Storm vernielt grooten viermaster van circus Strassburger m Geweldige ravage in Hilversum Bijna 35.000 Nederlandsche Joden werden vergast 27.000 uren in de lucht INVAL BIJ EEN NAZI-SPION GEVOLGEN DER STAKINGEN IN AMERIKA Georganiseerde opstand kostte 16 S.S.-mannen het leven KROONPRINS FREDERIK REGENT VAN DENEMARKEN I Mar ine-inlichtingendienst onderzoekt pseudo-bank E I w Wagen- en dierenpark gered Het weer Koning Christiaan moet rust nemen Spoorwegen in den storm Overstroomingen in België K.L.M.-piloot in het zilver Opnieuw staaf goud gevonden Toch schepen der V.S. naar Indië? Tweeduizend foto's in twee uur JOHN LEWIS GEEFT DEN MIJNWERKERS OPDRACHT AAN HET WERK TE GAAN Tot hoofd en hart WOENSDAG 9 APRIL 1947 69ste JAARGANG No. 2381S De schade DOODENKAMP SOBIBOR ECONOMISCHE DELICTEN Naar doelmatiger berechting IWAN SMIR Bovenleidingen ernstig beschadigd Bij het baggeren in den Nieuwe-W ateriveg Bandoeng hoofdstad? Opstand „POELOE LAUT" HEEFT VERTRAGING Mc. KERETH NAAR SOEKARNO het dunne laagje stof op, dat wy er liad-1 en grendel. Voor velen is het geld de bril voor hun levensbeschouwing BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: X Severin. NIEUWE KAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelinger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer mun. hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De groote viermasten-tent van circus Strassburger, dat met de Paaschdagen het toumée door Ne derland opende met voorstellingen in Hilversum, is gisteravond laat een prooi van den stormwind geworden. De tent stortte een uur nadat de voorstelling was afgelast met donde rend geweld ineen. Persoonlijke on gevallen deden zich gelukkig niet voor en het dieren- en wagenpark liep geen schade op. De vorige week sloeg het circus Mik- kenieStrassburger de tenten op de ter reinen van het Gem. Sportpark, gelegen tusschen den spoorweg naar Utrecht en den Soestdijker straatweg, in Hilversum op De eerste voorstelling werd op Twee den Paaschdag gegeven, als het begin van een tournée door ons land. Op het einde van deze week zou een reeks van voorstellingen in Arnhem worden gege ven en daarna in Almelo. De directie had tijdens de Paaschdagen reeds direct met ernstige tegenslagen te kampen, toen, tengevolge van de slechte weersomstandigheden, het tentzeil scheurde en de voorstelling werd afgelast en verschoven naar den avond van den Tweeden Paaschdag. feüïm 2300 bezoekers, voor het moeren- deel Hilversummers, woonden gister avond de tweede voorstelling bij. Om on geveer kwart over negen verzocht de heer Karl Strassburger het publiek de tent te verlaten en kondigde hij het beëindigen van het programma aan, omdat hij, in verband met het ruwe weer, ongelukken vreesde. Achteraf is gebleken, dat dit een wijs besluit was, want een half uur later Werd de enorme tent met de 4 stalen masten van circa 20 M. hoogte en het zeildoek met een middellijn van ongeveer 40 M. een speelbal van den steeds meer opstekenden stormwind. Felle rukwinden scheurden het enorihe zeil. De storm gierde door het touwwerk en de geweldige stalen masten bogen onder het gewicht van het gescheurde zeil. Spoedig knapte één van de vier masten en versplinterde het houtwerk in de tent. Het geraamte van de tent kwam daardoor in beweging en kort daarna bezweken ook de andere masten. Balken en planken vlogen overal in het rond en het zeil scheurde aan flar den. De stellages stortten ineen. IJzeren stangen raakten de kabels van het elec- trische net, waardoor kortsluiting in den bureauwagen ontstond. Er brak geen brand uit. Een groot gedeelte van het technisch personeel bracht de wagens, welke ge vaar liepen te worden verpletterd, in veiligheid. Binnen 20 minuten tijd was een 10-tal wagens versleept. De storm nam nog steeds in hevig heid toe en weldra stortte het gansche gevaarte met een donderend geweld in elkaar. Van een groote hoogte kwamen ijzeren staven en zware katrollen naar beneden en beschadigden