BELANGRIJKE EVOLUTIE IN DE LUCHTVAART WENKEN VOOR EEN GOEDKOOPER LEVEN Paaschgebruiken in Hongarije der Opstanding Ongebreidelde fantasie van Amerikaansch teekenaar leder een auto de 21e eeuw? in VOOR- EN NADEELEN VAN STRAALVLIEGTUIG Op Vweeden Paaschdag wevden woegev de meisjes in het water geworpen VOORDE1 VROUW ZATERDAG 5 APRIL 1947 PAGINA 3 Prijzenboekje voor alledag Eenig houvast Vliegende warenhuizen Hotel der toekomst Motor met toekomst Stilte to het vliegtuig Tramfantasie rrioijl staatslieden en diplo maten dag en nacht confe- reeren en strijden om tot oplossingen voor de toekomstige wereld te komen, ontwerpt de Amerikaansche artist Art Rade- baugh spelendenvijs een toe komstige wereld. In bijgaand ar tikel ziet V eènige van zijn ideeën, jeteekend en beschreven. En in dien U het niet gelooft, moet V maar met een vergoelijkend ge baar nazeggen, wat de Italiaan in omstandigheden als deze pleegt te doen: „Als het niet waar is, nu dan is het aardig gevonden". D e wereld ©ver Jaar PASCHEN, het feest van de verrijze nis van Christus het is of heel de natuur meeviert. Boomen en struiken botten uit, me rels zingen, crocusjes komen weer voor den dag. Overal zien we nieuw leven, wederop standing van wat dood scheen. Zoo was het ook met Christus. Na het smartelijke lijden en sterven leek het of de wereld den strijd ge wonnen had. Christus was dood. Maar op Paaschmorgen stond Christus op uit 't graf En daarmee maakte Hij een einde aan der schijnbarefi triomf van dood en wereld. Door de opstanding immers werd de dood overwonnen. Elke beteekenis, die de dood zonder de op standing gehad zou heb ben, viel door de ver rijzenis weg. Christus was niet meer de over wonnene, Christus was de overwinnaar. Maai zit dan in het Paaseh- gebeuren voor ons, men- schen, niet nog een an dere groote beteekenis buiten de belangrijke kerkelijke beteekenis? Heeft Christus niet tot ons gezegd: „Wie mijn leerling wil zijn, hij vol- ge mij na?" God ver langt niet van ons, dat wij uit het graf opstaan maar zeker wel, dat wij ons niet door de wereld laten overwinnen. Wij behoeven geen overwin naars van den dood te zijn, maar wel overwin- naars van onszelf en wij moeten zegevieren over onze dagelijksche moei lijkheden. Wij moeten probeeren op God tt lijken en aan hem meer en meer gelijkvormig te worden. Maar wanneer wij bij de kleinste moei lijkheid of bij den ge- ringsten tegenslag met de handen in den schoot gaan zitten treuren, lij ken we heelemaal niet op God. Lafheid en moedeloosheid zijn ze ker geen goddelijke eigenschappen. Maar wij hebben de eigen- oin nog mooier te bloeien. De kinderen worden dan beloond met koekjes, sinaasappelen en gekleurde eieren, de oudere bezoekers met jenever. Meestal zijn de eieren rood gekleurd, zoodat de meest gebruikelijke Hongaar- sche naam is: piros tojas" (rood ei). Op Tweeden Paaschdag geven de kinderen elkaar ook eieren cadeau, die volgens het batik-procédé zijn geverfd (irot tojas beschreven ei). De motieven (meestal bloemen) zijn dan op het ei geteekend, waarna dit in koude verf gedompeld wordt. Ook in Griekenland bestaan mooie Paaschgebruiken. Te middernacht van Zaterdag op Zon dag straalt te Athene de Metropolita- nenkerk in het licht van honderden kaarsen, terwijl buiten duizenden kerk gangers wachten, allen met een nog niet ontstoken kaars in de hand. Als de me tropoliet of aartsbisschop komt, worden de klokken geluid en steken de dui