Financieele positie van Nederland Betalingsbalans eerst over eenige jaren in evenwicht Wij willen niet de eenige partij zijn EINDE DER CONFERENTIE IN MOSKOU Beulen van Lidice terechtgesteld Hoop en vrees vervulden ons volk De financieele toestand Verkoop van Amerikaansche effecten Eenheid van Frankrijk vóór alles Marshall: Wij zijn diep teleurgesteld Tot hoofd en hart Minister Lieftinck geeft overzicht van Felle brand te Tilburg Het weer. Industrieën naar Oost-lndonesië Vijf maal per week naar Indië MEI-STAKINGEN, VOORBEELD VAN MOED EN OFFERVAARDIGHEID „Export van arbeidsvee" Dr. Aranha voorzitter speciale vergadering der Ver. Naties? Britsche koninklijke familie verlaat Afrika VRIJDAG 25 APRIL 1947 o> 69ste JAARGANG No. 23832 Amerikaansche effecten Fabrieksschade van half millioen „Deviezen de brandstof" GENERAAL DE GAULLE: Stalin drinkt op Truman Consulaal-generaal te Makassar? K.V.P. en benoeming G.-G. Vier Jaar geleden Staking BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der m.m. hoogte. De administratie behoudt zieti het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. De lang verwachte nota van Minister Lieftinck over den financieelen toestand van Nederland is verschenen. In negen paragrafen wordt een overzicht gegeven van den toestand voor den oorlog, van de voorbereidende maat regelen der Regeering te Londen gedurende den oorlog, van de periode na de bevrijding tot 31 December 1946, van de besteding der beschikbare middelen tot dien da tum, van de betalingsbalans 1947, van Nederlands goud- bezit en van den invloed van de gewijzigde omstandig heden in de verhouding lot de Overzeesche Gebiedsdeelen op de Nederlandsche deviezenposiiie, terwijl in een slot beschouwing tot uitdrukking wordt gebracht, dat deze Uota voornamelijk een retrospectief beeld geeft en dat ten Hanzien van het toekomstig regeeringsbeleid in den Minis terraad nog overeenstemming moet worden bereikt. Hoewel alle krachten aldus de nota - er op gericht zijn, binnen zoo kort ■hogelijken tijd het evenwicht in de be talingsbalans te herstellen, kan een der- Selijke evenwichtstoestand volgens voor spellingen van het Centraal Planbureau °P zijn vroegst worden bereikt over eeni Se jaren. Gedurende den overgangstijd 18 Nederland derhalve in aanzienlijke hiate aangewezen op kapitaallmport. Ten aanzien van de besteding van de deviezen in 1946 geeft de nota de Voigende cijfers: Opbrengst export Inkomsten uit scheep- vaart, buitenlandsche dividenden, enz. Totale inkomsten Voor den import werd betaald Het tekort was dus i 784,8 mill f 300,0 mill. f 1084,8 mill. f 2145,1 mill, f 1060,3 mill. Het gebruiken van aanwezige devie sentegoeden, credieten van de V. S. en Canada, alsmede in Europa verkregen üionetaire credieten konden dit tekort dekken. 31 December 1946 had Nederland nog de beschikikr.g over ongeveer f700 mil- üoen aan credieten uit het buitenland, Waarvan in het eerste kwartaal 1947 reeds f 250 millioen was verbruikt, terwijl Verwacht wordt, dat in het geheele jaar 1947 ruim f900 millioen crediet noodig «al zijn. Dit bedrag zal voornamelijk in dollars en Belgische francs ter beschik king van Nederland gesteld moeten wor den. aangezien dit de valuta's zijn, 'Staan het meest behoefte bestaat. Hl 1947 zal volgens voorspellingen van bet centraal Planbureau voor f 2,3 biilliard méér worden ingevoerd dan Uitgevoerd. Voor dekking van dit tekort wordt Voor een deel gebruik gemaakt van Ben felle uitslaande brand heeft in afgeloopen nacht de spinnerij van be wollenstoffenfabriek der firma W. Brands en Zonen aan de Hoogvensche- ^aat te Tilburg in de asch gelegd. Ben bewoonster van de Kotterstraat *Sar de spinnerij, een bijgebouw van bet fabriekscomplex, gelegen