het houtwerk. De kostbare toestellen voor het trapeze- werk werden vernield. De stallen bleven buiten gevaar; de tenten waren te laag om veel wind op te vangen terwijl de groote tent in de tegenovergestelde richting der stallen overhelde. Het gebeurde maakte op de toeschou wers een beangstigenden indruk en het personeel moest werkloos toezien hoe het vernielingsproces zich langzaam, maar zeker, voltrok. De windkracht moet wel enorm sterk geweest zijn, anders konden de stalen masten er zijn 20 forsche mannen voor noodig om één mast op te tillen niet als rietstengels afknappen. Het spreekt vanzelf, dat de schade groot is. Een schatting heeft men nog niet kunnen maken. Men heeft nog de beschikking ove e ander viermasten-tentzeil, maar ner is de vraag, of het voor vervoer geschikt is, aangezien het nog enkele technls^® beteringen moet ondergaan en derhalve voorloopig buiten gebruik is gesteia. Het bedrijf is niet verzekerd; de as surantiemaatschappijen achten circussen over het algemeen te riskant omdat ze aan brand- en stormgevaren eerder onder hevig zijn dan andere gebouwen, com plexen en derg. Het circus Strassburger werd in Novem ber 1928 in Den Haag op het Alexander- veld eveneens tengevolge van een storm beschadigd en in 1936 in Heemstede. De ravage van gisteravond is evenwel aanmerkelijk grooter. Er hebben zich gelukkig geen persoon lijke ongevallen voorgedaan. Het is tra gisch dat het bedrijf thans, m dezen tijd van schaarschte aan materialen, zoo zwaar is getroffen. Er zullen maanden verloopen voor xnen de eerste maatregelen voor een voorstel ling kan treffen. Verwachting tot Donderdagavond: Vannacht vrijwel overal zware nachtvorst. Morgen overdag vrij zonnig weer met een aanzienlijke Stijging van temperatuur. Weinig wind. Zon 5.57—19.27. Maan onder 8.03. Naar het A.N.P. verneemt, zijn hij het mtnisterie van justitie wettelijke maatregelen in yTorbereiding om te ko men tot een doelmatiger berechting van economische delicten Het is aanvanke lijk de bedoeling, dat aan iedere recht bank een .Economische Kamer wordt toegevoegd, terwijl .als eenige appèl instantie het Haagsche Gerechtshof zou worden aangewezen Van 2 Maart 1943 tot en met 20 Juli 1943 zijn negentien deportatietreinen van Westerbork naar het concentratiekamp Sobibor vertrokken, nagenoeg iedere week één. In totaal zijn met deze tremen 34.313 personen weggevoerd. Slechts 19 zijn er teruggekeerd, van wie 16 vrouwen en 3 mannen. Van de overigen zijn de personen jonger dan 17 jaar en ouder dan 35 jaar zeker om het leven gebracht, terwijl hetzelfde met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid kan worden gezegd van alle anderen. De dag vani aankomst is als sterfdag van al deze menschen te beschouwen, aldus een rapport van het Informatiebureau van het Ned. Roode Kruis over het lot van de Joden, die uit ons land gedeporteerd zijn naar Sobibor. Ten gevolge van den hevigen storm en het zeer drukke reizigersvervoer hebben de Ned. Spoorwegen gisteravond met groote moeilijkheden te kampen gehad. Eenige aansluitingen moesten vervallen. De schipbrug over de Maas bij Hedel werd om 23 uur buiten dienst gesteld, omdat het door den harden wind op gezweepte water met zöo'n kracht over de brug sloeg,, dat zelfs het voetgan gersverkeer onmogelijk werd. Dienten gevolge moesten de treien op het tra ject UtrechtDen Bosch over Nijme gen worden geleid, hetgeen aanzienlijke vertraging opleverde. Er werden maat regelen getroffen om de reizigers voor Tilburg, Eindhoven en 's-Hertogenbosch nog naar hun bestemming te brengen. Hedenochtend werd de bovenleiding op de baanvakken AmsterdamZaan dam en Amsterdam—Naarden—Bussum vrij "ernstig beschadigd. Op deze baanvak ken moest een der hoofdsporen tijdelijk buiten dienst worden gesteld. Het lijden op enkel spoor veroorzaakte vooral op de forensenuren vertraging. Om 10.15 was de bovenleiding Amsterdam—Zaan dam weer hersteld en de Spoorwegen Eerwachten, dat ook de Gooi-lijn