Opening cultureel jeugdtournooi Restauratieplannen van gemeentehuis in vergevorderd stadium Leeraar v. d. Spek en Gerrit Roos voor het Tribunaal Op spoed aangedrongen bij den woningbouw HAL VE EEUW KA In St. Josephparochie te Bennebroek O Basiliek van O. L. Vr. van Zeven Smarten en St. Bavo D, B' Tentoonstelling scholieren in het Frans Halsmuseum „Bloemlust" in H.B.G.-gebouwen y Munitiedepot bij Westerveld wordt geliquideerd TORENS ROND DE OUDE ST. BAAF De „Oranje" weer in Amsterdam Voor ernstige fouten en dienstneming bij de S.S. VRIJDAG 4 APRIL 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Haarlemsch Tribunaal VOORUITSTREVEND N.S.B.-ER WERD KRINGLEIDER Opruiming afdekking watermeter Distributienieuws LISSE Stichting heeft groote plannen VELSEN Zondagsdienst artsen ZANDVOORT RAAD UITGEEST Burgerlijke Stand ZEER VASTE MARKT Goede Vrijdag-herdenking Geen audiënitie - Piëta van H. v. Remmen De versiering SANTPOORT VORST VERTRAAGT DEN WONINGBOUW Jubileum dr. De Groot ONMENSCHEUJK OPTREDEN VAN NED. BEWAKER Doodstraf voor Van der Veer uit Oudkarspel H.V.B.-programma Scheepvaairtberichten Donderdagmiddag is in het Frans Halsmuseum een interessante ten toonstelling geopend van teekenin- gen, fotografie, handenarbeid en handwerken, vervaardigd door de leerlingen van U.L.O.- en middelba re scholen te Haarlem. Als voorzitter van het Haarlemsch In- terscholair Comité, dat het initiatief genomen heeft tot het organiseeren van een cultureel jeugdtournooi, in welks kader de fleurige en aantrekkelijke ex positie gehouden wordt, sprak de wnd. burgemeester, wethouder D. J. A. Ge luk een inleidend woord. Vervolgens betrad de kunstschilder „Ik zag iets goeds in het Nationaal- Socialisme; ik dacht dat de N.S.B. den maatschatppeiyken toestand in ons land zou verbeteren," aldus sprak de 57-ja- rige makelaar R. K. B„ die zich Donder, dag voor het Haarlemsch Tribunaal had te verantwoorden. Reeds in 1933 was be schuldigde lid van de N.S.B. geworden. Hij was dit gebleven tot de bevrijding. Daar B. volgens zichzelf een zeer vooruit strevend man was, bracht hij het al gauw tot kringleider. Met zijn vijf-jarig lid maatschap kreeg hij een zakboekje ter herinnering, doch toen hij tien jaar na- tionaaLsocialist was, ontving verdachte een oorkonde. In begin '44 meldde B. zich op advies van den blokleider aan voor den burgemeesterscursus, daar deze vond, dat B. geschikt was burgervader te wor den in een buitengemeente- In 1944 trad hfj in dienst bij de firma Rosenthal te Amsterdam, die er zich op toelegde ont vreemde semietische goederen te verhan delen. In hetzelfde jaar gaf B. zich te vens cp als hulplandwachter. „Daar er te weinig uniformen waren, moest ik het zonder stellen; de geweren kreeg men om de beurt te leen," zei beschul digde. De voorzitter vond, dat medeplichtig heid aan den roof van Joodsche eigen dommen een ernstig misdrijf is. Ver dediger bepleitte, dat de intemeering zich zou bepalen tot de detentie. Uitspraak 17 April. Nu de vorst geweken is, verdient het aanbeveling de bedekking van den wa termeter te verwijderen en den meterput schoon te maken. Alle i" :ken- stroo cou ranten en dergelijke dienen dus verwij derd te worden, daar anders gevaar voor rotting en ongedierte kan ontstaan. ZATERDAG 5 April HAARLEM: bonkaarten rest. S; contrdlekaarten jonge en a.s. moeders O, P en Q. De Coöperatieve Veilingsvereeniging voor Bloembollenkweekers H.B.G. (G.A.) hield in haar veilingszaal een spoed- eisctoende ledenvergadering onder presi dium van den heer P. Warmerdam. De voorzitter zette uiteen, waarom deze vergadering belegd is, nX om een be slissing te nemen of een van haar ge bouwen afgestaan kan worden aan de stichting .Bloemlust", voor het houden van bloemententoonstellingen. Spr. gaf allereerst een globale uiteenzetting van &e plannen der stichting „Bloemlust". Hij deelde mede, dat de stichting groote plannen koestert en zelfs het denkbeeld heeft geopperd, in het buitenland een groote