Helmond krijgt kinder- sanatorium Arbeiders geven hun bijdragen in overuren SSCHIN TWEË POLEN JÉ*'" I DE MAAN IS.... BSHJIN WAT IS DE GAULLE? c m Moeilijkheden met de „klok" en de aarde in een langzame periode Twee werkgevers Bijzondere rechtspraak in het gedrang? Doodstraf geëischt Represailles van de Irgoen Gezicht op de aarde Fantast, Don Quichotte of ont werper van nieuwe politiek? -de Gcuoê&s 26.000 eieren achterhaald ■HNMH|FF^ I ZATERDAG 19 APRIL 1947 PAGINA 3 Gedemkteeken voor Troelstra Kamp te Rotterdam plotseling opgeheven Tegen „beul van de Landwacht ft f, JM| m 1 k ÏK LADING GEVORDERD Brazilië heeft nog ruimte (Van onz^n correspondent) n de vooroorlogsche crisisjaren zag I pastoor P. van Leeuwen in zijn paro. chie te Helmond met overwegende ar beidersbevolking het aantal bedlegerige t.b.c.-patiënten, waarvoor geen sanatorium ruimte te vinden was, in bedenkelijke mate toenemen. In 1936 nam hij het ini tiatief tot oprichting van een nazorg sanatorium in de dennenbosschen aan den rand zijner parochie, waar de t.b.c.- lijders in lighallen door middel van rust, goede voeding en frissche lucht toch ge nezing zouden kunnen vinden. Bij den pastoor stond toen slechts voor de patiën ten weg te krijgen uit de min of meer bedompte vertrekken der stadshuizen. Een stichting werd gevormd en een beginkapi taal bij elkaar gebracht, doch toen ter verkrijging van een officieele erkenning in contact werd getreden met den inspecteur der Volksgezondheid te Breda, drong deze aan op een grootscheren opzet. Het plan Voor de lighallen groeide uit tot den opzet van een gewestelijk sanatorium „St. Jozef- heil", dat circa 140 patiënten (60 mannen, 60 vrouwen en 20 kinderen) zou kunnen herbergen. Oorlog en bezetting kwamen; naar buiten moest de actie worden stop gezet, doch er werd binnenkamers verder gewerkt De harde bezettingsjaren brachten met een verzwakking der bevolking een sterker toename van de tuberculoselijders en sanatoriumverpleging Is nijpender dan ooit. Het bestuur van „St. Jozefheil" ging Hotel „De Wereld" te Wageningen. waar in Mei 1945 de Duitsche generaal Blasko- wtfz zich aan generaal Foulkes overgaf en de capitulatie werdgeteekend, bevindt zich nog in denzelfden toestand als op dien gedenkwaardigen dag. Het exterieur van het gebouwdat zulk een historische waarde verkreeg, ziet er erbarmelijk uit samenwerken met 't bestuur van het voor midden-Brabant ontworpen sanatorium „De Klokkenberg", om zoo gezamenlijk het Brabantsche belang op dit terrein der volksgezondheid te dienen. Het dezer dagen bereikte resultaat is, dat sanato- torium „St. Jozefheil" tevens een Bra- bantsch kindersanatorium wordt. „st. Jozefheil" gaat verpleging bieden aan 30 mannen en 30 vrouwen uit Helmond en omliggende gemeenten en aan 120 kin deren uit geheel Noord-Brabant. „De Klokkenberg" neemt de behandeling van de chirurgische longpatiënten op zich, doch neemt geen kinderen op. De plannen van „St. Jozefheil" zijn ge heel gereed en ter erkenning opgezonden aan de hoofdinspectie der Volksgezondheid te 's-Gravenhage. De bouwteekeningen van architect Maas uit Utrecht geven een zeer modern ontwerp te zien; zaleiS voor mannen en vrouwen met long-t.b.c., zalen voor half-valide patiënten met aangren zende open paviljoens voor rust ln de buitenlucht, alsmede een speciale kinder inrichting, gesplitst in een afdeeling voor longpatiënten en een voor lijders aan been tuberculose. Voorts een operatiezaal, sterilisatiekamers *en huishoudelijk gedeelte met 't modern