Samenwerking tusschen K.V.P P. v.d. A. dient beëindigd Slechts dan kan Linggadjati aanvaardbaar zijn en INSPECTIE OP HELGOLAND... Krater van veertig meter diepte KONING CHRISTIAAN VAN ZONDAGAVOND OVERLEDEN 1 m LISSE, GOUDEN BOLLENDORP DENEMARKEN Omkranst van bloemen door vrouw Holle's poort Visschers ontevreden over den prijs van de paling HOOFDAALMOEZENIER VAN STRAELEN UIT INDIË TERUG Kroonprins Frederik volgt hem op Verkiezingen in Duitschland a Paling in Spakenburg niet gelost Het gedrag van onze jongens verdient allen lof WÊgr i C m 1 PRINSES ELIZABETH VERJAART J Koningin voor de radio Generaal Kruis naar Ned. Indië Tot hoofd en hart MAANDAG 21 APRIL 1947 o 69ste JAARGANG No. 23828 OUD-MINISTER WELTER: mBÊÊm Operaties effectief verloopen f 'ff «Li s WW. w Koningin op het Loo NEDERLANDSCHE KLOOSTER ZUSTERS GEDOOD TREINEN STAAN TWEE MINUTEN STIL Het weer Vrij of niet vrij? Het geheim, der gezelligheid be staat in met iedereen gelijken tred te kunnen houden J In Volendam BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent* per millimeter hoogte. Ingezonden mededeeMpger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m hoogte. De administratie behoudt zien net recht voor advertentiën eventueel zonde.' opgave ven redenen te weigeren. Hoofdaalmoezenier Kolonel H. J. J. M. ^an Straelen, die midden Fe bruari naar Indië was vertrok ken is Vrijdagmiddag 18 April om 4 uur per vliegtuig op Schiphol te ruggekeerd. Met hetzelfde vliegtuig arriveerden ook de Aartsbisschop van Calcutta, op doorreis naar Brus sel, en de hoofdveldprediker in al- gemeenen dienst Kolonel Ds. de Kluys Ter verwelkoming van Kolo nel van Straelen waren aanwezig de aalmoezeniers Schoonebeek, Goos- Sens en Determeyer en de hoofd- vlootaalmoezenier Kolonel J. F. de Sain. Onmiddellijk na zijn aankomst in zijn Woning hadden wij een onderhoud met Kolonel van Straelen, die, hoewel zicht baar vermagerd ten gevolge van twee maanden onafgebroken reizen door den Archipel, er niettemin gezond en sterk uitzag. Gevraagd naar ^e indrukken avn zijn leis, verklaarde Kolonel van Straelen buitengewoon tevreden te zijn, zoowel over de houding der soldaten als over de medewerking van de legerautoriteiten. Per vliegtuig heeft hij practisch den ge- heelen Archipel bereisd. Om slechts en kele der grootere plaatsen te noemen: hij bezocht de troepen en de fronjen té Batavia, Bandoeng, Semarang, Soera- baja, Makassar (Groote Oost), op Su matra, Palembang, Padang en Medan. Behalve de Apostolische Vicarissen en Prefecten en andere Kerkelijke autori teiten heeft Hoofdaalmoezenier van Straelen zoo goed als alle aalmoezeniers met uitzondering van die van Oost- Borneo en Biak bezocht. De afstand, die Kolonel van Sraelen per vlieguig af tegde staat ongeveer gelijk met den om trek van de aarde. Wat vooral de ouders in Nederland bijzonder zal interesseeren is het gods dienstig en moreele leven van hun jon gens in Indië. Hierover had de hoofd aalmoezenier niets dan lof. De ouders, wij kunnen het niet duidelijk genoeg zeggen, kunnen volkomen gerust zijn. Gezien het feit, dat de jongens de be schermende factoren missen van het eigen huis en dus niet zoo sterk gecon troleerd worden en bovendien leven in een omgeving met veelal heidensche op vattingen, verdient de godsdienstige en moreele houding van de jongens allen lof. Indrukwekkend vooral was de Paasohviering in Batavia. Met honder den auto's kwamen daar de jongens van alle zijden aan. Ruim 2000 soldaten wa ren daar bijeen bij de Plechtige H. Mis pp Paaschzondag, terwijl meer dan 1500 onder deze H. Mis communiceerden. Ook op de andere