Haarlemsche millioenendans isffiïim H ■1*1 Politieke delinquenten in de maatschappij Meevallers en stroppen op de begrooting 1947 V v. Over pacht en gemeente-exploitatie Weer schooltandartsendienst Prachtig reclasseeringswerk in Haarlem Wij luisteren naar Si I MIMI Éi nf mÊtft mills r~ Burg. Reinalda-park 1 t ^pp i v „Martin Behrman" naar de Ver. Staten Op zoek naar de Dakota op Java LANDBOUWPRIJZEN STIJGEN DONDERAG 3 APRIL 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Meer straatbelasting 3Vz ton minder steun 4M jaar voor oud-bargemeester van Beverwijk Op het R.C.H -terrein Burgerlijke Stand Vermaak loopt terug Nog dit jaar beginnen de ivarkzaamheden NASSAUBANK N.V. HAARLEM Ned. Middenstandsbank neemt bedrijf over NIEUWE WAGENWEG Reorganisatie van het Soendaplein Dief«ial en valsche aangifte f 265.000 voor bruggenbouw HEEMSTEDE Sluiting distributiekantoor OVERVEEN PASSIE-AVOND Illll mm mm EMf Wl'i R WÊT mi HAARLEMS GEMEENTERAAD Staat in den staat SANTPOORT Met leege lading Batavia verlaten Vier jaar voor dr. K. Keyer Samenwerking laat te wenschen over PRINS BERNHARD NAAR ATHENE EMIGRATIE NAAR BRAZILIË Soc. Zaken waarschuwt Scheepvaairtberichten Winkelvereeniging ZANDVOORT Gemeentelijke bureaux V oe tbalpr ogr amma PRIJSHOUDENDE MARKT Eenige weken geleden meldden wij, dat het tekort op de Haarlemsche be grooting zon bedragen f4.250.000.of f 1.350.000.minder dan een jaar te voren. Thans is de begrooting aan den Raad aangeboden en worden deze cij fers bevestigd. In de toelichting schrij ven B. en W.( dat met eenig optimisme kan worden geconstateerd, dat enkele symptomen vallen waar te nemen, wel ke op verbetering van de financieele positie der gemeente duiden. Toch kan eerst door een betere financieele ver houding tusschen Rijk en gemeenten een einde komen aan de enorme te korten. Men weet, dat reeds voorloopige maat regelen zijn aangekondigd, en dat het Rijik o.a. een regeling zal treffen voor de dekking van de oude rekeningstekor ten. De gemeente moet een dekkingsplan opstellen loopende over tien jaren. B. en W. meenen echter, dat daarvoor vijf tien jaren noodig zijn. Het totaal der uitgaven, dat door geldleeningen is of nog moet worden gedekt, bedroeg 1 Januari 1947 rond 50 millioen gulden. Hiervan wordt voor de tekorten tot en met 1945 opgeëischt f 9.360.000.of 18,7 pet. van het totaal der gemeenteschul den. Waren die oude tekorten er niet, dan mocht de ontwikkeling van de schuldpositie gunstig worden genoemd. De gemeente betaalt voor geen enkele gewone leening meer dan 3 <4 pet. rente. Komen er echter meer materialen voor uitbreidingen en vernieuwingen, dan zal de schuld weer sterk stijgen. Een vraag is echter, of men op de kapitaalmarkt terecht kan, zoodat het doen van kapi taalsuitgaven de noodige omzichtigheid vraagt Tot dekking van de te laag geraamde salaris- en loonposten is f 445.000.uit getrokken als onvoorziene uitgaven. De ten laste van de gemeente blijvende kos ten van de politie zijn door een regeling met het Rijk ongeveer gelijk aan die voor 1946. De kosten van de brandweer werden nog gebaseerd op het bestaan van het beroepscorps. Het Rijk zal op gelijke wijze in de kosten participeeren. In afwachting hiervan bedraagt het na- deelig verschil mét 1946 nog f 180.000. De openbare verlichting zal f 70.000. meer vragen. Het gemeentelijk bureau voor huisvesting f 34.000.meer dan he» vorig jaar. De kosten van het onderhoud der straten, plantsoenen enz. zijn aan zienlijk hooger geraamd, mede in ver band met de tewerkstelling van minder valide arbeiders, waarvoor reeds een be drag van f 76.300.beschikbaar werd gesteld. De hoogere uitgaven werden echter volledig opgevangen door de hoogere op brengst van de straatbelasting, welke op f115.000.is geraamd. „Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen" vragen f 278.000.meer dan in 1946. Eenerzijds door de toegenomen per- soneele en materieele uitgaven voor de scholen, anderzijds door de subsidiën aan H.O.V. en Comedia. De verdeeling van de kosten van het buitengewoon L.O. en het voorbereidend L.O. wordt door het Rijk bestudeerd. Een verblijdend verschijnsel is het, dat in de van jaar tot jaar toegenomen kos ten van voorziening in de behoeften van sociaal-zwakkeren een kentering is inge treden. De raming kan f350.000. lager worden gesteld. In de kosten van steunverleening aan politieke delinquen ten draagt het Rijk echter f 88.000. minder bij. Het wetsontwerp „noodvoor ziening ouden van dagen" zal de ge meente van veel kosten ontlasten. Het financieele voordeel van de gemeentelij ke ziekenhuisverpleging is geraamd op f 167.000.