truman waarschuwt Laffe roofmoord te Haarlem Astronomische expeditie naar het hartje van Afrika Nederlandsch initiatief wekt verbazing der wereld GROOTE STAKINGEN IN AMERIKA Telefoonbedrijven en mijnen stilgelegd „Oranje" met de vlag halfstok in de thuishaven Henry Ford overleden W anneer komt electrif icatie? EEN TWEEDE MAAL Wij moeten tijdig handelen" 77-jarige man het slachtoffer Slagzij veroorzaakte het ongeluk JHR. DE GEER BINNENKORT VOOR HET BIJZONDER HOF Als alle factoren medewerken... Dakota bij Bandoeng uitgebrand Duitsche instrumenten De militaire toestand Tot hoofd en hart Verkoolde lichamen begraven Drie jaar in de eenzaamheid DINSDAG 8 APRIL 1947 69ste JAARGANG No. 23817 99 „Tactiek van de verschroeide aarde" N Het weer (Vervolg op pagina 2) MINDER VALIDE ARBEIDSKRACHTEN Verplichte plaatsing Na „staakt het vuren" Uaiek in de wereli De betreffende telescoop, die uniek in de wereld is, werd ontworpen door den in 1934 overleden Nederlandschen astro noom prof. dr. W. de Sitter eertijds di recteur van de Sterfewacht te Leiden. Zij werd tijdens een Proefexpeditie van 19ol tot 1933 door dr. Hins en dr Van Herk in hetzelfde gebied gebruikt Het apparaat wordt, in verband met opge dane ervaringen, thans omgebouwd. Transatlantische gesprekken onmogelijk De telefoonstaking Kapitein Bakker vertelt NED.-INDIë Pamfletten met anti-Ned. propaganda I Het kostbaarste goed op aarde is l een blij hart en een rein geweten j De C.C.D. in Twente heeft nabij de IJsselbrug te Deventer een partij van 26000 eieren in beslag genomen, die be stemd waren om in Amsterdam op de zwarte markt gebracht te worden. De eieren zijn in distributie gebracht. VERBETERING SALARISSEN DER ONDERWIJZERS K.B. kan zeer spoedig verwacht worden SJAHRIR NAAR BATAVIA BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter Wnd. hoofdredacteur: <U Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelir-ger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der m.m hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. President Truman heeft aan een diner Tan ongeveer 2000 democratische par tijleiders een rede gehouden, waarin hij Terklaarde, dat het Amerikaansche volk 7,ich positief schrap moet zetten tegen Agressie, in welke vorm deze zich ook voordoet, door het gebruik van gewapen ds strijdkrachten of door geheime infil tratie. „Het is niet meer voldoende te zeg- Ren, willen geen oorlog meer", aldus t'e president. „We moeten tijdig hande len om elk conflict dat het gevaar in z<ch houdt, zich over de wereld te ver spreiden, in de kiem te smoren". Truman sprak ter gelegenheid van de .laarlijksche Jeffersondag. „Ook wij heb- gelijkJefferson, gezien hoe wreede- de rechten van naties vertrapt zijn. Wij hebben dit als aangelegenheden geschouwd, die niet geringschattend be handeld mogen worden. Ook wij hebben Kaar het Fransche persbureau Agence France Presse bericht, heeft een verte genwoordiger van dit bureau te New Delhi een onderhoud gehad met den Tndonesischen minister van Buitenland sche Zaken, Sjahrir, die verklaarde: „Wij beginnen onderhandelingen met India misschien zullen Indonesië en India binnenkort wederzijds ambassades vesti gen.'