Nederlandsche territoriale eischenIHet weer worden bestudeerd Klei n fje- k offi e -in discrediet Helicoptères voor de K.L.M.? Buitenlandsche vertegenwoordiging van Indonesië Bevin en Marshall stemmen vóór afscheiding Saargebied Reizigersverkeer tusschen vliegveld en stadscentra mogelijk Ook animo bij de P. T. T. M Appel- en perenstroop voortaan zonder bon Jam komt echter niet vrij Belgische Dakota verongelukt Overheid en baldadige jeugd Ernstige relletjes in- Italië Tot hoofd en hart HEVIGE STRIJD IN GRIEKENLAND Zes inzittenden gedood Aanvullingsbonkaarten op komst Sjahrir zou de brieven hierover voor beide partijen als bindend aanvaard hebben Honderd slachtoffers van tornado Onderwijzers, rechters en winkeliers staken Dreigende stakingen in Frankrijk VRIJDAG 11 APRIL 1947 69ste JAARGANG No. 23820 SJAHRIR TE BATAVIA Hervatting van de besprekingen Luchtvloot Frits Diepen DRIJVENDE KRAAN NAAR ENGELAND Voorzorg van de distributie PRINSES NOG TWEE WEKEN TE ZERMATT BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Ad-ninistratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets? p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: -JV Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeellr-gen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. I Minister Bevin en Marshall stemden Bonderdag in met de Fransche eischen voor afscheiding van het Saargebied Van Duitschland. Verder gaven zij ht>n sanctie, dat het economisch op genomen zal worden in Frankrijk. Marshall stelde voor, dat de eerste «tappen onmiddellijk door den raad ▼an ministers van buitenlandsche Zaken gedaan zouden worden. Sprekende over de territoriale eischen van de kleinere mogendheden zooals Nederland en B e 1 g i stelde minister Bevin voor, dat de grenscom- missie, welke minister Marshall voorge meld had, deze eischen zou bestudeeren, tegenover welke, naar minister Bevin zei, Groot-Brittannië sympathiek jtaat. Zoowel de Britsche als de Amerikaan- sche minister van Buitenlandsche Zaken Donderdagmiddag is Sjahrir uit New-Delhi te Batavia teruggekeerd. Hy zal zich morgen naar Djokjakar ta begeven voor een onderhoud met Soekarno. De terugkeer van Sjahrir zal de spoedige hervatting van de bespre kingen tusschen de Commissie-Ge- generaal en de Indonesische delegatie mogelijk maken. Sjahrir zeide Donderdagavond op een ^ersconferentie te Batavia, dat in New- Delhi geen officieele besprekingen zijn gevoerd over de buitenlandsche verte genwoordiging van de Indonesische republiek. De besprekingen over de le verantie van rijst aan India hebben slfchts betrekking gehad op den ver hoogden prijs en op de goederen, die de republiek van India koopt, zoo deel de Sjahrir mede, die voorts verklaarde, dat hij de komst van een Voor-Indische missie naar Indonesië verwacht voor een bespreking over de mogelijkheden van den wederzijdschen handel. spraken zich u't tegen den anderen Franschen eisch, dat het Ruhrgebied van Duitschland afgescheiden zal wor den. Wat betreft het Saargebied aldus Mar shall: „Stellen wij voor, dat wij nu be sluiten, dat het Saargebied met zijn voor- oorlogsche grenzen niet langer onder de jurisdictie van den Geallieerden Be stuursraad valt en dat wij onze goed keuring er aan hechten, dat het gebied uitsluitend door Frankrijk bestuurd zal worden, vooropgesteld, dat er passende wijzigingen worden aangebracht in de Fransche eischen tot herstelbetalingen." Marshall verklaarde, dat de definitieve regeling van de kwestie zou moeten ko men te staan in het vredesverdrag voor Duitschland. Bevin sprak het eerste over de af scheiding van het Ruhrgebied, waar hij zich tegen