H M ■MÊÊÊÈÊ MADONNA IN DE WITTE BOOT WKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊfè; fwêtèk**?- si SSCHIN TWEE POLEN H' H Voedselpositie AMERIKAANSCHE POLITIEK JEGENS RUSLAND WORDT SCHERPER Maria, bewerkster van Frankrijks grooten terugkeer s-mi* wiïBBm Finsche regeering afgetreden in het huidige Duitschland Liberaal candidaat Verschuiving Poolsche grens een gevoelig verlies MMth r V Nieuwe prijzen voor chocolade ZATERDAG 12 APRIL 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Ter voorkoming van oorlog wmm IMM— wm mmMj I» Red Frankrijk Leerstoel in het Neder- landsch te Rome gig» W N. P. ANDRIESMA Minister Gielen in Maastricht Door heel het land Een echte boete Reep kost nu tien cent Jam blijft op den suikerbon ■et is de moeite waard, een kleine bloemlezing samen te stellen uit de heftige uitlatingen aan het aöres van Rusland, die in den laatsten tijd door vooraanstaande personen in ■Amerika zijn gedaan. Onder de vele ver klaringen die men dan zou kunnen -ver- Zamelen, valt een beschuldiging op van Frank Shea, hoofd van den inlichtingen dienst van het departement van Buiten- landsche Zaken, betreffende onjuiste anti-Amerikaansche propaganda in Eu ropa door de Russen f26 Januari). Dean Acheson, plaatsvervangend minister van Buitenlandsche Zaken, noemde in den Senaat de Russische politiek agressief en expansief (11 Februari). De Republi- keinsche senator Ralph Flanders diende oen resolutie in, om geen leveringen meer aan Rusland te verrichten, zoolang dit Amerika zou blijven tegenwerken (14 Maart). De vroegere ambassadeur in Moskou, William Bullitt, verzekerde dat Rusland de V.S. zou bombardeeren, als het maar atoombommen had en dat het een aanval op de V.S. in den zin had (24 Maar). De Republikeinsche afge vaardigde F. Crawford verklaarde, dat een wijziging in de Russische regeering moest worden aangebracht (31 Maart), terwijl de democratische senator Harry F. Byrd Rusland van de U.N.O. wilde Uitsluiten (31 Maart). Robert Taft spoorde aan, toch vooral het atoom geheim niet aan Rusland mee té dee- len, in geen enkelen vorm ook (3 April). de „New York Times" schreef nog onlangs (7 April), dat Sovjetexpansie oen nieuw gevaar voor Amerika zou be- teekenen, Wijzen deze woorden allen in de richting van verbittering, vij andschap en argwaan ten aan zien van Rusland, die induk wordt nog Versterkt door de jongste twee redevoe ringen van den hoogsten leider van den staat, president Truman, die wel de zaak een weinig verbloemde en niet in haar scherpsten vorm debiteerde, maar desondanks weinig twijfel liet bestaan aan de uitgesproken anti-Russische richting van zün politiek. Dien indruk Wekt verder nog de verklaring van Hean Acheson, afgelegd voor leden van het Huis van Afgevaardigden bij ge legenheid van de publicatie der docu menten, die betrekking hebben op de omstandigheden, die Amerikaansche hulp aan Griekenland noodzakelijk maken: „De communistische organisa ties over de geheele wereld blijken met een dergelijke discipline en eensgezind heid te handelen, dat de mogelijkheid van een toevalligen samenloop van omstan digheden uitgesloten is", terwijl hij verder zei, dat het bestaan van com munistische regeeringen, waar ook ter wereld, een gevaar is voor de veiligheid der V. S. Men zal zulke regeeringen natuurlijk bestrijden, om veiligheidswille. Dat be- teekent aanval-uit-verdedigingsoverwe gingen op die regeeringen. Op de eerste plaats zal men er voor zorgen, dat niet de V.S. zelf onder communistischen In vloed komen te staan. De communisten worden dan