In de laatste minuten gelijk Haarlem ontsnapt bij Xerxes aan een nederlaag WEMBLEY desillusie voor Britsche Keuze-Commissie Daan de Jongh weer terug naar zijn oude liefde Wéér twee voor Blauw-Wit Z.F.C. en W.F.C. verliezen kostbare punten AJAX STAAT ZES PUNTEN VOOR Volewijckers nemen de leiding in tweede district Wilkes figurant Maar Burnley juichte... Magere zege van Volewijckers op HBS 4 AFC blijft winnen Katholieke actie m de sport DWS uitgeschakeld door ADO DRIE NEDERLANDERS in Eur. kampioenschap? -IMRSfl Nieuwe nederlaag van Stormvogels MAANDAG 14 APRIL 1947 PAGINA 3 IHiimmill Zeven biljarters promoveoren GOEDE TIJDEN DIJ DJK WH WÊBÊÈ Amsiterdamsch jeugdteam verliest van de Denen Cup League Poovere wedstrijd tegen D.F.C. WSBÈBSÊBBÈSIIBÊSÉÊBSBIBÊtttÊBt'' Verrassende zege van VJS.V. Na 12 weken (Van onzen specialen verslaggever) ROTTERDAM, 13 April. De schier ondraaglijke spanning, welke de 30.000- koppige menigte in het Rotterdamsche Stadion in haar greep hield gevangen, werd •crst verbroken toen scheidsrechter Van Male voor de laatste maal de fluit aan a'jn lippen bracht en het einde aankondigde van dezen in hooge mate boeienden kamp. Tot tweemaal toe had Xerxes kans gezien een voorsprong te nemen en toen acht minuten voor tijd linksbuiten Koning zijn club andermaal de leiding bezorgde, lag 't er naar uit. dat de punten in Rotterdam zonden blijven. De laatste minuten waren ingegaan, Xerxes met man en macht verdedigend, toen de onberekenbare Roozen 'een pas van Groeneveld feilloos benutte en het overigens verdiende Selyk spel voor de Haarlemmers uit het vuur sleepte. Men kreeg aanvankelijk niet den in druk, dat hier twee clubs aan het werk Waren die eenige aanspraak wilden doen gelden voor een plaats aan het hoofd van de ranglijst. Vooral Haarlem kon in de eerste helft niet op toeren komen en speelde een spel met weinig brio en over tuiging. Xerxes daarentegen trok van tteet af met een behoorlijke dosis ag ressiviteit ten strijde en gaf gedurende het eerste half uur den toon aan. Reeds na drie minuten had Haarlem door Groeneveld de leiding genomen, Diaar dit doelpunt schonk den Haarlem supporters niet veel vertrouwen, want achter was het niet steeds even safe. Van der Hulst talmde nogal eens met ingrij pen. Westerink omspeelde na een kwar tier een weifelenden v. d. Hulst en schoot het leer achter Kluit. Steeds sterker Werden de aanvallen der Rotterdam- Diers. Het doelpunt waarmee Rijshouwer den stand op 21 bracht kwam dan °ok niet als een verrassing. Het was deze achterstand welke de roodbroeken het gevaar deed beseffen. Smit, die tot op dat moment in teruggetrokken posi tie speelde, trok mede naar voren waar door de Haarlem-attaques van opzet ge vaarlijker werden. Vijf minuten vóór rust nam Kick zijn kans waar, toen Boeree hem den bal zuiver toespeelde. Een stijl vol doelpunt dat herinneringen opwekte aan glorievolle jaren. Twee minuten hierna was het Roozen, die uit een meesterlijke throughpass van Kick Smit v. d. Peppel geen kans gaf. In de tweede helft was Wilkes, die voor de pauze door een blessure min of meer als figurant had meegehuppeld, door Kok vervangen. De Rotterdammers na men onmiddellijk het initiatief en al heel gauw deponeerde Westerink den gelijkmaker achter Kluit. Het meest in teressante gedeelte van den strijd brak nu aan. In deze periode hervond Haar lem zijn kampioensvorm van de laatste wedstrijden en speelde een prachtig sa menspel. Roozen kreeg hoe langer hoe meer vat op het spel van den stoppe renden De Leeuw en stelde met vinnige schoten doelman v. d. Peppel op de proef. Deze doelwachter bleek echter voor geen kleintje vervaard te zijn en wierp zich met forsche sprongen op het leer. Tegen de verhouding in was het Xerxes, dat door Westerink wederom voor kwam te liggen (43), maar met een hierop moest v. d. Peppel visschen bij een schot van De Winter (44), waarna de slotphase intrad, zooals hier boven