zenden, die wachten, hun kaars aan en dan lijkt het alsof er plotseling een blij Paasclwuur is ontstoken. Gereedgekomen is het „Pryzenboek- je 1947" dat voornamelijk een lijst bevat van de prijzen welke inen ten hoogste behoeft te betalen voor» goe deren en diensten, die voor liet dage- lijkscli levensonderhoud benoodigd zijn. Het thans gepubliceerde boekje bevat een 120-tal bladzijden en is overal in den lande verkrijgbaar bij den boekhandel. Voor die artikelen, waarvoor geen prijs- grenzen worden genoemd, wordt opge merkt, dat de vermelde prijzen moeten worden beschouwd als richtprijzen. Deze prijzen geven het bedrag aan, waarnaar men zich kan richten bij de beoordeeling van den prijs, waarvoor een bepaald arti kel wordt aangeboden. De kwaliteit van het bedoelde artikel bepaalt mede, of de prijs boven of beneden den genoemden richtprijs zal liggen. Veel prijzen In dit boekje zullen de lezers nog hoog of aeer hoog vinden. Daarbij echter zal men moe ten beseffen, (jat wij nog steeds in een abnormalen tijd leven. Als voorbeeld hiervoor wordt het feit aangehaald, dat het hout, dat Nederland ln het buiten land moet koopen thans zeven maal zoo duur is als voor den oorlog. Vele artikelen, waarvoor in dit boekje een prijs is aan gegeven, zullen nog niet of niet gemak- kelfjk in den winkel te krijgen zijn. Ten gevolge van den oorlog is er een groote schaarschte ontstaan aan alle mogelijke goederen. De Nederlandsche productie komt slechts langzaam op gang, terwijl wij in het buitenland ook niet alles kun nen koopen wat wij gaarne zouden willen verkrijgen. Samenvattend wordt in de inleiding met nadruk er op gewezen, dat de bedoeling van dit boekje slechts kan zijn, eenig houvast te geven. Het kan geen bron zijn, waaruit alle wijsheid over de prijzen kan worden geput. Gebruikt men het evenwel met eenig geduld en gezond verstand zonder zich direct te ergeren, wanneer men op een onoplosbare moeilijkheid stuit dan kan het een succes zijn. Het boekje bevat naast een prijzen lijst voor goederen en diensten een vijftal wenken voor goedkooper leven: 1. Vraag bij alles wat u koopt of laat maken eerst naar den prijs. 2. Koop eenvoudige goede artikelen en levensmiddelen. Luxe verpakkingen verhoogen vaak onnoodig den prijs. 3. Controleer, voor zoover mogelijk, alle prijzen of tarieven, die men u laat betalen, door bij uw inkoopen dezen gids te raadplegen. 4. Betaal in geen geval meer dan wettelijk geoorloofd ls. 5. Stel direct de bevoegde instanties op de hoogte van prjjsovertredingen. De directeur-generaal van de prijzen, prof. G. Brouwers, heeft in een toelichting medegedeeld, dat het directoraat-generaal er van uitgaat dat de prijzen dusdanig worden vastgesteld, dat de productiekos ten goedgemaakt kunnen worden. Mede r.aar aanleiding van de prijzen voor kruidenierswaren zeide prof. Brou wers. dat bij het in het oog houden van het algemeene belang bepaalde belangen wel eens ln het gedrang zullen komen Zou men er evenwel thans toe overgaan prijsverhoogingen toe te laten, dan zou dit onmiddellijk een wanverhouding te weeg brengen ln het huidige prijzenstelsel. voer over zee ziet u zijn resultaat: een schip, voortgedreven door straal-moto- ren, die zich onder water bevinden. Vol gens zijn ideeën zullen de schepen der toekomst kleiner zijn, de „Queen Eliza beth'' kan dus gerust zijn, zij heeft een kleine kans het grootste schip te blij ventenminste als het aan Rade baugh