Jaarvergadering der K.A.B. Geen Gemeentelijke Nijverheidsschool te Beverwijk Tegen ambtelijke corruptie Wetgevende vergadering gesticht Water onttrekking aan de duinen Bevolking wil Katholieke school In bescheiden mate vrijstelling wegens broederdienst Effectieve bestrijding Protestvergadering te Castricum Tegemoetkoming aan groote gezinnen AGENDA c VRIJDAG 11 APRIL 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING SIGARENWINKELIERS BIJEEN UITSLAG VEILING Burgerlijke Stand DISTRIBUTIENIEUWS Verstrekking sinaasappelen H.O.V.-Ieden-concert Slachtoffer van roofoverval ter aarde besteld De correcte agent Politiemenschen musiceeren INBREKER VOOR HET GERECHT OVERVEEN Ouderavond BLOEMENDAAL Gemeentezaken N.I.W.I.N.-actie canitine- wagen HEEMSTEDE „In het Witte Paard" ZANDVOORT Burgerlijke Stand ZUSTERS-MISSIONARISSEN NAAR SUMATRA NAAR GOEDE SAMENWERKING IN DE BEDRIJVEN Rede van min. Neher GEVAARLIJK SPEELGOED De Haarlemsche roofmoord PRIJSHOUDENDE MARKT SPORTAGENDA Damnieuws district Kennemerland Z.I.A.N. 'te sterk voor H.P.C. 2 Waterpolocompetitie kring Haarlem Het Witte Paard De jaarvergadering van de K. A. B„ die in het gebouw St. Bavo werd gehou den, stond in het teeken van de volle belangstelling der bestuurders van de kringen, de vakbondbestuurders en de 28 afgevaardigden van de leden, zoodat op deze bijeenkomst de wetgevende ver gadering definitief is opgericht. De voorzitter, de heer A. Angenent, begon met enkele belangrijke mededee- lingen. De R.K. Vakavondteekenschool, die dreigde verloren te gaan, is door stichting van een speciaal daarvoor in het leven geroepen commissie onder voorzitterschap van kapelaan F. Heems kerk gered. Thans worden pogingen aan gewend door vertegenwoordiging van verschillende standen, ook weer onder voorzitterschap van kapelaan F. Heems kerk, een dagvakschool op te richten. De plannen zijn reeds in een vergevorderd stadium. De naam van de Kath. Arbeidersbewe ging zal voortaan zijn: „Kath. Arbeiders beweging Bisdom Haarlem, afdeeling Haarlem". 28 Juni zal er weer een bondsraadsver gadering worden gehouden. Voorstellen moetien vóór 14 April bij het afdeelings- bestuur worden ingediend. .De aanval van de E. V. C op het Epis copaat bracht de afdeeling 43 nieuwe leden. In verband met het feest van den ar beid, dat op 4 Mei gevierd zal worden, deed de voorzitter nog eens een ernstig beroep op de medewerking van alle vak organisaties. Eet moet een grootsche ma nifestatie worden van heel werkend Ka tholiek Haarlem. Nadere mededeelingen zullen nog vol gen. De Kath. arbeidersbeweging gaat reeds voorbereidingen treffen voor een grootsche bedevaart naar Heiloo op Zon dag 18 Mei a.s. Na deze mededeelingen volgde verkie zing van het dagelijksch bestuur, dat door de besturen van de kringen werd gekozen. Gekozen werden voor dit dage lijksch bestuur de heeren A. Angenent, J. M. Bonfrer, A. P. van Leuffen, J, G. Martius, Th. Puts, B. Reijnders, N. Schouw, A. v. d. Veldt en L. van Kessel. Tot voorzitter werd bij acclamatie ge- koz«p de heer A. Angenent. De neer Puts gaf een financieel ver slag van de oprichting tot eind 194S. De heer J. Bonfrer bracht in een keó- rig uitgewerkt verslag van de oprichting af naar voren het bijzonder uitgebreid werkterrein. De begrcoting voor 1947 lokte eenige d.ccussie uit. Het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht kwam het beste uit den strijd. Er werd een voor stel aangenomen, waardoor de post sub sidie van f 100— op f 250.- werd ge- In de Donderdagavond te Haarlem ge houden vergadering van den R.K- Bond van sigarenwinkeliers, kring Haarlem, wees de voorzitter, de heer L. v. Berkel.op Bisschoppelijken wensgh zich ka tholiek te organiseeren. Een vrije organi satie zal de belangen beter kunnen die. nen dan een vakgroep, welke in feite een verlengstuk der regeering is. Gewezen werd op de geringe winst marge, welke men nog wil verlagen als oe rantsoenen worden verhoogd. Ge tracht zal worden tenminste verlaging te voorkomen. Voor de bondsvergadering werden de voigende voorstellen ingediend: Bij de fabrikanten er op aan te dringen, dat er een betere banderolleering komt, onder he'- dek el van de kist, en restitutie te krijgen van den fabrikant van de porti der naar hem opgezonden toewijzingen en er met "kracht op aan te dringen, dat de sigarenwinkeliers extra kolen krijgen toegewezen, om tijdens het stookseizoen sigaren te drogen. Om de sigarenwinkeliers aan meer winst te helpen, heeft men een fabrikant te Haarlem bereid gevonden den leden sigaren met een speciale reductie te le veren. Tenslotte willen de sigarenwinkeliers een vrijen middag Gisteren zijn in het notarishuis aan de Bilderdijkstraat de volgende percee- len