is, ontdekte ben brand tegen kwart voor drie. Toen be inmiddels gealarmeerde brandweer arriveerde, stond, het gebouw in lichterlaaie. De eerste taak van be brandweer was het vuur in te sluiten, baar de brand de woningen, gelegen a<Vn de overzijde van de straat, bedreigde. ongeveer drie kwartier slaagde zdj hierin. Vervolgens werd het vuur met negen akralen aangetast. Na ongeveer twee Jhtf blusschen was men het vuur mees- ,"er. Hedenmorgen tien uur duurde het hablussch ingswerk nog voort. Groote hoeveelheden spïngaren als mede kostbare machines, waaronder een *antal nieuwe, welke men bezig- was te 'bonteeren, gingen verloren. De schade, Welkp door verzekering wordt gedekt, 'Vordt geschat op ƒ500.000. de opbrengst van verkochte Ameri kaansche effecten. De Regeering is er steeds van uitgegaan dat aan een vrijwillige liquidatie van het Amerikaansche effectenbezit de voorkeur moet worden gegeven. Het vorderen van effecten komt eerst voor uitvoering in aanmerking, na dat gebleken zal zijn, dat de vrij willige liquidatie niet voldoende dollars oplevert. De minister toont zich in de nota voorstander van het opnemen van cre dieten in het buitenland door middel van de eigen relaties met buitenland sche banken en ondernemingen, en van deelneming van buitenlanders in Neder landsche ondernemingen. De minister spreekt de hoop uit, dat de verlagingen van de belastingen op het bedrijfsleven voor de buitenlanders een stimulans voor belegging in Nederland zullen vor men. Met het oog op de zorgelijke deviezen- positie van Nederland is het noodza kelijk gebleken een regeling te ontwer pen, welke ten doel heeft nog scherper dan totdusverre toe te zien op een zoo nuttig mogelijk gebruik van de beschik bare deviezen. Met dit doel wordt onder zocht, op welke wijze het invoerpro gramma voor 1947 verder kan worden besnoeid en aan welke goederen voor rang zal worden verleend. Daarbij wor den de deviezenbegrootingen van de departementen, eveneens herzien, met inbegrip van die van Marine en Oorlog Hierbij zal vooral de nadruk dienen te worden gelegd op aankoopen, welke er toe leiden, dat onze exportcapaciteit wordt opgevoerd. De definitieve sanee ring der Nederlandsche betalingsbalans staat of valt met de opvoering van den export van goederen en diensten in het algemeen. Alle krachten zullen derhalve moeten worden ingespannen ten einde den export zooveel mogelijk te bevorde ren. Meer dan ooit zijn de deviezen te beschouwen als de brandstof, waarop de Nederlandsche machine loopt. Het herstel van ons land is even wel een zaak, waaraan het geheele volk zal moeten medewerken en waarvoor van een ieder een offer mag worden gevraagd, aldus de mi nister, die tenslotte de drie voor waarden herhaalt tot de werkelijke verbetering van den toestand, reeds genoemd in zijn nota van Septem ber 1946: opvoering van de arbeids productiviteit, vergrooting van den export, toeneming der spaarzaam heid. Generaal De Gaulle heeft Donderdag middag op een persconferentie een uit eenzetting gegeven van het doel en de geest van de Rassemblement du Peuple Prangais. „Ik betreur het, dat ik misschien in breuk moet maken op onze gewoonten en zelfs op onze zeer respectabele tra dities, maar ik stel vast, dat in Frank rijk van de partijen, zooals die op het oogenblik zijn, niet de noodige inspira tie uitgaat en dat zij niet de benoodigde voorwaarden kunnen scheppen voor een gemeenschappelijk gevoel tot het voeren van een krachtige politiek", aldus De Gaulle. De generaal zeide verder, dat de R.P.F. misschien een politieke partij zal worden. Er zal spoedig een nationale raad met een executief comité gevormd worden. Er zullen regelmatig vergaderingen ge houden worden, evenals door de com munisten en