Republiek oefent de facto binnenlandsche macht uit De Bilt treft maatregelen PENNENKONING BREEKT RECORB MET VLUCHT OM DE WERELD ONGELUKKEN WAARVAN PERS NOCH RADIO MELDING MAKEN DERDE TITEL VOOR NEDERLAND Morgen begint in Amsterdam het Eur. biljartkampioenschap 71/2 Onderwijzers salarissen Eens, maar nooit meer Queen Elizabeth weer vlot Hoofdconducteur en enkele dames voorkomen materieele schade Van de Pol of De Leeuw? i«is«iiPirïgaa MEDEDEELING VAN NED. REGEERING AAN BUITENLANDSCHE CONSULS mmm Het weer. Dr. Tiso vraagt gratie SNELSTE VLIEGTUIG TER WERELU Nieuw schip voor onze marine Morgen opening van bloembollenseizoen Als Helgoland de Tot hoofd en hart lacht in gaat ^Rookartikelen langs den weg f RIJK DER FANTASIE Op Amsterdam C.S. Man van den dag WOENSDAG 16 APRIL 1947 e 69ste JAARGANG No. 23824 Geen Indische ambtenaren in overheidsdienst Als een bliksemschicht »Beachy Head." van Engeland overgenomen ELECTRISCHE STOOMTREINEN Van onzen eigen VERSLAGGEVER JONGENS DIE VERDWIJNEN HENRY WALLACE Nieuwe records? BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent» per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelinger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave redenen te weigeren. Een diplomatiek woordvoerder te Bata ria deelde Dinsdag aan A.P. mede, dat de Nederlandsche regeering aan alle buitenlandsche consuls in Batavia heeft medegedeeld, dat de onderteekening van Einggadjati geen erkenning de facto was ^n de Indonesische republiek, en dat deze er ook niet in lag besloten. De woordvoerder zeide, dat aan de consuls is medegedeeld, dat in de overeenkomst alléén werd erkend, dat de republiek de facto de binnenlandsche macht uitoefent °ver Java, Sumatra en Madoera. Zoowel Gani als een bron, die nauwe relaties met hooge Nederlandsche regee- ringsautoriteiten onderhoudt, hebben te genover United Press verklaard, dat bin nen één maand vitale goederen zooals rubber, kinine en suiker op weg naar de wereldmarkten zullen zijn. De Nederlandsche directeur van Eco nomische Zaken, mr. Van Hoogstraten, Was niet voor commentaar beschikbaar, noch een hooge functionaris van zijn de partement zeide, dat de besprekingen, welke gedurende de afgeloopen tien da gen werden voortgezet, de meest betrouw bare aanwijzingen geven dat de econo mische wederopbouw van deze door den oorlog geteisterde eilanden thans in zicht is. In een interview heeft Gani nog ver klaard, dat het Amerikaansche staats- departement heeft voorgesteld een Ame- rikaanschen voorzitter aan het hoofd te stellen van een NederlancLsch-Indonesi- sche enquête-commissie, welke tot taak zou hebben de thans op Java aanwezige suikervoorraden voor export beschik baar te maken. Naar aanleiding van de berichten in de Nederlandsche pers. als zou mr. Komme v/orden benoemd tot Gouverneur-Gene raal van Ned.-Indië, heeft Sjahrir ge zegd, dat de republikeinen over het alge meen van meening waren, dat een derge lijke benoeming „de geneigdheid, welke op het oogenblik bestaat voor meer posi tieve samenwerking, zou verstoren". Te Batavia is verschenen „De Ka tholieke Week", het officieel orgaan van de I.K.V.P. Dit nummer bevat in het offlcieele gedeelte een waarschu wing van het bestuur der I.K.V.P. tegen de actie van oud-minister Wei ter c.s. Uit berichten uit Koepang op het Ned. gedeelte van Timor blijkt, dat de christelijke radjah van Lio, Pius Rase Wangge, gisteren is terechtgesteld. Wangge was veroordeeld wegens col laboratie met de Japanners. Verwachting tot Donderdagavond: In den nacht en ochtend op vele plaatsen nevel of mist, later bijna overal weer doorbrekende zon. Over wegend droog weer. Zwakke tot ma tigen wind tusschen West en Zuid. Weinig verandering van temperatuur. Zon 5.41—19.39. Maan 4.58—14.59. Mgr. dr. Joseph Tiso, de vroegere pre sident van Slowakije, die ter dood is ver oordeeld, heeft een