verklaarde, omdat dit ftre- dentistische gevoelens zou opwekken. Hij verklaarde verder, dat de beste garantie voor veiligheid tegen Duitschland gele gen was in het voorgestelde viermogend- hedenpact. Nadat Bevin zUn fiat gegeven had aan de Fransche aanspraken op het Saar gebied, zei hij, dat zijn, houding mis schien als onlogisch opgevat zou worden naar aanleiding ,van hetgeen hij over het Ruhrgebied gezegd had. „Dit is geen lo gische wereld," zei hij tot zijn veront schuldiging. „Wanneer de economische eenheid be reikt wordt, ben ik bereid te aanvaarden, dat de productie van de Ruhr-industrie- en en de toewijzingen zouden vallen on der den Geallieerden Bestuursraad, wel ke zijn beslissingen kenbaar maakt via de centrale Duitsche instaties. Verder dan dit, ben ik niet gemachtigd te gaan" aldus Bevin. De luchtvloot van Frits Diepen is Donderdag uitgebreid met een tweemo- torige taxi, een Chessna „Bobchat". Dit vliegtuig biedt plaats aan 5 personen en heeft een maximum snelheid van 286 K.M. per uur. De actie-radius is 1200 K.M. Zoodra dit vliegtuig voor het taxi- werk gereed is, zal het in gebruik wor den genomen. De Chessna draagt de re- gistrat'ieteekens PH-NAZ. Het kleintje-koffie is tengevolge van de versoberingsmaatregelen van de regeering gesneuveld. Het moet, nauwelijks in eere her steld, weer plaats maken voor het kleintje-koffiesurrogaat, dat ons pijn lijk herinnert aan tijden, die wij pre cies bezig zijn te vergeten. Als men nu het is immers het tijd perk van het opinie-onderzoek de stemming peilt onder dat deel van de menschheid (en waarachtig niet het onbelangrijkste deeldat speciaal ge ïnteresseerd is bij kleintjes-kof ie, de café- en restauranthouders, dan zal men deze twee ontdekkingen doenten eerste dat er ook nu al tamelijk veel koffie van dubieus gehalte geschonken Wordt en ten tweede dat men in deze kringen hoegenaamd niet geschokt is door het versoberingsbericht. Men is daar wel genegen in te stemmen met iedereen die die stap terug naar het surrogaat betreurt als niet passend in een „vooruitstrevenden" tijd; of, zoo als een kellner van een groot restau rant het uitdrukte: „Het ging net even goed mijnheer"Maar uit zakelijk oog. punt_ heeft mem voor de kwestie maar weinig interesse. De houder van het klassieke volkskoffiehuis (,,'n groote kop koffie met suiker en melk voor 20 ct.") vindt het heelemaal niet zoo erg. „Het loopt tegen den zomer, mijnheeren p71 Jjfkakel ik over op het kogelflessie". ".ij is ook bereid zijn klanten een kop surrogaat voor te zetten, vertrou wend dat hun smaak sommige fijnere distincties toch niet weet te onder scheiden. Zijn collega aan den overkant \schenkt niet In het minst aandacht aan de koffie-surrogaat.berichten. En op onze verzekering dat het dan toch maar in de krunt staat, zegt hij met gr enzenlooze minachting: „O'ja, de krant Ook de eigenares van den netten melk- salon neemt een en ander niet te tra gisch. Voorraden? O nee, die zijn er niet. De toewijzing was niet eens toe reikend. Maar er zijn er natuurlijk wel, die al lang met de koffie schipperden. Die hebben natuurlijk nog wel wat en die kunnen nu wat verdienen.... De uitdrukking van haar gezicht bevestigt in ons het vermoeden dat het pijnlijks van iets niet hebben niet zoozeer hei niet hebben zelf is, al wel de we tenschap, dat een ander het wel heeft. De eentge die den gang van zaken op recht betreurt is de ober van een ge renommeerd restaurant. „We zijn nu eenmaal aan goeie koffie gewend" zegt hij, al is hij het met ons eens dat er nog heel wat „goeie" koffie geschon ken wordt, slechter dan een goed soort surrogaat. „Heeft u al eens koffiff in den Stadsschouwburg gedronken, mijn. heer?" vraagt hij met een veelbeteeke- nend gezicht En tenslotte waren wij geneigd aan te nemen dat ons geloof in het na- oorlogsche kleintje-koffie slechts op een illusie had berust. Vooral toen wij den man van het koffieen koek- kraampje op het Waterlooplein, op on ze vraag hoe hij dat nu wel vond van dat koffie-surrogaat, in een vertrouwe lijke fluistering hoorden zeggen: „Ik heb nooit anders geschonken, mijn heer!' Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk zwakke later wat toe nemende wind hoofdzakelijk tusschen Oost en Zuid. Koude nacht en fris- sche ochtend, doch morgen overdag, afgezien van hier en daar overdrij vende hoogere bewolking, zonnig weer met vrij hooge temperaturen voor den tijd van het jaar. Zon 5 52—19.31. Maan 2.19—9.21. Grieksche commandotroepen en in fanterie zijn Donderdagmorgen vroeg uit zee geland bij kaap Platamon, ten Zuid-Oosten van den berg Olympus., Dit is het Degin van een operatie, die ten doel heeft de guerillatroepen die zich op de bergen Olympus en Ossa bevin den, te elimineeren. Tevoren was in persberichten reeds gemeld, dat zeshonderd parachutisten in het gebied van Larissa waren neer gelaten. Marinetroepen zijn het dal van de rivier de Pinios binnengedrongen tusschen beide bergen in om aan de om singelingsactie deel te nemen. Naar ge meld wordt hebben groote concentra ties guerillatroepen zich in het gebied der hoogte genesteld. (Van onzen luchtvaartmedewerker) Toen dr. Plesman uit Amerika terugkwam, heeft hij laten doorschemeren eenigszins onder den indruk te zijn van de plannen van Amerika met de helicoptère, het or.s nog altijd vreemd aandoende kleine vliegtuig, dat met een stel horizontale schroeven in volkomen rechte lijn kan landen en starten. Wij kennen er vele varianten van, zooals de hoppi-copter en de autogiro, die door verschillende fabrieken ontwikkeld zijn en in den oorlog voor speciale objecten gebruikt werden. Zoo heeft de autogiro van Bryan nuttig werk gedaan om duikbooten op te sporen. M en zal zich afvragen, welke toe komst voor dit merkwaardige toestel is weggelegd. Het is dui delijk, dat de helicoptère, zooals het toe stel algemeen genoemd wordt, voorloopig alleen nut heeft in het verkeer op korten afstand. Maar zoodra het zoodanig ont wikkeld is, dat het tien tot twaalf passa. De meening wordt nogal eens gehoord, dat het mogelijk zou zijn jam en stroop vrij in verkoop, dus zonder bon, te geven Vooropgesteld moet worden, dat de voor raden jam en stroop niet zoo bijzonder groot zijn. doch dat sinds het instellen van den keuzebon voor suiker, jam en stroop, de vraag naar beide laatstge noemde artikelen is gedaald, doordat een deel van de consumenten den jam-sui kerbon geheel wenscht te besteden aan suiker en niet aan de overige, voor een belangrijk deel uit suiker bestaande pro ducten, welke op dezen bon verkrijgbaar zijn. Een Belgische Dakota, die van Brus sel naar Prestwick vloog, is in het heu velland van Kircudbrightshire met 6 pas. sagiers verongelukt. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Kort voor het ongeluk vloog de machi ne op 700 m. hoogte en kreeg aanwijzin gen om te stijgen,, daar zich tot op 1000 m. hoogte obstakels bevonden. Hierna is niets meer van het vliegtuig vernomen, totdat de politie hoorde, dat er een ma chine verongelukt was. De Dakota behoorde aan de Belgische Sabena-luchtvaartmij. Alle inzittenden waren leden van de bemanning en van Belgische nationaliteit. De sleepboot „Blankenburg" van Smit en Co's Internationale Sleepdiensten is Donderdagmiddag 5 uur van IJmuiden vertrokken met