geveild: Westerduinweg (bouwterrein) Bent veld f 7500, F. Wildeboer qq; woonhuis Raadhuisplein 4, Haarlem, f4900, A. Bergsma qq; villa Bloemendaalsche straatweg 159, Bloemendaal f 15 0ÖÖ, J. H. Stoel qq; woonhuis Rijksstraatweg 538 Haarlem f 6600, D. van Wijngaarden qq; bouwterrein Welssenbruchweg Heemste de f4175 opgehouden; perceel Badeloch- straat 32 Haarlem f5150, D. Asman qq; bloembollengrond Houtvaart Haarlem f 11.160, G. Kol; fabrieksgebouw Heeren straat 2 Zandvoort-bad f 8500, A. J. van der Bosch; woonhuis Gen. Bothastraat 22 te Haarlem f 3050, J. Ph. Halsteyn; woonhuis Leidschevaart 328 te Haarlem f6000, A. van Wilgenburg; perceel Vin- kenstraat 69 Haarlem f4250, B. A- Co- pini; perceel Vinkenstraat 71 te Haar lem f4045, D. v. d. Meulen; perceel Vinkenstraat 73 te Haarlem 13890. D. v. d. Meulen; perceelen Jac. de With- laan 20 en Joh. Bosboomlaan 3 te Heem stede gecomb. f14.860, W. J Waaning. De overige panden zijn niet geveild. Ondertrouwd: J. Vonk en M. de Hoop Gehuwd: J. P. Bakker en M. M. Stok man; C. Werdekker en H. Kolijn; T. Haantjes en G. C. D. Roland; P. H. v. d. Steen en S. A. J. v. Eeden; S. Booi en S. v. Butselaar; H. Zijlstra en W. Groen veld. Geboren: T. L. Schol tenHeemskerk z.; M. C. HeuftStroomer z.; C. Heer mansde Klerk z.; C. H. v. Asch van WljckVerschoof z.; A. C. Koster Schoone z.; C. H. M. KooijJacques z.; W. E. LodderSwart z.; G. P. Does-® Heemskerk z.; A. J. v. d. Haakv. Riel z.; H. Engelsev. Egmoqd z.; G. Hut terv. d. Linden z-'< A. de BoerPoel geest z.; M. E. B. v. Os—Brinkmann d.; T. M. v. Schagen—Verheem d.; J. W. v. d. Brinkde Meü d.P. H. Hagedoorn Bos d.; B. Gorsellnkde Haan d.: M. H. S. BrandSchippers d.; M. Hollenberg Visser d.; W. v. d. BergKoelewijn d. Overleden: T. W. v. KranenburgWijs, 81 j.; A. NolWaagmeester 31 j.; E. de Koning, 79 j.; C. v. Gulik, 26 j.; J. M. Hoeks, 34 j. bracht. Verder werd de begrooting on gewijzigd aangenomen. De balans van t gebouw St. Bavo sluit met een bedrag van f 15.562.46. Tot het scheidende bestuurslid, den heer A. A. Peters, werden hartelijke woorden van dank gericht voor de vele werkzaamheden, die hij voor de Kath. arbeidersbeweging heeft verricht. In zijn dankwoord zegde de heer Peters zijn blij vende medewerking nog toe. Mededeeling No. 193. Van 14 t.m. 2 April zullen in het Cen traal Uitreiklokaal „De vieeschhal', Groote Markt, worden uitgereikt: Bonkaarten N.A. 705. Zelf verzorgers dienen dit keer deze kaarten af te halen in „De Vieeschhal', Groote Markt. De verstrekking van deze kaarten ge schiedt tegen inname van bon 613 van he( inlegvel GA t.m. GE 605. Bonkaarten t hoeven niet te worden meegebracht. Aanvullende verstrekking van luier- bonnen en na-uitreiking. Contróle- kaart CM 703 enz. Tegelijk met de uitreiking der CM- kaarten aan a.s. en jonge moeders wordt een aanvullende verstrekking van- luier- bonnen uitgereikt. A.s. en jonge moeder, die in het tijd vak van 1 October 1946 t.m. 31 Januari 1947 een aantal van 6 of 9 luiers hebben ontvangen en bovenstaande aanvulling nog niet hebben afgehaald, kunnen deze verstrekking alsnog in ontvangst nemen. In hetzelfde tijdvak kunnen door a.s. en jonge moeders alsnog de contröle- kaart en toeslagkaarten worden afge haald, voor zoover dit nog niet reeds in het eerder bekend gemaakte tijdvak van 24 Maart t.m. 12 April is geschied. Overlegd dienen te worden: Afschrift doktersattest MD 13302, T.D. a.s. of jonge moeder en eventueel T.D. van het kind. Voor het rayon Noord heeft de Ver strekking van luierbonnen en controle- kaarten CM 703 enz. plaats aan het Agentschap Noord, Steenbokstraat 15— 19; voor het overige gedeelte der stad aan de Vieeschhal, Groote Markt, al hier. De letterlndeeling voor deze uitreikin gen is als volgt: Maandag 14 April A, B t.m. Bez; Dinsdag 15 April rest B en C; Woensdag 16 April D, E, F; Don derdag 17 April G, H, I; Vrijdag 18 April J, K, L; Zaterdag 19 April M en N; Maandag 21 April O, P, Q; Dinsdag 22 April R en T; Woensdag 23 April S; Donderdag 24 April U en V; Vrijdag 25 April W, X, IJ, Z; Zaterdag 26 April na-uitreiking. Geopend voor het publiek: Maandag t.m. Vrijdag 8.3012.15 uur en van 14.00 16.45 uur. Voor luierbonnen enz. 8.30 12.15 uur en 14.0016.00 uur. 's Zaterdags van 8.3012.15 uur. Voor luierbonnen enz. 8.3011.30 uur. Het publiek wordt er op attent ge maakt, dat de Haarlemsche handelaren bevoorraad worden met sinaasappelen in plaats van met citroenen. Men heeft per bon op de vooringele- verde bonnen 639 en 647 dus recht <5t> 250 gram sinaasappelen, in plaats van 250 gram citroenen. Dinsdag 15 April zal de H. O. V. on der leiding van Kees Hartvelt het laat ste leden-concert van dit seizoen geven. Dit is het concert van 21 Februari jl„ dat wegens brandstoffennood moest wor den uitgesteld. Uitgevoerd zullen worden: Symphonie in A. kl. terts van Saint-Saëns. De so list /Gerard Hengeveld zal hierna met begeleiding van het orkest het piano concert van Maurice Ravel spelen. Ver volgens zullen neg worden uitgevoerd de Serenade voor strijkorkest van P. Tschai- kowsky en de Piet Hein Rhapsodie van dr. Peter van Anrooy. Van Maandag 14 t/m Donderdag 17 April zal in de H.K.B. 