ste comfort. Het sanatorium wordt ge bouwd op circa 10 km. van Helmond onder de gemeente Bakel, welke laatste gemeente •de gronden met bebossching gratis aan de stichting heeft aangeboden. De bouwkosten zijn geraamd op f 650.000, waarvan f 500.000 zal worden opgenomen door een obligatieleening. De resteerende f 150 000 moeten door vrije giften worden bijeengebracht. De actie hiervoor is reeds begonnen met verheu gende resultaten. Een der sympathiekste vormen is, dat het personeel van diverse fabrieken be sloot een aantal overuren te maken en de verdiensten daarvan veelal verdub beld door de directies voor den sana- to>riumboww worden geschonken. Tot directeur van sanatorium St. Jozef heil werd dr. E. A. J. M. Mulder, long specialist te Helmond, benoemd, terwijl dr. O. Verbeek, uit Eindhoven als chirurg is aangesteld. De verpleging wordt verzorgd door een 30-tal zusters van O. L. Vrouw te Tegelen-Helmond, aan te vullen met leeken-verpleegeters. Pastoor van Leeuwen en zijn medewer kers hopen begin 1948 met den bouw te kunnen aanvangen. Het bestuur van de Pa,rtü van den Arbeid heeft een comité gevormd, waar- m ^vooraanstaande figuren uit de partij zitting hebben genomen. Dit comité be reidt de oprichting voor van een "ge- denkteeken voor mr. P. J. Troelstra. -.v Een zeer "belangrijke verbetering op den Rijksweg Den RaagRotterdam is het aan brengen van 14 sterke lampen boven het gevaarlijke kruispunt waar de weggebrui kers naar Overschie de linker rijbaan moeten oversteken. Men hoopt met deze verlich ting de veiligheid te verhoogen Het opheffen van het kamp voor politieke delinquenten aan den Ka- naalweg te Rotterdam, dat gisteren geschiedde, gaf mr. J. C. Donker, ad vocaat-fiscaal bij de Rotterdamsche Kamer van het Bijzonder Gerechts hof, in een requisitoir aanleiding te zeggen, dat deze maatregel een rem- menden invloed op de afwikkelirg der zaken van delinquenten zou uitoefe nen. Dit kamp, dat gebruikt werd om delinquenten, die te Rotterdam te recht moesten staan, tijdeiijk onder te brengen, stelde de advocaten in de gelegenheid tijdig een goed con tact met hun cliënten op te nemen. De president, mr. J. van Vollenhoven, onderstreepte de woorden van den ad vocaat-fiscaal. Indertijd was met het directoraat-generaal der Bijzondere Rechtspleging overeengekomen, dat minstens tien dagen voor het verschijnen van den delinquent voor het Hof, deze naar het voornoemde kamp zou worden overgebracht. Zonder de Rotterdamsche Kamer hiervan in kennis te stellen heeft het directoraat-generaal besloten het kamp op te heffen, welke eenzijdige ver breking van de overeenkomst door den president ten zeerste werd afgekeurd. Nu zullen de delinquenten weer in de kam pen te Delft en Vlaardingen moeten worden ondergebracht, wat, naar de meening van den president, een snelle en goede afwikkeling der bijzondere rechts pleging ernstig zal beperken. Mr. van Vollenhoven zeide, alles in 't Werk te zullen stellen alsnog een kamp in de onmiddel lijke omgeving van Rotterdam toegewe zen te krijgen. Zoo niet, dan zou hij voor de gevolgen voor de bijzondere recht spraak niet kunnen instaan. Doodstraf voor een woesten rijder - Uranium in 't Duitsche Spa Carlo Bertone en zijn dubbelganger „Ik ben Hitier niet". H;t is geen kwestie van een moed willige of niet moedwillige daad, maar van een beroeps-onverschil ligheid, die het mij gerechtvaardigd doet voorkomen tegen dezen man de dood straf te eischen," zeide de rechter van het militaire gerechtshof in Belgrado