de eerste der drijvende kranen, die naar Engeland gestuurd worden om daar te helpen bij het dich ten der dijken van de Trent, Dat in Engeland de hulp, die Neder land biedt, in het middelpunt der be langstelling staat, moge o. a. blijken uit het feit, dat Kenneth Mason, een spe ciale verslaggever van de „Daily Gra phic'', de reis aan boord van de „Blan kenburg" meemaakt en dat de „Kemsley Newspapers" gistermiddag een speciaal vliegtuig naar de Nederlandsche kust zonden, om het vertrek van IJmuiden te fotografeeren. Daar de totale hoeveelheid suiker voor consumptie-doeleinden sindsdien niet grooter is geworden, is het duidelijk, dat een vergrooting van de jam- en stroop- eonsumptie slechte mogelijk zou zijn bij een verminderde suikerconsumptie, d.w.z. bij een terugkeer tot het lagere suiker rantsoen. Aangezien het niet de bedoeling is den consument wederom te dwingen een gedeelte van de beschikbare sui ker niet, dan wel in den vorm van duurdere producten als jam en stroop op te nemen, kan het vrijge ven van deze artikelen niet worden overwogen. Daar echter in appel- en perenstroop, welke tot nu toe eveneens op den jam suikerbon verkrijgbaar was, in het alge meen slechts suikerbieten worden ver werkt, die daarvoor speciaal zijn geteeld en van den beginne af aan niet voor de suikerfabrieken waren bestemd zoodat de productie hiervan niet geschiedt ten koste van de suiker voor andere doelein den heeft de minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening besloten appel- en perenstroop thans zonder bon te doen verkoopen. (Van onzen Haagschen redacteur) Toen men eenigen tijd geleden de af levering van gort en havermout stop zette, deed men dat om op verscheidene eventualiteiten voorbereid te zijn, waar van een mogelijk tekort aan aardappe len er een was. Nu zou zich uiteraard het geval voor kunnen doen, dat men plaatselijk zonder aardappelen komt te zitten, terwijl er elders nog voldoende voorraad is. Het huidige bonnensysteem biedt weinig mogelijkheden voor plaat selijke of regionale toewijzingen. Daar om worden momenteel aanvullende bon kaarten uitgereikt, die dit wei mogelijk zullen maken. Een en ander beteekent echter nog niet dat de aanvullingsbonnen ook in derdaad gebruikt zullen worden. Men wil echter op verschillende mogelijkhe den voorbereid zijn. boerderijen, die veel van het winter- j,eer te lijden hebben gehad, worden ~llans weer opgeknapt. Een Westfriesche °oerderij krijgt een nieuwe rieten dak. bedekking Prins Bernhard heeft na de Paasch- daëen met zijn twee berggidsen voor de ®erste maal een langeren tocht in het hooggebergte gemaakt. Van de hut der Piuhalp besteeg hij de Riegfischhorn en keerde op den tweeden dag behouden te Zermatt terug. Naar verluidt, denkt Prinses Juliana P°8 ten minste twee weken in Zermatt blijven. Het Nederlandsche knapenkoor „De Oosterhoutsche Nachtegalen", dat een tournée door Zwitserland maakt, zal mor. gen naar Zermatt gaan om het Prinselijk .Paar sen serenade te brengen. Zoowel de Indonesische delegatie als de Commissie-Generaal heeft inge stemd met de publicatie van de door haar gevoerde correspondentie, welke 13 er. 17 Maart ter vertrouwelijke kennis neming voor de leden der beide Kamers is toegezonden. United Press meldt hier over dat dit verband houdt met een geschil over den buitenlandschen dienst var. de Indonesische republiek vóór de vorming van de Vereenigde Staten van Indonesië. Uit de correspondentie blijkt, al dus U.P., dat Sjahrir de commis sie-Generaal er van in kennis ge steld heeft, dat hij de in November gewisselde brieven over den buiten landschen dienst als bindend voor