Nog meer versobering KONING GEORGE VAN GRIEKENLAND PLOTSELING OVERLEDEN Zijn broer Paul reeds als opvolger beëedigd D Griekenlands nieuwe vorst H' Groote parade in Madrid Franco op een miniatuur kasteel NACHTELIJK BEZOEK aan een Nazi*consulaat 1 Zondag begrafenis Vier repatrieeringsschepen met Paschen in ons land Tot hoofd en hart Nederland spaart weer Compromis met Don Juan? y Een „officieel inbreker" en een oude juffrouw die met potten en pannen verzegelde pakjes openmaakt Ontdekking van een spionnage-affaire AFLOSSING VAN ONZE TROEPEN Het weer WOENSDAG 2 APRIL 1947 o 55ste JAARGANG No. 19070 Koning Paul I beëedigd DE OVERLEDEN KONING MAN VAN DEN DAG MAX VAN POLL NAAR DJOKJAKARTA - Al Dor Juan verloochent Franco Britsche reactie Wat Radio-Moskou zegt a BESPREKINGEN TE MEDAN Geen beslissingen genomen Prauw opgebracht BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21545 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeellr-gen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Als een koude douche komen sinds eenige dagen uit officieuze bron nen berichten binnen, die èr op wijzen, dat onze economische positie op het oogenblik eerder slechter dan beter wordt. Weliswaar kon men den laat- sten tijd op verschillend gebied een ze kere opleving bespeuren, maar deze wordt thans helaas bedreigd door den wankelen grondslag waarop zij is ge vestigd. Zij is immers voor een groot deel afhankelijk van de bereidwilligheid van het buitenland om ons leeningen te verstrekken. Ons volk zal dan ook schrikken, wanneer het de waarheid verneemt over den deplorabelen toe stand, waarin ons land momenteel ver keert. Deze schrik zal des te grooter zijn, omdat er nog steeds enkele mi nisters zijn, die blijkbaar gaarne de rol spelen van den huisknecht, die met zijn „tout va trés bien, madame la marqui se", alle onheilen trachtte te verbloe men. Met onze devlezenpositie is het zoo somber gesteld, dat het onmogelijk zal zijn in het buitenland op den zelfden voet aankoopen te blijven doen als tot dusver is geschied. Tot nu toe konden wij koopen van het geld, dat het bui tenland ons verstrekte, doch hieraan komt binnenkort een einde. Vooral Ame rika, de grootste geldschieter in de we reld, toont zich kopschuw ons nog meer dollars te leenen. Reeds het vorig jaar, toen er in kringen van de P. v. d. A. nogal ophef werd gemaakt over het re sultaat van Lieftinck's reis naar de V. S., was het succes in feite zeer gering. De Yankees bleken toen al tegenover ons land lang niet meer zoo gul met hun dollars als voor den oorlog. Het heeft geen zin ons in de oorzaken hier van te verdiepen. Het feit ligt voor ons, en daarnaar zal gehandeld moeten wor den, d.w.z. de regeering is gedwongen den import, die vele malen grooter is dan de export, drastisch te gaan in krimpen. En hiervan zullen wij allen de gevolgen ondervinden. De vermindering van het vleeschrantsoen was het eerste noodsein, en er zullen er nog wel meer volgen. Waarschijnlijk zal minister Lieftinck dezer dagen aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen, waarin hij zal uiteenzetten, hoe beklagenswaar dig onze positie op het oogenblik is De toestand der staatsfinanciën is zoo zorgwekkend, dat ongenadig bezuinigd zal moeten worden. Wij zullen alles op alles moeten zetten, om onzen export te ver- hoogen, daar er geen andere uitweg is Het „exporteeren of sterven" zal voort aan ook óns devies moeten worden, al zal dit ons volk zware offers kosten. Toch zijn wij er van overtuigd, dat het deze offers zal willen brengen, mits de overheid het goede voorbeeld geeft. e regeering voere in de eerste plaats een financieele en econo mische .politiek, die .ons het ^er- trouwen van Amerika doet herwinnen. De weinige deviezen, die wij hebben, zul len verder uiterst zorgvuldig besteed n;oeten worden en niet bijv. aan parti culiere plezierreisjes moeten opgaan. Ook is het de vraag of we nu maar moeten b 1 ij v e n voortgaan «net het importeeren van luxe-auto's etc. Veel drastischer zal de regeering ook moeten optreden tegen veesmokkelaars en zwar te handelaars. Wij