bij de uitspraak tegen een militairen chauf feur. Deze was twee weken tevoren door onverantwoordelijk rijden een gebouw binnen gereden en had den dood van twee personen veroorzaakt. „De woeste chauffeurs, waarvan deze man een, voor beeld is, zijn een maatschappelijk kwaad," sprak de rechter. „Zij vliegen door de straten en zijn de schrik van voetgangers en wielrijders." De zwaarste straf, die ik eisch, moet voor de toe komst allen wegberijders een waarschu wing zijn. Hetzelfde staat hen te wach- -ten, indien zij tegen de regels van het verkeer zondigen." Intusschen zal Franc Zrinjski tot af schrikwekkend voorbeeld van alle Yougo-Slavische wegberijders moeten dienen. Voor het vuurpeloton zal hij op de binnenplaats van de Yougo-staatsge- vangenis van Belgrado binnen eenige dagen moeten sterven. Eenige uren per dag zit Winston Churchill in zijn werkkamer achter zijn dagboeken en paperassen van den afgeloopen oorlog. Hij put er zijn memoires uit en zijn secretaresse typt de geheimen uit den oorlog. Intusschen zijn de-onderhandelingen met betrekking tot de publicatie beëindigd. De eerste zal plaats vinden in de Amerikaansche bladen „Life" en „New York Times." Men gelooft, dat deze twee bladen samen voor de Amerikaansche rechten twee-en- een-half millioen gld. zullen betalen. In Engeland heeft de „Daily Telegraph" de eerste rechten verkregen. Later zullen Churchill's „Herinneringen" in zes boek- deelen worden gepubliceerd. Waar vroeger rijke lieden uit vele landen in de brongebouwen van Oberschlema bij Chemnitz gene- zing#zochten door het radio-actieve wa- ter, werken nu zenuwachtige Russen met eenige duizenden arbeiders dag en nacht.... op zoek naar uranium. En schijnbaar niet zonder succes. In dit Spa van Duitsehland loopen nu Russische politie-soldaten r°nd; zij controleeren de voorbijgangers en onderzoeken de auto's, 'n Gebied van 15 tot 20 mijl in den om trek van de stad is door Russische troe pen bezet en waar vroeger touristen uit stapjes maakten staan nu Russische sol daten op wacht. In de zilvermijnen van de omgeving reeds jaren wegens uitputting verlaten wordt nu hard gewerkt, sinds de Russen ontdekten, dat het gesteente van de mij- nen radio-actieve stoffen bevat. Vijf duizend man zijn in werkkampen in de bergen ondergebracht en tweeduizend trekken dagelijks de schachter in om de drie ton gesteente naar boven te brengen, die de Russen per dag willen hebben. „Veel lawaai om niets" kan men onder deze Amerikaansche teekening van de Moskou-Conferentie niet setten. Want er is niet alleen lawaai om iets, maar om zeer veel. Er komt alleen nietsDe Con ferentie van Moskou is een vulkaan, die rommelt en af en toe werktmaar' de hel lingen worden niet met vruchtbare lava bedekt. Het ziet er zelfs naar uit, dat het bij gerommel en erupties blijft Drie ton, het lijkt veel. Maar bij het eerste onderzoek blijkt reeds een derde waardeloos te zijn. Het verdwijnt naar de afdeeling wegenbouw en wordt in de kapot gereden straten van het land gestampt. Maar het over blijvende materiaal wordt onder het waakzame oog van Russen en meewer kende Duitschers ift kisten gepakt, ver zegeld en op vrachtwagens met militaire chauffeurs naar „elders" vervoerd. De resultaten van dit alles zijn niet bekend. De geheimzinnigheid, waarmede de Russen te werk gaan in een gebied, waar ook Madame Curie veertig jaar ge leden haar vondsten deed, is té groot om veel naar de buitenwereld te doen doordringen. Maar niet voor niets zul len iederen dag twee ton steenen „naar elders" vervoerd worden. In het Ameri kaansche hoofdkwartier in Frankfort aan den Main vermoedt men daarom, dat de Russen in het gesteente uranium gevonden hebben; een van de vitale ele menten voor de productie van de atoom bom. In Rome woont een man, die het spre kend evenbeeld is van laten we zeg den „wijten" Adolf Hitler. Zijn naam is mooier: Carlo Bertone, maar verder is er weinig verschil. Het zit hem niet alleen in zijn ge zicht, jnaar ook zijn lengte, zijn ge wicht, zijn figuur, zijn haargroei, zijn snor en zelfs zijn leeftijd. Al deze fac toren maken hem tot den meest vol strekten dubbelganger van Hitier. 2Sjn leven verliep zonder schokkende gebeurtenissen tot 1933, toen Hitier aan de macht kwam en zijn portret in alle kranten ter wereld begon te verschijnen. Zoo kwam ook spoedig de dag, waarop een kellner een steelschen blik op Ber tone wierp, nog eens goed keek en toen een geciviliseerd paniekje veroorzaakte door te roepen: „Hitier, dat is Hitier, daar." Het was in die dagen nog niet ge vaarlijk op Hitier te lijken. Hoogstens werd hij af en toe voor een van de groo- ten dezer aarde gehouden. Niettemin had Bertone er reeds vóór het uitbreken van den oorlog een ge woonte van gemaakt altijd en overal een karrevracht papieren mee te sjouwen om zijn ware identiteit te kunnen be wijzen. In 1938 ging Bertone eens met zijn vrouw naar Padua, toen Mussolini daar juist een redevoering kwam houden. Hij zocht een kamer in een logement, maar zij werden telkens afgewezen met de op eerbiedigen toon uitgesproken ver ontschuldiging, dat er geen plaats was geen plaats „voor u, eccellenza". Toen begreep Bertoneen hij moest er de politie bij halen om een loge menthouder er van te overtuigen, dat hij werkelijk Hitier niet was, die (naar men meende) voor een geheime bijeen komst met den Duce naar de stad was gekomen. n het album met familieportretten, dat Bertone thuis heeft, komen ver schillende portretten voor, waarop te zien is, dat hij reeds als jonge man een kleine snor heeft gehad. Na het ge beurde te Padua schoor hij zijn snorretje af en droeg hij zijn scheiding rechts, maar het maakte weinig verschil. Nu herkenden zijn vrienden hem niet meer eri scherpziende vreemden hielden hem voor Hitler in een vermomming. Bij de bezetting van Rome door de geallieerden verwachtte Bertone onge veer alles: van in de gevangenis geran seld te worden tot op het eerste ge zicht aan een bajonet te worden gere gen. Maar dat viel mee. De eerste Ame- rjkaansche soldaten kwamen naar zijn buurt alleen om hem te bekijken en zij gooiden hem heele doozen sigaretten en reepen chocolade naar het hoofd. Dit was beter dan de reactie van de Duit schers, die hem altijd met een foto toestel achterna waren geloopen en op namen van hem hadden gemaakt. Tenslotte zijn de Amerikanen de eeni- gen geweest, die hem werkelijk hebben gearresteerd. Een man van de Ameri kaansche militaire politie greep hem in Juli 1945 en nam hem een verhoor af. Maar het dikke pak identiteitspapieren, officieele stukken, beëedigde verklarin gen, lidmaatschapskaarten en andere stukken van overtuiging, dat hij altijd bij zich droeg, redde hem uit de peri kelen. Na een uur werd hij onder ver ontschuldigingen vrijgelaten. Werkelijk, Io non sono Adolfo Hitier, signore, De Procureur-Fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te Arnhem eischte gis teren de doodstraf tegen D. Eykelboom te Zwolle, meer bekend onder den naam „De beul van de Landwacht." Hij bleef onbewogen toen hem