A' K. V.P. bepaalt haar standpunt Mr. SASSEN KEERT ZICH TEGEN ONDERNEMERS Eieren en melk niet van den bon omroepers! (4tO'OAcl ENGELAND TUSSCHEN DE GROOTEN VERVANGINGSWAARDE DE EENIGE BILLIJKE BASIS PU ROHM NIEUWE BONNEN THE KEYS OF THE KINGDOM Film die niet alleen bij katholieken indruk zal maken op de heide DONDERDAG 24 APRIL 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Sovjet-Unie stelt hooge eischen voor Britsch-Russisch verdrag Frankrijk voor een broodcrisis ■pppppy WmlËË WSm5»t TWEEDE KAMER goedkoop adverteeren - Groot congres te Venray Voor katholieke jeugd- standsorganisaties Rantsoenbonnen voor waschpoeder en soda (Wordt vervolgd) Zomermelkprijs 2 Ernest Bevin is een van de men- schen die het in Moskou bijzonder druk hebben. Naast zijn aandeel Jh de Viermogendhedenconferentie over "et Duitsche vraagstuk, heeft de En- gelsche minister immers nog een andere taak: hij moet ook de mogelijkheden onderzoeken voor een nieuwe Britsch- Russische toenadering. Het initiatief voor zulk een toenadering is, bij het oegin van dit jaar, van hem uitgegaan, t°en hij er op aandrong, het in 1942 tusschen beide regeeringen gesloten Verdrag, waarvan in de praktijk zoo geurig te bespeuren viel, weer op te frisschen en eventueel te verlengen. Stalin, met hem telegrammen wisselend, xt®lde daarop voor, dat men het ver lag niet slechts zou verlengen, maar °°k zou herzien. Sinds dien tijd zijn er slechts geringe Vorderingen op dit terrein gemaakt. Een aantal hooge Sovjet-autoriteiten heeft Groot-Brittannië bezocht en bracht van daar den indruk mee, dat er een stem ming onder het Engelsche volk heersch- t®. die overwegend vriendelijk jegens Rusland was. En er zijn voorbereidende besprekingen geopend voor een weder- °Pnemen van de handelsbetrekkingen, die dan aan Engeland vooral hout en Sraan zouden, moeten opleveren. Een nieuwe toon kwam er in de onderhandelingen, toen Rusland, door middel van het nagenoeg °fficieele regeeringsblad „Pravda", en kele dagen geleden deed verstaan, dat een Engelsch-Russisch verdrag een in houd moest hebben, die het wezenlijk deed verschillen van dat van 1942. Toen betroffen de bepalingen een gezamen- i'iken afweer van eventueele Duitsche a8ressie. Nu echter, schreef de „Pravda", moet een verdrag beide partijen ver- Plichten, zich te onthouden van alle overeenkomsten en maatregelen, die, zelfs indirect, tegen den ander gericht zouden zijn. Hetgeen wel heel wat ver der gaat. Voor Engeland zou dit al dadelijk meebrengen, dat het zich losmaakte van zijn vriendschap voor de Vereenigde Staten, die in Moskou, en niet geheel ten onrechte, als de grootste vijand der Sovjet-Unie worden beschouwd. Los making van Amerika zou voor Groot- ®rittannië ongetwijfeld tot gevolg heb- bph dat men meer van Rusland afhan kelijk werd. En terwijl men aan den eenen kant mag betwijfelen, of inder daad >de stemming op het Britsche eiland wel zóó gunstig voor Rusland is, dat men het als partner-,n-de-wereld- Politiek zou willen accepteeren en er een goeden vriend voor zou willen ver hezen, aan den anderen kant is het de vfaaS. of Engeland zich wel van Ame rika kan losmaken. Niet alleen is het aan de V. S. groote sommen gelds schul dig en is het sterk op hen aangewezen voor den aanvoer van voedsel en grond stoffen, het werkt ook ten nauwste met hen samen op militair en politiek ge bied en zou. als het deze samenwerking opzegde, practisch zijn wereldpositie moe- jm opgeven, omdat Amerika nooit, en niet bij een Britsch-Russische "ti-Amerikaansche overeenkomst, den cfkregen Invloed in het Nabije Oosten, ill het hi; de onmiddellijke nabijheid dus van Suez-Kanaal en den overland-ketting sschen Europa en Azië, die door de staten van Nabije en Midden-Oosten wordt gevormd, zal willen afstaan. Engeland kan dus niet ingaan op een verdrag van zoo wijde strekking als door de „Pravda" wordt geopperd. Het heeft dit al eerder te verstaan gegeven, toen Bevin enkele weken geleden voorstel len, die de strekking hadden, een wig in de Britsch-Amerikaansche vriend schap te drijven, verwierp. En dat de „Pravda" in hetzelfde artikel uitdruk kelijk verklaart dat het niet de Russi sche bedoeling is,. Engeland en Amerika van elkaar te scheiden, verandert niets aan het feit dat in dit artikel, waaruit ongetwijfeld een regeeringsstandpunt blijkt, dan toch