J amboree-tentoonstelling I Goederen onder den vijand 7&xiï B.! 13000 f DOKIE DURF in BORIS BAAL DUIKT OP STAD EN OMGEVING Triniteitslyceam in Mei a.s. internationaal centrum O Hoe spelen onze clubs? Wijziging van de leerplichtwet Wij luisteren naar Feestprogramma voor 30 April en 5 Mei Splinters Congres van R.K. middenstanders AGENDA Discussie in de Eerste Kamer Critiek op Nationalen Spaarraad Ned. boksteam voor Dublin samengesteld De Dakota-ramp bij Bandoeng 2-0-zege van militairen op Oostelijk elftal Minister wenscht wet geldig te doen zijn voor geheel het onderwijs V. DONDERDAG 24 APRIL 1947 PAGINA 2 „HAARLEMS BLOEI" Door wals overreden Burgerlijke Stand Vele bezwaren tegen distributiemaatregelen PIANO-AVOND Ned. Kath. Graf. Bond OPLICHTER VOOR HET GERECHT Man doodgedrukt DIST RIBUTIENIEUWS Bloembollencultuur Gietzilver gestolen SANTPOORT Uitreiking nieuwe bon kaarten Bollenliefhebbers wordt de weg gewezen Eenvoudig graf voor de slachtoffers De naamvalsuitgangs-n LICHT VERDEELDE MARKT ZANDVOORT Uitreiking bonkaarten Jubileum O.S. 1952 in Helsinki? Nat. veldloop De Meteoor Het programma van het Haarlems Comité voor Nationale Peesten op 30 April en 5 Mei is thans samengesteld als volgt: 30 April: 7.30 reveille in Haarlem Oost; van 8 tot 9 uur reveille op de Groote Markt; 8 uur vlaghijschen op het Soendaplein; 9 uur vlaghijschen in het Kleverpark; 9 tot 10 uur carillonbespe ling Groote Kerk; 912 uur openluch voorstelling, kinderspelen etc.; 11 urn- feestelijke bijeenkomst der schoolkir.de ren op het Teylerplein in Haarlem-Oost; 14.30 uur nationale harddraverij in Noord aan de Delftlaan; 15 uur groote gecos tumeerde kinder-optocht in Oost; 20 uur muzikale wandeling door Oost; 2022 uur volksdansen op de Gedempte Oude Gracht: 2224 uur bal-champêtre op de Groote Markt. 5 Mei: 7 uur muzikale reveille in Oost. 8 uur koraalmuziek op de Groote Markt en muzikale rondgang door Noord; 8.30 uur demonstratie N. J. G. op de Groots» Markt; 9 uur kranslegging; 10.30 uur muziekwedstrijden aan de Dreef; 14 uur groot muziekfestival in den Hout en mo tor behendigheidswedstrijden op het E.D.O.-terrein; 15 uur kinderoptocht in het Kleverpark, turr.demonstratie aan de Zomervaart; 19.30 volksdansen op het Santpoorterplein; 20 uur bijzondere uit voering in den Hout en muzikale wan deling door Oost; 20.45 „De bezetting en bevrijding van Haarlem" op het witte doek, Schotersingel; 2024 uur groot dansfeest op de Groote Markt; 21.30 uur bioscoopvoorstelling Kleverpark; 22.15 uut muzikale wandeling door het centrum; 23 uur vuurwerk aan het Spaame. Verder kermisvermakelijkheden op beide dagen, verzorgd door het Centrum comité op het Wilsonsplein, Raam gracht, Botermarkt, Raaks, Zaanenlaan, Pretoriaplein en Nassaulaan. Het algemeen bestuur der stichting „Haarlems Bloei" komt Maandag 28 April, des avonds om half acht, in het Stadhuis in vergadering bijeen. De jaarstukken en een voorstel, om oud-burgemeester Reinalda tot eere voorzitter te benoemen, komen dan aan de orde. Er werden in 1946 aan de be ambten in het verkeershuis 16674 vragen gesteld, waarvan er 13465 mondeling be antwoord werden. Vergeleken met vorige jaren is dit aantal belangrijk gestegen en wel met een gemiddelde van 60 per werkdag. 10.934 inlichtingen werden aan Haarlemmers verstrekt, 1193 aan Lim burgers. Aan reizigers uit de overige pro vincies het restant. Het is het bestuur gebleken, dat een lid van dg World Friendship Association gemiddeld een bedrag van f 50.be steedt. Het laat zich aanzien, dat in den loop van 1947 ongeveer 1000 leden naar de stad zullen komen, hetgeen beteekent. dat een bedrag van f 50.000.de ge meente zal binnenvloeien. Als A.N.W.B.