„MET Witte GOD VOOR begrafenis voor overleden koning I DENEMARKEN" De middenstand in het Parlement Dioc. R.K. Middenstandsbond 40 jaar Een vitale organisatie Diplomatieke Vaticaan verhouding van en Roosevelt Geruchten rond Von Papen 1 Vuur op wachtposten te Batavia Frankrijk krijgt meer kolen uit het Ruhrgebied Verkiezingen in Duitschland Punten van actueele be teekenis D GREPEN UIT DE HISTORIE Welkom, middenstanders M Antwoord op den laster van Rusland TIN-KONING OVERLEDEN Tot hoofd en hart v. l\ De nieuwe koning: Optimisme over economische besprekingen Het weer. WEER MEER GAS EN ELECTRICITEIT Rijkste man in Zuid-Amerika Vittorio Mussolini in Argentinië DINSDAG 22 APRIL 1947 o 69ste JAARGANG No. 23829 Gedeeltelijke sluiting der café's op 3 Mei? Rantsoenverlaging van 20 v pet. opgeheven NOG GEEN STRAAL VLIEGTUIGEN Oost-Indon. parlement K Groei naar binnen MGR. HUIBERS NAAR ROME BISSCHOPSCONFERENTIE TE MAKASSAR De kracht en de gezondheid van een volk zijn afhankelijk van den bloei van het huiselijk leven BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w.( f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent» per millimeter hoogte. Ingezonden mededeellnger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer nrun. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. 14 10 8 8 6 4 4 2 Temidden der toejuichingen van tien duizenden van zijn onderdanen is ko- Uing Frederik IX Maandag tot koning Van Denemarken uitgeroepen. Om vier uur in den middag verscheen de Deensche premier Knud Kristensen °P het balkon van het paleis en riep: ..Koning Christiaan is dood lang leve zijne majesteit Koning Frederik de negende." Frederik beantwoordde de toejuichin gen van zijn nieuwe onderdanen van een balkon tegenover de binnenplaats Van het paleis Christiansborg. In het Paleis waren ter bijwoning van de cere monie aanwezig de koninklijke familie met koningin Alexandrina aan het hoofd, de geheele hofhouding en alle leden van het parlement. Frederik verscheen op het balkon, juist nadat Kristensen verzocht had om een negenvoudige toejuiching. Hij ant woordde: „Mijn vader, onze oude ko- Ping, is heengegaan, en heeft thans den vrede gevonden. Weinigen waren als hij 200 diepgeworteld in het Deensche volk en op dit oogenblik gedenken wij hem dankbaar.» ,,Ik hoop," zoo vervolgde de nieuwe honing, „dat ik het vertrouwen van het yolk waardg zal zijn en dat het ver bouwen, aan mijn vader geschonken, Uan mij zal worden gegeven." Negenvoudig bijvalsbetoon volgde op deze korte rede. Het volk zong het volks- 'ted en de koningshymne, alsook het Zweedsche volkslied ter eere van de in Zweden geboren koningin Ingrid. De plechtigheid werd besloten met net zingen van het Noorsche volkslied, ten teeken der Scandinavische eenheid, maar duizenden Denen bleven op het Plein voor het kasteel staan, om aan hun enthousiasme voor den nieuwen honing uiting te geven. Onder de menigte voor het paleis Christiansborg bevond zich ook de voor malige Amerikaansche minister van Handel Henrv Wallace. Het Deensche parlement kwam om vijf uur 's middags bijeen om officieel kennis te nemen van de proclamatie. Tusschen :jf en zeven uur luidden alle kerkklokken in Denemarken. Fredcriks motto zal zijn: „Met God Voor Denemarken". Het stoffelijk overschot van koning Christiaan is Maandagmorgen overge bracht naar den wintertuin van het ko ninklijk paleis. Vandaar zal de zinken kist, bedekt met een wit kleed en be- Franz von Papen, de vroegere Duitsche Rijkskanselier, die sinds eenigen tijd aan' ten ernstige hartzwakte lijdt, is op ad vies van zijn dokter naar Garmisch- ftei'tenkirchen vertrokken, waar hij in 'tet ziekenhuis is opgenomen. De berichten, dat hij in het werkkamp bandwasser hedenmorgen zou zijn over