STAD EN OMGEVING Een Heemskerker missionaris in het zilver H HAARLEM IN OORLOGSTIJD D INTERNATIONALE DEVIEZEN- SMOKKEL ONTDEKT Van Weert Goede kunst in populair formaat Tentoonstelling die men niet mag missen Kerkberichten Van het witte doek V» AGENDA Berlijnsche zwarthandelaar deed" in goud Worden zij afgebroken? Pater Diemeer 25 jaar priester RADIO MOORS WEET U NOG? BRITSCH-RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN ZATERDAG 12 APRIL 1947 PAGINA 2 Orgel in St. Joseph-kerk Zondag plechtige inzegening Dat mu'sje heeft een staartje AGENT STEELT SIGARETTEN UIT AUTO Boottochten voor lichamelijk gebrekkigen Middenstands-examens Uit den raad SANTPOORT N.IW .1 .N .-comité VELSEN Gemeentesecretaris Zondagsdienst artsen UITGEEST OVERVEEN Na-uitreiking bonkaarten ZANDVOORT Kath. Arbeidersbeweging Bureau Huisvesting Ledenvergadering K.V.P. Aantrekkelijke expositie bij Leffelaar BEVERWIJK Voortaan naar den Velserweg Bonkaarten Ongeval Hoogovens Belangrijke culturen Zondagsdienst geneesheeren Burgerlijke Stand Jullie gezond? Ik ook MGR. WILLEKENS 12H JAAR BISSCHOP NED. AMBASSADEURS TE DEN HAAG PRIJSHOUDENDE MARKT Morgenavond 7 uur zal deken J- J- A. Kuilman het gerestaureerde en uitge breide orgel van de St. Josephkerk in de Jansstraat inzegenen, waarna de orga nist van de kerk, Albert de Klerk, het orgel zal bespelen. Uitgevoerd zullen worden werken van Joh. Seb. Bach, Jan Pieteisz. Sweelinck, César Francx, Hen drik Andriessen. De organist zal ook een improvisatie geven. Onder het Lof zal de Schola Cantorum onder leiding van Tom de Vries gezangen uitvoeren van Antonio Caldera, Alphons Diepenbrock en Albert de Klerk. Het oorspronkelijke orgel van de St. Josephkerk heeft de Amsterdamsche orgelmaker L. v. d. Brink gebouwd. Het had mechanische tractuur en ongeveer 24 registers over twee klavieren en pe daal. Daar dit instrument niet meer voldeed, besloot het kerkbestuur in 1906 tot het aanschaffen van een modem orgeL In de oude monumentale orgel kast is toen een geheel nieuw instrument gebouwd met 29 registers, dat Je orgel bouwers P. J. Adema en Zonen, te Am sterdam, volgens het pneumatische systeem vervaardigden. Dit instrument, gebouwd op Franschen grondslag en geïntoneerd volgens de school van Ca- vaille Coll, geldt als model voor het uitvoeren van de Fransche orgelmuziek. Paschen 1907 werd het ingezegend. Na een gebruik van 40 jaren bleek het nu noodzakelijk het instrument te restaureeren en uit te breiden, welke werkzaamheden de kleinzoon en opvol ger van de bouwers Hubert Schreurs (fa. Joseph Adema) te Amsterdam heeft uitgevoerd. Na een tweetal interessante show filmpjes draait deze week in het Frans Hals-theater de teekenfilm „Gulliver's Reizen" van Max Fleischer. De rolprent laat zien. hoe Gulliver tijdens een he viger, storm op zee verongelukt en od een dwergeneiland terecht komt. De avonturen, die de „reus" en schip breukeling daar beleeft, zijn getrouw naar het bekende boek en in prachtige kleuren op het celluloid geteekend, waardoor de film ook thans nog aan de talrijke wenschen van de critici voldoet Eer. meesterwerk, dat voor eenieder aanbevelenswaardig is. Het leven van „Anna Lans", waarmede U deze week in Rembrandt kennis maakt, is verre van rooskleurig. Als dochter van eenvoudige, geloovige boerenmenschen gaat ze naar de groote stad (Stockholm ditmaal), waar haar avonturen beginnen. Het weeldeleven trekt haar en ze kan dit slechts door een oneerbare verbintenis verkrijgen. Steeds dieper zakt ze weg, totdat ze naar haar geboortedorp wordt Uitgewezen, waar ze een man ontmoet uit vroeger jaren. Ze trouwt, krijgt een kind en waren er geen roddelaarsters dan zou het geluk niet verstoord zijn. Het eind van de film maakt alles goed, omdat het Leger des Heils waarvoor tusschen de beelden een goede propagan da gemaakt wordt vat krijgt op de versteende harten van die twee ongeluk kige menschen, die toch zoo gelukkig konden zijn. Deze Zweedsche film, waarin de bij ons onbekende actrice Viveca Lindfors de zware hoofdrol uitstekend speelt, is wat langdradig, maar zy weet toch ongemeen te boeien door soberheid en dramatische kracht. (Volwassenen). City prolongeerde voor deze week de film Lajla, wel een bewijs dat deze uit stekende Noorsche film. die reeds zoo veel succes mocht boeken, het nog steeds doet (14 j.). In „Hoe