's avonds 8 uur de film „Trouwe Oogen en Kwispelende Staarten" vertoond worden. Dezet film laat de mooiste hondenrassen in hun natuurlijke omgeving zien. edenmorgen is op het St. Barbara- kerkhof te Haarlem ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den 77-jarigen Chr. Koster, die in den nacht van Paasch- maandag het slachtoffer werd van een roofoverval in zijn winkel aan de Am sterdamstraat. Zoowel de Requiemmis in de parochie kerk van St. Johannes de Dooper als de plechtigheid op het kerkhof werden door talrijke belangstellenden bijgewoond, waaronder deputaties van de buurtver- eeniging en winkeliers uit de Amster damstraat. Het optreden van den Bngelscheu bobby, den vriendelijken agent, die al tijd correct is en de ouden van dagen en kinderen in bescherming neemt en de vreemdelingen beleefd en in de hou ding ten dienste staat, mag men wel klassiek noemen. De naam van onze Hollandsche politieagent is ook niet slecht, maar na alies wat wij meege maakt hebben, is een training volgens het Engelsche systeem aanbevelens waardig. Daaruit is het besluit voort gekomen, dat de agenten beneden de 41 jaar van het Haarlemsche politiecorps met ingang van 14 April driemaal per week moeten deelnemen aan sportbe oefening van tot 9 uur des morgens; daarbij zullen ook marschen gehouden worden. De leiders redeneeren, dat de agenten het vertrouwen van de bevolking moe ten hebben en niet alleen boemannen moeten zijn, die bekeuringen uitdeelen. Het politiemuziekcorps wordt steeds be ter en wanneer het een muzikale wan deling door de stad gaat maken en de agenten daar als gedisciplineerde kerels achter loopen, moet de indruk zoodanig zijn, dat men vertrouwen in deze men- schen stelt en er respect voor heeft. Indien de goede harmonie, schoone klanken en gaaf samenspel in het eerste openingsnummer, een compositie van den dirigent van de Haarlemsche Politie-ver- eeniging, den heer L. P. v. d. Hoef, ook te hooren zou zijn tijdens de U.N.O.- conferenties, wellicht zou deze U.NO.- marsch ons optimistisch gestemd, heb ben; nü waren we slechts optimistisch gestemd ten aanzien van de prestaties van dit orkest, dat met veel verve de zaal deed daveren van pittige marschmuziek. Mozart werd vertegenwoordigd door zijn Tooverfluit en vond een alleszins ver dienstelijke vertolking. Jacky Wildschut toonde zich een vaardig instrumentalist, die met zijn trompet-solo veel succes oogstte. Een door hem gecomponeerde en zelf gedirigeerde marsch, genaamd naar den oud-hoofdcommissaris E. Tenckink, vond gisteravond in het Concertgebouw haar première en de heer Tenckink zag daarin gereede aanleiding op het tooneel eenige waardeerende woorden te spreken over dit orkest, dat hem zeer na aan het hart ligt, want is hij niet een van de oprichters? Na de pauze kwam de moderne muziek aan bod, het politie-amusements-orkest o. 1. v. Jacky Wildschut en Ukelelemike zorgden voor sfeer. In December van het vorig jaar maak te de in Uden woonachtige M. C. W. een rondgang door Haarlemmerliede en Spaarr.woude. Hij kwam te weten dat een boerderij in Haarlemmerliede voor ombepaalden tijd verlaten was en besloot hiervan gebruik te maken. De inbreker forceerde drie deuren en onderzocht het geheele huis, of er niets van zijn gading te vinden was. Zoo zag hij in een slaap kamer onder een kussen een portefeuille liggen en vond hij een vulpen, die hij beide buit maakte. Donderdagmorgen were hy voor de Haarlemsche rechtbank gedaagd inzake diefstal. De Officier eischte 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 5 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak 24 April. In café Doves, het clublokaal van de B. V. „Vriendenkring I" aan het Julia- napark, begint hedenavond het biljart- toumool om den kampioenstitel in klasse IA klein-biljart, cadre 35/2. Voor dit tournooi schreven in: Baart (BCH), F. v. d. Berg (Centrum), J. Kobus („1939'% Lamers (Excelsior), Lunenburg ((Vrien denkring II), Metz (BCH) v. Rongen (Vriendenkring II) en Steffers (DES). Groot was de belangstelling voor de protestvergadering, die de commis sie voor een goede waterregeling in Kennemerland belegd had, om te protesteeren tegen de wateronttrek king aan het duingebied. De vergadering te Castricum werd o.a. bijgewoond