wereldtekort aan vetten CH1M TWEE POLEN Gemakkelijke 4—0-zege van superieur Norrköping Begin Augustus internationale Rally te Heemstede Twee opmerkelijke films van het verzet Rome open stad en Neurenberg Grootsch Britsch plan in Afrika Drieduizend vreemdelingen zullen hun tenten opslaan op Groenendaal I iM&cthxL Avontuur van Koningin van Engeland Arbeidskrachten een groot probleem Continentaal candidaat scoort hattrick Geen Jamboree of zomerkermis op de heide Weerstanden voor het sparen DONDERDAG 3 APRIL 1947 PAGINA 3 SURiNAAMSCHE BEGROOTING Economische situatie critiek Probleem der arbeid skrachter Eerste oogst in 1948 Pellenaars staakt den strijd te Gent J 'Wordt vervolgd) Van Duinkerken verlaat Elsevier Over de geheele wereld manifesteert zich een groot tekort aan vetten en oliën. Als voornaamste oorzaken hiervoor kunnen worden genoemd het verhoogde binnenlandsche gebruik in witsch-lndië, van oudsher groot-leveran cier van grondnoten, en het gebrek aan meststoffen in de oorlogsjaren, waardoor de opbrengst van dierlijke vetten sterk is teruggeioopen, hetgeen nog in de hand is gewerkt door de vermindering van den veestapel in de door Duitschland bezette lenden. Bovendien konden in den oorlog Seen walvisch-expedities worden uitge stuurd. Nederland probeert in dit tekort aan vetten te voorzien door de uit parti. eulier initiatief voortgekomen walvisch- expeditie. Engeland tracht dit probleem op andere wijze op te lossen en wel door middel van een grootsch opgezet plan tot cultiveering van ongeveer 1.3 millioen HA. grond in Afrika, met het doel daar. ®P grondnoten te verbouwen- Den grondslag voor dit plan heeft de heer Frank Samuel gelegd, directeur van de United Africa Company Ltd., een dochtermaatschappij van de Engelsche Unilever Mij. Het Engelsche gouverne ment heeft het plan in studie genomen en een commissie van drie Engelschen opdracht gegeven het ter plaatse aan de practische mogelijkheden te toetsen. Kort geleden heeft de Engelsche regeering een Witboek uitgegeven, dat in den breede de mogelijkheden en de risico's van deze onderneming, waaraan door de Unilveer °P haar laatste jaarvergadering reeds be kendheid was gegeven, naar voren brengt. Uitdrukkelijk stelt de Engelsche regeè- "ng in het Witboek vast, dat het plan hiet alleen de beoogde bijdrage aan oliën eh vetten zal kunnen opleveren. Van veel verder strekkende beteekenis wordt de in vloed genoemd, die van het plan zal uit gaan op de Afrikaansche economie. Het wordt een voorbeeld genoemd van stout moedige plan-economie, die noodzakelijk is om den levensstandaard van den Afrl- kaanschen boer te verhoogen, afhankelijk als deze nog voor jaren zal zijn van den landbouw, welke tot nu toe gebaseerd is op primitieve bewerkingsmethoden. Het plan zelf omvat dan het in cul tuur brengen van in totaal 1.299.087 H.A. land, verdeeld in 107 eenheden van elk ruim 12.000 H.A., waarvan 80 eenneden in Tanganyika, 17 in Noord-Rhodesië en 10 in Kenya. Een indruk van de moei lijkheden, waarmede de uitvoering van Dinsdag is te Paramaribo bij de opening van de Statenvergadering de voorioopigë» Surinaamsche begrooting aan de Staten overhandigd. Irt deze begrooting is het voorloopige cijfer voor hot landsinkomen gesteld op f 12.533.398 en voor de landsuitgaven f 12.515.932. Ondanks het feit, dat ric economische Situatie van Suriname critiek is en men nog moeilijkheden voor den boeg heeft, aldus deelde de waarnemend gouverneur heer {buskool wede, liggen er voor de toekomst grootn mogelijkheden vooral in houtproductie, do goud- en bauxiet- mi.inen er» den landbouw. Rijst, citrus vruchten, bananen, cacao en uien fochoo- ren tot dc meest voorspoedige productei» Van Suriname en uitbreiding daarvan is mogelijk en waarschijnlijk. Hij zegde toe, dat de Staten binnenkort den definitiever» tekst van de voorgestelde constituticmeele hervormingen zullen ontvangen. dit plan gepaard gaat, krijgt men, in dien men nagaat, dat het rimboegebied, zeer dun bevolkt is. Het Tanganyi- ka-gebied met een oppervlakte van 355.000 vierkante mijl heeft een bevol king van nog geen zes millioen men- schen. Alle machinerieën zware trac tors, bulldozers, landbouwmachines enz. moeten worden Ingevoerd. Spoorwe gen moeten worden aangelegd. Met het oog op de periodiek voorkomende droog te-periodes moet gezorgd