STAD EN OMGEVING TIM TUIMEL EN HET SPOOK O" Kerkberichten Van het witte doek j Waarheen met Paschen? sa C bloemendaal RADIO MOORS H.T.C. Alliance AGENDA" I V.S. nemen plaats in van Nederland ZATERDAG 5 APRIL 1947 PAGINA 2 DE BLOEMBOLLEN NAAR CANADA KRINGVERGADERING K.V.P. Geslaagde Passie-avond Gezinsweek Haarlem in oorlogstijd Bezoek aan Thijsse's hof de moeite waard PROJECTIEL ONTPLOFT Distribiïtienieuws HEEMSTEDE Zondagsdienst artsen Sr2*- - Viering Nationale feestdag Artsendienst JEUGDIGE INBREKERS Hockeywedstrijden HaarlemDerby Het Witte Paard j E1ÜS Burgerlijke Stand De commissie uit het bloembollen vak, die onder voorzitterschap van dr. A. Ver flage 'n bezoek aan Canada gebracht heeft, heeft er o.a. moeten reageeren tegen een klaeht van de Canadeesche regeering, waardoor de invoer van bloembollen in Canada gecontingenteerd zou worden Nederland zou reeds nu op de Canadee- sche markt verkoopen en een bepaalde prijsdumping toepassen. De commissie deelt thans in het weekblad voor bloem bollencultuur mede, dat de Canadeesche organisaties hebben besloten voorloopig van verdere actie af te zien. De K.VP. zal Zaterdag 12 April te 3 uur in het gebouw van den HK.B. een kringvergadering beleggen. De par ty-voorzitter, de heer W. J. Andriessen, zal spreken over „De K.VP. in onzen tijd". De kring West van de Kath. arbeiders beweging hield in de Leonarduszaai een geslaagden Passie-avond. De heer W. Schalkwijk wist met lichtbeelden en de clamatie van het lijdensdrama bij de aan wezigen sterk te boeien. Daarbij verhoogde de zangvereenlging „St. Caecilia", onder leiding van den heer J. Nibbering, met eenige liederen de stemming. Op deze bijeenkomst werden nog zes leden voor dc wetgevende vergadering be noemd. Tweeden Paaschdag Is in de Catha- rtnaschool aan den Rijksstraatweg in Haarlem-Noord een tentoonstelling te bezichtigen in het kader van de gezins week. Van 13 t/m 27 April wordt in het Frans Hals-museum de tentoonstelling .Haarlem in oorlogstyd" gehouden. Donderdag 15 April zal de Gem. Zang ver. „Vox Humana" concerteeren in „Zomerlust". Medewerking verleenen het Santpoorts Kinderkoor o.l.v. J. Boda en Lies Hertier, sopraan, met M. v. Loin-Rlemersma aan den vleugel. H. W. Agterof, pr.( geestelijk leider van het Kath. Bureau voor Huwelyks- voorlichting, is verhinderd Dinsdag 8 April zyn gewone spreekuren te hou den. De twee dwazen Stan Laurel en Oliver Hardy zetten zeven dagen in het Frans Hals-theater den boel op stelten. In „Door dik en dun" toont het bekende span zich op zyn best. Ollie is hopeloos verliefd op een Fran?aise, die echter reeds getrouwd is met een „hooge" uit het Vreemdelingenlegioen in Marokko. De teleurstelling voor hem is groot en hy besluit mét Stan de Seine op te zoeken. Een officier weet het dolle ver drinkingsplan te verhinderen en beveelt Ollie het Vreemdelingenlegioen aan als het middel „to forget". Wat de twee komieken in dienst meemaken, moet u zelf zien, want dat is niet na te ver tellen. (Alle leeftyden). In de Paaschweek presenteeren de Haarlemsche bioscopen een zeer ge varieerd programma, dat in een lichten en vrooJyken trant is gehouden. Met lederen smaak is blijkbaar rekening gehouden, want de hoofdfilms zijn alle van een ander genre. „Wat weet je van liefde?" is een vlotte comedie van Ernst Lubitsch, die in goed verzorgde beelden en snelle dialogen de geschiedenis vertelt van een echtpaar, dat elkaar verwaarloost en na een breuk weer tot elkaar komt. Merle Oberon is de vrouw, Melvyn Douglas de man en Burgess Meredith een ietwat merkwaardige pianist, die den huwelyksvrede een poos verstoort, maar tenslotte het veld moet ruimen onder even