ONTPLOFFING OP FRANSCH SCHIP WORDT DOOR CHEMISCHE FABRIEK OVERGENOMEN Waarschijnlijk meer dan duizend slachtoffers EXPLOSIE IN MINUTEN Bandoeng een leege stad De afgod der communisten D' MARSHALL BRENGT BEZOEK AAN STALIN Geen resultaten bereikt NEDERLANDSCHE TIENTONNERS RIJDEN DOOR PRAAG In luttele jaren heeft het weg transport zich hersteld v 53 invitaties Milch levenslang Plannen om deel van regeerings- apparaat onder te brengen ONTZAGLIJKE EXPLOSIE l\ TEXAS-CITY narcissen ENORME VERWOESTING IN DE STAD Zullen wij de ontploffing van Helgoland kunnen hooren? voor Olympische Spelen TRUCK MET SLAAP GELEGENHEID Zondag .bloeien de Landwachter ter dood veroordeeld Het weer Tot hoofd en hart DONDERDAG T7 APRIL 1947 o 69ste JAARGANG No. 23825 Aardbeving en windstooten a Arka.wha<> e r i MexTco ais Wild worst zonder wild Installatie rampen-commissie Naar Makassar Vertegenwoordiger bij republiek „Vrachtrijders van Europa Terwijl vóór den oorlog het transport bedrijf een bloeiend arbeidsterrein vond Conferentie over Duitsche steenkool De onmenschelijkheden te Maarssen Bevin gaat vertrekken Met een geestigen inval bereikt men vaak veel meer dan met een giftigen uitval j Baron de Vos van Steenwijk ten grave gedragen Noodlanding van militair vliegtuig BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent* per millimeter hoogte. Ingezonden mededeellnger, dubbel tarief. Omroepers 1é cents oer rnjn. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voof advertentiën eventueel zonder opgave vm redenen te weigeren. Een ramp, die tot de ernstigste uit de geschiedenis van Amerika werdt gerekend, heeft de havenstad Texas City getroffen. Een explosie, die plaats had op het met nitraat, geladen Fran- sche schip „Grand Camp" leidde tot ontzettende branden en nieuwe ont ploffingen, waarbij o.m. de Monsanto- fabriek, waar chemische preparaten worden vervaardigd, in vlammen op ging. Een giftige damp verbreidde zich over de stad. Vele gebouwen zijn ver woest; volgens sommige berichten zou de geheele stad in puin liggen. De be richten zijn mede verward door het feit, dat de telefoonverbindingen met Texas City verbroken zijn. Het aantal dooden en gewonden is nog niet te overzien. Er wordt van vijfhon derd tot duizend dooden gesproken.' De stedelijke overheid heeft alle beschik bare gasmaskers opgeëischt ten einde de bevolking te kunnen beschermen tegen den giftigen damp. Volgens radio-berichten biedt de stad een aanblik, alsof er een atoombom ont ploft is. De voorzitter van het Amerikaansche ftoode Kruis. O'Connor, heeft voor le niging van den nood een kwart millioen dollars beschikbaar gesteld. De telefo nisten, die, zooals bekend, sedert eeni- gen tijd in staking tón, hebben van hun vakbond opdracht gekregen het werk te hervatten, voor zoover het reddingswerk dat eischt. De ontploffingen, die begonnen aan boord van de „Grand Camp" veroorzaak ten een reeks van ontploffingen aan den wal in de chemische fabriek Monsanto en in andere nabijgelegen fabrieken. De brand woedde in de hecle haven streek en volgens de Galveston Tribune is de stad Texas City vrijwel met. den grond gelijk gemaakt. Volgens dit blad moet het groote aantal dooden worden toegeschreven aan het feit, dat honder den nieuwsgierigen dicht opeengepakt op de pieren den brand van de „Grand Camp" gadesloegen. Toen na den brand ontploffing op ontploffing volgde, waren zij de eersten, die de lucht ingeslingerd werden. Men neemt aan, dat allen, die aan boord waren, omgekomen zijn. Ook in de Monsantofabriek zijn vele slachtoffers gevallen en de fabriek zelf is volkomen vernietigd. Volgens mededeelingen van de Ame rikaansche kustwacht in New York zou het aantal dooden reeds gestegen zijn tot 1200. Alle langs de dokken gelegen gebouwen zijn totaal verwoest. De lucht druk van de ontploffing was op een af stand van ruim 200 kilometer voelbaar. De kustwacht van New York meldde, dat het Fransche