ook sinds eenigen tijd ge weerd uit overheidsbetrekkingen, uit het leger, enz. Er is een soort zuiverings actie in het gar.sche Amerikaansche pu blieke leven aan den gang, die de com munisten tot onderwerp heeft. Men zal ze ook elders bestrijden; in Griekenland, in China, in Korea, waar zij de oorzaak zijn van voortdurende troebelen, zelfs van burgeroorlog; m de Slavische landen, waar zij, ondanks hun minderheid ten opzichte van de bevol king, het bewind voeren; en in alle sta ten waar zij tot partijvorming zijn over gegaan. en zal de communisten zelfs in Rusland bestrijden. Truman zei in zijn „tweede rede" (7 April), dat het Amerikaansche volk zich schrap moet zetten tegen elke onderdrukking en agressie, en dat het elh conflict dat het gevaar bergt, zich over de wereld te verspreiden, in de kiem moet smoren. En zulke agressie, zulke conflicten, zijn slechts te verwachten van Rusland, dat voor de Amerikanen het klassieke voor beeld van, onderdrukking is. In dit kader van „conflicten in de kiem te smoren" vatten de yereenigde Staten hun- politiek van stelling-kiezen tegen de Sovjet-Unie, op punten die wij ■gisteren noemden, op, en daarin vindt hun hulpverleening aan Griekenland en Turkije een plaats. Men ziet de bezet ting van strategische posten niet als een voorbereiding op den oorlog, maar als het beste middel om oorlog te voorko men, en redeneert daarbij, dat slechts als Amerika zich sterk toor.t en den Russen duidelijk maakt, dat zij in een eventueelen gewapenden strijd tóch het onderspit zouden delven, de Moskousche leiders het niet tot dien strijd zullen la ten komen. Daarentegen, zoo meent men, zal Rusland des te eerder den krijg aan durven naarmate het ziet dat er kans op overwinning is, naarmate het dus ziet, dat Amerika zich niet voldoende teweer kan stellen. De geschiedenis van het V. S.-mandaat over de eilanden in den Stillen Oceaan is er, om voor deze redeneeriu-g het be wijs te leveren. Amerika verklaarde, dat het die eilanden beslist niet zou verla ten, ook niet als de U.N.O.-raad voor de mandaten de eilanden aan anderen zou toewijzen. En zonder slag of stoot, vol komen tegen de Russische be-langen in, gaf de Sovjet-Ur.ie haar toestemming voor het Amerikaansche beheer over de eilanden. Een krachtige houding nu moet Ame rika niet alleen in aparte kwesties, doch in alle zaken waar ook Rusland bij be- - - Een Kentsche boer trekt de voren open in den rullen grand. Op den achtergrond, het oorlogsmonumentopgericht om de gevallenen uit den vorigen oorlog te herdenken. In den laatsten oorlog werd de befaamde „Battle of Britain" vooral boven Kent uitgevochten. (Van een bijzönderen correspondent) Is Frankrijk nog dc oudste dochter van de Kerk, of is het de jongste spruit van I Moskou geworden? Heeft het een diep zwarte of een hel-roode kleur? Moet men het een land van heiligen of een land van heidenen noemen? Het is zoo moeilijk uit te maken en alleen al daarom is het be ter, geen radicaal oordeel uit te spreken. Misschien zijn wel beide mogelijkheden tegelijk waar, bestaan geloof en ongeloof wel vurig en strijdbaar door elkaar heen en tegenover elkaar. Misschien is er wel tegelijk veel hei ligs en veel heidensch in dit land, waar de snelle nachttrein mij doorheen voerde, ver weg van de groote hoofdstad, naar Seyssel, een klein station aan de Rhöne. Het was donker toen ik daar aankwam en iemand vond, die mij den weg kon wijzen naar het doel van mijn tocht, Clermont, dat een eind verder ergens in de bergen ligt. Alleen, zwijgend, aan vaardde ik de wandeling naar