een, hebben tot dusverre geen bevesti ging gevonden. In Frankfurt werden zij ernstig in twijfel getrokken. Vorige week reeds hebben in Duitsch land valsche geruchten over een over- 'ijden van Von Papen de ronde gedaan, tengevolge van het feit, dat de Brltsche nieuwsdienst in Duitschland aanhaling had gedaan van een radiobericht uit Hew York, volgens hetwelk Von Papen Bestorven zou zijn tengevolge van zijn beroerte van Woensdag j-1. De Nederl, R. K. bond van hotel-, café-, restauranthouders en slijters ,,St. Joseph" Jteeft het verzoek der commissie Nationale herdenking op den nationalen rouwdag de Pedrijven te sluiten, behandeld. Het be- "Uur besloot aan alle leden te adviseerèn °P den avond van 3 Mei te sluiten en Wel b" café's om zes uur en cle restaurants met later dan acht uur. Verschillende Nederlandsche officie- ten en onderofficieren zullen, naar het Hransche persbureau A. F. P. meedeelt, deelnemen aan de aanstaande training van parachutisten van het Fransche 'eger in Indo-China. Koning Frederik van Denemarken waakt door officieren van de koninklij ke lijfwacht, naar de kerk naast het kasteel Christiansborg gedragen wor den. Tot de bevolking is het verzoek ge richt alle rouwdecoraties voor de be grafenis van den koning in het wit uit te voeren. De koningin-weduwe heeft besloten, dat het interieur van de paleiskerk, waar het stoffelijk overschot voor den rouwdienst opgebaard zal liggen, in wit zal worden uitgevoerd. In de kerk zal de baar op een kata- - falk geplaatst worden met een groote CL dl brandende kaars aan het hoofdeinde en het voeteneinde. De baar zal bedekt worden met een koninklijk hermelijnen staatsiegewaad. Daarop zal een fortuin aan regalia gelegd worden. Het Deensche volk zal in de gelegen heid gesteld worden drie uur per dag langs de baar te defileeren. De rest van den tijd is gereserveerd voor de leden van de koninklijke familie, het corps diplomatique en de leden van het parle ment. Op last van den nieuwen koning zul len de officieren, die de doodenwacht houden, om beurten afgelost worden door de politie en door leden van de ondergrondsche beweging. De datum van de begrafenis is nog niet vastgesteld. Op dien dag zal de kist op de affuit van een stuk veldgeschut uit de paleiskerk door het centrum van Kopenhagen naar het centraal station vervoerd worden. Achter de affuit in de processie naar het station zullen koning Frederik. prins Knud, leden van de Europeesche koninklijke families en de buitenland- sche ambassadeurs loopen. Koningin Alexandrina en de nieuwe koningin zullen in een rijtuig naar het station rijden. Prins Karei, de regent van België, heeft Maandag 'n condoleance-telegram gezonden aan koningin Alexandrina en een tweede aan kroonprins Frederik van Denemarken. Ook de Paus en de Italiaansche re geering hebben de Deensche koninklijke familie telegrafisch hun deelneming be tuigd. Italië zal bij de begrafenis offi cieel vertegenwoordigd zijn. i Trygve Lie heeft Maandag een for meel condoleantie-telegram gezonden aan den eersten minister van Denemar ken en een persoonlijke boodschap aan koning Haakon van Noorwegen, die een broer van den overledene is. Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreide regenbuien, voornamelijk in het Oosten van liet land. Tijdelijk nog krachtige wind tusschen Wesi en Zuid-West. Iets kouder. Zon: 5.2919.49. Maan: 6.40—23.14 B'ykens een beschikking van den minister van Economische Zaken, wordt de op 15 Januari j.l. vastge stelde verlaging van 20 pet. op de gas- en electriciteitsrantsoenen in getrokken. De beschikking is 18 April j.l. met terugwerkende kracht van 1 April 1947 af, in werking ge treden. Naar wij vernemen, zullen dit jaar nog geen straalvliegtuigen in dienst ge steld worden van de