Drastische bezuinigingen Toestand der Staatsfinanciën zéér zorgwekkend Barometer der voedselpositie nog lang met op mooi weer Krijgen pessimisten gelijk? Dagenlange tocht door wildernis vol groote gevaren FRANCO REGELT ZIJN Monarchie wordt niet hersteld vóórdat Franco overleden is EEN BLIK OP MOEDER AARDE OPVOLGING SENSATIE TE EINDHOVEN Buitenlandsche vertegenwoordiging van de republiek Vliegers in strijd met krokodillen, muskieten en tropische hitte Nog drie personen bij het wrak ALGEMEENE STAKING IN RUHRGEBIED Opstand op Madagascar Sjahrir is voorbarig Van vermiste Dakota naar bewoonde wereld Instelling van „Raad van het Koninkrijk" Tot hoofd en hart Misplaatste Aprilgrap brengt lichtstad in opschudding DINSDAG 1 APRIL 19 47 69ste JAARGANG No. 23812 MIN. LIEFTINCK KONDIGT AAN: (Van onzen Haagschen redacteur) Alles draait om de deviezen OPSTELLING BELGISCH ELFTAL Het weer Hollandsche nieuwe Niet voor half Mei TURFDISTRIBUTIE VANDAAG OPGEHEVEN Het Noorden krijgt niet meer kolen Een derde Paaschei WEER VIJF RANTSOENEN TABAK /ndien XJ wel eens hebt gedroomd van een reis naar de maan en U hebt afgevraagd, hoe het uit zicht zou zijn, dat een blik op Moe der Aarde U geven zou, ziehier dan op bescheiden wijze Uw wenseh ver vuld. Want vanaf een hoogte van meer dan 160.000 meter ziet U neer op het warme Californië en de Witte Zand-Woestijn van Nieuw Mexico, van waaruit het „foto-toe stel" de lucht werd ingestuurd. Ver gelijk beide foto's met elkaar om een idee te krijgen, wat zij U voorstellen. Het zal dan duidelijk worden, dat de groote baai links ?P de luchtfoto de pol} van Californië is. De witte vlek- ken, aie als proppen watten overal op de aarde schijnen geplakt, zijn in werkelijkheid wolken, die V vanuit Uw tuintje op duizenden meters hoogte ziet overdrijven. De foto is zóó scherp, dat de schaduw van de wolken op de aarde nog te zien is. De bergen, die het gefotografeerde gebied rijk is, lijken niet hooger dan de duinen bij Bloemendaal. De strook links van de baai is Neder-Californië, waarvan de contouren in wolken velden zijn verdwenen. Het volgende zwarte vlak is de Stille Oceaan. .Tot 7 Maart, was deze reproductie, de hoogste, ooit genomen luchtfoto. Het is natuurlijk mogelijk, dat intus- schen een ander met een foto-apparaat uitgerust „V"-wapen, de hemel nog iets dieper heeft doorboord. Deze foto toont U een „hoekske" aarde van 512.000 vierkante kilometer, dat is een oppervlakte bijna 16 maal zoo groot als Nederland. De afstand van den rechten rand van de foto tot de gebogen lijn, is ruim 1400 kilometer of hemelsbreed. een afstand van Amsterdam tot Madrid. De rede van Franco Weimr verandering Hoe eerlijker een mensch is, des te minder zal hij zich voor een heilige houden. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Adninistratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeellnger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zooder opgave van redenen te weigeren. Minister Lieftinck heeft, naar ons ter oore komt, voor de komende begroo- ting drastische bezuiniging geëischt. Nu het voorbereidend werk voor de samen stelling der begrooting gaat beginnen, heeft hij van alle departementen ver langd, dat zij bezuinigingen zullen doorvoeren tot een enorm totaal bedrag; men mag erop rekenen, dat de Minister een bezuiniging eischt jn de orde van grootte tusschen een kwart en epn derde der Kijksbegrooting^ De zéér zorgwekkende toestand der Staatsfinanciën heeft den Minister en de heele regeering met hem aanleiding gegeven, er voor het komende jaar on genadig het mes in te zetten. De verwachte Regeeringsnota aan de Volksver tegenwoordiging inzake 's lands economise hen en financicelen toestand belooft den ernst van de situatie in een scherp licht te stellen. Het laat zich ovcrigens aanzien, dat de verschijning van deze nota nog eenige dagen °P