ideeën naar voren ko men, die op zulk een scheiding lijn recht aansturen. Is de Russische eischen inderdaad zoo ver gaan als de „Pravda" suggereert, dan zijn, dunkt ons, de besprekingen van Bevin en de Rus sische politici tot mislukking gedoemd. Misschien overvraagt men te Moskou slechts en is het genoemde artikel maar een eerste, natuurlijk veel te hoog, bod, waarop een tegenbod;, natuurlijk veel te laag, verwacht wordt. De naaste toe komst moet uitwijzen, of dit „misschien" te optimistisch dan wel te pessimistisch is: of, na het falen van de pogingen om een viermogendhedenverdrag te slui ten, ook een tweemogendhedenverdrag, waar Rusland bij betrokken is, tot de onmogelijkheden behoort: of Engeland nog meer den Amerikaanschen kant, dien van openlijken vredesstrijd met de Sovjet-Unie, zal opgaan, dan wel tus schen Moskou en Washington een eigen, zelfstandige plaats zal weten te be houden. Frankrijk staat op den rand van een broodcrisis en een verlaging van het broodrantsoen tusschen 40 en 50 procent wordt verwacht. In sommige wijken van Parijs was het brood Woensdag zeer schaarsch en ongeveer 10 pCt. van de bakkerswinkels was gesloten. De hevige vorst van dezen winter is de oorzaak van deze schaarschte, aldus officieele verkla ringen. s -si# t Vergoeding oorlogsschade Nasleep van den winter. Op Schiphol is men druk bezig met het herstellen van de startbanen, die tengevolge van den strengen winter ernstig geleden hebben (Van onzen parlementairen redac teur) M". Joekes' interpellatie over frau de en knoeierijen heeft weinig re sultaat opgeleverd. De Kamer heeft er zeker geen politieke en dema gogische munt uit geslagen; zij heeft in het algemeen terecht geen aanlei ding gevonden om de regeering in ge breke te stellen, doch men moet niet vergeten, dat het dientengevolge dan ook gebleven is bij het constateeren van ontstellende hoeveelheden knoeierijen, misschien niet zoo zeer onder de amb tenaren v/at de ministers daaromtrent mededeelden klonk tamelijk geruststel lend, al moet men ook in dit- opzicht vooral niet generaliseeren maar des te meer in den vrijen sector van 't maat schappelijk leven. En men weet daar practisch niets meer tegen te doen dan er reeds tegen gedaan wordt. Dat was ook op het slot van deze tweede debat middag het einde van alle wijsheid. De heer Joekes kon veilig constateeren. dat de antwoorden der ministers hem het bewijs hadden geleverd van den ontstel lenden omvang, dien de fraude .èn knoeierijen hebben aangenomen. Had het overigens veel nut deze mis standen nog eens te constateeren? Naar onze meening heeft het eerder na- dan voordeel- opgeleverd Als het publiek tot de slotsom moet komen, dat ook regee ring en Kamer als zij er samen overleg over plegen er geen gat in zien, dan kan dit op niemand een verheffende uit werking hebben, terwijl het op de frau deurs en de knoeiers daarentegen een uit stekenden indruk moet maken. Zij halen er verlichter bij adem Van ue gewone po- litioneele maatregelen hebben zij niet al te veel te duchten. Een middel, dat mis schien op den duur meer afdoende is, is een middel op langen termijn. Het is opvoeding in bedrijfsethiek. Mr. Sassen beva] dit aan als therapie, «lie de kern van de kwaal kam aan tasten, en hij deed dit in een opmerke lijke en koene rede, waarin hjj zeer openhartig twee redenen aanwees, al thans twee symptomen van de geeste lijke ziekte, die zich in dit kwaad open baart. Eén daarvan is de goederenschaarschte, die mede te wijten is aan het falen van de heele wereld om internationaal de welvaart te organiseeren. Maar daarnaast zajr mr Sassen als een ander symptoom van het materialistische egoïsme, dat de wereld beheerscht, niet alleen den zwarten, maar ook den „witten" handel En hij be doelde daarmede te zeggen, dat men in sommige bedrijven met legale prijzen zoo veel verdient, dat men bij minder pro ductie dan vroeger meer winst maakt. Byrd beschuldigd van Zuidpool-nepotisme op" Hoogvlieger vloog fevergeefs Belt U nog maar eens Op het matje bij de Amerikaansche autoriteiten voor aardrijkskundige namen heeft een dezer dagen Sestaan: admiraal Byrd, de man, die ln den afgeloopen winter „den grooten ®Prong" maakte naar het Zuidpool-ge- Wed. Men verwijt hem nu, dat hij zich "aar aan „Zuidpool-nepotisme" heeft schuldig gemaakt door bergen en deelen Van de