vinden het merk waardig, dat er altijd eerst wordt inge grepen, als vrijwel iedereen de misstan den al lang kent, en er dus reeds enorm veel schade is aangericht. De regeering geve ook zelf het voorbeeld door te be zuinigen op alle luxe; zij besnoeie ech ter niet op een zoodanige wijze, dat het particulier initiatief nog meer aanban den wordt gelegd dan thans reeds het geval is. Zij overwege ook of er geen mqgelijkheid bestaat, op de militaire uitgaven, die werkelijk alle verhoudin gen te buiten gaan, drastisch te bezui nigen. En dan bedoelen wij niet in de eerste plaats de millioenen, die het leger in Indië ko6t de politiek, die deze re geering thans voert, dwingt ons het mi litaire apparaat daar op dezelfde sterk te te blijven handhaven, zonder o.i. eenig hoopvol uitzicht; maar dan be doelen wij vooral de legeruitgaven in het binnenland. Als men hoort, hoe on economisch b.v. de intendance werkt dan staat men verbaasd, dat twee jaar na de bevrijding nog zoo iets mogelijk is. Wanneer de regeering echter het goe de voorbeeld geeft, wanneer zij ophoudt met experimenteeren op financieel en economisch terrein, dat onherroepelijk op een fiasco moet uitloopen en het spook der inflatie steeds nader brengt, wanneer zij werkelijk durft te regeeren, dan mag zij ook verwachten, dat over het Nederlandsche volk die team-spirit vaardig wordt, welke wij zoo gaarne in het Engelsche volk bewonderen en wel ke het ook ons mogelijk zal maken, des noods de zwaarste offers te brengen, om tenminste een gedeelte van onze vroe gere welvaart terug te winnen. Koning George van Griekenland is Dinsdag om 14.30 plaatselijken tijd aan een beroerte overleden. De dood van den koning kwam zeer plotseling. Hij had den geheelen ochtend gewerkt en de laatste die hem nog goed gezien had was de minister van Onder lijs, Papadimos, die tot kort na 1 uur 's middags met hem gesproken had. Ver volgens gebruikte de koning een snelle lunch, doch daar hij zich niet wel ge voelde, trok hij zich in zijn kamer terug. Hij had zich een zakdoek om het voorhoofd gewonden en lag op bed uit gestrekt, toen een dienaar in antwoord op 'skonings bellen binnentrad. De koning vroeg om een kop thee. De die. naar liet den koning alleen en toen hij enkele oogenblikken later met de thee terugkeerde, vond hij den vorst buiten bewustzijn. Een in allerijl geroepen dok ter diende nog een injectie toe, doch tevergeefs. Toen de officieele paleisdok ter arriveerde was de koning reeds over leden. De meeste hooge gezagdragers van het paleis waren weg om te lunchen en niet aanwezig toen het overlijden plaats vond. De premier was de eerste regeerings- autoriteit die verwittigd werd en een spoedzitting van het kabinet werd uit gevaardigd om de opvolging te regelen en algemeenen rouw af te kondigen. Als on derdeel hiervan werden de bioscopen en theaters gesloten en gingen de vlaggen halfstok. In overeenstemming met de grondwet is aan kroonprins Paul de eed als koning van Griekenland afgenomen. Koning Paul de eerste van Grieken land is Dinsdag ten paleize door den hoogsten geestelijken gezagdrager van de orthodoxe kerk beëedigd. Alle leden van het kabinet waren aanwezig, evenals vele parlementsleden. De eerste minister, Maximos bood den nieuwen koning het ontslag van het kabinet aan en ontving opdracht een nieuwe regeering te vor men. In een boodschap aan het Grieksche volk zeide koning Paul: „Wij zien ons voor een strijd geplaatst, waarbij het om ons bestaan, onze onafhankelijkheid en onze vrijheden gaat. Eensgezind zullen we hem tot .een goed einde,brengen." Koning Paul is een broer van George, geboren in 1901. De koning had drie zus ters, prinses Helena geboren in 1896, prinses Irene, geboren in 1904 en prinses Catharina, geboren in 1911. De jongste broer van den overleden souverein, prins Alexander, is hem voor gegaan op den troon doch stierf in 1920. Koning George Donderdag zal het lichaam van ko ning George naar de Metropolitaansche kerk worden overgebracht, waar het zal worden opgebaard. De begrafenis aal Zondag plaats vinden te Tatoi. Door koning