In den papierwinkel TWil POLEN Waardeering voor verbetering der onderwijzerssalarissen FRANCO-SPANJE ALS MARKT VOOR I DEN BRITSCHEN HANDEL Wederopbouw wordt door administra teurs doodgedrukt Critiek en hulde voor voorloopig radiobestel NIEUWE BONNEN Vroegere kweekeling met acte krijgt volledig salaris De Vos van Steenwijk herdacht op de heide Londen rijmt economische noodzaak met zijn politieke opvattingen Besteding van vrijen tijd NJ.G-congres te Utrecht DONDERDAG 17 APRIL 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT 15 Mei bisschopswijding van Mgr. N. Verhoeven Marine-autoriteiten in Engeland EERSTE KAMER Radio (Wordt vervolgd) BEDEVAART NAAR HEILOO Speciale treinregelingen Toen er te Lake Success over Spanje gesproken werd, is heel even de gedachte aan economische sancties ®P&doken. Zij verdween echter even snel ®Mler meer omdat men met het experi- van gezamenlijke economische Maatregelen tegen een land dat zich Misdroeg, al eerder niet al te beste erva ren had opgedaan: ten tijde van den *®essijnschen oorlog, toen sancties tegen Italië mislukten door Engelsch-Frar.sche tegenwerking. Men liet dus ook bij de ®Paansche gelegenheid spoedig het denk- °®eid varen, dergelijke maatregelen te *Mmen, en besloot, het bij een „moreele afkeuring" en terugroeping van gezanten en ambassadeurs van landen, die daar ^°or voelden, te laten. Ook Engeland riep zijn ambassadeur Mrug, maar het liet nog een uitgebreide Vertegenwoordiging achter. Het nam °°ntact op met de Republikeinsche emi- |tanten-regeering van Senor Llopis te ^rijs, zóó intens zelfs dat men kon gaan v®rmoeden, dat de Britten deze regeering Zouden erkennen. Bij monde van voor aanstaande personen en vrijwel alle bla- sprak Groot Brittannië verder zijn afkeer van den Caudillo uit. Maar het «et zich daardoor niet afhouden van Voortzetting der normale handelsbetrek kingen. Integendeel deelde de kanselier Van de Engelsche schatkist, Hugh Dal- Von, dezer dagen in het Lagerhuis mede, öat een nieuwe economische overeen komst met Madrid gesloten was. En het Weekblad „New Statesman and Nation" "cricht in zijn laatste editie, dat het Goederenverkeer voor het komende jaar Aanzienlijk grooter zal zijn dan in 1946. Ontving Spanje toen voor 9,000.000 pond Aan Britsche, Engeland voor 15.000.000 ®°hd aan Spaansche artikelen, voor dit laar raamt men die cijfers op respectie velijk 15 en 25.000.000 pond. Er is hier te lar.de zooveel te doen geweest over handel met Spanje (men herinnere zich de weigering der havenarbeiders, Spaansche sinaas- aPpelen te lossen), en ook elders heeft Men zich daarover zoo druk gemaakt, 'lat het weldadig is te zien, hoe En- Seland er in slaagt, zijn politieke opvat- Vingen te vereenigen met de voorziening M zijn eigen behoeften via den handel, "ien is te Londen niet ontrouw aan zijn Politiek standpunt, maar wil niet zelf Van dit standpunt het slachtoffer worden. En daarmee sluiten de Engelschen aan bij een al heel oude Nederlandsche han delwijze: in den Tachtig jarigen Oorlog immers, den Nederlandschen opstand tegen het Spaansche gezag, dreven Hol- landsche en Zeeuwsche kooplieden Voortdurend handel op den vijand zelf, in het besef dat deze toch, maar dan Van andere landen, zou kunnen betrek ken wat hij behoefde, en dat het voort gaan van den handel een nationaal be lang was. Dergelijke argumenten gelden ook in het huidige geval-Spanje. Door bemiddeling van b.v. Argentinië zal Spanje toch kunnen koopen wat het noo- dig heeft en exporteeren wat het te veel heeft. En Engeland kampt op het oogen- blik met zoo groote economische moei lijkheden, dat het dwaasheid zou zijn, moedwillig een afzet- en aankoopmarkt uit te schakelen. Het Engelsche publiek verneemt deze tijding uiteraard met ge mengde gevoelens, maar het schijnt dezen stap van zijn regee ring toch wel te billijken, hetgeen kan blijken uit het geringe aantai en de matiging van de reacties in de Pers. Wel betreurt het. dat de versteviging der handelsbetrekkingen tegelijk een versteviging beteekent van Franco's po sitie op een oogenblik, waarin die po sitie zwakker is dan ooit en dus meer dan ooit van zulke versteviging voor deel heeft. Maar het gelooft wel in het onderscheid tusschen den handel en de politiek, tusschen zelfvoorziening en vijandschap. En al zal ieder den huidi- gen gang van zaken betreuren, nie mand of bijna niemand zal hem willen veranderen. (Van onzen correspondent) De bisschopswijding van Mgr. Nic. Verhoeven zal geschieden op 15 Mei a.s. feest van Hemelvaart. De plechtigheid geschiedt in de parochiekerk van St. Petrus' Banden te Oisterwijk NB., door Z. Hoogw. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, ge assisteerd door de H. H. Exc. Mgr. W. Panis en Mgr. N. Stam. Op uitnoodiging van de Britsche ad miraliteit brachten lt. admiraal Hel- frich en verschillende vlag- en hoofd officieren van de Nederlandsche Marine Woensdag een bezoek aan Portsmouth. Zij werden aldaar ontvangen door den commandant, admiraal Sir Geoffry Layton. Een militaire kapel luisterde de plechtigheid op. Lt. admiraal Helfrich inspecteerde er de Britsche ©erewacht, waarna een be zoek gebracht werd aan H. M.s „Excel lent", het marine-etablissement in Portsmouth, waar de artillerie-opleJding wordt gegeven. Daar zijn ook een aan tal Nederlandsche schepelingen in op leiding De lt.-admiraal inspecteerde etr het Nederlandsche regiment. Na afloop van het bezoek aan Portsmouth werd de tocht voortgezet naar Lee-on-Solent, waar zich een air-station van de Royal Navy bevindt. De eerste electro-cncephalograph, de zgn. „hersenberekenaar", bestemd voor den handel, vormde het middelpunt der belangstelling op de tentoonstelling van de phy. sische vereeniging in' het Instituut van Wetenschappen te Londen. Dit apparaat, som. tijds „waarheids-machine" genaamd, is den doktoren behulpzaam bij hun diagnose om. trent hersenstoomissen. In vereeniging met de encephalograph gebruikt men de Low Wave Analisator, een machine, welke de resultaten van de electrische impulsen in de hersenen uitwerkt. Een soortgelijk toestel werd door het Amerikaansche leger gedurende 1den oorlog gebruikt, om de gedachten-reacties van misdadigers te onderzoeken. Een „patiënt" onder behandeling (Van onzen parlementairen redacteur a.i.) Nadat prof. Kranenburg met een korte herdenkingsrede den overleden oud voorzitter der Eerste Kamer, baron de Vos van Steenwijk, herdacht had, dien hij noemde „een scherp geteekende fi guur, die het onechte haatte", en minis ter-president Beel het leedwezen der regeering over het heengaan van den oud-praeses der Senaat tot uitdrukking had gebracht, was het woord in de zit ting van Woensdagavond aan den heer Molenaar (P.v.d.V.), die een motie in diende, welke zijn naam wel een plaats in de parlementaire geschiedenisboekjes zal bezorgen, al heeft hij haar maar weer ingetrokken, toen drie kwartier dis cussie hadden uitgewezen, dat slechts de communisten met hem mee gingen. In de afdeelingen was aan de orde het wetsontwerp B'elastingvooraiening', waar in verschillende onderwerpen zijn samen gevat. De heer Molenaar voelde het als een beperking van de Eerste Kamer, wan neer niet over elk der voorgedragen voorstellen apart zou kunnen worden ge stemd en stelde voor er afzonderlijke wet ten van te maken. „Dat is een verkapt recht van amendement", wierp de voor zitter hem tegen en hij noemde de motie niet in overeenstemming met het karak ter van de Eerste Kamer. De heer Krop man (KVP) herinnerde er aan, dat art. 117 van de Grondwet den senaat voor- Columbus vaart opnieuw - Rond de echo van een „Giova- - De nieuwsgierigheid van een burger. Een nazaat van Christoffel Colum bus, de hertog Cristobal Colon Carjaval, die verloofd zou zijn Met een dochter van generaal Franco, van plan een oude traditie in zijn familie te Herstellen en met een jacht reis naar Amerika te maken over dezelfde route als zijn voorvader. Bin nenkort zal zijn vaartuig „Gaucho" uit de haven Palos bij Hueiva Europa ver laten om over eenige maanden déAr aan te komen, waar vierhonderd en yüftig jaar geleden