zich zal laten wachten, en het Is zelfs lang niet uitgesloten, dat de publicatie eerst na Paschen zal geschieden. Na afloop van de onderteekening van de basis-overeenkomst van Linggadjati werd te Batavia een receptie gegeven. De Apostolische Vicaris Z. H. Exc. Mgr. P. J. Willekens in gesprek met Sjahrir (Van onzen Haagschen redacteur). Bij het einde van den oorlog, twee jaar geleden, waren de meeningen over de toekomst van ons voedsel pakket zeer verdeeld. Sommigen waren van oordeel, dat de distributie spoedig verdwenen zou zijn, anderen dat zij nog jaren zou duren. De pessimisten kregen gelijk. Wij vragen ons echter af, of er wel iemand zoo pessimistisch is geweest, dat hij toentertijd zou hebben kunnen verwachten, dat in Maart 1947 het ge rucht de ronde zou doen, dat de distri butie van koffie en thee zou worden stop gezet en dat we weer terug zouden keeren naar de zoo verafschuwde surrogaten. Nu zij vooropgesteld, dat men in des kundige kringen niet verwacht, dat het noodig zal zijn de distributie van thee en koffie te staken. Het feit evenwel dat dit gerucht grif geloofd wordt, is al teeke nend. Het bewijst dat men weinig ver trouwen heeft in den gang van zaken. De toestand is ook allerminst rooskleurig. Tijdens den oorlog hebben we geleerd in calorieën te denken. Het spreekt dus wel, als men verneemt, dat de waarde der ge distribueerde levensmiddelen 1505 calo rieën bedraagt en iedereen weet dat dit niet veel is Nu wordt dit aangevuld door artikelen die vrij te krijgen zijn, doch ge middeld komt de Nederlander toch niet hooger dan 2200 a 2300 calorieën, terwijl vóór den oorlog 3000 calorieën normaal was. Het ligt dus voor de hand, dat men, bij het beschouwen van de huidige situatie en van de nabije toekomst, tot pessimisme geneigd is. Een opmerkelijk verschijnsel is, dat de situatie in departementale kringen dikwijls ongunstiger wordt beoordeeld dan d°°? he menschen van bepaalde bedrijfs takken Het recente meeningsverschil over de "l?1*fs daar een sprekend voorbeeld vkn. -Nu is het natuurlijk heel gemakkelijk oin .zopa's de man deed die ons dezer daSerL n langen brief over de melksituatie sCbreei de schuld bij de ambtenaren te roeden, zy zouden de distributie met °p ho houden, omdat zij bang baantje te verliezen. Zoo een voudig is het echter niet. De werkeliike oorzaak der zwarigheden zit dieper. Zij houdt verband met onze deviezenpositie. Een met onbelangrijk deel van ons voed selpakket immers moet door import ver- Kregen worden. pat onze deviezenpositie bedroevend gleclit begint te worden, zal het Neder- jandsche volk wel duidelijk worden ge maakt in een op komst zijnde verklaring van minister Lieftinck. Nog steeds is het niet tot de massa doorgedrongen hoe arm wil wel geworden zijn. Wij zullen hopen '!u.!"s,<*r Tleftinck er in slaagt dat ico. JfS te ™aken- Het zal heel erS' zijn, maar aan weten we althans waar we óns aan te houden hebben. De verlaging van het vleeschrantsoen is een gevolg van deze armoede. Wij moeten ons vleeschrantsoen aankoopen in Argen tinië en betalen in dollars. Vooral in onze dollars zitten we heel slecht. Ponden gaat iets beter, vandaar dat koffie en thee Er bestaat een steeds grooter worden de kans, dat Woensdag in het RuhrgeI bied een algemeene staking zai uitbrel ken. Daarbij zouden 300.000 mijnwerkers betrokken zijn en 130 mijnen gesloten worden, waarvan de economie in Puitschland en in een groot deel van Europa afhangt. Britsche officieele personen zeiden, dat de kans, dat er in Bochum tot staking zou worden besloten, ongeveer 50-50 was. (Sommigen zeiden pertinent, dat er meer kans op staking dan niet was). Men heeft nog niet kunnen uitmaken, of de staking van korten duur zou zijn, of dat de mijnwerkers bevel zouden krij gen met de staking door te gaan, totda de voedselsituatie verbeterd zou zijn. Op Madagascar is Maandagavond