—. De verpleegprijs is verlaagd, de premie verhoogd. De verhoogde personeelsuitgaven van het St. Elisabethsg asthuis eischen f 60.000.meer dan in 1946. De her ziening van de armenwet zal voor de gemeente financieel gunstig zijn. De ge- De achtste kamer van het Tribunaal te Haarlem heeft gistermiddag uitspraak gedaan in de zaak tegen JB. van Grunsven, tijdens de bezetting burge meester van Beverwijk. In een uitge breide sententie motiveerde de voorzit ter van de Kamer, mr. M. Erades, het vonnis, dat vier en een half jaar inter- neering inhielc., ingaande 8 Mei 1945 en durende tot 8 Nov. 1949, ontzetting uit de kiesrechten voor den tijd van tien jaar en ontzetting uit het recht een openbaar ambt te bekleeden en bij de militaire macht te dienen voor het leven. Het beheer over het vermogen van beklaagde zal ophouden dertig dagen na dat hij uit de intemeering is ontslagen. Zaterdagavond komen de Zweden op het R.C.H.-terrein het ai eerder gepubli ceerde Haarlemsch elftal partij geven. Den uitstekenden indruk dien het spel van de gasten te Amsterdam heeft ge maakt zal zonder twijfel op het bezoek van dezen wedstrijd zijn stempel druk ken. Men zal zich trouwens herinneren, dat de Zweden ook op andere gronden een hartelijk welkom verdienen Woensdag 9 April acht uur zal de be kende pianist Theo v. d. Pas een recital geven in de Gem. Concertzaal te Haar lem. Uitgevoerd zullen worden werken van Chopin. HAARLEM Geboren: E. P. J. Kuijk- hovenv. Buel, z; J. M. RijsOudendijk, z- P. K. Ineke—Haag, z; K. Swaving— Barf, z; E .M. M. Scheffer—Seyts z; J. W. H. v. Wortv. d. Heide, z; E. B. Trosv. Hoven, z; A. Veldtde Wit, z; C A. M. Pieren—Moonen, z; H. A. Hoek stra—Hessels, z; E. M.. Mommers—Bos, d: A. M. Westerman—Molenkamp, d; H. W. ChristianusRienstra, d; J. P. M. TillemanChristlaans, d; S. Voogt Esser, d; G. W. VastbinderMeijer d. Overleden: P. Hoogvliet—v. d. Hoek, 51';.. Kamperlaan; H. van 't Hoff, 8 m-, M&raissiraat; J. L. Wittebrood, 20 m., Gasthuisvest; D. Zijlstra. 57 j., Gast- huisvest; B. Baitermann—Koning, 81 j., Westerhoutppark. raamde opbrengst op de ondememings- belasting kan, hoewel er zich nog een regeling met het Rijk ontwikkelt, met f 500.000.verhoogd worden. Ofschoon de vermakelijkheidsbelasting belangrijk verhoogd, zal worden, hebben B. en W. op grond van het afnemend bezoek aan aanrichtingen van vermaak en omdat de verhooging nog uitgestip peld moet worden-, de opbrengst f 50.000. lager geraamd dan voor 1946. De uitkomsten der bedrijven zullen dit jaar belangrijk gunstiger zijn. Het batig saldo van het electriciteitsbedrijf is op f640.000.— gesteld, of f210.000.— hooger dan op de vorige begrooting. De mindere baten door verlaging van de tarieven zijn niet in de bedrijfsbegroo- ting verwerkt. Het Gasbedrijf gaat weer winst opleveren; was er het vorig jaar nog f 161.000.tekort, thans is een be scheiden winst van f22.000.gecalcu leerd. De begrooting van het Slachthuis is op eigen inkomsten sluitend gemaakt (vorig jaar nadeelig slot f92.000. Dat de Reiniging f 79.000.meer vraagt dan, in 1946 komt voor een groot deel door de aanzienlijke uitgaven voor sneeuwruimen, die meer dar. f40.000 zullen beloopen. Het uitvoeren van achterstallige on derhoudswerken zal wat he kosten be treft over vijf jaar verdeeld worden. Voor subsidiën aan verschillende ver- eenigingen is f 30.000.meer uitgetrok ken. De begrooting sluit aan inkomsten er uitgaven met f22.161.880. Subsidies Uitgetrokken is: Als nieuwe post f 1.500,— aan de Commissie voor Mala ria-bestrijding; f6.100,voor kinderuitzending (als v.j.); f 13.750,voor de wijkverpleging (f 625,per zuster) f 750,sportuitwisseling Haarlem- Derby; f 950,voor schoolbibliotheken (f 225,—) f 500,onderwij sverkeerscommissie (f200,—); f 5.000,Empire-Museum; f 2.500,Volksuniversiteit (f 750, f 500,Instituut Arbeidersontwikke ling (nieuw); f 3.400,—Volksfeesten Cf 1.400,—); f 12.000,Maatschappelijke zorg voor zieken (gelijk) f12.000,voor kraamhulp (f9.000, De kosten van het Frans Hals Museum zijn geraamd op f39.174,(f27.192, van de Stadsbibliotheek op f118.317, (f97.207,—); de R.K. Leeszaal krijgt weer f 4.400.subsidie. De Provinciale Waterstaat heeft on langs aanbesteed het maken van het laatste gedeelte van den weg Haarlem- Schiphol. Op de gemeente Haarlem rust de plicht het weggedeelte van den Zo- merweg tot aan de Buitenrustbrug aan te leggen. Het voor dezen aanleg be- noodigde zand zal worden onttrokken aan een gedeelte van de terreinen, wel ke bestemd zijn voor het park Fuik vaart. In dit park, dat Burgemeester Reinalda-park zal heeten, ontstaat hier door een aantrekkelijk vijvercomplex. Vermoedelijk zal eerst in de tweede helft van 1947 met de uitvoering van het plan begonnen kunnen worden. Op den kapitaalöienst van 1947 is een der de gedeelte of f224.150.