ligt, die meent, dat de schepen op de eerste plaats zullen hebben: snel heid, comfort en luxe. De teekenaar heeft dit alles in zijn ontwerp trachten te verwezenlijken en naar het uiterlijk te oordeelen heeft hij zijn doel bereikt. Zijn schip heeft lijn, van den boeg tot den staart en het is groot genoeg om den reizigers behalve luxe-verblijven over „hut" zal men niet meer mogen spreken ook groote zalen en een zwembasin eveneens met lijn te kunnen verschaffen. De Oceaan-luchtreuzen lijken meer op vliegende warenhuizen dan op de Skymasters van vandaag. Zij zul len vier verdiepingen hebben en be halve honderden passagiers ook vrachtauto's met lading en al ver voeren. Bü de driewielige landings- stellen zult u zich nog kleiner voelen dan bü het wiel van de air-liners, die nu op Schiphol landen. En denk niet, dat u met een trapje aan boord zal gaan. Dat zon in den modernen tijd ouderwetsch zijn. Over een loop plank gaat u van het dienstgebouw uit aan boord. Wanneer u, uw kinderen of kindskin deren zich de weelde van een eigen vliegtuig kunnen permitteeren zullen tankstations u onderweg van benzine en alles wat u noodig hebt voorzien. Langs de autowegen zullen landings- en start banen worden aangelegd om vliegtuigen overal in de gelegenheid te stellen te tanken. „Rust" en „Kamers" geeft een recla mebord van „Delta olie" -aan. Zou Ra- debaugh een pessimistischen kijk heb ben op de toekomst van Shell en Stan dard Oil? En wat denkt u van Radebaughs hotel van de toekomst? Als een spiraal verheft het zich uit den weg naar het strand. Hebt u kamer 153 op de vijfde spiraal, vrees dan geen trappen of een overvolle lift, want met uw eigen auto het is de bedoeling, dat ieder die in de 21ste eeuw bezit rijdt u lot voor uw appar tementen. En zelfs indien u gewoon TTrtn tra O T S/Vh ft bOP.Ï etvnr,» Als de Hongaarsche boer tegen Paschen met zware stappen over zijn akker gaat om te zien of zijn tverk reeds de eerste sporen draagt van de lente, dan is zijn vrouw aan de schoonmaak. Maar niet alleen de stoelen en tafels, zelfs de huisdieren krij sen een beurt. Want zegt een oud, Hon- eaarsch volkslied niet, dat op Goeden Vrijdag zelfs de raaf 2Ün jong wascht? Paschen in Honga rije Hüsvét geheeten nadert en dan moet al- ies nieuw zijn en blij. muren en bakovens worden gewit of blauw en geel geschilderd. Er komen oeroude motie- ven op den bakoven te staan. De boerinnen dongen de kleuren zelf «n schilderen zonder voorbeelden, precies 2°oals het haar op het oogenblik ingegeven wordt en zooals zij het haar moeders doen. straat, in afwachting van het feestmaal. „Hüsvét" wil zooveel zeggen als „vleesch- neming" en in betere tijden dan wij thans beleven beteekende dit in Honga rije op Paschen zure lammetjessoep en gepaneerd gebakken lamsschouder en -bout. Paaschdafnlyke Tweede raasendag WOrdt volgens oude Hon- zagen fh Hongarije wordt Eerste Paaschdag in stilte gevierd. Er wordt aiet gearbeid en men Wandelt door de dorps- Tweeden Paaschdag beginnen de Hongaarsche meisjes met een stortbad.... gaarsche kalenders „visbevetöhétfö" (Maandag, wanneer iemand in het water geworpen wordt) genoemd. Het was eer tijds namelijk gebruikelijk, dat de jon gens op dien dag de meisjes in het water wierpenThans doet men het anders. Naar oud gebruik moeten de meisjes in den prillen ochtend water gaan halen. Bij den put wachten de jonge mannen met emmers water en de meisjes worden dan grondig