een opstand uitgebroken. Meer dan honderd inheemsehen, gewapend met speren en messen, deden een aanval op het Fran sche garnizoen te Moramanga. Twintig leden van het garnizoen werden in een gevecht van man tot man gedood, van wie acht Fransche officieren, gj. 2jjn thans Fransche versterkingen aange rukt om den opstand, welke op ver uit eengelegen punten uitbrak, den kop in te drukken. Het Fransche wapendepot te Diego Suarez werd door bijna honderd inheem- schen veroverd. Zij maakten een as_n_ zienlijken voorraad macmnege\veren, re volvers en munitie buit. JJe Fransche troepen hebben gedurende den nacht op twee andere plaatsen mafsa"3-rrestaties verricht en daardoor eventue i6 0pstan, dea voorkomen. niet zoo'n direct gevaar loopen. Bovendien wordt er uiteraard, waar zulks mogelijk is, naar gestreefd, voor ons gunstige handels- accoorden af te sluiten, waardoor het mo gelijk wordt bepaalde producten die wij noodig hebben door ruiltransacties te ver krijgen. Argentinië evenwel is een land, dat zich de weelde veroorloven kan alleen maar te exporteeren en daardoor in de gelegenheid is zich dubbel en dik te laten betalen. Het Is de zwarte handelaar onder de naties. Wie nu zou opmerken dat Je regeering er dan maar voor moet zorgen dat de veesmokkel naar België ophoudt, of moet verbieden dat er in de restaurants, brood jeswinkels en wat dies meer zij nog vleesch zonder bon verkocht wordt, zulks in de veronderstelling dat wij er dan wel zouden komen zonder import, bewijst dat hij geen flauwe notie heeft van de enorme kwan titeiten die er noodig zijn. Natuurlijk, de veesmokkel naar Bel gië die ons ruim een millioen vleesch- rantsoenen per week kost is een na tionaal schandaal en daar moet zoodra mogelijk een eind aan komen. Maar in Februari hadden wij voor onze vleesch - consumptie noodig 11000 ton levend gewicht, oftewel 45.000 a 50.000 run deren. Gerekend dat er Iedere week 800 runderen naar België verdwijnen, dan maakt dit nog maar een klein percentage uit. Bovendien aten we nog ongeveer 70.000 varkens op! Het vleeschverbruik in alle restaurants en eetgelegenheden van geheel Nederland is tesamen slechts 2 pet. van het totale verbruik. Afschaffing der toewijzingen zou dus weinig verlichting brengen. Tegen het moreele voordeel zou een nadeel voor een belangrijke categorie zakenlieden staan. Er is dus geen ander alternatief arme menschen als wij hebben nu eenmaal weinig mogelijk heden dan dat we het met minder vleesch moeten doen bij de aardappe len en op de boterham. Brood is er voorloopig nog voldoende, behalve als het met de aardappelen zoo slecht zou gaan als tijdens de vorst periode was gevreesd. Gelukkig schijnt dit nog al mee te vallen. Boter hebben we zelf in de hand, voor margarine zijn we afhankelijk van toe wijzigingen, doch al is onze vetpositie nog lang niet wat ze wezen moet hier hoeft men voorshands nog niet zoo pes simistisch te zijn. Ook weer niet 200 optimistisch dat men de aanwijzing van een bon voor slaolie gaat verwachten, want dat feest gaat niet door. De regee ring heeft het wel overwogen, maar voorloopig kan het nog niet. Kaas is er voldoende, maar dat is een geliefd exportartikel en de leuze voor een arm land is nu eenmaal: exporteeren of sterven. Het zou verkeerd zijn den kaas export tot sluitstuk van onze export- politiek te maken. Juist met kaas kan bij het sluiten van handelsaccoorden soms veel bereikt worden. Resumeerende kan men dus zeggen, dat de barometer van onze levensmidde lenpositie nog lang niet op mooi weer staat, maar dat de vrees voor een diepe depressie in de naaste toekomst eveneens overbodig is. Hij staat op veranderlijk en het is dus heel moeilijk te voorspellen wat er zal gaan gebeuren. Het Belgische elftal, dat 7 April te Amsterdam tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: II amen (Tillenr). Achter: Aernaudts (Berchem Sport) en Pannaye (Tilleur) Midden: Puttaert (Union St. Gilloise), Vermeulen (Mechelen) en Debuek (Een dracht Aalst). Voor: Lemberechts (Mechelen), Cop- pens (Mechelen), Declcyn (Mechelen), Chaves (Gent) en Thirifayt (Charleroi). Reserves zijn: Meert (Anderlecht) Van den Driest (Mechelen), Vercammen (Lyra) en Anoui (Luik). Verwachting tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met opklaringen. Vooral aanvankelijk nog eenige re gen en plaatselijk nevel of mist. Vrij koude nacht, morgen overdag iets zachter. Weinig wind. Zon 6.1519.14. Maan 15.105.40. Naar aanleiding van Sjahrir's ver klaring inzake zijn voornemen over te gaan tot benoeming van Indo nesische vertegenwoordigers in Au stralië en Egypte, wordt van offi cieele Nederlandsche zijde het vol gende verklaard: Blijkens de briefwisseling tusschen de deligaties is overeengekomen, dat art. 15 van de overeenkomst van Linggadjati de gelegenheid schept, waar noodig, op voor dracht van de repubiikeinsche re geering Indonesiërs op te nemen in den buiteniandschen dienst van het Koninkrijk. Vertegenwoordiging van de republiek in strikt internationa len zin is eerst mogelijk na de vor ming van de Vereenigde Staten van Indonesië, zoodat de door Sjahrir gevormde plannen in dezen strijdig zijn met Linggadjati^ De Labour-afgevaardigde Aubramall heeft in het Engelsche Lagerhuis aan minister-president Attlee gevraagd, welke diplomatieke of andere contacten zullen worden gelegd met de Indonesi sche republiek, nu de overeenkomst gJisschen de Indonesische republiek en Nederland is geteekend. in zijn antwoord verklaarde Attlee b- ypteende: „Men hoopt, dat de thans fenerT overeenkomst den weg zal ef- iVoor 0611 nieuw tijdperk van vrede sië m/aarfc' Welke niet alleen Indone- deél „ai rt.fÖe, seheele wereld ten voor- geering is vo Zijne Majesteits re" rnuhiPk ir, °orneinens de Indonesische rp* de^lfde mate de facto te hfpri PO de Nederlanders is g?Sf ZoT contact met de repu- 1 pon°°iP1S worden uitgeoefend door den consul-generaal te Batavia." pe Engelsche minister van Voed selvoorziening, Strachey, heeft in het Lagerhuis voorts verklaard dat hij in het bijzonder het feit'ver welkomt, dat de overeenkomst tus schen de Nedeilandsche en Indo nesische autoriteiten den grondslag zal leggen voor een spoedige her vatting van de handelsbetrekkingen tusschen Groot-Brittannië en Indo nesië. De Britsche minister van Buitenland sche Zaken, Bevin, heeft van Moskou uit een boodschap aan de Nederland sche regeering gericht, waarin hij zijn vreugde uitspreekt over de teekenmg van de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati. Gisteravond is Sjahrir te New Delhi gearriveerd. Hij was vergezeld van de Indonesische ministers van Sociale Za ken, Gezondheid en Onderwijs. Sjahrir werd verwelkomd door den heer A. Win- kelmann, Nederlandsch consul-generaal tc Calcutta, en verscheidene Indone siërs, die den strijdkreet „Merdeka" aan hieven. Lord Louis Mcmmtbatten, onderkoning van Voor-Indië, die tegen het einde van den Oost-Aziatischen veldtocht met Sjahrir op vriendschappelijiken voet heeft gestaan, zal zioh waarschijnlijk spoedig niet hem in verbinding stellen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is als datum, dat de visBchersvloot ter haringvisscherij zal uitvaren, bepaald: 13 Mei a.s. De vloot zal dan zee mogen kie zen met een onbeperkt aantal netten aan boord, zulks in tegenstelling met de be palingen der laatste jaren, ook zelfs nog van vóór den oorlog. Men zal bovendien niet aan vastgestelde prijzen gebonden zijn, doch deze zullen voorloopig vrij blij ven tot 29 Juni a.s. Vóór de tweede helft van Mei is dus de Hollandsche nieuwe niet te verwachten. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Vondeling, betreffende de behoefte aan brandstof' in het Noorden van ons land, heeft de minister van Economische Za ken o.m. geantwoord: Reeds bij het be gin van de kolendistrïbutie is de vraag onder de oogen gezien of bij de bepaling van de grootte van het gezinsrantsoen o.m. rekening diende te worden gehou den met verschillen in wintertempera- tuux voor bepaalde streken van ons land. Na onderzoek is toen gebleken, dat de overgang in de temperatuurverdee- ling geleidelijk is en dat derhalve geen scherpe grenzen zijn aan te geven, ter wijl bovendien de tempera tuur-verschil len als regel niet van dien aard zijn, dat zij een toepassing van een discriminatie in het kolenrantsoen kunnen rechtvaar digen. Per I April is de fcurfdistributie op geheven, waaruit voor de bevolking der Noordelijke provinciën een relatief voordeel zal voortvloeien. Behalve de reeds aangewezen bon voor twee eieren, zal deze week in de bonnenlijst nog een bon voor één ei werden bekend gemaakt. De aflevering van dit derde „Paaschei" zal echter eenigen tijd vergen. De aanvoer van I eieren is namelijk niet zoo, dat afleve ring van drie eieren voor alle leeftijds groepen nog deze week mag worden verwacht. In het algemeen is de kans, dat op den tweeden nog aan te wijzen bon vóór Paschen geleverd wordt, niet groot. Morgen zullen weer twee tabaksbon nen geldig worden verklaard, resp. voor drie en twee rantsoenen. In de vrijwel eindeloos slepende civiele procedure tusschen ir. Goudriaan en ir. D'iiessen zyn de pleidooien, die aan de uitspraak moeten voorafgaan, bepaald op 20 Mei. Na e^n gevaarlijken tocht van vijf dagen hebben vier Nederlandsche vliegers Zondag de kleine Noord-Australische stad Katherine bereikt. Deze mannen maakten deel uit van de bemanning van het Nederlandsch-Indische marine- vliegtuig een Dakotatoestel dat in het Noordelijk gebied een noodlanding heeft moeten maken. Toen de mannen uitgeput en met pijnlijke voeten Katherine bereikten, deelden zij mede onderweg, toen zij gebrek aan voedsel hadden gekre gen hun hond geslacht en gebraden te hebben. Zij vertelden voorts van een gevecht met een krokodil, die in de Katherine-rivier een Van hun beide Indische roeibooten bedreigde. Zjj slaagden er in, het ondier met een stengun te dooden. Bij het wrak van het vliegtuig hadden zij hun drie metgezellen van de vlucht achtergelaten en ofschoon de plaats van het wrak uit de lucht is bepaald, is nog geen bericht binnengekomen, dat een reddingsploeg te land reeds contact met hen heeft gekregen. De mannen, die de op 320 kilometer ten Zuiden van Darwin gelegen stad Katherine hebben bereikt, zijn: de piloot en navigator luitenant L. J. van Nifterik, de marconist Van Roon en twee passagiers, sergeant J. W. Houniet en vliegtuigmonteur B. C. Barnaart. Luitenant Nifterik deelde aan een verslaggever van de Sydney Sunday Sun te Katherine mede, dat de vier mannen verleden week Donderdag in twee Indische roeibooten op weg waren gegaan, nadat hun machine een buik landing had gemaakt op een moerassige open plek. Zij hadden 40 sinaasappelen, twee blikjes gecondenseerde melk, twee stenguns en drie pistolen meegenomen. Na verscheidene uren aldus de piloot naderden een der talrijke krokodillen, die wij hadden waargenomen de roei boot. Ik doodde hem met een salvo uit mijn stengun... Verloren wij een van onze roeibooten in een stroomversnelling. Bamaar redde Bouniet van den verdrinkigsdood, maar verloor daarbij zijn schoenen, we heb ben toen imitatie-schoenen voor hem ge maakt uit een lederen actetasch. Zater dag moesten wij de tweede roeiboot in den steek laten. We lieten wat van onze bagage achter en begonnen den op- marsch naar Katherino. Ik kende de ge steldheid van het land, daar ik er zoo vaak boven gevlogen heb. De bergen waren verschrikkelijk, We moesten veel klimmen en na el- ken berg moesten we door een laag gelegen pas. Tegen Zaterdagavond waren we uitgeput door gebrek aan slaap en voedsel