-agentschap heeft de stichting 665 kampkaarten of kampeer- paspoorten uitgegeven. De zoo geslaagde Engelsche folder over de historische bezienswaardigheden van Haarlem is zoo in den smaak gevallen, dat reeds een nieuwe, grootere oplaag het licht heeft gezien. Tegelijkertijd is ook een folder in de Fransche en Duitsche taal verschenen. Verwacht wordt, dat de donaties dit jaar het gemeentelijk subsidie zullen overschrijden. De gemeente betaalt f 5000.per jaar. De 18-jarige G. J. A. K.. landbou wersknecht te Haarlem, reed gistermid dag van de boerderij naar het land over den Schalkwijkerweg met een wals, waarvoor een paard was gespannen Eensklaps brak de spoorstok waardoor het paard schrok en een hoogen sprong maakte, me» het gevolg, dat de man, die de leidsels vast bleef houden, van zijn zitplaats werd geslingerd en het geheele gewicht van den wals over het lichaam kreeg. Hij was op slag dood. Van Zaterdag 26 April tot 25 Mei zal in den kunsthandel Leffelaar een ten toonstelling gehouden worden, die den titel draagt „Het Prentenboek uit alle tijden." De tentoonstelling zal bestaan uit een collectie Nederlandsche en bui- tenlandsche kinderboeken en uit een kostbare verzameling schilderijen, teeke- ningen en grafiek van de afdeeling Haar lem van het Ned. Kunstverbond. Zater dag 26 April, 's namiddags te 3.30 uur zal wethouder Geluk het openingswoord uitspreken. Vrijdag 2 Mei, 8 uur, houdt de veree- niging van oud-illegale werkers te Bloe- mendaal haar jaarlijksche herdenkings avond in de Ned. Herv. Kerk te Bloe- mendaal. Anton van Duinkerken zal het woord voeren en mevrouw van der Hoe ven zal de declamatie verzorgen. Het Heemsteedsch politleelftal wist in het Heemsteedsch Sportpark met 1—0 te winnen van het derde elftal van Haarlem. B en W. hebben een commissie van ver tegenwoordigers van handel en industrie, het bankwezen, alsmede van leerkrachten op het gebied van handelsonderwijs in het leven geroepen, die een onderzoek zal Instellen naar de vraag of, en zoo Ja, welke wijzigin gen moeten worden aangebracht In het, leer plan der Gemeentelijke Avondschool voor handelsonderwijs (Zijlvest 27), ten einde het onderwijs aan deze school nog meer te doen beantwoorden aan de elschen, welke de praetijk daaraan tegenwoordig stelt. Het tweede concert van den Beetho ven-cyclus zal Dinsdag 29 April in het Concertgebouw worden gegeven. Onder leiding van Kees Hartvelt zullen worden uitgevoerd het vioolconcert en de vijfde symphonie. Solist is de concertmeester van de H.O.V., Gijs Beths. Geboren: L. v. Oijen—Abbink, d; S. HenkesVeltman, d; A. v. Akkooi—v. Leeuwen, d; I* M. Nijhuis—Nelis. d; H. ValkenbergPolak, d; H. d. Jongh Brouwers, d; E. E. GibsonBekooij, z; L. M. J. DegenJanssen, z; G. Jongert— Kamp. z; L. d. VriesOtt, z. Overleden: A. G. Kenbeek—Stijns, 43 jaar, Verspronckweg; P. d. Bruin, 71 jaar, Zonnebloemstraat; A. F. C. Mor- lang, 73 jaar, Koninginneweg; E. H. M. v. d. Zwaag, 11 d., Barrevoetestr.R. A. d. Bloois, 3 jaar. P. Krugerstraat; J. H. Johanns, 75 jaar, Kamperlaan. Het is vandaag een heuglijke dag voor de leden van den Dioc. R.K. Midden standsbond in het Bisdom Haarlem, want tijdens het congres dat te Haar lem gehouden wordt, wordt tevens her dacht het veertigjarig bestaan van de organisatie. Aan het feest ging een gezellige re- unie vooraf, welke Woensdagavond in restaurant Brinkmann te Haarlem werd belegd en waar de afd. Haarlem, geassisteerd door de K.J.M.V., als gast vrouw fungeerde. Hedenmorgen heeft de adviseur, rector J. Kraakman, in de Kathedrale Kerk van den H. Bavo een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij assistentie verleenden kapelaan W. Grimbergen, adviseur van de afd. Haar lem en rector C. Klaver uit Amsterdam. De Schola van de Kathedraal onder leiding van dr. A. Kat verzorgde op stemmige wijze de gezangen. Na de H. Mïs begaven de afgevaar digden van de verschillende afdeelingen zich naar het Concertgebouw, waar in de met bloemen versierde tuinzaal de centrale raadsvergadering werd gehou den onder voorzitterschap van den heer H. v. d. Brule. De oud-bondsvoorzitter, de heer E. J. M stumpel uit Hoorn, werd tot eerelid van den Bond benoemd. Ter vergadering werden vele bezwa ren geuit tegen de distributiemaatrege len. Aan de afdeelingen werd verzocht, gefundeerde klachten concreet te for muleeren en aan het hoofdbestuur te zenden, dat voor de behandeling en verdere doorsturing zal zorg dragen. (De vergadering duurt nog voort). Ons lar_d telt momenteel vele jonge solo-instrumentalisten, meerendeels pia nisten (violisten en cellisten zijn in te genstelling met voorheen geringer in aantal). De pianisten hebben bijna allen een hooge trap van ontwikkeling bereikt, treden op de voornaamste