Nederlandsche luchtmacht. De demonstratie met de Gloster „Meteor" op Valkenburg heeft op dit besluit geen invloed gehad, om dat het voordien reeds was genomen. Maandagavond is op dc wachtposten voor de gevangenis Struyswijk te Batavia gevuurd vanaf een ten Zuiden van de gevangenis gelegen heilig graf, waar de ruïnes van enkele vernielde gebouwen Belegen rijn. Er vielen geen slachtoffers. Naar aanleiding van de verklaringen van Gani over de besprekingen op eco nomisch gebied verneemt Anëta van welingelichte zijde, dat er inderdaad grond voor optimisme bestaat. Bij het overleg tusschen het Nederlandsch-In- dische ministerie van Economische Za ken en het republikeinsche ministerie van Economische Zaken is gebleken, dat over verschillende punten overeenstem ming kan worden bereikt. Het is echter praematuur daarop vooruit te loopen, daar de Nederlandsche regeering zich over deze voorstellen beraadt en deze door beide delegaties nog moeten be sproken worden, zoodra de republikein sche ministers uit het binnenland te Batavia zijn teruggekeerd. De twee Nederlandsche piloten, die een noodlanding op republi- keinsch gebied bij Buitenzorg heb ben gemaakt, zijn eerst heden aan de Nederlandsche autoriteiten over gegeven. Dr. J. van der Velde, regeeringsadvi- seur voor politieke zaken op Sumatra, heeft Aneta medegedeeld, datte Pa- lembang de samenwerking nog is verbe terd. Ook te Padang Is een opmerkelij ke opleving merkbaar. Hier is mee in gang van 21 dezer de treinverbinding met het binnenland hersteld, waardoor de voedselblokkade is opgeheven. Dr. van der Velde was teleurgesteld over Medan, waar de republikeinen de wa terleiding nog niet ontsloten hebben. Bij besluit van den Buit.-Gouv.-Gen. is Sjarif Hamid Alkadrie, Sultan van Pontianak, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, bevor derd tot kolonel der infanterie van het KNIL. Hedenochtend is te Makassar de eerste zitting gehouden van het parlement van Oost-Indonesië. In zijn openingsrede ging Soekawati de gebeurtenissen sinds Ma- De Amerikaansche, Britsche en Fran- tehe regeeringen hebben tezamen be- gemaakt, dat regelingen zijn tetroffen ter vaststelling van de verhou- 'hg in den uitvoer van steenkolen uit '■um bezettingszones van Duitschland ''aar steenkool-invoerende landen van Europa voor de periode van 1 Juli 1947 °t eind 1947. De uitvoer zal werden vast gesteld in percentages van ae netto ver- °°Pbare steenkoolproductie, te begin gen bij 21 pet., wanneer de dagelijksche Productie in de westelijke zones 280.000 .^n, en opwaarts lot 25 pet., wanneer zü "'O.OOO ton per dag bedraagt. Aan het eind van het jaar zal deze fgeling aan een herziening onderhevig .Tin. Tevens is besloten, dat wanneer tot economische Incorporatie van het aargebied bij Frankrijk zal zijn beslo- ®n, de Europeesche steenkoolorganisatie ytean op de hoogte gesteld zal worden, °a' Frankrijk voortaan aan deze orga- lsatie zoowel de hulpbronnen als de '-'boe ft en van Frankrijk en het Saar- °ebied als geheel bekend zal maken. De c'uiclige overeenkomst is na lange dis- Ussies tot stand gekomen en door de te ministers van Buitenlandsche Za- en bekrachtigd. Waarschijnlijk zal de Sovjet-regee. r,nk haar afkeuring uitspreken over het aceoord. De critiek zou hierop ge- baseera zijn, dat een overeenkomst «sschen r]e drie mogendheden in strijd met den geest van Potsdam. De overeenkomst is in Fransche regee- ringskringen als een „kennelijke stap voorwaarts" begroet. