DUIZENDEN JODEN TREKKEN NAAR PALESTINA TWEE-EN-DERTIG DUIZEND DOODEN IN VIER JAAR Oneenigheid in Berlijnsche Kommandantura Enorme uittocht uit de kampen van Midden-Europa VREDESVERDRAG MET OOSTENRIJK VOOR DE VER. NATIES? Aantal Chineesche slachtoffers nog onbekend OOSTERSCHE EN WESTERSCHE LEZING VAN EEN INCIDENT Vliegende bom brengt Troyes in opschudding Rond ontslag van den burgemeester Werk - en onder- kleeding Iedere auto telefonisch bereikbaar Ontvangst over één richting Groote brand op Leusderheide r Briefcensuur Tot hoofd en hart uEngelsche plan zal mislukken" Molotov en Marshall stellen elkaar verantwoordelijk Het weer. Drie millioen uit den deviezenpot Storm met constante windsnelheid Irgoen verklaart het Britsche leger onwettig TRUMAN GEBRUIKT VETO-RECHT 350 h.a. heidegrond in asch gelegd Grand Old Lady wil niet capituleeren Tourisme en valuta DONDERDAG 24 APRIL 1947 o 69ste JAARGANG No. 23831 Laatste zifting in Moskou INDIË TIJDENS DE BEZETTING Amnestie JUWELIERSETALAGE LEEG GESTOLEN MINISTER NEHER: Twee stakingen in Engeland geëindigd Engelsche dank BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. DirecteurrjJ. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent* per millimeter hoogte. Ingezonden mededeeiteger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m hoogte. De administratie behoudt zien net recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. „De Joden zullen geen Mozes heb ben cm hen dit keer te leiden, maar tienduizenden mannen, vrouwen en kinderen zullen opstaan en naar Pa lestina trekken. Wij zullen hopen, dat geen wapens of bajonetten tegen hun gebruikt zullen worden en dat levensmiddelen, medicijnen en tech nische hulp verstrekt zullen worden door de landen, die zij passeeren", al dus verklaarde de secretaris-generaal van het Hebreeuwsch Comité voor Nationale Bevrijding tijdens een pers conferentie in Parijs, waarop hij me dedeelde, dat de Joodsche verplaatste personen in Duitschiand en Oosten rijk van plan zijn een vreedzamen massa-exodus uit Midden-Europa Haar Palestina te organiseeren. Merlin verklaarde niet op de hoogte te 2lin van de routes, die gevolgd zouden borden, maar het Engelsche plan om het Probleem van de verplaatste personen te "liquideeren", door ze terug te sturen Paar de Midden-Europeesche landen-, 'lVaar zij vandaan komen, zal mislukken, voegde hij er aan toe. „Tijdens den mas_ 5alen marsch zullen minder menschen sterven dan thans in de kampen bezwij ken." Wanneer deze plannen uitgevoerd zullen worden, zal de emigratie van duizenden Joden, welke door den sinter werd afgebroken, wor den hervat. Waren het vuig jaar L. vooral Polen, die Europa trachtten te verlaten, dit keer zullen de Joden Uit de kampen der. moeilijken tocht Probeeren. Hoe komen deze Joden in Italië? Hoe borden zij onderhouden? zijn vragen, <üe zich onmiddellijk opdringen. Wat het laatste betreft kan gezegd worden, dat de Joden over sterke fondsen beschikken eh een goed georganiseerde illegale emi. üratiebeweging bestaat. Op alle strategische plaatsen langs de OostenrijkschItaliaansche grens zijn door de organisatie huizen gehuurd, Welke als centra gebruikt worden en goe de punten voor de grensoverschrijdingen ïijn. De emigranten worden over de gren- *"n gebracht door vaste leiders, die vol- 'tdig getraind en uitgerust zijiti om de vUe moeilijkheden van klimaat en terrein kunnen ovenvinnen. Wanneer de vluchtelingen de Italiaan se grens gepasseerd zijn, kunnen zij óf de gehuurde huizen één nacht ver wijven óf onmiddellijk met vrachtauto's "aar