worden voor een behoorlijke watervoorziening. Re kening moet worden gehouden met rechten van de bewoners. Tenslotte komt in dit gebied de slaapziekte voor, ver oorzaakt door de tsétsé vlieg en waai speciaal de negers vatbaar voor ziin. Een vraagstuk op zich vormt dat der arbeidskrachten. Het aantal be- noodigde Europeanen loopt op van 90 in 1947 tot 1249 in 1950, terwijl als het geheele plan tot uitvoering is gebracht 749 Europeanen blijvend werk aan de exploitatie hebben. Het aantal inheemschen loopt op van 7.500 In 1947 tot 57.100 in 1950, om daarna terug te loopen tot een aan tal van 32.100, dat van 1953 blijvend in dienst zal moeten zijn. Wat dit beteekent in een dunbevolkt land, waar bovendien het gehalte van den arbeider door verschillende oorzaken zeer laag is, laat zich denken. In haar witboek schrijft de regeering, dat gezorgd zal moeten worden voor gunstige omstandigheden op het gebied van behuizing, geneeskundige verzor ging en arbeidsvoorwaarden. Maar dit wordt ook juist gezien als een model voor een beteren levensstandaard in Afrika. Ook in den aanvoer van de voor de arbeidskrachten benoodigde levens middelen dient te worden voorzien Het ligt in de bedoeling voor de uit voering van dit plan een maatschappij op te richten waarvan de aandeelen in handen van de Engelsche regeering ko men. Berekend is, dat met het geheele plan een kapitaalsupitgave van ongeveer 24 millioen pond sterling gemoeid zal zijn. De opzet is t.z.t. het geheele project over te dragen, allereerst aan de betrokken Afrikaansche gouvernementen en later wellicht aan de bewoners van deze ge bieden, in welk geval echter vast zou moeten staan, dat zij in staat zijn de exploitatie verder op zich te nemen, zon der terug te vallen tot de individueele bebouwing, welke voor Afrika zoo ruï neus is geweest. Om, zooals de opzet is in het voor jaar van 1948 den eersten oogst binnen tc halen, moet spoedig worden begon nen. In Mei/Juni van dit jaar ver trekken de 90 Europeanen, welke voor het vrijmaken van de eerste terreinen noodig zijn. De uitvoering is in afwach ting van de oprichting van een maat schappij, in handen gelegd van de United Africa, die een uitgebreide erva ring in Afrika heeft en het project op basis van kostprijzen uitvoert. Men verwacht een kostprijs van 14.5.6 pond per ton, vergeleken met den hui- digen wereldmarktprijs van 32 pond, terwijl men rekening houdt met een op brengst van 56.920 ton in 1948, welke ge leidelijk moet stijgen tot ruim 600.000 ton in 1951. Uiteindelijk zou een en an der beteekenen, dat ruim 10 millioen pond jaarlijks door Engeland wordt be spaard, welk bedrag in de Engelsche schatkist zal vloeien ter compensatie van de subsidies op levensmiddelen. Het is inderdaad een grootsch plan en een goed voorbeeld van wat particulier initiatief en overheids bemoeiing tot stand kunnen bren gen. Het komt ons echter voor, dat de arbeidskrachten het grootste pro bleem zullen vormen. De in Tanga nyika werkende sisalondernemingen kunnen reeds niet worden uitge breid door gebrek aan arbeidskrach ten. Zou nu deze nieuwe onderne ming slagen, o.a. door betere ar beidsvoorwaarden aan te bieden, dan kan dit een wegzuigen van die krachten uit andere sectoren betee kenen. De grondnoot is afkomstig uit Bra zilië, maar komt thans niet meer in het wild voort. Deze noot hier bekend als apennootje of pinda wordt op Java gekweekt als tweede gewas na suikerriet en rijst. Groote cultuurcentra zijn Senegambië (W. Afrika), Br. Indië en China. Het Noorsc/ie s.s. Titanian'dat bij Terschelling op een mijn liep, werd met zware slagzij naar Rotterdam gesleept. Het schip op den Hieuwen Waterweg Olijfolie en aria's in Charleroi - Een den Führer passend huis - Spandoeken en zangkoren voor Wallace. In sommige straten van Charleroi hangt een lucht van knoflook en olijf olie en klinken flarden van een aria; het is dus te ruiken en te hooren, dat Italianen hun intrede in de Borinage hebben gedaan sinds Belgische mijn-on- dememers Apennijnsehe steden en dor pen aftrekken om werkers voor hun mij- vindcn' Dn ze vinden ze: mooie t-r?n?