Politieke voorlichting MENSCHEN EN KOEIEN DIE DE GRENS OVER GAAN SOCIALE EN POLITIEKE PLICHTEN DER CHRISTENEN EERST BINNENLANDSCH VERBRUIK, DAARNA DE EXPORT HOE DE DUITSCHERS DE JEUGD „OPVOEDDEN" Eerste ronde der interpellatie over fraude en knoeierijen Groote schade bij brand te Maastricht Mooi weer verwacht in Juni Paus over den toestand in Italië Tachtig punten kunnen dit worden gehonoreerd jaar H ier ziet men de hoogste roemdragers Het zijn de onverschrokken valschermjagers Zij landen in des vijands rug En bezetten fluks de brug." fiampf urn Rottocöam m mn Tot hoofd en hart I Partijpolitiek? Ongeluk in Bosschen Schouwburg Reorganisatie van Indonesisch kabinet? Het weer Textiel voorziening gr m rn P II 'Spp fiat iai m ~n m m n. Onderzoek naar het goud Twee prinsessen teruggekeerd Republikeinen sluiten contracten met industrieën in Zuid-Sumatra woensdag 23 april 1947 o 69ste JAARGANG No. 23830 TWEEDE KAMER V Textielplan 1947 „TJERK HIDDES" NAAR INDIË ■t m i AM HUK» - A r' ju» <i' Hiffg tawwjl 2 §BTmm Vr V. m m p r* m - m*. Puntentekort? Décors mot donderend geraas ineengestort BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelinger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer mjn hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. De ontwikkeling van de politieke gebeurtenissen, zoowel in binnen- als buitenland, de bijna onoplos bare problemen, waarvoor vrijwel ieder land zich gesteld ziet in dezen chaoti- schen tijd, maakt objectieve voorlich ting dringender dan ooit noodzakelijk. Jarenlang zijn de volken, die onder een Duitsche bezetting hebben moeten leven, hiervan immers verstoken geweest en ook na het beëindigen van den oorlog heeft door allerlei oorzaken, niet zei; den door overheidsinstanties in de hand gewerkt, aan de voorlichting veel ont breken. Ook in ons land. Na de bevrij ding scheen het soms alsof de politiek het uitsluitend domein was van enkele Politici; zij handelden zooveel mogelijk buiten het volk om en namen het liefst zonder controle van het parlement voor het land de meest ingrijpende beslissin gen. Zelfs na de verkiezingen van het vorig jaar konden sommige politici zich moeilijk van deze usance losmaken en hulden htm politieke activiteit in een mysterieus waas, waaruit op bepaalde oogenblikken alleen de voldongen feiten te voorschijn traden, die dan met wat rhetorisch vuurwerk aan het kiezersvolk werden medegedeeld. De dagbladen trachtten nog zooveel als in hun vermo gen lag van voorlichting te dienen, maar ook zij stuitten geregeld op dien on- doordringbaren muur van geslotenheid. Gelukkig is hier thans eenige kente ring in te bespeuren. En zoo is ook de Kath. Volkspartij bezig haar deuren wijd open te zetten voor al haar kiezers, op dat zij met meer begrip de politieke activiteit van hun partij kunnen vol gen. Niet alleen in woord, maar ook in geschrift tracht zij dit te bereiken. Wij, Katholieken, hebben nooit zoo'n behoefte gevoeld aan groot politiek tam tam in Concertgebouw of Apollohal als de communisten en socialisten. Er is altijd 0en band, die ons, Katholieken, bindt. Immers, cms geheele leven moet geba seerd zijn op en geleid worden door hoo- gere, bovennatuurlijke motieven. Dit werkt ook door in het staatkundige, hoewel het niet behoeft te beteekenen, dat alle Katholieken georganiseerd moe ten zijn in een Katholieke politieke Partij. In ons land echter, en de na- °orlogsche periode heeft dit wel ondub belzinnig bewezen, is de aangewezen en veiligste weg, dat de Katholieken een eigen groep vormen, hecht en sterk, afkeerig van elke versplintering. Wil die groep echter hecht en sterk zijn en blijven, dan is er ook in de Partij, tusschen leiding en leden, nauw contact noodig. De ïeden en de kiezers moeten de wegen kennen, die