Vrouw doodt haar man met Rodent Minder-valide krachten in het arbeidsproces Nederland plaatst dollarleening in eigen land Moeilijkheden voor de maat- kleermakers Mensch- waardigheid Strafbepalingen als stok achter de deur Inschrijvers zullen echter nimmer dollars ontvangen Opbrengst Amerikaantjes PRESIDENT ROOSEVELT STIERF TWEE JAAR GELEDEN Politieke partijen in Suriname nog eerste ontwikkeling m Toewijzing voor stoffen gehalveerd D Moord in Coehoornstraat te Hilversum Palestina-kwestie voor de U.N.O. Twee bisschoppen gefusilleerd Het weer Recept voor den vrede volgens Wallace Zomertijd in Engeland als storting De West nog niet rijp voor volledig deel genootschap in Koninkrijk Tank-dijk in Engeland bezweken Buchenwald-bewakers ter dood veroordeeld Bezoek van Soekarno aan Van Mook? Dijkbreuk in Engeland is van ernstigen aard Tot hoofd en hart J Geen verliezen in Ned.-Indië ZATERDAG 12 APRIL 1947 o 69ste JAARGANG No. 23821 Het werkelijke verloop UITLATINGEN VAN POOLSCH VERBINDINGS-OFFIGIER Motie van wantrbuwen tegen Berlijns burgemeester ELF MILLIOEN BLOEMBOLLEN GESMOKKELD Nederlander in Engeland gevonnist BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: J. J. W. Boerrigter Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De Hilversumsche politie werd er Donderdagavond van in kennis ge steld, dat in een perceel in de Coe hoornstraat een man onder verdachte omstandigheden was overleden. Bij nader onderzoek bleek, dat het de 36-jarige tapijtwevcr K- van W. was, die door zijn vrouw, de 30-ja rige E. van W.L.-K., met medewer king van een zekeren 25_jarigen las. scher A- P. TJ., wonende aan den Hoogen Laarderweg, met Rodent om het leven was gebracht. De politie vond v. W. dood naast een ledikant liggen. Beide verdachten hebben gis termiddag een volledige bekentenis afgelegd. Het slachtoffer van dezen moord trad in September 1945 als oorlogsvrijwilliger in dienst bij de eerste compagnie gezags- troepen, welke dienst deed als buitenbe. waking van het kamp Laren. Na de op heffing van het instituut der gezagstroe- pen ging v. W-, die inmiddels korporaal was geworden en een verbandacte getee- kend had, tot 1 April van dit jaar over in het huidige militaire dienstverband en was gelegerd bij een onderdeel in Over ijssel. Aangezien zijn verbandacte had op gehouden te bestaan, begaf v. W. zich naar Hilversum. De vrouw van v. W-, die minder gunstig bekend stond, zij was o.m. ontzet uit de ouderlijke macht had tijdens de dienstperiode van haar echtgenoot kennis gekregen aan een ze keren A. P. U. en met dezen een verhou ding aangeknoopt. Zij verklaarde tijdens haar verhoor, dat haar man, toen hij uit den dienst thuis was gekomen, klaagde over maag pijn. Zij gaf als oorzaak hiervan dp, dat zoowel haai' man als zij Tweeden Paasch. dag een taartje hadden gegeten, dat on deugdelijk zou zijn geweest- v. W. gaf Donderdag j.l. te kennen, dat hij zich wat beter voelde. Zij gaf hem enkele aspirine-tabletten en verliet daarna de woning. Bij haar thuiskomst vond zij haar man dood, waarna zij terstond een dokter waarschuwde. Uit het nader onderzoek van de poli tie en de bekentenissen van de beide da ders is evenwel het volgende verloop van deze dramatische geschiedenis ko men vast te staan. De vrouw van 'v. W. en U. hadden aanvankelijk 't plan opge vat v. W. op een gewelddadige wijze van het leven te berooven. Bij nader inzien bleek hun dit echter te riskant en zij kozen het middel van vergiftiging. U. kocht een vergift, waarmede de vrouw ging experimenteeren. Het bleek achteraf, dat het vergift zich verried door een groenachtige kleur in het eten. De twee lieten toen hun