Paul is de volgende eed afgelegd: „In naam van de Allerheilig ste Drie-éénheid zweer ik den godsdienst te beschermen, de grondwet te eerbie digen en de vrijheid en integriteit "an Griekenland te verdedigen". De eed werd afgenomen door aartsbisschop Damas- kinos. Op een kabinetsvergadering is beslo ten, dat morgen voor geheel Grieken land een rouwdag zal zijn. Voor het hof geldt drie maanden zware en drie maan den halve rouw. Op een van de meest critieke oogenblikken voor het volk, waar over hij door de verkiezing van zijn Duitschen grootvader regeerde, is Koning George II van Griekenland Dinsdag door een hartverlamming plotseling overleden. Terwijl eener- zijds Amerika door steunverleening de positie van Griekenland en ook van de monarchie trachtte te be houden en anderzijds de linksche Grieksche partijen de monarchie door een nieuw plebisciet wilden "po gen te verwijderen, is de drie keer verbannen en drie keer terugge keerde koning op 56-jarigen leeftijd gestorven. Wat deze dood aan gevol gen voor de politieke situatie van Griekenland met zich mee zal bren gen is moeilijk te voorzien; voor de rust van het oogenblik kan het een geluk heeten dat in den broer van Koning George een onmiddellijke troonopvolger aanivezig is. Koning George heeft meer de zor gen dan de vreugden van het ko ningschap gekend. De eerste bal lingschap deelde hij met zijn vader in den eersten wereldoorlog, maar hij volgde in 1922 zijn broer weer op. Voor twee jaar slechts, want door een complot moest hij in 1924 op nieuw de wijk nemen en dit keer duurde het tot 1935 eer een plebis ciet hem naar Athene terugriep. De moeilijkheden van het toenmalige Griekenland waren niet geringer dan de huidige. De Italiaansch- Duitsche inval was een hoogtepunt, dat George, ondanks zijn tot het laatst op Kreta volgehouden tegen stand, opnieuw dwong zijn land te verlaten. Via Cairo ging hij naar Londen, ivaar hij de oorlogsjaren doorbracht. Het was hem niet mogelijk als an dere staatshoofden samen met de troepen naar het bevrijde vaderland terug te keeren. De binnenlandsche verhoudingen waren in den loop van den oorlog en vooral na 1944 zóó ge wijzigd en gespannen geworden, dat het tot 1 September 1946 duurde eer een volksuitspraak de monarchie herstelde en den koning terugriep. De moeilijkheden zijn sindsdien voor Griekenland eerder toe- dan af genomen, daar het herstel van de monarchie vele tegenkrachten op riep, die tenslotte mede leidden tot de guerilla in de Noord-Grieksche bergen. Temidden van de geheel tegen overgestelde meeningen heeft Ko ning George het eerste en laatste half jaar van zijn jongste regeering moeten staan. En tegen het hoogte punt, misschien zelfs aan den voor avond van een wending ten goede, is hij door den dood weggerukt. et „De koning is dood, leve de ko ning", is gisteren, zes uur na den dood van Koning George, ook op Griekenland van toepassing geweest, toen kroonprins Paul de kroon aanvaardde tijdens een plechtigheid, waarbij de le den van de regeering en andere autori teiten in een halve cirkel rond een tafel stonden met een crucifix en brandende kaarsen erop. De nieuwe koning, een broer van George, werd in 1901 in Athene geboren als derde zoon van Koning Constantijn en Sophie van Pruisen en is een achter kleinzoon van Koningin Victoria van En geland. Na een veelzijdige opvoeding nam De nieuwe koning van Griekenland, een „groote, gebruinde, elegante ver schijning met monocle", reed samen met zijn vrouw in de auto van koning George mee, toen deze 28 September 1946 na zijn terugroeping zijn intocht in Athene deed hij dienst op de Grieksche vloot als lui tenant ter zee, maar moest In 1917 Grie kenland- met zijn vader verlaten. In 1922 teruggekeerd, moest hij in 1924, toen in Athene de republiek werd uitgeroepen, opnieuw dit lot met zijn nu overleden broer deelen. Terwijl de koning en ko ningin naar Roemenië reisden en later in Zwitserland verbleven, vestigde Paul zich in Florence, waar hij zich alleen aan zijn studiën wijdde. Het herstel van de monarchie in 1933 bracht hem ech- terug naar Athene. In