bewandeld worden, daar anders zij, die niet als een kudde willen \®Igen, gemakkelijk op een dwaalspoor geraken. n wat kan dit contact beter bevor deren dan egn goede, heldere voor lichting? Reeds geeft de K.V.P. «en veertiendaagsch tijdschrift uit, „De Opmars", dat in bevattelijken vorm en bi massale oplage voorlichting geeft over de staatkundige problemen van den dag. In vele kringen werd echter be hoefte gevoeld aan een meer weten- Schappelijke behandeling van de huidige groote politieke problemen. Daarom heeft de K.V.P. een maandblad het licht doen sien onder den titel „Katholiek Staat kundig Maandschrift", dat in deze be hoefte voorziet, daarbij tevens aanslui pend aan een traditie van vóór den oor log, toen de R. K. Staatspartij een maandblad uitgaf. Dit eerste nummer, dat in dubbelen Omvang verschijnt, voldoet inderdaad aan Zeer hoóge eischen. Reeds de behandelde Onderwerpen, alle van de hand van zeer deskundige medewerkers, toor.en duide lijk aan, op welk hoog niveau het blad zich wil bewegen. Wij noemen: „Huma nisme en Politiek" van Dr. Smits van Waesberghe S.J.; „Waarom een Katho lieke partij?" van Dr. Van Bilsen O.F.M.; >,De econ. toestand van Nederland en het technisch onderwijs" van Ir. Van G-inneken; een analyse van de verkiezin gen van 1946 door Dr. Albering; Alge- meene parlementaire kroniek van Dr. De Kort; Een parlementaire kroniek betref lende het Indonesische vraagstuk van de hand van Mr. Roolvink en tenslotte nog een boekbespreking van Dr. De Ruiter O.pjyr. Ongetwijfeld zal dit maandschrift van de K.V.P., dat onder redactie staat van de meest vooraanstaande politici, zich in een groote belangstelling mogen verheu gen. Het aal zeker belangrijk kunnen bijdragen tot een helderder inzicht en doorzicht in het ontzaglijk moeilijke werk, dat de leiding der partij en haar verte genwoordigers in het parlement in ons moreel en materieel zoo geteisterd land hebben te verrichten. Moge het blad zijn poorten ook inder daad, zooals het zegt bereid te zijn, wijd openen voor hen in eigen kring, die een andere meening in sommige vraagstuk ken zijn toegedaan, omdat vooral in een Politieke partij „du choc des opinions", bit de botsing der meeningen, meestal de waarheid te voorschijn komt. Bang zijn voor dezen „choc" leidt tot versplin tering en misschien zelfs tot verdoezeling der waarheid. (Van onzen correspondent) Dinsdag omstreeks half drie is te Maastricht een brand uitgebroken, Waardoor een fabriekscomplex ge deeltelijk en een ander geheel uit brandde. De brand, die zich aan vankelijk niet ernstig liet aanzien begon in de verfstoffenfabriek Ten Horn aan den Industrieweg in het Kosscher Veld te Maastricht, doch de vlammen sloegen spoedig over naar de aangrenzende Vermicellifabriek der firma Pagnier, die in zeer korten tijd in lichterlaaie stond. h De brandweer, die spoedig met groot materieel ter plaatse was, kon niet ver- mnderen, dat de vermicellifabriek ge- Uitbrandde en het laboratorium en droogkamers der verfstoffenfabriek Jb prooi der vlammen werden. De ^hade is zeer omvangrijk. (Van onzen parlementairen redacteur) Vier ministers op het zondaars bankje, leverden den aanblik, dien de heer Joekes genoot, toen hij zich op het spreekgestoelte had op gesteld en de Kamer overschouwde. Fi nanciën, Justitie, Economische Zaken en Landbouw, vier zonnen naast elkaar, gereed, om hun licht te laten schitteren over de vele duistere zaken, die den heer Joekes en het volk, dat hij vertegen woordigt, zoo verontrusten. „Fraude en knoeierijen op het gebied van de voort brenging en verdeeling, zoomede van den in- en uitvoer van voor het Neder- landsche volk belangrijke zaken, waar aan het dringend behoefte heeft", aldus luidde de wijdloopige titel van de interpellatie, die de heer Joekes ging