keuze vallen op Rodent, een snel werkend rattenvergift. De vrouw vermcngde Goeden Vrwlag drie sulkcrlepels Rodent in puddingpap, Welke v. W. daarna nuttigde. Het slachtoffer ondervond' hiervan in de eersie dagen geen nadeelen, dan dat hij alleen zoo nu en dan overgaf en een buitengewonen dorst kreeg. Deze toe stand bleef voortduren tot Donderdag j.l. De daders meenden dat hun plan was mislukt. De vrouw diende inderdaad enkele aspirinetabletten toe en 's toen weggegaan om U. van den trein te ha len en dezen naar huis te hengen aan zijn adres op den Hoogen Laarderweg. Bij haar thuiskomst in haar eigen wo ning vond zij v. W- dood, die zeer waar schijnlijk tengevolge van d'e reactie, welke de aspirine op het Rodent te weeg bracht, overleed, hetgeen met he vige pijnen gepaard moet zijn gegaan. Eenigszins geschrokken de vrouw had deze doodelijke uitwerking na een week niet meer verwacht ging zij U. in zijn woning waarschuwen en beiden begaven zich naar de Coehoornstraat, waar beraadslaagd werd wat thans moest worden gedaan. TJ. stelde voor den suikerpot, waarin 't vergift aange mengd was, schoon te maken wat niet erg sekuur gebeurde, want de poli tie vond er later nog resten in en een dokter te waarschuwen. Tevens werd afgesproken, dat de vrouw het ver haaltje over het „ondeugdelijke taartje" aan den dokter zou vertellen. Daarna vertrok U. De dokter werd inderdaad gehaald en kwam op hetzelfde tijdstip bij de woning aan als de politie. De da ders hielden in het begin het verzonnen verhaaltje vol, maar vielen Vrijdag door de mand. Het lijk is voor gerechtelijke sectie naar Amsterdam overgebracht. De Vereenigde Naties hebben den 28sten April uitgekozen als aanvangs datum van de zitting der algemeene ver gadering, die zich met de toekomst van Palestina zal bezighouden. 22 van de vereischte 28 adhaesiebetuigingen met een speciale zitting waren vanmorgen ontvangen en men verwacht dat binnen 24 uur nog zes leden van de 55 vereenig de naties hun instemming zullen betui gen. Generaal Clarende R. Huebner, chef van den staf der Amerikaansche strijd krachten in Europa, eischt, dat kolonel Tadeusz Podwysocki, hoofd van de Poolsehe verbindingsafdeeling. "die het contact met het Amerikaansche hoofd kwartier in Europa onderhoudt, onmid dellijk zijn ontslag indient op grond van het feit. dat hij tegen Amerika gerichte opmerkingen heeft gemaakt, waarbij een aantal geallieerde officieren aanwezig was. In een brief aan de Geallieerde be- stuursautoriteiten zegt Huebner, dat hfi het betreurt een dergelijke onpleizierige kwestie aanhangig te moeten maken, doch dat hij er van overtuigd is, dat de autoriteiten de noodzakelijkheid van den stap inzien. Een motie van wantrouwen in dr. Qstrowski, burgemeester van groot-Ber- lijn, ingediend door de sociaal-democra ten, is in den Berlijnschen gemeenteraad Vrijdag met 85 tegen 20 stemmen bij één onthouding aangenomen. Voor stemden ook de christen-democraten en liberaal democraten. Alleen de socialistische een heidspartij steunde dr. Ostrowskl Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot plaatsing van minder-valide arbeidskrachten. Het on werp houdt een regeling in, waar- werkgevers overheid zoowel als particulieren worden verplicht bij aanstelling van nieuw personeel een zeker aantal minder-valide ar beidskrachten in dienst te nemen. De achtergrond, waartegen dit ont werp van wet moet worden gezien, is het doordringen van een nieuwere opvatting omtrent de mogelijkheid en de wensche- lükheid van inschakeling van personen met aangeboren of verworven lichame lijke of geestelijke gebreken, kwalen of afwijkingen in het arbidsproces, welke