vreemde omstandigheden als hy gekomen is. De filmmaker Lu- bttsch, die over een groote virtuositeit beschikt, heeft een rolprent vervaar digd, waar de bezoeker van het Rem- brandt-theater met genoegen naar zal kijken. Het City-theater vertoont een reprise, n.l. de Noorsche film „Lajla", waaraan allen, die deze byzonder mooie rolprent uit het hooge Noorden reeds kennen, prettige herinneringen zullen hebben. Het is een gaaf filmwerk, dat op ont roerende wyze het leven schildert van een meisje, dat op tragische wyze haar ouders verliest, in allen eenvoud by een wolfsjager, die haar van den dood heeft gered, wordt opgevoed en pas met geci viliseerde menschen in aanraking komt wanneer zy in hst gezin van den domi nee belandt enop zyn zoon verliefd wordt Alleen al om het frissche en natuurlijke spel van Aino Taube is de film een bezoek ten volle waard. Hoven 14 Jaar). In Cinema Palace is deze week een heel jeugdig sterretje te bewonderen, nJ. de 12-jarige Gloria Jean, die de populariteit van Deanna Durbin lang zamerhand gaat verdringen. In de film „Een wildzang maakt carrière'' ziet men het jonge speelstertje de ladder van het succes beklimmen en ze doet het zoo geestig en ondeugend, dat ze aller harten wint. Een luchtige film, die jong en oud kan worden aanbevolen. (Alle leeftyden) „De Zeehavik" is een zoogenaamd historisch, maar in elk geval uiterst romantisch verhaal van den stryd tus- schen koningin Elisabeth van Engeland en Philips H van Spanje, met veel bloe dige gevechten, duels op leven en dood, een ridderlyken Engelschen zeeroover, die snoode Spanjaarden bestrydi en overwonnen wordtdoor een schoone Spaansche. Liefhebbers van tooneel en historische makeiy zullen zich by deze film welke in het Luxor-theater draait, geen oogenblik verveelen. (Boven 14 jaar). „Mickey, de straatjongen" is de titel van een aantrekkeiyk en tevens boeiende film die in het Spaarne-theater gedu rende de Paaschweek op het witte doek verschynt. Jim Larch is dol op zyn 12- jarigen zoon Mickey, die hem by zyn duistere practyken helpt door op den uitkyk te staan. Ais by een overval op een bank een kassier gedood wordt, is de vader verplicht met Mickey te vluchten. De politie is hem dicht op de hielen, maar Jim ziet kans den jon gen op een zyweg uit den auto te laten springen. Het knaapje komt by zyn grootmoeder terecht en de vader laat niets van zich hooren, tot hij an' gerust wordt over het lot van zijn zoem, hem zoekt en door waakzaamheid van de politie gesnapt wordt (Boven 14 jaar). De lange, barre winter is voorby en alom ziet men de natuur herleven! Hier van krijgt men al een heel goeden in druk wanneer men het Thijss's Hof na- by het Pannekoekhuisje te Bloemendaal bezoekt. Als men den Hof binnentreedt, wordt de aandacht direct getrokken door eenige byzondere planten, waaronder de Wolboi, die reeds bloeit. Ook de Ster hyacint groeit al aardig. Op de verdere wandeling door den fraaien Hof wat is het altijd weer» prettig hier rond te dwalen! ziet men de eerste voorjaars- planten, zooals sneeuw- en lenteklokjes, ln vollen bloei staan. Opvallend mooi is de hazelaar en de knoppen in het bij zonder verdienen de volle attentie. Dooi den kouden winter zijn de boomen nog niet in blad. maar dit is minder erg, want nu heeft men alle gelegenheid de terugkeerende vogels te kunnen waar nemen. De nachtegaal, die hier leder jaar gesignaleerd wordt, is nog niet aanwezig. Eén bezoek aan Thijsse's Hof ls alleszins de moeite waard en vooral voor degenen die weinig planten en vogels kennen. Zij, die er prijs op stellen onder deskundige leiding rondgeleid te worden, moeten zorgen Zondag 6 April 's morgens half