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaarde, dat Frankrijk thans de hoop kan koesteren tegen het einde van dit jaar 50 pet. meer steenkool uit Duitschland en het Saargebied te ont vangen, dan het in de laatste maanden kreeg. De officieele uitslagen van de verkie zingen in de Britsche zone van Duitsch land als volgt: Noord-Rijland-WestfalenChristelijk Dem. Unie 91, Socialisten 64, Commu nisten 28, Katholieke Centrumpartij 20, Vrije Democratische Partij 12. Sleeswijk-Holstein: S.P.D. 43, C.D.U. 22, De Vereeniging van Zuideiijk-Slees- wijk-Holstein 4. Neder-Saksen: S.P.D. 66, C.D.U. 31, Neder-Saksisehe Plattelands-Partij 25, F D.P. 13, Communisten 8, Centrum 6. Het totaal aantal op de sociaal-demo craten uitgebrachte stemmen in de ge heele zone bedraagt 3.131.127, de C.D.U. kreeg 2.747.775 stemmen, terwijl de com munisten 891.626 stemmen behaalden. lino na en releveerde hij de problemen, waarvoor de regeering van Oost-Indone sië zich gesteld ziet. De regeering hoopt van harte bin nenkort ook den staat Borneo in de rij der Indonesische staten te mo gen begroeten, opdat de federatie ter hand kan worden genomen, gevolgd door de Unie als sluitsteen. Een belangrijk deel van de regeerings- taak vormt het omhoog brengen van het oiiderwijspeil. De volksgezondheid baart geen zorgen, hoewel de intensieve be strijding van de volksziekten kan worden bevorderd. Op het terrein van sociale zorg staat de regeering voor een practisch onontgonnen gebied. Op het programma staat ook de bestrijding van corruptie en zwarten handel in allerlei vormen. Soekawati besloot met de woorden: „De regeering zal bij monde van haar ministers verantwoording in het parle ment afleggen, doch zij vraagt daarbij een open oog voor het zeer bijzondere karakter van haar taak." Senor Simon 1. Patino, do Boliviaan- sche multi-millionnair en „tin koning", de rijkste man van Zuid- Amerika, wiens fabelachtige rijkdom geschat wordt op 75 millioen pond, is dezer dagen in het Plaza-hotel in Buenos Aires overleden. Hij werd geboren te Cochabamba in Juni 1860 van gedeeltelijk Spaansche, gedeeltelijk Irdiaansche origine.- Als gewoon winkelbediende kreeg hij1 in ruil voor een kleine schuld zijn eerste mijnrechten in de provincie Potisi, waar dc Spaansche Conquista dores bijna drie eeuwen te voren de tinmijnen hadden verwaarloosd, om dat zij alleen goud en zilver wcnsch- ten. Toen hij de rijkste man in Boli via was, kreeg Senor Patino rechten in Malaya. Hij is gezant geweest in Madrid en later in Parijs. In Europa bouwde hij in veie plaatsen paleizen. Dikwijls bewoonde hij twee étages in de kostbaarste hotels. Hü liet in zijn geboortestad voor zichzelf een groot Mausoleum van blauw marmer bou wen. Zijn zoon trouwde met Prinses Christina van Bourbon en zijn doch ter huwde met een markies aan het Spaansche hof. Patino was echter niet bestand tegen het klimaat in dc Bo- liviaarschc hoofdstad. De doktoren verboden hem in 1920 op het Boli- viaansche plateau te leven. Sinds Augustus 1945 woonde hij in Buenos Aires. Het prinselijk jacht Piet Hein" is uit zijn winterverblijf te voorschijn gehaald en wordt thans bij de Amsterdamsche Droogdok-Mij. in- en uitwendig opgeknapt Vooral in den na-oorlogschen tijd wordt de overheid bijna ondragelijk belast met bemoeiing t.a.v. het be drijfsleven, Tot schade van beide partijen. Schadelijk voor de overheid, omdat het bedrijfsleven meent (en dikwijls terecht), dat de wetgevende en uitvoe rende organen zich te lang en te veel met zijn zaken bemoeien en daardoor ernstig aan prestige inboet. Schadelijk ook voor het bedrijfsleven, omdat het lijdt onder de reglementeeringen en het toezicht van rijksbureau, directoraten, diensten en wat al meer, en omdat de knellende band van de bureaucratie de economische bedrijfsvoering zeer be lemmert. Het zijn echter symptomen van den ontredderden na-oorlogschen tijd die, veelal ondanks hun schadelijkheid, om erger te voorkomen, geaccepteerd moe ten worden. Dit vooropgesteld moet toch ook er- kejrd dat er bemoeiingen