reclamecampagne te ontwikkelen vow de bloemententoonstellingen en ex posities. De stichting „Bloemlust" heeft bij de bloembollenveiling H.B.G. een voorstel aanhangig gemaakt om het tweede gebouw geschikter en comforta beler te maken voor het houden van tentoonstellingen. De commissie is be reid 60 pet. van de kosten voor haar rekening te nemen, terwijl H.B.G. voor de resteerende 40 pet. aandeel in deze kosten neemt. Om het gebouw aan haar doel goed te laten beantwoorden en in te richten, is het vooral met het oog op verwarming, dakbedekking enz. een gebiedende eisoh, hierin te voorzien. De oppervlakte, welke de tentoonstellingen zullen innemen, zal ongeveer 1600 M2 bedragen. De onkosteribegrooting wordt geraamd op ongeveer f 25.000.—. De voorzitter betoogde met vuur het groote belang voor de streek en drong ten sterkste aan op het verzoek van de stichting „Bloemlust" in te gaan en het tweede gebouw op nader te bepalen con dities voor het houden van tentoonstel lingen aan de stichting af te staan. Na eenige bespreking werd aldus be sloten. Voorts deelde de voorzitter nog mede, dat alle plannen van 'de stichting „Bloemlust", o.a. het bou wen van een permanent tentoon stellingsgebouw enz., voorloopig om financieele redenen geen doorgang zullen vinden, aangezien dit de fi nancieele draagkracht der stichting te boven gaat. Van Zaterdagmiddag 6 uur tot Dins dagmorgen 8 uur hebben dienst de art sen: dr. Oosterwijk en dr. Rutten. Herman Moerkerk het podium, die den jongelui een compliment maakte voor het keurige werk, dat zij hebben afge leverd. Uit alles blijkt, aldus spr., de ijver en energie, waarmee je je aan je liefhebberij gewijd hebt en dat is veel belovend voor de toekomst. De heer Moerkerk sprak den wensch uit, dat de Haarlemmers belang zouden stellen in dat, wat de jongeren gepresteerd heb ben op cultureel gebied. Op geestige wij ze onderhield spr. zijn jeugdig audito rium en gaf tot slot eenige waardevolle tips, vooral bestemd voor de teekenaars. Hierna maakten de aanwezigen een rondgang langs het vele fraais, dat uit gestald is. Opvallend zijn de vele tee- keningen met de Groote Kerk als on derwerp, telkens van een anderen ge zichtshoek uit gezien, de ontwerpen ge ïnspireerd op Haarlem als Bloemenstad en de met veel vaardigheid en smaak geborduurde kussens, waarop de meis jes hun beste krachten beproefd heb ben. De expositie blijft geopend tot en met 12 April. Een ander deel van het tournooi is de muziek- en declamatiewedstrijd op 9 April in het Gem. Concertgebouw. In de verschillende jury's hebben zitting vooraanstaandè Haarlemsche, tot beoor- deelen bevoegde personen. Donderdag 10 April viert het echtpaar C. J. Stevens—Nagelhout, wonende Be gijnhof 5 rd., zün 40-jarig huwelijksfeest. De heer Stevens was jarenlang concierge van het gebouw St. Bavo in de Smede- straat; door deze functie en door zijn prettig voorkomend optreden is hij bij de leden van vele katholieke vereenigin- gen een bekende en gewaardeerde figuur geworden. In Westjriesland werden de uien uit de vorstvrije bergplaatsen gehaald en te drógen gelegd. Daarna worden zij gesorteeerd en voor de veiling in gereedheid gebracht Geboren: P. Drommel—Onslow z. Ondertrouwd: H. Fennis en H. Groen. Gehuwd: J. H. Voigt en A. C. Fran cois; A. Struve en M. L. Ruijsenaars. Overleden: E. Molenaar, 71 j.; S. M. Claassen, 76 j. AMSTERDAM, 3 April 1947. Do stemming ter beurze was vandaag weer uitgesproken vast; op het verlaagde koerspeil^waren weer koopers in de mark' gekomen. De belangstelling ging voorna melijk uit naar dc groote internationale lcm en als Olies, Unilever en Philips. Vcor cultuurwaarden trad een gunstig herstel in. p 6 Maart 1.L was het 50 jaar geleden, dat in Bennebroek wijlen Mgr. C. J. M. Botte- manne z.g. officieel de parochie van St. Joseph stichtte, een feit, dat Zondag na Pasehen op feestelijke wijze kerkelijk zal worden herdacht en dat voor ons aanleiding was eens te gaan zoeken in de geschiedenis