ontdekte streken naar zijn fa milie-leden te noemen. Vroeger noem- h® hij een streek Mary Byrd-land, naar 2iin vrouw, later Hal-Flood Range naaf 2'jh oom. Daar Byrd voor zijn vroegere ®xPedities het geld zelf fourneerde, wil- ~e men hem dat niet kwalijk nemen ■fear bij den laatsten door den staat ge- Rhancierden tocht noemde hij een berg op „Bolling Flood", naar zijn neef Bol- 'hg Byrd Flood, een employé bij de radio. Deze neef, die eenige weken ge iden telegrafisch met Byrds stap ge lukkig werd gemaakt, zal dus zijn berg op weer moeten afstaan. Heel erg kwa- Ük neemt men het den Pool-reiziger Overigens niet, „want", zoo verklaarde h® commissie, „Byrd is een onstuimig Plan. Als hij dat niet was, zou hij nooit 2uike groote dingen hebben verricht". Denemarkens nieuwe koning Fre- derik is een even eenvoudig man als zijn vader. Zooals deze te 'lasrd door Kopenhagen reed, zoo fiet ste Frederik door de straten van de stad. '0en hij vroeger zijn bureau in de stad Bij een van deze fietstochten heeft 6 nieuwe koning eens hoogloopende ru- z'e met een Amerikaan gehad, die in e®h rijke limousine reed en den kroon- ®r'hs bijna omver reed. „Kun je niet Uitkijken", schreeuwde de Amerikaan. denk je wel dat je bent?" „De fyoonprins" antwoordde Frederik rus- lg. „Zoo", klonk het sarcastische ant woord van den Amerikaan, „en ik ben Roosevelt". „Dat is vreemd", repliceerde federik, „de heer, bij wien ik een tijdje gleden op het Witte Huis heb gelo erd, heette ook zoo". Roning Frederik houdt meer van va- Ep dan van paardrijden en in zijn jon- |e. jaren heeft hij veel op zee gezworven, j Jh voornaamste ontspanning zoekt hij u de muziek, waarin hij het ver ge acht heeft. Meermalen heeft hij het 'kest van het Koninklijk Theater ge- 'figeerd. oning Gustaaf vertoeft, zooals ge- V'oonlijk in dezen tijd van het vjaar, in de Fransche Rivièra, waar Ohr) dagelÜks met zijn kraag op en tien 6en dikke plaid de tenniswedstrij- bijwoont. zijn dagelij ksche beslom meringen laten hem vanzelfsprekend ook in Nice niet met rust. lederen dag belt hij den kroonprins in Stockholm op voor een korte bespreking van de fei ten van den dag. Het toeval wil echter, dat het particuliere nummer van den kroonprins in het koninklijk paleis het zelfde is als van een van Stockholms grootste bioscopen. Zoo kon 't gebeuren, dat de koning door een misverstand verbonden werd met de loketjuffrouw van het theater. „Wat is het program ma van vandaag?" meende de koning aan den prins te vragen. Hij vroeg het echter aan de loketjuffrouw, die ant woordde „Ingrid Bergman en Cary Grant in den thriller „Notorious". Maar er zijn geen plaatsen vóór Maandag Belt u nog maar eens op". En zooals te doen gebruikelijk ging de hoorn op den haak. Op een Californisch vliegveld werd een dezer dagen een drama ont dekt. Gespannen keken honder den belangstellenden de snelle stijging na van een vliegtuig, dat een poging zou doen het hoogterecord te breken voor lichte sportvliegtuigen. Kleiner en kleiner werd de stip van het toestel en de piloot volgde nauwgezet de beweging van zijn instrumenten. Zes en twintig duizend voet moest hij met vierhonderd meter overtreffen om het vroegere re cord te breken. En hij steeg hooger en hooger tot hij ervan overtuigd was, dat het genoeg was. Toen hij landde kwa men de controleurs reeds aanloopen om de barograaph te controleeren, waarbij zij ontdektendat de piloot vergeten had het instrument in werking te stel len! In de hoop een betrekking te krijgen, wierp een Engelschman een offer gave in een offerblok voor een An- toniusbeeld in een kerk. En inderdaad, hij kreeg wat hij verlangde. Alleen viel hem na eenigen tijd het salaris tegen. Kwaad over dezen tegenvaller ging hij terug naar de kerk en haalde het offer blok leeg. De rechter dacht er niet zoo gemak kelijk over als deze Engelschman en vond de verontschuldiging van „ik wilde alleen maar mijn geld terug hebben" maai zwak en hij veroordeelde hem con form den eisch tot zes maanden. Men had mr. Sassen daar gaarne eens wat verder op in willen hooren gaan. Hij spreekt, anders nooit, wanneer het over economische onderwerpen gaat. Doch men kreeg hier een geluid te hooren, dat nog nieuw was in dezen hoek, een geluid, waarin men het rumoer waarnam van- een ongenadigen, leelijken strijd; den strijd om de onbeperkte winstvrijheid, dien