dat dorpje, met boven mijn hoofd een heerlijke ster renhemel en niets dan de stilte der ber gen rond me. En voor mij uit, gaandeweg beter zichtbaar, licht tegen den hemel. Steeds duidelijker werd het, steeds meer licht, steeds meer, tot ik in een zee van licht binnenwaadde toen ik eindelijk in het dorpje arriveerde, 700 a 800 m. hoog- Zooveel licht, dat is iets bijzonders in dit land waar de electriciteit zoo streng gerantsoeneerd is. Er is ook iets bijzon ders: Hier is Maria, hier geschiedt le Grand Retour de la France, Frankrijks Groote Terugkeer. Ik loop door de straten. Het zijn lange lanen van dennegroen. Honderden, hon derden denneboompjes vormen een eere haag vol kleurige guirlandes. Clermont heeft dezen avond zijn Koningin willen huldigen. Ik ga de kerk binnen. Vooraan, bij i euwen geleden roofde een h man een kostbaar Mariabeeld uit de hoofdkerk van Athene. Hij werd ontdekt en in de wanhoop der achtervolging wierp hij het beeld in het water, waarna het wegdreef de zee in. Den volgenden ochtend zagen eenige visschers van Boulogne Sur Mer, een stadje aan den Noordkust van Frankrijk, een bootje naderen van uit de zee. Op den achterstevenals hield zij het roer, stond de Madonna uit Athene.' Zij had Frankrijk gekozen tot haar nieuwe vaderland. In triomf* haal den de visschers haar binnen en gaven haar een eereplaats in de kerk van de bovenstadSindsdien heeft de „Madonna in de witte boot" Frankrijk niet verlaten. Eeuwen achtereen heeft zij een zegetocht gemaakt door de steden van Frankrijk wanneer de nood zoo hoog was dat men haar bij zondere hulp behoefde. 1 sy de Communiebank, staat in het volste licht een witte boot, met een blanke Madonna. Enkele mannen, vrouwen en meisjes houden er de wacht omheen. Ze bidden den rozenkrans en zingen met uitgestrekte armen; „Paree Domi- neSpaar Heer, spaar Uw volk Sauve, sauve la France.... Red, red Frankrijk." De kerk wordt voller. Er wordt afwis selend gepreekt, gïbeden en gezongen met uitgestrekte armen. Om 12 uur, als alles stampvol is, begint een plechtige Nachtmis, met algemeene H. Communie, voorafgegaan door gezamenlijke toewij ding aan het Onbevlekt Hart van Maria. En na de Nachtmis komen alle aanwe zigen hun onderteekende acte van toe trokken is, innemen, vinden groote groe pen van het publiek. Men moet dus vooral niet toeschietelijk en vriendelijk zijn, maar dadelijk zijn tanden laten zien. En wel voert Henry Wallace pro paganda voor het tegendeel, maar meer dan een roepende in de woestijn is hij niet. Zijns ondanks keert Amerika zich steeds scherper tegen Rusland. De raad van Italiaansche ministers heeft een wetsvoorstel goedgekeurd houdende de instelling van een lectoraat in de Neder- landsche taal aan de faculteit der letteren en philosophie aan de universiteit te Rome. De reeds eerder gemelde clandestiene graan- en smokkelzaak in Midden- en West Brabant breidt zich steeds verder uit. Thans zijn arrestaties verricht te Kaatsheuvel en Loon op Zand. De bur gemeester van Baarle-Hertog is naar het Huis van Bewaring te Breda overgebracht. Homer en Langley: de zonderlingen van de Fifth Avenue Hun huis was een vesting. Stil en bescheiden waren Homer en Langley Collyer: twee Amerikaan sche broers, die op hun 27ste en 23ste Jaar nog bij hun ouders inwoonden zon- (ter zelfs een poging gedaan te hebben de wereld met zijn lief en leed te trotseeren. Zij studeerden met ijver en hun moeder jas hun uit Homerus' Odyssea voor. Homer |eËde zich toe op de advocatuur en Lang- verdiepte zich in technische vraag stukken. Zoo verging