concerten op en verwerven reeds naam in het buiten land. Hun spel dwingt dan ook in vele opzichten eerbied af. Toch ontbreekt het bij de meeste pianisten van de jon gere generatie nog aan iets: de bezon kenheid van een volkomen gerijpt kun stenaar. Tot deze conclusie komt men, wanneer men weer eens een pianist als Willem Andriessen gedurende een geheelen avond beluistert, zooals thans in de Gemeente lijke Concertzaal, met kunstwerken van groote meesters: Beethoven, Chopin, Franck en Debussy, vier componisten bij uitstek voor het klavier. Alles wat Andriessen speelt komt tot zijn recht, verkrijgt zün juiste verklan king en voordracht zonder uiterlijk ef fect, zichtbare inspanning of eenige overgevoeligheid. Dit alles schenkt aan zijn hoorders rust; men wordt daardoor in staat gesteld al zijn aandacht op het innerlijke der compositie te vestigen. Een allegro con brio, hoe imposant ook voorgedragen, doet even weldadig aan als een Arietta con variazioni uit dezelfde Beethovensonate (opus 111). Het laatste deel van Prélude, Aria et Final van Franck moge een bekroning vormen van het geheele werk, het klinkt even waar dig en beheerscht als de zangrijke Aria Debussy's „Le Cathédrale englantie" blijft even transparant van klank als Bissons d'or", al is dit nog zoo teer be doeld. En ondanks de bewogenheid van Cho pin's Ballade (opus 38) blijft dit werk even klankschoon als een Nocturne. Een Andriessen-avond biedt daarom een onbeperkt kunstgenot, verlangt geen inspanning, doch schenkt als het ware verademing in een druk, overladen mu- ziekseizoen. Het concert was druk bezocht, An driessen ontkwam niet aan bet geven van een toegift. OL. KOOP. De Nederl. Kath. Graf. Bond, af deeling Haarlem, gaat een bezoek bren gen aan het Stedelijk Museum te Am sterdam en wel Zaterdag 26 April a.s. Plaats van bijeenkomst Zaterdag 2 uur in de hal van het station. Reiskosten worden vergoed. Ik zou dat costuum wel willen koopen, maar dan zou ik het graag even aan mijn moeder willen laten zien, aldus A. L. tot zijn gastheer G. B. te Umuiden, bij wien hij den nacht doorbracht. Maar de gastheer voelde er weinig voor, dat pak zonder geld, hij vroeg er f 70 voor, af te geven. Den volgenden dag, toen de man naar zijn werk was getogen, heeft A. L., die hedenmorgen voor de recht bank terecht stond, kans gezien het be geerde costuum van de vrouw des hui zes in zijn bezit te krijgen. Hij spiegelde haar voor, dat haar man het goed vond. dat hij het even meenam, trouwens zij kon gerust zijn, want om 7 uur zou hij of met het geld of met het pak terug zijn. Welnu A. L. heeft het pak voor f 17.50 in Amsterdam verkocht en heeft zich nimmer meer laten zien. Ter zit ting bleek, dat verd. ook in Rotterdam en Gouda enkele menschen voor kleine geldbedragen heeft opgelicht. Snikkend hoorde verd. den eisch van den officier aan, luidend 6 maanden onvoorwaarde lijk met aftrek en 6 maanden voorwaar delijk met 2 jaar proeftijd. Uitspraak 8 Mei. Hedenmorgen stond voor de recht bank terecht D. v. B. te Delfgauw, die 18 Januari met zÜn auto een Aalsmeer der ingezetene J. A. v. P. aanreed, waar door hij zwaar lichamelijk letsel opliep en aan de bekomen verwondingen over leed. Ter zitting bleek, dat verd. over een smalle brug reed en naar rechts uitweek voor enkele spelende kinderen, toen de aanrijding geschiedde. Verkla ringen van getuigen brachten naar vo re, dat de laadbak van den vrachtwa gen beladen was met broekastmateriaal, waarvan enkele binten buiten den wa gen uitstaken. Volgens de verklaring van oen arts, is het slachtoffer door een bint geraakt en vervolgens als het ware tegen de brugleuning doodgedrukt. De eisch was 2 maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Uitspraak 3 Mei. Vrijdag 25 April HAARLEM: Bonkaarten en aanv. ver strekking luierbonnen jonge en a.s- moe ders, tevens uitreiking schoenenbonnen W, X, Y en Z. Als resultaat van de actie, die de af deeling Noordwijkerhout voert om ver betering in den noodtoestand te ver krijgen, heeft de afdeeling de beschik king gekregen over gegevens, welke in een request aan den minister voor Land bouw zijn vervat. Deze gegevens steunen op feiten, wel ke de afdeeling met een overvloed van bewijzen