socialisten, de M.R.P. en andere partijen. Verder deelde hij mede, dat'de R.P.F. reeds eenige honderddui zenden leden heeft. Sprekend over het politieke doel van de R.P.F. zeide hij: „Wij willen niet de eenige partij zijn, want de eenige party zijn beteekent dic tatuur". Op een vraag, of de R.P.F. zal deel nemen aan de aanstaande verkiezingen, antwoordde De Gaulle, dat zij het volk zal raadplegen. Hij weigerde echter te zeggen, op welke wijze en onder welke vorm dit zou geschieden. Sprekend over Indo-China verklaarde De Gaulle, dat de Indó-Chineesche fe deratie zich moet vormen binnen de Fransche eenheid en dat de staten, die er deel van uitmaken, hun vrijheid en hun onafhankelijkheid moeten hebben. De Gaulle zeide voorts, dat Frank rijk op economisch gebied de meeste aandacht moet besteden aan het weer storm, wellce drie dagen lang de Engelsche kust teisterde, heeft een scheeps la»Jn }!er°°rzaakt, zooals Engeland in jaren niet gekend heeft. De tankboot „Sam- b00f werd door den storm op de, Sker Rock nabij Porthcawl geslagen. De redding- 7na v'an Mumbles voer in den avond na het ontvangen van S.O.S.-signalen met acht 42 wit. Toen de morgen aanbrak, kwam men tot de ontdekking, dat niet alleen de ire„0PP«.<7e bemanning van het tankschip, dat inmiddels doormidden was gebroken, *e ""ermisi, doch dat ook de moedige redders omgekomen moesten zijn, daar men ^■Seslagen reddingboot vond. Waarschijnlijk hebben dus 50 menschen bij deze tragedie der zee het leven verloren. Een uit de lucht gemaakte foto toont de wrakstukken der Samtampaop Sker Rock. in evenwicht brengen van de uitgaven en inkomsten. Deze kwestie zou, even als de sociale, imperiale en buitenland sche politiek, boven de partijpolitiek moeten staan. „Wij kunnen onze repu- blikeinsclie gemeenschap niet vormen op bet principe van een strijd tusschen de klassen. Wij moeten een practische en gelijke gemeenschap van- allen vor men." Op de vraag: „Waarom denkt U, dat oorlog tusschen de V.S. en de Sovjet-Unie onvermijdelijk is?" ant woordde De Gaulle: „Oorlog is nooit onvermijdelijk. Wij moeten altijd trachten den vrede te bewaren, maar het wordt reeds laat." Als zijn politiek zou zijn geslaagd, zouden Engeland en Frankrijk een cen trum hebben kunnen vormen voor de vorming van een Vereenigd Europa, dat een bufferstaat had kunnen zijn tus schen de V.S. en de Sovjet-Unie. Op het oogenblik scheen het hem toe, dat de practische gelegenheid om deze rol te vervullen, voor deze beide landen voorbij is. Mogelijk zullen zij dit later kunnen, wanneer elk zijn economische krach^ heeft teruggewonnen. Duitsch- land moet, volgens hem, deel uitmaken van een vereenigd Europa, wanneer zijn vermogen tot agressie teniet is gedaan. s, X - De felle Westenwind deed het peil van het water in het IJsselmeer bij de Oranjeslui zen zakken tot ruim twee meter onder A.P. De schepenwelke bij het opzetten van den vrind voor de sluizen lagenkwamen vast te zitten. Zoo verging het ook de Lem merboot Nieveendie op enkele honderden meters van de sluizen aan den grond raakte. De passagiers konden niet van boord en moesten per roeibootje van voedsel voorzien worden Na 45 dagen is Donderdag de confe rentie der ministers van Buitenlandsche Zaken te Moskou om 19.35 uur Mos- kousche tijd geëindigd. De ministers hebben besloten de volgende conferentie in November in Londen te houden. In dien zij voor dien tijd nog in New York zouden komen voor de algemeene ver gadering der V.N„ die voor September is vastgesteld, zal nog een kleine con ferentie worden belegd. Aan het eind der laatste bijeenkomst brachten de bezoekende ministers dank aan de Sovjet-regeerimg- voor haar gast vrijheid. Tijdens de bijeenkomst antwoordde Mo- lotov op Marshalls