hun leven rustig, gezapig zelfs, tot hun ouders op een kwa den dag besloten te scheidenen zij ver lieten het huis op de Fifth Avenue, in de dagen van 1909, dat dit drama begon, een nette wijk, maar nu het centrum van Harlem, New Yorks neger-stad. De twee broers sloten zich op. Er kwam een oor- jog en die oorlog ging voorbij, er kwamen rueuwe uitvindingen, er kwam zelfs weer een oorlog, maar Homer en Langley Woonden in hun huis op de vroeger zoo deftige Fifth Avenue. Dit alles was nog niet zoo heel erg geweest. Indien zij zich Ierr?5 als normale menschen gedragen hadden. Maar dat deden zijniet. On danks hun rijkdom betaalden zij him rekeningen niet en zóóver sloeg de kolder in hun hoofden, dat zij zich en hun huis gingen barricadeeren met alles wat zij vinden konden. Water-, gas- en electri citeit-toevoer werden afgesneden; per slot van zaken zijn dat ook geen philantropi- sche instellingen. In 1933 werd Homer blind, maar Lang ley riep geen dokter. Volkomen on- noodig, verklaarde hij: Homer is ge zond, hij eet zelfs honderd sinaasappelen jf de week en hij gunt zijn oogen rust door ze dicht te houden. Maar Homer werd biet beter, integendeel, in 1920 werd hij j&m. Intusschen stroopte Langley 's nachts donkere straten van New York af om bijn. barricades steeds verder te kunnen ^bouwen. Hij bedelde bij slagers om 'eesch-afval en op Brooklyn om een 'bk brood. En bij heel bijzondere gele genheden wipte hij een café binnen, om ®r- omzichtig in het rond blikkend, een 'hiskey naar binnen te slokken. Naarmate de jaren verstreken, namen "e verhalen over het huis op de Fifth Venue toe. De bijgeloovigste negers meenden er spoken te moeten vermoe den, de meer zakelijk aangelegde ver- 0I-derstelden er een fortuin. De New Yorksche geheimzinnigheid zou vandaag nog niet bekend zijn, indien de politie niet een dezer dagen een telefoontje gekregen zou «ebben, dat mededeelde; ..Er ls een doode op de Fifth Avenue "^078.,» He politie kwam terecht bij het Col ter's huis. De bel ging niet over en op het kloppen werd niet open gedaan. De mrceering van de deur deed de agenten bijna terugdeinzen: stapels kranten, oud yzer> doozen, stukken meubelen een voor hen opgestapeld. He brandweer moest er met een lad der aan te pas komen om een venster v sj Het Collyers-huis. Deuren en vensters waren gebarricadeerd met oud-papier en afval. Politie en reinigingsdiensten hebben heel wat werk gehad om het 'huis uit te mesten. te openen. Achter de luiken lagen op nieuw stapels kranten, stukken ijzer en alles wat ook achter de deur lag. Alleen toonde het licht van een sterke lantaarn op den vloer.... Homer, dood, in een badmantel, met een verschrompelden appel in zijn hand. et raadsel van de Fifth Avenue begon zich op te lossen. Alleen bleef de vraag: wie was de ge heimzinnige man aan de, telefoon en waar was Langley, de andere zonder ling? Systematisch zijn de politie, de stadsreiniging en welke diensten New York voor dergelijke doeleinden nog meer mag bezitten, het huis gaan uit graven. In een kamer kwamen zij bij deze werkzaamheden veertien piano's tegen, ergens anders eenige duizenden boeken over technische onderwerpen, tientallen fietsen met rottende banden twintigtallen kleermakersbustes, meer dan dertig zakken kolen en ton na ton aan papier dit alles als resultaat van een zich over drie decenniën uitstrek kende verzamelwoede. Maar niemand vond Langley. De Manhattan-kranten gingen de kwestie spoedig vervelend vinden en de „Daily News" stelde voor, dat de politie maar Het Finsche kabinet-Fekkala is Vrij dag afgetreden. De sociaal-democratische en de agrarische parlementsfractie heb. ben Donderdag den eersten minister me degedeeld, dat hun ministers zouden af treden, als hij geen toezegging deed in zake een vastere politiek tegen de inflatie. De eerste minister, wiens gezondheid te wenschen overlaat en die door zijn eigen part® is gecritiseerd, antwoordde, dat hij liever zou aftreden dan toegeven. Hoewel soc.