kan staven Uit deze gegevens blijkt, dat het groote surplus niet is veroorzaakt door een overvloedig gewas maar te wijten is aan; 1. de A-vergun- ningteelt, 2. de zwarte teelt, 3. knoeie rij bij het meten. In een recent rondschrijven aan de afdeelingen zegt de afd. Noordwijker hout, dat zij op het standpunt staat, dat de geleden schaden moeten worden vergoed. Om dit doel te bereiken heeft zij een request aan den minister ge stuurd. De 44-jarige Haarlemsche zilversmid eigende zich van een Zandvoortschen collega een partijtje gietzilver toe. Bij een gehouden huiszoeking werd 800 gram zilver gevonden. De man is in ar rest gesteld. Er zullen nieuwe levensmiddelen-, ta baks. en/of versnaperingskaarten en nieuwe brandstoffenkaarten uitgereikt worden in het badhuis aan de Wüste- laan van 912 en van 1.304 uur. Het restant van de brandstoffenkaart T 606, waaraan zich de bon 72 bevindt, benevens het ingevulde aanvraagformulier MD 323 05 moeten getoond worden. Maandag 19 Mei A t/m D; Dinsdag 20 Mei E t/m J; Woensdag 21 Mei K t/m O; Donderdag 22 Mei P t/m T; Vrijdag 23 Mei U t/m Z; Zaterdag 24 Mei na-uit reiking. Zij, wier T.D.-nummer eindigt op een der cijfers 7,2 of 5 en die in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan zich de bon nen 614 of 612 bevinden, komen in aan. merking voor een schoenenbon. De uit reiking geschiedt: badhuis Wüstelaan van 912 uur en 24 uur, Dinsdag 6 Mei A—Z. De berichten over de Jamboree, die dezen zomer in Frankrijk zal worden gehouden, roepen talrijke herinneringen op aan de dagen, toen de tenten van padvinders en verkenners uit alle deelen van de wereld in Vogelenzang waren opgeslagen. Dat is alweer tien jaar ge leden, maar de jongens, die er aan heb ben deelgenomen en den wereldoorlog overleefd hebben, zullen het verblijf In Nederland nooit vergeten. Een terugblik op dit zoo geslaagde jeugdfeest, een kijkje in den internatio nalen opzet van deze beweging van Ba den Powell en een beknopt voorproefje van wat er in Frankrijk te zien zal zijn zijn de drie kenmerken van de opmer kelijke tentoonstelling, die van 24 tot en met 27 Mei in het Tririteitslyceum gehouden zal worden. In het kort be richtten wjj reeds, dat de vooi trekkers- stam van dit lyceum, genaamd Benoit Labre, ziln koperen jubileum viert. De twaalf voortrekkers hebben ter viering van dit feit reeds lang geleden groot- sche plannen gemaakt. Eenigen hunner 'ogen naar Parijs en Londen om mate riaal te verzamelen voor een tentoon stelling. Dank zij de medewerking van Fransche verkenners en aalmoezeniers ken een schat van foto's, films, affiches en gebruiksvoorwerpen verzameld wor den. Een koor van Fransche leiders en leidsters zal naar Haarlem komen, Nederlandsche aalmoezeniers, wer kende in Frankrijk, zullen spreek beurten vervullen en de zeer oor spronkelijke ideeën, die de katholie ken aldaar ten opzichte van de ver kennerij in de praktijk brengen, de- monstreeren. De Fransche ambas sade zal eenige lokalen inrichten en daarbij een 200 getrouw mogelijk beeld geven van wat de jongens, die naar de Jamboree trekken, daar zul len zien. In Londen werd gretig profijt getrok ken van het archief van het Imperial Headquarter, ook hier foto's, films, fol ders etc. Verder werden toezeggingen voor materiaal ontvangen van de Zwitsers, die ook een verkennersfilm hebben, van den Prins van Lichtenstein, van de Luxemburgers. Zelfs kleurenfilms zullen in een der lokalen gedraaid worden. De Jamboree-tentoonstelling moge de moei te waard zijn, zij moet ook, krachtens de wet, met eenig tam-tam aanbevolen worden. Daarom zal bij den ingang van het lyceum een toren gebouwd worden en aan vele, hooge masten voor den voorgevel van het gebouw zullen vlag gen van allerlei nationaliteiten wap peren. Met genoegen vermelden wij Ini tiatief der jongeren, omdat er een on dernemende geest, een zuiver interna tionaal gevoelen en een vertrouwen ln een betere toekomst uit spreekt. Het Triniteitslyceum zal korten tqd een wereldcentrum zjjn en nu we nog niet veel kunnen reizen zal menigeen daar even willen vertoeven. Bioscopen: Rembrandt: De bittere waar heid. (14 J.) Cincma-Palace: Onder ver denking (18 j.) Luxor: Het geheim van Stamboul (18 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 uur Frans Hals: George wint op alle fronten (alle leeft.), 2. 