Woensdag afgelegde verklaring over bet viermogendhedenver- drag en over het verdrag voor Oosten rijk. Hij herbaalde bijna geheel zijn Woensdag gedane uitspraken over het viermogendhedenverdrag. De sovjet-amen dementen beteekenen geen verwerping van het idee van zulk een verdrag, maar de correctie van het Amerikaansche ontwerp. Hij geloofde nog steeds, dat de uiteen- loopende meeningen op dit punt zouden worden verzoend. Molotov wees Marshali's voorstellen, om de kwestie Oostenrijk naar de al gemeene vergadering' der V.N. te ver wezen, van de hand. Deze kwestie viel volgens hem niet onder de tentie van de V.N. compe- Bij de bespreking van de kwestie van de vermindering der bezettingstroepen in Duitschland stelde Molotov voor, dat de Sovjet-Unie 200.000 man troepen zou mogen, houden, de -V.a. en Engeland sa men eenzelfde aantal Bevin stelde 145.000 man voor de B'rit- sche zone voor, welke de dichtst bevolkte is. Molotov verwierp dit en drukte zijn verwondering er over uit, dat de andere geallieerden zooveel troepen in Duitschland wilden houden, daar het plan toch een vermindering beoogde. Iedereen wist, zoo zeide Molotov, dat de reden, waarom de Sovjet-Unie twee maal zooveel troepen In Duitschland moest houden als de VS. en Engeland, was, dat de sovjet-Unie de eenige der drie grootste mogendheden was, welke door de Duitschers was bezet. Men kwam tenslotte overeen, dat de geallieerde bestuursraad te Berlijn moet vaststellen, welke de sterkte der bezet tingstroepen op 1 September van dit jaar moet aijn. De bestuursraad moet aan de vier ministers vóór 1 Juni verslag uit brengen. Een speciale commissie voor Oostenrijk zal 1 Mei te Weenen bijeenkomen om de clausules met betrekking tot de Duitsche activa en bet bezit der V.N. in Oostenrijk te bestudeeren. De agenda en plaats van de volgende bijeenkomst der plaatsver vangers voor Duitschland en Oostenrijk zullen via de normale diplomatieke kana len worden vastgesteld. Voordat Marshall zich na afloop der bijeenkomst naar het door Stalin te geven diner begaf, uitte hij zijn teleurstelling over de gang van zaken. Marshall deelde mede, dat hij zoo spoedig mogelijk na zijn aankomst te Washington, via de radio een openbare verklaring wilde afleggen, mis schien Zondagavond, maar in elk geval Maandagavond. „Wij zijn natuurlijk diep teleurgesteld, dat wij er niet In geslaagd zijn het vier mogendhedenverdrag en bet verdrag voor Oostenrijk tot stand te brengen. Ik was mij er, voor ik kwam, zeer wel bewus- van, dat de vaststelling van het verdrag voor Duitschland tijdens deze conferentie onmogelijk was, maar wij koesterden hoop ten aanzien van het andere", aldus Marshall. „Oplossingen van deze kwesties zijn van groot belang voor de volkeren van Europa en de wereld en daarom ver wachtten wij wellicht In ons ongeduld meer dan eigenlijk verwacht mocht wor den. Met al mijn ongeduld geloof ik, dat wij een behoorlijke kans hebben overeen stemming over al deze moeilijke kwesties binnen redelijken tijd te bereiken, hoe ontmoedigend het huidige uitstellen van besluiten ook mag schijnen." Generalissimo Stalin bracht Donder, dagavond op een weelderig staatsie-ban ket, dat in het Kremlin gegeven werd, een dronk uit op president Truman. Dit gebaar van Stalin was waarschijn lijk het hoogtepunt van den avond. De dronk werd uitgebracht in antwoord op een toast van minister Marshall op het werk van de conferentie. Marshall zei, dat de V.S. een jonge natie en tamelijk ongeduldig was, en in dit licht zal men misschien begrijpen, dat de V.S. hoogst verlangend waren naar een spoedige vrede en voorspoed in Europa. Bevin zorgde voor de lichte noot. Hij vroeg zich tijdens zijn pleidooi voor be grip tusschen de verschillende mogend heden af, hoe de toestand zou zijn, in dien generalissimo Stalin president van de V.S. en president Truman voorzitter van de raad van ministers van de U.S.S.R. zou zijn. Na het diner ging Stalin zijn gasten voor naar de huis-bioscoop van het Kremlin, waar een schitterende Russi sche kleurenfilm vertoond werd. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest krachtige wind tusschen Zuid en Zuid-West. Gedeeltelijk bewolkt met tijdelijk eenigen lichten regen. Iets lagere temperatuur dan vandaag. Zon 5.22—19.54, maan 8.56—1.47. Op eien te Makassar gehouden pers conferentie heeft de minister-president van Oost-lndonesië, Nadjamoeddin Maeng Malewa, op een desbetreffende vraag verklaard, dat kapitaalsinvestee- ringen en industrieën van Java naar Oost-lndonesië zullen worden verplaatst. Als voorbeelden noemde hij de British- American Tobacco Company, de Philips- fabrieken, de Bata, de San Francisco Canneries (fabriek van vischconserven) en oliefabrieken, waarbij een nieuw procédé van oliewinning direct uit de noot en de copra zal worden toegepast. Radjamoeddin was van meening, dat de nationalisatie van de spoorwegen en van krachtinstallaties mettertijd noodza kelijk zou zijn. Hij kondigde aan, dat zijn regeering de Commissie-Generaal verzocht had of deze het er toe wil leiden, dat de Vereenigde Staten, Engeland, Australië, China en andere belanghebbende landen denzelfden maatregel van erkenning als door Nederland gedaan werd willen uit breiden tot Oost-lndonesië. Hij zeide, dat den landen verzocht zou worden een consulaat-generaal in Makassar te ves tigen. De Goodyear bandenfabriek te Buiten zorg is officieel met de productie begon nen. De eerste vijf autobinnenbanden, die geproduceerd werden, zijn aangebo den aan den Nederlandschen legercom mandant in het gebied van Buiten zorg, kolonel Thomson. De frequentie van den luchtdienst naar Batavia, door de K. L. M. in op dracht van den Nederlandschen regee- ringsluchttransportdienst uitgevoerd, zal in het vervolg in beide richtingen vijf maal per week bedragen instede van viermaal, zooals tot dusver. Deze ver hooging van de frequentie komt echter nog nauweiijk tegemoet aan de enorme vraag naar luchtpassage op deze route. In een rede, die het Tweede Kamer lid Ruys de Beerenbrouck op Ambon ge. houden heeft, verklaarde hij, dat berich ten, dat de Katholieke Volkspartij zich bij de kwestie van de benoeming van een Gouverneur-Generaal zou laten leiden door motieven van partijpolitiek, geheel ongegrond zijn. Zes zwarte galgen, opgericht op de binnenplaats van de Pankxacgevan- genis te Praag, hebben Donderdag hun plicht gedaan jegens de zes le den van de Gestapo, die verantwoor delijk zijn voor de vernietiging en uitmoording van het Tsjechische plaatsje Lidice. Harald Wiesmann, chef van de Gesta po te Kladno, was de eerste die naar Gciukkig is degene, die het vermogen bezit de feiten uit den pas achter ons iiggenden oorlogstijd als het ware uit zijn herinnering te bannen. Voor wie kan vergeten is de herinnering aan een belangrijk gebeuren enkel een ver rassende schok: „Is dat al zoolang geleden??" Nog vaker echter, en dat geldt voor al voor herinneringen van verdrietigen aard, verbaast men zich dat de betreffende gebeurtenissen nog maar zóó kort in het verleden liggen. Voor dé minder ge lukkigen is de herinnering vaak een schrijnende pijn als van een open wond: zij kunnen niet vergeten. Toen het vier jaar geleden voorjaar was, waren wij van hoop en vrees ver vuld. Stalingrad had den ommekeer gebracht en de zekerheid, voor wie tevoren nog hadden getwijfeld, dat de Duitschers den oorlog zouden verliezen. De Duit schers kondigden rouwdagen af; voor ons Nederlanders tvas er derhalve geen aanleiding