van den wet gever zijn die door het middenstands bedrijfsleven op prijs worden gesteld en die tot de desiderata van den georga- niseerden middenstand behooren. In dit korte bestek wil ik enkele van deze desiderata bespreken, mede omdat zij, de een meer de andere minder, in de actueele politieke sfeer liggen. Een belangrijk vraagstuk dan, dat Naar het dagblad „El Mur.Jo" uit wel ingelichte bronnen verneemt, bevindt Vittorio Mussolini, de zoon van Benito, zich momenteel in Argentinië. De eerste berichten over de aankomst van Musso lini Jr. verschenen in kranten te Monte video en El Mundo deelt mede dat wel ingelichte kringen in Buenos-Aires deze verklaring bevestigen. Het blad zegt, dat Vittorio onder de naam „Carlo Batero" In het laatst van Januari met het Pana- meesche schip Felipe is aangekomen en direct na aankomst vertrokken is naar do provincie Santa Fé waar hij een groote farm heeft gekocht. e Diocesane R.K. Middenstandsbond in hei Bisdom Haarlem vieri morgen zijn veertigjarig bestaan. Veer tig jaar geschiedenis heeft deze bloeiende organisatie ach ter den rug, een tijd van moeizaam werken, van strijd, teleurstellingen en succes. Zij heeft haar bestaansrecht be wezen en vormt, heigeen ie meer blijkt in deze voor den middenstand zoo moeilijke na-oorlogsche periode, een machtig bolwerk waarin ieder lid zijn belangen verdedigd ziet. Geen stand is zoo moeilijk in organisaiieverband tot samenwerking gekomen als de middenstand. Twee oorzaken zijn hiervoor aan ie wijzen, n.l. de invloed van hei liberalisme mei zijn stelregel: ieder voor zich en God voor ons allen, en vervolgens de sterk levende zin voor zelfstandigheid en vrijheid, hei zich heer en meesier voelen in eigen bedrijf of zaak. Toch werd steeds duidelijker hei belang van hechie organi satie ingezien en werden middelen beraamd, om daartoe fe geraken. Hei zal menigeen eigenaardig in de ooren klinken, maar de Nederlandsche middensfandsbeweging werd geboren uii de iniernaiionale congressen. ren minister van Justitie, in de maand Februari van het jaar 1907, thans veer tig jaar geleden, waarmede tevens de Diocesane Hanzebond zijn intrede deed. Uit vergeelde papieren en uit gesprek ken met oud-gedienden heeft de heer Jan Bakker, directeur van het Cen traal Middenstandsbureau te Den Haag. feiten voor zijn verdienstelijk boek „Meer dan dertig jaren getuigen", waaraan wij een en ander ontleenen, moeten ver zamelen, om de geschiedenis van de eerste tien jaren voor het nageslacht vast te leggen. De eerste afdeelingen werden ge vormd te Krommenie, Purmerend, Haar lem, Botterdam, Alkmaar, Vlaardingen, Oudewater Hoorn. Dank zij den krachtigen arbeid van den algemeenen voorzitter, den heer J. A. A. Verbeek, klom de Bond in 1908 tot 12 afdeelingen met 624 leden. De vier nieuwe afdeelingen waren: Boven- karspel, Delft, Den Haag en Schiedam In 1909 telde de bond 15 afdeelingen met 821 leden. Na 1910 ging de vooruitgang snel: Zaandam, Rijswijk, Heemstede^ Voor schoten en Lisse sloten zich aan. In 1913 volgden iJmuiden, Castricum, Wijk aan 29 Januari 1903 werd eindelijk een Ned. Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden Middenstand opge richt, een datum van historische betee- kenis voor de middenstandsbeweging in ons land. Op een buitengewone bijeenkomst te Utrecht in October 1911 werd de behan deling van de Tariefwet Kolkman de aanleiding voor de afscheiding van de Katholieke vereenigingen. De breuk was definitief en de katho lieken traden uit. Dr. J. Nouwens, die veel steun onder vond van Mgr. v. d. Ven, Bisschop van den Bosch, wordt met recht de grond legger genoemd van de R. K. Midden standsorganisatie, die reeds op 25 April 1902 gesticht was en nu door de split sing meer op den voorgrond ging