GROOTE VOEDSELSCHAARSCHTE IN SOERABAJA EN BATAVIA Queen Elizabeth aan den grond geloopen „SPREKENDE RUGZAK" EN „HANDJEPRAAT" Pennenfabrikant breekt vliegrecords Indië Artsen en Ziekenfondsen Sterftecijfer in sommige dorpen ontstellend hoog Zeegevecht met terroristen Beel en Jonkman naar Indië Radio-telefonische verbinding van hoofdbureaux met de agenten GEEN ENKEL KATHOLIEK DAGBLAD IN HONGARIJE Onze politiek loopt in onverbiddelijk vast Tot hoofd en hart Twee Nederlanders met messteken gedood Burgerlijk bestuur van Buitenzorg Eén minuut stilte op de „Oranje" Het weer Handy-talkie Dr. Tiso veroordeeld tot den strop Belgische Katholieke Radio-omroep Godsdienstvrijheid in theorie en praktijk Regiem in Batavia moet vervangen worden DINSDAG 15 APRIL 1947 o Bureaux 'van redactie en administratie-, 69ste JAARGANG No. 23823 Toestand blijft wanhopig Telefoonkantoor is militair object POLITIE HEEFT TOEKOMSTDROOMEN Mogelijkheden FIREFLY VERMIST EN TERECHT PROF. GERBRANDY VOOR DE RADIO i 99 .99 GLOSTER METEOR ONS LAND IN SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per muti hoogte. De administratie behoudt ziet) net recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. Mr. Farrow van het Ned.-Indi- sche departement van Economi sche Zaken te Batavia heeft aan A. P. medegedeeld, dat als gevolg van de voedselschaarschte het sterf tecijfer in de landelijke districten rond Soerabaja „alarmeerend hoog is geworden en snel stijgt". In Soe rabaja zelf steeg het tot 92,5 per duizend per jaar. Zou het sterfte cijfer, dat uit sommige dorpen voor Februari werd gemeld, zich één jaar lang bestendigen, dan zouden er duizend sterfgevallen per duizend inwoners zijn, m.a.w. volkomen uit sterving. De toestand te Batavia is bijna even slecht. Dagelijks worden minstens tien dooden van den openbaren weg wegge dragen en overal ziet men uitgemergel de verhongerende bedelaars. Hun aan tal wordt op 6000 geschat. Zij, die te Batavia honger lijden, be- hooren tot dat deel der bevolking, dat geen rantsoenen ontvangt. Onder het gemengde bestuur, dat tijdens de revo lutie is ontstaan, hebben de Nederlan ders uitsluitend de verantwoordelijkheid op zich genomen voor degenen, die in hun dienst staan. In de praktijk wer den, om de moeilijkheden te verminde ren, voor eiken employé twee rantsoen- kaarten afgegeven inplaats van één. Voor de rest van de bevolking was de republiek verantwoordelijk. Deze heeft gedurende vele maanden niet meer rijst uit het binnenland doen aanvoeren dan voldoende was om rantsoenen te ver- De Marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat dezer dagen het patrouille vaartuig R. F- 107 «n den Oostelijken Archipel drie prauwen heeft aangehou den. De opvarenden bleken gewapende terroristen te zijn, die bij hun aanhou ding verzet pleegden, waarbij twee sche pelingen van het Nederlandsche patrouil levaartuig door messteken werden gedood. I en der prauwen werd overmeesterd. De korvet „Batjan" die te hulp was gesneld, achtervolgde en overmeesterde de andere twee. Deze bleken onderweg t'an Probolinggo naar de Westkust van Celebes om een poging tot infiltratie te doen. De Bat jan en de R. F. 107 zijn met 41 gevangenen te Soerabaja aangekomen. In het kader der NIWA-uitzending ver trekken vandaag de artisten M- Railleur, S. A. Poens, H. Bggersman, mej. H. D. Hulseboe. mevr. J. Heinen/djkSchreyer en mej. S. Suzan naar indië. schaffen aan de employé's van haar re geering, aldus verklaarde Farrow. In do eerste drie weken van Maart is de aanvoer sterk gestegen tot een to taal van 