om te rouwenAlthans dat dachten wij. Maar de Duitschers besloten na Stalingrad tot een opperste krachtsinspanning, tot een mobilisatie van alle beschikbare strijd- en arbeidskrachten, den titel „arts" en overal verdween die aanduiding van de naambordjes. Het Nederlandsche volk stond hier eerst vreemd tegenover, omdat het den zin niet begreep. Tot men ir.zag, dat hierdoor de Duitschers werden tegengewerkt. In de studentenwereld was groote beroering in die dagen. Daags na de terechtstelling van generaal Seyf- fardt waren zeshonderd studenten gearresteerd, eenige dagen later ge volgd door de arrestatie van duizen den jonge mannen, studenten, tech nici. zelfs gymnasiasten. En toen, 29 April 1943, kwam de be kendmaking van generaal Christiansen: alle leden van de vroegere Nederland sche Land- en Zeemacht worden in krijgsgevangenschap naar Duitschland weggevoerd. Seyss Inquart kreeg volledige bevoegd heden om „alle maatregelen te ne men in 't belang van'den arbeidsin zet." Dat beteekende, dat alle bedrijven werden „uitgekamd", dat er een „expórt van arbeidsvee" naar Duitschland op touw werd gezet, die elke voorstelling tartte. Niet ten onrechte vergeleek een herder lijk schrijven van de Nederlandsche Bis schoppen de deportatie van Nederland sche arbeiders naar Duitschland met de Babylonische ballingschap, waarvan de H. Schrift gewaagt. Er brandde een verbittering en een haat in ons volk, die ons thans bijna vreemd voorkomen. Wre kers stonden in ons volk op die den ver rader generaal Seyffardt terecht stelden, die Reydon neerschoten, die aanslagen deden op Feitsma en Posthuma Het was in dezen tijd, dat de artsen een voorbeeld gaven van georganiseerd verzet. Ze aanvaardden de gevolgen var. hun weigering om lid van de „artsenka mer" te worden. Ze deden afstand van Een beroering, zooals nog zelden een heel volk heeft bewogen, greep de Ne derlanders aan. Het psychologische moment eischte een daad. De arbeiders van Stork in Hengelo waren de eersten. Heel Twente volgde, de fabrieken wer den stilgelegd. In de mijnstreek daal den de arbeiders niet af. In Gelderland, Friesland en Groningen beleefde men een vrijwel algemeene staking. In Utrecht staakten de industrieele bedrijven. In Amsterdam was blijkbaar de stootkracht van Februari 1941 nog niet hersteld: de trams reden. Maar in de haven werd gestaakt en bij Werk spoor. Ook het platteland begaf zich in den strijd. De boeren leverden hun melk niet af en de zuivelfabrieken De Meistakingen vormden een groot- sche gebeurtenis. De Duitschers waren verbluft. Maar zy grepen terstond naar hun eenige middel: de terreur. Ze stelden de doodstraf op samenscholing, sta king of opwekking tot staken, op wapenbezit, op het verspreiden van illegale literatuur, kortom op elke poging tot ook maar het geringste verzet. „Griine Polizei" kwam ter versterking van het terroristisch be wind. Honderden werden veroordeeld door de standgerechten. Het illegale „Je Maintiendrai" noemde het ge tal van 460. Maar er werden dui zenden vermoord, zonder dat de Duitsche onderdrukkers zelfs de moeite namen hun moorden als „recht" te vermommen. Zonder vorm van proces schoten de Duitsche beu len onze beste strijders neer of voer den ze weg, zóó ver weg, dat niemand ooit meer iets van hen hoorde. Dat ligt nog maar vier jaar achter ons. Gelukkig degenen voor wie de her innering geen schrijnende wonden open scheurt voor ons heele volk, dat thans weer vrij ademt, blijve het trotsche be wustzijn bewaard, dat het vele mannen voorifbracht en dappere vrouwen, be reid om voor de vrijheid zelfs den dood door beulshanden te trotseeren. de plaats der executie geleid werd. Tra nen blonken in zijn oogen, toen de pre sident van 't volksgerechtshof