ENGELSCHE VRACHTBOOT OP MIJN GEL00PEN PHILIPS OP DE JAARBEURS Kringvergadering Kamercentrale Haarlem Economisch accoord in Indië verwacht Goud en zilver ontdekt op de Veluwe Honderd kilogram steen bevat twee gram goud OM DE TOEKOMST VAN EEN VEREENIGD EUROPA Indonesiërs willen Van Mook behouden Interessante stands die veler belangstelling zullen trekken Republikeinsche bureaux op Nederlandsch gebied? Internationaal congres in Kras te Amsterdam MINISTER HUYSMANS OVER ECONOMIE EN VIJANDELIJKE LANDEN Tot hoofd en hart Ramp op de Westerschelde eischt negen dooden TweeZeeuwsche mannen redden 3 drenkelingen Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk t Partij-voorzitter Andriessen over de K.V.P. in onzen tijd Geen devaluatie van den gulden MAANDAG 14 APRIL 1947 69ste JAARGANG No. 23822 liiiir Het weer. Reactie op geruchten benoeming van Romme Nationale bijeenkomst gidsenbeweging Exportdagen Militaire toestand EXTRA TREINEN VOOR DE VOORJAARSBEURS Datum Najaarsbeur reeds vastgesteld „Linggadjati geteekend, wat nu?" Rechtsherstel voor den K.R.O. Sympathieke geste van Limburg DUBBEL RANTSOEN ZACHTE ZEEP VOOR BABIES MGR. HUIBERS NAAR ROME 22 April interpellatie-Joekes BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21545 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents oer millimeter hoogte. Ingezonden mededeelir.ger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer mjn. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Van onzen specialen verslaggever). Opnieuw heeft de oorlog in zijn na sleep negen slachtoffers geëischt. Zater dagmorgen om ruim 6 uur is op de Westerschelde, ter hoogte van Borsse- len op Zuid-Beveland, het 900 ton me tende vrachtschip „Viceroy" op een mtfn geloopen en onmiddellijk gezonken. Acht leden der bemanning en de Bel gische loods Danhieux, die het schip van Antwerpen naar Vlissingen bracht, zijn bij deze ramp om het leven geko men. Vier der opvarenden konden wor den gered. Onder de omgekomen leden der bemanning bevindt zich de 33-jari- ge Fred Dirken, een Nederlandsche stoker, die met een Engelsche vrouw getrouwd was en te Glasgow woonde. Het is voor een groot deel aan den moed en de doortastendheid van tw.e Zeeuwsche jongemannen te danken, dat vier der opvarenden reeds zeer kort 11a het ongeluk konden worden gered. Het waren de landbouwersknecht rieter zwee- ner en de schippersknecht Arie Verkayk uit Borsselen, die onmiddellijk te hulp snelden in een roeiboot. De 24-jarige Pieter Zweener vertelde ons: „Ik zat aan het ontbijt, toen ik om kwart over zes een ontploffing hoorde Het geluid kwam van de Schelde, daarom liep ik hard naar den dijk. Op ongeveer een kilometer, afstand zag ik een wrak dat nog even boven water uitstak, ik greep een fiets en reed naar de haven. Daar lag het schip van Jonge en met zijn knecht Arie Verkayk ben ik direct met de roeiboot naar het schip geroeid, We moesten tegen stroom op en kwamen daardoor slechts langzaam vooruit. Het duurde een half uur voor we de dren kelingen zagen. Bén zwom er rond met een zwemgordel aan, de anderen klamp ten zich vast aan wrakhout. We vischten eerst den zwemmer op en daarna nog twee anderen. De vierde was ondertus- schen opgepikt door de Zweedsche boot „Lungo" die juist passeerde. Wij hebben onze drenkelingen toen aan de „Lungo" overgegeven, die ze naar vlissingen heeft gebracht. We zijn ook nog naar het wrak geroeid, doch alleen een stuk van de stuurhut stak boven water uit en van eventueele verdere opvarenden 'konden wij niets ontdekken." De vier geredden bezochten wij in het St. Jozefziekenhuis te Vlissingen. Zij ma ken het naar omstandigheden zeer goed. Op een uitzondering