en bij tijden waren we duizelig. Overdag werden we ge plaagd door vliegen, die 's nachts werden opgevolgd door muskieten, De rotsen waren heet en Barnaar's voeten bloedden, zoo vervolgde Nifterik. We konden ons niet veroorloven te rus ten en bleven Zondag onzen tocht ver volgen door het kreupelhout. Dien dag schoten wij „Bataan", den jachthond, dien wij drie weken te voren te Sydney had den gekocht, dood. We hebben hem ge braden en opgegeten. Den anderen hond, „Sikkie", hebben we bij ons gehouden. Hij hield 's nachts de wacht. De piloot deelde mede, dat de mannen gisternacht op den oever van de rivier hadden geslapen en vanmorgen sporen van een vrachtauto hadden ontdekt, die zij zijn gevolgd. Toen kwamen ze een brigadier van politie tegen. Hij vertelde voorts, dat een defect in de electrische leidingen van het vlieg tuig was ontstaan. Bij het maken van een noodlanding had hij alleen in de cockpit gezeten, terwijl de overigen zieb op alle gebeurlijkheden voorbereid in het staartstuk bevonden. Zaterdagmiddag Is brand uitgebroken tn de Sint Martinuskerk te Aalst. De kunstschatten, ter waarde van verscheidene millioehen, onder meer de beroemde Sint Rochus van Rubens, konden worden ge red. De schade wordt op 25 millioen franc» geschat. Na de onderteekening van de overed van Linggadjati waren er in Batav feesten. Sjahrir hield een redt waarin hy de beteekenis der overe. uiteenzette Generaal Franco heeft Maandagavond aangekondigd, dat aan het parlement een wetsontwerp zal worden voorgelegd, volgens hetwelk Spanje een katholieke en sociale staat zal worden, ingericht als een koninkrijk, met hemzelf (Franco) als staatshoofd. In het wetsontwerp wordt tot uitdruk king gebracht, dat generaal Franco zich te allen tijde het recht voorbehoudt een persoon aan te wijzen, die hem zal op volgen. Het ontwerp voorziet in de instelling van een „Raad van het Koninkrijk", omvattende een twaalftal leden, en van een „Regentschapsraad", bestaande uit drie leden van den „Raad van het Ko ninkrijk". De Raad van het Koninkrijk zal be staan uit: den kardinaalprimaat, of, hij ontstentenis van dezen, den vóórnaam- sten aartsbisschop, den chef van den generalen staf, of, bij ontstentenis van dezen, den oudste van de staven van leger, vloot en luchtmacht, den presi dent van den staatsraad, den president van het hooggerechtshof en zes voor aanstaande leden van de Cortes. In het ontwerp wordt tot uitdruk king gebracht, dat de monarchie als zoodanig niet hersteld zal worden, «IMN» MOGALeS vóórdat generaal Franco is overleden of niet meer in staat is tot uitoefening van zijn functie. Ingeval van den dood of onbekwaam heid van het staatshoofd zal een persoon van koninklijken bloede, voorgesteld door den Raad van het Koninkrijk tezamen met de regeering, en aanvaard door twee-derden van de Cortes, aangezocht worden de leiding van den staat op zich te nemen. Zou de vergadering tot de conclusie komen, dat er geen dergelijke persoon voorhanden is, of zou haar voor stel door de Cortes worden verworpen, dan kan een regent ter benoeming wor_ den voorgesteld. In het wetsontwerp wordt verklaard, dat de fundamenteele wetten van de natie zijn: het handvest der Spanjaarden, het handvest yan den arbeid, de constitutioneele wet van de Cortes, de wet van het nationaal refe rendum en de huidige successiewet. Generaal Franco hield aan den voor avond van den 8sten verjaardag van het einde van den burgeroorlog een toe spraak over de Spaansche radio, waarin hij zeide, dat de campagne, welke door steeds meer landen tegen het commu nisme gevoerd wordt, geen effect zou sorteeren, tenzij de oorzaak van het communisme weggenomen werd. Hij vertelde vervolgens, dat hij de „Wet op de opvolging" naar de Cortes gezonden had, met schikkingen voor het geval het huidige staatshoofd mocht overlijden, of zijn functie niet nfeer kon