van deze parochie, waarvan oprich ting en uitbreiding door allerlei om standigheden nogal moeilijkheden met zich mede hebben gebracht. De naaste aanleiding tot de stichting van de St. Josephparochie te Benne broek was in de eerste plaats het feit, dat de Katholieken des Zondags naar Vogelenzang moesten gaan voor het vervullen van him Zondagsplicht en dat de afstand, vooral des winters, groote bezwaren opleverde. Daarnaast was het ontbreken van een katholieke bewaar school in Bennebroek een tweede aan leiding te trachten, in Bennebroek een parochie op te richten, want naast de kerk zou dan spoedig een school kunnen komen. Men toog er op uit om grond te koopen en men liet vanzelf sprekend het oog vallen op de terrei nen, die aan den Rijksstraatweg grens den en men bleef daarbij in een logi- schen stijl, want ook in Heemstede en Hillegom stonden de kerken aan den Rijksweg, daar men van de stelling uit ging, dat het parochieele leven zich om die kerk zou groepeeren. Het toenmalige kerkbestuur zag echter geen kans grond in deze omgeving aan te koopen, zoodat men noodgedwongen zijn aan dacht op een ander gedeelte richtte, dat precies aan den anderen kant van Bennebroek lag, n.l. aan den Meërweg. Hier slaagde men tenslotte wel, doch men moest daarnaast nog een afzonder lijk stuk grond koopen om een toe gangsweg naar de te bouwen kerk te krijgen. Ook dit lukte en zoo kon men er eindelijk toe komen, een aanbeste ding te houden voor den bouw van een hulpkerk, waarvan op 6 September 1894 de eerste steen werd gelegd. De bouw geschiedde in een voor die dagen bijzonder snel tempo en het was toen zeker een zeer zachte winter, want reeds 18 December 1894 werd in deze hulpkerk de eerste H. Mis opgedragen. Dit was voor het eerst na eenige eeuwen want bij het naspeuren van de geschie denis dezer parochie kwamen we tot de ontdekking dat eenige honderden jaren geleden aan de overzijde van den Meerweg een klooster geweest is, dat waarschijnlijk aan de Benedictijnen heeft behoord. Als eerste herder van de parochie trad op pastoor Th. H. J. Abels, die uit eigen middelen den bouw van de hulp kerk en later ook voor een groot deel de thans bestaande kerk heeft gefinan cierd en voor het geestelijk leven ont zaglijk veel heeft gedaan. Hij was ook de oprichter van de afdeeling Benne broek van den toenmaligen R.K. Volks bond, welke organisatie we thans ken nen als Katholieke Arbeidersbeweging, die onlangs het 40-jarig bestaan heeft gevierd en waarvan de medeoprichter, de heer N. Assendelft nog in leven is, Tot 1907 bleef pastoor Abels te Benne broek en maakte in die periode alle moeilijkheden mede, welke verbonden waren aan het stichten van de thans bestaande kerk, die op dezelfde plaats staat waar eens de hulpkerk stond. Hij werd opgevolgd door pastoor P. Kabel, die ln 1915 de parochie verliet met be stemming Rotterdam. Hierna werd de leiding aan pastoor F. J. M. Wassen toevertrouwd. Deze bleef tot zijn dood te Bennebroek en zette het Werk van zijn voorgangers op energieke wijze voort, want het bleef niet alleen bij het bouwen van een kerk doch ook aan het onderwijs werd alle mogelijke aan dacht besteed. Pastoor P. Wolf volgae hem op, doch werd na acht maanden weer overgeplaatst, waarna tot 1938 twee kapelaans de parochie gezamenlijk bestuurden. Toen kwam pastoor J. Lauwrier, die ln het eerste oorlogsjaar nog het veertigjarig bestaan van de kerk meemaakte en bij die gelegenheid een zeer practisch geschenk kreeg, n.l. een geheel nieuwen vloer van fraaie tegels In den winter van 1940 vertrok hij r.aar Amsterdam, waarna de tegenwoordige herder pastoor L. J. M. Janssen Schmidt hem opvolgde. Het spreekt vanzelf, dat by een feest als dit ook een geschenk hoort en zoo zal het geschenk van de parochianen bestaan uit een algeheele verbetering van de kerkbanken. Zooals wij reeds zeiden zal het feest in de eerste plaats kerkelijk worden gevierd en wel op Zondag Beloken Pascheti, waarop Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, de