groen was mijn dal" vertelt een kleine, gevoelige jongen van zijn herinneringen aan zijn geboorteplaats, 'n mijnwerkersstadje in Wales. Het is een aandoenlijk verhaal, waarin zijn vader, moeder, broers en zuster 'n belangrijke rol spelen. Het wel en wee van het mijnwerkersleven wordt op suggestieve wijze geschilderd; net spel is natuurlijk en allen, die in deze tragedie meespelen, zorgen voor bijna adembenemende spanning, zoodat men de ontroerende geschiedenis gefasineerd volgt. Ook uit filmisch oogpunt mag deze film, welke in Cinema Palace vertoond wordt, er zijn; de opnamen zijn fraai en de ver filming getuigt van groot vakman schap. „Hoe groen was mijn dal" kan iedereen van harte worden aanbevolen. (Boven 14 jaar). In Luxor draait deze week een Zweed sche film, de Walvischvaarders geheeten. Een geweldigen indruk maakt deze film zeker niet; het verhaal, dat om dit leven aan de Zuidpool is geweven, is ietwat gezocht. De slechts spaarzame teksten maken het den toeschouwer er boven dien niet gemakkelijker op. Zij. die het leven op een walvischvaarder eens, fil misch gesproken, van nabij willen leeren kennen, vinden in deze film wel iets van hun gading. (Veertien jaar). De Duivels van den Rooden Cirkel is een film rijk aan avontuur en sensatie. Het is het verhaal van de jacht op een ontsnapten tuchthuisboef, die door blin den haat gedreven tot de meest afschuw wekkende daden komt. Steeds worden zijn plannen verstoord door een drietal acrobaten, die met eigen levensgevaar telkens erger wete- te voorkomen. Er zijn heel wat spannende gebeurtenissen eer de bandiet zijn gerechte straf ondergaat Spaarne-Theater. (14 jr.). Buiten een zending Nooitgedagt en Ado speelgoed, kregen wg nog de bekende wondermuis, een leuk cadeautje voor klein en groot - prijs ƒ0.75. Anegang 46 De waam. corpschef van politie te Haarlem heeft den 49-jarigen agent van politie G. v. E. gearresteerd. Deze agent, die den afgeloopen nacht surveilleerde, heeft uit een auto, welke geparkeerd stond in de Groote Houtstraat en onaf- gesloten was, vijf pakjes sigaretten ge stolen. Deze auto behoorde aan een dok ter, die in de Groote Houtstraat op be zoek was. Van te voren had hij den dokter nog gewaarschuwd zijn auto af te sluiten. De Officier heeft hem In voorloopige hechtenis gesteld. De agent was reeds 28 jaar in dienst Evenals vorige jaren organiseert de E.H.V. „Snelverband" boottochten voor lichamelijk gebrekkigen. Leden van bovengenoemde vereenigrag trachten op inteekenlijsten gel den voor dit doel bijeen te brengen. De Commissie doet een dringend beroep op de ingezetenen van Haarlem, op deze lijst«i te teekenen ol een bijdrage te storten op gi ronummer 233733 ten name van de pen- ningmeesteresse der Bootcommissie „Snel verband". Zij die voor deelname aan deze tochten in aanmerking wenschen te ko men. kunnen zich opgeven aan de volgen de adressen: A. J. Spoor, Brouwerstraat 86, mej. A. v. Donselaar, Spijkermanslaan 2a, J P. Deichambre, v. Oosten de Bruijnstraat 9, Th. A. C. de Vries, Gaelstraat 5, of aan het secretariaat der Bootcommissie mej. G. W. Bout, Hofdijkstraat 50. Door de ervaringen, gedurende de laatste jaren opgedaan, is meer en meer komen vast te staan, dat een éénjarige opleiding voor het Middenstandsdiploma voor hen die in hun jeugd niet meer dan L.O. ge noten hebben, practisch onmogelijk is. Ver schillende opleidingen hier ter stede be ginnen reeds eenige maanden vóór het be ëindigen van den ouden cursus, met de cursisten voor het examen van 1948. Zoo begint ook de R.K. Middenstands Handels- Avondschool. gevestigd aan de Ged. Oude gracht 120, reeds Dinsdag a.s. een nieuwen cursus. De heer D. Algera, lid van den raad voor de A.R. Partij, heeft wegens ver trek als zoodanig bedankt. Zijn opvolger is de heer Chr. Steensinkel. Van 16 t.m. 23 April zal het Niwln- comitè Velsen een huis aan huis collecte organiseeren. De Niwin Cantinewagen zal 16 en 17 April een rondrit maken en ook 'le inwoners van Santpoort zullen ds wagen kunnen zien en bezoeken. B. en W. van Velsen bieden den ge meenteraad ter voorziening in de vaca ture van secretaris der gemeente de volgende aanbeveling aan: 1. J. Veen- stra, hoofd-ambtenaar ter gemeente secretarie van Leeuwarden; 2. Mr. J. C. Schouten, hoofdambtenaar ter gemeen tesecretarie van Hillegom. De Zondagsdienst artsen wordt waar genomen door dr. Boosman en dr. Bec ker. Dinsdagavond te 8 uur zal het Kath Gem. Koor te Heemstede in verDand met de nationale feestdagen repeteeren in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg. Ingaande Maandag zal de N. Z. H.