na zullen zij echter binnen eenige weken het ziekenhuis kun nen verlaten, zeide dr. H. C. A. Detmar. ,,Wat! Binnen enkele dagen!" wierp de oudste van de vier, de 50-jarige David G-allie, tegen, die zich blijkbaar al weer heelemaal heter voelde. Van de toedracht van het gebeurde konden zij zich ternauwernood iets her inneren. „We hoorden een vreeselijke knal," zei Alex Maclay, „en het volgende wat ik mij herinner is, dat ik door twee jonge mannen in een roeiboot getrokken werd, nadat ik naar mijn gevoelen nog geen twintig minuten in het water had gelegen." Toen wij hem vertelden, dat wil een dier jonge mannen juist gespro ken hadden, vroegen alle vier de gered den er voor te willen zorgen, dat Zwee ner hen kwam bezoeken, opdat zij hun redder zouden kunnen bedanken. De wachtmeester der marechaussee uit Borsselen. G. Riet, die op de reddingsboot uit Breskens de leiding had bij het hergen der lijken, vertelde ons, dat zü in de stuur hut konden doordringen en vier lijken bergen. De overige vijf slachtoffers, waar van men vermoedt dat zij nog aan boord zijn, kon men met de ter beschikking staande hulpmiddelen niet bereiken. Daf zal een duiker aan te pas moeten komen. En ook die zal geen gemakkelijke taak hebben, aldus de wachtmeester, want het wrak vertoont een geweldige ravage. De ontploffing moet zeer hevig zijn geweest. Op 87-jarigen leeftijd is Zaterdagmid dag te 's-Gravenhage overleden de mi nister van Staat, rar. W. L. baron De Vos van Steenwijk, oud-voorzitter van de; Eerste Kamer der Staten-Generaal. De heer De Vos van Steenwijk, die juist hersteld was van een ernstige ziekte, maakte een wandeling over het Lange Voorhout. Juist voor het paleis van de Koningin is hij in elkaar gezakt en over leden. Mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk werd in 1859 te Dalfsen geboren en stu deerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Hij bekleedde verschillende belangrijke functies, waarvan hier worden genoemd: referendaris bij den Raad van State, lid van de Provinciale Staten van Overijsel, lid van den Hoogen Raad van Adel. Van 1913 tot 1929 was de overledene lid, en van 1929 tot 11 Juli 1946 voorzitter der Eerste Kamer. De Kroon erkende de ver diensten van den heer De Vos van Steen wijk, die tevens kamerheer in buitenge wonen dienst van H. M. de Koningin was en sedert 11 Juli 1946 minister van Staat, met de hoogste burgerlijke ohderschei- dinghet 'Grootkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Baron de Vos van Steen wijk is bepaald op Woensdag te één uur op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage. Verwachting tot Dinsdagavond: Bewolkt weer met voornamelijk in het Noordelijke gedeelte van het land hier en daar eenige lichte regen of motregen. Plaatselijk nevel of mist. Overigens vrij zacht weer met meest matigen wind tusschen West en Zuid. Zon 5.46—19.36. Maan 4.17—12.30. BATAVIA, 14 April (A.P.) In Indo nesische kringen in Batavia werd heden onmiddellijk scherpe afkeuring te kennen gegeven, toen men daar vernam, dat vol gens onbevestigde berichten mr. C. P- M. Romme aangewezen zou worden als Gouverneur-Generaal van Ned. Oost- Indië. De Nederlandsche reactie hierop sloot zich aan bij die van officieele kringen, die sterk voorstander zijn van het handhaven van den huidigen Luitenant-Gouverneur- Generaal dr. H. J. van Mook. Het Nederlandsche blad „Nieuwsgier" bracht zijn afkeuring ten opzichte van eenigerlei verandering tot uitdrukking. Een hooggeplaatst Indonesisch func tionaris zei, dat de republiek er sterk voorstander van is, dat dr. Van Mook aanblijft minstens tot de overeenkomst van Cheribon volledig ten uitvoer gelegd is Hij