Pontificale Hoogmis zal opdragen. Natuurlijk wordt ook buiten de kerk dit feest herdacht, doch daarop hopen we later terug te komen en dit is eveneens het geval met de lotgevallen die het bouwen van de tegenwoordige .kerk hebben vergezeld, want in 1950, dus over drie jaar, zal de kerk 50 jaar bestaan. Wel mogen we hier met groote vreugde vaststellen, dat het werk van pastoor Abels en zijn opvolgers niet zonder vrucht is geweest, want het godsdienstig leven in de parochie van St. Jozeph te Bennebroek bloeit rijk en dit is eveneens het geval met de verschillende katho lieke organisaties, waarvan vooral oe jeugdvereenigingen zoodanig op den voorgrond treden, dat zij groote verwach ting in zich bergen voor de toekomst. In de parochiekerken O.L. Vr. van Zeven Smarten, H. Lidiuïna, H.H. Elisa beth en Barbara en St. Jan wordt he denavond voor de leden van de Kath. Arbeidersbeweging een Goede Vrijdag herdenking met kruisvereering gehou den. Het groote munitiedepot bij Westerveld, waarvan eenigen tijd geleden een bunker tot ontploffing werd gebracht, zal binnen 8 maanden door den mijn-opruimings dienst worden geliquideerd. Een sneller tempo van de liquidatie zou gevaar voor de omwonenden kunnen opleveren. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 9 April geen audiëntie verleenen. Dezer dagen vergaderde de raad der gemeente Uitgeest onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer P. van de Ven. Wat betreft den bouw van een bad huis en een consultatiebureau, welke inrichtingen in het gebouw van de voor malige openbare bewaarschool zullen worden gevestigd, zegt de voorzitter, dat alsnog een bedrag van ƒ3000 boven de reeds eerder toegestane ƒ20.000 noodig zal zijn, waarom aan den raad de voteering van dit bedrag wordt ge vraagd. Aan het R. K. Par. Kerkbestuur wordt over het dienstjaar 1947 een voorschot verleend voor de kosten per leerling van de R. K. bijz. scholen, be rekend naar een bedrag per leerling ad 15.39. Dit bedrag bedraagt voor de jongensschool, berekend naar 212 leerlingen ƒ3262.68 en voor de meisjes school, berekend naar 181 leerlingen, 2785.50. Wat betreft den bouw van de 16 wo ningen aan den Hoogeweg wordt het besluit genomen, dat voor 12 woningen een rijksbijdrage zal worden gevraagd van 90 pCt. der kosten en voor 4 wo ningen van 75 pCt. De heer Kortekaas (K.V.P.) merkte op, dat het zeer lang duurt voordat de aanbesteding kan worden gehouden. De voorzitter zegt, dat hij alles heeft gedaan wat mogelijk was om tot een spoedige aanbesteding te geraken en dat dit nu wel spoedig het geval zal zijn. wellicht zal de goedkeuring bin nen lo dagen afkomen. Dan kwam de begrooting aan de orde. De heer De Wildt hield een al- gemeene beschouwing namens de K.V.P.-fractie. Spr. zei dat thans wel degelijk er op gelet moet worden, dat in de algemeene bezuinigingswoede ten gevolge van de noodlijdendheid geen gevaar ontstaat voor het materieel en geestelijk leven in de gemeente. Wat zijn partij aangaat, zal het algemeen belang worden voorgestaan, totdat haar katholiek standpunt zich hiertegen zou verzetten. Nog niet alles, wat de K.V.P. zich wenscht staat op de begrooting. Ook hij wil op grooten spoed aandrin gen bij den bouw van de voorgestelde 16 woningen. Dit is zeer urgent en we hebben nu toch wel lang genoeg ge wacht. Voorts stelde hij voor een groote post uit te trekken voor de restauratie van het raadhuis en voor de meubileering en moderniseering van de administra tie, terwijl ook de bestrating en riolee- :V In het geteisterde deel van het Bezuidenhoutkwartier te Den Haag zal als eerste bouw werk een R.K. noodkerk verrijzen. Op den achtergrond ziet men de oude R.K. kerk van O. L. V. van de Goede Daad. De jundeerig voor de nieuwe kerk wordt gelegd eze weck heeft een speciale stemming, die verband houdt met het Lijden en den Dood van Onzen Heer. Door vasten, meditaties en een ontroerende liturgie tracht de Kerk ons in zoo