ontwikkeling is versneld door het feit, dat ook Nederland sinds jaren zijn oor logsinvaliden heeft. In vroeger jaren waren deze minder- validen, tot dusver veelal „onvolwaardi- gen" genoemd, de non-valeurs op de ar. beidsmarkt. Een van de grondfouten van de oude opvatting was, dat men de „on volwaardigheid" als arbeidskracht zag als een statisch gegeven. De ervaring heeft geleerd, dat er, veel meer dan tevoren bekend was, mogelijkheden bestaan tot geschiktmaking of wedergeschiktmaking voor opneming in het arbeidsproces. Op grond van verschillende overwegin gen meent de minister, dat met een stel sel van algeheele vrijwilligheid thans niet kan worden volstaan. In het algemeen is het echter niet de bedoeling van den mi nister, de kracht van de wet te zien in de strafbepalingen. Intusschen is de re geling ook overigens van verschillende waarborgen voorzien, die er toe strekken dat bij de uitvoering zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden met de gerechtvaardigde belangen van het be drijfsleven en van de valide arbeiders. De minister heeft na rijp beraad gemeend, ondernemingen met 20 of minder werknemers van de wettelij ke verplichting te moeten uitzonde ren- Al is in het wetsontwerp de ver plichting tot plaatsing niet in een percentage van het totaal aantal bij den werkgever in dienst zijnde werk nemers uitgedrukt, de aangegeven Verhouding berust in feite op de aan neming van een percentage van 2. Niet ieder die een gebrek, kwaal of af wijking heeft is een minder-valide ar beidskracht. Eisch is, dat men in aan merkelijke mate wordt beperkt in de mogelijkheid om door arbeid in zijn le vensonderhoud te voorzien. Personen, die hetzij in militair verband, hetzij in de verzetsbeweging hun diensten jegens het vaderland met hun validiteit hebben moeten betalen, worden in ieder geval onder het begrip „minder-valide ar beidskracht" gebracht. Als straf tegen overtreding van de wet wordt voorgesteld een boete van ten hoogte f 1000Als bijkomende straf kan openbaarmaking van de rechterlijke uitspraak worden bevolen. De kerk in Viet-Nam lijdt sinds de Japansehe bezetting en nu, tenge volge van de revolutie tegen de Franschen, op zeer bloedige wijze. Reeds zijn twee Bisschoppen gefu silleerd en vele priesters vermoord door de Viet-Nameezen, die alle Wes terlingen uit het land verwijderd willen zien. Verwachting tot Zaterdagavond Afgezien van plaatselijke overdrij vende hoogere bewolking, nog vrij zonnig weer met voor den tijd var, het jaar vrij hooge temperatuur Zwakke tot matigen wind, hoofdzake lijk tusschen Oost en Zuid. Zondag: Zon 5.5019.32, Maan 3.08—10.15. Maandag: Zon 5.4819.34, Maan 3.47—11.19. Henry Wallace deelde Vrijdag in een rede te Londen aan Groot-Brittannië mede, dat het een wereld-oorlog zou kunnen verhinderen door te weigeren stelling te nemen, in de worsteling die zich tusschen de V. S. en Rusland aan het ontwikkelen is. Wallace gaf het volgende recept voor den vrede: Een wederopbouwprogramma van vijf tig milliard dollar met een looptijd van tien jaar, waarvan de Vereenigde Na ties de leiding zouden hebben, alsmede internationaal toezicht op d'e atoom energie en vernietigingswapens; inter - nationaliseering van de strategische gebieden met inbegrip van de Dardanel les het Suez- en het Panamakanaal, en een actie om te komen tot ontwa pening van de wereld en de instelling van een veiligheidssysteem voor de heele wereld. Om twee uur Zondagmorgen a.s. wordt de dubbele Britsche zomertijd in gevoerd. De klok wordt dan één uur vooruitgezet. Dit beteekent. dat de klok in Engeland ten opzichte van Neder land één uur voor is. Evenals