— van de aan- legkosten uitgetrokken. Naar wij vernemen zijn aandeelhou ders van de Nassaubank N."V. te Haar lem opgeroepen tot bijwoning eener buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders teneinde te beslis sen over het voorstel van de heeren commissarissen der instelling tot liquida tie der vennootschap en benoeming van de Nederlandsche Middenstandsbank te Amsterdam als liquidatrice. De Nederlandsche Middenstandsbank zal het bedrijf van de Nassaubank over nemen en inbrengen bij haar kantoor Haarlem aan de Gedempte Oude Gracht. De aandeelen zullen van aandeelhouders worden overgenomen tegen den koers van 130. Het ligt in het voornemen van den Rijkswaterstaat dit jaar het geheele rij- dek van den Wagenweg op het rijksge deelte en de rijbanen van het gedeelte Rijksstraatweg bij het Soendaplein van een nieuw asphaltdek te voorzien. Als gevolg daarvan moet de gemeente Haar lem de trottoirbestrating van den Wa genweg herzien. Voorts zal dan het reeds jaren bestaande plan tot wijziging van het Soendaplein dringend moeten wor den uitgevoerd. Voor deze werken is wat betreft den Wagenweg op den ka- pitaaldienst uitgetrokken f 32.500.— en het Soendaplein f7.500. De heer Cruys Voorbergh zal Zaterdag 5 April in het Frans Hals-museum een causerie houden over antieke Nederland sche hoerendrachten en historische stuk ken uit de gangbare Fransche mode, bijeengebracht in zijn eigen verzameling. Belangrijke stukken zullen in een kleine show gedemonstreerd worden; de dames K. en B. Nederkoom (zang en clave- cimbel) zullen medewerking verleenen. Donderdag 10 April zal de onderwij zersvereenigmg St. Augustinus in de kroonzaal van restaurant Brinkman haar 51ste algemeene vergadering houden. De vergadering vangt ongeveer half elf aan Een vrouw, G. S., geraakte van den regen in den drup, toen haar stamkaart zoek was en zij bij een ander er een ont vreemdde. Nadat zij door verbranding deze kaart onherkenbaar gemaakt had, toog zij welgemoed op weg naar den Eco- nomischen Dienst om een nieuwe, nu op haar naam staande kaart te verkrijgen. Men trapte er niet in en nu za; de dame zich hebben te verantwoorden voor dief stal en valsche aangifte. Op den kapitaalsdienst der begrooting 1947 zijn de volgende bedragen uitge trokken voor bruggenbouw: vernieuwing Gravensteenenbrug 120.000.bouw brug over Jan Gijzenvaart ten behoeve doortrekking Delftlaan tot aan den Rijksstraatweg 120.000.verbetering Noorderbrug ƒ25.000. De borw van een brug over de Delft ten Noorden van Jan Gijzenvaart is een memoriepost. Op Goeden Vrijdag en Paasch-Zater dag zullen de distributiekantoren Bin nenweg 160 en v. Merlenlaan 2 gesloten zijn de Eendracht" Donderdagavond hield de Pluimveever. „De Eendracht" een drukbezochte jaar vergadering. Het ledental bedraagt thans 160, de gehouden jubileumtentoon stelling bracht een batig saldo op van ƒ281. Het 40-jarig bestaan zal 19 April in het R. K. Vereenigingsgebouw gevierd worden. Reeds nu werd besloten 29 en 30 No vember een pluimveetentoonstelling te organiseeren in het R. K. Vereenigings gebouw, waarbij getracht zal worden me dewerking te verkrijgen van de beide postduivenvereenigingen, die dan uitge- noodigd zullen worden aan deze exposi tie mede te werken. De moeilijkheden, verbonden aan een op voering van het H. Lijdensverhaal, zijn niet te onderschatten, want in een dergelijk stuk, waarin de moeilijkheid is, dat men het verhaal niet actief ten tooneele kau brengen, moet men zijn toevlucht nemen tot monologen en dialogen. Dit houdt in, dat van de spelers veel gevergd wordt. De wijze waarop de R. K. Tooneelvereeni- ging „St. Genesius" zich van dezen moei lijken taak gekweten heeft, verdient alle lof. ,,De Kruisweg", het eigenlijke Lijdensver haal, verteld door een viertal personen, boeide door een zuivere vertolking van P. Kooyman en B. de Goede. Ton Bakker was wat zwak van stem, maar wist toch, even als mevr. R. de Goede-De Leeuw, haar rol gaaf weer te geven. Na de pauze werd opgevoerd een echt Fransch werk, „De Verdun-gangers". Het