4.30, 7 en 9.15 u. City: Follow the boys (volw.), 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u. Spaame-thcater: Wie is de geheimzinnige 13039? (14 j.) 2.30, 7 en 9.15. Zona. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken; De avonddiensten worden tot 26 April waargenomen door C. G. Loo- mcijer, Bartel jorisstraat 11, tel. 10175 P;irk-Apotheek. Kleverpatkweg 13, telef. 11793 en Teyler-Apotheek, Teylerplein 79. tel 17946. Ziekenvervoer; fa Mathot, Gr. Hoütstr 39, tel. 11990 en Margriet, Turfmarkt 10 rd. tel. 21400 (dag en nacht). Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum Haarlem in Oorlogstijd, tot eo met 27 April. VRIJDAG 25 4PRII. Stadsschouwburg: „Start" met „Drie koningenavond," 8 u (Ver. Geloof en We tenschap) Concertgebouw: Kon. Liederentafel „Zan.g en Vriendschap," 8 u. Cadi-Club: Politie-amusementsork., 8 u. In de haven van IJmuiden wacht een aantal Poolsche visschersschepen van het begin van dit jaar op een Poolsch schip, dat hen van brandstof kan voorzien. De schepen zijn Engelsche kotters, die door de Polen in Engeland werden gekocht. Bij het vertrek kre gen ze slechts voor enkele dagen kolen mede. De Hollandsche regeering verstrekt de Polen wel voedsel, doch geen steenkool (Van onzen parlementairen redacteur ai.) In de Eerste Kamer kwam gister middag aan de orde het w.o. „Voorzie ning onder den vijand aangetroffen goederen", dat zonder mondelingen com mentaar de Tweede Kamer passeerde, doch waarover mej. Tjeenk Willink (P. v. d. A.) in een ernstige discussie ge raakte met minister Lieftinck. Het wetsontwerp tracht orde te stellen Op de chaotische toestanden, die gegroeid zijn met betrekking tot bezittingen, die in Duitsche handen zijn aangetroffen, doch die tengevolge van het vallen bul ten de toepasbaarheid van het Land- Oorlogs-Reglement, van het ontbreken eener definitieve afspraak tusschen de Nederlandsche regeering te Londen en de geallieerde leegerautoriteiten, van het noodgedwongen naar eigen inzicht op treden' van plaatselijke commandanten der geallieerden en daarna nog de inschake ling van het M.G., niet langs den nor malen weg naar hun bezitters konden te- rugkeeren. Het wetsontwerp houdt in, dat de feitelijke toestanden thans geregulari seerd worden. Mej. Tjeenk Willink keerde zich niet tegen de wet zelve, doch achtte het on aanvaardbaar, dat oorlogsslachtoffers en oorlogsgeweldslachtoffers gelijk worden ge steld en ontwikkelde nog eenige bezwaren van technischen aard. „A la guerre comme la guerre", zei echter minister Lieftinck en de geachte afgevaardigde legde er zich tenslotte bij neer. Hierna ging de Kamer in comité-ge neraal om zonder nieuwsgierige toe hoorders de buigings-n te behandelen. Verschenen is het voorloopig verslag der ïweede Kamer over liet Ontwerp van Wet nopens een Nationalen Spaarraad en het uitgeven van rjjksspaarbrieven. Hieraan» ontleenen wij: Door zeer vele leden werd dit wets ontwerp met weinig geestdrift begroet. Hoewei overtuigd van de noodzakelijkheid van het sparen, betwijfelden zij sterk, of de in dit ontwerp voorgestelde middelen tot eenig resultaat zouden leiden en zoo dit al het geval zou zijn, of die wel nood zakelijk, althans gewenscht moeten wor den geacht. Andere leden wezen er op, dat er veelal gespaarq zal moeten worden voor inves- teering dp langen termijn, aangezien het verkrijgen van kapitaal voor Industrie financiering een groot probleem vormt Hierin belegde gelden kunnen echter niet op korten termijn worden terugbetaald. Niettemin blijkt 'de minister zich te wil len richten tot de kleinere spaarders, die thans hun consumptie moeten uitstellen, totdat zij op een later tijdstip beter en goedkooper aan hun behoefte kunnen voldoen. Zoodra dit tijdstip Is aangebro ken, zullen dus de door deze groep ge spaarde gelden wederom worden opge vraagd, hetgeen tot betalingsmoeilijkhe den zal leiden, daar het in deze omstan digheden onwaarschijnlijk is, dat nieuwe spaargelden de plaats van de oude srul- len Innemen. Veeleer komen voor inves- teeringsdoeleinden dan ook de grootere spaarders in aanmerking. Dezen zijn