zei, dat de republikeinen geleerd hadden dr. Van Mook te waardeeren en te vertrouwen. Voor de eerste maal voerde de Katho lieke Vrouwelijke Jeugd van Nederland in groot-nationaal verband besprekin gen over eenheid in jeugdbeweging, apostolaat en spelmethodiek. Hiertoe waren dit weekend tien districtscom missarissen, vertegenwoordigend 40.000 gidsen in Nederland, in O. L. Vrouw ter Eem te Amersfoort bijeengekomen. Op de Jaarbeurs te Utrecht, die ..morgen begint, heeft Philips in de groote hal zijn stands op de oude plaats, links van den hoofdingang. Dadelijk wordt daar het oog getrok ken door een monumentale show met aan- en uitgaande lichten, waarmee de aandacht wordt gevestigd op de groote reeks van artikelen, die Phi lips thans weer maakt. Met tusschen - poozen vertelt een versterkte stem op den achtergrond iets van de geschie denis van dit groote bedrijf in de huidige fabriek te Eindhoven werken 23.000 menschen over een opper vlakte, die duizend maal zoo groot is als het fabriekje dat gesticht werd in 1891 en geeft tot slot een op somming van het fabricage-progTam- ma, waaruit de veelzijdigheid van deze industrie blijkt. Behalve gloeilampen en radio's maakt Philips röntgenapparaten, geluidsfilm- projectieapparaten voor bioscopen, elec- tronische meetinstrumenten, hoogfre- quent-generatoren, laschstaven, auto matische telefooncentrales, luchtvaart- zenders, droogscheerapparaten, fotocel len, rijwiellantaarns, versterkerinstalla ties enz. Afzonderlijke aandacht wordt besteed aan de Philishave, het droog- scheerapparaat van Philips waarmee men op de Jaarbeurs „aan den lijve" proeven kan nemen. In een kleine nis staan enkele nieuwe radio-apparaten, die wegens devieztennood voor de binnenlandsche markt nog slechts in beperkte mate geleverd kunnen worden. In de technische afdeeling van de De groote kringvergadering die de K.V.P. Kamercentrale Haarlem, Zaterdagmiddag te Haarlem belegd had, is in dubbel opzicht geslaagd. Eenerzjjds hebben de afgevaardigden der afdeelingen en het bestuur der jongerenorganisatie kunnen luisteren naar de behartigenswaardige woor den van den partij-voorzitter, den heer W. J. Andriessen, anderzijds 'i,,n zich een interessant debat ontwikke len, dat welhaast alle vraagstukken van deze dagen onder de loupe nam. Nadat mr. dr. P. J. Witteman, voor zitter der Centrale, een kort inleidings woord had gesproken, kon men den heer Andriessen voor het eerst als partij voorzitter in Haarlem begroeten en ver nemen, hoe de K.Vjp. beginsel- en pro- gram-party is, gericht op het algemeen welzijn. Het verheugde spr. dat in de Troonrede punten uit het urgentie program zijn overgenomen, o. a. betref fende de echtscheiding, de jeugdorga nisaties en de zedelijkheid. Het katho lieke volksdeel wil onverbrekelijk een deel van de gemeenschap blijven en de naamsverandering van haar party heeft geen wijziging gebracht in het behouden van wat vroeger verkregen is. De K.V.P. voert geen party-politiek, maar heeft wel haar eigen taak op staatkundig ge bied. Vervolgens schetste spr. het causaal verband tusschen het huidige huma nisme en de verschuiving naar links, waarna hy er op wees, dat de positie van de C.P.N. dwingt tot bezinning. Met hetzelfde enthousiasme als de commu nisten moeten wij strijden, temeer daar onze doelstellingen leiden tot een groo- ter inneriyk geluk. De materieele opbouw van ons land vraagt groote aandacht en het is nood zakelijk, dat de staatsorganen op dit gebied soepeler gaan werken De gezins politiek biyft primair, waaraan onaf scheidelijk de loon- en pryspolitiek is verbonden. By deze en andere vraag stukken is een vasthouden aan en toe passen van de