Milaan gebracht worden. Soms koopt de leider ook treinkaartjes voor ken. De vluchtelingen komen allen samen op punt: via Unione 5 Milaan, waar het hoofdkwartier van het Centrale Vluchte. hhgen Comité is gevestigd. Alles gaat, ook ho de clandestiene grensoverschrijding ÓUs, weer normaal. De vluchtelingen wor den ingeschreven en naar transitkampen verwezen, waarvan er vijf in Noord- en zes in Zuid-Italië zijn. Zij worden daar Sevoed en gekleed en blijven er zoolang als noodig is. De organisatie van dit alles berustte bij de UNRRA, vooral bij het Amerikaansche comité voor Joodsche vluchtelingen. Er zijn ook andere kampen; deze staan bekend onder den naam van „Hachsharot". Er bestaan er 28 van. Zij staan geheel onder Joodsche su pervisie en worden als trainingsplaats gebruikt. Er wordt onderricht in landbouwwerk etc. gegeven. Onder deze Hachsharots zijn er echter, die ook voor andere doeleinden gebruikt worden: zij dienen als voorbereidings. plaats en springplank voor de illegale immigratie. Er is er een in de baai van Napels in Bacoli, waar 'n luxueuze villa van een fascistischen film-mag naat het uitgangspunt is. Er is een groot bootenhuis in de tuinen van het buiten, waar in het donker van den nacht geregeld de motoren van kleine vaartuigen worden aangezet, waar mee de vluchtelingen naar de op zee wachtende emigranten-schepen wor den gevoerd. Dergelijke vertrek plaatsen zijn er ook bij Bari, bij Ge. nua en in Lecce, in den hiel van het Italiaansche schiereiland. Dit laatste punt wordt vooral gebruikt voor de route via Griekenland. De hachsharots zijn weer onderver deeld naar het soort van hun bewoners. Zoo bestaan de „Machlekets", de politie ke centra, waarvan er eenige voor de „Somer", de Joodsche communistische partij, zijn gereserveerd. De bewoners van deze kampen bestaan vaak uit Jo den uit de Russische zone van Duitsch iand. Sommigen willen vrijwillig naar Palestina voor een poging aldaar een communistische gemeenschap te stich ten; anderen beschuldigen de Russen van anti-semitisme. Joden, aldus beweren dezen, die zich aan kleine vergrijpen schuldig maakten werden extra streng gestraft en zelfs vaak naar Siberië ge stuurd. Tegenover de „Somers" in de kampen staan de „Betars", die meer totalitaristische neigingen hebben en zeer oorlogszuchtig en nationalistisch zijn. Zij keeren zich vooral tegen de Britten. Daar de Joden in UNRRA-kampen geheel vrij zijn de kampen te verlaten en er ook weer naar terug te keeren, wordt het begin van de emigratie niet al te zeer bemoeilijkt. In kleine groepen verlaten zij de kampen en zijn moeilijk te volgen. De „organisatie" doet ook hier weer haar werk. Want wanneer een groep een kamp verlaten heeft, verschijnt er weer een vrachtauto, die met een voor de in zittenden onbekende bestemming weg rijdt. De onbekende bestemming.... dat is een van de genoemde havenplaatsen of nog kleinere- vertrekpunten ergens aan de lange onbewaakbare Italiaansche kustlijn, waar de vissehersschepen voor andere doeleinden dan visschen gebruikt worden en goed, zeer goed betaald de emigranten naar de emigrantensche- pen, of soms zelfs naar Griekenland of Grieksche eilanden vervoeren. En meer dan eens hebben de op de zwakke, kleine schepen opgepakte vluchtelingen door stormen in de golven den dood gevonden, dien zij door een vertrek naar Palestina hadden willen ontkomen. Onrust in Palestina De overblijfselen var, een huis der Britsche troepen in Noord. Nathanya, dat door een bomaanslag der terroristen werd vernield Het totaal aantal in Ned.