- busljjn Haarlem StationHaarlem NoordVergierdeweg worden doorge trokken naar de Vondelstraat. na-uitreiken Maandag in Domi kaarten alle letters. bon- De afdeeling Zandvoort van de K.A.B. viert Zondag het feest van den arbeid. Des morgens 7 uur wordt in de pa rochiekerk een H. Mis opgedragen tot intentie van de leden en hun huisge- nooten. Na de H. Mis gezamenlijk ont bijt in het Patronaatsgebouw, toeganke lijk voor leden met echtgenoote of ver loofde. Des middags 2 uur is in het Patro naatsgebouw een kindervoorstelling 's Avonds 8 uur wordt in het Patro naatsgebouw 'n feestavond gegeven voor volwassenen (ook niet-leden). Een ko mische klucht zal worden opgevoerd er> verschillende artisten zullen optreden Het gemeentelijk bureau voor hulsves ting is weer gevestigd in kamer 16 van het gebouw Gr. Krocht no. 10, tel. 2638 De afd. Uitgeest der Katholieke Volkspartij hield dezer dagen een alge- meene ledenvergadering, die slecht be zocht was. Het bestuur, dat wegens periodieke aftreding haar zetel ter be schikking moest stellen, zag zich in haar geheel wederom herkozen. 15 April viert pater Diemeer uit Heemskerk zijn zilveren priester feest in Lubutu, midden op öen evenaar, in den Belgisehen Congo. Er zijn oorlogshelden en bescha vingshelden! Van die laatste is pa ter Diemeer er een. Priester gewijd in 1922, vertrok hij hetzelfde jaar als missionaris van de Congregatie van de priesters van het H Hart, te Bergen op Zoom, naar den Belgischen Congo. De eerste tien jaren was hij de eerste en de' eenige profes sor van het toen begonnen inlandsch seminarie van het Vicariaat. Onder de vacanties ging hij met zijn 20 30 se minaristen op zielenjacht. „Als er twee op de honderd seminaristen het pries- ter-ideaal bereiken, zijn we tevreden", schreef pater Diemeer. In 1945 waren er al 6 inlandsohe priesters, allen zijn oud-leerlingen. Na deze tien jaren is pater Diemeer drie jaar overste geweest van de mooie missiestatie Ponthierville. Toen kon hij er weer tegen, meende de Bisschop ze ker- hij kreeg In 1936 n.l. opdracht naar de Lubutu-streek te gaan en te zien of het mogelijk was er een nieuwe missie- Eïii zeer gevarieerde expositie is in den kunsthandel Leffelaar op de Groote Markt ingericht met schil derijen, etsen, gravures en aardewerk (uit de potterij van Frits Siaa), dat geen andere pretentie heeft dan goed en smaakvol handwerk te zijn, hetgeen het inderdaad is. De schilderijen zijn van de hand van Ab Loots, die ons, na zijn uitgebreide expositie In dezelfde ruimte van ongeveer een jaar geleden, weinig nieuws te ver tellen heeft. Toch is het een sympathiek weerzien om de schilderachtige sfeer, die zijn werk bezit en de prettige kleur - schakeering, waarmee hij zijn schilderij optouwt. Van zijn zomersch verblijf in het gewelfde Zuid-Limburgsche land heeft hij een aantal meer- en minder doorwerkte doeken meegebracht, waar van wij als de meest gave willen aanwij zen het breedgeschilderde „Korenscho ven", het „Landschap" en de „Watermo len" bij Epen, waarin de atmosfeer de kleuren nog eens extra bijstemt, en „Wahlwijlre in Limburg." De ets en de gravure zijn technieken, waarbij de teekening wordt aangebracht op een metalen plaat, waarvan de kun stenaar zelf een klein aantal genum merde drukken vervaardigt. Op deze wijze is het mogelijk een vrijwel origi neel kunstwerk aan te schaffen tegen een lagen prijs Kuno Brinks, een jonge prof van de Amsterdamsche Academie is de belangrijkste der beide grafici, ar tistiek en technisch. Hoewel hij het et sen niet versmaadt, heeft de gevoelige lijn van de gravure zijn voorliefde. Zijn werk is verassend knap te noemen en men voelt dat de kunstenaar hier bij voortduring aan het woord is. Enkele werkjes echter vallen uit den toon om de behaaglijkheid, waarmee hij een bur gerlijk zwoel tafereeltje uitbeeldt, dat ook in st«l niet boven de materie uit komt. De etsen van Hofker, die technisch eveneens op hoog peil staan, houden het echter niet uit tegen de virtuositeit van zijn mede-exposant. Toch steekt hij in enkele gevallen uit boven de gewoon lijk geziene ets. Wij noemen de Jonge Balineesche (no. 4) en enkele Amster damsche grachten (no's 7, 8, 10). Al met al een populaire en leerzame tentoonstelling van goed gehalte, waar diegenen, voor wie de kunstenaar zich niet te ver van de vertrouwde vor men mag verwijderen, met veel plezier zullen ronddolen. De expositie is ge opend tot 19 April (dagelijks van 9 tot 5 uur). L. T. R ADI Van ouds bekend. Telef. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem statie te stichten. Het is een gebied on geveer zoo groot als Nederland, 250 km. lang en 100 km. breed; naar schat ting bevolkt door 50.000 zwarten, die nog nimmer een missionaris hadden gezien. De eerste vijf maanden was pater Die meer daar moederziel alleen, diep in de bossohen. Als hy „eventjes" ging biechthooren, moest hij 200 km. afleg gen en weer terug. En thans? Er staan een flinke kerk, geheel door pater Diemeer gemetseld (met behulp der zwarten, die alles nog moesten leeren!), een pastorie, een 6- klassige school, een internaat, huizen voor zes zwarte onderwijzers, hutten voor de werklui en over het geheele gebied verspreid nog ±100 school-ka- pellen met katechisten-onderwijaers. Bijna 6000 zwartjes ontvingen reeds het H. Doopsel. Dagelijks moet pater Diemeer zorgen voor 240 schoolkinderen en ±100 doop leerlingen. Elke week koopt hij voor hen 4000 kilo bananen. Hij is missionaris, dokter, schoolinspecteur, steenenbakker, metselaar, timmerman, enz. Thans heeft hij de hulp van twee jon ge paters, die evenwel bijna nooit „thuis" zijn, daar zy de honderd bij- staties verzorgen. De julbileerende pater is „vergrijsd" bij de zwarten, want de geestelijke en materieele zorgen drukken zwaar. Maar Heemskerk is trotsch op dezen parochie-zoon. Spontaan heeft het geofferd om de nieuwe kerk van pa ter Diemeer van de noodige ramen te voorzien. De oudere schooljeugd heeft felicitatie-brieven gezonden naar Lubu tu, om van haar medeleven te doen blijken. Zijn offerleven moge onze na- oorlogsche jeugd bezielen. In deze dagen zullen voorzeker zéér vele parochianen de belangen van pa ter Diemeer en zijn missie gedenken in hun gebed, H. Mis en H. Communie. De afdeeling Burgerlijke Stand, Bevolking en Militaire Zaken van de gemeente-se cretarie is met ingang van beden ver plaatst naar het nieuwe dienstgebouw, Velserweg 6. Het Gemeentelijk Huisvestingsbureau Raadhuisstraat 9, zal voortaan alleen ge opend zijn voor het publiek Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag, telkens van 912 uur. In het tijdvak van 14 tot en met 18 April zullen bonkaarten NA 705 worden uitgereikt volgens onderstaand schema 14 April letters AC; 15 April DH; 16 April I—M; 17 April N—R; 18 April S—Z, telkens van 912.30 en van 1416 uur. Te HEEMSTEDE geschiedt de uitreiking 17 April, letters A—L; 18 April, letters M—Z. Te WIJK AAN ZEE: 17 April: A—L; 18 April MZ. Voor personen, die volgens de beroepen. lijst daarvoor in aanmerking komen en die na 30 April 1946 geen bon voor werk schoenen hebben gehad, bestaat van 14 tot en met 30 April gelegenheid tot het aanvragen van werkschoenen. Gisternacht geschiedde een ongeval bij Hoogoven II, toen de apparaat-wachter C. Peters uit IJmuiden-Oost, bij het halen ban een loopplank van den weegwagen in de stortgoot stapte en In den bunkerput viel. Met eenige verwondingen werd hij in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. De Tuinbouwstudieclub komt Dinsdag avond In 't Centrum bijeen. De heer P. v. d. Zwaard uit Aalsmeer zal spreken over de cultuur In Denemarken. Enkele belangrijke culturen zal hij uitgebreid be handelen. De Zondagsdienst van de geneeshee ren wordt morgen, Zondag 13 April, waargenomen door dr. Royaards, Anoth voor Zondag- en Nachtdienst: Duin- wijk, PoDulierenlaan. et briefje van den Hollandschen banketbakker in Amerika heeft velen doen watertanden, ons niet het minst. „Heerlijk," schrijft een mevrouw, „maar als u toch briefjes publiceert, wilt u dan het hierbij ingeslotene eens zwart op wit zetten?" De dagen van liefdesbrieven liggen reeds ver achter ons, maar op zoo'n mo ment denk je er toch altijd even aan terug. Het bleek een liefdesverklaring te zyn van een Duitsahe dienstbode, die vóór den oorlog aan de lokstem van Hitier gehoor gaf, uit het „steinreiche" Holland vertrok, vervolgens van onze geroofde artikelen at en nu verzucht: „Wir haben