Schiphol is Kcmajoran, het vliegveld van Batavia, een belangrijk knoop punt in het internationale luchtverkeer. Het is o.m. het eindpunt van den dienst Holland.Indië en van den trans-Oceanischen 'dienst op San Francisco via de Philip- pijnen. Evenals Schiphol was Kemajoran na de bezetting een chaos. Er wordt nu met man en macht gewerkt om de luchthaven uit te breiden en te moderniseer en De minister van Financiën heeft besloten voor de verkoopers van Amerikaansche effecten de gelegen heid open te steelen, deel te nemen in een uit te geven 3 pCt. Nederlandsche staatsleening 1947, luidende in dollars van de Ver. St. van Amerika voorloopig tot een be drag van 100.000.000 dollars. ~r jref 9e Amerikaan- sche leger stond juist aan de Elbe, de Britten trokken Gos- lar binnen, U.S.-divisies stootten door naar Jena en de Russische troepen namen Weemn, toen op 12 April 1945 te Warm- springs plotseling over leed een van de leiders van den oorlog: Frank lin Roosevelt. Een van de drie mannen, die de toen plaatsgrijpende overwinningen in Duitschland, Italië en het Verre Oosten had mogelijk gemaakt door zijn eigen inspanningen en die van zijn land. Vandaag is het twee jaar geleden dat Roose velt stierf. Is datgene vervuld men is ver plicht het zich af te vragen waarvoor hij Amerika naar deelname aan den strijd in Euro pa voerde? Zijn zijn idealen voor een vrije wereld door zijn oud- strijdgenooten en op volgers in werkelijkheid omgezet? De wereld van vandaar/ is geen afspiegeling, zooals hij haar had gedacht. Ten deele ook door de fouten, die zijn eigen bewind hebben gemaakt. Yalta, dat nu een van de zwakke zijden van het Amerikaansche oorlogsbeleid blijkt te zijn, heeft in ieder geval wel zijn erfenis achtergelaten. Eenige millioenen Polen, Slaven en anderen ondervinden het nog dagelijksch. Ook in het eigen land heeft een meerderheid een politiek gekozen die niet in overeenstemming is met Roosevelt's ideeën. De republikeinsche Verkiezingsoverwinning heeft het duidelijk getoond-. Mannen verdwij nen, de wereld draait door. Ook de groote Roosevelt mag achteraf voor critiek vatbaar zijn, wiens daden zijn dat achteraf niet? op de eerste plaats blijft hij voor cms toch de bouwer van de over winning welke de wereld weer de vrijheid heeft gebracht. Indien een deel van deze ipereld de vrijheid nog moet ontberen, dan is dat op de eerste plaats te wijten aan de daden van anderen, die persoonlijke vrijheid niet als een hoogste goed erkennen. Roosevelt kan er geen verwijt voor gemaakt worden. En in dezen geest herdenken wij vandaag Franklin Delano Roosevelt, de oorlogspresident van Amerika en een van de organisators van de Victorie- Aan de beide Kamers der Staten-Ge- neraal is overgelegd het verslag van de parlementaire commissie, welke een be zoek heeft gebracht aan Suriname en de Ned. Antillen. Hieruit blijkt, dat de commissie van oordeel is, dat de poli- lieke partijen in Suriname alsook in de Nederlandsche Antillen nog in haar Gcnemuiden, de stad van de biezen, heeft zich thans met energie toegelegd op de /abHcage van cocosloopers, deurmatten enz. Deze producten waren vroeger veelal handwerk, doch in verband met de groote vraag is men er toe overgegaan ze semi- machinaal te weven. In verband met onze deviezen-positie is de geheele productie bestemd voor export. Een kijkje in een der fabrieken eerste ontwikkeling zijn. Aan vele ge dachten en plannen moet nog een con crete vorm gegeven worden. Nadere vormgeving en uitgroei mogen, maar kunnen ook eerst worden verwacht, na dat deze partijen politieke verantwoor delijkheid zullen gaan dragen. De commissie ziet in deze om standigheden