reëel mogelijk contact te brengen, dat ons voert tot het diep ste punt der droefenis „en Hij gaf den geest"en berustend verstillen wij in onze gedachtenis en meeleven, wan neer Christus in het graf wordt ge legd en dit met een zwaren steen wordt afgesloten, om, als getuigenis van de onmacht der menschen, ons op Paschen in een juichend Alleluja te verblijden om de Almacht Gods; „Hij is verrezen" wjj zijn verlost. Wij hebben gezocht naar een kerk, die op eenigerlei wijze meeklinkt met de droeve stem die vandaag in ons spreekt en vonden deze in de pa rochie, die de Moeder van Smarten tot haar patrones heeft gekozen: de kerk van O. L. Vr. van Zeven Smairten en St. Bavo. Dit voor onze streken zoo vreemde, voor onze meer aan speelsche gothiek gewende oogen zoo onwennige gebouw met zijn schijnbaar stijven fantasieloo- zen vorm is gebouw naar den stijl der kerken in den vroegsten, den ro- maansch-christelijken tijd. In het hei- densche Rome was deze bouwstijl reeds gebruikelijk en de eerste christenen na men dezen vorm over voor het vieren van hun godsdienstige plechtigheden. Met den ronden uitbouw achter in het gebouw, de verdeeling in vakken van de ruimte binnen en het, afgeschutte voor plein, met in het midden een bron, was deze kerk uitermate geschikt voor den christelijken eeredienst. Kende de basiliek in den heidensch- Romeinschen vorm uiteraard geen to ren, later kreeg deze zijn plaats los naast de kerk. Langzamerhand heeft bij de ontwikkeling van een christelijke cul tuur, en eveneens onder den geleidelij ken groei van de symboliek de vorm zich gewijzigd tot een werkelijk eigen chris telijken vorm, waardoor ontstond de Ro_ maansche stijl, later de Gothische. Veel echter van de oude principes zijn zelfs in onze moderne kerken nog terug te vinden, zonder dat de ontwerper aan den basiliekvorm gedacht heeft. Deze kerk benoorden de Jan Gijzen- vaart echter is een bewuste moderne interpretatie van den ouden basilica- vorm. We vinden er vooreerst aan de buitenzijde een sterke herinnering aan den Romeinschen bouw en in het inte rieur treffen we aan de absis, een oude nis waarin het altaar staat dat met een „ciborium" is overkapt, voorts den triumfboog en de beide steenen ambo's aan het begin van het priesterkoor, waar vroeger epistel en evangelie werden ge zegd, en de smalle zijbeuken, waarvan de oude basiliek er zelfs aan iedere zijde van het middenschip een tweetal kende. Dit gebouw in al zijn soberheid en strak heid van lijn is sterk en zuiver, boven dien als kerk van een groote devotie. Het is opgetrokken uit prachtige gelig getinte kolossale baksteenen en het ontwerp is van de architecten Simons en Voorvelt. ij een zoo zuiver gebouw dient men er angstvallig voor te waken, dat de versiering even zuiver blijft en eveneens verband houdt met den stijl, waarop de kerk is geïnspireerd. Het lijkt ons nuttig, hier eens duidelijk te wijzen op de wenscheljjkheid, bij den bouw van eenkerk een systeem verplicht te stellen voor de latere versiering, die dan steeds in harmonie zal blijven en de} rust, welke in de kerk heerscht, zal be waren. Natuurlijk met inachtneming van de fundamenteele vrijheden van den kunstenaar. Dank zij de groote voor zichtigheid van den bouwheer, tevens den huidigen pastoor, is dit tot nog toe vrijwel geschied. Een symptoom van deze voorzichtigheid is de versiering van den triumfboog, een Maria en Joannes fi guur en in de absis, boven het ciborium uit. de lijdende Christus, welke n.l. als „proeve van decoratie" op papier geschil derd zijn, dat te voren op den muur werd gelijmd. Joep Nicolas heeft, hier gewerkt jn het glas van de Mariakapel en van de doop kapel. Wii herkennen zijn losse, wat op pervlakkige teekening op het blanke glas met hier en daar een zware kleur. Voor al het lange smalle raam van de doop kapel kan ons om compositie, kleur en gedachte bekoren. Wij nemen in dit artikel op een foto van het houten beeld van de patrones der parochie de Moeder van