OPTREDEN VAN DE GAULLE VERWEKT RUMOER Christus Gekruist Ziekenfonds- Inter-Aziatisch instituut opgericht HET EINDE VAN HET FORT HELGOLAND rumoer Tweeden Paaschdag rede van den generaal ENGELAND MOET NAAR EEN LAGER LEVENSSTANDAARD RITSSLUITINGEN Vijf en dertig honderd ton springstof zal het eiland opblazen Hoess ter dood veroordeeld ALGEMEENE STAKING IN HET RUHRGEBIED Tot hoofd en hart Churchill en wodka Eerste traan van de „Willem Barendsz Economisch herstel in Indië vertraagd Het weer DONDERDAG 3 APRIL 1947 69ste JAARGANG No. 23814 RUDOLF HOESS 5700 ton voor margarine industrie DE GROOT, Gr. Houtstraal 98 BESPREKINGEN OPNIEUW UITGESTELD ROOFOVERVAL BERECHT Indon. leiders zijn niet op hun post HET EINDE VAN HELGOLAND HELGOLAND HELGOLAND Berlijn HAVEN WERD REEDS IN 4919 VERNIETIGD Londen DUITSCHLANO (Van onzen Parijschen oorrespondent) De ministerraad heeft zich vanmor gen bezig gehouden met wat een Fran sche journalist geestig noemde de vast stelling van het „persoonlijk statuut van Generaal de Gaulle". De oorzaak is voornamelijk geweest de beroering, te weeggebracht door De Gaulle's optreden te Bruneval, waar hij ten overstaan van o. a. een aantal buitenlandsche diplomaten, Frankrjjks huidige partijen bewind critiseerde. In communistische en socialistische mil'eux verklaart men in De Gaulle een uitgesproken tegen stander der staatsinstellingen van de Vierde Republiek te zien en doet men alsof de generaal hun omverwerping in het schild voert. Niemand minder dan Léon Blum ontdekte in de rede van pruneval een aanloop tot een her-mobi lisatie van de krachten van het verzet voor een soort tweede bevrijding. In je ,,Aube'', orgaan van de M.R.P., wordt evenwel de vraag gesteld, hoe men er toch bil komt, dat generaal De Gaulle illegale plannen zou koesteren. Het „statuut" dan maakt onderscheid tusschen het persoonlijk optreden "'ar, generaal De Gaulle waarbij hij, als ieder burger het recht heeft zijn poli tieke meening bekend' te maken en zijn optreden als nationale figuur bij als officieel erkende gelegenheden. Slechts in het laatste geval zal de mi nisterraad zich doen vertegenwoordigen, en is de medewerking van het leger toegestaan. Voorts komen generaal De Gaulle's redevoeringen, welke hij als privaat persoon houdt, ook nier auto matisch voor uitzending per radio in aanmerking. Van de plechtigheid, welke gene raal De Gaulle tijdens de Paasehdagen te Straatsburg zal presideeren, zal slechts die van den eersten Paasch dag een officieel karakter hebben. Als dan zal in de kathedraal een gedenk steen worden onthuld ter nagedach tenis van de Amerikaansche soldaten, die voor de bevrijding van den Elzas zijn gevallen. Op den tweeden Paasch dag zal De Gaulle een toespraak houden tot de bewoners van Straats burg. Hoewel niet officieel zal deze plechtigheid toch een zeer openbaar karakter hebben. De generaal zal na melijk, behoudens wijzigingen in het programma, spreken vanaf het balkon van het raadhuis. Verwarringen zijn niet uitgesloten. Het verluidt, dat een en ander het onderwerp geweest is van een onder houd, dat Ramadier Maandagavond met De Gaulle heeft gehad in diens Parij- sche woning, waarmede naar den zin van de communisten tegenover den generaal te veel égards in acht 2011(1611 zijn genomen. De communisten zijn van plan by de rentrée van het parlement de regeering- te interpelleeren over de medewerking door leger en radio ver leend bij z.g. anti-republikeinsche mani festaties van den generaal, In M.R.P.- kringen, waar men overigens ook met veel reserves van De Gaulle's politieke uitlatingen kennis pleegt te nemen, ver oordeelt men het communistische mis baar rond Bruneval en Straatsburg als ongepast en verdacht. Winston Churchill, de man die her haalde malen door radio Moskou ,.En- gelands anti-communist no. 1" ge noemd werd, heeft Dinsdagavond op de receptie, welke de Sovjet ambassa deur ter eere van het bezoek der Rus sische delegatie gaf, minister-president Attiee ver overschaduwd. Terwijl Attlee slechts aan een half dozijn toasts met een bescheiden glaasje port deel nam, hield Churchill zicli uitsluitend hij onvervalschte en onversneden wodka en klonk keer op keer, waarbij hij dan plechtig het Rus sische zinnet .je „Za vasne zdorovic" uitsprak. Naar de oud-premier zei, had Stalin zelf het hem geleerd. Een en ander scheen bij de Russen nogal in den smaak te vallen want zij Verdrongen zich om Winston de hand tc kunnen schudden. Attlee die z(jn knoopsgat met een roode bloem ver sierd had, verliet juist de ambassade toen Churchill aankwam. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: X 3. W. Boerrigter. NVnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeellnger, dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte,- De administratie behoudt zien net recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. beleediging voor hem is. Nog grooter dan de eerste, die Franco elf jaar geleden aan Don Juan toediende, toen hij eerst weigerde hem in Spanje toe te laten om tegen de republikeinen te vechten en later hem op een wijze uit het land zet te, zooals zijn vader in 1931 van de zijde van de republikeinen ondervonden had. De foto toont den Spaanschen preten dent met zijn vrouw Maria Mercedes de Bourbon-Siciles en hun vier kinderen Alfonso, Juan, Maria en Margarita. Dit is Rudolf Hoess, oud-comman dant van Auschwitz, die „frank en vrij" bekende meer dan vier millioen menschen in zijn gas-kamp te heb ben omgebracht en voor het gerecht ie Warschau verklaarde ook zijn vrouw en kinderen vergast te heb ben, indien hij daartoe een bevel ge kregen had. V ziet dezen man, wiens Duitsche slavengeest het beste voorbeeld is van de „Befehl ist Befehl'"-mentaliteit. "Zijn gezicht getuigt van een stomp zinnige arrogatie, welke niet in staat was zich te keeren, tegen de door nazi-superieuren gegeven be velen. Himmler wist wien hij aan stelde over zijn moordkampen. De reeds lang gehangen Joseph Kramer was van hetzelfde soort als deze groot-vizier van den moord, die mil- lióenen vrouwen, mannen en kinde ren als weerloozen in de gaskamers dreef, ombracht en voorts voor doel einden liet gebruiken die ongeloof lijk zouden zijn, indien de feiten niet bewezen waren. <,Ik doodde eenige millioenen men schen". Hoess bekende het zonder een spier van zijn gezicht te vertrek ken. En achter alle namen, die met een kruisje geteekend waren, liet hij door zijn bureau-slaven het roode kruisje van den dood zetten. De lijs ten met geteekenden namen in om- bang toe. Er vormden zich stapels in zijn ar chief-kasten: honderdduizend ge teekenden uit Nederland, honderd duizenden uit Polen, uit Frankrijk, uit België, uit Rusland en al die lan den, die onder den druk van zijn meesters waren gebracht. Hoess was een slaaf van een soort, dat te ver achtelijk is er zich in te verdie pen. Het hoogste Poolsche gerechts hof heeft hem nu veroordeeld tot zum Tode den dood. Achter zijn naam zal het kruisje gezet worden dat hij achter vier millioen anderen liet plaatsen. De straf is eigenlijk te gering, maar aan het recht is voldaan: Hoess, zum Tode. Hoess zal hangen, zijn laatste wensch was een afscheidsbrief te mogen schrijven aan zijn vrouw en vijf kinderen, wat de rechter aan leiding gaf zich verbaasd af te vra gen, hoé een mensch. die zelf vrouw en kinderen heeft, tot den moord op zooveel vrouwen en kinderen kon komen. Hoess antwoordde niet. Met de on bewogenheid en arrogantiedie hij tijdens het geheele veertiendaagsche proces had getoond,- hoorde hij de uitspraak van het vonnis aan. Men had het afgestreden vale lijf Kronkelend aan een paal omhoog gestoken. Het zwarte bloed kroop vadsig en werd stijf Als waren duistre padden losgebroken. Van hoeveel dieren en hun loom bedrijf Werd alle wellust in dit Lam gewroken; Het blaat. Zijn dunne stem "zoekt een verblijf En weeklaagt aan een blinden muur gebroken. Hij roept. Men lacht. Men lacht om hem daarboven. Een God, die God roept is vermakelijk, Men lacht om ook zijn stem nog uit te dooven. Alles volbracht. Men kan Hem niets meer rooven