weer sPoedig over beide sporen zal kun nen rijden. Tengevolge van de hevige regenbuien op de Paaschdagen hebben op talrijke Plaatsen overstroomingen plaats gehad. Het verkeer tusschen Luik en Verviers is onderbroken en ook in de omgeving van Luik hebben verschillende trolley bussen den dienst moaten stopzetten Het peil van de Maas bij Dinant is sterk gestegen en er wordt verwach: dat het water nog meer zal wassen. Bij Hergen is een dijk bezweken, waardoor Aanzienlijke schade aangericht werd en veel vee verloren is gegaan, in de streek van Charleroi zijn geheele dorpen geïso leerd en te Marchienne-au-Pont moes ten sommige huizen ontruimd worden Het laaggelegen gedeelte van Eupen staat geheel onder water. Tusschen Ver viers en Herbestal is een gedeelte van den spoorbaan ingestort, waardoor een ver- ioftrein uit Duitschland den geheelen hacht geblokkeerd bleef. 28 Mei a-s. zal het 25 jaar geleden zjjn, dat de bekende K.L.M.-vlieger Iwan W. Smirnoff in dienst trad bij de K.L.M. „Toen ik bij de K.L.M. kwam," al dus Smirnoff in een onderhoud dat hij ons dezer dagen toestond, „vorm den we nog maar een kleine piloten- familie, in vergelijking met tegen woordig. Ik vloog toen samen met Hofstra, Sillevis, Van der Hoop en Geyssendorffer. Het was toentertijd nog een heele onderneming naar Ronden met de Fokker-2 of de Fok ker-3 en niet te vergeten met de oude De Havillands". In 1923 maakte Smirnoff zijn bekende avontuur op de „Goodwin Sands" mede, de be ruchte zandplaat, waarop reeds zoo vele schepen gestrand zijn. Iwan had er echter zijn leven aan te danken, want hij wist er een keurige landing op te maken. In 1929 maakte Smirnoff met eeh drie- motorige 7-B toestel de eerste retour- postvlucht naar Indië voor de K.L.M.. terwijl hij in 1933 als gezagvoerder van de Fokker-18 „Pelikaan" de zoo bekend geworden bijzondere Kerstvlucht vol bracht. Voor deze prestatie werd hij be noemd tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau. Toen de oorlog in Nederland uitbrak vertoefde Smirnoff in Italië (de K.L.M. vloog in die dagen tusschen Napels en Batavia v.v.) welk traject hij tot het in treden van dit land in den oorlog heeft gevlogen. Tot het uitbreken van den oorlog tusschen Nsd.-Indië en Jlapan vloog hij tusschen Palestina en Bata via, waarna hij een gr°ot aandeel heeft gehad in de evacuatie van Singapore, Sabang en Medan naar Java. Toen ook Java tenslotte bedreigd werd, vloog Smir noff tusschen dit land en Australië, eveneens in dienst van de evacuatie. Op een van deze vluchten werd hij tenslotte door een Japanschen vlieger afgescho ten boven N.-W. Australië. Ondanks het feit, dat hij door vier kogels getroffen was, wist 'de vlieger zijn machine echter behouden aan den grond te brengen. Voor dit feit en voor zijn optreden bij de evacuatie ontving Smirnoff het vlieger- kruis. Tot 1944 vloog hij vervolgens voor het „American Air and Transport Com mand" tusschen Brisbane en Nieuw-Gul- nea voor het vervoer van munitie, ver voermiddelen. wapens en voedsel. Ook maakte hy vluchten over geheel Austra lië. Na in Amerika geweest te zijn voor: den aankoop aan DC-4- en Constella- tiontoestellen, onderhield Smirnoff tot het eind van den oorlog de verbinding tusschen Bristol-Lissabon en Gibraltar. In Februari 1946 keerde Smirnoff In ons land terug, waar hij zijn werkzaam heden als K.L.M.-,vlieger weer opnam. Sedertdien vliegt hij weer geregeld op Tndië en Zuid-Afrika. Toen wij hem spraken was hij juist vier dagen gele den uit Zuid-Afrika teruggekeerd. Op onze vraag aan den thans 52- jarigen Smirnoff of hij nog lang dacht te vliegen, antwoordde hij: „Zoo lang ik goedgekeurd word blijf ik volhouden, ik vind het vak veel te lollig om er mee uit te scheiden." En dat zei Smirnoff na 27.000 uren in de lucht, hetgeen circa 6 millioen kilometer beteekent. „Ik kan wel zeggen, dat ik de eenige vlieger ter wereld ben, die zooveel in de lucht gezeten heeft." zei Smirnoff met eenigen trots, een trots, dien wij volko men kunnen begrijpen, zijn laatste keu ring de K.LM.