8600 ton. Volgens deskundigen zal daardoor althans eenige rijst be schikbaar komen voor degenen, die tot dusverre geen rantsoenen ontvingen, maar hun toestand blijft wanhopig. De Nederlanders, die reeds 3500 ton per maand naar het gebied van Bata via vervoeren, kunnen geen hulp bieden. Bloem en mais hebben eenige verlich ting gebracht, hoofdzakelijk in de ge brek-lijdende districten van Oost-Indo- nesië. De m ais-oogst op Zuid-Celebes is zoodanig geweest, dat het mogelijk zal zijn, verschepingen te doen geschieden naar de streken van Soerabaja en Oost- Borneo, waar gebrek heerscht. Maar over het geheel genomen is de voedselpositie buiten de gebieden van de Indonesische republiek buitengewoon critiek. Het lot van millioenen hangt af van den uitslag van de loopende Ne- derlandsch-Indonesische onderhandelin gen en hun lot zal een voorteeken zijn van het succes of de mislukking van de overeenkomst van Linggadjati, zoo besloot Farrow. Maandagochtend is in het paleis te Buitenzorg een bijeenkomst gehouden, welke kan worden beschouwd als den eersten stap naar het herstel van het Indonesische bestuur in deze plaats. Hiervoor heeft de Ned. Indische regee ring voorwaarden gesteld, welke de In donesiërs hebben aangenomen. Er is overeengekomen, dat in de nabije toe komst het- burgerlijke bestuur in onder linge samenwerking zal worden uitge oefend, dus niet als twee los van elkaar werkende instanties. Rechtspraak zal Nederlandsch zijn, terwijl het telefoon kantoor als militair object onder leiding van een Nederlandsch commandant staat. De residentie Buitenzorg omvat, in tegenstelling tot vroeger, uitsluitend het status-quo-gebjed. De Nederlandsche en Indonesische vlaggen zullen slechts op erkende feest dagen worden uitgestoken en voorts uit sluitend op militaire posten. Het Neder landsche gezag' geeft volledige vrijheid van meeningsuiting en tot alle politieke hervormingen, mits binnen de grenzen der wet. Bij besluit van den lt.-Gouverneur- Generaal zal een commissie worden in gesteld, wier taak het is een onderzoek in te stellen naar de oorzaak, den ont vang en de verschijningsvormen van de ongeregeldheden °P Zuid-Celebes. De Voorzitter dezer commissie is hit. K. I~>. J. Enthoven, adviseur in buitengewonen penst van het kabinet van den Et. G.-G. De Regeeringsvoorolichtingsdienst deelt mede, dat de minister-president en de minister van Overzeesche Gebiedsdeelen overwegen zich tegen het einde dezer maand ter persoon lijke oriënteering en.voor het voeren van besprekingen naar Indië te be geven. Naar aanleiding van de reis van de ministers Beel en Jonkman, verneemt het A. N. P. nog uit welingelichte krin gen, dat de Commissie-Generaal reeds eenigen tijd geleden de overkemst van deze bewindslieden heeft verzocht. Nu de onderteekening van de basisovereen komst een feit is geworden, zijn daar door talrijke problemen inzake de uit werking van het accoord aan de orde gekomen en ligt het volkomen in de lijn, dat een nadere gedachtenwisseling als waarep door de Commissie-Generaal werd aangedrongen inderdaad ge- wenscht is. Hiertoe hopen thans de ministers Beel en Jonkman tegen het eind van deze maand in de gelegenheid te zijn door zich naar Indië te begeven. Op deze wijze wordt de continuïteit der besprekingen tusschen de Commissie- Generaal en de Indonesische delegatie niet onderbroken, terwijl de beide mi- nistrs zich tevens ter plaatse zullen kunnen oriënteren. Op zijn reis naar Batavia bereikte het m.s. „Oranje" Zondag in de Golf van Biscaye de plaats waar tien dagen te voren vier leden