beide partijen aanvaardt. In deze brieven heeft Van Mook vastgelegd, „dat een vertegenwoor diging van de republiek Indonesië in de strikte internationale be- teekenis niet mogelijk is totdat de Vereenigde Staten van Indonesië gevormd zijn". Aan de briefwisseling zelf ontleenen we het volgende: 20 November 1946 bevestigde Sjahrir in een brief aan den voorzitter van de Commissie-Generaal, dat artikel 15 der ontwerp-overeenkomst na haar onder- teekening aldus kan worden uitgelegd, dat, waar noodig, allereerst in de na- buurstaten Indonesiërs in den buiten landschen dienst zullen worden opge nomen, op voordracht van de republiek Indonesië. Hij deelde mede, het voren- gaande aldus begrepen te hebben, dat gemelde Indonesiërs mede zullen optre den als vertegenwoordigers van de re publiek Indonesia. In antwoord op dezen brief deelde Van Mook 25 November mede, dat hij, ter voorkoming van misverstand, er op wilde wijzen, dat gedurende de eerste periode na onderteekening en goedkeu ring van de ontwerp-overeenkomst be doelde Indonesiërs zullen zijn opgeno men in den buitenlandschen dienst van het Koninkrijk, waarbij zij uiteraard met de behartiging van de bijzondere belangen van Indonesië kunnen worden belast, doch in andere gevallen ook voor het geheel zullen moeten optreden. Bij de behartiging van die bijzondere belangen kunnen de belangen van de republiek als een deel van Indonesië een rol spelen, aldus Van Mook, doch een vertegenwoordiging in strikt internatio nalen zin zal eerst mogelijk worden nadat de Vereenigde Staten van Indo nesië zullen zijn tot stand gekomen. 2 Maart 1947 deelde de C.-G. aan Sjahrir mede: „De regeering bedoelt geenszins onze interpretatie eenzijdig aan de regeering van de republiek op te leg gen en heeft van den beginne af aan aangenomen, dat ook van uw zijde een bijdrage tot de interpretatie zal kunnen worden geleverd. Het spreekt vanzelf dat daarbij direct aan een discussie over mogelijke verschillen in interpretatie is gedacht. Dat wij daarbij uitgaan van de overtuiging, dat er, ondanks alle in de publiciteit opgeworpen veronderstelde verschillen, toch op de hoofdpunten vol doende wilsovereenstemming aanwezig is, lijkt ons gerechtvaardigd. Ook u geeft daarvan immers blijk door uw bereidheid de overeenkomst zelve te onderteekenen. Daarin toch is onze wederzijdsche wil tot samenwerken uitgedrukt en zijn de hoofdlijnen voor deze samenwerking neergelegd. Met dat voor ons beiden vast uitgangspunt mogen noch misverstanden, noch prestige-kwesties partijen belemme ren het door beide verlangde doel te verwezenlijken. Hoe gemakkelijk misverstanden ont staan, moge blijken uit de derde alinea van uw brief, waarin de meèning door klinkt alsof onzerzijds aan de verklaring van de Nederlandsche regeering prioriteit zal worden gegeven boven den tekst van de overeenkomst zelf." Het schrijven geeft dan aan, dat de minister in zijn rede van 19 December deze uitdrukking inderdaad gebruikt heeft, doch dat men dit zoodanig te ver staan heeft, dat bij de interpretatie van den tekst van de overeenkomst het niet in ó'e bedoeling kan liggen alleen dezen letterlijken tekst als eenige bron van inter pretatie te doen gelden, doch dat ook de wordingsgeschiedenis van een artikel moet worden bestudeerd. De interpretatie houdt slechts in, al dus dit schrijven van de c. G-, dat een historische interpretatie van den tekst hoven een uitleg naar de letter moet gaan en het begrip prioriteit aldus moet worden verstaan. U zult het echter met ons eens zijn, zoo besluit dit schrijven, dat een groot aantal nijpende problemen van de Ind'»- nesische volkshuishouding