-vliegers worden iedere 6 maanden gekeurd was één maand geleden en wederom werd hij goedge keurd. Gevraagd naar zijn indrukken over de toekomst van het luchtverkeer ant woordde de KL M.-vlieger, dat hij die mogelijkheden vrijwel onbegrensd acht. „Het luchtverkeer kan zich nog enorm ontwikkelen," was zijn oordeel, In een Koninklijk Besluit, dat Maandag is gepubliceerd, wordt ver klaard, dat koning Christiaan van Denemarken tengevolge van zijn ziekie het regentschap aan z'jn zoon. kroon prins Frederik, heeft overgedragen. Het kabinet is Dinsdagmiddag van het besluit in kennis gesteld. Een van de doktoren van den koning heeft gezegd, dat hy „zeer zwak" is. I» Januari is het hart van den koning ver zwakt door 'n aanval van longontsteking. Verder heeft hij zeer geleden door koud vuur in de voeten, dat zich ontwikkeld heeft na den val van zijn paard Het parlement zal na het Paaschreces op 16 April bijeenkomen en de kabinets raad, tijdens welks zitting de aanwezig heid van den regent vereischt is. komt even voordien bijeen. De doktoren van koning Christiaan hebben hem voorgeschreven een zeer lange rust te nemen. Van de zijde van het Hof werd verklaard, dat de kroon prins het ambt van regent reeds over genomen heeft. Iwan Smirnoff Na een pauze van maanden is er bij hef baggeren in den Nieuwe- Watcrweg te Rotterdam opnieuw een staaf goud naar boven gebracht, af komstig van de loodsboot, die in het begin van de oorlogsdagen een kost bare lading Nederlandsch goud naar Engeland in veiligheid wilde bren gen, doch door de Duitschers tot zinken werd gebracht. De schipper van den zandzuiger „Slie- drecht 9", die de baar goud heeft op gehaald. heeft deze bij de politie te Rotterdam gedeponeerd. Eerst bij het lossen van de bagger in de Merwehaven werd. de staaf gevonden. Het gewicht van de staaf is 12% kg. Ze zal aan de Nederlandsche Bank worden overgedra gen. Een herinnering aan het huwelijk van kroonprins Frederik van Denemarken en Prinses Ingrid van Zweden in 1935. De foto toont rechts naar links den nieuw- benoemden regent, Prins Frederik. zijn bruid Prinses Ingrid, Koning Christiaan van Denemarken, wijlen Koningin Astrid van België en Koning Gustaaf van Zweden Volgens radio-Djokjakarta heeft Soekarno den wensch te kennen ge geven Bandoeng tot hoofdstad van de Indonesische republiek te maken. Sobibor aldus het rapport was in 1943 het vernietigingskamp van de uit Nederland gedeporteerde Joden. Het was gelegen ongeveer 80 k m. ten Oosten van Lublin bij de Russisch-Duitsche demar catielijn. Het was geen werkkamp, maar vernietigingskamp. Het bestond reeds in 1941 en er waren in het begin van 1943 reeds tienduizenden Poolsche, Russische en Oostenrijksche Joden vergast. Het was een specifiek Joodsch kamp. Er was een gaskamer, welke ongeveer 600 men schen kon bevatten. Het gas werd door de douches in de kamer gebracht. Wan, neer de menschen waren overleden, wen telde de vloer en vielen de stoffelijke overschotten naar beneden. De bagage van de transporten werd gesorteerd, de goederen werden naar Duitschland ge stuurd. Er vonden zoo goed als geen se lecties plaats. De getransporteerden wer den vrywel zonder uitzondering onmid dellijk vergast. Blijkens het rapport werden van sommige transporten jonge vrouwen en mannen uitgezocht voor werk. Een deel der uitgezochte personen is in Sobibor te werk gesteld uitsluitend voor werkzaamheden in verband met de ver gassing een ander deel is onmiddel lijk doorgezonden naar naburige kam pen in het district Lublin. Een z.g. kindertransport (uitslui tend bestaande uit kinderen met hun moeders) is uit Vught via Westerbofk in Sobibor aangekomen en zonder eenige selectie terstond vergast. In October 1943 waren van alle transporten uit Nederland in totaal nog circa 800 menschen in Sobibor en in de naburige kampen werkzaam. Op 14 October 1943 brak in Sobibor een ge organiseerde opstand uit tegen