verzoek om gratie in gediend. Dov Gruner, een van de door een Bri.sch militair Gerechtshof te Jeru salem. ter dood veroordeelde Joodsche leiders, is hedenmorgen in de gevange nis te Acre opgehangen. Het vliegtuig, een Douglas A-26 bommen werper, de Bombshell genaamd, waarmede de Amerikaan Reynolds zijn succesvollen tocht om de wereld gemaakt heeft De ministerraad heeft beslist, dat, zoo lang er in Indië een nijpend tekort aan ervaren personeel bestaat, een verdere verzwakking van het Indische ambtenarencorps door overneming in Nederlandschen dienst in het algemeen dient te worden voorkomen. Een beroep is gedaan op de Nederlandsche over heidsinstanties om niet tot indienst neming van Indische ambtenaren over te gaan dan na overleg met het depar tement van Overzeesche Gebiedsdeelen. Henry Wallace 7" 7" onderden Hagenaars waren J~J gistermorgen naar Scheve- ningen getrokken om er het overvliegen gade te slaan van de Gloster Meteorhet snelste vlieg tuig ter wereld, dat na het geven nan demonstraties op het vliegveld Valkenburg over de Residentie zou komen. Het geduld van de wach tenden werd eenigen tijd op de proef gesteld, maar om tien minu ten over twaalf beleefde de me nigte een sensatie, die het wach ten in den nog frisschen voor jaarswind ruimschoots vergoedde. .4Is een bliksemschicht kwam het roode schroeflooze vliegtuig plot seling uit de lucht vallen en voor men zich goed en wel realiseerde wat er gebeurde, was de Gloster Meteor, die betrekkelijk laag over strand vloog, reeds voorbij. Üet geluid was eerst daarna hoor baar: een snerpend lawaai, dat Velen ontstelde. Het was een haast verbijsterende gewaarwording, dit vliegtuig, dat maximaal een snel heid van 1000 K.M. per uur kan bereiken, door de lucht te zien klieven. Bij het terugvliegen uit het Zuiden vloog het toestel iets langzamerevenwel nog beduidend sneller dan normale vliegtuigen. Nog lang daarna bleven de men- schen op den boulevard tezamen gedromd. Het terugsukkelen per H.T.M. naar de binnenstad vormde wel een contrast met deze eerste kennismaking met. de Gloster Me teor. „Namens de Koninklijke Neder landsche Marine neem ik in naam van Hare Majesteit de Koningin Hr. Ms. „Beachy Head" over met haar nieuwen naam „Vulkaan"." Staande aan den wal van de marinewerf te Chatham heeft dc bevelhebber der zeestrijdkrachten, luitenant-admiraal C, E. Li. Helfrich, met deze woorden kort en krachtig de „Beachy Head" van de Royal Navy overgenomen. Zy zal als onderhouds- en reparatieschip onder den naam van „Vulkaan" deel uitmaken van de Nederlandsche vloot. Hr. Ms. „Vulkaan" is in Juli 1945 in dienst gesteld en te Vancouver in Cana da gebouwd. Gedurende de laatste maan den van den oorlog tegen Japan is zij als reparatieschip gebruikt, aanvankelijk te Colombo, later te Singapore. Zij stond in dien tijd onder bevel van commander ft- N. Martin. De boot heeft een water- verplaatsing van 9200 ton, is 140 meter lang en kan een snelheid van 10 Engel- sche mijlen ontwikkelen. Zij wordt voort- Bedreven door een triple expansie-ma chine. Het Dloembollenseizoen te Hillegom *ordt morgenmiddag 3 uur geopend in café „Het Wapen van Friesland", waar de burgemeester een toespraak tot de Senoodigden zal houden. .In Lisse zal het bloembollensei zoen officieel worden geopend Zater dag 19 April des middags 3 uur in cafe-restaurant „De Nachtegaal". De burgemeester van Lisse, de heer W. Lambooy, zal dan de genoodigden toespreken en een en ander over de actie van het comité „Lisse vooruit" bekend maken. Hierna zal een bloemencorso gehou- den worden en een tocht worden ge braakt met de trekschuit naar den uit kijktoren. Er zullen Zaterdag 15 schui ten in de vaart komen, welke de Lisser schooljeugd, de deelnemers aan het cor so en de genoodigden zullen rondvoe ren. Met dezen tocht wordt dan teven:- vaar-traditie hervat, die zooals mer ^eet in den oorlog moest worden onder broken. De seismografische afdeeiing van het Meteorologisch Instituut van De Bilt heeft onder leiding van den heer j: Veldkamp en met medewerking van de Bataafsche Petroleum Maatschappij uitgebreide maatregelen getroffen om de aardtrillingen op te teekenen, welke ver wacht worden wanneer op 18 April a.s., des middags om 12 uur Ned. tijd, Helgo land de lucht in gaat. Voor het opmeten van de seismische trillingen zullen drie extra-posten in de open lucht worden opgericht op de lijn HelgolandDe Bilt. De apparatuur daarvoor is door de Bataafsche Petro leum Maatschappij ter beschikking ge steld. De posten bevinden zich te Spijk, in de Noordoostelijke punt van Groningen, te Oosterwolde bij Appelscha, op de grens van Friesland en Drente en by Elburg. Bij lederen post bevinden zich iemand van het Meteorologisch Instituut en een aantal seismografische experts van de Bataafsche. Natuurlijk is de seismografische af deeiing van De Bilt zelf ook gealar meerd. Zijn de trillingen krachtig ge noeg, dan kan men wellicht daar reeds eventueel met behulp van een micros coop de uitwerking op de roetlaag van de seismograaf aflezen. De toestellen van de speciaal ingerichte posten werken fo tografisch en zijn gevoeliger. De wetenschappelijke beteekenis van al deze werkzaamheden bestaat hierin, datmen hoopt de kennis te verrijken omtrent de structuur van de aardkorst. Ook de geluidstrillingen, welke door de lucht komen, zullen een studie-object vormen. Het geluid van de explosie zal, naar men verwacht, in zones hoorbaar zijn, in een bepaalde zone niet en in een andere weer wel. Beschikt men over nauwkeurige gegevens, dan zouden deze van waarde kunnen blijken voor de be rekening van de temperatuur der lucht lagen op zeer groote hoogte, 50 k.m. on geveer. Het K.N.M.I. tracht hiervoor by de Een extra-nummer van „Het Schoolblad" geeft de voorloopige salarisregeling voor onderwijzers, vastgesteld in overleg met de commissie-Neher en geldig tot nog nader te bepalen datum. Het aanvangssalaris van den gehuwden onderwijzer met hoofdakte, dat vóór 1 Juni 1946 bruto f 1899 bedroeg, vóór 1 October 1946 f 2594, wordt na 1 Oc tober f2783. Het loopt in twintig jaren op tot f 4577. Voor een ongehuwden onder wijzer zonder hoofdakte, wiens aanvangs salaris voor Juni 1946 f 1800 bedroeg, ver volgens f 2273, wordt het f 2436, oploopend tot f 3911. De eerste vijf jaar is er een jaarlijksche. vervolgens een tweejaarlijk- sche verhooging. „Het Schoolblad" geeft tenslotte een aantal voorbeelden van salarisberekening: Een onderwijzer zonder hoofdakte, onge huwd. acht dienstjaren, standplaats derde klas, heeft netto f 183.36 per maand, tegen voor 1 Juni '46 f139.18, voor 1 Oct. '46 f 170.40. Het hoofd van een viermansschool, veer tien dienstjaren, standplaats tweede klasse, twee kinderen boven twee jaar f345.48 te gen f 272.52 en f 322.70. Ben onderwijzeres U-L.O.-school zestien dienstjaren, standplaats eerste klasse, hoofdakte, M.O. Pransch, L.O Duitsch en Engelsch. ongehuwd, f 288 13 tegen f 230.03 en f 271.12. Dividend Ned. Bank Naar wij vernemen, zullen directie en commissarissen van de Nederlandsche Bank N.V. in de 30 April te houden ge wone algemeene vergadering van aan deelhouders voorstellen over het boek jaar 1946 een dividend van 55 per aan deel van 1000 uit te keeren. Tengevolge van een verscherpte toe passing van het Zondagsrijverbod voor motorrijtuigen, zal de K.N.M.V.