plaatsen werden de Paasohvieringen druk bezocht. Volgens de gegevens der aalmoezeniers gingen zeker 90 pet. der katholieke soldaten ter H. Tafel evenals met Kerstmis. De aalmoezeniers verrichten prachtig werk, vooral dank zij het feit, oat ieder onderdeel zijn eigen aalmoezenier heeft. Bijzonder erkentelijk waren de soldaten ook voor het werk van Katholiek Thuis front. In het begin waren zij nogal te leurgesteld, omdat zij zich min of meer vergeten voelden en omdat het contact met bet moederland zoo lang uitbleef. Toen echter Thuisfront op gang kwam, waren zij daar zeer mee ingenomen. Het blijkt echter wel noodzakelijk, dat zoo spoedig mogelijk iemand van Thuisfront naar Indonesië gaat om door persoon lijk contact een juist inzicht te krijgen in wat de soldaten in Indonesië bijzon der behoeven. „Alles bijeengenomen", vertelaarde hoofdaalmoezenier Van Strae len, „ben ik uiterst tevreden over mijn reis door Indië. Ik heb een schat van ervaringen opgedaan, die aan het zoo belangrijke werk: de geestelijke verzor ging van onze soldaten in Indië, zeker ten goede zal komen." Onder voorzitterschap van generaal M. F. Bajetto spraken de oud-ministers J. I. M Welter en mr H. P. Marchant Zaterdagavond in Pulchri Studio te Den ^aag namens het voorloopig katholiek p^mité van actie over het regeerings- "rieid met betrekking tot Indonesië. De heer Weiter betreurde het ten zeer- ste. dat de K.V.P., met haar religieuze en dadelijke grondslagen, zich op zuiver ma- ■•arialistische gronden liet verleiden tot ^n verbond met de P. v. d. A., wier. doel, 5arnen met de mannen van de Stuw- Srpep, steeds doelbewust is geweest: In- b'è los van Nederland, waardoor tevens Öa protestantsch-christelijke partijen, die zooveel uitnemende krachten bevatten v°or den herbouw van Nederland en In- ®a, thans van 's lands bestuur zijn uit floten, aldus spr. Een samengaan met deze groepen moet iederen katholiek na- öer liggen dan een verbond met de P. v- d. a. De katholieken beschikken momen teel in het parlement niet over men sehen, die noemenswaard deskundig op Indisch gebied kunnen worden genoemd, waardoor bij de kabinets vorming alle sleutelposities in han den kwamen van de anderen, zooals de Lt.-Gouvemeur-Generaal of be ter: liquidateur-generaal, de minister Van O. G. en de voorzitter der Com missie-Generaal, aldus spr. Niemand begrijpt eigenlijk waarom het Noodzakelijk was, een Comm.-Generaal haar Indië te zenden, iets wat minister ®eel van alle zijden is afgeraden. De be- hoeming van Schermerhorn was aldus spr. de prijs, dien de katholieken heb ben moeten betalen voor de samenwer king met de P. v. d. A. en de instelling eener Comm.-Generaal vloeide uitslui tend voort uit den wensch, voor Scher- hierhom een positie te vinden. De K.V.P. dte aldus alle sleutelposities in handen v®n de P. v. d. A. en de Stuw-groep •hoest laten, bevindt zich thans in een 0r'Waardige positie, hetgeen spr. uiteen- i®0'- aan de hand van het gebeurde met ho motie-Romme. De vraag was hierbij niet of de K.V. in het parlement zou „omvallen", hiaar wel: hoe zij zou omvallen. Dat e toch zoo hechte en goed gestabili- frde K.V.P. zoo duidelijk een ondar- chikking aan de P. v. d. A. aanvaardt, 'oeit vermoedelijk voort uit vrees voor *®n kabinetscrisis met als gevolg alge- eone stakingen, waarmede eommunis- en socialisten vrij openlijk scher- Maar zoo riep'spr. uit laat ze staken, dan zult ge eens zien hoe het Nederlandsche volk daarop reageert, het zou de P. v. d. A. bij de volgende Vcrkiezingen minstens tien zetels kos ten. Het erge van dit alles is, volgens den derf Welter- dat> als straks