de Duit sche S.S., omdat men bij geruchte had vernomen, dat alle kampbewoners 16 October zouden worden doodgeschoten. Zestien SS. .mannen werden gedood, maar alle kampbewoners, op circa 30 menschen na, vonden als gevolg van dezen opstand den dood. Deze 30 tracht ten te ontvluchten, maar ér waren mij- Het verbod van de Nederlanders om zonder him toestemming handel te drijven met de Indonesische re-., publikeinen zullen de reeders van het Amerikaansche schip „Martin Behrmann" trotseeren. Dit heeft Ryan, de advocaat van de reeders vandaag te Manilla verklaard. ,Wij zullen op Indonesische havens blijven varen en minstens éénmaal per week met de Indonesiërs handel drijven, ondanks bedreigingen der Nederlandsche autoriteiten," voegde Ryan eraan toe. Hf zeide, dat zijn maatschappij een contract van twee jaar heeit met de Indonesische Banking and Trading Corporation voor transport naar en verkoop in het bui tenland van Indonesische goederen. Het m.s. „Poeloe -JLaut" van de MIJ. Nederland" werd hedenmiddag 5 uur voor de sluizen van IJmuiden verwaoht. Het schip, dat 53 repatrieerenden uit Indië aan boord heeft, legt 9 uur heden avond aan de Sumatrakade te Amster dam aan. De debarkatie begint morgen ochtend 9 uur. De aankomst van de ..Poeloe Laut" is tengevolge van mist tijdens het laatste deel van de reis met één dag vertraagd. In aansluiting op een bericht van Antara over een aanstaand bezoek vaa den Britschen consul-generaal aan Soe karno werd heden van de zijde van hefe Britsche consulaat te Batavia aan Ane— ta mëdegedeeld. dat de Indonesische pre sident den wensch te kennen heeft ge geven Mc Kereth persoonlijk te ontmoe ten. De laatste is voornemens binnen kort een beleefdheidsbezoek aan Soe karno te brengen. De woordvoerder van het Britsche consulaat wees erop, dat dit bezoek het logisch gevolg is van de ver klaring van Attlee, waarin werd aange kondigd, dat de Britsche regeering op de zelfde wijze als de Nederlandsche over wil gaan tot de feitelijke erkenning der Indonesische republiek. Het repubiikeinsche blad „Merdeka" verneemt uit betrouwbare bron, dat de repubiikeinsche vice-minister van Bui- tenlandsche Zaken Salim tot gezant van de republiek in Egypte zal worden be noemd. Verder wordt vernomen, dat Pamoentjak tot vertegenwoordiger van de republiek in New-Delhi zal worden aangesteld. en van onze vruchtbaarste expedities geschiedde in Chicago, in het apparte ment van Stephen Ziggly. op de twaalfde étage van cen gebouw. Officieel hield Ziggly zich met bankzaken en assurantiën bezig. Hij had zich jn heide branches een gevestigde reputatie verworven. De Amerikaansche autoriteiten echter verdachten hem er van de leiding te hebben in e»»n Nazi-spionnagezaak. De zetel van zijn zaken was in een van de hoofdsteden van de neutrale landen van Europa. Hij had echter de meeste relaties met Duitschland. U ongetwijfeld gaarne vernemen welke de zwakke plekken zijn in Uw gebouw". On der hetzelfde voorwendsel zouden wij de liften doen stilhouden, waar de trillin gen gedurende <je onderzoekingen onze in strumenten beïnvloedden. Op die manier zouden wil niet gestoord worden. Wij deden allereerst naspeuringen naar de Vijf bedienden van het gebouw, die nachtdienst hadden. Eén van hen, die ons niet zuiver op den graad leek, werd in den dagdienst geplaatst, ondertusschen zochten onze radio-mannen een geschikte plaats om hun wagens onder te brengen, niet ver van het. gebouw. Twee mannen van den veiligheidsdienst, in schil- Toen Ziggly zich in Chicago instal leerde, liet hij het huis van boven tot onder verbouwen, zoodat de bezoekers, om zich naar zijn privé-kantoor te begeven, het waakzaam oog moesten passeeren van vier verschillende afdee- lingen. Eenigen tijd na zijn installatie beklaagde hij zich bij den eigenaar, dat de schoonmaakdienst een belangrijk do cument van hem had weggemaakt. Hij vroeg derhalve verlof, zijn kantoren door eigen personeel te doen schoon hou den. Gedurende drie