^ Hij zeide voorts: „Wij willen aan de Nederlanders en aan de Europeesche kolonisten laten weten, dat men niet anger blokkade jegens ons kan uitoefe- nen en dat men ons niet langer onder vreemd juk kan houden. India en alle Aziatische landen sympgthiseeren met ons en ondersteunen onze zaak tegen de Nederlanders. Indien dezen het accoord oreken, zullen 70 millioen Indonesiërs strijden voor de vrijheid. Wij zouden in at geval niet aarzelen de taktiek van de verschroeide aarde toe te passen, het geen de wereldmarkt zou treffen." ni~O0la'bS de Indonesische revolutie id is' zullen de zelfstandige ïïnS*' die buit<m het geregel- venTh leger 0Pereeren, bl«- een t h werd' volgens Antara, m een vergadering te Madioen besloten. Van deze beslissing is de republikeinsche regeering in kennis gesteld. Antara meldt voorts, dat de minister van Defensie Sjarifoedin en generaal Soedirman de bijeenkomst bijwoonden. onze protesten laten hooren". De president noemde Rusland niet rechtstreeks, maar veelbeteekenend ver geleek hij zijn huidige politiek met die van president James Monroe, wiens Mon roe-doctrine o.a. gericht was tegen Rus sische eischen in Alaska. De president kondigde officieel aan, dat per l Juli a.s. een In evenwicht zijnde be grooting verwacht kan worden. „Ik prijs ine gelukkig", aldus sprak hij, „te kun nen verklaren, dat wij voor het huidige belastingjaar van 1947 de begrooting in evenwicht kunnen brengen en dat we een ■overschot zullen hebben". Aangaande de buitenlandsche politiek, zei Truman nog, dat de Ver. Staten de verantwoordelijkheid dragen de Ver. Naties te heipen beschermen. De Ver. Na ties vormen de hoop van de menschheid om voor altijd de vrees voor oorlog te verbannen. Willen wij de Ver. Naties steunen, dan moeten 'wij, indien noodza kelijk, haar werkzaamheden supplementee- ren. Door de vrije naties te helpen haar. vrijheid te handhaven, versterken wij de Ver. Naties bij de vervulling van haar taak. Onverschillig hóe groot ons militair potentieel ook moge zijn, militair poten tieel alleen is niet genoeg. Ook verklaarde Truman, dat de prijzen omlaag moeten. Hij zei, dat een diepe moreele verantwoordelijkheid op die bur gers rust, wiens beslissingen van grooten invloed zijn op de markten, de verant woordelijkheid n.l. om fair te handelen en niet alleen uit te zijn op gtoote win sten. Verwachting tot Woensdagavond: Aanvankelijk vooral in het Noorden van het land nog harde wind tus- schen Zuid-West en West met enkele regenbuien. Later afnemende Zuid- Westelijke wind en tijdelijke opkla ringen. Weinig verandering van temperatuur. Zon 5.5919.26. Maan (1.12—7.37. Zondagochtend half twaalf heeft een Nederlandsche patrouille het wrak van öe vermiste Dakota op Java bereik1. Het bevindt zich in een ravijn op de Westelijke helling van den Bocrangang en is grootendeels uitgebrand, zoodat de hoop op overlevenden moet worden opgegeven. Vlak bij het wrak zijn de verkoolde lichamen der inzittenden gevonden en onmiddellijk ter plaatse begraven. Van daag zou een groep deskundigen zich naar de plaats van de ramp begeven, teneinde de oorzaak vast te stellen. Voor- loopig wordt op goede gronden aange nomen, dat slecht zicht het ongeluk ver oorzaakt heeft. In den afgeloopen nacht is te Haar lem een laffe roofmoord gepleegd, waarvan de 77-jarige Chr. Koster, wo nende aan de Amsterdamstraat, hoek Zuidpolderstraat, en eigenaar van een galanteriezaak, het slachtoffer is ge. worden. Om drie uur vannacht werd de Haarlemsche politie van het ver schrikkelijk gebeuren in kennis ge steld. Zij toog dadelijk op onderzoek uit, dat hedenmorgen nog gaande was. Over het verloop van deze zaak vei nemen wij het volgende. Toen de vrouw des huizes zich des nachts even van bed begaf, trof zij op het toilet een jongeman aan, die haar met een beitel op het hoofd sloeg. Hij -Zy.