A w ENGELANDVAARDERS N DORADO VOOR DEN TOERIST PO D I H E GOSELINPSCHUVR KERSEN ETEN MET DEN MAMMON Zij die hun hart ophalen en zij die in den aap gelogeerd zijn O Nieuwe partij in Frankrijk Noorsche verzetsfilm die ons niets bespaart Londen met en zonder bier „Leven en laten leven" WALLACE IN LONDEN Dreigende staking in Amerikaansche zone op de heide WOENSDAG 9 APRIL 1947 Pagina 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Turkije is blij met zijn nieuwen vriend maar ook op zijn hoede VOORJAARSOFFENSIEF IN GRIEKENLAND iiliii van WERKSCHOENEN AANVRAGEN Ir. Ringers naar Engeland „We zullen zien hoe te helpen AAM 2 DAPPERE l&D&Sf jtelSteffyntcU Inbrekersbende in arrest Goede slag te Maastricht Cafétaria voerde „zwarte" boekhouding .J Wordt vervolgd nders dan andere landen, maar niet minder gevoelig, heeft Turkije "geleden van den oorlog. Het heeft hiet de verschrikkingen, de vernietiging, 3e bezetting en de weerzinwekkende teenschenoffers gekend, die Duitschers, Japanners en hun trawanten om zich heen verspreidden. Maar het heeft al dien tijd geleefd in een toestand van voortdurende paraatheid en een leger °P de been moeten houden, dat op 2 hiillioen man geschat werd. Men' kan van meening verschillen over het al of hiet gewenscht zijn van die gewapende onzijdigheid, en zelfs over de fijnheid van de middelen waarmee Turkije zijn neutraliteit heeft bewaard. Feit is dat het land er aanzienlijk armer door ge- Worden is, en dat die armoede den Wes- terschen mogendheden niet zeer van Pas komt. Turkije ziet zich ook op het oogen- hlik hog gedwongen tot het aanhouden van een groote gewapende macht. Voor een zeer klein deel ontspringt deze noodzaak aan het feit, dat nog altijd de kwestie-Alexandrette niet met Syrië Beregeld is; voor verreweg het grootste deel aan de houding van de Russen, die ijverig de moeilijkheden van de regee ring te Ankara met de stammen in het gebied van Kars aanblazen, om er zelf profijt van te trekken. De opstandige actie van die stammen loopt evenwijdig met die der bewoners van Iraansch Azerbeidsjan en heeft tot doel, Noord-Qost-Turkije onder Rus- sischen invloed, misschien zelfs Russisch Bezag te brengen. Militaire zwakte zou de regeering nopen, aan den Sovjet-druk toe te geven en óf den Russen vasten voet in de Kars-provincie te geven óf 'd ruil voor rust in dat gebied conces sies te doen inzake de Dardanellen. .internationale belangstelling VOOR TURKIJE ZWARTE ZEE ANKA»» E»ZEROEM.y 3^ TURKIJE ^uss- aanspraken op ge bied van Kars-Ardahan -(SMVrnai konya* /.LEXANDBETTEj^ Syrische aanspra I |C«»Tg 47}7, Tot nu toe hebben de Turken zich de kosten van een groot staand leger getroost. Die kosten waren hoog: in het afgeloopen jaar bedroegen zij 31.7 ppt van de totale nationale begrooting; voor 1947 zullen zij oploopen tot 44 pet. Behalve dat deze sommen een groot deel verslinden van de gelden, die eigenlijk voor 's lands economische en sociale ont wikkeling besteed moesten worden, hap pen zij ook aardig in den deviezenvoor raad en drijven zij Turkije dus tot een. verarming ten opzichte van de rest van de wereld. Omdat de Turksche politiek niet slechts nationaal maar ook voor de Westersche mogendheden voordeelig is, moeten die mogendheden bijspringen. Was dit in het verleden de taak van En geland, dat voor zijn Nabije-Oosten-po- *ltle maar wat blij was met de Turksche vasthoudende anti-Russische politiek, thans, nu de Britten die positie gaan deelen met de Amerikanen, hebben zij de financieele steunverleening, waartoe zij zelf niet meer in staat zijn, naar Wash ington afgeschreven. En Truman heeft dan ook niet, alleen voor de Grieken maar ook voor de Turken een Ameri- kaansch crediet aangevraagd en ver kregen. 150.000,000 dollar groot, zal dit crediet voornamelijk worden gebruikt voor het in stand houden en modemi- seeren van het leger en van alles wat daarbij hoort. at zal de tegenprestatie van de Turken zijn? Allereerst een voortgaan in de tot dusver ge volgde richting. Nu de Vereenigde Sta ten echter rechtstreeks hun geld in deze zaak gaan steken, zullen zij ook waar borgen wenschen, dat dit geld voor het gewenschte doel besteed wordt. Militaire adviseurs zullen worden gezonden. Zij krijgen echter gezelschap van economi sche deskundigen, en tevens verluidde te Ankara reeds, dat Amerika ook vol ledige vrijheid opeischt voor de uit breiding van zijn inlichtingendien sten; dat is: van die instanties die in Turkije de Amerikaansche meeningen en opvattingen inzake politiek moeten propageeren. Naast militaire dus ook economische en politieke infiltratie. En hierop is men in Turkije toch niet heelemaal gesteld. Prof. Mihat, van wien bekend is, dat hij doorgaans de meening der officieele kringen vertolkt, schreef dan ook in het toonaangevende blad „Ulus": „Met de grootste beslistheid kunnen wij zeggen, dat de Vereenigde Staten angstvallig zullen vermijden, de politieke en economische onafhankelijk heid der betrokken landen (Griekenland en Turkije) in het gedrang te brengen.