zoo dringend om een snelle oplossing vragen, dat deze besprekingen niet nieuwe langdurige onderhandelingen mogen uitmonden. Wij meenen op goede gronden te mogen aan nemen, dat ook uwe delegatie dit Inzicht deelt. Daartoe dienen deze besprekingen en de voorbereiding daartoe zoodanig te wor den georganiseerd, dat de onderteekening van de ontwerp-overeenkomst van Llng- gadjati uiterlijk op 15 Maart aanstaande kan plaats vinden. giers kan vervoeren, kan het ook een zeer werkzaam aandeel in het luchtverkeer nemen. Wij denken dan niet in de eerste plaats aan den zakenman, die op zijn grasveldje achter in den tuin met de actentasch in de hand uit de lucht komt ploffen, of aan den handelsreiziger, die met een stofzuiger en al voor de deur van zijn adspirant-kooper uit zijn helicoptère stapt, maar aan meer reëele objecten, zooals het regelmatig luchtverkeer. Er is een steeds stijgende behoefte om den afstand tusschen vliegveld en stadscentrum kleiner te maken. De auto doet er te lang over. Wie in het hartje van Londen moet zijn, komt met het vliegtuig op Croydon aan en dient zich dan nog een lange reis van drie kwartier in een bus te getroos ten alvorens hij in de zakenwijk kan worden afgezet. Hetzelfde tijdverlies ondervindt de reiziger voor Parijs en voor vrijwel alle groote Europeesche en Amerikaansche steden. In verhou ding tot den korten duur van de luchtreis gaat veel te veel tijd verlo ren met het gewroet door het stads verkeer. Een oplossing kar. alleen gevonden worden door midden in de steden een vliegveld aan te leggen. Maar dat is al weer onmogelijk, omdat internationale vliegvelden tegenwoordig afmetingen heb ben aangenomen van geheele dorpen. Zooveel ruimte kan in een oude stad niet vrijgemaakt worden. Bovendien moet het vliegtuig een behoorlijk stuk vrij terrein hebben om laag te kunnen invliegen of te starten. Huizen zijn daardoor uit den booze aan den rand van een vlieghaven Zelfs worden daar zorgvuldig alle boomen er. groote struiken verwijderd. Wel kan men in de steden een kleine De „Hoppicopter" is het nieuwste snufje op het gebied der luchtvaart in de Ver. Staten. De uitvinder, Horace Pentecost, zit vastgebonden in zijn toestel tijdens een de monstratie, welke hij er mee gaf. Met zijn linkerhand bedient hij den gastoevoer ruimte vrijmaken, omdat tenslotte elke stad wel ergens in haar midden een plantsoen of een groot plein heeft. Zulke open stukken zijn meer dan voldoende voor een helicoptère. Zoo kan met enkele helicoptères een intensief reizigersverkeer onderhouden worden tusschen de stads centra en de groote vliegvelden. Dat zou een oplossing zijn en het zal ons dan-ook niet verwonderen, wanneer wij binnenkort de mededee- ling krijgen, dat de K.L.M. helicop tères besteld heeft. Ook de P.T.T. heeft belangstelling voor dit toestel, aangezien het postvervoer met ge- isoleerde gebiedsdeelen, vooral die, welke door water van het vasteland gescheiden zijn, door middel van he licoptères gemakkelijk verricht kan worden. De begrafenis van het slachtoffer van den roofoverval, den heer Chr. Koster. De stoet, gadegeslagen door vele omwonenden, trekt langs het winkelhuis aan de Amsterdamstraat (links op den voorgrond)waar de laffe moord gepleegd is. Het stoffe lijk overschot werd op het R.K. Kerkhof St. Barbara onder over- groote belangstelling ter aarde be steld. (Van een bijzonderen medewerker) De ontwikkeling van het stadswezen is voor de levenslustige jeugd niet gunstig geweest. Het steeds toene mende verkeer heeft het spelen op straat levensgevaarlijk gemaakt en de jeugd verdrongen. Waarheen? Zijn de stadsbe sturen urgent geweest en