beschreven. Via 54 werd het ten slotte 55. Roozende middenvoor van Haarlemmaakt het doelman Van Peppel lastig in den te Rotterdam gespeelden wedstrijd tegen Xerxes (55). Naar w(j vernemen is de mogelijkheid niet uitgesloten dat aan het Europeesch biljartkampioenschap 71/2 te Amsterdam drie Nederlanders zullen deelnemen. Dat zal het geval zijn. wanneer de Portugees Ferraz geen gelegenheid zou hebben naar ons land te komen. Jan Sweering zal dan met de al eerder aangewezen De Leeuw en Van de Pol. de Nederlandscho kansen verdedigen. Zooals bekend nemen verder de Belgen Van Hassel en Baudart do Franschen Albert en Dufetelle en de Tsjech Francl aan de Donderdagmiddag beginnende kampioenschappen deel. Wij komen daar dezer dagen nog uitvoerig op terug. In Amersfoort zijn de slotpartijen ge speeld van het nationaal kampioenschap klein-biljart cadre 35/2, tweede klasse Verhagen uit Den Bosch had Zaterdag den titel reeds behaald. Dat er in dit tour. nooi zeer sterk is gespeeld, blijkt wel uit het feit, dat 7 van de 8 spelers gepromo veerd zijn en alleen Van der Braak uit Vught in de tweede klasse moet blyven In het Sportfondsenbad-Oost te Am sterdam Organiseerde de Amsterdamscht zwemvereenlglng D.J.K. een nationalen jeugd-dnekamp tusschen H.V.G.B. (Haar lem), De Robben (Hilversum) en D.J.K. Aan dezen driekamp waren tevens eenige icvitatienummers verbonden. Het was niet te verwonderen, dat Nel van Vliet, die den laatsten tijd in een buitengewoon goeden vorm is, het beste uit de bus kwam. Op het nummer 100 meter school slag bleef zij met een tijd van 1 minuut 19.1 sec. slechts 0.1 boven haar wereld record. Hannle Termeulen maakte Op de 400 meter borstcrawl den goeden tijd van 5 min. 29.1 sec. Greetje Galliard was on genaakbaar op de 100 meter rugcrawl. Tot 75 meter bleef zij gelijk opzwemmen met mevr. Nida Scheffer-Senff. die op deae wedstrijden haar come-back in het wedstrijdleven vierde. Deze moest het met ruim 2 sec. verschil tegen de jongere gar de afleggen. Böb Bonte won de 200 me ter schoolslag. De driekamp, waar het eigenlijk om be gonnen was. werd gewonnen door D.J.K. met 1474.6 punten, gevolgd door H.V.G.B. met 1498.40 punten en Robben met 1513.50 punten. LONDEN, 12 April. op de zonnige tribunes van stampvol Wembley zit ver genoegd de Keuze Commissie van het United Kingdom. Zij zal straks een wa penschouw zien van spelers die candidaat zijn voor den strijd tegen Europa's Rest en het lijdt geen twijfel of de Lawton's, Johnston's, Mannions en Matthewsen zullen het breede pad dat hun selectie commissie kan bewandelen met markante feiten afbakenen. Groot materiaal, op gesteld en wel.. Een kind kan de wasch doen! Maar o gruwel, o spijt, o alle stopper- billen van de Britsche Eilanden, wat is dat verschrikkelijk tegengevallen. Hoe za ten drie kwartier later diezelfde vroede vaderen van de Keuze Commissie met starende oogen in hun thee te roeren! Men stelie zich voor: de grootmeesters schaak- mat gezet. En hoe en door wie! Onder Lawlun, de Engelsche middenvoor ons gezegd: door een Schotsche ploeg met „keZ met zijn Schotsche bewakers fff- zeven nieuwelingen. de match erp Wembleydie met 11 De voorsprong? Niet meer dan 10, eindigde maar dat was nu juist het onbegrijpelijke. „Daaai!Hij klonk als een wan hoopskreet, die schreeuw van den Vole- Wijckers-rechtsbinnen De Ruiter tot kijn aanvalsleider De Jongh, wien het een kwartier voor het eindsignaal wel duidelijk moet zijn geworden, dat zijn optreden als linksbuiten gedurende vijf en zeventig minuten in den strijd tegen het Haagsche H.B.S. als een mislukt experiment kon worden beschouwd. Op het moment, dat hij zijn oude midvoor- Waats weer innam, daar zijn eerste hans kreeg enom zeep hielp, was het dus begrijpelijk, dat het goede Vo- lewijckershart zijn smart en wanhoop moest luchten, want er was al zoo een en ander mis gegaan dezen lauwen lentemiddag op het Mosveld. Vooral bij de schutters. Aanvankelijk