de wacht van Co- mmbus vanuit het kraaiennest „land m zicht" riep. De hertog van Windsor heeft zich gisteren verdienstelijk gemaakt als brandweerman, toen hij in de ^aapkamer in 't Waldorf Astoria Hotel te ttew York van den in Nederlandschen diplomatieken dienst zijnden baron Eg- Mont van Zuylen een brandje hielp blus- fchen. De hertog hielp de brandweer van bet hotel de brandslangen naar de ka- Mers van den baron uit te leggen, vóór dat de stadsbrandweer ter plaatse ver scheen. Het moet hem zeer goed zijn Afgegaan. Ih Rome hebben de linksche bladen een nieuwe zuivering geëischt, daar men in de straten, die aan de poli tiekazerne grenzen, de echo heeft ge boord van een in de kazerne gezongen "Giovanezza". Deze kranten hebben dtarmee weer eens het onoplosbare laliaansche zuiveringsprobleem aan de {«le andere vraagstukken toegevoegd. kan er in een land, dat sinds 1922 j^fler het faseisme heeft geleefd, wer- j«lijk gezuiverd worden? Iedereen is ^ist geweest. ^iteeds kort na de capitulatie heeft ?«h daarom het besluit moeten nemen r« groote fascisten te vervolgen en been activiteit na 23 Juli 1943 te Mtfen. Niet iedereen neemt daar genoegen M®e. En volgens schattingen zouden «eds ongeveer SOO.OOO personen zijn ge- °°d of ernstig benadeeld door het in Anden nemen van eigen recht door jMrtisanen en anderen. De fascistische Minister Peruzzi maakt het op het °°genblik goed, maar in zijn plaats zijn eeds vier menschen vermoord, die een J-cffende gelijkenis met hem hadden. „l'Uomo Qualunque"-beweging heeft TjM andere richting gekozen en gaat «rkentelijkheid vragen voor de Italiaan- «be soldaten, die „zoo dapper in den ggeloopen oorlog gevochten hebben''. dat er niet meer over gesproken wordt. Volgens een verklaring van den Brit- schen opperbevelhebber in de Britsche zone zou echter weer een nieuwe stap worden gezet. Was het immers tot dus verre verboden aan de Duitschers, zich te laten uitnoodigen in een Britsche mess of club, voortaan zullen „aanzien lijke Duitsche personen in deze lokalen worden toegelaten, wanneer zij uitge- noodigd zijn". Wanneer de „Daily Telegraph" niet overdrijft, bestaat er in Nederland een „smokkel-vloot", die bekend taat als de „nylon-vloot". De Nederlandsche politie, aldus meldt het blad uit Amsterdam, is na de bloem bollenaffaire nu op jacht naar textiel gegaan en heeft daarbij informaties ge kregen over het bestaan van een „vloot van schepen'', die tusschen Amerika en Europa heen en weer vaart en smokkel goederen op Walcheren en Fransche en Britsche eilanden zou uitladen. De burger in de straat, nieuwsgierig en vol critiek op alles wat hem vreemd toeschijnt, is een interna tionaal verschijnsel. In Londen bleek het onlangs weer eens, toen vele Londenaars hun ergernis meenden te moeten spuien over de schepen, die bij de Waterloo- bridge lagen. „Volgeladen met kostbaar hooi, terwijl de boeren er om zitten te springen" en „Moeten die schepen daar eeuwig blijven liggen?" zjjn slechts twee uitingen van de vele, waartoe geërgerde burgers in staat bleken te zijn. Een van de Londensche kranten, die eens infor maties inwon, nadat opnieuw „een lezer" zijn gal had gespuwd, kwam tot de ontdekking, dat de schepen niet ge laden waren met balen kostbaar hooi, maar metespartogras, dat voor de fabricage van eerste klas papier gebruikt moest worden. De schepen wachten op kleinere vaartuigen, die voor het trans port «aar de papierfabrieken zorg moe ten dragen! Smeliansky, Shukin, Sousin en Plak- sin zijn vier Russische piloten, die speciaal op een Engelsch vliegveld zijn gestationneerd, omdat anders de documenten, die minister Bevin dage lijks in Moskou noodig heeft, niet per vliegtuig vervoerd konden worden. Het Russische opperbevel meende niet in staat te zijn de geheimen van het West- Russische land bjj gelegenheid van de Moskousche Conferentie te kunnen prijs geven en verbood vreemden piloten over Russisch gebied te vliegen. De kwes tie werd dus opgelost door de indienst neming van Russische piloten, die nu dagelijks de Lancasters