onderne mers voeren tegen iedere poging tot be teugeling van dezen hartstocht om wille van het algemeen belang. Bedoelde mr. Sassen te zeggen, dat onze prijsbeheer- sching hierop neerkomt, dat wij ln vele gevallen op wettige wijze worden gebrand schat? Men zou het haast vermoeden, en als dit zoo is, dan zou het merkwaardig kloppen met wat het publiek daaromtrent vermoedt. In ieder geval was mr. Sassen weinig vriendelijk gezind jegens de onderne mers, waarmede hij niet ver uit de buurt bleef van de philippica, die de heer Hofstra eenige weken geleden heeft af gestoken, zij het dan dat de heer Sas sen zich er voor wachtte te generali seeren. Hij corrigeerde den heer Joekes, waar deze had gesproken over de feilen van het bedrijfsleven. Hij achtte het juister den vinger maar op de wonde te leggen en te spreken van de onderne mers. En terloops merkte hij ook nog op, dat men zich geen overdreven voorstel ling moet maken van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisaties, wanneer men niet voornemens is radicaal het mes te zetten in ons kapitalistische vennoot schapsrecht. Als bijkomende oorzaak ziet de heer Sassen dan ook nog de overbodige amb tenarij, matig betaald bovendien, zooals ambtenarij wordt, en daarom een zwakke prooi voor krachtige ondernemers, die voor hun bedrijf vechten En voorts moet men niet alleen letten op een paar oneer lijke douaniers, doch men moet vooral de hoogere rangen in het oog houden. Tenslotte vestigde mr Sassen nog spe ciaal de aandacht op de'ongehoorde wan toestanden van Baarie-Nassau en Baarie- Hertojr met vierendertj„ Belgische encla ves in Nederlandseh gebied, terwijl de wegen, die er door loo*pen, geen nationa liteit bezitten. Bat vraagt om sluikhan del. zei mr. Sassen. Het is zacht gezegd. Het i s krachtens zijn natuur sluikhan del. Van de ministerstafel werd erop ge antwoord. dat men het aan den ambtge noot van Buitenlandsche Zaken zal over brengen. Ze dronken een glas, zegt het spreekwoord. De rest kent men. Veel is er geklaagd over de lichte straf fen, die er bij dergelijke delicten worden uitgedeeld, en mr. Van Maarseveen heeft in twee termijnen betoogd, dat deze straf fen niet licht zijn. omdat er veelal ver beurdverklaringen, die ruïneus zijn voor de gestraften, bij worden uitgesproken. Geheel overtuigend klonk het nog niet Evenmin overtuigend was minister HÜys- mans in zijn verdediging van het stelsel, waarbij het lidmaatschap Tan een bedrijfs groep in één persoon vereenigd is met het lidmaatschap van een rijksbureau Men zou zeggen, da+ dit knoeierij in dé hand werkt Maar minister Huysmans betoogde, dat dit nu juist de corruptie uitsluit' Het blijkt in de practijk zoo goed te gaan, hetgeen overigens te bewijzen viel en nog valt. Vermeld moet nog worden, dat minister Mansholt tlians definitief heeft verklaard, dat eieren en melk niet van den bon gaan met het oog op de voorziening in den komenden winter. Men wist het al, maar waarom heeft een lid van het kabinet dan eerst eenige maanden geleden verteld, dat de eieren vrij zouden worden? Het is niet de eerste keer, dat een minister dingen aankondigt, die later niet waar blijken te worden. Het is zelfs mode geworden sedert de bevrijding. En dan klaagt men over ver keerde berichtgeving door de pers De plaatselijke afdeeling van de K- J- M. V. „St. Andries" te Venray organi- segrt 15 Augustus a.s. een algemeen congres van alle B-K. jeugd-stands- organisaties. Er wordt gerekend op on geveer 20.000 deelnemers. Uitncodiging zijn verzonden aan Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong, Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, en de ministers Beel, Gielen, Maarsse- veen, Huysmans, en Fièvaz. Speciaal huidmiddel voor vrouwenschoon uitdePurol-Fabrieken. (Van onzen Haagschen redacteur) Nu de komende wettelijke regeling van de oorlogsschade een stadium heeft be- reikt, waarin de algemeene belangstel ling ten top is gestegen, hetgeen tot spanningen heeft geleid, die vaak in praegnante uitspraken tot uiting komen, stemt het tot groote voldoening te ver nemen, dat de Katholieke Kamerfractie na lange en gedegen studie eindelijk haar standpunt definitief heeft bepaald. Het zal vooral de duizenden oorlogs getroffenen ten zeerste verheugen te vernemen, dat de K. V. P. tot de con clusie is gekomen, dat de