is het probleem van een eenvoudigen boer, wiens zoon in den wereldoorlog van 1914 ge bleven is en zich angstig afvraagt, wat zijn bestemming nu geworden is. Vooral Jacques, de moedelooze landbouwer, werd door J. v d. Veld uitstekend vertolkt. De climax werd bereikt toen de vreemde monnik zich ont popte als Christus. Het tafereel, voorstel lende het laatste H. Avondmaal, vormde als waardig slot de diepere zin van den passietijd. Een klein koor o.l.v. Th. Spook zorgde voor een passende vocale omlijsting. Chin. Ind. Resiau.rani Hong Kong Smedestraat 21 Telefoon 21375 SPECIAAL PAASCH-MENU o.a. orig. Ind. rijsttafel v. 8 gerechten f 3.75 Alle gerechten kunn. ook gehaald worden. Een kijkje op de groote bloemententoonstelling „De Hofstadbloemwelke in de Hout- rusthallen te Den Haag wordt gehouden De raad van de gemeente Haarlem is gistermiddag onder voorzitterschap van den wnd. burgemeester, wethouder D. J. A. Geluk, in openbare zitting bijeen geweest. Naar aanleiding van het voorstel, een bedrag van 20.606 uit te trekken voor den bouw van een schaftlokaal ten dien ste van Hout en Plantsoenen in het park „Huis te Zaanen", waarbij een toilet- en drinkgelegenheid geprojec teerd is ten behoeve van de kinderen, die op het in de nabijheid gelegen ter rein spelen, maakte het raadslid Kloet (P. v. d. V.) de opmerking, dat de be raamde kosten nogal hoog zijn,J en dat hij het nuttiger acht, wanneer het ma teriaal, daarvoor benoodigd, ten goede komt aan den woningbouw. Wethouder Angenent deelde mede, dat het in de bedoeling ligt, juist om te voorkomen, dat de woningbouw ern stig zou worden benadeeld, bij den bouw gebruik te maken van aanwezig mate riaal, zooals metselsteenen en gekapt rondhout. Bovendien is het lokaal nut tig en noodzakelijk. Met twee stemmen tegen werd tenslotte het voorstel aan genomen. Op een vraag van mevr. Scheltema Conradi (P. v. d. V.), wie het geld krijgt en wie het uitbetaalt voor het toezicht op het speelterrein bij de Voortingstraat en waarom de buurtvereeniging niet iemand kon aanstellen, die zich om niet met de surveillance wil belasten, ant woordde de heer Angenent: „Mevrouw, u spreekt naar mijn hart. Met u wensch ik, dat allen, die by het speeltuinwerk zijn of worden ingeschakeld, hun prach tige taak pro Deo vervullen.'' De wederinstelling van den school tandartsendienst werd het onderwerp van uitvoerige bespreking. Het raadslid Noordhoff (P. v. d. A.) juichte het voorstel toe en zei, dat niet alleen aandacht aan de tandverzorging dient geschonken te worden, maar ook aan de regulatie van de gebitten. On derzoekingen hebben uitgewezen, aldus spr., dat afwijkingen of gebreken het optreden van minderwaardigheidsgevoe lens tengevolge kunnen hebben. Dr. Hoge (K.V.P.) sloot zich bij den vorigen spreker aan en sprak zün waardeering uit voor den groeten Willen wU er voor zorgen, dat zy, die uit de politieke kampen ontsla gen zijn, niet als aas ten prooi val len aan verbittering, welke hen lang zaam maar onafwendbaar doen af glijden naar een ander, minstens even noodlottig politiek stelsel, met name het communisme, dan dienen wij deze menschen op te vangen, hen politiek te herscholen en te reclasseeren. Se dert 1 December 1945 is in Haarlem op dit terrein de stichting „Toe zicht Politieke Delinquenten" werk zaam, gevestigd in het kantonge recht aan de Jansstraat. De naam toezicht is het halve woord voor den goeden verstaander, want, al dus verklaarde ons het hoofd van ge noemde stichting, de heer P. E. A. Strij- bosch, in een onderhoud, nadat de voorwaardelijk in vrijheid gestelden, dus zij, die om bepaalde redenen (gezins- gezondheidsomstandigheden) door den Haarlemsche Tribunaal in vrijheid zijn gesteld, weer in de maatschappij zijn ge komen, moeten zij evenals de voorwaar delijk buiten vervolging gestelden onder toezicht gesteld worden. Op hen rust de plicht, zich drie dagen nadat de poort van het kampement zich achter hen ge sloten heeft, te melden bij de stichting, die over hen een rapport samenstelt, waarin nauwkeurig des mans bijzonder heden, godsdienst, leeftijd en beroep, opgeteekend staan. Een dergelijke de linquent krijgt tevens een toezichthou der aangesteld, die gerecruteerd is uit vrijwilligers en die als toeziende voogd optreedt en belangrijk politiek reclas seeringswerk verricht. Haarlem, waaronder wij verstaan: het arrondissement Haarlem, telde op het eind van de maand Februari 2350 onder- toezichtgestelden en 1100 toezichthou ders. Voor