„,en/ die wel veel maar niet alles ver- ol°e? vele Italianen wel eens te onr de lange reis te aan vaarden. En wanneer ze m België komen, waar het Juist extra koud is, het werk extra zwaar en de voeding in de pensions en cantmes extra slecht blijkt, dan nemen velen een weer even snel besluit en ver dwijnen. Meer dan 35 Van de naar België gekomen Italianen gaat aldus bij na onmiddellijk terug. Wanneer ze de eerste drie maanden volhouden, is vaak het ergste geleden. Maar mag 'men van den doorsnee-Italiaan zooveel doorzet tingsvermogen eischen? Een voorval ter illustratie. Eenige weken geleden stapten bij Char leroi, aldus vertelt een Belgisch blad, een groep luidruchtige Zuiderlingen uit 'den trein. Glimmend zwart haar, oogen als karbonkels, olijfkleurig vel .en smal in de schouders en heupen; zij kwamen uit een van die Italiaansche streken, waar sinaasappelen en citroenen langs de wegen groeien. En nu moesten zij daar plotseling uitstappen in een grauwe streek met haar woud van schoorsteenpijpen en ketens van sintel heuvels. Rillend stonden zij bij elkaar in hun dunne jassen met vurige gestes en radde tong te twisten. Drie man hielden zich afzijdig. Teen de anderen doorlie pen, bleven zij staan. Ze eischten op staanden voet te kunnen terugkeeren. De streek en het denkbeeld van de donkere ®}Ün had hen zoo aangegrepen, dat WaPpertandden van angst en ontzetting. Geen mooie woorden, geen bemoediging h°n helpen, en eenige dagen later reden het warme Zuiden weer tegemoet. Op zekeren dag, aldus vertelt Ciano in zijn dagboek, kreeg de Duitsche consul-generaal in Milaan een hrief met de mededeeling, dat men ein delijk aan zijn verlangen kon voldoen en een voor hem en zijn leider passend huis gevonden had. Waar belandde de Herr- Consul-Generaal, toen hij meteen naar het opgegeven adres reed om het passen de huis in oogenschouw te nemen? U faadt het, voor de gevangenis! De Engelsche minister van Brand stof en Energie, de veel bespotte en verfoeide Shinwell, heeft een brief gekregen van een vrouw uit het dorpje Towcester. De schrijfster vond haar epistel zóó belangrijk, dat zij het bekend maakte. Zij schreef het volgende; „Of schoon ik geen socialist ben, moet ik U en Uw collega's feliciteeren met Uw op merkelijke prestaties. In minder dan twee jaar hebt U dit land teruggebracht tot een staat van koude, ontbering en ellen de, welke de onderzeeërs van de Duit- schers, noch de nazi-legers in zes jaar hebben kunnen klaar spelen." Minister Emmanuel Shinwell liet ant woorden: „Mr. Shinwell is U zeer dank baar voor Uw vriendelijke boodschap met bemoediging, welke zeer op prijs is ge steld. Hij heeft honderden van dergelijke brieven ontvangen uit het geheele land. De crisis is ernstig, maar we komen er toch doorheen." De Amerikaansche „rebellen-leider" Henry Wallace gaat zijn Engelsche vrienden opzoeken en in Londen en elders het woord voeren over de vra gen van den dag. Wallace maakt den overtocht op uitnoodiging van den hoofdredacteur van het hnksche week blad „New Statesman en Nation", zoodat hij zich in het good old country wel spoe dig thuis zal gevoelen. Temeer omdat velen zijn komst met groote belangstelling tegemoet zien. De Londensche Central Hall en het grootste gebouw van Man chester zijn reeds uitverkocht voor zijn redevoeringen. Belangstellenden vervol gen intusschen den uitnoodigenden hoofdredacteur, die overstroomd wordt door kleurfotografen, phonographexperts, filmmaatschappijen en anderen, die be weren ieder woord, dat Wallace zal spre ken, te willen vastleggen. Zelfs drukkers van banieren en spandoeken vallen even als zangkoren den goeden man lastig, die weet wat hij begonnen is. Het zang koor wil Wallace binnenhalen met het Halleluja-lied. Laat U overigend niet bedriegen door dit alles, want Engeland heeft meer in woners dan de Central-hall plaatsen heeft en er zijn meer zangkoren en druk kers dan die een of twee, die Wallace met slaande trom en vliegende banieren willen binnenhalen. Palmzondag-processie in Jer-uzalem. Voorafgegaan door de oversten der verschillende Katholieke Ordes, begeven de geloovigen zich langs den Olijfberg door den tuin van Gethsemané naar de ommuurde stad Jeruzalem. (Radiografisch overgebrachte foto) (Van onzen sportredacteur) AMSTERDAM, 2 April. Norrköping, de tweede Zweedsche ploeg die haar op wachting bü het Nederlandsche publiek is komen maken, heeft ontegenzeggelijk een veel beteren indruk gemaakt dan Malmö. Terwijl de laatste zijn technisch betere spel dan dat van den Nederland- schen tegenstander, eerst