het Ne- eef he volk duidelijk wordt, welk OHtzaghjke rampspoed in econo- rij» en ander opzicht het gevolg zal Uek Van het linksche drijven, de kathö- Sest i verantwoordelijk zullen worden 8«Iat omdat zi-> dit alles hebben toe- dig r:n Het lot van Nederland en In- klem ag niet in handen blijven van een ttiertf groeP „dubieuze lieden", zoo Sn G spr' OP- r' sas nog één mogelijkheid, om zelfs met dit wangedrocht van Ling gadjati een goedwerkenden federalen staatsvorm te vinden, mits maar. en dat op den kortst mogelijken termijn, de samenwerking tusschen K.V.P. en P. v. d. A. wordt opgezegd. De K.V.P. won de verkiezingen, de P. v. d A. heeft ze verloren en om de K.V.P. als de groot ste partij dienen alle goedwillende stroo mingen en partijen zich te scharen. Dan zal er weer een Koninkrijk kunnen wor den opgebouwd, waarin de edelste idea len levend zijn, en waarin alle volken, die vroeger onder Nederlandsche vlag hebben geleefd, het een voorrecht zullen vinden zich wederom te vereenigen, al dus besloot spr. De heer Marchant, die de overeen komst van Linggadjati van den juridi- ihhsi Een der eerste foto's van het opgeblazen Helgoland. Wat er overbleef van het dorpje Helgoland Er is op Helgoland op dezen zon- nigen middag geen andere plaats om zich neer te zetten voor het tikken van de eerste impressies dan op een der als een dichte regen over het eiland gevallen betonblokken, de simpele restanten van de machtige bunkers, waarmede Hitier het rots eiland tot een der machtige zeeves- Koning Christiaan van Denemarken, die reeds eenigen tijd leed aan algemee- ne ouderdomszwakte, is Zondagavond om drie minuten over elf te Kopenhagen overleden. Reeds eenige weken was zijn toestand zeer zorgwekkend en hield men rekening met de mogelijkheid van een spoedig overlijden. Toen het duidelijk werd, dat 's konings krachten meer en meer afnamen, is zijn familie op Ama- liënborg ontboden. De koning heeft, voordat hij het be wustzijn verloor, afscheid genomen van koningin Alexandrine, kroonprins Frede rik en zijn jongsten zoon, prins Knud. In geheel Denemarken is een rouw- tijd van drie dagen afgekondigd. Alle publieke vermakelijkheden en muziek uitvoeringen zijn voor twee dagen af gelast en alle bioscopen en schouwbur gen zijn eveneens voor den tijd van K schen kant in beschouwing nam, achtte haar vol tegenstrijdigheden en ondui delijkheden, die er wellicht met opzet in zijn gelaten, dan wel, omdat de zaak den opstellers zelf niet duidelijk is. De heer Beel, die thans bemerkt heeft, In welk een moeras hij verzeild" is geraakt, zou een lief ding willen geven om van de „soesah" af te zijn, en vliegt bin nenkort naar Indië om te bestudeeren hoe hij er weer uit kan komen, zoo mérkte spr. op. twee dagen gesloten. Onmiddellijk nadat de vier artsen van den koning het certificaat van overlij den hadden onderteekend, maakte de premier van Denemarken, Knud Kris- tensen, zijn opwachting op het slot Amaliënborg. Kort daarop is een ministerraad in het slot gehouden. Krachtens de Deensche grondwet is kroonprins Frederik door het overlijden van zijn vader automatisch koning van Denemarken geworden. Hij legde in den ministerraad denzelf den eed af, als toen hij op zestienjarigen leeftijd lid van den ministerraad ge maakt werd. Daarop stelden al de ministers hun portefeuilles ter beschikking van den nieuwen koning. Koning Frederik ver zocht den ministers aan te blijven en deelde toen den premier mede dat hij nu het bewind over Denemarken over nam onder den naam van koning Fre derik IX. Hij verzocht den premier het overlij den zijns vaders officieel aan het par lement