door den" burgemeester van die gemeente en van Egraond, wet houder Heeremans van Beverwijk, den heer Jac.Groen, lid van de Tweede Kamer, en H. Roozen en P. Tel, leden van Ged. Staten. De heer Jac. de Weijer, directeur van de Veiling Kennemerland te Beverwijk, wees in zijn openingswoord op den treurigen toestand, nX dat de meeste gronden door verdroging waardeloos worden. Vijftien jaar is de commissie reeds werkzaam en al zijn de resultaten nihil, het protest moet steeds weer op nieuw klinken. De heer H. Roozen, lid van Gedepu teerde Staten, kon tot zijn spijt weinig positieve resultaten bekend maken. Bij de begrooting In den herfst van 1946 heeft spreker de kwestie in Ged. Staten aanhangig gemaakt. Het blijkt nu reeds, dat de water levering door de duinen niet meer vol doende is, ofschoon er meer dan tien millioen kubieke meter uit de ruim 4.000 H A. grond gehaald wordt. Het ligt in verband hiermede in de bedoeling een waterwinnings-instaliatie bij het IJsselmeer (te Enkhuizen) te bouwen. Voorloopig kan hiervan niets komen. Gedeputeerde Staten onderschrijven niet hetgeen in verband hiermede naar voren werd gebracht, n.l., dat wanneer deze installatie gereed was, de water onttrekking uit de duinen overbodig zou worden. Nog altijd wil men niet aan nemen, dat deze water-onttrekking fu nest ig voor de cultuurgronden. Het eenvoudige feit echter, dat in dertijd de bliksemafleiders van „Duin en Bosch" 5 meter dieper den grond in motsten, omdat het water zoo gezakt was, bewijst reeds het te gendeel. Er zijn tallooze voprbeelden te geven van boerderijen, die vroeger in vruchtbaar weiland lagen en nu hun terreinen aan schapenhouders moeten verroeren. De putten om den fazanten drinkwater te verschaffen, moesten meters verdiept worden. Aangezien gebleken is, dat het IJssel- meerwater geschikt is als drinkwater, heb ben de tuinders van Kennemerland het recht dan ook te eischen, dat althans in de zomermaanden de onttrekking aan de duinen wordt stopgezet. Dat men daarentegen de vergunning tot boringen (in de Egmonden) uitbreidt, is ergerlijk. De heer Roozen heeft zich daartegen krachtig verzet. In een later onderhoud, dat hij om trent de kwestie met directeuren van het P. W. N. had, hebben dezen erop ge wezen, dat de verarming van de gron den te Beverwijk en Wijk aan Zee niet het gevolg van de wateronttrekking was, maar van de uitbreiding van de industrie. Voor wat Heemskerk, Castri cum en de Egmonden betreft moesten de heeren toegeven, dat het waterlei dingbedrijf zeker „de deur dichtdeed" en het laatste water aan de duinstreek onttrok. Het plan bestaat ten bate van de wa terwinning ook het winterterrein onder Bergen aan te koopen, zoodat de schade dan nog grooier gaat worden. De conclusie van de vergadering was, dat de commissie voor een goede water- regeling met enkele leden werd uitge breid, dat de commissie samenwerking zou zoeken met de Stichting van den Landbouw en de Beverwijksche com missie, alsmede dat een grondig bestu deerd rapport zou worden uitgebracht. Donderdagavond werd in gebouw Domi een ouderavond georganiseerd door de K.J.B. Aalmoezenier Wentholt sprak als eerste over de godsdienstige vorming in de Jeugdbeweging en liet duidelijk naar voren komen het groote verschil tus- schen katholieke en neutrale jeugdver- eenigingen. De godsdienstige vorming komt vooral tot uiting in de beleving van de wet en de belofte. In de wet zijn de verschillende elementen vastgelegd van Christus' Evangelie. Naast de verkenners hebben we dan nog de jongensclubs en een godsdienstige vereeniging voor jongens. Hierna sprak hopman van Maanen over'gezin- en jeugdbeweging. De jeugd beweging heeft een aanvullende taak. Spr. gaf als zijn meening te kennen, dat de jeugdbeweging evenmin als de school de jongens uit het gezin mag halen. Na een korte pauze gaf hopman Huy- zer een korte uiteenzetting van de jeugdbeweging in het algemeen. De raad dezer gemeente zal Donderdag 17 April 2.15 uur bijeenkomen. Voorge steld wordt, een tijdelijk wethouder te benoemen, daar de heer A. van Geluk eenige maanden afwezig zal zijn in ver band met een reis naar Ned -Indië. B. en W. vragen een crediet van f 550 ter storting in het borgstellingsfonds voor Haarlem en Omstreken, waardoor de ge meente de lasten en de vruchten van dit fonds zal dragen. Het uit 333 leden bestaande gemeente- personeel moet doorgelicht worden, waar voor een crediet van f 500 noodig is. Voorgesetld wordt de St. Theresia- school te Bloemendaal medewerking te verleenen tot het verbeteren van de cen trale verwarming tot een bedrag van f 2715.