moeten zy gedacht hebben, dat het de Hofstadsche defensie was, die hun succes in den weg stond, maar hun gevoel van machte loosheid moet beangstigend zijn gewor den toen voor iedereen zichtbaar werd, dat niet H.B.S. het struikelblok vormde, doch de eigen Volewijcksche gesteld heid. Dat was het immers: het totale gebrek aan zelfbelieereching speelde hier een overigens normaal werkende voorhoede danig parten, berokkende den Volewijckers met een iets andere dosis geluk bijna een schade van min stens één kostbare punt. Gebrek aan heheersching: hoe verklaart men het anders? In de eerste minuten ontstaat dl dadelijk een critieke situatie voor het fi&agsche doel. Smit lost een kogel, bal stuit op een haag van verdedigers, doelverdediger is uitgeloopen en stompt het leer naarSmit. Nog eenmaal hetzelfde spelletje, dan een derde schot: het verdwijnt in de eindeloosheid van ^e voorjaarslucht. Tweede tafereel: On middellijk na rust speelt de solide Am- sterdamsche middenlinie sterk op haar hinnen-voorwaartsen. Correct laag aan gegeven gaat de bal eerst naar v. Hou- ivelingen. Hij passeert de H.B.S.-ver- hediging met het leer nog trapvast aan hen voet, dan een schot, dat meters Tot besluit van het internationale jeugd-voetbaltournooi van de voetbalver eniging „Lijnden", dat deze week te £adhoevedorp gehouden werd, speelde Amsterdamsch Jeugdelftal tegen het nest geplaatste buitenlandsche elftal in f'et tournooi, „Boldklubben '93". Nadat 5? Amsterdammers met de rust een ver enenden l0-voorsprong hadden gehad, xwamen in de tweede helft de Denen ge- ,ncht opzetten en wisten, na aanvanke- i'ik met 2o te hebben achtergestaan, «en wedstrijd met 4-2 te winnen. .JDe burgemeester van Amsterdam, mr. v£n. J. d'Ailly woonde een gedeelte van «en op het Volewijckers-terrein gespeel- n wedstrijd bii en liet de spelers aan „inn voorstellen. Na afloop van den wed- wi reikte de- burgemeester van Haar- *emmermeer mr. j. F. Jansonius, den de2r clezen wedstrijd beschikbaar gestel- ea beker aaa de Denen uit. hoog zijn doel volkomen mist. Nog geen minuut later vergast zijn collega van den rechtervleugel, De Ruiter, ons op een soortgelijke demonstratie. Derde er. laatste krachttoer: Vlak voor het einde komt Bakker, die op dat moment als rechtsbuiten optreedt, alleen op den vrij onzekeren Haagschen keeper Briedé af. Deze staat slecht opgesteld, maakt zijn doel eerder grooter dan kleiner, loopt niet uitBakker schietDe ge schiedenis wordt eentonig en verdient niet te veel woorden. Dit waren drie flitsen uit een zij het dan ook minder bevredigende maar dan toch leerzame wedstrijd der Volewijckers. Zij dienen hun kanonnen geducht te reviseeren! Volledigheidshalve dient gezegd, dat Daan de Jongh bij een ongelukkigen val van den Haagschen doelverdediger het leer voor het inrollen kreeg (10) zoo onmiskenbaar had de Schotsche aan val keer op keer het defensieve wonder van de Engelschen overtroefd. Wembley was er stil van, omdat het allemaal zoo eenvoudig leek wat die piepjonge Schotjes daar met de geroutineerde Engelschen uitspookten. En toen na 16 minuten McGlouden een bal precies in een onbewaakten hoek prikte, leek dat slechts een begin. Dat het bij 1o bleef is een van die dingen, die je achteraf moeilijk kunt verklaren. En dat terwijl ons notitieboekje aan Engel sche zijde precies één schot noteerde: een optater van Lawton, die er overigens niet doorkwam. Bij brokjes e.i beetjes kwam na de pauze de kwaliteit van de Engelsche voetbalploeg weer in het spel tot uiting. Het werd beter en vlotter naarmate de Schotten door zoo veel energieverbruik den afstand in hun beenen gingen voelen. Toen was de geest er weer zoo'n beetje en de inspiratie. Toen herkende men de weergalooze combinaties en switches van MannionLawtonCarter. En toen kwam ook onvermijdelijk de bekroning op de weergalooze voetbalkunst van dit drietal, met Cold Carter als scorer. Gelijk! De keuze commissie zuchtte