es nicht gewollt!" (het staat er heusch, lezer!) De Duitsche wil weer hiij mefrou in dienst treden en zelfs een cuden heer, die tot het verrichten van alle klusjes onderdanig bereid is, mee nemen. Als dit echter niet zoo maar een-twee-drie mogelijk is, kan mefrou misschien vast wat Sohweinefleisch, koffie, kaas en tabak sturen. Och, we hebben het toch zoo slecht, schrijft ze, en.... das haben wir nicht gewollt. Het ontroerende epistel sluit met zooveel plichtplegingen, betuigingen van servi liteit en diepe kniebuigingen, dat men er bijna van in zwijm valt. Mevrouw voegt er echter nuchter aan toe of het geen tijd wordt, dat het Duitsche volk eens voorgelicht wordt over de voedsel situatie in Nederland, die wel niet on voldoende, maar zóó krap is, dat menig een naar betere dagen uitziet. Publi ceert men in de Duitsche kranten niet, dat er weer koffie-surrogaat komt en dat het vleeschrantsoen weer zeer on voldoende zal worden? ,,U begrijpt," gaat mevrouw verder, dat ik geen woord terugschrijf". Kijk, mevrouw, dat moet u wél doen, kort en bondig, precies zeggen waar het op staat. En alle andere dames, die van haar ex- dienstbode ontroerende briefjes krij gen. moeten hetzelfde doen. Ons is ge bleken, dat al die Duitsche meisjes, des noods met man en kinderen terug willen komenom te dienen, te buigen, te zwijmelen en ons dan laterdas ha ben wir nicht gewollt!! te laten hooren. Stadsschouwburg: 12 April, Comedia met Maand op liet land" (t.b.v. Maatsch. Zorg v. Zieken), 8 u. 13 April, Comedia met „jfongenslyseum", 8 u. 14 April, START met „Gijsbreght van Aemstel" (Ver. Gel. en Wetensch.), 7.30 u. 15 April, Aerden- houts Jong. Tooneel met „Maria Stuart' 7.30 u. 17 April, Comedia met „Maand op het land", 2 uur (Ver. v. Huisvr.) en 8 uur (Haarl. Kunstkr.). Concertgebouw: 15 April, Ledenconcert H.O.V., 8 u. 16 April, Kinderkoor „Inter Nos", 8 uur. Begijnhofkapel: 12 April, Didi Sanders liederenavond, 8 uur. Brinkmann14 April, Ouderavond R.K. S.V. „The yellow black boys", 8 uur. De Leeuwerik: 13 April, vergadering Ned Bond tot het redden van drenkelingen, 10.30 uur. 14 tot en met 17 April, filmvoor stelling van „Trouwe oogen en kwispelende staarten", 8 uur. protestantenbond: 17 April, concert Ned. Kamerkoor, 8 uur Bioscopen: Rembrandt: Anna Lans (18 jaar), 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Hoe groen was mijn dal (14 jaar), 1.45, 4.15, 6 45 en 9 15 uur. Luxor: Walvischvaarders (14 jaar), 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Gulliver's reizen (14 J.) 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: Lajla (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-theater: De duivels van de roode cirkel (14 j) 2.30, 7 en 9.15 u. Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken: De Zon- en avonddiensten worden tot 19 April waargenomen doorTh A. Klinkhamer. Koninginneweg 69, tel. 11596; Grljsseels en Van Hees, L. Veerstr. 19, tel. 11000; Frans Hals-apotheek, Fr. Halsplein 1, tel. 11180. Ziekenvervoer: fa. Mathöt, Groote Hout- str. 39, tel. 11990 en Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 (dag en nacht). Tentoonstellingen; prans Halsmuseum, Haarlem In oorlogstijd, tot en met 27 April. TT T eet V nog? Zoo kon de tentoonstelling „Haarlem in oorlogstijd", 1/1/ die vanmiddag in het Frans Halsmuseum geopend wordt, eigen- lijk heeten. Weet U nog. dat we een radio in een theepot of een vaas monteerden, dat we in de kou uren achtereen moesten wacht- loopen, dat de klokken uit de kerktorens werden gehaald en de etalages van de slagerswinkels vol stonden met pannen en potten voor bouillon. Herinnert U zich nog de gevolgen van de bombardementen in onze stad, de evacuatie van het Noordelijk deel onzer gem.eente, den strijd van de kerken en de bekladde artsenwoningen. Ja, er is heel wat gebeurd in de vijf oorlogsjarenIeder heeft zijn souvenirs: een tegeltje, een bomscherf, een wachtloopbriefje een valsch rijwielbewijs en wat al niet meer. Geboren: J. M. Koops-Ebbing, z; M. J. SchramaEnthoven, z; J- H. v. Gooi— v. Westerhoven z; M. v. StripriaanHo- reman, z; A. C Hunekerfl. Rooij, z; M. H. J. v. d. PolSuijker, z; W. H. WunderinkSemé, z; M. Haccou Prins, d; A. M. C. Sipkes—Engbersen, d; B. G. J. GustenhovenJorna, d; N. A. SchraalRiedijk, d. Overleden: G v. d. WeeleKroezen, 28 j; A. M. A. Paardehaar—Stiggelbout, 