mede te deelen en tevens, dat hij de regeering op zich genomen had. Daar voor de troonopvolging in Dene marken slechts mannelijke opvolgers in aanmerking komen, moet de successie kwestie nog geregeld worden. Frederik IX heeft namelijk geen zoons, maar drie dochters van zijn gemalin koningin Ingrid. De successiewet zal nu zoo ge wijzigd moeten worden door het parle- Toen hedenmorgen een derde deel van de uitgebrachte stemmen bij de verkie zingen voor den „Landtag" van de sta ten Noord-Rijnland-Westfalen, Neder- Saksen en Sleeswijk-Holstein was ge teld, bleek, dat de Christelijke partij in het Rijnland leidde en de Socialistische in Hannover. In het Ruhrgebied heb ben de communisten meer stemmen ver kregen dan verwacht was. Zestig tot ze ventig procent van de stemgerechtigden heeft zijn stem uitgebracht. H.M. de Koningin heeft haar intrek genomen in het Koninklijk Paleis Het Loo. ment, dat ook vrouwelijke afstamme lingen voor de troonopvolging in aan merking komen. Als dat gebeurt, zal de oudste dochter van koning Frederik. prinses. Margareta, troonopvolgster worden. Koning Christiaan X van Denemarken werd 26 September 1870 in Charlottenborg geboren als zoon van Frederik VIII en ko ningin Louise. Hij was een broer van koning Haakon VII van Noorwegen. Nadat hij zijn studies beëindigd had, werd hij benoemd tot generaal-majoor der infanterie. Op 26 April 1898 huwde hij in Cannes met de hertogin van Mecklenburg, die hem twee zonen schonk, den kroonprins Chris tiaan Frederik en Knud Christiaan. Op 15 Mei 1912 werd hij na den dood van zijn vader koning van Denemarken. Van 1940 tot 1943 verzette Christiaan en zijn regeeringen zich met hand en tand tegen alle Duitsche maatregelen en weiger den o.a. de rassenleer door te voeren. De algemeene en gemeenteraadsverkiezingen van April en Mei 1943 toonden bovendien duidelijk de geringe sympathie der Denen voor hun Germaansche broeders. Doch na een serie groote sabotage-acties in Augus tus 1943 breidde de Wehrmacht haar be zetting uit over het geheele land na een hardnekkig verzet van de verzetsgroepen op Jutland. De gevechten speelden zich af tot in het koninklijk paleis Sorgenfri. dat Christiaan als residentie werd aangewezen. De koning beschouwde zich sindsdien ais gevangene en weigerde verder zijn konink lijke bevoegdheden uit te oefenen. Ook de regeering trad af. Deze toestand duurde tot de bevrijding. (Van onzen specialen verslaggever) Trompetten en trompetnarcissen be- heerschten Zaterdagmiddag het eerste der bloemenfeesten, waarmee „Lisse Vooruit" nog eenmaal Nice naar de kroon hoopt te steken. Het waren de wakkere muzikanten van „Trou moet Blycken" en „Canite Tuba" die op de trompetten bliezen en het waren meer dan duizend kinderen, die zich op alle mogelijke wijzen met* trompetnarcissen hadden opgesierd. Het leek of heel Lisse dezen middag door Vrouw Holle's too- verpoort gepasseerd was: bedropen, be sprenkeld, bespat met louter goud. Dit was het feest der bloeiende narcissen in het gulden licht der voorjaarszon. Geen Lissenaar. die zichzelf respecteerde, zonder zoo'n gele bloem uitbundig in het het knoopsgat, geen Lisser schoone, die niet omkranst was als haar zusteren van het Zuidzeestrand. Geen auto, geen kar, geen paard zonder slingers van bloe men; tot zelfs uit de koperen straalpij- pen der brandweer bloeide het koperen bolgewas, dat thans als groote likken gele verf wijd en zijd ^te, velde praalt. De bollendorpen, Lisse en Hillegom in het bijzonder, 'zijn vol fleurige plan nen, nu nog elk voor zich, maar volgend Jaar tezamen: met bloemencorso's, bloemenshows, bloemenmozaïéken