elf aanwezig te zyn. Gisteren was een tuinman op een ter rein van een villa te Aerdenhout bezig den grond om te spitten, waarby hy een paar projectielen aantrof, die hij achte loos achter zich wierp. Op een gegeven oogenblik ontplofte een der projectielen, waardoor een been van den man verbrij zeld werd Na door den dokter verbon den te zyn, werd hy naar een Haar- lemsch ziekenhuis overgebracht. Dinsdag 8 April. Haarlem: Bonkaarten T en U. Con- trólekaarten jonge en a.s. moeders R, S t/m Seh. Zand voort: Bonkaarten A t/m P. 6 April: dr. Reurink, Aerdenhouts- duinweg 8, tel. 26053; dr Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 29920; dr. v. d. Gugteb, Heemst. Dreef 43, tel. 29903. 7 April: dr. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 28377; dr. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 28032; dr. Laeyendec- ker, Raadhuisplein 9, tel. 28103. De Oude Algemeene Begraafplaats te Overveen, welke al vele jaren buiten gebruik was, wordt thans afgegraven, waarna het terrein als parkeer terrein gebruikt zei worden. Bij het afgraven komen nog vele oude graf kelders bloot, die gesloopt en dichtgegooid worden Uit het programma van de viering van den Nationalen Feestdag biykt, dat de jeugd een groot aandeel heeft in de feestelijkheden. Reeds oen 8 uur des morgens zal op het Raadhuisplein een jeugdbyeenkomst worden gehouden. Tusschen half elf en 12 uur zal een op tocht worden gehouden van versierde fietsen, autopeds, trekwagens enz. voor kinderen van 6 tot 16 jaar, Zy, die aan dezen optocht willen deelnemen, moe ten zich vóór 26 April opgeven by den heer J. Plugger, Lysterbeslaan 19, al hier. Des middags zal in het Sportpark een demonstratie worden gegeven door de gymnastiekvereeniging „Heemstede," terwijl verder een veldloop gehouden zal worden, welke ln Groenendaal begint en in het Sportpark eindigt. In den middag zal een gecostumeerde voetbalwedstrijd gehouden worden. Het avondprogramma vermeldt een vocaal en instrumentaal concert op het Raadhuisplein, waarmede de feestelijk heden besloten worden. De artsendienst zal gedurende de Paaschdagen, 6 en 7 April, worden waargenomen door dr. H. D. Immink, BloemendaaJscheweg 126, tel. 23449. RADIO Van ouds bekend. Telef. 14609 Officieel Phtlips-reparatenr Kruisstraat 38 Haarlem De Kennemer Zweefvliegclub houdt in Haarlem een tentoonstelling van modellen en twee echte zweefvliegtuigen. Een jonge bezoeker op de tentoonstelling De recherche is er in geslaagd de hand te leggen op vier jeugdige boefjes in den leeftijd van 1418 jaar, afkom stig uit Haarlem, die langen tijd de gemeente Bloemendaal onveilig hebben gemaakt en talrijke inbraken daar heb ben gepleegd. Het onderzoek is nog in vollen gang. Tengevolge van wijzigingen in de reis plannen van de gasten uit Derby heeft het programma eenige veranderingen ondergaan en luidt thans: 5 April; 2 uur: Rood-Wit—Derby da mes, 3.30 B.M.H.C.Derby, beide wed strijden terrein B.M.H.C.Bloemendaal. 6 April 1 uur: H.B.S..Derby dames, 2.30: H.B.S.Derby heeren, terrein HBS Donkerelaan. 7 April 1 uur: AllianceDerby da mes, 2.30 AllianceDerby heeren, terrein Alliance, Sportpark Heemstede. Des avonds feestavond in de H.K.B., aanvang 8.30. De uitslagen van de onderlinge com petitie zyn: le Afdeeling. N. HooglandF Fictoor 01 Th. v. OschB. Spoor 0—1 J. P. de LangeL. C Stevens 10 P. Stam—M. Vermeer 1—0 E. J. de Ree—P. Stam Va 2e Afdeeling. C. A. WiltensJ. H. Lippus Th. SchoorlB. H. Goedemans A. Komen—J. Hompes F. AndringaJ. A. v. d. Berg G. v. d. StoopP- Castemiller H. J. v. Oyen—P. Koster W. Vosse—L. Stevens 1—0 0—1 0—1 0—1 1—0 0—1 0—1 Het bestuur der Sint Radboudstichting te Nymegen heeft dr. J. J. M. Titn- mers uit Maastricht benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar bij de R.K. Uni versiteit te Nijmegen, met leeropdracht voor: „schoonheidsleer, kunstgeschiede nis van den nieuweren tyd." Leden en donateurs, denkt aan de wedstrijden op 2e Paasdag ln het kader van de sportuitwisse- ling Haarlem-Derby, aanv. 1 uur! Heemsteedse sportparken. 