehaald, omdat zij hun radio niet hadden inge leverd, zich schriftelijk in verbinding te willen stellen met zijn bureau, Lange Voorhout 13, kamer 61. In het verslag van den Nationalen Boerenbond in Engeland worden de sneeuwstormen van den winter en de overstrooming&i „de grootste productie tragedie, welke het land ooit gekend heeft" genoemd. Meer dan 100.000 acres wintertarwe, 30.000 stuks vee en 1.370.000 schapen en lammeren zijn verloren ge gaan. De afgeloopen winter kostte den boeren minstens 20 milioen pd. st. Met ingang van Zondag worden we gens ernstige droogte in de katholieke kerken van Suriname dagelijks gebeden om regen gehouden. Als eerste boek ln de Russische taal is in Hongarije verschenen onder den titel „De Almachtige" een selectie uit de werken van den bekenden Hongaar- schen schrijver wijlen, mgr. Toth Tiha- mer, Bisschop van Veszprem. Kardinaal Mindszenty, Primaat van Hongarije, schreef het vocrwoord. HAARLEM Geboren: N. Kloos- Beerthiuizien, z; E. Cornelissen-Goebert, z; j. G. Steffens-v. d. Haak, z; E. Beuicker - Andreae-v. Hoogenhuyze, d; W. Ummels-Koper, d; C. Wassenberg- Hulshof, d; T. Sohulpzand-Oosterhout, d. Ondertrouwd: A. J. Deviler en W. J. Woolthuis; J. Boll en P. E. Serdijn; J. J. Bonfrer en B. C. Verhaar. Gehuwd: W Heezius en E. M. Ex; H. W. Stoute en C. Sesmé; P. Breeuwer en E. Staphorst; J. J- Barnhorn en E. v. d. Ree. Overleden: N. D. v. Koningsbruggen, 59 j; A. J. Jansen, 45 j; G. Kok, 66 j. Geboren: W. Meijer—Kabel, z., E.- d. LoozeBrasser, z-, G. F. Moolena.ar Groeneveld, z., S. v. LeeuwenWillem- se, d., P. M. v. d. Hoorn—Asseler, d., J. C. A. Tourneij—t- Wolde, d., M. G. KoedamHartog, d„ B. A. W. v. d. Laarse—Foy, d., C. J. Humting— Groot, d. Overleden: A. J. A. Gortzak, 2 j., Nachtegaalstraat, A. H. C. Boonders— Boom, 86 j., Cederstraat, G. E. Rijne- veld, 1 j-, Meeuwenstraat, D. Copini, 18 d., Plataanstraat, H. P. A. Visser, 6 m., Brouwersstraat, J. P. v. Nieuwenlioven, 68 j-, Kruisweg. ZANDVOORT. Geboren: G. Visser en A. E. Steenhagen d; G. A. Vossen en K. Paap, z; J. Teroj en T. v. den Bor, z; J. Kraaijeoord en A. Keur, 2 z; H. Land man en J. Vierveijzer, z. Ondertrouwd: H. J. M. Eldering 00 A Ellemers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2