—. Maandag 14 en Dinsdag 15 April zal een cantinewagen door deze gemeente rijden ten bate van de Niwin. Dinsdag zal er een speciale Niwin-collecte ge houden worden. De burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. v. Doorn, heeft gisteravond de eerste voorstelling van het overbekende tooneelspel „In het Witte Paard", welke opvoering op twee uitzonderingen na door het personeel van de Twentsche Bank in het rayon Haarlem wordt verzorgd, met een korte toespraak ingeleid. Hij sprak zijn vreugde uit over de zeer groote oe- langstelling, die wel duidelijk bewijst, dat ook Heemstede het Nlwincomité een goed hart toedraagt. Na een korte uiteenzet ting te hebben gegeven over de beteekenis van den naam en het groote doel, sprak hij woorden van dank tot het tooneel- g£ zeischap en tot het muziekensemble, eveneens bestaande uit Twentsche Bank personeel. De voorsteling is een succes geworden en er werd uitstekend en vlot geacteerd. Het was een groote verdienste, dat elke uitvoerende als geknipt voor zijn of haar rol was. Geboren: W. SluijsM. H. van Dijk z; H. L. J. v. LentE. ,M. v. d. Bos z; J. A. PaapJ. v. Oldenmarkt d; R. Valk H. J. Fortgens z; A. van der MijeJ. Keur z. Ondertrouwd: A. Weber en J. de Jong J. M. Groen en C. G. de Jong. Overleden: J. Ooijkaas 57 j. Donderdagnamiddag werd in het moe derhuis van de Zusters van St. Elisabeth aan de Menno van Coehoornstraat te Breda afscheid genomen van negen zus- ters-missionarissen dezer congregatie, die vandaag per m.s. „Oranje" van Am sterdam uit naar Medan op Sumatra vertrekken. Het was de eerste maal, dat zulk een indrukwekkendé plechtigheid in dit moederhuis geschiedde. Des morgens half negen werd een ge zongen H- Mis opgedragen, waarbij het koor der Zusters de driestemmige „Mis- sa prima'' van den organist van het klooster, Leo Cantrijn uitvoerde. Beslo ten werd met de uitvoering van net „Haec Dies" van H. Andriessen. In den namiddag begaven de vertrek kende zusters zich met de communau- teit opnieuw naar de kapel, om er in geestelijken zin de laatste toebereidselen te maken voor de inscheping. Zij na men plaats op het priesterkoor, waarna rector Leyten zich met een toespraak tot haar richtte. Daarin wees hij op de groote taak, die zij thans gaan vervullen, name lijk het brengen van een bovennatuurlijk geluk aan de bevolking. Intusschen wa ren op de credenstafel negen missie- kruisen gelegd, die, na te zijn gewijd, aan de zusters werden uitgereikt. Onder het zingen van het ,.Ave, Maris Stella" be gaf men zich naar het Maria-altaar, ten teeken, dat het gezelschap zich bijzon dei onder de bescherming van de Moe der-Maagd wenschte te stellen. Naar wy vernemen, zün prof. S. Posthuma en prof. mr. J. H. W. Verzijl eervol ontheven van hun toevoeging als adviseurs aan de Commissie-Generaal van Ned.-Indië. Bij raadsbesluit van 18 December j.l. werd op voorstel van B. en W. in begin sel besloten tot de stichting van een streek-ambachtsschool op intercommu- nalen grondslag. Het behoeft wel geen nader be toog, dat, nu de gemeenteraden van Castricum, Heemskerk en Uit geest zich hebben uitgesproken voor ambachtsonderwijs op Katholieken grondslag, er geen sprake meer kan zijn van een gemeentelijke streek- ambachtsschool op intercommuna- len grondslag. Daarna hebben B. en W. zich beraden over de vraag of de oprichting van een gemeentelijke school voor Beverwijk wenschelijk moet worden geacht. Uit een door hen ingesteld onderzoek bij de organisaties van patroons en werkne mers, benevens bij enkele groote bedrij ven in de omgeving, is gebleken, dat de oprichting van een ambachtsschool in deze gemeente in het algemeen wordt toegejuicht. Enkele groote bedrijven wij zen er echter op, dat de ambachts school te Velsen een capaciteit heeft van 500 leerlingen en de huidige bezet ting van de school c.a. 360 leerlingen bedraagt, zoodat h.i. voor het volgen van neutraal ambachtsonderwijs nog ruimschoots gelegenheid aanwezig is. Deze aangelegenheid kwam in een geheel nieuw stadium door een bij den raad op 28 Februari j.l. ingekomen ver zoek van het R.K. Kerkbestuur van de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad, waarbij werd verzocht om de op richting en instandhouding van een R.K. ambachtsschool in deze gemeente noo dig te willen verklaren. B. en W. hebben een onderzoek Inge steld naar de samenstelling van de schoolbevolking in de gemeenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum, As sendelft en Uitgeest. In genoemde gemeenten bedraagt het gezamenlijk aantal leerlingen der R. K. scholen voor gewoon lager onderwijs 51,4 pet. van het totaal. Het aantal leer lingen der openbare scholen bedraagt 26,3 pet., terwijl 22,3 pet. de Protes- tantsch-Christelijke scholen bezoekt. Het aantal leerlingen der R. k. scholen voor S- 1. o. bedraagt bijna 6000, waarvan ruim de helft of 3000 jongens zijn. Deze cijfers hebben B. en W. er van overtuigd, dat in deze streek naast de neutrale ambachtsschool te Velsen, uitgaande van de Vereeniging tot bevordering van het Nijverheids onderwijs in Kennemerland, de op richting van een gemeentelijke School te Beverwijk niet verantwoord zou zijn, te minder, daar de Velser am bachtsschool een capaciteit bezit van 500 leerlingen, terwijl de huidige schoolbevolking omstreeks 360 leer lingen omvat. Wel achten B. cn W. hier, gelet op de klaarblijkelijke voorkeur van zoovele ouders voor confessioneel onderwijs, onmiskenbaar de behoefte aanwezig aan een streek-ambachts school op R. K. grondslag. Reed.