op voeren, en als men den inhoud van de zen titel in overweging neemt, alsmede de departementshoofden, die boven de tafel uitstaken, dan kan men zich ook zoo'n beetje voorstellen wat de heer Joe kes allemaal overhoop haalde. Hij deed het overigens in eersten termijn erg mild en vriendelijk en heel zoetjes aan op het stramien van tien vragen, die hij den ministers voorlegde. Wij kunnen beter meteen overstappen naar het ant woord, waarvoor de vier ondervraagden de res't van den middag noodig hadden om bet uit te spreken. En ook dat antwoord laat zich in en kele korte trekken samenvatten: de minis ters geven al deze fraudes en knoeierijen toe; zij weten zelf niet precies of ook bij benadering niet voor hoeveel er ge fraudeerd, geknoeid en verzwarthandeld wordt, zij kunnen hoogstens verklaren, dat men het zich niet ai te erg moet voorstellen, en zij weten «iet wat er ge- De afdeeling klimatologie van he( K. N. M. I. te De Bilt deelt als ver wachting voor de maand Mei mede dat de gemiddelde neerslag ongeveer normaal zal zijn. Over de tempera tuur valt niets met voldoende waar schijnlijkheid te zeggen. Voor de maand Juni wordt ver wacht, dat de gemiddelde tempera tuur boven normaal zal zijn. De ge middelde neerslag beneden normaal Er wordt op gewezen, dat deze ver wachtingen betrekking hebben op het maandgemiddelde. Dit beteekent dat er steeds een aantal dagen kan voorkomen, die een afwijking naar den anderen kant vertoonen. daan kan worden om het kwaad verder den kop in te drukken dan men het reeds doet, laat staan het radicaal te koeren. De ministers lichtten dit toe met reek sen cijfers, doch deze cijfers waren slechts van betrekkelijke waarde: men hoorde wat et geproduceerd wordt of hoeveel er langs legalen weg wordt ingevoerd; men hoorde soms hoeveel er bij de zwarte handelaren op den kop is getikt, doch men hoorde niet wat er niet op den kop is getikt. De ministers weten dit zelf ook niet, en begrijpelijk is dit stellig. De strijd tegen den zwarten handel de knoeierijen en de fraudes is in wezen een hopeloóae strijd, die elke periode van schaarschte begeleidt en met het beëin digen van de schaarschte vanzelf ophoudt. Tegen den zwarten handel baat slechts één middel afdoende: overvloed. Wil dit ook zeggen, dat de overheid het dan maar op zijn beloop moet laten? De oyerheid heeft integendeel den tragischen plicht er hard tegen te vechten, tegen den zwarten handel zoo goed als tegen de frau des, die corrupte ambtenaren plegen. Doch het succes is slechts partieel, want er zijn in iederen bedrijfstak plaatsen, die als <*e- weldige feven werken. 'Men kan zee-gen, dat de helft erop blijft liggen) menrican ook meer oog hebben voor het feit, dat de andere helft er door loopt. Om dit maar eens met eenige voor beelden te staven: minister Mansholt mag zeggen, dat de melk, als ze eenmaal in de fabrieken is, wel vast gehouden kan worden; wat gebeurt er echter vóór ze bij de fabrieken is? Dan ver dwijnt er 10 a 12 van in den zwarten handel. En de eieren, men kan op de groote kippenbedrijven de kippen niet op vijfentwintig nauwkeurig tellen. Zoo kan men doorgaan. Wie kan het ra dicaal tegengaan, dat er tijdens kolen- transporten gestolen wordt? Zoo zijn er' eindelooze opsommingen te maken van alle artikelen, waarmede ge knoeid wordt. Minister Huysmans had er zooveel te geven,'dat hij met al zijn pa pieren in de war raakte en terwijl hij stond te schommelen en te rommelen in zijn paparassen de Kamer vier keer aan kondigde, dat hij thans op de textiel kwam, vooraleer hij er den vijfden keer werkelijk was Om wat te zeggen? Wel beschouwd alleen, dat het wel geen 40 van de productie zal zijn, die spoorloos verdwijnt. Doch er is nu een centrale controledienst van alle rijksbureaux. Hulde, vooral aan het