VESTING HELGOLAND OPGEBLAZEN Zesduizend- zevenhonderd ton dynamiet ontbrandt L Rookkolom als bij Bikini DONKERE VOORUITZICHTEN IN MOSKOU ALS DE BOLLEN BLOEIEN Feestweek met Lunapark Ook Lieftinck en Huysmans naar Ned.-Indië Twintig olietanks in Texas Zevenhonderd-veertien doodeh teruggevonden branden 42 woningen in Zandvoort Joegoslavië eischt 375 millioen Tiso krijgt geen gratie Voor besprekingen van financieelen en economischen aard Rijksregeling voor particalieren niet doeltreffend Verstrekking van schoenenbonnen bureaux van redactie en administratie: Tot hoofd en hart Da Costa Gomez in ons land Twee doodvonnissen bekrachtigd in Palestina Het weer. NOORDERLICHT WAS ZICHTBAAR Van Mook en Lieftinck naar Amerika? Nekkramp te Gulpen Balans van een ramp Materieele schade op 125 millioen dollar geraamd Von Bönninghausen veroordeeld Klaarheid inzake roof moord te Haarlem? VRIJDAG 18 APRIL 1947 e 69ste JAARGANG No. 23826 In Curagao is men ongeduldig De vesting Helgoland heeft opgehouden te bestaan. Lt. Commander F. Frances Nildred heeft hedenmiddag aan boord van zijn schip, dat buiten de veiligheidszone van hegen mijl hei anker had uitgeworpen, mei een druk op den hefboom één van de grootste explosies teweegge bracht, die de wereld ooit gekend heeft. In kracht kon deze ontploffing wedijveren mei die van den atoombom. Mei sen snelheid van zevenduizend meter per seconde sprong de onisiekingsvonk naar voren en bracht de enorme hoe veelheden springstoffen, die in de onderaardsche bunkers, gangen, tunnels, magazijnen en kazematten opgepakt wa ren, tot ontbranding. Mei één slag werden in hei roislaby- rinth 6700 ion dynamiet, welke hoeveelheid overeenkomt rriei een lading van 20.000 bommen van normaal kaliber, omhoog gejaagd. Tegelijkertijd werd de ontploffing ook teweeggebracht door den torpedojager „Bleasdale", door rrüddel van draadlooze telegrafie. Pakketpost per 6 Mei IDie geschenken zijn het aan- i genaamst, die hun waarde ont- leenen aan den persoon van den gever j Amerika erkent Autobushalten op straathoeken Man te Amsterdam gearresteerd SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. j Directeur: 5, 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent* per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelir-gen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der mjn. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. et vemfltTKSiNG van dc mclcolano Adolf: „Deze basis plan vernietigd". Herman: „Maar niet onze". wordt volgens volgens bet Per m.s. Noordam is Donderdagmid dag met zijn gezin in Nederland aan gekomen dr. M. P. da Costa Gomez, lei der van de r.k fractie in de staten Van Curasao en destijds voorzitter van de Cura?aosche delegatie, die in den ïomer van 1946 Nederland heeft bezocht. Ör. Da Costa Gomez is op voordracht van de Staten van Curacao door den Souvemeur, dr. P. Kasteel, benoemd om in Nederland Curacao te vertegenwoor digen teneinde de banden tusschen Ne derland en het staatsdeel Curacao in het terband van de geprojecteerde staat kundige hervormingen nauwer aan te «alen. Namens den minister van Overzeesche ^ebiedsdeelen werd dr. Da Costa Gomez verwelkomd door mr. M. de Niet, pro- fdreur-generaal in Suriname, thans ver bonden aan het Ministerie van Over- teesche Gebiedsdeelen. Omtrent de doelstelling van zijn Werkzaamheden in Nederland ver klaarde dr. Da Costa Gomez: „In Curacao is men hoogst ongeduldig. Öe staatkundige hervormingen moe ten nu met den meesten