opgefi'ischt, opdat zij later, wanneer ze trouwen, opgewekte vrouwen zullen zijn. Niet alleen moeten de meisjes dit met een lach verdragen, erger nog, zij moeten de jongens ook nog be- loonen met eigen ge bakken cake, brandewijn en gekleurde eieren In de steden gaan de jongens en jonge man nen op „gietbezoek" bij families met dochters Met een met bloemen versierd stokje tikken zjj tegen de ramen en zoodra zij binnen zijn halen de kinderen uil het traditioneele roode doekje een fleschje ro zenwater de ouderen andere soorten parfum waarmee de doch ters des huizes bespren keld worden. Tijdent deze ceremonie zeggen ze een simpel versje op over een bloem, die in dit huis bloeit en die begoten moet worder mocht zijn met uw auto-giro naar hef strand te gaan, staat dit bad-hotel, dat we toch minstens „Majestic" moeten noemen voor u open, want het dak is gebouwd om een landing mogelijk te maken. De smaken (zullen ook in de toekomst verschillen als in den tijd van de Ro meinen. Reist u dus hever met een am- phibischen auto, die in de Duck reeds zijn eerste stadium heeft bereikt, het kan geen bezwaar zijn. Want u rijdt het strand op en zult een aparten weg vin den, over welken u met wagen en al naar de derde spiraal kan rijden, waar een zonnige of schaduwrijke kamer wat wenscht u? in gereedheid is gebracht. Is te midden van dit alles een trein eigenlijk niet wat erg gewoon? Toch zul len ze tusschen New York en Pittsburg net zoo blijven rijden als tusschen bus- sum en Amsterdam. U zult er alleen wat gemakkelijker in zitten, desnoods een partijtje schaak kunnen spelen met uw overbuurman en de bestuurder zal geen „machinist" meer heeten maar kapi tein of iets dergelijks. Van zijn comfor tabele cabine zal hij de reizigers met de grootste mogelijke snelheid naar de plaats van bestemming brengen. Met deze foto's en beschrijving hebt u kennis gemaakt met Art Ra- debaugh, den artist uit Detroit, die zjjn fantasie laat werken, wanneer hij zjjn penseel en pen hanteert. Maar denk niet en zeg het den teekenaar zeker niet dat hij een fantast is. Want hij is een industri eel teekenaar van professie en is overtuigd, dat zijn teekeningen geen dagdroomen zijn. maar binnen eeni- ge jaren werkelijkheid kunnen wor den, indien ingenieurs er zich op toe zouden leggen. Zonder onvriendelijk tegenover Radebaugh te willen zjjn: zullen we dat „eenige" maar niet tusschen aanhalingsteekens zetten? (Van onzen luchtvaartmedewerker) De benaming straalvliegtuig is fei telijk niet juist gekozen. Men zou dienen te spreken van straalmotor, daar het de motor is, die de straalwer- king veroorzaakt, welke verschilt van den gewonen vliegtuigmotor. Dat ook het vliegtuig in zijn bouw zal gaan verschillen van 't klas sieke vliegtuigmodel, is slechts een gevolg van den inbouw en de werk wijze van den straal motor, door de Engel- schen jet-engine ge noemd. Men hoort dan ook vaak spreken van het scnroeflooze vlieg tuig, hetgeen in wezen wil zeggen, dat dit vliegtuig van een straal motor is voorzien of, zooals ook nog mogelijk is, van raketten. Wij zullen ons in dit artikel echter beperken tot de straal motoren. oefend, waardoor dus een evenwichts toestand ontstaat. Neemt men thans aan, dat °P een be paald punt in den bol een gat wordt aan gebracht en herbalen we het experiment, dan zullen we na de explosie den bol zich zien gaan bewegen in een richting te- fenovergesteid aan die waar zich het gat evindt. De oorzaak