-ïSS T* Johannesburg (Zd. Afrika) heeft op de Rand Easter Showdr. gezant te Pretoria, het Nederl. paviljoen geopend Visser. vroeg haar naar geld, waarop zij hem voorging naar de huiskamer. Intusschen was haar echtgenoot, door het rumoer beneden gewekt, opgestaan. Toen hij echter de kamer binnenkwam ging de brutale inbreker hem met hetzelfde voorwerp te lijf en sloeg hem den schedel in met het gevolg, dat de man kort daar na overleed. De jongeman onderzocht vervolgens de kleeding van den ove Tedene en de vrouw dwong hij de plaats aan te wijzen, waar zij geld verborgen had, hetgeen hij, nadat hij het had gevon den, meenam. Mevrouw Koster zag kans te vluchten en de buren te waarschuwen, die terstond de politie alarmeerden. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar de Ma- riastichting overgebracht. Hedenmorgen heeft de Officier van Justitie, mr. Paardekooper Overman, de situatie ter plaatse opgenomen. Naar het A.N.P. verneemt aal binnen kort de Tweede Kamer een wetsontwerp bereiken, dat een regeling inhoudt, waar bij de werkgevers overheid zoowel als particulieren worden verplicht bij aan stelling van nieuw personeel een zeker aantal minder-valide arbeidskrachten in dienst te nemen. De regeerihg maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de vorige week het navolgende verlies is gerapporteerd: Gesneuveld of overleden tengevolge van oorlogshandelingen: Koninklijke Marine korp. der mariniers (G.V.W.) W. H. Peters, afkomstig uit Nijmegen, gesneuveld bij Soerabaja tengevolge van vijandelijke actie 26-3-1947. Binnenkort, in het begin van den zomer, vertrekt een Nederlandsche weten schappelijke expeditie naar aequatoriaal Afrika. Drie jaar lang zullen dr. G. van Herk van de Sterrewachl uit Leiden en de luitenant ter zee le klasse W. H. van Zadelhoff in de hooglanden, tusschen Nairobi en het Victoriameer, astronomische metingen verrichten om zoodoende gegevens te verzamelen, die kunnen leiden tot grootere kennis en zekerheid over de samenstelling van het heelal. Zij zullen ver gezeld zijn van hun echtgenooten, die hun eenzaamheid in de Afrikaansche oer wouden op ongeveer 3000 meter hoogte (ruim 9200 voet) zullen deelen. De gekozen Plaats tooi het observatorium ligt op plm. 200 kilometer afstand van Nairobi. Voor deze expeditie bestaat, zoowel Ver te lande als internationaal, groote belangstelling. Men gaat namelijk een Tieuwe methode van plaatsbepaling van Ten groot aantal sterren volgen. Tot dus ver werd hiervoor de verticaal draaiende telescoop gebruikt. Bij metingen met be hulp van deze telescopen ontstaan altijd afwijkingen in berekeningen, die bij ver gelijking van resultaten van diverse waarnemingsposten te sterker opvallen, jpen dezer afwijkingen wordt veroorzaakt door breking van het licht in den damp kring. Een andere is de doorbuiging van de telescopen, welke, hoe gering ook, tot aanzienlijke afwijkingen kan bijdragen. Bij de waarnemingen van de hee- ren Van Herk en Zadelhoff zal een horizontaal draaiende telescoop wor den gebruikt. Hierbij wordt de door- buigingsfactor geëlimineerd. De te lescoop draait op een horizontale •chijf, waarop, met behulp van kleine microscopen, de juiste richting haarfijn kan wórden afgelezen. Ob servatie van sterren kan alleen on- °®r een bepaalden hoek geschieden. tt®! is daarom noodzakelijk zoo "hoog mogelijk bij den aequator te «wen Men krijgt dan alle sterren, e van het Noordelijk of Zuidelijk halfrond af te zien zijn, „onder schot". Bovendien waarborgt een dergelijke plaats zoo klein mogelijke afwijkingen veroorzaakt door de bo venvermelde straalbreking. Behalve deze