het vonnis over hem en de vijf andere beulen voor las, waarin zij schuldig bevonden werden aan bijna alle in het Tsjechische „ver geldingsdecreet" voorkomende misdaden. Toen hij zich op het schavot bevond, vroeg hij den beul om een snel en pijn loos einde. Daarna richtte hij zich plot seling op en riep „Es lebe Deutschland". Weinige minuten later herhaalde Otto Gehle de woorden van Wiesmann onder de er naast opgerichte galg, nadat hij. Tsjechoslowakije succes toegewenscht had en een laatsten groet had gebracht aan vrouw en kinderen. Wiesmann's plaatsvervanger, Thomas Karl Thomsen, de man, die de opdrach ten verstrekte aan het vuurpeloton en 173 mannen op een boerenerf te Lidice liet ombrengen, was de volgende. Hij besteeg het schavot met een glimlach op de lippen en hielp den beul bij het los maken van zijn das. Daarna richtte ook hij zijn laatste woorden tot Duitschland. Rudolf Vlcek keek alleen maa? nieuws gierig naar de kleine groep van toe schouwers, toen de beul de lus over zijn hoofd deed, maar eenige minuten later mompelde Walter Porster eenige veront waardigde woorden, toen hij zijn onge broken trouw aan het nationaal-socialis- me uitsprak. De laatste, die terechtge steld werd, was Oskar Felkl, expert op het gebied van kwellingen van de Kladno-Gestapo. Lidice was gewroken. Men beschouwt dr. Oswaldo Aranha, den Braziliaanschen afgevaardigde in den Veiligheidsraad, als dengene, die waar schijnlijk de meeste kans maakt voor zitter van de speciale algemeene verga dering der V.N. te worden, welke Maan dag begint met de bespreking van de Palestijnsche kwestie. Naar men gelooft, heeft Aranha den steun van de Groote Vijf, de Arabieren en vele afgevaardig den uit Zuid-Amerika. Als gij het goede in u laat spre- I ken, zult gij ook in kleinen kring groote dingen doen J Zoo is dan eindelijk de beloofde deviezennota verschenen. Minister Lieftinck werpt hierin hoofdzake lijk een terugblik op de oorzaken en ge volgen van den deviezennood. waarin wij op dit oogenblik verkeeren Wat de gegevens over 1938 betreft, bevinden wij ons op bekenden grond, maar het twee de gedeelte van de nota, waarbij een prognose gemaakt wordt ten aanzien, van de verwachtingen van het ioopen- de jaar, maakt een ontstellenden in druk. Volgens de verklaring van den mi nis te- is deze prognose ten deele geba seerd op de allerlaatste gegevens van het Centraal Planbureau. Aan de hand dezer gegevens blijkt thans, dat de Ne derlandsche handelsbalans een tekort van 2286 millioen zal opleveren, ter wijl prof. Tinbergen in zijn officieele eerste nota in September 1946 een te kort van circa 900 millioen minder had voorzien. Toen schreef de directeur van het Centraal Planbureau letterlijk „dat het nadeelig saldo van 1.4 milliard op dé loopende posten als zeer hoog en als een nauwelijks toelaatbaar maximum moest worden beschouwd." Wij moeten onze verwondering uiten: primo over de enorme vermeerdering van het oorspronkelijk reeds ontoelaat baar genoemd tekort, secundo over de thans aangetoonde zeer twijfelachtige waarde der wiskundige berekeningen van het Centraal Planbureau; tertio over het feit, dat ook nu nog de minis ter van Financiën klaarblijkelijk vol hardt in het afgaan ep de thans ver strekte voorspellingen uit dezelfde bron, zoodat wij geen enkele reden aanwezig achten, waarom per saldo tegen het ein de van 1947 niet zal zijn gebleken, dat ook dit astronomische cijfer wederom te laag getaxeerd werd. Minister Lieftinck geeft ruiterlijk toe, dat met volstrekte zekerheid niets kan. worden gezegd. Dit gedeelte van zijn betoog is uitermate vaag, omdat de mo gelijkheden en het tempo van de devie- zenverzorging niet te voorzien zijn. Gaarne zijn wij bereid hierbij aan te nemen, dat