-Indië overleden Europeanen en niet-Euro- peanen-Christenen over de jaren 1942 tot en met Augustus 1945 mag aan de hand van de thans ter be schikking staande gegevens geschat worden op 32.090; hiervan zijn onge veer 20.000 militairen en burgers tjjdens hun in tempering omgekomen en 12.000 buiten de kampen. De Clii- neezen, die onder de Japansche terreur zijn omgekomen, zijn in deze cijfers niet opgenomen, maar hun aantal is enorm groot, vooral op West-Borneo, aldus heeft de heer Van der Harst, hoofd van den Op sporingsdienst te Batavia, aan Aneta medegedeeld. Van Mook, Schermerhorn, Van Poll en de hen vergezellende autoriteiten zijn uit Makassar te Batavia teruggekeerd. De leden van de Commissie-Gene raal waren bij hun terugkeer te Ba tavia eenigszins verrast door het feit, dat de republikeinsche ministers niet op denzelfden dag waren terugge komen, daar Sjahrir zich met Soe- karno naar Malang had begeven, terwijl Gani te Djokjakarta was ge bleven. De hierdoor ontstane vertra ging wordt van Nederlandsche zijde betreurd. ^o, de onderteekening van de ovèreenkomst van Linggadjatiwerd een begin gemaakt een geregelden goederendienst van en naar het binnenland, zoodat de verkoexpers thans hun waren naar Batavia kunnen brengen. De aankomst van een trein uit het binnenland te Batavia met handelaren die hun goederen komen verkoopen .De Russische commandant van Ber- Üh, generaal Kotikof, heeft de Britsche •hilitaire politie er van .beschuldigd, at twee sergeants van het Roode Leger Reslagen zijn door leden van dit corps, ^aaraoor een van hen een oog heeft ®floren. Op de vergadering van de ge allieerde Komman-dantura eischte gene- aal Kotikof een onmiddellijk onderzoek an deze incidenten, die, naar hij ver gaarde, voorgevallen zouden zijn te Pandau, in den Britschen scetor van öer]jjn, waar de beide sergeants ge- JT'arid waren omdat hun vrachtauto hder benzine stond. 6 britsche autoriteiten geven echter andere lezing van het geval en ver- j, aten, dat de Russische onderofficie- etl gearresteerd werden na een schiet- t ®rt'j in Spandau en bedreigingen Van k Duitsche vrouwen, die in dat ge- Cc' woonden. t Russen konden zich eerst aan ar- ®statie onttrekken door zich naar de &U: •hen ISsische zone te begeven. Later kwa- l -• zij echter naar Spandau terug en Vj, Neigden zij wederom de Duitsche ouwen. Een patrouille Britsche mili- 1:'e Politie werd uitgezonden om dit verhinderen. De Russische onder officieren, die onder invloed van ster ken drank verkeerden, verzetten zich tegen hun arrestatie. Bij het daarop volgende gevecht werden zij gewond. Zij werden na hun arrestatie -naar een Britsch hospitaal vervoerd, waar zij weigerden zich te laten behandelen. Later werden zij aan een Russische pa trouille overhandigd. Te Parijs zijn berichten binnengekomen over een vliegende bom, welke Dinsdag middag te Troyes, honderd kilometer ten Zuid-Oosten van Parijs, omlaag gekomen, in den grond gedoken en ontploft zou zijn. De schok van de ontploffing zou verscheidene kilometers in den omtrek zijn waargenomen- Volgens de berichten zou het een bom van het type v 1 ge. weest zijn. Men veronderstelde, dat het' een experimenteel projectiel, uit Enge land afkomstig, was. Een woordvoerder van de Britsche ambassade verklaarde echter, dat dit onwaarschijnlijk was, daar de Britsche proefprojectielen uitsluitend boven de Noordzee gelanceerd werden. De beide vliegers van het Auster.ver kenningsvliegtuig, dat ten Noord-Oosten van Buitenzorg een noodlanding moest maken, zijn woensdagavond te Bekassi aan de Nederlandsche militaire autori teiten