hebber, zij die verjaagde jeugd opgevangen? Er is in derdaad iete gedaan. Stadsbestuur en particulieren hebben in enkele stadsdee- len speeltuinen opgericht. Overziet men echter de gebieden, waarvoor deze ge legenheden bestemd zijn en telt men het aantal kinderen, dat daar zijn vermaak moet vinden, dan komt men voor on mogelijke verhoudingen te staan. De toestand in de meeste groote steden is momenteel zoodat er voor de kin deren geen plaats is. Voor alles wordt gezorgdalleen de spelende jeugd wordt vergeten. En toch wil de jeugd bezig zijn. Als de straten vanwege het verkeer, onveilig zijn, ais de prachtig be- boomde pleinen geen gelegenheid meer geven om te voetballen, als de keurig uoderhouden parken alleen maar wan delpaden bezitten, als zelfs de naaste omgeving der stad geen gelegenheid meer biedt, vrij te spelen, bloemen te plukken of tenten te bouwen, blijft er voor de jeugd niet veel anders over dan nog verder weg te trekken en zonder eenig toezicht vervalt zij gemakkelijker tot allerlei baldadigheden. Alweer zijn de ouderen, in dit geval de overheid, schuldig aan deze baldadigheid. Het tei£, dat er veel te weinig gedaan wordt om het verkeerde te voorkomen. Is niet te ontkennen. En toch ligt hierin, wij kun nen het niet anders zien, de kem van de baldadigheid: de ouderer. en de over heid moeten alles doen om te voorkomen dat er vernield, beschadigd en geplun derd wordt. Naast voortdurend toezicht moet de jeugd gelegenheid krijgen zich behoorlijk te kunnen ontspannen. Speel tuinen, jeugdvereenigingen in de groote vacantie, dus tijdelijk de vacantie- scholen doen reeds iets goeds in die richting. Maar zij zijn in hun beperkt heid niet in staat de massale stadsjeugd op te voeden en te leiden. Hier rust op de overheid der steden een groote en moeilijke taak. Zii dient speelgelegen- heden voor de jeugd te scheppen. Waar om wij bepleitten het reeds vorig jaar in deze kolommen geen groote braak- l'ggende terreinen, officieel momenteel voor ledereen verboden, voor de Jeugd geschikt gemaakt? Terreinen, waar ge voetbald >kan worden, waar zooveel zand Is bijeen gebracht, dat er naar hartelust in gespeeld kan worden. Waarom in par ken, waar dit althans mogelijk is. geen groote speelweiden opengesteld, waar in ieder geval de moeders hun kleintjes kunnen laten rondkkruïpen? De vervul ling van deze wenschen zal moeite, of fers en geld kosten, maar men mag er niet voor terugschrikken als het belang van het kind en het behoud van het stadsaanzien het vragen. Gelden, aan speelgelegenheden voor de Jeugd besteed, zullen him rente opbrengen, want ze zul len voorzeker den post der herstelwer ken verlagen. Het wordt hoog tijd, dat men met bekwamen spoed den strijd tegen de baldadigheid op deze manier aanpakt. Het spelende kind, een "jeugd, die ruimte en vrijheid heeft, doet in het algemeen gesproken geen kwaad, ver nielt en beschadigt niet. Toch moet men ook hier één ding n^pt vergeten: voort durend toezicht blijft ondanks alle* noodzakelijk. De jeugd moet weten, dat cr controle is, dat zij niet ongestraft de wetten der beschaving kan overtreden. Ten slotte, men meene niet, dat met welke maatregelen ook, de baldadigheid geheel uit de jeugdwerelrl verdwijnen zal. Er zullen altijd elementen blijven voor wie alle pogingen tot verbetering vruchteloos zullen blijken. Tegen dat ge deelte van de jeugd zal streng opgetre den moeten worden. Als ouders en opvoeders niet ophouden de hun toevertrouwde kinderen op het verkeerde van de vernielzucht te wijzen, als zij bovendien de jeugd groote liefde voor de natuur weten aan te brengen, als zij door excursies, boomplantingen, eigen