telescoop bestaat net instrumentarium uit een Schmidt- camera, die, met behulp van spiegels, hemellichamen en hemelverschijnselen fotografeert, alsmede een eleetrisch meetapparaat, dat met behulp van een foto-electrische cel in het focus van een zoeklichtspiegel, een versterker en een galvanometer de lichtkracht en zoo den afstand van een hemellichaam kan meten. Het optisch gedeelte van de Schmidt- camera heeft Philips gemaakt. De ca mera zelf wordt in de werkplaatsen van de Sterrewacht vervaardigd en gemon teerd, Deze eleetrisch gedreven dubbele camera, die een spreidhoek van dertig graden heeft, volgt met constante snel- heid den loop van een ster, waardoor gedurende den nacht series opnamen kunnen worden gemaakt. Door het plaatsen van filters voor een der beide openingen kan men desgewenscht be paalde kleuren uit het kleurgevoelig beeld houden, waardoor men van ge lijktijdige opnamen vele wetenschappe lijk belangrijke dingen kan aflezen. Camera en spiegelinstrument zullen ook gebruikt worden voor waarnemin gen» op het gebied van het zodiacale licht. Dit licht is bij den evenaar het beste zichtbaar. Het schijnt te ontsaan door verstrooiing van zonlicht op stof deeltjes, die zich in het heelal bevin den. Men hoopt in de komende jaren over de grootte dezer deeltjes, hun af komst en hun samenstelling wijzer te worden. Het is niet uitgesloten, dat het resten zijn «van door krachten in het zonnestelsel uit elkaar getrokken ko meten. Het Nederlandsche initiatief tot deze expeditie heeft in de wereld der astro nomen verbazing en bewondering ge wekt. Men had niet gedacht, dat ons land zoo kort na de bevrijding reeds een dergelijk hoogst belangrijk initiatief zou kunnen nemen en uitvoeren. Van vele zijden uit het buitenland wordt steun verleend. De Nederlandsche marine, de traditie met prof. Vening Meinesz getrouw, geeft alle medewerking in den vorm van het meezenden van luit. ter zee Van Zadel hoff, doch ook in materieel opzicht. Voor het vervaardigen van het spiegei-meet- instrument werden spiegels van Duitsche zoeklichten beschikbaar gesteld. Uit Duitsche duikbooten kwamen tal van accumulatoren te voorschijn. Zoo zullen dan twee Nederlandsche geleerden met hun echtgenooten drie jaar lang in de eenzaamheid van het gebied rond den Afrikaanschen evenaai 'even en werken in dienst van de weten schap. De dichtstbijzijnde bewoonde plaats ligt op 45 K.M. afstand. De water en voedselvoorziening zal moeilijk zijn. Het is het plan, dat zij tweemal voor een half jaar bezoek zullen krijgen van bio logen, die het planten- en dierenrijk zullen bestudeeren.De inrichting van het kamp zal ongeveer twee en een halve maand in beslag nemen. Daarna zuilen de dagen en nachten aan studie en waarnemingen zijn gewijd. Drie kleine prinsesjes doen van harte mee aan de wintersport. Irene en Beatrix, stevig ingepakt tegen de kou, stappen kordaat door de straten van Zermatt. Margriet is onverstoorbaar als altijd Terwijl naar schatting 340.000 arbei ders in de Amerikaansche lelefoon-be drijven Maandagmorgen het werk neerlegden, heeft de meerderheid van Amerika's 400.000 mijnwerkers eveneens Maandag niet gewerkt. Als gevolg van de eischen der vakver- eenigingsleiders om het werk in de mij nen niet te hervatten voordat de veilig heidsmaatregelen verbeterd zouden zijn. zetten 280.000 mijnwerkers hun rouwsta- king voort, die zes dagen had geduurd en waarmede de slachtoffers werden her dacht van de mijnramp in Centralia die onlangs plaats vond. In een der belang rijkste kolencentpa. Pittsburgh, beriroeg