overgegeven. Te Batavia hebben zij hun bevindingen op een gemeenschappe lijke bijeenkomst van militaire vertegen woordigers van Nederlandsche en repu blikeinsche zijde medegedeeld. Op Zuid-Celebes is op groote schaal een manifest verspreid van den president en den territoriaal-commandant, waarin aan terroristen gelegenheid wordt gegeven zich te melden. Indien zü zulks doen, zul len zij als meeloopers worden aange merkt. Indien geen strafbare feiten ge. pleegd zijn, zullen zij niet vervolgd of gearresteerd worden- Volgens opgave van republikeinsche zij de aan Antara zijn tusschen 5 Februari en 4 April in het gebied van Soerabaja 476 republikeinen, die zich bij de Neder landsche strijdkrachten hebben gemeld of gevangen waren genomen, vrijgelaten. In den afgeloopen nacht hebben in brekers geprofiteerd van het geraas, dat de storm veroorzaakte. Bij de juweliers zaak van P, Puymbroeck, Damrak 57 te Amsterdam, wierpen, zij een steen door de etalageruit. Zij hadden toen de rin gen, hangers en horloges voor het grij pen, waar zij inderdaad gretig gebruik van maakten. Hoe groot de schade pre cies is, is nog niet te zeggen, maar zeker loopt het bedrag in de duizenden. Er was geen beveiliging aangebracht voor het raam. De gestolen goederen waren niet verzekerd. De ministers van Buitenlandsche Za ken hebben Woensdagavond te Moskou het rapport van de plaatsvervangers over opgeloste en niet-opgeloste kwesties van het Duitsche vredesverdrag besproken. Marshall stelde daarna voor om, in dien de Groote Vier voor de volgende bijeenkomst der V. N. geen overeenstem ming over het Oostenrijksche verdrag bereiken, de geheele kwestie volgens ar tikel 14 van het Handvest der V. N. naar de algemeene vergadering der V. N. in September a.s. te verwijzen. Molotov zou Marshall hedenmiddag antwoorden. Men verwacht, dat dit de laatste bijeenkomst van de Moskousche zitting van den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken zal zijn. Naar aanleiding van het rapport der plaatsvervangers inzake de kwesties van het Duitsche vredesverdrag stelden Marshall en Molotov elkaar wederzijds verantwoordelijk voor het mislukken van de poging om een viermogendheden- verdrag tegen Duitsche herbewapening te sluiten. Marshall noemde Molotov's amendement op het Amerikaansche voorstel een afwij zing van het voorstel, omdat de Sowjet- Russische versie elke overeenstemming on mogelijk maakt. De V.S. blijven hun voor stel handhaven, hoewel directe aanneming niet in het verschiet ligt. Molotov weigerde af te zien van het recht om amendementen in te dienen op voorstellen van andere de legaties. De Sowjet-Unie is het In groote trekken eens met het doel van een derge lijk verdrag, doch doel en werkwijze zijn volgens Molotov niet met elkaar in over eenstemming. Het Amerikaansche voorstel spreekt alleen van demilitarisatie en zui vering, niet van demooratiseering. Molotov verweet Marshall, dat de Amerikaansche delegatie zelfs de moeite niet nam het amendement in overweging te nemen. Vervolgens werd met algemeene stemmen aangenomen 31 December 1948 als uitersten termijn te stellen voor den terugkeer van alle voormalige leden van de Duitsche ge wapende macht, die zicli nog als krijgsge vangenen in het buitenland bevinden.Hier onder vallen ook degenen, die na hun ge vangenneming eventueel reeds zijn vrijge- laten* Verwachting tot Vrijdagavond: Aanvankelijk nog verder afnemende Westelijke wind bij helderen hemel. Later weer aanwakkerende naar Zuid omloopende wind met toenemende bewolking en eenigen regen. Koude nacht. Overdag