van de bemanning het leven verloren. Daar stopte het schip. Er werd één minuut stilte in acht genomen en kransen en bloemstukken van familie, van de directie der Mij. „Nederland" en van de bemanning werden in zee gewor pen. Verwachting tot Woensdagavond:. In den ochtend plaatselijke mist overigens in het Noord-Westelijke ge deelte van het land (vooral langs de kust) nog vrij veel bewolking, doch overwegend droog en in het overige gedeelte van het land minder bewol king en vooral in het Zuid-Oosten overdag zonnig weer. Meest matige wind tusschen West en Zuid. Nog eenige stijging van temperatuur. Zon: 5.44—19.38. Maan: 4.40—13.43 (Van onzen specialen verslaggever) Wanneer het Rijk nog eens diep in de schatkist wil tasten, is de Nederlandsche politie voornemens naast de radio-telefonische verbinding tusschen hoofd bureaux en rijdend materiaal ook de agenten-te-voet uit te rusten met soort gelijke apparaten, n.l. met de „walkie-talkie" (alias de „sprekende rugzak") en de „handy-talkie'' (meer populair „handjepraat" genaamd). Het zün mal'e gevallen, die „sprekende rugzakken" en die „handjepraatjes", trouwens net als hun gepopulariseerde namen. Wat zij zijn en wat er mee gedaan kan worden; een voorbeeld zal dit duidelijker maken dan 'n technische beschrijving. Ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin werd een groote praal wagenoptocht georganiseerd. Militairen en politie-agenten zorgden voor de af zetting van de route en om de zooveel meter was een man geplaatst. Hoofdin specteurs en inspecteurs hadden op ver schillende centra hun commandoposten en vele motorordonnansen zorgden voor het overbrengen van de instructies der sectiecommandanten, die weer over fiets- of voetkoeriers beschikten voor het doorgeven van de mededeelingen aan de agenten. Zeker, het ging best, zij het met in schakeling van heel veel personeel en met enorme inspanning. Een ander voorbeeld zal worden ge geven bij het 50-jarig regeeringsjubileum in September 1948. Militairen en agenten zullen de afzet ting van de route verzorgen. Hoofdin specteurs en inspecteurs hebben weer commandoposten, doch ditmaal in jeeps. Alle commandojeeps zijn radio- telefonisch verbonden met het hoofd bureau van politie. Hier zetelt de dienst doende commissaris achter zijn bureau, terwijl de stadsplattegrond voor hem ligt uitgespreid, waarop hij van minuut tot minuut dank zij het voortdurend contact met zijn commandoposten de gebeurtenissen in de stad kan vol gen en zoo noodig direct kan ingrijpen. Bij elke jeep staat een sectie-comman dant met een „walkie-talkie", een draadloos apparaat overeenkomend met de installatie in de jeep, echter lichter en kleiner, dat op den rug als een rug zak kan worden gedragen. Met de „wal kie-talkie" kan worden gesproken met andere sectie-commandantén binnen de twee a drie K.M. afstand. Deze sectie chefs beschikken op hun beurt weer «ver een agent met een ..handv-taikie" Hel „handige" appa raat, waarmede de dienstdoende agent zijn bevelen opvangt en doorgeeft. of „handjepraat", die slechts ëen spreek- afstand bestrijkt van 500 a 1000 meter. Bij de „handy-talkie" praat de agent als het ware uit zijn teand, zooals op de foto duidelijk is te zien; hier aan is de naam „handjepraat" ont leend. De .Jhandv-talkie"-auent kan met zijn instrument weer verschillende onder zijn bevel staande agenten bereiken; door dit ver doorgevoerd radio-telef nisch systeem kan dus binnen twee minuten een bevel van den commissa ris alle agenten hebben bereikt. Deskundigen schatten, dat de aan- schaffingskosten