goede geloof, dat denkt, dat we het lek nu wel gestopt hebben. Dit brengt ons tot de vraag: Doet de regeering nu ook werkelijk alles wat zy kan ofwel: neemt de regeering nu ook ae meest efficiënte maatregelen om het kwaad zoover mogelijk te onderdrukken? De mi nisters meenèn van wel. Minister van Maarseveen acht de samenwerking tus schen do organen, die met de recherche belast zijn, behoorlijk. (Vervolg op pagina 4) 0:<: Een heet karwei. Werklieden, bezig met het lasschen van een verbinding in de olie pijpleiding in de woestijn van Irak, be schermen zich met een parapluie tegen de brandende zonnestralen Z. Em. Kardinaal Schuster, Aarts bisschop van Milaan, heeft voor de katholieke pers het volgende be kend gemaakt over zijn jongste audiëntie bij den H. Vader, tijdens welke de Paus het volgende op merkte over den politieken toe stand in Italië. „Het is dringend noodzakelijk, dat de katholieken een steeds klaarder begrip krijgen van hun sociale en politieke plichten en zich meer en meer aaneen sluiten ter ondersteuning van de ka tholieke organisaties, opdat Italië een regeering krijge, welker activiteit op de grondslagen der christelijke sociologie en het katholieke karakter van het land berust. De Paus achtte het dringend noodzakelijk, dat de gewetens der ge- loovigen worden geschoold met het oog op de as. verkiezingen. Het is de taak van de geestelijkheid en de katholieke pers diegenen voor te lichten, die meenen, dat de belijdenis van het katholieke geloof te vereenigen zou zijn met het aanvaarden der com munistische theorieën. De Pausen van Rome hebben het communisme herhaal delijk veroordeeld en als een aantasting der goddelijke en menschelijke rechten gebrandmerkt. Dit standpunt van de Kerk betreft niet een louter politieke kwestie, doch vindt zijn grondslag in de zedenleer en den godsdienst. Daarom geldt voor de verhouding tusschen ka tholicisme en communisme het woord van de H. Schrift: „Wie niet met Mij is, is tegen Mij". Verachting tot Donderdagavond Krachtige vooral aanvankelijk tij delijk stormachtige Zuid-Westelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele regenbuien. Nog iets kouder. Zon; 5.26—19.51. Maan: 7.12—0.37 In een radiotoespraak op 26 Novem ber 1946 heeft dr. L. Kramer van het ministerie van Economische Zaken mededeeling gedaan, dat aan de be volking in den loop van dit jaar 80 textielpunten ter beschikking zouden worden gesteld. Daar textielgoederen na voedingsmiddelen voorzien in de dagelijksche en zeer dringende be hoeften van de bevolking, staat de voorziening hiervan in het cen trum van de belangstelling. Door verschillende oorzaken heeft de pro ductie van textielgoederen eind 1946 nog niet haar normale peil bereikt, en zij is sinds dien niet belangTijk vooruitgegaan. In het algemeen vormt de wolindustrie hierop een uitzondering. Eenige takken van de wol industrie overschreden het vooroorlogsche productiepeil. Het, ls de katoenindustrie, die met groote moeilijkheden te kampen heeft De groote moeilijkheid is gelegen in de voorziening van katoenen garens. Voor een normale productie is noodig 60.000 ton ga rens per jaar. Voor den oorlog werd hierin voor voorzien door de Nederlandsche ka toenspinnerijen, terwijl J/4 verkregen werd uit Import. De import van katoenen garens is slechts op zeer beperkte schaal mogelijk De *>roductie van de Nederlandsche ka toenspinnerijen bedraagt /momenteel 69 van de vooroorlogsche productie. Indien hierbij rekening wordt gehouden met een vernietiging van 10 van de outillage ge durende den oorlog, dan is het bereikte resul taat nog niet zoo slecht. De groote moeilijk heid voor de verdere opvoering van de pro ductie is hef. gebrek aan voldoende arbeids krachten. Onder de huidige omstandigheden is het onmogelijk de