vrachtschip „Grand Camp", een Liberty-schip van 7176 ton, terwijl het volgeladen was met alumi nium en kunstmest, in het Houston Ship Channel in brand gevlogen en ge ëxplodeerd is. Een serie explosies deed de golfkust van Texas schudden en, in Houston werd een opgewonden telefoontje ont vangen, waarin gezegd werd: „Stuur het Roode Kruis, er zijn hier verschei dene duizenden gewonden." Gezegd wordt, dat de fabriek der Monsanto Chemical Company, waar de explosies plaats vonden, het zeer explosieve styritfie vervaardigt. Ge bouwen op vijftig mijl afstand schud den onder den schok der explosie en SI Artjenio Ivsslon. I*1 Nootdorp is de molen van molenaar Jongste weer in gebruik genomennadat ne wieken waren verbouwd volgens een nieuw systeem, een uitvinding van ir, P. L- Fauel uit Wassenaar. Aan den onderkant der wieken zijn borden gemonteerd, die den stand van een fok hebben waardoor het rendement belangrijk wordt verhoogd Het organiseerend comité der Olympi sche Spelen 1948 heeft thans een offi- cieele invitatie tot deelneming aan 53 tónden verzonden waarbij echter Rus- tónd niet inbegrepen is, omdat dit land hog geen jid is van de diverse interna tionale federaties en daar ook nog geen hationaal Olympisch Comité is gevormd, daaraan de invitatie geadresseerd zou kunnen worden De namen der 53 landen zijn: Afgha nistan, Argentinië, Australië, België, bermuda, Bolivia, Brazilië, Britsch- "idië, Bulgarije, Canada, Ceylon. Chili °hina, Columbia, Cuba, Denemarken, ®8ypte, Finland, Frankrijk, Groot- ®rittannië, Griekenland, Haïti, Honga rije, IJsland, Iersche Vrijstaat, Italië, Tcihaica, Joegoslavië, Lichtenstein. Luxemburg, Malta, Mexico, "Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Oostenrijk, ftólestina, Peru, Philippijnen, Polen, ^ortugal, Roemenië, Salvador, Spanje, Tsjechoslowalyje, Turkije, Uruguay, Ve nezuela, Ver. Staten, Z.-Afrika, Zweden en Zwitserland. De invitatie is geschreven op een do- eUrnent in vierkleurendruk, waarop een nthleet staat, die een brandende toorts jjra-agt. Voorts bevat het een blauwe egel met een afdruk van de Big Ben, symbool van de stad, waar de O. S. Behouden zullen worden. °P de adreszijde staat een hand ge neukt waarin de lauwerkrans, waarmede Olympische kampioenen gekroond te0lj?en- Elke invitatie draagt de hand- ekeningen van Lord Portal voorzitter zitt S' en van Lci'd Burghley, voor- 'er van het organiseerend comité. In aansluiting aan over de waarneming van de explosie op Helgoiand reeds gepubli ceerde berichten verzoekt het K.N.M.I. in De Bilt de medewerking van een ieder, die iets van deze enorme explosie waarneemt. Des middags om 11 uur 59 min. en 51 sec. pre cies zal de munitie de lucht in gaan. Hier mede zullen waarnemingen op groote schaal gepaard gaan van dc hoorbaarheid der ex plosies. De verspreiding van het geluid is bij dergelijke zware ontploffingen zeer merk waardig. Tot op 50 4 100 kilometer kan men het gelöid hooren, maar buiten dit gebied ontstaat op grooten afstand, 150200 kilo meter. opnieuw een geluidszone. Deze ge luidsgolven hebben een langen omweg door de bovenlucht, op 40 tot 60 kilometer hoog te. afgelegd. Zij stellen ons in staat de eigenschappen van deze zeer hooge lagen van den dampkring te leeren kennen. De waarnemers, die medewerken aan do bepaling van dc stiltegordel en de snelheid van het geluid dienen hiermede een groot wetenschappelijk belang en hun berichten zullen dankbaar worden aanvaard. De Engelsche omroep zal het volgende programma uitzenden op de golflengte van 1796 m. (Alle opgaven in Nederland- schen tijd). 1) 17 April. 14 uur 45 min. tijdsein van zes punten. Bericht over te nemen maat regelen in het Engelsch en het Duitsch. 2) 17 April. 14 uur 59 min. Algemeene repetitie van het tijdseinprogramma. 3) 18 Aprii. 9 uur 45 min.10 uur 15 min. herhaling van 1 en 2. 4) 18 April 11 uur 0 mm.11 uur 15 min., 11 uur 30 min.