de steenkoolproductie naar schatting 25 procent van normaal. In andere mijnstre ken was de productie laag, waardoor dui zenden arbeiders in aanverwante bedrij ven zonder werk kwamen. Julius Krug, minister van Binnenland- sche Zaken, heeft het verzoek van John Lewis, voorzitter van den Amerikaanschen mijnwerkersvakbond, om alle 2531 mijnen op twee na om veiligheidsredenen te slui ten van de hand gewezen. De basis van het arbeidsgeschil der te lefoon-arbeiders wordt gevormd door 10 eischen van de Nationale Federatie van Telefoon-arbeiders. De voornaamste eisch is die eener loonsverhooging van 12 dollar (circa 30 gulden) per week. Het gemiddelde loon bedraagt op het oogenblik 43.19 dollar (ongeveer 110 gulden). Niet alleen dat de telefoon-staking een ernstige slag beteekent voor velen In de Vereenigde Staten, maar de staking maakte naar het scheen ook alle be halve de allerbelangrijkste transatlan tische telefoongesprekken onmogelijk. Ondanks de staking zette de regeering Maandag haar pogingen voort om het geschil te beëindigen. Bijna voortdurend worden er onderhandelingen gevoerd. Naar verluidt liet president Truman zich op het Witte Huis op de hoogte houden van de ontwikkeling, doch liet hij de afwikkeling over aan het desbetreffende departement. Naar schatting nemen aan de eerste groote staking van 1947 door geheel Amerika 340.000 man telefoon-personeel, deel. In alle belangrijke steden hebben zij rond de telefoon-centrales wachtposten ge plaatst. De gevolgen van het posten en het ontstaan van sympathie-stakingen zouden nog 300.000 werknemers in fa brieken en laboratoria der telefoonbedrij- Te Rotterdam arriveerde de nieuwe Ame rikaansche ambassadeur Herman Baruch. Hij werd verwelkomd door den Nedelana. schen gezant in Amerika Jhr. Loudon. Midden: Herman Baruch. Met de vlag halfstok is de „Oranje", het vlaggeschip van de Amstérdamsche haven en de Maatschappij „Nederland", Zondag de haven van Amsterdam bin nengevaren. Allereerst werd hei sioffe- liik overschot van den omgekomen stuurman Fris, die vanmiddag te Be verwijk begraven is, van boord gebracht. Later gingen de honderden gerepa- trieerden uit Indië. die wei een moei lijke en gevaarvolle thuisreis hebben meegemaakt, van boord. Kapitein Bakker van de „Oranje" vertelde dat de reis nochtans niet onder buitengewone weersomstandig heden verliep. Het ongeluk, dat vier menschenlevens kostte, was, zeide hij, aan een ongelukkigen samenloop van omstandigheden te wijten. Het schip voer in de Golf van Bis- caye gewoon op koers doch het zware weer deed het afwijken en de kapi tein besloot bij te draaien. Tijdens dit bijdraaien maakte de „Oranje" door dwarszeeën slagzij, doch geen overmatige. Juist tijdens deze ma noeuvre is het ongeluk gebeurd. De stewardess J. Broer uit Blaricum, die haar eerste reis maakte, liep met een schaaltje toast, dat zij naar de derde klasse kinderkajuit moest bren gen, over het achterdek, om een omweg te vermijden, hoewel het loopen over dek tijdens storm aan het personeel verboden is. Zij gleed' op het gladde dek uit en haar voet raakte bekneld tus schen een PÜP en een koker. De chef hofmeester G. W. Meijer en de stuur man S. A. Fris trachtten haar te hel pen, terwijl de steward S. N. v. d. Poel den dokter ging halen. De steward trof echter alleen zuster Schimmel, die on middellijk te hulp kwam en de stewar dess Broer nog 'n injectie heeft gege ven. De steward kreeg opdracht'n bran card te halen. Toen maa.ke de „Oranje" Ook een te hulp gesnelde brand wacht viel buiten boord, maar