hoopt duizenden uit den lande, maar voor al ook van buiten de grenzen, in den bloeienden tuin te lokken en hen met kleuren en geuren te bedwelmen. Auto's zullen hen langs de velden voe ren, een vloot van bollenbokken ts van zitplaatsen voorzien voor trekschuit- vaarten door Flora's hof. En midden in de streek is een uitkijktoren gebouwd hoog boven dit kleurenpalet, het natio naal coloriet uitgegoten In de vakken: rood, wit, blauw, oranje, de banen ge zoomd met smalle beukenhagen, het water overal als blinkende naden. Hoog boven dit levend tapijt, een stip in het voorjaarsazuur, jubelt een leeuwerik en de wind, die over de velden strijkt, is verzadigd van bloemzoeten geur. Zoo trok, ter opening van het sei zoen, het eerste bloemencorso door Lis se. Van het terras van „De Nachtegaai" sloegen burgemeester Lambooy en ver dere autoriteiten den stoet gade. „Ca nite Tuba" blies de trompetten en jon gens en meisjes van Lisse drentelden voorbij met mutsen, kransen, jurken en rokken van louter brocaat. Want wel bloeiden reeds de eerste hyacintben en waren uit de kassen wat tulpen gele verd, maar de narcis beheerschte dit feest, als een gouden regen over alles en allen neergedaald. De jeugd voerde fietsen, kinder, en kruiwagens en auto peds mee, met de hulp der dorpsbloe misten in geel en goud gezet, zij droe gen parasols, gemaskeerd tot bloemige paddenstoelen. Karren en auto's vorm den de groote stukken, met zorg ver sierd, de vrijwillige brandweer het sluit stuk, de gehelmde mannen als belden omkranst. Inderdaad, men had zijn best gedaan, maar wat Nice voorloopig nog wel op Lisse vóór zal houden, is dc stemming. Tenzij men uit Bergen op Zoom of Maastricht wat carrfavalsgeest kan bestellen of tenminste méér mu zikanten opdat de stoet een volgende keer dat typisch Hollandsche trage, ge- latene verliest, dat toch wel afbreuk deed aan die exuberantie van bloemen, wel ke Lisse in elk geval als gave der na tuur op Nice vóór heeft. En Is er geen componist, die voor Lisse een Tulpen- marsch schrijft en pittige liederen over de bloemen en de Mei, te zingen door de Jeugd? Misschien was het ook, omdat het niet alles goud bleek wat er dezen voorjaars dag in Lisse zoo blonk. Burgemeester Lambooy en ook anderen herinnerden er aan in hun toespraken. De bollenkonin- gen fronsen het voorhoofd van de zorg Weliswaar heeft het buitenland voor 52 millioen aan bollen besteld, waarvan zoo'n 30 millioen uiteindelijk den kwee kers ten goede komt, maar men zit met een overschot van 18 millioen, waar geen afnemers voor zijn. Daarbij klaagt men over de z.g. areaalheffing, een belasting berekend naar de oppervlakte van den grond, zonder rekening te houden met een goed of slecht uitvallen van het ge was. Maar met of zonder fronsend voor hoofd, de bollenkoningen droegen fier de gouden narcis in het knoopsgat en heel het dorp volgde hun voorbeeld. Want de bollenvelden bloeien: de narcissen, de hyacinthen, straks de tulpen en daar van leeft en tiert de streek. Ergens in Zuid-Afrika vier,. Prin ses Elizabeth van Engeland van daag haar 21sten verjaardag. In Engeland vraagt men zich af, wat het komende jaar voor de kroonprinses zal brengen: een verloving, een huwe lijk? De velen, die op deze vragen het antwoord kunnen geven, zijn zeei tegenstrijdig. Grondwettelijk is het meerderjarig worden van de prinses van weinig beteekenis. Voor de prinses zelf be- teekent het, behalve een belangrijke verhooging van haar geldelijke toe lage, het verkrijgen van stemrecht en de mogelijkheid tot het bekleeden van een regentschap, indien de koning door afwezigheid of ziekte niet in