spoed Worden tot stand gebracht. Ik hoop, •lat ik daartoe iets kan bijdragen" De Engelschen hebben deze operatie op grondige wijze voorbereid. Tientallen tunnels van vijf bij vijf meter doorsnee ®n meer dan honderd meter lengte wa ten tot he^ plafond toe volgepakt met dieptebommen, torpedo's, mijnen, acht- en-dertig centimeter granaten, raket- Projectielen en scheepsladingen vol gra naten en dynamietpatronen. Op zijn vroegsfc zal men Zondag het roode rots eiland weer kunnen betreden. Alle geruchten van den laatsten ♦ijd ten spijt is het eiland blijven bestaan. Alleen de vesting is opge blazen, hoewel zeer waarschijnlijk het eiland zelf er niet zonder kleer scheuren is afgekomen. Het zal wel duchtig zijn omgeploegd. Commander Co.ver, die de geheel? setie heeft voorbereid, verklaarde, dat de zuiver militaire installaties, zooals de batterijen, de onderaardsche tunnels en de duikbootkazemat, in elk geval volledig vernield zullen zijn, omdat daar Vooral de ontplofbare stoffen waren op gestapeld. In welke mate het eiland zelf echter heeft geleden, kan men slechts gissen. Een andere Britsche marine-of ficier verklaarde, dat het niet aan te hemen is, dat het eiland uiteengereten zou zijn. Waarschijnlijk hebben de Noord- en Zuid-Westpunt van het eiland 26EÜIAHO. nUntmlano /ncvOONf Volger» vefdtog Versaillat Vermengde Koven DENEMARKEN NOORDZEE Duit»t bocht HELGOLAND ENGELAND DOHSlANO NEDgpiANO^ Icauto *7*: het meeste geleden. Een verslaggever van den Deut sche Presse Dienst, die zich op een schip ongeveer 9 zeemijl van Helgo land bevond, meldt, dat het sein tot ontploffing in de grootste span ning werd afgewacht. Het hijschen van een signaalvlag gaf dit sein. Eenige seconden later deed een on beschrijfelijke ontploffing de lucht trillen, waarna het geluid der ex plosie zich dof en rommelend over de zee voortplantte. Het geluid van de ontploffing der Duitsche versterkingswerken op Helgo land is door de B.B.C. uitgezonden. Vol gens een ooggetuige, die voor de B.B.C. een reportage gaf, werd het eiland pa de explosie aan het gezichtsveld ont trokken. .-„Het is de grootste rookkolom, die ik ooit gezien heb", aldus de waar nemer. „Zoodra de ontplofbare stoffen tot onbranden waren gebracht, stegen ontzaglijke walmende rookkolommen op. Onmiddellijk daarop zag men twee ge weldige wolken in paddestoelvorm als bij de atoomprcef op Bikini. Zes mi- ten na de ontploffing was de wolk meer dan 2400 meter hoog en 1600 lang en breed. 10 minuten na de explosie werd het volgende officieele communiqué door de radio gepubliceerd: de operatie is vol gens plan verloopen. De bewoners van Helgoland, die naar het vasteland geëvacueerd zijn, hopen hun huizen, die reeds door de Britsche bombardementen grootendeels vernietigd zijn, weer te kunnen opbouwen. De fout, die de Engelschen 1 Juli 1890 gemaakt hebben door afstand te doen van Hel goland in ruil voor Zanzibar in Oost- Afrika is nu met de definitieve vernie tiging van de vesting weer hersteld. De Britsche bevelhebber in Palestina, generaal Macmillan, heeft Donderdag de doodvonnissen van twee Joodsche ver zetslieden bevestigd. Eén van hen, Meir Feinstein, was schuldig bevonden aan den aanslag, die vorig jaar October op het station te Je ruzalem was gepleegd, en waarbij een Britsche politie-agent werd gedood. De tweede ter dood veroordeelde, de 21-jarige Mosje Barazani, was lid van de groep Stem en werd in het bezit van een handgranaat in Maart op een ver dachte plaats gearresteerd. Een