van de apparaten er na een jaar zijn uitgehaald door de enorme besparing aan personeel, mate riaal, heen en weer rijden enz., enz. In de praccljk werd deze apparatuur reeds enkele malen met groot succes ge bruikt, o.a. bij den „Oranjestertocht" naar Baarn. Verwacht mag worden dat de Technische Verbindingsdienst van de Nederlandsche Politie binnenkort een groot aantal van deze instru menten aan de corpsen van Rijks- en Gemeentepolitie ter beschikking zal kunnen stellen, zoeïht, gecom bineerd met het ontworpen politie- radiosysteem, een uitgebreid politie- radionet ontstaat. Het hoofd van de Rijkspolitie formu leert als volgt de mogelijkheden van de „walkie-talkie" en de handy-talkie". „Wanneer het zomerseizoen is inge gaan, hebben de politiecorpsen, gesta- tionneerd langs onze kust, vele extra krachten noodig voor verkeersregeling, assistentie bij ongevallen en feestelijk heden, surveillance op het strand en voor het redden van drenkelingen. Deze extra-krachten moeten aan de andere diensten onttrokken worden. Tot dus ver was het zoo, dat bij een ongeval op het strand een agent iemand in den looppas naar een hulppost moest stu ren; zoodat het 6oms geruimen tijd duurde alvorens hulp kon worden ver leend. De „walkie-talkie" kan in zoo'n geval geweldige diensten bewijzen. Wan neer men nabij het strand een centralen post inricht, die eventueel weer radio- telefonisch is verbonden met het hoofd bureau van politie, erf er gebeurt een ongeluk aan het strand, dan heeft de daarbij aanwezige agent slechts zijn apparaat in te schakelen en binnen een minuut is de G.G.D. gewaarschuwd of om assistentie gevraagd. Dit is slechts één voorbeeld, maax zoo zijn er tien tallen mogelijkheden op te noemen. De kosten, verbonden aan het geven van loos alarm door kwajongens, komen b.v. te vervallen om nog maar niet te spre ken van de ontlasting van het zoo over belaste telefoon- en politie-telexnet. In ieder geval wordt er dezen zomer' aan het strand geëxperimenteerd met de „walkie-talkie" en de „handy-talkie" en van het slagen van deze proeven ben ik overtuigd", aldus het hoofd van de Rijkspolitie. Het grootste schip van de wereld, de 85.000 ton metende Engelsche liner „Queen Elizabeth", is indichten mist aan de Zuidkust van Engeland aan den grond geloopen. Het schip was van Amerika op weg naar Southampton. Zes Britsche sleep- booten hebben tot nu toe tevergeefs getracht het schip vlot te krijgen. Noch voor het schip, noch voor de passagiers bestaat gevaar en men hoop te, dat met het opkomen van de vloed hedenmorgen de pogingen van de sleep- booten meer succes zouden hebben. Aan boord bevinden zich 2446 passagiers en 1000 man personeel. Gisteravond kreeg het kuststation Calshot bericht dat het passagiersschip sinds half zeven bij een boei ter hoogte van Calshot aan den grond vast zat.. Alle boottreinen, die in Southampton voor het vervoer van de passagiers naar Londen klaar stonden, zijn weer uit den dienst genomen. Behalve de „Queen Elizabeth" hebben ook vele andere sche pen last van den mist gehajj. Een Britsch schip, dat met 3000 soldaten uit Japan de kust naderde, kwam met vier uur vertraging' aan. Het Slowaaksche nationale hof heeft hedenmorgen den 59-jarigen Mgr. Josef Tiso, president van Slowakije tijdens den oorlog, veroordeeld tot den dood door den strop. Ferdinand Durcansky, voor malig Slowaaksch minister van Buiten- landsche Zaken, werd eveneens door het hof ter dood veroordeeld, echter bij ver stek. De president van het hof, dr. Igor Daxner, stelde het vonnis tegen Sano