spinnerij-capaciteit uit te breiden wegens den jarenlangen levertijd voor spinnerij-machines en de enorm hoo- ge prijzen voor deze machines. De hiervoor benoodigde deviezen vormen een probleem, terwijl op den duur een rendabele inves- teering bij deze prijzen niet mogelijk is. Bij de huidige voorziening van ka toenen, kunstzijden en linnen garens kan de weverij- en de tricotindustrie een productie halen van 55% ten op zichte van de productie in 1938/1939. Teneinde deze productie te bestemmen voor de meest dringende aanwendingen en ter afweging van het onderling belang van deze aanwendingen heeft de minister van Economische Zaken, op voorstel van het Rijksbureau voor Textiel, een „textiel plan 1947" vastgesteld. Dit plan vermeldt Aldus zou men het rijmelarijtje, dat onder het eerste plaatje van de hierboven geplaatste foto's staat, vrij en gebrekkig kunnen vertalen. Het is een plaatwerk, dat kqrt na de gewelddadige bezetting van ons land in Mei 1940 in Duitschland op groote schaal verspreid werd en het behoort tot de vele gegevens die de geallieer den in het thans bezette en beëin digde Derde Rijk hebben verzameld om een inzicht te krijgen in de Duitsche voorlichting en volksmis leiding, dit uitvindsel van Göbbels. Niet dan met veel moeite hebben wij de beschikking kunnen krijgen over dit voorbeeld van propaganda, dat jong en oud las en meUbehulp waar van de kinderen van 7 a 8 jaar leesles kregen. Het stelt den strijd om Rot terdam voor en het is in zijn onder schriften, die om technische rede nen niet duidelijk afgedrukt kunnen worden, niet zuinig met het opheme len van de Duitsche heldendaden. Ja, de Duitschers bekommerden zich niet om dood of gevaar, wel streed de vijand verbitterd, maar hij kon het niet lang bolwerken en verslagen zijn Engelands vazallen, de „vesting Holland" is gevallen." Het verdient aanbeveling het laat ste rijmpje hier in de oorspronkelijke taal weer te geven, omdat hieruit duidelijk de Germaanschementa liteit spreekt: „Sinnlos war dieser wiederstand, die Stadt, die Schiffe stehn in [Brand, Wer sich mit Engeland verbündet, den Tot durch Deutschland [Waffen findet." Aan den achterkant stond ter op wekking en instructie van de nieuws gierigen: „Als men dit plaatwerk, dat voor jong en oud een goed middel is zoo wel tot ontspanning als ter verkrij ging van meer ontwikkelinggoed bekijkt, krijgt men een duidelijk in zicht in de groote wapenfeiten van onze Duitsche Wehrmacht." Hr. Ms. Torpedobootjager „Tjerk Hiddes'' zal 2 Juni uit Amsterdam naar Ned.-Indië vertrekken. <>U fit >as ïv. ïiU:. '3«' v:ini> fin 's'3 {i< Snlftf:. f;c HiW-i mu; '■tf. Ur C Wfsc, v t:3 jtcm zïïüïnt. I Vaak noemen wij anderen men- I I schen met gezond verstand, omdat l zij onze meening deelen j m rorei 8B&-: Swab? - y jiiw» .v. .««my.v.v.,..«(0^2 '::r vM t ïpr* i firfilt xöisu; de volgende voorzieningen: 1. De voorziening van technische textiel producten. In vrijwel iederen bedrijfstak zijn in meerdere of mindere mate textielproduc ten noodig. In deze behoeften dient ten volle te worden voorzien, teneinde de pro ductie in andere bedrijfstakken niet te be lemmeren. 2. De voorziening in de behoeften van leger, vloot en luchtmacht. 3. De voorziening van de burgerbevol king. 4. De voorziening van Nederlandsch-Indiê. 