derde verzetsman, Daniël Azoelai, die tezamen met Feinstein werd gear resteerd, zag de over hem uitgesproken doodstraf veranderd in levenslange ge vangenisstraf. Verwachting tot Zaterdagavond: Heldere vrij koude nacht. Morgen overdag: tijdelijk toenemende bewol king, doch bijna overal droog weer. Opnieuw flinke stijging van tempera tuur. Matige wind tusschen Zuid- Oost en Zuid-West. Zon 5.37—19.43, maan 5.28—17.34. De Raad van Ministers van Buiten- landsche Zaken is er Donderdagavond niet in geslaagd uit de impasse te geraken, ontstaan over de kwestie van de terug voering der verplaatste persomen uit Oostenrijk. De Ver. Staten, Groot-Brit- tannieë en Frankrijk weigerden de Russi sche eisch in te willigen, om deze perso nen zes maanden nadat het Oostenrijk- sche vredesverdrag in werking treedt, te verbannen. Kardelj, de plaatsvervangend Joego slavische minister-president, heeft ter speciale bijeenkomst van de vier minis ters van Buitenlalidsche Zaken over het vredesverdrag- met Oostenrijk aangedron gen op het aanspreken van Oostenrijk voor zijn oorlogsverantwoordelijkheid.Hij somde een achttal eischen op, ter opne ming in het verdrag, namelijk: voorko ming van een nieuwe aansluiting bij Duitschland en van pan-Germaansche propaganda, voorkoming van discrimi natie jegens een der vereenigde volkeren, ontwapening en demilitarisatie van een zone van twintig mijl diep rond de Oos- tenrijksche grens, voorkoming van ves tiging van Duitschers in Oostenrijk, voorzieningen voor repatrieering van ver plaatste personen, verplichting tot uit levering van oorlogsmisdadigers, verbod van nazi-organisaties en waarborging van democratische rechten aan alle bur gers. De Joegoslavische minister van Bui- tenlandsche Zaken, Stanoje Simitsj, bracht vervolgens de eischen op econo misch gebied naar voren, in totaal voor een bedrag ad 375.000.000 gulden. Joego- De wekelijksche beurs te Middenmeer be gint langzamerhand weer het oude aspect te krijgen. Practisch alle wieringermeer. boeren en vele zakenmenschen zijn op den marktdag aanwezig. Een kijkje tijdens den marktdag. Autobanden (op den voor grond) zijn een zeer gewild artikel voor de landbouwwagens en vinden dan ook veel aftrek a 3* slavië is onder geen omstandigheden be reid in bespreking te treden over aan spraken op restitutie van Oostenrijksche eigendommen, welke in Joegoslavië ge- confisceerd zijn. De Oostenrijksche functionarissen te Moskou, die te voren optimistische ver wachtingen koesterden om met een ver drag naar huis terug te keeren, waarover de ministers der groote Vier over eenstemming zouden hebben bereikt, moesten Donderdagavond toegeven, dat de vooruitzichten momenteel zeer donker zijn. Het verzoek cm gratie van dr. Tiso, den vroegeren Slowaakschen president, die wegens verraad ter dood is veroor deeld, is door de Tsjechoslowaaksche re- geering verworpen. „Groote schoonmaak" in de Betuwe. Alle tanks, welke in de Betuwe verspreid liggen, worden thans geslooptHet schroot wordt naar de hoogovens te Velsen gezonden, om daar te worden verwerkt. Een Duitsche tank wordt gesloopt De crocusjes en narcissen staan reeds in bloei, hier en daar komen ook al eenige tulpen een kijkje nemen, verbaasd, dat zij nog in de minderheid zijn, maar kunnen, zij het helpen, dat de lente zoo lang op zich heeft laten wachten? Het is nu eenmaal een goede gewoonte, aldus de burgemeester van Hille- gom, jhr. mr. dr. O. van Nispen tot Pannerden, tot een kleine schare toehoorders, die