-democraten en agrariërs zich gezamenlijk tot den eersten minister hebben gericht, moet het uiteenvallen der coalitie-regeering worden toegeschre ven aan de tegenstrijdige belangen der beide partijen. Waneer de soc._democra- ten hogere loonen voor de arbeiders ver kregen, antwoordden de agrariërs met een prijsverhooging voor landbouwpro ducten- Finland bevindt zich op den drempel naar een nieuwe inflatie en de bevolking ziet thang met belangstelling uit naar den man, die een kabinet zal vormen, sterk genoeg om den strijd aan te binden tegen de stijgende prijzen en de steeds drin gender eischen voor hoogere loonen. In zjjn woning te Alkmaar is gister avond op 54-jarigen leeftijd overleden de heer N. P. Andriesma, die van 1929 tot 1942 chef-redacteur was van het Noord-Hollandsch Dagblad. Na lid te zijn geweest van den nood-gemeenteraad, werd de heer Andriesma bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen tot lid van van den nieuwen raa dgekozen, waar hij fractievoorzitter was van de K.V.P. Na de plechtige Requiemmis in de parochie kerk van den H. Dominicus om 9.15 uur Dinsdag as., volgt de begrafenis op het R. K. kerkhof te Alkmaar. Toen de huisdeur openging stiekum zou verdwijnen en een paar flesschen melk en brood voor Langley achter zou laten. „De man zou wel hon ger hebben-" et Collyer's huis was een vesting het papier was als een barricade Maar wat is een moderne vesting zonder landmijnen en booby-traps? De technicus Langley had deze niet verge ten en als men alles goed heeft gere construeerd is hij over een van zijn eigen afweerwapenen gestruikeld. De ontploffing veroorzaakte een papierver schuiving, Langley werd bedolven en stierf. En zijn blinde en lamme broer onderging een langzamen dood. „De man, die telefoneerde" is het niet opgeloste probleem, waarmee de New Yorksche kranten zich nu bezig kunnen houden. Terwijl de Engelsche genie de laat ste voorbereidingen legt aan de verwoesting van Helgoland, tracht een Engelschman via een brief in de „Times" het eiland nog van zijn onder gang te redden. „Mag ik uw aandacht vragen voor een buitengewoon dringen de vraag?", aldus begint de briefschrij ver zijn betoog, waarin hij verder zegt: „Over eenige dagen zal er een knop worden ingedrukt om Helgoland te ver woesten. Is het eigenlijk niet zonde dat te doen? Kan het sterke eiland niet veel beter als een basis worden inge richt voor de troepen van de Vereenigde Naties?" De Engelsche regeering heeft er natuurlijk niet op geantwoord. Zij zal het vermoedelijk wel het veiligste vinden dat eeuwige pistool op Engeland nu maar eens definitief te verwijderen. De Vereenigde Volkeren kan per slot van zaken ook maar iets voorbijgaans zijn. Eén verhaal over Ford moet er ge weest zijn, dat Ford zelf graag na vertelde. Het luidt aldus: Op ze keren dag reed Ford alleen met zijn Ford, toen hij onderweg een boer aan trof, die pech had met zijn Ford. Ford stopte en vroeg of hij kon helpen. Hij hielp en even later was de Ford klaar. De boer was Ford zeer dankbaar en gaf hem een dollar. Ford weigerde; voor een vriendendienst neemt men niets aan. De boer hield echter aan: hij had den auto gerepareerd en moest er ook voor betaald worden. Ford trachtte er zich van af te maken met de opmer king, dat hij meer geld had dan hij op kon maken. De boer lachte daar eerst eens goed om en zei toen: „Meer geld dan je op kunt? En je rijdt in een Ford!1' In welingelichte politieke kringen meent men een gesehikten candidaat voor deze functie te zien in Sakari Tuo- mioja, den jongen liberalen directeur van de Bank van Finland, die als welbe kend financieel en economisch deskun dige zoowel het vertrouwen van de Sov jet-Unie als van de Westelijke geallieer den bezit. De Charles Eyck-tentoonstelling in de Bonnefanten te Maastricht had Vrijdag middag bezoek van den minister van O., K. en W., dr. Jos Gielen. De minister die werd opgewacht door den oud-commissaris der Koningin, mr. dr. van Sonsbeek, den burgemeester van Maastricht en den heer Fouraschen, directeur van de Bonnefanten. werd rondgeleid door den zeereerw. heer Lmssen, directeur der R.K. H.B.S. te Maastricht. De jubilaris Charles Eyck was bij dit bezoek niet aanwezig, De ijsman had op de eerste zonnige voor. jaarsdagen waarlijk niet over gebrek aan klandizie te klagen Na de ongeregeldheden van den laat sten tijd in de Britsche bezettings zone van Duitschland ls het on getwijfeld interessant, de voedselsituatie in het huidige Duitschland eens nader te bezien. De verschuiving naar het Westen vah de Poolsche grens was een gevoelig ver lies voor de Duitsche voedselvoorziening. Doordat de Polen geen enkelen Duitscher vergunning gaven in het Poolsche gebied te blijven, was er voor de hier wonende Duitschers 13% van de bevolking geen andere mogelijkheid dan zich te verspreiden over de vier overige zones- Om te beginnen steeg het aantal inwoners van de Fransche, Amerikaansche, Brit sche en Russische zone van 59(4 millioen tot ruim 66 millioen. Tegenover deze stij ging van het aantal consumenten staat echter een belangrijk productieverlies. Het Poolsche gebied levert, zooals de gra fiek laat zien, 30% van de agrarische pro ducten van Duitschland en 20% van den veestapel. Het laat zich verstaan, dat de Polen deze producten niet hebben gedis tribueerd over de rest van Duitschland, doch deze ten eigen bate hebben benut. Hoe is nu de toestand in de vier zones van Duitschland? Naast de twee zooeven omschreven factoren, de vermeerdering van de bevolking en het verlies van een belangrijk productiegebied, is natuurlijk een belangrijk feit, dat tengevolge van de oorlogshandelingen de vroegere produc- zijn hier aanmerkelijk lager. De gunsti ger positie van den veestapel is te dan ken aan de veeteelt in de Noord- Duitsche laagvlakte. De Britsche bezet tingsautoriteiten stellen echter alles in het werk om de veel te geringe agra rische productie te vermeerderen. Hier toe zijn uitgebreide plannen opgesteld, welke onder meer beoogen de beteelde oppervlakte voor graan met 40 pet. te vermeerderen. Voor aardappelen is dit cijfer zelfs 80 pet. Zoolang echter de Duitschers onwillig blijven aan deze plannen mede te werken, zal de situatie zeer zorgelijk blijven. In de Amerikaansche zone zijn de cijfers weliswaar gunstiger dan ln de Britsche zone, doch voldoende voor de hier levende 24 pet. van de bevolking is er niet. Ook hier poogt men door opstelling van een teeltplan voor 1947 de moeilijkheden te boven te komen. Tus- schen de opstelling en uitvoering van deze plannen is echter een groot ver schil, temeer daar de andergrondsche nazi-propaganda hier zeer veel kwaad verricht. De Fransche zone met haar 9 pet. bevolking heeft vooral te kampen met een tekort aan graan. Hier staat echter een voldoende productie van aardappelen en melk tegenover. Het teeltplan voor de Fransche zone is dus hoofdzakelijk BEVOLKING EN AGRARISCHE PRODUCTIE IN DUITSCHLAND ^Sedert 1945 »«rlor«« voor Duitschland POLE* a*/rscn£ ZONE AMERIKAANSCHE" ICf.un ZONE i TSJECHO SLOWAKIJE Bevolking Agrarische - Producten s.