5. De voorziening in export. In bovenstaande opsomming is de volg orde van urgentie aangegeven. Hieruit blijkt, dat, hoewel de textielindustrie één van de belangrijkste exportindustrieën is, de export achtergesteld is bij de binnenlandsche voor ziening. Ondanks den deviezennood heeft de minister deze beslissing genomen, om dat een redelijke textielvoorziening, evenals een goede voedselvoorziening, den werklust van de breede massa bevordert. In hef- kader van de voorziening van de burgerbevolking worden aangemerkt: a. op punten gewaardeerde artikelen. Hieronder vallen in groote lijnen de artike len voor kleeding en huishoudgoederen; b. op speciale vergunning verkrijgbare artikelen, zooals gordijnstoffen, vloerbedek king etc.; c. vrije artikelen, zooals dweilen, molton dekens, meubelbekleedingsstoffen. De productie van de sub a bedoelde artikelen dient een dergelijken omvang te hebben, dat minstens per hoofd van de bevolking 80 textielpunten worden geproduceerd. Van deze 80 punten per hoofd worden er door de wolindustrie 20 verzorgd en door de katoen-, kunstzijde- en linnenindustrie, inclusief de tricota ge-industrie, 60 punten. Deze productie is gebaseerd op de productie-verhouding van de verschillende artikelen in de in dustrie. Thans nu de barre winter achter den rug is en deze geen ernstige stagnatie in de industrie veroorzaakt heeft, kan, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, de voorziening in de 80 textielpun ten als gegarandeerd worden beschouwd. Thans hoort men echter geheel andere klachten, n.l. dat er een puntentekort zou bestaan. Deze klacht wordt geuit door den textielhandel. Een puntente kort zou dus willen zeggèn, dat de con sument geen punten meer heeft, terwijl de voorraad textielproducten bij handel en industrie zich ophoopt. Het fcal waar zijn, dat het publiek, na in de allergrootste behoeften te hebben voorzien, thans niet 700 V'°L de punten meer uitgeeft, omdat het kieskeuriger begint te worden en met koopen wacht tot het de artikelen kan krijgen, die het verlangt. Maar dat zich bij de industrie voorraden ophoopen, blijkt in geen enkei opzicht het geval te zijn. (Van onzen Utrechtschen correspondent) Zooals bekend, is de heer E. Kupèrs, voorzitter van het N.V.V., dezer dagen benoemd tot lid van den Raad van Commissarissen der Ned. Spoorwegen. In kringen der K.A.B. heeft deze benoeming o.i. terecht eenige ver ontwaardiging gewekt; de gedachte im mers, dat hier sprake is van een partij politieke benoeming, ligt om meer dan één reden voor de hand. De heer Kupers werd benoemd als vertegenwoordiger der arbeidersorganisaties, doch bij een ver houding van 300.000 socialistisch en 350.000 katholiek en christelijk georga niseerde arbeiders geeft een benoeming van een exponent van eerstgenoemde groep de feitelijke verhouding toch min stens onjuist weer. In kringetn der K.A.B. spreekt men openlijk van een bewust passeeren van de arbeidersorganisaties op christelijken grondslag, omdat men er van overtuigd is dat minister V os buiten de andere leden van het kabi net om een partijgenoot in deze functie benoemd heeft. Wanneer de feiten zoo liggen, is hier sprake van weinig gevoel voor de juiste verhoudingen en van een geste, die een doeltreffende samenwerking in den Raad van Vakcentrales, waar reeds normaliter de goede gang van zaken een uiterst voorzichtig beleid vordert, alleen maar kan bemoeilijken.. (Van onzen correspondent) In het Casino te 's-Hertogenbosch heeft zich Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur bij het opbouwen der décors voor de avondvoorstelling een onge luk voorgedaan, dat, zoo het des avonds was geschied, een ware ramp zou veroorzaakt hebben. Tijdens het opbouwen namelijk van de décors voor de opvoering van Shakespeare's „Driekoningenavond" door het Am- sterdamsch-Rotterdamsch Tooneel- gezelschap S.T-A.R.T. knapte een der zware stalen kabels, waaraan de ba lansgewichten zijn bevestigd. Het ge heele décor stortte hierdoor met een donderend geraas, dat zelfs buiten het Casino te hooren was, ineen. Een der gewichten kraakte zelfs den vloer van het podium, zoodat een groot gat ontstond. Het meeste personeel had het tooneel, toen de kabel knapte, kunnen verlaten, maar enkele tooneelknechten werden onder de