voldaan, maar zelfs Johnny Walker kon na afloop de genoeglijke stemming van vóór den wedstrijd niet meer doen terugkeeren.. Tezelfder tfjd dansten elders op een En- gelsch voetbalveld elf dolgelukkige tweede klassers, omdat zij het recht verwierven, 26 April Charlton Athletic op datzelfde Wem bley te ontmoeten. Het waren de jongens van Burnley, rotsvast candidaat voor pro motie naar de eerste, maar op het oogen- blik speciaal in trek als cupfighter. En dan vooral om wat ze vandaag uitgehaald heb ben. Wel eens gehoord van Liverpool? Die knapen hebben een aanvalslinie waarbij de voorhoede van het Nederlandsch Elftal een pasgeboren vijfling lijkt; sterren van links naar rechts in cijfers uitgedrukt ruim een half millioen aan fatsoenlijke Nederland- sche guldens. In de eerste ontmoeting.... nou ja. Maar de replay, dét zou wat.... Het zou niks, heelemaal niks. Die elf tweede klassers, geen pondenkampioe nen, maar gezworen kameraden hadden zóó beslist hun zinnen op Wembley ge zet, dat ze wie-weet-waar-vandaan de kracht en de energie bijeengaarden om het bombardement van het Half Millioen te bedwingen en tien minuten voor tijd zélf hun slag te slaan door een beauty van Harrisson. Waarbij het bleef. En., e.. Charlton zal van goeden huize moe ten komen! Tenslotte waren er ook nog heel gewone leaguewedstrijden. Maar daarover mogen de uitslagen en ranglijsten spreken: Eerste divisie: ArsenalMiddlesb. 40, (Van onzen sportredacteur) AMSTERDAM, 13 April Dat waren dus twee van de zes clubs die kansen hebben op den kampioenstitel in district ÏI. Maar mijn hemel wat hebben ze er bitter weinig van terecht gebracht; zoo wel DFC, dat dan ook met 31 verloor, als Blauw Wit, dat door zijn overwinning weer tot een geminiseerde groep van fa vorieten is gaan behooren. Het was allemaal zoo slap en dor en zóó weinig van een kwaliteit dat het de onderseheidiig kampioensvoetbal zelfs niet halverwege tegemoet kwam. Ook met de ..gunstige uitzonderingen" was het maar poovertjes gesteld en zoo gaf ten slotte alleen de schotkracht van de Am sterdammers den doorslag. DFC had de eerste serieuze scoringkans, maar Mijn- ders, van wien het bij de Dordtenaren nog altijd moet komen, miste vrij voor doel. De andere linksbuiten, Bergman, kon aanvankelijk maar niet langs Litz komen. Toen hij na een half uur den Dordtschen rechtsback eindelijk op de knieën kreeg, was het meteen raak ook. Wel werd zijn voorzet weggewerkt, maar Stijger ving den bal op en schoot van grooten afstand hoog in: 1o. Daarna kon Blauw Wit een geringe meerderheid niet in doelpunten uitdruk ken. Eerst 10 minuten na rust, toen Zwaan geheel onnoodig Wijngaarden hard attaqueerde, werd het 2—0, doordat Bergman den toegestanen strafschop feilloos benutte. Mooier was het doel punt, waarmee Blauw Wit dertien minu ten vóór tijd de veilige haven binnen zeilde. Een schot van Wijngaarden uit een voorzet van Bergman, werd door den Dordtschen doelwachter, vallende uit doel geduwd. De Wekker, naar rechts afge dwaald, kreeg den bal echter te pakken en toen die weer voor doel terug kwam, stond daar Westphal op de goede plaats om voor het beslissende duwtje te zor gen: 30. Eerst toen het zoover was, kon Mijnders na een mooie solo een tegen- punt storen: 31. A. VillaGrimsby 33, Blackburn R. Preston 12, Blackp.Stoke 02, Brentf. Manch. Un. 00, DerbyCharlton A. 10, EvertonChelsea 20, Huddersf. T. Bolton W. 1o, Portsm.Sheff. Un. 00, Sunderl.Leeds Un. 10. Wolves 35 48 Portsmouth 34 35 Manch. Un. 36 47 Derby 35 34 Blackp. 40 47 Chelsea 36 S3 Stoke C. 40 47 Arsenal 36 32 Liverpool 35 44 Grimsby T. 37 32 Preston 36 42 Bolton 39 32' Middlesbr. 36 40 Blackb. R. 36 31 A. Villa 37 40 Charton A. 35 28 Sheff. Un. 32 36 Huddersf. T. 36 28 Sunderl. 36 36. Brentford 3? 23 Everton 36 36 Leeds Un. 35 17 Tweede divisie: BradfordBamsley 13. BuryBirmingham 20, Chesterf.Tot tenham 00, FulhamCoventry 20, LeicesterSwansea 01, LutonBrom- wich 20, PlymouthNewcastle U. 01, Sheff. W.Notts 20, West Ham Southampton 40. Manch. C. 34 53|Newcastle 34 41 Burnley 34 50 Tottenham 35 41 Birmingh. C. 36 441W. Bromw. 