maanden onder zochten wij allerlei stukjes papier, die van het bureau van Ziggly afkomstig waren. Hij krabbelde onvermoeibaar en byna altijd zeer juiste teekenin- gen van kanonnen, oorlogsschepen, vliegtuigen en bommen. Van tijd tot tijd zag men een schets, die zeer wel op een radar-toestel geleek, wy be sloten ten slotte over te gaan tot het brengen van een clandestien bezoek aan zyn kantoren. Als chef van de expeditie droeg ik een revolver, evenals de drie mannen van onze escorte. De anderen hadden een patroon met traangas bij zich in den vorm van een potlood. Mijn eerste zorg was mij de medewerking te verze keren van den gérant van het gebouw. Deze en de eigenaar waren een groote hulp voor ons. De eigenaar vroeg ons echter een redelijk excuse te zoeken om het huis binnen te treden. Ik zou onze groep dan doen doorgaan voor een groep ingenieurs, die de trillingen van het gebouw kwamen onderzoeken. „Alle constructies moeten uiteindelijk scheu ren op de plaats waar de druk heb grootst is. Met het oofe op de luchtaanvallen zult n aansluiting op liet artikel dat «lij Woensdag 2 Apr. publiceerden geeft Willis (ïeorge, agent by den Marine-inlichtingendienst, liier nog een beknopt, verhaal van één zijner expeditie-tochten. dersblouses, begonnen in de hall van de kantoren van Ziggly te werken. Twee dagen later verklaarden de „schil ders" zich bekwaam, ieder lid van het personeel van Ziggiy te herkennen. Myn slotenmaker en ik maakten een voorafgaand bezoek. Wij deden kalm aan, want wij wisten, dat, als Ziggly inder daad een spion was. hij valstrikken had uitgezet. In minder dan eenkwartier had mijn expert het slot van de toe gangsdeur open. Vervolgens maakte hij daar een sleutel van. Met behulp van een plattegrond van het gebouw noteerde ik alle stoelen, Jdu- reaux, kasten en andere meubelen en dat alles in de grootste stilte. Toen ging ik naar valstrikken zoeken. Op de ven sterbank ontdekte ik een grooten koffer, waaruit een verborgen draad liep, die dienst deed als aardleiding. ik maakte hem los en opende den koffer. Het was een registreer-apparaat. Het geringste woord dat gesproken werd zou door middel van microfoons geregistreerd wordén. Wij maakten den koffer weer dicht en met een verstuiver brachten wij er weer nenvelden rondom het kamp en by do ontvluchtingspoging is een aantal per sonen om het leven gekomen. De res® kon zich aansluiten by Poolsch-Russi sche partisanen. 8 November 1943 geschiedde de groo te uitroeiingsactie der Duitschers tegett alle Joodsche kampen en ghetto's in het district Lublin en bij deze gelegenheid op zijn laatst is het geheele kamp Sobibor geliquideerd, evenals alle ande re kampen in de nabijheid en in hef geheele district Lublin. Ook van diege nen, die niet onmiddellijk bij aankoms* zijn vergast, kan dus worden aangeno men, dat zij uiterlijk 8 November 1943 zijn overleden, met uitzondering van de negentien teruggekeerden- r den afgeveegd. Drie dagen na dezen eer sten inspectie-tocht kwamen wij met een grooten vrachtauto voor, waarop met groote letters geschilderd stond: „On derneming van industrieele mechaniek. Wij losten den wagen. De kisten bevat ten tegelijk de instrumenten, die wij voor onze onderzoekingen noodig hadden als de meetinstrumenten voor de trillingen. De radio-operateur opende de verbin ding met de mannen van den veiligheids dienst, die in den vrachtwagen gebleven waren. De fotograaf installeerde zich op de toiletten. Wij waren nog geen kwartier aan het- werk of de operateur in den vracht wagen seinde ons, dat één van de be dienden van Ziggly het huis binnen gmg. In minder dan tien minuten tijds wa ren de kantoren van Ziggly ontruimd, zonder dat wij eenig spoor achterlieten. Wij snelden ailen naar een kantoor aan het einde van de gang, dat wij voor de vlucht in gereedheid gebracht hadden. Ondertusschen hielden de twee mannen van den veiligheidsdienst den man op. Hii moest zich legitimeeren en zy be gonnen een heel gesprek met