een lange dooden- iljst werd voorgelegd, waarvoor hij mede aansprakelijk werd gesteld. Toen een der raadsheeren had opgemerkt, dat hij de onmenseheliike wreedheden beging om zijn sadistische lusten bot te vieren, reageerde verdachte door te fluisteren, dat hij zichzelf geen menschwaardig in dividu vond. Eenige getuigen kregen een compliment van den president voor hun moedig zwijgen ondanks de ondraag- lijkste wreedheden, waaraan zij hadden blootgestaan. De Irgoen Zwai Lecemi is Vrijdag haar „oorlog" tegen de Britsche strijd krachten in Palestina begonnen ter ver gelding van de executie van Dov Gra- ner en drie andere Joodsche verzetslie den. Te Nathanya, 40 km ten Noorden van Tel Aviv, werd een Britsche sol daat, die op wacht stend bij gen veld- verbandplaats, door ririe in burger ge- kleede personen doodgeschoten. Zij re den in een militairen vrachtauto en wierpen een bom naar den verband- post, waardoor het gebouw ten deel2 verwoest werd. Te Tel Aviv werden twee Britsche politic-agenten min of meer zwaar gewond, toen een pantser vrachtwagen door een bom, uit een voorbijrijdende taxi geworpen, opgebla zen werd. Britsche militairen te Haifa werden tweemaal docr gewapende lieden uit auto's beschoten. In dezelfde stad hadden nog vuurgevechten plaats tus- schen de Britsche troepen en Joodsche verzetslieden. Een gedeelte van het landgoed „Valken huizen" ln de gemeente Arnhem, ten Cros ten van den rijksweg ArnhemApeldoorn, is voor publiek opengesteld op vertoon van wandelkaarten verkrijgbaar bij den tuin man c. van de Pol, wonende tegenover het landgoed ln de tuinmanswoning. Onze naaste buur in het heelal is de maan. Toch zou het modernste raket vliegtuig er nog vijf volle dagen over doen torn onzen satelliet te bereiken. Maar ondanks de meer dan 300.000 km., die ons van haar scheiden, weet de moderne astrologie al heel wat over de maan. Zoo weet men bijvoorbeeld dat haar kleur bruir. is. Hoe men daar achter gekomen is? Zeer eenvoudig: Het licht van de maan is weerkaatst zonlicht, met bepaalde karakteristieke eigenschappen. Men heeft dus gezocht naar een bestaande materie, welke op precies dezelfde wijze zonlicht reflecteert als de maan en men kwam op vulcanische stof, welke bruin van kleur is. De vermaarde Britséhe astronoom Sir H. Spencer Jones van het Greenwich Observatorium vertelt in zijn juist uitgekomen boek, dat de maan op haar helft (welke wij kunnen zien) 30.000 kraters heeft. Hij verklaart het ontstaan van deze kraters door bombardementen van meteorieten en hij meent, dat de aarde er precies zoo heeft uitgezien, maar als het ware „glad gestreken" is, doordat wij een damp kring hebben, met regen, sneeuw, wind en ijs. Als wij een moderne telescoop op de maan zouden plaatsen en vandaar de aarde bekijken, zouden wij in den loop van het jaar de velden donker en weer licht zien worden, wanneer het graan rijpt, men zou den Eiffeltoren en den St. Pieter kunnen waarnemen en de explosie van de atoombom, indien men juist op het goede moment had gekeken. Men zou ook groote Oceaanreuzen als de „Queen Mary" kunnen zien varen. Maar op de maan beweegt niets en het eenige, dat er verandert, is de temperatuur. Een dag duurt er twee weken en op het middag uur is het er zoo warm, dat het bloed van den mensch zou gaan koken. Bij zonsondergang valt de temperatuur bin nen een uur met 270 graden en wordt hét er kouder dan waar ook op onze aarde. Dat de maan geen dampkring heeft staat vast. De eenvoudigste manier om dit te bewijzen is om