de volgende jaren vertegenwoordigde hij den koning bij vele gelegenheden, zooals bij de Olym pische spelen in Berlijn in 1936 en de kroningsplechtigheden in Engeland van een jaar later. In 1937 verloofde hij zich met prinses Frederika Louise van Brunswijk, doch ter van de eenige dochter van Keizer Wilhelm II van Duitschland. Uit zijn hu welijk heeft Koning Paul drie kinderen, n.l. Prinses Sophia, oud negen jaar, prinses Irene, oud vijf jaar, en Prins Konstantijn, 'oud zeven jaar, die nu kroonprins is geworden. De nieuwe ko ning is de zesde Grieksche monarch in de 117 jaar, sinds Griekenland van Tur kije onafhankelijk werd en tot konink rijk werd uitgeroepen. Koning Paul wacht geen gemakkelijke taak. Integendeel. De goede verstand houding tusschen de partijen onderling te bevorderen en Griekenland tot meer geluk en welvaart te voeren, zal behalve van hem ook van Griekenland de uiter ste krachten vergen. Overtroffen in de maand Januari 1847 de terugbetalingen bij de Rijks postspaarbank de inlagen nog met f 3,67 millioen, de maand Februari vertoont voor de eerste maal sinds de geldsaneering een toename. De inlagen bedroegen n.l. f 21,78 (Jan. 20,49) millioen en de berugbetalin- gen f 20,34 (26,16) millioen. Bjj de spaarbanken aangesloten bij den Nederlandschen Spaarbankbond be droegen de inlagen in Februari f 23.980.152 (32.020.686) en de terugbeta lingen f 19.214.027 (24.968.709). Per saldo werd dus in de maand Fe bruari gespaard f 6,21 (1,38) millioen. In het vakblad voor Ned. spaarban ken merkt dr. J. R. A. Buning ten aan zien van de aangekondigde spaarcam- pagne op: Maar voor alles is noodig. dat het groote publiek de overtuiging krijgt, dat de waarde van ons geld niet verder terugloopt. Waar de nationale en individueele belangen zoozeer samen gaan, wanneer het gaat om de bevorde ring van het sparen, is het daarom van het grootste belang, dat zoo spoedig mo gelijk de voorwaarden worden gescha pen, welke het sparen tegelijkertijd vei. lig stellen en aantrekkelijk maken. Vanmorgen is een gezelschap Neder landers, o. w. de heer Max van Poll, voor een korte oriëntatie-reis naar Djokjakarta vertrokken. Nederlandsche pioniers werkten broederlijk samen met de republikeinen bij het oprui men van versperringen in de kali, waardoor de inundatie werd opgeheven in de om geving van Semarang Franco Tienduizenden toeschouwers, waar van velen met opgeheven arm den fascistischen groet brachten, stonden Dinsdag te juichen langs de breede Castellana Avenue, toen generaal Francisco Franco de bloem van zijn leger de parade afnam ter viering van den achtsten verjaardag van de over winning op het republikeinsehe leger. De parade van leger, marine en lucht macht duurde 1 uur en 40 minuten. De caudillo werd op zijn tocht van het pa leis op het Prado naar de paradeplaats geëscorteerd door een Moorsche garde. Onder het geroep van „Caudillo, cau dillo, Franco, Franco" nam de generaal plaats op een miniatuur-kasteeltje, dat speciaal voor deze gelegenheid was ge construeerd. De menigte, die Dinsdag op de been was, leek veel geringer in omvang dan die van verleden jaar, doch dit kan in zekere mate door het koude weer veroor zaakt zijn. Een der hoogtepunten van de parade was het voorbij trekken van een groep parachutisten, welke echter niet de speciale uitrusting droeg. Volgens waarnemers was er aan oor- logs-materieel niet veel veranderd. Men vond de uitrusting verouderd en er vlo gen geen vliegtuigen boven de paradee- rende troepen. Een Spaansche monarchistische woord voerder verklaarde te Parijs, dat Fran co's stap een laatste poging is om het regiem te redden. In Spaansch-republi- keinsche kringen zeide men, dat de stap bewijst, dat het regiem niet lang meer kan voortduren. Volgens" de monarchisten is Franco's optreden eigenmachtig en gelijkwaardig aan een oorlogsverklaring. Men be schouwt het nieuwe wetsontwerp van Franco als een direclen aanval op Don Juan's politiek, die een impasse veroor zaakt, welke elke mogelijkheid van een compromis in de toekomst uitsluit. Vol gens deze zegslieden wil Don Juan in Spanje een democratisch bestuur geves tigd zien, dat niets gemeen moet heb ben met Franco's totalitair systeem, maar zou kunnen bestaan naast een constitutioneele monarchie naar het Verwachting tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen, in den nacht en vroegen och tend hier en daar nevel of mist. Nog enkele verspreide buitjes, voorname lijk m den namiddag in het Zuid- Oosten van het land. Vrij koud. Zwak ke tot matigen wind hoofdzakelijk tusschen Noord en Oost. Zon 6.13—19.15. Maan 16.32—6.