Donderdagmiddag in „Het Wapen van Friesland" te Hillegom getuige waren van de offi cieele opening van de bloemenfeest- weck, om, zoodra de kleuren in de velden zichtbaar worden, tot daden over te gaan. Het K. N. M. I. te De Bilt deelt mede: Donderdag werd een buitengewoon fraai poollicht in ons land waargeno men. Velen zal dit hebben doen den- cen aan het sterke poollicht van Ja nuari 1938. Het meest opvallende was ditmaal de voor ons land zeer zeld zame corona, welke tijdens het maxi mum van de ontwikkeling omstreeks 23 uur gevormd werd in het sterren beeld de Jachthonden. Omstreeks 22 uur werd een zeer lichtsterke meervoudige boog gezien, welke van het Westen naar het Noord-Oosten verliep en zich tot on geveer 40 graden boven den Noorde lijken horizon verhief. Hieronder tee- kende zich zeer fraai het z.g. donkere segment af. Na 22.40 uur werd de stralenstructuur in deze bogen steeds sterker. Onder sterke roodverkleuring gingen zjj over in een schitterende draperie, hetgeen leidde tot de vor ming van de corona. De verschijnselen werden gezien tot 45 graden boven den Zuidelijken horizon. Deze Pool licht-ontwikkeling was in zekeren zin een verrassing Op de zon zijn slechts een paar klei ne zonnevlekkengroepen zichtbaar. Echter traden eenige dagen gele den zeer talrijke en sterke storingen in het radioverkeer op, welke wezen op grootere zonne-activiteit. De magnetische storing begon 17 April 13.25 uur. In verband met du komst van mi nister I.ieftinck naar Batavia ver neemt Aneta, dat het geenszins uit gesloten is, dat na besprekingen te Batavia over de financieele positie van Nederland en Indië minister Lieftinck en Van Mook zich naar Amerika zullen, begeven, waarbij ook de mogelijkheden tot het ver krijgen van een geldleening ter spra ke zouden komen. De laatste dagen deden zich te Rey- merstockGulpen (L.) bij schoolkinde ren ziektegevallen voor, waarvan men den aard niet direct kon vaststellen. Een der kinderen, die ter verpleging in zie kenhuis Calvariënberg was opgenomen, bleek te lijden aan nekkramp. Daar alle andere kinderen soortgelijke ziektever schijnselen vertoonden, is het vrijwel zeker, dat ook negen andere kinderen nekkramp hadden. Tot nu toe heeft zich geen enkel geval met doodelijken afloop voorgedaan. Het verzenden van postpakketten zal met ingang van 6 Mei a.s. weer moge lijk zijn. De voorschriften t.a.v. gewicht en afmetingen zullen eenigszins afwij ken van de vroeger geldende.. In doorgaans goed-geïnformeerde kringen te Den Haag wordt het ge rucht, dat ook de minister van Fi nanciën, prof. P. Lieftinck, zich bin nenkort naar Batavia zal begeven, wef juist geacht. Men meent voorts te weten, dat ook de minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans „voor besprekingen van financieelen en economischen aard" Indië zal bezoeken. De reis van deze beide financieel-eco- nomische experts naar Indië wordt in genoemde kringen in verband gebracht met de van Indonesische zijde gedane belofte om de ondernemingen, welke in republikeinsch gebied gelegen zijn, aan hun rechtmatige Nederlandsche, Brit sche of Amerikaansche eigenaren te rug te geven. Aan dit rechtsherstel zijn tal van pro blemen verbonden, waarvan de belang rijkste is dat van vergoeding van door de Japanners veroorzaakte schade. Ook de toekomstige positie van de niet-Indone- sische ondernemingen, welke in republi keinsch gebied liggen, zal nauwkeurig moeten worden bepaald. Men koestert evenwel in breede krin gen de