-' Zoomin echter als voor Griekenland zulke angstvalligheid waarschijnlijk is, evenmin schijnt zij voor Turkije te zul len gelden. Door de officieele staatsiee- ning, die gevolgd wordt door enkele groote leeningen van meer particulieren aard, zal Amerika zich zeker ook econo misch vasten voet in Turkije zien te verwerven. Het zal daarbij meer kans van slagen hebben, omdat de Turksche handel, die voorheen grootendeels Centraal- en Zuid-Europa tot afzetgebied had, na den oorlog deze markten verlaten heeft en maar al te verheugd zou zijn met nieuwe, door de V.S. te openen markten. Een goed part van de Turksche welvaart-der toekomst hangt van Amerika af. Wash ington heeft, door zijn leening, blijk van belangstelling gegeven. Het voortduren van deze belangstelling is ongetwijfeld met enkele'eischen verbonden, die wel niet zoo heel angstvallig zullen zijn. En Prof. Mihat gaf dan ook eerder het ver langen dan de zekerheid der Turksche regeering weer. Men zal zich te Ankara tegen den V.S.-invloed te weer stellen, maar heseffen dat werkelijke onafhanke lijkheid heel moeilijk te bewaren is voor staten, die met den mammon moeten kersen eten. Het „voorjaarsoffensief" tegen de guerillabeweging in Griekenland is van morgen vroeg in Thessalie en West- Macedonië begonnen. Grieksche troe pen, luchtmacht en marine zijn in actie gekomen. Generaal Yatzis, bevel voerder van het Grieksche leger in Noord-Griekenland, heeft het tegln van het offensief in een dagorder aangekon digd en een beroep gedaan op de troe pen, „voor het behoud van het land" te vechten. In hun karakteristieke uniform gestoken, bewijzen Grieksche soldaten de laatste eer aan koning George, die tengevolge van hartverlamming overleed adat reeds vele andere landen hierin waren voorgegaan, biedt thans ook Noorwegen ons zijn film uit den bezettingstijd aan en nu wij de rij van verzetfilms weer met dit uitstekende filmwerk „Engelandvaar ders", naar den gelijknamigen roman van Sigurd Evensmo, verrijkt zien, wordt de spanning haast benauwend, hoe onze eigen filmindustrie het er straks met „Zes jaren" zal afbrengen. Tot nu toe heeft men het in de oorlogs films, die ons bekend zijn, niet aange durfd, de toch zoo vaak maar al te 'harde werkelijkheid uit te beelden, dat alle strij ders voor de goede zaak bij hun verzet ten onder gingen. „De Regenboog" en „De Roode Aarde", „Marie-Louise" „De laatste kans", „Jericho" en „La Bataille du Rail" (Van onzen Londenschen correspondent) Zooals hét een door dep oorlog ver armd land past, zoekt Engeland onder meer uitbreiding van zijn onzichtbaren export door import van touristen. Men hoopt dat in den loop van het hiuidige jaar 250.000 vreemdelingen (30 pet. van het voor-oorlogsche aantal) Engeland zullen bezoeken en dat eerlang dit aan tal het millioen zal overschrijden en een bedrag van ruim een milliard gulden in buitenlandsche valuta zal besteden aan het genot in Albion te mogen vertoeven. Engeland is in vele opzichten een, he laas maar ai te onbekend, eldorado voor den tourist. Voor den minnaar van de natuur is het een onuitputtelijk paradijs en men zou zonder moeite een menschen- leven kunnen besteden aan het expio- reeren van de eindelooze verscheidenheid en nimmer falende bekoorlijkheid van het onvolprezen Engelsche landschap. De ware reiziger, de minnaar van de schoone natuur, zal aanstonds onder den ban komen van dit land. Ook de cultuur- tourist kan in Engeland zijn hart ophalen, hetzij zijn hart trekt naar de schoonheia der kathedralen, kasteelen en ongeschon den, eeuwenoude dorpen, hetzij het hem lust zijn dagen te wijden aan de rijke mu sea in Londen en elders. Maar de harcte werkelijkheid is dat de meeste touristen slechts hun huis en haard verlaten om wille van het goede der aarde, ook al ver hullen zij gaarne hun lagere mateneeie driften onder meer indrukwekkende mo tieven. Welnu, hij die de zeeen trotseert om in Engeland te genieten van het