Pauseiyke Encyclieken een veilige richtiyn. Vervolgens namen verschillende afge vaardigden aan een debat deel, dat zoo wel het ambtenarendom, het bedrijfs leven, het loonplafond als den broeder- dienst betrof. De heer Andriessen wees er in zyn antwoord o. a. op, dat de K.V.P. met haar 500.000 leden torenhoog boven elke andere partij uitsteekt. Vervolgens werd een huishoudelijke vergadering gehouden. Tot lid van de Centrale werd gekozen de heer Dam huis uit Weesp. Er zal nog een kring vergadering gehouden worden vóór de groote byeenkomet te Utrecht op 9 en 10 Mei. Voor het Goseling -Verschuur- Herstelfonds zijn totaal in Neder land 14000 bonboekjes uitgegeven, waar van de Kamercentrale Haarlem er 549, met een totaalbedrag van ƒ36.000, voor haar rekening moet nemen. Jaarbeurs aan de Croeselaan is Philips met enkele interessante nieuwigheden verschenen. Hiertoe behoort o.m. de z.g. contactlaschstaaf. vervaardigd naar een nieuw procédé, waardoor het moge- ïyk is geworden sleepend te lasschen in alle standen, hetgeen voor allerlei con structies groote voordeelen biedt en nieuwe mogelykheden opent. Met deze laschstaven wordt voor belangstellenden gedemonstreerd. Voorts troffen wij enkele hoogfrequent- generatoren met verschillend vermogen, welke apparaten een steeds toenemend aantal toepassingsmogelijkheden gaan krijgen, o.a. het aan de oppervlakte har den van beitels, tandraderen etc. en de fabricage van triplex ook in gebogen vormen en het voorverwarmen van pers- poeder ten behoeve van de kunsthars- fabrieken. Philips past deze procédé's toe in eigen bedrijf bij het voorverwarmen van het perspoeder waarmede radio- kasten, deurknoppen, jashaken etc. wor den geperst, terwijl de diëlectrische hoogfrequentverhitting in de fabrieken te Hilversum wordt gebruikt voor het vervaardigen van houten radiokasten. Ook de stand van electronische meet apparaten voor verschillende doeleinden is uiterst interessant en van zeer groote beteekenis voor laboratoria en uiteenloo- pende takken van industrie, waar zeer fijne meetapparatuur wordt veréischt. Opvallend is, hoe men door middel van z.g. kathodestraal-oscillografen in staat wordt gesteld zeer fijne trillingen, die den menschelijken zintuigen ontgaan, op een fluoresceerend scherm waar te ne men. Alle apparaten welke bijeen zyn ge bracht hebben voor den wederopbouw van Nederland direct of indirect nog da gelijks hun beteekenis. Eveneens kunnen hierbij worden genoemd de door Philips vervaardigde Philite-artikelen, samen gevat <mder den naam bouwbeslag, waarvoor een aparte stand ijs ingericht. Men ziet hier deurknoppen, brievenbus sen, W.C.-zittingen, jashaken en nog vele andere nuttige artikelen meer. Ter bevordering van het welslagen van d,e exportdagen morgen en overmor gen heeft het Jaarbeursbestuur een specialen exportcatalogus samengesteld, welke uitsluitend bedoeld is voor buiten- landsche deelnemers en die een volledige oriëntatie bevat omtrent de exportmoge- ïykheden uit Nederland. Vrijdag werd voor de Nederlandsche gasten op de Jaarbeurs een merkwaar dige plechtigheid gehouden in de Dom kerk, nameiyk een bijzondere muzikale wydir.gsavond op initiatief van de Her vormde Gemeente. Duizenden hebben van dezen eersten zomerschen Zondag naar waarde genoten. Het Het Gooi en de duinstreek beleefden de eerste invasie van Zondagsgasten. Het was langs de buitenwegen overal zeer druk van de velen, die in de warme zon liepen te wandelen. Zandvoort trok de tweede keer 'in dit jaar druk bezoek. Ging de eerste groote ijsvelden op het strand, aterjas, de handen in de zakken maal de belangstelling uit naarde ijsberg en ivaarbij men diep weggedoken liep in een