Dan, onaanraakbaar dit: Zijn Koninkrijk Aan alle goede moordenaars beloven. BERNARD VERHOEVEN Engeland zal genoegen moeten nemen met een nog lageren levensstandaard dan reeds voorzien was. De import van le vensmiddelen zal waarschijnlijk nog ver der verhoogd moeten worden, zoodat de Invoer van andere artikelen omlaag zal moeten gaan. De positie van het land blijft buitengewoon moeilijk en het ka binet verwacht, dat het nog twee of drie jaar zal duren voordat de crisis over wonnen is. De prijsstygingen in de Ver. Staten hebben de positie van Engeland ten zeerste benadeeld, zoodat de dollar-re serves veel sneller opgebruikt werden dan was voorzien. Bovendien zijn de kosten voor import in Duitschland in het laatste kwartaal veel hooger gewor den, zoodat het aantal daaraan bestede dollars Is toegenomen. De psychologische schok die het Brit- sche volk heeft gekregen door de crisis Strak wapperen de vlaggen heden ochtend van de nieuwe Matex te Vlaardingen in den wind en dit had een bijzondere reden, omstreeks half tien arriveerde hier, getrokken door drie sleepbooten, de „Zwitserland", „Pernis" en „Minerva", het tank schip „Nacella" van de Koninklijke Shell, dat de eerste traan, een hoe veelheid van 5700 ton van de Willem Barendsz naar ons land brengt. De „Nacella", gecharterd door de Ne- derlandsche Mij. voor de Walvischvaart, eenerzijds om de „Willem Barendsz" ln het Zuidpoolgebied van brandstof te voor zien en anderzijds om de eerste lading traan naar ht vaderland terug te nemen Aan boord van het schip bevond zich tevens de vlieger Van Donkelaar, die eenige maanden geleden in de baai van Kaapstad met het verkenningsvliegtuig van de „Willem Barendsz" was neerge stort. Onmiddellijk nadat het schip gemeerd was, begaven zich eenige officials van de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart aan boord, terwijl het personeel van de nieuwe Matex voorbe reidingen ging treffen om het schip te lossen. Een gedeelte van de traan zal op de terreinen van de nieuwe Matex worden opgeslagen, terwijl een ander gedelete direct met lichters naar de verwerkende industrie zal worden afgevoerd. De Sovjet-Russische ambassadeur te Athene, zal Vrijdag met zijn geheelen staf Griekenland verlaten. Het aanvragen van paspoorten wordt beschouwd als een voorspel op het afbre ken van de diplomatieke betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Griekenland. Een dergelijke stap zou gedaan worden in het kader van een diplomatieke tegen actie van Sovjet-Russische zijde tegen de Amerikaansche politiek in het Middel- landsche Zeegebied. HEDEN VOORRADIG: ALLE MATEN EN KLEUREN der laatste maanden heeft echter reeds resultaten gehad. De actie voor verhoog de productie is versneld, evenals het ecruteéren van niéuwe mijnwerkers. De Britsche regeering is niet van plan een nieuwe dollarleening te vragen, al koestert zij eenige bezorgdheid, of het mogelijk zal zijn het plan, om dit )aar den export met 140 pet. boven het voor- oorlogsche peil te verhoogen, kan wor den verwezenlijkt. Ontkend wordt, dat het in de bedoeling zou liggen orders aan Europeesche landen te annuleeren ten gunste van de Ver. Staten in ver band met de snellere leveringsmogelijk- heden van Amerika. Woensdag gaven de Mijnwerkersbonden van het Ruhrgebied opdracht om Donder, dag in het geheele Ruhrgebied het werk stil te leggen uit protest tegen het tekort aan voedsel. Men verwacht, dat ongeveer 300.000 man in de 170 mijnen van het Ruhrgebied aan den oproep tot staken gehoor zullen geven en men denkt, dat dit een verlies val 38.000 ton kolen ten gevolgezal heb ben. De minister-president van Noord- RijnlandWestfalen, Amelunken, heeft via de radio de mijnwerkers uit het Ruhr gebied afgeraden te gaan staken. Na ver klaard te hebben, dat een staking het voedselvraagstuk niet zou oplossen, legde de minister-president er den nadruk op, dat de bezettingsautoriteiten hem de ver zekering hadden gegeven, dat zij den Duitschen autoriteiten de benoodigde transportmiddelen voor het vervoer