verwachting, dat men erin zal slagen de hoofdproblemen binnen een jaar op te lossen en eveneens binnen een jaar een begin te maken met het open stellen van Indië voor normalen handel. Omtrent den vorm voor deze problemen te treffen regelingen, bestaat uiteraard nog onzekerheid, doch men acht het denkbaar, dat ten aanzien van de onder nemingen de Indonesiërs een nader te bepalen belastingregeling zullen voor staan In ieder geval, zoo meent men, zal Ne derland den Indonesiërs prioriteit geven bij de levering van materialen voor den wederopbouw van hun geteisterd land. De kwestie Tran wederzijdsch vertrouwen wordt algemeen als de hoofdzaak gezien voor alle vraagstukken van toekomstige samenwerking. Zullen aldus de ministers Lieftinck en Huysmans het financieel-economische terrein voor hun rekening nemen, de reis van de ministers Beel en Jonkman heeft naar men als zeker aanneemt politieke bedoeling. Men is van mee ning, dat groot belang moet worden toegekend aan waarneming-ter-plaatse waartoe hun reis de ministers in de ge legenheid zal stellen. De verwachting heerscht, dat de mi nisters Beel en Jonkman o.m. bespre kingen zullen voeren over eventueel? vermindering van de Nederlandsche Gouverneur Beauford Jester van Texas heeft voor het gebied van Texas een noodtoestand afgekondigd en Don derdagmiddag werd een bataljon van de staatsgarde naar dit gebied gezonden. Het vuur, dat zich Donderdag nog steeds uitbreidde, bedreigt nu de om liggende olie-opslagplaatsen, waarvan verscheidene reeds in brand staan. Als dat gebeurt, blijft er niets meer over van Texas City. Een correspondent van Associated Press heef^ boven de stad gevlogen en zei> dat het stadsbeeld hem deed denken aan de verwoesting van de voornaamste Roe- meensche petroleumstad Ploesti in oor logstijd. Hij zei: alles hangt af van de windrichting. Op het oogenblik staan al een stuk of twintig olietanks in brand, die elk een millioen liter petroleum be vatten. Ze staan in lichterlaaie te mid den van andere tanks, die nog niet branden, maar die ieder oogenblik in brand kunnen vliegen. In groote trekken kan thans de balans van de schade, aangericht door de di verse explosies, worden opgemaakt: Het hoofdkwartier van het Roode Kruis in Washington stelt het aantal dooden, dat nu bekend is, op 714. Het aantalgewonden bedraagt meer dan 3000. De vrachtschepen Grand Camp en High Flyer werden vernietigd, twee kleine schepen en verscheidene aken vernietigd. De reusachtige chemische fabriek van de Monsanto Chemical Company uitgebrand; vijftig olietanks uitgebrand. Twee olie-raffinaderijen zwaar beschadigd. De meeste veemen en kantoorgebouwen langs de water kant verwoest; zware schade aan ge bouwen tot vier kilometer afstand; 500 auto's, die in de omgeving geparkeerd stonden in onherkenbare wrakken ver anderd; minstens 1 vliegtuig werd uit de lucht geblazen bij de explosie aan boord van de Grand Camp. De twee in zittenden werden gedood. De burgemeester van Texas-City ver telt, dat 99 van de huizen in de stad schade heeft opgeloopen en dat ie helft van de bevolking de stad ontvlucht is. De schade wordt op 125 millioen dollar geraamd. Blijkens de laatste berichten van den directeur van de Billiton Tinsmelterij, Terbrakke, heeft de smelterij in Texas City geen schade opgeloopen en zijn er geen slachtoffers onder haar personeel te betreuren. De smelterij was slechts op ZVz K.M. afstand van den haard der explosie gelegen. Tengevolge van het feit, dat het Ne" derlandsche