^ WCEMt»^ OOSTENRIJK Veestapet ZWITSERLAND U'gJIVPlLT tiecapaciteit op het moment nog bij lange na niet is bereikt. Gaan wij de bezettingszones stuk voor stuk bezien, dan blijkt, dat de Russische zone verreweg de gunstigste positie in neemt. Ruim 30% van de huidige Duit sche bevolking woont in het door de Rus sen beheerschte gebied. Dit gebied heeft ruim 40% van de agrarische productie gerekend naar de cijfers van 1939/43. Ondanks de sedertdien opgetreden belem merende factoren, is momenteel voor sommige producten nog exportmogelijk heid aanwezig. In de Britsche zone wonen ongeveer een gelijk aantal menschen als in de Russische zone. doch de productiecijfers gericht op een vermeerdering van de graanproductie. De voedseltoestand in het huidige Duitschland is dus uitgesproken "slecht te noemen. De situat.e zal echter nog slechter worden zoolang de Duitschers meer waarde blijven hechten aan de inblazingen van de overgebleven Hitler-knechten dan aan de plannen van de bezettende macht. Het "iet er echter naar uit, dat dit volk nog steeds niet over tuigd is van het onnoemelijke kwaad, dat de verafgode „Führer" hun heeft berokkend. wijding deponeeren in de witte boot van de blanke Madonna. Zoo gaat het al vier jaar lang. sinds het oogenhlik, waarop de witte boot van Lourdes uitvoer over de dorpen en ste* den van Frankrijk. In meer dan 12.000 parochies is er dag en nacht om het beeld gezongen, hebben mannen en vrouwen vrijwillig de eerewacht gehou den, heeft men den rozenkrans gebeden. E„ 15 millioen Franschen heb ben zich plechtig, zwart Op wit, aan Maria toegewijd. Om 9 uur in den morgen gaat het beeld de parochie weer verlaten. Ik neem een korte nachtrust op twee stoe len in de ijskoude spreekkamer van de pastorie, en sta dan weer klaar om mee te gaan. Het is maar een doodeenvou dige processie. Voorop een zwaar Kruis beeld. Dan twee banieren van de twee patronessen van Frankrijk: Jeanne d'Arc en de Kleine Theresia. Daarna een groep deelnemers en aan het einde van den stoet, boven op een motorloczen auto, die door tien. twaalf mannen ge trokken wordt, de witte boot, de Blanke Madonna. We passeeren eerebogen: „Soyez la Bienvenue, Wees Welkom"; „Chez nous, soyez Reine, Wees Koningin bij ons". Wat een guirlandes. Het is volop Zon dag, volop feest. Alle huizen zijn ver sierd met groen, met tapijten, en overal hangen de rozenkransen, van dennen appels, van leege eierschalen, zelfs van uien. En aldoor het bidden, aldoor het zingen van „Sauve. sauve la France''. Vele pelgrims, mannen, vrouwen, gaan op bloote voeten over de scherpe berg- steenen. Daar komt een andere groep men schen ons tegemoet; een pastoor met misdienaars voorop. Ze houden stil, vallen op de knieën, midden op straat. En met uitgestrekte armen beginnen ze te bidden, driemaal: „Monstra te esse Matrem, Toon dat Gij onze Moe der zijt." Een van de priesters, die het beeld begeleiden, klimt boven op de witte boot. Een kort afscheidswoord tot de eene, een kort welkomstwoord tot de andere parochie. En allen knie len om den zegen te ontvangen, die gegeven wordt met dat groote Kruis beeld. En wat wil je? Ik, nuchtere Hollander, die aan zooveel uitbundigheid