staat is te regeeren. De prinses is ter eere van haar verjaardag benoemd tot kolonel van de Argyll and Suther land Highlanders en van een afdee- ling Lanciers. In het kader van den nationalen herdenkingsavond op 3 Mei a.s. zal H. M. de Koningin zich te 18.45 uur over beide radiozenders met een toe spraak tot het Nederlandsche volk richten. Naar het ANP verneemt, zal luitenant- generaal mr. H. J. Kruis 26 April a s. van Schiphol naar Batavia vertrekken. De generaal zal ongeveer één maand in Indië blijven. Vier Belgische priesters en zes Neder landsche kloosterzusters zijn bij de plun dering van de stad Soengtsjioetsjieoe (provincie Jehol) door Chineesehe „com munisten" .gedood. Een onderzoek is aan den gang en men tracht de namen der slachtoffers te weten te komen. Op den nationalen herdenkingsavond op Zaterdag 3 Mei zal het geheele bedrijf der Nederlandsche Spoorwegen en dus ook elke trein van 20 tot 20.02 uur stil staan. tingen van den modernen tijd had gemaakt. Een paar uur geleden heb ben wij er voet aan wal gezet en sindsdien hebben wjj moeizame po gingen moeten aanwenden om door bomtrechters en over machtige puin bergen onzen weg te zoeken naar de zuidpunt van de rots, waar de uitwerking van de explosie van ze ven millioen kilogram dynamiet het hevigs^ is gewest. Vrijdag leek het alsof het rotsmas sief zoo goed als onaangetast was ge bleven. De eerste verkenners, die na de operatie aan land gingen, brachten evenwei het nieuws mee, dat de zuide lijke punt der rots practisch verdwenen was. Inderdaad is het silhouet van het eiland aanmerkelijk gewijzigd. De mach tige tot veertig meter boven den zee spiegel oprijzende rotswanden zijn in het zuiden verdwenen. Hier waren in de rotsen ruim 13 kilometer tunnels en gangen uitgehouwen, waar de voorra den der Duitsche batterijen waren op geslagen. Het grootste deel van de lading, die door de ingenieurs der Britsche vloot in de ingewanden van het eiland was ge bracht, lag dan ook in dezen hoek. Het is nauwelijks te beschrijven wat er van dezen machtigen hoekpijler is overgeble ven. Het 's een volmaakte woestenij van zand en rotssfeenen, waarin men de ver sterkingen slechts terugvindt als een wirwar van brokken beton en flarden staal. Deze miniatuurwoestijn heeft den vorm van een dubbelen krater, waarvan de lengte op driehonderd meter geschat werd. Het diepste punt van den krater ligt op ongeveer veertig meter beneden het vroegere oppervlak van het Helgo- Iander Oberland. Dat beteekent, dat de rots hier tot welhaast ter diepte van den zeespiegel is weggeslagen. Hoe machtig de ontploffing geweest is, blijkt wellicht het best uit het feit, dat het roode rots massief is verpulverd tot kleine steen- brokken, die thans den bodem van Hel goland over zijn geheele lengte be dekken. De schuilplaatsen der onderzeeërs, drie in getal, in een betonnen doos van 500 bij 300 voet, zijn niet meer terug te vin den. De plaats waar zij lagen is thans overspoeld door zand en steenen, alsof er een lavastroom overheen gegaan was. Van de bouwwerken, die de Duitschers in de rotsen hadden aangelegd, is er nog slechts één intact gebleven, n.l. de schuilplaats voor de burgerbevolking. De eerste Indruk der deskundigen, dat de operatie zeer effectief verloopen was. is dan ook ten volle bevestigd, zij het dat de kracht der explosie niet aan alle verwachtingen heeft beantwoord. Zoo had men gedacht, dat de massieve waar- nemingstoren. die in het midden van het eiland staat, zou worden weggebla zen. De toren zelf was dan ook niet on dermijnd. Hij staat thans nog even fier overeind als na de raid van de R.A.F., die