Staking verlies in Ruhrgebied beteekent van 500.000 ton kolen Bestialiteiten van landwachters Twintig textiel punten GROEI VAN M.R.P. BLIJKT NIET GEREMD Import stijgt nog steeds AMERIKA IS EUROPA VOOR OP LUCHTVAARTGEBIED Ook in Lübeck algemeene staking britsch protest tegen uitreisverbod VERVAARDIGING VAN STANDAARD RIJWIELEN Ondanks belangrijke posten loopt export terug Tot hoofd en hart VOOR RUSSISCHE VROUWEN Gromyko spreekt zijn veto uit Twee maal de doodstraf, één maal twintig jaar en één maal twaalf jaar geëischt Tusschentijdsche verkiezingen als graadmeter A.N.W.B. bepleit: Er is voldoende initiatief aanwezig Comm.Generaalwenscht Sjahrir's terugkeer Waarschuwende woorden van Turkschen premier De Gaulle in offensief Gevaarlijke mijnarbeid in de V.S. t: Dr. Plesman terug van zijn reis naar de nieuwe wereld VRIJDAG 4 APRIL 194/ 69ste JAARGANG No. 23815 DUITSCHERS PLUNDEREN WINKELS Brutale inbraak te Venlo PRINS NIET NAAR ATHENE? f ZONNEVLEK OPNIEUW -s ZICHTBAAR J Het weer. Treedt Van Mook spoedig af? Geruchten over regeling der opvolging Madagascar, nieuwe twistappel SOBERE MENU'S IN RESTAURANTS Rouwbeklag van H.M. de Koningin AMENDEMENT OP BRITSCHEN DIENSTPLICHT imeif BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21545 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeellngen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der m.m. hoogte. Dc administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave vee redenen te weigeren. Aan de vier-en-twintig uurstaking Van de mijnwerkers in het Ruhrge- h'ed, als protest tegen den voedselnood, ls> volgens een officieele Britsche ver klaring, door bijna honderd procent der arbeiders deelgenomen. De staking breidde zieh ook uit tot andere in dustrieën en gebieden. In het Moers- district (beneden-Rijn) lag al bet werk sMl. Industrie- en transport-arbeiders hadden zich hier bij de mijnwerkers aangesIoten. Ook te Gelsenkirchcn breidde de mijnwerkersstaking zich tot ®en algemeeng staking uit, terwijl in Essen tienduizend arbeiders van de Krupp-fabrieken mede het werk neer legden. De Duitsche spoorweg-autoriteiten te Moers waarschuwden de employé's, dat stakers onmiddellijk ontslagen zouden worden. Ook in Aken werd gestaakt. In het Ruhrgebied werd Donderdagmorgen alleen in de mijnen van Duisburg en Hamborn gewerkt. Overal in het Ruhrgebied vonden de monstraties plaats, doch van geweld dadigheden is geen melding gemaakt. De wegen tusschen de verschillende ste- den in het industriegebied waren vol optochten van mijnwerkers, die span doeken droegen, met protestleuzen te gen de voedselschaaischte en de zuive ringsmethoden. Van vakvereenigingszijde te Essen is een telegram gezonden aan den raad van ministers van Buitenland sche Zaken te Moskou. De negentien duizend arbeiders in de bruinkool-indus trie in het Rijnland zouden zich niet aansluiten bij de staking der mijnwer kers van bet Ruhrgebied. Zij ondersteu nen echter wel de eischen der arbeiders .in het Ruhrgebied om beter voedsel. Het werk in de bruinkool-industrie is aldu» ongestoord voortgezet. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat in een verklaring- van de sociaal-democra tische partij ten aanzien van den voed seltoestand een tiental eischen naar vo ren is gebracht, o.a. voldoende en tijdige Eraanimporten. De Deutsche Pressedienst somt dezelfde eischen op als zijnde ge daan door het hoofdcomité van den Landdag van Noord-Rijn-Westfalen In oen aan de regeering gerichte resolutie, en preciseert nader, dat import van broodgraan voornamelijk via Rotterdam geëischt wordt, teneinde den aanvoer- weg te bekorten. Verder wordt o.a. ge- eischt: vrijgeven van buitenlandsche va luta voor invoer van vetten, schepen voor voedseltransport en walvischvaart, stop zetting van voedsel-uitvoer uit de Sovjet- l"v"' '-" i" e-n de Fransche zone, genade- °ze bestraffing van zwarte handelaren, centraal bestuur inzake voedsel-aang* '«genheden. In het gebied van Keulen, dat feitelijk biet tot het Ruhrgebied behoort, werd n'et gestaakt. Volgens ue Britsche be zettingsautoriteiten is de staking een ge volg van de actie der vrouwen. De mijn werkers zelf, die de grootste rantsoenen van Duitschland hebben, hadden volgens hen geen bijzondere reden te gaan staken. Verder werd verklaard, dat de staking een politiek tintje heeft. Naar verwacht wordt, zal deze massale staking een verlies van 500.000 ton kolen ten ge volge hebben. Donderdagmiddag is ook te Lübeck een algemeene staking uitgebroken. 40.000 menschen kwamen op het marktplein bijeen om tegen het voedseltekort te pro testeeren. In den nacht van Dinsdag op Woens dag hebben enkele Duitschers kans ge zien de grens bij Venlo over te steken. Na eerst nog op een andere plaats ge probeerd te hebben een etalageruit te forceeren, hebben ze in een winkel van de coöperatie aan den Herungerweg kans gezien hun slag te slaan, want in dit geval niet moeilijk was, aangezien de etalageruit bestaat uit verschillende stukken glas, terwijl er op mans-hcogte een stuk karton bevestigd was, dat maar weggenomen behoefde te worden. In den winkel gekomen verzamelden de dieven lakens, koffie, snoep en allerlei waren, die maar voor het grijpen lagen en poetsten de plaat. Toen ze den grensweg naar Herunge- neen eindweegs hadden afgelegd hebben de dieven stilgestaan om alles wat beter in de lakens te wikkelen. Terwijl ze daar stonden werden ze opgemerkt door een dochter van een der omwonenden. Het meisje beging evenwel het verzuim niet de politie op te bellen, hoewel ze vlak bij de telefoon stond. Een pensiongast van het nabij het winkelpad gelegen ge- zellenhuis ontdekte den diefstal eenigen tijd later en waarschuwde toen de poli tie. Deze vond een spoor in den vorm van eenige Haka-bonbons op de plaats, waar de dieven hun buit hadden inge pakt. Alle Nederlandsche grensposten werden terstond gewaarschuwd, maar van de dieven is nog geen spoor gevon den. Volgens inlichtingen uit de naaste om geving van de Prinselijke familie in Zer- matt, zullen Prins of Prinses waarschijn lijk niet naar Athene reizen om de begra fenis van Koning George van Grieken land bij te wonen. De mogelijkheid be staat, dat een bijzondere afvaardiging van het Koninklijk Huis naar Athene gaat. Donderdag heeft Prins Bernhard voor de eerste maal met zijn geheele gezin een groote skitocht ondernomen. De leden van hej Lagerhuis hebben hun protest gevoegd bij dat van de Brit sche pers tegen het Russische verbod voor 15 met Engelschen getrouwde Rus sische vrouwen, om naar het buitenland te gaan. De waarnemende minister van Buiten landsche Zaken, McNeil, heeft Donder dag in het Lagerhuis gezegd dat Bevin de niet te rechtvaardigen houding der Russen" zeer ernstig opnam en dat de verontwaardiging van het Lagerhuis kracht zou bijzetten aan het door En geland in Moskou ingediend beklag." Volgens een conservatieven afgevaar- Jlüne w®rd hierdoor het Britsch-Russi- s e verbond een paskwil en een andere conservatieve afgevaardigde zei, dat de leden van het parlement tot welke De afdeeling aardmagnetisme het K. N. M. I. bericht: Aan den Oostolijken rand van ,|0 zon is een buitengewoon groote zon nevlek verschenen. Het is dezelfde vlek, die een maand geleden de aan. dacht