goede der aarde is in den aap gelogeerd. Tever geefs zal hij door Londen dwalen op zoek naar een tèrras waar hij het moede tou- ristenlilf kan neervlijen in een gemakke- liiken stoel om de-kijkgrage oogen te voe den met het bonte leven dat rusteloos en kleurig aan hem voorbijtrekt. Er zijn geen terrassen. En als de exotische vreemde ling de zonderlinge drift in zich zou voe len opkomen tusschen drie tiur en half aes in den middag een glas bier te drinken, zy het dan ook binnen de vier wanden van het café dat hier „pub" heet, dan zal hij ontdekken dat deze lafenis in geheel Engeland niet te krijgen is op de- Nederl.: „Niets dan afval" advertenties Tulpen en - Cultureele neigingen en huwelijks horloges als zwarte handel-object Het is niets dan afval." Aldus be titelde Adolf Hitler in de dagen, dat het hem minder goed ging, öe kleine landen Nederland en België, tiy voegde er aan toe, dat die landen alleen maar zoo lang hadden kunnen blijven bestaan, omdat zekere groote Europeesche landen niet overeen konden komen, hoe zij verdeeld moesten wor den. Hitler's woede nieuwe documen ten publiceeren het keerde zich ook eens tegen den Duitschen ambassadeur in Spanje, toen deze uit naam van den Fülirer eenige historische voorwerpen aan Franco ten geschenke had gegeven. Hitier schold zijn ambassadeur schrifte lijk uit en noemde het een verspilling om Franco geschenken aan te bieden. ,Jk geef trouwens nooit historische voor werpen als cadeaux, maar alleen auto's," vertelde Hitier naar aanleiding hiervan aan zijn generaals. Ten tijde wan Mussolini's val, keerde Hitler's woede zich vooral tegen het Va- ticaan. „Denkt u," zei hij tegen zijn ad viseurs, „dat het Vaticaan my in ver legenheid kan brengen? Ik zal mijn val schermjagers eens de Vaticaanstad bin- hensturen en alle diplomaten, die zich daar verbergen, iaten oppakken. Na af- lo°P bieden wij wel onze excuses aan. Ik sta voor niets. Wij voeren per slot van Zake oorlog in Italië.' bij voorkeur apotheker, arts of in dustrieel". Slechts zeer serieuze aanvra gen werden onder nummer verzocht. Spaart de Zwitser dus moeite noch kos ten, doet de Nederlander het wat zuini ger aan, de Belg gaat nog een stapje verder en kort zelfs „met" af tot „mt" Bij onze zuiderburen is trouwens op dit gebied meer mogelijk dan in ons land. Probeert u hier maar eens een dienst meisje te vinden onder het kopje; „Ge vraagd: Meiden. Knechten". het e huwelijksadvertenties Zwitsersche blad „Neue Zure r Zeitung" hebben een goeden naam. ®'°chts zij, die van tooneel, muziek en ^fede litteratuur houden, plegen te an honceeren in dit blad. dat al naar gelang ^e behoefte een of twee keer per week een pagina voor de advertenties uit trekt. Met schoon gekozen zinnen, druk ken de Zwitsersche of Zwitser in royale „advertenties" uit wat haar of zijn hart beroert. Waar de Nederlander vaak on begrijpelijke afkortingen zou gebruiken schrijft de Zwitser voluit, ieder duidelijk toonend dat aan 'het vinden van een man of vrouw kosten noch moeite mogen Worden gespaard. Hoewel bij alle cultureele neigingen van de betrokkenen het meer za kelijke deel niet het meest ver waarloosde is, viel de volgende adver tentie onlangs toch wel eenigszins uit 3en toon. Dik omlijpd werd namelijk geannonceerd, dat werd gezocht voor >.een dochter, met een mooi landgoed en 200.000 Zwitsersche. francs een ontwik kelde echtgenoot, van 40 tot 55 jaar, n de rustige afgelegen kweekerijen van Lincolnshire en Cornwall heeft de Engelsche politie een hoofdkwar tier van een smokkelbende ontdekt, wel ke voorname vertakkingen in. Nederland heeft. Niet minder dan tien millioen gulden bleken er gemoeid te zijn met een smokkelarij in bloembollen tusschen Nederland en Engeland. Ju- weelen, horloges en andere kostbaarhe den werden terloops eveneens naar En geland gesmokkeld. De aldus verworven ponden werden via vele duistere wegen, meestal door de lucht, naar Nederland gebracht, waar zij zwart weer werden verkocht. Verschillende zeiljachten langs de Engelsche Oostkust zijn in beslag ge nomen terwijl in Penzance zestien mil lioen bloembollen gevonden werden. De Engelsche politie heeft de bende met alle middelen gevolgd en gezocht. Om op het spoor van de Smokkelaars te ko men moest o a. een geheime code ont cijferd worden, welke door de zwarte handelaren tusschen Londen en Am sterdam werd gebruikt voor het doen van „Handels-mededeelingen". De En gelsche douane heeft verschillende klachten tegen Nederlanders