Mach, minister van Binnenlandsche Za ken, uit totdat Mach's gezondheidstoe stand verbeterd is. De Firefly VQ 13, die Maandagochtend voor een oefenvlucht over land van het vliegveld Valkenburg was opgestegen en waarvan men tot in den laten namiddag niets vernam, zoodat men in groote on gerustheid verkeerde, is, zooals gister avond kwam1 vast te staan, normaal bij Calais geland. Wegens benzinegebrek kon het vliegtuig zijn basis niet meer berei ken. De Amerikaansche pennenfabrikant en millionnair Milbar Reynolds, die het wereld-snelheidsrecord tracht te verbeteren met zijn „Reynolds' Bombshell," is Tokio reeds gepasseerd, maar heeft op weg van Japan naar Alaska met zwaren tegenwind te kampen. Het toestel vloog hedenmorgen op meer dan vijf en een halve kilometer hoogte boven de Eering Zee en wordt om 9 uur hedenavond in New York verwacht. Zaterdagmorgen vertrok de pennenfa brikant in een omgebouwden twee-moto- rigen bommenwerper van La Guardia Airfield in New York De eerste landings plaats was Parijs. De volgende steden, die reeds zijn aangedaan, zijn Cairo, Cal cutta, Shanghai en Tokio. In Anchorage in Alaska zal nog 'n landing plaats vin den. Wanneer de reis verder voorspoedig verloopt zal Reynolds het record van Ho ward Hughes, dat uit 1938 dateert, heb ben gebroken. Aan boord van het toestel bevinden zich nog twee metgezellen. Reynolds zelf is navigator. Wanneer het hem gelukt een nieuw record te vestigen, dan wordt zijn prestatie nog vergroot door het feit, dat dé Russen weigerden hem toestem ming te verleenen boven Russisch gebied te vliegen. De afstand werd daardoor De Amerikaansche pennenfabrikant Mil ton Reijnolds, op dit oogenblik ergens bo ven Amerika vliegend voor het laatste stuk van zijn record-vlucht, gaf tijdens zijn op onthoud op het Farouk-iiliegveld in Cairo via de elephoon een verslag aan een Lon- densch blad. Hij landde met zijn omge bouwden A-26 bommenwerper in Egypte na 9654 km. in 19 uur en 40 minuten gevlo gen te hebben. Op den achtergrond van deze radiographisch overgebrachte foto slaan Egyptische gendarmen zijn doen en laten gade met 6000 mijl vergroot. Tusschen Cairo en Karachi was de ge middelde snelheid 499 k.m. per uur. In- tusschen heeft de vlieger reeds eenige records gebroken, daar hij b.v. de afstand van Gander op New Foundland naar Ierland in een record-tijd heeft afgelegd. De programma's van den Belgischen Katholieken Radio-omroep (Radio Ca- tholique Beige) zullen in het vervolg iederen Zondagmorgen worden uitgezon den over Radio Luxemburg. Volgens den Belgischen Katholieken Radio-omroep is dit noodig, aangezien tie door den Staat ge controleerde Belgische Nationale Om roep niet gezind was tot samenwerking. Ofschoon de bezettende macht in Hongarije ëen godsdienst in princi pe erkent, wordt in feite aan gods dienstige organisaties alle vrijheüd van woord en geschrift, en zelfs van vereeniging ontzegd. Sedert het einde van den oorlog ver scheen er een tiental dagbladen en een groot aantal weekbladen en tijdschrif ten, doch daaronder is geen enkel ka tholiek blad te vinden, ofschoon twee derde van de Hongaarsche bevolking katholiek is en er herhaaldelijk toestem ming werd gevraagd om katholieke bladen te doen verschijnen. De over- heid wendt papiergebrek voor, doch dit belet niet, dat linksche partijen pa piertoewijzingen krijgen en steeds nieuwe bladen uitgeven. Wat de herderlijke brieven der Bisschoppen betreft, deze vallen, volgens de Hongaarsche wet, buiten de censuur. De minister van Bin nenlandsche Zaken echter hield de twee laatste brieven