—11 uur 45 min. tijdsein van 6 punten. Het begin van de laatste punt van ieder zestal geeft den juisten tijd. 11 uur 45 min. berichten in Engelsch en Duitsch, gevolgd door de mededeeling of de explosie al dan niet heeft plaats gevonden. De looptijd van de directe golf loopt uiteen van 5% minuut (Delfzijl) tot 20 minuten (Maastricht). In de tweede ge luidszone is de duur wegens den grooten omweg nog enkele minuten langer. Ten einde de stiltegordel te kunnen bepalen is het ook van belang bericht in te zen den, wanneer men beslist niets gehoord heeft. Medewerkers worden verzocht op de adreszijde van hun berichten het woord .explosie" te vemelden. In tegenstelling met de eerste berich ten is iuchtmaarschalk Erhard Mich, de man, die het Duitsche luchtwapen mede opbouwde, tot levenslang veroordeeld. Aanvankelijk werd bericht, dat hij den dood door den strop zou moeten sterven. De politierechter te Zutphen heeft den directeur van een vleeschwarenfabriek te Twello bij Deventer, N- J- K., wegens het clandestien doen slachten van acht run deren veroordeeld. Het vleesch diende als grondstof voor de bereiding van zooge naamde wildworst, waarin met het ru;id- vleesch evenwel geen wild, doch vleesch- afval en aardappelmeel waren verwerkt. K. werd veroordeeld tot orie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest,, benevens 4 maanden R- W. I. In het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft de secretaris-generaal van dat departement, dr. M. J. Prinsen, na mens den minister geïnstalleerd de com missie tot voorbereiding van een wette lijke regeling rampen-bestrijding en burgerlijke verdediging. De Deensche beroepsvervoerders hebben na den oorlog een aantal Engelsche dieselvrachtauto's in ge bruik genomen. Deze Leyland 7%- tonner b.v. loopt met een 5% tons aanhanger in het internationale vervoer. De wagen is uitgerust met twee slaapplaatsen voor de beman ning. telefoon- en stroomleidingen werden verbroken. Houston stuurde alle beschikbare ziekenauto's, en uit Galveston zijn ziekenauto's, brandweermateriaal, een drijvende spuit, een boot Van de kust wacht, reserve-eenheden der marine en detachementen van het leger gezonden. Een verslaggever, die een vliegtocht boven de stad maakte, verklaarde ver rast te zijn door de geringe opwinding, die er schijnt te heerschen. Hij schreef dit toe aan den toestand van verdooving, waarin de inwoners door den ontzetten- den schok zijn geraakt. Intusschen wordt op ieder, die nog twee handen en twee heenen heeft, een beroep gedaan om te helpen. In de1 geheele stad Texas City is geen raam meer heel en in het havengebied staat niet veel meer overeind. Volgens mededeelingen van de red dingsbrigades zijn minstens twaalfhon derd personen door de ontploffingen en de verstikkende dampen om het leven ge komen. Des avonds naderde het vuur een -groote dynamiet-opslagplaats. Niettemin werd het reddingswerk voortgezet. Twee inzittenden van een particulier vliegtuig, dat ten tijde van de explosie over Texas City vloog, werden gedood, omdat het vliegtuig door den lucht stoot over den kop sloeg en neerstortte. Het hoofd van politie te Houston vertelde, dat Houston tot een toevluchts oord voor de honderden gewonden, die elke minuut binnenkomen, is gemaakt. Bijna de geheele politiemacht van Houston is naar Texas City overgebracht om aldaar hulp te verleenen. Een verslaggever van de „Columbia broadcasting" verklaarde, dat een schip, geladen met 8 a 10.090 vaten olie, door de kracht van de explosie in zijn geheel uit het water werd gelicht en een 100- tal meters landinwaarts werd geslingerd. Nader wordt nog gemeld, dat de Monsanto-fabriek 90 meter van de „Grand Camp" verwijderd was, toen de ontploffing plaats had. Zes uren na de ramp begon de einde- looze stroom van ambulances en auto's met gewonden Houston binnen te komen. Volgens de laatste berichten, die het politiehoofdkwartier Woensdagnacht te New York bereikten, begon men toen geleidelijk hej