ech ter afgeschrikt door de monetaire en fis cale politiek der regeering. Sommige leden merkten hiertegenover op. dat het wetsontwerp een kans moet worden gegeven, al zagen zij niet veel suc ces ln het vooruitzicht. De „bloembollenbordjes" zijn weer op de A.N.W.B-wegwijzers in de Bol lenstreek verschenen. De A.N.W.B geeft hierdoor ook dit jaar weer aardige en afwisselende bollenroutes aan Uit de richting Den Haag beginnen de bordjes bij het viaduct Wassenaar, uit de rich ting Haarlem begint de route bij den zijweg naar Zandvoort. De volgende amateur-boksers zijn aan gewezen om de Nederlandsche kleuren te verdedigen bij de Europeesche kampL oenschappen, welke van 1216 Mei a.s. te Dublin worden gehouden: Vlieggewicht: A. van Oosten, Den Haag. Bantamgewicht: J- v. d- Meulen, Leeu warden. Vedergewicht: J. Hessels, Haar lem. Lichtgewicht: F. Beekwilder, Breda. Middengewicht: J. Schubart. Groningen. Halfzwaargewicht: H- Quentemeier, En schede. Zwaargewicht: J. Niemans, Am sterdam. Bij de laatste patrouilletocht naar de plaats in het Boerangrangcomplex, waar de Dakota van de lijn BataviaBan doeng is neergestort, is voor de omgeko menen een eenvoudig graf ingericht. De vlag, die geschilderd was op de staart van het vliegtuig, is als gedenkteeken ge bruikt. Namens bemanning en passagiers wer den- op de aluminiumplaat gegraveerd de woorden: „Verongelukt 12 Maart 1947 met de Dakota NR VH—REZ" en als onderschrift: „11 April 1947 Zij rusten in vrede." Het graf is afgedekt niet granietblok- ken en omheind met kleine boomstam men, touwen en stukjes graniet. Imter Van der Mijl hield voor alle ge zindten een korte godsdienstoefening, waarbij de gebeden in de Nederlandsche taal werden uitgesproken. Besloten werd met gezamenlijk vijfmaal het „Or.ze Va der" en „Wees gegroet" te bidden. Met meegenomen trotyl bliezen de technici van de militaire luchtvaart h 't wrak van de Dakota op. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat de Kamer be sloten heeft den naamvalsuitgangs-n in haar stukken te laten vervallen. Amsterdam, 23 April 1947. Bij het vaststellen der hoofdkoersen ga ven de meeste fondsen vandaag weinig koersverandering te zien. Tengevolge van eenige winstneming was de Indische markt hier en daar wat luier. Incourante Suiker- aandeelen, zooals Java-Cult, en Nisu moes ten circa 5% prijsgeven. Het hoofdfonds H.V.A. kon zich weliswaar op 229 nog ta melijk goed handhaven, doch in de vrije markt gaf de beurs een stukje af, waar door de koers tot 226 Inzakte. Van Rubberfondsen kwam A'dam Rub ber op een circa 2% lager niveau, de min der courante soorten bleven echter goed op peil. De vrije markt bracht voor sommige hoofdfondsen wel eenige verbetering, doch het peil van gisteren werd toch meeren deels niet bereikt. Scheepvaartaandeeln blijven vrij vast ln de markt liggen. Het voorloopig Oostelijk elftal heeft gisteravond in een wedstrijd tegen het Nederlandsch militaire elftal met 02 het onderspit moeten delven. De militai ren speelden een goed partijtje voetbal, dat met twee uitstekende doelpunten, na fraai samenspel van de gebrs. Kolk man (Go Ahead), beloond werd. v De Oostelijke ploeg had haar verdedi ging versterkt. De spil Willemink fun geerde als derde back, wat, gezien de felle stormloopen van de militairen, ze ker noodig was. Was er voor de rust slechts een gering overwicht van de militairen gebleken, daarna kwamen de Oostelijke spelers er nog maar weinig aan te pas. Hun tegenstanders opereer den door middel van lange centers, het spel goed open houdend, wat hun aan vallen een gevaarlijk karakter gaf. Het spel was ongeveer een kwartier oud, toen Kolkman Sr. na een vlotte combinatie met een hard schpt in den benedenhoek de score opende. De strijd golfde eenigen tijd op en neer, waarbij een gevaarlijke situatie voor het mili taire doel ontstond, doordat een der achterspelers het leer verkeerd op zijn schoen kreeg. Keeper Pil kon slechts door een wanhopigen sprong redding brengen. Even kwam het Oosten er wat beter in. Het spel werd echter te kort gehouden en de militairen namen weer de overhand. Na de rust kwamen zij duidelijk in de meerderheid, maar het hechte verde- digingsblok van de tegenpartij bleek