vervangings waarde de eenige billijke basis is waar op vergoeding van oorlogsschade kan plaats vinden. De Kamerfractie zal dit standpunt met hand en tand tegen andere meeningen verdedigen. Het was mr. F. Teulings, die zich reeds langen tijd met de studie der in gewikkelde problemen van de oorlogs schaderegeling intensief heeft bezig ge houden, die ons deze mededeeling deed Het standpunt van de Katholieke fractie werd daarbij als volgt geformuleerd: „Naar goede parlementaire zede be paalt de fractie definitief haar stand punt na van het door "de regeering in te dienen wetsontwerp te hebben kun nen kennis nemen. Dit neemt niet weg, dat ten' aanzien van de wijze van beoor deeling dezer materie voor de fractie voorop zal staan, het komende wets ontwerp primair te toetsen aan deze norm: staan de vervanging en het her stel voorop en wordt de getroffene daar bij rechtvaardig en naar sociale en eco nomische maatstaven juist en billijk behandeld? De financieele en c.q. monetaire as pecten mogen noch kunnen worden uitgeschakeld. Deze behooren echter niet het uitgangspunt te zijn en zeker behooren de getroffenen financieel niet in een toestand te worden gebracht, waarin hun sociale zekerheid op losse schroeven wordt gesteld. Om het popu lair te zeggen: de rechtvaardigheids- norm zal vers één moeten zijn, het financieringsprobleem vers twee." Deze formuleering raakt meteen het kernpunt van de controverse in de systemen die eenerzijds door de regee ring, in casu door den minister van financiën, anderzijds door de K.V.P., en we mogen wel zeggen door alle oorlogs getroffenen in ons land, worden voorge staan. De Minister en blijkens een onlangs verspreid pamflet, ook de Partij van den Arbeid, stellen zich op het standpunt, dat de financieele mogelijk heden of liever de onmogelijkheden! primair uitgangspunt moeten zijn bij de beoordeeling van de basis waarop de oorlogsschade zal worden vergoed, de getroffenen en met hen de K.VP. (en ook de verschillende Herstel-Stichtin gen) zijn van oordeel, dat het financie ringsprobleem er een is van de tweede orde en dat voorop moet staan dat aan de getroffenen wordt teruggegeven wat verloren is gegaan. De minister begint met te zeggen: we kunnen het niet betalen. De rijksbij drage beloopt toch al 3 a 4 milliard, vergoeding op basis van vervangings waarde zou 10 a 12 milliard eischen, dat zou tot inflatie leiden, hetgeen een nog veel grootere ramp beteekent. Het ls daarom te verwachten, dat hij zich in het komende wetsontwerp zal blijven stellen op vergoeding op basis van de waarde in Mei 1940 en dat hij slechts de financiering van 't noodzakelijke te kort zal willen perfectionneeren. Hij er kent dus zelf, dat de waarde van Mei onvoldoende is en wil door een finan cieele tegemoetkoming het tekort over bruggen. De credieten zijn dan rente- De missionaris als zielszorger voor de jeugd in de film „The Keys of the Kingdom". dragend voor het rendabel gedeelte der herstelkosten en renteloos voor het ove rige deel. De verhouding tusschen het wel en niet rendabele deel der kosten zal ieder twee jaar opnieuw bekeken worden en eerst na 10 jaar definitief worden vastgesteld. In de praktijk zou van dit systeem b.v. het gevolg kunnen zijn, dat een boer die door hard werken er in slaagt binnen de tien jaar de hooge herstel- kosten van zijn boerderij volledig renda bel te maken, alle voorschotten moet terugbetalen. Hij zou dan tegenover zijn niet getroffen collega en ook tegen over zijn wel getroffen, doch minder efficient werkenden collega wel in een zeer onvoordeelige positie komen. Hiertegen nu heeft de K. V. P. ern stige bezwaren. Zij gaat uit van het standpunt dat tijdens den oorlog het Ne- derlandsche volk door zijn verzet collec tief have en goed °P het spel heeft gezet en dat daarom de geleden schade nu ook collectief moet worden gedragen. De ge troffene heeft recht op vervanging van het verlorene, dus moet de basis vervan gingswaarde zijn. De overheid zal de vervanging kunnen vaststellen, uiteraard met aftrek van een marge „nieuw-voor- oud" (die nu nog niet vast te stellen is maar vermoedelijk zal liggen in de orde van 1012 pet.), terwijl men uiteraard eventueele verbeteringen en uitbreidingen zelf zal moeten betalen. Er zal ook so ciale differentiatie moeten zijn en ver schil in vergoeding van huisraadschaöe, waar