in voor bereiding. m de bekentenis van een doofstom me inzake moord op een vrouw vast te leggen, heeft, de Fransehe politie haar toevlucht genomen tot de film. De beschuldigde doofstomme gaf onder het licht van schijnwerpers een reconstructie van den moord. Hij was in dertijd niet binnengelaten bij een zekere mademoiselle Christophe en ontstak daarover zóó in woede, dat hij het huis binnendrong- De mademoiselle bleek niet minder agressief en gooide hem tegen den grond. Deze tegenaanval werd be antwoord met een stomp, tengevolge waarvan de nek van mejuffrouw Chris tophe brak. De filmopname van de re constructie zal bij het proces in de rechts- zal worden vertoond en als bekentenis van den moordenaar moeten dienen. ■jalmar Schacht, eens Hitiers minister van Financiën, wordt thans hetzelfde lot bereid als von Papen en Fritzsche. Hij toonde zijn desillusie met de verkla ring, dat, indien hij bij den aanslag op Hitier om het leven zou zijn ge komen, er in vele Duitsche steden al lang een „Hjalmar Schacht-straat" zou zijn geweest. Helaas heb ik mijn hoofd weten te redden", zei hij. Twee maal zelfs. zen tijd. van den dag. Al blakert de zon de laatste restjes verf van de winkelpuien en is het asfalt zoo machteloos week dat de paardenhoeven er hun sporen in achter la ten, de wet verbiedt den herbergier een glas bier te schenken of zelfs een glas appel-cider. Eerst om half zes, soms om zes uur openen zich de troostelooze pubs waar de dorstige en hijgende tourist zich te buiten mag gaan aan een g'las dun, na- oorlogsch bier uit een dik glas. Waar schijnlijk zal hij dit glas staande moeten ledigen, want een pub is ingericht op snel en doelmatig verkeer. Men komt er. om te drinken en niet om te zitten of te dag- droomen. En vanwege het feit, dat ook de inheemsche bevolking tot half zes heeft moeten wachten op eindelijke lafenis, zal de tourist waarschijnlijk schouder aan schouder staan met vele anderen. Hij moet zich door een menigte heenworstelen om ayn bier te halen aan de toonbank die druipt van het bier. En het bier dat hem eindelijk en zonder geestdrift wordt toe gereikt zal lauw zijn als het asfalt, want men koelt Let niet. In de alcoholische sper-uren kan de tourist slechts thee drinken. Daarvoor zal hij tegen vieren In de rij moeten gaan staan om eindelijk, als hij alle hoop en alle geduld verloren heeft, zijn, overigens uitstekende, thee te mogen drinken uit een kop, waarvan de vorm, de bouw, het gewicht en de geschonden staat het vermoeden wettigen, dat het een wapen is uit het steenen tijdperk. Over het gebak, dat u in het gunstigste geval bij die thee krijgt, spreekt uw correspon dent liever niet, omdat hij Engeland een goed hart toedraagt. Over het diner in Engelsche restaurants schreef hij eeni- gen tijd geleden en niets zal hem bewe gen deze melancholische taak te her halen. En dan komt ue avond. Vertoeft men in Londen dan kan men naar schouwburg of variété of bioscoop gaan Voor de bios coop moet u in de rii gaan staan. De an dere voorstellingen 'zullen waarschijnlijk beginnen op het uur van zeven, hetgeen het bijna onmogelijk; maakt van te voren te eten. Het Is wei noodeloos hieraan toe te voegen dat er na de voorstelling vrijwel aeen sprake van is nog iets te eten te krijgen. De pubs sluiten om tien uur, in enkele gevallen om half elf. en de luxueu ze bars in het West-End (waar een double scotch u drie gulden kost en het miezerige lodereinflcschje gevuld met soda-water veertig cent extra) om elf uur. Het puri- teinsche principe dat alle vreugde riekt naar de zonde heeft zijn stempel gelegd op het Engelsche uitgaansleven en zelf» de groote behoefte aan buitenlandsche, valuta zal de Engelschen niet bewegen beschaaf dere tijden in te voeren voor de bovenge schetste vloeibare vermakelijkheden. Kortom, hij die naar het voor den kenner zoo bekoorlijke Londen gaat, moet niet meenen, dat hij naar Parijs of Kopenhagen of Brussel of Amster dam gaat. Is hij echter een waar tou rist, een begenadigd reiziger, dan zal hij het ongerief aanvaarden als karakte ristiek voor de bevolking en 's lands zeden, en zich kunnen verrijken aan een mentaliteit waarover bibliotheken zijn volgeschreven zonder dat ooit iemand Engelschman en den Engelschen volksaard te doorgronden. Hij zal tegen de sche mering, die om onbekende redenen Lon den een goed hart toedraagt, lang» Piccadilly slenteren in de richting van Hyde Park Corner en met het hoofd omhoog den luister van de avondlucht zien