een ster gade te slaan, welke achter de maan voorbijschuift. Als er een dampkring cm de maan was zou de ster gelei delijk aan vervagen, ob tenslotte on zichtbaar te worden, maar in werke lijkheid verdwijnt de ster abrupt, in tegenstelling met Venus, die wel een dampkrtag rijk is en de haar passee- rende sterren langzaam aan absor beert. De maan heeft behalve haar roman tische waarde ook een practisch belang en wél voor onze tijdrekening. Tijdens de regeering van Charles II in Engeland, toen juist het Greenwich Observatorium werd opgericht, was het door de gebrek kige astronomische, tabellen nog moge lijk, dat een schip 1500 K.M. uit zijn koers liep. De Britsche mathematicus Brown, die kort geleden stierf, besteedde zijn geheele leven om de tijdreke ningen te vergemakkelijken. Maar toen hij gereed was bleek zijn ar beid vrijwel waardeloos, omdat men bij controle van zijn tabellen ^ontdekte, dat de aarde de hinder lijke gewoonte heeft af en toe sneller of langzamer te draaien. Zoo Is het bekend geworden, dat ln 1785 de aarde een langzame periode had, waardoor de dagen een 3000ste seconde langer werden. Dit Vertragingsproces ging 114 jaar achtereen door, zoodat die fracties van seconden al gegroeid waren tot een volle minuut. Toen kwamen wij plotseling op de normale snelheid te rug en kregen weer onze dagen van 24 uur precies. Nu houden de astronomen nauwkeurig de maan in het vizier, om dergelijke verrassende afwijkingen van de aarde te kunhen registreeren. Voor den burger lijkt dit allemaal onbelang rijk, of de aarde nu iets sneller of lang zamer draait, maar omdat onze aarde nu eenmaal onze „moederklok" is. heeft het tal van onaangename gevolgen wanneer die klok niet nauwkeurig loopt Zoo ondervindt de radio stoornis van de onregelmatigheden in den loop der aarde. In September van het vorig jaar merkte Greenwich bij een maan-contróle, dat de lengte van den dag weer iets veranderd was en als gevolg hiervan moesten verschillende radio-instellingen, zooals die van het Britsche Postwezen, haar golflengten veranderen. Hoe dit precies zit zou ons te ver voe- j ren. Wij willen alleen het merkwaardige feit constateeren, dat de aarde niet altijd „gelijk loopt." En nu zouden wij daar aan wel iebs kunnen veranderen, ja zelfs den dag korter kunnen maken, door alle Hei maanoppervlak is een dorre rotswoestijn, bezaaid mei kraters. In hei midden de krater Tycho. Boven aan de groote krater Cla- rius. Hij heeft een middel lijn van 228 K.M. Men ziet, hoe in dezen krater later weer andere ontstaan zijn. v bergtoppen op te blazen en zoo onzen aardbol glad te scheren, maar het te- zwaar is dan, dat wij die bergen weer zouden moeten opbouwen, wanneer wij den dag weer wat langer wilden maken. En daarom is het makkelijker de zaken maar zoo te laten zooals zij zijn en het af en toe met een minuut kor- teren of langeren dag te stelten en dan kunnen wij onze klokken toch wel gelijk houden door zoo nu en dan even een controle met de telescoop te doen van onze goede, oude, bruine maan! Nabootsing van de ringgebergten en het felle bergketens op de maan stralend in zonlicht. a ne peut pas continuer o comme ga," „dat kan zoo niet doorgaan-" Deze woorden van meni- gen Franschman in de straat, heeft ge neraal De Gaulle bij zijn rentrée in het openbare leven openlijk uitgespro kens Hij heeft zijn gehoor, eerst op de duinhellingen van Brunéval en vervol gens op het hoofd plein van Straats burg voorgehouden, dat Frankrijk op het oogenblik zwak en verdeeld weer