van levensmiddelen ter beschikikng zouden stellen. Te Geisenkirchen, in de Britsche zone, hebben Woensdag 21.000 Duitsche mijn werkers het werk neergeegd en 8000 van hen marcheerden door de stad in protest tegen de voedselcrisis. Te Remscheid heb- Het onderhoud, dat 15 April te Brus sel tusschen de ministers van Neder land, België en Luxemburg zou worden gehouden, is uitgesteld tot 2 en 3 Mei. De Leeuwarder rec'ntban' veroordeel de den kermisartist B. N. te Winschoten, die 14 November j.l. te Gorredijk in ver- eeniging met H. D., los-werkman te Eindhoven, een roofoverval pleegde, waarbij een brandkast werd geplunderd, tot 2% jaar gevangenisstraf en diens handlanger tot twee jaar met aftrek. ben 20.000 arbeiders een staking van een dag op touw gezet, terwijl te Keulen een algemeene staking plaats had. Ook te Bochum, Buer, Heme en Neuss werden demonstraties gehouden en te Wesel en Bielefeld werden kleine stakin gen georganiseerd. Te Branschweig, waar Dinsdag Britsche auto's omver werden gegooid en ruitx van Britsche kantoren werden vernield, was het Woensdag weer rustig. Dr. H. N. Boon. de politieke advi seur van Van Mook, deelde in een interview aan United Press mede, dat het economisch herstel van In dië geen voortgang kan hebben, nu vrijwel alle vooraanstaande Indone sische leiders Batavia hebben verla ten en op verschillende plaatsen in Oost-Azië verblijf honden. Het is moeilijk iemand te vinden, al dus or. Boon, die een beslissing kan nemen, zoo willen wij b.v. een lucht lijn openen tusschen Batavia en Djok jakarta. Een en ander zou in twee da gen geregeld kunnen worden, doch aangezien er niemand is die een be slissing kan nemen, moet deze aange legenheid wachten. „Wij hadden zeer veel hoop den we deropbouw van Indië aan den gang te krijgen, doch op deze wijze kunnen wij het niet doen.', zoo verklaarde Boon. Hij vervolgde: „Wij staan tegenover vele moeilijke problemen en slechts sa menwerking kan deze overwinnen. Voor alles hebben wij geld noodig. Persoon lijk ben ik er voor hooggeplaatste Ame rikaansche of Britsche experts op eco nomisch gebied, te vragen hier heen te komen". Verwachting tot Vrijdagavond: Tijdelijk toenemende wind, aan vankelijk nit Oostelijke richtingen, later veranderlijk. Meest zwaar be wolkt me^ nu en dan regen, in de Noordelijke provincies op sommige plaatsen tijdelijk overgaande in of vermengd met sneeuw. Koud voor den tüd van het jaar. Zo„ 6.11—19.17. Maan 17.53—6.16. Plannen voor de vorming van een per manent inter-Aziatisch instiuut ter coördinatie van de cultureele en weten- schappeiyke doelstellingen van meer dan een milliard menschen in het Verre Oos ten, zijn Woensdag voltooid. Er zullen hierdoor geen politieke of economische betrekkingen tusschen de Aziatische landen getroffen worden. Tevoren had de conferentie bij hand opsteking besloten de volgende inter- Aziatische bijeenkomst, in 1949 in China te doen houden. t De Vietnameesche delegatie heeft ter conferentie een verklaring doen circulee- ren, waarin de opstand op Madagascar toegejuicht wordt als „een voorbeeld, dat ook Noord-Afrika zal wekken." Gedu rende de afgeloopen achttien maanden, aldus deze verklaring, stond Vietnam al leen in zijn stryd tegen het Fransche kolonialisme. Thans schaart zich Mada gascar aan onze zijde. Het is hoog tijd om het Fransche kolonialisme een laatsten en harden slag toe te brengen.' Nog zal de conferentie moeten beslis sen over een resolutie tot instelling van een inter-Aziatischen raad, die zal functionneeren onder de zoogenaamde „organisatie der Aziatische betrekkin gen." In dezen raad zullen vijftien staten, de Arabische Liga als waarnemer en zes Sovjet-republieken vertegenwoordigd zyn. De Aziatische landen zijn: de Philippy- nen, Malakka, Korea, Nepal, Siam, Viet nam, India, Indonesië, China, Burma, Ceylon, Afghanistan en de Joodsche be volking van Palestina. Een Britsch marine-officier heeft Dinsdagavond aan journalisten mede gedeeld, dat de seism«grafische sta tions over de geheele wereld zullen worden