geen redenen, die zouden kunnen pleiten tegen de spoedige verwezenlijking van de toegezegde hervormingen, die Suri name en de Nederlandsche Antillen zullen verheffen tot volledige deel- genooten in het Koninkrijk. Op sociaal gebied zullen in Suriname zeer ingrijpende maatregelen behooren te worden getroffen. Allereerst de ge leidelijke invoering eener sociale wet geving, voorts verbetering van de wo ningtoestanden, en daaraan aansluitend een goede gezondheidszorg waarbij de medische voorlichting niet mag wor den vergeten aanleg eener behoorlij ke stadsrioleering in Paramaribo, uit breiding der waterleiding, meer en goed- kooper water, evenals betere en goed- koopere verlichting, uitbreiding der ge neeskundige voorzieningen in de dis tricten, bouw van een nieuw ziekenhuis en uitbreiding van het sanatorium te Paramaribo, aanleg van speel- en sport terreinen zoo dicht mogelijk bij Para maribo, instelling eener arbeidsbeurs en van een arbeidsinspectie, en oprich ting van jeugdtehuizen. Zij, die nu besluiten tot verkoop van Amerikaansche fondsen over te gaan, alsmede diegenen, die reeds tusschen 19 Sept. 1946 en 16 April 1947 hier te lande berustende Amerikaansche effec ten verkochten, zullen in de gelegenheid worden gesteld een aanvrage tot deel neming in te dienen. De laatsten dienen vóór of op 7 Mei 1947 in te schrijven, de eersten binnen een termijn van veer tien dagen na verkoop. De leening, welke tegen den koers van 100 pCt. zal worden uitgegeven, heeft een looptijd van ten hoogste 40 jaar. Gedurende 10 jaar, d. w. z. tot 1 Mei 1957, zal jaarlijks 1 pCt. a pari worden afgelost en niet tot ver sterkte aflossing of conversie warden overgegaan. Daarna zal met ingang van 1 Mei 1958, behoudens versterkte of algeheele aflossing, ieder jaar 3 pCt. der leening a. pari worden afge lost. De terugbetaling der hoofdsom, alsmede de uitbetaling der rente, zal uitsluitend geschieden in guldens. De storting kan dagelijks geschieden van 1 Mei a.s. af. De dollar wordt hier bij berekend tegen den koers van 2.65. Het prospectus zal 16 April a.s. ver schijnen. Jean B. P. Lelaux, een Nederlander, is te Londen tot 2.500 pond sterling boete en twee jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het, smokkelen van bijna elf millioen bloembollen naar Engeland. De bloembollen waren uit Nederland afkomstig. Lelaux ikocht in Engeland autobanden, cigaretten en andert ar tikelen, die hij naar Nederland smokkel de. Twee jachten, waarmede het vervoer geschiedde, zijn in beslag genomen. De verdediger van Lelaux voerde aan, dat zijn cliënt gedurende den oorlog diensten aan Engeland heeft bewezen als ondergrondsch agent in- Nederland, waarbij hij groot persoonlijk risico liep. Lelaux kan de boete niet betalen. De hevige regenval van de laatste da gen heeft in Engeland het water weer doen stijgen. De breuk in den dijk van de rivier de Conbit, die eenige weken geleden is gedicht met 16 Neptunus- tanks van 17 ton, is, als gevolg van den sterken was van het water, weer openge broken. Benige tanks werden door de kracht van het water weggespoeld. Het reeds drooggelegde gebied is weer op nieuw onder water geloopen. De hoofdaanklager William Denson heeft Vrijdag de doodstraf geëischt te gen 31 functionnarissen van het con centratiekamp Buchenwald. Denson heeft alle 31 beklaagden beschulcV van het dooden, uithongeren en mis handelen van duizenden gevangenen, onder wie Amerikaansche en Geallieerde krijgsgevangenen, slavenarbeiders en „de intelligentia van Europa, die tegen Hit- Ier was opgestaan." „De gekwelde zielen van letterlijk duizenden slachtoffers eischen recht,' zei de Amerikaansche