hiervan is dat in het laatste geval de krachten op den bin nenkant van den bol werkende niet meer in evenwicht zijn en een resultante ont staan is. die gericht is in de richting Het principe waarop de straalmotor berust is zeer eenvoudig gezegd dat van reactie-voortstuwing. Reeds een der bewegingswetten van Newton zei- de: actie en reactie zijn gelijk in grootte en omgekeerd in richting. Het duidelijkst kan dit principe worden aangetoond door ons een hollen bol voor te stellen, die gevuld is met een brandbaar mengsel. Tot ont steking gebracht hoe dit geschiedt, kan in het midden worden gelaten zal door de explosie de druk in den bol sterk toenemen. Toch zal er niet de geringste^beweging aan den bol zijn waar te nemen, omdat deze druk ge lijkmatig op alle kanten van het in wendige van den bol wordt uitge- De Gloster-Meteor. Deze eenpersoonsjager met twee straalmotoren bracht het wereldsnelheidsrecord op 969.6 K.M. per uur tegenovergesteld aan die waar het gat zich bevindt. By den straalmotor heeft een dergelijk proces plaats. Vla een aanzuigbuls wordt de buitenlucht naar een turbo-compressor gevoerd bij het verlaten waarvan de door de explosie uitzettende gassen als een gasstraal van zeer hooge snelheid de straalpijp verlaten. De reactiekracht van de uitstroomende gassen levert de voorwaartsche beweging van het vliegtuig op. immers de beweging van den gasstraal is naar achteren ge richt. ergo de reactie hierop naar voren, dj. in de vliegrichting. De groote voordeelen. aan het gebruik van straalmotoren verbonden zijn vooral de hooge snelheid en het vermogen om op zeer groote hoogte deze snelheid te kun nen behouden hetgeen by den zuigermo tor ondanks allerlei vernuftige hulpmid- delen niet wel mogeiyk is. Een verder groot voordeel is, dat geen luchtschroeven meer benoodigd zijn. Dit is vooral van belang voor militaire vlieg tuigen daar de schroeven steeds een kwetsbaar en dankbaar doelwit oplever den voor het vuur van vijandeiyke jacht vliegtuigen en luchtdoelartillerie Doch ook in de burgerluchtvaart ie- verde de schroef steeds groote moeilijk heden op. die thans bij den straalmotor komen te vervallen. Ais gevolg van het ontbreken van luchtschroeven kan de ■iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii minimum De vrouwen bij het graj. Zoowel het evangelie van Paasclizaterdagals dat van het hoogfeest van Pa schen verhaalt ons, hoe Maria Magdalena, Maria van Jacobus en Salome uitgingen met specerijen om het lichaam van Jesus te balsemen. Hoe ze er aankwamen, toen de zon juist was opgegaan. En dat zij in het graf den engel vonden, die haar, als eersten, meedeelde, dat Christus verrezen was. Ook nu weer: de vrouwen. Steeds waren zij in Jesus' omgeving: Maria en Martha, Magdalena. de moeders, die Hem. haar kinderen brachten om ze te zegenen, de Samaritaansche bij den put. de weenende vrou wen langs den Kruisweg en tenslotte de vrouwen onder het'kruis. Haar gaf de engel de opdracht- Zegt het aan Zijn leerlingen en aan Petrus. Laten wij, vrouwen, ons de eerevlaats, die Jesus aan de vrouw gaf, waardig toonen. schappen van God in ons, want wij zijn ge schapen naar zijn beeld en gelijkenis. Laten we dan beginnen met dit Paaschfeest die goddelijke eigenschap pen tot nieuw leven te brengen. God is liefde goedheid, blijheid, vol harding, mededoogen rechtvaardigheid, ver draagzaamheid. Die deugden moeten we in ons doen opstaan Het is niet steeds even