Haarlem en randgemeenten al leen. zijn deze getallen resp. 1550 en 660. Eens in de drie maanden stelt de toezicht houder 'n rapport van zijn bevindingen op. Hij vermeldt daarin, inn hoeverre de politieke delinquent zich gedraagt naar de aanwijzingen van instellingen en per sonen, die door de stichting daartoe aangewezen zijn. Maar toezichthouden alleen een soort politioneele taak is negatieve arbeid, daarnaast wordt ook terdege zorg besteed aan de poli tieke heropvoeding, waarin den delin quent duidelijk gemaakt moet worden dat hij „verkeerd" is geweest. Veel hangt af van den tact van den toezienden voogd, nas meer speelt de mate van welstand, waarin de politieke delinquent verkeert, een hoofdrol. Juist het gebrek aan kleeding, huisvesting en duizend en een 'meer problemen van materieelen aard vormen een onverza- digbaren voedingsbodem van onrust, de haat sluipt in hun hart en maakt hen hard en onverschillig. Zij schijnen niet te beseffen dat de weinig rooskleu rige toestand, waarin onze maatschappij heden ten dage verkeert, een van de eerste gevolgen is van een wreeden we reldoorlog, ontketend door dat zelfde nationaal-socialisme, waarvan zij eens trouwe aanhangers plachten te zijn. Ook zij zijn materialisten en 80 pCt. van de kampbewoners hebben zich, door dit materialisme gedreven, laten paaien door de schoone beloften en holle po litieke phrasen van de N. S. B., die ook wel wist dat men meer vliegen met stroop dan met azijn in de beweging kon trekken. Over het opnemen van politieke delin quenten in het productieproces kan men denken zooals men wil, maar men dient te beseffen, dat wanneer men ze weigert in te schakelen, zij een staat in den staat vormen. Zij zullen om in hun levenson derhoud te voorzien gedwongen worden den zwarten handel te bedrijven met alle gevolgen van dien. De kranten staan vol artikelen over de wensehelijkheid tot grooteren export in verband met onze deviezen-positie, de fabrieksruimten schreeuwen om arbeiders, welnu de stichting „Toezicht Politieke Delinquen ten" verricht geen half werk en verleent haar medewerking een en ander in overleg met het G.A.B. om dezulken in industrie en nijverheid te plaatsen Door te werken en zich niet afzijdig te houden van den wederopbouw, kunnen zij aldus eenigszins goed maken van wat ze eens misdreven hebben. In vele gevallen heeft de stichting in Haarlem en omstreken zegenrijken arbeid kunnen verrichten, zoo werden er 437 per sonen, 313 mannen en 124 vrouwen weer te werk gesteld, terwijl in 1500 bedeelin gen ruim 900 gezinnen voor een waarde van f 165.000,aan meubelen geholpen werden. Vooral het vraagstuk van huis vesting en meubilair baart nog veel zor gen, men hoopt echter ook voor deze4nen- schen, die toch niet eenvoudig weggecij ferd mogen worden, de materieele zor gen tq kunnen verlichten. vooruitgang in gezondheidszorg, waar in Haarlem een voorbeeld genoemd mag worden voor vele groote steden in ons land. De heer Bakker (A.-R.) uitte, namens zijn fractie, bezwaren tegen een school tandartsendienst. Volgens hem moet men de verantwoordelijkheid bij de ouders laten; wel dient men de zaak te steunen en te bevorderen, maar het is onjuist ze zelf ter hand te nemen. Wethouder v. d. Wall verwierp deze opvatting en toonde aan, dat er van tandverzorging niet veel terecht komt, wanneer aan de ouders overgelaten wordt te beoordeelen of een bezoek aan den tandarts gewenscht is. Het voorstel werd vervolgens goed gekeurd. Betreffende de vernieuwing van de Gravensteenenbrug merkte de heer Klein Schiphorst (K.V.P.) op, dat het ontwerp een wel wat magere brug toont, die eigenlijk te smal is voor het project. Verder vond hij het niet practisch, dat er altijd twee personen moeten zijn, om de brug te bedienen. Daarbij komt nog, dat dit zal moeten geschieden door de twee wachters bij de Melkbrug, die dan telkens heen en weer dienen te loopen. Wethouder Angenent antwoordde, dat de brug niet voor rijverkeer bestemd is, doch op de allereerste plaats bedoeld is als loopbrug. De kosten zouden be langrijk hooger zijn, indien de brug breeder zou worden. Wat de bediening van de Gravensteenenbrug aangaat, de directeur van het Haven- en Markt wezen en. de brugwachters zelf hebben de verzekering gegeven, dat het niet veel extra moeilijkheden zal opleveren. Met algemeene stemmen hechtte de raad zijn goedkeuring aan het voorstel. Bij de behandeling van het voorstei tot aparte verpachting 'van, het Gem; Concertgebouw, verklaarde het raadslid