Smarten, Stauthamer ontwierp voor deze kerk een Joseph- en een beminnelijk Mariabeeld: St. Joseph als den heiligen werkman en Maria als de Moeder Gods.. Het orgel werd in gebruik genomen op Paschen, in het jubileumjaar der parochie 1944, en hieraan herinnert een in het Latijn ge stelde variant op een oud klokkerand- schrift: Toen Paschen viel op het feest van Marcus en geheel de wereld wee klaagde, juichte deze stem voor de eerste maal Alleluia, De orgelkast is yersierd met op elk bovenpaneel een der oude hebreeuwsche Instrumenten van den tambourijn tot aan een primitieven voorlooper van 't orgel. Op de groote paneelen slingert zich een banderolle, gehouden door twee engel tjes, waarop „Laudate Dominum", tevens de titel van het parochieele zangkoor. Al met al een kerk, die om haar uit gewogen verhoudingen bij fijnproevers bewondering opwekt! Een bezienswaardigheid en een schoone gedachte is nog, dat achter de kerk een zonnig dorpje is gebouwd van vriendelijk uitziende frisch-roode baksteenen woningen voor groote ge zinnen. Elk dezer huizen draagt naam en beeltenis van een Heilige. Dit is van de hand van den beeldhouwer Mari Andriessen. L.T. ring grondige herziening noodig heb ben. Het verheugde spr. op de begroo ting een post te hebben aangetroffen voor het cultureele jeugdwerk, juist nu de jeugd door de oorlogsomstandig heden zoo te lijden heeft gehad, ook wat het moreel betreft. Voor de t.b.c.- bestrijding vroeg spr. de volledige aan dacht. De voorzitter zei o. a. dat plan nen tot algeheele restauratie van het gemeentehuis met inventaris in een vergevorderd stadium zijn. Een rioleeringsplan op geheel andere technische basis als thans is in voorbereiding. Spoedig zullen voor stellen, hierop betrekking hebbende, den raad bereiken. Ook de t.b.c.-bestrijding heeft de volle aandacht van B. en W. Wat betreft de besteding van de 1000, welke zijn uit getrokken voor de bijzondere cultureele verzorging der jeugd, zei spr. hiervan ■nog weinig te kunnen zeggen. Eerst moet worden afgewacht of deze post de goedkeuring zal kunnen wegdragen der toezichthoudende organen. Hierna werd de begrooting vastge steld, nadat de post rijwieltoelage voor den gemeentebode op voorstel van den heer Van Eerden (K.V.P.) van ƒ30 op 50 was gebracht. De totaal-telling van den gewonen dienst bedraagt ƒ234.247.13 en van den kapitaaldienst 364.010.85, terwijl het tekort is geraamd op 36.000. Bij de rondvraag brak de heer Neele (K.V.P.) een lans voor de vestiging van industrie hier ter plaatse. De voorzitter zei, dat het college van B. en W. kort geleden in contact is getreden met de technologisch-planologischen dienst der provincie en dat de directeur dier dienst reeds een bespreking hier ter plaatse met het college heeft gevoerd over de mogelijkheid tot industrie-vestiging. Eenvoudig is dit echter niet, maar ook B. en W. zien hier een mogelijkheid om de gemeente omhoog te brengen en zul len hierin terdege werken. De langdurige vorstperiode heeft de uitvoering van het woningprogram aan zienlijk vertraagd, aldus deelt men ons van bevoegde zijde mede. De voltooiing van minstens 1100 in aanbouw zijnde woningen werd daardoor drie maanden uitgesteld, terwijl ook met den bouw van rond 1100 nieuwe woningen niet begon nen kon worden. Sneeuwval en vorst hebben ook in Oostenrijk de industrieele productie belemmerd. Voor Nederland heeft dit tot gevolg, dat in de aflevering van de achthonderd houten midden standswoningen groote vertraging is ontstaan. Dezer dagen werd in Santpoort het jubileum gevierd van dr. de Groot. Huis aan huis werd er gevlagd, terwijl de wo ning van den jubilaris in een bloemen- paleis was herschapen. Dien avond bracht het Harmoniecorps „Soli Deo Gloria" een serenade. De winkeliers in de Hoofdstraat zorgden voor illuminatie door in hun etalages het licht te ont steken. In Duitschland heeft voor een Tribunaal terecht gestaan H. P. van der Veer uit Oudkarspel, wien ten laste was gelegd het zwaar mishan