—. voorbeeld van Engeland en Nederland. Volgens een officieel woordvoerder van Don Juan te Lissabon is Don Juan, in tegenstelling met andersluidende be richten, nooit door generaal Franco ge raadpleegd t.a.v. de nieuwe opvolgings- wet, waarin de caudillo zicih tot hoofd van de Spaansche monarchie uitroept. Volgens dezen woordvoerder kan Don Juan geen wet erkennen, welke aan twee belangrijke voorwaarden niet vol doet: de sanctie van de Spaansche be volking en de toestemming van Don Juan zelf als wettige kroonpretendent. Een woordvoerder van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken zeide, dat Engeland het decreet van Franco toejuicht als het beteekent, dat het huidige regiem gaat verdwenen. Hij voegde er aan toe. dat Franco's voorstel inzake de opvolging de Britsche houding ten aanzien van het regiem niet wijzigt en niet van invloed is op de betrekkin gen met Spanje. Franco's decreet om Spanje weer een monarchie te maken, was aanleiding tot een heftigen aanval van radio-Moskou. „Franco besluit, dat Spanje een konink rijk zal zijn en met het zelfde gemak maakt hy zichzelf koning. Doch in dien Franco tracht het fascisme aan de oogen der wereld te onttrekken door het de jas van de koninklijke purperen mas kerade om te hangen, dan is hij tot fa len gedoemd. Franco is te veel fascist, te veel oor logsmisdadiger, te veel Hitler-strijder, te veel beul van het Spaansche volk. Er is geen verlossing voor Franco. Hij zal niet de macht door een natuurlijken dood neerleggen. Zij zal hem vroeger ontno men worden, omdat dit door het Spaan sche volk gedecreteerd is". Tijdens de a.s. Paaschdagen kan de aankomst van niet minder dan vier schepen met repatrieerenden uit Indië, in Nederland worden tegemoetgezien. Het eerste schip, dat binnenloopt is de „Oranje", dat Vrijdagavond 4 April te Amsterdam wordt verwacht. De debar- katie zal den volgenden dag geschieden. Eersten Paaschdag volgt de debarkatie van de „Johan van Oldebarnevelt", die eveneens Zaterdagavond te Amsterdam IDe juiste levensopvatting bestaat in het ten bate en niet in het \ten koste van anderen leven it I OP een nacht, eenigen tijd na de gebeurtenissen van Pearl Harbour, had ik de wacht op het bureau van den Marine-inlichtingendienst te New York. Om elf uur werd ik opgeschrikt door het ratelen van de telex. Een boodschap uit Washington droeg mij een taak op, die men niet anders zou kunnen heeten dan die van officieel inbreker Het telegram deelde mede, dat men de leden van zekere ambassade ervan verdacht, den vorigen dag hun documenten te hebben verbrand. Misschien zouden wij te weten kunnen komen of hun consulaat in New York tot dezelfde maatregelen was overgegaan. „Je moet het zóó doen, dat niemand kan vermoeden dat je de brandkast bebt aangeraakt." Daar zat iets in om een amateur-in breker het, hoofd op hol te brengen. Den volgenden ochtend begon ik een ploeg samen te stellen, waarvan ik vermoeden kon, dat zij de onderneming tot een goed einde zou brengen. Zij bestond uit een slotenmaker die expert was op het gebied van brandkasten, een taalkundige, die moest aanwijzen welke documenten gefotografeerd moesten worden en ten slotte een fotograaf met een microfilm- apparaat. De Engelsche veiligheidsdienst leende ons een oude juffrouw die, met behulp van een aantal potten en pannen en waterketels, elk verzegeld pakket kon openmaken en weer sluiten zonder eenig spoor achter te laten. Bovendien kregen wij eenige mannen van den Veiligheids dienst toegevoegd, die het gebouw moesten bewaken en die ons zouden waarschuwen als een