iets hoogere tempera tuur dan vandaag. Zon 5.2419.53, maan op 7.56. Minister Huysmans heeft gisteren in de Tweede Ka mer verklaard, dat de regee ring trachten zal op vrij groote schaal werkkleeding en onderkleeding te ver schaffen. Er zal 300.000 pond sterling (ruim drie millioen gulden) in het deviezenpro- gram ter beschikking worden gesteld voor werk- en onder kleeding. Het Witte Huis verklaarde Woensdag, dat president Truman- van plan is om streeks 10 Juni een bezoek aan Canada te brengen. De hevige storm, die sinds gisteren overal in het land is opgestoken, wordt, raar wij uit De Bilt vernemen, veroor zaakt door een Oceaan-depressie, welke zich eergisteren, toen zij zich begon te ontwikkelen, vrij ongevaarlijk liet aan zien. Sindsdien zijn er in dit lage luc! t- drukgebied echter eenige merkwaardige veranderingen opgetreden. Nadat de de pressie zich plotseling met opmerkelijke snelheid over Engeland en de Noordzee naar het Oosten begon te bewegen, is zij daarop weder even plotseling afgebogen naar het Noorden, zoodat zij zich nu ongeveer bevindt boven Schotland en het Noordelijk deel van de Noordzee. Deze depressie nu is de oorzaak van het uitgebreide gradientenveld, dat ons den storm bracht, een storm, die vrijwel constant overal in den lande een snelheid heeft van 23 M. per sec., dit is ruim 80 K.M. per uur. Normale wind heeft een snelheid van 10 M. per sec. Moge deze snelheid op zich voor een storm niet zóó hoog zijn, (boven Engeland bereikt de storm aan merkelijk hoogere snelheden) twee spe ciale omstandigheden doen den storm echter bijzonder hevig schijnen. Ten eer ste het feit, dat deze groote windsnelheid constant is, d.w.z. dat zonder onderbre king de wind zijn snelheid van 80 K.M. behoudt, en ten tweede het feit, dat de lucht op het oogenblik zeer onstabiel is, waardoor de wind zeer vlagerig wordt. Dit vlagerig karakter doet den storm veel heviger schijnen dan in zijn kilometer snelheid tot uiting komt. Minister Neher, die, in zijn functie van directeur-generaal van de P.T.T., eenigen tijd geleden een bezoek aan Amerika bracht. ver;clde bij zijn terugkeer, dat hij in New York uit een rijdenden auto met zijn echtge- noote in Nederland had gesproken. Doch, niet alleen in de „Nieuwe Wereld" is dit mogelijk, ook in Ne derland rif,den thans twee auto's van de P.T.T., van waaruit men met iederen abonné, zelfs in New York, Batavia of Melbourne kan spreken. „Toch is deze uitvinding niet nieuw meer", vertelde ons de heer G. Emme rik, hoofd van den radiocontröledienst der P.T.T. „Reeds in 1938 en 1939 was het mogelijk uit rijdende auto's te spre ken. Kort voor het uitbreken van den oorlog hadden wij een 200-tal apparaten aangeschaft, waarvan er circa 150 in gebruik waren bij verschillende open bare diensten, zooals politie, «lectrische bedrijven enz. Deze apparaten had Phi lips geleverd en geconstrueerd. Reeds den derden dag na de capitulatie kwa men de Duitschers de toestellen in be slag nemen, waarna men ze niet meer teruggezien heeft. Tijdens den oorlog is deze uitvinding in geallieerde Janden vervolmaakt en werden de voertuigen van de geallieerde legers met telefoons uitgerust, waardoor zij, behalve onder ling, ook met diverse hoofdkwartieren, waar een vaste zender stond opgesteld, konden spreken. Nu de oorlog voorbij is, kan de uitvinding aan het normale leven ten goede komen." „Er is slechts een bezwaar", zoo zeide de heer Emmerik, ,4e kosten zijn na tuurlijk enorm gestegen. Levertijd en kosten spelen de voornaamste rol en de P.T.T. is druk bezig, in dezen een op lossing