34 40 Op den Scheveningschen Boulevard werd een nationaal wieier criterium gehouden waarvan de opbrengst ten bate kwam van de N.I.W.I.N. De amateurs in actie De strijd in de tweede klas-afdeelin- gen is weer in vollen gang. Alle vast gestelde wedstrijden gingen ditmaal door. In 2 A heeft A. F. C. maar net aan van Kennemers kunnen winnen. Met 21 bleven de Reds in de meerder heid en staan thans in puntenaantal gelijk met Zeeburgia dat vrijaf had. De A. F. C.-ers hebben echter een wedstrijd meer gespeeld. Spartaan begint traditie getrouw blijkbaar weer aan een felle eindsprint, want tegen H. V. C. werd met 42 gewonnen. Het begint er nu ook donker uit te zien voor R. C. H., dat onverwacht van Alkmaarsche Boys met 43 verloor en leelijk in de verdrukking komt. HilversumZ. F. C. gaf een ge lijk spel en West Frisia won overtuigend van W. F. C. met 3—0. Zeeburgia 13 9 2 2 20 37—22 A. F. C. 14 10 0 4 20 41—23 Z. F. C. 13 6 4 3 16 37—24 West Frisia 13 6 4 3 16 35—23 W. F. C. 14 7 2 5 16 22—25 H. V. C. 13 5 3 5 13 3540 R. C. H. 13 5 1 7 11 29—32 Hilversum 13 3 4 6 10 21—28 Kennemers 14 4 1 9 9 25—37 Al km. Boys 14 4 1 9 9 24—39 De Spartaan 14 4 0 10 8 25—38 K. F. C. heeft zich door het gelijke In een voetbalwed strijd tusschen de P.T.T.'s van Rotterdam en Antwerpen wonnen de Antwerpenaren met 114. Eten elftal van Limburgsche politieman nen verloor In een wedstrijd tegen Vlaamsche collega's met 10. Peijemoord won met 101 den eere wedstrijd tegen het 60-jarige Be Quick. Tijdens de receptie deelde de heer Lotsy mede, dat de plaatskaartenkwestie Neder landBelgië wel spoedig uit de wereld zou zijn. De Rotterdamsche Schaakbond won met 6%2i/2 van den Twentschen Bond en werd daardoor kampioen van Nederland. spel tegen H. B. C. niet van de wijs la ten brengen en klopte een zijner ern stigste concurrenten, Watergraafsmeer, met de overtuigende cijfers 30. Vo- lendam bleef zijn geringe kans behou den door den uitwedstrijd tegen T.O.G. met 51 te winnen. Voor een teleurstel ling zorgde Velsen, want een 40-ne- derlaag tegen S. D. W. viel toch wel iets uit den toon. Vriendenschaar won ter nauwernood van O. S. V. (1—0), maar het beste resultaat boekte Z. V. V., dat thuis met 32 van D. W. V. won waar door de Zaansche ploeg twee kostbare punten uitliep op H. B. C. De Zaandam mers voelen niets voor de onderste plaats. K. F. C. 14 13 1 0 27 48— 9 Volendam 13 9 1 3 19 4418 W'meer 14 7 5 2 19 2115 Vriendensch. 15 8 2 5 18 36—25 S. D. W. 16 5 3 8 13 25—36 Velsen 12 5 2 5 12 26—24 O. S. V. 12 4 2 6 10 24—24 T. O. G. 12 4 2 6 10 21—27 D. W. V. 14 4 2 8 10 24—37 Z. V. V. 13 3 0 10 6 16—30 H. B. C. 13 1 2 10 4 14—54 In het nationaal wielercriterium te Scheveningen won Chr. Smits uit Rotter dam de 100 km. in 2 uur, 24 min., 54 tec. vóór C. Bijl, P. Evers, C. Bakker, F. Vet- haak. H. Lakeman, A. Steenbakkers. De Korver, G. Loos en J. Lambrichs. Bii de amateurs won P. de Vries uit Vlaardln- gen over 80 km. Tijdens den wielerwedstrijd om den grooten prijs der vijf naties op de wieler baan van Hungesser gehouden, werd on ze landgenoot Van der Voort tweede ach ter den Franschman Lesueur. DISTRICT I Hermes DVS—VSV 24 Emma't Gooi 40 ADO—DWS 2—0 SpartaAjax 13 DISTRICT II "olewijekkersHBS 10 XerxesHaaTlem 55 Blauw Wit—DFC 3—1 DHCExcelsior 41 StormvogelsDOS 02 DISTRICT III Enschedesche BoysNEC 0—1 AGOVVHeracles 11 Go AheadTubantia 24 Be QuickVitesse 11 ^uickEnschede 10 DISTRICT IV NAC—NOAD 0—2 VWDe Baronie 70 LongaBW 34 Helmond—RKTW 1—2 Vlissingen—Willem n 11 DISTRICT V FrisiaAchilles 34 HSCVelocitas 51 VéendamLeeuwarden 31 HeerenveenSneek 21 DISTRICT VI BrabantiaLimburgia 21 SpechtenMVV 03 BleijerheideMaurits 11 Sportclub EmmaPSV 1—1 Sitt. BoysJuliana 31 IIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllll De laatste weken