bediende van het consulaat zich mocht laten zien. Bü ons eerste entrée waren wij nog werkelijk amateurs. Wij liepen rond in het consulaat van het eene vertrek in het andere, louter en alleen om het ge noegen sloten open te maken. Toen de brandkast geopend was, wilden wij al len tegelijk den inhoud er van onder- Boeken. De manier waarop wij de sporen van onze komst deden verdwijnen was ontegezeglijk naïef. Niettegenstaande dat slaagden wij er in niet te worden ontdekt. De daaropvolgende nachten zetten wij ons onderzoek voort. Op ze keren nacht echter viel ons fototoestel kletterend op den grond. Er gebeurde niets, maar de liftbediende moet er rapport van gemaakt hebben. Een der volgende nachten waar schuwde mijn zesde zintuig mij, dat er iets niet in orde was. Ik besloot my op de hoogte te stellen voor ik de heele groep naar boven liet ko men. Ik trok mijn overall aan en in gezelschap van den chef van den schoonmaakdienst ging ik het con sulaat binnen. Plotseling werden wij overstroomd met een zee van licht en wij keken in de revolvers van dep fi-mspi en een bewaker. Onze Ik vroeg myn chef verlof ter plaatse nasporingen te doen. In tegenstel ling met de meeste officieren vrees de hij niet een zware verantwoording op zich te nemen, waarmee hij zelfs zijn carrière zou kunnen verspelen, als het geval de moeite waard was. „Je kunt gaan," zei hij mij „maar vergeet niet dat consulaten vreemd grondgebied zijn. Als je betrapt zou worden, zou dit zeer onaangenaam zijn voor het Departement van Marine." Dit was zeer begrü'peiyk, en "daarom zon ik op een plan waarbij de minst mogeiyke risico geloopen werd. Allereerst ging ik kennis maken met den nacht wacht van het gebouw waarin het con sulaat een étage had. Ik liet hem mijn papieren zien. Het trof dat hy een oud strijder van de Marine was. Hy wilde mij gaarne van dienst zijn. „Er is 's nachts geen wacht aanwezig buiten den lift-bediende van het consu laat" vertelde hij mij. Ik leende een overall van het per soneel van den schoonmaakdienst en aldus vermomd kwam ik met een andere lift twee étages boven het consulaat. Vervolgens ging ik langs de trap naar beneden en opende het consulaat met den sleutel van den nachtwacht. Een lucht van ver brand papier kwam mij tegemoet. De papiermanden bevestigden onze ver moedens. Er stonden echter nog eenige brandkasten, een ingemetsel de kluis en een aantal kasten die op slot waren. Ik was er zeker van flat deze nog belangrijke documenten be langrijke documenten bevatten. Ik besloot dus terug te komen met personeel en gereedschap om de brand kasten en andere kasten te openen. Nog maals kwam mijn chef in het spel, zon der dat hij er uit Washington opdracht voor gekregen had. Hy gaf my toestem- mlng één voorwaarde,sei hü mü- n nevenstaand artikel vertelt Willis George hoe hij door het Amerikaansche Depar tement van Marine aangesteld werd tot „officieel inbreker". Ge durende den oorlog onderzocht hij in vijandelijke ambassades en consulaten geheime documenten, waardoor hij vele spionnage- affaires op het spoor kwam. Wij geven hier zijn eersten onder zoekingstocht. Een en ander von den wij in Reader's Digest, waard in een uittreksel van zijn boek „Clandestiene naspeuringen" is yafgedrukt werkkleeding redde ons uit de situ atie. De consul maakte zijn excuus dat hy ons voor inbrekers gehouden had, doch de bewaker bleef. Van uit mijn observatiepost in een nabü- gelegen gebouw kon ik zien, dat hy eiken middag om vpf uur binnen kwam en den nacht ter plaatse doorbracht. Zoo maakte hij elk be zoek onmogeiyk. Ik moest mij van hem zien te ont doen. Op een nacht gleed ik naar de tweede étage en sloeg niet ver van de lift met veel lawaai een stoel stuk. Daarna verdween ik in alle haast met de brokstukken naar den kelder. Een half uur later kwam de consul, door den bewaker gewaarschuwd, met een taxi. Van uit het nabijgelegen huis zag ik hem zenuwachtig alle vertrekken doorzoeken. Verschillende nachten ach tereen herhaalde ik denzelfden truc, met een eender resultaat. De consul was woedend. Hij had er genoeg van om voor zulke