Hooy (K.V.P.) moeilijk de juistheid van de verhooging der pachtsom te kun nen beoordeelen, daar hij geen inzicht in de exploitatie heeft. Ook de leden Scheltema—Conradi (P.v.d.V.) en Proper (C.P.N.) vroegen opheldering. Wethouder Geluk zeide, dat het niet eenvoudig is de zaak in haar nieuwen vorm te overzien en dat ook het gemeen tebestuur geen zuiver inzicht in de uit komsten heeft. Dit zal echter over drie jaar, wanneer de pacht eventueel beëin digd kan worden, wèl het.geval zijn. Na eenige aanvullingen van de voor waarden werd het voorstel aangenomen. Aan de orde kwam hierna de exploi tatie van den Stadsschouwburg. De heer Hooy (K.V.P.) achtte het eigen lijk niet juist, dat de gemeente zelf de exploitatie in handen wil nemen, nog afgezien van het feit, dat zij een risico gaat dragen, want de tijd wordt wat de exploitatie betreft, ongunstiger. Mevr. ScheltemaConradi (P.v.d.V.) was van meening, dat de gemeente zich bij het ontwerpen van de overeenkomst meer heeft laten leiden door de finan cieele voordeelen, daaraan verbonden, dan door eultureele overwegingen. Vol gens spr. zou er slechts één oplosssing zijn: opnieuw verpachting van den schouwburg en verhooging van den pachtprijs. De heer Bakker Schut (P.v.d.A.) zei, dat dé eultureele belangen dienen te prevaleeren en dat de baten aan de ge meente moeten komen. Wethouder Geluk verklaarde, dat het moeilijk is de kwestie van te voren in al haar onderdeelen, voor- en nadeelen te bekijken. Hij kan zich niet aan den indruk onttrekken, dat de raadsleden een en ander te somber inzagen. Het voorstel kwam in stemming; met 22 stemmen voor en 14 tegen (o.a. K.V. P.-fractie, uitgezonderd de twee wethou ders) werd het aanvaard. Goedgekeurd werden voorts; de aan koop van het terrein der Haarlemsche IJsclub aan de Kleverlaan en het voor stel tot het inrichten van toonkamers ten behoeve van de gemeentelijke energiebe drijven in het pand van Droste aan de Groote Houtstraat. Het Amerikaansche vrachtschip „Martin Behrman" is uit Batavia naar de Vereenigde Staten vertrok ken. De kapitein heeft het aanbod van de Nederlandsche regeering om het schip een andere gelijkwaardige lading te geven geweigerd. De „Mar tin Behrman" heeft Batavia dus le dig verlaten. Het Bijzonder Gerechtshof, zitting hou dend te Utrecht, veroordeelde hedenmor gen dr. K. Keyer te Utrecht, die gedu rende de bezetting leider van het Me disch Front was geweest, tot 4 jaar ge vangenisstraf, geheel door te brengen in een R.W.I. JE Jij S De Nederlandsche militaire woord voerder te Batavia heeft het volgende medegedeeld: 1 April zou een gemeenschappelijke Nederlandsch-Republikeinsche patrouil ie de bergen van de Preanger intrekken om naar de vermiste Dakota te zoeken. Helaas moest' op het laatste oogenblik dit plan verworpen worden, omdat het hoofdkwartier van de T. R. I. te Perwa- karta geheel andere denkbeelden over deze gezamenlijke patrouille *had dan de Nederlanders. De T. R. I. wensehte de patrouille samengesteld te zien uit een gewapende T. R. I.-afdeeling, aan gevuld met eenig ongewapend Neder- landsch Roode-Kruis- en radiopersoneel. Aan Nederlandsche zijde is men van meening, dat het uitzenden van een dergelijke patrouille weinig nut heeft, daar men het noodzakelijk acht dat de patrouille aan beide kanten uit perso neel met ervaring van moeilijk terrein en opsporingswerk bestaat. Ten opzich te van deze ervaring zijn het radio- en Roode-Kruispersoneel, die uit geheel anderen hoofde aan de patrouille zou den worden toegevoegd, geheel onge schikt. Onder degenen, die op de begrafenis van Koning George van Griekenland worden verwacht, bevindt zich ook Prins Bernhard, aldus meldt Reuter uit Athe ne. 'Het is den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat Nederlanders, die op eigen gelegenheid naar Brazilië waren geëmigreerd, in dat land in groote moei lijkheden geraakten, doordat ze niet aan stonds werk konden vinden. Zij moesten zich noodgedwongen tot de Néaërlarïcf- sche autoriteiten om steun wenden. Het ministerie van Sociale Zaken wijst adspi- rant-emigranten er met grooten nadruk op, dat zij zich vooraf in verbinding die nen te stellen met de Stichting Landver huizing Nederland, gevestigd Lange Voorhout 20 te 's Gravenhage, opdat kan worden nagegaan, of hun emigratie ver antwoord is. Zij, die op eigen gelegen heid of tegen het advies van de Stich ting Landverhuizing Nederland in, emi- greeren, zullen, wanneer in het immi gratieland moeilijkheden worden onder vonden, geenerlei aanspraken op steun van de zijde der Nederlandsche over heid kunnen laten gelden. AALSDIJK 1/4 v. R'dam te New York. AARDENBURG n. A'dam 1/4 te Antw. ARDEA p 1/4 Gibr. n. Alexandria. ARUBA 1/4 v. Pta. Garcjon n. Cristobal. BERKEL A'dam-Napels, 2/4 te R'dam. BRITSUM 1/4 v Rlo de Jan. te Santos. COTTICA A'dam-W.