vuur meester te worden. Naar het hoofdkwartier van het Roo de Kruis in het Midden-Westen heeft, meegedeeld, zijn tot dusver 500 lijken geborgen. Van officleele zijde wordt het aantal dooden op 1200 en dat der ge wonden op 1000 geschat. De materieele schade loopt in de millioenen dollars. De olieraffinaderijen en schepen in de haven staan nog in brand. De vereeniging voor Vreemdelingen verkeer in Zuid-Holland meldt, dat a.s. Zondag de narcissen in vollen bloei zullen staan. De hyacinten be ginnen al te kleuren. Hier en daar verschijnen reeds enkele velden vroege tulpen. Over ongeveer een week zullen ^hyacinten en narcissen volop bloeien. De geheele walserij West van het hocgovenbedrijf te IJmuiden, welke Uidens de bezetting r.aar Duitschland werd. vervoerd, is het vorige jaar teruggekeerd. Dezer dagen is men met de montage gereed gekomen. De gigantische walsen „Quarto" en „Duplo". Een Press, verslaggever van Associated die dezer dagen een bezoek aan Bandoeng bracht, heeft ver klaard, dat deze stad „leeg" is in tegenstelling met Batavia. Men heef» daar niet te klagen over het na- oorlogsche euvel van overbevolking. Tal van geheel onbeschadigde huizen staan leeg en inkwartiering kent men er niet. Het is geen wonder, dat ten palei- ze te Batavia ernstige plannen bestaan om zoo spoedig mogelijk een deel van het regeeringsapparaat naar Bandoeng over te brengen. Dit zal intusschen pas mogelijk zijn, wanneer de treinverbin ding is hersteld. Het reeds overbelaste convooi-systeem is niet in staat ook nog een heel departement te gaan verhuizen In tegenstelling tot den autoweg loopt de spoorbaan over republikeinsch ge bied, maar nu Linggadjati is geteekend, hebben Nederlandsche autoriteiten hoop. dat binnenkort tusschen Bandoeng en Batavia weer een trein kan gaan rijden Wat de ruimte betreft, heeft Ban doeng ook groote aantrekkelijkheid voor de republiek. Dezer dagen werd gemeld, dat de republikeinen wat het kiezen van hun hoofdstad be treft weifelen tusschen drie steden: Bandoeng, Malang en Magelang. Te Bandoeng is men daar nog al van geschrokken, want deze stad is even als Soerabaja geheel Nederlandsch De republiek bezit er geen enkelen amb tenaar en geen enkele krant. Boven dien zou de inheemsche bevolking niet bijzonder geestdriftig zijn voor de repu bliek. Maandag vertrekken Van Mook, de Commissarissen-Generaal Schermer- horn en Van Poll, dr. Koets, waarnemend directeur van het kabinet van den Lt.- G.-G., mr. Verboeket, secretaris in al- gemeenen dienst, mr. Sanders, secretaris generaal der Commissie-Generaal, naar Makassar voor het bijwonen van de openingszitting van het voorloopige Oost-Indonesische parlement. Zondag konij het republikeinsche kabinet te Djokjakarta in zitting bij een. Daarvoor zijn Sjahrir met Gani en eenige andere ministers per spe- cialen trein uit Batavia vertrokken. De Australische minister-president Chiïley, heeft in het parlement aan den leider van de „Country"-partij, Padden medegedeeld, dat C. H. Campbell op treedt als informeel vertegenwoordiger bij de Indonesische republiek ter behar tiging van de handelsbelangen van Australië. Om de benoeming van een Indonesischen handelsvertegenwoordi ger heeft Australië nog niet verzocht. e mate, waarin het communistisch totalitarisme het denken en schrijven van de Russische mas sa's beïnvloedt, blijkt wel hieruit, dat het zelfs Stalin te erg wordt en dat h$ heeft moeten protesteeren tegen de over dreven cultu'van zijn persoon, aldus verneemt het K.N.P. uit Londen. In het blad „Bolsjewik" betreurt hij de buiten sporige vleierij, waarvan zijn naam het voorwerp is. Vooral de dichters bezon digen zich hieraan en noemen hem al gemeen ..Den Groote" en „Den Leider"^ Het Russische tijdschrift ZnamiaT zegt: „Een der meest kenmerkende eigenschappen der Sovjet-dichtkunst is. dat zij zich vooral bezig houdt met „de figuur van den leider". Wie hieraan geen aandacht besteedt kan het