vliegen. Twee Engelsche navigators mogen mee-vliegen, maar bij de nadering van Rusland wor den de instrumenten door de Russen overgenomen, die geen andere taal dan die van hun eigen land verstaan en zich met gebaren aan de Engelsche leden van de bemanning begrijpelijk moeten maken. schrijft het wetsontwerp te behandelen, zooais het er ligt en de heer Van der Kieft (P. v. d. A.) gaf als zijn meening. dat de Eerste Kamer buiten haar boekje zou gaan door een motie aan te nemen, welke indirect een kritiek zou inhouden op de Tweede Kamer, die het wetsont werp wèl had behandeld. Slechts de heer Koejemans (CPN) voelde wel voor deze reprimande, doch toen minister-presi dent Beel het beslist afwijzend stand punt der regeering had uiteengezet bleef den heer Molenaar weinig anders over dan te retireeren. Een voorval, appreciabel voor parlementaire fijnproevers, niet voor de enkele belangstellenden op de publieke tribune, die van een wandelingetje in den zoelen lenteavond even in 's Lands ver gaderzaal waren binnengewipt. Zij kregen eerst waar naar hun gading, toen Ir. Kraayvangar (KVP) het spreekgestoelte heklom Om het woord te voeren over de begrooting van Openbare Werken en We deropbouw. Na hulde gebracht te hebben aan ir. Ringers, wenschte de heer Kraayvanger den nieuwen bewindsman, minister Neher, die voor het eerst in deze ruimte het centrum van de belangstelling was, toe, dat er 111 zou slagen het Nederland sche volk het vertrouwen terug te schen ken in den Wederopbouw. Over deze ver trouwenscrisis is zoo het een en ander gezegd in de rede van dezen spreker, die een aandachtig auditorium vond, het geen ook niet altijd gebeurt. Wjj Zijn terecht gekomen in een pa pierwinkel en de Nederlandsche burger heeft niet meer het gevoel, dat de staat zijn belangen inderdaad behartigt. Men heeft de psychologische fout gemaakt, direct na de bevrijding uitsluitend over successen te spreken en het sombere van den feitelijken toestand te verzwijgen. De heer Kraayvanger verheugde zich er over, dat/Uit de eerste uitingen van minister Neher gebleken is, dat hij geen voorbarige concessies wilde doen en drong er verder op aan, dat de Kamer regel matig een rapport zal ontvangen over den stand van zaken bij den Wederop bouw. Sympathisant met de Nijmeeg- sche burgemeestersvergadering, sprak hij van het recht der gemeenten om te eischen, dat zij bij wederopbouwkwesties niet van hun verantwoordelijkheid wor den beroofd en hij wees er op, dat de figuur van het College van Algemeene Commissarissen niet Past in ons staats recht. Het werk van den Wederopbouw wordt thans door pietepeuterige admi nistrateurs tusschen boekhouderij dood gedrukt. Bij de afwikkeling der schade- aangelegenheden idem dito. Controle is toe te juichen, maar niet een, die slecht georganiseerd is en door te veel ambte naren geschiedt. Het laat zich aanzien, dat de afwikkeling der schaden nog 15 jaar zal duren. Te vxeezen is, dat de amb tenaren, die zich hiermede bezig hou den, tegen dien tijd geestelijk invalide zullen zijn. Over de, schade zelf zei de heer Kraayvanger, dat van overheidswege wel gezegd wordt, dat men de 200.000 aangeslagenen in de belasting hiermede niet kan opschepen, maar het gaat z.i. nog veel minder aan er de getroffenen alleen voor te laten opdraaien. Bepaalde streken zouden hierdoor voor tientallen jaren achtergesteld worden bij andere. Wanneer men zegt de oorlogsschade aan een deel der bevolking te beschouwen als een nationale ramp, dan dienen daar ook de conclusies uit te worden getrokken. Het vertrouwen in den Wederopbouw moet en kan terugkeeren, zoo besloot ir. Kraayvanger zijn betoog, maar dan moet een nieuwe koers worden ingeslagen en mogen de ambtenaren niet langer het onderste vorderen uit de administratieve kan. Het was een rede, die zonder hatelijk te worden, toch, enkele uitdrukkingen bevatte, die niet vleiend waren voor het Departement, waarover de begrootings- debatten gevoerd werden. Minister Neher kan zich echter troosten met de gedachte, dat de zoon, dien