hoofdaanklager. De verdedigers vroegen om de namen van Amerikaansche krijgsgevangenen die in Buchenwald gevangen hadden gezeten, „opdat wij hen zoo mogelijk als getuigen kunnen oproepen." Denson antwoordde dat dit onmoge lijk was. „Die Amerikanen heeft men het laatst gezien, toen zij het creato- rium werden binnengebracht, vanwaar zjj door den schoorsteen in rook opgin gen." e regeering heeft het Nederland sche volk een nieuwe beperking opgelegd. De maatkleermakers kregen n.l. bericht, dat hun toewijzing voor stoffen gehalveerd wordt. Deze toewijzing was al zéér klein, omdat de confectie-industrie het leeuwendeel van de beschikbare inlandsche stoffen op slokte. Nu, na den nieuwsten maatregel van de regeering, is de toestand zóó, dat de maatkleeding-industrie vrijwel geen stof meer krijgt. De lieer H. W. Veenstra, secretaris van den Bond van Kleermakerspatroons in Nederland, deelde ons mede, dat het Rijksbureau voor Textiel den grossiers maar 17 van de beschikbare stoffen toewees. De grossiers leveren van de genoemde 17 efen klein deel aan de maatkleermakers, terwijl de rest naar de winkels in stoffen gaat. In de practijk bleek, dat het grootste deel van de Ne derlandsche maatkleermakers sinds 1 Januari 1947 nog geen draadje stof ontvangen had. De regeering besloot n.l. óók de maat- kleeding als voor dezen tijd overbodige luxe te beschouwen en schakelde door de sterke vermindering van stoffentoe- wijzing aan de maatkleeding-industrie deze vrijwel uit. Het zal er dus op uit- loopen, dat ons volk binnenkort uit sluitend confectie zal moeten dragen, aldus de heer Veenstra. Is het landsbelang hiermede gediend? zoo vervolgde hij. Wanneer het lands belang hiermede gediend was, zouden wij ons hierbij moeten neerleggen, maar is ons volk er mede gediend wanneer tienduizend Nederlandsche maatkleerma kers, tienduizend bekwame en nijvere handwerkslieden, met volkomen broode loosheid bedreigd worden? En afgezien daarvan.... is het waar, dat maatklee- Naar Aneta van officieele zijde ver neemt, is na de onderteekening van Linggadjati ter sprake gekomen, dat Soekarno een officieel bezoek aan Van Mook zou brengen en dat de Commis sie-Generaal vervolgens een tegenbezoek bij Soekarno zou afleggen. Het ligt thans in de bedoeling bin nenkort op uitnoodiging van de repu bliek een Nederlandsche afvaardiging onder leiding van dr. P. J. A. Idenburg naar Djokjakarta to zenden, teneinde de uitnoodiging aan Soekarno officieel over te brengen. Als opvolger van den vroegeren pre mier Camille Huysmans is tot burge meester van Antwerpen benoemd Louis Craeybeek, socialistisch kamerlid. Craeybeek, advocaat en journalist, is 50 jaar oud. Voor den oorlog was hij burgemeester van de grootste voorstad van Antwerpen en vorig jaar was hij minister van Koloniën in het kabinet van één week onder eersten minister Paul-Henri Spaak. ding „luxe" is? De heer H. W. Veenstra ontkende vervolgens pertinent, dat in het alge meen maatkleeding méér stof kost dan confectie. Tevens deelde hij mede, dat de levertijd van een costuum of een japon niet meer dan drie weken is en dat het publiek de weinige textielpunten waar over het beschikt liefst zoo goed moge lijk wil besteden door er kleeding naar maat voor aan te schaffen. Maatklee ding slijt immers veel minder snel, doordat het veel beter om het figuur past. Maatkleeding is geen overbodige luxe, die door Utility-goed vervangen kan worden! Integendeel, juist in dezen tijd is maatkleeding onmisbaar voor ons volk! De 10.000 Nederlandsche maat kleermakers zijn overtuigd van hun be staansrechten en voelen er zeer weinig voor dezen nieuwen regeeringsmaatregel