's Avonds half negen feestavond in H.K.B., Tempeliersstraat. Kaarten verkrijgb. bij Mej. R. Schous, Gierstraat 64 en bij Mevr. Henfling- Gerding, Nieuwe Gracht 35, (Adv.) p een voor hem onverklaarbare wyze 'was Xander van Gorcum ingesloten na het eindigen van het concert. Hij was tweede paukenist. Hij behoefde bij het laatste stuk, dat dien avond gegeven werd, niet mee te spelen. Hij zat in een hoekje van de orkestkamer te wachten op zyn twee vrienden, die, beiden violist, nog moesten spelen in een noviteit, welke weinig oorspronkelyk was en eigenlyk niets te beteekenen had. Het werk was voor de stad een pre mière en de orkestleden hoopten, dat het by deze première zou blyven; rij vonden het zonde van de energie, die er aan besteed werd. Xander hoorde de strykers stryken en de pypers pijpen, maar langzamerhand dommelde hij in, gelijk velen uit het publiek gedaan zouden hebben, indien dezen in dezelfde gelegenheid waren ge ntfeest, als waarin Xander zich op dat oogenblik bevond, alleen en door nie mand begluurd. Het orkeststuk nam zoo veel tyd in beslag, dat hy weldra zoo vast sliep, dat alleen misschien zyn eigen instrument hem had kunnen wek ken. Het applaus, dat prompt op het slot- accoord volgde en dat aanzwelde, naar mate de componist, die in de zaal aan wezig was, dichter het podium naderde, verstoorde Xander's rust in het geheel niet. De orkestleden kwamen de orkest- kamer binnen en zagen hem slapend op zyn stoel. „Laat hem slapen", fluisterde er een. „Ja, een reuzen-mop" vond een ander. Het heele orkest was al spoedig overeengekomen, zoo zacht en zoo snel mogelijk de garderobe weg te halen en te verdwynen. Xander woonde op kamers, hy had een sleutel van zyn pension, niemand zou ongerust worden, wanneer hy eens een nacht niet thuis zou komen. Het licht werd uitgedaan en de kamer geruisch- loos gesloten. Een fooi voor den concier ge en de zaak was voor elkaar. De klok van de Groote Kerk sloeg twaalf uur middernacht. En nu wordt Xander zeker wakker? Ja, lezer, inderdaad, hy werd wakker en wel met een schok. Het was donker ln het groote vertrek. Hy wist zich na tuur lyk eerst niet te herinneren, waar hy zich bevond. Het feit echter, dat hy op een stoel zat en niet ln zyn bed lag, verklaarde hem spoedig, dat hy zich nog in de orkestkamer bevond. Hy begreep, dat hij hier zou moeten overnachten zon der bed. Plotseling schoot hem iets te binnen. Het gebouw was op het nacht slot, dat wist hy zeker, maar waar hy wel by kon komen, dat was 't orgel. De sleutel hing in de mhziekbibliotheek. Nu zou hij eindelyk eens in de gelegenheid zijn, dit instrument, dat prachtig on derhouden, maar practisch nooit bespeeld werd, te laten klinken. Hoe verontwaar digd had hy zich altyd gemaakt over het zwijgen van dat koninklijk instrument gedurende een geheel concertseizoen Hy deed de deur naar de zaal open. Hij dacht aan niets meer. Hy haalde geen adem. Zijn lichaam trilde en hij moest zich vasthouden aan den deur knop, die meegaf. Hij viel, rijn vrije lin kerhand klemde tusschen de deur en Een ontboezeming van een Haar- emschen muziekliefhebber, die met zoovele anderen van meening is dat ons prachtige Cavaillé Coll- orgel in het Gem. Concertgebouw \te weinig bespeeld wordt. j het paneel van den muur. Hy