79 j; A. Feenstra, 51 j; C. J. Broers, 77 j ank zij de goede zorgen van de ge- meente-archivaresse mej. dr. G. H. Kurtz is in de groote tentoon stellingszaal een zeer interessant en be zienswaardig overzicht gegeven van alles, wat we hebben meegemaakt. Van zelf ls het foto-materiaal het grootst. Het is in verschillende vitrines ingedeeld en wij mogen wel zeggen, dat verreweg de meeste foto's van den intocht der Duitschers tot aan dien der Canadeezen nieuw zijn. Men moet er dan ook een uurtje voor nemen, om al deze gedenk waardige opnamen te bekijken. Komt men de zaal binnen, dan ziet men in een hoek een reusachtig ben zinereservoir staan, dat uit een vliegtuig gevallen is, en In de Zaanenstraat te recht kwam. Iets verder kan men een phosphor-rubberbrandbom, die het dak van de Groote Kerk beschadigde, bezichtigen, met daarnaast een para chute met lichtkogel. De eerste vitrine is gewijd aan de luchtbeschermingsdienst, dan gaan onze mannen in de treinen, omdat de mobili satie werd afgekondigd. De intocht van den vijand met zijn gToot materiaal, de gevolgen der bombardementen, het op treden der N.S.B.-ers en andere gebeur tenissen gaan als een film uw oog voor bij. Daar staat een deel van een Duitschen jager, dat in den tuin van het Bisschop pelijk museum neerkwam. Even verder treft men het staartstuk van 'n brisant bom aan. Behalve statistieken betref fende omgekomen Haarlemmers, ziet men portretten van gefusilleerden, de oorkonde van de Rotterdammers, die hier geholpen werden en het herden kingspaneel van Han Bijvoet uit het stadhuis. Heeft men ooit een foto gezien van het verblijf der onderduikers tijdens de razzia in de Luthersche kerk, van de opgepakte N.S.B.-ers in de Koudenhorn- kazeme, waar kort tevoren nog de Duitsche commando's schalden? Het merkwaardigste stuk van over tuiging in deze verzameling is wel een lange onderpantalon, die een Haarlem mer van een gevangenis uit met de vuile wasch meegaf. Hij heeft dezen broek van onder tot boven volgeschre ven en o.a. de vraag gesteld: „Jullie ge zond? Ik ook, iets verkouden. Vele kus sen en omhelzingen van. Belachelijk is nu een felicitatie van Winterhulp, onderteekend door burgemeester Plekker en gericht aan een bruidspaar, dat een blijde toe komst wordt toegewenscht. Het bruidspaar moest onmiddellijk na de bruiloft onderduiken,omdat het Joden waren. Ernstig is een brief, die Mussert aan Seys Inquart schreef, waarin hij te ken nen gaf, dat de moord op een Duitschen soldaat met het terechtstellen van tien Haarlemmers gewroken was. Deze brief is echter nooit verzonden. Verschillende schilderyen langs de wanden van Herman Moerkerk (het be kende bevrijdingsschilderij), van Piet Kloes „Inundatie bij Schalkwijk", van Lies Deinum een kijkje in de kathedraal van den H. Bavo tijdens het Danklof, teekeningen van dr. Melchior enz. Een waar kunstwerk is de enorme merklap van mej. A. E. Verweij te Heemstede en bijzonder suggestief is het klei-ontwerp „Naar den Noord" van mevr. Fiolet-Vo- gelaar. Natuurlijk ontbreken geen der vele illegale bladen, evenmin als de talrijke affiches, die tijdens den oorlog en on middellijk na de bevrijding werden aan geplakt. Bet is bijna niet mogelijk, van deze expositie een geordend verslag te geven. Telkens weer wordt men door iets anders getroffen. Ieder heeft zoo zyn eigen her inneringen, hoe dan ook, juist het speci fiek plaatselijke onderscheidt deze ten toonstelling van andere, die onzen strijd en ons verzet tegen den overweldiger aanschouwelijk voorstelt. Het bureau voor Oorlogsdocumentatie heeft, slechts aanvullend gewerkt, want het grootste deel .van alles, wat er te zien is, komt van particulieren, voornamelijk echter van fotografen. De expositie is te bezichtigen tot 27 April, iederen werkdag van 101 uur en Zondags van 1 tot 4 uur. Een hoekje van de expositie, „Haarlem in oorlogstijd" in het Frans Halsmuseum, 99 De Londensche ochtendbladen be richten, dat de Bank van Engeland duizenden ponden sterling heeft ge blokkeerd, die op naam staan van den 36-jarigen Berlijnschen zwarten handelaar Max Intrator, die zich thans in de Santé-gevangenis te Pa- riis bevindt. Intrator werd September 1946 gear, resteerd, beschuldigd van handel in goud en buitenlandsehe valuta. Zijn naam was bekend op alle wereldmarkten, van Cairo tot New York. Het