warme rvini en trappelend, van de koude voeten, ditmaal, enkele maanden later, lag men op het strand te stoven in de voorjaarszon, met de jas uit, ongedwongen in hemdsmouwen. Een voorproefje van den zomer, vacantie en blijde levensvreugde Volgens een, Nederlandsch-In- donesisch communiqué, dat te Ba tavia is uitgegeven, is de mogelijk heid geschapen voor een accoord over de belangrijkste economische problemen, die de Nederlanders en de republiek besproken hebben. „Wij vertrouwen, dat de eerste tastbare resultaten van deze bespre kingen eerlang zullen blijken", zoo zegt dit communiqué. Het geeft tenslotte nadere bevestiging van eerdere berichten, volgens welke de onderwerpen van bespreking waren: 1. Het tot stand brengen van gemeen schappelijke productie- en deviezenre- gelingen. 2. De terugkeer van de recht matige eigenaars naar hun ondernemin gen. 3. Vorming van een gezamenlijk voedselfonds. 4. Maatregelen om de op heffing van de Australische boycot van Nederlandsche schepen te bevorderen. Bureaux van het republikeinsche mi nisterie van Voorlichting, zoo meldt het Fransche persbureau Agence France Presse, zullen binnenkort op Neder landsch gebied kunnen worden geves tigd. Dit is het resultaat van besprekin gen, die gehouden zijn tusschen Soe- brandio, secretaris-generaal van het re publikeinsche ministerie van Voorlich ting en den Ned.-Indischen regeerings- voorlichtingsdienst. Deze bureaux zullen nauw samenwerken met den Ned.-Indi schen voorlichtingsdienst. In het weekoverzicht van den militairen woordvoerder te Batavia wordt o.m. ver meld, dat leden van het Laskar Ra'jat te Medan deel nemen aan rampokpartijen en weinig geneigdheid toonen om het be vel „staakt het vuren" op te volgen. Het spervuur in verschillende sectoren wordt Naar aanleiding van de in een deel der Nederlandsche pers en ook in de buitenlandsche pers gepubüceerde be richten over de mogeiykheid, dat de Nederlandsche regeering een waardever mindering van den gulden in overweging zou hebben genomen, is het A.N.P. van officieele zyde gemachtigd al deze ge ruchten ten stelligste tegen te spreken. Er zal bij de maatregelen, welke de re- j;eering in de spoedig te verwachten nota van minister Lieftinck zich voorstelt te nemen, geen sprake zijn van devaluatie van dten gulden. Naast de reeds eerder geannonceerde speciale jaarbeurstreinen zal in verband met de komende Voorjaarsbeurs, die van 15 tot 24 April te Utrecht wordt gehouden, van Dinsdag 15 tot en met Zaterdag 19 dezer en van Maandag 21 tot en met Donderdag 24 April a.s. een aantal voortreinen worden ingelegd van Rotterdam, via Den Haag, van Amster dam, van Hilversum en van Geldermal- sen naar Utrecht. De Raad van Beheer van de Konink- ïyke Nederlandsche Jaarbeurs heeft thans de data van de 49ste beurs definitief vastgesteld. De najaarsbeurs zal dien overeenkomstig worden gehouden van Woensdag 17 tot en met Vrijdag 26 Sep tember. niet beantwoord. Te Tjiandjoer werden twee Nederland sche bivakken beschoten en waren er vijf patrouille-botsingen. Ten Zuid-Westen van Modjokerto werd een Nederlandsch bivak beschoten en werd artillerievuur ontvangen. In Zuid-Celebes werden aanhoudende pogingen tot infiltratie uit Java gecon stateerd. Naar wij vernemen, zal prof. mr. P. S. Gerbrandy hedenavond 20.35 uur voor de N. C. R. v., over Hilversum 2, een rede houden met als onderwerp: „Ling gadjati geteekend, wat nu?" Tijdens zijn bezoek aan de K.R.O.-studio te Hilversum heeft het bestuur van den Kath. Radiohond in Limburg aan den K.R.O. een vorstelijke som aangeboden ,,ter begeleiding van de Limburgsche actie voor rechtsherstel", zooals de woordvoerder, de heer J. Kellenaers uit Tegelen, meedeelde. Het K.R.O.