neerstortende décors bedolven. Slechts een van hen werd hier bij door de vallende gewichten aan de borst gewond. De avondvoorstelling kon wegens de enorme schade aan podium en décors niet doorgaan. (Van onzen correspondent) De groote belangstelling voor het goud op de Veluwe is eenigszins geluwd en de uiterlijke rust weergekeerd, maar de on derzoekingen duren voort. Er zijn grond monsters genomen, op 3 a 4 meter, die eind van de week onderzocht zullen zijn. Leveren zij niets op, dan worden nog monsters over grootere diepte 6 a 7 meter onderzocht. Bevat een der monsters goud- of zil versporen, het doet er niet toe hoe wei nig, dan stelt de overheid zich voor door de B.P.M. een tweetal boringen te laten verrichten, zoodat dan ook de dieper lig gende lagen worden onderzocht. Prinses Juliana en Prinses Margriet- zijn Dinsdagmiddag zes uur met een speciaal vliegtuig, bestuurd door kapi tein Sonderman, uit Zwitserland op het vliegveld Soesterberg teruggekeerd. Direct na aankomst begaven zij zich naar het paleis. Prins Bernhard en de beide oudste Prinsesjes zullen waaa-schijnlijk eerst Maandag naar Nederland terugvliegen. In berichten uit Djokjakarta wordt, volgens A. P., verklaard, dat het Indonesische kabinet besloten heeft zijn delegatie te reorganisee- ren en uit te breiden, ter nakoming van de overeenkomst met Nederland, die 25 Maart ge teekend werd. Bij de Dinsdagmiddag gehouden zit ting van het Oost-Indonesisch parle ment waren o. a. dr. Van Mook en de leden van de Commissie-Generaal aan wezig. De minister-president, Nadjamoeddin, herinnerde aan de belofte van de Com missie-Generaal, dat ook met Oost- Indonesië een overeenkomst zou ge sloten worden. Hij hoopte, dat deze overeenkomst spoedig haar beslag zal krijgen. Nadjamoeddin sprak vervolgens nogmaals nadrukkelijk den wensch uit, dat Oost-Indonesië op voet van gelijk heid met de republiek zal worden be handeld. Sprekend over de budgetaire aspecten van Oost-Indonesië, constateer de hij, dat deze geenszins somber zijn, integendeel in principe is Oost-Indone sië gezond. Antara meldt naar aanleiding van de gevechten tusschen de TRI en onge regelde troepen te Tamboen, dat zich in den laatsten tijd in het Krawangsche incidenten hebben voorgedaan. Vooraf was gepoogd de onrust zonder geweld weg te nemen. Daar de toestand ver ergerde en de veiligheid en het verkeer geschaad werden, heeft de republikein- sche regeering ingegrepen. Er zijn reeds eenige onruststokers gearresteerd. Tenslotte zei hij, dat de voorzitter Van de Commissie-Generaal beloofd had een overeenkomst te teekenen identiek aan die_ gesloten met dg republiek Indonesië. Aneta meldt, dat dr. Gani in een ver gadering met de leiders van verschillende party-organisaties heeft verklaard, dat de Republikeinse he regeering met alle in dustrieën in Zuid-Sumatra contracten heeft gesloten o.a. K.P3L met de Shell en de Een 200 ton metend Pritsch schip is gisteren de Republikeinsche haven Pro- bolinggo, in Oost-Java, binnengeloopen, aldus meldt AT.P. Het schip had een lading fietsbanden en medicamenten voor rekening van een plaatselijken Chi- neeschen'handelaar aan boord. Dadelijk heeft een patrouilleschip van de Neder landsche marine het vrachtschip ge praaid. 's Middags heeft de Nederland sche commandant den kapitein van het Britsche schip ontmoet. Volgens de laatste berichten verblijft het Nederland sche patrouilleschip nog steeds op de re ede van Probolinggo. De uitlevering van de twee vliegers van het Auster-toestel, dat in het Buitenzorgsche een ^noodlanding maakte, is een dag uitgesteld in ver band met „moeilijkheden in het Re publikeinsche gebied," waardoor het spoorwegverkeer niet normaal func- tionneert, aldus meldt de L, V. D. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1