schip Sommelsdijk, dat te Texas City werd verwacht, te New York oportthoud heeft gehad, is 1500 ton tin erts behouden. Bij arrest van het Arnhemsche ge rechtshof is bevestigd het vonnis van de Almelosche rechtbank, waarbij jhr. Ernst J. B. M. von Bönninghausen uit Tubbergen, he^ gewezen NSB-Kamer lid, in bezettingstijd burgemeester van Hilversum en commissaris van de pro vincie Overijsel, is veroordeeld wegens valschheid in geschrifte tot twee jaar ge vangenisstraf. troepensterkte in Indië, zulks in het bij zonder met de bedoeling het aan Indo nesische zijde levende wantrouwen te verminderen. De regeering der Vereenigde Sta ten heeft besloten de Indonesische republiek de facto te erkennen op Java, Sumatra en Madoera, aldus een officieel communiqué uit Was hington. Amerikaansche autoriteiten heb ben er op gewezen, dat de Veree nigde Staten de souvereiniteit van de Nederlandsche regeering zuilen blijven erkennen op het gebied van buitenlandsche en economische be trekkingen. Naar aanleiding van een verzoek van den A.N.W.B. is thans aan alle rijksinspecteurs voor het verkeer een brief gericht, waarin hen verzocht wordt, nauwlettend erop toe te zien, dat de autobus-ondernemers in hun district de bushalten niet te dicht bij de hoeken van straten plaatsen, daar hier door de veiligheid van het verkeer in ge vaar wordt gebracht. Geregeld toezicht op de naleving van dit voorschrift zal vooral ook in kleine steden en dorpen uitgeoefend worden. In zijn openingswoord hoopte spr., dat het voor Hillegom en V.V.V. een gced seizoen mocht worden. Het deed hem ge noegen. dat de traditie van vóór den oorlog, nj. het bezcek van scholieren uit België aan de Bollenstreek, voortgezet is. Een speciaal woord van welkom sprak de burgemeester nog tot cap tain Porsters. welfare-officer van het Britsch-Amerikaansche bezettingsleger in Duitschland, die tijdens de bloemen- feestweek met een aantal verlofgangers een bezoek aan Hillegom zal afleggen. De eerste greep zal Vrijdag 25 April arriveeren'. Hierna sprak de heer H. Schoonder- beek, als voorzitter van de V.V.V.eenige woorden en propageerde een hechten band tusschen de bloemisten en V.V.V., zulks in het belang van Hillegom. Hierna maakte het gezelschap een wandeltocht en werd er een bloemen tuin bezichtigd. Het feestprogramma tijdens de bloe- menfeestweek, welke tot en met 5 Mei duurt, ziet er als volgt uit. 26 en 27 April zal er in Hillegom een bloembol- lenmarsch georganiseerd worden, waar voor grocte animo bestaat. lederen avond is er in ..Hobaho" een bonte avond, waaraan de plaatselijke vfreeni- gingen een werkzaam aandeel hebben. Woensdag 30 April is er een bloemen corso, terwijl voorts 1 Mei een korte baandraverij. waarvoor f 1500 aan prij zen beschikbaar is gesteld, gehouden wordt. De mijnwerkers uit Lutterade zullen 3 Mei in ..Hobaho" concerteeren. Op den sluitingsdag, tevens Natio nale Feestdag, zal de jeugd voor den burgemeester defileeren. 's Middags te 2 uur kunnen de ouderen zich vermaken met ringrijderij voor met paarden bespannen tilbury's. Onnoodig te zeggen, dat het Lunapark een attractie vormt voor jong en oud. Gistermiddag om ongeveer half een heeft de Haarlemsche recherche op het Frederiksplein te Amsterdam den 20-jarigen R. N. gearresteerd, die acht maanden geleden uit een opvoedingsgesticht te Amersfoort wist te ontsnappen. De recherche had reeds langen tijd het spoor van dezen man gevolgd. Het is niet on waarschijnlijk, dat deze arrestatie in verband