-bestuur, door uitstedigheid van prof. J. B. Kors en de directie ver tegenwoordigd door de heeren F. Bouw man en A. van oorschot, heeft hartelijk dank betuigd voor deze prachtige geste van meeleven door het Zuiden. De Limburgers, die vergezeld waren van prof. Teeuwen en de beide secretarissen van Mgr. dr. Lemmens, deelden nog mede, dat zij reeds meer dan twintig duizend handteekeningen hebben verzameld ter ondersteuning van genoemde actie voor het herstel van den K.R.O. in zijn oude rechten. Tot voorzitter van den Limburg- schen bond werd gekozen de heer Van Boven. Naar wü vernemen zal a.s. Donderdag voor kinderen van 0 tot 1 jaar een dub bel rantsoen (d.i. 500 gram) zachte zeep ter beschikking worden gesteld. (Van onzen correspondent) Er is goud ontdekt op de Veluwe en zilver, veel zilver zelfs. Op iedere 100 kilogram goud- en zilver-houdend gesteente 2 gram goud en 108 gram zilver. Al die schatten liggen dicht on der het oppervlak, zoo maar voor het opscheppen en niet meer dan 5 a 6 meter diep en tusschen het gele zand en de glinsterende steenen glanzen füne deeltje stofgoud. Als men de wilde verhalen der laatste dagen zou moeten gelooven, dan is het alles goud wat er op de Veluwe blinkt. Er is dan niet veel verbeeldingskracht voor noodig om een gold-rush te ver wachten, boortorens, goud-wasscherijen, kortom nieuwe welvaart, dan grijpt de goudkoorts om zich heen en verguldt elk kiezelsteentje, dat wordt opgegraven, en de grindgravers zijn gouddelvers gewor den. Feit is, dat er in den bodem van de Noord-Veluwe inderdaad goud is gevon den, maar vreemd lijkt het, dat geologen ervan onkundig zouden zijn; want grind- graverijen zyn er sedert menschenheuge- nis geweest en ook de zilver-geaderde steenen waren er nimmer een zeldzaam heid. Maar hoe het ook zij, de heer De Zwart, die in de buurt van een grind- graverij in Doornspijk woont, schonk alle aandacht aan de goudgeschilferde en zilver-dooraderde steenen, aan het glinsterende stof, dat tegelijk met grind en zand gedolven werd. Weliswaar stond hy in den beginne sceptisch tegenover zijn vondsten, maar toen verschillende bijtende zuren de metalen schilfertjéis niet aantasten, wilde hij er meer van weten. Hy zond een monster steenen voor onderzoek naar de edelmetaal- bedrijven van Hendrik Drijfhout en Zn. te Amsterdam en het terugontvan gen essay-billet vermeldde, dat 100 kg. van dit gesteente 2 gram goud en 108 gram zilver bevatte. De Zwart verwittig de H. M. de Koningin van zijn ontdek king en wachtte in spanning de komende dingen af. zyn geduld werd evenwel op een dusdanig zware proef gesteld, dat hij tenslotte voor de verleiding bezweek en zijn geheim aan de openbaarheid prijsgaf. Met de tallooze vragen, waar mede hy in de eenzaamheid van zyn landhuisje zy'n hersenen pynigde, zul len nu pers en publiek zich bezig hou den. De vraag waar alles om draait is, at de bodem voldoende goud en zilver bevat om het delven ervan loonend te maken. De heer De Zwart blijkt er zich volko men van bewust, dat er geen goud is zonder schuim, ook dat hel monster- onderzoek van zeer betrekkelijke waarde is. Het eenige, waarop hij prijs stelt, is een grondig en wetenschappelijk bodem onderzoek op de Noord-Veluwe. Dit nu hoopt hij te verwezenlijken door zijn zorgvuldig bewaard gebleven geheim te onthullen. De vindplaats, wel ke deel uitmaakt van particulier bezit, wordt nog wel geheim gehouden, maar niettemin trekken reeds menschen over dorre heide en tusschen donkere bos- schen naar het blanke glinsterende zand, waarover de zonnegloed der laatste da gen een gouden glans heeft gespreid. Wij hebben informaties ingewonnen