werkzaamheid in schooltuinen, den kin deren eerbied en liefde bijbrengen voor alles wat er groeit en leeft in de natuur, dan zal de baldadigheid onder de jeugd sterk afnemen en niet alleen het aan schijn der steden, maar ock de bescha vingsvorm der kinderen er wel bij varen. Een tornado, die in het grensgebied van Texas en Oklahoma gewoed heeft, heeft vooral Woodward zwaar getrof fen. Alleen in deze plaats al zijn tot nu toe 72 lijken geborgen. Het totale aanta! slachtoffers gaat de honderd verre te boven en het aantal gewonden wordt op 500 geschat. Andere getroffen plaatsen zijn Whitedeer, Canadian en Glazier. Volgens de eerste berichten vielen in deze stadjes tezamen 32 slachtoffers. In Woodward staat haast geen huis meer overeind. Gebouwen, die de kracht van de tornado weerstaan hebben, zoo als het stadhuis, eenige kerken en een hotel van vier verdiepingen, zijn vol met gewonden. Den geheelen nacht reden vrachtauto's af en aan om de lijken te vervoeren. De gas- en electriciteitsbe- drijven liggen in puin. Na ontvangst van een ranport uit Woodward, volgens hetwelk 72 dooden zijn gevonden, is het totale aantal slachtoffers tot 114 gestegen. Het aan tal gewonden te Woodward bedraagt volgens het rapport 800. Het ernstige beroep dat de Italiaan- sche regeering op het volk gedaan heeft om niet te staken in een tijd, die beslis send is voor het herstel van den econo- mischen toestand van Italië, bleek Don derdag tot doovemansooren te zijn ge. richt. Overal in het land hebben zich stakingen en relletjes voorgedaan als protest tegen de regeeringspolitiek en de werkloosheid. Onderwijzers van lagere scholen heb ben besloten 14 April in staking te gaan, daar een jaar van onderhandelingen over loonsverhooging geen enkel resultaat heeft opgeleverd. In Milaan zetten rechters aan de plaat selijke rechtbank hun staking voort, en stuuiMen per vliegtuig een delegatie naar andere Noord-Italiaansche steden om andere rechters voor hun actie te win nen. Voorts verzette men zich hier tegen de door de regeering bevolen prijsverlaging van 5 procent ter voorkoming van in flatie. Sommige winkeliers weigerden botweg hun prijzen te verlagen terwijl anderen over winkelsluiting spraken. Houdt in uw leven altijd voor oogen, dat het geluk u niet als het ware in één goudklomp zal wor den gegeven, maar dat gij het in y kleine geldstukken zult ontvangenJ De toestand toont veel overeenkomst met dien int de twintiger jaren, toen bloedige botsingen tusschen kapitaal en arbeiders het fascisme aan inslaande ar gumenten hielpen om Mussolini aan de macht te helpen. In Turijn belegerden Woensdag 5000 werklooze oud-strijders, ex-partisanen en gevangenen der concentratiekampen het stadhuis, mishandelden den commissaris van'politie en vernielden ruiten en meu bilair. Bank. en andere handelstransacties in Frankrijk zullen wellicht Zaterdag stopgezet moeten worden, daar de bank bedienden met een staking dreigen, tenzij de regeering toestemt in de in voering van een vüfdagen-week. Deze actie wordt geleid door den bond van Christelijke bankemployés. De mach. •ttge C-G.T. zou Donderdag beslissen of zij de staking zal steunen. Behalve deze bankstaking dreigt bo vendien een sluiting van bioscoopthea ters, schouwburgen en amusementsloka len in Parijs. De directies van deze gele genheden zouden namelijk willen sluiten als protest tegen de huns inziens te hooge belasting van hun bedrijven. Een commissie van Nederlandsche en Britsche deskundigen zal eind April de Nederlandsch-Duitsche grensgebieden aan een onderzoek onderwerpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1