-rondrit, welke was vastgesteld op 26 April, een dag vervroegd moeten worden. Er zijn menschen, die liever trom pettende een gulden geven, dan in stilte een cent J Nederlandsche bevolking belangstelling te wekken, aldus de heer Veldkamp, door publicaties in de pers en de radio-weer- praatjes van Woensdag- en Donderdag avond. Op 17 April reeds begint de B.B.C. op de 1800 meter golf met een repetitie van de uitzending der tijdseinen. Met behulp hiervan kan een ieder, die De Bilt met het wetenschappelijk werk be hulpzaam wil zijn, zijn uurwerk pre cies gelijk zetten. Heeft men dit ge daan en zet men op 18 April des mid dags te 12 uur zijn ooren goed open, dan kan men De BHt opgeven wat men hoorde. Ook wanneer men niets hoort wil De Bilt dat gaarne weten. Op deze wijze kunnen de meteorologen dan de gordels van stilte en hoorbaarheid vastleggen. Voor geen honderd millioen dollar zou ik die vlucht nog eens willen maken," verklaarde de pennenkoning uit Chicago, Milton Reynolds, tot de journalisten, toen hij in den afgeloo pen nacht om 4 uur Ned. tijd in New York landde. Reynolds ver beterde het bestaande record voor een vlucht om de wereld van 1938 met negentien uur en elf mi nuten. De geheele afstand van 20.000 mijl legde hij met zijn „Reynolds Bombshell" af in 78 uur en 55 mi nuten. „Toen wij boven New York kwamen, hadden wij nog een half uur benzine. In Minneapolis hadden wy last van ernstige ijsvorming en op weg naar Dezer dagen kwamen voorbijgangers tot de ontdekking, dat een gedeelte van den weg SchoondijkeIJzendijke bezaaid lag met pakjes sigaretten, sigaren en rooktabak. De artikelen waren van Nederlandsche herkomst. Hoe deze fel-begeerde rookertjes daar kwamen, staat nog niet vast. Wel was zeer spoedig alles verdwenen en me nigeen heeft van deze gelegenheid tot kostelooze aanvulling van zijn rant soen een gretig gebruik gemaakt. N.S Detroit hing er een mist, waar wij niet uit konden komen. Voorbij Detroit moes ten wjj seinen, waar wij waren en de gronddiensten moesten radio-peilingen doen om ons te vinden." Vermoeid en glimlachend stapte de bemanning in New York uit het vlieg tuig. En poseerend voor de fotografen herhaalde Reynolds nog eens wat hy den journalisten reeds had gezegd: „Ik doe het nooit meer". De grootste etappes, die het vliegtuig moest afleggen, waren die van Gander naar Parijs en van Adak naar Edmon ton, beide met een lengte van ongeveer 4700 K.M. Het moeilijkste stuk. van de route was dat van Calcutta naar Shanghai, waar het vliegtuig, om de Himalaya over te kunnen vliegen, tot een hoogte van 6000 meter moest stij gen. Kolonel Leslie Arnold, die Reynolds op het vliegveld het eerst begroette, vol bracht in 1924 de eerste vlucht om de wereld. Hij deed er 5 maanden en 22 dagen over en legde met een gemiddelde snelheid van 115 K.M. per uur 45000 K.M. af (Reynolds 32000, Hughes 24000 K.M.). Noch het oude record van Hughes noch het nieuwe van Reynolds wor den als officieel erkend, daar niet langs de route gevlogen is, die door de „Fédération Aéronautique Inter nationale" is voorgeschreven. Nog nooit is een vlucht om de wereld volgens de officieele voorschriften gemaakt. De „Queen Elizabeth" is gister avond achterwaarts van de Brambles zandbank in de wateren van Southamp ton afgegleden. Aan den achtersteven van het schip waren een twaalftal sleepboo- ten opgesteld, die op een signaal van de „Queen Elizabeth" met vereende krach ten begonnen te trekken. Terwijl de oceaanstoomer groote rookwolken uit blies, bewoog het reuzenschip zich zeer langzaam in achterwaartsche richting. Geleidelijk aan ging het sneller, totdat het schip binnen enkele seconden vlot kwam en vooruit stoomde naar de haven van Southampton, die 's avonds werd bereikt. Nadat de boeg van de Queen Elizabeth" door oen duiker zal zijn on derzocht, zal, naar men verwacht, het schip nog deze week naar New York ver trekken. Foor alien die in de Nederland sche Spoorwegen het symbool van de veiligheid zien, moet het wel eenigszins ongeloofwaardig klinken, dat er op het Centraal Station te Amsterdam dagelijks tientallen ongelukken gebeuren, waarvan geen pers of radio melding maakt. lederen dag rijden er loco motieven uit de rails en kantelen langs de spoorbaan. Is het omdat de rails