voelde geen pyn. Er kwam iets naar hem toe, een wandelende nevel? In ieder geval leek het geen gewoon mensch. „Schrikt u niet, ik had hier niemand verwacht. Ze hebben mij geroepen, ze hebben my al zoo dikwyls geroepen en nu kan ik niet langer weerstaan aan hun geschrei om hulp." Onder het spreken had de vage ver schijning steeds meer de gedaante gekre gen van een gewoon menschenkind en stond er een oude heer voor Xander, ge kleed in een lange zwarte jas met vrien delijke zachte oogen en een breeden glimlach om den mond. „Met byzonder verlof van hierboven ben Ik naar beneden gekomen, mag Ik mij voorstellen, Ik ben de bouwer van dit orgel." „Wat zegt u?" riep Xander, die zich al spoedig herstelde van den schrik. „U wilt toch niet zeggen, dat u Cavaillé Coll bent?" „Ja, dat ben ik" zei de man beschei den. „Dus u komt uit het hiernamaals!" „Ja, inderdaad, uit het hiernamaals." „Maar u spreekt Nederlandsch, vol maakt Nederlandsch!'? „De dooden spreken alle talen, mijn heer." „Neemt u mij niet kwalijk, mynheer Cavaillé Coll, dat ik mezelf nog niet heb voorgesteld, ik ben een beetje beduusd door het onverwachte van uw komst, myn naam is: Van Gorcum." „Hy is niet voor jou gekomen!" sprak ineens een donderende stem. „Dat is de bazuin, 16 voet", riep Xan der verrast. „Dat hebt u goed gehoord, houdt u ook van het orgel?" „Ach, het is het mooiste Instrument dat ik ken! Helaas voelen de menschen er niet veel meer voor, wanneer je ten minste het programma-overzicht van het afgeloopen seizoen bekykt." „O, o," zong een quintadeen met een bourbon, „ze hangen nog liever het gordy'n voor onze pypen!" „Ja, ja, een gordyn om ons te smo ren" riepen drie mixturen tegeiyk. „Ik ben al bijna gestikt! Wanneer het zóó doorgaat, verpulveren wij allemaal tot gewoon zink en dan spelen en zingen wij nooit meer!" klaagden een holpijp en een vox coelestis. „En ik ben geen open bas meer, want myn heele pijp ligt onder het stof!" „Dat lieg ie!" donderde een contrabas. „Kom dan kyken, ze hebben mij hee- lemaal vergeten! Ik ring zóó valsch en gemeen, dat ik me in dezen toestand be ter thuis voel temidden van de kraamp jes op de markt." „Het ls geen kwestie van ydelheid," piepte een piccolo, „maar wy zyn toch gemaakt om te worden bespeeld en niet om alleen als achtergrond te dienen van een saai nietszeggend podium!" Xander en de bouwheer luisterden aandachtig naar de klaagtonen van de pypen. „Is hier eigenlyk gebrek aan goede organisten?" vroeg Cavaillé Coll. „Weineen, mynheer, ln deze stad zyn er genoeg, er zyn er zelfs twee met den Prix d'Excellence," antwoordde Xander. „Ach vader Coll, je hebt ons eens met je eigen handen gemaakt, zou je ons nog niet eens willen stemmen, zooals jy dat alleen kunt?" riep een smeekende fluit 4 voet. „MUnheer Van Gorcum, gaat u maar aan de speeltafel, dan stap ik wel in de orgelkast" zei de oude Cavaillé Coll. „En dan te bedenken, dat Handel ze ker zes authentieke orgelconcerten ge- 38. Maar de com missaris snapte er eigenlijk, net als jullie, nog lang niet alles van. „Kijk", leg de Tim uit, „ik ging er van uit dat spoken niet bestaan, er moest dus iemand zijn, die zich van het spook bediende. Voor welk doel weten we wel. Bij de holle boom vonden we een pijp, een slan getje en een le ge fles. Behalve de gazige substantie ontdekte ik tussen de struiken nog een stenen bakje. En daarmee wist ik waaruit het spook bestond! Let maar eens op! Hier zijn de ingrediënten: een pijp, een bakje, een stuk zeep, verbandgaas enz." Tim gooide al pra tende wat water in het bakje! Stadsschouwburg: 5 April en len Paasch dag, Comedia met „Maand op het land", 2en Paaschdag, Oomedia met „Jongens- lyceum." 