hjj kon wonder boven wonder nog een touw grijpen. Hij trachtte nog zuster Schim mel te redden, die hij echter tengevol. ge van de zware zeeën weer moest los laten- Hij kon zich binnen boord trek ken cn werd slechts licht gewond. Erger was de stuurman Fris er aan toe, die weliswaar niet van boord was geslingerd, omdat zijn been in een loos gat bekneld raakte, maar die een zware schedelbreuk had opgeioopen en spoedig overleed. Hij en de brandwacht werden gevonden door den inmiddels terugge keerden steward v. d. Poel, die aan den dood is ontsnapt, omdat hij juist den brancard haalde. De kapitein sprak nadrukkelijk tegen dat een defect aan de stuurinrichting van het schip de oorzaak van het onge. luk zou geweest zijn. Men heeft wel een onderzoek ingesteld, maar geen defect gevonden. Verscheidene passagiers en leden van de bemanning zijn verder nog gewond. Zoo brak een passagiere, die aan dek zat en weggeslagen werd, een knie schijf. Zelfs de kapitein was gewond. Er is aan boord ook vrij veel schade aan meubilair, servies en een grooten vleu gel, terwijl het magnetisch kompas was weggespoeld, doch later werd terugge vonden. Er waren tijdens het ongeval 881 passagiers aan boord, oa. 180 Engel- sche, en 476 leden der bemanning. Na de „Oranje" voer de „Johan van Olden- barnevelt" de Amsterdamsche haven bin. nen met 250 gerepatrieerden uit Indië. De „Oranje" had er 300. De ontscheping geschiedde snel, maar de opvarenden zullen de reis niet gauw vergeten. ven tot werkloosheid kunnen doemen, doch tot dusver zijn er nog geen aanwij zingen dat dit ook inderdaad geschieden zal. Volgens de laatst beschikbare crj fers zijn eT in de Vereenigde Staten 31.600.000 telefoon-toestellen. die drie vijfden vertegenwoordigen van alle toe stellen die op de wereld bestaan. Zestig procent van deze Amerikaansche telefoons werken vol-automatisch en worden door de staking nie buiten werking gesteld', doch voortzetting van de staking zou binnen afzienbaren tijd ook deze tele foons treffen, daar het personeel voor onderhoud der centrales ontbreekt. Toen Maandagochtend om zes uur plaatselijken tijd. door geheel Amerika de werknemers het werk neerlegden, sprong het toezichthoudend personeel in de bres om nooddiensten te verrichten voor de plaatselijke en intercommunale gesprekken. Tot dusver hebben radio- en telex-netten nog geen last van de ste king ondervonden, doch ook hier zal het ontbreken van controle en onderhoud op den duur moeilijkheden moeten op leveren. De Nederlandsche militaire woord voerder te Batavia heeft in eerste uitgave van het aangekondigde week overzicht uit de militaire zones o.a. het volgende medegedeeld: Te Medan is de overeengekomen terugtrekking van de republikeinsche troepen tot 2 km. achter de demarcatielijn nog niet ten uitvoer gebracht. 2 April heeft een ernstige beschieting plaats gehad van een patrouille, die een convooi beveiligde. Binnen de Nederlandsche °emar- catielijn heeft men pamfletten ge vonden, welke anM-Nederlandsche propaganda bevatten en afkomstig waren van ^e T.BX Gisteren is schriftelijk een officieel protest in gediend tegen de bestandsschendin gen van den laatsten tijd. In den sector van Batavia is ten Zui den van Bekassi een Nederlandsche pa trouille hevig met mitrailleurvuur be schoten. Te Semaxang worden binnen de repu blikeinsche 2 km.-sectoren stellingen ge bouwd en vaste posten ingericht. In den Westelijken sector is de spoorbaan over een afstand van 300 meter opgebroken. In de zone van Soeraibaja werden bij Glatik aan de Porong terugkeerende evacuees door de T.R.I. onder vuur ge nomen. De detachementen te Trawas, Fatjet en Belom werden teruggenomen. De toeloop van de bevolking voor me dische behandeling was buitengewoon groot. 