gemakkelijk ze te beoe fenen, maar het hindert niet al vallen wij eens Waar het werkelijk op aan komt, dat is, dat wij weer opstaan, tel kens opnieuw. Dat wii opnieuw beginnen iede- ren keer als het weer mis is geweest. Ik kan nooit heelemaal ontko men aan de gedachte dat God dien eenen keer dat het goed gaat, be langrijker acht, dan die keeren, dat het mis is Staan we zelf niet zoo tegenover de fouten van onze kinderen? Zouder we dan moeten aanne men, dat God minder edelmoedig en verge vingsgezind zou zijn te genover ons? Zeker niet als wij maar onzen goe den wil toonen en steeds weer opstaan. Opstaan als wij het weer eens verkeerd gedaan heb ben en probeeren om het beter te doen, maar ook, als het leven ons tracht neer te slaan, als wij tegenslag op te genslag krijgen, ook dan opstaan en opnieuw vechten zonder den moed te verliezen. Wij moeten op God ver trouwen, maar wij mo gen niet gelaten gaan zitten afwachten of het God zal behagen eens speciale aandacht aan ons te schenken Zelf aanpakken en moe dig volhouden, dar zullen we er met Gods hulp komen. Het volgende verhaal tje las ik eens in een Engelsch boekje en het trof me door zijn een voud. Een heer stond ergens voor een etala ge te kijken naar een zeer mooi schilderij met de Kruisiging. Naast hem stond een straat jochie, dat kennelijk door de voorstelling was aangegrepen. „Wel broer", zei de heer, „weet je wat het voorstelt?" „Weet u dat niet?' antwoordde het jochie „Die man, dat is Jesus en die andere, dat zijn Romeinsche soldater eft die vrouw, die staa* te huilen, dat is Zijr moeder en ze hebbep Hem doodgemaakt!" Toen de heer zich omdraaide en weg ging, kwam het jochie achter hem aanloopen trok hem bij zijn mouw en zei: „Meneer, dat heb ik nog vergeten te vertellen, maar Hij ie weer opgestaan". Het klinkt zoo sim pel, maar wat zou het prachtig zijn, als ze dat van ons ook konder zeggen, wat er ook met ons gebeurt: „maar ze is toch weer opgestaan" romp laag boven den grond worden ge bouwd. waardoor weder een lichter con structie van het landingsgestel mogelijk wordt en een gemakkelijker in. en uit stappen en in- en uitladen verkregen wordt. Dat ook een verbeterd uitricht voor den vliegtuigbestuurder wordt ver kregen, zal duidelijk zjjn. Een voordeel, dat vooral voor den luchtpassagier van belang ls, is de stilte, die in het straalvliegtuig zal heerschen. Geen hinderlijk motorenge ronk meer. doch gelnidloos vliegen, daar het hinderlijk gezoem, dat ten rechte hoofdzakelijk door de schroef wordt veroorzaakt met deze schroef komt te vervallen. Na deze opsomming van de voordeelen, die aan het straalvliegtuig zijn verbonden zou men zich af kunnen vragen war lan nog de invoering van het straalvliegtuig in den weg staat. Zooals steeds heeft ook hier de medaille een keerzyde Door de zeer hooge snelheden van het straalvlieg tuig zijn belangryk langere start- en -an- cungsbanen op de vliegvelden benoodigd. Alvorens men zal overgaan de vliegvelden dermate uit te breiden, dat zy geschikt zijn de straalvliegtuigen te bedienen, zal men zich no? wel even bedenken. By lage snelheden men denke aan den start ls het straalvliegtuig bijzonder inefficient vergeleken by het propeller- vliegtuig. De vorm van het vliegtuig zal eveneens verandering moeten ondergaan Aërodynamisch zullen vleugel en romp aangepast dienen te worden aan deze nooge snelheden welke de snelheid van het te- luid gaan naderen Veelal bouwt men de