delen, dikwijls tot den dood toe, en het koelbloedig vermoorden van ge vangenen. Hij werd ter dood veroor deeld. De verklaringen der getuigen, welke overeenstemmen, kunnen worden samen gevat als volgt: Van der Veer, een bewaker van de Or ganisation Todt, is op een onmensche- iijke wijze tegen de gedetineerden opge treden. Bij herhaling heeft hij de gede tineerden geslagen met de kolf van het geweer of met een stok. Enkele malen hebben de mishandelingen den dood van den mishandelde tengevolge gehad. De redenen waarom Van der Veer zich tot mishandelen gerechtigd achtte waren dat de gevangenen of niet in den pas lie pen, of niet in de rij liepen of niet hard genoeg werkten, dan wel bij het verza melen na het beëindigen van werk niet snel genoeg aantraden. Het is' ook voor gekomen, dat de verdachte een gedetl- neered heeft mishandeld op grond van het feit dat de gedetineerde hem naar zijn oordeel niet behoorlijk gegroet had. De maatschappij „Nederland" deelt mede, dat haar vlaggeschip de „Oranje" Zaterdagmorgen te ongeveer zes uur de sluizen van IJmuiden zal passeeren. De debarkatie van passagiers en repatrieee- renden begint Zaterdagmorgen twaalf uur te Amsterdam. Het schip zal 11 April weer uit de Amsterdamsche haven vertrekken met besteming Batavia. Om streeks 24 Mei wordt de „Oranje" dan weer in de hoofdstad terug verwacht. Het schip heeft dan drie snelle reizen achter den rug. Lading werd niet ver voerd en zoowel in Amsterdam als in Batavia verbleef de „Oranje" slechts enkele dagen voor het em- en debarkee- ren der pasagiers en het innemen van de nodige proviand en brandstof. Alles werd er op gezet om in den kortst moge lijken tijd zooveel mogelijk passagiers te vervoeren. Dit vervoer zal bij velen her inneringen wakker roepen aan de z.g. „slingerreizen", die voor den oorlog van Genua naar Indië v.v. werden gemaakt. Ook thans heeft de „Nederland" pogin gen in het werk gesteld dezen, dienst weer te hervatten, doch daar het bagage- vervoer met vrachtschepen in aanslui ting op de „Oranje" nog niet te regelen is, werden deze pogingen niet met suc ces bekroond. Na de aankomst op 24 Mei zal het noodig zijn een korte rustperiode in te lasschen, die zal worden benut om het schip te dokken en enkele reparaties te verrichten. Voorts zal een tweetal zie kenzalen weer tot hutten worden ver bouwd: het begin van het terugbrengen van het schip in den vooroorlschen toe stand, hetgeen waarschijnlijk in het voorjaar van 1948 zal geschieden. Men hoopt tijdig gereed te zijn om met in gang van 24 Juni weer een drietal record- reizen AmsterdamBatavia te maken, die, zooals bekend, thans zijn terugge bracht tot 19 dagen. IA: HFC 3—OG 2, VVB 2—Haarlem 3A, RCH 4Zandvoortmeeuwen 4, Spaarn- damHalfweg 2, Beverwijk 2DEM 2. 1B: Haarlem 4—Kinheim 2, Waterloo Schoten 2, EDO 3Stormvogels 3, DSK TYBB 2, Hillinen 2—RCH 5. 2A; Stormvogels 4Beverwijk 3. DEM 3Haarlem 5, EH8 2—HBC 3, Kinheim 3 HFC 4, THB 2Schoten 3. 2BHFC 5DIO 2, Kennemers 4 Halfweg 3, Terrasvogels 2—TYBB 3, VVD 2Rippertla 2, Haarlem 6SVY. 2CVVH—Bloemendaal 3TYBB 4—DCO 2, WE 2—Velsen Schoten 4Kenne mers 5, DSS 2VSV 4. 2D: Nw Vennep—VI. Vogels 2, Ripperda 3Heemstede. VogelenzangRCH 7, EHS 3Hillegom 2, SpaarnestadDIO 3. 3A: Haarlem 7OG 3, DSS 3VI. Vo gels 3, DEM 4IEV 2. 3B: WH 3—DEM 5, Velsen 4Terras- vogels 3. 3D: HBC 4ETO 3. BSM 2—Geel Wit 2- 3E: Velsen 5ETO 2, EDO 5—HBC 5. 3F: Haarlem 8Van Nispen, Ooncordia 3Spaarnevogels 2. 4.A: Hoofdd. B. 2Van Nispen 2. 4B: SVY 2—DEM 6. 4C: WD 3—NAS 3. 4D: Hillegom 4DSS 5. 43: TYBB 5—OG 4. 