wezen van onze kunst niet begrijpen. Voor den modernen artist is het begrip „de Lei der" de ideëele verwezenlijking van het philosophische begrip van het volk. Een typisch voorbeeld van deze poëzie is het volgende gedicht van Djamboel Djabaev: „Ik zou Hem (Stalin) hebben verge leken met een witten berg maar de berg heeft een top. Ik zou Hem hebben vergeleken met de diepten der zee maar de zee heeft een bodem. Ik zou Hem hebben vergeleken met de schijnende maan doch de maan schijnt te middernacht en niet in den middag Selvinski, een Sovjet-criticus, zegt hierover: ..Ondanks de hyperbool Is dit een zeer nauwkeurig beeld van Stalin, want Djamboel heeft wat wij allen mis senStalin's zoetheid." Wij kunnen ons voorstellen, dat dit soort lyriek den „man van staal" wat al te bar wordt. Wellicht herinnert hij zich ook de lotgevallen van zijn buurman- dictator, die eveneens als een soort Uebermensch bezongen werd. De ge schiedenis is meestal nogal consequent. En wat „Stalin's zoetheid" betreft: wij zijn benieuwd daarover eens het oordeel van gen. Marshall en Bevin te verne men. (Van onzen specialen verslaggever) Duizenden transportbedrijven hel pen Nederland er weer boven op", aldus luidt de trotsche slogan van het, beroepsvervoer langs den weg. Den buitenstaander zal het voorkomen, dat dit parool wellicht meer trots dan werkelijkheid is. Wie echter een Inzicht in dit deel van ons bedrijfsleven ge kregen heeft, zal volmondig moeten toegeven, dat het herstel van Nederland inderdaad voor een niet onbelangrijk deel ligt in handen van de tallooze transportondernemingen, die Nederland rijk is. Men beklaagt zich nochtans in deze kringen, dat, met alle respect voor de belangrijke bijdrage, door de Spoor wegen tot het herstel geleverd, het accent in de publiciteit hier te uitslui tend op gelegd wordt. Zonder den moreelen steun van perscam pagnes, radiocauserieën en zonder financieele hulp uit de staatskas, hebben de transport ondernemingen hun minstens zoo zwaar ge teisterde wagenparken moeten aanvullen. Dank Zij den hier te lande aanwezigen leger- dumps zijn zij hierin meer dan ten volle geslaagd ZooZeer zelfs, dat van vele onder nemingen de laadeapaciteit die van vóór den oorlog overtreft. En zoo kan men dagelijks op de groote en secundaire wegen van ons vaderland de zware wagens zien voortden- deren, kreunend onder het- gewicht van al datgene waar in de diverse deelen van het land behoefte aan bestaat. Met schier too- melooze energie sturen kloeke kerels in de cabines de logge vrachtwagens dag aan dag voort, langs dorpen; steden en velden, naar expeditiekantoren in de verschillende plaat sen. Wie Nieuwe Zijds Voorburgwal zegt. zegt Amsterdamsche krantenwijk, maar moet in één adem er aan toevoegen: expeditiecen trum. Iedere bezoeker van Amsterdam zal (ï7RenSambtenaren hebben in Putte per dezer dagen in een kleine twee- vulne°nS aut0 een PartiJt''e horloges en - Pennen avonden, tezamen tot een hen gevonden, aarde van f30.000. lp ongetwijfeld op dezen broeden verkeersweg de tallooze schotsch. en scheef staande vracht wagens van elke grootte hebben opgemerkt. Itij zal dan, omzichtig zijn weg zoekend tus schen balen en kisten, nog maar juist aan de zware wielen van handig manoeuvreeren- de wagens zijn ontkomen. Misschien zal hij iets onvriendelijks hebben gemompeld, maar zeker zal hij op veiligen afstand een oogen- blik geboeid naar het bonte gewoel hebben gekeken, even geluisterd naar het gebolder van steekwagens, het gebonk van kratten en kisten, gerinkel van ijzer en het geroep van de sjouwers; ver trouwde klanken uit het lied van den arbeid. Een zoo grootsch schouwspel als deze „haven van den weg" wordt ner'gens in Neder- land geëvenaard. Niettemin heeft het wegtransport zijn vertakkin gen in schier iedere plaats van Nederland. Zoo had uw verslagge ver bij een bezoek aan de oude Hertogstad Den Bosch een onder houd met een van de grootste