gewaarschuwd, als op 18 April op Helgoland de zwaarste explosie zal plaats vinden, die met uitzondering van de ontploffing van de atoombom ooit in de wereld heeft plaats gehad. De schok van de explosie, die ten doel heeft de militaire installaties op het eiland weg te vagen en zal worden te weeggebracht door ontsteking van 3500 ton ontplofbare stoffen, zal naar 'men verwacht 160 kilometer diep in de aarde doordringen. De geleerden hopen, dat de ontploffing iets zal onthullen over de samenstelling van de aardkorst in dit deel van de wereld De explosieve stoffen bestaan uit tor pedokoppen, dieptebommen, gelignite en trinitrotoluol. Deze explosieven zullen worden aangebracht in tunnels met een gezamenlijke lengte van ongeveer twee en een halven kilometer, welke de muni tie-opslagplaatsen van het eiland ver binden met de havens, de batterüen, de schuilplaatsen voor onderzeeërs en de geheime onderaard&che werkplaatsen. Zij zullen tot ontsteking worden ge bracht door vuur van een oorlogsschip, dat zich op ongeveer vijftien kilometer afstand van het eiland zal bevinden. Het juiste oogenblik van de explosie zal zijn de vierde „pip" van het tijdsein van de B.B.C. op 18 April te 13 uur Ne- derlandschen tijd. De groote slag zal wor den voorafgegaan door een reeks lichte ontploffingen, welke door de werking van een tijdmechanisme zullen ontstaan en ten doel hebben de vogels te verjagen, die zich naar men verwacht tijdens de trekperiode van de lente bij duizenden op het eiland zullen bevinden. De marine-officier deelde mede, dat, aangezien de deskundigen niet in staat zijn precies te voorspellen, welke de ge volgen van de ontzettende ontploffing zullen zijn, schepen Helgoland niet dich ter mogen naderen dan tot een afstand van ongeveer 15 kilometer. Het is mo- geiyk, dat bij het plaats vinden der ont ploffing tegelijkertyd honderden niet ge leegde mijnen van alle typen, met inbe grip van de geduchte „oestermijnen" in de zee rond het eiland zullen ontplof fen door den terugslag. Het zou onvei lig zijn, het eiland binnen de eerste twee dagen na de ontploffing te nade ren. Na die twee dagen zal een schip uitgerust met een echo-detector zich voorzichtig in de richting van het eiland begeven, den zeebodem meter na meter aftastend. Daarna zullen deskundigen aan land gaan om de resultaten der ontploffing op te nemen. Het is niet de bedoeling het eiland te vernietigen, maar het labyrinth van tun nels, batterijen en U-boot-schuilplaatsen te vernielen. De stad is door de R.A.F. op 5 April 1945 reeds totaal verwoest en de bevolking is geëvacueerd. Op 28 Maart j.l. hebben de zieken- fondsbonden een vergadering te Utrecht gehouden. Als men het verslag mag gelooven, was die vergade ring in hoofdzaak tegen de artsen ge richt. Dit alleen doet reeds vreemd aan; men zou meenen, dat de ziekenfonds bonden- zouden trachten de verstandhou ding tusschen verzekerden (patiënten) en artsen goed te houden of, zoo moge lijk, te verbeteren. Wat kan er nu goeds voor de volksgezondheid te voorschyn komen, indien de patiënten tegen de artsen worden opgezet? Wat is de aanleiding van dit rumoer? Op 11 Januari j.l. zijn de voorstellen over de nieuwe honoraria voor de zie kenfondsen door de artsen aangenomen, na urenlange discussies. De honoraria waren meestal f 4.per jaar per volwas sene en f 1.per kind onder de 16 jaar, dat ls gemiddeld f3.25, als men rekent drie volwassenen op één kind. Dit hono rarium is nu verhoogd tot f 4.68, een stijging van 44 vaak 50 wanneer er talrijke kinderen zijn. De specialisten zijn eveneens met 50 verhoogd, maar daarover wordt niet gesproken, ook al, omdat hun ziekenfonds-honoraria vaak ongeloofelijk laag waren. De ziekenfondsbonden maken voeg deze nieuwe regeling nu stemming; ten eerste door te zeggen, dat artsen, die eerst f 12.000.aan ziekenfonds-honorarium kregen, thans f 18.000.krijgen. Daar ik in. Amsterdamsche cijfers geregeld in zage heb, heb ik eens nagegaan, hoeveel van zulke artsen er zijn. 11 van de 366. Dezen hebben meer dan 3750 verzekerden (zieken) te hunnen name. Het gemiddeld aantal verzekerden per arts in Amster dam is 1850, wanneer men geen rekening houdt met de zeer kleine praktijken van minder dan honderd. Men mocht dus in die vergadering niet zoo spreken, alsof dat een veel voorko mend cijfer is. Het Nederlandsch gemid delde ligt waarschijnlijk iets hooger. 