2 en 8 uur. 9 April, Het Vrye Tooneel met „Per Luchtpost" 8 u. Concertgebouw: 9 April, Theo van dar pas, piano, 8 u. Brinkmann: 9 April, Lezing van de Ned. Ver. Hist. Ver., 8 u. 10 April, R. K. Ver gadering (Onderwijzers) 10.30 u. ï'rans Hals-museum; 5 April, Lezing Cruys Voorbei'gh over: Antieke Ned. Boe- rendrachten, 8 u. Bioscopen: Rembrandt: Wat weet Je van liefde? (volw.). Cinema-Palace: Een wildzang maakt carrière (alle leeft.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: De Zeehavik (14 j.), 1.45, 4.15, 7.15 en 9.15 u. Frans Hals: Door dik en dun (alle leeft.) 2, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-theater: Straat jongen Mickey (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zon- en feestd. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. City: Laijla (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Apotheken: De Zond.- en avonddien sten worden tot 12 April waargenomen door: Duijm en Keur, Keizerstraat 6, te! 10378. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043. Marnix-Apotheek, Mami-;- straat 65, tel. 23525. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Hout straat 39; tel. 11990 en Margriet, Turf markt 10 rd„ tel. 21400 (dag en nacht). De Ver. Staten zullen Nederland als grootsten leverancier en afnemer van goederen uit Ned.-Tndië verdringen, al dus deelde de heer Moesin Dasaad, pre sident van het Dasaad Moesin-concern in New York mede. De heer Sjahsam (een broer van Sjahrir), die Dasaad vergezelt, verklaar de tegenover Aneta, dat de mogelijkhe den van een handelsverdrag tusschen Indonesië en de Ver. St. bestudeerd wor den. AAS?, WE Pappie, wat is een krent?" vroeg kleine Evert. „Een kleine rozijn zonder pit hit Corinthe" antwoordde ik, met de over tuiging, dat ik me te deftig had uitge drukt. „Een krent is een gierige vent" stelde de oudste vast. „Dus die kan je niet eten?" ging Evert voort. „Ze zyn heerlijk en je hebt ze noodig om een lekker Paaschbrood te maken" doceerde ik, „hebben jullie wel eens een krent gezien?" Op de gezichten las ik, dat ze meer uitleg wenschten, en ik vertelde dat ja, ga dat maar eens uitleggeneen; klein, rond, zwart dropje, dat je koopt, als je erg hoesteh De gezichten bleven onbewogen. Mijn uitleg was slecht, ik wist het, maar daar ik zelf ook in jaren geen rijst met kren ten gegeten heb, was het moeilijk mij te concentreeren. „Maar wat is dan een krentenbaard?" vroeg de oudste, zichtbaar ontevreden. Ga daar nu eens over praten, als je, ter inleiding van het Paaschontbyt- zonder-krentenbollen, een stukje culinai re historie wilt doceeren. Dus probeerde ik het gesprek af te leiden door te vra gen wat dan wel sucade zou zijn. Geen antwoord. „Nou kijk eens, sucade doe je ook in een krentenbrood, het is een in kleine stukjes gesneden kalebas en zoo." „Het is maar goed, dat U geen leeraar geworden bent", spotte de oudste. Toen heb ik de les maar opgegeven en me bepaald tot het Paaschei. „Wat is een ei?" vroeg ik Evert. „Daar krijgen we er drie van op den bon" glunderde hij „en dat zijn dus drie kuikentjes minder." Eerlijk gezegd, deze distributie-paasch- gave is niet krenterig! Het Cavaillé Colt-orgel in het Gem. Concertgebouw schreven heeft!" riep Xander. „Er schynen tegenwoordig ook veel Fransche componisten orgelconcerten geschreven te hebben" antwoordde Ca vaillé Coll uit de diepte van de kast. „Ja zeker, by gelegenheid hoop ik u de twee werkjes van Paul Landormy te la ten zien, daarin worden er verschillen den genoemd. Ik heb er hier nog nooit een hooren spelen!" „Begint u in ieder geval bij my!" smeekte een cornet. „Trekt u den cornet maar uit" riep Cavaillé