transportonder nemers daar ter stede, die hem een blik verschaf te achter de cou lissen van dit bedrijf. Uit zijn uitvoerige mededeelingen vaststellen, dat de bedrijvigheid in transportbedrijf momenteel alleszins be vredigend is. Wat de toekomst betreft, zijn de ondernemers echter met zorg vervuld. Zij vreezen met name, dat de Ned. Spoor wegen, middels hun dochtermaatschappij de N.V. A.T.O., beslag zullen leggen op een groot deel van het arbeidsveld van het transportwezen, dat voor den oorlog nim mer door hen bestreken werd. Zoo werd ons medegedeeld, dat de Spoorwegen na den oorlog materiaal kregen toegewezen voor taken, die zij vroeger nooit hebben vervuld. Z.g. ter vervanging van ontbre kende spoorlijnen. Een tweede oorzaak van wrevel is het feit, dat, waar het particu liere vervoer slechts de beschikking kreeg over dumpmateriaal, de Ned. Spoorwegen op geïmporteerd nieuw materiaal beslag vermochten te leggen. konden wij liet in het vervoer van goederen voor groote ondernemingen, doet zich nu het ver schijnsel voor, dat de verschillende in dustrieën en bedrijven er meer en meer toe overgaan met eigen vracht- en be stelwagens te rijden. Het was dan ook geen wonder dat de ondernemingsgeest van de expediteurs zich direct na den oorlog op nieuwe objecten ging richten. De gedachte ging uit naar het vervoer van massagoederen naar en van onze buitenlandsche handelspartners. Dit is een volledig succes geworden. Zoo kan het nu gebeuren, dat men colonnes van Ne derlandsche tientonners door de straten van Praag ziet voortbewegen, dat Neder landsche vrachtauto's met dreunende motoren langs de kronkelwegen in het Zwitsersche Alpenland voort kruipen en dat Nederlandsche chauffeurs, trans- pireerend. oks hoofden wijn op laden tusschen de glooiende wijn gaarden van de Provence. In een luttel jaar tijds verwier ven wij thans op den weg den trot- schen naam met alouden klank van Vrachtrijders van Europa. Indien men een enkelen blik slaat op de lange lijsten van de op deze wijze vervoerde goede ren, dan moet men constateeren, dat deze snel verworven reputatie niet zonder inspanning werd verkregen. Een combinatie van twaalf Brabanrsche expeditie-firma's, „Inter- zuid" genaamd, vervoerde van Februari tot en met, December 1946 niet minder dan 5.260.000 kg. goederen naar en van de verschillende Europeesche landen. De aard van de goederen varieerde van bedveeren tot zware machinerieën toe. Zelfs zagen wij op de lijst het transport van twee bruine beren van Nederland naar Luxemburg. Men verzekerde ons, dat wanneer slechts voldoende vervoer- materiaal zou worden toegewezen, het niet aan de ondernemers zou liggen, wanneer dit cijfer in de volgende jaren niet verdubbeld zou worden. Naar Woensdag in de Russische hoofd stad werd aangenomen, heeft de confe rentie van 114 uur, die Marshall Dinsdagavond met Stalin gehad heeft, niets opgeleverd, waardoor de raad van ministers van Buitenlandsche Zaken uit de huidige impasse inzake de Duitsche kwesties kan komen. Marshall Zelf legde de Amerikaansche delegatie strikte geheimhouding op wat betreft zijn bezoek aan Stalin, dat vol gens betrouwbare inlichtingen het voornaamste onderwerp zou uitmaken van zijn verslag aan president Truman. De mogelijke uitwerking op de confe rentie en op de betrekkingen tusschen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie be- heerschten Woensdag te Moskou de di plomatieke gesprekken. Vrij groote beteekenis wordt gehecht aan het feit, dat Marshall na president Truman's bekendmaking inzake de Ame- rikansche politiek ten opzichte van Grie kenland en Turkije, als eerste hooge Amerikaansche autoriteit Stalin recht streeks in kennis heeft gesteld van den ernst, waarmee de Amerikaansche re geering het geheele probleem der betrek kingen met de Sovjet-Unie beziet. De besprekingen van het rapport der steenkool-commissie ging als een nacht kaars uit. Molotov diende een plan in voor toewijzing