tegen den tweeden klasser VUC in cijfers kon vastleggen, heeft Norrköping al in zijn eerste ontmoeting den hedenavond te gen Blauw Wit gespeelden wedstrijd het verschil duidelijk geaccentueerd, door met 40 te winnen. Des» vergelijking is vooral zoo goed te maken, omdat de Amsterdammers, met Engelsman en Fischer versterkt, zeker niet minder soed speelden dan de vorige week. Maar nu was de tegenstander allesbehalve laconiek. Aan zijn uitermate solide en bij zonder trapvaste verdediging, paarde hij (Van onzen Haagschen redacteur) Voor het eerst na den oorlog zal de International Federation of Cam ping Cluts dit jaar een internatio nale rally houden. Nederland is belast met de organisatie. Onder auspiciën van de Nederlandsche Touristenkampeerclub en met medewerking van den A.N.W.B. wordt de buitenplaats Groenendaal te Heemstede voor dit doel in orde gebracht. Van 110 Augustus a.s. zullen daar 4000 kampeerders, onder wie 3000 buitenlan ders hun tenten opslaan. De rally is te vens een congres van de internationale federatie, terwijl de deelnemers in de ge legenheid zullen worden gesteld zoowel tijdens de rally als daarna excursies te maken door geheel ons land. De internationale federatie werd op gericht tijdens een rally, georganiseerd ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de N.T.K.C.. zoodat te zelfdertijd het derde lustrum der federatie en het ze vende lustrum van den Nederlandschen bond zullen worden herdacht. Men moet deze rally niet zien als een soort jamboree voor niet-padvinders. Het is veel minder show dan een jamboree, er worden geen poorten opgericht en de kampvuren spelen niet zoo'n groote rol. Voor den kampeerder is het kampeeren geen doel, doch middel om op zijn ma nier een land te bereizen en er indruk ken op te doen. Toch zal het kamp te Heemstede een niet geringe attractie vormen en het publiek zal dan ook eenige dagen in de gelegenheid worden gesteld het kamp te bezoeken. F,r worden zeer vele nationaliteiten verwacht. Er komen zeker 1500 Fran- schcn, 500 Zwitsers, 200 Denen, 400 En- gelsclicn, voorts Italianen, Belgen en Luxemburgers, terwijl nog besprekingen guande zijn met Amerika en Rusland. Heemstede is gekozen, omdat Groenen daal en Meer en Berg, dat oo'k gedeeltelijk zal worden gebruikt, hijzonder voor het doel geschikt' zijn en zeer gunstig zijn ge legen tusschen het duin- en polderland schap, welke beide de buitendandsche gasten als specifiek Nederlandsche land schappen bijsonder zullen aanspreken. Op vroegere internationale rally's werd Een inboorling, die tot de een of andere fanatieke, geheime secte behoort, snelde Woensdag in Bononi, een plaatsje dat 22 mijl van Johannesburg ligt, op den auto van het Engelsche konings paar toe en schreeuwde: „Ik wil mijn koning zien." De koningin duwde hem wpg met haar para sol. Hij klemde zich aan den pa rasol vast en viel van den auto terug, precies in de armen der politie. De auto reed langzaam en stopte niet. De commissaris van politie zeide, dat de inboorling een bankbiljet van tien shilling in zijn hand had, dat hij aan den koning had willen geven. De in boorling was gekleed in zaklinnen, bedekt met foto's- De parasol werd door de politie aan de koningin terug gegeven. De koningin was in actie geko men, omdat zij aan den kant zat waar de inboorling op haar toe kwam. De inboorling werd voor een verhoor vastgehouden. het kamp steeds verdeeld volgens de deelnemende nationaliteiten. Daarvan wordt dezen keer bewust afgeweken. Er komen wel verschillende- afdeelingen doch daarin worden telkens alle nationaliteiten gemengd. Er Is een kamp voor wandelaars, voor wiel- en motorrijders, voor canovaar- ders (die een eigen haventje hebben van waaruit zij geheel Noord- en Zuid-Holland kunnen bereiken), voor automobilisten en voor caravaners. Van deze laatste catego rie worden er enkele honderden verwacht en als zij wat in de bedoeling ligt gezamenlijk tochten door ons land gaan maken dan zal des» stoet van kampeer wagens zeker de aandacht trekken. Voor de „woodcrafters" ,dat zijn die kampeer ders die principieel op hout koken, wordt een kamp ingericht op „Meer en Berg". Dat de voorbereiding van een dergelijke rally heel wat hoofdbrekens kost, zal iedereen duidelijk zijn als hij zich even wil realiseeren, wat het zeggen wil 10 da gen lang de