te zoeken." Eenvoudig voorgesteld is de gang van zaken als volgt; Op een vast punt staat een zender opgesteld, terwijl in het voertuig dit kan zoowel een auto als een schip zijn eveneens een zender en voorts een ontvanger zijn aangebracht. Deze zen der en ontvanger hebben een geringe krachtbron noodig en worden gevoed door de auto-accu. De golflengte, waar op wordt uitgezonden, ligt tusschen de 10 en 1 meter, waarbij men de voorkeur geeft aan de laagst mogelijke golven, ten eerste omdat de hoogere golflengten over het algemeen te druk bezet zijn en omdat zij te ver reiken. Met de golf lengte van vier meter, zooals die thans gebruikt wordt, kan men het rayon van een groote stad bestrijken, hetgeen ruimschoots voldoende is. Wil men den afstand, waarbinnen voertuigen te bereiken zijn, vergrooten dan dient men den vasten zender op een hooger gelegen punt op te stellen. In lengtematen uitgedrukt, hebben de hui dige autozendertjes en ontvangertjes, die elk ongeveer 30 x 30 x 30 c.M. groot zijn en die gemakkelijk in de koffer ruimte kunnen worden ondergebracht, een bereik van circa 15 K.M. Men kan slechts in één richting spreken, d.w.z. de inzittende van den auto spreekt door den telefoon hoorn, die aan het dashbord van den auto bevestigd is. Hierbij drukt hij een knop in op den hoorn, waar door de zender wordt ingeschakeld. Aan het einde van zün mededce- ling zegt hij: „over", laat de knop los, automatisch wordt de ontvan ger ingeschakeld en de spreker aan de andere zijde van de lün komt binnen. Naar de heer Emmerik ons desge vraagd mededeelde, is het ook mogelijk een „heen en weer-gesprek", dus zonder dat de beide partijen „over" behoeven te zeggen, te voeren. In dat geval heeft men echter twee antennes en twee fre quenties noodig. Via het ontvangstge bouw is 't mogelijk met iederen abonné waar ter wereld ook, te spreken. Hier roept men een bepaalde abonné op, licht hem in over den gang van zaken en brengt vervolgens de verbinding tot stand. Gevraagd naar de toekomstmogelijk heden, deelde de heer Emmerik mede dat hij deze onbegrensd achtte. Het za! zelfs mogelijk zijn, in de toekomst een normaal telefoontoestel met nummer schijf in de voertuigen aan te brengen zoodat men. zonder verdere tusschen- komst eiken abonné kan kiezen. Wat het practisch gebruik betreft was onze zegsman sceptischer. De kosten zuller de eerste jaren zeker nog een belem mering vormen, voor een belangrijke uitbreiding. „Iedere auto telefonisch be reikbaar" zal voorloopig nog wel een vei toekomstbeeld blijven. Het ontslag, dat de Berlijnsche sociaal-democratische burgemeester, Ostrowsky, onlangs genomen heeft na een motie van wantrouwen van zijn partij, heeft geleid tot een nieuwe crisis in de geallieerde Kommandantura, wel ke aan het hoofd van het stadsbestuur staat. De Russische vertegenwoordiger gen. Kotikof heeft geweigerd het ontslag te bevestigen alvorens hij een nader onderzoek terzake heeft ingesteld. Kotikof heeft als standpunt, dat Ostrowsky door een politieke manoeuvre van zjjn eigen partijgenooten gedwon gen is ontslag te nemen. Het ontslag van Ostrowsky is veroorzaakt door het feit, dat de Soc.-Dem. burgemeester eigener beweging stappen heeft onder nomen om tot samenwerking tusschen S.. P. D. en de Soc. (Communistische) Eenheidspartij te komen. Het hoofd van het Amerikaansche mi litaire bestuur in Berlijn, kolonel Howley, heeft de beschuldiging van Kotikof. _..t Amerikaansche functionarissen de Duit sche soc.