belacheiyke dingen uit zijn bed gehaald te worden. Den volgenden dag verscheen de bewaker niet. De consul had blijkbaar besloten het zon der zijn diensten te stellen. Wij hernamen onze onderzoekingen met des te meer voorzichtigheid, nu wij wisten dat de consul op zijn hoede was. Tien weken hadden wij noodig om onze taak tot een goed einde te brengen, Toen wij klaar waren hadden wij alle belangrijke documenten gefotografeerd. Wij hadden de geheime ebden van het consulaat en kaartsysteem van de vrien den van de As in de Vereenigde Staten en een groot aantal stukken, die be" wezen dat de Nazi's zirh van dit con sulaat bediend hadden om een groote spionnageaffaire te leiden. In de twee volgende jaren heb ik zoo meer dan honderdvyftig clandestie ne bezoeken gebracht zonder te worden betrapt. Dit was overigens gelukkig ook. want wij volbrachten deze expe dities voor eigen risico. Daar wij buiten de wet handelden konden wij geen aan spraak maken op de hulp van onze regeering ais wü zouden worden gear- jgstaescl wordt verwacht. Het derde te Amster dam aankomende schip de .Poeloe Laut" arriveert den Tweeden Paaschdag, ter wijl de „Tosari" als vierde schip te Rotterdam binnenloopt en vermoede - lijkij Dinsdag 8 April aldaar wordt ge- debarkeerd. De regeling voor de ontvangst en af voer van deze repatrieerenden zal hooge eischen stellen aan den repatrieerings- dienst-Indië en haar medewerkers, zoo mede aan de betrokken scheepvaartmaat schappijen. Bovendien worden in den regel alle gerepatrieerden met een of ander vervoermiddel naar hun plaats van bestemming gebracht. Gewoonlijk geschiedt dit met autobussen of bellen wagens. De organisatie van dit vervoer berust bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat hiertoe het noodige materieel aantrekt. Geeft een en ander onder gewone omstandigheden dikwyis al moeilijkheden, de te verwachten groo te Paaschdrukte en de voetbalwedstrijd Nederland—België zullen in deze dagen bovendien bijzondere eischen stellen aan het vervoerswezen. In verband hier mede moet het niet uitgesloten worden geacht, dat particuliere belangen zullen moeten wyken voor algemeene belangen. De Legervoorlichtingsdienst meldt dat behoudens onvoorziene omstandig heden medio 1947 een begin zal worden gemaakt met de aflossing van het K. N. I. L. en aan het einde van dit jaar met de aflossing van de oorlogsvrijwil ligers by de Koninklijke Landmacht en de Mariniersbrigade. De Nederlandsche militaire woord voerder te Batavia heeft om. het vol. gende medegedeeld: Op initiatief van den territorialen, tevens troepencom mandant van Noojd-Sumatra, kolonel Scholten, is Maandagochtend een be spreking gehouden tusschen Nederland sche en republikeinsehe militaire en civiele autoriteiten, teneinde diverse plaatselijke vraagstukken tot oplossing te brengen in overeenstemming met den opzet en den geest van Linggadjati. On der meer werden naar voren gebracht de opheffing van de economische blokkade te Medan, het herstel van den water toevoer naar Medan, het herstel van het telefoon-radiocontact tusschen Medan en Siantar. de detacheering van verbin dingsol ficieren by de wederzydsche sta. ven, de evacuatie van de nog steeds in het kamp Lawasegalagala verbiyf hou dende vrouwen en kinderen van KNIL- militairen, enz. De besprekingen verlie pen in een aangename sfeer. Beslissingen konden echter niet worden genomen, aangezien de Indonesische gedelegeerden eerst ruggespraak wenschten te houden met het republikeinsehe bestuur te Sian tar. Een Marvo-communiqué van vandaag zegt o.m.Het is gebleken, dat kort voor de onderteekening van Linggadjati en ongeveer een maand na de afkodigig „staakt het vuren" een prauw met 40 gewapende Indonesiërs van Java naar Ce lebes vertrokken is. Deze poging, om ge- wapender hand Celebes te infiltreeren, is een flagrante schending van het be- stEfrid. Een Nederlandsch corvet, de ..Batjan," heeft de prauw 31 Maart naar Makassar opgebracht en de prauw met de bemanning ter beschikking van da bevoegde autoriteiten gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1