-Ind., 2/4 te Antw. DELFSHAVEN p. 1/4 Finist. n. Casabl. DIDO l/4 v. Curasao te Paramaribo. DORDRECHT 2/3 v. Pt. Arth. n. Kopenh. EEMDIJK 2/4 v Philadelphia te R'dam. FANA 1/4 v. Algiers n. Tunis. FARMSUM 1/4 v. Antw. te R'dam. GADILA 31/3 v. Hongk. te Shangh. GORDIAS 31/3 v. Maracaibo te N. Y. GOUWE 1/4 v. Cardiff te Huelva. HENK 1/4 v. St. Nazalre te Gibr. KALMOA 1/4 v. Falmouth n. Manggar. KLIPFONT. 1/4 v. East Lond. n. Ft. Elis. LAOMEDON 28/3 v. Genua n. Liverp. LINGe 31/3 v Cardiff te Huelva. MAASKERK 30/3 v. Freetown n. Dakar. MANHASSET 30/3 te New York. MENOEMBING 31/3 v. Falmouth n. Ind. OVERIJSEL 31/3 v. Bomb, te Victoria (B.C.). PAFENDRECHT 8/4 te Bahrein verw. PHILAe p. 1/4 ouessant n. R'dam. POLYPHEMUS 30/3 v. A'dam te Bat. PONZA 30/3 v. Las Palmas te Malta. PRINS MAURITS 1/4 v. Antw. te R'dam. SLOTERDIJK R'dam-Bat„ p. 1/4 Gibr. SOCRATES 31/3 v. Rlo de Jan. te Bahia. SPEEDWELL 2/4 v. Casabl. te B'deaux. THESEUS 2/4 v. Delfzijl n. Genua. TITUS 30/3 v. W.-Indlë te New York. TJIKAMFEK A'dam-Bat., 1/4 v. Londen. TRICAPE Beira-R'dam, 2/4 te Antw. VALERIUS 30/3 v. New Orl. n. R'dam. VULCANUS 1/4 v. Gibr. n. Londen. WESTPLEIN 2/4 v. Basrah te R'dam. WILDA 1/4 v. Algiers n. Port Said. WILL. BARENDSZ n. Antw.. 31/3 te Ferrol. ZEEMAN n. Belra. 31/3 te Pernambuco. ZUIDERKRUIS 2/4 v. N. Y. te R'dam. zwarte zee 30/3 V. Las Palmas n. Rotterdam. Het is met den ijsberg in Zand- voort al meer dan genoeg ge weest. Honderden trokken naar de koude zee om dit wonder te zien en daarna te hooren, dat hij juist vertrok ken was. Moeten we nu de bezoekers van de bollenvelden niet waarschuwen, dat er met Paschen niets te zien is, omdat de bloemen nog dicht ineenge drongen en kleurloos warmte bij elkaar zoeken? Wij, die er met onzen neus op zitten, weten wel, dat het nog min stens eenige weken zal duren, maar een Amsterdammer denkt, dat de bollen in bloei staan, omdat het Paschen is, zoo als hij met Kerstmis roode tulpen in een potje koopt. Wat de Amerikanen denken, ligt aan de kranten. Is «r een, die meent, dat zij de primeur van het feest der hyacinten moet brengen, hoe wel dat feest nog binnenskamers ge vierd wordt, dan is het hek van den dam. Dan komen de touristen uit het land van Columbus en Truman voor niets, zoodat ze nóg eens moeten varen en vliegen. In Hillegom is een prachtig program ma in elkaar gezet, een feestweek met talrijke attracties. Zooals wij de aard beiententoonstelling kennen, staan daar ieder jaar de bollentippels in de Volle belangstelling. Mooie sport! Men kan van de kleurige, geurige velden niet beter genieten, dan er langs en door heen te wandelen, vooral als de tem peratuur mild is en de zon op haar Paaschbest, al is het dan op den der den Zondag na Paschen. Over Paaschbest gesproken, lezeres sen, hebt u die snoezige mantelcostuume en fleurige japonnetjes in de étalages gezien? Och, wat een weelde op punten. Komt, zorgt er voor, dat met Paschen Haarlem één kleurig, levend bollen veld is, waardig aan de stad, die be kend staat om haar mooie vrouwen. Ook daar mogen de Amerikanen naar komen kijken! Op een geanimeerde vergadering van de alg. Winkeliersvereeniging wer den de aftredende bestuursleden en de voorzitter herkozen. In de vacature Glas werd benoemd de heer Stutvoet van Santpoort-dorp. Ter gelegenheid van de kermis zal een winkelweek georganiseerd worden. De heer Tabernal besprak de kwestie met de „Hanze," hij was van meening, dat er een vorm van samenwerking ge vonden moet worden. De voorzitter voelde niet veel voor gezamenlijk wer ken. Tenslotte werd overeengekomen de R.K. Middenstandsvereeniging tot een bespreking uit te noodigen. Goeden Vrijdag zullen de gemeente lijke bureaux den geheelen dag gesloten zijn. Ook de Distributiedienst is op dien dag gesloten. De letters N t.m. P die Goeden Vrijdag aan de beurt waren voor afhalen bonkaarten komen Dins dag 8 April aan de beurt. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de landbouwprijsindexcijiers geou'oli- ceerd voor het oogstjaar 1945/1946, waarbij als basis 1924/251928/29 100. Er blijkt uit, dat het gemiddelde cijfer voor akkerbouwproducten in verhouding tot 1939 met 76 is gestegen tot 138. De grootste stijging vertoonde de prijs van kool zaad, deze steeg van 43 in 1939 tot 185 in 1946. Zeer aanzienlijk is ook de stijging van den haverprijs, die sinds 1939 met U6 is gestegen tot 178. Suikerbieten vertoonen een stijging van 108 punten t°t 164. Aardappelen stegen met 75 tot 121; blauwmaanzaaq met 121 tot 179; tarwe met 6o tot 135; rogge met 85 tot 152; gerst met 94 tot 159. De index van stamboonen vertoont de geringste stijging, n.l. van 103 in 1939 tot 114 voor het afge- loopen oogstjaar. De gemiddelde prijsindex van veeteelt producten geeft voor 1946 een cijfer van 150 tegen 64 in 1939. Bij deze categorie is de eierprijsindex gestegen van 57 in 1939 tot 236 in 1946. De melkprijsindex steeg in deze Jaren van 72 tot 183; schapenvleesch- lndex van 58 tot 188; Rund- en varkens- vleeschindex stegen met resp. 64 en 70 tot 133 en 135. Maandag 7 April: district 4. BW— Helmondia; district 6. BrabantiaEind hoven. District 1 2e klasse A: De Kennemers WFC; B.: KFCHBCVriendensch.—Wa- tergraafsm. 3e kl. A.SLTOBloemendaal; Ger maanGVO; B.: QSCDTS; E.: DEC— Fortitudo; F.: Laren—Swift. 4e kl. A.oudesluisLSW; Wieringer- waardTexel; B.: AndijkSijbekarspel; SEWWestfriezen; St. GeorgePurmer- end; EVCZouaven; C.: AssendelftAlk maar; USVUZeevogels; D.DCOAbim; Amstel—VVD; E.: Wilh. VooruitDIO; RODISDZ; The UnityOranje Zw; F.; SCAVI. Vogels; G.: TDOTIWRKAV— Meervogels; Lijnden—UTO; H.: HEDW— Rivalen; ZaanlandiaRCZ; DCGODIZ; L.: BDK—Pionier; RAPHeemskerk: SAVMHertha; J.The VictoryKampong; QuickAPWC; K.: SeastumStichtsche B.MaurikNijenrodes; Woudenberg PVC; L.: RUC—YFC; GW—En Avant; VoorwaartsMSV. Res. 3de kl. A.WZ 2Zilvermeeuwen 2; B.: Volendam 2Hollandia 2; E.DCG 2-L-Ontwaakt 2; F.: DCG 3—DWS 4. Amsterdam, 2 April 1947. Het aanbod in de nieuwe conversielee- ning 1947 was gisteren vrij groot en hier in werd voor f730.000,— omgezet. Van daag waren minder verkoopers aan de markt en dientengevolge herstelde de koers circa Ht op 99X- Ook de overige obligatiemarkt was iets gunstiger ge stemd. Op de aandeelenmarkt viel heden de zwakke houding der Indische fondsen op. Ook Tabaksaandeelen lagen gedrukt in de markt. Rubberaandeelen lagen vrijwel alle enkele punten lager terwijl Suiker- aandeelen hier en daar wel wat lager noteerden, doch overigens tamelijk op peil bleven. De binnenlandsche industrieele aan deelen openden goed prijshoudend en toonden verder weinig verandering. In Scheepvaartaandeelen kwam een iets hoogeren hoofdkoers tot stand van vele soorten, waarop tegen het slot een lichte reactie volgde. Donderdag HILVERSUM II 415 M. 14.40 Vrouw 15.00 Concert 16.00 Lez. 16.45 Concert 17.50 Jeugd 18.00 Ork. 19.00 Nieuws 19.15 Kerkkoor 19.40 Lezing 20.00 Nieuws 20.15 Gram. 21.05 Orgel concert 21.30 Gram. 22.00 Nieuws 22.15 Actueel geluid 22.30 Bach Koralen 22.45 Avondoverd. 23.00 Avondconcert. HILVERSUM I 301 M. 14.20 Re prises 15.00 Gram. pl. verz. progr. 16.00 Voordracht 16.20 Gram. 17.00 Kaleidoscoop 17.20 Lezing 17.30 Skymasters 18.00 Nieuws 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 En nu naar hed 19.05 Reportage 19.45 Lezing 20.00 Nieuws 20.08 Echo 20.15 Bad. Philh. ork. 21.45 Hoorspel 22.00 Pierre Palla 22.45 Indië spreekt 23.00 Nieuws. Vrijdag HILVERSUM II 415 M. 8 00 Nieuws 8.15 Inleiding plechtigheden 8.25 Plechtigheden 9.30 Waterst. 9.50 Cellosuite 10.10 boeken 10.35 Gram. 11.00 Zonnebloem 11.35 Lezing 11.45 Variaties 12.30 Concert 13.00 Nieuws 13.15 Ka- reol septet 13.50 Van man tot man 14.00 Concert 14.35 Kwartet 15.00 Kruisweg 16.00 Gram. 10 30 Jeugd16.45 Gram. 17.45 Lezing 18.00' Win Bosman cello 13.25 Gedichten 18.45 Trio 19-00 Nieuws 19.15 Gram. 19.30 Con cert 19-50 Lezing 20.00 Nieuws 20.05 Gram. 20.30 Donkere metten 21.30 Gram. 21.45 Avondgeb. 22.00 De lijdende Christus 23.00 Nieuws. HILVERSUM I 301 M. 8.00 NïeuWS 8.15 Gram. 8.18 Opera progr. 8 50 Vrouw 9.00 Kamermuz. 10.00 Morgenw. 10.20 Regenboog 10.45 Voordracht 11-00 Gram. 11.16 Vrouw 1130 Concert 11.45 Fam per. 12.00 GTam. 12.35 Pierre Palla 13.00 Nieuws 13.15 Kam. ork. 14.00 Lezing 14.30 Passie fragmenten 15.15 Lezing 15.35 Pianoduo 16.00 Gramofoonpla- ten 16.30 Jeugd 17.00 Johan jong 17.30 Lezing 18.00 Nieuws 18.15 Vara feliciteert 18.20 Gram. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Denk om de bocht 19.15 Lezing 19.30 Kerkd. 21.00 Gram. 21.30 Lez. 21.45 Stradiva sextet 22.15 Gram 22.40 Avondw. 23.00 Nieuws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2