het b.v. gaat om luxe zaken, kunst bezit en wat dies meer zij. Het is welhaast overbodig te betoogen, dat ook de K. V. P. geen inflatie wenscht te veroorzaken, maar zij acht het zeer wel mogelijk deze te voorkomen. De re geering immers heeft het in de hand door de ter beschikking stelling van ma terialen en arbeidskrachten b.v. en door een bindend voorschrift dat alle herbouw in overleg met de overheid moet geschie den het tempo van den wederopbouw en dus van de financiering zelf te bepalen. Bovendien beteekent het cijfer van 10 a 12 milliard een momentopname van het oogenblik, terwijl niemand kan beoordee- len, hoe het prijzenindexcijfer over vijf of tien jaar zijn zal. Het groote verschil met het regeerings- systeem ligt vooral in twee aspecten: ten eerste: het uiteindelijk recht op herstel (uitgezonderd aanwijsbaar on-economisch herstel) wordt erkend, zij het, dat voor de minst urgente gevallen de wachttijd geruimen tijd aal kunnen duren, en tén tweede: het herstel geschiedt zonder de getroffenen te belasten met een ophouw schuld wegens credietvefleening. zoodat oorlogsslachtoffers en niet getroffenen na dat herstel in gelijke conditie verkeeren. Mr. Teulings gaf ook een uitvoerig historisch overzicht over hetgeen sinds het Koninklijk Besluit van 9 Mei 1945 inzake de oorlogsschaderegeling is ge daan, waaruit bleek, dat de Katholieke fractie geen gelegenheid onbenut heeft gelaten om haar standpunt naar voren te brengen, doch dat vooral openbaarde, dat er binnenskamers hard is gewerkt. Na veel vijven en zessen heeft de mi nister van Financiën zich tenslotte be reid verklaard, met de afgevaardigden van de daartoe aangewezen stichtingen en organisaties overleg te plegen, al vorens het wetsontwerp bij de Kamers zou worden ingediend. Het voorontwerp de< wet is thans gereed en Zaterdag a.s. zal dit overleg ten departemente plaats vinden. voor het tijdvak van 27 April t.m. 10 Mei 1947 BONKAARTEN KA, KB, KC 705 (serie B) B-01 brood 800 gr. brood B-02 brood 400 gr. brood B-01 boter 125 gr. boter B-02 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet B-03 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet B-01 melk 4 liter melk B-03, B-05 melk 7 liter melk B-01 vleesch 100 gr. vleesch B-02 vleesch 300 gr. vleesch B-01 alg. 200 gr. kaas B-02 alg..l ei B-03 alg. 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) B-04 alg. 125 gr. koffie B-05 alg. 50 gr. thee B-06 alg. 250 gr. waschpoeder 250 gr. soda B-03 reserve 1600 gr. brood B-06 reserve 800 gr. brood BONKAARTEN KD, KE 705 (serie B) B-ll brood 800 gr. brood B-ll boter 250 gr. boter B-12 boter 125 gT. margarine of 100 gr. vet B-13, B-15 melk 12 liter melk B-ll, B-12 vleesch 100 gr. vleesch B-ll alg. 100 gr. kaas B-12 alg. 1 ei B-13 alg. 250 gr. waschpoeder 350 gr. soda B-13 reserve 800 brood B-14 reserve 100 gT. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) B-16 reserve 600 gr. bloem of kindermeel (niet uit rij'st bereid) of zelf rijzend bakmeel. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 705 (bijz. arbeid, as. moeders en zieken) (serie B.) B-21 brood 800 gr. brood B-21 boter 250 gr. boter B-22 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet B-21 melk 5 liter melk B-21 vleesch 300 gr. vleesch B-22 vleesch 100 gr. vleesch B-21 kaas 200 gr. kaas B-21 eieren 5 eieren Op 1 Mei zullen bonnen worden aan gewezen voor suiker, versnaperingen, cacao en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 25 April a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 28 April a.s. mag worden ge kocht. Op de bonnen B-06 en B-13 is 250 gr. waschpoeder benevens 250 gr. soda ver krijgbaar. De n i e t-aangewezen bonnen van de serie A kunnen worden vernietigd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 25 April op de rantsoenbonnen voor waschpoeder per rantsoen verkrijgbaar is 250 gTam waschpoeder benevens 250 gram soda. Vruchtenlimonade wordt goedkooper: de prijs per fleschje is teruggebracht van 23 op 20 cent. Het is op zichzelf al opmerkelijk, dat een Amerikaansche filmmaatschap pij zich gedrongen voelde een film over de katholieke Missie te vervaardigen, zelfs al constateert men achteraf, dat zij ook bij deze materie volgens bekende recepten werkt en met name nog al sterk aan het sentiment appeleert. E>e regisseur John Stahl kreeg