-dem. zouden beïnvloeden om Ostrowsky te laten aftreden, daar deze een voorstander is van samenwerking met de S. E. D., tegengesproken. Howley beschuldigde integendeel de Sovjets ervan, dat ZU sinds de nederlaag van de S. E. D. bij de verkiezingen in October in het Berlijnsche bestuur beb- ben geïntervenieerd. Volgens Howley kunnen de Amerika nen niet toestaan, dat een der bezetten de mogendheden bij teen volk, dat niets terug kan doen, schopt naar de democra tische partij, welke aan de macht is. De Britten hebben zich verzet tegen Hard wordt er gewerkt aan het zoo zwaar geteisterde stadhuis van Middelburg. De werkzaamheden tot herstel zullen overi gens minstens zes jaar in beslag nemen. Volgende maand zal de aanbesteding van de kap van het Gothische gedeelte plaats vinden. De gevel, waar de Gothische kap op aan zal sluiten een Russische poging om een onderzoek in te stellen naar het aftreden van Ostrowsky. Volgens een Britsche verklaring moet de Kommandatura het aftreden bekrachtigen, daar zij zich anders schuldig zou maken aan een zware schending van de democra tische grondbeginselena. Ostrowsky heeft namelijk niet alleen het vertrouwen van zijn eigen partij, maar ook dat van meer dan drievierde van den gemeenteraad ver loren. Engeland, aldus de Britsche verklaring, ziet zich gedwongen deze verklaring af te leggen, daar de Russen in bun ..Tiigliclie Rundschau" tegen de gelden de afspraak in liet in de Knnimandatura verhandelde hebben gepubliceerd. Hoe moeilijk het is bij de bestaande tegenstellingen in de Kommandatura tot besluiten te komen, bewijst overigens het feit. dat Woensdag besloten werd de se dert meer dan een jaar besproken kwestie van de afbraak der Duitsche'oorlogsmonu menten op de S.egesallee naar een com- misie te verwijzen. De Joodsche verzetsorganisatie Ir goen Zwai Leoemi heeft in een uit zending van de illegale zender de ver antwoordelijkheid op zich genomen voor den aanslag op een trein, waar bij acht personen, onder wie vijf Brit sche soldaten, om het leven zijn geko men. De omroeper verklaarde, .dit is de vergelding voor het ophangen van onze krijgsgevangenen". De Irgoen beschouwt de terechtgestel de leden der beweging als vermoorde krijgsgevangenen. De beweging meent, dat deze Britsche maatregelen haar ontslaan van het toepassen van „oor logsrecht". Britsche soldaten en politie agenten, die in het bezit worden ge vonden van wapens, zullen indien ze de Irgoen in handen vallen berecht worden als leden van een onwettige organisatie in hef Joodsche vaderland. Er zal geen beroep mogelijk zijn. Von nissen zullen worden uitgevoerd door ophanging of met de kogel. Voor de eerste maal sinds de Republi keinen de meerderheid in het Amerikaan sche Congres hebben behaald, h^eft pre sident Truman gebruik gemaakt van zijn vetorecht als president om een wetsvoor stel te verwerpen, dat aan den raadsman voor de senaatscommissie, die belast is met een onderzoek inzake de defensie, speciale bevoegdheid zou hebben gege. ven. Senator Owen Brewster, die het wets voorstel indiende, wilde den vóormaligen senator Burton Wheeler doen benoemen tot raadsman bij de senaatscommissie voor onderzoek naar de ohe-aankoopen van de marine in Arabië, zonder andere werkzaamheden vaarwel te zeggen. De statuten verbieden echter aan personen, die in dienst van den senaat werken, an dere werkzaamheden te verrichten. Een enorme brand, welke gister middag omstreeks half drie ten Westen van den straatweg Amers foortDoorn, op de Leusderheide uitbrak, heeft 350 H.A. heidegrond in asch gelegd. Dank zij het kracht dadig; ingrijpen van poli ie, brand- weercorpsen uit Soest, Soesterberg