trok en met het ongewapende oog zichtbaar was. °P initiatief nan het Nederlandsch Olym pisch Comité zal in het Olympisch stadion Amsterdam een monument worden op gericht ter nagedachtenis aan de in den verzetsstrijd gevallen sportlieden. De beeld houwer Fr. Carrasso bij het model van het heeld, dat een hoogte van 6.50 meter zal hijgen en op een suil zal worden geplaatst partij zij ook mochten behooren de zaak niet zouden laten rusten, totdat zij genoegdoening gekregen zouden heb ben. Een hooggeplaatste ambtenaar aan 't ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft inmiddels verklaard, dat Enge land overwoog nogmaals een beroep te doen op de opperste Sovjet. Sir Alexander Cadogan heeft Donder dag in den Veiligheidsraad Andrei Gro myko geattakeerd, omdat hij zijn veto had uitgesproken tegen de Britsche resolutie betreffende het leggen van mijnen bij "Korfoe door Albanië. Hij zei in het debat over deze kwestie, dat de wil van den Veiligheidsraad „door één enkele stem gesmoord" was. Daarop verzocht sir Alexander den raad het Albaneesche geschilpunt door te zenden naar het Internationale Ge rechtshof. Verwachting tot hedenavond: Tijdelijk aanwakkerende wind, aan vankelijk tusschen Zuid en Oost, later op den dag krimpend naar Noordelijke richtingen. Zwaar be wolkt met nu en dan regen. In de Noordelijke provincies op sommige plaatsen tijdelijk vermengd met wat natte sneeuw. Koud voor den tijd v»n het jaar. Zon 6.08—19.19. Maan 19.11—6.30 Men schrijft ons uit Den Haag: Nu Linggadjati geteekend is nemen opnieuw de geruchten toe, dat dr. Van Mook eerlang zal aftreden. Reeds gerui- men tijd geleden heeft, zooals men weet. de regeering bekend gemaakt, dat zij tegen dit aftreden geen bezwaar had. Het spreekt vanzelf, dat men zich op nieuw verdiept in veronderstellingen aangaande de wijze, waarop Van Mook's opvolging geregeld zal worden. Een eer ste is, dat in de plaats van Van Mook een nieuwe landvoogd en dan waar schijnlijk met den rang van Gouverneur- Generaal benoemd zal worden. Een tweede veronderstelling is, dat het alge meen bestuur aan méér dan een man kan worden opgedragen, in welk verband men dan natuurlijk aanstonds denkt aan de Commissie-Generaal. Van gelijken aard, doch in tegenovergestelde richting, is een derde veronderstelling, dat de functie voorlopig niet zal worden uitge oefend en er vooralsnog een vacature zal blijven bestaan, waarbij dan tijdelijke regelingen getroffen zouden worden. Bij het noemen van namen, wordt vooral die van prof. Romme. genoemd. Maar ook ten dien aanzien verheelt nie mand zich de gecompliceerdheid van he: geval terwijl men er zich tevens reken schap van geeft, dat het losmaken van prof. Romme uit, de actueele parlemen taire constellatie zijn consequenties heeft.. Bij de terreinen van dc Nieuwe Matex te Vlaardingen arriveerde dc tanker „Nacell". van de Kon. Shell, die in dienst van de Nederlandsche Mij. voor de Walvischvaart een lading van 5700 ton traan, ht eerste resultaat van den Willem Barendz naar ons land bracht (Van onzen Utrechtschen correspondent) Onder presidium van prof. J. van Hamel, die voor dit hoogst ernstige ge val speciaal te Utrecht het Bijzonder Gerechtshof voorzat, is Donderdagmorgen een aanvang gemaakt met de behande ling van een zaak tegen een vijftal Ne derlandsche landwachters, wien misdrij ven worden ten laste gelegd zoo afgrijse lijk als men in Nederland zelfs tijdens den oorlog niet zou verwachten. De behandeling van de zaak tegen dit Vijftal F. d. O., D. r. M., G. J. H. en B. H. uit Utrecht en G. A. de R. uit Amersfoort was zeer triest. Triest om het