bevolking van een geheel dorp te voeden, te verplegen en aangenaam be zig te houden. Het kamp krijgt een eigen distributie kantoor met speciale kaarten in vijf kleuren. Er komt een aantal winkels, die in dezelfde kleuren worden geschil derd als de kaarten dragen. Men koopt dus met de roode kaarten bij den groentenboer, met de groene bij den bak ker enzoovoorts. De winkels zullen be heerd worden door de middenstanders van Heemstede, die dus tien dagen lang ongeveer 4000 klanten extra zullen moe ten bedienen. Voorts komt er een cafe taria, het bestaande restaurant wordt uitgebreid, er komt een groote kantoor tent, er komen ziekenzalen met verple gend personeel, een filiaal van de In- cassobank, er worden tentoonstellingen gehouden, een van kampfoto's en een van uitvindingen door kampeerders gedaan en tenslotte zal zelfs gedurende de kampdagen een speciaal dagblad worden uitgegeven. Het is de vooropgezette bedoeling evenwel, dat het geheel zeer eenvoudig van opzet zal zijn en geen luxueus geval wordt of een soort zomerkermis. Ook zonder dat zal het voor den steeds meer veld winnenden bijzonderen vorm van tourisme, die het kampeeren is, een grootsche propaganda worden. n verband met de mogelijkheid, dat de Italiaansche verzetsfilm Rome, open Stad en de Russische docu mentaire van het proces te Neurenberg ook naar ons land zullen gebracht wor den, moge hier een bespreking volgen van deze twee films, die om meer dan een reden opmerkelijk zijn. Genoemde taliaansche film heeft al een geschiedenis achter den rug. Met groot succes vertoond in verschillende landen, werd zij enkele weken geleden ln een der Zwitsersche kantons verboden. Het is duidelijk waarom. De film bevat eenige folterscènes, schokken genoeg om velen het hoofd te doen afwen den, al zullen anderen de overweging laten gelden, dat het zijn nut kan hebben de nazi-methoden nu en dan in de her innering te roepen, waar zij dreigen te verflauwen. Om den redelijksten weg te kiezen, zou men den eventueelen importeurs in overweging kunnen geven, bedoelde tafereelen zoodanig te mitigeeren, dat zij hun schokkend karakter verliezen en nochtans hun dramatische functie in de film blijven vervullen. Dit is ongetwij feld mogelijk. De makers hebben, zoo lijkt het, het gewraakte fragment nog al kras voorgedragen en een aanzienlijke coupure zou zeker geen nadeeligen invloed hebben op het goed begrip van de film, noch op haar dramatische werking. Gezien de verdiensten van Rome, open Stad, die als film en als verzetsdocument boven de middelmaat gaat en een stern hee-ld geeft van de Wijze, waarop de nazi's het begrip „open stad" interpreteerden, zou het Jammer zijn, wanneer de film ons land niet bereikte Sommigen mogen wellicht beu zijn van alles wat aan oor log en bezetting doet denken, het blijkt nochtans mogelijk de aandacht te boeien met herinneringen, wanneer zfi naar stof en vorm maar aantrekkelijk genoeg zijn. Men zie Le Père tranquille, die niet over gebrek aan belangstelling- té klagen heeft. Rome, open. Stad, teekent ln vaak span nende accenten het verzet der Romeinen tegen nazi's en fascisten, die met de Duit- schers collaboreerden. De hoofdrol is een priester, die helpt waar hij kan, die ver raden wordt, getuige moet zijn van de foltering van een zijner medewerkers en na diens gewelddadigen dood wordt ge fusilleerd Het is een prachtig type, deze geestelijke, een rustig- man, die weet dat hij zijn plicht doet en wijze antwoorden geeft aan den gestapoheld, die hem ver wijt, dat hij een communistisch verzets man steunde. De mof begrijpt er niets van, oudergewoonte, en hij begrijpt vooral niet, dat deze priester de plicht heeft verdrukten bij te staan. Een priester, die in een gemartelden communist nog een broeder ziet, is voor een nazi een waan zinnig verschijnsel. Een interessant accent ln dit drama ver tegenwoordigt een Duitsch gestapo-offi- cier, die na twee oorlogen genoeg heeft van de leuze, dat de moffen een Herren volk zouden zijp De man Is dronken, he- spot het nazidom, ergert zijn collega's, doch commandeert den volgenden dag vroo- lijk het executiepeleton, dat den priester moet „nlederknallen." Als de meeste ko gels over het slachtoffer heen gaan en de andere hem ongevaarlijk verwonden, geeft de brallende held bevel opnieuw te schie ten. Het peleton, kennelijk