men liefheeft, nu een- ftiaal gekastijd wordt. Groote waardeering hebben vete leden van de Eerste Kamer voor hetgeen de minister van O., K. en W. heeft tot stand gebracht op het stuk van de bezoldiging van de onderwij- zers. Zjj achtten het onbetwistbaar, dat de aanzienlijke salarisverbete ring het nijpende tekort aan leer krachten aanmerkelijk zal verminde ren. Nu de minister de vorenbedoelde salarisverhooging als rechtsherstel heeft gekenschetst, achtten deze leden termen aanwezig eveneens het pleit te voeren voor verbetering van de bezoldiging van de leeraren, aldus wordt opgemerkt in het Voor loopig Verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over de begrooting voor 1947. Hlet wordt verder betreurd dat het bedrag, op de begrooting uitgetrokken voor cultureele doeleinden, zoozeer ten achter blijft bij dat, hetwelk aan de defensie ten koste wordt gelegd. Men heeft vernomen; dat het in het voornemen van den minister zou liggen de inspectie voor de lichamelijke opvoe ding belangrijk in te krimpen. Indien dit het geval is dan acht men dit een bedenkelijken achteruitgang. Eenige leden bepleiten uitbreiding van het aantal middelbaar technische scholen, gelet op de behoefte aan tech- (Van onzen correspondent) Voor het eerst tijdens haar nog kort stondig bestaan heeft de Nederlandsche Jeugdgemeenschap, waarin veertig jeugd organisaties van allerlei richtingen, d.w.z. bijna een millioen jonge Nederlanders, sa menwerken, in Utrecht een eendaagscb congres georganiseerd, waarvoor als cen traal probleem het vraagstug der vrije tijdsbesteding was gesteld. Voor een gehoor van practisch alle ver antwoordelijke jeugdleiders van Nederland en vertegenwoordigers van de ministeries van Ondewijs, Oorlog, Marine en Sociale Zaken werd een aantal Inleidingen ge houden, die elk voor zich een bepaald ge deelte van dit uitgebreid terrein bestre ken. Tijdens de ochtenduren spraken respec tievelijk de heer H. D. de VriesReilingh over den achtergrond van dit vraagstuk, mej. J. Aalbers over de praktijk van dit werk onder de vrouwelijke Jeugd ten plat- telande, mej. W. Bos, eveneens over dit werk voor meisjes, nu echter gezien in in- temaatsverband en ten laatste de heer H Barentz, die speciaal de vrije-tijdsbeste- ding van de groote-stadsjeugd belichtte. De heer De Vries-Reilingh meende, dat een onmiddellijke actie tegen jeugdver- wildering beschouwd moet worden als het vechten tegen windmolens, omdat allen uitgebreiden commissies ten spijt voor deze actie nog steeds geen behoorlijk plan de campagne bestaat. Hij concludeerde; recu- ler pour mieux sauter. Eerst leiders vor men ën alleen leiders vormen, dan ten strijde. Een uitlating, welke door de na tionale leidsters der gidsen nogal fel werd bestreden. Mej. Aalbers schetste nog uit voerig de remmingen, welke de jeugdlei ders bij de vrouwelijke jeugd ten platte- lande moeten overwinnen, het gebrek aan persoonlijke verantwoordelijkheid, een groote denkluiheid en den angst als leider op te treden, uit vrees daardoor boven de dorpsgemeenschap geplaatst te worden. Mej. Bos stelde als centrale gedachte voor haar betoog, dat iedere vrije-tijdsbesteding zich moet baseeren op een centrale ge dachte, die het leven richt en stut, ter wijl de heer Barentz nog eens nadrukke lijk de aandacht vroeg voor het euvel, dat dé vrije-tijdsbesteding van het arbeiders kind in de groote stad zich voltrekt on der den doem van arbeiderskind te zijn. nici ten onzent en in de overzeesche gebiedsdeelen. Zij zjjn voorts van oordeel, dat de in stelling van de zevende faculteit aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam niet mag worden uitgesteld totdat de staatscommissie tot reorganisatie van het hooger onderwijs haar taak zal heb ben volbracht. Deze leden betoogen, dat voor die faculteit zeer groote belang stelling bestaat. Zij achten het ge- wenscht, dat haar totstandkoming ten spoedigste worde bevorderd. Gevraagd wordt of de minister vol doende is doordrongen van den nood toestand, waarin over het algemeen de