eindelijke resultaat Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend, dat met ingang van 1 April van de nieuwe textielkaart VA 705 worden geldig verklaard van elk der strooken A en B: 1. de 5 bonnen ter waarde van I punt en 2. de bon ter waarde van 5 punten. De bonnen „reserve A" en „re serve B" zijn niet geldig voor den aan koop van textielgoederen. Hert verbod tot het in ontvangst nemen van losse punten der textielkaarten geldt niet voor de (hans geldig verklaarde bonnen der textielkaart VA 705. Het publiek wordt aangeraden om. teneinde verlies van de kaart 1e voorkomen, uitsluitend de geldige bonnen bij het doen van aankoopen mede te nemen. Zooals men weet, vonden de ver kiezingen voor de Fransche Tweede Kamer plaats op 10 November van het vorig jaar. In vergelijking met de verkiezingen van 3 Juni 1946, had de Rcpublikeinsche Volkspartij één zetel verloren aan de commu nisten. Er waren evenwel ongere geldheden geconstateerd; de com munisten hadden op diverse plaat sen het verkiezingsreglement over treden: stembriefjes verduisterd of uitgebrachte M. R. P.-stemmen ver vangen door valsche communisti sche. Op verlangen van de M. R. P. werden daarom de uitslagen voor het departement Dröme ongeldig verklaard en dezer dagen vond hier herstemming plaats. Deze herstemming beteekende meer dan een eenvoudige verkiezing van 4 Kamerleden. Vooreerst bevatte zij een aanwijzing, in hoeverre de actieve com munistische propaganda, die sinds eeni ge maanden bijzonder onder de land bouwende bevolking ontwikkeld werd, vat op de menschen van dit dun bevolk te departement gekregen had. Vervolgens was zij een toetssteen voor de gevoerde binnenlandsche en buiten landsche politiek. Met name wat be treft de politiek in de overzcesche ge- biedsdeelen, waar volgens de commu nisten een „koloniale, kapitalistische oorlog" gevoerd wordt, terwijl de Re- publikeinsche Volkspartij zich heeft op geworpen als de verdedigster van de nationale rechten van Frankrijk en de elementaire rechten van de inlandsche volken. Ook de Duitschland-politiek van Bidault (M. R. P.), die volgens de com munisten al te stroef is, zou door deze herstemmingen min of meer goed- of afgekeurd worden. Voor de socialisten beteekende deze herstemming een graadmeter om te zien Het feit, dat de productie der Ne derlandsche rijwielindustrie gedurende het laatste half jaar slechts met enkele procenten is gestegen tot ongeveer 25 procent van de vooroorlogsche capaci teit, is voor den A. N. W. B. aanleiding geweest zich tot den minister van Eco nomische Zaken te wenden. De A. N. W. B. wijst op het feit, dat het aantal rijwielen in ons land naar schatting met ongeveer 50 procent is verminderd, terwijl een deel van de resteerende rijwielen binnen zeer af- zienbaren tijd voor vernieuwing in aan merking komt. Invoer van onderdeelen geschiedt slechts op zeer beperkte schaal. Maatregelen tot opvoering van het aantal rijwielen moeten van direct belang worden geacht voor de economi sche welyiart van ons land en zijn even noodzakelijk en nuttig als die tot her stel van spoorweg-, tram-, auto- en busverkeer. Naar de meening van denA. N. W.B. is het noodzakelijk spoedig te geraken tot de fabricage van een rijwiel in standaarduitvoering, met zooveel moge lijk genormaliseerde onderdeelen, ten einde op deze wijze sneller dan bij de normale gedifferentieerde productie mo- relijk zou zijn, te kunnen voorzien in het nijpende rijwieltekort. Met den voorloopigen aanmaak door de gezamenlijke groote rijwielfabrikanten in samenwerking met de te stichten industrieën voor onderdeelen van de be doelde