de prijsfactor der geïmpor teerde goederen een belangrijke rol heeft gespeeld. Klaarblijkelijk had de regee ring op een spoedige daling gerekend, die evenwel is uitgebleven. De moeilijk beden worden ontegenzeglijk verscherpt door omstandigheden van buitenaf. Het is moeilijk te bezien in hoeverre de teleurstellende export in de hand is gewerkt door verlammende staatsinmen ging in het bedrijfsleren en de groote importen het gevolg zijn geweest van een onzaakkundige of kwistige inkoop- politiek. In elk geval is de regeering van plan misschien wel wat laat een flinke versobering te gaan toepassen. Wij heb ben den indruk, dat na velg improvisaties thans, zoo niet van een fiasco, dan toch van zekere machteloosheid kan worden gesproken. Omdat het met de deviezen- voorziening door het opnemen van bui tenlandsche (Amerikaansche) credieten allesbehalve vlot gaat. blijft nu de hoop vooral gevestigd op de volgende facto ren: ten eerste liquidatie van kapitaal bezit in het buitenland. Deze opruiming zal langzaam moeten verloopen, o. a. omdat het Centraal Planbureau eerst over eenige jaren een evenwichtige han delsbalans verwacht Ten tweede hoopt men op belangrijke participatie van bui- tenlandsch (Amerikaansch) kapitaal in onze ondernemingen. Aan deze laatste oplossing wordt terecht de voorkeur ge geven, omdat deze Vorm van deviezen- verzorging een permanent karakter zal dragen, terwijl het opnemen van cre dieten aangenomen dat men hierin slaagt vroeg af laat terugbetaling vereischt en slechts een opschuiving der moeilijkheden beteekent. Men vergete echter niet, dat de ver wezenlijking der twee laatstge noemde factoren afhankelijk is van de mate van vertrouwen, welke het algemeen beleid zal vermogen te wekken in het buitenland. In dit verband ver nemen wij nog, dat de regeering de be leidsvragen op korten termijn zal be slissen. Een prioriteits-commisie, onder de directe leiding van den minister van Fi nanciën, zal het invoerprogramma her zien. Voorstellen zullen worden gedaan aan ambtgenooten, ten einde op dit hoofdstuk indien daartoe aanleiding bestaat tot de noodzakelijke bezuini gingen over te gaan. Het valt misschien te betreuren, dat hiermede niet eerder is begonnen. De Commissie is hard aan het werk en zal binnenkort gereed zijn met concrete voorstellen (die in de deviezen- nota ontbreken), welke aan den minis terraad zullen worden voorgelegd. Wij zul len moeten wennen aan de noodzaak van een urgente groote en daadwerkelijke ver sobering van het Nederlandsche volk, waarbij de Staat zelf het voorbeeld zal moeten geven. Om vier uur plaatselijken tijd heeft het machtige Britsche oorlogsschip Vanguard met de koninklijke familie aan boord, de haven van Kaapstad verlaten en de thuisvaart aanvaard. De konink lijke standaard wapperde van de hoofd- mast. Aan stuurboordzijde voerde de Vanguard de persoonlijke vlag van den koning. Hiermede is het einde gekomen van de koninklijke reis naar Zuid- Af rika, die twee maanden geduurd heeft. Het besluit van het verblijf dex ko ninklijke familie in Zuid-Afrika werd gevormd door een officieele lunch in het stadhuis van Kaapstad, waarbij de minister-president van de Zuid-Afri- kaansche Unie, veldmaarschalk Jan Smuts de waardeering en dankbaarheid van het land vertolkt heeft voor het koninklijke bezoek, dat, naar hij zeide, gedurende vele jaren in de herinnering zou blijven voortleven. Tijdens afwezigheid van de ouders brak in de schuur van den landbouwer B. onder de buurtschap Wernhout te Zundert een felle brand uit, waardoor ook het woonhuis ernstige schade be kwam. Van de kinderen, die in de schuur speelden, is het vijfjarig zoontje in de vlammen omgekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1