eenvoudig achter en liet twee andere zoo lang wachten op publi catie dat zij alle actualiteit verloren hadden. Er mag nog op gewezen wor den, dat een groot deel van de Hon gaarsche geestelijkheid zich nog in Rus sische krijgsgevangenkampen of in de Staatsgevangenissen bevindt. Vrijheid van vereeniging voer gods dienstige organisatie bestaat er niet. De godsdienstige vereenigingen werden ont bonden en hun goederen onteigend. Tet Boedapest dreven soldaten de geloovi- gen, die zich vcor de kerk verzameld hadden, uiteen, en de sedert eeuwen traditioneele processies van Boedapest, Csepel, Pécs en Scékesféhervar werden verboden. Verscheidene ambtenaren werden van hun functie ontheven, om dat zij trcuwe kerkbezoekers waren. „Hoewel sommige zaken nog ge heim zijn gehouden, moet ik er wel van uitgaan, dat er een Linggadjati is, waarvan de kant. naar Soekarno gekeerd, naakt ist die naar minister Jonkman gewend, bekleed met de vodden, die van den vernuftigen sluier door de heeren Romme en Van der Goes van Naters geweven, zijn over gebleven, maar die de schande der naaktheid niet meer bedekken. Er i s dus. als feit, een overeenkomst. Nederland en de zoogenaamde onaf hankelijke republiek-Indonesië zullen samen in zee gaan," aldus prof. Ger- brandy gisteravond voor de radio. Zij, die dit kwaad gebrouwen hebben, zoo vervolgde spr., zullen eenmaal voor den aardschen rechter rekenschap moe ten geven van hun daden. Want in een democratischen staat mag een kabinet, zelfs als het door een parlementaire meerderheid gedekt wordt, niet doen en laten wat het wil, ook de meerderheid is onderworpen aan een hoogere macht dan haar eigen wil. Tot het ongeschre ven en geschreven recht, waaraan in onzen democratischen staat de meerder heid gebonden is, behoort zeker onze Grondwet. Wij houden vast, dat onze plicht om recht en rust, kort gezegd den rechts staat ten bate der millioenemnassa's te hersteUen en te handhaven, onver zwakt blijft bestaan. Wat in deze goede richting nog gedaan mocht worden ais voorbeeld noemde, spr. vervanging van het afschuwelijke regiem in Ba tavia door een loyaal bestuur heeft rechj. op onzen steun. Alles wat daar tegen in gaat, roept ons verzet wakker. Zoo zullen wij ons gedragen tegenover het feit, dat een parte Zoo zullen wij ons gedragen te genover het feit, dat een parlemen taire meerderheid, zij he^ bevend en met kritiek, tijdelijk dekt een anti-nationaal beleid van het ka binet Beel-Jonkman. Op dat woord tijdelijk legde spr. allen nadruk. Want in Nederlandsch-Indië loopt deze politiek onverbiddelijk vast. De vereenigde politieke partijen in Nederlandsch-Indië hebben het teeke nen van het accoord zinloos" genoemd. Daf is het. Wat thans precies gaat gebeuren, dat hangt af van wat de groep-Van Mook, achter welke het Nederlandsche kabinet Maandagmiddag arriveerde op het vliegveld Valkenburg bij Leiden het knalroöde Gloster Meteorvliegtuig, waar mede deze week in ons land demonstra ties zullen worden gegeven. Ondanks de fantastische snelheid het toestel heeft een snelheid van 585 mijlen per uur, hetgeen neerkomt op 'bijna 900 km. stapte de vlieger, Squadron Leader D. V Cotes Preedy D.P.C.