9 en 10 Mei a.s. zal de eerste kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, onder presidium van prof. J. A. van Hamel, de zaak van jhr. D. J. de Geer, oud-minister .pre sident, behandelen. De samenstelling van het Hof zal zijn: president: prof. J- A. van Hamel; rechts geleerde raadsheeren mr. F. R. Mijnlieff en mr. F. P. T. H. Rolingh; militaire raadsheeren gen.-maj. A. R. v. d. Benten schout-bij-nacht H. Jolles. De procureur, fiscaal is mr. W. P. Bakhoven. 9 Mei zal het hof de getuigenverhoo- Uit tal van informaties, die bij de afdeeling perszaken van de Nederland sche Spoorwegen binnenkomen, is ge bleken, dat men van bepaalde baanvak ken gaarne een datum wil hooren, waarop de Nederlandsche Spoorwegen verwachten de electrificatie of her- electrificatie gereed te hebben. De N.S. daarentegen hebben zich niet aan bepaalde data willen binden, voor al .niet omdat onvoorziene omstandig heden de in uitvoering zijnde werken belangrijk kunnen vertragen. Wanneer de Spoorwegen, om aan veler verlangen tegemoet te komen, hieron der enkele data noemen waarop be paalde baanvakken wederom eleetrisch berijdbaar zullen zijn, dan moet men wel bedenken, dat slechts aan de ver wachtingen beantwoord kan worden wanneer het weer, de materiaalvoorzie ning en onvoorziene omstandigheden geen moeilijkheden in den weg zullen leggen, terwijl het van de materieel- positie afhangt of een eleetrisch berijd baar baanvak direct na het gereedko men ook bereden kan worden. Welnu, in het gunstigste geval zullen de na volgende baanvakken wederom elee trisch berijdbaar zijn op: 4 Mei Den HaagUtrecht, Rotterdam Utrecht. 1 Juni UtrechtGeldermalsenEind hoven. 30 Juni Scheveningen renbaan Achterweg. 1 October LeidschendamVoorburg RotterdamHofplein. 1 Januari 1948 UtrechtNijmegen. 1 Mei 1948 UtrechtAmsterdam. De Amerikaansche auto-magnaat Henry Ford is hedenmorgen op 83- jarigen leeftijd te Detroit overleden. De onmiddellijke doodsoorzaak is nog niet vastgesteld. Toen hij vorige week in zijn huis terugkeerde na zijn jaarlijksch winterverblijf in Peorgia, was hij in goe den gezondheid. Achttien maanden ge leden trok Ford zich uit de actieve leiding van zijn auto-industrie terug. Henry Ford werd geboren als zoon van een Ierschen immigrant. Zijn moeder was van Nederlandsche afkomst. Zijn vader, 'n gegoede boer in Greenfield, gaf hem in zijn jonge jaren 40 morgen grond. Henry Ford bebouwde zijn land met ijver, maar zijn belangstelling richtte zich naar <je tech niek. Hij vormde zichzelf als machine houwer en werd in 1887 ingenieur bij de Edison-fabrieken in Detroit. Zijn idee om een „horseless carriage" te maken voerde hij uit rond de eeuw-wisseling. In 1903 stichtte hij zijn Ford-fabriek, waarmee een auto-productie kon beginnen, die nu vele tientallen millioenen wagens be draagt en hem tot een van de rijksten van Amerika maakte. Maar Ford was meer dan een industrieel. In de eersten wereldoorlog vewierf hij be kendheid op politiek terrein door zijn po ging om tot vrede te bemiddelen. Maar zijn op industrieel gebied groot organisa tie-vermogen schoot toch te kort, toen hij eind 1915 naar Europa reisde om persoon lijk den vrede te organiseeren. Dit is in zooverre van belang voor den oorlog ge weest, dat hij na zijn terugkeer in Ame rika het besluit nam, één partij van de oorlogvoerenden te steunen, in