rusten op de hooge daken. Hij zal staan tusschen de kringetjesspugers ojj London Bridge en kijken in de richting van Tower Bridge en het rusteloos ver keer op de Theems gadeslaan en zich afvragen, welke bijzondere genade aan de logge barken roode zeilen gegeven heeft. En als hij van het goede hout ge sneden is en behoort tot het genus der edeltoui'isten (viator simpl. impec. nobi- lis) dan zal hij voor enkele luttele stui vers een plaatsje koopen op de boven verdieping van de Londensche gonael, den bus. en zich door het snorkende roo de monster laten varen waarheen het der voorzienigheid belieft. Als hjj den wind mee heeft brengt de bus hem mis schien naar Richmond. Daar staan gra tis de houten banken op de schouoeis van den heuvel aan welks voet de Theems zich in zilveren glorie kronkelt door de bosschages naar Windsor, waarvan de kanteelen breken tegen den wazigen ho rizon. Daar behoeft hij slechts te gaan zitten en zijn oogen wijd open te sperren om zich te bedrinken aan een schoon heid, welke geen woorden kunnen be schrijven. Onder leiding van Jacques Soustelle, den vroegeren minister van Voorlich ting, hebben ongeveer 20 hoofden van vaderlandslievende organisaties van het departement van den Nederrijn in den Elzas, de grondslag gelegd voor de stich ting van de „Vereeniging van het Fran sehe volk", die generaal De Gaulle, vol gens critici, tot een overkoepelende or ganisatie zou willen maken. Van de vereeniging, aldus de stich ters, zouden alle Franscihen „van goe den wil'' lid kunnen worden, ongeacht tot welke partij zij behooren. Arthur Vandenberg, de republikeinsche senator uit Michigan, heeft het debat in den Amerikaanschen senaat over de voorstellen van Truman tot hulpverlee ning aan Griekenland en Turkije ge- ODend. Hij zeide, dat de sovjet-Unie het prin cipe „leven en laten leven" moest aan vaarden, waarna het probleem van de Russisch-Amerikaansche betrekkingen zou zijn opgelost. Spreker ontkende, dat de voorgestelde hulp een nieuwe leer is. die te vergelijken is niet de Monroe- ieer, Vandenberg drong er op aan, het program van Truman goed te keuren iu het belang van Amerika. ..dat liever de het toestaan heeft het mysterie van den voorzorg heeft dan de na-smart" en misschien onschuldig slachtoffer werd een Nederlandsch echtpaar, dat juist met een jacht een avontuurlijke reis begonnen was naar een eiland ifi de Stille Zuidzee, waar het een nieuw leven wilde begin nen. De schoone droomen, die deze Nederlandsche man en zijn Engelsche vrouw hebben gedroomd over de gebrui kelijke wuivende palmboomen en Hawaii- liederen, zijn even wreed verstoord. Want vóór het vertrek uit Nederland kwam de wereldreiziger in contact met smokkelaars, die hem vroegen bloem bollen naar Engeland te willen mee nemen. Met het gevolg dat het jacht nu een van de inbeslaggenomen schepen is en mijnheer en mevrouw Lamberti den regen en de stormen van een Engelsche kustplaats zullen moeten trotseeren. Sjahrir begroet na aankomst op het vliegveld van New Delhi zijn echtgenoote, van wie hij twaalf jaar was gescheiden gaven bij alle ellende toch nog altijd aan het eind, naast enkele of vele slachtoffers, een paar menschen, die juichten, elkaar weervonden of verbitterd waren, maar ln ieder geval: die leefden. De regisseur To- ralf Sandó echter iaat alle achttien Enge landvaarders, die bij hun poging om uit Noorwegen te ontvluchten, werden gear resteerd en daarna de misdadige verhooren in de gevangenis moesten ondergaan, val len als slachtoffers der nazi-terreur. Men ziet hen het executieterrein tegemoet mar- cheeren en dan is het uit. Daarna bluft alleen nog maar de leegte, waarin men iets kan doormaken van die matelooze verlatenheid, waarin de duizenden vrou wen en moeders verkeerd hebben, die dit ondervonden niet in een film, maar in bittere werkelijkheid. Niets derhalve van een happy-ending. doch slechts een zwarte last, dien men mee naar huis neemt. Opnieuw kan men gaan nadenken over de grootheid en den zin van dit lijden en al is het moeilijk, na alles wat er in twee jaren tijds veranderd is, wederom zal men tot de conclusie komen, dat deze mannen moesten sterven, opdat hun kinderen zouden kunnen leven. „Engelandvaarders" heeft zich hierme de een geheel eigen plaats verworven in de films over dezen oorlog: daarnaast is een bijzondere verdienste van deze rol prent de pure menschelijkheid der ver- zetsmenschen. Evenals in „De laatste kans" de soldaten, die op eigen gelegen heid naar