tre den. De concentratie van de bestaande R. K. vereenigingen in het Bisdom Haar lem geschiedde, onder de stuwkrachi van den heer Robert Regout, den late- Zee,' Beverwijk. Van 1914 tot medio 1915 traden liefst 32 nieuwe afdeelingen toe. waardoor het ledental op 5300 kwam Tot de plaatsen, die zich aanmeldden, behoorden Hoofddorp, Hillegom, Heiloo. Sassenheim, Voorhout en Voorschoten In 1917, in tien jaar tijds, bestonden er 72 afdeelingen met totaal 6300 leden. De Haarlemsche Bond was in die jaren uitgegroeid tot een organisatie van be- teekenis tegen alle verdrukking in, on danks de dikwijls minder goede gezind heid van de neutralen, ondanks critiek en tegenwerking. De groei van den Bond liep parallel met den onvermoeiden ar beid van de pioniers welke zich het sterkst uitsprak in de bondsinstellingen en de actie voor versterking van de middenstands-rechtspositie. E:n vraagstuk, dat in de geschiedenis van den Bond voortdurend de aan dacht vroeg en nog vraagt, is het vraagstuk van het middenstandscrediet. Een der eerste daden van het voortva rend bestuur was dan ook dit probleem onder het oog te zien entot oplos sing te brengen door het stichten van een bank. Een der mooiste daden uit den eersten tijd, met moed aangepakt en doorgezet, die ongewild een smarte lijke teleurstelling zou worden voor ve len. Hebben we dus eerst gezien hoe ver blijdend de groei naar buiten was ge durende de eerste tien jaar, nu zullen we den groei naar binnen in diezelfde periode eens bekijken. 10 Juni 1912, toen het eerste Bonds- lustrum te Haarlem op efestelijke wij ze werd herdacht, werden alle leden van den Diocesanen Bond aan het H. Hart in de Kathedraal van St. Bavo toegewijd. Op dien dag ontstond het plan, een altaar te stichten ter eere van het H. Hart van Jezus in de Bisschopskerk. Dit idee werd met groote instemming ontvangen en aan de afdeeling Haarlem blijft de eer dat zij het plan in een voorstel ver vatte op de eerstvolgende Centrale Raadsevrgadering. Beetje bij beetje werd bijeengebracht en het bedrag groeide met de jaren. Even voor de viering van het 12 j-1-jarig bestaan in 1919 was de benoodigde som, een be drag van f 20.000, bij elkaar. Toen de ontworpen plannen tot uitvoering wa ren gebracht, was de dag van het derde lustrum aangebroken. Op dien feestdag kon het Bondsaltaar in de Haarlemsche Kathedraal, het eerste gilde-altaar na de middeleeuwen, in gewijd worden. (Vervolg op pagina 2) zijn oplossing begint te naderen, is de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie (P.B.O.). Werd daar de laatste tiental len jaren in bespiegelenden zin over gesproken, {geschreven en gecongres- seerd, nü staat de P.B.O. voor haar verwezenlijking. In enkele woorden beteekent dit, dat op vele gebieden de bedrijfsgenooten zelf, inplaats van de overheid de wet ten voor de verschillende sectoren van het bedrijfsleven zullen maken. Een terugtreden dus van de overheid ten gunste van het bedrijfsleven zelf. Een commissie uit de stichting van den Ar beid, waarin ook een vertegenwoordiger van het middenstandsbedrijfsleven zit ting heeft, bereidt een voor-ontwerp- van-wet voor deze materie Voor. Beu zaak van geheel andere orde is weer de sociale zekerheid van den mid denstander-zelfstandige. Door het aan nemen, eenige weken geleden in de Tweede Kamer, van het wetsontwerp „noodregeling ouderdomsvoorziening" is de eerste stap gezet door den wet gever op den weg van actieve sociale verzekering voor den middenstand.