uit Italianen bestaande, verlaat echter de plaats van den moord en de moedige strijder trekt zijn revolver om den geboeiden geestelijke met een schot in den nek te „erledigen." Met dit accent, dat kort en goed den wa ren aard der Duitschers in het licht stelt eindigt de film, die ongetwijfeld indruk maakt en waarvan men de zwakke plek ken in de tooneelmatige dialogen wel voor lief neemt. Een geheel andere film is Neuren berg, een Russische documentaire van het befaamde proces, maar niet bepaald een objectieve reportage. Het is een tendenzfilm geworden. Al heet ze Neu renberg, ze is Neurenberg niet. Ze is veeleer de tegenstelling tusschen de schuwe silhouetten uit de beklaagdenbank en de pralende helden van vroeger. En zoo ziet men Göring, dik en opgeblazen paradeeren voor de S.S.-troepen en on middellijk daarna een anderen Göring schichtig zijn bank inschuiven in de Neu- renbergsche gerechtszaal. Zoo ziet men den slachter Himmler langs het prikkel draad van het concentratiekamp wande len, ten bewijze, dat men van hoogerhand iets meer wist van de onmenschelijke gru welen dan hier in de beklaagdenbanken werd toegegeven. De film is één aaneen schakeling van contrasten, die er op be rekend zijn, de leugen aan de kaak te stellen, de leugen die eindigt met de lij ken der gehangenen, waarvan verschil lende de strop nog om den nek hebben. Ook in deze film zijn hier en daar erg schokkende bijzonderheden te zien, aan gezet door een vrij pathetischen tekst, die de beelden eenlgszins schaadt. Men kan ook niet beweren, dat de film een strak gehouden betoog is, dat eerbied afdwingt door een schoonen vorm, zooals b.v. de voortreffelijke betoogen van Capra. Z;j is kennelijk gemaakt voor een publiek, dat weinig gevoel voor nuances heeft, doch een bewerking kan de film. die een uur duurt, ook voor een Nederiandsch publiek Interessant maken. Dbg. een doortastenden aanval met snelle vleu gelspelers en goede schutters. Hoewel men zich toch afvraagt of ditzelfde spel waar mee een geestdriftig, maar in vele opzich ten tekort schietend Blauw Wit z»o dui delijk verslagen werd. ook voldoende was om tijdens den tour door Engeland de ge duchte Britsche profs verschillende malen op eigen grond te bedwingen, moet toch zonder een schijn van aarzeling erkend worden, dat voetbal van dergelijk formaat door Nederlandsche topploegen beslist niet geleverd wordt. Uiteraard ging de belangstelling voor een groot de-el uit naar de prestaties vau den Zweedschen middenvoor Nordahl. die straks den continentalen aanval tegen En geland zal leiden. Nordahl was als spel- verdee-ler, doorzetter en schutter hij verrichtte trouwens de hattrick zonder twijfel een middenvoor van klasse. Maar vanavond stond hij toch ih de schaduw- van zijn kameraad op de linksbinnen- plaats Holmqvist, die verrukkelijke passes leverde en noo nu en dan zelf als een bliksemschicht door de blauw-witte de fensie flitste. De wedstrijd was van p-oed gehalte, vooral omdat Blauw Wit zijn steeds weer afgeslagen aanvallen, met groote hardnek kigheid telkens opnieuw herhaalde. Maar- helaas verbeterde het de daarbij gemaakte fouten niet Het spel bleef kort en peu terig in zijn afwerking en liep als het ware vanzelf vast op de Zweedsche de fensie, waar men ln alle standen en si tuaties het gevaar, zoo er al van gevaar sprake mocht zijn, kon keeren. In de eerste helft hoefde doelman Lindbere er eigenlijk maar éénmaal aan te pas te ko men. "namelijk toen Bergman zich ein delijk van Nordahl, een broer van den middenvoor, had losgescheurd en een ko gel van geweld op den Zweedschen doelman afzond. Tevergeefs. Aan den anderen kant had men heel wat meer moeite met de rijk gevarieerde en vaak overrompelende aanvallen van. Norrköping en het was vooral te danken aan Van Raalte. die er zeer goed in was, dat het Amsterdamsche doel nog zoo lang schoon bleef. Maar ook deze beste man in de gelederen van de zebra's kon ten slotte niet voorkomen, dat de Zweden scoorden, toen Nordahl zich op den rand van het strafschopgebied van Rous ont deed en alleen tot Van Raalte doorge drongen deze mooie kans niet miste (01). De Zweden bleven domineeren, maar de Blauw Wlt-achterhoede verzette zich hardnekkig. totdat rechtsbinnen Llndholm een schitterenden pass van Homqvist. kort voor rust nog kon benut ten (02). Al heel