in het voorjaar van 1945 vrijwel alJe gebouwen van het eiland wegvaag de. Puinhoopen spreken niet meer zoo krachtig tot menschen, die er vele maanden in geleefd hebben, maar hier op Helgoland pakt het geheele beeld van een totale verwoesting sterker dan waar ook. Helgoland is thans een slag veld na den strijd. De sporen der ver nieling, die in het voorjaar van 1945 over het eiland raasde en er het leven wegspoelde en die thans voltooid is, zijn er versefi en schijnen onuitwischbaar. Er is sedert twee jaren geen mensehen hand geweest, die getracht heeft dezen chaos van staal, steen en kabels te be roeren. Over de volle lengte en breedte van Helgoland moet men zijn weg thans zoeken door een jungle van verwoesting. Dit is het beeld ran een slagveld, dat hier voor de eeuwigheid verstard schijnt en dat waard is om als oorlogsmonu ment bewaard te blijven. De Duitsche adelaar prijkt er nog op de weinige stukken muur, die van het stadje Helgo land zijn overgebleven. Hindenburgs stramme soldatengezicht kijkt er nog onbewogen over deze onverwachte vol tooiing van het Pruisische soldaten- ideaal. Men vindt dat ook neergelegd in een soldatenboek, dat men opraapt uit den rommel, waarmee een bomtrechter gevuld is, en waarin een ionge Duitsche soldaat weinige weken voor de R.A.F. het stadje wegbombardeerde de Duit sche wijsheden van mannenmoed en sol datentrouw heeft neergeschreven Men kan voor het hooge deel van het eiland geen andere toekomst zien dan die van een troostelooze woestijn, waarop zelfs het onkruid weigert te groeien dat zoo welig gedijt in de voormalige straten van zoovele Duitsche steden. Dit wil niet zeggen, dat er voor Hel goland geen enkele toekomst meer be staat. De havenwerken zijn met opzet intact gelaten om het eiland zijn oude functie als schuilplaats voor de scheep vaart te doen behouden. Het strand van het lage deel van het eiland is strand gebleven. Eens heeft daar een vroolSJk zomerleven gebloeid. Misschien zal het in een verre toekomst weer eens gaan opleven. De zee rond Helgoland is blauw gebleven als tevoren, de rotsen steken er nog fel en rood bovenuit Als men dit prachtiee massief aan den einder van een stille, diepblauwe zee achter zich laat kan men zich nauwelijks nog herinneren, dat het een tooneel van oorlogsverwoesting is, zooals men nau welijks elders in de wereld zal vinden. Verwachting tot Dinsdagavond: Tijdelijk krachtige, Zuid-Westelipte •vind, wisselende bewolking met en- teie verspreide regenbuien. Des nachts iets kouder, ove-dag zelfde tempera tuur. (Van onzen specialen verslaggever) Vrijdag en Zaterdag zijn de ongeveer tweehonderd botters van de Spakenburg- sche palingvloot, die 15 April na het gesloten seizoen weer ter kuil- visscherij uitgevaren was, binnengeioopen. Langzaam en statig gleden de schepen, met de gebolde, roestbruine zeilen, de haven binnen; een prachtig gezicht voor iemand, die oog heeft voor de romantiek. De Spakenburgers aan den wal hebben echter veel en veel meer interesse voor de vangst van de „knulders".. Helaas: ditmaal kwam er geen paling aan den wal, omdat de visschers wei gerden te lossen, zoodat de rookerijen niets td doen kregen! Waarom? De Spaken- burgsche visschers zijn het n.l. niet eens mei den officieel rastgestelden prijs voor de paling, welke f 0.60 per pond bedraagt. Een der visschers vertelde n.l., dat geen enkele botter met meer dan 40 pond paling is teruggekomen, zoodat de hoogste op brengst nog geen f25.bedraagt. Voor dat bedrag zijn dan twee menschen van Dinsdag tot Vrijdag of Zaterdag er op uit geweest. En uit die opbrengst moet men dan ook eens in de 2 weken de netten tanen (hetgeen f 8.