is wel zeer dui delijk aan het licht gekomen, welke de diepere zin en beteekenis zijn van de eigen katholieke sportorganisatie. Terwijl men in het neutrale kamp vaak nog wantrouwend staat tegen over separate acties, die men moeilijk anders kam zien, dan als bedreigingen voor het groote en gezonde geheel, wijst men in katholieken kring door woord en daad toch wel heel duide lijk op de bedoeling, die deze eigen organisatie in het leven van den ka tholieken sportman heejt: Een be hartiging van zuiver principieele be langen, die door den algemeenen bond niet gediend worden en uiter aard ook niet gediend kunnen wor den. De katholieke organisatie, beli chaamd in den Nederlandschen Ka tholieken Sportbond, wil voorts de clubs bijstaan in de speciale moei lijkheden waarin deze kunnen gera ken en in het bijzonder wil zij over het geheele front richtlijnen geven voor dien zuiver sportleven geest, zonder welke een juist afgestemde, niet in uiterlijkheid vervlakkende sportbeoefening, vrijwel onmogelijk is. Tot op heden heeft zich de invloed en werkwijze van den Nederland schen Katholieken Sportbond nog niet zoo doen gevoelen, maar de symptomen wijzen erop, dat de ko mende maanden in de ontwikkeling van dezen organisatievorm een climax zullen beteekenen. Er komt levèn op alle fronten. Na de zoo geslaagde bij eenkomst van de katholieke voetbal clubs in het diocees Haarlem, heeft Zaterdagmiddag het Bossche diocees zijn reünie gehad te Boxtel en de tee kenen zijn er dat andere spoedig zullen volgen. Daarnaast mogen we nog wel eens wijzen op de groote successen, die speciaal de Amsterdamsche pioniers regelmatig boeken. Rector Paap. de geestelijk adviseur van het hoofdste delijk district hield vorige week een juweel van een speech voor zijn ka tholieke junioren. Een juweel, omdat zijn toespraak kort was, een juweel ook omdat zij de jongens recht in t hart greep. Je kon een speld hooren vallen en dat zegt iets wanneer er zoo'n kleine duizend toekomstige stopperspillen, gonlqetters en Zamor- ra's met heel hun luidruchtige onge geneerdheid bij elkaar zijn.' Daar viel een klein, maar kostbaar zaadje in een vruchtbaren bodem, geheel naar den geest van de katholieke sportbe- weging en vol beloften voor een toe komst, die alleen bij de gratie van deze beloften met vertrouweji tege moet kan worden gezien. En Zondag a.s. komen in Amster dam weer de leiders van de katho lieke sportclubs bijeen voor den jaar- lijkschen leidersochtend, waar heusch niet wordt gemopperd op of gestookt tegen den KNVB of het KNGV, maar waar een weelde aan geestelijke ver kwikking en verdieping den leiders van de katholieke sportjeugd als leiddraad wordt meegegeven. En straks zal de katholieke actie haar wapens wetten. Niet om de banden, die met zooveel zorg en moeite zijn gelegd weer door te kap pen. maar om de ook door ons abso luut gewenschte samenwerking door een zuivere bepaling van ons stand punt, zoo vruchtbaar mogelijk te doen zijn. Met Stofjelen middenen al trok Ajax op het Sparta.doel af, om de overwinning in dezen moeilijken wed strijd te forceeren. Het ivas echter een moeilijke opgave en de hier hoven door onzen fotograaf waargenomen aanval liep op niets uit Zoo aan den buitenkant was het eerste klas-programma voor Zondag maar matig interessant, inderdaad. Maar het wérd interessant met het binnendruppe len van de uitslagen, die boordevol verrassingen zaten. Een heel onaange name surprise was erbij' voor Go Ahead, dat thuis door den hekkesluiter Tubantia met 42 verslagen werd, een heel verheugende voor Ajax, dat bij een moeizame overwinning op Sparta, zijn beide concurrenten zag verliezen en daardoor een voorsprong van zes punten kreeg. Volewijckers en NEC waren na dezen emotioneelen voetbaldag de nieuwe leiders. Aan de staart van de rangschikkingen hettoen zich geen veranderingen voorgedaan, al nebben vier van de zes hekkesluiters, o.w. RKTVV en Brabantia nuttige en