- eerder hebben B. en W. er de aandacht op gevestigd, dat de ontwik keling van de structuur dezer streek voor een aanmerkelijk gedeelte van onze man nelijke jeugd, véél meer dan- tot dusver, zede nodozakelijkheid medebrengt om door het ontvangen van amoachtsonaer- wijs zijn toekomst beter te verzekeren. tnaustrie en ambacht zullen in de naaste toekomst een groot aantal ge- schoolde werkkrachten vragen. Het ls voor de bevolking van de streek van bij zonder belang, dat zij deze krachten zelf zal kunnen opbrengen. In dezen gedachtengang ware voor de bevolking in deze streek Beverwijk als centrum van een R. K. Ambachtsschool stellig te verkiezen boven Uitgeest. Im mers alleen reeds in Beverwijk en Velgen volgen thans bijna 1800 jongens het g. 1. o. on katholieke scholen. Resumeerende stellen B. en W. den Raad voor te besluiten: a. Tot intrekking van het besluit dd. 16 December j.l., waarbij'in beginsel werd besloten tot de stichting van een inter communale ambachtsschool; b. de oprichting en instandhouding van een streek-ambachtsschool op R. K. grondslag in deze gemeente noodig te oordeelen. Minister Neher heeft Amsterdam voor de leden van de Mij. voor Nijverheid en Handel gesproken over „De bevorde ring van de menschelijke verhoudingen in het bedrijf." Een van de belangrijkste punten voor een goede samenwerking noemde spr. een goed werkend kernwezen, waarin een machtige mogelijkheid ligt om tot een betere verhouding in het be drijfsleven te geraken. Van de leiding wordt veel geëischt:1 geduld, menschgn- kennis, kennis van de onderneming, het wekken van vertrouwen. De overtuiging moe"? gewekt worden, dat alle onderwer pen met vol vertróuwen en volledige openhartigheid besproken kunnen wor den. Het is naar de overtuiging van den minister noodzakelijk, dat „de baas zelf" deze besprekingen leidt, hetgeen liij 'voor een bedrijf van 300 a 400 man, mogelijk acht. Bij groo- tere ondernemingen zal het noodza- lijk zijn andere leiders in te schake len, die verantwoordelijk zijn aan den hoogsten leider. Beslist ontkende minister Neher, dat het deel hebben aan een kern, ook me dezeggenschap beteekent. De leden van het personeel moeten het gevoel krijgen, dat zij medewerken en niet slechts een instrument zijn. Hun moet getoond wor den, waartoe hun arbéld leidt. Tenslotte betoogde spr. de noodzake lijkheid van de verantwoordelijkheid voor iederen mensch. Gistermorgen heeft de politie in de 2e Weteringdwarsstraat te Amsterdam weer eenige jongens aangehouden, die met lichtkogels aan het spelen waren. De jongens stookten een vuurtje en gooiden daar de lichtkogels in Bij on dervraging vertelden zij, dat ze de licht kogels uit een bunker in Overveen had den weggehaald. Daar lag de munitie voor het grijpen, maar zij hadden slechts de lichtkogels meegenomen. Bij de jon gens thuis werden respectievelijk nog 29 en 6 stuks gevonden. Zij hadden ze ook voor 20 cent per stuk aan vriendjes iu de buurt verkocht. Op derizelfden dag werden 's middags in de Wibautstraat een paar jongens aangetroffen, die met gedeelten van een machinegeweer speelden. Wordt het langzamerhand geen tijd, dat de militaire autoriteiten zorgen, dat dit gevaarlijke speelgoed buiten het be reik van kinderen en burgers wordt ge steld? Zoolang het zoo grijpens gereed ligt, vreezen wij, dat onvoorzichtiger, zullen voortgaan zich zelf en anderen er mee in gevaar te brengen Hedenmorgen kon de Haarlemsche recherche nog geen nadere mededee lingen verstrekken over de roofmoord, gepleegd in de Amsterdamstraat. Hoe wel de radio reeds Woensdagavond een signalement' van den vermoedelijken dader verspreidde, dat overeen Kwam met de publicaties in onze courant, is het de politie vooralsnog niet mogen gelukken eenig licht op deze duistere zaak re werpen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot bekrachtiging van den algemeenen maatregel van bestuur van 24 Maart 1947 betreffende dienst plichtvoorzieningen. In dezen algemeenen maatregel van bestuur wostlt o.m. be