— kost)alsmede het verdere onder houd bekostigen! Voeg daarbij dat heel wat netten met inhoud verspeeld worden, omdat er wrakstukken van vliegtuigen of ande re oorlogsoverblijfselen in gevangen wor den, dan weet men de oorzaken van de weigering der visschers om hun lading te lossen. Zeker: de vangsten zullen grooter wor den zullen in enkele gevallen ook wel grooter zijn geweest maar zelfs als de ze tot 6611 Paar honderd pond oploopen. dan nog acht de visscher een opbrengst van f 0.60 per pond een te karige belc j- ning. Ook al rekent men hierbij de op brengst van de vele manden „nest", de kleine vischjes, die tegelijk met de pa ling in de kuilnetten komen en die aan de vischmeel-fabrieken worden verkocht als voer voor varkens en pluimvee. De Spakenburgers willen meer geld voor de paling, vandaar dat men in den zomer van het vorige jaar hier zoo gemakkelijk „zwarte" paling kon koo- pen. De strijd, dien de visschers thans voeren, wortelt in de tragiek, ingezet met de afsluiting van de Zuiderzee en welke de bewoners van dit schilderachtige vischersdorp doemt het traditioneele beroep van visscher te verwisselen met dat van fabriesksarbeider. In Spaken burg heeft men nog altijd de karakteris tieke kleederdracht behouden. Men ziet de echte Spakenburgsche vrouwen nooit zonder de traditioneele kleeding die met haar burgerlijken staat varieert. Zij gaat er in ter kerke, maar zij draagt deze ook als ze den vloer dweilt. Met den achteruitgang der visschers. wordt ook het geheel eigen cachet van het dorpsleven bedreigd. De visschers voelen zich gedupeerd en gekwetst. Zij ergeren zich aan den desolaten toestand, waarin zich de regelmatig dichtslibbende haven bevindt en de door zee en wind kapotgeslagen pier. Er zü willen den prijs niet accepteeren, die van hoo- gerhand voor hun paling is vastgesteld, faun paling, bemachtigd in dagen en nachten van ontbering, van ouds de beste vangst, hun-roem enhun be langrijkste bron van inkomsten. Nu wordt er gevochten om den prijs van de paling, nadat er eerst op zee om de paling zelfgevochten »s. Maar tegelijk wordt er gevochten voor een zoo lang mogelijk behouden van een stuk oer-echt Nederlandseh volksleven aan de voormalige Zuiderzee, dat door de niet tegen te honden eisehen van den mo dernen tijd met ondergang wordt be dreigd. In Volendam heerschte Vrijdag even eens groote ontstemming onder de vis schers. Hier ging het vooral om de vraag of de paling al of niet vrij is. Tot Vrij dagmorgen was de paling vrij in den handel gebracht. De directeur van den Coöp. Vischafslag had immers zelf ge sproken met het departement! Alles was in orde, de paling was inderdaad vrij en de directeur kon met een gerust hart het begeerenswaardige IJsselmeerbanket, dat door de visschers in een vreugde volle stemming naar de weegschaal in den afslag werd gebracht, laten af slaan. Vrijdamiddag: stop! De CCD kwam over den drempel van den afslag. De directeur moest op het matje komen. Hoe hij het in zijn hoofd had gekregen de paling vrij te verkoopen? In Amster dam was een vischverkooper „tegen de lamp" geloopen. omdat hij zijn paling boven den „rastgestelden prijs" ver kocht. De directeur beriep zich op het departement, doch werd geverbaliseerd. Later bleek dat het departement te voorbarig was geweest met het toestem men in den vrijen verkoop van de pa ling. Intusschen voelen de vischers er niets voor, nog meer paling te lossen. De kans is nu groot dat de kostelijke gladde aaltjes den bekenden weg van den zwar ten handel zullen opgaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1