te aanvaarden, aldus besloot de heer Vefenstra. Naar Reuter uit Gainsborough meldt, is de eerste drijvende kraan uit Neder land Vrijdag in Oost-Engeland den Hum- bermond op gevaren tusschen de graaf schappen York en Lincoln. De eerste kraan wordl Zaterdagmiddag omstreeks 16.30 uur te Moreton, het dorpje aan de Trent, ongeveer 2,5 kilometer van Gains borough verwijderd, waar een gat van ongeveer 30 meter moet worden gedicht, verwacht. Kilometers in den omtrek ziet men slechts ondergeloopen land en door het water ingesloten boerderijen. Het leger heeft langs den Oostelijken oever, waar het gat zich bevindt, een noodweg aangelegd, een netwerk van be ton en staaldraad, waarover vrachtwa gens steenen en kalk naar het gat bren gen, terwijl booten uit de omgeving van Huil eveneens materiaal aanvoeren. De herstelwerkzaamheden zullen niet een voudig zijn, zoolang de waterbouwkun dige ingenieurs geen Sodem als stevig# basis hebben gevonden. Ter hoogte van het gat in den oever bevindt zich na melijk in de rivier juist een van de vol gens de plaatselijke traditie „bodemlooze" putten, waarvan er tusschen Gainsbo rough en den Humbermond vier zijn. Naar schatting zal ruim 10 millioen kiiogram kalk en steenen met matte* en rijs er tusschen voor het dichten van het gat benoodigd zijn. De boeren ter plaatse hebben al hun hoop op de Nederlandsche deskundigen gevestigd. Zondag te middernacht zullen de Nederlandsche werkkrachten het we'* van de plaatselijke arbeiders overnemen (Van een bijzonderen medewerker) ti de zonlooze sloppen van onze I grootsteedsche achterbuurten liet het arbeiderskind uit de negentiger jaren zijn klompje drijven in een modderigen plas en fantaseerde er de groote zeilen bij van een driemaster en het blauwe gewelf boven oceanen. Het mocht dat doen tot zijn 8ste of 9de jaar en vei- dween daarna in den gapenden muil van den draak, die fabriek heette, waardoor het voor de rest van zijn leven werd verzwolgen. De Kath. Arbeidersbeweging, toen nog in de kinderschoenen, had di rect reeds deze verdienste, dat zfj trachtte in den arbeidsslaaf weer den mensch te ontdekken. De Arbeidersbeweging heeft allereerst een strijd gevoerd om uit den ellendi- gen. onontwikkelden en verpauperden ar beider den mensch naar voren te bren gen met zijn zelfrespect en zelfbewust zijn, ontleend aan de natuurlijke men- schelijke waarde, maar vooral aan het bewustzijn van zijn koninklijke afkomst door het H. Doopsel als kind van God. Vanzelfsprekend moest de strijd aller eerst gaan om verbetering van de ma- terieele positie. Hoe zou het mogelijk zijn dat een mensch vreugde vindt in zijn werk, vreugde om het leven, wan- ueer dat leven hem niet anders brengt dan zon'.oozen arbeidsdwang welke hem ternauwernood in staat stelt het leven te behouden. Strijd voor den materie»- len welstand beteekende, en beteekent neg, strijd voor het verkrijgen van de voorwaarden waarop een leven in vreug de mogelijk is. De diepe tragiek van de hedendaagsche gemeenschap is het rm. dat hier strijd noodig is. De wereld met haar ongemeten rijkdommen is gegeven voor allen, maar het egoïsme deed den eenen mensch niet meer de vriend van den anderen zijn. Reeds 700 jaar voor Christus treurde hierover de Grieksehe^ dichter-wijsgeer Hesiodos in zijn zangen, waarin hij terug verlangde naar den goe den ouden tijd, waarin Goden en men- schen in zoete eendracht leefden. Langzamerhand is de erkenning ge groeid, ook buiten de kringen der arbei ders, dat inderdaad de verrichter van den handenarbeid een mensch is en der halve recht heeft op zoodanige vruch ten van zijn arbeid, dat-hij als zoodanig kan leven. Daarmede