en Amersfoort, de boschbrandweer van Woudenberg en 3000 militairen, die op het eerste alarm uit de diver se omliggende kantonnementen naar de plaats van den brand werden ge dirigeerd, gelukte hef binnen tweeen en een half uur de aanstormende vuurmassa tot staan te brengen. Ooggetuigen verklaarden, dat zij over een front van ljj a 2 kilometer de loeiende vlammenzee, zich met groote snelheid in de richting van Amersfoort zagen bewegen. Aan de kanten van de wegen, welke het terrein van den brand doorsneden, werden wallen van aarde en zand opgeworpen en zoo wist men lang zamerhand den loop van het vuur te stuiten. Aanvankelijk liepen de wonin gen aan den Amsterdamschestraatweg onder Amersfoort gevaar, doch dank zij het krachtdadig ingrijpen onder des kundige leiding bleven zij voor het vuur gespaard. Ook bij de militaire autodump wist men het vuur meester te wor den. Bij het blusschen werd evenals des tijds bij den heidebrand te Kootwijk ge bruik gemaakt van pantserwagens, die op denog niet aangetaste stukken de heide plat reden. De hier en daar verspreid liggende lichte munitie, afkomstig van de Duit schers en de Canadeezen, is tijdens den brand ontploft Gelukkig werd slechts één militair door wegspringende scher ven aan zjjn arm lich gewond. Toen men om vijf uur den brand meester was, zorgde de natuur voor het nablusscnen en werden de hier en daar nog na- smeulende heipollen door een fiksch regenbuitje gedoofd. Het bejaarde Engelsche oorlogsschip Warspite, de Grand Old Lady van de Britsche marine, weigert blijkbaar hard nekkig zich aan den slooper over te ge ven. Op zijn laatsten tocht van Ports mouth naar de Clyde, waar hij een roem loos einde op het schepenkerkhof zal moeten vinden, is de 32.000 ton metende oorlogsbodem tijdens den storm afgedre ven van de beide sieepbooten en nabij Landsend aan de Zuidkust aan den grond geloopen. Een reddingboot van Newlyn heeft de situatie opgenomen en gerapporteerd, dat de Warspite vast op Malpas Reef zit en geen animo toont om los te komen. De bemanning heeft zich in een reddingboot naar de kust begeven. De stuurman van de reddingboot ver klaarde. dat de boeg van de Warspite on der water lag en het schip, voor zoover hij kon zien, volslagen een wrak is en niet meer zal kunnen varen. Een gierigaard toont de zorgen van den rijke en ondergaat de kwellingen van den arme Minister van Maarseveen heeft Woensdag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat brieven naar het buitenland regelmatig worden ge controleerd. Dit geschiedt zonder aanzien des persoons. In Den Haag worden gemiddeld vier- a vijfhonderd brieven per week ge opend De stakingen van 2.000 spoorwegarbei ders te Londen en 1.300 mijnwerkers te Durham zijn Woensdag geëindigd. Vijf andere stakingen, waar bijna 5.000 ha venarbeiders, spcorweglieden en markt- employé's bij betrokken zijn, duren nog voort. De belangrijkste zijn die van de havenarbeiders te Glasgow en van mijn werkers in Wales. Het Amerikaansche voorstel tot vereen voudiging van de controle op valuta, welke door binnenkomende reizigers wordt mede gebracht. werd op de te Gcnéve gehouden paspoort-conterentie der Vereenigde Na ties met 11 tegen 4 stemmen goedgekeurd. De tegenstemmers waren Groot-Brittannlë, Nederland. Br.-Indië en Australië. Ir. H. Vos, minister van Verkeer en Waterstaat, heeft een dankschrijven ontvangen van Thomas Williams, den Engelschen minister van Landbouw en Visscherij, voor de Nederlandsche hulp aan de overstroomde gebieden in Enge land.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1