niet voldoende op gehoogd zijn of omdat de treinen te snel rijden in den bocht? Wij zouden hierop geen antwoord dur ven geven. Het is niet aan ons op technische details in te gaan. Alleen kunnen wij constateeren, dat de fout niet bij de organisatie der N.S. ligt, want geen trein rijdt door een signaal dat onveilig staat. Ook komen er geen persoonlijke ongelukken voor en de materieele schade is miniem, dank zij het ingrijpend optreden van enkele dames en een hoofdconducteur, die speciaal hiervoor zijn aangesteld. En als gij verwonderd zult vragen, loaarom al de reizigers die dagelijks veilig hun trein nemen" daar niets van bemerken, deen is hier het antwoord: deze ongelukken gebeuren in despeelkinderkamer. In het hart van Amsterdam, waar duizenden reizigers en tientallen treinen per dag komen en gaan, zou men geen kinderspeelplaats verwachten, en toch, de N. S. hebben dit klaar ge speeld, Naast den Oostelijken uitgang van het C. S., drie of vier trappen op (U kunt het ook met de lift doen) is een zaal ingericht om kinderen een ontspanning te bieden die tevens instructief genoemd mag worden. Een groote slagboom, rood en wit geschilderd, verspert den ingang. Daarachter ligt een ruime lichte zaal met aantrekkelijke schilderingen. Langs de muren zijn de banken zóó geplaatst, dat men zich met eenige verbeelding in een trein kan wanen. Door de coupé raampjes heeft men uitzicht op een station met reizigers, kruiers en een stationschef: een aap met een roode pet op. Deze teekening moge dan ietwat on eerbiedig zijn ten opzichte van dezen hoogen functionaris, de speelkamer geeft den jeugd voldoende ontzag mee voor het werk der Nederlandsche Spoorwegen, dat zijn prestige er niet in het minst door geschaad wordt. In het midden der zaal staan drie groote tafels, waarop de treinen rijden. En als één der dames de wagenvoerders en wissel- en signaalwachters heeft aan gesteld, de eiectrische „stoom"- en „die sel-treinen", langs de stations-met de re clameborden, tusschen de hotels, over de bruggetjes en onder de tunnels razen, zoo- lang dat er een „heusche" botsing voor komt en het spel weer opnieuw gaat be ginnen. De wissel- en signaalwachters drukken verwoed op de knoppen waar over zij „de baas" zijn, om de treinen niet te laten stoppen. De dames komen alleen tusschenbeide wanneer er iets verkeerd dreigt te gaan. En als de wagenvoerder, een „schoffie", die hier habitué schijnt te zijn, opzettelijk de trein in de bocht uit de rails laat loopen, dan is er één sanctie die zeer doeltreffend blijkt te zijn: „Als je het nog eens probeert, vlieg je er uit." De wagenvoerder is ge temd en de trein loopt over het brug getje. Het laatste kwartier wordt besteed aan instructie. Terwijl de dames in het venster zitten te „zonnen" met het vroo- lijke uitzicht op het gewoel van het sta tionsplein, begint de hoofdconducteur in onvervalscht Amsterdamsch met een vaderlijke vermaning over de grassprietjes op de demonstratietafel, die men niet moet uittrekken, omdat zij an ders in de motortjes der treinen terecht komen. Dan vertelt hij van voor- en hoofdseinpalen, mistbakens, blokken en onbewaakte overwegen. Even vóór het einde blijkt een deel der jongens verdwenen. Wij gaan ae al verdenken van gebrek aan be langstelling. Maar de hoofdconduc teur brengt de oplossing. Deze jon gens zijn vaste klanten. lederen Za terdag van twee tot vier uur kan men ze vinden in de speelkamer. Even voor het einde van het eerste speeluur glippen ze weg om weer een nieuw kaartje te koopen. „Ja mijnheer, toen die blonde daar hier voor het eerst kwam was het een brutaal jochie, maar ik heb hem nu aan het lijntje. Ik heb hem er al een paar maal moeten uitgooien, maar hij komt steeds wper terug." Zoo krijgt deze speelkamer, die als propaganda-middel bedoeld was een sociale opvoedende taak, die toe neemt naarmate de