uitoefenen. Na de radiorede van Franco werd de „Wet op de opvolging" over de radio aan het Spaansche volk bekend gemaakt. Hierin wordt gezegd, dat de Raad van het Koninkrijk een koning of staats hoofd aan kan wijzen als opvolger van Franco, en dus tevens toegegeven, dat het regime van Franco een overgangs regime is. De rede van Franco hield in het alge. meen een verdediging van zijn econo mische en sociale politiek in. Slechts aan het eind van zijn rede vermeldde hij kortweg, dat het nieuwe grondwetsont- ■ment was voorgelegd andeld zou worden. werp aan het pa: en onmiddellijk Franco besloot moeilijkste tijden nis achter den ni; voor ons en ons hebben, dien ik waarbij de opvol ontwerp beteeke onze politiek." wü een van de wereld geschiede- rideren horizon cvig verankerd wetsontwerp in, geregeld wordt. Dit gesn wijziging vaa De voornaamste indruk -an de aange kondigde wet is, dat de t<ekomst van Spanje, evenals in 't verleden, geheel in handen van Franco blijft liggen. Het wordt vermeld, dat Franco den titel van Caudillo (leider) zal be houten. De identiteit van den „persoon van ifminn lijken bloede" wordt niet .gene opvolger zal hij zijn, die de mee 1 ten daarop bezit. Het is niet wa lijk dat Don Juan de fundament ten van den huidigen Spaanscht zal aanvaarden, zooals tot vo> gesteld is. Monarchistische kringen in i: noemen het opvolgingsplan var volkomen onaanvaardbaar. Men is van meening, dat dit plan op gesteld is om een onmiddellijke poging van de monarchisten, om Franco te ver wijderen, uit te stellen. In kringen uit de naaste omgeving van Don Juan, zoo wordt uit Lissabon gemeld, beschouwt men de aankondiging van Franco met reserve. Men neemt hier aan. dat de regentschapsraad, dien Franco denkt in te stellen, zal moeten functionneeren tijdens de minderjarigheid van Don Juan's zoon, den prins van Acturië. Op deze wijze, aldus de opvat ting van royalistische kringen in Lissa bon, zullen Don Juan's aanspraken op den troon geblokkeerd warden. Ook hier wijst men er op, dat Franco de positie zal behouden, welke hij thans bezit, ter wijl hij tezelfdertijd den schijn geeft de aspiraties van de Spaansche royalisten te vervullen. Bronnen uit de omgeving van Marti nez Barrio, president van de Spaansche Repubiikeinsche Regeering in balling schap te Parijs bestempelen de rede van generaal Franco als „volkomen dwaas". De opschudding indertijd in New York veroorzaakt door een hoorspel van Wells over een aanval van Marsbewoners op Amerika, heeft Maandag door een misplaatste grap in Eindhoven een pendant gehad. Een van de bladen lanceerde groot opgemaakt op de voorpagina een fantastisch bericht met zware head lines zooals: „Een zwarte dag voor Eindhoven". „Atoomnevei bedreigt lichtstad met vernietiging" en „On verantwoordelijke nalatigheid van ingenieur stel 100.000 menschen- levens in de waagschaal". Zooals bekend hebben de Philips- laboratoria tijdens den oorlog in het geheim een cyclotron gebouwd voor de splitsing van atomen. Dit cyclotron verhuist naar Amsterdam. Het blad be richtte nu dat bij deze verhuizing een flesch met atoomnevels was achterge laten, welke hedenmorgen 10 uur zou kunnen ontploffen. Over twee paginal verdeeld en geïllustreerd met foto's be schreef het blad in extenso welke ge volgen de ontploffing zou kunnen heb ben. Nauwelijks was het blad uit, of de bevolking, opgeschrikt door de enorme headlines, begon samen te groepen en het slechte nieuws te bespreken. De onrust nam in den middag zulke vor men aan, dat zich families opmaakten om naar buiten te trekken. Andere bla den zagen zich genoodzaakt door mid del van extra bulletins de Eindhovena- ren er op te wijzen, dat het hier slechts een misplaatste Aprilgrap betrof. Zelfs de radio is er aan te pas gekomen om tegen deze grappenmakerij te waar schuwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1