rijwielen in standaarduitvoering, die men „Utility-rij wielen" zou kunnen noemen, kunnen, naar de meening van den A. N. W. B., uitermate nuttige er varingen worden opgedaan ten aanzien van de vervaardiging van tevoren niet in Nederland gefabriceerde onderdeelen. Men stelt zich hierbij voor, dat na eenige jaren, wanneer het rijwieltekort zal zijn opgeheven, de fabrikanten weer op hun eigen merkrijwielen kunnen te rugvallen. Het is den A. N. W. B. bekend, dat er voldoende initiatief aanwezig is, om nieuwe industrieën voor de fabricage van rijwielonderdeelen in Let leven te roepen en bestaande fabrieken hiervoor in te richten. Hiertoe is het echter nood zakelijk, dat de belanghebbenden zeker heid verkrijgen, dat op zoo kort moge lijken termijn over de benoodigde machi nes en werktuigen alsmede over vol doende grondstoffen zal kunnen worden beschikt. of de socialistische partij nog steeds aan het afzakken is, dan wel of/ het vertrouwen, dat zoo zwaar geschokt was, bijzonder bij de land- en bergbebouwen- de bevolking, weer teruggewonnen was. De groote onbekende in deze her stemming was de afwezigheid van radicale candidaten, die bij vorige verkiezingen ongeveer 13000 stem men gekregen hadden. Deze 13.000 stemmen zouden ten laatstè de be slissing moeten brengen. Zouden zij op de communisten, op de socialis ten of'op de M. R. P. worden uitge bracht? Hoewel in het stadje Livron opnieuw onregelmatigheden zijn geconstateerd en de M. R. P.-stem'oriefjes uit 't raad huis gestolen zijn, heeft de uitslag toch een overwinning aan de Republikein- sche Volkspartij gebracht. De M. R. P. won niet alleen den door de communisten geroofden zetel terug, maar verhoogde haar stemmenpercen tage van 34,4 tot 41,8. De communisten, die een zetel verloren, gingen slechts 1.2 pet. vooruit en de socialisten 1,7 pet. De zetelverdeeling is derhalve: M. R. P. twee zetels, de communisten 1 en de so cialisten 1. Voor de M. R. p. beteekent dit succes tevens, dat haar ongewone groei en haar positie als groote partij geconsolideerd beschouwd mogen worden Tenslotte zij nog vermeld, dat de M. R. P. ook nog een zetel op de socialisten gewonnen heeft in het département du Haut Rhin bij de verkiezing van den plaatsvervanger van een overleden pro vinciaal-statenlid. De Commissie-Generaal heeft Donderdag Sjahrir telegrafisch ver zocht, zoo spoedig mogelijk van de Inter-Aziatische conferentie te New Delhi te willen terugkeeren. volgens de Commissie-Generaal worden be langrijke kwesties betreffende een Nederlandsch-Indonesisch vergelijk door zijn afwezigheid vertraagd. In verband met de controverse over de buitenlandsche diensten van de re publiek zijn te Batavia gepubliceerd de brief van Sjahrir aan de Commissie- Generaal van 20 November 1946 en de brief van dr. Van Mook aan Sjahrir van 25 November 1946, met inachtneming waarvan Linggadjati onderteekend is. (Beide brieven behooren tot de stukken, welke de regeering vertrouwelijk aan de Staten-Generaal heeft overgelegd Red.). Ramadier, de Fransche minister-pre sident, heeft op zijn wekelijksche pers conferentie te Parijs verklaard, dat de toestand op Madagascar geen aanlei ding geeft tot ernstige bezorgdheid en dat volgens de laatste berichten orde en rust zijn teruggekeerd. Volgens Ramadier is het mogelijk, dat de politiek van de Fransche regeering op Madagascar een nieuwe spanning zal veroorzaken in de coalitieregeering der vier partijen. Moutet, de socialisti sche minister van Koloniën, wil name lijk de plaatselijke onafhankelijkheids beweging aldaar ontbinden, terwijl de communisten zich tegen ontbinding ver zetten. Naar verluidt is deze beweging betrokken bij het veroveren van Fran sche wapen voorraden op Madagascar. De Nederlandsche invoer had in Fe bruari 1947 een gewicht van 1.311.826 ton en een waarde van 312.7 mill. gld. (Ja nuari 1947: 762.377 ton voor 201.4 mill gld., Februari 1946: 752.623 ton, waarde onbekend. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat door het inhalen van den achterstand in de toezending van het grondmateriaal in Februari veel goederen opgenomen zijn, welke vóór 1 Februari ten invoer werden aangegeven. Bij den invoer waren o.a. belangrijke posten (in 1000 ton)ongesponnen wol Jan. 1,2, Febr. 3,0; ongesponnen katoen resp. 2.8 en 6,3; tarwe 17,9 en 62,6; tar webloem 5,2 en 21.6; mais 6,2 en 41.4; copra 9,8 en 34,5; veekoeken 2,4 en 11.7; tabak in bladen 0.9 en 6,3; ertsen 22,'/ en 80.3; steenkool 96,2 en 313,5: kunst mest 52,6 en 51,5: ijzer 32,9 en 47,4; pe troleum 8.4 en 34,5; gas- en stookolie 27,8 en 115,0; benzine 21,3 en 24,7; ruwe aardoliën 37,4 en 82,9; hout 99.2 en 77,6; personenauto's (stuks) 744 en 1491. De uitvoer had in Februari 1947 een gewicht van 177.588 ton en een waarde van 97.1 mill. gld. (Januari 1947; 289.334 tem voor 108.1 mill, gld., Februari 1946: 140.598 ton voor 24.8 mill. gld.). Belangrijke posten waren (in miil. g-ld.) visch. Jan. 612, Febr. 4,4; kaas resp. 1,0 en 1,7; gecond. melk 2,7 en 2,0; zaaigranen en -zaden 4,6 en 7,2; bevroren groenten en vruchten en 2,4; versche groenten 2,7 en 2,8; vlas 1,9 en 2,0; bloembollen, planten 2,8 en 1,6; cokes 2,2 en'0,9; ge neesmiddelen 0,7 en 1,5; oliën en vetten 2,5 en 2,3; kunstzijden garens 5,7 en 3.7: katoenen manufacturen 5,1 en 5,4; andere Volgens de Turksche ochtendbladen van Donderdag zou de premier Recep Peker tegen een groep kooplieden uit Izmir gezegd hebben, dat „het heel goed mogelijk was, dat wij op een mor gen opstaan en ons land in een oorlog verwikkeld vinden. „Onder de heerschende omstandighe den zullen enkele van onze groote na. buren ons niet den oorlog verklaren. Dat staat absoluut vast, maar logica alleen is niet voldoende," aldus de premier. „Wij kunnen niet overal over oordee- len op grond van onze logica. Was het logisch toen Hitier Duitschland in den oorlog voerde? Zou hij de macht van het Engelsche imperium niet in aan merking hebben genomen en het feit, dat Amerika zou kunnen gaan meedoen? „Het is logisch, dat 'n groote nabuur, die een oogje op ons grondgebied heeft geslagen, geen oorlog zal willen voeren. Maar toch is het heel goed mogelijk, dat op zekeren morgen opstaan en ons zelf in een oorlog verwikkeld vinden." Naar in de omgeving van. De Gaulle verluidt zal de Generaal in de naaste toekomst behalve te Straatsburg ook te Bordeaux en Marseilles spreken over wat hij noemt „de gebreken der con stitutie", het Fransche rijk, de Fran sche veiligheid en de uitwerking van partijpolitiek op Frankrijk. Als woordvoerder voor een veelvuldig heerschende opvatting in verschillende politieke kringen heeft het dagblad „Li bre Soir" De Gaulle's afkeer van de bestaande politieke partijen het meest verontrustende verschijnsel genoemd. Volgens dit blad zou De Gaulle om te slagen op een nieuwe partij moeten steunen, die logischerwijze zou moeten beginnen met alle andere partijen te verstrooien. „Zoo gaat het totalitaire systeem te work", aldus het blad. Julius Krug, de Amerikaansche minis ter van Binnenlandsche Zaken, heeft Donderdag bepaald, dat 518 door de re geering beheerde vetkoolmijnen voor onbepaalden tijd gesloten zullen blijven omdat men den toestand in deze mijnen voor gevaarlijk houdt. Ongeveer 40.000 arbeiders