paald, dat het betreffende lid van het artikel der Dienstplichtwet geacht wordt te luiden: „De uitspraak omtrent ge schiktheid of ongeschiktheid geschiedt in het algemeen door indeelingsraden en door een of meer herkeurings-commissies." In de toelichting wordt opgemerkt, dat het nieuwe stelsel van keuring verder reikt dan het doen van uitspraak omtrent geschiktheid of ongeschiktheid. Uit de verdere toelichting blijkt, dat het zich laat aanzien, dat er in bescheiden mate wel weer vrijstelling wegens broederdienst verleend kan warden. Het doel: tegemoetkoming aan de groote gezinnen, zal bereikt worden, indien als maatstaf bij deze vrijstel ling enkel worat afgegaan op het ge tal zoons, dat uit eengezin gediend heeft of tot dienst bestemd is. Een na-oorlogsch verschijnsel, dat in vele kringen verontrusting heeft gewekt is het feit, dat er onder de personen, die in Nederlandschen overheidsdienst zijn, worden aangetroffen, die blijk ge ven niet de ambtelijke onkreukbaarheid te bezitten, welke wij van ouds bij amb tenaren gewend waren. Verschillende gevallen van'fraude op ambtelijk gebied zijn gebleken en de volksmond praat van corruptie op grootere schaal, dan tot nu de Justitie heeft achterhaald Deze ongewenschte toestand heeft er toe geleid, dat de minister van Justitie heeft besloten aan de bestrijding van de ambtelijke corruptie zeer bijzondere aan dacht te doen" schenken. Dit wil niet zeggen, dat tot nu toe de betrokken po- litioneele en justitieele Instanties in hun taak te kort geschoten zouden zijn doch- slechts dat ex naar gestreefd zal worden de opsporing en vervolging op dit gebied aan doelmatigheid te doen winnen. Hiertoe fs een parketafdeeling in het leven geroepen, die kennis neemt van alle corruptiezaken, welke in het land aan het licht komen. Haar taak is„ het onderling verband op te spo ren, dat mogelijk in deze zaken te vinden is, leiding te geven aan het opsporingswerk en de regeer,lig voor te lichten betreffende eventueele maatregelen ter bestrijding van de corruptie langs anderen dan straf rechterlijken weg. Met de leiding wordt belast mr. W. H. Overbeek, substituut-officier van Jus- tite te Den Haag. Haar parket is ge vestigd te 's-Gravenhage, Raamweg 20. Zy heeft de beschikking over eigen Rijksrecherche, Verder blijkt dat voor de lichting 1945 voor den werkelijken dienst zijn opgeroe pen rond 37.000 man, welk getal vermoe delijk in verband met de nadere bestem ming van uitstel genietenden zal stijgen niet ongeveer 2300. Voor de lichting 1946 ziin tot dusver niet zooveel tot dienst bestemd, doch nun aantal groeit nog aan. Het zal echter dat van 1945 niet te boven gaan. De lichting 1947 zal een grootere sterkte vereischen. Geschat wordt, dat voor deze lichting en ook voor de lichting 1948 het maximum 5000 hooger zal moeten liggen dan voor 1945 en 1946. Een bijzondere voorziening zal noodig zijn voor het wegnemen van de tekorten, die zich bij de eerste lichtingen voordoen bij bepaalde groepen. De lichting 1944 zal diaajvoor slechts voor een deel ter be schikking behoeven te komen, verwacht wordt, dat dit deel de 10.000 niet zal behoeven te overschrijden. Hoelang het verblijf In werkelijken dienst van de thans onder de wapenen zjjnde dienstplichtigen zal moeten duren, valt thans nog niet met zekerheid te zeggen. De regeering verwacht aldus de toelichting dat dit ongeveer 2% jaar zal bedragen. Amsterdam, 10 April 1947. De beurshandel maakte vandaag over het geheel een kalmen indruk, terwijl 6e koersverschillen tamelijk beperkt bleven. Met uitzondering van de Indische markt openden de meeste hoofdfondsen iets vas ter, waarna in de vrije tapes een lichte reactie volgde. Van Scheepvaartaandeelen waren meer dere soorten op de slotkoersen van gisteren geopend. Kon. Boot lag echter gevraag^ en monteerde'tot 2051/£, terwijl Ned. Scheep vaart Unie met circa 4% tot 168 monteer de. ■In de vrije markt liepen de koersen ook hier teruè en kwam Kon. Boot op 204. ter wijl Unies op 165 a 166 werden verhandeld Kon. olie opende 2% hooger en golden later 408 410. Van Indische waarden wa ren vooral tabaksaandeelen flauw. Senem- bah verloor op 121 122 circa 10%, Cmde Dell kon na een koersverlies van 10% in de vrije markt enkele procenteii terugwin nen. Rubberaandeelen bleven verwaarloosd en kwamen behalve het hoofdfonds moei lijk tot noteering. Van Staatsfondsen kwam de conversie- leening met eenige steunverleening een fractie hooger te liggen; de overige soorten waren nagenoeg onveranderd. Een krantenredactie heeft graag contact met den lezer. Soms ko men daar verrassingen uit voort, zooals gisteren, toen de post ons een brief uit New York bracht, gedateerd 8 Aüril 1947. Daar de inhoud van