suaalmotoren m den vleugel, daar de ge- heele motorinstallatie daarin kan worden opgeborgen en men dan geen last onder vindt van de heete uitlaatgassen op de roeren. Tenslotte bevindt de ontwikkeling van den straalmotor zich nog in een begin stadium, hoewel alle bekende motorenbou wers zich thans met de ontwikkeling van den straalmotor bezighouden. Kan men dan ook veilig aan den straalmotor een groote toekomst voorspellen, gepaard gaande aan een belangrijke evolutie in de luchtvaart, de tijd zal nog ver van ons liggen, voordat de straalvoortstuwing alge meen de propeller-voortstuwing zal heb ben verdrongen. Een kijkje in een Engelsche fabriek van straalmotoren /ndien ge tot de menschen behoort, die meenen dat aan de technische mogelijkheden van den mensch eens een einde moet komen, dan kunt ue weest dus gerust inderdaad gelijk hebben, maar eerst zullen fwio-sieën van den fantasie-rijken Amerikaan Radebaugh nog Hclchr, v worden. Want de reproducties, die ge hier ziet, mogen den oescnouwer van vandaag, honderd-, desnoods duizendmaal te fantastisch ren °root deel van dit alles ligt toch reeds binnen het kunnen van den tegenwoordig en mensch. was de Nautilus onder kapitein Nemo niet eens een moeilijk in te den ken iets. En vandaag? Neem de moeite van een reis naar Den Helder of ae Waalhaven en een kapitein van vleesch en bloed geen Nemo (dat is Niemand) maar een werkelijk bestaand „Iemand" zal V zijn O 21 toonen En kunt U Verne's diepzeetochten nog niet verwerkelijkt den in de onderzeesche reizen van een K VIII, richt dan uw gedachten naar dat stukje Afrikaansche kust van de Guinee, waar professor Picard aanstalten de ^Vste plekjes van de zee af te dalen om behalve de wonaenijke wereld van den zeebodem, ook wie weet! toch nog dat fantastische Atlantis te ontdekken. overeenstemming is. Bekijkt u dat rechtsche huis eens, dat meer lijkt op een Zaansche woning uit den tüd van Czaar Peter dan van het jaar tweeduizend-zooveel. En wan neer de brandmelder, waterpomp of wat het wezen mag, uit omstreeks 1890 kan stammen, dan zullen de auto's iets minder ouderwetsch zijn, namelijk van anno 1947. Deze Amerikaan heeft zich ook op het Oceaan-verkeer geworpen. Van het ver- Radebaugh heeft zijn ontdekkings reizen geïnspireerd door Verne's reizen misschien uitgebeeld met *'jn Penseel, waarbij hij de schijnwer- p.ers van zijn onderwater-schip behalve ^chen en slangen ook de wrakken van ^''egdekschepen, kruisers en complete Boeings laat beschijnen. Vrede schijnt Us °ok in zjjn toekomstdroomen een af en toe onderbroken iets te zijn. Dit alles oen nuchter mensch te ver gaan, o hierbij afgebeelde teekeningen van adebaugh laten u ideeën zien, die ook nder veel fantasie kunnen bekoren. 00 "team", zooals de teekenaar zich 'e denkt, die zich via luchtmasten ven de autowegen en kanalen van een stad zal voortbewegen, is zelfs niet zoo •ijzonder modem meer, daar hij in het oude Europa nog wel al jaren be staat. Radebaugh laat de tram alleen ■voortbewogen worden door een propel ler. Dat is het eenige nieuwe. Want al jaren „rijdt" een tram als deze door het Duitsche Wuppertai, en ontsiert het toch al niet mooie stadsbeeld. Deze Radebaugh, ontwerper van een toekomstige wereld, teekent ach ter zijn tramfantasie echter huizen, van soort, dat allerminst met het moderne van de verkeersmiddelen in De Amerikaansche artist Art Radebaugh

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3