^ Ook liet de regeering zich eenige maanden geleden in gunstigen zin uit t.o.v. een kinderbijslagregelig voor zelfstandigen. Zeker, het zijn pas eerste stappen op 'den moeilijken weg van sociale zekerheid in grooteren omvang, maar het hoop volle begin is er. Een probleem van groote beteekenis voor den middenstand is ook de vesti ging van ondernemingen. De vestigings wet-kleinbedrijf, die enkele jaren vóór den oorlog van kracht werd en die in den oorlog gecogmpleteerd werd door een noocfbesluit van meer algemeene strekking, heef» in de practijk vele leem ten vertoond, die om spoedige aanvul ling vragen. Een wijziging van deze wet zal, naar verluid, spoedig het parlement bereiken. Dit zijn enkele punten van actueele beteekenis. die nog met verschillende andere zouden kunnen worden aange vuld, punten waarop het midden standsbedrijfsleven prijs stelt en die uit den boezem van zijn organisaties voortkomen. En wanneer deze en andere wenschen van den middenstand niet eerder voor verwezenlijking in aanmerking kwamen, dan ligt dit niet op de eerste plaats aan de overheid, maar aan den midden stand zelf. die helaas niet tot de sterk ste georganiseerde groepen van ons land behoort. Dat de middenstander ito eens be- grijpe, dat wanneer hij economisch sterk wil worden, wanneer hy sociaal iets te beteekenen wil hebben, wanneer hij ten slotte wenschen tot politieke verwezen lijking wil brengen, hg zijn krachten moet bundelen met die van zijn stand- genooten in sterke organisaties. Nog meer dan vroeger vraagt déze tijd dat. Middenstanders, oogkleppen af! Samen sterk! TH. S. J HOOIJ orgen komen uit alle deelen van het bisdom Haarlem de afgevaar digden voor de centrale raadsver gadering van den diocesanen R. K. Mid denstandsbond naar de bloemenstad. Op zichzelf is dat niets bijzonders, want voor de bezetting mochten wij hen herhaal delijk begroeten en in November 1945 werd ook in onze stad de eerste centrale bijeenkomst na de bevrijding gehouden. Het bijzondere is, dat het veertigjarig bestaan van den bond met groote feeste lijkheden gevierd wordt. Natuurlijk, er zal een paar uur vergaderd worden, maar daar blijft, het ditmaal bij. De Bisschop is naar Rome vertrokken, anders zou Monseigneur het feest nog grooteren g'.ans gegeven hebben. Het gemeente bestuur zal de congressisten officieel ten stadhuize ontvangen; het Concertgebouw en de Stadsschouwburg staan open om den gasten ontspanning etc. te geven. Voor het behoud van zijn stand, sterk en onmisbaar, heeft de middenstander in die veertig jaren herhaaldelijk fel moeten strijden. Hij verdedigde zijn rechten liever niet met stakingen, meetings, optochten en vliegende vanen, maar hij zocht, door zijn betrekkelijk klein getal, zijn toevlucht in het afvaardigen van de besten in het parlement, staatscommissies en gemeen teraden. Zeker, hij koos slagzinnen om de waarde van zijn ambacht, zijn positie tusschen producent en consument te pre ciseeren, hij vond steun in een hechte organisatie, hij stichtte inkoopcombina ties als antwoord op de coöperatie, kort om hij bleef zich niet verschuilen in zijn verkoopruimte of in zijn werkplaats, zon der deel te nemen aan het openbare en maatschappelijke leven. De katholieke middenstandsbonden stonden op de bres als het ging om het behoud van katholieke waarden. In hun afdeelingen werd het kemwerk aange pakt, teneinde daardoor beter invloed op de massa te kunnen uitoefenen. En in de K.J.M.V. worden de jongeren ge vormd en getraind om straks de moei lijke taak van de ouderen over te nemen. Het jaarverslag over 1946 wordt uit gebracht onder den titel „Herbouwen in vrijheid!" en wanneer men ieest, moet men tot de conclusie komen, dat er leven, wasdom en groote toekomst in deze organisatie schuilen. Onmiddellijk na de bevrijding is de herbouw begonnen en thans bestaan er weer 134 afdeelingen, terwijl het ledental hooger is dan in 1940. Er is een economische raad voor de vakbonden en een standsraad voor de standsorganisaties, die weer gesplitst worden in secties voor