zijn in deze mijnen werkzaam. Krug deelde mede dat 2.013 mijnen Maandag weer ge opend zullen worden na een rouwpe- riode van 6 dagen, door Lewis, den leider van den Amerikaanschen mijnwer- kersbond. uitgeroepen in memoriam aan de mijnwerkers, die onlangs bij de ex plosie te Centralia om het leven zijn gekomen. Volgens Krug hebben de tech nische opzichters verzekerd, dat na on derzoek is gebleken, dat er in deze mij nen voor de arbeiders geen gevaar dreigt. De order van den minister werd uit gevaardigd, terwijl Lewis voor een sub commissie van het Huis van Afgevaar digden aandrong op meer veiligheids maatregelen in de mijnen. Volgens Le wis wijzen, de statistieken uit, dat elke 6 jaar ieder die in de mijnen werkt, ge wond wordt of om het leven komt. manufacturen 5,5 en 4.8; kleeding en mode waren 1,8 en 1,6; papier en karton 2,8 en 2.2; bewerkte tabak 0,6 en 1,0; cacao en chocolade 5,0 en 6,2; bier 1,2 en 1.2; radioartikelen 5,1 en 5,1; gloeilampen 2,3 en 1,9. Een vrij belangrijke export kwam verder nog voor bij glucose, suikerwerk, stapel vezels. meubelen en schapen. Bij de im- en exportcijfers is niet mede- gerekend diamant. De waarde van den in- en uitvoer daarvan bedroeg in Februari 1947 resp. l.o en 1,4 mill. gld. (Januari 1947; resp. 0,1 en 1,0 mill. gld.). (Van onzen Haagschen redacteur) Berichten aJs zouden voor de menu's in restaurants drie gangen worden vast gesteld, worden te bevoegder plaatse met stelligheid ontkend. Het vast menu blijft voorloopig, zooals ongeveer aoht maanden geleden werd voorgeschreven, bestaande uit een voorgerecht, soep, één gang (hoofdgerecht) en nagerecht. De maxima van 15 gr. boter en 50 gr. vleesch mogen daarbij niet overschreden worden. Overwogen wordt de invoering van twee vleeschloooe dagen per week, doch van eenigerlei beslissing te dien aanzien is nog geen sprake. Naar wij vernemen heeft H. M. de Kot ningin bjj monde van haar adjudant, It. ter zee eerste klasse H. A. W- Goossens. aan den Griekschen gezant te "s-Graven- hage, den heer C- Collas, haar deelne ming betuigt bij het overlijden van Ko ning George van Griekenland. dat den proc.-fiscaa] mr. Drabbe, noopte tweemaal de doodstraf, éénmaal 20 jaar en éénmaal 12 jaar te eischen, resp. tegen G. J. H„ D. V. M.. F. d. O. en G. A. de R„ en den vijfden verdachte wegens ge brek aan bewijs terug te wijzen naar het tribunaal. En triest om den euvelen moed van deze verdachten, van wie er één meende, het recht te hebben te zeggen, dat de slacht offers hun pijnen als helden hadden gedragen, terwijl een ander durfde opmerken, dat het zoo ?rg niet was, en dat hij het zelf wel eens mee zou willen maken. Triest ook om hun verblindheid, hun apathie, hun gebrek aan schuldbesef, want in alle klaarheid kwam toch ter terechtzitting; vast te staan, dat zü in Maarssen vijf jonge illegale weikers in handen kregen, dat zij deze verhoor den, dat wil zeggen hen in het gezicht stompten, dwongen in de sloot te sprin gen. in het been schoten en met een touw om den hals of de enkels 30 tot 40 meter met saamgebonden handen achter een auto aan over den grond sleurden. Men kan zich nauwelijks een voor stelling maken, wat deze jonge men schen. over wier ellende men tijdens het verhoor een enkel woord als: hij huilde, of riep om zijn moeder, ver neemt, hebben doorgemaakt voordat zij nog dienzelfden dag door den S.D. zon der vorm van proces werden neerge schoten. Poover steekt daarbij af de figuur van G. A. de R., die als land wacht-officier dit alles meemaakte, af keurde, doch uit vrees voor zijn eigen lijfsbehoud niet verhinderde. De conclusie van den proc.