alléén evenwel -S niet de vreugde om het leven terugge keerd en zeker niet de vreugde om den arbeid. In haar beginselverklaring vordert de Kath. Arbeidersbeweging voor alle ar beiders het recht op een behoorlijk aan deel in de cultuurgoederen dezer we reld. Is dat er soo maar ingezet, omdat het woord „cultuur" in de mode is? Of leeft in die beweging het- diepe besef, dat menschwaardigheid in het bestasin, dus in het leven, meer vordert dan het verzorgd weten van de boterham? Zoo wel de arbeiders zelf, als de werkgevers, zoomede allen, die op eenigerlei wijze le'ding geven in het openbare leven, die nen te beseffen, waar het om gaat. Altijd weer moet de koninklijke mensch, dien God geschapen heeft en wiens eindbestemming God weer is, in het middelpunt van aller denken staan. Het is de denk- en redeneerfout van velen in onze dagen, die omwille van het bedrijf, omwille van een verhoogde productie, pleiten voor een behoorlijke verzorging van den lichamelijken en geestelijken mensch. E enigen tijd geleden hield een con sulent van het Departement van Onderwijs een inleiding voor de ingenieurs van de Staatsmijnen, waar in hij de lichamelijke vorming van de arbeiders in de bedrijven bepleitte. Zijn argumentatie was geheel gericht op den economischen kant van de zaak. Na tuurlijk juichen wij het toe, vorderen we zelfs, volkomen terecht, dat in het bedrijf de grootste zorg wordt besteed aan de veiligheid en gezondheid der arbeiders. Maar het Amerikanisme in het bedrijfsleven organiseert onder den naam Welfare Works allerlei acties, die zoogenaamd compensatie moeten geven voor verloren arbeidsvreugde en arbeids- fierheid, maar die in feite de fabriek trachten te verheffen tot het levens centrum van den arbeider en zijn fa milie. De pas overleden auto-koning Henry Ford liet studie maken van de voeding van zijn arbeiders. Elke afdee- ling van zijn bedrijf vorderde andere vitaminen. „Laat de boterham met spek maar thuis, arbeider, hier krijg je ei witten en vetten en vitaminen, die waarborgen, dat je je werk in de fa briek zoo efficient mogelijk kunt ver richten.»' De laatste vorm, die in dat opzicht wordt bereikt, is wel in de z.g. company forms, waar straten, huizen, winkels, scholen, zielfs de kerk van de fabriek zijn. Dat alles om den arbeider meer dienstbaar te kunnen maken aan het ideaal van een nieuwe „industrieele orde". In Amerika groeien thans in- stede van de labor unions de shop com mittees of conference board. Met groote bitterheid bestrijden de Amerikaansche vakbonden deze shop committees, aan gezien deze immers niet de verheffing van den mensch tot de hem toekomen de waardigheid beoogen, maar naar niets anders streven dan naar versteviging van de bedrijfseconomie. In een van onze voorgaande beschouwingen hebben wij er den nadruk op gelegd, dat cultu- reele verzorging meer beteekent dan ..besteden van den vrijen tijd". Het gaat om het kostbaarste, wat de mensch be zit: de ontplooiing van zijn geestelijke vermogens, het volledig en geoorloofd genieten van het leven, zooals God het bedoeld heeft. Laten onze vrije stands organisaties, die getoond hebben den mensch en zijn hooge waarde te be grijpen, haar concrete taak in dezen goed zien en ten uitvoer leggen. IEr zijn menschen, die hun eigen tegenspoed lichter kunnen ver dragen dan den voorspoed van anderen Naar het A.N.P. van officieele zijde verneemt, zijn gedurende de afgeloopen week geen verliezen on der de strijdkrachten der Konink lijke Marine, der Koninklijke Land macht en van het KoninkHffc Nederlandsch-Indisch leger in Ned.- Indië gerapporteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1