casu de ge allieerden. Hier had zijn organisatietalent meer succes, en de mogelijkheid van de instelling van het Amerikaa'nsche leger in 1917 is mede aan Ford te danken geweest. Ford was streng voor zich zelf, maar ook voor anderen Hij betaalde de hoog ste loonen en wilde de beste arbeiders, maar de mensch werd volgens zijn systeem aan de machine ondergeschikt. Hij was de man van de standaardisatie van het dagelijksch leven en daarmee de belicha ming van een van de gevaarlijke ziiden van de Amerikaansche beschaving. Men heeft hem den „gevangene van zijn eigen machines" genoemd. Zijn ideeën heeft hij vastgelegd in eenl- ge boeken, waarvan de bekendste zijn: „My Life and Work", „Today and To morrow" en „Moving Forward". ren afnemen en 10 Mei zullen requisitoir en verdediging worden gehouden. In de dagvaarding wordt jhr. De Geer in hoofdzaak ten laste gelegd: dat h|j tijdens het verblijf van de Nederlandsche regeering in Engeland zich naar het door den vijand bezette gebied heeft begeven en aldaar zijn brochure „De synthese van den oor log" heeft doen verschijnen en ver spreiden. Het onderzoek in de zaak-De Geer is I April IX afgesloten. De oud-hoofd commissaris der Amsterdamsche politie, J. L. Posthuma, en de hoofdinspecteur der Amsterdamsche recherche, J. H. Heijink, hebben in verband met dit on derzoek verschillende diplomatieke per sonen in België, Frankrijk, Duitschland en Engeland verklaringen doen afleggen. Op de lange lijst der getuigen in deze zaak bevinden zich ook de namen van. verscheidene oud-ministers en andere vooraanstaande personen van de Lon- densche regeering. Onder meer zijn opgeroepen: J. G. van Sillem, oud-Nederlandsch gezant ln Portugal, mr. B. Ph. baron van Haxlnxma thoe Slooten, Nederlandsch ambassadeur te Brussel, oud-minister prof. dr P. S-; Gerbrandy, oud-minister Ch. J. L M. Welter, oud-imnister G. Bolkestein, het Tweede Kamerlid J. H. Scheps, H. van Randwijk, hoofdredacteur van „Vrij Ne derland". Voorts Otto Bene. destijds Duitsch ge zant bij den Rijkscommissaris, toege voegd door het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken, Ernst Voorhoeve, oud-Dropagandaleider van de NBB., dr. T. Goedewagen, oud-secretaris-generaal van het vroegere departement van Volks voorlichting. (Van onzen Utrechtschen correspondent). Onmiddellijk na het begin van de 46ste algenieene vergadering van de Aarts diocesane Onderwijzersvereenipfng St. Le- buini.s te Utrecht, heeft de voorzitter, de heer Willem Wiltsohut, meegedeeld, dat het R.B., waarin de verbetering van de onderwijzerssalarissen zal worden geregeld, zeer spoedig, zelfs vandaag of morgen ver wacht kan worden. De verbeteringen be antwoorden volledig aan het rapport vau de salariscommissie. Nog deze maand zullen de schoolbestu ren in staat zijn hef onderwijzend perso neel een maand salaris extra uit te be talen en bovendien alles wat de onderwij zers krachtens de nieuwe regeling, die van terugwerkende kracht is toekomt te honoreeren. Het geld is aanwezig. De ver tegenwoordiger van den minister van On derwijs. dr. Wesselings. zal direct na de bekrachtiging van het K B. voor de radio mededeelingen doen. Bovendien werd medegedeeld, dat de onderwijzers volledig in staat zullen worden gesteld aan de ko mende reorganisatie van het onderwijs hun medewerking te verleenen. Sjahrir wordt Donderdag uit New Delhi te Batavia terugverwacht. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat hfl te Singapore Lord Killearn zal ontmoeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1