Zwitserland wilden uitwijken, weifelden, voordat zij het groote besluit namen de vluchtelingen, die hun hoop op hen gesteld hadden, mee te nemen op hun tocht, zoo maakt ook de hoofdfiguur in „Engelandvaarders" een strijd door vóór hij den weg der sterken gaat. Men kan er den schrijver van het boek en de makers van deze film niet dankbaar ge noeg voor zijn, dat zij zich onthouden hebben van het afleveren van in de wieg geboren helden. Vermeld dient te worden, hoe bij dit alles camera en geluid in volkomen har monie met elkander samenwerken. Ge jaagd loopt de man, die zich zelfs niet meer moreel durft te verzetten tegen de gedachte aan een Duitsche overwinning, door de stad, de handen in de zakken en bij iedere schrede hoort hij het verwijt, dat zijn kameraden hem als een zweep slag toedienden: slap-pe-ling.Hij staat voor de Duitsche affiches en de „Sondermeldung" van nieuwe executies ha mert door zijn hoofd: „Der höhere Polizei- und SS. Gruppenführer gibt bekannt..." Later als onderduiker, wanneer hij het consigne heeft gekregen niet open te doen tenzij er gebeld wordt „twee maal kort, lang, tweemaal kort" ijsbeert hij nerveus door het vreemde huis, waar hij onderdak heeft gevonden de handeling gaat ver der, doch op den achtergrond hoort men constant de seinteekens, die in zijn on derbewustzijn verder werken. Het zijn enkele voorheelden van het optreden van beeld en geluid als een twee eenheid. Slechts éénmaal waagde Per Jon- son met zijn camera een experiment, dat niet geslaagd is: het gezicht van den SS- man, die een gevangene mishandelt, neemt hij vertraagd in details op: het wordt even belachelijk. Een nauwelijks te misprijzen falen echter naast tallooze sterke mo menten. Van een film als „Engelandvaarders" zijn vele verdiensten op te sommen. Al deze vermelden is een onmogelijkheid. Eén ervan mag echter niet- ongenoemd blijven. Men zal zich de vraag stellen: waarom deze film, die. al vindt men er herhaalde lijk een diepen godsdienstzin in, toch een einde brengt, dat menigeen tot verbitte ring zal stemmen. Heeft het zin het bioscooppubliek deze ellende nog eens voor te spelen? Het antwoord kan kort zijn. Wij vergeten ge makkelijk en snel en zijn maar al te gauw geneigd nu nog slechts de teleurstellingen te tellen, die de bevrijding ons ook ge bracht heeft. Maar boven dit alles staat toch het moment, waarop de afgetobde, ter dood veroordeelde Engelandvaarder tot het beeld van zijn vrouw, dat hij in zijn gedachten oproept, zegt: „Leer onze kin deren niet te haten!""...., woorden, waar van wij weten dat zy ook door velen, die ten onzent vielen, in hun beste oogen- blikken gespreken zijn. T. E. Henry Wallace, de Amerikaansche oud-nrinister van Handel, is Dinsdag te Londen aangekomen op de eerste etap pe van een reis van twee weken door Europa, op zoek naar wat hy noemde „vooruitstrevende menschen." Bjj aankomst op het vliegveld deelde hij den journalisten mede, dat hij den huidigen tijd als een crisis beschouwde en dat hij in Engeland, Scandnavië en Frankrijk die krachten, die oprecht ge- looven in de eenheid van de wereld in het belang van den vrede hoopte te vinden. „Ik noem al deze. krachten de vooruitstrevende menschen die het oog op de toekomst gericht houden en niet naar boven, naar beneden of achterom kijken", aldus Wallace. Wallace werd begroet door Kngsley Martin, redacteur van de linksche New Statesman and Nation. Onder auspiciën va dit blad zal Wallace het komende weekend in Londen. Manchester, Stoke en Trent en Liverpool spreken. De mogelijkheid, dat de onlangs plaats gehad hebbende stakingen en demon straties in het Ruhrgebied binnen en kele dagen naar de Amerikaansche zome van Duitschland overslaan. kwam Maandagavond tijdens een plotseling te Mannheim bijeengeroepen vergadering van arbeidersgedelegeerden tot uiting. Van de zijde der Amerikaansche mili taire regeering in Mannheim werd ge zegd, dat de vergadering een staking van ettelijke duizenden fabrieksarbei ders in dit groote industrieele centrum ten gevolge zou kunnen hebben. Verno men werd, dat linksche elementen de staking bepleitten als protest tegen de situatie op levensmiddelengebied en de lage loonen. Het C. D. K. deelt mede, dat op nader te bepalen dagen in de tweede helft van April wederom aanvragen ter verkrijging van werkschoenen kunnen worden in gediend. Deze aanvragen kunnen ge schieden door personen van 16 jaar en ouder, die na 30 April 1946 nog geen bon voor gewone werkschoenen of