bij de Geologische Stichting te Haar lem, waarvan mr. Rijnhold directeur is en waaraan de bekende geoloog dr. Tesch is verbonden. Op onze vraag of het vinden van goud in het Veluwezand tot de mogelykhe den zou behooren, antwoordde men, dat het zeker niet uitgesloten is, dat er goudkorreltjes gevonden worden, maar onwaarschijniyk werd geacht, dat zy in groote mate en over een groote opper vlakte verspreid aanwezig zouden zyn. „Zou dit het geval zijn," zoo zeide de geoloog, die °ns te woord stond, „dan was ik al lang niet meer in Rijksdienst." Ongeveer 40 jaar geleden is bij Nij- verdal ook een dergelijke vondst gedaan en men koesterde toen geweldige ver wachtingen, maar de onderzoekingen zijn tenslotte op niets uitgeloopen. Men is van meening, dat, wat de zaak- Doomspijk betreft, van werkelijke good- winning voor ons land geen sprake kan zijn. Een zeldzaam gezicht in de Amsterdamsche haven. Aan de Javakade te Amsterdam lagen niet-^ninder dan zes zeekasteelev en wel v.l.n.r. op den voorgrond de .Jfiev-m Holland", de .J>oeloe Laut" en de ,Joh. van Oldenbarnevelt". Op den achtergrond de „Boissevain", de „Roepat" en de „Oranje". (Luchtfoto K.L.M.) Zaterdagmiddag heeft voor een zeer groot gehoor in een der zalen van Kras- napolsky een lange rij van sprekers uit verschillende landen getuigenis afgelegd van hun geloof in de toekomst van een Yereenigd Europa. Dit congres was be legd door de „Union européenne fédéra- liste" en de „Europeesche Actie" en werd gepresideerd door mr. E. Sassen. In zyn welkomstwoord dankte mr. Sassen voor de groote opkomst van be langstellenden en richtte zich in het bij zonder tot den vertegenwoordiger van den Franschen ambassadeur, tot den vertegenwoordiger van den Apostolischen Nuntius en de vertegenwoordigers van de Nederlandsche departementen van bestuur. De Rév. Père Challlet, bekend als re dacteur van de „Cahiers du Monde nou veau" en de „Témoignage Chretien wees er in zijn rede op, dat we nu zien hoe de geallieerden van vroeger hun tijd ver praten zonder één vraagstuk op te leasen, de Europeesche federalisten zyn krachtens geloof en roeping vijanden van den oorlog en willen niemand, noch de Russen, hQcb de Amerikanen, van imperialisme beschul digen. Het is absoluut noodzakeiyk, dat Rusland en het Westen elkander zuLen gaan begrijpen. Colonel King zeide, dat hij sprak tot het Nederlandsche volk, wiens moed en beproevingen in de voorbije jaren in. En geland allerminst vergeten zijn, als lid van het Engelsche parlement en ais lid der Socialistische partij. Hij herinnerde aan. rechter Jackson in Neurenberg, die tot Goering gezegd had: staten kunnen geen misdaden bedrijven, dat kunnen al leen de individuen, die de verantwoorde lijkheid hebben. Naastenliefde begint m iemands naaste omgeving. Engeland be hoort bij Europa, daarom is het idee van Mr. Churchill over een Vereenigd Euro pa juist. E11 Mr. Attlee heeft gezegd: Europa moet zich federaliseeren of on dergaan. Dit is het meest dringende pro bleem in de nabije toekomst. De in Nederland woonachtige Tsjecho slowaaksche afgevaardigde Brerijs wees er op. dat de angst van de volkeren de een heid belemmert; de angst kan weggeno men worden door elkaar beter te leeren kennen. Levendige toejuichingen oogstte de 20-Jarige Thomas Olsen, die namens de Scandinavische jongeren een hartstochte lijk appèl tot eenheid tot de vergadering richtte. Ook mademoiselle Trinquier, die eindigde met de woorden: vrede op aarde aan de menschen van goeden wil, maak te veel indruk. Dr. Ernst von Schenck. redacteur van de Schweizer Annalen en schrijver van het boek „Europa und die Deutsche Fra- ge" wierp de vraag op, wie leiding