niet ge wend ben, ik kon toch niet alleen recht op blijven staan? Ik knielde mee en na een halven dag liep ik zelf ook met uit gestrekte armen te bidden en te zingen, samen met de anderen. Toen heb ik pas geleerd, dat het van hun kant niet alleen maar „enthousiasme" was, maar dat het moeilijk viel, dat het pijn deed, dat het een echte boete was, en dat er toch nog iets meer in de wereld is dan louter nuch terheid Wij trekken het volgende dorp binnen. Aan den ingang staat de burgemeester, om officieel Onze Lieve Vrouw te ont vangen. Hij heeft zijn deftigste pak aan getrokken, en hij draagt zijn driekleurige Fransche sjerp. Plechtig reikt hjj de Sla- donna de sleutels van zijn gemeente over. En dan alles opnieuw. Versiering, volle dige Zondag, drukte van dorpelingen en van hen, die van verre, soms wel 20 K.M., gekomen zijn. Bidden, zingen, boete. Stampvolle kerken, toewijding, commu nie, en dan de onderteekende acte in de witte boot. En zoo is het kerk na kerk, gehuchten, dorpen en steden. Overal komt Maria in haar witte boot. Overal wijdt men zich aan haar toe, overal bidt en zingt en feest men tot haar eer. Ja, er is misschien veel heidensch in dit wonderlijke land. Maar veel heiligs is er ook. een laaiende, begeesterde godsdienstzin, en een kinder lijke liefde zonder grenzen, voor de Moe derkerk, en voor de Maagd, die de Moe der van alle menschen, maar op een heel speciale manier bovendien nog de Moe der van Frankrijk is. De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening heeft nieuwe prijzen voor chocolade goedgekeurd. De prijs van geïmporteerde cacaoboonen, waarop oorspronkelijk de verbruikers- prijs hier te lande was gebaseerd, is den laatsten tijd met meer dan 100 procent gestegen. Desondanks wordt de verbruikersprijs van cacaopoeder ge handhaafd. De chocolade-artikelen moeten daarentegen duurder worden. De reep van 8 cent kost nu 10 cent, de gevulde reep van 8 oent 9 oent. Choco lade aan stukjes kost voortaan 35 cent, gevulde stukjes (bonbons enz.) 32 cent en los strooisel 22 cent per I°C gram. Voorts zullen ook bij deze nieuwe prijsregeling voor een beperkt deel van de productie speciale kwaliteitsartikelen tegen hoogere prijzen mogen worden verkocht en wél chocolade aan stukjes voor ten hoogste 50 oent en bonbons voor ten hoogste 60 oent per ons. In dit ge val moeten de artikelen echter verpakt worden verkocht met vermelding van den prijs en van den naam van den fabrikar-t op de verpakking. Op vragen van het Kamerlid Manen in verband met de distributie van stroop en jam heeft de ministe- van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening om. ge antwoord, dat er geenerlei aanleiding be staat te verwachten, dat handhaving van den gecomblneerden suiker-jam-bon bin nenkort stillegging van stroop- en jam- fabrieken ten gevolge zal hebben. De ver koop van stroop en jam te zamen over treft zelfs thans nog vrij aanzienlijk den vooroorlogschen afzet. De minister is niet bereid te bevor deren, dat stroop en jam weer be schikbaar worden gesteld op een aparten bon, los van den suikerbon. Het verkrijgbaar stellen van stroop en jam zonder bon is niet mogelijk met het oog op onze suikerpositie. Vrijdag beeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, de heer L. Neher, een bezoek gebracht aan het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaande- ren, om den heropbouw in oogenschouw te nemen en een conferentie te houden met burgemeesters van West-Zeeuwsch- Vlaamsche gemeenten,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3