2200. Dan hebben de ziekenfondsbonden zich geërgerd aan het gebruik van het woord „philantropie" door de artsen. Er werd inderdaad van de zijde der artsen ge zegd, dat de voor.oorlogsche honoraria half-philantropisch waren. Welnu, die honoraria waren geregeld naar de pre mie (per week f 0.25 voor volwassenen, 5 cent per kind); deze premies waren zoo, dat iedereen ze betalen kon, maar wa ren voor de prestatie (in sommige stre ken waren de honoraria veel lager) te laag, dus half-philantropisch. Verder hebben de ziekenfondsbon den zich er aan geërgerd, dat de voorstellen van 50 verhooging zooveel tegenstand ontmoetten. Zij wis ten echter zeer goed, dat deze tegen stand kwam van de zijde der platte lands-artsen; dezen nu werden gedupeerd door de verplichte verzekering en door de verhooging van de weistandsgrens tot f 3750, zoodat hun particuliere praktijk verdween. Velen vreesden dat de nieuws regeling schadeliik voor hen zou zyn, vooral omdat hun auto en hun apotheek enorme kosten vergden by de geweldigs prijsverhooging. De tegenstand der plat telandsartsen was dus voikomen redely» en biliyk. Dan zijn er nog twee dingen in het verslag, die zeer verhelderend zijn- Ten eerste wordt gevraagd, of de artsen, di» zulk een groote ziekenfondspraktijk heb ben, niet zouden moeten verhinderd worden, ook nog andere praktijk uit t» oefenen. Men wil hen dus ambtenaren van het ziekenfonds maken. Ten tweede: het nieuwe honorarium van ƒ4.68 bestaat eigenlijk uit ƒ4 25 en 43 cent pensioentoeslag. D.w.z. de ziekenfondsen wenschen dit te beschou wen als pensioentoeslag, de artsen be schouwen het als honorarium. Op die wijze willen de ziekenfondsen de idee van ambtenaren binnenhalen; en zij spreken nu weer over die 43 cent pen sioentoeslag, zonder er by te voegen, dat die 43 cent door de artsen niet als zoo danig beschouwd worden. Dus ook daar blijkt weer de voorliefde voor de idee van ambtenaar van het ziekenfonds. Dat is de kern van de zaak: de zieken fondsbonden willen heer en meester wor den over de artsen, zy willen werkgevers zijn, de artsen moeten werknemers wor den. Blijkbaar verwachten zü, dat het dan beter gaat met de Nederlandsche volksgezondheid; hoewel het thans rela tief niet zoo slecht is, met het laagste sterftecijfer en het laagste tuberculose- cijfer in Europa. Wat is dan thans de moeilijkheid in de ziekenfondspraktijk? De overvulling der spreekuren met routinewerk en klei nigheidjes. Dit zal natuurlijk niet betel worden, als de artsen ambtenaar zijn. En waarom de volksgezondheid beter zal worden, indien enkele leeken den artsen voorschrijven, hoe zij de patiënten moe ten behandelen, ontgaat den argeloozen lezer. Het is dus niet duidelijk, waarom er op die vergadering zulk een stemming tegen de artsen gemaakt moest -worden; vooral ook. omdat de verhooging der honoraria reeds voor een zeer groot deel opgaat aan verhoogde kosten voof auto en huur. personeel en andere prak-1 tijkuitgaven. Het is een droevig geval. Dr. TH. H. SCHLICHTING I Wie over de gebreken van anderen I zwijgt, toont dat hij zichzelven kent J DON JUAN, zoon van wijlen koning Alphonso, pretendent van den Spaan schen troon, staat op het oogenblik door franco's plotselinge mededeeling Spanje 'freer tot een monarchie te willen maken, til het middelpunt van de belangstel ling. Ten onrechte misschien, daar Fran co op de eerste plaats aan zich zelf heeft gedacht en over Don Juan niet heeft gesproken, in zijn koele, door drie groote hoornen beschaduwde villa boven het Estoril in Portugal, heeft de 33- jarige Infante Don Juan dan ook ver klaard, dat Franco's proclamatie een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1