bemoedigende overwinningen genoteerd. Ajax maakt een goede kans de eerste kampioen te zijn. De hoofdstedellngen, die zelf op het nippertje wonnen van Sparta, dat vijf minuten vóór tijd bij een achterstand van 21 een penalty miste, werden voorts „verblijd'' met een neder laag van D.W.S. by A.D.O., die niet on verwacht kwam en zoowaar ook met die van Hermes D.V.S. op eigen terrein tegen V.S.V. Met een voorsprong van zes pun ten, bij nog zes te spelen wedstrijden, kan den rood-witte Amsterdammers weinig meer gebeuren. Emma behaalde een groo te, maar toch weinig verrassende 40- zege op 't Gooi. Ajax DWS Feijenoord HDVS VSV RFC 't Gooi EDO Emma Sparta ADO 14 14 14 14 12 14 14 12 14 13 13 10 6 6 6 6 5 4 5 4 5 4 2 4 3 3 1 3 4 1 3 0 2 2 4 5 5 5 6 6 6 7 8 T 22 16 15 15 13 13 12 11 11 10 10 39—22 25—20 40—39 32—31 31—28 33—38 24—33 26—26 29—36 26—27 23—28 In district n heeft Volewijckers weer v, eens de leiding genomen. De Amsterdam mers wonnen met 1—0 van H.B.S. en verdrongen daardoor Haarlem, dat bij Xerxes 55 speelde. Ook Blauw Wit telt nog geducht mee, want D.F.G. moest te A'dam met 31 de meerderheid van de Zebra's erkennen. Nummer vier in het kwartet is Neptunus. dat zijn vrijen dag kon benutten om zich voor te bereiden op den Zondag komenden strijd tegen Volewijckers. Aan de staart werd de slag voorloopig ten gunste van D.H.C. be slecht. De Delftenaren wonnen met 4—1 van Excelsior en hebben nu weer vier punten voorsprong op Stormvogels, dat thuis met 02 van D.O.S. verloor. Volewijckers 14 9 1 4 19 47—33 Haarlem 15 9 1 5 19 49—39 Blauw Wit 14 8 2 4 18 27—13 Neptunus 13 8 1 4 17 27—13 Xerxes 14 7 2 5 16 44—38 DOS 15 6 3 6 15 33—36 DFC 14 7 0 7 14 32—28 DHC 12 3 4 5 10 17—32 HBS 13 4 1 8 9 20—28 Excelsior 14 2 3 9 7 19—34 Stormvogels 12 3 0 9 6 16—30 In het Oosten kon de zege van Tuban tia op Go Ahead wel eens van beslissende beteekenis zijn. N.E.C., dat maar net met 10 bij Ehsched. Boys won. had daar precies genoeg aan om de leiding over te nemen, intusschen schiet Tubantia er niet zoo heel veel mee op, want de ach terstand op Be Quick, dat gelijk speelde tegen Vitesse, bedraagt nog altijd twee punten. Quick won met 10 van En schede, hetgeen normaal ls, maar A G.O. V.V. had thuis meer moeten bereiken dan een 11-gelijk spel tegen Heracles. NEC Go Ahead AGOW Quick 14 9 3 2 21 31—21 15 9 3 3 21 35—21 14 6 3 5 15 36—28 14 7 1 6 15 27—24 14 4 7 3 15 25—24 15 4 '6 5 14 27—26 15 3 8 4 14 18—20 14 5 2 7 12 31—33 15 4 3 8 11 28—36 13 3 4 6 10 21—31 13 3 2 8 8 20—35 Enschede Heracles Ens. Boys Vit.esse Be Quick Tubantia In IV hebben B.V.V. en Noad hun ge vaarlijken klip omzeild, al hadden de Til- burgers het niet aoo gemakkelijk als de 20 uitslag doet vermoeden en al moest B.V.V. bij Longa zelfs een 20-achter- stand inioopen. Willem II. dat met 41 verdienstelijk bij Vlissingen won. blijft intusschen nog' altijd een rivaal die mee telt. R.K.T.V.V. zag kans op het kritieke moment een 21-zege bij Helmond te behalen, waardoor zijn kans om de laat ste plaats nog te ontgaan groeit, evenals die van Baronie om er op terecht te ko men. De 70-nederlaag. die de Breda- naars bii V.V.V. leden, is uiteraard niet bemoedigend. Noad 17 12 3 2 27 39—20 BW 15 11 2 2 24 33—13 Willem II 16 11 1 4 23 40—19 Longa 17 6 5 6 17 36—29 NAC VVV Helmond Vlissingen 15 15 16 17 7 7 5 4 2 1 2 4 6 7 9 9 16 15 12 12 41—26 34—29 24-37 2344 Baronie 15 4 2 9 10 17—45 ,He!mondia 15 3 3 9 9 17—29 RKTVV 16 4 1 11 9 24—37 In het Noorden ontdeed Heerenveen zich van een zijner laatste rivalen door Sneek met 21 te verslaan. Frisia. dat met 34 ook van Achilles verloor, kan. wanneer het znjn leven niet heel spoedig betert, zljn testament wel gaan maken. Heerenveen 13 11 1 1 23 58—20 Veendam 12 6 4 2 16 27—21 Be Quick 10 7 1 2 15 36—18 Sneek 12 6 3 3 15 18—17 GVAV 11 5 3 3 13 29—24 Achilles 12 5 2 4 13 26—23 HSC 11 3 4 4 10 21—21 Emmen 12 4 0 8 8 14—29 Leeuwarden 12 2 3 7 7 17—37 Velocitas 12 2 2 8 6 