belangstelling groeit. En dat de belangstelling groeiende is ondervinden wij aan den lijve als wij ons door een dichte rij jongens en meisjes moeten wringen om buiten te komen. Het is de vol gende groep die vol ongeduld wacht om door de treinen te laten veron gelukken, leeren, hoe veilig men reist per spoor. Treinen rijden af en aan langs de per rons. De kinderen regelen zelf het druk ke verkeer. Zij spelen, maar in hun ge dachten staan zij op de seinbrug van het Centraal Station te Amsterdam: „Rotter dam" is zoo juist binnengekomen; nu zal „Utrecht" vertrekken. Een lichtje flikkert aan; het is 10.43. Daar zet de trein zich in beweging, onder de overkapping uit. Is er schooner rijk dan dat der fantasie Op volle vergaderingen spreekt op het oogenblik in vele En- gelsche steden Henry Wallace, tot voor acht maanden in de wereld slechts bekend als de Amerikaansche minister van Handel, maar sindsdien als de drager van een politiek. In Amerika had zijn naam reeds vroe ger een bekenden klank. Zijn vader en grootvader waren landbouwers van formaat en onder verschillende pre sidenten minister van landbouw. De in 1888 géboren Henry Wallace zette deze traditie voort en nam in 1933 in Roosevelts kabinet als Landbouw minister zitting. Zijn bekeering van republikein van origine tot demo craat van overtuiging was hieraan voorafgegaan: hij werd zelfs een van de meest overtuigde aanhangers van Roosevelts New Deal sociale politiek. Zijn verdere carrière kan worden voorbijgegaan: Henry Wallace werd voor de wereld eerst op 17 September 1946 een belangrijk persoon. In Parijs was de vredesconferentie bijeen. Byrnes, in den voor af gaanden tijd de Amerikaansche politiek tegenover Rusland krachtiger voerend, zette zich met Bevin schrap. Terwijl de wereld aldus de Amerikaansche poli tiek naar Byrnes' woorden meende te kunnen meten, hield Wallace in Ma dison Square plotseling een rede, die duidelijk maakte, dat er in Amerika en in de democratische partij ern stige meening sver schillen waren. Wallace noemde een goede verhour ding met Rusland het éérste wereld probleem en vond Amerika's samen gaan met Engeland uit den booze. De vertooning, welke volgde, schaadde Amerika's en vooral Truman's pres tige. Maar Wallace moest nog buigen en ontslag nemen als minister van Handel. Zijn woorden waren intus- schen uitgesproken en de meenings- verschillen werden in latere redevoe ringen scherper uiteengezet. Wallace is de verpersoonlijking van een politiek: goede verhouding met Rusland, desnoods door soepelheid en concessies. Hij is geen communist, wel Rusland goedgezind. Een verdee- ling van invloeden is voor hem een niet meer te ontkomen noodzaak. Oost-Europa heeft hij Rusland toe bedeeld, zoodat de voorgestelde hulp aan Griekenland en Turkije hem ais tegenstander heeft. West-Europa zal van den anderen kant onder den Westerschen invloed moeten staan. Wallace is de man van het compro- Hij beschouwt Rusland slechts Door pacifisme, door het verkleinen van het Amerikaansche leger en door het terugtrekken van Ameri kaansche troepen uit Europa en Azië meent hij Rusland te kunnen winnen. Truman en Marshall hébben dezen weg duidelijk niet gekozen, maar Wallace spreekt en preekt in Enge land voor den weg van den minsten weerstand. Een weg, die zéker niet minder risico's in zich bergt dan die van de Amerikaansche regeering. In Amerika voert hij in zijn blad, „New Republic", zijn campagne „tegen po litiek en economisch imperialisme". Overtuigd Presbyteriaan, „geïnspi reerd door het Testament en de Pro feten" en gesteund door een niet groot deel van de linkerzijde van Amerika, propageert Henry Wallace, landbouwerstaatsman, journalist, schrijver en econoom zijn ideeën. Zijn redevoeringen hebben in Amerika in vele kringen sterke re acties gewekt. Een commissie in het Congres heeft zijn vervolging ge vraagd volgens