bevriezen der rekeningen is de jongste phase in dezen ingewikkelden, internatianelen deviezensmokkel, waar op in de afgeloopen 48 uur een nieuw licht is geworpen. Een bankbediende op het verrekenkantoor der Engelsche ban ken had opgemerkt, dat de naam Max Intrator veelvuldig op chèques voor kwam, als de persoon aan wien de chèque moest worden uitbetaald. Men maakte een lijst van de namen der trekkers, en dezen moesten uitleg ge ven- De 'bladen zijn het er algemeen over eens, dat er nog belangrijker personen dan Intrator of de Roemeen Joanovici bij de zaak betrokken zijn, en dat binnen enkele dagen namen bekend gemaakt zoude worden, die bekenden klank heb ben in Fransche financieele kringen. De „Daily Mail" voorspelt, dat deze zaak en die van Joanovici een schandaal teweeg zou brengen in Europa, Amerika en het Midden-Oosten, waarbij de Stavis- ky-affaire van 1934 volkomen in het met zcu zinken. Intrator, een Jood, die zes talen spreekt, was een geregeld bezoeker van de mondaine hotels in Londen, Parijs en de Rivièra, waar de groote bedragen, die hij verteerde, het personeel, dat toch wel gewend was met goed-gesitueerde klan ten om te gaan, tot verbazing brachten. Intrator heeft zijn huis in Tel Aviv, een flat in Jeruzalem, en een kantoor en een flat in Cairo. Hij zou voornamelijk handel hebben gedreven in Egyptische effecten en de viezen, die hij in de Ver. Stalen ver kocht tegen dollars en in Londen tegen ponden. Deze zette hij vervolgens in Zwitsersche francs om, die hij op de zwarte markt verkocht tegen Fransche francs, waarmede hij dan weer verdere effectentransacties financierde. Een woordvoerder van het Britsche ministerie van Financiën, zei, dat de Intrator-bende ervan verdacht werd op groote schaal de illegale immigratie van Joden naar Palestina te hebben gesteund. Ongecorrigeerd De onderhandelingen, die reeds gerui- men tijd gevoerd worden tusschen Enge land en Rusland over een herziening van het bondgenootschapsverdrag tusschen Groot-Brittannië en Rusland, zouden, al dus meldt een A.F.P._bericht uit Londen tijdelijk zijn afgebroken. Reeds eenigen tijd zijn er geruchten over moeilijkheden by deze besprekingen. Rusland zou o.a. de opname van een clausule eischen, waarbij Engeland zou moeten contracteeren „geen land te steu nen, dat als vijandig tegenover Sovjet- Rusland kan worden beschouwd." Latere berichten bevestigen het boven staande en melden, dat bet Britsche Foreign Office besloten heeft de onder handelingen niet voort te zetten, totdat men tijd heeft gehad het, Russische voorstel en zijn consequenties te be- studeeren. Reuter meldt daarentegen dat Donder, dagavond in Moskou weer Britsch-Rus- sische besprekingen zijn gehouden. (Ontleend aan „Sursum Corda" KATHEDRAAL ST. BAVO, Leidsche- vaart. Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 u. (Hoogmis) en 11 u. Danklof 4.30 u. Lof 7 u. Maandag: Kapittelmis 10.30 u.; biechten 7.308 u. H. Fam. 8 u. Dinsdag Edelwacht meisjes 4.15 u.; congr. meis jes 7 u.; biechten 7.308 u.; congr. jonge dames 8.15 u. Woensdag congr. jongens 7 u.; biechten 7.30—8 u.; congr. jonge mannen 8 u. Donderdag biechten 7.30 8 u. Zaterdag gezongen H. Mis 7.30 u.; biechten 4.30—8.30 u. Marialof 7 u.; voorbereiding pl. Geloofsbel. 12 u. H. JOZEF, Jansstraat. Zondag: 6.45 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u. Aanbidding 2—5 u. Lof 7 u.; Maandag: Congr. man nen 7.30 u.; Dinsdag: Congr. meisjes 7 u., jongedames 7.45 u.; Woensdag: Congr. jongens 6.45 u„ Lof 7.30 u„ Congr. jongemannen 8 u.; Zaterdag: Lof 7.30 u„ Biechten 4—6 en 7—9 u. H ANTONIUS VAN PADUA. Nieuwe Groenmarkt. Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. Lof 7 u. Maandag congr. dames 8 u.; Dins dag gez. H. Mis 10 u.; biechthooren schoolkinderen 4 u.; Lof 7.30 u.; Vrijdag Lof 7.30 u.; Zaterdag voorber. pl. geloofs bel. 12,15 u.; biechten 49 u. O. L. VROUW ROZENKRANS, Spaarne. Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9, 10.30 u. (Hoogmis), Congr. jongens afd. jongeren 5.30 u.. Lof 7.30 u.; Maandag: Congr. heeren 7.30 u.; Dinsdag: Congr. jongt meisjes 7.30 u.; Woensdag: Congr. jongemannen 8 u.; Zaterdag: Biechten 5—8.30 u., Lof 7.30 U. ALLERH. HART VAN JEZUS, Klever- parkweg. Zondag H.H. Missen 7-30. 