gebracht moet worden met den moord op den bejaarden winke lier in de Amsterdamstraat te Haar lem. werf „Gusto" te Slikkerveer is de vierde zeetinbaggermolen, de ..Singkep", welke in opdracht van de Mijnbouw Mij. „Biliton" gebouwd werd. met goed gevolg te water gelaten. Deze baggermolen is genoemd naar het eiland Singkep in verband met het feit, dat aldaar 60 jaar geleden de eerste tinconcessie werd verkregen B. en W. van Zandvoort stellen den raad voor van gemeentewege over te gaan tot den bouw van 42 woningen aan de Burgemeester van Engelbertsstraat. I„ het kader van 't wederopbouwplan-Friedhoff, heeft de architect B. J. J. U. Stevens, te Haarlem de plannen voor deze wo ningen ontworpen. Het lag in de bedoeling dat deze woningen door gedupeerden (dat zijn degenen van wie een huis te Zandvoort is gesloopt) zelf zouden worden ge bouwd. Toen zich voor dezen bouw een voldoend aantal gedupeerden als gega digden hadden aangemeld, bleek echter, dat de hypotheekbanken niet bereid zijn. om op de door het Rijk geprojecteerden basis, hypotheken te verstrekken. Hier door kwam de uitvoering van dit bouw plan op het doode punt te staan en ontstond het gevaar, dat in Zandvoort niet zou worden afgewerkt het bouw programma 1947, volgens hetwelk 90 woningen zullen worden gebouwd. B. en W. achten dit onverantwoord, alleen reeds met het oog op den grooten wo ningnood en zij stellen den raad nu voor, handelend op te treden en niet werkeloos toe te zien. dat de wederop bouw ernstig wordt vertraagd, omdat de van Rijkswege getroffen financierings- regeling niet doeltreffend is. Den raad wordt nu voorgesteld, deze woningen voor rekening van de gemeente te bouwen (bouwkos ten f 716.400 aankoop van grond f 46.300). De bouw kan dan on middellijk ter hand genomen wordeD en als tusschen het departement van we deropbouw en de hypotheekbanken overeenstemming is bereikt, kunnen de gedupeerden deze woningen van de ge meente overnemen. Er gaat dan geen tijd verloren. De gemeente zal op haar beurt wel gebruik maken van de Rijks-financie ringsregeling, want de te verkrijgen rijksbijdrage, vermeerderd met de huur opbrengst, zal de gemeente in staat stellen de rente en aflossing van de te sluiten geldleening te betalen. De ge meente heeft niet de moeiijkheden. wel ke gedupeerden ondervinden bij het zoeken van hypotheek, omdat de ge meente gemakkelijker geld kan leenen. Dit belangrijke voorstel werd gedaan met instemming van het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de distributiediensten fan 21 April af, op nader bekend te maken dagen aan een ieder met inbegrip dus van degenen wier stamkaartnummer eindigt op een der cijfers 7, 2»of 5 die sedert 1 April van het vorig jaar geen schoenenbon tegen inlevering van bon 614 van het inlegvel heeft ontvangen, een schoenenbon naar keuze van d?n aanvrager zullen verstrekken. De tweede distributiestamkaart met bijbehoorend inlegvel moet worden overgelegd. De bonnen 612 en 614 zullen van het In legvel verwijderd worden. Voorts zal na vermelden datum aan kinderen, geboren in April van een der jaren 1932 t/m 1945, alsmede aan de kinderen geboren in Juni 1946 een schoenenbon worden verstrekt van de soort en maat,welke overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Deze laatsten komen in Juni a.s. niet meer op nieuw voor een verjaardagbon in aan. merking. Van het inlegvel dat moet worden overgelegd zal bon 604 worden verwijderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1