kunstenaars verkeeren. Terwijl, dus wordt betoogd, de mu ziek en de dramatische kunst op groote subsidies aanspraak kunnen maken, ko men de beeldende kunsten en de lette ren er heel wat minder goed af. Van verschillende kanten wordt de vraag gesteld hoe de minister zich voor stelt het conflict op te lossen, dat is gerezen tnsschen de eereraden voor de kunst en den centralen eereraad en dat heeft geleid tot het aftreden van de zes eereraden. Ook wordt het nieuwe, voorloopige radiobestel aan een beschouwing onder worpen. Enkele leden hebben critiek. Zij dringen er op aan, dat de functie van regeeringscommissaris van zoo kort mogelijken duur zal zijn, aangezien de ruime bevoegdheden aan dezen ver leend niet wel zouden passen in het kader der herstelde democratie. Andere leden verklaren daaren tegen, dat de minister hulde verdient voor hetgeen hij ter zake tot stand heeft weten te brengen. Een waar lijk nationalen omroep achtten zij In Nederland slechts denkbaar, indien men, met behulp van de overheid, er in slaagt, een coördinatie van het algemeene en het bijzondere te be reiken. Verschillende leden bepleiten een herziening van de verdeeling van den zendtijd in democratischen geest, waardoor het radiobestel een juiste weerspiegeling zal kunnen geven van de voornaamste stroomingen in het politieke en geestelijke leven van ons land. Tenslotte wordt met kracht aange drongen op verstrekking van meer papier aan de pers, opdat deze ein delijk haar taak weer ten volle zal kunnen vervullen. voor het tijdvak van 20 April tot en met 3 Mei 1947 BONKAARTEN KA, KB, KC 705 (serie a) A-02 algemeen 500 gr. suiker, boterham» strooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. chocolade of suikerwerk A-03 algemeen 250 gr. zachte zeep BONKAARTEN KD, KE 705 (serie A-12, A-13 algemeen 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk A-14 algemeen 250 gr. zachte zeep A-17 reserve 250 gr. zachte zeep BONKAARTEN MA, MD 705 (bijz. arbeid, a_s. moeders) (serie a) A-21 suiker 250 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk TABAK SKAARTEN ENZ. QA, QB, QC 703 69-1 tabak 3 rants, tabaksartikelen 69-2, 69-3 tabak 2 rants, tabaksartikelen 69-1 versnaperingen 200 gr. chocolade en;of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 69-3 versnaperingen 100 gr. chocolade en/of suikerwerk of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 18 April worden gebruikt. Vit New-York wordt gemeld, dat aldaar o,p 30 Maart j.L de bekende violist en componist Fritz Kreisler met zijn vrouw door Mgr. Fulton J. Sheen in de Katho lieke Kerk is opgenomen Vandaag is verschenen Staatsblad H 116, besluit van 12 April 1947 tot herziening van de salarissen van de onderwijzers bij het lager onderwijs. Deze herziening geldt met terugwer kende kracht van 1 Juli 1946 af. De jaarwedde van den onderwijzer, die niet de akte als hoofdonderwijzer bezit, bedraagt f 1710.na 1. 2, 3 en 4 dienst jaren telkens te verhoogen met f 90.—. Na 6 en 8 dienstjaren telkens te verhoo gen met f 180.—. Na 10, 12, 14, 16, 18 en 20 dienstjaren telkens te verhoogen met f 90.—. A. Op de werf te Chatham droeg de Engelsche marine het reparatieschip „Beachy Head", dat den naam „Vulkaan" ontving, aan de Nederlandsche marine over. Dit schip, dat in Canada gebouwd werd, deed gedurende den oorlog dienst in den Stillen Oceaan. Pen Engelsche en een Nederlandsche matroos in de omlijsting van een der reddingsboeien van de „Vulkaan" M olie op veler vuur. Ds eenmaal door Montgomery ver vloekte en verboden verbroedering in Duitschland vindt langzaam gc. ar zeker voortgang. Een huwelijk tus- ■oid't Duitschp vrouwen en geallieerde en is reeds een zóó eewone zaak. door HANS VERHOEVEN 40) Van het een kwam hij op het ander en er Fas weinig manoeuvreerkunst voor noodig, om het gesprek te bren gen op de gruwelijke gebeurtenis, die haar bestaansbasis aan het wankelen had gebracht. j „Ik kan nóg niet gelooven, dat hij ver moord is", klaagde zij en bracht haar zakdoek naar de oogen. „Wie zou het toch hebben