dezen brief een mengeling is van Hollandsch en Engelsch geven wij hem precies weer: Dear Sir, of the Nieuwe Haarlem sche Krant. Ik geloof dat dit is wat voor de krart, want ik geloof, dat het volgende het eerste voorkomt. In miin bakkerij heb ik vanmorgen om 10 uur twee slagroomtaarten gemaakt en be zorgd aan La Guardia Airport, New York per K.L.M. naar Schiphol. Eea slagroomtaart met ananas is voor mijn moeder, Mrs. Anna Ruyrok, 140 Zomer- vaart, Haarlem, de andere voor Mrs. Duttenmeijer, wife of a flight engineer of the K.L.M. So de volgende dag, April 9, willen die ze eten. Ik come met Augustus naar Holland, Haarlem. Het eerste reis in 25 year. Dan breng ik daar een taart naar de de Haarlemsch» Krant-bureau. So ik gieloof, dat het goed is te vertellen, hoe gauw wij va» hier iets naar Holland kunnen sturen. Hartelijke groeten Cees Ruyrok, Junc tion Bakery Corona-New York. Ik kan den lezer wel verraden, dat geen lid onzer redactie zijn vacantie in Augustus zal nemen en dat wij het slechts betreuren, dat deze landgenoot, die al een kwart eeuw zoete broodjes bakt in Amerika, niet drie taarten te« gelijkertijd met de K.L.M. verzonden 'heeft, al was het alleen maar om de ananas. Bioscopen: Rembrandt: Anna Lans (18 jaar), 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Hoe groen was mijn dal (14 jaar), 1.45, 4.15, 645 en 9.15 uur. Luxor: Walvischwaarders (14 ja?r), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Gulliver's reizen (14 j.) 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: Lajla (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u- Spaarne-theater: De duivels vaii de roode cirkel (14 j) 2.30, 7 en 9.15 u. Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken: De avonddiensten worden tot 12 April waargenomen door: Duijni en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378. Be- gemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043. Marnix-Apotheek, Mamixstraat 65, tel. 23525. Zieken vervoer: Fa. Mathöt, Gr. Hout straat 39, tel. 11990 en Margriet, Turf markt 10 rd„ tel. 21400 (dag en nacht). Zaterdag 12 April: Begijnhofkapel: Didi Sanders, liederen- avond, 8 u. Stadsschouwburg: Comedia met „Maand op het land" 8 u„ t. b. v. Maatsch. Zorg v. zieken. Haarlem: Noorder Sportpark: Storm vogels—DOS. Verder; TYBB—Lugdunum, HFCHillinen, SchotenASVK, WD— BSM en THBFokke. Heemstede: Sportpark: RCHAlkm. Boys, R. K. Sportpark: EHSWE. Hillegom: HillegomDOSR. Lisse: LisseAlph. Boys. Noordwijkerhout: WSBBodegraven. Noordwijk: SJC—Wassenaar. Zandvoort: ZandvoortmeeuwenWA. Halfweg: HalfwegSucces. Bloemendaal: BloemendaalSLTO. Beverwijk: Kinheim—Purmersteyn, WB—ASR en Kennemers—AFC. De wedstrijden om het persoonlij^ kampioenschap Hoofdklasse district Kennemerland hebben dit jaar wel een bijzonder spannend verloop gehad. Na dat het er aanvankelijk naar uitzag, dat H. Laros (DCY) onbedreigd den titer zou veroveren, is B. Oukel (DCY) er toch in geslaagd hem langszij te komen. Deze twee dammers staan nu beiden aan den kop met 13 pu iten, zoodat een beslissende match voor den titel zal moe ten worden gespeeld. C. Suyck (DCY) bezet de derde plaats met 11 punten. De uitslag van den waterpolowedstrijd tusschen H.P.C.-reserves en Z.I.A.N. (5e ronde K.N.Z.B.-beker) laat geen twijfel omtrent het krachtsverschil van beide teams. Met hun flitsend en geraf fineerd spel baanden de kampioenen zich zonder ophouden een weg door de Heemsteeösche verdediging, waarin Braam ontbrak. Het was vooral de in ternationaal Braasem, die met zijn pijlsnelle rushes groote onrust in de H.P.C.-gelederen veroorzaakte en met vijf doelpunten het noodige tot de 81- zege bijdroeg. Van Zadel scoorde H.P. C.'s eenige tegenpunt. Het programma van de wedstrijden, welke Maandag 14 April a.s. in het Vel- serbad gespeeld zullen worden, is als tjolgt: Dames; HFCHVGB beslissingswed strijd om kampioenschap. VZV 1— DWT 1. Heeren Afd. 1: HVGB 2—-Haar- HPC 3. Afd. Ill: PSVH 1_ .Haarlem 3. De opmpetitiestanden zijn thans: Dames; HVGB 5 3 1 1 10—2 7 HPC 5 3 1 1 9—7 7 Haarlem 4 12 1 4—4 4 DWR 2 5 1 1 3 6—10 3 VZV 4 11 2 6—11 3 DWT 3 0 2 1 4—5 2 Heeren afd. I: HPC 2 6 6 0 0 27— 7 12 VZV 8 5 0 3 41—22 10 HVGB 2 7 3 2 2 17—18 8 Haarlem 7 2 2 3 17—16 6 DWT 8 2 2 4 19—37 6 DWR 2 6 1 0 7 13—34 2 De uitslagen van de wedstrijden voor de onderlinge competitie zijn: le afdeeling: F Fictoor A. Hablous 01 2e afdeeling: C A. Wiltens W. Vosse 1—0 A. Komen J. A. v. d. Berg 01 G. v. d. Stoop J. Lippus 0—1 F. Andringa M. L. Stevens 10 J. Hompus Th. Schoorl 1 P Castemiller H. J. v. Oyen 1—0 H. v. d. Velde Th. de LOoze 10 W. Koster J. W. Haverkort V4— M. L. Stevens F- Andringa 0—1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2