4F: DSK 3IEV 4. Junioren B: IEV aTYBB a, IEV b DEM a, OG aNAS a, HBC a—Velsen a. .D: OG bDEM b, DSS a—HBC b, DEM cHoofddorp B. a, HBC cTYBB b, BSM a—TYBB c. F: .Velsen bHBC e, Velsen cGeel Wit a, OG cv. Nispen a, Vogelenzang aDO-S te. OonorrréHi o1®eTvT Adspiranten B: IEV aDEM b, Velsen bOG a, Velsen aTYBB a, DEM a HBC a. D: DSS a—DEM d, DEM c—NAS a, OG bVelsen c, TYBB bVelsen d. F: HBC bConcordia b, Concordia a Vogelenzang a, Geel Wit aDSOV a, Hoofddorp B. aBSM a. HTYBB dOoncordia c, HBC d TYBB e. NAS b—TYBB f, Conoordia <1 —Geel Wit b, OG c—HBC d. M: TYBB g—DEM e, IEV bOG d. DSS b—DSS c. i AARDENBURG 3/4 v. Midd. Zee te A'dam. ABBEDIJK 2/4 te San Francisco. AGATHA 30/3 V. Singap. n. Hongkong. ARIADNE 1/4 v. Lissab. n, Tanger. BACCHUS 3/4 te R'dam n. Tanger. BACKHUYSEN 30/3 v. Hongk. n. Manil. BENGKALIS 2/4 te Bat. n. Madras. BOERHAAVE 6/4 te R'dam verw. COASTERS 2e conv. 2/4 te La Corona. COASTERS 3e conv. 2/4 v. R'dam. COLYTTO 31/3 v. Duala te Lagos. Dido 2/4 v. Paramar. n. Nickerie. GAATERKERK 1/4 v. Adelaide n. Sydn. GALILEA 1/4 v. Ronakry te Duala. GANYMEDES 2/4 te Valparaiso. GERARD DOU 2/4 v. A'dam te Bat. HUGO de GROOT 30/3 v. Singap. n. Java. JOH. V. OLDENB. p. 2/4 Gibr. n. A'dam. JOH. DE WITT n. A'dam 2(4 te Bat. JOOST n. Casabl. 1/4 te Gibraltar. KERKPLEIN 2/4 v. Colombo n. Madras. KLIFFONTEIN 3/4 V. Pt. Elis. n. Kpst. KOTA AGOENG 2/4 v R'dam n. Bat. KOTa BAROE 2/4 v. Bat. n. R'dam. LARENBERG 2/4 v. Pt. Said n. Antw. MAASKERK 2/4 v. Dakar n. South. NIC. WITSEN 2/4 V. B. Aires n. A'dam. NOORDWIJK 2/4 v. Trinidad n. Guanta. OMALA p. 30/3 Prawlept. n. IJsl. ONDINA 3/4 v Las Pldras te R'dam. ORANJE Java-A'dam, p. 2/4 Glbr. PR. ALEXANDER 2/4 v. R'dam n. Canada. PYGMALION 30/3 te La Guaira. RANDPONTEIN 1/4 te Beira. SAIDJA 30/3 v Hongk. n. Tarakan. STAD ARNHEM 2/4 v. R'dam te Genua. STRAAT SOENDA 1/4 te Santos. STUYVESANT 2/4 v. Curasao n. Ned. TJIBADAK 29/3 V. Bat. te Hongkong. TJIKAMPEK 2/4 v. d. Downs n. Bat. TRAJANUS 2/3 te Curacao. VAN 'T HOFF 1/4 te Galveston. V. D. VELDE Legaspi-Eng., p 3/4 Gibr. WESTERDAM 4/4 te R'dam verw. ZAANSTROOM 2/4 v. IJsl. te A'dam. ZUYDERBURGH 2/4 V. Tri-nis. te Ceuta. Voor de behandeling van de zaak te gen den oud-leeraar aan de Handelsdag school met Lyceum, C. v. d. Spek, Don derdag voor de Zaansche Kamer van het Haarlemsch Tribunaal, bestond Veel be langstelling. Hij was Augustus 1946 ont slagen, doch had verzet aangeteekend te gen de zijns inziens te hooge boete van f 17.500. Verdachte was blokleider ge weest, collectant van W.H.N., Opvoeders- gilde, lid van' de Deutsche Büeher Ge- meinschaft. Hij had zich voorts laatdun kend over het Koninklijk Huis uitgela ten, en had ten overvloede een groot por tret van Hitler in zijn werkkamer han gen. V. d. Spek gaf al de feiten toe, be- behalve de beleediging van het Koninklijk Huis. Overigens meende verdachte, dat 14 maanden intemeering een flinke straf is voor iets wat niets met verraad uit staande heeft, al is hij er thans van overtuigd, dat hij ernstige fouten heeft gemaakt. De voorzitter, mr. Schreurs, zei, dat hij als intellectueel meer dan iemand anders juist had moeten inzien wat de consequenties van zijn daden wa ren. De verdediger wees op de zeer be hoorlijke houding yan zijn cliënt t.o.v. Uitspraak 17 April a-s. zijn collega's, die hij vrijwaarde voor den arbeidsinzet. Hoewel verdachte een ver mogen heeft van f 60.000, moet het Tri bunaal rekening houden met het feit. dat dit voor een groot gedeelte van zijn vrouw afkomstig is. Zijn meubilair is hy kwijt, evenals zijn recht op pensioen, waarvoor hij vijf en dertig jaar heeft be taald. Uitspraak 17 April a.s. Gerrit Roos uitsWormerveer had zich tot tweemaal toe alm den verplichten inzet weten te ontrekken, doch was denderden keer naar Duitschland op transport ge steld. In Duitschland werd hij betrokken bij een suikerdiefstal en hij werd voor de keuze gesteld SS-er te worden of naar 't concentratiekamp te gaan. Hij koos het eerste. Hij kwam terecht bij den Germaan- schen Sturmban. In 1944 werd hij over geplaatst naar Tsjechoslovakye en van daar ontsnapte hij naar Nederland. Na de bevrijding werd hij gearresteerd. De verdediger meende dat bier niet van steunverleening aan den vüand ge sproken- kan worden, daar hier van opzet geen sprake is. Pleiter wilde de geheele aanklacht laten vervallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2