gedaan?" Zij keek Lank- man aan, alsof hij het antwoord zoo uit zijn mouw kon schudden. „Daarvoor kóm ik juist bij u," zei hij geheimzinnig. Als het noodzakelijk was, kön hij acteeren als de beste. Om het effect te vergrooten schoof hij zijn stoel een eindje naderbij en liet zijn stem dalen, zoodat zü wederom haar toe vlucht moest nemen tot haar ge-, „schelp'te hand, om haar gehoorappa raat te vergrooten. „Wij moeten nog eens terdege saanen. nagaan" dat „samen" sloeg in! „of wij niet op nieuwe feiten kunnen komen. Ik weet wel, dat u naar uw beste weten alles hebt verteld, wat er dien avond is ge beurd, maar er kunnen in schijnbaar onbelangrijke bij-omstandigheden aan wijzingen verborgen zijn, die ons tot dus verre zijn ontgaan, maar die het aan zien van de geschiedenis volkomen kunnen wijzigen. Als u er dus niets op tegen hebt, zullen we van voren af aan beginnen." Juffrouw Klassen had verbijsterd zit ten luisteren en verzekerde er inder daad geen bezwaar tegen te hebben alles wat zij wist nog eens te vertellen. „Ik was bij voorbaat overtuigd in u een goede helpster te vinden", glim lachte Lankman en de huishoudster lachte bescheiden terug. De reconstructie duurde drie kwartier. Wederom zat juffrouw Klassen op den koffietijd te wachten, wederom diende zij Den Drooge aan, wederom hoorde zaj de ruzie in de studeerkamer en wederom sprak zij met neef Roelof. Het was alle maal oude kost, hij kon haar niet een maal betrappen op een andere lezing. Toen zij aan de ontdekking van het lijk kwam, trilde haar stem en haar zakdoek kwam weer even in actie, doch tot groote verlichting van den inspec teur bleven verdere emoties achter wege. Hij had haar in hoofdzaak zelf laten praten en had er zich slechts toe be paald haar gedachten enkele malen te leiden, wanneer zij dreigde af te dwalen. Maar hij onderbrak den woordenstroom, toen zij bjj de Winninks was aangeland. „Uw eerste gedachte was dus den heer Winnink te haten. Kwam het niet in u op den dokter of de politie te bellen?" „Waarom zou ik de politie hebben gebeld?" vroeg zij en hij zag in, dat zijn vraag tamelijk onlogisch was. „En bo vendien, ik was heelemaal de kluts kwijt, ik dacht aan geen telefoon.'' „En u liep naar den overkant, omdat u verwachtte, dat de heer Winnink hei best in staat was hulp te bieden." .Hatuurlijk." Zij keek een beetje ver wonderd en meende zich te moeten ver dedigen. „Dat was toch niet zoo gek gedacht?" „Heelemaal niet", verzekerde Lank man geruststellend. „Waar trof u de familie?" „In den tuin, dat wil zeggen, daar lag mevrouw Winnink. Haar man zat in de kamer bij de gramofoon. Zij is dol op muziek, weet u en het gebeurt vaak, dat zjj den heelen avond zoo zitten. Hij doet dan niets anders dan platen op zetten en zij ligt maar te luisteren. Dat- deden ze blijkbaar toen ook," besloot juffrouw Klassen nuchter. Lankman knikte. Hij had al bij de Winninks gehoord, dat dien avond de zevende symph^nie van Beethoven op het programma had gestaan. Mevrouw Winnink had nog met een verontschul digend glimlachje gezegd, eerst vreese- lijk geërgerd te zijn geweest, toen de huishoudster was komen aanhollen. „Het was zoo heerlijk rustig en ik lag met gesloten oogen te luisteren. Die celli in het adagioverrukkelijk Hij veranderde van onderwerp. f „Was de heer Barkhof wel eens ver trouwelijk met u?" Het scheen dien middag, dat alles samenspande om haar te laten blozen. Zij deed het hevig en Lankman begreep geamuseerd in welke richting haar ge dachten gingen. „Hoe bedoelt u?" stamelde zij. De inspecteur bleef doodernstig. „Praatte hij wel eens over zakelijke aangelegenheden of over zijn moeilijk heden en zoo?" „OhEen pijnlijk lachje gleed over haar gezicht. „Neen, hij was altijd erg geslotenIk merkte wel, dat hij vaak zorgen had, maar praten deed hij er nooit overNooit," herhaalde zij droevig, terwijl zij haar hoofd schudde, alsof zij wilde zeggen, dat zij wel een oplossing voor zün zorgen zou hebben geweten. „Hebt u op den dag van den moord niets vreemds aan hem gemerkt? Zei hij of deed