hem over het technische werk, dat men onderhan den had. Het bleek dat de bediende met een meisje uit was en een flesch whisky kwam halen uit zijn bureau. Hij verliet weer dadelijk het kantoor. Een van onze man nen volgde hem en seinde ons toen den weg vrij was. Onze fotograaf werkte met record snelheid. In vier uur tijds maakte hij 2000 opnamen van brieven, codes, rapporten en andere documenten. Midden onder het werk kwam Ziggly binnenvallen. De bediende had er eindelijk toe besloten hem op te bellen en had hem verteld, dat er werklieden by zijn kantoor aan den gang waren. Ziggly was woedend en eïschte onmiddellijk te worden toege laten. Twintig minuten later kwam hij glim lachend de trap af. Hij had al zijn val strikken onberoerd op hun plaats gezien. Hij was geheel en al gerustgesteld, vroeg met belangstelling naar ons werk en ver liet ons vroolijk fluitend. Het was de laatste keer dat hij floot. Twee dagen later werd hij in alle stilte gearresteerd. Hij bleek de leider van een dozijn spionnen in zes groote Amerikaansche steden. Wij hadden ook de adressen van deze agenten gevonden. In minde» dan een maand waren allen achter slot De overstroomingen in Engeland hebben groote schade aangericht dn daar men er niet in is geslaagd het water weg te krijgenheeft men nu de hulp ingeroepen van Nederlandsche waterbouwkundigen. Materieeldat bij de droogmaking eer Zutaerzee gebruikt werdzal naar Engeland worden overgebrachtEen van de 12 tons drzjvence grijpers wordt bij de Droogdok Mij. te Amsterdam in gereedheid gebracht Terwül de regeering van de Vereenig- de Staten Dinsdag bezig was wettehjke middelen te zoeken, om de mijnwerkers te dwingen naar de mijnen terug te kee- ren. gaven officieele personen te ken nen, dat de eerste gevolgen van de sta king de Europeesche landen, die voor hun kolenaanvqer op Amerika aangewezen zyn, zouden treffen. Hoewel Dinsdag enkele berichten op een verbetering in den kritieken toe stand wezen, heeft de sluiting van ze ven dagen de reserves in vele streken tot een gevaarlijk peil teruggebracht en volgens goed ingelichte bronnen wa ren de voor uitvoer bestemde voorra den in de dokken zoo geslonken, dat volle ladingen en verzendingen uren lang onwaraschjjnlijk leken. Deze officfeele personen zeiden, dat het op het oogenblik onmogelijk was te voorspellen, hoe groot de reductie zou zyn. Zy betwyfelden echter, of dit kwar taal het gestelde doel van 2.600.000 ton bereikt zou kunnen worden. Hoeveel er precies tekort kwam. zeiden ze, zou af hangen van de hoeveelheid aan de or>- oervlakte gewonnen kolen, die de Euro- oeesche landen zouden bestellen, want «leze worden door de staking niet go— troffen. Tot dusverre heeft de staking geen in vloed uitgeoefend on de verscheping va» voedingsmiddelen, maar als de staking langer duurde, zouden misschien tarww «?n andere ladingen er door getroffe» worden Inmiddels heeft een federaal ambt»» naar Dinsdag gezegd, dat de regeering goede hoop had een schikking te vinden voor de algemeene telefoonstaking, waf betreft de verbinding van de Oostkust met de Westkust. Voor de intercommu nale verbindingen hoopte men n.l. Dins dag nog een regeling te kunnen treffen. Daardoor zou echter nog geen eind aan de geheele staking komen en een be stuurslid van den vakbond was minde» optimistisch. Volgens hem hing een vluw- ge schikking alleen j'an de telefoonmaat- schappy af in den staat New York is het wei* op kleine schaal hervat. Door de telefoonstaking zyn de be richten over de kolenstaking onduidelijk. Het schijnt echter, dat er Dinsdag meer mijnwerkers aan het werk gegaan zijn, dan men Maandag verwachtte (Maan dag zyn er 50.000 man aan net werk ge gaan) Johr Lewis heeft de mijnwerkers op dracht gegeven aan het werk te gaan. zoodra het certificaat „veilig" voor een mijn verstrekt was. De productie van Maandag wordt geschat op 723-000 ton, ofwel een derde van de normale pro ductie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1