8» 10.30 (Hoogmis) en 12 uur; Lof 7.30 u.. waarna Compl. Maandag congr. meisjes 7 u.; congr. dames 8.15 u.; Dinsdag Gez. Huwelijksmis 10 uur; Lof 7.30 uur; Vrij dag gez. H. Mis 7 u.; Lof 7.30 u. Zaterdag biechten 59.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA, Paul Krugerstraat. Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9150 (Hoogmis) en H u.; Lof 4 u. Maandag H. Fam. mannen 8.15 u.i Dins dag Lof 7.30 u.; congr. meisjes 8.15 u. Woensdag congr. jongemannen 7.45 u.; Donderdag biechthooren 11.30 u.; Lof 7.30 u.; H. Fam. dames 8.15 u. Vrijdag gez. H. Mis 8.45 u. Zaterdag gez. H. Mis 7 u.; Mariaaltaar gez. H. Mis 8.45 u. Biechten 68.30 u. H. LIDUINA, Rijksstraatweg. Zondag; H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis) en li-30 UJ voorber. pl. Geloofsbel. 12.30 u.; Compl. 7 U.; Maandag Feest van Liduïna; H.H. Missen 7, 7.30, 8 en 9 u.; Lof 7 u.; Dinsdag gez. Huwelijks mis 10 u.; Woensdag Congregatie jonge mannen 8 u.; Donderdag Lof 7.30 u.; Zaterdag: biechten 121 u. (kinderen), voor overigen 58 u. H. JOANNES DE DOOPER, Amster damstraat. Zondag: H.H. Missen. 6 S0, 7.30 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u Lof 7 u.; Maandag: H. Fam. heeren 8 u.; Dinsdag: Congr. meisjes jun. 7.15 li.; Woensdag: Congr. jongemannen 8.30 u.; Donderdag: Lof 7.30 u.; Zater dag: Biechten 4.308.30 u. Lof 7 U. O.L.VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO, Rijksstraatweg. Zondag H.H. Missen 6.30 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Marialof 4 u.; Danklof 6.30 u. Maandag H. Fam. mannen 8 u. Dinsdag Kajot- tersgebouw congr. dames 8 u. Vrijdag Lof 7.30 Cr Zaterdag 5—9 u. biechten. ALLERH. DRIE-EENHEID, Bloemen- daal. Zondag H.H. Missen 7, 8.30 (Hoog mis), 10.15 en U.30 u.; Lof 7 u. Maan dag conferentie 8 u. Dinsdag congr. jonge vrouwen 8.15 u. Woensdag congr. jongens 7 u.; congr. dames 8 u. Donder dag" Lof 7.30 u. Zaterdag biechten 5—6.30 en 79 u.; Lof 7.30 u. H BAVO. Heemstede. Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11 30 u. Lof 7.30 u. Maandag: Fam. dam. 7.30 u.; Liduina-congr. 8.30 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: Mariagarde 7 u. Donderdag: Gez. Mis 10 u. Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5—9 u. Lof 7.30 u. O. L. VR. HEMELVAART. Heem stede. Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15, 11.30 u. Lof 7.30 u. Maandag: congr. meisjes 8 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: gez. Huw .mis 10 u.; congr. jongens 7 u. Donderdag: gez. Huw.mis 10 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag, gez. Huw.mis 9.30 u.biechten 5 8.30 u.Lof 7 u. H. AGATHA, Zandvoort. Zondag: H.H.' Missen 7, 8.30 en 10 u. (Hoogmis) Lof 7 u. Maandagcongr. heeren en jonge mannen 8 u. Dinsdag: congr. jonge meisjes 7 u.; congr. jongens 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten 58 u. H. ANTONIUS VAN PADUA, Aerden- hout. Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en li u.; Lof 4 u. Dinsdag: Huwelijksmis 10.30 u.; Lof 7.30 waarna congr. meisjes. Zaterdag: biechten 4—9 uur. O. L. VROUW ONBEVL. ONTVAN GEN, Overveen. Zondag: H.H. Mis sen 7, 8, 9 en 10.30 u.; Lof 7.30 u>. Maan dag: bijeenkomst mannencongregatie in Domi 8 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Zater dag: biechten 48; Lof 7.30 u. H. ADALBERTUS, Spaarndam. Zondag: H.H. Missen 7.30 en 10 u. (Hoogmis); Lof 2.30 u. Maandag: H. Mis 7 u.; congr. meisjes tot 18 j. 7 30 u-"> ouderen 8.15 u. Woensdag: H. Mis 7 u.; bijeenkomst K.A. 7.30 u. Vrijdag: H. Mis 7 u. Zaterdag: biechten 48 u. Z. H. Exc. Mgr. P. j. willekens S.J. viert 13 April zyn 12%-jarig Bisschops jubileum. Bij deze gelegenheid zal hem ee nfonds, bestemd voor het missiewerk van zijn Vicariaat, worden aangeboden. Naar het A.N.P. van bevoegde zyde verneemt verblijven de Nederlandsche ambassadeurs te Washington, Londen, Parijs en Brussel voor periodiek overleg met den minister van Buitenlandsehe Zaken thans in Den Haag. Amsterdam, 11 April 1947. Er heerschte vandaag een weekend-stem ming ter beurze. Nieuwe posities werden niet aangegeven, daarentegen lokte bet huidige koerspeil wel eenige winstnemm- o-en uit, waardoor de meeste hoofdkoer- sen een kleinen teruggang te aien gaven, vergeleken bij de slot not eermgen van gis teren. Aand. Walvischvaart blijven in de be langstelling en hiervan kon de noteering vandaag tot 106% oploopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2