de op dracht én dit beteekent, dat de opdracht- door HANS VERHOEVEN Hij liep naar de hal, waar juffrouw Klassen vergeefsche pogingen deed de deur te sluiten. Schutter stond al met een been in de gang en zag er uit, alsof hij zijn strategische positie met geweld wilde verdedigen. „Laat mij maar, Martha", zei Bark hof met eenig vertoon van flinkheid en, zich tot den indringer wendend: „Wat moét je hier?" De gewezen boekhouder, dronken als gewoonlijk, maakte van de gelegenheid gebruik door ook zijn ander been bin nen huize Berkenrode te brengen. „Ik wou u maar een oogenblik spre ken", jammerde hij. „U zult me toch niet zoo wegsturen?" Barkhof, die zich met een „operatieve reserve" in de voorkamer betrekkelijk veilig voelde, gaf de huishoudster een wenk hen alleen te laten. „Een oogenblik dan, maar maak het kortl" zei hij. Kruiperig-nederig keek Schutter den jongen man aan. „Och, mijnheer Barkhof, u kunt mis schien wel raden waarvoor ik kom. Op deze manier heeft het leven voor mij toch geen waarde. Ik scharrel maar, kan nergens een baantje vinden, mijn gezin gaat er aan te grondeWilt u het nog eens met me probeeren? Toe, mijnheer Barkhof, u zult niet meer over me te klagen, hebben „Je bent in een mooien toestand om te komen solliciteeren," spotte Barkhof „En die praatjes over je gezin moet je maar liever voor je houden. Je hebt wee r gedronken Schutters lippen begonnen te trillen en een dronkemanstraan rolde tusschen de baardstoppels door. „Waar komt een mensch al niet toe, mijnbeer Barkhofklaagde hij. „Als ik bij u mag terugkomen, raak ik geen druppel alcohol meer aan, dat ver zeker ik u." Als eenig antwoord liep Barkhof naar de deur en hield die wijd open. „Kort en goed: nee!" snauwde hij. „Vooruit, maak dat je weg komt!" „Eerst moet u beloven, dat ik weer in dienst kan treden," hield Schutter koppig vol. „Wil je...." „Assistentie noodig?" vroeg een rus tige stem, Winnink stond in de deuropening en overzag het tooneeltje bedaard. Zijn tus- schenkomst bracht Schutter tot hyste rische woede. „Waar bemoei die vent zich meel' schreeuwde hij. „Die mooie meneer, die fijne advocaat! Staat daar als een baron en zal de zaak eens even opknap pen! Nou loopt ie hier de deur plat, maar ik weet nog goed hoe ze samen mot hadden! Ik dacht, dat ze het kan toor afbraken! Fijne vrienden" zijn toon was sarcastisch geworden „tjongejonge, weet je nog hoe ik jullie bijna van elkaar moest trekken Met driftige passen was Winnink na derbij gekomen. Hij pakte den tegen stribbelenden dronkaard stevig bij een arm en drong hem de deur uit. Hij veegde zijn handen af, alsof hij een sme rig karweitje had verricht. „Bah!" zei hij verachtelijk, „wat een sujet!" Terwijl Schutter op de deur bleef bonsen en alle scheldwoorden uitbraak te, die hij kon bedenken, begaven de beide mannen zich naar de kamer en gingen weer zitten Maar Winnink was afwezig en ging niet door bij het punt. waarop hun gesprek was gestokt. Hij was nog met zijn gedachten bij de scène in de hal. „Laat u nooit door dien vent bepra ten," waarschuwde hij. „Uw leed zou niet te overzien zijn. Hij had het op mij niet erg begrepen, hè?" Hij lachte kort en zijn oogen flikkerden wraakzuchtig. „Ja," vervolgde hij in gedachten, „een paar jaar geleden hebben we inderdaad eens ruzie gehad, hoogloopende ruzie zelfs." Hoofdschuddend staarde hij voor zich uit. „Ik wou, dat ik alle leelijke woorden, die ik toen heb gebruikt, nu nog kon terugnemen. Ik had volkomen ongelijk Hij schudde zich als een hond, die in het water heeft gelegen, en stond op. „Kom, ik moet vertrekken. Denkt u nog eens over de kwestie na, die we van avond hebben besproken?" Dat beloofde Barkhof grif, blij er zoo gemakkelijk af te komen. Hij bracht zijn bezoeker tot het tuinhek. Schutter had het hopelooze van zijn pogingen in gezien en was vertrokken, merkten zij op. „Vanmiddag heb ik nog geprobeerd hem thuis te bereiken," zei de jonge man, „maar achteraf ben ik blij hem niet te hebben getroffen." „Hebt u er dan werkelijk ernstig over gedacht dien vent weer in dienst te ne- men?" „Needat niet," zei Barkhof ver legen, „Zooals ik vanmorgen al zei, be vredigt het politie-onderzoek mij niet en daarom wilde ik probeeren op eigen houtje een oplossing te vinden." Hij maakte een verontschuldigend gebaar. „Och, baat het niet, dan schaadt het ook