en productie van Duitsche steenkool voor export en her stelbetalingen; ten tweede stelde hij een speciale controle-commissie voor der vier mogendheden voor de steenkoolindustrie in het Ruhrgebied onder supervisie van den Geallieerden Bestuursraad. Ook verzocht, Molotov actieve medewer king van democratische partijen, vak- vereenigingen e.d. aan de Duitsche steen koolproductie. Bevin en Marshall herhaalden de uit eenzetting van hun standpunt, dat zij niet in staat zijn eenig voorstel van vier- mogendheden-supervisie over de steen- (Van onzen correspondent) Hedenmorgen heeft het Bijzonder Ge rechtshof te Utrecht uitspraak gedaan, m de zaak tegen de vijf landwachters, die in September 1944 zes jonge illegale wer kers te Maarssen achter een auto vast bonden en over den weS voortsleepten. De hoofdverdachte G. J. H. werd over eenkomstig den eisch ter dood veroor deeld. De tweede verdachte D. de M„ tegen vrien eveneens de doodstraf was geëischt, werd tot 20 jaar veroordeeld. De landwacht-officier G. de R. werd conform den eisch tot 12 jaar veroor deeld. De vierde verdachte F. de O. zag den eisch van 20 jaar verminderd tot esn uitspraak van 8. De vijfde verdachte werd overeenkomstig den eiseh vrijge sproken. koolindustrie ten aanvaarden, zoolang er nog geen volkomen overeenstemming over de economische eenheid is bereikt- De punten, waarover de ministers het heden voor het eerst eens zijn geworden, zijn: Het verbod van aansluiting van Oos tenrijk by Duitschland; Regeling betreffende naturalisatie, immigratie en verblijf van Duitsche staatsburgers in Oostenrijk; Regeling betreffende uitlevering vato oorlogsmisdadigers. Reeds eerder gedane berichten, dat de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, aanstaanden Dinsdag of een of twee dagen daarna per trein uit Moskou zal vertrekken, zijn in gezag hebbende kringen te Londen bevestigd. Men neemt aan, dat de geheele Ffcitsche delegatie met Bevin zal vertrekken. Verwachting föt Vrijdagavond: Wind door Noord-Oost gei ei dei ijk ruimend naar Zuidelijke richtingen. Koude nacht, morgen overdag weer flinke stijging van temperatuur. Aan vankelijk voornamelijk in het Zuid- Oosten van het land vrij veel bewol king, later opklaringen. Overwegend droog weer. Zon 5.3919.41. Maan 5.1416.16. Met treffenden eenvoud is Woensdag middag het stoffelijk overschot van den Zaterdag j.l. plotseling overleden minis ter van Staat, mr. W. L. Baron de Vos -van Steenwijk, oud-voorzitter van de Eerste Kamer, op de begraafplaats Oud- Eik-en Duinen ter ruste gelegd. In den stoet bevond zich met de naaste familieleden, de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin. Jhr. mr. G. C. W. van Tets van Goudriaan. Onder de vele belangstellenden in de kapel werden opgemerkt de minister- piesident, dr. Beel, de voorzitter van de Eerste Kamer, prof. Kranenburg, met den griffier, de voorzitter van de Twee de Kamer, mr. Van Schaik. de groot meester-honorair van de Koningin, E. H. Juckema van Burmania, Baron Ren- gers van Warmenhuizen, mr. J. C. Ba ron Baud, part. secr. van Prinses Julia na. oud-minister-president prof. Ger- brandy en de oud - oppe rbev elhebber, ge neraal Reyndere. De kist was bedekt met een krans van de Koningin en een van de familie. Aan de groeve dankte de zoon van den over ledene, mr. J. A. G. Baron de Vos van Steenwijk, voor de belangstelling. Gisteren is een Auster-verkennihgs- vliegtuig van een artillerieverkennings- afdeeling beoosten den weg Buitenzorg Batavia in moeilijkheden geraakt, waarop de bestuurder een noodlanding gemaakt heeft. Het toestel landde bij Peutjang, even ten Oosten van Tjilingsir. De beide inzittenden, de vaandrig-vlieger De Vlet. en de soldaat Van Kempen van de lucht strijdkrachten kwamen ongedeerd in aan raking met de TRI. die heeft toegezegd hen aan de Nederlanders over te geven. Het toestel is geheel vernield.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1