Coll, „rechts bovenste ry, twee de van links." „Bent u helderziende?" vroeg Xander. „Neen, maar dit orgel heeft my al tyd na aan het hart gelegen." De cornet blies een scherp geluid, dat langzaam zachter werd, ten slotte gaf hy zulk een heerlyken toon, dat hij enthou siast uitriep: „Mag ik aanstonds de solo zingen in een koraal van Bach?" Al de pypen kregen een beurt, grondig en toch zóó snel dat Xander uitriep: „U kunt nog best de Grand pièce sym- phonique van César Franck spelen, dan speel ik de Es-dur van Bach tot slot." „Best mynheer Van Gorcum, ik heb dat stuk op aarde nooit gespeeld, maar vadër Franck heeft het my hierboven geleerd." „Hebt u daar dan ook een orgel?" vroeg Xander. „Orgels by de vleet, je hoeft ze echter nooit te stemmen. Koude en hitte be staan daar niet, altyd dezelfde tempe ratuur." De oude heer begon te spelen en Xan der liep heel zacht naar een stoel ln de zaal en genoot van de schoonste sympho- nie, die ooit voor orgel gemaakt is. „Feilloos," dacht Xander, „wat een tempo, wat een klank. Wie weet er eigenlyk, dat wy zóó'n rijkdom bezitten ln onze stad?" Alsof al de hemelgeluiden erin ge mengd waren, sloeg het laatste accoord den nacht ln. Twee dikke tranen van ontroering rol den langs Xander's wangen toen hy den ouden heer dankte voor dit festijn. „Om u te laten hooren, dat u eens een meesterwerk geschapen hebt, zal ik op dit zelfde orgel Bach spelen," zei Xan der enthousiast, „alleen zal myn voor dracht niet zóó geniaal zyn als de uwe. Het was in één woord af!" Xander luisterde onder zyn spelen naar de prachtige tongwerken die als klare watervalletjes de zaal instroomden. Hy dacht aan morgen, aan overmorgen en aan alle dagen, die daarop zouden volgen, wanneer het orkest alleen zou spelen en het orgel als een stom buffet er achter zou tronen. By het laatste accoord kwam Cavaillé Coll naar hem toe en klopte hem op den schouder: „Mijn beste jongen, dat was erg goed, erg goed! Nu moet ik weg. Vaarwel!" „Vaarwel, mynheer Cavaillé Coll, dit was de schoonste nacht van mijn leven! Doet u de groeten aan vader Franck en monsieur Fauré!" „Ik zal het niet vergeten," antwoordde de oude heer. Hy verdween in de duistere zaal. Het laatste restje wind uit de blaasbalgen vergezelde de schim uit het hiernamaals. AMADEÜS (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL H. BAVO. Zon dag: H.H. Missen: 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) en 11 u. Biechthooren: 4 u. Ves pers: 4.30. Maandag: H.H. Missen als op Zondag. Lof: 4 u. met biechtgelegen heid. Woensdag: Congr. jongens: 7 u. Vrijdag: Lof: 7.30 u. Zaterdag: Lof: 7 u. en biechten: 4.308/30 u. Voorts biechtgelegenheid op Dinsdag, Woens dag en Donderdag: 7.308.30 u. H. JOZEF JANSSTRAAT. Zondag? H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; Vespers 4 u„ waarna biechten. Maandag: Missen als op Zondag; Lof 7 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 46 en 7—9 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt) Zondag: H.H. Missen: 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. Biechten: 67 u. Lof: 7 u. Maandag: H.H. Missen als op Zondag. Lof: 7 u. Dinsdag en Vrijdag: Lof: 7.30 u. Za terdag: Biechten: 49 u. O. L. VR. v. d. H. ROZENKRANS (Spaarne). Zondag: H.H. Missen: 6.15, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u. Biech ten: 6.30—7.30. Lof: 7.30 u. Maandag: Missen als op Zondag. Lof: 7.30 u. Za terdag: Biechten: 58.30 u. Lof: 7.30 u. H. HART VAN JEZUS, Kleverpark- weg. Zondag: H.H. Missen: 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u. Lof: 7 u. en biech ten. Maandag: H.H. Missen als op Zon dag. Lof: 7.30. Dinsdag: Lof: 7.30 n. Vrijdag: Litanie: 7.30 u. Zaterdag: biechten: 59.30 u. H. JOANNES DE DOOPER, Amster damstraat. Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u. Biechten: 6—7 u. Lof: 7 u. Maandag: H.H. Missen: 6.30, 7.30, 8.45, 9.30 en 10.30 (Hoogmis). Lof 4.30 Woensdag Congreg. jonged. 8 u. Donderdag: Lof: 7.30 u. H. Fam. dames: 8 u. Zaterdag: Lof: 7 u. Biechten: 4.308.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA Paul Krugerstraat. Zondag: H.H. Mis sen: 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), 11 u. Biech ten: 6—7 u. Lof: 7 u. Maandag: H.H. Missen als op Zondag. Lof: 7 u. Dins dag: Lof: 7.30 u. Congr. meisjes: 8.15 u. Donderdag: Lof: 7.30 u. Zaterdag: biech ten: 58.30 u. H. LIDUINA, Rijksstraatweg. Zon dag: H.H. Missen: 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis^ 11-30 u-~ "Btcemmr-. a—r n. Lof: 7 u. Maandag: H.H. Missen als op Zondag, behalve 9.30 Hoogmis. Lof: 4 u. Dinsdag: Congr. meisjes: 7 u. Congr. jonge vrouwen: 8 u. Woensdag Congr. jongens jun. 7.30 u. Congr. sr. 7.45 u. Donderdag: Lof: 7.30 u. Zaterdag: biechten: 58 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN H BAVO. Rijksstraatweg. Zondag: H.H. Missen: 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof: 6.30 u. Maan-, dag: H.H. Missen als op Zondag. Lof: 6.30 u. Vrijdag: Lof: 7.30 u. Zaterdag, biechten: 59 u. O. L. VR. ONBEVL. ONTVANGEN (Overveen). Zondag: H.H. Missen: 7, S; 9 (Hoogmis) en 10.30 u. Vespers: 3 u. Maandag: H.H. Missen als op Zondag. Zaterdag: biechten: 48 u. Lof: 7.30 u. ALLERH. DRIEëENHEID, Bloemen daal- Zondag: H.H. Missen: 7, 8.15 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u. Vespers: 4 u. met biechten. Maandag: H.H. Missen als op Zondag. Lof: 7 u. Donderdag: Lof: 7.30 u. Zaterdag: biechten: 5—8.30 U. Lof: 7.30 u. O. L. VR. HEMELVAART, Heem stede. Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u. Vespers met biechten: 3.30 u. Maandag: H.H. Missen als op Zondag. Lof: 7.30 u- Dins dag: Lof: 7.30 u. Zaterdag: biechten: 5—8.30 u. H. BAVO, Heemstede. Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u. Vespers en biechten: 3.30 u. Maan dag: H.H. Missen als op Zondag. Lof: з.30 u. Donderdag Lof en biechten 7.30 Zaterdag: biechten: 59 u. Lof; 7-30. H. ANTONIUS VAN PADUA, Aerden hout. Zondag: H.H. Missen 7.30. 9 (Hoogmis) en 11 u. Vespers: 4 u. Maan dag- H.H. Missen als op Zondag. Lof: 4 u. Dinsdag: Lof: 7.30 u. Zaterdag: biechten: 49 en Lof 7.30 u. H. AGATHA, Zandvoort. Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10 (Hoogmis). Lof: 7 u. Maandag: H.H. Missen als op Zon dag. Donderdag: Lof: 7.30 u. Zaterdag: biechten: 59 u. H. ADALBERTUS, Spaarndam. Zon dag: H.H. Missen 7.30, 10 (Hoogmis). Vespers- 3 u. Maandag: H.H. Missen als op Zondag. Woensdag: Congr. meisjes 7 u„ jongens 7.30 u. Zaterdag: biechten 5—7.30 U- Ondertrouwd: J. Leegganger en C. V. d. Brink. Gehuwd: A. P. v. d. Vet en A. M. C. Damave; F. J. Jantz en C. J. d. Groot; A. H. Heinsbergen en A. J. D. Slot; A. Wiesell en M. Meijerhof; G. H. E. Evers en C. W. Holswilder. Geboren: C. G. RutteKops, z; M. Hoffmanv. d. Hoop, z; S. v. Blokland Libik, z; E. v. d. Veldt—Verhage, z; C. M. v. SoestReijer, z; B. Cuperus— Holterman, z; E. Jordan—Ruifrok, z; E. Beekmanv. Kempen, z; F. M. PelDingenouts, d; J. KeesmaatBruin, d; E. GroenendaalMaasland, d; E. OverbeekVisbeen, d; J- Geeris Bre- öerveld, d; E. Beekman v. Kempen, d. Overleden: A. Nieman, 75 j„ Pallas- straat; A. A. Leeman—Morsveld, 66 j-, Cederstraat; D. d. Rooij, 60 j., Kamper* laan; C. B. H. Gigengack, 84 j„ v. Ma- rumstraat; E. C. d. Ouden—d. Regt, 68 j„ Westerhoutpark.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2