gauw na de hervatting loste Nordahl eer» kogel, die Van Raalte r.og wel kon bereiken maar niet keeren en met 30 was de stand wel bekeken. De Zweden gingen de zaken nu even gemak kelijker opvatten en zoo duurde het tot een minuut of vijf voor het einde eer Nordahl ln buitenspelpositle? den stand op 40 bracht. Blauw Wit probe-erde nog even van alies, maar ook toen Fischer het zocht ln een dubbele Nelson met doelman Lindberg, kon de eer niet gered worden. Onze landgenoot Pellenaars heeft Woensdagavond om half zeven in de Zesdaagsche te Gent opgegeven, daar hij zich niet wel gevoelde. Pieters vorm de daarna een nieuw koppel met den Belg Van de Vivere. Dit koppel werd geklasseerd op elf renden achterstand op de leiders en met een totaal van 113 punten. Na de sprint van negen uur was de stand als volgt: 1. NaeyeVan Steen bergen met 140 punten; 2. Bruneel Debruycker met 88 punten; 3. Op één ronde ScihulteBoeyen met 60 punten; 4. DekuysscherSercu met 188 punten; 5. ThyssenDe Pauw met 163 punten. Overige koppels op drie of meer ronden. Op Dinsdag 8 April, begin 's avonds half acht. zal de degenschermwedstrijd Neder landLuxemburg worden gehouden in de schermzaal van het hoofdbureau van po litie ln de Marnixstraat te Amsterdam. door HANS VERHOEVEN 29). Hij troostte zich met de gedachte, dat 'n man een dergelijk detail niet pleegt op te merken, waarmede hij de ietwat hinder lijke bijgedachte terzijde schoof ditmaal zijn menschen niet voldoende te hebber- geobserveerd. De man, die den commissaris te spre ken vroeg, was klaarblijkelijk een persoon van gewicht. Niet als men hem op de bascule plaatste, verre van dat. Honderd twintig pond mocht hij halen, hoogstens. Neen, dit gewicht had een andere maat staf, die van het zelfbewustzijn. Een politieagent, die meer dan tien jaar portiersdienst heeft verricht, laat zich echter niet zoo gemakkelijk overbluffen In den loop van dit tijdvak hebben hon derden hem gevraagd tot den hoogsten chef te worden toegêlaten en als hij, kop. pig volhoudend, diegenen dan naarstig aan den tand voelde om het doel van hun bezoek te weten te komen, bleek in heel veel gevallen, dat zij het uitstekend met een rechercheur af konden. Grooteman bleef ijzig kalm onder het autoritair optreden van het heertje, dat hem met gewichtige kraakstem poogde te vermurwen. Hij zag door het vest-met- soepvlekken heen het onnoozele hartje en het opgeblazen ikje en bleef op zijn stuk staan. „Ik moet weten waarvoor u komt," hield h\j stug vol, „anders kan ik u niet verder helpen." De bezoeker protesteerde vochtig. „Wat is dat voor bureaucratische non sens," sputterde hij nijdig. (Grooteman hield hem voor 'n gepensionneerden klerk van het kadaster of zoo iets). „Man, ik heb iets van het grootste belang te ver tellen. Ik sta er op bij den commissaris te worden toegelaten." „Vertel het mij maar," noodlgde de agent hem gemoedelijk uit. „Ik zou je danken! Dan ga ik liever!" Hij wendde zich half om, doch bleef uit den hoek van zijn oogen den agent waarnemen om de uitwerking van zijn dreigement te peilen. Grooteman schopte een handschoen, die half uit een bak „kleine gevonden voorwerpen" hing in zijn rustplaats terug. Hij toonde geen enkel uiterlijk teeken van aandoening. „Ehhet gaat over den moord op den heer Barkhof," waagde het mannetje nog een keer, „Daarvoor is de commissaris niet te spreken," besliste de portier. „Nou kort en goed, ik kan u aandienen bij inspecteur Lankman, die behandelt dit geval of u kunt vertrekken. Wat wilt u?" Hij zou het heertje nooit de poort uit hebben gelaten, voordat deze zijn mede. deelingen volledig had prijs gegeven, maar hij bezat voldoende menschenken- nis om te weten, dat de bezoeker popelde van verlangen zijn nieuws te spuien en dientengevolge niet onverrichterzake zou weggaan. Zijn speculatie bleek juist te zijn. „Goed dan, laten we een compromis aangaan," gaf de man schoorvoetend toe. „Maar vlug, alstublieft!" Dit laatste kwam er bij om bij den terugtocht de eer aan zichzelf te houden. Grooteman had den hoorn al van den haak genomen en sprak met inspecteur Lankman. „Gang door, vierde deur links!" in strueerde hij. Dan pakte hij het boek „Gevonden voorwerpen" van den schap en zag den bezoeker niet meer. Lankman keek met eenig wantrouwen naar het heertje, dat' bij hem was bin nengetreden. Hij