-G.M. frisch en monter uit zijn machine. Hij werd begroet door den commandant van Val kenburg, majoor A. P. M. van Rooy. Na de demonstraties in ons land zullen nog demonstraties voor militaire en lucht vaartautoriteiten gegeven worden in België en Denemarken. Donderdag 17 April zal dr. J. H. Wes- seling, raadadviseur bij het ministerie van O. K. en w„ van 20 tot 20.15 uur over beide zenders eenige mededeelingen deen over de nieuwe salarisregeling voor onderwijzers. aanhuppelt, gaat doen. Waarschijnlijk verder afglijden met al de verwarring en ellende die daaraan vastzit. Maar een staatsorde, dien naam waard, komt er langs dien weg, dien minister Jonkman volgt, zeker niet. Maar ook in Neder land zelf loopt dit beleid onverbiddelijk vast. Economisch-finanoieel. In plaats van handhaving van ons oppergezag, herstel van orde en rust, waardoor eco nomisch opleven en het verkrijgen van deviezen voor de produkten onzer on dernemingen verzekerd zouden zijn ge weest, verslindt een nog steeds opge sloten militair apparaat de deviezen, die ons uitgemergeld Rijk broodnoodig heeft. Het Nederlandsche volk gaat de gevolgen van dit wanbeleid nu aan den lijve gevoelen. Het zal nog wel erger worden, aldus prof. Gerbrandy. Gemaaktheid in onze gedragingen is een lamp opsteken om. onze ge breken scherper te doen zien y De heer Ferd. Spit, secretaris van den Centralen Bond van Ziekenfondsen, schrijft ons: Het congres over de artsenhonoraria, dat de Centrale Bond van Ziekenfond sen en de Bond van R. K. Ziekenfond sen Donderdag 27 Maart j.l. te Utrecht gehouden hebben, heeft blijkbaar bij sommige artsen eenige opschudding ver wekt. In „De Volkskrant" van 2 April heeft een medicus onder den titel „Een medi cus zet enkele feiten recht" zijn gemoed lucht gegeven. In de „Nieuwe Haarl. Crt." van 3 April heeft dokter Schlichting onder den titel „Ziekenfondsrumoer" zijn kaarsje in de zon gezet, terwijl in „De Maasbode" van 31 Maart dr. Deelen de lezers voor licht. Jammer is, dat blijkbaar geen der drie schrijvers tot de ingewijden behoort, met het gevolg, dat men den indruk krijgt, dat deze artsen de klok hebben hooren luiden, maar niet weten waar de klepel hangt. Enkele voorbeelden: a. Dtfkter Deelen spreekt over „al of niet gepleegde phtlantropie van Ziekenfondsen Wij vragen: waar is dit in het. geding ge weest? b. Dezelfde schrijver heeft het over so cialistische Ziekenfondsen". Kar. de schrij ver ons inlichten, waar die in Nederland ï>e- c. Dokter Schlichting schrijft over ..het opzetten van patiënten tegen de artsen". Wij vragen weer: is dat °P bedoeld congres gebeurd? en door wien? d. Verder bij denzelfden schrijver „dat een gemiddeld honorarium van f 3,25 per ziel meestal vóór de laatste herziening werd betaald." Hier wordt kennelijk Amsterdam met Nederland verwisseld en ook dan nog is het bedrag afgerond naar boven. e ..Da, de ziekenfondsbonden zich geër gerd zouden hebben aan het woord philan- tropie, door de artsen gebruikt met het oog op sommige vooroorlogsehe honoraria*- Wij vragen weer: waar staat dat of waar is dat gezegd? f „De ziekenfondsen maken voor de nieu we regeling nu stemming door te zeggen, dat de artsen, die eerst f 12.000,aan Zie kenfondshonorarium kregen, thans f 18.000. krijgen". Letterlijk is medegedeeld, wat ook dr. Schlichting vermeldt, dat het n.l. enkele artsen in Amsterdam betrof. Zoo zouden we door kunnen gaan. bijv. t.a.v. den medicus, die in „De Volkskrant" schrijft en onjuiste voorstellingen geeft, door te spreken over „gemiddelde artsenin komens". Dit is even misleidend als war ons laatst verteld werd over het gemiddelde weekloon van arbeiders in een bepaald be drijf, dat op f 20,werd gesteld zonder er bij te vermelden, dat et onder de betrokke nen een beduidend aantal waren, die maar één of twee dagen per week werkten. Over overdreven en onware voorstellingen ge sproken Waar het echter in deze zaak om gaat en waarvoor 27 Maart, het congres