Engelsche werkschoenen hebben ontvangen en die een beroep uitoefenen op grond waarsan zij voor werkschoenen in aanmerking komen. Zoowel de individueele als de collec tieve aanvragen moeten geschieden met gebruikmaking van een formulier MD 33304. Collectieve aanvragen moeten worden ingediend door bedrijven niet meer dan tien arbeiders, die een beroep uitoefenen, op grond waarvan zij voor werkschoenen in aanmerking komen. Arbeiders in deze bedrijven kunnen dus geen individueele aanvraag indienen. Ir. J. Ringers, de vroegere minister van Wederopbouw, is per vliegtuig naar Engeland vertrokqen. Hij zal van advies dienen bij de dijkbreuk van de rivier de Trent. Voor zijn vertrek zeide ir. Ringers, dat Engeland vooral behoefte heeft aan zwaar materieel en pompen. „We zullen zien op welke wijze we Engeland volgens de in Nederland beproefde methoden de helpende hand kunnen reiken." Hij deelde aan journalisten nog mede, dat het probleem was de juiste soort aarde te vinden om het gat te dichten. Wanneer het uit Nederland verwachte materieel is aangekomen (waarschijnlijk Vrijdag) en de goede soort aarde gevon den, zal het niet lang werk vergen, aldus ir. Ringers. c VAN OE KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ Het was de recherche te Maastricht bekend, dat omstreeks de P&aschdagen zou- worden ingebroken bij een groot handelaar in boter enz. aan den Schar- nerweg te Maastricht. Paaschzondag- avond werd post gevat in de bewuste woning aan den Schamerweg en om streeks 9 uur begon de inbraak. Een drietal personen drukte aan de achter zijde der woning een ruit in en ver schafte zich zoodoende toegang tot de woning met het kennelijk doel de brandkast te forceeren. Toen zij hier mede begonnen, wilde de politie hen overvallen, doch zij voelden zich ontdekt en wisten te ontvluchten. Met stengun en revolver werden de vluchtingen onder vuur genomen, waarbij één hunner ge raakt werd. Later in den avond werden ook nog de twee anderen gearresteerd Hierbjj bleek een Belg te zijn, die als expert op het gebied van brandkasten openen speciaal van de Fransehe grens naar Maastricht'was gekomen. Het hoofd van deze bende bleek een beruchte Maastrichtsche vrouw te zijn, die met nog drie andere leden gearresteerd is. Bij hun overhaaste vlucht hadden de Inbrekers al hun werktuigen, waaronder een revolver, achtergelaten. Een en an der werd in beslag genomen. Uit het verhoer kwam aan het licht, dat de zelfde bende met Carnaval had ingebro ken bij v. d. Z. aan den Heerderweg te Maastricht en hierbij f7.000.had ge stolen. De Belgische politie stelt thans ook een onderzoek in naar diverse fei ten, in België gepleegd. Bij controle in een cafetaria in een der plaatsen van Zuid-Holland ontdekten controleurs van den C.CB, een ..zwarte" boekhouding. Uit deze boekhouding bleek, dat in een periode van ongeveer 2y. maand ruim 113.500 gebakjes waren omgezet of gemiddeld 1800 per dag. De benoodigde bonnen voor de grondstof fen waren zwart gekocht. Proces-verbaal werd opgemaakt wegens het zwart, koo pen van bonnen voor 945 kg. boter en 945 kg. suiker door HANS VERHOEVEN 33) Op het moment was het hem nog volkomen een raadsel wat het doei kon zijn van de brandstichting. Vernie tiging van bewijsmateriaal? Onmogelijk, hij had zelf de kamer grondig- doorzocht en niets gevonden. Een geheime berg plaats? Och kom, die kwamen in myste- rieverhalen voor. niet in het werkelijke leven. En bovendien, de plek waar de brand was ontstaan was wel de laatste, waar een geheime bergplaats kon worden gevonden. De tafel was van de gewone soort geweest, zonder laden. Zou er iets in de stoelzittingen hebben verborgen gezeten? Hij schudde geërgerd zijn hoofd. Maar wat dan? Hij had den brand stichter al een koelbloedig man genoemd; als deze dus werkelijk iets van waarde had willen vernietigen, had hij het wel anders aangelegd. Hij stelde zich voor, dat de brandbare substantie, met het daaraan verbonden tijdappar'aat, door het gat in de ruit in het vertrek was ge worpen of erbijvoorbeeld door middel van een langen stok in was geplaatst. Al was dan snelheid van handeling ver- eischt geweest (vermoedelijk had de man of de vrouw? geprofiteerd van de afwezighèid van de agenten), hij had even gemakkelijk den brand bij het bu reau kunnen laten beginnen of bij de boekenplanken. De gedachte aan de methode bracht hem op een ander punt. Daar de dader zijn kans op hel; meest geschikte oogen- blik had waargenomen, lag het voor de