14—29 Frisia 11 1 0 10 2 2344 17 12 3 2 27 48—27 16 10 4 2 24 42—12 15 9 3 3 21 31—20 15 7 2 6 16 37—32 15 5 4 6 14 26—39 16 5 4 7 14 31—39 14 4 4 6 12 21—24 15 4 4 7 12 31—30 17 4 3 10 11 23—39 15 4 2 9 10 29—47 15 3 3 9 9 25—35 In district VI heeft Sittardsche Boys zich eindelijk volledig hersteld door met 31 van Juliana te winnen. De belooning kwam prompt in den vorm van het ge lijke spel, waarmee P.S.V. een puntje ver speelde bij S.C. Emma. M.V.V. echter blijft winnen en de overwinning, waar mee het opnieuw overtuigend de punten binnenhaalde (3o bij Spechten) wijst er wel op. dat de Maastrichtenaren niet gemakkelijk een misstap zullen doen. Bra bantia deea zeer verdienstelijk werk door een 21-zege op Limburgia. maar ook deze hekkesluiter blijft ondanks zijn overwinning op de laatste plaats staan. Bleijerheide verliet de voorlaatste, door tegen Maurits 1i te spelen. Sitt. Boys MVV PSV Limburgia Juliana S.C. Emma. Eindhoven Maurits Bleyerheide Spechten Brabantia V.S.V. heeft op regelmatige wijze zijn meerderheid bewezen in den wedstrijd tegen Hermes D.V.S.dat dezen middag niet in vorm was. De overwinning is voor de Velsen aren geen moment in gevaar geweest, hetgeen zy vooral danken aan het zwakke spel van de Schiedamsche achterhoede. Toch zag bet tot ver in de eerste helft er niet naar uit, dat V.S.V- de rust zou ingaan met een 20 voor sprong. Eerst vijf minuten voor de rust trok Van Onselen er tusschen uit en doelpuntte onhoudbaar. Twee minuten later liet Van der Lugt een onachtzaam heid in de verdediging niet voorbijgaan. Het eerste tegenpunt van de Schiedam mers was een weggevertje van den V.S.V.-doelman, maar Van der Lugt kon even later den voorsprong weer ver- grooten. Een minuut daarna deed de doel man Van der Tuyn een pleizier door den bal voor zyn voeten te stompen, deze maakte geen fout. Janse maakte tenslotte aan alle onzekerheid een einde door in eigen doel te schieten. Toen C. van der Tuyn nog een strafschop naast had ge schoten was het heelemaal verkeken voor Hermes D.V.S. Een incident na een half uur spelen in de eerste helft, was oorzaak dat doelman Akkerman van V.S.V. moest worden vervangen, hetgeen blijkens het gehalte van de gemaakte doelpunten voor de Schiedammers een groote verzwakking was. Een sprong die Kooger lijiet dan hij in werkelijkheid is, tijdens den wedstrijd StormvogelsDOS (02 Na 12 weken competitierust krees Stormvogels eindelijk weer eens een kans om zijn achterstand in wedstrijden en in punten wat in te loopen .Aan het eerste kon inderdaad, dank zij het mooie lenteweer, worden voldaan; de beide punten echter kon D.O.S. mee naar Utrecht nemen en zeer terecht. Het spel'van d^ Vogels was, ondanks eenige wijzigingen in de voorhoede, weer pimitief en zonder eenige fantasie. Al leen Schoorl speelde een rustige en goed verantwoorde party voetbal als stop- perspil, terwijl Kraak, die weer vele goede dingen deed, juist aan de doelpunten niet geheel onschuldig was. Het spel van DOS was ongetwijfeld technisch belangrijk beter. Vooral het snelle en directe door spelen van den bal viel op, waardoor het spel verrassender werd. In, het begin van den wedstrijd kon Stormvogels het technisch overwicht der Utrechtenaren nog nivelleeren door een overvloedige geestdrift. Maar heel lang zou dat toch niet duren, want toen -bij een DOS-aanval midvoor v. Veen een hard schot loste, stond het 01. Nog één doelpunt wisten de gasten te scoren; dit werd echter wegens buitenspel afgekeurd. Na de rust was het spelbeeld niet yeel gewijzigd. DOS wist nog éénmaal te doelpunten, terwijl Stormvogels machte loos bleef. Ook Schoorl, die nog eenige malen mee ten aanval trok, kon aan den uitslag niets meer veranderen. De stand na de vijfde ronde van het schaakkampioenschap van Nederland luidt: Van Scheltinga 4 p., Oortlever en Kramer 3 p., Tummers 2y2 p„ Van den Berg 1% p. en Pruyt 1 p.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3