moet geven aan het Europeesche federalisme. Hij had eens aan iemand, die alleen Ame rika zag, geantwoord: Holland. Dat wa» meer dan een „bon mot". West-Europa moet zich verzetten tegen de „Truman- doctrine". Wij zijn geen bolwerk van de Angelsaksische wereldmacht. Tenslotte gaf Dr. Henk Brugmans een samenvatting van het gesprokene, en sprak over samengaan met de tallooae Duitschers, die nu dreigen te stikken in den chaos, en naar ons uitkijken voor de federalistische gedachte. De nationale ge. dachte geeft in deze wereld geen uitkomst meer. Een boven-nationale oplossing, een „rijk van het midden" is noodig. Dit is het tegendeel van blok-politiek. In aansluiting op ons bericht over <4e reis van Mgr. Huibers naar Rome. ver nemen wy thans, dat deze is vastge steld van 20 April11 Mei. De mcuw oenoemde ambassadeur der Ver. aan H.M. de Koningin ten .paleize Lange Dr. Baruch inspecteert de voor Staten in Nederland, dr. H. Baruch, heeft Voorhout zijn geloofsbrieven overhandigd, het paleis opgestelde eerewacht 22 April zal de Tweede Kamer weer in het openbaar bijeenkomen. Aan de orde zal dan o.m. zijn de interpellatie- Joekes, naar aanleiding van fraude en andere knoeierijen op het gebied van de voortbrenging en verdeeling, zoomede van den in- en uitvoer van voor het Nederlandsche volk belangrijke zaken, waaraan het dringend behoefte heeft Op de tweede voorbereidende conferentie voor handel en werkgelegenheid, welke te Genève bijeen is, heeft namens den Neder landsche delegatie gesproken minister G. W. F. Huysmane. Uit zijn rede stippen wij san de opmer kingen over de multilaterale tariefsonder handelingen. Hetgeen wij in gedachten heb ben is den internationalen handel een grootere mate van vrijheid te verzekeren. Wij weten, dat de internationale handel lijdt on der een groot aantal maatregelen, welke ver schillende staten noodig vonden te treffen, waarin preferenties, uitermate hooge tarie ven en indirecte tariefsbescherming zijn be grepen. Thans zijn wij samengekomen om deze maatregelen te bespreken. Ik ben van meening. aldus de minister, dat wij ons moeten realiseeren dat deze con ferentie slechts tot een succes kan leiden, indien alle betrokken landen geneigd zijn hun deuren voor den handel van anderen Bij al uw twistgesprekken is het I van grooter belang dat gij gelijk hebt dan dat gij gelijk krijgtJ te openen en voorts, dat de groote onderne ming, waarin wij ons hebben begeven, niet met succes kan worden bekroond, indien er niet in een stevige schakel wordt voorzien tusschen ons werk hier en het werk dat ver richt wordt door hen, die belast zijn met de regeling van de economie van de z.g. vijan delijke landen. Ik geloof, dat de tijd is aangebroken om duidelijk te maken, dat het geloof in de doelstellingen van de International Trade Organisation niet toelaat. dat aanspraak wordt gemaakt op de uitzonderingen voor het geval van de belangrijke economische ge» bieden als de „vijandelijke landen" onge twijfeld zijn, wat zij ook in andere opzichten geweest mogen zijn. Er moet een schakel tusschen deze twee zaken komen en indien deze schakel niet stevig en betrouwbaar is» zullen, naar mijn meening, de gevolgen hier van ernstig zijn. Ondertusschen kunnen wij echter ons werk hier voortzetten in de veronderstelling, dat deze schakel zal worden aangebracht. Minister Huysmans wees er nog op, dat de politieke structuur van het Koninkrijk der Nederlanden zich in het stadium van reconstructie bevindt. Gezien het huidige stadium van reconstructie zal het kunnen voorkomen, dat ten aanzien van bepaalde punten een reserve in acht moet worden genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1