hand, dat hij èn met de huishouding op de hoogte moest zijn, èn de bewegingen van de agenten goed had bestudeerd, zoodat hij wist op een bepaalden tijd zijn slag te kunnen slaan. Hoe stond het in dat opzicht met Schutter of met Den Droogen? Op zijn minst genomen twijfel achtig. Maar de jonge Barkhof? Met hem was het wat anders, hij voldeed in elk opzicht aan de eischen. Alles goed en wel, doch welk voordeel kon de brand hem opleveren? Geen enkel immers, integendeel. Het geld van de ver zekering? Ook al niet waarschijnlijk, hoewel het zijn nut kon hebben op dit punt informaties in te winnen. Lankman was met zijn handen op den rug op en neer blijven loopen. Een plot selinge gedachte deed hem stil staan: wat als dit een geval zou blijken te zijn, waarin logisch denken en redeneeren in het geheel geen rol speelden, met andere woorden: kon hier niet een maniak aan het werk zijn? Een man, die doodde zon der motief, brand stichtte zonder reden? Hij voelde zich kriebelig worden. Dat was niet de manier om het probleem te benaderen. Alles wees er immers op, dat de moord weloverwogen was, daarin kon geen maniak de hand hebben. Of het moest iemand zijn, die op alle gebied normaal was, doch die een vreemden kronkel had. waardoor hij, zuiver uit dierlijken lust tot het kwade, zijn lu guber speleltje speelde Hij brak zijn gedachten af en ging de keuken binnen. De vrouwen waren nog aan den overkant, herinnerde hij zich Die zouden trouwens weinig kunnen toe voegen aan hetgeen hij wist. Hij liep de gang door naar de voorka mer en zakte zwaar in een fauteuil. De agenten hadden bü zijn passeeren even opgekeken, doch waren daarna stilaan doorgegaan met hun werk; hoe minder ze zijn aandacht trokken, hoe beter het voor hen was. Lankman maakte de notitie: nagaan welke koppels wacht hebben gehad. Hij zou ze het eens behoorlijk laten weten, de ezels! Moest je dan achter elk man netje nog iemand aansturen? Dan Rui- geflesch- Die zou het niet zijn overko men, voorbeeld van plichtsbetrachting, als hij was. Rusteloos stond hjj~~tveer op, ging de voordeur uit, naar den overkant. Het personeel van Berkenrode zat bij Janme in de keuken en was bezig zich te her stellen van den schrik. Hij had zich geen illusies gemaakt omtrent de inlichtin gen, die zij konden geven en was er dus op voorbereid bot te vangen. Juffrouw Klassen had wederom de ontdekking ge daan en gevoelde zich langzamerhand het centrum van het mysterie. Lankman liet het maar zoo en was blij, toen me vrouw Winnink liet vragen er liep een spreekbuis van de woonkamer naar de keuken of hij een paar minuten bij haar wilde komen. Zij had liggen lezen, op een tafeltje naast haar vond hij de Musset in een boudoirbandje. Direct na zijn binnen komst kwam hij weer in die eigenaar dige sfeer, die van haar uitging. Zij reikte hem de hand: „U zult u zelf moeten helpen, mijnheer Lankman," begon zij luchtig, alsof haar hulpeloosheid haar eigenlijk niet aan ging- „Ik heb zooveel opwindends ge- noord! U moet mjj beslist vertellen wat er is gebeurd." Hij voldeed aan haar verzoek. Toen hij onderwijl even pauzeerde, drong zjj er op aan, dat hij uit het doosje op het tafeltje een sigaret zou nemen. Aarze lend koos hjj er een uit, speelde er mede tusschen zijn vingers. „Wilt u er my ook een aanreiken?" „O, pardon, ik wist niet ,,'t Is een van de weinige genoegens, die ik heb." Vergiste hij zich of klonk er werkelijk eenige bitterheid uit haar woorden? Hij keek snel op, maar zag lachrimpeltjes om haar oogen. Dappere vrouw, dacht hjj. Hij ging voort met zijn verhaal, dat per slot van rekening eenvoudig genoeg was. Zij luisterde -aandachtig en scheen even diep als hij aan te voelen, hoe moeilijk de brandstichting in het raam van het moordprobleem paste. „U moet vooral gauw terugkomen." De ernst ln haar stem zei hem, dat zij het meende- „Houdt u van muziek?" En toen Lankman gretig bevestigend ant woordde: „Dan zal ik mijn man vragen een conoert te geven. Hebt u voorkeur voor een bepaald genre?" „Ik ben overtuigd me het best aan uw smaak te kunnen aanpasten", zei by hoffelijk. Mevrouw Winnink glimlachte, als een kind, dat 'n nieuw stuk speelgoed krijgt, viel hem op. „Goed, afgesproken. En denk er om: zoo gauw mogelijk!" Hij nam afscheid, vast besloten deze afspraak niet te ontgaan. Hjj moest toch nog eens met Winnink praten, be dacht hij, dan kon het professioneele aan het element ontspanning worden gekoppeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3