terug fnoet en kan keeren tot een groot deel van zijn vroe gere positie. Hij heeft het Fransche volk opgeroepen zich samen aan deze taak te geven. Het Fransche rijk is in gevaar. De Gaulle heeft deze woorden herhaald, zooals zij in het eerste jaar van de Fransche re volutie werden ge zegd en een enthou siast volk naar de wapenen deed grijpen. Maar de toestand is veran derd. Frankrijk is verdeeld in groepen van uiterst links school van St. Cyr, waar hij gelegen- tot rechts en intusschen wordt er ge- heid had zijn ideeën over den mo- Duitschen vijand, macur overigens duren de gevaren voort. De Gaulle wil door zijn „Rassemblement"door zijn vereeniging van het Fransche volk, deze gevaren bestrijden. Men noemt hem een dictator-in-spé, een militair, die naar macht streeft en een Franschman, die nazi-methoden toepastZijn politiek is riskant. Be halve een verbeterng van Frankrijks positie kan zij ook een burgeroorlog brengen. „Ik ben geen Boulanger," heeft De Gaulle tegen premier Ramadier ge zegd. Met andere woorden-. ,Jk zal niet op het laatste moment terug schrikken voor de gevolgen van de stappen, die ik nu onderneem, zoo als generaal Boulanger in 1889-" „Het wordt hoog tijd," sprak de ge neraal tot de doorregende duizenden in Straatsburg, „dat wij ons vereeni gen om den staat tot in haar kern te hervormen." De Elzassers riepen: „De Gaulle aan de macht," maar mil- lioenen anderen, communisten en so cialisten, zullen zich tegen deze ont wikkeling te weer stellen. De Gaulle's aanhang? Zij is niet bekend; in som mige plaatsen heeft bij proefstem- mingen 32 pet. zijn zijde gekozen. Maar de acht mïïhoen blanco stem mers van de verkiezingen en vele le den van de M.R.P., vormen, een mo gelijke aanhang voor hem, terwijl de medewerking van André Malraux, be kend (communistisch-gezind) schrij ver opmerkelijk is. Wat is De Gaulle? Een fantast, een Don Quichotte? Of een doelbewuste ontwerper van een politiek tot het herstel van Frankrijk? Moeten zijn redevoeringen hem den weg bereiden naar de macht? Geen Franschman, geen mensch kan er een antwoord op geven. Alleen de generaal zelf. En alles wijst er op, dat hij het van plan De aanmeMingsbureaux van De Gaulle's Vereenigingzijn geopend. vochten in Indo-China en zijn er op standen op Madagascar en in Noord- Afrika. Tegen deze bedreigingen roept generaal De Gaulle het land op, zooals hij in 1940 vanuit Londen opriep tot het verzet tegen de over weldigers. Generaal De Gaulle om even in het verleden te gaan, werd in 1S90 in Lille geboren- Zijn vader was tech nicus. De Gaulle zelf kreeg zijn eer ste opleiding op een Jezuïetenschool in Parijs. Hij koos de militaire loop baan. In 1912 verliet .hij onder de tien eersten de militaire school van St. Cyr. In den wereldoorlog streed hij eerst bij Dinant; licht gewond keerde hij terug naar Frankrijk, waar hij in een van de slagen in de Cham pagne opnieuw werd gewond. Later vocht hij bij Verdun, waar de ver overing van het befaamde Doua- mont hem in gevangenschap bracht. Zijn ontvluchtingspogingen uit het gevangenkamp bij Ingolstadt mis- dernen oorlog uit te werken. Zijn in boeken vastgelegde beschouwingen over den tankstrijd b.v. zijn meer door de Duitschers dan door de ge allieerden in practijk gebracht. In 1929 komt De Gaulle in de Levant. In 1929 is hij commandant van het 507e regiment. Nauwelijks is de oor log uitgebroken of men vertrouwt hem een nieuw gevormde 4e divisie toe, waarmee hij bij Laon zulke suc cessen betaalt, dat hij tijdens de cam