niet, vind ik...." Winnink haalde de schouders op. „Wat denkt u nou te bereiken, zon der de hlulpmiddelen van de politie? Laat die zaak maar gerustaan haar over." Hij nam afscheid en liep naar huis. Barkhof bleef hem nastaren en verweet zich voor den tweeden keer, dat hij er niet aan had gedacht naar den toe stand van mevrouw Winjiink te vragen. Om half zeven kwam J<x>p. Zij aten samen en gingen vervolgens in den wagen naar de stad, bezochten een bios coop en zaten een tijdje in een restau rant. Het was bij half twaalf, toen hij den auto in de garage van Berkenrode had gestald en over het grindpad naar de voordeur wandelde. Ter hoogte van de zitkamer van juffrouw Klassen hoor de hij gerucht tusschen de berken, zag niets, daar de maan achter de wolken zat, huiverde en verhaastte zijn schre den Ongeveer kwart voor twaalf belde de huishoudster, op den rand van een zenuwtoeval, de politie op. gever met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid een vlotte iUm mocht ver wachten. Die dan ook gekomen is. We zien een jongeman, die aanvanke lijk meer voor de aardsche lleide voelt dan voor het priesterschap, doch verscha lende omstandigheden leiden er toe, dat hij het voorwerp van zijn lleide geruimen tijd uit het oog verliest, omdat de roep tot het priesterschap hem blijkbaar toch te pakken heeft. Hij erkent de juist heid van het gemoedelijke woord, dat een ouden leeraar formuleert, wanneer hij Etancis, den jongeman, voorstelt God zelf te laten beslissen. Francis wordt dus priester en hij doet zijn best, overtuigd van de ontoereikendheid zijner krachten. Hij wordt, tegen alle verwachtingen in. naar China gestuurd, waar hij een troos- telooze ruïne vindt van wat eens een missiepost is geweest. Het leven in dit verre oord, het zwoegen van den jongen missionaris, zijn tegenslagen, zijn volhar den, zijn offers, ziedaar de stof, die deze film verwerkt. We zien den missionaris oud worden, we zien hem reageeren op de bevolking, op de complimenten en ver maningen van zijn overheid. We zien hem langzaam terrein winnen en tenslotte treffen we hem aan in zijn geboortedorpje in Engeland, waar hij door zijn bisschop zou worden weggehaald, doch niettemin blijven kan, dank zij het feit, dat de monseigneur, die hem het slechte nieuws kwam brengen, kennis heeft kunnen ne men van zijn priesterjournaal, waaruit een zoo zuivere geest spreekt, dat men hem zijn laatste dagen rustig zal laten slijten op de plaats waar hy ademt ea visschen vangt in dankbaarheid tot Hem. die de rivier met visschen heeft bevolkt. Het gaat ons als dien monseigneur. Men zou eenige critiek kunnen uitoefenen op de hier en daar nog al sentimenteele accen ten en eveneens op vlakke en tooneel- matige tafereelen. die echter soms wel door een verzorgden dialoog worden goed gemaakt. Maar hoe dit ook zij, de film bezit een zoo zuiveren en sympathieken geest, dat we geneigd zijn dit lange en boeiende werk van John Stahl met respect te begroeten. Het ontwapent door zijn charme en bevat ook in werkelijkheid tal van geslaagde scènes, die het onder, werp waardig zijn. Er is met name een lichte vergelijking tusschen een eenvou- digen missionaris en een hooggeplaatsten dignitaris, welke vergelijking in het voor deel van den eenvoudigen priester uit valt en aldus demonstreert, dat de een voudige dichter bij God kan staan dan de verhevene. De vergelijking is overigens discreet genoeg om 'niemand te kunnen kwetsen, en laat in tegenstelling tot het boek van Cronin, dat het gegeven ver. schafte, het zwaartepunt vallen op het missiewerk en niet op het contrast tus schen den eenvoudigen priester en een conventioneele verstarring, die de practi- sche moeilijkheden van de zielzorg wel eens over het hoofd ziet. Het lijdt geen twijfel, of The Keys of the Kingdom zal een succes worden bij het katholieke publiek, hetgeen geens zins zeggen wil, dat deze film voor an deren niet indrukwekkend zou zijn. We mogen dit werk gerust aanbevelen. Bij honderden films steekt het gunstig af. Dbg. Naar wij vernemen is de zomermelk prijs voor den producent vastgesteld op 14 cent per kilogram melk van 3.3 pet. vetgehalte. Deze prijs, die a.s. Zondag van kracht wordt, is 1 cent lager dan vorig jaar. Voor den consument zal de ze verlaging geen gevolgen hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3