werd belegd, zijn de volgende feiten: I. Dat tijdens den geheelen duur der gevoerde onderhandelingen over het nieuwe honorarium de Ziekenfondsbe- sturen in het openbaar gezwegen heb ben om de sfeer niet te vertroebelen, trots dat door een aantal doktoren de Nederlandsche dag- en weekbladen met allesbehalve vredelievend geschrijf wer den overstelpt. Wij zeggen niet te veel, indien wij oonstateeren dat in bevoegde kringen de meeste van deze artikelen het papier niet waard werden geacht, waarop ze geschreven werden. II. Dat officieel de artsenorganisatie na de thans tot stand gekomen nieuwe regeling nog geschreven heeft over phi- lantropie. aan de Ziekenfondsleden be wezen, en daartegen richtte zich bo vengenoemd congres. III. De Ziekenfondsen stellen, waarbij ze de Stichting van den Arbeid achter zich hebben, dat volgens het thans overeengekomen honorarium bij een redelijk bezette praktijk, binnen de huidige welvaartspositie, de artsen be hoorlijk gehonoreerd worden. IV. De Ziekenfondsleden weigeren, als ze de artsen behoorlijk honoreeren, zich onder de „bedeelden" te laten indeelen. V. De Ziekenfondsen aanvaarden niet, dat de honderden artsen, in dienst van ziekenhuizen, sanatoria, zenuwinrichtin gen, Rijk, Gemeente, Provincie, enz., een den arts onwaardige positie in nemen. VI. Ten slotte eischen de Ziekenfond sen, dat hun leden, bij een redelijke honoreering der artsen, niet als tweede rangs-patiënten worden behandeld. Over deze punten en over niets meer of minder is t. a. v. de artsen op het congres publieke voorlichting gegeven, omdat de Ziekenfondsen nog altijd ge- looven, dat de tijdens deze campagne schrijvende artsen niet de meening va.r ook maar een beduidende minderheid vertolken. Integendeel, onze ondervin ding en talrijke gesprekken leeren ons, dat vele artsen welwillende menschen zijn, die de volksgezondheid op de eer ste plaats stellen en er van overtuigd zijn, dat er zonder het zegenrijke werk der Ziekenfondsen op .dit gebied be langrijk minder tot stand zou zijn ge komen. Anderzijds zijn de Ziekenfond sen er van overtuigd, dat den artsen voor hun hoogst belangrijken arbeid behoorlijke honoreering en rechtspositie toekomen. Dr. Th. H. Schlichting schrijft ons, naar aanleiding van de opmerkingen van den heer Spit, nog het volgende: Ik meende heusch alles, waartegen ik bezwaar maakte, gelezen te hebben in het uitgebreide verslag van de verga dering der ziekenfondsen (Centrale en R. K. Bond) te Utrecht, gepubliceerd in „De Volkskrant". Maar daar de heer Spit zegt, dat noch ik, noch de ande re artsen, die hierover schreven, er wat van weten, neem ik aan, dat er in dat verslag heel wat anders stond, dan ik er in gelezen heb. Het heeft dus verder niet veel zin den heer Spit tegen te spreken. Misschien mag ik een 'Taag stellen. Punt V luidt: „De ziekenfondsen aan vaarden niet, dat de honderden artsen, in dienst van ziekenhuizen, sanatoria, zenuw-inrichtingen, Rijk, Gemeente. Pro vincie enz. een den arts onwaardige po sitie innemen". Laten wij aannemen, dat die positie onwaardig is. Nu is mijn vraag, wat de ziekenfondsen daarmee te maken hebben, want zij hebben geen contract met die artsen? Blijkt hieruit niet, dat de ziekenfondsen zich zelf be schouwen als het natuurlijke bestuurs orgaan van de zaken van volksgezond heid in Nederland? En zou het feit, dat de artsen meenen. dat de ziekenfondsen een bescheidener taak hebben, niet de oorzaak zijn van zeer betreurenswaar dige en m.i. vermijdbare oneenigheden?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1