moeilijk te passeeren. Vooral in het laatste kwartier waren de soldaten niet van het Oostelijk doel weg te slaan. Vijf minuten voor het einde werd hun zwoe gen beloond, toen de gebrs. Kolkman andermaal een stormloop ondernamen op Iking's heiligdom. De jongste gaf uit stekend aan en de oudste bracht met een laag schot den stand op 20, waar mee het einde kwam. rigineele advertenties hebben meer beteekenis dan alledaagsche, wat niet beteekent, dat men vandaag of morgen de aankondigingen van hui zenveilingen in 't Notarishuis in roman vorm verwachten kan. Het zou een re volutie beteekenen, wanneer men zou lezen: „Notaris Brans is voornemens op 8 Mei in publieke veiling te brengen een allerliefst huis, met een gezelligen kijk op een drukken weg, knus zolderkamer tje voor een bakvisch, voortreffelijke glas-in-lood ramen en een tuintje als een paradijsje, groot 0,67 Are, niet ver huurd, een schijntje belastingen". Zoo adverteert een notaris niet. Maar een particulier kan zich wel eens in zij:aanprijzing laten gaan, ten bewijze waarvan de hiervolgende annonce in een provinciaal blad: „Liefde woont in 't kleinste hutje". Keurig klein huisje te koop, onge veer 4x2 meter. Zeer geschikt voor jongelui van niet te groot for maat, die wenschen te trouwen. Prijs f 1150.Te bezichtigen te Hilversum Kijk, dat is adverteerenEerst de roerselen van de ziel raken en een liefde suggereeren, die in ieder geval grooter is dan 4x2 meter. Daarna voorzichtig met de bedenkingen komen, want de jongelui moeten van niet te groot for maat zijn. Menschen van formaat koo pen overigens geen huizen voor f 1150. We stellen ons zoo voor, dat het ter plaatse een gedrang zal worden van lilliputters, die van het gemeentebestuur de voorkeur krijgen, omdat ze met twee of drie gezinnen in dit hutje kunnen samenwonen. Toch moet men geen gekheid maken met dit aanbod. Toen ik het las. schoten me de tranen in de oogen, want het trok me terug naar een verleden, naar de dagen toen ik ook met niets begon, terwijl ik nu minstens vijf van die keurige kleine huisjes noodig zou hebben. Ach wat heerlijk, als je wenscht te huwen en de liefde kan in een stulpje gedijen Zondag 27 April Velsen—Volendam Vriendensch.HBC DEMTerrasvogels CNF—NAS WB-WE O. GezellenIEV TYBBWassenaar LisseTeylingen Inzendingen toj. en met Zaterdag ochtend 9 uur op open briefkaart (dus niet in enveloppe) aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Bij- de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp betreffende wijziging van de leerplichtwet. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: De minister heeft zich ernstig bera den over de vraag of en, zoo ja, in hoe ver het wenschelijk is de verlenging van de leerverplichting en het achtste leer jaar te handhaven. Hij acht dit leerjaar van eminent belang. De verlenging van den leerplicht is echter z.i. alleen verantwoord, wan neer het Nederlandsche volkskind in het achtste leerjaar zoodanig onderwijs ontvangt, dat het beter voorbereid op het leven dan thans de maatschappij kan ingaan. In het achtste leerjaar, en het zelfde geldt ook voor het zevende, dient de zelfactiviteit der leerlingen te worden ontplooid. Herhaling van het in vorige Vrijdag 25 April letters Q t.m. T; Zaterdag 26 April letters U t.m. Z. 1 Mei a.s. zal de heer W. Koper 25 jaar in dienst zijn als bediende bij de firma Brokmeier, Haltestraat 50. Donderdag HILVERSUM II 415 M. 14.00 Stafmuziekcorps 14.40 Causerie voor de vrouw 15.00 vroolijke klan ken 15.30 Hoborecital 16.00 Lez. 16.45 Amati trio 17.15 Gram. 17.50 Jeugd 18.00 AU Round sextet 18.45 Lezing 19.00 Nieuws 19.15 Nieuws uit Indië 19.30 Gram. 19.40 Lezing 20.00 Nieuws 20.05 Ontspanning na inspanning 21.30 Gram. 22.00 Nieuws 22.15 Lezing 22.35 Kamerkoor 22.45 Avondoverd. 23.00 Nederl. muz. 23.30 Gram. HILVERSUM I 301 M. 1400 Gram. 14.40 Opera Carmen 15.35 Gram. 16.00 Kamer-orkest 16.40 Reportage Wieringermeer 17.10 Gram .muz. 18.00 Nieuws 18 15 Gram. 18.30 Ned. Strijdkr. 19 00 Lezing 19.15 Albert Dana, tenor 19.45 Lezing 20.00 Nieuws 20.05 Dingen van den dag 20.20 Metro- pole-ork. 21.45 Sport -22.15 Lez. 22.45 Malando 23.00 Nieuws 23.15 Gram.muz. Vrijdag HILVERSUM II 415 M. 7 00 Nieuws 7.15 Ochtendgym. 