-fiscaal was klaar en zakelijk. Hij wees er op, dat men dit geval symptomatisch mag noemen voor de geheele landwacht, om dat uit verklaringen van verdachten zelf is komen vast te staan, dat een dergelijk optreden op het bureau aan de Maliebaan door allen werd toege juicht. Hoeveel landwachters, aldus mr. Drabbe. verklaren op dit oogenblik niet voor de tribunalen, dat zij nooit op menschen hebben gejaagd, dat zij nooit aan razzia's deelnamen, of fietsen vor derden, terwijl wij beter weten, doch door gebrek aan bewijsmateriaal hun woorden voor waar moeten aannemen. Slechts in dit geval stellen de feiten ons in staat recht te doen. Naar officieel te Londen bekend is gemaakt, heeft de Engelsche regee ring een amendement ingediend op haar eigen dienstplichtwet. In dit amende ment wordt voorgesteld den diensttijd in vredestijd van 18 maanden op 1 jaar terug te brengen. Toen H.K.H. Prinses Juliana in Zermatt arriveerdewaren de prinsesjes Beatrix en Irene aanwezig, om Haar te begroeten. Het prinselijk gezin op het station Zematt In een onderhoud met een verslag gever van het A.N.P. heeft dr. A. Plesman, directeur-generaal van de K. L. M„ het een en ander verteld over zijn indrukken, die hij in de nieuwe wereld, waaruit hij gisteren is teruggekeerd, heeft opgedaan. Gevraagd naar de ontwikkeling van de luchtvaar^, in Amerika, deelde hij mede, dat de luchtvaart in de U.S.A. sneller groeit dan in Europa. „Hier kent men geen paspoort-, taal- of deviezenmoeilijk. heden, terwijl men er .toch de groote af standen heeft. Voorts dankt de nieuwe wereld haar voorsprong op het verarmde Europa aan het hoogere levenspeü, dat daar bestaat. Er wordt zeer veel gebruik gemaakt van het moderne verkeersmid del. Binnenkort zullen de Amerikaan sche luchtvaartmaatschappijen zelfs non stop-vluchten van kust tot kust instel len, welken afstand zij in circa 7 uren denken te kunnen afleggen. Toch heeft ook in Amerika de lucht vaart met moeilijkheden té kampen, zoo verklaarde de directeur-generaal. Be lemmerend werkten en werken in dit op- De grootheid van het hart is te meten naar de diepte van het lijden. Zoolang iemand niet ge leden heeft, kent hij zichzelven niet J zicht de veelvuldige stakingen, waardoor vooral de fabricage van vliegtuigen ern stige vertraging ondervindt. Gevraagd naar de Amerikaansche vliegvelden zei dr. Plesman, dat men daa^ met dezelfde moeilijkheden te kam pen heeft als in Europa. Door de snelle ontwikkeling van het luchtverkeer is men, niet alleen wat outillage, doch ook wat uitbreidingsmogelijkheden betreft, met de vliegvelden achter geraakt, net als indertijd bij de ontwikkeling van het wegverkeer, toen men ten achter kwam met den aanleg van moderne snelwegen. Bij den aanleg van een luchthaven ongetwijfeld een kostbaar object moet men vooruit kunnen zien, net als bij den bouw van sluizen, waarbij men rekening moet houden met den toenemenèsn omvang van de schepen. Het contact tusschen den vliegtuigconstructeur en den lucht havenbouwer achtte dr. Plesman zoowel in Amerika, Europa als elders nog onvoldoende. Door een te kleinen opzet heeft men thans velden gekre gen die niet meer voor uitbreiding vatbaar zijn, waardoor zich de nood zaak voordoet een nieuw veld aan te leggen, hetgeen natuurlijk enorme kosten met zich brengt. Met nachtvliegen is men ons in Ame rika ver vooruit, aldus dr. Plesman i» antwoord op onze vraag. In Europa kent men voor de korte afstanden vrijwel geen nachtverkeer. doch in de V. S. is dit heel normaal. Hier maakt men de volle 24 uur van een etmaal producüei.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1