de godsdienstig- sociaal-zedelijke vorming, de commer- cieele ontwikkeling, de sociaal-hygiënische en charitatieve belangen en de cultureele ontwikkeling. Er is dus reden tot feest vieren. Bovendien is feestvieren den middenstander goed toevertrouwd. Zijn zaken nemen hem dag en nacht in be slag, maar als hij zich vrij voelt van de zorgen, kan hij blij genieten van een weldadige ontspanning. Moge Haarlem, dat de middenstanders met open armen ontvangt in de dagen der bloemenfeesten, er toe bijdragen, dat de viering van het veertigjarig bestaan van den bond on vergetelijk zal zijn voor alle deelnemers. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, is hedenmorgen per trein vla ParijsMilaan naar Rome vertrokken voor een bezoek ..ad limina" in gezelschap van zijn secretaris H. W. Agterof en van kape laan J. C. A. Huibers uit Lisse (Beekbrug). Voor bijwoning van de Bisschopscon ferentie in Makassar lijn aldaar aan gekomen Mgr. Valenberg, Apostolisch Vicaris te Pontianak. Mgr. Perser, Apos tolisch Vicaris op Timor en Mgr. Lee- ven. Apostolisch Vicaris op Flores. Tot Generaal-Overste van de twee door den Zaligen de Montfort gestichte Congre gaties (de Paters Montfortanen en de Dochteren der Wijsheid), werd op het Ka pittel, gehouden in het Moederhuls te St. Laurent sur Sèvre (Pr.ï, gekozen pater dr. Alexandre Josselin. tot dusverre Provinciaal van de Fransche Provincie. Vaticaansche kringen bevestigen het onlangs door een Amerikaansch pers-agentschap uitgegeven bericht, dat binnenkort de verschijning kan worden verwacht van een documen- tatie-werk over de betrekkingen tus schen Z. H. Paus Pius XII en Presi dent Roosevelt. De uitgever is Mc. Millan te New York. De buitengewone Amerikaansche Gezant bij het Vati caan, Myron Taylor, heeft aan dit boek medegewerkt en bij ieder gepu bliceerd document een korte inleiding geschreven. Deze Amerikaansche uitgave wordt in Rome met spanning tegemoet gezien en haar wordt niet slechts groote actueele doch ook geschiedkundige beteekenis toe gekend. Zij toont den waren aard der betrekkingen, die aangeknoopt werden toen President Roosevelt Myron Taylor als zijn persoonlijken vertegenwoordiger naar Z. H. den Paus zond. Van twee zij den zijn hierover gedurende de laatste jaren de ongeloofelijkste geruchten en zelfs lasterberichten verspreid. Alhoewel het Amerikaansche Protestantisme in tallooze secten is onderverdeeld, richtte het eensgezind verwijten aan Roosevelt, als zou zijn contact met het Vaticaan on- Amerikaansch zijn. Men eischte de on middellijke verbreking van dit contact. Nu wordt met documenten aangetoond, dat de verbinding met het Vaticaan op genomen werd, om de hoogere belangen van vrede en gerechtigheid te dienen, en hierdoor niet slechts aan den wensch der 30 millioen Amerikaansche katholieken tegemoet gekomen werd, doch ook aan het verlangen van de Regeering te Washington. Voorts blijkt, hoe Amerika wel voer bij dit contact. Een niet te onderschatten verdienste van deze publicatie is, dat zij een Ame rikaansch antwoord op den Sovjet-Rus- sischen radio-laster is, volgens welken het Vaticaan gedurende den oorlog Hit- Ier-gezind was. Nu zal getoond worden.' hoe de H. Vader en Roosevelt schouder aan schouder stonden in hun strijd voor de gerechtigheid. Verklaarde na het Fe- bruari-consistorie in 1946 Z. H. de Paus niet aan het corps diplomatique, dat Hij gedurende den geheelen ooriog slechts den wensch koesterde een eind te maken aan het bloedvergieten en dat Hij, na Hitler's aanval op Sovjet-Rusland in 1941. nooit met een enkel woord dezen z.g. kruistocht tegen het bolsjewisme ge steund had? Thans zal Moskou uit d- doenmenten zelve kunnen zien, wat waarheid is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1