pagne tot generaal wordt benoemd: de jongste van Frankrijk. Zijn verdere geschiedenis is be kend: op 6 Juni roept Reynaud hem per specialg koerier naar Parijs om staatssecretaris van Defensie en Oorlog te worden. Tweemaal vliegt hij naar Churchill. Wanneer hij de tweede keer naar Parijs terugkeert, heeft de regeering de wijk naar Bor deaux genomen. Hij weigert de wa penstilstand te erkennen en wordt door ex-maarschalk Pétain van zijn lukten vijf maal. De na-oorlogsche ja- rang beroofd. De Gaulle's groote ren brachten De Gaulle op verschillen- strijd was begonnen. de posten, tenslotte op de militaire Frankrijk is nu bevrijd van den Bij besluit van den directeur van Eco nomische Zaken te Batavia is krachtens verordening „medewerking bedrijven" ae lading van het te Priok liggende schip „Dan Hoe .Ling", welke lading on geveer 300 ton 'fabriekssuiker groot is, gevorderd. (Vervolg van pag. 1) In deze twee verhaaltjes, beide histo risch, ligt een geweldige lies. Het betrof in beide gevallen een Katho liek werkgever: de een meende, terwijl hü zijn „knecht" uitbuitte, hem een groote weldaad te bewijzen door hem „aan den kost te houden". Voor dien werkgever was de arbeider niet anders dan een energie-bron, die men gebruikt zoolang men deze noodig heeft, en aan den kant zet wanneer die behoefte r.iet meer bestaat. Wanneer er ondanks het hard werken en het zeer nauw vervul len van den arbeidsplicht armoede was in het gezin van den arbeider, dan werd er wel, eens een pannetje soep gebracht misschien. Of mocht die arbeider een afgedragen kleedingstuk mee naar huis nemen, waarmee dan de werkgever meende aan zijn plicht van rechtvaar digheid en naastenliefde te hebben voldaan. In het tweede geval mogen wij een voorbeeld zien van het doorwerken van de katholiek-sociale gedachten volgens Pauselijke encyclieken, gestimuleerd door sociale organisaties als de Kath. Arbeidersbeweging en later ook de Kath. Werkgeversvereeniging en andere sociale organisaties. Het is goed het eene te typeeren als een verschijnsel van nog niet g?heel voorbije, maar God dank voorbijgaande tijden, het ander te begroeten als de bode van een nieuwen tijd. En als we er een conclusie aan mogeh verbinden, is het wel deze: steeds meer zal Katholiek Nederland er op be- dacht moeten zijn,- zijn maatschappe lijke idealen in daden te toonen. De op roep, dien ons blad onlangs plaatste, om gezamenlijk te demonstreeren voor ons Katholiek Idealisme, gaat, vergissen we cms niet, verwerkelijkt worden in ver scheidene groote plaatsen van het land. Zoo konden we onlangs berichten, dat binnenkort, in Haarlem de samenwerken'* de sociale organisaties het Feest van den Arbeid gaan vieren. Dat is prachtig. Maar laat ons goed bedenken, dat ook in dezen de waarheid geldt: Woorden wekken heelemaal niet, als er geen voorbeelden zijn om te trekken. By een controle op de schipbrug te De venter hielden ambtenaren van den C.C. D. een vrachtauto aan, die ruim 26.000 eieren en 19 kg. boter clandestien bleek te vervoeren. Deze goederen waren voor den zwarten handel bestemd. In de ver- zendformulieren, die het eieren-trans port moesten dekken, was geknoeid, ten einde deze zwarte transactie mogelijk te maken. Volgens door de Bank van Brazilië gepubliceerde statistieken, welke zijn gebaseerd op een recent onderzoek, telt Brazilië op het oogenblik 46.200.000 in woners. De bevolkingsdichtheid bedraagt echter slechts 5 personen per vierkante kilometer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3