een wet van 1799, welke straffen bepaalt voor iederen Amerikaanschen burger, die een buitenlandsche regeering bijstaat of adviseert tegen de Amerikaansche buitenlandsche politiek zonder de uitgesproken toestemming van de Amerikaansche regeering. De straf fen, die op overtreding van deze Wet zijn gesteld, loopen tot drie jaar ge vangenisstraf en een boete tot 13000 gulden. Andere kringen van het Congres hébben voorgesteld, dat Truman het paspoort van Wallace zou intrekken, terwijl de republikein Keating verklaarde, dat Wallace zou zijn gefusilleerd, indien hij een burger van het land zou zijn. wiens zaak hij nu begunstigt en indien hij verklaringen had gedaan over die regeering zooals nu over de Ameri kaansche. Vierhonderd toeschouwers kan de Kleine Congreszaal in Krasnapolsky bevatten. Dat zal veel en veel te weinig zijn om aan de belangstelling tegemoet te komen, die vooral op de laatste dagen zal bestaan voor het Europeesch kampioenschap 71/2, dat morgenmiddag om 2 uur te Amsterdam begint. Deze belangstelling wordt uiteraard gestimuleerd door de uitstekende successen die onze Nederlandsche vertegenwoordigers op de al eerder gehouden kampioen schappen van dit jaar hebben behaald. De Leeuw immers legde te Montpellier beslag op den titel 45/1 en Van de Pol hield kort daarop onze kleuren in Zurich hoog door er het kampioenschap 45/2 voor zich op te eischen. Zal nu Zondagavond de derde titel in Nederlandsch bezit komen? Aan de hand van de deelnemerslijst zal men met de mogelijkheid van een Ne derlandsch kampioenschap inderdaad zeer ernstig rekening mogen houden. Meer en meer blijkt dat de Nederland sche biljarters met groote sprongen vooruitgaan, niet alleen in de hoogere regionen maar ook, wat oneindig veel belangrijker is in de lagere klassen. Daaruit vloeit een belangrijke toename van ons hoofdklasse-materiaal voort en vooral de jongste resultaten op de Euro- peesche tournooien hebben laten zien, hoe deze aanwas reeds nu in een sta dium is. dat hij onmiddellijke resultaten afwerpt. De resultaten van de jongste inter nationale titelwedstrijden doen ons zien dat de ontwikkeling van de biljartsport niet in alle landen gelijken tred heeft gehouden. Slechts Frankrijk en Bel gië bleken mét Nederland in staat een rol van bijzondere beteekenis te spelen en zoo kunnen we wel vaststellen, dat op dit toumooi slechts twee zeer serieuze concurrenten voor De Leeuw en Van de Pol aonwezig zijn. n.l. de Belg Van Hasselt en de Franschman Albert, met wie de Nederlanders dit jaar al eer der den degen kruisten. Het is in de sportwereld altijd nog zoo geweest, dat men van te voren nooit kan zeggen hoe de uitslag van een wedstrijd zal zijn. Maar wanneer wij de kansen van onze landgenooten in dit Europeesch toumooi met optimisme beschouwen, doen wij dit met onze vinger bij de prachtige resultaten, die zjj op de jong ste nationale kampioenschappen hebben behaald. De Leeuw bereikte (met Van WIE VAN BEIDEN? Zoowel De Leeuw aan stoot) als Van de Pol is favoriet voor het Eurotpeesch kampioenschap 71/2, dat van Donderdag tot Zondag te Amster dam wordt gespeeld. Wie van beulen zal zijn tweeden titel behalen en daarmee ook het derde Eüropeesche kampioenschap op Nederlandschen naam zetten? \Hiet) een partijgemiddelde van 37.50, met welk cijfer de Belg Van Belle hou der is van het Europeesch record. Maar dat was dan ook de eenige prestatie die niet verbeterd werd! Het algemeen moyenne werd door De Leeuw met 17.25 tegen een record van 16-47 overtroefd en de hoogste serie in het Nederlandsch record, eveneens op naam van De Leeuw, staat 46 punten hooger dan het record van het °ude Europa Allicht dat men de verwachting koestert, nieuwe cijfers ter. gunste van Nederland op de inter nationale recordlijst te kunnen noteeren! (Vervolg op pagina 4)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1