7 30 Gram. 7.45 Woord van den dag 8.00 Nieuws 8.15 Westminster Abbey koor 8.30 Morgenconcert 930 Waterst. 9.50 Gram. 10.30 Mor- gend. 11.00 Zangrecital 11 30 Gram. 12.00 Ensemble Douwinsky 13.00 Nieuws 13.15 Koor 13.45 Piano kwartet 14.20 Lezing 14.40 Voor elck wat wils 15.15 Luzern Slngknaben 15.30 Fluitrecital 16.00 Verzetspoëzie 16.30 Radio kwintet 17.00 Gram. 17.15 Gia- conda ensemble 18.00 Pianorecital 18.25 Reportage 18.45 Lezing 19.00 Nieuws 19.30 Liederen 19-45 'Lezing 20.00 Nieuws 20.05 Stem vork 20.15 Lezing 20.40 Lezing 21.00 Gram.muz. 21.10 Rad. Pbiln. ork. 22.00 Nieuws 22.15 Vragen aan voorbijgangers 22.45 Avondoverd. 23.00 Populaire avondklanken. HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgym. 7-30 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Gram 8.50 Vrouw 9.00 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Regenboog 10.45 Lezing 11.00 Royal opera orkest 11.15 Vrouw 11.30 Alina de Silva, zang 11.45 Familieber. 12.00 Pierre Palla 12.35 The Skymasters 13.00 Nieuws 13.15 Vaudeville ork. 14.00 kookkunst 14.20 Ballet muz. 15.20 Lezing 15.50 Gram. 16.30 Jeugd 17.00 Jan Corduwener 17.30 Lezing 18.00 Nieuws 18.15 Vara feliciteert 18.20 Musette klanken 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Denk om den bocht 19.15 Lys Gauty, zang 19.30 Lezing 20.00 Nieuws 20.05 Concert 20.30 Lezing 21.00 Congres Partij van den Arbeid 21.30 Gram. verz. progr. 22.00 Lez. 22.15 Jan Vogel 22.40 Avondw. 23.00 Nieuws 23.15 Concert. leerjaren geleerde blijve zooveel moge lijk achterwege. Naar overtuiging van den minister is het niet geoorloofd den ouders de verplichting op te leggen hun kind het achtste leerjaar te doen volgen, indien vaststaat, dat het daarin gegeven onderwijs practisch van geen of weinig beteekenis is. De minister acht het daarom noodzake lijk de verlenging van de leerver plichting op te schorten tot een zoodanig tijdstip, dat voldaan kan worden aan den eisch, dat goed on derwijs in het' achtste leerjaar kan worden gegeven. Hij meent, dat in den tijd van ongeveer drie jaren aan deze voorwaarde kan worden vol daan. De minister wenscht de leerplicht wet niet alleen voor het lager on derwijs, maar voor het geheele on derwijs te doen gelden. Verhooging van de bestaande straf maat kan z.i. bijdragen tot beperking van het euvel van schoolverzuim. In het onderhavige wetsontwerp krijgt de inspecteur de bevoegdheid bij huis onderwijs de lessen bij te wonen, terwijl 't wettelijk evrplichte aantal uren wordt verhoogd. De gemeenteraad van Helsinki neeft tot alle internationale amateursport organisaties een oproep gericht de Olym pische Spelen van 1952 aan de Finsche hoofdstad toe te wijzen. De Finsche re geering heeft allen noodigen financieele» steun aan de gemeente Helsinki toege zegd. Behalve Helsinki hebben zich ook voor de Olympische Spelen 1952 aangemeld: Lausanne en Stockholm. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de afdeeling Athletiek organi seert De Meteoor op Zondag 27 April een nationalen veldloop voor A-. B-, C- en D- klasse. Deze veldloop komt in de plaats van den bekenden jaarlijkschen singel- loop. Het parcours is uitgezet in deh Oostzanerpolder achter den Zaandammer- dijk en dus vanaf den dijk geheel door het publiek te overzien. 13. Het kostte Dokie niet veel moeite om boei 13 te vinden. Da delijk toen hij op het gevaarte sprong, zag hij het hefboompje zitten waarover een notitie was gemaakt op de rand van de krant die om de bom was gewik keld. In z\jn geestdrift om dit hefboompje over te halen, maakte Do. kie echter een fouti Hij vergat zijn roeibootje vast te leggen. Langzaam dreef Do- kie's enige schakel met de bewoonde wereld weg. Het resultaat van Dokie's handbeweging aan de hefboom was echter verras send: als een geduldige bruinvis verscheen de stalen rug van de eenmansduikboot. Dokie had zijn besluit genomen. „Als ieder- een nog doet alsof het oorlog is, doe ik het ook,f zei hV zichzelf. Met een elegante beweging sprong hij in het manjJ ,,t „Deze boot wordt natuurlijk spoedig door iemand redeneerde hij. „Wanneer deze knaap hem komt halen, zal Da voor een verrassing zorgen!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2