hij geen bijzondere dingen? Heeft hij nooit iets gezegd, waaruit u kon opmaken, dat hij zich bedreigd voelde?" Onbarmhartig vuurde hij zjjn vragen op haar af. maar noch in voorgaande dagen, noch op den dag van de mis daad Lankman doelde hierbij op de uitwerking van den brief, dien hij onder het lijk op het bureau had gevonden was de huishoudster iets opgevalten, dat haar als onnatuurlijk had getroffen. Integendeel, de opdracht aan de huis houdster zijn zwarte C06tuum voor den volgenden dag gereed te leggen, duidde op een volkomen normalen voortgang van zijn leven. „Neekwam er telkens aarzelend uit, ,,hy was gewoonprecies als anders Inderdaad, uit wat hij van verschil lende zijden over het karakter en de levensgewoonten van den verslagene had gehoord, kon hij ook niets anders concludeeren. Barkhof had den avond op normale wijze willen doorbrengen, hij had gehandeld en gepraat, zooals men dat van hem kon verwachten. „t Is vreemdpeinsde hij. „Ver telt u nog eens wat over de verhouding met zijn neef." De jaarwedde van den onderwijzer, die de akte als hoofdonderwijzer bezit, be draagt f 1980.na 1, 2, 3 en 4 dienst jaren telkens te verhoogen met f 90. Na 6, 8, 10. 12 en 14 dienstjaren telkens te verhoogen met f 180.Na 16, 18 en 20 dienstjaren telkens te verhoogenmet f 90.—. Nieuw is de bepaling dat de tijd, dien di onderwijzer na 10 April 1939 en vóór 15 Juni 1940 in militairen dienst heeft doorgebracht voor zoover hij in het bezit was van een akte van bekwaamheid als onderwijzer, mede als diensttijd wordt aangemerkt. Ook is gehandhaafd de in bezettingstijd tot stand gekomen bepa ling, volgens welke ook als diensttijd wordt aangemerkt de tijd, dien de bezit ter van de akte van bekwaamheid als onderwijzer na 31 December 1933 als zelfstandig kweekeling met akte is werk zaam geweest. Aan de bepaling in zake den z.g. fictieven diensttijd is een rui mere redactie gegeven. Het toekennen der extra belooningen bjj het gewoon lager onderwijs heeft thans geen vasten vorm meer. Daarte genover kan de Kroon bepaalde bevoegd heden, die van bijzondere beteekenis zjjn voor het lager onderwijs, afzonderlijk beloonen. In het algemeen moeten de grondsala- rissen verhoogd worden met de extra toe lagen, welke het Staatsblad G 13 toe kent. Het is het bestuur van de bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood mogen ge lukken een regeling te treffen voor het reizen per spoor van de bedevaartgan gers die weer de gelegenheid knjgen uit en in te stappen aan de bekende halte Runxputte, hetgeen voorzeker ideaal genoemd mag worden. Het comité der bedevaart kan zich daarvoor wenden tot het hoofdbureau der Ned. Spoorwe gen, E. Z. 4, te Utrecht of tot een der reisagenten. Een week tevoren geeft men op met hoeveel personen, op welken da tum en met welken trein men wil rei zen en de stations van vertrek. Voor meer dan 150 personen geeft men zich liefst vroeger op en voor groote groepen zijn extra-treinen zelfs mogelijk. Het gaat hier om de treinen die, uit het Zuiden komend, van Uitgeest vertrekken om 8.44, 9.44 en 16.44 en te Runxputte stoppen om pl.m. 8.53, 9.53 en 18.53, uit het Noorden komend, uit Alkmaar ver trekken om 9.10, 10.10 en 16.10 en te Runxputte stoppen om pl.m. 9.20, 10.20 en 16.20. Als er een trein stopt voor een groep bedevaartgangers mogen ook in- dividueele bedevaartgangers of reizigers uit- en instappen, mits ze een plaatsbe wijs hebben, uit het Zuiden komend, tot Heiloo en, uit het Noorden komend, tot Castricum. Deze regeling geldt van 4 Mei gedurende het zomerseizoen. In dien de bedevaarten dit seizoen van de ze reisgelegenheid vrij algemeen ge bruik zullen maken, hebben de Spoor wegen het plan, voor het volgend sei zoen deze reisgelegenheid aanmerkelijk uit te breiden en zelfs in beperkte mate voor het winterseizoen in te voeren. Naar wjj vernemen zal Zaterdag 19 April de heer dr. M. P. da Oosta Gomez, li<8 der staten van Curiacao. met het stoomschip „Veendam" in Botterdam ar- riveeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3