wees hem een stoel- „U komt een mededeeling doen, die verband houdt met den moord?" infor meerde hij. „Inderdaad. Mag ik mij eerst even aan u bekend maken: Lutman, W. Lutman, gepensionneerd klerk ter secretarie van Leiden. Ik ben tevens ruim vijf jaar amb tenaar van den burgerlijken stand ge weest." (Grooteman had het nog niet zoo heel ver mis). „Aangenaam," vond Lankman. Hij zag weliswaar het verband tusschen de func ties van den heer Lutman en den moord niet, doch hij was in een te goede stem ming om op alle slakken zout te leggen. „Toen ik gisteravond het bericht in de krant las, werd ik er ten zeerste door getroffen." De bezoeker pauzeerde even en staarde Lankman met kippige oogen aan. „Ja, ten zeerste door getroffen," herhaalde hij vergenoegd, alsof hem deze uitdrukking van zijn gemoedstoestand bijster goed beviel. „U moet namelijk we ten, dat ik geloof den moordenaar te hebben gezien." Hij leunde achterover in zijn zetel en sloeg zijn beenen over elkaar. Als dat niet inslaat, is niets in staat den inspecteur van zijn stuk te brengen, kon men hem zien denken. Hoewel de gewichtigdoenerij van Lut man hem tegenstond, kon Lankman toch niet nalaten geïnteresseerd te doen. „Zoo? Vertelt u mij eens op grond waarvan u dat denkt." „Dat zit zoo. Het Is mijn gewoonte na den avondmaaltijd een lange wandeling te maken. Ik ben juist ter wille van de schoonheid van de natuur hier komen wonen, begrijpt u en ik laat geen gelegen heid onbenut om er van te genieten- Ik geloof, dat dat goed is voor een mensch, het doet je inzien hoe klein je eigenlijk bent en bovendien Is het uitstekend voor de spijsvertering, het wandelen bedoel ik." „Ja, ja," zei Lankman haastig, terzake alstublieft. U moet u aan de feiten hou den." Niets liever dan dat, maar u moet mij toch de kans geven precies te vertellen wat er is gebeurd." Hij scheen wat ver ongelijkt. „Van mijn huis uit ben ik in een kwartier op de heide, ik woon na melijk in de iepenlaan. Mijn vrouw is minder goed ter been. enfin, dat zal u wellicht minder interesseeren. Eergiste renavond dan was ik, als gewoonlijk, een uurtje na het eten op pad gegaan. Het weer was verrukkelijk en achteraf is mij de schrijnende tegenstelling opgevallen tusschen de grootschheid en reinheid van de Schepping, waarvan wij getuige mogen zijn en de verschrikkelijke ge beurtenis. die dicht in mijn nabijheid is voorgevallen. „Waar en hoe laat meent u den moor denaar te hebben gezien?" viel Lankman hem ongeduldig in de rede.. „Daar was ik bijna aan toe- Wat hebt u toch een haast! In mijn tijd werkten wij anders, degelijker, zou ik zeggen. Hoe het ook zij, ik was tegen een uur of negen langs een heidepad in de buurt van Berkenrode gekomen Twee uitersten. „Pip" een ruim 70 cM. hooge Engelsche dwerg, steekt, zittende op een schoorsteenmantel, de sigaar aan. van den 2.80 meter langen Nederland schen reus Jan van Albert, tijdens de eerste bijeenkomst na den oorlog van de leden der vereeniging „Zcrud t u het ge- loovenin de Engelsche hoofdstad Het bestuur van den Ned. Spaarbank- bond merkt in zijn verslag over 1946 op, dat de cijfers over 1946 niet de con clusie wettigen, dat de spaarzin bij het Ned. volk zou zijn verminderd, al wil hiermede niet gezegd zijn, dat men tevreden kan zijn over de bereikte re sultaten. Toch is het duidelijk, dat het voor velen moeilijk is, iets van het inkomen op zij te leggen, terwijl anderen van spanen wor den weerhouden als gevolg van verschillen de weerstanden, welke de nasleep zijn van verschillende overheidsmaatregelen, waar van genoemd worden de opheffing van het bankgeheim, het optreden van de fiscale recherche, de belangrijke begrotingstekor ten, de verlaging van de rente, de vermo gensheffingen, de blokkeering en herblok- keering van vrije middelen en het consu- mentencrediet. Het ware te wenschen aldus het verslag dat vele dezer weerstanden zou den kunnen worden opgeruimd c.q. ge neutraliseerd, opdat de spaarzin niet vol ledig worde ondermijnd. Prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) heeft ontslag genomen als redacteur van „Elseviers Weekblad". Woensdag 9 April zal de K.L.M weder om een speciale vlucht AmsterdamJo hannesburg v.v. ondernemen. Het vertrek van het vliegveld Schiphol Is vastgesteld op 14 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3